Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΑΙΔΩΝ /ΕΦΗΒΩΝ ΕΣΚΑΝΑ 2015-16
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Υπόλοιπα Ανδρικά Πρωταθλήματα > Υποδομές
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
mpek
Αμφίρροπο χαρακτήρισα τον αυριανό αγώνα μεταξύ Ιωνικού - Κρόνου όμως ο χαρακτηρισμός είναι λίγος. Για την ακρίβεια ο αγώνας αυτός είναι σημαντικός για τις δύο ομάδες γιατί κρίνεται η 6η θέση που οδηγεί στα play off. Συμπληρωματικά αναφέρω ότι ο χθεσινός αγώνας μεταξύ Κρόνου - Αναπτυξιακής αναβλήθηκε.
Και πάλι καλή επιτυχία στα παιδιά. Εύχομαι (αλλά δεν το πιστεύω) οι παράγοντες της ηττημένης ομάδας να μην καταφύγουν στην εύκολη λύση που είναι να τα βάλουν με τους διαιτητές.
mpek
Με πολύ άνετη επικράτηση του Κρόνου εκτός έδρας επί του Ιωνικού έληξε η χθεσινή αγωνιστική. Κατά τα λοιπά όλα τα αποτελέσματα ήταν αναμενόμενα. Θα αναφερθώ στον Πρωτέα ο οποίος νίκησε με 64 33 τον Άλιμο δείχνοντας γιατί είναι πρώτος στη βαθμολογία: Επειδή εκτός από καλή ομάδα έχει σοβαρό προπονητή χωρίς συμπλέγματα που δεν καταφεύγει σε ανόητες επιδείξεις ισχύος για να αποδείξει ποια/ποιος είναι.
mpek
προγνωστικά τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής περιόδου:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ 2 δεν θα έχει πρόβλημα ο πρωτέας.
ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΤΕΡΨΙΘΕΑ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 1 αν και ο Κρόνος είναι του ύψους ή του βάθους.
ΑΛΦ ΑΛΙΜΟΥ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ ΔΑΣ 2
ΑΕ ΙΚΑΡΟΥ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΕΣΠΕΡΟΣ 1
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΑΟΝΑ 1
ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 2
ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΗ ΟΜΑΔΑ εξαρτάται πως θα παραταχθεί η αναπτυξιακή.

Kαλή επιτυχία στα παιδιά.
mpek
"ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ 2 δεν θα έχει πρόβλημα ο πρωτέας."
Κοντά έπεσα αλλά από την ανάποδη ! Από ό,τι έμαθα, τα παιδάκια του Ολυμπιακού έπαιξαν καλύτερα και ανταποκρίθηκαν θαυμάσια στην πίεση του Πρωτέα. Συγχαρητήρια στα παιδιά.
Πάμε στα play off:
Πρωτέας και πανιώνιος πιστεύω ότι δεν θα αντιμετωπίσουν προβλήματα στην 1η φάση. Ο ίκαρος με τον (εκτός συγκλονιστικού απροόπτου) Κρόνο επίσης δεν νομίζω να έχει πρόβλημα: Ο ίκαρος έχει καλύτερες μονάδες και γνωρίζει το παιχνίδι του κρόνου. Σε αυτές τις τρεις συναντήσεις πιστεύω στο 2-0 για τα τρία φαβορί.
Στο ΟΣΦΠ ΑΟΝΑ όμως θα γίνει ντέρμπυ. Για κάποιους λόγους τους οποίους κρατώ για τον εαυτό μου (είπαμε, αποφάσισα να γίνω καλός άνθρωπος), πιστεύω ότι πολύ οριακά θα επικρατήσει ο ΑΟΝΑ.

Σημείωση: Κατά τη γνώμη μου στα play off φαίνεται μία από τις πολλές πλευρές του προπονητή: Εκεί φαίνεται ποιος εξάντλησε τα παιδιά του προς χάριν γρήγορων και εντυπωσιακών αποτελεσμάτων, ποιος βελτίωσε τα παιδιά του κατά τη διάρκεια της κανονικής περιόδου, αν κράτησε δυνάμεις για το τέλος και άλλα παρόμοια.

Καλή επιτυχία στα παιδιά.
ΕΤΣΙ ΤΟ ΒΛΕΠΩ
ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΤΑ PLAY OFF KAI STHN ESKANA http://www.eskana.gr/2016/03/play-off_12.html

ΚΑΙ ΕΦΗΒΩΝhttp://www.eskana.gr/2016/03/play-off.html
mpek
Όπως μας ενημέρωσε ο φίλος ΕΤΣΙ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ξεκινούν τα play off της εσκανα την τρίτη 22.03 με τους εξής αγώνες:

ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ – ΜΙΛΩΝΑΣ
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΦΑΡΟΣ ΚΕΡ.
ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ – (ΑΟΝΑ Η ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚ. )
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜ

Στους τρεις πρώτους αγώνες δεν νομίζω ότι τα φαβορί θα αντιμετωπίσουν δυσκολία να κάνουν το 2-0.
Στον τέταρτο αγώνα νομίζω ότι ο Ολυμπιακός έχει πλεονέκτημα τόσο λόγω έδρας όσο και λόγω σωματικών προσόντων. Το συγκριτικό μειονέκτημα του Ολυμπιακού βρίσκεται στη δύναμη λόγω ηλικίας όμως ούτε ο Κρόνος χαρακτηρίζεται για τη δύναμη στο παιχνίδι του. Επομένως αναμένω ότι ο Ολυμπιακός θα περάσει με 2-1 (το πιθανότερο) ή 2-0 (δυσκολότερα).
Στους Έφηβους τα πράγματα είναι ξεκάθαρα: Αξιόμαχες οι ομάδες του Πανιωνίου και του Κρόνου όμως αδιαφιλονίκητο φαβορί είναι ο Ίκαρος Καλλιθέας, ο οποίος παλεύει να μην σημειώσει (άλλη) ήττα. Στην άλλη πλευρά βέβαια περιμένει ο Παναθηναϊκός αλλά αυτό δεν σημαίνει τίποτε για την προσπάθεια των παιδιών.

Καλή επιτυχία σε όλα τα παιδιά και μακριά από τραυματισμούς.

HEAD HUNTER
Πιστεύω ότι θα δούμε εκπλήξεις.
Καλό είναι να περιμένουμε.
Θα δώσω τα προγνωστικά μου για αυτή την εβδομάδα:
1. O Πανιώνιος θα δυσκολευτεί με τον σκληροτράχηλο Φάρο που δεν έχει να χάσει τίποτα.Θα πρέπει να παίξει δυνατά από την αρχή για να μην μπεί σε περιπέτειες.
2. Ο Πρωτέας θα περάσει άνετα
3.Ο Ικαρος δεν πρέπει να χαλαρώσει και ας προσέξει την κοντή και γρήγορη περιφέρεια του Ιωνικού με τους πολύ εύστοχους παίκτες.
4. Οσο για τον Ολυμπιακό συστήνω ψυχραιμία σίγουρα μπορούν να πετύχουν το στόχο τους.Ο Κρόνος είναι αρκετα προβλέψιμος και νομίζω ότι έχει πιάσει ταβάνι .

Καλή επιτυχία σε όλους.

Gkos
Στους εφηβους ολες οι ομαδες (ευκολα ή δυσκολα ) κανανε το 2-0 και το sweep ,ενω στους παιδες και οι 4 γηπεδουχοι εκαναν το 1-0.
Περαστικα στον
Τσουμανη του Ολυμπιακου που τραυματιστηκε και αποτι ακουσα πρεπει να εισαι σοβαρο.
mpek
Σημερα κρονος ολυμπιακος στο κλειστο του Κρονου. Αναμενω οριακη επικρατηση του ολυμπιακου, αν και χωρις τσουμανη ο οποιος υπεστη σοβαρο τραυματισμο στο γονατο. Πρωτα απο ολα περαστικα στο παιδι και μακαρι να ειναι ο τελευταιος τραυματισμος του. Κατοπιν καλη επιτυχια στις δυο ομαδες.
mpek
Κοντα επεσα ! Καταρχην και το σημαντικοτερο, ο τσουμανης αγωνιστηκε κανονικα και συμπεραινω οτι ξεπερασε τον τραυματισμο του. Το τελικο αποτελεσμα 29 64 υπερ του ολυμπιακου ο οποιος περναει στον επομενο γυρο. Μου ειπαν και για αυτο κρατω μια επιφυλαξη οτι για 23 λεπτα (ναι, ολοκληρο πρωτο ημιχρονο και τρια ακομη λεπτα ) ο κρονος πετυχε μονο τεσσερις ποντους ! Συγχαρητηρια στα παιδια και των δυο ομαδων.
Gkos
QUOTE (mpek @ Mar 26 2016, 21:04 ) *
Κοντα επεσα ! Καταρχην και το σημαντικοτερο, ο τσουμανης αγωνιστηκε κανονικα και συμπεραινω οτι ξεπερασε τον τραυματισμο του. Το τελικο αποτελεσμα 29 64 υπερ του ολυμπιακου ο οποιος περναει στον επομενο γυρο. Μου ειπαν και για αυτο κρατω μια επιφυλαξη οτι για 23 λεπτα (ναι, ολοκληρο πρωτο ημιχρονο και τρια ακομη λεπτα ) ο κρονος πετυχε μονο τεσσερις ποντους ! Συγχαρητηρια στα παιδια και των δυο ομαδων.




ΚΡΟΝΟΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 29-63 (4-12,4-27,18-43,29-63)

Τι να πω για τον αγώνα ,το σκορ τα λεει όλα(και δεν είναι τυπογραφικό λάθος). . .
Πολύ εύκολη νίκη του Ολυμπιακού,απέναντι σε έναν Κρόνο που έκανε το χειρότερο του παιγχνίδι επί ημερών Καβασιλα(σίγουρα) και φέτος (πιθανά).
Κορυφαίοι για Ολυμπιακό Ζευγαράς και Τσουμάνης(που έπαιξε κανονικότατα-ακόμα ένας επιπόλαιος τραυματισμός που φάνηκε αρχικά σοβαρός) που κανανε θραύση κάτω από τα καλάθια,"εξαφανίζοντας" τον Αγγελόπουλο,ενώ θετική παρουσία ,είχε και ο μικρός Σέρβος.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 10-0 για να μειώσει στο 6' ο Κρόνος με τους πρώτους του πόντους ,αλλά και στην συνέχεια δεν άλλαξαν πολλά και μετά το 4-12 του 10λέπτου ,φτάσαμε στο 4-27 της ανάπαυλας,για να ξανασκοράρει ο Κρόνος στο 24' (μετά από 16 λεπτά(!!!!) άνομβρίας) με βολες του Αγγελόπουλου για το 6-37. . .
Εκει λίγο ξύπνησαν οι γηπεδούχοι που εκμεταλλευόμενοι και την χαλάρωση και τις αλλαγές του Ολυμπιακού παίξανε και για τον (πολύ) κόσμο,που είχε έρθει στον Αγιο Δημήτριο,μειωσαν και στους 22,αλλά ως εκεί.
Το τελικό 29-63 σφράγισε τις προσπάθειες των δυο ομάδων και εστειλε τον Ολυμπιακό στον επόμενο γύρο να περιμένει τον Πρωτέα Βουλας(λογικά)

*Από το 27' και μετά ,δεν πολυέβλεπα,εγραφα.
HEAD HUNTER
QUOTE (Gkos @ Mar 26 2016, 21:14 ) *
ΚΡΟΝΟΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 29-63 (4-12,4-27,18-43,29-63)

Τι να πω για τον αγώνα ,το σκορ τα λεει όλα(και δεν είναι τυπογραφικό λάθος). . .
Πολύ εύκολη νίκη του Ολυμπιακού,απέναντι σε έναν Κρόνο που έκανε το χειρότερο του παιγχνίδι επί ημερών Καβασιλα(σίγουρα) και φέτος (πιθανά).
Κορυφαίοι για Ολυμπιακό Ζευγαράς και Τσουμάνης(που έπαιξε κανονικότατα-ακόμα ένας επιπόλαιος τραυματισμός που φάνηκε αρχικά σοβαρός) που κανανε θραύση κάτω από τα καλάθια,"εξαφανίζοντας" τον Αγγελόπουλο,ενώ θετική παρουσία ,είχε και ο μικρός Σέρβος.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 10-0 για να μειώσει στο 6' ο Κρόνος με τους πρώτους του πόντους ,αλλά και στην συνέχεια δεν άλλαξαν πολλά και μετά το 4-12 του 10λέπτου ,φτάσαμε στο 4-27 της ανάπαυλας,για να ξανασκοράρει ο Κρόνος στο 24' (μετά από 16 λεπτά(!!!!) άνομβρίας) με βολες του Αγγελόπουλου για το 6-37. . .
Εκει λίγο ξύπνησαν οι γηπεδούχοι που εκμεταλλευόμενοι και την χαλάρωση και τις αλλαγές του Ολυμπιακού παίξανε και για τον (πολύ) κόσμο,που είχε έρθει στον Αγιο Δημήτριο,μειωσαν και στους 22,αλλά ως εκεί.
Το τελικό 29-63 σφράγισε τις προσπάθειες των δυο ομάδων και εστειλε τον Ολυμπιακό στον επόμενο γύρο να περιμένει τον Πρωτέα Βουλας(λογικά)

*Από το 27' και μετά ,δεν πολυέβλεπα,εγραφα.

Συμφωνω και εγω το σημαντικο με αυτη την ομαδα ειναι η αμυνα της η οποια πραγματικα πνιγει την αντιπαλη ομαδα.
Gkos
Το Σάββατο δούλεψε πολύ καλά η αμυνα,και όποιος έκανε το λάθος να πλησιάσει στο καλάθι ,το μετάνοιωνε(πάρα πολλές τάπες)!

Εις αύριον τα υπόλοιπα(σπουδαία και μη) !

Καλή βδομάδα!
Gkos

ΜΙΛΩΝΑΣ-ΠΡΩΤΕΑΣ(παιδικό) 38-60 (12-13,21-31,32-48,38-60)

Πολύ μέτρια εμφάνιση από Πρωτέα ,που κυριολεκτικά έσπασε τα καλάθια(με πρώτο και καλύτερο τον Γαργαλη που ήταν τελείως εκτός κλίματος),αλλά δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα από τον Μίλωνα.

Μετά το 3-4 των πρώτων 6 λεπτών ,ο αγώνας ζεστάθηκε ,με τον Πρωτέα να προηγείται 9-3,και τους γηπεδούχος (με το καλύτερο διάστημα τους στον αγώνα) να περνάνε 12-9 με 9-0 σερι.Το 12-13  έκανε με την κόρνα της λήξης ο Γαργαλης.
Στην 2ρη περίοδο ο Πρωτέας (με την βοηθεια του 5 ),πήρε μια διαφορά που έφτασε στους 10 με μπάζερ τρίποντο (με ταμπλό) !
Η διαφορά ανοιξε και άλλο στην τρίτη περίοδο και έφτασε στο +20(26-46) πριν το 32-48 του 10λεπτου ,για να ολοκληρωθεί ο αγώνας στο +22 που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα.

*Σεμιναριακός ο τρόπος που κυκλοφορεί την μπάλα ο Πρωτέας,με απίστευτη υπομονή,πάντα ψαχνουν την έξτρα πάσα,ποτέ βεβιασμένη επίθεση,καλές αποστάσεις,ελάχιστες ατομικές ενέργειες,by far ότι καλύτερο έχω δει σε παιδικό φέτος.
Και έχω δει και πολλά παιδικά και πολλές φορές τον Πρωτέα.
Συγχαρητήρια.

*Αγωνίστηκε και ο Μπουρλάκης,χωρίς να κάνει αισθητή την παρουσία του.Πάντως αγωνίστηκε.

*Κορυφαίος του Πρωτέα(και του αγώνα)  το 5 (που δεν τον ξέρω-δεν ειναι καν από τις πρώτες αλλαγές),που έδωσε ενέργεια και ξεκόλλησε επιθετικά τους φιλοξενούμενους και τις 2 φορές που πέρασε στο παρκέ στην 2ρη και 3τη περίοδο.
Ήταν ο μόνος εύστοχος της ομάδας. . .

*Περίμενα κάτι παραπάνω από Μίλωνα,ως πρωταθλήτρια ομάδα της Β κατηγορίας.
Τα παιδάκια πάλεψαν δεν λέω,και ήταν ουσιαστικά μια 5άδα συν 2 αλλαγές,αλλά  στο φτωχό μου το μυαλό,περίμενα κάτι παραπάνω.
Κακώς (εκ του αποτελέσματος). . .

*Βλέποντας και τον αγώνα στον Άγιο Δημήτριο το Σαββατο,και τον αγώνα σήμερα δεν θα μου κάνει καμιά εντύπωση,όποια ομάδα και να πάρει το πρωτάθλημα.
Είναι μικρές οι διαφορές μεταξύ των ομάδων,τα αποτελέσματα της κανονικής περιόδου δεν μετράνε,οπότε πραγματικά,είναι ποια ομάδα θα είναι σε καλύτερη κατάσταση-φόρμα τον ερχόμενο μήνα.
Ακόμα και ο Ολυμπιακός που έχασε όλα τα ντέρμπι,για εμένα δεν ειναι ξεγραμμενος. . .

*Στην διακοπή με την λήξη της τρίτης περιόδου, καμιά 20ρια παιδιά θέλησαν να ευχηθούν με έναν πρωτότυπο τρόπο στον φίλο τους-συμμαθητή τους Σταύρο και σήκωσαν ένα πανό που έγραφε "Χρόνια πολλά Σταύρο" και είπαν ένα σύνθημα(που δεν συγκράτησα) για ευχές!
Μην με ρωτήσετε ποιος ήταν ο Σταύρος,παίκτης του Μίλωνα ήταν,ως εκεί κατάλαβα.


ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (εφηβικό)  57-61
(16-20,26-35,38-43,57-61)

Σπουδαία νίκη του Ολυμπιακού, που έκανε διπλό στο Βαρίκας και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στους τελικούς.
Βέβαια θα ήταν αυτοκτονία να μην κερδίσει, και αν δεν το κατάφερνε σήμερα ,δεν θα το κατάφερνε ποτέ.

Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.

Ο (φετινός) Πανιώνιος,μου θυμίζει το (φετινό) Μαρούσι.
Σε όλα όμως.
Ακόμα και στο ότι θα αποκλειστούν στα ημιτελικά.
Μετά την αποψίλωση  στο ρόστερ τους το καλοκαίρι,αμφότερες (οι ομάδες) κάνανε τρομερή προσπάθεια να φανούν ανταγωνιστικές,και πήγαν εκπληκτικά καλά,πολύ παραπάνω από τις εκτιμήσεις.
Όμως στην τελική στροφή,(φαίνεται να) λυγίζουν από τους τραυματισμούς.
Για τον Πανιώνιο λοιπόν,μετά τον τραυματισμό του Μπίρη, και τον (εκ νέου) τραυματισμό του Παπανικολάου(πολύ άτυχο αυτό το παιδί),είχε σήμερα(χτες) εκτός δράσης ,και τον Καρακεχαγιά(δεν ξέρω τι και πως-ήταν με πολιτικά).
Ε οκ,και τα θαύματα έχουν όρια.

Στα του αγώνα ,από την αρχή είχε προβάδισμα ο Ολυμπιακός ,προσπάθησε πολύ στο τέλος να κάνει την ανατροπή ο ιστορικός,αλλά δεν ήτο εφικτό.

Στις 3 πρώτες περιόδους δεν πολυπαρκολουθούσα,στην τέταρτη περίοδο ο Πανιώνιος με ένα γρήγορο 5-0 ισοφαρισε 43-43 στο 31' με τριπ του Αγγελοκωσταντή,ο Κοντραφούρης έκανε το 43-45  με 7:38 να απομενουν ,το
43-47  ο Φιλίππου στο 35',
43-50 ο Κοντραφούρης με τρελο τρίποντο  με 2:40 να απομένουν (βλέπετε ότι ο Πανιώνιος ήταν πάνω από 5 λεπτά άποντος και με Μελισουργό να έχει αποβληθεί με 5 φάουλ),ο Κοψίας μειωσε
45-50  στο 37:38 ,νέο τρίποντο ο Ολυμπιακός 45-53 στο 38' ,
,46-53 μείωσε ο Πανιωνιος στα 1:40  με μια βολη από επιθετικό  ριμπαουντ,
48-53 Καπρης με 1 λεπτό να απομένει,
48-55 ο Ολυμπιακός,
51-55 Καπρής με γκολ φάουλ απο επιθετικό ριμπάουντ στα 30",
51-56 ο Ολυμπιακός με 1 βολή,
53-56 ο Κοψιάς με γρήγορο coast to coast,
53-58 2/2 βολες ο Ολυμπιακος
55-58 πάλι ο Κοψιάς,
55-59 στα 10" ο Ολυμπιακός με 1/2 βολές
57-59 πάλι ο Κοψιας στα 5" και τελικό  57-61 με Κοψιά να αστοχεί από την σέντρα.

*Δυστυχώς είχαμε επεισόδια όμως,ευτυχώς όχι εκτεταμένα.
Με το σκορ στο 50-55 άρχισαν να πέφτουν μπουνιές στην κερκίδα που φιλοξενούνται οι φιλοξενούμενοι(ο Ολυμπιακός στην προκείμενη) ,στο σημείο που είναι η σκάλα κάτω από  τον φωτεινό πίνακα.
Επειδή ήμουνα στην κερκίδα απέναντι,δεν έχω ιδέα τι συνέβη,ο αγώνας διεκόπη,επενέβησαν οι ψυχραιμότεροι,και επανήλθε η τάξη.


