Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ισπανία - Ελλάδα
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14
kobe81points
QUOTE (traveller @ Sep 5 2010, 00:00 ) *
μέχρι να το ανοίξω θα έχει τελειώσει. αν θες δώσε μια περίληψη όταν ολοκληρώσει

Κι εγω θα ηθελα μια περιληψη
red pyramid88
QUOTE(AZ1980 @ Sep 4 2010, 23:57 ) *
Δημήτρη Διαμαντίδη για τη σημερινή ΕΠΙΚΗ εμφάνισή σου, για όλα τα απίστευτα που πρόσφερες στην Εθνική, αλλά και για την τιμιότητα και την ευθύτητα αυτής της συνέντευξής σου... Πολύ απλά...

77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif




bball.gif


Αυτό ακριβώς. Αν και προσωπικά δεν νιώθω κάποια ιδιαίτερα αγάπη για το στυλ μπάσκετ που παίζεται από την εθνική Ελλάδος, ούτε τρελαινόμουν ποτέ για την ομάδα αυτή, ο συγκεκριμένος είναι πιστεύω παίκτης που δεν μπορείς να μην τον θαυμάσεις. wink.gif Respect και ελπίζουμε τώρα στο σύλλογο του σε ακόμη καλύτερους αγώνες.
kseplenhs
QUOTE(Hakeem Olajuwon @ Sep 4 2010, 23:58 ) *
Παντως και ο ναβαρο χειμωνα καλοκαιρι παιζει...


αρχηγέ δεν ειναι αφενός ίδια ποιότητα αθλητών (ανεξάρτητα απο μπασκετικά κριτήρια.σαν αθλητές μόνο κρίνοντας),ούτε έχουν την ίδια πίεση.

εδώ έχουμε τους χειμώνες να τους πιέζουν οι οπαδοί και οι πρόεδροι να είναι έτοιμοι να τους καρατομήσουν με μια απώλεια τίτλου και τα καλοκαίρια να τους ξεζουμίζουν για να παίρνει τα εύσημα ο κάθε βασιλακόπουλος...

δεν νομίζω να υπήρξαν πύρινα άρθρα απο πλευράς ισπανών για τον γκασόλ που δεν κατέβηκε.ούτε νομίζω να τον είπε κανείς φυγομαχο,φυγόπονο κ.ο.κ...

εδώ στάυρωσαν τον παπαλουκά εν μια νυχτί...
Timemaster
QUOTE(a bullet for your head @ Sep 4 2010, 23:44 ) *
Υπαρχει διαθεσιμο το boxscore του αγωνα?


εδώ:
http://turkey2010.fiba.com//pages/eng/fe/1.../4728/game.html


Τώρα για το παιχνίδι μπορώ να πω πως χάρηκα έως ένα σημείο για το ότι στην πραγματικότητα δε δώσαμε το ματς με τους Ρώσους αλλά αυτή είναι η εικόνα μας!
ή άμα το δώσαμε τιμωρηθήκαμε τώρα μιας και δεν έγινε πέρσι!
rolleyes.gif

Στα αγωνιστικά κάκιστη και μονόπλευρη η διαιτησία...
Σπανούλης, Διαμαντίδης , Ζήσης με την γλώσσα έξω
όμως η ήττα μας ήρθε από τους ψηλούς Μπουρούσης ανύπαρκτος Φώτσης με μερικές εκλάμψεις μόνο...
και Σοφοκλής ο γνωστός βαρύς και αργόστροφος...

Παίζοντας μόνο με περιφέρεια και αυτή να κάνει τα πάντα (ριμπάουντ, κοψίματα, κλεψίματα, οργάνωση, ασίστ, σκοράρισμα) όσο καλή και να είναι ΄δύσκολα κερδίζεις με αντίπαλο στα κυβικά σου!

Όσο για τον κόουτς κριτική αργότερα!
Petran911
QUOTE(Manu7 @ Sep 4 2010, 23:55 ) *
Χαζός είναι ρε παιδιά?
Τι να πηγαίνει στην εθνική?Για να τον βάζει ο κάθε άχρηστος στον πάγκο
να παίζει 40λεπτα?Λες και ζούμε δεκατία του 80-90?

Δυστυχώς αυτός ο τραγικός Λιθουανός έκανε τους παίχτες μας της εθνικής
να την αποστρέφονται...

Γιατί κάτι μου λέει ότι ο Παπαλουκάς δεν γούσταρε πλέον εθνική για αυτόν τον λόγο?

MHTΣΑΡΑ!ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΟΛΑ!
ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ
41.gif ! 41.gif 41.gif 41.gif 41.gif 41.gif 41.gif 41.gif
77.gif


Εγώ να ευχαριστήσω τους:

- Θοδωρή Παπαλουκά για το πρόγραμμα διακοπών και το γεγονός ότι Διαμαντίδης, Ζήσης, Σπανούλης έπαιζαν 40 λεπτά.
- Καζλάουσκας για το γεγονός ότι δεν πήραμε πέμπτο γκαρντ, ένα σουτέρ, και δεν είχαμε ούτε ένα play για ζώνη
- Το Βασιλακόπουλο για το γεγονός ότι κατάφερε να φεύγουν παίχτες από την Εθνική στην καλύτερη ηλικία

Μακάρι ο Δημήτρης να παίξει ξανά, στην Ολυμπιάδα εφόσον αλλάξει το κλίμα - τον ευχαριστούμε πάρα πολύ
Flash
Δημήτρη σε ευχαριστούμε για όλα. Ήσουν μαζί με το Θοδωρή Παπαλουκά οι πιο μεγάλες παίχτες που φόρεσαν το εθνόσημο μετά την εποχή του Νίκου Γκάλη. Σ'ευχαριστούμε που σε κάθε κρίσιμο παιχνίδι κατέθετες και την ψυχή σου στο παρκέ.

