Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ισπανία - Ελλάδα
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14
KingCrimson
Η καλη ημερα για φετος φανηκε απο την αρχη με τις κλησεις του Καζλαουσκας, λαθος ηταν και η αποφαση να μη παρει Παπαλουκα στην ομαδα, καθως αποτελουσε κομματι της. Τα επεισοδια με την Σερβια και οι οπαδικες κοντρες δε πρεπει να αποτελουν αλλοθι, τουλαχιστο για σοβαρη ομαδα, σοβαρο προπονητη και παικτες. Σε οτι αφορα την αναγκαστικη διαμορφωση του ροστερ, εν ανομονη των επικειμενων τιμωριων, θα πω οτι και περυσι ο ιδιος προπονητης χωρις να εχει υπαρξει καποιο αναλογο ζητημα, ειχε κατεβασει και παλι ομαδα, με 4 γκαρντ.
Στο τουρνουα τωρα, ο τροπος που παιζανε, συνεχομενα τριποντα, σπλιτ αουτ, ο Μπουρουσης μονιμα παρκαρισμενος στο τριποντο, εως τη τελικη επιλογη αντιπαλου στο παιχνιδι με τη Ρωσια (χωρις αυτο να εχει κατι το μεμπτο για μενα) δειχναν αν μη τι αλλο οτι υπηρχε μια κατασταση ανισσοροπιας στην ομαδα αγωνιστικα και ψυχολογικα.Το γεγονος οτι ο Μπουρουσης ηταν τραυματιας και δε μπορουσε να παιξει κατω απο το καλαθι, δε μου λεει τπτ...ας μην επαιζε καθολου.
Επισης δε μπορω να μη σταθω και στην απαραδεκτη συμπεριφορα Μπουρουση και Σοφο. Με το Σοφο να βαριεται αφορητα..με την Ακτη Ελεφαντοστου και το Μπουρουση να κατεβαζει καντιλια μεσα σε καθε αγωνα, με καθε ευκαιρια. Που εισαι ρε μεγαλε στη αλανα της γειτονιας σου?
Για το σημερινο παιχνιδι, εχουν λεχθει ηδη τα παντα ολα! Πολλα μπραβο σε Διαμαντιδη, Ζηση
Αν θελει να φυγει ο Δημητρακης με το καλο και τον ευχαριστουμε για ολα! απο τη στιγμη που ενας παικτης θετει εαυτο εκτος, το καλυτερο ειναι να σεβαστεις απλα την αποφαση του.
Για το αυριο της εθνικης ..τιποτα δε θα ναι οπως παλια!
Δε πρεπει να γεννηθει φυσικα ζητημα για το αν θα μεινει στην ομαδα ο Καζλαουσκας ή οχι, με τη φετινη του πορεια και εκ του αποτελεσματος πλεον, απετυχε παταγωδως.
Αγωνιστικα υπαρχουν τα ταλεντα που μπορουν να δεσουν με καποιους εμπειρους, οπως Ζηση, Σπανουλη, Σοφο αλλα θα χρειαστει υπομονη και καποιο μεταβατικο σταδιο. Ισως μια πολυ καλη λυση να ναι και ο Γιαννακης για τριτη φορα, εχει εμπειρια στο να στηνει μια ομαδα, να της δινει προσωπικοτητα και χαρακτηρα!
vonzuchter
QUOTE(petrovic @ Sep 5 2010, 01:59 ) *
όσο περνάει η ώρα και ξανασκέφτομαι ότι:

-ο Δ.Δ. έχει ακόμα 3-4 χρόνια καλού/μεγάλου μπασκετ μπροστά του
-άλλοι μεγαλύτεροι παιχταράδες (Γκασόλ, Νοτσιόνι Ναβάρο κλπ.) θα συνεχίσουν
-υπάρχει ακόμα κίνητρο να χτυπήσουμε τους Ισπανούς

τόσο μου κάνει εντύπωση η απόφαση του Δ.Δ. Πιστεύω ότι θα είχε τεράστιο ενδιαφέρον να μας εξηγήσει με ειλικρίνεια τους λόγους της αποχώρησης του. Θα καταλαβαίναμε πολλά πράγματα που τώρα μένουν στο σκοτάδι.


εγω ακομα δε μπορω να το χωνεψω οτι φευγει τοσο νεος... ισως μετα απο χρονια μιλησει. παντως δε νομιζω να μιλησει οσο συνεχιζει να παιζει επαγγελματικα
Flexo
QUOTE(il postino @ Sep 5 2010, 01:10 ) *
αλλαζουμε προπονητη , ανανεωνουμε το ροστερ ξανακατεβαινουμε με αξιωσεις!!!!! εχουμε δεξαμενη καλων παικτων , οχι παικταραδων , αλλα καλων και ελπιδοφορων!

μην τρελαινεστε , εχουμε καλο μπασκετ στην ελλαδα και τιποτα δνε τελειωσε σημερα!!!! ουτε με την αποτυχια μας στο παγκοσμιο ουτε με την αποχωρηση του μεγαλου διαμαντιδη!!!!!


Θα συμφωνήσω 100% με αυτό το ποστ.

Σαν φίλος της Εθνικής Μπασκετ θα ήθελα να πω 1000 ευχαριστώ στον ΤΕΡΑΣΤΙΟ Δημήτρη Διαμαντίδη για όλα όσα προσέφερε και σαν παίκτης αλλά και ηθικά σαν χαρακτήρας και σαν αθλητής.

Πέρα από αυτό είμαι ικανοποιημένος απο την Εθνική μας όσο αφορά το ματς με την Ισπανία.
Η ομάδα πάλεψε, αλλά της έλλειπε καπετάνιος στον πάγκο.
Σίγουρα έπαιξε το ρόλο της και η διαιτησία.

Τέλος, παίκτες σαν τον Μπουρούση -υον οποίο θεωρώ ταλαντούχο- απαιτούν προπονητή τύπου Ιωαννίδη για να στρώσουν.
Δυστυχώς ο Ιωαννίδης είναι μόνο ένας και δεν γίνεται να τον έχουμε.

Για τον διάδοχο του συμπαθεστατου αλλά και ανεπαρκους Γιόνας θα γράψω στο κατάληλο topic.

Μέγιστε Μήτσο και πάλι σε ευχαριστώ!
kseplenhs
QUOTE(colonel gomelsky @ Sep 5 2010, 02:03 ) *
Τότε γιατί ήρθε φέτος?



για μια πιο "αξιοπρεπή" αποχώρηση απο αυτή του παπαλουκά πιστευω.δεν ήθελε να φύγει περιστασιακά και στην πορεία να πεί "δεν ξανάρχομαι".


