Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ισπανία - Ελλάδα
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14
Pierce
21:00 Σάββατο 4 Σεπτεμβρίου
nikefalin
Οι ισπανοί φέτος είναι λίγο πιο αδύνατοι σε σχέση με πέρυσι.

Η απουσία του Γκασόλ έχει φέρει τον Ρεγιες να χρησιμοποιείται και στο 4. Το κλειδί είναι η άμυνα, αν πάρουμε και τα ρημπάουντ και περιορίσουμε τα λάθη αυτή τη φορά έχουμε σοβαρή τύχη.
Ο Ρούντι βρήκε ρυθμό με τους αγώνες ( ενώ στην αρχή δεν βλεπόταν) Κι ομως το κλειδί είναι η πίεση στον Ρούμπιο. Η επιθετική μας άμυνα. Και το χτύπημα κάτω από τα καλάθια.

Μετά από όσα ακολούθησαν είναι ώρα για ένα μεγάλο παιχνίδι κι ένα ακόμα μεγαλύτερο κίνητρο...το μάτς των 8 με τους Σέρβους..
GMlls
το κλειδί είναι η επιθετική μας άμυνα που ως τώρα δεν υπάρχει, όπως και το ματς απ στο 5 με τον μικρο γκασόλ. ελπίζω ο μπουρούσης να παίξει 5άρι στο ματς αυτό και να πάρει και τα ριμπάουντ τα κοντινά...λολ
saou
Προβλέπω άλλη μια άνετη ήττα από τους Ίβηρες. Όσο πεσμένοι και αν εμφανίζονται (?) εμείς είμαστε χειρότεροι.
center
QUOTE(saou @ Sep 2 2010, 22:57 ) *
Προβλέπω άλλη μια άνετη ήττα από τους Ίβηρες. Όσο πεσμένοι και αν εμφανίζονται (?) εμείς είμαστε χειρότεροι.

Και εγώ το ίδιο... Δεν έχουμε δείξει τπτ μέχρις στιγμής και δύσκολο μου φαίνεται να ξυπνήσουμε τώρα.. Μακάρι να βγω ψεύτρα, αλλά....
Andre_Iguodala
Δεν παιζει να κερδισουμε και εχω βαρεθει να λεω το κλισε αμα παιξουμε καλα τους εχουμε.Δεν εχουμε παιξει καλα σε ολο το τουρνουα τωρα θα ξεκινησουμε?
122001
Πάντως ανεξαρτήτως αποτελέσματος είναι η ιδανική συγκυρία για να τους κερδίσουμε. Αμφιβάλλω αν θα τους ξαναπετύχουμε με τέτοιες απώλειες...
Χρειάζεται οι παίκτες μας να δείξουν ΕΓΩΙΣΜΟ.
επαθα λαστιχο
σιχαινομαι τους ισπανους με ολη μου την ψυχη,αλλα θα το παρουν ευκολα η δυσκολα.
traveller
Μέχρι στιγμής στα αγωνιστικά θέματα (αφήνω τα γύρω γύρω) έχουμε :

-Δυο όχι καλές εμφανίσεις που συνοδεύτηκαν με νίκες στα δυο πρώτα ματς.

-Μια καταστροφική εμφάνιση (στο 2ο ημίχρονο) που συνοδεύτηκε με ήττα από τους Τούρκους.

Και γενικά μια ομάδα που φαίνεται να βρίσκεται εκτός του ρυθμού που μας έδειξε στα φιλικά.

Το θέμα είναι να συγκεντρωθούν και να τα δώσουν όλα μέσα στο γήπεδο γι' αυτό το ματς. Είμαι κι εγώ της γνώμης ότι πρέπει να τους πιέσουμε πολύ στην άμυνα και επιτέλους να πάμε σε ορθολογικές επιθέσεις και να αφήσουμε στην άκρη τα ...ηρωικά.

Θέλω ξεκούραστο Σπανούλη , κυρίως πνευματικά. Εάν συμβεί αυτό έχουμε καλές ελπίδες. Και για κανένα λόγο δεν πρέπει να μας πάρει από κάτω εάν ξεφύγουν κάποια στιγμή. Μας έχουν πάρει τον αέρα και ίσως αυτό μετρήσει στον παράγοντα "ψυχολογία" αλλά δεν πρέπει να μας πτοήσει
Flash
QUOTE(122001 @ Sep 2 2010, 22:07 ) *
Χρειάζεται οι παίκτες μας να δείξουν ΕΓΩΙΣΜΟ.


Σαν το σημερινό ή ακόμα περισσότερο ;
a.car
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Sep 3 2010, 00:08 ) *
σιχαινομαι τους ισπανους με ολη μου την ψυχη,αλλα θα το παρουν ευκολα η δυσκολα.

Τωρα ιδιως που καταλαβαν ποσο πολυ τους φοβομαστε. Ελπιζω η εθνικη να αναστηθει και να μας διαψευσει αλλιως φοβαμαι λαικα δικαστηρια και αλλα γραφικα.
theref
QUOTE(Flash @ Sep 3 2010, 00:10 ) *
Σαν το σημερινό ή ακόμα περισσότερο ;


Οσο με τη Σερβια smiley.gif
120
Και εγω δεν ειμαι πολυ αισιοδοξος με αυτο το ματς.Με γαλλια θα ηταν σαφως πιο ευκολα, τους ισπανους τους φοβαμαι πολυ και παντα οταν παιζουν εναντιον μας κανουν τα καλυτερα τους παιχνιδια.
Βεβαια με την εικονα που δειχνει η εθνικη δεν χρειαζεται να κανουν τα παιχνιδια που εκαναν παλιοτερα.
Μακαρι να κερδισουμε επιτελους!
theref
QUOTE(a.car @ Sep 3 2010, 00:13 ) *
Τωρα ιδιως που καταλαβαν ποσο πολυ τους φοβομαστε.