Παράκληση επειδή δεν έχω πρόσβαση σε ελληνική τηλεόραση αυτή τη στιγμή, όποιος μπορεί ας μεταφέρει εδώ τις δηλώσεις ΔΔ και Σπανούλη.
Manu7
QUOTE(traveller @ Sep 5 2010, 00:00 ) *
μέχρι να το ανοίξω θα έχει τελειώσει. αν θες δώσε μια περίληψη όταν ολοκληρώσει

Στην ουσία έθιξε το ζήτημα Ολυμπιακός - Παναθηναικός σχετικά με την εθνική ελλάδος.
Δεν είμαι καλός στις περιλήψεις...Sorry...

Λογικά κάπου θα βγουν οι δηλώσεις σε κάποιο σάιτ.
a bullet for your head
QUOTE(T.W.Is.M. @ Sep 4 2010, 23:56 ) *
Oχι παλι Γιαννακη. Ο δικος του κυκλος εκλεισε στο Πεκινο.
Προτεινω poll για τον καλυτερο Ελληνα προπονητη με σχολια για το αν τον θεωρουμε ικανο για την εθνικη.

Ενα τοπικ ισως,για το αν πρεπει να υπαρξει διαδοχη κατασταση στην Εθνικης μας?... rolleyes.gif
redman86
QUOTE(vonzuchter @ Sep 5 2010, 00:01 ) *
δεν ειπα οτι ειναι καλο παιδι. ισα ισα. ειναι βρωμικος παικτης πιστευω. αρνησε ομως οτι ηταν μαζι με το παπαλουκα ο βασικος υπευθυνος για το επος του 2005-2006? αρνεισαι οτι ειναι ο καλυτερος ελληνας μπασκετμπολιστας μαζι με παπαλουκα απο την εποχη των κλασσικων φανη, γκαλη κτλπ?
καλο παιδι δεν ηταν σιγουρα. παικταρας ΝΑΙ


εννοείται ρε ότι είναι παιχταράς κ μαζί με το παπαλουκά τα καλύτερα πλέι μέικερ της ελλάδας τη τελευταία δεκετία τουλάχιστον......
αν έλεγα κάτι τέτοιο θα επρόκειτο περί του απόλυτου μηδενισμού.....
axe
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΙ...
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΣΑΣ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΜΠΑΣΚΕΤ... ΑΪΝΤΕ ΛΑΚΑΜΑΔΕΣ!!!!!!!!!!!!!

a.car
Με την απορσυση ΔΔ και Παπαλουκα μιλαμε για τελος εποχης και δυστυχως το μελλον δε φαινεται πολυ ευοιωνο. Ενα μεγαλο εφχαριστω στο ΔΔ και ιδιως για το Βαλτο Αγορι Μου που ηταν βεβαια ομαδικη προσπαθεια. Αν ειχαμε μεγαλυτερη βοηθεια απο τον παγκο το ειχαμε τον αγωνα σημερα.
colonel gomelsky
QUOTE(AZ1980 @ Sep 4 2010, 23:07 ) *
Η Εθνική, με 10-90 εναντίον της τη διαιτησία, κερδίσει απόψε την Ισπανία με τουλάχιστον 15 πόντους διαφορά, αν υπολογίσουμε μόνο τα λεπτά όπου δεν βρίσκεται στο παρκέ ο Γιάννης Μπουρούσης... Πρόκειται για τον χειρότερο παίκτη ever με ρόλο πρωταγωνιστή σε Εθνική ομάδα...

ΥΓ. Καζλάουσκας ΕΛΕΟΣ, ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ, βάλε τον Τσαρτσαρή σέντερ, αυτός ο ο άθλιος (για αυτό το επίπεδο) παίκτης θα στο χάσει ΜΟΝΟΣ του...



bball.gif


Όπως τα λες είναι. Καλύτερα θα ήταν ο Μπουρούσης να μην μπει στο αεροπλάνο (που λέει και ο Μαρινάκης). Και αν ήταν εντολή Καζλάουσκας να παίζει με αυτόν τον τρόπο να μη μπει ούτε κι αυτός. Πραγματικά αυτή η εθνική δεν μπορούσε να κερδίσει 9 παίκτες: Τους 5 ισπανοούς + τους 3 διαιητητές + τον Γιάννη Μπουρούση.

Γιαννάκη τώρα που αποκλειστήκαμε μπορείς να τριπλάρεις ελεύθερος... ΝΤΡΟΠΗ ΣΟΥ!