εγώ πιστευω πως ο διαμαντίδης ατομικά ήταν αρκετά φρέσκος πέρσι άσχετα αν δεν τον βοήθησε-ακολούθησε η ομάδα του.και σίγουρα βοήθησε η καλοκαιρινή μη συμμετοχή στην εθνική (δεν το λέω ακριβώς "ξεκούραση" γιατί αυτοί οι παίχτες δεν σταματάνε να προπονούνται)
joi
Με πείραξε το σημερινό και το έχω ρίξει στα ουίσκια.

Πιο πολλά θα γράψω αύριο, αλλά για τώρα έχω να πω ότι ο Καζλά πρέπει να φύγει. 2 τουρνουά τώρα ψοφάει τους παίκτες του. Καλός λαλάκας είμαι και εγώ που παραμυθιάστηκα από τα φιλικά και νόμιζα ότι θα παίξουμε με παραπάνω από 5-6.5 παίκτες φέτος.

Κρίμα και άδικο για τον ΔΔ και τους Σπανούλη/Ζήση να τους λιώνουν έτσι.

ΥΓ. Αν αυτή η φουρνιά είχε και ένα καλό τριάρι μπορεί να την σώναμε την παρτίδα ολίγον, αλλά παρόλα αυτά και όπως είμαστε μπορούσαμε να έχουμε πάει και καλύτερα.
ΥΓ2. Μπουρούση είσαι λίγος, αλλά θα μπορούσες να είσαι πολύς. Κάποιοι άλλοι δεν μπορούνε, εσύ δεν θέλεις.
ΥΓ3. Ονειρεύομαι παίκτη με κορμί/ταλέντο Μπουρούση και χαρακτήρα/νεύρο Καϊμακόγλου. Τι σου κάνει το ουίσκι...
επαθα λαστιχο
α ρε μητσο,οριστε αλκοολικους μας εκανες.παντως πιστευω σοβαρα τωρα,πως θα το μετανιωσει,οπως εκανε και ο τζινομπιλι και επαιιξε τελικα στους ολυμπιακους του 2008.αν και του μητσου ηταν επισημη δηλωση μετα απο αγωνα,και οχι "τηλεγραφημα" απο την αμερικη οπως του μανου.μακαρι ο επομενος προπονητης της εθνικης να τον μεταπεισει
kseplenhs
παιδιά ο μπουρούσης δεν έχει ένα βασικό στοιχείο που πρέπει να έχει ένας ψηλός για να θεωρείται κορυφαίος.την προσποίηση κάτω απο το καλάθι...

πέρα απο παιχνίδι με πλάτη ή αν είναι επαρκής σε καταστάσεις σκληρές.αν δεν έχει προσποίηση (ή οποία είναι αποτέλεσμα οξυδέρκειας και αίσθησης χώρου) θα υπάρχουν στιγμές που θα γίνεται ρόμπα.θα τρώει τάπες,θα αφήνει τη μπάλα διστακτικά και θα χάνει έυκολα καλάθια.

οι προσποιήσεις που κάνει ή είναι αποτέλεσμα δισταγμού ή διαδικαστικές.επειδή έχει δει τους άλλους να κάνουν...

αν έχει διάθεση και δουλευει συνεχώς πάντως μπορεί να φτάσει σε σημείο να κρίνει παιχνίδια.τώρα την έχει δει ντιρκ με χαρακτήρα "ε ντε λα μαγκετ ντε βοτανίκ".το αποτέλεσμα το είδαμε στις οθόνες μας.πιστευω πως μέσα απο το γήπεδο είναι πιο διασκεδαστικός πάντως...



Petran911
QUOTE(joi @ Sep 5 2010, 02:08 ) *
Με πείραξε το σημερινό και το έχω ρίξει στα ουίσκια.

Πιο πολλά θα γράψω αύριο, αλλά για τώρα έχω να πω ότι ο Καζλά πρέπει να φύγει. 2 τουρνουά τώρα ψοφάει τους παίκτες του. Καλός λαλάκας είμαι και εγώ που παραμυθιάστηκα από τα φιλικά και νόμιζα ότι θα παίξουμε με παραπάνω από 5-6.5 παίκτες φέτος.

Κρίμα και άδικο για τον ΔΔ και τους Σπανούλη/Ζήση να τους λιώνουν έτσι.

ΥΓ. Αν αυτή η φουρνιά είχε και ένα καλό τριάρι μπορεί να την σώναμε την παρτίδα ολίγον, αλλά παρόλα αυτά και όπως είμαστε μπορούσαμε να έχουμε πάει και καλύτερα.
ΥΓ2. Μπουρούση είσαι λίγος, αλλά θα μπορούσες να είσαι πολύς. Κάποιοι άλλοι δεν μπορούνε, εσύ δεν θέλεις.
ΥΓ3. Ονειρεύομαι παίκτη με κορμί/ταλέντο Μπουρούση και χαρακτήρα/νεύρο Καϊμακόγλου. Τι σου κάνει το ουίσκι...


Συγνώμη αλλά ο Ζήσης και ο Σπανούλης είναι 27 κσι 28 αντίστοιχα - θα βγουν και αυτοί στη σύνταξη;
magic32
QUOTE(petrovic @ Sep 5 2010, 01:59 ) *
όσο περνάει η ώρα και ξανασκέφτομαι ότι:

-ο Δ.Δ. έχει ακόμα 3-4 χρόνια καλού/μεγάλου μπασκετ μπροστά του
-άλλοι μεγαλύτεροι παιχταράδες (Γκασόλ, Νοτσιόνι Ναβάρο κλπ.) θα συνεχίσουν
-υπάρχει ακόμα κίνητρο να χτυπήσουμε τους Ισπανούς

τόσο μου κάνει εντύπωση η απόφαση του Δ.Δ. Πιστεύω ότι θα είχε τεράστιο ενδιαφέρον να μας εξηγήσει με ειλικρίνεια τους λόγους της αποχώρησης του. Θα καταλαβαίναμε πολλά πράγματα που τώρα μένουν στο σκοτάδι.

Εγω θεωρω οτι παροτι λεγεται το αντιθετο υπαρχει πλεον εμφανης κοντρα με τον σπανουλη κι επειδη πολλοι δημοσιογραφισκοι εχουν χρισει τον σπανουλη ηγετη(απορω γιατι) της εθνικης ο διαμαντιδης δεν το δεχεται

δλδ ο μπουρουσης σημερα που ηταν τραγικος και χ...νος θυμηθηκαμε οτι εχει τον καρπο του σπασμενο?οταν βαραγε περισσοτερα τριποντα απο διαμντιδη-ζηση μαζι δεν πονουσε?ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ..Αν ισχυε εστω και λιγο αυτο θα μας το χανε πει κιολας για να λεμε οτι παιζει ο ηρωας..στην ελλαδα αυτο γινεται
Manu7
Και κάτι άσχετο που μου ήρθε...