Ποσες φορες να το επαναλαβουμε; χασαμε απο τη Ρωσια για να αποφυγουμε τις ΗΠΑ στους 8. Το παιγνιδι με τη Γαλλια ηταν ΜΕΤΑ το δικο μας. Αποτυχια για αυτη την ομαδα ειναι να μην παει στους 4.
nikefalin
QUOTE(theref @ Sep 3 2010, 00:17 ) *
Ποσες φορες να το επαναλαβουμε; χασαμε απο τη Ρωσια για να αποφυγουμε τις ΗΠΑ στους 8. Το παιγνιδι με τη Γαλλια ηταν ΜΕΤΑ το δικο μας. Αποτυχια για αυτη την ομαδα ειναι να μην παει στους 4.


εγώ θα έβαζα τον πήχη στην 8άδα. Προφανώς η 4άδα είναι επιτυχία. Η 8άδα είναι το μίνιμουμ.
a.car
QUOTE(theref @ Sep 3 2010, 00:17 ) *
Ποσες φορες να το επαναλαβουμε; χασαμε απο τη Ρωσια για να αποφυγουμε τις ΗΠΑ στους 8. Το παιγνιδι με τη Γαλλια ηταν ΜΕΤΑ το δικο μας. Αποτυχια για αυτη την ομαδα ειναι να μην παει στους 4.

Ελπιζω πραγματικα να εχεις δικιο γιατι δεν αντεχω αλλα 'τιναγματα΄' του Ναβαρο και συν αυτω. Το οποιο δεν σημαινει βεβαια οτι δεν ειναι αντικειμενικα καλυτεροι απο εμας,
Flash
QUOTE(theref @ Sep 2 2010, 22:17 ) *
Ποσες φορες να το επαναλαβουμε; χασαμε απο τη Ρωσια για να αποφυγουμε τις ΗΠΑ στους 8. Το παιγνιδι με τη Γαλλια ηταν ΜΕΤΑ το δικο μας. Αποτυχια για αυτη την ομαδα ειναι να μην παει στους 4.


Ωραία, όπως και να έχει ήταν μια ήττα σκοπιμότητας. ΚΑι από την ήττα σκοπιμότητας καλουμαστε στον αμέσως επόμενο αγώνα να αντιμετωπίσουμε την ομάδα που μας έχει κάνει τόσο πελάτες που έχουμε loyalty card ώστε να τσιμπαμε και καμιά έκπτωση στις ταρίφες που μας προσφέρουν.

Από το "εμπρός για ήττα" στπ "εμπρός για νίκη απέναντι σε αυτούς που δεν έχετε νικήσει ποτέ εσείς που παίζετε τώρα"

Πόσο έυκολο είναι αυτό ;

Αν εμφανίσουμε καλύτερο πρόσωπο με συγκέντρωση, σκληράδα, σωστές επιλογές στην επίθεση και βάλουμε τα περισσότερα αμαρκάριστα τρίποντα θα μπορέσουμε να κυνηγήσουμε τον αγώνα. Διαφορετικά καληνύχτα.
theref
QUOTE(nikefalin @ Sep 3 2010, 00:21 ) *
εγώ θα έβαζα τον πήχη στην 8άδα. Προφανώς η 4άδα είναι επιτυχία. Η 8άδα είναι το μίνιμουμ.



οι ιδιοι βαλανε εκει το πηχη. Αν η ομαδα δεν περασει στους 4 τοτε θα πρεπει να αρχισουμε με αλλαγες πχ αντικατασταση Γιονας κλπ
reignman
Oσο χρησιμοποιει στο 1 τον Σπαν στο 2 τον Ζηση και στο 3 τον ΔΔ δν θα πηγαινει πολυ καλα το πραγμα. Εχουμε προβλημα ειδικα επιθετικα οταν ο Σπαν πρεπει να οργανωνει και να σκοραρει και και και ταυτοχρονα.

Πιο ορθολογικο ειναι 1 ο ΔΔ 2 ο Σπαν 3 Περπερογλου...

Βεβαια με την Ισπανια που εχει βασικους στο 5 Μ. Γκασολ , 4 Γκαρμπαχοσα , 3 Ρουντι , 2 Ναβαρο και 1 Ρουμπιο...

Αμυντικα πρεπει ο ΔΔ να πιασει τον Ρουντι , ο Σπανουλης να πιεζει συνεχεια τον Ρουμπιο ... Δν βγαινει του Περπερογλου στον Ναβαρο. Επισης δν νομιζω ο Περπερογλου να μπορει να κυνηγησει τον Ρουντι για να παει ο ΔΔ στον Ναβαρο.

ΤΑ ματσαρισματα στο 2/3 ειναι το προβλημα βασικα. Ακομα και ο Καλαθης μπορει να πιεσει αποτελεσματικα τον τελετουμπιο!

Γκαρμπαχοσα και Ρεγιες εναντια σε Φωτση και Τσαρτσαρη δν τους φοβαμαι. Αλλα ο Μαρκ που παιζει αρκετα δυνατα οποτε χρειαζεται μπορει να τον βαλει τον Μπουρουση μεσα στο καλαθι....