Αυτα. . . .
Gkos
Τώρα που το ξανασκέφτομαι(το σκεφτόμουνα καθώς κοιμόμουνα βασικά),για να έπαιξε με Πρωτέα ο Μίλωνας πρεπει να ηρθε 2ρος στην Β (μικρή σημασία).
Αλλα θυμαμαι πριν κανά 2μηνο που είχα δει βαθμολογία της Β και ηταν πρωτος και αήττητος ο Μιλωνας...
Whatever...

Για την ιστορία πρωτος ηταν ο Φαρος Κερατσινίου ,που επαιξε με Πανιώνιο χτες στην Ιχθυόσκαλα,και μάλιστα τον δυσκόλεψε αρκετά απότι ακουγα στο Βαρίκας ,πριν ηττηθεί με 8 πόντους.

Καλημέρα.
ΕΤΣΙ ΤΟ ΒΛΕΠΩ
QUOTE(Gkos @ Mar 30 2016, 02:04 ) *
ΜΙΛΩΝΑΣ-ΠΡΩΤΕΑΣ(παιδικό) 38-60 (12-13,21-31,32-48,38-60)

Πολύ μέτρια εμφάνιση από Πρωτέα ,που κυριολεκτικά έσπασε τα καλάθια(με πρώτο και καλύτερο τον Γαργαλη που ήταν τελείως εκτός κλίματος),αλλά δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα από τον Μίλωνα.

Μετά το 3-4 των πρώτων 6 λεπτών ,ο αγώνας ζεστάθηκε ,με τον Πρωτέα να προηγείται 9-3,και τους γηπεδούχος (με το καλύτερο διάστημα τους στον αγώνα) να περνάνε 12-9 με 9-0 σερι.Το 12-13  έκανε με την κόρνα της λήξης ο Γαργαλης.
Στην 2ρη περίοδο ο Πρωτέας (με την βοηθεια του 5 ),πήρε μια διαφορά που έφτασε στους 10 με μπάζερ τρίποντο (με ταμπλό) !
Η διαφορά ανοιξε και άλλο στην τρίτη περίοδο και έφτασε στο +20(26-46) πριν το 32-48 του 10λεπτου ,για να ολοκληρωθεί ο αγώνας στο +22 που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα.

*Σεμιναριακός ο τρόπος που κυκλοφορεί την μπάλα ο Πρωτέας,με απίστευτη υπομονή,πάντα ψαχνουν την έξτρα πάσα,ποτέ βεβιασμένη επίθεση,καλές αποστάσεις,ελάχιστες ατομικές ενέργειες,by far ότι καλύτερο έχω δει σε παιδικό φέτος.
Και έχω δει και πολλά παιδικά και πολλές φορές τον Πρωτέα.
Συγχαρητήρια.

*Αγωνίστηκε και ο Μπουρλάκης,χωρίς να κάνει αισθητή την παρουσία του.Πάντως αγωνίστηκε.

*Κορυφαίος του Πρωτέα(και του αγώνα)  το 5 (που δεν τον ξέρω-δεν ειναι καν από τις πρώτες αλλαγές),που έδωσε ενέργεια και ξεκόλλησε επιθετικά τους φιλοξενούμενους και τις 2 φορές που πέρασε στο παρκέ στην 2ρη και 3τη περίοδο.
Ήταν ο μόνος εύστοχος της ομάδας. . .

*Περίμενα κάτι παραπάνω από Μίλωνα,ως πρωταθλήτρια ομάδα της Β κατηγορίας.
Τα παιδάκια πάλεψαν δεν λέω,και ήταν ουσιαστικά μια 5άδα συν 2 αλλαγές,αλλά  στο φτωχό μου το μυαλό,περίμενα κάτι παραπάνω.
Κακώς (εκ του αποτελέσματος). . .

*Βλέποντας και τον αγώνα στον Άγιο Δημήτριο το Σαββατο,και τον αγώνα σήμερα δεν θα μου κάνει καμιά εντύπωση,όποια ομάδα και να πάρει το πρωτάθλημα.
Είναι μικρές οι διαφορές μεταξύ των ομάδων,τα αποτελέσματα της κανονικής περιόδου δεν μετράνε,οπότε πραγματικά,είναι ποια ομάδα θα είναι σε καλύτερη κατάσταση-φόρμα τον ερχόμενο μήνα.
Ακόμα και ο Ολυμπιακός που έχασε όλα τα ντέρμπι,για εμένα δεν ειναι ξεγραμμενος. . .

*Στην διακοπή με την λήξη της τρίτης περιόδου, καμιά 20ρια παιδιά θέλησαν να ευχηθούν με έναν πρωτότυπο τρόπο στον φίλο τους-συμμαθητή τους Σταύρο και σήκωσαν ένα πανό που έγραφε "Χρόνια πολλά Σταύρο" και είπαν ένα σύνθημα(που δεν συγκράτησα) για ευχές!
Μην με ρωτήσετε ποιος ήταν ο Σταύρος,παίκτης του Μίλωνα ήταν,ως εκεί κατάλαβα.


ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (εφηβικό)  57-61
(16-20,26-35,38-43,57-61)

Σπουδαία νίκη του Ολυμπιακού, που έκανε διπλό στο Βαρίκας και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στους τελικούς.
Βέβαια θα ήταν αυτοκτονία να μην κερδίσει, και αν δεν το κατάφερνε σήμερα ,δεν θα το κατάφερνε ποτέ.

Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.

Ο (φετινός) Πανιώνιος,μου θυμίζει το (φετινό) Μαρούσι.
Σε όλα όμως.
Ακόμα και στο ότι θα αποκλειστούν στα ημιτελικά.
Μετά την αποψίλωση  στο ρόστερ τους το καλοκαίρι,αμφότερες (οι ομάδες) κάνανε τρομερή προσπάθεια να φανούν ανταγωνιστικές,και πήγαν εκπληκτικά καλά,πολύ παραπάνω από τις εκτιμήσεις.
Όμως στην τελική στροφή,(φαίνεται να) λυγίζουν από τους τραυματισμούς.
Για τον Πανιώνιο λοιπόν,μετά τον τραυματισμό του Μπίρη, και τον (εκ νέου) τραυματισμό του Παπανικολάου(πολύ άτυχο αυτό το παιδί),είχε σήμερα(χτες) εκτός δράσης ,και τον Καρακεχαγιά(δεν ξέρω τι και πως-ήταν με πολιτικά).
Ε οκ,και τα θαύματα έχουν όρια.

Στα του αγώνα ,από την αρχή είχε προβάδισμα ο Ολυμπιακός ,προσπάθησε πολύ στο τέλος να κάνει την ανατροπή ο ιστορικός,αλλά δεν ήτο εφικτό.

Στις 3 πρώτες περιόδους δεν πολυπαρκολουθούσα,στην τέταρτη περίοδο ο Πανιώνιος με ένα γρήγορο 5-0 ισοφαρισε 43-43 στο 31' με τριπ του Αγγελοκωσταντή,ο Κοντραφούρης έκανε το 43-45  με 7:38 να απομενουν ,το
43-47  ο Φιλίππου στο 35',
43-50 ο Κοντραφούρης με τρελο τρίποντο  με 2:40 να απομένουν (βλέπετε ότι ο Πανιώνιος ήταν πάνω από 5 λεπτά άποντος και με Μελισουργό να έχει αποβληθεί με 5 φάουλ),ο Κοψίας μειωσε
45-50  στο 37:38 ,νέο τρίποντο ο Ολυμπιακός 45-53 στο 38' ,
,46-53 μείωσε ο Πανιωνιος στα 1:40  με μια βολη από επιθετικό  ριμπαουντ,
48-53 Καπρης με 1 λεπτό να απομένει,
48-55 ο Ολυμπιακός,
51-55 Καπρής με γκολ φάουλ απο επιθετικό ριμπάουντ στα 30",
51-56 ο Ολυμπιακός με 1 βολή,
53-56 ο Κοψιάς με γρήγορο coast to coast,
53-58 2/2 βολες ο Ολυμπιακος
55-58 πάλι ο Κοψιάς,
55-59 στα 10" ο Ολυμπιακός με 1/2 βολές
57-59 πάλι ο Κοψιας στα 5" και τελικό  57-61 με Κοψιά να αστοχεί από την σέντρα.

*Δυστυχώς είχαμε επεισόδια όμως,ευτυχώς όχι εκτεταμένα.
Με το σκορ στο 50-55 άρχισαν να πέφτουν μπουνιές στην κερκίδα που φιλοξενούνται οι φιλοξενούμενοι(ο Ολυμπιακός στην προκείμενη) ,στο σημείο που είναι η σκάλα κάτω από  τον φωτεινό πίνακα.
Επειδή ήμουνα στην κερκίδα απέναντι,δεν έχω ιδέα τι συνέβη,ο αγώνας διεκόπη,επενέβησαν οι ψυχραιμότεροι,και επανήλθε η τάξη.


Αυτα. . . .

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΟΣ Ο ΠΡΩΤΕΑΣ ΝΑ ΤΑ ΣΠΑΕΙ ΜΑΛΟΝ ΔΥΣΚΟΛΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΡΩΤΕΑ........
ΕΤΣΙ ΤΟ ΒΛΕΠΩ
QUOTE(Gkos @ Mar 30 2016, 02:04 ) *
ΜΙΛΩΝΑΣ-ΠΡΩΤΕΑΣ(παιδικό) 38-60 (12-13,21-31,32-48,38-60)

Πολύ μέτρια εμφάνιση από Πρωτέα ,που κυριολεκτικά έσπασε τα καλάθια(με πρώτο και καλύτερο τον Γαργαλη που ήταν τελείως εκτός κλίματος),αλλά δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα από τον Μίλωνα.

Μετά το 3-4 των πρώτων 6 λεπτών ,ο αγώνας ζεστάθηκε ,με τον Πρωτέα να προηγείται 9-3,και τους γηπεδούχος (με το καλύτερο διάστημα τους στον αγώνα) να περνάνε 12-9 με 9-0 σερι.Το 12-13  έκανε με την κόρνα της λήξης ο Γαργαλης.
Στην 2ρη περίοδο ο Πρωτέας (με την βοηθεια του 5 ),πήρε μια διαφορά που έφτασε στους 10 με μπάζερ τρίποντο (με ταμπλό) !
Η διαφορά ανοιξε και άλλο στην τρίτη περίοδο και έφτασε στο +20(26-46) πριν το 32-48 του 10λεπτου ,για να ολοκληρωθεί ο αγώνας στο +22 που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα.

