Help - Search - Members - Calendar
Full Version: A' KATHΓΟΡΙΑ ΠΑΙΔΩΝ ΕΣΚΑ 2015-16
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Υπόλοιπα Ανδρικά Πρωταθλήματα > Υποδομές
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
Gkos
Όπως χάζευα  το πρόγραμμα  του ΣΚ ,βλέπω ότι ο αγώνας μεταξύ Ηλυσιακού και Τριπλής Κορώνας για την τρίτη αγωνιστική,που είχε αναβληθεί λόγω (ακαταλληλότητος) του γηπέδου ,θα γίνει την Κυριακή στις 11:30 (αν δεν βρέχει δηλαδή) ...


QUOTE (BasketFather @ Oct 21 2015, 20:22 ) *
αν ενδιαφέρει το forum (δε ξέρω αν είναι καλό να ανοίξουμε ένα τέτοιο θέμα), υπάρχουν σχόλια και ανακοινώσεις από ομάδα για τη διαιτησία...θα μάθω λεπτομέρειες και αν σας ενδιαφέρει θα τις βγάλω, (ξαναλέω όμως ότι δεν είμαι σίγουρος εάν θα πρέπει να ανοίξουμε τέτοιο κεφάλαιο στο forum)...



Εμένα θα με ενδιέφερε να ακούσω πάντως...
mpek
QUOTE (BasketFather @ Oct 21 2015, 20:22 ) *
αν ενδιαφέρει το forum (δε ξέρω αν είναι καλό να ανοίξουμε ένα τέτοιο θέμα), υπάρχουν σχόλια και ανακοινώσεις από ομάδα για τη διαιτησία...θα μάθω λεπτομέρειες και αν σας ενδιαφέρει θα τις βγάλω, (ξαναλέω όμως ότι δεν είμαι σίγουρος εάν θα πρέπει να ανοίξουμε τέτοιο κεφάλαιο στο forum)...


Γιατί όχι ; Εγώ είμαι μέσα. Έτσι και αλλιώς κατά την άποψη μου αυτό που νοσεί στις υποδομές είναι η νοοτροπία των σωματείων, όχι η διαιτησία. Αν οι προπονηταράδες και παραγοντάρες των υποδομών επιθυμούν διαιτητές Euroliga, ας παρακαλουθήσουν πρώτα κανένα σεμινάριο να αναβαθμίσουν το χάλι τους και ξαναμιλάμε.
BasketFather
QUOTE(mpek @ Oct 23 2015, 12:39 ) *
Γιατί όχι ; Εγώ είμαι μέσα. Έτσι και αλλιώς κατά την άποψη μου αυτό που νοσεί στις υποδομές είναι η νοοτροπία των σωματείων, όχι η διαιτησία. Αν οι προπονηταράδες και παραγοντάρες των υποδομών επιθυμούν διαιτητές Euroliga, ας παρακαλουθήσουν πρώτα κανένα σεμινάριο να αναβαθμίσουν το χάλι τους και ξαναμιλάμε.



Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου φίλε μου και για τα σωτατεία και για τους παράγοντες και κυρίως για τους προπονητές (πιθανόν να ξέχασες και τους μπαμπάδες που και εκεί νοσεί το σύστημα). Και μάλιστα αυτό που λές για τα σεμινάρια (για τους προπονητές φαντάζομαι το λες) είναι πολύ εύστοχο γιατί βλέπω πράγματα που μου βγαίνουν τα μάτια και να συμπληρώσω ότι εκτός από τα σεμινάρια υπάρχει και το internet (μεγάλο σχολείο) από το οποίο μπορεί ο κάθε προπονητής να ενημερώνεται απλά και εύκολα για όλα (αντί να ασχολείται με άλλα θέματα). Δε δέχομαι όμως ότι δε νοσεί και η διαιτησία. Δε θα ξεχάσω τον περσινό τελικό στο Μαρούσι όταν με 4-5 σφυρίγματα το παιχνιδάκι πήγε στο Δούκα και τελείωσε εκεί ο τελικός. Δε λέω καλύτερη σαφώς η ομάδα του Δούκα από τον ΠΑΟ αλλά τι θα πείραζε εάν γινόταν ακόμα ένα ή και δύο παιχνίδια, τίποτα απλώς θα κέρδιζε το μπάσκετ (πιθανόν και τα παιδάκια του ΔΟΥΚΑ μαζί).

Λοιπόν η ομάδα που έβγαλε ανακοίνωση διαμαρτυρίας (μέσω του προπονητή της στο FB) είναι ο ΓΑΟΚ. Τα είχε με τη διαιτητή του αγώνα από το μάτς της δεύτερης αγωνιστικής με το Περιστέρι αλλά και από παλαιότερα παιχνίδια.
Επειδή το είδα το ματς με το triple θα πω τη γνώμη μου.
Μακράν καλύτερη ομάδα η triple και το παιχνίδι θα το έπαιρνε έτσι κι αλλιώς. Το 7-1 στα φαόυλ του πρώτου δεκαλέπτου (λένε οι κουκου ότι ήταν και 9-1 τα φάουλ στο παιχνίδι με το Περιστέρι στην πρώτη περίοδο αλλά αυτό δε το ξέρω στα σίγουρα) είναι τραβηγμένο όχι τόσο για τα 7 αλλά για το ένα φάουλ (μάλιστα οι σοβαρές διαμαρτυρίες ξεκίνησαν όταν με λιγότερο από ένα λεπτό για να λήξει η περίοδος έγινε καταφανέστατο φάουλ από τους triple στη σέντρα και δε δόθηκε τίποτα!!!!!!). Αυτά όμως που ξεχώρισα ήταν δύο: πρώτον το δεύτερο διατητή να προσπαθεί να διορθώσει στο τέταρτο δεκάλεπτο δίνοντας κάποια τρελά σφυρίγματα στους κουκου και το κυριότερο στην τελευταία φάση του αγώνα με 18 πόντους διαφορά και δευτερόλεπτα για να λήξει οι κουκου παίζανε με τα δεύτερα και ένα παιδάκι τους πήρε ανυντικό ρεμπάουντ, τότε έπεσε ένας των triple πάνω του κάνοντας πεντακάθαρο φάουλ και η διαιτητής που ήταν μπροστά επιδεικτικά δεν έδωσε τίποτα και μάλιστα έδωσε φάουλ αμέσως μετά στο triple σε μία διεκδίκηση (δηλαδή μανιάτικο). Εκεί έγινε και η έκρηξη και ξέφυγαν τα πράγματα. Το αποτέλεσμα είναι με την κίνησή της αυτή η διαιτητής αφενός να δικαιώνει τις διαμαρτυρίες του συλλόγου, να αδικεί τα παιδάκια του triple γιατί ήταν καθαρή η νίκη τους και η υπεροχή τους, δικαιώνει αυτούς που λένε ότι υπάρχει καθαρή εύνοια σε όλες τις σχολές και τέλος να δικαιώνει τον προπονητή του ΓΑΟΚ που την αναφέρει (έμεσα στο FB) σαν κομπλεξική.

Λύσεις υπάρχουν, και στο μπάσκετ και στο ποδόσφαιρο και παντού, αρκεί να θέλουμε να τις εφαρμόσουμε και όχι να τις εκμεταλευόμαστε όπου μας συμφέρει και να τις κατακρίνουμε όπου δε μας συμφέρει. Και μην ξεχνάτε ότι όπως η γυναίκα του καίσσαρα δεν αρκεί να είναι τίμια αλλά πρέπει και να φαίνεται έτσι και οι διατητές θα πρέπει να προσπαθούν να φαίνεται το 50-50 και όχι το 60-40 να το κάνουν 90-10 έτσι για σπάσιμο, δείχνοντας κόμπλεξ εξουσίας.

Sorry για το θέμα που άνοιξα (ελπίζω να μη ξεφύγει) αλλά τώρα τελευταία ακούω και βλέπω πολλά για τη διαιτησία και επειδή οι καιροί είναι δύσκολοι ελπίζω μη έχουμε και στα παιδικοεφηβικά τίποτα παράξενα γεγονότα και γελάει ο κόσμος (αλλά Αιγάλεω δηλαδή).
mpek
Πολύ ενδιαφέρον το θέμα και ανυπομονώ να γράψω. Ωστόσο θεωρώ ότι πρέπει να ανοίξουμε καινούριο τόπικ αλλιώς είτε θα είμαστε εκτός θέματος είτε θα πιάσουμε το θέμα πολύ επιφανειακά. Προσωπικά θεωρώ ότι το μπάσκετ υποδομών (τονίζω: Υποδομών) αποτελείται από τους ακόλουθους παράγοντες: Ομοσπονδια, σωματεία, προπονητές, γονείς και διαιτησία - κατά σειρά σημαντικότητας σύμφωνα με τη γνώμη μου-. Εσύ καλώς θίγεις το θέμα της διαιτησίας όμως προτείνω να ανοίξεις νέο τόπικ με κάποιον τίτλο όπως ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ ΥΠΟΔΟΜΩΝ. Τι γνώμη έχει κάποιος παλαιότερος ;
Gkos
QUOTE (BasketFather @ Oct 24 2015, 15:40 ) *
Λοιπόν η ομάδα που έβγαλε ανακοίνωση διαμαρτυρίας (μέσω του προπονητή της στο FB) είναι ο ΓΑΟΚ. Τα είχε με τη διαιτητή του αγώνα από το μάτς της δεύτερης αγωνιστικής με το Περιστέρι αλλά και από παλαιότερα παιχνίδια.


