Help - Search - Members - Calendar
Full Version: A' KATHΓΟΡΙΑ ΠΑΙΔΩΝ ΕΣΚΑ 2015-16
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Υπόλοιπα Ανδρικά Πρωταθλήματα > Υποδομές
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
Gkos
Οι Κουκουβάουνες επικράτησαν(πολύ δύσκολα) της ΚΑΠ και με την ήττα του Ηλυσιακού από Περιστέρι,φαντάζει ορατό το ενδεχόμενο η παραμονή να κριθεί σε μπαράζ μιας και Κουκουβαουνες και Ηλυσιακός έχουν από μια νίκη με την ίδια διαφορά στα μεταξύ τους. . .
manosheir
Προβλεψη για σημερα.
Η Ακαδημια εχει μεγαλυτερη ποιοτητα και βαθος στο ροστερ.
Ομως το ματς θα κριθει στις λεπτομερειες.
Ομολογω πως παικτες οπως ο Κολτηρης ο Ρογκαβοπουλος θα ειναι παικτες-βαρομετρα για την εκβαση του αγωνα παροτι οι αρσενοπουλος προισκος και παπαγεωργιου θα μονοπωλουν τις επιθεσεις.
Το μονο σιγουρο ειναι οτι οποιος βρεθει στο γηπεδο θα δει ενα ενδιαφερον ματς το οποιο θα τελειωσει με ευρεια νικη της Ακαδημιας. rolleyes.gif laugh.gif
mpek
Εγώ πάλι συνεχίζω να πιστεύω όσα έγραφα από την αρχή της περιόδου: Κατά την ταπεινή μου γνώμη ο Δούκας υπερέχει τόσο σε ποιότητα όσο και σε ποσότητα παιδιών, έχει ψυχολογία και το κυριότερο στον πάγκο του κάθεται μια πολύπειρη αλεπού. Με δυο λόγια δεν δίνω ελπίδες στην Ακαδημία. έστω και στην έδρα της.
Άσχετα πάντως με το τι πιστεύω εγώ, καλή επιτυχία στα παιδιά των δύο ομάδων, μακάρι να γίνει ωραίο παιχνίδι και ο ηττημένος να μην τα βάλει με τον εύκολο στόχο που ονομάζεται διαιτησία.
Gkos
Να πω και εγώ την γνώμη μου για το σημερινό σταύρωμα στην Ελληνογερμανική.
Η Ακαδημία σίγουρα δεν είναι στα καλύτερα της(αυτό δεν χρειάζεται ανάλυση) ,αλλά πιστεύω πως θα επικρατήσει το ένστικτο της αυτοσυντήρησης και η δύναμη της έδρας (το γηπεδάκι της Ελληνογερμανικής,λόγω των μικρών διαστάσεων και της απόσταση της κερκίδας από το παρκέ,ειναι από τα λίγα που μπορουν να θεωρηθούν έδρα,σε αντίθεση πχ με το ΔΑΙΣ ) σε συνδυασμό με την κούραση και την έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης που μπορει να έχουν Αλεξ και Νίκος μετά το ταξίδι για το Jordan Camp ,και ετσι θα πω νίκη της Ακαδημίας,αλλά με κάτω από 10 πόντους.

Υ.γ.1.Ευρεία νίκη της Ακαδημίας δεν προκύπτει από πουθενά.
Ευσεβείς πόθους έχουμε όλοι.
Όχι ότι δεν μπορει να συμβεί αλλα δεν προκύπτει.

Υ.γ.2.Μεγαλύτερο βαθος η Ακαδημια;;;;

Υ.γ.3
Σιγά μην κρίνει το ματς και ο Δημος(σόρρυ για την αναφορά σε αυτό το όνομα-απλά επειδή δεν παίζει.).
Το ματς θα κριθεί από το πόσο θα περιορισει ο Δούκας Αρσενόπουλο,και πόσο η Ακαδημια θα μπορεσει να τον διατηρησει φρέσκο.
Όποιος έχει δει έστω και λίγο Ακαδημία,το ξέρει.
Είναι όπως ο Σπανούλης τόσα χρόνια(όχι φέτος) στον Ολυμπιακό.
Έχει τα κλειδιά της ομάδας.
Αυτό επέλεξαν οι προπονητές της Ακαδημίας και θα φανεί το βράδυ αν έχουν πραξει σωστά.

Χαιρετίσματα,από την (εδώ και ώρα) καταμεστη Ελληνογερμανική.
Να δούμε ένα ωραιο ματς.
Gkos
49-58 εύκολη και δίκαιη νίκη Δούκα(πιο εύκολα απότι δείχνει το τελικό σκορ).
Η Ακαδημια μετά την καλή πρώτη περίοδο(17-11) έσβησε.

Αρσενόπουλος δεν καθόλου-> Ακαδημια δεν καθόλου,
Σακελλαρίου δεν καθόλου->
Δούκας κανένα πρόβλημα.
Αυτή ήταν η διαφορά.
Afrathias10
QUOTE (Gkos @ Mar 9 2016, 21:47 ) *
49-58 εύκολη και δίκαιη νίκη Δούκα(πιο εύκολα απότι δείχνει το τελικό σκορ).
Η Ακαδημια μετά την καλή πρώτη περίοδο(17-11) έσβησε.

Αρσενόπουλος δεν καθόλου-> Ακαδημια δεν καθόλου,
Σακελλαρίου δεν καθόλου->
Δούκας κανένα πρόβλημα.
Αυτή ήταν η διαφορά.


Αρσενοπουλος και Προισκος φάνηκε ότι δεν ήταν σε καλή φυσική κατάσταση. Κουράστηκαν γρήγορα και δεν βοήθησαν σύμφωνα με τις μεγάλες τους δυνατότητες. Η άμυνα του Δούκα πολύ προσεκτική και στις πάσες που έβγαιναν στην αδύναμη πλευρά, απλό που συνήθως πετυχαίνουν μεγάλα τρίποντα τα παιδιά της Ακαδημίας (Παπαγεωργίου). Με έλεγχο των ριμπάουντ και τη μπάλα κοντά στο καλάθι αρχικά με Ρογκαβοπουλο και μετά και με Τσουργιάννη, ο Δούκας ξέφυγε μάλλον εύκολα. Ήταν ένα καλό ματς!
manosheir
QUOTE (Gkos @ Mar 9 2016, 19:59 ) *
Να πω και εγώ την γνώμη μου για το σημερινό σταύρωμα στην Ελληνογερμανική.
Η Ακαδημία σίγουρα δεν είναι στα καλύτερα της(αυτό δεν χρειάζεται ανάλυση) ,αλλά πιστεύω πως θα επικρατήσει το ένστικτο της αυτοσυντήρησης και η δύναμη της έδρας (το γηπεδάκι της Ελληνογερμανικής,λόγω των μικρών διαστάσεων και της απόσταση της κερκίδας από το παρκέ,ειναι από τα λίγα που μπορουν να θεωρηθούν έδρα,σε αντίθεση πχ με το ΔΑΙΣ ) σε συνδυασμό με την κούραση και την έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης που μπορει να έχουν Αλεξ και Νίκος μετά το ταξίδι για το Jordan Camp ,και ετσι θα πω νίκη της Ακαδημίας,αλλά με κάτω από 10 πόντους.