Πόσο θέλει ακόμα ο Σπανούλης για να είναι έστω το ένα από τα @@ του Ναβάρο?

Μιλάμε ο άνθρωπος όσο αντιπαθητικός και clown είναι, έβαλε 20 πόντους και δεν το πήρα χαμπάρι...
ramunas siska
Βασικά θέλω να πιστεύω πως υπάρχει ενα 3αρι αυτής της φουρνιάς που οι συγκυριες και η ατυχια δεν τον βοηθησαν και αυτος ειναι ο βασιλειαδης! Κρίμα για το παιδι που δεν νομιζω να επανελθει στα προηγουμενα επιπεδα του. Όσο για τον Βασιλειαδη το θεωρω αστείο που κάθεστε όλοι και ασχολείστε με μια χρυση μετριότητα και κανείς δεν μιλάει για τον παπανικολάου
που και @@ εχει και θράσος και ειναι πάστα μεγάλου παιχτη. Αυτός έπρεπε να ήταν στην Πόλη.
kseplenhs
ρε παιδιά όχι κουβέντα περι ηγεσίας...

τόσα χρόνια μετά τον γκάλη μας πιπίλιζαν το μυαλό κάθε καλοκαίρι πως "αυτή η ομάδα είναι των πολλών και όχι ενός".ακομα και σε εποχές που αποκλειόμασταν απο την πρώτη φάση.
τώρα γυρίσαμε στις ηγετολογίες?
εγώ νομίζω πως δεν τρέχει τίποτα..


QUOTE(Manu7 @ Sep 5 2010, 02:33 ) *
Και κάτι άσχετο που μου ήρθε...

Πόσο θέλει ακόμα ο Σπανούλης για να είναι έστω το ένα από τα @@ του Ναβάρο?

Μιλάμε ο άνθρωπος όσο αντιπαθητικός και clown είναι, έβαλε 20 πόντους και δεν το πήρα χαμπάρι...


τι να λέμε ρε συ.τεράστια διαφορά.χαώδης...

ακόμα και στο χαρακτήρα μέσα στο παιχνίδι όχι μόνο μπασκετικά...
vastravoud
Συμφωνώ 100% με τον kseplenh, ο Διαμαντίδης ήταν πολύ φρέσκος πέρσι απλώς του έκατσε άσχημα με τους τραυματισμούς και τα γενικά προβλήματα του ΠΑΟ, κάτι που τον έκανε να ξανασκεφτεί το θέμα "καλοκαίρι". Ευτυχώς το "last dance" ήταν ένα σπουδαίο παιχνίδι, αντάξιο της κλάσης του.

Αντίο μεγάλε Μήτσο, και ευχαριστούμε για όλα!

Ελπίζω και ο σπουδαίος Παπαλουκάς να επανέλθει για επίσημο αντίο στο επόμενο Ευρωμπάσκετ, όπως του αρμόζει.

Υ.Γ: Αλήθεια, αν αντί του σημερινού ΕΞΑΝΤΛΗΤΙΚΟΥ rotation είχαμε 30-30-30 σε Μήτσο, Σπαν, Ζήση και 20 λεπτά ηγετικής παρουσίας Παπαλουκά, μήπως ήταν αλλιώς τα πράγματα;
Andre_Iguodala
QUOTE(Manu7 @ Sep 5 2010, 02:33 ) *
Και κάτι άσχετο που μου ήρθε...

Πόσο θέλει ακόμα ο Σπανούλης για να είναι έστω το ένα από τα @@ του Ναβάρο?

Μιλάμε ο άνθρωπος όσο αντιπαθητικός και clown είναι, έβαλε 20 πόντους και δεν το πήρα χαμπάρι...




Γενικα αν ειχαμε εμεις εναν Ρουντι η εναν Ναβαρο θα ημασταν καλυτεροι απο τους Ισπανους
Manu7
QUOTE(Andre_Iguodala @ Sep 5 2010, 02:40 ) *
Γενικα αν ειχαμε εμεις εναν Ρουντι η εναν Ναβαρο θα ημασταν καλυτεροι απο τους Ισπανους

Μα δεν θα μας έκανε...Δεν θα έπαιζε άμυνα βλέπεις...wink.gif

QUOTE
Υ.Γ: Αλήθεια, αν αντί του σημερινού ΕΞΑΝΤΛΗΤΙΚΟΥ rotation είχαμε 30-30-30 σε Μήτσο, Σπαν, Ζήση και 20 λεπτά ηγετικής παρουσίας Παπαλουκά, μήπως ήταν αλλιώς τα πράγματα;


Συμφωνώ.Ότι θα αναπολούσα έστω αυτή την απομίμηση του Παπαλουκά που παίζει στον Ολυμπιακό, πραγματικά δεν το περίμενα σε καμία περίπτωση.
magic32
QUOTE(Manu7 @ Sep 5 2010, 02:33 ) *
Και κάτι άσχετο που μου ήρθε...

Πόσο θέλει ακόμα ο Σπανούλης για να είναι έστω το ένα από τα @@ του Ναβάρο?

Μιλάμε ο άνθρωπος όσο αντιπαθητικός και clown είναι, έβαλε 20 πόντους και δεν το πήρα χαμπάρι...

εσυ πες μου πως ενιωθε βλεποντας τον συμπαικτη του που εκανε ολοκληρο θεμα επειδη ο παο του εδινε 50000 λιγοτερα απο αυτον να κοντραρει την ισπανια σχεδον μονος του και αυτος που νομιζει οτι ειναι ο ελληνας μακγρειντυ ηταν απλα τραγικος...

δεν θελω να κανω κουβεντα περι ηγεσιας αλλα πιστευω οτι αυτο ειναι..αλλωστε ο σπανουλης εφυγε απο τον παο γτ δεν δεχοταν να ναι νο2..ποιος σου λεει οτι η κοντρα δεν εχει παει στην εθνικη?αλλωστε το σεναριο ειναι παλιο και γνωοστο..γκαλης-γιαννακης
vastravoud
Πάλι στο οπαδικό το γυρίζουμε.....

Εγώ θα έλεγα πως οι περιφερειακοί μας κατέθεσαν σήμερα ότι είχαν και δεν είχαν στο γήπεδο, και γι' αυτό τους βγάζω το καπέλο.
magic32
QUOTE(vastravoud @ Sep 5 2010, 02:46 ) *
Πάλι στο οπαδικό το γυρίζουμε.....

Εγώ θα έλεγα πως οι περιφερειακοί μας κατέθεσαν σήμερα ότι είχαν και δεν είχαν στο γήπεδο, και γι' αυτό τους βγάζω το καπέλο.