O εν λόγω προπονητής (που κατά τα άλλα μου είναι συμπαθής-αφού δεν γράφεις όνομα δεν γράφω και γω ,αν και είναι προφανές ) γράφει ότι "μετά από 15 χρονια προπονητής σε ακαδημίες είναι η πρώτη φορά που θα μιλήσει για διατησια" και ισχύει ,αν και για διαιτησίες στο αντρικό έχει γράψει πολλές φορές και πρόσφατα μάλιστα...
Για το ματς δεν έχω εικόνα ,για διαιτησίες γενικώς έχω την χειρότερη γνώμη....
Btw τον κάλεσαν σε απολογία όπως ενημέρωσε χτες στο fb με quizάκι....
mpek
Να συμφωνήσουμε σε μερικά πράγματα ; Οι διαιτητές είναι μέρος του παιχνιδιού και επηρεάζουν το αποτέλεσμα με τα σφυρίγματα τους. Οι διαιτητές είναι άνθρωποι και κάνουν λάθη όπως ακριβώς οι προπονητές. Ιδιαιτέρως στις υποδομές οι διαιτητές έχουν να κανουν με πιτσιρίκια που τρέχουν δαιμονιωδώς προς κάθε κατευθυνση και τα βήματα και τα φάουλ δίνουν και παίρνουν, τι να πρωτοσφυρίξει κανείς ; επιπλέον στις υποδομές οι διαιτητές είναι κατά κανόνα νέοι εκπαιδευόμενοι που πηγαίνουν στα γήπεδα για εξάσκηση και βελτίωση. Τι συναντούν από την άλλη μεριά ; Προπονητές παλιές καραβάνες που κοιτούν να φορτώσουν την ανεπάρκεια τους στους διαιτητές. Προπονητές που λένε στους γονείς να πηγαίνουν στο γήπεδο και να φωνάζουν για να πάρουν σφυρίγματα. Γονείς βαρεμένους που βρίζουν και απειλούν γιατί μπερδεύουν το ποδόσφαιρο με τις υποδομές μπάσκετ. Ακόμη και πιτσιρίκια που κάνουν flopping (γιατί το ειδαν από στην τηλεόραση) ή αντιμιλούν (γιατί έτσι έμαθαν στο σπίτι τους). Προπονητές που λένε ότι η ΕΣΚΑ και η ΕΣΚΑΝΑ τους έχουν στο μάτι γιατί είναι αντισυστημικοί (εδώ γελάμε).
Η γνώμη μου είναι ότι κανείς διαιτητής δεν ευνοεί ούτε παίρνει οδηγίες να ευνοήσει ομάδα υποδομών. Φυσικά στο τέλος μπορεί κάποιος να ευνοηθει, αυτο ομως θα οφείλεται σε λάθος και όχι σε πρόθεση. Απλώς οι διαιτητές είναι η εύκολη λύση για να δικαιολογήσει ο κάθε προβληματικός την ήττα του. Κορυφαίο παράδειγμα αποτελεί ο ίκαρος καλλιθέας ο οποίος σε κάθε ήττα από το μίνι έως και το ανδρικό θα διαμαρτυρηθεί για τη διαιτησία. Κλείνω με ένα παράδειγμα: Προπονητής 60 ετών, πολύ παλιά καραβάνα στο κουρμπέτι, έχανε στους παμπαίδες προς το τέλος της 2ης περιόδου με 30 πόντους. Έβριζε λοιπον τον διαιτητή (ένας μόνος ο κακομοίρης) ότι είναι βλάκας και τα παίρνει από τον μεγαλοπρόεδρο της άλλης ομάδας...
Για αυτό γράφω ότι η διαιτησία είναι ο τελευταίος φταίχτης στο χάλι του ελληνικού μπάσκετ: Τουλάχιστον οι διαιτητες περνούν σεμινάρια, αξιολογούνται, τιμωρούνται. Οι σύλλογοι και οι προπονητές που εγκληματούν με την στενοκεφαλιά τους και την έλλειψη γνώσεων, είναι κύτταρα του αθλητισμού ε ;
BasketFather
QUOTE(Gkos @ Oct 24 2015, 16:29 ) *
O εν λόγω προπονητής (που κατά τα άλλα μου είναι συμπαθής-αφού δεν γράφεις όνομα δεν γράφω και γω ,αν και είναι προφανές ) γράφει ότι "μετά από 15 χρονια προπονητής σε ακαδημίες είναι η πρώτη φορά που θα μιλήσει για διατησια" και ισχύει ,αν και για διαιτησίες στο αντρικό έχει γράψει πολλές φορές και πρόσφατα μάλιστα...
Για το ματς δεν έχω εικόνα ,για διαιτησίες γενικώς έχω την χειρότερη γνώμη....
Btw τον κάλεσαν σε απολογία όπως ενημέρωσε χτες στο fb με quizάκι....



Γενικά ο προπονητής για τον οποίο αναφερόμαστε (που δεν αναφέρεται όμως στα φύλλα αγώνα του ΓΑΟΚ και δεν ξέρω γιατί, αν έχει κάποιος κάποια πληροφορία να μας πει) έχει τη γκρίνια που έχουν όλοι οι νορμαλ προπονητές (όχι ακρότητες ούτε βρισιές ούτε ακραίες θέσεις) και το οποίο είναι ανεκτό. Με τη συγκεκριμένη διαιτητή δεν κατάλαβα απ' έξω να έχει ξεφύγει η κατάσταση εκτός από μια απειλή που έκανε στον πάγκο για τεχνική ποινή στο πρώτο ημίχρονο και συνομιλίες που υπήρχαν στο ημίχρονο και στο τέλος (που φυσικά εκεί πολλά μπορούν να έχουν υποθεί). Για το αντρικό που αναφέρεσαι δεν γνωρίζω εάν έχει ξαναπει κάτι για διαιτησία.

Για το ματς όπως σας ανέφερα δε χρειαζόταν σφυρίγματα η Τριπλή για να το πάρει (ήταν μεγάλη η διαφορά των ομάδων) αλλά τα λάθη υπήρχαν και δεν ήταν όλα ανθρώπινα κατά τη γνώμη μου αλλά και ούτε για να σπρώχτεί η τριπλή, περισσότερο προσωπικό ένοιαζε να είναι το θέμα και φαντάζομαι η κολώνια κρατούσε από τον αγώνα με το Περιστέρι. Αν συμβαίνει αυτό τότε είναι λάθος της διαιτητού και λάθος της διοίκησης των κουκου που δεν την άλλαξαν πριν τον αγώνα (στο τέλος οι πατερομανάδες στόλισαν τη διαιτητή και της έλεγαν να μην ξαναπαίξει το ΓΑΟΚ).