Υ.γ.1.Ευρεία νίκη της Ακαδημίας δεν προκύπτει από πουθενά.
Ευσεβείς πόθους έχουμε όλοι.
Όχι ότι δεν μπορει να συμβεί αλλα δεν προκύπτει.

Υ.γ.2.Μεγαλύτερο βαθος η Ακαδημια;;;;

Υ.γ.3
Σιγά μην κρίνει το ματς και ο Δημος(σόρρυ για την αναφορά σε αυτό το όνομα-απλά επειδή δεν παίζει.).
Το ματς θα κριθεί από το πόσο θα περιορισει ο Δούκας Αρσενόπουλο,και πόσο η Ακαδημια θα μπορεσει να τον διατηρησει φρέσκο.
Όποιος έχει δει έστω και λίγο Ακαδημία,το ξέρει.
Είναι όπως ο Σπανούλης τόσα χρόνια(όχι φέτος) στον Ολυμπιακό.
Έχει τα κλειδιά της ομάδας.
Αυτό επέλεξαν οι προπονητές της Ακαδημίας και θα φανεί το βράδυ αν έχουν πραξει σωστά.

Χαιρετίσματα,από την (εδώ και ώρα) καταμεστη Ελληνογερμανική.
Να δούμε ένα ωραιο ματς.





Αναφερομενος στο δευτερο υστερογραφο σου εχω να προθεσω πως ο δουκας,παρολο που ειχε περισσοτερα παιδια να συνεισφερουν στην νικη,πρεπει να αναφερθει πως εαν εξαιρεσουμε την τριαδα σακελλαριου,ρογκαβοπουλο και τσουργιαννη, τα υπολοιπα παιδια ειναι κομπαρσοι στις ενεργειες της ομαδας.Απο την αλλη, σε αυτο το κομματι η ακαδημια υπερεχει,αφου την κακη βραδια του ενος την συμπληρωνει καποιος αλλος.Ομως σε αντιθεση με τα παραπανω ο δουκας αξιζε την νικη και θα δουμε τι θα γινει στους τελικους αν προκριθουν και οι δυο.. ohmy.gif
Gkos
Σε αγωνα μπαραζ θα λυσουν τος διαφορες τους Κουκουβαουνες και Ηλυσιακος για το ποια ομαδα θα ακολουθησει Παπαγο και Αναγεννηση Πετραλωνων στην Β κατηγορια.

Οι Κουκουβαουνες κανανε μεγαλη προσπαθεια να ξεμπερδεψουν απο σημερα αλλα εχασαν (μολις) 5 ποντους στην Πυρκαλ,ενω ο Ηλυσιακος πηγε να αυτοκτονησει στο Σαλουν απεναντι στον Παπαγου που επαιζε για το πρωτο του ροζ φυλλο,αλλα νικησαν 7 ποντους ατο τελος.
Αναμενουμε ημερομηνια μπαραζ.
Στους απο πανω ,Ακαδημια και Παο ειχαν ευκολες νικες επι Περιστεριου και ΚΑΠ αντιστοιχα,και κατεληξαν στις θεσεις 2-3 ,και θα βρεθουν την Δευτερα στην Ελληνογερμανικη ,με την γηπεδουχο να προηγειται με 2-0...
Αυτα....
Τα αλλα ειναι γνωστα καιρο.
Gkos
Δευτερα βραδυ τα Δουκας-Περιστερι και Ακαδημια-ΠΑΟ ενω ανακοινωθηκε και ο αγωνας μπαραζ και για την αποφυγη της 10της θεσης:


ΤΡ 22/03/2016 21:30 ΑΠΟΛΛΩΝΟΣ
ΓΑΟ ΚΟΥΚΟΥΒΑΟΥΝΩΝ ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ
Gkos
Ο Παναθηναικός επικρατήσε στην παράταση με 58-55 επί της Ακαδημίας,μείωσε 2-1 και η σειρά μεταφέρεται την Πέμπτη στις 20:30 στον Τάφο.
Πολύ κακή εμφάνιση η Ακαδημία,πήρε ότι άξιζε,παρόλο που είχε την ευκαιρία να καθαρίσει τον αγώνα στο 38' ,όταν προηγήθηκε 47-41.

*Στο τελευταίο (κυριολεκτικά) δευτερόλεπτο,τραυματιστηκε ο Παπαγεωργιου της Ακαδημιας και φανηκε να είναι σοβαρό. . .
Περαστικά του.
Gkos
Ο Δούκας έκανε το αναμενόμενο απέναντι στο Περιστέρι,και τώρα περιμένει αντίπαλο στον τελικό ,που δεν είμαι και τόσο σιγουρος πλέον,πως θα είναι η Ακαδημία.
Τα απόνερα της ήττας από την ομάδα των εκπαιδευτηρίων εχουν επηρεάσει την ομάδα ,και ο Παταβούκας έχει χάσει λίγο την μπάλα.
Όχι ότι ο ΠΑΟ παίζει καμια μπασκετάρα,αλλά φοβάμαι οτι θα ξαναχρειαστεί να πάω Ελληνογερμανική,ενώ νομιζα ότι σήμερα ήταν η τελευταία.
Καληνύχτες.
mpek
Από την αρχή της περιόδου κάποιος έγραφε ότι όποια ομάδα βρίσκεται σε πρώιμη φόρμα, κάνει κοιλιά κατά το τέλος του πρωταθλήματος. Αυτός ο απαράβατος κανόνας ισχύει σε ομάδες και αθλητές παγκοσμίου επιπέδου, όχι μόνο σε παιδιά 15 χρονών.
Παρόλα αυτά η Ακαδημία συνεχίζει να έχει πλεονέκτημα καθότι έχει δύο αγώνες για να πάρει μία νίκη, άσε που κατά τη γνώμη μου έχει λίγο καλύτερη ομάδα. Εύχομαι στα επόμενα δύο παιχνίδια να παιχτεί μπάσκετ της προκοπής και το σημαντικότερο (απευθύνομαι σε γονείς αλλά κυρίως σε προπονητές) ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΚΑΦΡΙΛΕΣ.
ΥΓ: Όποιος ξέρει ας μας κρατήσει ενήμερους για τον Παπαγεωργίου. Μακάρι το παιδί να μην έχει κάτι σοβαρό.
Gkos
QUOTE (mpek @ Mar 22 2016, 09:05 ) *
Από την αρχή της περιόδου κάποιος έγραφε ότι όποια ομάδα βρίσκεται σε πρώιμη φόρμα, κάνει κοιλιά κατά το τέλος του πρωταθλήματος. Αυτός ο απαράβατος κανόνας ισχύει σε ομάδες και αθλητές παγκοσμίου επιπέδου, όχι μόνο σε παιδιά 15 χρονών .


Εσύ ήσουνα αυτός ;; wink.gif wink.gif wink.gif wink.gif Εχουν συμβει αρκετά τολμώ να πω ,οχι ενα απλό ντεφορμάρισμα. . .

Έχει χαλάσει η χημεία της ομάδας. . .

QUOTE (mpek @ Mar 22 2016, 09:05 ) *
Παρόλα αυτά η Ακαδημία συνεχίζει να έχει πλεονέκτημα καθότι έχει δύο αγώνες για να πάρει μία νίκη, άσε που κατά τη γνώμη μου έχει λίγο καλύτερη ομάδα.