εγω δεν το παω καθολου οπαδικα μιας και δνε ειμαι ουτε οσφπ ουτε παο..αλλα πραγματικα σπανουλης και μπουορυσης σημερα ηταν απο κακοι(σπανουλης)εως ανυπαρκτοι(μπουρουσης)

και δν κτλβαινω γτ ο σπανουλης που ειναι επαγγελματιας παικτης και προφανως βλεπει οτι δεν ειναι σε τοσο καλη κατασταση γτ επεμενε να προσπαθει να κλεψει συνεχως την μπαλα απο τον ρουμπιο με αποτελεσμα να τον περναει για πλακα και γτ στην επιθεση εσκαγε τοσο πολυ ρην μπαλα...εγω αν ημουνα η μπαλα θα τον ειχα βρισει
SG3ptshooter
QUOTE(Manu7 @ Sep 5 2010, 02:43 ) *
Μα δεν θα μας έκανε...Δεν θα έπαιζε άμυνα βλέπεις...wink.gif

Είσαι αλήτης, εγκάθετος και σου εύχομαι να αποκτήσει ο Ολυμπιακός έναν γκαρντ σαν τον Πόποβιτς για να καταλάβεις το τραγικό σου λάθος..

btw πουλάω Τέπιτς με ρήτρα 250.000, ενδιαφέρεσαι; icon_drunk.gif
kseplenhs
QUOTE(magic32 @ Sep 5 2010, 02:44 ) *
εσυ πες μου πως ενιωθε βλεποντας τον συμπαικτη του που εκανε ολοκληρο θεμα επειδη ο παο του εδινε 50000 λιγοτερα απο αυτον να κοντραρει την ισπανια σχεδον μονος του και αυτος που νομιζει οτι ειναι ο ελληνας μακγρειντυ ηταν απλα τραγικος...

δεν θελω να κανω κουβεντα περι ηγεσιας αλλα πιστευω οτι αυτο ειναι..αλλωστε ο σπανουλης εφυγε απο τον παο γτ δεν δεχοταν να ναι νο2..ποιος σου λεει οτι η κοντρα δεν εχει παει στην εθνικη?αλλωστε το σεναριο ειναι παλιο και γνωοστο..γκαλης-γιαννακης


ρε φίλος και στον ημιτελικό του '07 που ηταν καλύτερος ο σπανούλης πως λες να ένιωθε ο διαμαντίδης?ή πέρσι που πήρε το χάλκινο μόνος του?!

σε όλα τα παιχνίδια κάποιος θα παίζει καλύτερα απο τον άλλον.αυτό δεν σημαινει πως θα τα βάψουν μαυρα οι υπόλοιποι που δεν παίξαν τόσο καλά.
σήμερα αν έπαιζαν και οι 2 καλά,πιθανότατα να το πιέζαμε περισσότερο το παιχνίδι

απο εκεί και πέρα δεν νομίζω να υπάρχει κόντρα.κάποια στιγμή πρέπει να καταλάβετε πως ο σπανούλης πήγε στην ομάδα που του έδωσε περισσότερα.και κάπου εκεί λήγει η παραφιλολογία...
nikefalin
http://contra.gr/Columns/AGKoronios/287191.html
QUOTE
Κορωνιός: Το 100% ήταν λίγο...

Η βελτιωμένη εικόνα που παρουσίασε η εθνική ομάδα, η οποία έφερε την καλύτερη εμφάνιση από την έναρξη του Μουντομπάσκετ, δεν έφτανε για να νικήσουμε την Ισπανία.

Οφείλουμε να παραδεχθούμε εξ αρχής πως εκτός του ότι μας έχουν πάρει τον αέρα, οι Ισπανοί είναι καλύτερη ομάδα, παρά τις δύο σημαντικές απουσίες που είχαν. Δεν είναι τυχαίο πως τα τελευταία χρόνια μας κερδίσει σε κάθε σημαντικό παιχνίδι διεθνής διοργάνωση. Διαθέτουν περισσότερο βάθος και καλύτερη ποιότητα. Είναι χαρακτηριστικό πως έπαιξε καλύτερα με τη δεύτερη πεντάδα στο παρκέ, παίρνοντας σκορ και βοήθειες από παίκτες όπως ο Βάθκεθ και ο Γιουγ που ήταν δεύτερη και τρίτη επιλογή.

Τουλάχιστον όμως αυτή τη φορά οι διεθνείς έδωσαν το 100%, έπαιξαν για να νικήσουν, έβγαλαν άμυνες, κυνήγησαν το παιχνίδι μέχρι το τέλος. Ο Διαμαντίδης και ο Ζήσης ήταν συγκλονιστικοί. Κόστισε όμως το κενό διάστημα στο φινάλε. Δεν είχαμε ανάσες. Κουράστηκαν οι βασικοί, την ίδια ώρα που ο Σκαριόλο είχε ετοιμάσει ζώνη και μας τιμώρησε γιατί τα σουτ δεν μπήκαν και εγκλωβιστήκαμε πάλι επιθετικά.

Επειδή ακούστηκαν πολλά για τη διαιτησία, δεν θεωρώ πως καθόρισε το αποτελέσματα. Μοιάζει λογικό να ξεφύγουν δυο-τρία σφυρίγματα, αλλά δεν υπήρξε αλλοίωση.

Δεν θα κρίνω εγώ την μπασκετική φιλοσοφία του Καζλάουσκας και τις επιλογές που έκανε σε αυτό το τουρνουά. Όμως εκ του αποτελέσματος, η πορεία της εθνικής στη διοργάνωση ήταν αποτυχημένη. Όχι μόνο για τα αποτελέσματα που έφερε, αλλά για τη γενικότερη εικόνα που παρουσίασε στα έξι παιχνίδια του Παγκοσμίου. Άλλα περιμέναμε και άλλα είδαμε.
kseplenhs
QUOTE(SG3ptshooter @ Sep 5 2010, 02:50 ) *
btw πουλάω Τέπιτς με ρήτρα 250.000, ενδιαφέρεσαι; icon_drunk.gif



μην τολμήσεις αυτό να πέσει στα αυτιά του ντούντα.λυπήσου μας!δεν είναι ευχάριστο το καλοκαίρι... torture.gif ugly1.gif
ramunas siska
http://www.basketblog.gr/pages/ViewContent...amp;w=0&m=1

Κρίμα κρίμα ετσι άδοξα το παλικάρι sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif
vastravoud
Εγώ τον πουλάω με λιγότερα! (Και να σκεφτείς ότι στα τόπικ του ΠΑΟ είμαι από τους λίγους υποστηρικτές tongue.gif).
xxx-4711
QUOTE(Timemaster @ Sep 5 2010, 01:43 ) *
και για αυτά δε φταίει ο καρπός!!!
rolleyes.gif