Επιβεβαιώνω την κλήση σε απολογία του προπονητή και συμπληρώνω ότι και η ομάδα έχει κληθεί για τις βρισιές στη διαιτητή από την κερκίδα και τη συμπεριφορά του προπονητή.
BasketFather
QUOTE(mpek @ Oct 24 2015, 22:10 ) *
Να συμφωνήσουμε σε μερικά πράγματα ; Οι διαιτητές είναι μέρος του παιχνιδιού και επηρεάζουν το αποτέλεσμα με τα σφυρίγματα τους. Οι διαιτητές είναι άνθρωποι και κάνουν λάθη όπως ακριβώς οι προπονητές. Ιδιαιτέρως στις υποδομές οι διαιτητές έχουν να κανουν με πιτσιρίκια που τρέχουν δαιμονιωδώς προς κάθε κατευθυνση και τα βήματα και τα φάουλ δίνουν και παίρνουν, τι να πρωτοσφυρίξει κανείς ; επιπλέον στις υποδομές οι διαιτητές είναι κατά κανόνα νέοι εκπαιδευόμενοι που πηγαίνουν στα γήπεδα για εξάσκηση και βελτίωση. Τι συναντούν από την άλλη μεριά ; Προπονητές παλιές καραβάνες που κοιτούν να φορτώσουν την ανεπάρκεια τους στους διαιτητές. Προπονητές που λένε στους γονείς να πηγαίνουν στο γήπεδο και να φωνάζουν για να πάρουν σφυρίγματα. Γονείς βαρεμένους που βρίζουν και απειλούν γιατί μπερδεύουν το ποδόσφαιρο με τις υποδομές μπάσκετ. Ακόμη και πιτσιρίκια που κάνουν flopping (γιατί το ειδαν από στην τηλεόραση) ή αντιμιλούν (γιατί έτσι έμαθαν στο σπίτι τους). Προπονητές που λένε ότι η ΕΣΚΑ και η ΕΣΚΑΝΑ τους έχουν στο μάτι γιατί είναι αντισυστημικοί (εδώ γελάμε).
Η γνώμη μου είναι ότι κανείς διαιτητής δεν ευνοεί ούτε παίρνει οδηγίες να ευνοήσει ομάδα υποδομών. Φυσικά στο τέλος μπορεί κάποιος να ευνοηθει, αυτο ομως θα οφείλεται σε λάθος και όχι σε πρόθεση. Απλώς οι διαιτητές είναι η εύκολη λύση για να δικαιολογήσει ο κάθε προβληματικός την ήττα του. Κορυφαίο παράδειγμα αποτελεί ο ίκαρος καλλιθέας ο οποίος σε κάθε ήττα από το μίνι έως και το ανδρικό θα διαμαρτυρηθεί για τη διαιτησία. Κλείνω με ένα παράδειγμα: Προπονητής 60 ετών, πολύ παλιά καραβάνα στο κουρμπέτι, έχανε στους παμπαίδες προς το τέλος της 2ης περιόδου με 30 πόντους. Έβριζε λοιπον τον διαιτητή (ένας μόνος ο κακομοίρης) ότι είναι βλάκας και τα παίρνει από τον μεγαλοπρόεδρο της άλλης ομάδας...
Για αυτό γράφω ότι η διαιτησία είναι ο τελευταίος φταίχτης στο χάλι του ελληνικού μπάσκετ: Τουλάχιστον οι διαιτητες περνούν σεμινάρια, αξιολογούνται, τιμωρούνται. Οι σύλλογοι και οι προπονητές που εγκληματούν με την στενοκεφαλιά τους και την έλλειψη γνώσεων, είναι κύτταρα του αθλητισμού ε ;



Εγώ θα συμφωνήσω σχεδόν σε όλα μαζί σου, αλλά να συμπληρώσω ότι:
1. και οι προπονητές είναι μέρος του παιχνιδιού και όπως υπάρχουν κατάλληλοι και ακατάλληλοι διαιτητές υπάρχουν κατάλληλοι και ακατάλληλοι προπονητές και μάλιστα στις ηλικίες αυτές οι ακατάλληλοι προπονητές κάνουν μεγαλύτερη σημιά στο άθλημα.
2. τα Σφυρίγματα (κυρίως στην πρώτη περίοδο - πρώτο ημίχρονο) κρίνουν αγώνες που μπορούν εύκολα στο τέλος να πάνε τριάντα πόντους όπως στο παράδειγμά σου. Το μπάσκετ είναι άθλημα επαφών και πολύ εύκολα ένας διαιτητής μπορεί να σε σφάξει με το βαμβάκι και να μη καταλάβουν οι περισσότεροι τίποτα (κυρίως όταν έχεις να κάνεις με υποδομές που οι καλοί τους παίχτες είναι μετρημένοι και ένας μπορεί να κάνει τη διαφορά και όπως είπες τρέχουν σαν λυσσασμένα τα άτιμα και δεν ελέγχονται).

Θα διαφωνήσω με το ότι οι διαιτητές δεν ευννοούν και δεν παίρνουν οδηγίες. Η άποψή μου είναι ότι και ευννοούν και παίρνουν οδηγίες οι διαιτητές και μάλιστα όχι μόνο στα παιδικοεφηβικά αλλά και σε μικρότερες κατηγορίες. Θα συμπληρώσω δε οι οδηγίες δεν αφορούν μόνο τις ομάδες αλλά και συγκεκριμένους παίχτες ομάδων (δεν τους δίνονται φάουλ και τους δίνονται βολές για να πάρουν πόντους). ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΖΟΥΜΕ ΑΛΛΩΣΤΕ γιατί να ξέφευγε αυτός ο τομέας από τα καθιερωμένα.
Μην ξεχνάς ότι άνοιξε το θέμα εξαιτίας μιας διαιτητού που όπως καταλαβαίνω είχε προσωπικό θέμα με το σύλλογο ή τον προπονητή και μας έδωσε την αφορμή. Καταλαβαίνω ότι κι εγώ εάν ήμουν διαιτητής (έβγαζα ένα μεροκάματο 100-150 euro καθαρά το μήνα στις δύσκολες αυτές εποχές) και μου δίνανε μια γραμμή για έναν αγώνα θα έπρεπε να το κάνω αλλά σε αγώνα που δε χρειαζόταν σπρώξιμο γιατί να εκτεθώ. Σου ανέφερα δύο συγκεκριμένες φάσεις στον αγώνα που κάποιος νορμάλ διαιτητής θα έδινε και το 2-7 στα φάουλ της πρώτης περιόδου (ούτε καν βολές δεν ήταν) και το φάουλ στο τελευταίο λεπτό του αγώνα και θα έληγε το ματσάκι αντί για 20 πόντους διαφορά στους 16 (σιγά μην κερδίσουν οι κουκου με 17 στο δεύτερο και ισοβαθμήσουν κιόλας και πάνε μια θέση παραπάνω από την τριπλή).
Gkos
Μάλιστα.Ωραία τα λέτε.

Για να αλλάξω θέμα στην ατζέντα ,να πω ότι μια χαρά φαίνεται τώρα ο καιρός,άρα θα γίνει το ματσάκι στα Ιλίσσια...
BasketFather
QUOTE(SotAndop @ Oct 21 2015, 14:59 ) *
Μιας και τα επιασα ολα τα ματς smiley.gif , ακομα και το διπλο του Περιστεριου ας κανω παλι νωρις τις προβλεψεις μου της επομενης αγωνιστικης, εχουμε και λεμε


ΑΣΚ ΤΡΙΠΛΗ ΚΟΡΩΝΑ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΟ Διπλο και χωρις πολλα πολλα...(2)

ΑΟΚ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΑΘ. ΑΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΠΕΤΡ. Πολλα με πολυ λιγα (1)
ΑΕΝ ΚΗΦΙΣΙΑΣ ΓΑΟ ΚΟΥΚΟΥΒΑΟΥΝΩΝ Νομιζω ηρθε η ωρα της ΑΕΝΚ, με ρισκο ο ασσος (1)
ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ Διπλο...(2)
ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ ΑΟ ΑΜΥΝΤΑΣ Ευκολα ο Αμυντας (2)
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ ΚΑΛΑΘ/ΣΗ ΑΓ.ΠΑΡΑΣΚ. θεωρω ντερμπι, μπορει να περασει ομως η Αγια (2)



με την ευκαιρία να δώσω και εγώ τα προγνωστικά μου για την Τρίτη:

ΑΣΚ ΤΡΙΠΛΗ ΚΟΡΩΝΑ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΟ... διπλό (2)
ΑΟΚ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΑΘ. ΑΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΠΕΤΡ.... φυσικά και άσσος(1)
ΑΕΝ ΚΗΦΙΣΙΑΣ ΓΑΟ ΚΟΥΚΟΥΒΑΟΥΝΩΝ... αυτό παιδιά είναι δύσκολο μετά τα γεγονότα στο κουκουcity, πολλά μπορεί να γίνουν και έχω μάθει ότι έχουν πάρει φωτιά τα τηλέφωνα και από τις δύο ομάδες που και οι δύο φοβόνται... θα επιλέξω τελικά την ΑΕΝΚ (1) λόγω της ζώνης που παίζει και της αστοχίας που είδα στους κουκου με την τριπλή
ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ... διπλό (2)
ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ ΑΟ ΑΜΥΝΤΑΣ... Αμύντα (2)
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ ΚΑΛΑΘ/ΣΗ ΑΓ.ΠΑΡΑΣΚ... Ηλυσιακό (1)
Gkos
Νίκη για Ηλυσιακό στην παράταση με 3 π ,μετα από ενα κακό ματς.
tommie1983
QUOTE (mpek @ Oct 24 2015, 21:10 ) *
Να συμφωνήσουμε σε μερικά πράγματα ; Οι διαιτητές είναι μέρος του παιχνιδιού και επηρεάζουν το αποτέλεσμα με τα σφυρίγματα τους. Οι διαιτητές είναι άνθρωποι και κάνουν λάθη όπως ακριβώς οι προπονητές. Ιδιαιτέρως στις υποδομές οι διαιτητές έχουν να κανουν με πιτσιρίκια που τρέχουν δαιμονιωδώς προς κάθε κατευθυνση και τα βήματα και τα φάουλ δίνουν και παίρνουν, τι να πρωτοσφυρίξει κανείς ; επιπλέον στις υποδομές οι διαιτητές είναι κατά κανόνα νέοι εκπαιδευόμενοι που πηγαίνουν στα γήπεδα για εξάσκηση και βελτίωση. Τι συναντούν από την άλλη μεριά ; Προπονητές παλιές καραβάνες που κοιτούν να φορτώσουν την ανεπάρκεια τους στους διαιτητές. Προπονητές που λένε στους γονείς να πηγαίνουν στο γήπεδο και να φωνάζουν για να πάρουν σφυρίγματα. Γονείς βαρεμένους που βρίζουν και απειλούν γιατί μπερδεύουν το ποδόσφαιρο με τις υποδομές μπάσκετ. Ακόμη και πιτσιρίκια που κάνουν flopping (γιατί το ειδαν από στην τηλεόραση) ή αντιμιλούν (γιατί έτσι έμαθαν στο σπίτι τους). Προπονητές που λένε ότι η ΕΣΚΑ και η ΕΣΚΑΝΑ τους έχουν στο μάτι γιατί είναι αντισυστημικοί (εδώ γελάμε).
Η γνώμη μου είναι ότι κανείς διαιτητής δεν ευνοεί ούτε παίρνει οδηγίες να ευνοήσει ομάδα υποδομών. Φυσικά στο τέλος μπορεί κάποιος να ευνοηθει, αυτο ομως θα οφείλεται σε λάθος και όχι σε πρόθεση. Απλώς οι διαιτητές είναι η εύκολη λύση για να δικαιολογήσει ο κάθε προβληματικός την ήττα του. Κορυφαίο παράδειγμα αποτελεί ο ίκαρος καλλιθέας ο οποίος σε κάθε ήττα από το μίνι έως και το ανδρικό θα διαμαρτυρηθεί για τη διαιτησία. Κλείνω με ένα παράδειγμα: Προπονητής 60 ετών, πολύ παλιά καραβάνα στο κουρμπέτι, έχανε στους παμπαίδες προς το τέλος της 2ης περιόδου με 30 πόντους. Έβριζε λοιπον τον διαιτητή (ένας μόνος ο κακομοίρης) ότι είναι βλάκας και τα παίρνει από τον μεγαλοπρόεδρο της άλλης ομάδας...
Για αυτό γράφω ότι η διαιτησία είναι ο τελευταίος φταίχτης στο χάλι του ελληνικού μπάσκετ: Τουλάχιστον οι διαιτητες περνούν σεμινάρια, αξιολογούνται, τιμωρούνται. Οι σύλλογοι και οι προπονητές που εγκληματούν με την στενοκεφαλιά τους και την έλλειψη γνώσεων, είναι κύτταρα του αθλητισμού ε ;

Μπράβο φίλε μου, από τα λίγα ποστ που συμφωνώ απόλυτα. Ειδικά για την απαράδεκτη συμπεριφορά των προπονητών σε παραπέμπω στα 2 σχόλια που έκανα την προηγούμενη βδομάδα με αφορμή το ματς εφηβικού Ροδόπολη- Αγ. Στέφανος, που υπάρχουν στο τόπικ της Β' Εφήβων..αλλά αυτά βέβαια μένουν στο απυρόβλητο, κάτι σαν "μέρος της δουλειάς"..
mpek
QUOTE (BasketFather @ Oct 25 2015, 11:00 ) *
...

Θα διαφωνήσω με το ότι οι διαιτητές δεν ευννοούν και δεν παίρνουν οδηγίες. Η άποψή μου είναι ότι και ευννοούν και παίρνουν οδηγίες οι διαιτητές και μάλιστα όχι μόνο στα παιδικοεφηβικά αλλά και σε μικρότερες κατηγορίες. Θα συμπληρώσω δε οι οδηγίες δεν αφορούν μόνο τις ομάδες αλλά και συγκεκριμένους παίχτες ομάδων (δεν τους δίνονται φάουλ και τους δίνονται βολές για να πάρουν πόντους). ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΖΟΥΜΕ ΑΛΛΩΣΤΕ γιατί να ξέφευγε αυτός ο τομέας από τα καθιερωμένα.
... Καταλαβαίνω ότι κι εγώ εάν ήμουν διαιτητής (έβγαζα ένα μεροκάματο 100-150 euro καθαρά το μήνα στις δύσκολες αυτές εποχές) και μου δίνανε μια γραμμή για έναν αγώνα θα έπρεπε να το κάνω αλλά σε αγώνα που δε χρειαζόταν σπρώξιμο γιατί να εκτεθώ. ...

Δεν θα αναφερθώ στους καλούς προπονητές, γιατί πρέπει πρώτα να συμφωνήσουμε ποιος είναι καλός προπονητής: Αυτός που παίρνει πρωταθλήματα ή αυτός που προσπαθεί να αναδείξει παιδιά. Ας το αφήσουμε όμως αυτό για την ώρα.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι τι κίνητρο έχει ένας διαιτητής ή χειρότερα οι ανώτεροι του για να ευνοήσουν ένα τμήμα υποδομής: Στο παράδειγμα της κούκου με το τρίπλ, γιατί να θέλουν να ευνοηθεί το τριπλ δηλαδή ; Μην είναι κάποιος οικονομικός κολοσσός το τριπλ + μοιράζει λεφτά ; Μήπως προωθεί διαιτητές ; Μήπως παίζονται στοιχήματα και θα βγάλουν από εκεί ; Να που σήμερα έχασε το τριπλ από τον ηλυσιακό (για περισσότερες πληροφορίες απευθύνεστε στον Gkos). Σόρρυ, όσο δεν βλέπω κίνητρο για να ευνοήσει η διαιτησία κάποιο τμήμα υποδομής, δεν πιστεύω σε συνομωσίες. Αντιθέτως επειδή ζω από κοντά τους προπονητές και τους παράγοντες και διαπιστώνω πόσο χαμηλό επίπεδο υπάρχει, επιμένω στην άποψη μου ότι κατηγορούν τους διαιτητές για να δικαιολογήσουν την ανεπάρκεια τους.
SotAndop
Χωρις Γαρδελη (το βασικο της πλει μεικερ) η Αγια μαθαινω τη Τριτη απεναντι στον Ηλυσιακο, ειδικα μετα τη χθεσινη νικη του ο Ηλυσιακος θα το κανει εξαιρετικα δυσκολο για τη ΚΑΠ να περασει απ την εδρα του.
Gkos
QUOTE (SotAndop @ Oct 26 2015, 15:41 ) *
Χωρις Γαρδελη (το βασικο της πλει μεικερ) η Αγια μαθαινω τη Τριτη απεναντι στον Ηλυσιακο, ειδικα μετα τη χθεσινη νικη του ο Ηλυσιακος θα το κανει εξαιρετικα δυσκολο για τη ΚΑΠ να περασει απ την εδρα του.


Mην γράφεις τέτοια inside info και τα μαθαίνουνε οι αντίπαλοι ;p

Εγω αν έχεις προσέξει γράφω " θα λείψει σημαντικός παίκτης " , "πήρανε νέο παίκτη " τετοια γενικά...
Εκτός αν είναι Τρίτη 19:00... smiley.gif
SotAndop
QUOTE (Gkos @ Oct 26 2015, 15:58 ) *
Mην γράφεις τέτοια inside info και τα μαθαίνουνε οι αντίπαλοι ;p

Εγω αν έχεις προσέξει γράφω " θα λείψει σημαντικός παίκτης " , "πήρανε νέο παίκτη " τετοια γενικά...
Εκτός αν είναι Τρίτη 19:00... smiley.gif



Iσχυει, λαθος tongue.gif χαχα, απλα το εμαθα , το εγραψα smile.gif
Gkos
QUOTE (SotAndop @ Oct 26 2015, 16:06 ) *
Iσχυει, λαθος tongue.gif χαχα, απλα το εμαθα , το εγραψα smile.gif


Eγώ για σένα το είπα,θα σε κυνηγάει η πήγη σου απο την ΚΑΠ ;P
SotAndop
Μπα, δεν ειχα συγκεκριμενη πηγη , απο χθες στο γηπεδο του Ηλυσιακου ακουστηκε (παρουσια ανθρωπων της ΚΑΠ), γι αυτο tongue.gif
basket_view
QUOTE(Gkos @ Oct 26 2015, 15:58 ) *
Mην γράφεις τέτοια inside info και τα μαθαίνουνε οι αντίπαλοι ;p

Εγω αν έχεις προσέξει γράφω " θα λείψει σημαντικός παίκτης " , "πήρανε νέο παίκτη " τετοια γενικά...
Εκτός αν είναι Τρίτη 19:00... smiley.gif


Από το περσινό πρωτάθλημα Α ΕΣΚΑ παιδικό
.
Παραμονή του ντέρμπι ΠΑΟ – ΔΟΥΚΑΣ
Αντιγράφω την Δευτέρα 15.46 post 171 πληροφορίες του Gkos

*Ο Κατσούλης δεν θα αγωνιστεί ,καθότι δεν έχει ξεμπερδέψει με τον τραυματισμό του(επιγονατιδικος τενοντας) και το Σαββάτο θα μπει σε προπονησεις για να αγωνιστεί την επόμενη βδομάδα στο ΔΑΙΣ με το Περιστέρι.