Που ήταν ο Τσαρτσαρής σήμερα; Γιατί δεν έπαιξε λεπτό ο Πρίντεζης;

RESPECT ΣΕ ΔΗΜΗΤΡΗ ΔΙΑΜΑΝΤΙΔΗ. Ένα μεγάλο μπράβο στο Νίκο Ζήση.
122001
QUOTE(a bullet for your head @ Sep 5 2010, 00:05 ) *
Ενα τοπικ ισως,για το αν πρεπει να υπαρξει διαδοχη κατασταση στην Εθνικης μας?... rolleyes.gif


Το αν μου άρεσε ιδιαιτέρως... smiley.gif
Manu7
QUOTE(a bullet for your head @ Sep 5 2010, 00:05 ) *
Ενα τοπικ ισως,για το αν πρεπει να υπαρξει διαδοχη κατασταση στην Εθνικης μας?... rolleyes.gif

To αν τι το ήθελες βρε Bullet?
GMlls
QUOTE(a bullet for your head @ Sep 5 2010, 00:05 ) *
Ενα τοπικ ισως,για το αν πρεπει να υπαρξει διαδοχη κατασταση στην Εθνικης μας?... rolleyes.gif



έχεις αργήσει smiley.gif
T.W.Is.M.
QUOTE(a bullet for your head @ Sep 5 2010, 00:05 ) *
Ενα τοπικ ισως,για το αν πρεπει να υπαρξει διαδοχη κατασταση στην Εθνικης μας?... rolleyes.gif


Νομιζω οτι πρεπει και το λεω εγω που ειμαι φαν του Καζλαουσκας γενικα, αλλα και των Λιθουανων. Στην εθνικη ομως δεν κολλησε και καλυτερα να μη συνεχισει. Για το poll εσενα ειχα στο μυαλο μου για να το ξεκινησεις. Το τι θα απαντησω το εχω ηδη αποφασισει.
Timemaster
QUOTE(colonel gomelsky @ Sep 5 2010, 00:08 ) *
Που ήταν ο Τσαρτσαρής σήμερα; Γιατί δεν έπαιξε λεπτό ο Πρίντεζης;

RESPECT ΣΕ ΣΗΜΗΤΡΗ ΔΙΑΜΑΝΤΙΔΗ. Ένα μεγάλο μπράβο στο Νίκο Ζήση.



και κυρίως που είναι ο Καιμακόγλου που έδινε ποιοτικά λεπτά στα προηγούμενα παιχνίδια;
Flash
Θερμότατη παράκληση για μία και μοναδική φορά ας μην γίνει ΚΑΙ αυτό το τόπικ κόντρα Ολυμπιακών-Πανωθηναϊκών για το ποιος είναι μεγαλύτερος παίκτης ή καλύτερο παιδί.

Όχι σήμερα τουλάχιστον.
traveller
QUOTE(Manu7 @ Sep 4 2010, 21:05 ) *
Στην ουσία έθιξε το ζήτημα Ολυμπιακός - Παναθηναικός σχετικά με την εθνική ελλάδος.
Δεν είμαι καλός στις περιλήψεις...Sorry...

Λογικά κάπου θα βγουν οι δηλώσεις σε κάποιο σάιτ.


η αντιπαλότητα Ολυμπιακού Παναθηναϊκού φταίει για το σημερινό?? τε σπα, οκ, np
Small Forward
Κάποιος πρέπει να ασχοληθεί ΣΟΒΑΡΑ με τους λόγους που αναγκάζουν παίκτες σαν τον Δημήτρη Διαμαντίδη να σταματουν απο την εθνική ομάδα στα 30 τους.
Manu7
QUOTE(traveller @ Sep 5 2010, 00:12 ) *
η αντιπαλότητα Ολυμπιακού Παναθηναϊκού φταίει για το σημερινό?? τε σπα, οκ, np

Mίλησε και για το ματς προφανώς ρε traveller.

Απλά ήταν ένα ξέσπασμα για την περιρέουσα ατμόσφαιρα που επικρατεί όλες αυτές τις μέρες.
Θα του έγιναν και οι αναλογες ερωτήσεις προφανώς.
benchwarmer
QUOTE(Small Forward @ Sep 4 2010, 22:52 ) *
Τα είπε όλα ο Λιμνιάτης.
Οποιος ακουσε ακουσε και όποιος κατάλαβε κατάλαβε.


Τι ακριβως ειπε?
Και εχω την εντυπωση (εμμενοντας στην αρχικη μου θεση) οτι τις προσεχεις μερες θα ακουστουν διαφορα πραγματα.


Εν πασει περιπτωσει, συγχαρητηρια στα παιδια για την προσπαθεια και την μαγκια που βγαλανε σημερα, μπορουσαν να κερδισουν το ιδιο ευκολα οπως χασανε. Σαν να βλεπαμε διαφορετικη ομαδα σημερα. Σιγουρα, δεν ηρθε και η καταστροφη του κοσμου, αλλα δεν παυει να ειναι το πρωτο τουρνουα εδω και πολλα χρονια που αποκλειομαστε τοσο νωρις, και το κυριοτερο, οχι εξαιτιας ενος κακου παιχνιδιου, αλλα μιας σειρας κακων παιχνιδιων (με εξαιρεση το σημερινο δηλαδη), που σημαινει οτι σιγουρα υπαρχει καποια αιτια για αυτο.

*Για προπονητη εχουμε καιρο να συζητησουμε, αλλα θα ηθελα ΣΙΓΟΥΡΑ Ελληνα, με τον Μπαρτζωκα στην κορυφη της λιστας.