και το νυχι του να ειχε σπασει καποιος αν μεινει 10+ μερες εκτος προετοιμασιας προφανως επηρεαζετε

ενταξει ειπαμε εντελως παραλογη η καταχρηση σουτ τριων ποντων

απλα δεν ειναι μονο ευθυνη μπουρουση αλλα κυριως αδυναμια της ομαδας και ειδικα των περιφερειακων να διασπασουν αμυνες ζωνης
το 2008 ειδικα στον αγωνα με την αργεντινη ηταν απο τους κορυφαιους και περσι εκανε μετριο ως συμπαθητικο τουρνουα
προφανως εχει μεγαλες ελλειψεις και αδυναμιες και ισως δε θα παρει ποτε μονος του ενα μεγαλο αγωνα αλλα αν ειναι απο τους λιγους παικτες (πλεον μετα την αποχωρηση διαμαντιδη μετρημενοι στα δαχτυλα τους ενος χεριου και πολλους λεω) που εχουμε που μπορει να σταθει ικανοποιητικα σε υψηλο επιπεδο.

η αποφαση διαμαντιδη σεβαστη αλλα υπονομευει τις ελπιδες που εχει η ομαδα για προκριση στο λονδινο
ακομα και αν δεν κερδιζαμε την προκριση στην πολωνια θα παιρναμε σιγουρα γουαιλντ καρντ απο τη φιμπα για συμμετοχη στο παγκοσμιο. στους ολυμπιακους δεν υπαρχει αυτη η πολυτελεια για αυτο ισως θα ηταν καλυτερα να αναβαλει την αποχωρηση του και να αγωνιστει για μια ακομα χρονια
αν δεν προκριθουμε για το 2012 η επομενη συμμετοχη μας σε οα θα ειναι οταν ξαναγινει η διοργανωση στη χωρα μας
duncan21
Για το μονο που δεν ευθυνεται ο Καζλαουσκας ειναι για τον Παπαλουκα.Δε μπορει οι υπολοιποι παικτες της εθνικης να εχουν κανει ολο το βασικο σταδιο της προετοιμασιας της εθνικης κι ο Παπαλουκας να ερχεται ξεκουραστος απο τις διακοπες του cool.gif και να ζητα την επανενταξη του σ' αυτη...
magic32
QUOTE(kseplenhs @ Sep 5 2010, 02:52 ) *
ρε φίλος και στον ημιτελικό του '07 που ηταν καλύτερος ο σπανούλης πως λες να ένιωθε ο διαμαντίδης?ή πέρσι που πήρε το χάλκινο μόνος του?!

σε όλα τα παιχνίδια κάποιος θα παίζει καλύτερα απο τον άλλον.αυτό δεν σημαινει πως θα τα βάψουν μαυρα οι υπόλοιποι που δεν παίξαν τόσο καλά.
σήμερα αν έπαιζαν και οι 2 καλά,πιθανότατα να το πιέζαμε περισσότερο το παιχνίδι

απο εκεί και πέρα δεν νομίζω να υπάρχει κόντρα.κάποια στιγμή πρέπει να καταλάβετε πως ο σπανούλης πήγε στην ομάδα που του έδωσε περισσότερα.και κάπου εκεί λήγει η παραφιλολογία...

συγκρινεις λαθος εποχες..γτ τοτε ο σπανουλης δεν ειχε βαλει ορο στο συμβολαιο του να παρω τα ιδια λεφτα γτ δεν μπορω να νιωθω νο2...εγω πιστευω οτι εχει επηρεασει...

περσυ ο σπανουλης με τουρκια και σλοβενια τα ματς που δωσανε το μεταλλιο ηταν μετριος
Manu7
QUOTE(magic32 @ Sep 5 2010, 02:44 ) *
εσυ πες μου πως ενιωθε βλεποντας τον συμπαικτη του που εκανε ολοκληρο θεμα επειδη ο παο του εδινε 50000 λιγοτερα απο αυτον να κοντραρει την ισπανια σχεδον μονος του και αυτος που νομιζει οτι ειναι ο ελληνας μακγρειντυ ηταν απλα τραγικος...

δεν θελω να κανω κουβεντα περι ηγεσιας αλλα πιστευω οτι αυτο ειναι..αλλωστε ο σπανουλης εφυγε απο τον παο γτ δεν δεχοταν να ναι νο2..ποιος σου λεει οτι η κοντρα δεν εχει παει στην εθνικη?αλλωστε το σεναριο ειναι παλιο και γνωοστο..γκαλης-γιαννακης

Ρε ψηλε το ποστ μου με την απάντηση σου που κολλάει? biggrin.gif
Εγώ μίλησα σχετικά με Ναβάρο και Σπανούλη και εσύ γράφεις ότι νάναι.
Θα μπερδεύτηκες μάλλον. thumbsup.gif

QUOTE
Είσαι αλήτης, εγκάθετος και σου εύχομαι να αποκτήσει ο Ολυμπιακός έναν γκαρντ σαν τον Πόποβιτς για να καταλάβεις το τραγικό σου λάθος..

btw πουλάω Τέπιτς με ρήτρα 250.000, ενδιαφέρεσαι; icon_drunk.gif


Το παιδί πιο πάνω είπε για το αν είχαμε έναν Ρούντι ή Ναβάρο και εσύ έβαλες τον Μάρκο τον Πόποβιτς στην συζήτηση.Είσαι αλήτης,εγκάθετος και σου εύχομαι να μην αξιωθείς να δεις τον Περό Κάμερον να βομβαρδίζει την Ρωσία! tongue.gif

Καλά τον Τέπιτς που τον θυμήθηκες.Κλεισμένος είναι...Έχει έναν καλούλη μάνατζερ ξέρω... offtopic.gif
magic32
QUOTE(Manu7 @ Sep 5 2010, 02:58 ) *
Ρε ψηλε το ποστ μου με την απάντηση σου που κολλάει? biggrin.gif
Εγώ μίλησα σχετικά με Ναβάρο και Σπανούλη και εσύ γράφεις ότι νάναι.
Θα μπερδεύτηκες μάλλον. thumbsup.gif



Το παιδί πιο πάνω είπε για το αν είχαμε έναν Ρούντι ή Ναβάρο και εσύ έβαλες τον Μάρκο τον Πόποβιτς στην συζήτηση.Είσαι αλήτης,εγκάθετος και σου εύχομαι να μην αξιωθείς να δεις τον Περό Κάμερον να βομβαρδίζει την Ρωσία!:P

Καλά τον Τέπιτς που τον θυμήθηκες.Κλεισμένος είναι...Έχει έναν καλούλη μάνατζερ ξέρω... offtopic.gif

επειδη συγκρινες σπανουλη-ναβαρο εκανα μια ακομα συγκριση
traveller
QUOTE(vastravoud @ Sep 5 2010, 00:38 ) *
Ελπίζω και ο σπουδαίος Παπαλουκάς να επανέλθει για επίσημο αντίο στο επόμενο Ευρωμπάσκετ, όπως του αρμόζει.