*Η ΚΑΠ θα στερηθεί τις υπηρεσίες του Καρακατσάνη,που τραυματίστηκε στον αγώνα της προπροηγούμενης βδομάδας με τον Χολαργό στα πλαισια του τουρνουα Νεων και λογικα θα επιστρέψει την επόμενη βδομάδα.

ΜΑΛΙΣΤΑ – ΜΑΛΙΣΤΑ
Mάλιστα .
Ενδιαφέρουσες απόψεις!
Flinafim
QUOTE (SotAndop @ Oct 26 2015, 16:41 ) *
Χωρις Γαρδελη (το βασικο της πλει μεικερ) η Αγια μαθαινω τη Τριτη απεναντι στον Ηλυσιακο, ειδικα μετα τη χθεσινη νικη του ο Ηλυσιακος θα το κανει εξαιρετικα δυσκολο για τη ΚΑΠ να περασει απ την εδρα του.

Και με και χωρις,λιγάκι δύσκολο να κερδίσει τωρα τον Ηλυσιακό...ούτως η άλλως...
SotAndop
QUOTE (Flinafim @ Oct 26 2015, 19:14 ) *
Και με και χωρις,λιγάκι δύσκολο να κερδίσει τωρα τον Ηλυσιακό...ούτως η άλλως...



Μπα , θα παραμεινω στο διπλο και ας με παει κουβα...ακομα και με τη χθεσινη του νικη , δε με εντυπωσιασε ο Ηλυσιακος ( οχι πως με εντυπωσιαζει η Αγια ) , εκπληξη για μενα ηταν το πως εχει πετυχει αυτες τις νικες η τριπλη περισσοτερο... blink.gif
BasketFather
QUOTE(mpek @ Oct 25 2015, 23:09 ) *
Δεν θα αναφερθώ στους καλούς προπονητές, γιατί πρέπει πρώτα να συμφωνήσουμε ποιος είναι καλός προπονητής: Αυτός που παίρνει πρωταθλήματα ή αυτός που προσπαθεί να αναδείξει παιδιά. Ας το αφήσουμε όμως αυτό για την ώρα.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι τι κίνητρο έχει ένας διαιτητής ή χειρότερα οι ανώτεροι του για να ευνοήσουν ένα τμήμα υποδομής: Στο παράδειγμα της κούκου με το τρίπλ, γιατί να θέλουν να ευνοηθεί το τριπλ δηλαδή ; Μην είναι κάποιος οικονομικός κολοσσός το τριπλ + μοιράζει λεφτά ; Μήπως προωθεί διαιτητές ; Μήπως παίζονται στοιχήματα και θα βγάλουν από εκεί ; Να που σήμερα έχασε το τριπλ από τον ηλυσιακό (για περισσότερες πληροφορίες απευθύνεστε στον Gkos). Σόρρυ, όσο δεν βλέπω κίνητρο για να ευνοήσει η διαιτησία κάποιο τμήμα υποδομής, δεν πιστεύω σε συνομωσίες. Αντιθέτως επειδή ζω από κοντά τους προπονητές και τους παράγοντες και διαπιστώνω πόσο χαμηλό επίπεδο υπάρχει, επιμένω στην άποψη μου ότι κατηγορούν τους διαιτητές για να δικαιολογήσουν την ανεπάρκεια τους.



Φίλε μου δυστυχώς δε μπορώ να πω περισσότερα για το θέμα και ούτε θέλω να σε στεναχωρήσω. Αν διαβάσεις αυτά που έγραψα θα δεις ότι είπα πως το Triple δε χρειαζόταν καμία μα καμία βοήθεια στο ματς που αναφέρεσαι το θέμα ήταν προσωπικό της διαιτητού, όπως και πέρσι ο Δούκας με τον ΠΑΟ δε χρειαζόταν καμία μα καμία βοήθεια για να πάρει το πρωτάθλημα. Αν τώρα εσύ τα βλέπεις όλα ρόδινα στους διαιτητές τι να πω ή είσαι εκτός πραγματικότητας ή είσαι εν ενεργεία διατητής (μάλλον από εκεί θα ζεις από κοντά τους παράγοντες και τους προπονητές).
Αν πάλι διαβάσεις προσεκτικά αυτά που έγραψα, και δε σε ενδιαφέρει μόνο να αντιδικείς, είπα ότι και οι προπονητές και οι παράγοντες αλλά και οι γονείς είναι σε πολύ χαμηλά επίπεδα και έχουν μεγάλο μερίδιο της κακής κατάστασης και μάλιστα έγραψα ότι οι κακοί προπονητές είναι πολύ σημαντικός παράγοντας για τα παιδιά, ο σημαντικότερος από όλους.
Και μιας και έβαλες νέο ερώτημα για τους προπονητές να σου απαντήσω: ούτε ο ένας ούτε ο άλλος είναι καλός προπονητής (γιατί και τα πρωταθλήματα ξέρουμε πως παίρνονται και οι παίχτες ξέρουμε πως αναδεικνύονται). Σωστός προπονητής στις υποδομές είναι αυτός που μαθαίνει στα παιδιά σωστά πράγματα και στα παιδιά ταλέντα και στα χοντρά και στα ψηλά και στα κοντά παιδιά. Ακόμα και το χοντρό παιδάκι στις υποδομές μπορεί να μάθει κάποια πράγματα και ας παίζει και στην ομάδα ΠΑΙΔΙΚΟ Γ' (ομαδικότητα, πειθαρχία, καλούς τρόπους κτλ κτλ). Όταν τώρα μιλάμε για Α΄ κατηγορίας ομάδες περιμένω από ον προπονητή να παίζει η μάδα του καλό και σωστό μπάσκετ. Ξεκινόντας από τα βασικά: ούτε διαμαρτυρίες, ούτε ατομισμούς, ούτε βρισιές, fair play κτλ και συνεχίζοντας με τα μπασκετικά, ομαδικότητα, υπομονή, καλή τρίπλα, σωστό σουτ, δουλεμένες φάσεις & ατομικές ενέργειες, μπασκετική πειθαρχία, καλή πάσα, αίσθηση του γηπέδου κτλ.

Και για το φίλο που έγραψε για τις νίκες του triple επιμένω στην άποψή μου ότι το προπονητικό team έχει κάνει πολύ καλή δουλειά (στους δύο αγώνες που είδα). Δουλεμένη ομάδα, αθλητική, χωρίς μεγάλα ύψη, με φοβερή πειθαρχία. Τώρα για την ήττα τους από τον Ηλυσιακό (δυστυχώς δε μπόρεσα να παω να το δω) θα πω ότι αφενός ο Ηλυσιακός έχει πλέον καλή ομάδα και αφετέρου θα επαναλάβω ότι οι αποστάσεις είναι μικρές μεταξύ των ομάδων 4-12 (πάλι βάζω τα Πετράλωνα μέσα μήπως κάνουν και δεύτερη νίκη) και όλα τα παιχνίδια παίζονται και μπορεί να κριθούν σε λεπτομέρειες (μια καλή μέρα, μια κακή, ένας άρρωστος κτλ).
mpek
δεν αντιδικώ basketfather, συζήτηση κάνουμε. Επειδή διαφωνούμε σε μερικά πράγματα, άσε που συμφωνούμε στα περισσότερα, δεν σημαίνει ότι υπάρχει αντιδικία. Οι διαφορές μας είναι ότι εγώ αποδίδω την όποια εύνοια των διαιτητών σε ανθρώπινα λάθη + απειρία ενώ εσύ διακρίνεις πρόθεση. Επίσης επικεντρώνεσαι στο παιχνίδι των κούκου - τριπλ ενώ εγώ μιλώ για τη γενική συμπεριφορά προπονητών - σωματείων απέναντι στους διαιτητές από τα μίνι έως και το εφηβικό. Τέσπα, σεβαστή η γνώμη σου, εγώ δεν διεκδικώ αλάνθαστο, αλάνθαστοι είναι μόνο οι coach (τουλάχιστον όσους γνωρίζω ... smiley.gif )
Flinafim
QUOTE (SotAndop @ Oct 26 2015, 21:23 ) *
Μπα , θα παραμεινω στο διπλο και ας με παει κουβα...ακομα και με τη χθεσινη του νικη , δε με εντυπωσιασε ο Ηλυσιακος ( οχι πως με εντυπωσιαζει η Αγια ) , εκπληξη για μενα ηταν το πως εχει πετυχει αυτες τις νικες η τριπλη περισσοτερο... blink.gif