*Σεμιναριακός ο τρόπος που κυκλοφορεί την μπάλα ο Πρωτέας,με απίστευτη υπομονή,πάντα ψαχνουν την έξτρα πάσα,ποτέ βεβιασμένη επίθεση,καλές αποστάσεις,ελάχιστες ατομικές ενέργειες,by far ότι καλύτερο έχω δει σε παιδικό φέτος.
Και έχω δει και πολλά παιδικά και πολλές φορές τον Πρωτέα.
Συγχαρητήρια.

*Αγωνίστηκε και ο Μπουρλάκης,χωρίς να κάνει αισθητή την παρουσία του.Πάντως αγωνίστηκε.

*Κορυφαίος του Πρωτέα(και του αγώνα)  το 5 (που δεν τον ξέρω-δεν ειναι καν από τις πρώτες αλλαγές),που έδωσε ενέργεια και ξεκόλλησε επιθετικά τους φιλοξενούμενους και τις 2 φορές που πέρασε στο παρκέ στην 2ρη και 3τη περίοδο.
Ήταν ο μόνος εύστοχος της ομάδας. . .

*Περίμενα κάτι παραπάνω από Μίλωνα,ως πρωταθλήτρια ομάδα της Β κατηγορίας.
Τα παιδάκια πάλεψαν δεν λέω,και ήταν ουσιαστικά μια 5άδα συν 2 αλλαγές,αλλά  στο φτωχό μου το μυαλό,περίμενα κάτι παραπάνω.
Κακώς (εκ του αποτελέσματος). . .

*Βλέποντας και τον αγώνα στον Άγιο Δημήτριο το Σαββατο,και τον αγώνα σήμερα δεν θα μου κάνει καμιά εντύπωση,όποια ομάδα και να πάρει το πρωτάθλημα.
Είναι μικρές οι διαφορές μεταξύ των ομάδων,τα αποτελέσματα της κανονικής περιόδου δεν μετράνε,οπότε πραγματικά,είναι ποια ομάδα θα είναι σε καλύτερη κατάσταση-φόρμα τον ερχόμενο μήνα.
Ακόμα και ο Ολυμπιακός που έχασε όλα τα ντέρμπι,για εμένα δεν ειναι ξεγραμμενος. . .

*Στην διακοπή με την λήξη της τρίτης περιόδου, καμιά 20ρια παιδιά θέλησαν να ευχηθούν με έναν πρωτότυπο τρόπο στον φίλο τους-συμμαθητή τους Σταύρο και σήκωσαν ένα πανό που έγραφε "Χρόνια πολλά Σταύρο" και είπαν ένα σύνθημα(που δεν συγκράτησα) για ευχές!
Μην με ρωτήσετε ποιος ήταν ο Σταύρος,παίκτης του Μίλωνα ήταν,ως εκεί κατάλαβα.


ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (εφηβικό)  57-61
(16-20,26-35,38-43,57-61)

Σπουδαία νίκη του Ολυμπιακού, που έκανε διπλό στο Βαρίκας και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στους τελικούς.
Βέβαια θα ήταν αυτοκτονία να μην κερδίσει, και αν δεν το κατάφερνε σήμερα ,δεν θα το κατάφερνε ποτέ.

Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.

Ο (φετινός) Πανιώνιος,μου θυμίζει το (φετινό) Μαρούσι.
Σε όλα όμως.
Ακόμα και στο ότι θα αποκλειστούν στα ημιτελικά.
Μετά την αποψίλωση  στο ρόστερ τους το καλοκαίρι,αμφότερες (οι ομάδες) κάνανε τρομερή προσπάθεια να φανούν ανταγωνιστικές,και πήγαν εκπληκτικά καλά,πολύ παραπάνω από τις εκτιμήσεις.
Όμως στην τελική στροφή,(φαίνεται να) λυγίζουν από τους τραυματισμούς.
Για τον Πανιώνιο λοιπόν,μετά τον τραυματισμό του Μπίρη, και τον (εκ νέου) τραυματισμό του Παπανικολάου(πολύ άτυχο αυτό το παιδί),είχε σήμερα(χτες) εκτός δράσης ,και τον Καρακεχαγιά(δεν ξέρω τι και πως-ήταν με πολιτικά).
Ε οκ,και τα θαύματα έχουν όρια.

Στα του αγώνα ,από την αρχή είχε προβάδισμα ο Ολυμπιακός ,προσπάθησε πολύ στο τέλος να κάνει την ανατροπή ο ιστορικός,αλλά δεν ήτο εφικτό.

Στις 3 πρώτες περιόδους δεν πολυπαρκολουθούσα,στην τέταρτη περίοδο ο Πανιώνιος με ένα γρήγορο 5-0 ισοφαρισε 43-43 στο 31' με τριπ του Αγγελοκωσταντή,ο Κοντραφούρης έκανε το 43-45  με 7:38 να απομενουν ,το
43-47  ο Φιλίππου στο 35',
43-50 ο Κοντραφούρης με τρελο τρίποντο  με 2:40 να απομένουν (βλέπετε ότι ο Πανιώνιος ήταν πάνω από 5 λεπτά άποντος και με Μελισουργό να έχει αποβληθεί με 5 φάουλ),ο Κοψίας μειωσε
45-50  στο 37:38 ,νέο τρίποντο ο Ολυμπιακός 45-53 στο 38' ,
,46-53 μείωσε ο Πανιωνιος στα 1:40  με μια βολη από επιθετικό  ριμπαουντ,
48-53 Καπρης με 1 λεπτό να απομένει,
48-55 ο Ολυμπιακός,
51-55 Καπρής με γκολ φάουλ απο επιθετικό ριμπάουντ στα 30",
51-56 ο Ολυμπιακός με 1 βολή,
53-56 ο Κοψιάς με γρήγορο coast to coast,
53-58 2/2 βολες ο Ολυμπιακος
55-58 πάλι ο Κοψιάς,
55-59 στα 10" ο Ολυμπιακός με 1/2 βολές
57-59 πάλι ο Κοψιας στα 5" και τελικό  57-61 με Κοψιά να αστοχεί από την σέντρα.

*Δυστυχώς είχαμε επεισόδια όμως,ευτυχώς όχι εκτεταμένα.
Με το σκορ στο 50-55 άρχισαν να πέφτουν μπουνιές στην κερκίδα που φιλοξενούνται οι φιλοξενούμενοι(ο Ολυμπιακός στην προκείμενη) ,στο σημείο που είναι η σκάλα κάτω από  τον φωτεινό πίνακα.
Επειδή ήμουνα στην κερκίδα απέναντι,δεν έχω ιδέα τι συνέβη,ο αγώνας διεκόπη,επενέβησαν οι ψυχραιμότεροι,και επανήλθε η τάξη.


Αυτα. . . .

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΟΣ Ο ΠΡΩΤΕΑΣ ΝΑ ΤΑ ΣΠΑΕΙ ΜΑΛΟΝ ΔΥΣΚΟΛΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΡΩΤΕΑ........
ΕΤΣΙ ΤΟ ΒΛΕΠΩ
QUOTE(Gkos @ Mar 30 2016, 02:04 ) *
ΜΙΛΩΝΑΣ-ΠΡΩΤΕΑΣ(παιδικό) 38-60 (12-13,21-31,32-48,38-60)

Πολύ μέτρια εμφάνιση από Πρωτέα ,που κυριολεκτικά έσπασε τα καλάθια(με πρώτο και καλύτερο τον Γαργαλη που ήταν τελείως εκτός κλίματος),αλλά δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα από τον Μίλωνα.

Μετά το 3-4 των πρώτων 6 λεπτών ,ο αγώνας ζεστάθηκε ,με τον Πρωτέα να προηγείται 9-3,και τους γηπεδούχος (με το καλύτερο διάστημα τους στον αγώνα) να περνάνε 12-9 με 9-0 σερι.Το 12-13  έκανε με την κόρνα της λήξης ο Γαργαλης.
Στην 2ρη περίοδο ο Πρωτέας (με την βοηθεια του 5 ),πήρε μια διαφορά που έφτασε στους 10 με μπάζερ τρίποντο (με ταμπλό) !
Η διαφορά ανοιξε και άλλο στην τρίτη περίοδο και έφτασε στο +20(26-46) πριν το 32-48 του 10λεπτου ,για να ολοκληρωθεί ο αγώνας στο +22 που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα.

*Σεμιναριακός ο τρόπος που κυκλοφορεί την μπάλα ο Πρωτέας,με απίστευτη υπομονή,πάντα ψαχνουν την έξτρα πάσα,ποτέ βεβιασμένη επίθεση,καλές αποστάσεις,ελάχιστες ατομικές ενέργειες,by far ότι καλύτερο έχω δει σε παιδικό φέτος.
Και έχω δει και πολλά παιδικά και πολλές φορές τον Πρωτέα.
Συγχαρητήρια.

*Αγωνίστηκε και ο Μπουρλάκης,χωρίς να κάνει αισθητή την παρουσία του.Πάντως αγωνίστηκε.

*Κορυφαίος του Πρωτέα(και του αγώνα)  το 5 (που δεν τον ξέρω-δεν ειναι καν από τις πρώτες αλλαγές),που έδωσε ενέργεια και ξεκόλλησε επιθετικά τους φιλοξενούμενους και τις 2 φορές που πέρασε στο παρκέ στην 2ρη και 3τη περίοδο.
Ήταν ο μόνος εύστοχος της ομάδας. . .

*Περίμενα κάτι παραπάνω από Μίλωνα,ως πρωταθλήτρια ομάδα της Β κατηγορίας.
Τα παιδάκια πάλεψαν δεν λέω,και ήταν ουσιαστικά μια 5άδα συν 2 αλλαγές,αλλά  στο φτωχό μου το μυαλό,περίμενα κάτι παραπάνω.
Κακώς (εκ του αποτελέσματος). . .

*Βλέποντας και τον αγώνα στον Άγιο Δημήτριο το Σαββατο,και τον αγώνα σήμερα δεν θα μου κάνει καμιά εντύπωση,όποια ομάδα και να πάρει το πρωτάθλημα.
Είναι μικρές οι διαφορές μεταξύ των ομάδων,τα αποτελέσματα της κανονικής περιόδου δεν μετράνε,οπότε πραγματικά,είναι ποια ομάδα θα είναι σε καλύτερη κατάσταση-φόρμα τον ερχόμενο μήνα.
Ακόμα και ο Ολυμπιακός που έχασε όλα τα ντέρμπι,για εμένα δεν ειναι ξεγραμμενος. . .

*Στην διακοπή με την λήξη της τρίτης περιόδου, καμιά 20ρια παιδιά θέλησαν να ευχηθούν με έναν πρωτότυπο τρόπο στον φίλο τους-συμμαθητή τους Σταύρο και σήκωσαν ένα πανό που έγραφε "Χρόνια πολλά Σταύρο" και είπαν ένα σύνθημα(που δεν συγκράτησα) για ευχές!
Μην με ρωτήσετε ποιος ήταν ο Σταύρος,παίκτης του Μίλωνα ήταν,ως εκεί κατάλαβα.


ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (εφηβικό)  57-61
(16-20,26-35,38-43,57-61)

Σπουδαία νίκη του Ολυμπιακού, που έκανε διπλό στο Βαρίκας και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στους τελικούς.
Βέβαια θα ήταν αυτοκτονία να μην κερδίσει, και αν δεν το κατάφερνε σήμερα ,δεν θα το κατάφερνε ποτέ.

Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.

Ο (φετινός) Πανιώνιος,μου θυμίζει το (φετινό) Μαρούσι.
Σε όλα όμως.
Ακόμα και στο ότι θα αποκλειστούν στα ημιτελικά.
Μετά την αποψίλωση  στο ρόστερ τους το καλοκαίρι,αμφότερες (οι ομάδες) κάνανε τρομερή προσπάθεια να φανούν ανταγωνιστικές,και πήγαν εκπληκτικά καλά,πολύ παραπάνω από τις εκτιμήσεις.
Όμως στην τελική στροφή,(φαίνεται να) λυγίζουν από τους τραυματισμούς.
Για τον Πανιώνιο λοιπόν,μετά τον τραυματισμό του Μπίρη, και τον (εκ νέου) τραυματισμό του Παπανικολάου(πολύ άτυχο αυτό το παιδί),είχε σήμερα(χτες) εκτός δράσης ,και τον Καρακεχαγιά(δεν ξέρω τι και πως-ήταν με πολιτικά).
Ε οκ,και τα θαύματα έχουν όρια.

Στα του αγώνα ,από την αρχή είχε προβάδισμα ο Ολυμπιακός ,προσπάθησε πολύ στο τέλος να κάνει την ανατροπή ο ιστορικός,αλλά δεν ήτο εφικτό.

Στις 3 πρώτες περιόδους δεν πολυπαρκολουθούσα,στην τέταρτη περίοδο ο Πανιώνιος με ένα γρήγορο 5-0 ισοφαρισε 43-43 στο 31' με τριπ του Αγγελοκωσταντή,ο Κοντραφούρης έκανε το 43-45  με 7:38 να απομενουν ,το
43-47  ο Φιλίππου στο 35',
43-50 ο Κοντραφούρης με τρελο τρίποντο  με 2:40 να απομένουν (βλέπετε ότι ο Πανιώνιος ήταν πάνω από 5 λεπτά άποντος και με Μελισουργό να έχει αποβληθεί με 5 φάουλ),ο Κοψίας μειωσε
45-50  στο 37:38 ,νέο τρίποντο ο Ολυμπιακός 45-53 στο 38' ,
,46-53 μείωσε ο Πανιωνιος στα 1:40  με μια βολη από επιθετικό  ριμπαουντ,
48-53 Καπρης με 1 λεπτό να απομένει,
48-55 ο Ολυμπιακός,
51-55 Καπρής με γκολ φάουλ απο επιθετικό ριμπάουντ στα 30",
51-56 ο Ολυμπιακός με 1 βολή,
53-56 ο Κοψιάς με γρήγορο coast to coast,
53-58 2/2 βολες ο Ολυμπιακος
55-58 πάλι ο Κοψιάς,
55-59 στα 10" ο Ολυμπιακός με 1/2 βολές
57-59 πάλι ο Κοψιας στα 5" και τελικό  57-61 με Κοψιά να αστοχεί από την σέντρα.

*Δυστυχώς είχαμε επεισόδια όμως,ευτυχώς όχι εκτεταμένα.
Με το σκορ στο 50-55 άρχισαν να πέφτουν μπουνιές στην κερκίδα που φιλοξενούνται οι φιλοξενούμενοι(ο Ολυμπιακός στην προκείμενη) ,στο σημείο που είναι η σκάλα κάτω από  τον φωτεινό πίνακα.
Επειδή ήμουνα στην κερκίδα απέναντι,δεν έχω ιδέα τι συνέβη,ο αγώνας διεκόπη,επενέβησαν οι ψυχραιμότεροι,και επανήλθε η τάξη.


Αυτα. . . .

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΟΣ Ο ΠΡΩΤΕΑΣ ΝΑ ΤΑ ΣΠΑΕΙ ΜΑΛΟΝ ΔΥΣΚΟΛΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΡΩΤΕΑ........
Gkos
Το αν θα ειναι ευστοχα καποια σουτ ειναι θεμα ημερας κυριως.
Το σημαντικο ειναι να γινονται υπο καλες προυποθεσεις ,και αυτο το εχει ο Πρωτεας ,οποτε την επομενη φορα θα μπουν wink.gif
Μην βιαζουμε συμπερασματα χωρις λογο.
Και σε παρακαλω μην κανεις αυτα τα quote χωρις λογο,ειμαι απο κινητο και ζαλιστηκα.



ΠΑΙΔΕΣ ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ SWEEP ΚΑΙ ΟΙ 4

"ΜΙΛΩΝΑΣ ΑΟΝΣ " ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ 38 60 (0-2)

ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 50 58 (0-2)


http://youtu.be/JQfzOOtfgZE

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ ΑΕ ΙΚΑΡΟΥ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 50 59 (0-2)

ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 29 63 (0-2)


ΠΑΙΔΕΣ ΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ

ΤΡΙΤΗ 05.04
ΚΛ. ΒΟΥΛΑΣ 20.00 ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
ΤΡΙΤΗ 05.04
ΚΛ. ΒΑΡΙΚΑΣ 20.15 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ –ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

ΣΑΒΒΑΤΟ 09.04.16

ΚΛ. ΣΕΦ 17.00 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ –ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ
ΣΑΒΒΑΤΟ 09.04.16

ΚΛ. ΕΘΝ. ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ 21.00 ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ –ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ
ΤΡΙΤΗ 12.04 ΚΛ. ΒΟΥΛΑΣ 20.00 ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
ΤΡΙΤΗ 12.04 ΚΛ. ΒΑΡΙΚΑΣ 20.15 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ –ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

mpek
Προγνωστικά αυριανών αγώνων Παίδων:
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κατά τη γνώμη μου ο γηπεδούχος υπερέχει σε δύναμη, πράγμα το οποίο συνήθως είναι αρκετό σε αυτή την ηλικία για να φέρει τη νίκη. Ελπίζω να δω στον πάγκο του Πρωτέα τον συμπαθή προπονητή του ο οποίος εργάστηκε χρόνια με αυτή την ομάδα.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΑΕ ΙΚΑΡΟΥ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ Για εμένα ο Ίκαρος είναι ανώτερος, όμως ο Πανιώνιος έχει βρει το κουμπί του αντιπάλου του. Πιστεύω ότι Πανιώνιος θα νικήσει οριακά.

Να ρίξουμε και ματιά στο Εφηβικό:
4 Απριλίου στις 22.15 Ίκαρος Κρόνος: Άνετη επικράτηση του Ικάρου.
6 Απριλίου στις 21.00 Ολυμπιακός Πανιώνιος: Υπό την προϋπόθεση ότι θα είναι έτοιμα τα δύο παιδιά του Πανιωνίου που έλειπαν στον προηγούμενο αγώνα, πιστεύω σε νίκη του Πανιωνίου.

Καλή επιτυχία στα παιδιά, μακριά από τραυματισμούς και χωρίς γκρίνια στους διαιτητές.
Gkos
QUOTE (mpek @ Apr 4 2016, 14:46 ) *
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κατά τη γνώμη μου ο γηπεδούχος υπερέχει σε δύναμη, πράγμα το οποίο συνήθως είναι αρκετό σε αυτή την ηλικία για να φέρει τη νίκη. Ελπίζω να δω στον πάγκο του Πρωτέα τον συμπαθή προπονητή του ο οποίος εργάστηκε χρόνια με αυτή την ομάδα.


Γιατί να ΜΗΝ ειναι;
Ξερεις κατι και δεν το λες ;
Μιλα ξεκαθαρα Γιανγκο!


QUOTE (mpek @ Apr 4 2016, 14:46 ) *
Να ρίξουμε και ματιά στο Εφηβικό:
4 Απριλίου στις 22.15 Ίκαρος Κρόνος: Άνετη επικράτηση του Ικάρου.


Ναι,νικησε 30 ποντους ο Ικαρος!


QUOTE (mpek @ Apr 4 2016, 14:46 ) *
6 Απριλίου στις 21.00 Ολυμπιακός Πανιώνιος: Υπό την προϋπόθεση ότι θα είναι έτοιμα τα δύο παιδιά του Πανιωνίου που έλειπαν στον προηγούμενο αγώνα, πιστεύω σε νίκη του Πανιωνίου.



Ποια 2 παιδια λες;
Ο Καρακεχαγιας ακουσα οτι δεν ειχε κατι σοβαρο και θα παιξει μαλλον,αλλα ποιον αλλον λες;
Παπανικολαου και Μπιρης ,αποσο εχω καταλαβει ,δεν ξαναπαιζουν φετος...

Θα ειναι ωραιο ματς παντως(δεν εννοω απο θεαμα-αμφοτερες οι ομαδες μπορουν να κανουν πολυ συγκεκριμενα πραματα) ,σκεφτομαι να παω να δω αν θα πεσει ηρωικα ο Πανιωνιος...



xxx-4711
Παίδες ΕΣΚΑΝΑ (Ημιτελικά):

Πρωτέας Βούλας - Ολυμπιακός Π. (16-8 1ο δεκ., 30-17 ημίχρονο, 45-31 3ο δεκ., 62-32 τελικό)


Πανιώνιος - Ίκαρος Καλλιθέας: 70-60

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 48-27, 57-43, 70-60

Πανιώνιος(Φατούρος): Κοπακάκης 10, Κολοβέρος Ι., Κολοβέρος Α. 2, Μακαριάδης 1, Λουτριώτης, Τσιμπούκης, Δημητρακόπουλος 1, Μόσορας 12(2), Αρμάος 20(2), Ρουμελιώτης 24(4), Μαυρομανωλάκης, Μωραΐτης
Afrathias10
.
xxx-4711
Πρωτέας Βούλας – Ολυμπιακός Π. 62-32

Τα δεκάλεπτα: 16-8, 30-17, 45-31, 62-32

Πρωτέας Βούλας (Τσεμπέρης – Μανουσέλης): Ναμίας 12, Καματερός 6, Αλεξάνδρου 7, Γάργαλης 14 (1), Νικολάκης 5, Μιχαήλ 6 (2), Τσακναρίδης 9 (1), Χούπης 2, Μπουρλάκης 2, Μυλωνάκης, Κούρος, Μπέλσης.