Κανεις αλλος καμια ιδεα? Να εχουμε να μοιραζομαστε εδω μεταξυ μας ^^
nikefalin
QUOTE(theref @ Sep 3 2010, 00:23 ) *
οι ιδιοι βαλανε εκει το πηχη. Αν η ομαδα δεν περασει στους 4 τοτε θα πρεπει να αρχισουμε με αλλαγες πχ αντικατασταση Γιονας κλπ


αυτό είναι άλλο ζήτημα για τον προπονητή.Για μένα η αλλαγή είναι επιβεβλημένη ακόμα και αν γίνουμε παγκόσμιοι πρωταθλητές.
Αλλά αντικειμενικά αν μείνουμε έξω στους 16 πρόκειται για αποτυχία.
Αν μείνουμε στους 8 δεν πρόκειται για επιτυχία αλλά ούτε και παταγώδη αποτυχία.
αν περάσουμε στους 4 θα πρόκειται για μεγάλη επιτυχία ( 6 συμμετοχές έχουμε ως τώρα, αν στις 4 έχουμε πάει 4άδα είναι σούπερ) , και φυσικά θα θέλουμε μετάλλιο τότε.
Andre_Iguodala
Ο Φωτσης δεν παιζει σιγουρα απ οσο ξερω


Το θεμα ειναι πως θα αντιμετωπισουν τα γκαρντ μας τα αντιστοιχα Ισπανικα γκαρντ...Δεν μας δινω πολλες ελπιδες ετσι κι αλλιως γιατι ο Ναβαρο παλι θα κανει οργια και δεν εχουμε καλο match-up για τον Ρουντι...Το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να βαλουμε την μπαλα στο καλαθι αλλα οσο ο Μπουρουσης παιρνει σουτακια απ εξω και ο Σοφο ειναι στα @@ του αυτο δεν γινεται.Οσο φιλοτιμα και καλα κι αν παει ο Τσαρτσαρης...


Οσο για στοχους αφηστε το καλυτερα...Ενας αγωνας τη φορα και οπου μας παει(εγω λεω οτι το ταξιδι σταματαει εδω but that's just me )
traveller
QUOTE(reignman @ Sep 2 2010, 21:24 ) *
Oσο χρησιμοποιει στο 1 τον Σπαν στο 2 τον Ζηση και στο 3 τον ΔΔ δν θα πηγαινει πολυ καλα το πραγμα. Εχουμε προβλημα ειδικα επιθετικα οταν ο Σπαν πρεπει να οργανωνει και να σκοραρει και και και ταυτοχρονα.

Πιο ορθολογικο ειναι 1 ο ΔΔ 2 ο Σπαν 3 Περπερογλου...


Όλοι αυτό λέμε αλλά επειδή μέχρι εδώ πήγε με τον Σπανούλη στον "1" , 99,9% αυτό θα κάνει και με την Ισπανία. Πάμε έτσι και βλέπουμε.

vonzuchter
QUOTE(theref @ Sep 3 2010, 00:17 ) *
Ποσες φορες να το επαναλαβουμε; χασαμε απο τη Ρωσια για να αποφυγουμε τις ΗΠΑ στους 8. Το παιγνιδι με τη Γαλλια ηταν ΜΕΤΑ το δικο μας. Αποτυχια για αυτη την ομαδα ειναι να μην παει στους 4.

Ετσι είναι. Απο χθες (τεταρτη βραδυ) διερευσε απο τους Γαλλους Δημοσιογραφους ότι μας φοβουνται και θα κατσουν να χάσουν απο τη Νεα Ζηλανδια. Λογικο απο τις αμετρητες φαπες που εχουν φαει. Και το πρωι που ακούω σεντρα εφ εμ στη δουλεια το είπαν οτι συμφωνα με το ρεπορταζ οι γαλλοι μαλλον αποφασισαν να μας αποφυγουν και να μας ριξουν στην Ισπανια. χασαμε για να αποφυγουμε τις ΗΠΑ στους 8 και οχι για να γλυτωσουμε την Ισπανία αφου ήταν ήδη γνωστό οτι οι γάλλοι επαιζαν μετα απο εμας και ειχαν αποφασισει να μη παιξουν με εμας τα πελατακια
reignman
Απο Ελληνες παιχτες ο μονος σαν σουλουπι μεγεθος κτλ που ΙΣΩΣ να μπορουσε να μαρκαρει αποτελεσματικα τον Ρουντι ειναι ο Πελεκανος... Αυτος μου ερχεται στο μυαλο. (Ασχετο αλλα επειδη αναφερθηκαμε στο μαρκαρισμα του :Ρ)
Flash
QUOTE(nikefalin @ Sep 2 2010, 22:26 ) *
αν περάσουμε στους 4 θα πρόκειται για μεγάλη επιτυχία ( 6 συμμετοχές έχουμε ως τώρα, αν στις 4 έχουμε πάει 4άδα είναι σούπερ) , και φυσικά θα θέλουμε μετάλλιο τότε.