Συμφωνώ απόλυτα στο σκέλος της τριπλής....
Gkos
Προγνωστικααά

7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ



Ενδιαφέρουσα αγωνιστική



20:00 ΣΑΙΝΤ ΛΩΡΕΝΣ-ΑΣΚ ΤΡΙΠΛΗ ΚΟΡΩΝΑ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΟ 2

Θυμάστε θαρρώ για το φιλικό που είχε παίξει ο Παναθηναικός με την Τριπλή Κορώνα τέλη Αυγούστου ,με την ευρεία νίκη του Παναθηναικού και την αδύναμη Τριπλή Κορώνα....
Τελικά αποδείχτηκε ότι η Τριπλή δεν ήταν τόσο αδύναμη και μας διέψευσε ( και πανηγυρικά τολμώ να πω ) ....
Και μιας και ο Παναθηναικός δεν πατάει καλά ,αρκετοί σκεφτόμασταν ότι θα μπορούσε να κάνει την έκπληξη η Τριπλή σήμερα .
Μετά βέβαια σκεφτόμασταν πλαγίως ,ότι αφού συνεργάζονται ( το δημοσιοποίησαν οι ίδιες οι ομάδες) και ο ΠΑΟ έχει πολύ μεγαλύτερη ανάγκη την νίκη και η Τριπλή δεν θα κινδυνεύσει ,ότι δεν υπάρχει άλλο απότελεσμα πέραν του διπλού.
Ε, άδικα κάναμε αυτές τις σκέψεις...
Η Τριπλή που είδα την Κυριακή στα Ιλίσσια δεν νικάει Παναθηναικό όσο και να είναι μέτριος.
Και βασικά απορώ πως έκανε και τόσες νίκες ....
Ίσως να την είδα σε άσχημη μέρα ,να μην μπορούν να αποδώσουν τα πρωινά τα παιδιά ,τέλος πάντων ,διπλό σήμερα και τέλος της συζήτησης.


20:00 ΕΛΛΗΝΟΓΕΡΜΑΝΙΚΗΣΑΟΚ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΑΘ.-ΑΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΠΕΤΡ. 1


No comments ...


20:00 ΔΗΜ.ΒΙΚΕΛΑΣ ΑΕΝ ΚΗΦΙΣΙΑΣ-ΓΑΟ ΚΟΥΚΟΥΒΑΟΥΝΩΝ 1

Ψιλο στην τύχη αυτό ,αφού ( ακόμα) εικόνα από Κουκουβάουνες δεν έχω ,και απλά λέω να γίνει ντέρμπι και να μιλήσει η έδρα ;p


20:00 ΑΝΔΡ.ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ-ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 2

Δεν θα έχει θέμα ο Δούκας.


20:00 ΠΑΠΑΓΟΥ ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ-ΑΟ ΑΜΥΝΤΑΣ 2

Να ρεφάρει την ήττα από ΓΣΠ.


20:30 ΙΛΙΣΣΙΩΝ ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ-ΚΑΛΑΘ/ΣΗ ΑΓ.ΠΑΡΑΣΚ. 1


Mε πολλή πολλή πολλή σκέψη ,άσσος....
Όχι επειδή λείπει ο Γαρδέλης ,ούτε επειδή με εντυπωσίασε την Κυριακή ο Ήλυ,απλά πιστέυω θα κερδίσει έστω και οριακότατα....



Καλή επιτυχία σε όλα τα παιδιά!
SotAndop
Παρά την επιμονή μου, Ηλυσιακός-ΚΑΠ 84-54 (νομιζω) και ο Δουκας διπλο νομιζω +20 (διορθώστε με αν κανω λαθος) το περιστέρι . . .
Gkos
Εγώ έμαθα 35 ο Ήλυ,και 20 ο Δουκας,άρα είμαστε οκ.
Και είναι τα μόνα που ξέρω.
Ειχα ξεμεινει από μπαταρία.


Ακαδημία-Πετράλωνα 83-25 (44-14) και Τριπλή Κορώνα-ΠΑΟ 49-60.

Για Κουκου μπορει να με ενημερώσει κανείς στο fb και να το γράψω smile.gif smiley.gif
mpek
QUOTE (Gkos @ Oct 27 2015, 18:30 ) *
Προγνωστικααά
7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Ενδιαφέρουσα αγωνιστική
...
20:30 ΙΛΙΣΣΙΩΝ ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ-ΚΑΛΑΘ/ΣΗ ΑΓ.ΠΑΡΑΣΚ. 1

Mε πολλή πολλή πολλή σκέψη ,άσσος....
Όχι επειδή λείπει ο Γαρδέλης ,ούτε επειδή με εντυπωσίασε την Κυριακή ο Ήλυ,απλά πιστέυω θα κερδίσει έστω και οριακότατα....

Καλή επιτυχία σε όλα τα παιδιά!


Ελπίζω να συμφωνείτε αγαπητοί φίλοι gkos και sotandop ότι οι προβλέψεις σας για το ηλυ - καπ σηκώνουν ΚΑΖΟΥΡΑ: Κοντά πέσατε, είχατε εσωτερική πληροφόρηση βρε μπαγάσηδες ; rolleyes.gif
BasketFather
QUOTE(Gkos @ Oct 28 2015, 01:28 ) *
Εγώ έμαθα 35 ο Ήλυ,και 20 ο Δουκας,άρα είμαστε οκ.
Και είναι τα μόνα που ξέρω.
Ειχα ξεμεινει από μπαταρία.


Ακαδημία-Πετράλωνα 83-25 (44-14) και Τριπλή Κορώνα-ΠΑΟ 49-60.

Για Κουκου μπορει να με ενημερώσει κανείς στο fb και να το γράψω smile.gif smiley.gif



Με 13 πόντους το πήρε η Κηφισιά.
Πρώτο δεκάλεπτο δε βλεπόταν το ματς.
Δεύτερο, τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο συναρπαστικά με παιχνίδι πόντο πόντο.
Στο τελευταίο τρίλεπτο πήρε π ΑΕΝΚ το μάτς και τη διαφορά που ήθελε.
Η διαιτησία καλή χωρίς πολλά λάθη και 50-50 (και μάλιστα σε δύσκολο παιχνίδι που ήταν 37 λεπτά πόντο πόντο)
Στοιχεία που έκριναν κατά τη γνώμη μου το ματς:
- η ΑΕΝΚ μάζεψε σχεδόν όλα τα ριμπάουντ (έκανε δεύτερες και τρίτες επιθέσεις)
- ο προπονητής της ΑΕΝΚ νομίζω ότι αιφνιδίασε με το man-to-man σε όλο το παιχνίδι, το οποίο μάλιστα ήταν προσαρμοσμένο πάνω στα ατού των κουκου
Gkos
Μιας και η ΕΣΚΑ έχει πάει να δει την παρέλαση(...),να πω ότι ο Άμυντας πέρασε αέρα( νταμπλ σκορ και βάλε) από το Σαλούν και τώρα έχουμε όλα τα αποτελέσματα της χτεσινής αγωνιστικής smile.gif


QUOTE (mpek @ Oct 28 2015, 08:57 ) *
Ελπίζω να συμφωνείτε αγαπητοί φίλοι gkos και sotandop ότι οι προβλέψεις σας για το ηλυ - καπ σηκώνουν ΚΑΖΟΥΡΑ: Κοντά πέσατε, είχατε εσωτερική πληροφόρηση βρε μπαγάσηδες ; rolleyes.gif



Ρε συ mpek ,βρήκαμε το σημείο να βρούμε και την διαφορά ;;; smiley.gif

Άσε με να χαρώ που έκανα (επιτέλους) το απόλυτο(όλε όλε) χτες! shot.gif

Τώρα σοβαρά ,ήταν τελείως μη αναμενόμενη αυτή η διαφορά ,παρότι η ΚΑΠ ήταν χωρίς play maker ουσιαστικά...
Είδαμε δηλαδή και Ήλυ την Κυριακή και ντάξει.
Και απότι έμαθα ήταν τόσο ευκολη η επικράτηση της ομάδας του κυρ Τάσου,όπου στο β μέρος δεν παίξανε καν οι βασικοι !!!!
Πωπω !
SotAndop
Χαχα, οντως, εχει δικιο ο gkos, η καζουρα σε μενα πρεπει να παει. . . Ας κανω τις προβλεψεις μου για την αλλη Τριτη μπας και "ρεφαρω" tongue.gif , λοιπον εχουμε κ λεμε


ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ ΑΕΝ ΚΗΦΙΣΙΑΣ Θα το παρει το Περιστερι, ευκολα θαρρω (1)


ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΟ ΓΑΟ ΚΟΥΚΟΥΒΑΟΥΝΩΝ Ευκολα ο ασσος (1)


ΚΑΛΑΘ/ΣΗ ΑΓ.ΠΑΡΑΣΚ. ΑΟΚ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΑΘ. Διπλο, ευκολα +++ (2)


ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ Παρα πολλα , με λιγα (1)


ΑΟ ΑΜΥΝΤΑΣ ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ Νομιζω εδω θα τελειωσει το σερι του Ηλυσιακου και λογω εδρας , θα πω ασσο (1)


ΑΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΠΕΤΡ. ΑΣΚ ΤΡΙΠΛΗ ΚΟΡΩΝΑ Θα επικρατησει η Τριπλη (2)
Gkos
Έτσι που τα βλέπω τα σταυρώματα,μονόστηλο ειναι.

Δεν χρειάζονται καν προγνωστικά.
Δίνω ένα 10% σε ΑΕΝΚ μιας και το μπάσκετ είναι άθλημα των εκπλήξεων και 13% σε Ήλυ λόγω φόρμας.
mpek
QUOTE (Gkos @ Oct 28 2015, 16:08 ) *
Έτσι που τα βλέπω τα σταυρώματα,μονόστηλο ειναι.

Δεν χρειάζονται καν προγνωστικά.
Δίνω ένα 10% σε ΑΕΝΚ μιας και το μπάσκετ είναι άθλημα των εκπλήξεων και 13% σε Ήλυ λόγω φόρμας.

Oύτε 10% ούτε 15% ούτε 20% αλλά 13% ! Τι στατιστικούς υπολογισμούς ακριβείας έκανες και προέκυψε τέτοιο κατσαρό νούμερο ;
Gkos
Ε τι νόμιζες,ότι τα (υπερεπιτυχημένα) προγνωστικά μου είναι έτσι στην τύχη;
Χρησιμοποιώ ειδικό αλγόριθμο,που όπως καταλαβαίνεις δεν μπορώ να αποκαλύψω.
Είναι αποτέλεσμα ετών δουλειάς smiley.gif
Gkos
Καλησπέρα .

Φτάσαμε αισίως στην 8η αγωνιστική σήμερα ( το 1/3 του πρωταθλήματος ) /

Προγνωστικά δεν θα γράψω , τα είπαμε ήδη όλα....




Υ.γ. Το τελευταίο διάστημα λόγω αυξημένων υποχρεώσεων ,δεν έχω προλάβει να γράψω ανασκόπηση αγωνιστικής και πολλά για τα ματς που πάω ....


Αλλά είχα να επιλέξω ,να πάω σε λιγότερα γήπεδα ή να γράφω λιγότερο στο φόρουμ?

Η απάντηση ήτο προφανής....



Υ.γ.2. Γράψτε οι υπόλοιποι ότι αποτελέσματα έχετε ,και όταν γυρίσω το βράδυ θα συμπληρώσω ότι λείπει.....

Καλή επιτυχία σε όλα τα παιδιά!!
Gkos
Σβηστή νίκη για Παναθηναικό με 75-30 (48-16 αναπαυλα ) ! .
Οι πράσινοι είχαν εκτός αποστολής τον Οικονόμου(βασικά ούτε γήπεδο ήταν-περίεργο ετούτο μιας και ο Ψαρράς με το δεμένο χέρι ήταν πάγκο ) και προηγήθηκαν 15-0 στο 7' και...αυτά!

Προσπάθησαν τα παιδάκια των Κουκουβάουνων ,μπράβο τους.

*Στο Κοντόπευκο η Ακαδημία έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στην ΚΑΠ και νίκησε 75-37 !
mpek
Μετά τον ντόρο με την ΚΑΠ και ελλείψει ενδιαφέροντος στην ΕΣΚΑΝΑ πήγα να δω Αμύντα Ηλυσιακό. Καλύτερη ομάδα ο Αμύντας δεν απειλήθηκε, προηγήθηκε στην τρίτη περίοδο με πάνω από είκοσι πόντους όμως ένα λεπτό πριν τη λήξη ο ήλυ (δηλαδή ο χατζηβέρογλου) μείωσε στους 5 πόντους. Τελικά νίκησε ο Αμύντας με 11. Οι φίλοι μου ξέρετε την αδυναμία μου στους έλληνες coachάρες: Ο προπονητής του αμύντα έβαζε κοντούς να μαρκάρουν τον χατζηβέρογλου, άλλο που δεν ήθελε αυτός, έβαλε καμιά 25αριά πόντους: Δώστου φωνές και επιπλήξεις στα παιδάκια που τον κοιτουσαν χωρίς να καταλαβαίνουν. Ο προπ του Ηλυσιακού έχοντας αντικειμενικά έναν και μοναδικό παίκτη να απειλεί το καλάθι του Αμύντα, φώναζε στον Χατζηβέρογλου "motion". Τρελά πράγματα, με όλον τον σεβασμό αγαπητοί coachάρες.
Gkos
Δούκας-Παπάγος 107-15 !!!!!!
Gkos
Περιστέρι - ΑΕΝ Κηφισιάς 50-43

Αναγέννηση Πετρ. - Triple Crown 29-82
mpek
πρέπει να παραδεχτώ ότι το παιδικό της εσκα έχει περισσότερο ενδιαφέρον από της εσκανα. Ίσως επειδή δεν πολυξέρω τις ομάδες της έσκα ...
Gkos
Το λες σοβαρα ;;;

Γιατι το λες,μετά την χτεσινή αγωνιστική ,που ήταν του περιπατου...!

Δυο ομάδες πάλεψαν λιγουλάκι,ήταν αυτές που τους είχα δώσει κάποιες πιθανότητες!
mpek
QUOTE (Gkos @ Nov 4 2015, 11:00 ) *
Το λες σοβαρα ;;;

Γιατι το λες,μετά την χτεσινή αγωνιστική ,που ήταν του περιπατου...!

Δυο ομάδες πάλεψαν λιγουλάκι,ήταν αυτές που τους είχα δώσει κάποιες πιθανότητες!


Το λέω για τους εξής λόγους: Το χθεσινό ήταν το πρώτο παιχνίδι ΕΣΚΑ που παρακολούθησα φέτος smiley.gif και μου άρεσε. Αγωνίζονται τρεις ομάδες για την πρώτη θέση. Αμύντας, περιστέρι, τριπλ, αγωνίζονται για την τέταρτη θέση. KAΠ, Κηφισιά, κούκου φαίνεται να μην κινδυνεύουν όμως δεν πρέπει να επαναπαύονται γιατί τα πετράλωνα θα ψάξουν κάποιον να νικήσουν. Τα πετράλωνα θα παλέψουν για να γλυτώσουν. Ο Παπάγου δύσκολα γλυτώνει. Μένει ο ηλυσιακός που τον βλέπω 5ο ή 6ο, ικανό όμως να νικήσει οποιονδήποτε εντός ή εκτός έδρας από 4η θέση και κάτω και ικανό να απειλήσει οποιονδήποτε εντός έδρας. Αυτά κατά τη γνώμη μου.
Στην εσκανά τα πράγματα είναι καθαρά και ξάστερα - αυτό δεν είναι η γνώμη μου, έτσι είναι- rolleyes.gif
Gkos
QUOTE (mpek @ Nov 4 2015, 14:46 ) *
Τα πετράλωνα θα παλέψουν για να γλυτώσουν.