QUOTE(122001 @ Sep 4 2010, 23:00 ) *


24.gif 24.gif 24.gif
axe
QUOTE(traveller @ Sep 5 2010, 00:12 ) *
η αντιπαλότητα Ολυμπιακού Παναθηναϊκού φταίει για το σημερινό?? τε σπα, οκ, np


ΝΑΙ...

αναλογως βεβαια για πιο "σημερινο" μιλας
CrossoverOnE
QUOTE(Small Forward @ Sep 5 2010, 00:12 ) *
Κάποιος πρέπει να ασχοληθεί ΣΟΒΑΡΑ με τους λόγους που αναγκάζουν παίκτες σαν τον Δημήτρη Διαμαντίδη να σταματουν απο την εθνική ομάδα στα 30 τους.

Eχει ονοματεπονυμο ο λογος....αλλα οσο σοβαρα και να ασχοληθει ο οποιοδηποτε..ο λογος δε κουνιεται απο κει που ειναι....
Play73
Για εμένα δεν υπάρχει αθλητής οποιοδήποτε αθλήματος που να λέει ΣΤΑΜΑΤΑΩ από την ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ της χώρας του …την ύψιστη τιμή που μπορείς να έχεις ως αθλητής να εκπροσωπείς την χώρα σου…

ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ
Manu7
QUOTE
Ο Βασίλης Σπανούλης ξέσπασε μετά το τέλος του αγώνα με την Ισπανία, αλλά δεν αναφέρθηκε ούτε σε διαιτητές, αλλά ούτε και σε κάτι άλλο που αφορά την ήττα. Αναφέρθηκε στην νοοτροπία που φέρνει πάντα μπροστά τον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό.



Ο Ελληνας γκαρντ, λοιπόν, ανέφερε: «Για μια ακόμη φορά κολλήσαμε στη ζώνη που ήταν το πρόβλημά μας σε όλο το τουρνουά. Επαιξαν δύο ισάξιες ομάδες και κέρδισε αυτή που ήταν πιο τυχερή και ήταν καλύτερη στις λεπτομέρειες. Είμαι περήφανος γι’ αυτή την ομάδα και για όλα τα παιδιά, εμείς μέσα στην ομάδα είμαστε πιο ενωμένοι από ό,τι έξω από την ομάδα. Υπάρχουν άνθρωποι που είναι πραγματικά κοντά στην ομάδα, ο κόσμος και οι δημοσιογράφοι και ξέρουν να διαχωρίζουν τις οπαδικές συνήθειες από την Εθνική ομάδα. Η Εθνική για μένα είναι τιμή, λατρεία περηφάνια και δεν μπορεί να βγαίνει κανένας πάνω από την Εθνική για οπαδικά συναισθήματα.

Δεν επηρέασαν όλα αυτά που έγιναν και με την Σερβία και με τον διαχωρισμό Παναθηναϊκού, Ολυμπιακού. Δόξα το Θεό υπάρχουν πολύ καλά παιδιά στην ομάδα. Είμαστε πολύ φίλοι μεταξύ μας και αν ήταν άλλη ομάδα ίσως να είχε επηρεάσει. Άλλες ομάδες δεν είναι καλά στο εσωτερικό τους και τις κρατάνε απ’ έξω. Εμείς είμαστε καλά στο εσωτερικό και μαλώνουν απ’ έξω ποιος είναι Ολυμπιακός και ποιος Παναθηναϊκός».

Για τον Διαμαντίδη είπε…

«Μας το είχε πει. Τι να πω για τον Μήτσο. Συγχαρητήρια και μπράβο του για όλα αυτά που έχει δώσει στην Εθνική και στο ελληνικό μπάσκετ. Μας συνδέει χρόνια φιλία που κανένας και για κανένα λόγο δεν μπορεί να την αλλάξει. Επειδή ακόμα και αυτό ειπώθηκε, πως επειδή εγώ πήγα στον Ολυμπιακό χάλασε η φιλία μου με τον Διαμαντίδη. Αυτό το πράγμα μας τρώει στην Ελλάδα. Οποιος κι αν είναι ηγέτης της ομάδας πάνω από όλα είναι η Εθνική ομάδα».


Ικανοποιήθηκες τώρα φίλτατε Traveller ?biggrin.gif
GMlls


Ο Βασίλης Σπανούλης ξέσπασε μετά το τέλος του αγώνα με την Ισπανία, αλλά δεν αναφέρθηκε ούτε σε διαιτητές, αλλά ούτε και σε κάτι άλλο που αφορά την ήττα. Αναφέρθηκε στην νοοτροπία που φέρνει πάντα μπροστά τον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό.



Ο Ελληνας γκαρντ, λοιπόν, ανέφερε: «Για μια ακόμη φορά κολλήσαμε στη ζώνη που ήταν το πρόβλημά μας σε όλο το τουρνουά. Επαιξαν δύο ισάξιες ομάδες και κέρδισε αυτή που ήταν πιο τυχερή και ήταν καλύτερη στις λεπτομέρειες. Είμαι περήφανος γι’ αυτή την ομάδα και για όλα τα παιδιά, εμείς μέσα στην ομάδα είμαστε πιο ενωμένοι από ό,τι έξω από την ομάδα. Υπάρχουν άνθρωποι που είναι πραγματικά κοντά στην ομάδα, ο κόσμος και οι δημοσιογράφοι και ξέρουν να διαχωρίζουν τις οπαδικές συνήθειες από την Εθνική ομάδα. Η Εθνική για μένα είναι τιμή, λατρεία περηφάνια και δεν μπορεί να βγαίνει κανένας πάνω από την Εθνική για οπαδικά συναισθήματα.