Νικ, βάση roster, εμπειριών κλπ, όπως και να το σταθμίσει κανείς είμαστε μέσα στις 5 καλύτερες ομάδες του Τουρνουά, 6 αν βάλει κανείς και τους Τούρκους λόγω έδρας. Οπότε ο αντικειμενικός στόχος είναι η τετράδα (αφού πάντα ο στόχος πρέπει να είναι τουλάχιστον λίγο υψηλότερος από το minimum σου). Το να μην τα καταφέρουμε το θεωρώ αποτυχία, σίγουρα πάντως όχι παταγώδη.
theref
QUOTE(reignman @ Sep 3 2010, 00:24 ) *
Κανεις αλλος καμια ιδεα? Να εχουμε να μοιραζομαστε εδω μεταξυ μας ^^



Δυστυχως δεν ειναι μονο θεμα συστηματος στη προκειμενη περιπτωση. Νομιζω οτι στο παιχνιδι με τη Τουρκια (αλλα και στα υπολοιπα) ειχαμε προβλημα ψυχολογιας. Δεν μπορω να πω ακριβως τι φταιει αλλα υπαρχει ελλειψη ενθουσιασμου, πρωτοβουλιας συνεργασιας ισως και εγωισμου οπως ανεφερε ο φιλος πριν.
reignman
QUOTE(traveller @ Sep 3 2010, 00:29 ) *
Όλοι αυτό λέμε αλλά επειδή μέχρι εδώ πήγε με τον Σπανούλη στον "1" , 99,9% αυτό θα κάνει και με την Ισπανία. Πάμε έτσι και βλέπουμε.



Μα το θεμα ειναι οτι γινομαστε πολυ προβλεψιμοι...

Τεσπα ετσι θα παμε Γιονας εχουμε στον παγκο δν περιμενουμε εκπληξεις. Απλα να αρχισουμε να παιζουμε λιγο ποιο ορθολογικα και να βγαλουμε επιτελους κανα σωστο πικ εν ρολ.

Επιτελους ΡΕ ΔΔ ΠΑΡΕ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΝΤΡΑΙΒ! ΤΟ ΣΠΛΙΤ ΑΟΥΤ ΔΝ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΛΥΣΗ! Δεν υπαρχει ΝΙΚΟΛΑΣ ΕΔΩ smiley.gif
sir-elric
σκεφτομουν να γραψω πως να αντιμετωπισουμε τους ισπανουνς αλλα μετα θυμηθηκα το χαλι μας το μαυρο. βλεπω καμια 20ρα στο κεφαλι και το απολυτο ξεφτυλικη.
Andre_Iguodala
QUOTE(reignman @ Sep 3 2010, 00:33 ) *
Επιτελους ΡΕ ΔΔ ΠΑΡΕ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΝΤΡΑΙΒ! ΤΟ ΣΠΛΙΤ ΑΟΥΤ ΔΝ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΛΥΣΗ! Δεν υπαρχει ΝΙΚΟΛΑΣ ΕΔΩ smiley.gif




Mιας και το ανεφερες...Ρε την τρελλα μου μεσα τι πραγμα ειναι αυτο με αυτο το παιδι.Φτανει 2 μετρα απο το καλαθι και κανει σπλιτ αουτ...Για ονομα ρε Δημητρακη δηλαδη πηρες 13 τριποντα σε ενα παιχνιδι και δεν μπορεις να μην κανεις μια γαμωπασα???


Τελος παντων δεν ειναι αυτος το μονο προβλημα και ο Μπουρουσης που δεν παιζει στη ρακετα τα ιδια και ο παγκος μας που δεν αποδιδει τα αναμενομενα αλλα τελος παντων
επαθα λαστιχο
διαφωνει κανεις πως αν τους κοντραρουμε(και οτι γινει) αυτο δεν θα γινει"τεχνικα"?
δηλαδη εγω πιστευω πως αν κανουμε διεκδικησιμο το παιχνιδι,αυτο δενν θα ειναι θεμα γιονας,αλλα θεμα ταλεντου των δικων μας παικτων
traveller
QUOTE(reignman @ Sep 2 2010, 21:33 ) *
Επιτελους ΡΕ ΔΔ ΠΑΡΕ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΝΤΡΑΙΒ! ΤΟ ΣΠΛΙΤ ΑΟΥΤ ΔΝ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΛΥΣΗ! Δεν υπαρχει ΝΙΚΟΛΑΣ ΕΔΩ smiley.gif


Εάν το κάνει αυτό από δική του πρωτοβουλία κακό του κεφαλιού του και κατ' επέκταση της ομάδας. Εάν έχει τέτοιες εντολές από τον πάγκο με σκοπό να αλλαχτεί 2η /3η φορά η μπάλα και να βρεθεί ελεύθερο 3ποντο, δε μπορεί να κάνει και πολλά.

Όπως και να'χει : Εάν το επιχειρήσει 2η φορά μέσα στην ίδια περίοδο , την κλείνω τη ρημάδα την tv και την κάνω. Δεν αντέχω άλλο help.gif help.gif
vonzuchter
QUOTE(reignman @ Sep 3 2010, 00:24 ) *
Oσο χρησιμοποιει στο 1 τον Σπαν στο 2 τον Ζηση και στο 3 τον ΔΔ δν θα πηγαινει πολυ καλα το πραγμα. Εχουμε προβλημα ειδικα επιθετικα οταν ο Σπαν πρεπει να οργανωνει και να σκοραρει και και και ταυτοχρονα.

Πιο ορθολογικο ειναι 1 ο ΔΔ 2 ο Σπαν 3 Περπερογλου...

Βεβαια με την Ισπανια που εχει βασικους στο 5 Μ. Γκασολ , 4 Γκαρμπαχοσα , 3 Ρουντι , 2 Ναβαρο και 1 Ρουμπιο...