Ολυμπιακός Π. (Χρυσανθόπουλος – Φρατζέσκος): Στρίγας 2, Ζευγαράς 2, Κιουρτζίδης 2, Γραμματικός 2, Τσορμπατζόγλου 2, Τσουμάνης 16 (2), Μερισιώτης 4, Πετρόπουλος 2, Κατσάνι, Φιλίππου, Ποκουσέβσκι, Παπακυριακόπουλος.

http://proteasvoulas.gr/index.php/el/paide...os-p-62-32-pics
Gkos
Επειδη θα σκασω αν δεν ρωτησω,και πιστευω εχουν και αλλοι την ιδια απορια,πως σκοραρε μολις 32 ποντους ο Ολυμπιακος και πως εμεινε αποντο το Σερβακι;
Ηταν κανεις Βούλα;
HEAD HUNTER
QUOTE (Gkos @ Apr 6 2016, 11:08 ) *
Επειδη θα σκασω αν δεν ρωτησω,και πιστευω εχουν και αλλοι την ιδια απορια,πως σκοραρε μολις 32 ποντους ο Ολυμπιακος και πως εμεινε αποντο το Σερβακι;
Ηταν κανεις Βούλα;

Το ζητημα ειναθ απλο.Η επιμονη να χρησιμοποιειται το σερβακι ως play maker μαζι το λαθος στησιμο της ομαδας απεναντι στην πολυ καλη κυκλοφορια του Πρωτεα και στη πιεση .Η ομαδα παρ'ολα αυτα ηταν χωρις πυξιδα.Οτι και να γινεται αυτα τα παιδια δεν μπορουν να χανουν με 30Π διαφορα.Προβλημα Προβλημα Προβλημα
Dhmhtrhs9
QUOTE (HEAD HUNTER @ Apr 6 2016, 13:19 ) *
Το ζητημα ειναθ απλο.Η επιμονη να χρησιμοποιειται το σερβακι ως play maker μαζι το λαθος στησιμο της ομαδας απεναντι στην πολυ καλη κυκλοφορια του Πρωτεα και στη πιεση .Η ομαδα παρ'ολα αυτα ηταν χωρις πυξιδα.Οτι και να γινεται αυτα τα παιδια δεν μπορουν να χανουν με 30Π διαφορα.Προβλημα Προβλημα Προβλημα


Καλημερα...το παιδι απο την σερβία ΜΟΝΟ στην θεση 1 μπορει να παιξει.και εκει εχει πολλες προοπτικες.επειδη τον ειδα χτες σε ενα κακο παιχνιδι πιστευω πως απο του χρονου κιολας που θα φτιαξει το σωμα του θα ειναι παικτης των 20 ποντων minimum.. χτες κακη μερα οπως ολη η ομαδα.
ΕΤΣΙ ΤΟ ΒΛΕΠΩ
http://www.eskana.gr/2016/04/62-32-1-0-video.html
Gkos
Στον τελικο εφηβων ο Ολυμπιακος που επικρατησε με 49-42 του Πανιωνιου και εκανε το 2-0,και περιμενει αντιπαλο μεταξυ Ικαρου και Κρονου(1-0 η σειρα)
mpek
Προγνωστικά Παιδικού Εσκανά:
Ολυμπιακός Πρωτέας: Προβλέπω Πρωτέα όχι μόνο δύναμης αλλά και λόγω ανεβασμένης ψυχολογίας. Βέβαια ο Ολυμπιακός θα προετοιμαστεί καλύτερα (έπεφτε πολύ εύκολα σε παγίδες στη Βούλα) όμως πιστεύω ότι οι φιλοξενούμενοι θα επικρατήσουν και μάλιστα άνετα.
Ίκαρος Πανιώνιος: Είπαμε, ο Πανιώνιος έχει βρει το κλειδί του Ικάρου. Πιστεύω όμως ότι μέσα στη δύσκολη έδρα του γηπέδου Ιφιγενείας ο Ίκαρος θα καταφέρει να πάρει την πρώτη (!) του νίκη επί του γείτονα. Πολύ οριακά βλέπω 1.

Στο Εφηβικό δεν τίθεται θέμα: Ο ίκαρος θα περάσει άνετα από το Μπραχάμι και μετά θα διαλύσει τον Ολυμπιακό. Είμαι περίεργος μόνο να δω αν θα τιμωρηθεί ο Πετρόπουλος για το αντιαθλητικό φάουλ που έκανε στον 1ο αγώνα κατά του Κρόνου. Θα καθαρίσει μόνο με μία αποβολή από το συγκεκριμένο παιχνίδι ?

Dhmhtrhs9
QUOTE (mpek @ Apr 7 2016, 14:43 ) *
Προγνωστικά Παιδικού Εσκανά:
Ολυμπιακός Πρωτέας: Προβλέπω Πρωτέα όχι μόνο δύναμης αλλά και λόγω ανεβασμένης ψυχολογίας. Βέβαια ο Ολυμπιακός θα προετοιμαστεί καλύτερα (έπεφτε πολύ εύκολα σε παγίδες στη Βούλα) όμως πιστεύω ότι οι φιλοξενούμενοι θα επικρατήσουν και μάλιστα άνετα.
Ίκαρος Πανιώνιος: Είπαμε, ο Πανιώνιος έχει βρει το κλειδί του Ικάρου. Πιστεύω όμως ότι μέσα στη δύσκολη έδρα του γηπέδου Ιφιγενείας ο Ίκαρος θα καταφέρει να πάρει την πρώτη (!) του νίκη επί του γείτονα. Πολύ οριακά βλέπω 1.

Στο Εφηβικό δεν τίθεται θέμα: Ο ίκαρος θα περάσει άνετα από το Μπραχάμι και μετά θα διαλύσει τον Ολυμπιακό. Είμαι περίεργος μόνο να δω αν θα τιμωρηθεί ο Πετρόπουλος για το αντιαθλητικό φάουλ που έκανε στον 1ο αγώνα κατά του Κρόνου. Θα καθαρίσει μόνο με μία αποβολή από το συγκεκριμένο παιχνίδι ?


Βιάζεσαι πολύ.....πολύ όμως.
mpek
QUOTE (Dhmhtrhs9 @ Apr 7 2016, 14:59 ) *
Βιάζεσαι πολύ.....πολύ όμως.

Μα εκεί είναι η πλάκα! Να προβλέπω βιαστικά και σίγουρα και να πέφτω έξω biggrin.gif
Gkos
QUOTE (mpek @ Apr 7 2016, 14:43 ) *
Είμαι περίεργος μόνο να δω αν θα τιμωρηθεί ο Πετρόπουλος για το αντιαθλητικό φάουλ που έκανε στον 1ο αγώνα κατά του Κρόνου. Θα καθαρίσει μόνο με μία αποβολή από το συγκεκριμένο παιχνίδι ?


Κατι ακουσα για 4...
Dhmhtrhs9
QUOTE (mpek @ Apr 7 2016, 15:17 ) *
Μα εκεί είναι η πλάκα! Να προβλέπω βιαστικά και σίγουρα και να πέφτω έξω biggrin.gif


χαχαχαχααχ σωστος.εξω θα πεσεις.εξω.

QUOTE (Gkos @ Apr 7 2016, 15:36 ) *
Κατι ακουσα για 4...


και εγω για 4 ακουσα.ειδομεν.
HEAD HUNTER
QUOTE (mpek @ Apr 7 2016, 14:17 ) *
Μα εκεί είναι η πλάκα! Να προβλέπω βιαστικά και σίγουρα και να πέφτω έξω biggrin.gif

Για το μάτς Ολυμπιακός -Πρωτέας τα πάντα είναι ανοιχτά.
Το προηγούμενο ματς δεν είναι βαρόμετρο και μάλλον το αποτέλεσμα δεν είναι αντιπροσωπευτικό της ομάδας του Ολυμπιακού.
Συνιστώ λοιπόν να περιμένουμε. Οι μεγάλοι πάντα coach έχουν άσους στο μανίκι τους.
polykos
QUOTE(Dhmhtrhs9 @ Apr 7 2016, 14:44 ) *
και εγω για 4 ακουσα.ειδομεν.

άκουσα για 12




αυριο σάββατο, οι 2οι ημιτελικοί παίδων

ΚΛ. ΣΕΦ 19.00 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ
ΚΛ. ΕΘΝ. ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ 21.00 ΑΕ ΙΚΑΡΟΥ ΚΑΛΛ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ
Gkos
QUOTE (Gkos @ Apr 6 2016, 22:51 ) *
Στον τελικο εφηβων ο Ολυμπιακος που επικρατησε με 49-42 του Πανιωνιου και εκανε το 2-0,και περιμενει αντιπαλο μεταξυ Ικαρου και Κρονου(1-0 η σειρα)






ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 49-42
(23-9,34-18,43-34,49-42)

Μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού,που εκμεταλλέυτηκε το δυνατό ξεκίνημα στην έδρα του(παραπάνω κόσμο είχε ο Πανιώνιος πάντως wink.gif ) και έφτασε στην νίκη που τον στέλνει(μετά από πόσο καιρό άραγε ; ) ,στον τελικό ,όπου κατά πάσα πιθανότητα ,θα αντιμετωπίσει Ίκαρο Καλλιθέας.

Το θέαμα δεν ήταν ιδιαίτερα καλό,αλλά όπως είχα γράψει δεν περίμενα κάτι τέτοιο και δεν κατηφόρησα στο Ν. Φάληρο  γι αυτό.

Στα του αγώνα λοιπόν ,Ολυμπιακός και Πανιώνιος(ο Καρακεχαγιάς συμμετείχε κανονικά μεν,δεν ήταν καλός δε), συμβάδιζαν στο σκορ για να κάνει ένα 10-0 στα τελευταία 3 της περιόδου η γηπεδούχος,και να μετατρέψει το εύθραυστο 13-9 σε 23-9.
Το πρώτο καλάθι της β περιόδου άνηκε στον Πανιώνιο για το 23-11 ,αλλά χρειάστηκε να περάσουν 7 λεπτά για να ξανασκοράρει εντός πεδιάς με τον Καπρή να μειώνει σε 32-14 και να φτάσουμε στο 34-18 του ημιχρόνου.
Στην επανάληψη χρειάστηκαν 4 λεπτά για να δούμε οποιονδήποτε να σκοράρει.
Αυτός ήταν ο Ολυμπιακός που έκανε το 36-18  για να κάνει ο Κοψιάς το 36-20 στο 25'.
Εκεί ξεκίνησε το καλύτερο(το μόνο καλό βασικά)  διάστημα του Πανιωνίου στον αγώνα με την αφύπνιση του Μελισσουργού
που έφερε τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στο 43-34 με δικό του τρίποντο στην εκπνοή της τρίτης περιόδου.
Παρόμοια εξέλιξη με την τρίτη περίοδο στο ξεκίνημα  της 4της με τον Πανιώνιο να βρίσκει πολύ δύσκολα σκορ ,τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει με 13( 49-36) στο 34' και μετά να μην ξανασκοράρει(δεν το είχα συνειδητοποιήσει,τώρα το κατάλαβα που κοιτούσα σημειώσεις),αλλά τον Πανιώνιο να μην το εκμεταλλεύεται,αφού μείωσε μεν 49-42 στα 80" ,αλλα παραπάνω δεν κατάφερε,αφού αστόχησε σε 4 τρίποντα,και ο Ολυμπιακός πανηγύρισε έξαλλα την πρόκριση του στον τελικό.