Υ.Γ: Αλήθεια, αν αντί του σημερινού ΕΞΑΝΤΛΗΤΙΚΟΥ rotation είχαμε 30-30-30 σε Μήτσο, Σπαν, Ζήση και 20 λεπτά ηγετικής παρουσίας Παπαλουκά, μήπως ήταν αλλιώς τα πράγματα;


Ποιος σπουδαίος Παπαλουκάς?? Τα πιστεύεις αυτά που γράφεις??? (συγγνώμη για το ύφος μου)

Πρώτα από όλα ο ίδιος ο Θόδωρας είπε ότι δεν πάει. Μετά ανακάλεσε αφού οι άλλοι είχαν φάει το αγγούρι της προετοιμασίας και ο προπονητής του έκλεισε την πόρτα.

Εδώ δυο χρόνια τώρα οι οπαδοί του Ολυμπιακού "καταριούνται" την ώρα και τη στιγμή που ξαναγύρισε . Πού έχει φανεί και έχει βοηθήσει ο Παπαλουκάς την ομάδα του , ώστε η απόδοσή του να του δώσει θέση στην ΕΟ? Ένα αγώνα έπαιξε κόντρα στην Παρτίζαν φέτος και τέλος.
Και θα επανέλθει στην ΕΟ στο Ευρωμπάσκετ στα 34 του ...για να κλείσει την καριέρα του , επειδή κάποτε στο πρόσφατο παρελθόν, υπήρξε όντως σπουδαίος??? Και τι είναι η ΕΟ? Πεδίο δοκιμών???

Μπας και έχουμε χάσει λίγο τη μπάλα???

Με την ίδια λογική , και δεν κάνω πλάκα, ο Φάνης ακόμα τώρα, είναι μια κλάση πάνω από τον Περπέρογλου. Να τον καλέσουμε και αυτόν???
kseplenhs
QUOTE(magic32 @ Sep 5 2010, 02:56 ) *
συγκρινεις λαθος εποχες..γτ τοτε ο σπανουλης δεν ειχε βαλει ορο στο συμβολαιο του να παρω τα ιδια λεφτα γτ δεν μπορω να νιωθω νο2...εγω πιστευω οτι εχει επηρεασει...

περσυ ο σπανουλης με τουρκια και σλοβενια τα ματς που δωσανε το μεταλλιο ηταν μετριος



με τουρκία δεν θυμάμαι να έχει χάσει τρίποντο.δεν έχω πρόχειρα τα στατιστικά αλλά σε όσα τον θυμάμαι να σηκώνεται,έγραφε...ακόμα και κάτι τρελλά απο τα 9 μέτρα

σε εκείνο το παιχνίδι έπαιξε και 45 λεπτά μιας και είχε παράταση και παρακάλαγε τον γιόνας στον πάγκο να τον κάνει αλλαγή.

τέλος πάντων...λεπτομέρειες

δλδ υποστηρίζεις πως ο διαμαντίδης έφυγε επειδή μερίδα του τύπου έχρησε ηγέτη τον σπανούλη?
παλιότερα που έχρηζαν τον παπαλουκά γιατί δεν είχε φύγει?
SG3ptshooter
Μετά το τουρνουά καλός του φάνηκε του ο Γιόνας ο Κωστάκης. Έρπεπε να πεθαίνουν μέσα στο παρκέ για να δει τα αυτονόητα; Και δε με νοιάζει επιμένω το ποιος σε τόσο μεγάλο βαθμό, αλλά η νέα υπογραφή που έχω εδώ και 2 ώρες πραγματικά εκφράζει την απογοήτευσή μου επί του θέματος.

kseplenh μη φοβού, μπορεί και να μη σας κοστίσει.. Να κανονίσουμε μια ανταλλαγή με Παπανικολάου βρε peace.gif
vastravoud
O Παπαλουκάς είναι σπουδαίος παίκτης και θεωρώ ότι στον Ολυμπιακό απλώς δεν έτυχε σωστής διαχείρισης(όπως έκανε ο Παναθηναϊκός με Σάρας). Ένα τιμητικό αντίο το δικαιούται και με το παραπάνω.

Edit: Ο ξεπλένης έχει 100% δίκιο.
magic32
QUOTE(kseplenhs @ Sep 5 2010, 03:01 ) *
με τουρκία δεν θυμάμαι να έχει χάσει τρίποντο.δεν έχω πρόχειρα τα στατιστικά αλλά σε όσα τον θυμάμαι να σηκώνεται,έγραφε...ακόμα και κάτι τρελλά απο τα 9 μέτρα

σε εκείνο το παιχνίδι έπαιξε και 45 λεπτά μιας και είχε παράταση και παρακάλαγε τον γιόνας στον πάγκο να τον κάνει αλλαγή.

τέλος πάντων...λεπτομέρειες

δλδ υποστηρίζεις πως ο διαμαντίδης έφυγε επειδή μερίδα του τύπου έχρησε ηγέτη τον σπανούλη?
παλιότερα που έχρηζαν τον παπαλουκά γιατί δεν είχε φύγει?

δεν το υποστηριζω.κανω μια υποθεση.εκτος αυτου με τον παπαλουκα δεν συνηπρξανε ποτε στην ιδιαμ ομαδα και εγινε τετοιο θεμα με το γτ εφυγε ο σπανουλης και τα σχετικα
a bullet for your head
QUOTE(magic32 @ Sep 5 2010, 03:00 ) *
επειδη συγκρινες σπανουλη-ναβαρο εκανα μια ακομα συγκριση

Οποιος θελει να συζητησει για την συγκεκριμμενη συγκριση,υπαρχει σχετικο poll...
http://www.basketforum.gr/forum/index.php?showtopic=10747

ΥΓ:Ο τιτλος του τοπικ θα μπορουσε να αλλαξει στο τελος & να γινει...ωρα για αγγουρια... rolleyes.gif
traveller
QUOTE(kseplenhs @ Sep 5 2010, 01:01 ) *
με τουρκία δεν θυμάμαι να έχει χάσει τρίποντο.δεν έχω πρόχειρα τα στατιστικά αλλά σε όσα τον θυμάμαι να σηκώνεται,έγραφε...ακόμα και κάτι τρελλά απο τα 9 μέτρα

σε εκείνο το παιχνίδι έπαιξε και 45 λεπτά μιας και είχε παράταση και παρακάλαγε τον γιόνας στον πάγκο να τον κάνει αλλαγή.