Δεν επηρέασαν όλα αυτά που έγιναν και με την Σερβία και με τον διαχωρισμό Παναθηναϊκού, Ολυμπιακού. Δόξα το Θεό υπάρχουν πολύ καλά παιδιά στην ομάδα. Είμαστε πολύ φίλοι μεταξύ μας και αν ήταν άλλη ομάδα ίσως να είχε επηρεάσει. Άλλες ομάδες δεν είναι καλά στο εσωτερικό τους και τις κρατάνε απ’ έξω. Εμείς είμαστε καλά στο εσωτερικό και μαλώνουν απ’ έξω ποιος είναι Ολυμπιακός και ποιος Παναθηναϊκός».

Για τον Διαμαντίδη είπε…

«Μας το είχε πει. Τι να πω για τον Μήτσο. Συγχαρητήρια και μπράβο του για όλα αυτά που έχει δώσει στην Εθνική και στο ελληνικό μπάσκετ. Μας συνδέει χρόνια φιλία που κανένας και για κανένα λόγο δεν μπορεί να την αλλάξει. Επειδή ακόμα και αυτό ειπώθηκε, πως επειδή εγώ πήγα στον Ολυμπιακό χάλασε η φιλία μου με τον Διαμαντίδη. Αυτό το πράγμα μας τρώει στην Ελλάδα. Οποιος κι αν είναι ηγέτης της ομάδας πάνω από όλα είναι η Εθνική ομάδα».

a.car
Για τη σημερινη διαιτησια το προχθεσινο κραξιμο δεν μπορει να ειναι τελειως ασχετο.
traveller
QUOTE(axe @ Sep 4 2010, 21:15 ) *
ΝΑΙ...

αναλογως βεβαια για πιο "σημερινο" μιλας


έδωσε ένας φίλος πιο πριν το λινκ από τις δηλώσεις Σπανούλη. Αντιγράφω ένα κομμάτι :

"...Δεν επηρέασαν όλα αυτά που έγιναν και με την Σερβία και με τον διαχωρισμό Παναθηναϊκού, Ολυμπιακού. Δόξα το Θεό υπάρχουν πολύ καλά παιδιά στην ομάδα. Είμαστε πολύ φίλοι μεταξύ μας και αν ήταν άλλη ομάδα ίσως να είχε επηρεάσει. Άλλες ομάδες δεν είναι καλά στο εσωτερικό τους και τις κρατάνε απ’ έξω. Εμείς είμαστε καλά στο εσωτερικό και μαλώνουν απ’ έξω ποιος είναι Ολυμπιακός και ποιος Παναθηναϊκός..."

Βγάλε τα συμπεράσματά σου

Υ.Γ οκ Μανού, θενκς smiley.gif
AirNick
Η πραγματικότητα είναι δυστηχώς η νοοτροπία μας σαν λαός.

Δεχόμαστε μόνο τα καλά με πανηγύρια smilie_schal1.gif και όχι τα κακά ή τα άτυχα βγάζοντας τα μάτια μας hammer.gif ή ότι εύκαιρο βρεθεί.

ΠΡΟΧΩΡΑΜΕ

Δεν μπορείς να πας μπροστά κοιτάζοντας πίσω...
axe
QUOTE(Play73 @ Sep 5 2010, 00:16 ) *
Για εμένα δεν υπάρχει αθλητής οποιοδήποτε αθλήματος που να λέει ΣΤΑΜΑΤΑΩ από την ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ της χώρας του …την ύψιστη τιμή που μπορείς να έχεις ως αθλητής να εκπροσωπείς την χώρα σου…

ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ


δλδ ο Νικος Γκαλης ήταν... θου κυριε φυλακη τω στοματι μου

ας μην τα ισοπεδονουμε ολα

ΜΠΡΑΒΟ ρε ΜΗΤΣΕ... ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΟΛΑ
Nik Tepits
Αν και χασαμε ειμαι υπερηφανος απο τον τροπο που αγωνιστηκαμε. Εννοω το παθος και τη θεληση που ειχαν τα παιδια, μπραβο τους. Συμφωνω εν μερει με την κριτικη στον Καζλαουσκας, αλλα ρε παιδια πραγματικα να βγαλει ΔΔ, Σπανουλη για τον Καλαθη που πριν ακομα μπει κανει λαθη, τον Περπερογλου που σουταρει αιρ μπολ οταν ειναι μονος του...Eπρεπε να βαλει τον Τσαρτσαρη πιο πολυ και τον Καιμακογλου μπας και βαλει κανα τριποντο.

Τεσπα, οι Ισπανοι ειναι καλυτερη ομαδα, μπραβο στον ΔΔ για τη μεγαλειωδη εμφανιση, περιμενα πιο πολλα απο Σπανουλη, Φωτση και Μπουρουση. Οσο για τη διαιτησια, δεν ηταν καθοριστικη, σφυριξε υπερ της Ισπανιας μετα την παγκοσμια ξεφτιλα μετα την Ρωσια. Μονοι μας τα παθαμε.