Εγω πιστευω θα κανει το 3-2 την Δευτερα αλλα αν ειναι να παιξει ετσι με Δουκα ,ας μην κατεβει καν...

QUOTE (mpek @ Mar 22 2016, 09:05 ) *
Εύχομαι στα επόμενα δύο παιχνίδια να παιχτεί μπάσκετ της προκοπής και το σημαντικότερο (απευθύνομαι σε γονείς αλλά κυρίως σε προπονητές) ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΚΑΦΡΙΛΕΣ.


Υποννοείς ότι δεν παίχτηκε χτες; wink.gif

Όσο για καφρίλες,δεν ξέρω τι έμαθες,μια χαρά ήσυχα ήταν,υπερβολικά ήσυχα.

QUOTE (mpek @ Mar 22 2016, 09:05 ) *
ΥΓ: Όποιος ξέρει ας μας κρατήσει ενήμερους για τον Παπαγεωργίου. Μακάρι το παιδί να μην έχει κάτι σοβαρό.


Άμα μάθω κάτι,θα ενημερώσω.
mpek
QUOTE (Gkos @ Mar 22 2016, 14:48 ) *
Όσο για καφρίλες,δεν ξέρω τι έμαθες,μια χαρά ήσυχα ήταν,υπερβολικά ήσυχα.



Άμα μάθω κάτι,θα ενημερώσω.

Χθες ήταν ήσυχα γιατί σχεδόν κανείς δεν περίμενε να χάσει η Ακαδημία. Δεν νομίζω να παραμείνουν τόσο ήσυχα τα πράγματα στον τάφο. Εάν δε πάνε σε 3ο παιχνίδι, τότε ανησυχώ ότι θα δούμε τίποτε γελοίες σκηνές ...
SotAndop
Oι Κουκουβαουνες ειναι η τριτη ομαδα που ακολουθει Παπαγο και Πετραλωνα στη Β...ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ-ΚΟΥΚΟΥΒΑΟΥΝΕΣ ΑΣΣΟΣ +13
Gkos
62-48 οχι 13 wink.gif
Με προλαβες χαχα!
Flinafim
QUOTE (Gkos @ Mar 22 2016, 23:30 ) *
62-48 οχι 13 wink.gif
Με προλαβες χαχα!

Ο ηλυ ειχε υλικό για παραπάνω...αλλα απο προπονητική διαχείριση...πολυ χαμηλά...το έσωσαν τα παιδιά...η Κούκου τα πάλεψε αξιοπρεπώς...
SotAndop
QUOTE(Gkos @ Mar 22 2016, 23:30 ) *
62-48 οχι 13 wink.gif
Με προλαβες χαχα!


Δεν επιανε καλα, και απ τη βιασυνη εχασε τον εναν ποντο tongue.gif
Gkos
ΠΑΟ-BAC 75-81
(21-18,37-34,55-53,67-67,75-81)



Μετά απο εναν πολύ ωραίο και συναρπαστικό αγώνα ,η Ακαδημια επικράτησε του ΠΑΟ στην παράταση,έκανε το 3-1 και πάει τελικό ,την μεθεπομενη Δευτερα (4 Απριλη) στο ΔΑΙΣ!
Πολλά μπραβο σε νικητες και ηττημενους !




tempelhs
QUOTE(Gkos @ Mar 24 2016, 22:53 ) *
ΠΑΟ-BAC 75-81
(21-18,37-34,55-53,67-67,75-81)



Μετά απο εναν πολύ ωραίο και συναρπαστικό αγώνα ,η Ακαδημια επικράτησε του ΠΑΟ στην παράταση,έκανε το 3-1 και πάει τελικό ,την μεθεπομενη Δευτερα (4 Απριλη) στο ΔΑΙΣ!
Πολλά μπραβο σε νικητες και ηττημενους !

Έχω δει τον ΠΑΟ 3 φορές και δεν μου αρέσει.Γύρω γύρο όλοι και την πετάμε! Αν μπει μπήκε αλλιώς φτου και από την αρχή! Την ακαδημία την είδα για φέτος πρώτη φορά σήμερα και ξαναέπαθα πλάκα (μετά το περσινό final four των παμπαιδων) με τον ΠΑΙΚΤΑΡΑ αρσενόπουλο. Είδα δεύτερο ημίχρονο και παράταση και πρέπει να έβαλε 30 πόντους και 10 ασσίστ και καμιά 10αρια ρημπαουντ! Λογικά πρέπει να την έπιασε την 40άρα και το τριπλ νταμπλ!
Απο τον καιρό που ήταν πιτσιρικάς ο σακελλαρίου είχα να δω τέτοια εμφάνιση! Μπράβο στο παλικάρι και μπράβο και στον coach παταβούκα που με μέτρια υλικά (μπορεί να τα αδικώ τα παιδιά, σήμερα τα είδα πρώτη φορά) έχει στήσει μια καταπληκτική ομάδα γύρω από τον αρσενόπουλο.
Βέβαια, για την εμφάνιση του αρσενόπουλου, πιστεύω πως φέρει μεγάλη ευθύνη ο coach του ΠΑΟ. Όλο το ματς, αλλαγές στα σκρην και παρτυ ο αρσενό... Κάντε μια παγίδα ρε παιδιά, πάρτυ σας κάνει! Τίποτα ο ΠΑΟ, αλλαγές στα σκρην, τριποντα ο αλλος, αλλαγές στα σκρην, drive ο άλλος, τους έκανε ότι ήθελε και δεν προσπαθήσαν ούτε μία φορά να του διώξουν την μπάλα απο τα χέρια! Oλόληρη κουστωδία με 5 coach, ας μου εξηγήσει κάποιος που έχει δει πιο πολύ ΠΑΟ τι είχαν στο μυαλό τους.
Gkos
Με ολο τον σεβασμο, ενα ματς μονο δεν ειναι ασφαλες για συμπερασματα.
Αν ειχες δει το Δευτεριατικο,θα ελεγες να μην ξαναπροπονησει ο Παταβουκας...
Αν ειχες δει αυτο με Δουκα,θα ελεγες να τον κρεμασουμε απεξω απο την Ελληνογερμανικη wink.gif
tempelhs
QUOTE(Gkos @ Mar 24 2016, 23:37 ) *
Με ολο τον σεβασμο, ενα ματς μονο δεν ειναι ασφαλες για συμπερασματα.
Αν ειχες δει το Δευτεριατικο,θα ελεγες να μην ξαναπροπονησει ο Παταβουκας...
Αν ειχες δει αυτο με Δουκα,θα ελεγες να τον κρεμασουμε απεξω απο την Ελληνογερμανικη wink.gif

προφανώς και δεν είναι ασφαλές, και τόνισα πως η αντιμετώπιση του ΠΑΟ απέναντι στον αρσενόπουλο ήταν η ιδανικη για το BAC, οπότε ίσως αυτό έκανε πιο εύκολη την δουλειά του παταβούκα.
Gkos
Είχαμε και μικρό τελικό σήμερα(χτες πρακτικά,αλλά Παρασκευή τελείωσε).