σχεδόν καλά θυμάσαι. 41 λεπτά , με 6/9 τριποντα. κοντά στο άριστα

αντίθετα με τη Σλοβενία, δεν τράβηξε

http://www.eurobasket2009.org/en/cid_toT,o...D-481553987E66}
vastravoud
Φίλε bullet, διαφωνώ με τα "αγγούρια".

Οι παίκτες μας(ειδικά η περιφέρεια) κατέθεσε τα @@ της στο γήπεδο. Δεν κερδίσαμε, αλλά ΠΑΛΕΨΑΜΕ και προσωπικά είμαι περήφανος.

Το μόνο που με χάλασε ήταν ο καυγάς του Μπουρούση με τον Καλάθη και λίγα νεύρα του Φώτση στο τέλος.

edit: Από τα στατιστικά που πόσταρε ο τραβ φαίνεται αυτό που θυμόμαστε από πέρσι: μόνος του έσερνε το κάρο ο Σπανούλης αλλά στο τέλος προδόθηκε από τις δυνάμεις του στα τελευταία παιχνίδια.
Manu7
QUOTE(a bullet for your head @ Sep 5 2010, 03:05 ) *
ΥΓ:Ο τιτλος του τοπικ θα μπορουσε να αλλαξει στο τελος & να γινει...ωρα για αγγουρια... rolleyes.gif

24.gif thumbsup.gif biggrin.gif

Εγώ θα πρότεινα και το "ώρα να περάσουμε από το ταμείο..." biggrin.gif
nikefalin
QUOTE(a bullet for your head @ Sep 5 2010, 03:05 ) *
ΥΓ:Ο τιτλος του τοπικ θα μπορουσε να αλλαξει στο τελος & να γινει...ωρα για αγγουρια... rolleyes.gif


τέτοια ώρα τέτοια λόγια...
a bullet for your head
QUOTE(vastravoud @ Sep 5 2010, 03:09 ) *
Φίλε bullet, διαφωνώ με τα "αγγούρια".

Οι παίκτες μας(ειδικά η περιφέρεια) κατέθεσε τα @@ της στο γήπεδο. Δεν κερδίσαμε, αλλά ΠΑΛΕΨΑΜΕ και προσωπικά είμαι περήφανος.

Το μόνο που με χάλασε ήταν ο καυγάς του Μπουρούση με τον Καλάθη και λίγα νεύρα του Φώτση στο τέλος.

Δεν διαφωνω καθολου μ'αυτα που λες.
Δεν αναφερθηκα για τα του αγωνα & για το εαν οι παικτες προσπαθησαν η' οχι,αλλα περισσοτερο ηθελα να θιξω χιουμοριστικα ολα τα μετεπειτα...ολα αυτα που θα ακολουθησουν.
Φαγωμαρα,γκρινια,κριτικη,αποφαση Διαμαντιδη να σταματησει,συζητησεις για νεα τεχνικη ηγεσια κ.τ.λ.
traveller
QUOTE(magic32 @ Sep 5 2010, 01:03 ) *
δεν το υποστηριζω.κανω μια υποθεση.εκτος αυτου με τον παπαλουκα δεν συνηπρξανε ποτε στην ιδιαμ ομαδα και εγινε τετοιο θεμα με το γτ εφυγε ο σπανουλης και τα σχετικα


στο Βελιγράδι μαζί έπαιζαν στο χρυσό που πήραμε το 2005
vastravoud
Κατανοητόν!
SG3ptshooter
QUOTE(Manu7 @ Sep 5 2010, 03:10 ) *
Εγώ θα πρότεινα και το "ώρα να περάσουμε από το ταμείο..." biggrin.gif

Θα έβαζα και το The Customer Is Always Right από το Sin City, αλλά το παράκανα με τις σκηνές ταινιών τελευταία και τζάμπα οι συμβουλές δε μας έδωσαν και τίποτα.

Πάντως όντως μπούλετ όχι και "ώρα για αγγούρια", κάποιοι παίκτες πάλεψαν και έδωσαν ότι είχαν πραγματικά, κι άλλοι που ήταν λίγοι απλά το απέδειξαν.

Ένα ρημάδι σουτ για τον Τσαρτσαρή δε θα ήταν κακία ιδέα btw, ας προσθέσω κι αυτό το λιθαράκι στο κράξιμο του Λιθουανού rolleyes.gif
kseplenhs
QUOTE(SG3ptshooter @ Sep 5 2010, 03:02 ) *
kseplenh μη φοβού, μπορεί και να μη σας κοστίσει.. Να κανονίσουμε μια ανταλλαγή με Παπανικολάου βρε peace.gif


έχω κέσελι αν θες.3αρι 210 εκατοστών που τα γράφει απο παντού,καρφώνει στη μάπα,κατεβάζει ριμπάουντ και μοιράζει τάπες...

όλα τα παραπάνω για να κρατήσεις τον μιλένκο tongue.gif

magic32
QUOTE(traveller @ Sep 5 2010, 03:14 ) *
στο Βελιγράδι μαζί έπαιζαν στο χρυσό που πήραμε το 2005

στον ιδιο συλλογο βρε..
a bullet for your head
QUOTE(SG3ptshooter @ Sep 5 2010, 03:15 ) *
Ένα ρημάδι σουτ για τον Τσαρτσαρή δε θα ήταν κακία ιδέα btw, ας προσθέσω κι αυτό το λιθαράκι στο κράξιμο του Λιθουανού rolleyes.gif

Ηθελε να τον εχει ξεκουραστο για τη φαση των ''8''.... rolleyes.gif
traveller
QUOTE(vastravoud @ Sep 5 2010, 01:02 ) *
O Παπαλουκάς είναι σπουδαίος παίκτης και θεωρώ ότι στον Ολυμπιακό απλώς δεν έτυχε σωστής διαχείρισης(όπως έκανε ο Παναθηναϊκός με Σάρας). Ένα τιμητικό αντίο το δικαιούται και με το παραπάνω.

Edit: Ο ξεπλένης έχει 100% δίκιο.


Ο Παπαλουκάς υπήρξε σπουδαίος παίχτης και όταν ήταν σε αυτό το επίπεδο ήταν και στην ΕΟ.

Τιμητικό αντίο , στου "κασίδη το κεφάλι" όχι βεβαίως κανένας δεν αξίζει, μια και το επόμενο Ευρωμπάσκετ δίνει και "εισιτήριο" για την Ολυμπιάδα.
Το να κάνει η ΕΟ ένα παιχνίδι για το "αντίο" του, βεβαίως. Γιατί όχι??

Και στην τελική η όποια αναπόληση στον Παπαλουκά θα είχε αξία , όχι τώρα που εκ των υστέρων λέει ο καθένας μας ότι θέλει, αλλά τότε που η ΕΟ πετούσε.