Αμυντικα πρεπει ο ΔΔ να πιασει τον Ρουντι , ο Σπανουλης να πιεζει συνεχεια τον Ρουμπιο ... Δν βγαινει του Περπερογλου στον Ναβαρο. Επισης δν νομιζω ο Περπερογλου να μπορει να κυνηγησει τον Ρουντι για να παει ο ΔΔ στον Ναβαρο.

ΤΑ ματσαρισματα στο 2/3 ειναι το προβλημα βασικα. Ακομα και ο Καλαθης μπορει να πιεσει αποτελεσματικα τον τελετουμπιο!

Γκαρμπαχοσα και Ρεγιες εναντια σε Φωτση και Τσαρτσαρη δν τους φοβαμαι. Αλλα ο Μαρκ που παιζει αρκετα δυνατα οποτε χρειαζεται μπορει να τον βαλει τον Μπουρουση μεσα στο καλαθι....

Κανεις αλλος καμια ιδεα? Να εχουμε να μοιραζομαστε εδω μεταξυ μας ^^


Ο μαρκ γκασολ ειναι σκυλι... ο φλωρομπουρουσαρος δε μπορει τις μαχες και το ξυλο και τις αγκωνιες. ο Σοφο δεν αντεχει να μεινει στο παρκε πανω απο 15-20 λεπτα σε γρηγορο τεμπο και κανει και γρηγορα 3 φαουλ συνηθως. Ο Τσαρτσαρης και αυτος μετριος στο βρωμικο παιχνιδι. οπως το βλεπω εγω υστερουμε σε ολες τις θεσεις στο 1 εναντιον 1. αλλωστε το εχουμε δει το εργο πολλες φορες. θετικο οτι λειπει ο Παου και ο Καλντερον που μας βιαζουν αλυπητα συνηθως. Θα δειξει μάγκες. Τα εχουμε δει ολα απο αυτη την εθνική. Κατι μπορει να στραβωσει για τους ισπανους και να μας παει καλα το ματσ. Αν παιξει πχ σοβαρα ο Σοφο και παρει 2 φαουλακια απο τον γκασολ και κανα δυο απο τον γκαρμπαχοσα νωρις νωρις στη 1η περιοδο κατι μπορει να γινει οσον αφορα τη μαχη στη ρακετα. Παλευεται το ματσ παντως. Δεν ειναι και η Ισπανια της Ολυμπιαδας. Ειναι σαφως αποδυναμομενη
a.car
QUOTE(Andre_Iguodala @ Sep 3 2010, 00:37 ) *
Mιας και το ανεφερες...Ρε την τρελλα μου μεσα τι πραγμα ειναι αυτο με αυτο το παιδι.Φτανει 2 μετρα απο το καλαθι και κανει σπλιτ αουτ...Για ονομα ρε Δημητρακη δηλαδη πηρες 13 τριποντα σε ενα παιχνιδι και δεν μπορεις να μην κανεις μια γαμωπασα???


Τελος παντων δεν ειναι αυτος το μονο προβλημα και ο Μπουρουσης που δεν παιζει στη ρακετα τα ιδια και ο παγκος μας που δεν αποδιδει τα αναμενομενα αλλα τελος παντων

Mην το λες εβαλε ενα λαυ απ σημερα ! Εννοειται οτι ουτε κατα διανοια δεν κοροιδευω τους παικτες και τελευταιοι να ερθουμε που λεει ο λογος εγω δεν θα τους αποδοκιμασω ποτε. Κριτικη ναι αλλα στα ορια της λογικης και των αντικειμενικων προσδοκιων.
qspock
QUOTE(nikefalin @ Sep 3 2010, 00:21 ) *
εγώ θα έβαζα τον πήχη στην 8άδα. Προφανώς η 4άδα είναι επιτυχία. Η 8άδα είναι το μίνιμουμ.

Δηλαδη αν παιζαμε τωρα με τους Μαορι, τους κερδιζαμε και μετα σταματουσαμε φυσικα στους 8 και τις ΗΠΑ θα ηταν επιτυχια? Μπαα...

Δυσκολα τα πραγματα. Το πλεονεκτημα? Κανεις δεν δινει φαβορι την εθνικη, οποτε κατεβαινει χωρις αγχος. Ουσιαστικοτερο πλεονεκτημα? Η Ισπανια χωρις τον Γκασολ ειναι αλλη ομαδα. Λειπει και ο Καλντερον.. Ειναι καθαρα θεμα ψυχολογιας. Το φαβορι? Φυσικα η Ισπανια.
reignman
QUOTE
Τελος παντων δεν ειναι αυτος το μονο προβλημα και ο Μπουρουσης που δεν παιζει στη ρακετα τα ιδια και ο παγκος μας που δεν αποδιδει τα αναμενομενα αλλα τελος παντων


To θεμα ειναι ... Πως σχεδον σε καθε σχημα ενας παιχτης μας (4αρι ή 5αρι) παντα παιζει σαν κωνος γυρω γυρω στο τριποντο...
Ειναι ομως επειδη το λεει ο προπονητης ή επειδη το κατεβαζει η γκλαβα τους ?
Ο Πριντεζης οποτε ειναι μεσα στο τριποντο αραζει... ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ! Κοντα στο καλαθι ειναι πολυ ποιο αποτελεσματικος. Αν ειναι αποφαση του Κοουτς... Μαυρα μεσανυχτα.
xristos_metal
Και οι δυο ομαδες μεχρι στιγμης ειναι η απογοητευση της διοργανωσης, και εμεισ ακομη περισσοτερο. Πιστευω οτι θα χασουμε παλι ακομη και απο αυτη την Ισπανια. Δε πιστευω σε θαυματα, με βαση την εικοντα στο πρωτο γυρο. Αν δειξουμε αλλο προσωπο τοτε ισως γινει κατι, αλλιως πιστευω οτι οχι μονο θα αποκλειστουμε δικαια αλλα θα φυγουμε και ρεζιλεμενοι απο τη διοργανωση παλι δικαια.
theref
QUOTE(qspock @ Sep 2 2010, 23:47 ) *
Δηλαδη αν παιζαμε τωρα με τους Μαορι, τους κερδιζαμε και μετα σταματουσαμε φυσικα στους 8 και τις ΗΠΑ θα ηταν επιτυχια? Μπαα...