Συγχαρητηρια στην ισπανια.
ramunas siska
Συμφωνω με το ονομα του Μπαρτζώκα ώς έλληνα προπονητή. Θα ήθελα ενα προπονητη στυλ μεσινα ή καποιου σαν τον μπλατ (οχι τον ίδιο)

Ο Μπαρτζώκας ,βέβαια, θα βοηθήσει πιο πολύ τον Παππά και τα άλλα παικτάκια που ερχόνται...
Timemaster
Και καλά κάνει...ο Διαμαντίδης

Από πέρσι δεν είναι και στην καλύτερη δυνατή κατάσταση...
Φέτος έκανε ένα κακό τουρνουά (με εξαίρεση σήμερα)

Οπότε καλά κάνει και αποχωρεί φέτος που είναι ακόμα σε υψηλό επίπεδο...
μακάρι να τον ακολουθήσουν και άλλοι που δεν αποδίδουν τα τελευταία χρόνια και η χρυσή ομάδα να κλείσει τον κύκλο της δίνοντας σιγά σιγά τη θέση της σε μια επίσης χρυσή!
rolleyes.gif
Hakeem Olajuwon
QUOTE(Timemaster @ Sep 5 2010, 00:27 ) *
Και καλά κάνει...ο Διαμαντίδης

Από πέρσι δεν είναι και στην καλύτερη δυνατή κατάσταση...
Φέτος έκανε ένα κακό τουρνουά (με εξαίρεση σήμερα)

Οπότε καλά κάνει και αποχωρεί φέτος που είναι ακόμα σε υψηλό επίπεδο...
μακάρι να τον ακολουθήσουν και άλλοι που δεν αποδίδουν τα τελευταία χρόνια και η χρυσή ομάδα να κλείσει τον κύκλο της δίνοντας σιγά σιγά τη θέση της σε μια επίσης χρυσή!
rolleyes.gif


Kaλα αν πιστευεις οτι θα ρθει χρυση εποχη με τον καλαθη στη θεση του διαμαντιδη(ο οποιος δεν συμφωνω οτι ειναι σε πτωση) εισαι βαθια νυχτωμενος
traveller
QUOTE(Small Forward @ Sep 4 2010, 21:12 ) *
Κάποιος πρέπει να ασχοληθεί ΣΟΒΑΡΑ με τους λόγους που αναγκάζουν παίκτες σαν τον Δημήτρη Διαμαντίδη να σταματουν απο την εθνική ομάδα στα 30 τους.


- είχα ακούσει πέρσι παραμονές του Ευρωμπάσκετ μια συνέντευξη στην ΕΡΑσπορ του Βασιλακόπουλου στον Ιωάννου, που ουσιαστικά απαιτούσε από τον Βασιλόπουλο και Διαμαντίδη να παίξουν στην ΕΟ, επειδή και καλά είναι "παιδιά του αναπτυξιακού προγράμματος" και έχουν χρέος να παίξουν. Ο ένας χειρουργημένος στους κοιλιακούς και ο άλλος σακατεμένος από τη μέση του. Αυτά είναι ανεπίτρεπτα πράγματα. Δεν είναι σωστό να ασκείται τέτοια ψυχολογική πίεση στους παίχτες και να μπαίνει "μπροστά" η ΕΟ.

- ένα άλλο που πρέπει να δουν είναι η διαχείρισή τους. Πέρσι το Σπανούλη (και λιγότερο το Φώτση) ο προπονητής τους "σκότωσε" στην Πολωνία. Το αποτέλεσμα το είδαμε μέσα στη χρονιά. Ήταν νεκροί. Φέτος "σκότωσε" και το Διαμαντίδη. Είναι παράλογο αυτό που συμβαίνει. Από κρέας και κόκαλα είναι , όχι από σίδερο. Ούτε και αισθάνονται 2-3 ευχάριστα να ξέρουν ότι όλοι τα περιμένουν όλα από αυτούς. Είναι μεγάλη η πίεση και η σωματική και η ψυχολογική.

-δε γνωρίζω ένα υπάρχει πρόβλημα κατανομής ρόλων και σχέσεων στην ΕΟ. Δεν το νομίζω.

-επίσης δε γνωρίζω εάν οι σύλλογοι παίζουν κάποιο ρόλο.


Επειδή ο συγκεκριμένος παίχτης δεν είναι κανένας της σειράς , γενικά σαν προσωπικότητα , θεωρώ ότι λέει το εννοεί. Εκτός και εάν του εγγυηθούν ότι θα παίζει και όχι θα τον "σκοτώνουν" , οπότε εάν ξεκουραστεί του χρόνου, μπορεί και να τον δούμε στην Ολυμπιάδα
dimkots
QUOTE(ramunas siska @ Sep 5 2010, 00:24 ) *
Συμφωνω με το ονομα του Μπαρτζώκα ώς έλληνα προπονητή. Θα ήθελα ενα προπονητη στυλ μεσινα ή καποιου σαν τον μπλατ (οχι τον ίδιο)

Ο Μπαρτζώκας ,βέβαια, θα βοηθήσει πιο πολύ τον Παππά και τα άλλα παικτάκια που ερχόνται...