*Παρόντας στο γήπεδο για ένα (μικρό) διάστημα ο  Μουράτος ,ενώ ήταν και η Μυρτώ του eurohoops,αρα αναμένετε άρθρο(αν δεν το έχει ήδη γράψει ,μιας και άργησα να γράψω αλλά τι να κάνω δεν προλαβαίνω. . . )

*Θα γίνω "κακός" τώρα,αλλά δεν βλέπω να έχει καμιά ελπίδα ο Ολυμπιακός απέναντι σε Ίκαρο. . .
Θα μου πει ο Δημήτρης ότι βιάζομαι και θα πω ότι όντως ο Ίκαρος θα παίξει πολύ κουρασμένος στους τελικούς(έχει τα  αναβληθέντα της Γ Εθνικής που δεν γίνανε λόγω εθνικής εφήβων ,χτες τελείωσε το πανελλήνιο σχολείων στην Καβάλα, που ο Κουρέπης ταξίδεψε-όλη νύχτα- οδικώς από την Πάτρα για να παρευρεθεί)ενώ έγινε και ότι έγινε στο Δευτεριάτικο με Κρόνο( http://www.eurohoops.net/el/ellada/220063/eskana-efivon-episodiakos-thriamvos-gia-ton-ikaro) ,αλλά είναι ομάδα χωρίς ταλέντο ο Ολυμπιακός,μόνο ο Κουρέπης να είναι καλά,αρκεί να  καθαρίσει τους ερυθρόλευκους σαν αυγό.

*Θα ήθελα να γράψω και κάτι για τον Πανιώνιο που το σκεφτόμουνα καιρό.
Με εντυπωσιάζει το "δέσιμο" που υπάρχει στην ακαδημία.
Στο ΣΕΦ παρευρέθηκαν πάρα πολλά παιδιά τόσο από το παιδικό,όσο και από το παμπαιδικό και ακόμα μικρότεροι.
Θα μου πείτε ότι πολλές ομάδες έχουν στην εξέδρα παιδιά της ακαδημίας τους,αλλά αυτό συμβαίνει  όταν παίζουν εντός(και ο Ολυμπιακός είχε το παιδικό του στο ΣΕΦ,αλλα ήταν με φόρμες της ομάδας,άρα είχαν προπ νωρίτερα οπότε χαίρω πολύ),εκτός έδρας να κουβαλιούνται τόσο πολλοί δεν το έχω δει σε άλλη ομάδα.
Και σήμερα στην Καλλιθέα,χαμός θα γίνεται. . .

*Σχετικά με τα όσα διάβασα για το παιδικό ,να πω και γω ότι από τα λίγα που σκαμπάζω ,πιστεύω το Σερβάκι πρέπει να παίζει playmaker και εκεί έχει την δυνατότητα να κάνει μεγάλη καριέρα.

Αυτά τα ολίγα.

Να γίνουν ωραία ματσάκια σήμερα στα παιδικά εύχομαι.

Στο βραδινό θα παρευρεθώ σίγουρα.
Αίμα και άμμος θα είναι.
Στο ΣΕΦ δύσκολα να προλάβω...








ΕΤΣΙ ΤΟ ΒΛΕΠΩ
QUOTE(HEAD HUNTER @ Apr 8 2016, 10:43 ) *
Για το μάτς Ολυμπιακός -Πρωτέας τα πάντα είναι ανοιχτά.
Το προηγούμενο ματς δεν είναι βαρόμετρο και μάλλον το αποτέλεσμα δεν είναι αντιπροσωπευτικό της ομάδας του Ολυμπιακού.
Συνιστώ λοιπόν να περιμένουμε. Οι μεγάλοι πάντα coach έχουν άσους στο μανίκι τους.

ΜΑΛΛΟΝ ΕΝΝΟΕΙΣ ΜΕΓΑΛΟΥΣ COACH ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΚΕΡΔΙΣΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΟΥ ΑΛΙΜΟΥ ΜΕ 120 ΠΟΝΤΟΥΣ .ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΣΟΥΣ ΑΣΣΟΥΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ .ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΧΩΡΙΣ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΥΣ!!!!!!!!!
mpek
Πες τα ρε ΕΤΣΙ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ! Είπα να μην γράψω για να μην έχουμε κουβέντες παραμονή του αγώνα αλλά αφού το έγραψες εσύ, καλώς έπραξες !
Εύχομαι και εγώ να γίνει καλό παιχνίδι, χωρίς τραυματισμούς και χωρίς γκρίνες για κακή διαιτησία.
Dhmhtrhs9
QUOTE (Gkos @ Apr 9 2016, 02:04 ) *
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 49-42
(23-9,34-18,43-34,49-42)

Μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού,που εκμεταλλέυτηκε το δυνατό ξεκίνημα στην έδρα του(παραπάνω κόσμο είχε ο Πανιώνιος πάντως wink.gif ) και έφτασε στην νίκη που τον στέλνει(μετά από πόσο καιρό άραγε ; ) ,στον τελικό ,όπου κατά πάσα πιθανότητα ,θα αντιμετωπίσει Ίκαρο Καλλιθέας.

Το θέαμα δεν ήταν ιδιαίτερα καλό,αλλά όπως είχα γράψει δεν περίμενα κάτι τέτοιο και δεν κατηφόρησα στο Ν. Φάληρο  γι αυτό.

Στα του αγώνα λοιπόν ,Ολυμπιακός και Πανιώνιος(ο Καρακεχαγιάς συμμετείχε κανονικά μεν,δεν ήταν καλός δε), συμβάδιζαν στο σκορ για να κάνει ένα 10-0 στα τελευταία 3 της περιόδου η γηπεδούχος,και να μετατρέψει το εύθραυστο 13-9 σε 23-9.
Το πρώτο καλάθι της β περιόδου άνηκε στον Πανιώνιο για το 23-11 ,αλλά χρειάστηκε να περάσουν 7 λεπτά για να ξανασκοράρει εντός πεδιάς με τον Καπρή να μειώνει σε 32-14 και να φτάσουμε στο 34-18 του ημιχρόνου.
Στην επανάληψη χρειάστηκαν 4 λεπτά για να δούμε οποιονδήποτε να σκοράρει.
Αυτός ήταν ο Ολυμπιακός που έκανε το 36-18  για να κάνει ο Κοψιάς το 36-20 στο 25'.
Εκεί ξεκίνησε το καλύτερο(το μόνο καλό βασικά)  διάστημα του Πανιωνίου στον αγώνα με την αφύπνιση του Μελισσουργού
που έφερε τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στο 43-34 με δικό του τρίποντο στην εκπνοή της τρίτης περιόδου.
Παρόμοια εξέλιξη με την τρίτη περίοδο στο ξεκίνημα  της 4της με τον Πανιώνιο να βρίσκει πολύ δύσκολα σκορ ,τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει με 13( 49-36) στο 34' και μετά να μην ξανασκοράρει(δεν το είχα συνειδητοποιήσει,τώρα το κατάλαβα που κοιτούσα σημειώσεις),αλλά τον Πανιώνιο να μην το εκμεταλλεύεται,αφού μείωσε μεν 49-42 στα 80" ,αλλα παραπάνω δεν κατάφερε,αφού αστόχησε σε 4 τρίποντα,και ο Ολυμπιακός πανηγύρισε έξαλλα την πρόκριση του στον τελικό.

*Παρόντας στο γήπεδο για ένα (μικρό) διάστημα ο  Μουράτος ,ενώ ήταν και η Μυρτώ του eurohoops,αρα αναμένετε άρθρο(αν δεν το έχει ήδη γράψει ,μιας και άργησα να γράψω αλλά τι να κάνω δεν προλαβαίνω. . . )

*Θα γίνω "κακός" τώρα,αλλά δεν βλέπω να έχει καμιά ελπίδα ο Ολυμπιακός απέναντι σε Ίκαρο. . .
Θα μου πει ο Δημήτρης ότι βιάζομαι και θα πω ότι όντως ο Ίκαρος θα παίξει πολύ κουρασμένος στους τελικούς(έχει τα  αναβληθέντα της Γ Εθνικής που δεν γίνανε λόγω εθνικής εφήβων ,χτες τελείωσε το πανελλήνιο σχολείων στην Καβάλα, που ο Κουρέπης ταξίδεψε-όλη νύχτα- οδικώς από την Πάτρα για να παρευρεθεί)ενώ έγινε και ότι έγινε στο Δευτεριάτικο με Κρόνο( http://www.eurohoops.net/el/ellada/220063/eskana-efivon-episodiakos-thriamvos-gia-ton-ikaro) ,αλλά είναι ομάδα χωρίς ταλέντο ο Ολυμπιακός,μόνο ο Κουρέπης να είναι καλά,αρκεί να  καθαρίσει τους ερυθρόλευκους σαν αυγό.

*Θα ήθελα να γράψω και κάτι για τον Πανιώνιο που το σκεφτόμουνα καιρό.
Με εντυπωσιάζει το "δέσιμο" που υπάρχει στην ακαδημία.
Στο ΣΕΦ παρευρέθηκαν πάρα πολλά παιδιά τόσο από το παιδικό,όσο και από το παμπαιδικό και ακόμα μικρότεροι.
Θα μου πείτε ότι πολλές ομάδες έχουν στην εξέδρα παιδιά της ακαδημίας τους,αλλά αυτό συμβαίνει  όταν παίζουν εντός(και ο Ολυμπιακός είχε το παιδικό του στο ΣΕΦ,αλλα ήταν με φόρμες της ομάδας,άρα είχαν προπ νωρίτερα οπότε χαίρω πολύ),εκτός έδρας να κουβαλιούνται τόσο πολλοί δεν το έχω δει σε άλλη ομάδα.
Και σήμερα στην Καλλιθέα,χαμός θα γίνεται. . .

*Σχετικά με τα όσα διάβασα για το παιδικό ,να πω και γω ότι από τα λίγα που σκαμπάζω ,πιστεύω το Σερβάκι πρέπει να παίζει playmaker και εκεί έχει την δυνατότητα να κάνει μεγάλη καριέρα.

Αυτά τα ολίγα.

Να γίνουν ωραία ματσάκια σήμερα στα παιδικά εύχομαι.

Στο βραδινό θα παρευρεθώ σίγουρα.
Αίμα και άμμος θα είναι.
Στο ΣΕΦ δύσκολα να προλάβω...