QUOTE(magic32 @ Sep 5 2010, 01:15 ) *
στον ιδιο συλλογο βρε..


α ! οκ, σόρυ, δεν κατάλαβα καλά.
SG3ptshooter
QUOTE(kseplenhs @ Sep 5 2010, 03:15 ) *
έχω κέσελι αν θες.3αρι 210 εκατοστών που τα γράφει απο παντού,καρφώνει στη μάπα,κατεβάζει ριμπάουντ και μοιράζει τάπες...

όλα τα παραπάνω για να κρατήσεις τον μιλένκο tongue.gif

Ευχαρίστως αδερφέ αλλά μας φορτώσανε έναν τάπα για 3 που δεν καρφώνει και πολύ και που δεν έχει και τρομερή πάσα, αλλά επειδή είναι καινούριος δεν μπορούμε να τον ξεφορτωθούμε.. Κρίμα.

QUOTE(a bullet for your head @ Sep 5 2010, 03:17 ) *
Ηθελε να τον εχει ξεκουραστο για τη φαση των ''8''.... rolleyes.gif

Μα για τους 8 δεν ετοίμαζε τον Πρίντεζη και τον Καϊμακόγλου, που δίνουν λύσεις και στις 2 θέσεις των φόργουορντς και απειλούν τόσο από μακριά με το καλό του σουτ όσο και μέσα στη ρακέτα; rolleyes.gif

sir-elric
υποκλινομαι στην μπασκετικη προσωπικοτητα που ακουει στο ονομα δημητρης διαμαντιδης. αυτο που ειδα σημερα ειναι η επιτομη του refuse to lose.

ας μεινει αυτο το παιχνιδι για να το βλεπουν οι μικροτεροι.


οπως ας το θυμομαστε και εως την πρωτη φορα που σοφοκλης σχορτσιανιτης επαιξε σαν μπασκετμπολιστας μελος μιας ομαδας και οχι σαν παικτης με ειδικες αναγκε.
qspock
Υπαρχουν πολλα που μπορουν να ειπωθουν αλλα αυτο δεν μπορει να γινει αυτη τη στιγμη.

Θα προσπαθησω να μεινω σε μερικα χρησιμα συμπερασματα που βγαινουν απο την ηττα της εθνικης μας απο την Παγκοσμια πρωταθλητρια και πρωταθλητρια Ευρωπης Ισπανια, αλλα και σε κατι σημαντικοτερο που αφορα τη συμετοχη στην εθνικη ομαδα:

1) ΜΠΡΑΒΟ στα παιδια, επεσαν με ψηλα το κεφαλι, θα μπορουσαν καλλιστα να νικησουν. Αυτο εχει σημασια, οχι οτι μειναμε εξω απο τους 8. Αν εχανε η Ισπανια (οπως καλλιστα θα μπορουσε σημερα) και αποκλειονταν, αυτο τι θα σημαινε? Οτι δεν αξιζει να ειναι στους 8? Οχι βεβαια! Το ιδιο ισχυει και για την εθνικη μας, οπως παραδεχτηκαν ομοφωνα και οι αντιπαλοι μας. Μονο εμεις ομως δεν το βλεπουμε και ψαχνουμε να βρουμε τις αιτιες φερνοντας την καταστροφη! Φταιει η νοοτροπια και το ταμπεραμεντο μας, ή απλα μας λειπει η φαια ουσια για να κατανοησουμε την απλη λογικη: περσυ πετυχαμε στις λεπτομεριες, φετος αποτυχαμε στις λεπτομεριες.

2) Δεν θα ευχαριστισω κανεναν παιχτη που αποχωρει. Δεν θελω να το κανω. Ειναι ηθικη υποχρεωση ολων η εθνικη ομαδα, και ολοι πρεπει να αισθανονται την ευθυνη και να προσφερονται στις υπηρεσιες της οταν αυτη τις χρειαζεται. Πρεπει να καταλαβουν το ποσο σημαντικο ειναι το εργο που προσφερουν στον αθλητισμο τη χωρα μας και την κοινωνια μας αφου αποτελουν ΠΡΟΤΥΠΑ στα νεα παιδια. Η συμεριφορα τους διαμορφωνει το χαρακτηρα τους ενωπιων ολων των συμπατριωτων μας, και πολυ περισσοτερο απεναντι στον ιδιο τους τον εαυτο. Ειναι ασχημο ενας παιχτης να δηλωνει σταματαω απο την εθνικη, συνεχιζω ομως να αγωνιζομαι σε συλλογο κανονικα (γιατι αυτος πληρωνει).
Τα μεγαλα προτυπα πρεπει να ειναι και μεγαλοι ανθρωποι σε ηθος και χαρακτηρα. Ο Π. Γιαννακης παντα λεει πως ειναι παντα ενας στρατιωτης στις υπηρεσιες της εθνικης. Αυτο εμενα με κανει εθνικα υπερηφανο, ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΦΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ. Εθνικη υποσταση, εθνικη υπερηφανια. Οταν καποιος λοιπον τα νιωθει πραγματικα αυτα, δεν λεει σταματαω απο την εθνικη.

Τα νεα παιδια της εθνικης (αναφερομαι φυσικα στις 2 σημαντικοτερες πλεον απουσιες μας) εχουν χασει το νοημα αυτων των σημαντικων αξιων. Αργοτερα, θα το μετανιωσουν, αλλα ο χρονος δεν γυρναει πισω. Κακο πρωτα στους εαυτους τους κανουν οταν αποσυρονται αφου μπορουν ακομα να ΓΡΑΨΟΥΝ ΙΣΤΟΡΙΑ. Ο μεγαλος Γκαλης ηταν ο πρωτος διδαξας, αφησε εποχη με το ταλεντο του αλλα και σκοταδι και αμφιβολια για το ποιον του χαρακτηρα του: Δυσαρεστη γευση αφησε σε ολους τους Ελληνες ο ξαφνικος τροπος με τον οποιο σταματησε πρωτα την εθνικη και μετα το μπασκετ.
Σε μια συγκριση λοιπον Γκαλη-Γιαννακη, πολλα θα ειπωθουν αλλα ολοι θα συμφωνησουν σε ενα: Ο Γιαννακης επαιζε και κουτσος στην εθνικη, ο Γκαλης την κοπανησε νωρις...

Αυτα πρεπει να δουν και να σκεφτουν λοιπον πριν ειναι αργα. Γιατι στη θεση που θα βρεθηκε σημερα ο Παπαλουκας (να βλεπει απο τη σπιτι του το ματς ενω αν συμμετειχε θα μπορουσε να κανει τη διαφορα) θα βρεθει αυριο και ο Διαμαντιδης.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.