Μακάρι να πάει ο Μπαρτζώκας στην Εθνική και να μείνει 3-4 χρόνια. Να δουλέψει και να δέσει τη νέα ομάδα. Όχι να τον διώξει ο κύριος FIBA στο πρώτο Ευρωμπάσκετ. Θέλω Μπαρτζώκα. Συμφωνώ και επαυξάνω. blove.gif
Petran911
Ελπίζω πάντως ο Δημήτρης (έχω αμυδρές ελπίδες), να ξαναπαίξει άλλη μια τελευταία φορά το 2012...

Και ο κος Βασιλακόπουλος να μας σχολάσει γρήγορα, μαζί με τον Καζλάουσκας.

Γιατί η αιτία που συμβαίνουν όλα αυτά έχει να κάνει κυρίως με τον κύριο αυτό.

Συγχαρητήρια επίσης και στις διοικήσεις ΠΑΟ-ΟΣΦΠ που έχουν σίγουρα παίξει το ρόλο τους.

colonel gomelsky
Υπαρχει τόπικ για τη διάδοχη κατάσταση; δεν είδα κάτι. Τεσπα, υπάρχουν πολλά ονόματα που μπορούν να συζητηθούν: Μπαρτζώκας, Σφαιρόπουλος, Ζούρος, Ιτούδης από Έλληνες αλλά και αρκετοί ξένοι.
Timemaster
QUOTE(Hakeem Olajuwon @ Sep 5 2010, 00:34 ) *
Kaλα αν πιστευεις οτι θα ρθει χρυση εποχη με τον καλαθη στη θεση του διαμαντιδη(ο οποιος δεν συμφωνω οτι ειναι σε πτωση) εισαι βαθια νυχτωμενος


ή απλά ονειροπόλος...
αλλά πραγματικά πιστεύω πως Παπανικολάου, Παππάς, ο καλό Κουφός, ο Καλάθης μαζί με 3-4 που ήταν και φέτος στην εθνική μπορούν στο επόμενο Μουντομπάσκετ να κάνουν θαύματα...
Ταλέντο υπάρχει....αυτό είναι σίγουρο.
duncan21
Οπως ηταν βραχος στην αποφαση του να μην δοκιμασει στο nba ετσι πιστευω και στην περιπτωση της εθνικης δεν θ' αλλαξει γνωμη.Μετα το τριποντο με τη Γαλλια και τη γενικοτερη πορεια εκεινης της ομαδας ψηθηκα ακομη περισσοτερο ν' ασχοληθω με το μπασκετακι(δεν τα καταφερα tongue.gif).Κι εγω τον εχω βρισει,καταραστει ωστοσο αλλο εθνικη αλλο οι συλλογοι.Η φανελα με το εθνοσημο προκαλει σεβασμο και δεος.ΓΙ' ΑΥΤΟ ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΟΝ ΔΙΑΜΑΝΤΙΔΗ ΓΙΑ ΟΛΑ ΟΣΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕ....
Andre_Iguodala
Πριν ξεκινησω ενα μεγαλω ευχαριστω σε ενα παιδι που μας εχει ξελασπωσει πολλες φορες απο τα δυσκολα που εχει χασει πολλα καλοκαιρια για να παιξει στην Εθνικη και γενικα εχει παρει μεγαλες διακρισεις σε ατομικο συλλογικο και Εθνικο επιπεδο...Δημητρη Διαμαντιδη σ ευχαριστουμε για οτι προσεφερες στην Εθνικη.


Απο κει και περα δεν αντεχω να ακουω καποια πραγματα οπως αυτα που λενε ο Λιμνιατης και ο αλλος περι των γεγονοτων με τη Σερβια η για τη σημερινη διαιτησια(ασχετως αν ευνοησε καταφανεστατα Ισπανια)...Η Σερβια ειναι ακομα στο τουρνουα και εχασε για 2 και 3 αγωνες τους καλυτερους της παιχτες.Δηλαδη αυτοι γιατι δεν επηρεαστηκαν και εμεις επηρεαστηκαμε?Αυτα ειναι @@...

Ειχαμε μια γενικοτερα κατω του μετριου εμφανιση σε αυτο το τουρνουα...για πολλους λογους.Επειδη οι παιχτες πλακωθηκαν μεταξυ τους(οχι ολοι αλλα υπηρχε μεγαλη κοντρα μεταξυ 2-3 παιχτων.Τουλαχιστον ετσι ακουγεται)


Σημερα χασαμε γιατι περαν του οτι οι Ισπανοι οπως και να το κανουμε ειναι καλυτερη ομαδα απο μας και ατομικα αλλα και ως ομαδα δεν ειχαμε καλο rotation.Για μενα ο κυριος λογος που χασαμε ακουει στο ονομα Γιαννης Μπουρουσης.Απο την αρχη του τουρνουα οποτε ειχαμε αυτον μεσα η Εθνικη ουσιαστικα δεν ειχε 5αρι αλλα 4 guard.Και σημερα τα ιδια.Αποδειξη η φαση στο τελος του ημιχρονου που κουβαλησε την μπαλα την εχασε και παραλιγο να φαμε τριποντο πριν το τελος του ημιχρονου.Απο την αλλη ο Μητσος ηταν οτι καλυτερο ειχε να δειξει η Εθνικη.Εβαλε μεγαλα σουτ και ηταν κυριαρχος στην αμυνα(2 ταπες θυμαμαι σιγουρα αλλα δεν ειμαι σιγουρος για το ποσα κλεψιματα εκανε θυμαμαι 1 αλλα τελος παντων)


Απο κει και περα σιγα σιγα πρεπει να μπαινουν καινουργια παιδια στην Εθνικη...Και θα μπουνε πιστευω.Διαμαντιδη αλλον δεν εχουμε αλλα τι να κανουμε?