Το Περιστέρι συνέχισε την (σταθερά) ανοδική πορεία που έχει στην διάρκεια της σεζόν(είχε χάσει δύσκολα στον Τάφο στον β γύρο) και αφού επέβαλε τον ρυθμό του,νίκησε εύκολα και δίκαια τους πρασινους.Να έβαζε και καμιά βολή,θα ήταν καλύτερα.
Ο Παναθηναικός ώρες ώρες ειναι ταλαιπωρία να τον παρακολουθείς.
Και μεγάλη.

*Μεταξύ συγγενών και φίλων ο αγώνας,αλλά με θεατή τον Παπαδόπουλο στην κερκίδα(να δει ποιους θα κρατήσει εφηβικό smile.gif )

ΠΑΟ-ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 47-56(10-14,21-28,35-43,47-56)
Dhmhtrhs9
QUOTE (Gkos @ Apr 1 2016, 00:53 ) *
Είχαμε και μικρό τελικό σήμερα(χτες πρακτικά,αλλά Παρασκευή τελείωσε).

Το Περιστέρι συνέχισε την (σταθερά) ανοδική πορεία που έχει στην διάρκεια της σεζόν(είχε χάσει δύσκολα στον Τάφο στον β γύρο) και αφού επέβαλε τον ρυθμό του,νίκησε εύκολα και δίκαια τους πρασινους.Να έβαζε και καμιά βολή,θα ήταν καλύτερα.
Ο Παναθηναικός ώρες ώρες ειναι ταλαιπωρία να τον παρακολουθείς.
Και μεγάλη.

*Μεταξύ συγγενών και φίλων ο αγώνας,αλλά με θεατή τον Παπαδόπουλο στην κερκίδα(να δει ποιους θα κρατήσει εφηβικό smile.gif )

ΠΑΟ-ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 47-56(10-14,21-28,35-43,47-56)



Πολυ βιαζεσε. κατσε να δουμε τι και πως για του χρονου.
Gkos
Δεν βιάζομαι καθόλουwink.gif
Ουτε ειπα ότι μετά το χτεσινό πάρθηκαν αποφάσειςwink.gif
Έχουμε ακόμα κανά 2μηνο γι'αυτό.
Απλά ανέφερα το γεγονός,μιας και ο Παπαδόπουλος δεν συνηθίζει να βλέπει αγώνες του παιδικού ούτε όταν παίζει το εφηβικό μετά(τελευταίος παει και παίρνει τους εφήβους στα αποδυτήρια).

Υ.γ.
Τιμή μου που έκανες προφίλ να μου απαντήσεις.

Υ.γ.2.Παντως αν αληθεύουν οι πληροφορίες που έφτασαν στα αυτιά μου,ο ΠΑΟ έχει ήδη κάνει ΠΟΛΥ δυνατή μεταγραφή για το επόμενο εφηβικό .
wike side
QUOTE(Gkos @ Apr 1 2016, 21:41 ) *
Δεν βιάζομαι καθόλουwink.gif
Ουτε ειπα ότι μετά το χτεσινό πάρθηκαν αποφάσειςwink.gif
Έχουμε ακόμα κανά 2μηνο γι'αυτό.
Απλά ανέφερα το γεγονός,μιας και ο Παπαδόπουλος δεν συνηθίζει να βλέπει αγώνες του παιδικού ούτε όταν παίζει το εφηβικό μετά(τελευταίος παει και παίρνει τους εφήβους στα αποδυτήρια).

Υ.γ.
Τιμή μου που έκανες προφίλ να μου απαντήσεις.

Υ.γ.2.Παντως αν αληθεύουν οι πληροφορίες που έφτασαν στα αυτιά μου,ο ΠΑΟ έχει ήδη κάνει ΠΟΛΥ δυνατή μεταγραφή για το επόμενο εφηβικό .


για λέγε ρε Φαντομά , τί ακουσες; και μη την ξανακάνεις(τώρα σε πήρα χαμπάρι και έγραψα).
Dhmhtrhs9
QUOTE (wike side @ Apr 1 2016, 23:27 ) *
για λέγε ρε Φαντομά , τί ακουσες; και μη την ξανακάνεις(τώρα σε πήρα χαμπάρι και έγραψα).



ναι οντως εχει κλειστει μια μεταγραφη καλη για το εφηβικο του χρονου.αλλα απο τον παπ εχει κλειστεί? η απο αλλον?
Gkos
QUOTE (wike side @ Apr 1 2016, 23:27 ) *
για λέγε ρε Φαντομά , τί ακουσες; και μη την ξανακάνεις(τώρα σε πήρα χαμπάρι και έγραψα).




Wike side ...is that you?
The real one ;

Δεν θα ήθελα να αναφερθώ ονομαστικά στο παιδί (αν ήθελα θα το είχα κάνει ήδη),που άλλωστε έχει ακόμα αγωνιστικές υποχρεώσεις με την ομάδα του.
Όνομα που συζητιέται πολύ εσχάτως. . .

*Επειδή δεν το διευκρίνησα,ο μικρός τελικός είναι μονός ,δεν υπάρχει άλλος.
Το Περιστέρι τρίτο και ο Παναθηναικός (κατάφερε να είναι) τέταρτος και ούτε μετάλλιο στην γιορτή της ΕΣΚΑ.

Σήμερα το βράδυ στις 9 ,στο ΔΑΙΣ ,ο μεγάλος τελικός του πρωταθλήματος,μεταξύ Δούκα και Ακαδημίας με την ομάδα των εκπαιδευτηρίων να προηγείται 2-0 και να έχει 3 match ball .
Αν και είμαι με την Ακαδημία,προσωπική άποψη είναι ότι θα τελειώσουμε σήμερα.
Καλή επιτυχία σε όλα τα παιδιά και να γίνει ένας ωραίος τελικός,εμένα αυτό με νοιάζει wink.gif
SotAndop
QUOTE(Gkos @ Apr 4 2016, 13:01 ) *
Αν και είμαι με την Ακαδημία,προσωπική άποψη είναι ότι θα τελειώσουμε σήμερα.

Θα συμφωνησω μαζι σου...και θα προσθεσω (μπορει να πεσω και τρομερα εξω) , οτι ο Δουκας θα κανει και το ιδιο στους αντιπαλους του και στο Πανελληνιο... rolleyes.gif

Καλο παιχνιδι να εχουμε πανω απ ολα , καλη επιτυχια smile.gif
mpek
συμφωνω και εγώ μαζί σας biggrin.gif
Για σήμερα το βράδυ ούτε συζήτηση για τον νικητή.
Στο Πανελλήνιο ο Ίκαρος Καλλιθέας υπερτερεί σωματικά και θα μπορούσε να κοντράρει δυνατά τον Δούκα. Ωστόσο έτσι όπως είναι ο Ίκαρος δεν ξέρω αν θα περάσει από τον πανιώνιο.
SotAndop
QUOTE(mpek @ Apr 4 2016, 15:49 ) *
συμφωνω και εγώ μαζί σας biggrin.gif
Για σήμερα το βράδυ ούτε συζήτηση για τον νικητή.
Στο Πανελλήνιο ο Ίκαρος Καλλιθέας υπερτερεί σωματικά και θα μπορούσε να κοντράρει δυνατά τον Δούκα. Ωστόσο έτσι όπως είναι ο Ίκαρος δεν ξέρω αν θα περάσει από τον πανιώνιο.