What ? wacko.gif wacko.gif
Flinafim
QUOTE (mpek @ Nov 4 2015, 14:46 ) *
Το λέω για τους εξής λόγους: Το χθεσινό ήταν το πρώτο παιχνίδι ΕΣΚΑ που παρακολούθησα φέτος smiley.gif και μου άρεσε. Αγωνίζονται τρεις ομάδες για την πρώτη θέση. Αμύντας, περιστέρι, τριπλ, αγωνίζονται για την τέταρτη θέση. KAΠ, Κηφισιά, κούκου φαίνεται να μην κινδυνεύουν όμως δεν πρέπει να επαναπαύονται γιατί τα πετράλωνα θα ψάξουν κάποιον να νικήσουν. Τα πετράλωνα θα παλέψουν για να γλυτώσουν. Ο Παπάγου δύσκολα γλυτώνει. Μένει ο ηλυσιακός που τον βλέπω 5ο ή 6ο, ικανό όμως να νικήσει οποιονδήποτε εντός ή εκτός έδρας από 4η θέση και κάτω και ικανό να απειλήσει οποιονδήποτε εντός έδρας. Αυτά κατά τη γνώμη μου.
Στην εσκανά τα πράγματα είναι καθαρά και ξάστερα - αυτό δεν είναι η γνώμη μου, έτσι είναι- rolleyes.gif

Να κανω 1-2 παρεμβάσεις με την άδεια σου φίλε,συμφωνώντας στα περισσοτερα και έχοντας δει ολες τις ομαδες πλην περιστερίου...μάχη για πρώτη δεύτερη θεση ανάμεσα σε ακαδημία και Δουκα ,τρίτος Παναθηναϊκός .για τέταρτη θεση βγάζω τριπλ και βάζω Ηλυσιακό αν παίζει πλήρης...τωρα οι 2 τελευταίοι βγάζουν μάτια...αυτα τα ολίγα...
basket_view
QUOTE(Gkos @ Nov 3 2015, 22:03 ) *
Σβηστή νίκη για Παναθηναικό με 75-30 (48-16 αναπαυλα ) ! .
Οι πράσινοι είχαν εκτός αποστολής τον Οικονόμου(βασικά ούτε γήπεδο ήταν-περίεργο ετούτο μιας και ο Ψαρράς με το δεμένο χέρι ήταν πάγκο ) και προηγήθηκαν 15-0 στο 7' και...αυτά!

Προσπάθησαν τα παιδάκια των Κουκουβάουνων ,μπράβο τους.

*Στο Κοντόπευκο η Ακαδημία έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στην ΚΑΠ και νίκησε 75-37 !

Σειρά φέτος έχει ο Οικονόμου ???? (άλλος ένας που ενοχλεί)
Αν έχεις κάποια πληροφορία να μας την πεις.
Μην δημιουργείς εντυπώσεις, το έχουμε δει το έργο από τα πέρσι.
Όσοι ξέρουν καταλαβαίνουν όσοι δεν ξέρουν ρωτούν και μαθαίνουν.
BasketFather
QUOTE(mpek @ Nov 4 2015, 15:46 ) *
Το λέω για τους εξής λόγους: Το χθεσινό ήταν το πρώτο παιχνίδι ΕΣΚΑ που παρακολούθησα φέτος smiley.gif και μου άρεσε. Αγωνίζονται τρεις ομάδες για την πρώτη θέση. Αμύντας, περιστέρι, τριπλ, αγωνίζονται για την τέταρτη θέση. KAΠ, Κηφισιά, κούκου φαίνεται να μην κινδυνεύουν όμως δεν πρέπει να επαναπαύονται γιατί τα πετράλωνα θα ψάξουν κάποιον να νικήσουν. Τα πετράλωνα θα παλέψουν για να γλυτώσουν. Ο Παπάγου δύσκολα γλυτώνει. Μένει ο ηλυσιακός που τον βλέπω 5ο ή 6ο, ικανό όμως να νικήσει οποιονδήποτε εντός ή εκτός έδρας από 4η θέση και κάτω και ικανό να απειλήσει οποιονδήποτε εντός έδρας. Αυτά κατά τη γνώμη μου.
Στην εσκανά τα πράγματα είναι καθαρά και ξάστερα - αυτό δεν είναι η γνώμη μου, έτσι είναι- rolleyes.gif



Να κάνω κι εγώ 1-2 παρατηρήσεις στα παραπάνω:
ΚΑΠ, Κηφισιά και κούκου κινδυνεύουν γιατί ένας από τους τρεις θα πέσει (πέφτουν τρεις ομάδες και ψάχνουνε για τον τρίτο δηλαδή).
Ο Ηλυσιακός έχει κάνει δυο ήττες εκτός προγράμματος (κούκου και ΑΕΝΚ) οπότε δύσκολα θα προλάβει την 4η θέση (για τις 5η και 6η θα πρέπει να παλέψει πολύ και να πάρει όλα τα μικρά παιχνίδια γιατί δύσκολα θα στραβοπατήσουν το Περιστέρι ο Αμύντας και η Τριπλή.
Τέλος, συμφωνώ ότι ο Παναθηναϊκός όπως δείχνει είναι εκτός δυάδας.



QUOTE(basket_view @ Nov 4 2015, 20:25 ) *
Σειρά φέτος έχει ο Οικονόμου ???? (άλλος ένας που ενοχλεί)
Αν έχεις κάποια πληροφορία να μας την πεις.
Μην δημιουργείς εντυπώσεις, το έχουμε δει το έργο από τα πέρσι.
Όσοι ξέρουν καταλαβαίνουν όσοι δεν ξέρουν ρωτούν και μαθαίνουν.



Μήπως θα μπορούσατε να μας πείτε λίγα πράγματα για το περσινό έργο?
Έτσι, για να μπούμε κι εμείς που δεν ξέρουμε (και ρωτάμε) στο νόημα?

Πάντως ο Στέφανος σε 1-2 εβδομάδες βγάζει το γύψο και μετά τις γιορτές θα είναι έτοιμος...
MAKHS
QUOTE(basket_view @ Nov 4 2015, 20:25 ) *
Σειρά φέτος έχει ο Οικονόμου ???? (άλλος ένας που ενοχλεί)
Αν έχεις κάποια πληροφορία να μας την πεις.
Μην δημιουργείς εντυπώσεις, το έχουμε δει το έργο από τα πέρσι.
Όσοι ξέρουν καταλαβαίνουν όσοι δεν ξέρουν ρωτούν και μαθαίνουν.

Φίλε view έχεις πρόβλημα ( σοβαρό ) , να το κοιτάξεις , για το καλό σου το λέω .... φιλικά ..
Gkos
QUOTE (basket_view @ Nov 4 2015, 19:25 ) *
Σειρά φέτος έχει ο Οικονόμου ???? (άλλος ένας που ενοχλεί)
Αν έχεις κάποια πληροφορία να μας την πεις.
Μην δημιουργείς εντυπώσεις, το έχουμε δει το έργο από τα πέρσι.
Όσοι ξέρουν καταλαβαίνουν όσοι δεν ξέρουν ρωτούν και μαθαίνουν.


Ρε συ πλάκα μου κάνεις;;;
Έγραψα ότι δεν ήταν γήπεδο και ότι ήταν παράξενο,γιατι ακόμα και ο Ψαρράς παρότι τραυματίας ήταν πάγκο.
Αυτό.
Καθαρά ρεπορταζιακά,καθότι έκανε εντύπωση η απουσια του.
Μπορει να έχει πάει εκδρομη με το Κολλέγιο.
1002 μπορεί.
Είπα εγώ κάτι;
basket_view
QUOTE(BasketFather @ Nov 4 2015, 19:52 ) *
Μήπως θα μπορούσατε να μας πείτε λίγα πράγματα για το περσινό έργο?
Έτσι, για να μπούμε κι εμείς που δεν ξέρουμε (και ρωτάμε) στο νόημα?

Φίλε μου το περσινό έργο (που παίχτηκε στο φόρουμ και στην πλάτη των παιδιών) ήταν θρίλερ ακατάλληλο για ανηλίκους (σε ένα πρωτάθλημα παίδων).
Σκηνοθέτες ήταν μπαμπάδες (που διέθεταν) και πρωταγωνιστές κάποιοι που έχουν άπλετο χρόνο να ασχοληθούν με τα δρώμενα στο μπάσκετ και ιδιαίτερα με τις μικρές ηλικίες και γράφουν στο μπλοκ.
Εντύπωση μου έκανε η υπομονή των προσώπων που κατά καιρούς στοχοποιούνταν (ανήλικοι και οι οικογένειές τους), και αυτών που σκόπιμα πέρασαν στη αφάνεια, μιλάμε για εμετικές καταστάσεις. Πάντως οι στόχοι επιτεύχθηκαν.
Βλέπω ότι φέτος οι περσινοί πρωταγωνιστές του θρίλερ εκτός από την ΕΣΚΑ ασχολούνται και με την ΕΣΚΑΝΑ. Δεν βγήκε το μπάτζετ από την ΕΣΚΑ (δεν βρίσκονται τέτοιοι χορηγοί κάθε χρόνο) και έτσι επεκταθήκανε και στη ΕΣΚΑΝΑ (έχουν και το καλό βιογραφικό).
Ελπίζω στο φετινό έργο να είναι πρωταγωνιστές να είναι τα παιδιά και όχι οι εντεταλμένοι των μπαμπάδων.
Gkos
Αφού σε χαλάνε γιατι τα καπνίζεις;
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.