Νομιζω οτι οι περισσοτεροι θα θεωρησουν τους 8 μη αποτυχια γιατι προυποθετει νικη επι της Ισπανιας. Οποτε δεν νομιζω να γινει αλλαγη Γιονας αν περασουμε στους 8.
nikefalin
QUOTE(qspock @ Sep 3 2010, 00:47 ) *
Δηλαδη αν παιζαμε τωρα με τους Μαορι, τους κερδιζαμε και μετα σταματουσαμε φυσικα στους 8 και τις ΗΠΑ θα ηταν επιτυχια? Μπαα...


για μένα ναι, κάθε συμμετοχή σε 8άδα είναι και πρέπει να ναι ο μίνιμουμ στόχος
Nick_Man
Οποαδήποτε θέση, εκτός της 4αδας, είναι αποτυχία.
Ετσι οπως ηρθαν τα πράγματα , με τις μεγαλοπρεπείς δηλώσεις αρχικά, τα μπουκέτα με τους σέρβους στην συνέχεια, τις απαράδεκτες εμφανίσεις και τα καραγκοζιλίκια, αμα δεν ξυπνήσουνε και αποκλειστούμε θα γινουνε ρεντίκολο και ρεζίλι των σκυλιών... icon_tomato.gif 65.gif
kseplenhs
κλασσικά είναι καλύτεροι οι ισπανοί αλλά ας τους κοντράρουμε και ας αποκλειστούμε.θα έχουμε και εμείς να θυμόμαστε ένα παιχνίδι απο αυτη τη διοργάνωση.
και το 2007 άθλια είχαμε παίξει γενικά αλλά είχαμε να θυμόμαστε τα buzzer beater και το οτι κάναμε ντέρμπι τον ημιτελικό με τους ισπανούς.

νομίζω πως σε σχέση με τις προηγούμενες διοργανώσεις έχουμε περισσότερες πιθανότητες χωρίς όμως να γινόμαστε φαβορί.κρίνοντας απο την εικόνα των ισπανών και μόνο.
saou
QUOTE(Flash @ Sep 2 2010, 22:32 ) *
Νικ, βάση roster, εμπειριών κλπ, όπως και να το σταθμίσει κανείς είμαστε μέσα στις 5 καλύτερες ομάδες του Τουρνουά, 6 αν βάλει κανείς και τους Τούρκους λόγω έδρας. Οπότε ο αντικειμενικός στόχος είναι η τετράδα (αφού πάντα ο στόχος πρέπει να είναι τουλάχιστον λίγο υψηλότερος από το minimum σου). Το να μην τα καταφέρουμε το θεωρώ αποτυχία, σίγουρα πάντως όχι παταγώδη.


Εγώ πάλι στο bold διαφωνώ κάθετα. Εγώ σε αυτή την Εθνική βλέπω 3 παίκτες που με τα στραβά και τα κακά τους βρέξει χιονίσει απαρατήρητοι δεν θα περάσουν. Το Διαμαντίδη, το Σπανούλη και το Μπουρούση. Φυσικά και αυτοί έχουν τα προβλήματά τους, ο ΔΔ σουτάρει άσχημα μεχρι στιγμής, ο Μπουρούσης τραβιέται συνέχεια έξω κ.ο.κ. Αλλά δημιουργούν προβλήματα στους αντιπάλους και βρέξει χιονίσει κάτι θα καταθέσουν στο παρκέ. Στην τελική είναι οι μόνοι που θα είχαν θέση στις περισσότερες από τις υπόλοιπες εθνικές.

Πέραν τούτων? Ο Καλάθης μέχρι αποδείξεως του εναντίου είναι απλά μέτριος γι αυτό το επίπεδο, ο Ζήσης έχει γίνει προ πολλού ένα γκαρντ του σωρού, ο Φωτσης θα αρχίσω να πιστεύω ότι μόνο στο ΟΑΚΑ σουτάρει με συνέπεια από τα 6,25 , ο Τσαρτσαρής μάλλον συνεχίζει την καθοδική του πορεία και η εμφάνιση με τους Αμερικανούς ήταν κομήτης, ο Σόφο άτσαλος, άστοχος στις βολές και γενικώς αναποτελεσματικός και στις 2 άκρες του παρκέ, από τον Πέρπε ποτέ δεν είχαμε σπουδαίες προσδοκίες και φροντίζει να μας δικαιώνει, ο Πρίντεζης δεν έχει ρόλο αλλά είναι και λουκούμι για τις άμυνες ζώνης με το αναξιόπιστο σουτ του, ο Βουγιούκας δεν έχει παραστάσεις και μάλλον ούτε την κλάση γι αυτά τα ματς και ο Καιμακόγλου παρουσιάζεται χρήσιμος αλλά παραμένει ένας ρολίστας γι αυτό το επίπεδο.