Πιο πολύ φοβάμαι για το πανελλήνιο τον κακό Δούκα, παρα τον Ικαρο... rolleyes.gif
Gkos
Νικη για Ακαδημια με 67-58 και 2-1 το σκορ!

Δουκας δεν υπηρχε στο γηπεδο,ειχαν ετοιμασει φιεστα και πιστευαν θα νικησουν οι φανελες!
SotAndop
QUOTE(Gkos @ Apr 4 2016, 23:16 ) *
Νικη για Ακαδημια με 67-58 και 2-1 το σκορ!

Δουκας δεν υπηρχε στο γηπεδο,ειχαν ετοιμασει φιεστα και πιστευαν θα νικησουν οι φανελες!

Πεσαμε τρομερα εξω. . .ο κακος Δουκας, απεναντι στην εξαιρετικα διαβασμενη ακαδημια. . .
Gkos
Δεν θελω να γραψω κατι για τον αγωνα,δεν το αξιζει αλλωστε.

Δυστυχως το ρεπορταζ ηταν πιο πολυ στα εξαγωνιστικα.

Οπως και στο ματς πριν 15 μερες(ειπα τοτε να μην γραψω τιποτα) ειχαμε αντιαθλητικη συμπεριφορα απο παικτες του Δουκα και ειχαμε και συνεχεια και μετα την ληξη του αγωνα αποτι εμαθα .
Για γιορτη ξεκινησε το ματς και αλλου κατεληξε.
Μα ηρεμησουμε ολοι,γιατι εχει αγωνα σε 3 μερες παλι...

Να πω περαστικα στον Γιαννοπουλο της Ακαδημιας που τραυματιστηκε και θα χρειαστει ραμματα.

Καληνυχτα.
BasketFather
QUOTE(Gkos @ Apr 4 2016, 22:16 ) *
Νικη για Ακαδημια με 67-58 και 2-1 το σκορ!

Δουκας δεν υπηρχε στο γηπεδο,ειχαν ετοιμασει φιεστα και πιστευαν θα νικησουν οι φανελες!



Καλησπέρα κι από εμένα.

Χάρηκα που επέστρεψε ο GKOS και που επιτέλους ξαναζωντάνεψε το forum στο παιδικό.

Μεγάλη νίκη της BAC. Να κάποια θέματα για συζήτηση:

Ρεσιτάλ έδωσε ο Παταβούκας σε αντίθεση με τον ομόλογό του στο ΔΟΥΚΑ. Καλή ψυχολογία όλα τα παιδιά, σωστό rotation και ομαδικό μπάσκετ. Αν υπήρχε και καλύτερο σουτ από τα παιδιά της BAC θα μιλάγαμε για άλλα πράγματα. Επιπλέον, η συμπεριφορά του Παταβούκα στα παιδιά με εξέπληξε και μάλιστα μετά από αυτό που είδαμε φέτος στο παιδικό πρωτάθλημα με τις συμπεριφορές των προπονητών (προπονητικά και παιδαγωγικά) νομίζω ότι έκανε τη διαφορά

Αντίθετα στο ΔΟΥΚΑ πολύ ατομική ενέργεια (νομίζω ότι ο Σακελαρίου το παράκανε λίγο), όχι καλή ψυχολογία και σχεδόν καθόλου αλλαγές (κάποιοι στο τέλος σερνόντουσαν). Όταν παίρνεις ότι καλύτερο υπάρχει στην αγορά και δεν παίζεις μπάσκετ, τι να πω?

Θα ξαναπώ (όπως είχα πει στην αρχή της χρονιάς) ότι ο Αρσενόπουλος είναι πολυτέλεια για μια ομάδα παιδικού. Έχω μεγάλη αδυναμία στους playmaker και πιστεύω ότι αυτός ο παίχτης είναι για πολύ ψηλά. Ακόμα και σήμερα που δεν ήταν στα πολύ καλά του, μόνο με το στυλ του ηρεμούσε όλη την ομάδα, διάβαζε καλά το παιχνίδι, έδινε οδηγίες και χωρίς τη μπάλα στα χέρια και γενικά έδινε μία σιγουριά στην ομάδα του. Μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση η συγκέντρωσή του, ακόμα και όταν όλη η εξέδρα τον εκθείαζε και αυτός ούτε έδωσε σημασία.

Συμπαραστάτης ο Πρίσκος που έκανε πολύ μεγάλο παιχνίδι σήμερα (στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου έβγαλε σε 4 λεπτά τρεις assist).

Στα αρνητικά της ημέρας θα βάλω τη συμπεριφορά του Τσουργιάννη όταν χτύπησε (κατά λάθος μεν) τον playmaker της BAC. Δεν πήγε να δει το παιδάκι καθόλου τι έπαθε (σε αντίθεση με τον Σακελαρίου που έδειξε ήθος). Άσχετα ότι κατακρίνω τη συμπεριφορά των μπαμπακομαμάδων της BAC που έβριζαν τον Τσουργιάννη (απαράδεκτοι) θα έπρεπε κάποιος να πει στο παιδί ότι όταν θες να είσαι μεγάλος παίχτης πρέπει να είσαι μεγάλος σε όλα.
Αντίθετα στην επόμενη φάση όταν ο Αρσενόπουλος χτύπησε το Ρογκαβόπουλο φάνηκε ακόμα περισσότερο η άσχημη συμπεριφορά του. Επίσης, ο Τσουργιάννης δεν πήγε ούτε να συγχαρεί στο τέλος, ενώ ο μόνος που χειροκρότησε το "ζήτω" της BAC ήταν ο Σακελαρίου και μπράβο του.
Νομίζω θα πρέπει να μάθουν όλοι οι προπονητές στις υποδομές ότι από τις βασικές τους υποχρεώσεις είναι να κάνουν τα παιδιά ΠΡΩΤΑ ανθρώπους και μετά παίχτες, να διδάξουν ΠΡΩΤΑ ήθος και μετά μπάσκετ.

Στα θετικά του ΔΟΥΚΑ η άμυνα του Παππά, ο φιλότιμος Καψής και ο Ρογκαβόπουλος της τέταρτης περιόδου.

Προβλέπω νίκη ΔΟΥΚΑ στο επόμενο, λόγω καλύτερου συνολικά υλικού.

Καλό βράδυ και ελπίζω να μη σας κούρασα.




tempelhs
QUOTE(BasketFather @ Apr 5 2016, 00:41 ) *
Καλησπέρα κι από εμένα.

Χάρηκα που επέστρεψε ο GKOS και που επιτέλους ξαναζωντάνεψε το forum στο παιδικό.

Μεγάλη νίκη της BAC. Να κάποια θέματα για συζήτηση:

Ρεσιτάλ έδωσε ο Παταβούκας σε αντίθεση με τον ομόλογό του στο ΔΟΥΚΑ. Καλή ψυχολογία όλα τα παιδιά, σωστό rotation και ομαδικό μπάσκετ. Αν υπήρχε και καλύτερο σουτ από τα παιδιά της BAC θα μιλάγαμε για άλλα πράγματα. Επιπλέον, η συμπεριφορά του Παταβούκα στα παιδιά με εξέπληξε και μάλιστα μετά από αυτό που είδαμε φέτος στο παιδικό πρωτάθλημα με τις συμπεριφορές των προπονητών (προπονητικά και παιδαγωγικά) νομίζω ότι έκανε τη διαφορά

Αντίθετα στο ΔΟΥΚΑ πολύ ατομική ενέργεια (νομίζω ότι ο Σακελαρίου το παράκανε λίγο), όχι καλή ψυχολογία και σχεδόν καθόλου αλλαγές (κάποιοι στο τέλος σερνόντουσαν). Όταν παίρνεις ότι καλύτερο υπάρχει στην αγορά και δεν παίζεις μπάσκετ, τι να πω?