Ευελπιστω επισης σε αλλαγη προπονητη.Καλως η κακως ο Καζλαουσκας δεν περασε τη φιλοσοφια του σε αυτη την ομαδα.Οπως και να χει φυγει δεν φυγει φετος Ελληνες προπονητες καλοι δοξα τον Θεο υπαρχουν...
CrossoverOnE
Σχετικα με τον Καλαθη...εγω δε βαζω το χερι μου στη φωτια οτι θα γινει ο ηγετης της Εθνικης...απλα να θυμησω οτι το παιδι ειναι 20 χρονων...και οποιος βγει και πει οτι βλεποντας τον Διαμαντιδη πριν απο 10 χρονια στον Ηρακλη...μπορουσε να δει το τι θα ακολουθησει για μενα ειναι ψευτης...
ΥΓ.Συμπτωματικα κι ο ΔΔ ειχε αθλιο σουτ στην ηλικια του Καλαθη...
kobe81points
QUOTE (Timemaster @ Sep 5 2010, 00:40 ) *
ή απλά ονειροπόλος...
αλλά πραγματικά πιστεύω πως Παπανικολάου, Παππάς, ο καλό Κουφός, ο Καλάθης μαζί με 3-4 που ήταν και φέτος στην εθνική μπορούν στο επόμενο Μουντομπάσκετ να κάνουν θαύματα...
Ταλέντο υπάρχει....αυτό είναι σίγουρο.

Εξαρταται πως αντιλαμβανεται καποιος τα θαυματα, αν νικησουν την Ακτη ισως να ειναι
a.car
QUOTE(Timemaster @ Sep 5 2010, 00:40 ) *
ή απλά ονειροπόλος...
αλλά πραγματικά πιστεύω πως Παπανικολάου, Παππάς, ο καλό Κουφός, ο Καλάθης μαζί με 3-4 που ήταν και φέτος στην εθνική μπορούν στο επόμενο Μουντομπάσκετ να κάνουν θαύματα...
Ταλέντο υπάρχει....αυτό είναι σίγουρο.

Ρε φιλε ο κουφος ειναι πιο σοφτ στην αμυνα και απο απ'αυτους που παιζουν τωρα.Για προπονητη εγω θα ηθελα Κατσικαρη.
nickomcbr
Νομίζω μετά την ηθική ήττα του Βασιλακόπουλου με τη στάση του στα γεγονότα του Ακρόπολις, ήρθε και η αγωνιστική ήττα που εν πολλοίς οφείλεται στις επιλογές του. Ας απαγκιστρωθούμε πια από το νοσηρό κατεστημένο που έχει δημιουργήσει, το οποίο βάζει το αποτέλεσμα και τους ημέτερους πάνω από όλα με οποιοδήποτε κόστος. Έφερε μεν πολλές επιτυχίες, έχει δηλητηριάσει όμως το άθλημα στην Ελλάδα σε συλλογικό και εθνικό επίπεδο και το έχει ηθικά και φιλαθλητικά καταβαραθρώσει.

Ευχαριστίες και τιμή στον ΔΔ έναν από τους μεγαλύτερους παίχτες που φόρεσαν το εθνόσημο.

Συγχαρητήρια και στην Ισπανία, μια σαφώς καλύτερη ομάδα, με καλύτερους παίχτες και ένα πρωτάθλημα που απέχει σε ποιότητα έτη φωτός από το δικό μας.
Small Forward
Η εθνική ομάδα δεν χάνεται με την αποχώρηση ενος ή δυο παικτών.

Και ο Γκάλης κάποια στιγμή σταμάτησε, και ο Γιαννάκης, και ο Φάνης, και ο Φασούλας και τόσοι τόσοι άλλοι και η εθνική ξαναβρήκε το δρόμο της και έκανε και μεγαλύτερες επιτυχίες.

Το ζήτημα είναι ποιός ηγείται της προσπάθειας, τι κάνει η χώρα, η ομοσπονδία και γενικότερα το αθλητικό σύστημα της χώρας για να στηρίξει το ελληνικό μπάσκετ. Ας μην το σχολιάσω αυτό....

Εγω ξαναλέω, δεν νομίζω ότι ο Διαμαντίδης ήθελε να σταματήσει στα 30 του ή ο Παπαλουκάς στα 31 του.

Κάτι φταίει γι'αυτο και λέγεται ομοσπονδία, ολυμπιακός παναθηναϊκός, fiba, euroleague. Το γενικότερο σύστημα που τους ξεζουμίζει και τους αναγκάζει να ζουν σε αφόρητη πίεση χειμώνα καλοκαίρι.
Timemaster
QUOTE(a.car @ Sep 5 2010, 00:45 ) *
Ρε φιλε ο κουφος ειναι πιο σοφτ στην αμυνα και απο απ'αυτους που παιζουν τωρα.


από τον Μπουρούση αμφιβάλω!
smiley.gif
traveller
QUOTE(kobe81points @ Sep 4 2010, 21:44 ) *
Εξαρταται πως αντιλαμβανεται καποιος τα θαυματα, αν νικησουν την Ακτη ισως να ειναι


θα συμφωνήσω
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.