Το μόνο πράγμα που ενδέχεται να μας βγάλει στον αφρό αλλά και πάλι δεν το νομίζω, είναι το δέσιμο της ομάδας καθώς οι περισσότεροι παίζουν πολλά χρόνια μαζί. Αλλά και πάλι απέναντι σε σαφώς ποιοτικότερο αντίπαλο όπως οι Ισπανοί δε νομίζω να είναι αρκετό. Αν βάλουμε στην εξίσωση και το γεγονός ότι ο Γιόνας φαίνεται να μην εμπνέει ιδιαίτερα οδηγούμαστε με μεγάλες πιθανότητες προς τον αποκλεισμό.

Η επόμενη μέρα απαιτεί ριζικές αλλαγές όχι απαραίτητα μόνο στη θέση του κόουτς. Ο επόμενος κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να κληθεί να πάρει κεφάλια, όπως έκανε προ του 2004 ο Γιαννάκης όταν και απέκλεισε πολλούς που θεωρούνταν δεδομένοι προς χάριν νεότερων. Φυσικά η επόμενη γενιά στην τωρινή περίπτωση μάλλον αγνοείται, αλλά δε βρίσκω και νόημα στο να συνεχίσουν να μας ταλαιπωρούν (και να ταλαιπωριούνται φυσικά καθώς αμισθί αγωνίζονται) ορισμένοι από τους παραπάνω.
xristos_metal
Μια απλη αμυνα ζωνης να παιξουν ( που δε θα ειναι απλη) μας εχουν ανετα. Και καπως ετσι θα γινει. Τωρα αν σουταρουμε και τα βαλουμε οκ, αλλα δυσκολο. Εχω ξενερωσει με την εθνικη, περιμενα αλλα πραματα και αυτο μου τη σπαει.
Alexmei
Μπουρούσης-Σοφοκλής καθισμένοι στον πάγκο με 3 φάουλ στην αρχή της 3ης περιόδου ή και πιο πριν. Και από τους Ισπανούς όλοι μέσα μια χαρά. Όπως γίνεται τα τελευταία χρόνια... Αν γίνουν αυτά πάλι 20 θα φάμε. Αν δεν γίνουνε έχουμε ελπίδες.


*Στην επόμενη διοργάνωση ο Παππάς και οι υπόλοιποι νέοι θα είναι αναγκαίοι για να πάμε καλά σε διοργάνωση. Δεν είναι δυνατόν να έχουμε τους ίδιους παίχτες από το 2005. Έχουν μεγαλώσει και έχουν κουραστεί.
papaki_PAO
QUOTE(qspock @ Sep 2 2010, 22:09 ) *
Ολα θα κριθουν εκ του αποτελεσματος το Σαββατο και ενδεχομενως και μετα. Τα αλλα ειναι για να λεγονται. Υπαρχει λογικη να ξερεις ηδη με ποιους θα παιξεις στη συνεχεια (Ισπαντια-ΗΠΑ) και να παλευεις για το επιδιωξεις? Με τι παθος και τι θεληση να κυνηγας τη νικη? Απο τη στιγμη που η προκριση εχει ερθει και χανοντας εχεις κοινως ευνοικοτερο προγραμμα, λογικο ηταν να μην υπαρχει η ψυχολογια για την νικη. Απορω που τη βρηκαν οι Ρωσοι. Δηλαδη τι θα κανουν αυτοι τωρα, θα κερδισουν σερι Ισπανια και ΗΠΑ για να φτασουν στους 4 και να παλεψουν για μεταλλιο? Πω πω γολγοθας! Καλη τους τυχη... Οταν αποκλειστουν νωρις θα εχουν να λενε οτι ηταν περιφανοι.

Η ολη ντροπη ειναι στο συστημα και στην κληρωση που εγινε εντεχνα και ομορφα για την διοργανωτρια. Ειναι γνωστο το τι εγινε στην κληρωση-ορισμο. Εκει γιατι δεν φωναζαν? Αυτα ειναι τα αισχη, τα οποια συνεπαγονται ολα τα υπολοιπα και αλλιωνουν τη μορφη του αθληματος. Χρονια τωρα γινονται και κανεις δεν κανει τιποτα. Σπρωξιμο στην Τουρκια μεχρι τελους θα δουμε. Ας φωναξουν για τους εξωαγωνιστικους παραγοντες της διοργανωσης καλυτερα.

ΜΠΡΑΒΟ στα παιδια, εχουν μυαλο και καλη τυχη το Σαββατο.


+++Δεν γίνεται να συμφωνήσω πιο πολύ!!

Ψυχραιμία ρε παιδιά! Έλεος.. Σε λίγο κάποιοι θα προτίνουν να τους λιθοβολήσουμε όταν επιστρέψουν, επειδή δεν ήθελαν να χάσουν από τους Αμερικανούς και να αποχαιρετήσουν τη διοργάνωση! Όταν όλα είναι τόσο στημένα εξ'αρχής, εμείς θα πηγαίνουμε με το σταυρό στο χέρι και θα θαυμάζουμε άλλες ομάδες επειδή ήταν πιο "τυχερές" στην κλήρωση?! Παλεύουμε με όλα μας τα όπλα. Δεν πήραμε ύπουλα κάποιο μετάλλιο που δεν μας άξιζε, δεν αδικήσαμε κάποιον, προσπαθούμε να φτάσουμε όσο πιο ψιλά μπορούμε! Είδαμε και τη Ρωσία πως έπαιξε. Γελοίο δεν είναι που δεν προσπαθήσαμε για την νίκη, γελοίο είναι να κάθεται ένας προπονητής και να μας τα χώνει επειδή δεν τον νικήσαμε!
Και φυσικά και εύχομαι καλή επιτυχία στον αγώνα του Σαββάτου!!! Και μακάρι να έρθει και η πολυπόθητη νίκη! Ελπίζω οι παίχτες να βάλλουν τα δυνατά τους!
theref
QUOTE(Alexmei @ Sep 3 2010, 00:24 ) *
*Στην επόμενη διοργάνωση ο Παππάς και οι υπόλοιποι νέοι θα είναι αναγκαίοι για να πάμε καλά σε διοργάνωση. Δεν είναι δυνατόν να έχουμε τους ίδιους παίχτες από το 2005. Έχουν μεγαλώσει και έχουν κουραστεί.