Θα ξαναπώ (όπως είχα πει στην αρχή της χρονιάς) ότι ο Αρσενόπουλος είναι πολυτέλεια για μια ομάδα παιδικού. Έχω μεγάλη αδυναμία στους playmaker και πιστεύω ότι αυτός ο παίχτης είναι για πολύ ψηλά. Ακόμα και σήμερα που δεν ήταν στα πολύ καλά του, μόνο με το στυλ του ηρεμούσε όλη την ομάδα, διάβαζε καλά το παιχνίδι, έδινε οδηγίες και χωρίς τη μπάλα στα χέρια και γενικά έδινε μία σιγουριά στην ομάδα του. Μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση η συγκέντρωσή του, ακόμα και όταν όλη η εξέδρα τον εκθείαζε και αυτός ούτε έδωσε σημασία.

Συμπαραστάτης ο Πρίσκος που έκανε πολύ μεγάλο παιχνίδι σήμερα (στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου έβγαλε σε 4 λεπτά τρεις assist).

Στα αρνητικά της ημέρας θα βάλω τη συμπεριφορά του Τσουργιάννη όταν χτύπησε (κατά λάθος μεν) τον playmaker της BAC. Δεν πήγε να δει το παιδάκι καθόλου τι έπαθε (σε αντίθεση με τον Σακελαρίου που έδειξε ήθος). Άσχετα ότι κατακρίνω τη συμπεριφορά των μπαμπακομαμάδων της BAC που έβριζαν τον Τσουργιάννη (απαράδεκτοι) θα έπρεπε κάποιος να πει στο παιδί ότι όταν θες να είσαι μεγάλος παίχτης πρέπει να είσαι μεγάλος σε όλα.
Αντίθετα στην επόμενη φάση όταν ο Αρσενόπουλος χτύπησε το Ρογκαβόπουλο φάνηκε ακόμα περισσότερο η άσχημη συμπεριφορά του. Επίσης, ο Τσουργιάννης δεν πήγε ούτε να συγχαρεί στο τέλος, ενώ ο μόνος που χειροκρότησε το "ζήτω" της BAC ήταν ο Σακελαρίου και μπράβο του.
Νομίζω θα πρέπει να μάθουν όλοι οι προπονητές στις υποδομές ότι από τις βασικές τους υποχρεώσεις είναι να κάνουν τα παιδιά ΠΡΩΤΑ ανθρώπους και μετά παίχτες, να διδάξουν ΠΡΩΤΑ ήθος και μετά μπάσκετ.

Στα θετικά του ΔΟΥΚΑ η άμυνα του Παππά, ο φιλότιμος Καψής και ο Ρογκαβόπουλος της τέταρτης περιόδου.

Προβλέπω νίκη ΔΟΥΚΑ στο επόμενο, λόγω καλύτερου συνολικά υλικού.

Καλό βράδυ και ελπίζω να μη σας κούρασα.

+1
jhantzop
QUOTE(BasketFather @ Apr 4 2016, 23:41 ) *
...
Νομίζω θα πρέπει να μάθουν όλοι οι προπονητές στις υποδομές ότι από τις βασικές τους υποχρεώσεις είναι να κάνουν τα παιδιά ΠΡΩΤΑ ανθρώπους και μετά παίχτες, να διδάξουν ΠΡΩΤΑ ήθος και μετά μπάσκετ.
...


Το σημαντικότερο απ' όσα διάβασα...

mpek
QUOTE (jhantzop @ Apr 5 2016, 20:13 ) *
Το σημαντικότερο απ' όσα διάβασα...



Για σιγα ρε παιδες! Περιμενει κανεις απο εναν τυχαιο προπονητη μπασκετ να κανει ανθρωπο το παιδι του ? Ωπα και το χασαμε ! Τοτε στο σχολειο ο δασκαλος τι κανει ? Στην οικογενεια ποιο το καθηκον του δολιου πατερα και μανας ? Αν παρουμε τη συνηθισμενη περιπτωση οι γονεις του παιδιου να εχουν ενα δυο πτυχια και αλλα τοσα μεταπτυχιακα, θα βασιστουν σε εναν προπονητη της ελληνικης γυμναστικης ακαδημιας (αν καταφερε να τελειωσει και αυτη) να κανει το παιδι τους ανθρωπο και να του διδαξει ηθος? Εφιαλτη ζω, ξυπνηστε με ...
xxx-4711
ενταξει υπερβαλετε λιγο ως πολυ με τον τσουργιαννη το παιδι ειχε τρομερο αγχος και νευρα εξαιτιας της ασχημης αποδοσης του κτυπιοταν σε ολα τα ταιμ αουτ.
ο αγωνας κριθηκε απο την επικη εμφανιση του προισκου, απο την τρομερη αμυνα του αρσενοπουλου πανω στον σακελλαριου, ο οποιος δεν εκανε καταχρηση προσπαθειων οπως γραφτηκε, αλλα νομιζω πετυχε μολις ενα σουτ μετα το πρωτο δεκαλεπτο και απο τη σημαντικη βοηθεια που εδωσαν οι γιαννοπουλος παπαγεωργιου στο β ημιχρονο οταν κουραστηκε ο αρσενοπουλος (πολυ καλη αμυνα του νο 4 πανω του μαλλον ειναι ο παππας) και χρεωθηκε ο προισκος με 3ο φαουλ. ειδικα η παρουσια του παπαγεωργιου στην αμυνα (αν ειναι αυτος το νο 13) ηταν καθοριστικη.
για τον επομενο αγωνα θεωρω φαβορι το δουκα.
jhantzop
QUOTE(mpek @ Apr 5 2016, 21:24 ) *
Για σιγα ρε παιδες! Περιμενει κανεις απο εναν τυχαιο προπονητη μπασκετ να κανει ανθρωπο το παιδι του ? Ωπα και το χασαμε ! Τοτε στο σχολειο ο δασκαλος τι κανει ? Στην οικογενεια ποιο το καθηκον του δολιου πατερα και μανας ? Αν παρουμε τη συνηθισμενη περιπτωση οι γονεις του παιδιου να εχουν ενα δυο πτυχια και αλλα τοσα μεταπτυχιακα, θα βασιστουν σε εναν προπονητη της ελληνικης γυμναστικης ακαδημιας (αν καταφερε να τελειωσει και αυτη) να κανει το παιδι τους ανθρωπο και να του διδαξει ηθος? Εφιαλτη ζω, ξυπνηστε με ...