Μη ξεχναμε οτι και το μπασκετ αλλαζει. Η ταση ειναι προς ΝΒΑ και οι αθλητες πρεπει να ειναι πιο αθλητικοι πιο γρηγοροι και πιο ευστοχοι.
hoodini
QUOTE(theref @ Sep 3 2010, 01:35 ) *
Μη ξεχναμε οτι και το μπασκετ αλλαζει. Η ταση ειναι προς ΝΒΑ και οι αθλητες πρεπει να ειναι πιο αθλητικοι πιο γρηγοροι και πιο ευστοχοι.

για να κερδισουμε τους ισπανους θα πρεπει να βρουμε απαντηση στην αμυνα ζωνης τους...το καναμε, εχουμε μεγαλες πιθανοτητες για νικη...οι ισπανοι μεσω της αμυνας παιρνουν δυναμη και ενεργεια στο παιχνιδι τους, εχουν παικτες που παιζουν τρομερη αμυνα πανω στην μπαλα, βλεπε ρουμπιο, κλεβουν και τρεχουν στον αιφνιδιασμο βρισκοντας ετσι ρυθμο....επιθετικα χωρις gasol calderon ειναι αλλη ομαδα, κυριως επιθετικα στο σετ παιχνιδι ( ειναι φανερο οτι λειπουν ας πουμε τα συνεχη alley hoop του pau )......
Flexo
Εγώ είμαι χαρούμενος και δικαιωμένος για την ήττα των Γάλλων.
Αυτή η ντροπιατική εμφάνισή μας δεν συνάδει με την Εθνική που έχει περάσει ο Νίκος Γκάλης και άλλοι που μας έκαναν να παρακολουθούμε μπάσκετ.

Ντροπή σε όλους τους και κυρίως σε Καζλάουσκας που έκανε για δευτερη φορά το ίδιο πράγμα.
Ο τύπος με έχει κάνει να νοσταλγώ τον Γιαννάκη που αντιπαθούσα. Μηδέν μπασκετικά και ηθικά.

Μπράβο στον Τάνιεβιτς και λίγα είπε ο Μπλατ.

Καμία άλλη ομάδα δεν έχει τόση ηττοπάθεια που να τρέμει έτσι τους Ισπανους.
Μπράβο στους Γάλλους, τώρα η Εθνική μας θα δείξει αν αξίζει!

theref

Σίγουροι για τη νίκη οι Ισπανοί. Γιατί αραγε;
vastravoud
Είναι αυτονόητο ότι το περιφερειακό rotation ΠΡΕΠΕΙ πάση θυσία να ανοίξει, ειδάλλως ο Σπανούλης και ο Μητσος θα πεθάνουν από την πίεση του Ρούμπιο στη μπάλα
Andre_Iguodala
QUOTE(Alexmei @ Sep 3 2010, 01:24 ) *
*Στην επόμενη διοργάνωση ο Παππάς και οι υπόλοιποι νέοι θα είναι αναγκαίοι για να πάμε καλά σε διοργάνωση. Δεν είναι δυνατόν να έχουμε τους ίδιους παίχτες από το 2005. Έχουν μεγαλώσει και έχουν κουραστεί.



Θα ειναι αναγκαιοι μονο αν βελτιωθουν και παιρνουν χρονο στις ομαδες που παιζουν...Και αυτος και ο Παπανικολαου και ο Καλαθης...Εγω πιστευω πολυσε 2-3 παιχτες της επομενης φουρνιας(Παπανικολαουκαι Χρυσικοπουλο κυριως) αλλα πρεπει να βοηθησουν και οι συλλογοι.


reignman γενικα οι ψηλοι μας εινα απογοητευτικοι...Και ο Σοφο κατωτερος του αναμενομενου(βασικα οτι εκανε κανει,δηλαδη χανει βολες και οταν του κανουν double team δεν ψαχνει την πασα εξω) και ο Μπουρουσης σαν να μην θελει να ειναι εκει συμπεριφερεται και γενικα παρουσιαζουμε μια πολυ ασχημη εικονα.Σε συνδυασμο με το μετριο τουρνουα απο τα γκαρντ μας(αν και εδω που τα λεμε ενα παιχνιδι μας πηρε ο Ζησης και ενα ο Σπανουλης ουσιαστικα) και τις ασχημες σχεσεις που φαινονται να εχουν μεταξυ τους οι παιχτες(Ολοι Παπαλουκαδες γινανε και δινουνε εντολες μιλανε συνεχεια κτλ) δεν βλεπω πως γινεται ο κατω τυο μετριου μεχρι τωρα Καζλαουσκας να το ανατρεψει ολο αυτο
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.