Προφανώς και δεν περιμένω από έναν τυχαίο προπονητή μπάσκετ να κάνει άνθρωπο το παιδί μου (ας μιλήσω για μένα...). Προφανώς και ο σημαντικότερος παράγοντας διαμόρφωσης χαρακτήρα, προσωπικότητας, συμπεριφοράς, κλπ είναι οι γονείς του κάθε παιδιού μιας και περνούν τον περισσότερο χρόνο μαζί του και είναι οι γονείς του! Από εκεί και πέρα, και ο δάσκαλος του σχολείου (κυρίως δημοτικού) παίζει σημαντικό ρόλο στα παραπάνω. Ο προπονητής μπάσκετ και οποιουδήποτε αθλήματος, έχει τον δικό του μικρό ρόλο σε όλη αυτήν την αλυσίδα. Δεν παύει όμως να έχει ρόλο, όποιος και αν είναι αυτός. Δεν θα άφηνα λοιπόν το παιδί μου στον οποιοδήποτε τυχαίο προπονητή μπάσκετ ή για να το θέσω ακόμα καλύτερα, αν ήμουν υπεύθυνος υποδομών/ακαδημιών μίας ομάδας, δεν θα είχα κανέναν τυχαίο προπονητή μπάσκετ στην ομάδα μου, δάσκαλο των "παιδιών" μου. Αν το έκανα... τότε θα ζούσα εγώ τον "εφιάλτη" μου και θα ήθελα να με ξυπνήσετε...
Afrathias10
Ο στόχος μου
Συμπεριφέρομαι στα παιδιά-αθλητές όπως θα ήθελα να φέρονται και στο δικό μου παιδί.
Δε βρίζω, δεν απαξιώνω, δεν κριτικάρω τους αθλητές. Ακόμη και σε ενδεχόμενη λανθασμένη συμπεριφορά του αθλητή.
Βλέπω τα θετικά στοιχεία των αθλητών, τους καμαρώνω και ευχαριστιέμαι για την πρόοδο και τα αποτελέσματά τους.
Χειροκροτώ, ενθαρρύνω, φωνάζω, χαίρομαι.
Ελπίζω μια μέρα να τους χειροκροτήσω και στην Εθνική ή σε κάποια ανδρική ομάδα.
Αν κάποια φορά ξεφύγω, μιλήστε μου να διορθωθώ.

Έτσι, θα με βλέπει το παιδί μου, ελπίζω ως παράδειγμα, θα φέρεται θετικά, θα χαίρεται με τον αθλητισμό και θα τον έχει μέρος της ισορροπημένης του ζωής για πολλά χρόνια.
mpek
πολύ ρομαντικά όσα γράφετε αγαπητοί φίλοι. Εγώ όμως άλλα συναντώ στα γήπεδα εσκα και εσκανα, από προμίνι έως και εφηβικά, σε αγόρια και κορίτσια: Προπονητές που βρίζουν, απαξιώνουν και κριτικάρουν παιδιά 12 χρονών. Που παραφέρονται και τα βάζουν με τους διαιτητές. Προπονητές που όταν η διαφορά αρχίζει να παίρνει διαστάσεις, αποστασιοποιούνται από τα παιδιά τους και παίρνουν το ύφος "εγώ είμαι σπουδαίος αλλά τι να κάνω με εσας που έμπλεξα". Προπονητές - πρωταθλητές που δεν ενδιαφέρονται αν το παιδί τους προέρχεται από τραυματισμό, αρκεί να παίξει για να νικήσουν.
Δυστυχώς το επίπεδο προπονητών είναι πολύ χαμηλό όχι μόνο από άποψη τεχνικών γνώσεων αλλά και ως προσωπικοτήτων.
Για να μην παρεξηγηθώ δεν αναφέρομαι στον Παταβούκα, ο οποίος τόσο ως αθλητής όσο και ως προπονητής επιδεικνύει σοβαρότητα.
jhantzop
QUOTE(mpek @ Apr 5 2016, 22:45 ) *
πολύ ρομαντικά όσα γράφετε αγαπητοί φίλοι. Εγώ όμως άλλα συναντώ στα γήπεδα εσκα και εσκανα, από προμίνι έως και εφηβικά, σε αγόρια και κορίτσια: Προπονητές που βρίζουν, απαξιώνουν και κριτικάρουν παιδιά 12 χρονών. Που παραφέρονται και τα βάζουν με τους διαιτητές. Προπονητές που όταν η διαφορά αρχίζει να παίρνει διαστάσεις, αποστασιοποιούνται από τα παιδιά τους και παίρνουν το ύφος "εγώ είμαι σπουδαίος αλλά τι να κάνω με εσας που έμπλεξα". Προπονητές - πρωταθλητές που δεν ενδιαφέρονται αν το παιδί τους προέρχεται από τραυματισμό, αρκεί να παίξει για να νικήσουν.
Δυστυχώς το επίπεδο προπονητών είναι πολύ χαμηλό όχι μόνο από άποψη τεχνικών γνώσεων αλλά και ως προσωπικοτήτων.
Για να μην παρεξηγηθώ δεν αναφέρομαι στον Παταβούκα, ο οποίος τόσο ως αθλητής όσο και ως προπονητής επιδεικνύει σοβαρότητα.


Ρομαντικά μπορεί να είναι... αλλά επειδή "τυχαίνει" να μπορώ να το ελέγξω, αυτά που ανέφερα τα κάνουμε ή προσπαθούμε να τα κάνουμε πράξη. Προφανώς μιλάω για μία ομάδα και όχι για το σύνολο, που συμφωνώ μαζί σου θέλει τεράστια βελτίωση διότι τα πράγματα είναι σχεδόν όπως τα λες...
SotAndop
Στα του τελικου...ματσαρα θα γινει αυριο στην ελληνογερμανικη -απορω απο τι ωρα θα πρεπει να ειμαστε εκει για να βρουμε θεση-...αν η ακαδημια παιξει με τον ιδιο τροπο και με την ιδια συγκεντρωση και αμυνα πανω στα οπλα του δουκα, αν ο δουκας δε βρει απαντηση στο παιχνιδι του αρσενοπουλου και του προισκου, τοτε στην εδρα της η ακαδημια θα νικησει...αν ο δουκας εχει διαχειριστει σωστα την ηττα του προχθες , το αφησει πισω του και βρει τον καλο του εαυτο , τοτε θα νικησει εκεινος, εξαρταται απο την δικη του αποδοση. Αν και πιστευω πως αυριο θα τελειωσει η σειρα, θα ηθελα πολυ εναν 3ο τελικο στο ΔΑΙΣ , για να δουμε το πιο συναρπαστικο ματς της χρονιας με το μεγαλυτερο διακυβευμα...
Afrathias10
Αμφότεροι θα στοχεύσουν να σταματήσουν τα γνωστά ατού, που όντως είναι εξαιρετικοί παίκτες. Θα κερδίσει όμως αυτός που θα καταφέρει να βάλει πιο πολλούς στο παιχνίδι και στο σκοράρισμα.
mpek
Συνεχίζω να πιστεύω ότι ο Δούκας θα είναι ο νικητής της σειράς, το πιθανότερο σήμερα ή το αργότερο στο τρίτο παιχνίδι. Όπως έχω γράψει από την αρχή της σεζόν, πιστεύω ότι έχει πληρέστερη ομάδα και η εμφάνιση της Δευτέρας ήταν απλώς μία κακή βραδιά.
Θα ήθελα να σταθώ στον τρόπο που στήνει την ομάδα του ο Κώστας Παταβούκας: Αντίθετα με το ρεύμα που επικρατεί στους προπονητές για περιττό και χωρίς νόημα passing game, με στείρα εμμονή στο overpassing, ο προπονητής της Ακαδημίας έδειξε από πέρυσι ότι επιλέγει να στηριχτεί σε έναν παίκτη, τον Νίκο Αρσενόπουλο. Παίζοντας ένας εναντίον ενός στις περισσότερες επιθέσεις (και σίγουρα στις κρίσιμες), η μπάλα φεύγει από τα χέρια του Νίκου μόνο σε τρεις συγκεκριμένες περιπτώσεις: Είτε για να πάει στο αντίπαλο καλάθι, είτε για ασίστ είτε επειδή έπεσε σε παγίδα. Ανεξάρτητα από την άποψη που έχουν οι ειδήμονες του μπάσκετ για το passing game, εγώ επικροτώ τη λογική του Παταβούκα για δύο λόγους: Επιτέλους βλέπουμε μπάσκετ ουσίας χωρίς περιττές πάσες και επιτέλους αναδεικνύεται ένα παιδί, το οποίο σε αντίθετη περίπτωση θα παρέμενε άγνωστο. Αφού μάλιστα τα αποτελέσματα δικαιώνουν τον προπονητή, δεν υπάρχουν παράπονα.
Gkos
Επέλεξα να μην γράψω κάτι για τον αγώνα της Δευτέρας,γιατι μπορεί να έχουν περάσει 3 μέρες αλλά είμαι ακόμα εκνευρισμένος και θα έγραφα βαριά πράματα και για τις δυο πλευρές.
Βασικά γραμμένα τα χω ,απλά δεν τα ανεβάζω και ελπίζω να μην χρειαστεί.
Βασικά ελπίζω να είναι όλοι στο κλειστό ήρεμοι,γιατί το γήπεδο στην Ελληνογερμανική είναι μικρό και δεν θέλει και πολύ να γίνουμε κεντρικό θέμα στο gazzetta με τίτλο "Επεισόδια σε αγώνα μπασκετ παίδων "  . . .
Εγώ το είπα,αμαρτία ουκ έχω. . .

Για νικητή δεν μπορώ να κάνω πρόβλεψη.
Ειλικρινά.
Με την εικόνα της Δευτέρας ,φαβοράρα είναι η Ακαδημία.
Αλλά δεν φαντάζομαι ότι υπάρχει κάποιος  που δεν περιμένει αντίδραση από Δουκα ;
Ούτε κανείς που να ξεχνάει τι έγινε πριν 1 μήνα στην Ελληνογερμανική. . .
Και για να μην πάμε μακριά,πριν μια βδομάδα η Ακαδημία έχασε εντός από ΠΑΟ και 3 μέρες μετά νίκησε στον Τάφο.
Δεν θα μου κάνει εντύπωση ούτε αν νικήσει 25 ο Δουκας,ούτε αν νικήσει 25 η Ακαδημία. . .Αν υπήρχε στο στοίχημα , 1,90 κάθε σημείο θα είχε (σε μηδενική γκανιότα πάντα χεχε ),και θα ήταν  ΝΟ ΒΕΤ !

*Θα διαφωνήσω με τον mpek σε ένα σχόλιο που έκανε για Αρσενόπουλο και την χρησιμοποίηση του.
Καταρχάς όταν νικάς δεν υπάρχει γκρίνια,προφανώς.
Όταν χάνεις όμως υπάρχει.
Και όταν έχανε η Ακαδημία,υπήρχε πολλή .
Επίσης στον αγώνα που πάσαρε παραπάνω ο Αρσεν,η Ακαδημία πέτυχε την πιο εύκολη νίκη της,οπότε...

Αυτά.

Εύχομαι να δούμε έναν ωραίο και ΗΡΕΜΟ αγώνα και να νικήσει ο καλύτερος,δηλαδή η Ακαδημία ,χαχα.

Σας αποχαιρετώ από Ελληνογερμανική.
1,5 ώρα νωρίτερα από το τζάμπολ σε αγώνα παιδικού,μιλάμε για κατάντια(σπάσαμε και το ρεκόρ της 1 ώρας και 10 λεπτών στα περσινά Ίκαρος-Πανιώνιος στους εφήβους),αλλα τι να γίνει;
Όσοι σκοπεύετε να έρθετε 5 λεπτά πριν το τζάμπολ,απλά μην κάνετε τον κόπο.

Gkos
Τρομερη νικη ανατροπη καρδιας η Ακαδημια με 62-59 ανατρεποντας το -14 της αναπαυλας και παμε σε 5το ματς!
Gkos
Μετα απο ενα πρωτο ημιχρονο που ανηκε αποκλειστικα στον Δουκα που προηγηθηκε με 36-22(είχε φτάσει και παραπανω η διαφορά) ,τρομερή αντεπίθεση της Ακαδημίας στο β ημίχρονο,που αφού ισοφάρισε στο 35' 49-49,προηγηθηκε με 57-50 και 59-52 στο τελευταιο διλεπτο με τον Δουκα να ισοφαριζει 59-59 στα 8" με γκολ φαουλ του (κοκκινου πανιου για την εξεδρα) Τσουργιαννη στο ανοιχτο γηπεδο.
Οι γηπεδουχοι πηραν ταιμ αουτ(δεν ξερω τι σχεδιασε ο Παταβουκας ,αλλα η καλη αμυνα των παικτων του Δουκα δεν επεστρεψε σε Αρσενοπουλο να ξαναπαρει την μπαλα) και ο Παπαγεωργιου βλεποντας 2" στο ρολοι ,πεταξε την μπαλα (σχεδον) απο την σεντρα ,με αυτη να καταληγει στο καλαθι με ταμπλο και τα (εξαλλα) πανηγυρια να ξεκινουν!

Κατι πηρε το αυτι μου οτι ο τελευταιος αγωνας στο ΔΑΙΣ που θα κριθει ο τίτλος θα γίνει Τετάρτη.

*Ειχα πονταρει σε παραταση(8 απόδοση
γιατι ηταν δυσκολο ενδεχομενο) και επεισοδια στο 2,50 αποδοση(αυτο ηταν αρκετα πιθανό) ,ε τα έχασα αμφοτερα πολύ άδικα...
Το είπα διακριτικάwink.gif


Παραπανω ας πει καποιος αλλος φίλοςwink.gif
ak11596
QUOTE (Gkos @ Apr 7 2016, 21:43 ) *
Τρομερη νικη ανατροπη καρδιας η Ακαδημια με 62-59 ανατρεποντας το -14 της αναπαυλας και παμε σε 5το ματς!


Πραγματικά φοβερό παιχνίδι...!!! Φοβερή εξέλιξη και απίστευτο φινάλε !!! Μπράβο σε όλα τα παιδιά και των δύο ομάδων !!! Με ξένισε λίγο η διαφορά των φάουλ που δόθηκαν στις δύο ομάδες (Ο Δούκας πήρε παραπάνω από διπλάσια σφυρίγματα). Μετά το τέλος του αγώνα κάτι πρέπει να έγινε, γιατί είδα εντάσεις από πλευράς Δούκα ...ελπίζω να μην υπήρξε συνέχεια...!!!

Ξέρεις κανείς πότε είναι το 5ο μάτς στο ΔΑΙΣ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.