διακρινω μια αδιορατη εμπάθεια για τον ολυμπιακό? η γελιέμαι? οπως και νάχει πάντως ποτέ δεν είπα οτι θα χασει ο Ικαρος.με τα κορμια που έχει το θεωρώ αδύνατο.αλλα άλλο αυτό άλλο το......΄΄ θα τους καθαρίσει σαν αυγό΄΄και επίσης, είπες πως ομαδα χωρίς ταλέντο, και πρόσθεσες πως φοβερο δεσιμο στις ακαδημίες του πανιωνιου ενω αντιθετα μονο τα παιδιά του παιδικου..τες πα.ας μην οξυνουμε τα παθη .ας παιχτεί καλό παιχνιδι και ας κερδισει ο καλυτερος. είδομεν.
mpek
Μου κλέβεις τη δόξα φίλε Δημήτρη: Εγώ έγραψα πρώτος "Στο Εφηβικό δεν τίθεται θέμα: Ο ίκαρος θα περάσει άνετα από το Μπραχάμι και μετά θα διαλύσει τον Ολυμπιακό." Με βάση την έως σήμερα αγωνιστική εικόνα των ομάδων αυτό πιστεύω. Είπαμε να μην βιάζομαι αλλά τα προγνωστικά γίνονται πριν τον αγώνα, όχι μετά biggrin.gif . Όσον αφορά το δέσιμο πως να το κάνουμε: Μέσα στα πολλά του κακά ο Πανιώνιος δεν μπορεί κανείς να αμφισβητήσει ότι έχει εγκαταστάσεις με άκρως μπασκετική-αθλητική ατμόσφαιρα, όπου παιδιά και προπονητές δουλεύουν. Μπορεί να δουλεύουν στραβά ή ίσια, πάντως παμπαίδες, παίδες και έφηβοι γνωρίζονται μεταξύ τους και ο ένας πονάει τον άλλον. Με εξαίρεση τους άρρωστους του Παοκ, τέτοιο πράγμα δεν έχω συναντήσει αλλού στην Ελλάδα.
Dhmhtrhs9
QUOTE (mpek @ Apr 9 2016, 12:36 ) *
Μου κλέβεις τη δόξα φίλε Δημήτρη: Εγώ έγραψα πρώτος "Στο Εφηβικό δεν τίθεται θέμα: Ο ίκαρος θα περάσει άνετα από το Μπραχάμι και μετά θα διαλύσει τον Ολυμπιακό." Με βάση την έως σήμερα αγωνιστική εικόνα των ομάδων αυτό πιστεύω. Είπαμε να μην βιάζομαι αλλά τα προγνωστικά γίνονται πριν τον αγώνα, όχι μετά biggrin.gif . Όσον αφορά το δέσιμο πως να το κάνουμε: Μέσα στα πολλά του κακά ο Πανιώνιος δεν μπορεί κανείς να αμφισβητήσει ότι έχει εγκαταστάσεις με άκρως μπασκετική-αθλητική ατμόσφαιρα, όπου παιδιά και προπονητές δουλεύουν. Μπορεί να δουλεύουν στραβά ή ίσια, πάντως παμπαίδες, παίδες και έφηβοι γνωρίζονται μεταξύ τους και ο ένας πονάει τον άλλον. Με εξαίρεση τους άρρωστους του Παοκ, τέτοιο πράγμα δεν έχω συναντήσει αλλού στην Ελλάδα.



συμφωνω απόλυτα μαζί σου φίλε μου...και στο ποίος θα είναι ο νικητής και στο οτι έχουν φοβερές εγκαταστάσεις για παιδικοεφηβικά... ο τρόπος δουλειάς λίγο περίεργος αλλα οκ.αυτοί ξέρουν και αποφασίζουν. εγω μίλησα πρίν για την απαξίωση του Gkos για τον Ολυμπιακό.και να ξεκαθαρίσω δεν εχω καμία σχέση με την ομάδα του Ολυμπιακού. αυτά...και καλημέρα μας.
polykos
QUOTE(Dhmhtrhs9 @ Apr 9 2016, 12:43 ) *
... ο τρόπος δουλειάς λίγο περίεργος αλλα οκ.αυτοί ξέρουν και αποφασίζουν. ε


Τι το περίεργο υπάρχει με 5 προπονήσεις συν αγώνα την εβδομάδα, με στίβο και 2 μεσημεριανές "ατομικές".
Αν η δουλειά είναι περίεργο στις μέρες μας, πάω πάσο.
Dhmhtrhs9
QUOTE (polykos @ Apr 9 2016, 13:01 ) *
Τι το περίεργο υπάρχει με 5 προπονήσεις συν αγώνα την εβδομάδα, με στίβο και 2 μεσημεριανές "ατομικές".
Αν η δουλειά είναι περίεργο στις μέρες μας, πάω πάσο.



παιδιά δεν θέλω να δημιουργηθουν παρεξηγησεις...ας απολαυσουμε οσοι δουμε τους γωνες των παιδιων χωρις ακροτητες.αυτο. και πολυ καλα κανουν και δουλευουν.αυτοι ξερουν καλυτερα.
mpek
QUOTE (polykos @ Apr 9 2016, 13:01 ) *
Τι το περίεργο υπάρχει με 5 προπονήσεις συν αγώνα την εβδομάδα, με στίβο και 2 μεσημεριανές "ατομικές".
Αν η δουλειά είναι περίεργο στις μέρες μας, πάω πάσο.

Η δουλειά είναι απαραίτητη. Υπάρχουν όμως κάποιες παγκοσμίως αποδεκτές παραδοχές ως προς τον όγκο και το είδος προπόνησης σε αθλητές/ριες νεαρών ηλικιών. Επίσης η πίεση για διάκριση - πρωταθλητισμό πρέπει να λαμβάνεται υπόψιν γιατί οδηγεί κάπου κάπου σε υποβάθμιση των σχολικών επιδόσεων. Αν αυτά τηρούνται, τότε τα πράγματα πάνε μια χαρά. Τηρούνται ? Ελλείψει στιβαρής κεντρικής παρακολούθησης, η απάντηση εξαρτάται από κάθε γονέα ξεχωριστά.
polykos
QUOTE(Dhmhtrhs9 @ Apr 9 2016, 13:06 ) *
παιδιά δεν θέλω να δημιουργηθουν παρεξηγησεις...


Προς θεού, τι να παρεξηγηθεί.
Μια πληροφορία έδωσα, εξάλλου είπα πάσο, κάτι που αφορά και τον mpek βέβαια.
mpek
Δικαιοτατη και μεγαλων διαστασεων νικη του ολυμπιακου επι του πρωτεα 67 51. Η διαφορα εφτασε ως τους 30 ποντους. Παμε για τριτο αγωνα στη Βουλα.
Gkos
QUOTE (mpek @ Apr 9 2016, 20:58 ) *
Δικαιοτατη και μεγαλων διαστασεων νικη του ολυμπιακου επι του πρωτεα 67 51. Η διαφορα εφτασε ως τους 30 ποντους. Παμε για τριτο αγωνα στη Βουλα.




Σπασανε καρδιες στην Καλλιθεα, 84-83 νικητης ο Ικαρος και την Τριτη εχουμε τριτο αγωνα!
Gkos


Πέτρος Στριγάς (Ολυμπιακός)









ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ –ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ 67-51 (1-1)
Διαιτητές : 27-13, 38-23, 56-28, 67-51
Διαιτητές: Γρίβα Κατσιμάρδος
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χρυσανθόπουλος) : Κατσάνι , Τσουμάνης 8, Τσορμπατζόγλου , Στριγάς 16(1) , Φιλίππου 2, Γραμματικός 2, Πετρόπουλος 11(3) , Ποκουσένσκι 8 , Παπακυριακόπουλος , Κιουρτζίδης , Ζευγαράς 8 , Μερισιώτης 12
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Τσεμπέρης): Τσακναρίδης 2, Κούρος 2, Ναμίας 2, Μυλωνάκης 3(1) , Πρωτόπαπας 2, Μπέλσης 2, Νικολάκης 12(1) , Καματερός 6, Μιχαήλ 1, Ταρτάλης 6, Χούπης 3, Αλεξάνδρου 10

AE IKAΡΟΥ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ -ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 84-83 (1-1)
Δεκάλεπτα : 20-13, 38-32, 61-61, 84-83
Διαιτητές : Ραχιώτης Ορφανός Εμμ.
ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Χατζηδάκης Γ. ): Χρήστου 7, Εμινίδης 1, Μαργέλης 11(2) , Μαλλιωτάκης , Κοντούδης 14(2) , Κοντιζάς 7, Καλλίλας 7(1) , Χατζηδάκης Εμ. 26, Τριμερίτης 11(1)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Φατούρος , Φραντζής ): Κοπακάκης 7(1), Κολοβέρος Ι.2, Κολοβέρος Α. 11, Μακαριάδης 9(1), Λουτριώτης, Τσιμπούκης 6, Μόσορας 2 , Αρμάος 6, Ρουμελιώτης 24(3), Δημητρακόπουλος 16


http://www.eskana.gr/2016/04/play-off_26.html?m=1

Ειχε απουσιες η Βουλα;
Ο Ταρταλης ειναι ο Γαργαλης;;!!!
Gkos
Play off Παίδων ΕΣΚΑΝΑ:Mε την βοήθεια του διαιτητή Ραχιώτη νίκησε ο Ικαρος Καλλιθέας τον Πανιώνιο με 84-83.


Mε την βοήθεια του διαιτητή Ραχίωτη νίκησε ο Ίκαρος Καλλιθέας τον Πανιώνιο
με 84-83,o οποίος ειδικά μετά το πρώτο δεκάλεπτο έβρισκε όλο και κάτι να σφυρίζει(φάουλ,βήματα)εισβάρος του Πανιωνίου με αποτέλεσμα το σκορ να γίνει
28-17 πέντε λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου.

Ο Πανιώνιος έδειξε την μεγάλη αξία που διαθέτει ως ομάδα και μείωσε σε 38-32 στο ημίχρονο.

Η κούραση των παικτών του Ικαρου Καλλιθέας στην επανάληψη ήταν εμφανή ο Πανιώνιος το εκμεταλλεύτηκε και τον έφτασε σε απόσταση αναπνοής 61-55,70-65,
73-69 αλλά από αυτό το σημείο και πάλι ο διαιτητής Ραχιώτης αδίκησε τον φιλοξενούμενο, σε τρεις συνεχόμενες φάσεις έδωσε ανύπαρκτα φάουλ κατά του Πανιωνίου με μεγάλες διαμαρτυρίες από τον πάγκο του. Τελικά ο Πανιώνιος δε άντεξε αστοχόντας στο τελευταίο σουτ της αναμέτρησης έχασε με 84-83.

Τέτοια διαιτησία υποβαθμίζει το άθλημα, εμείς εδώ στο blog πάντα θα πιστεύουμε οτι πρέπει να γίνει ακόμη ποιο αξιοκρατικό΄


Δεκάλεπτα : 20-13, 38-32, 61-55, 84-83

Διαιτητές : Ραχιώτης Ορφανός Εμμανουηλ
.
ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Χατζηδάκης): Χρήστου 7, Εμινίδης 1, Μαργέλης 11(2) , Μαλλιωτάκης , Κοντούδης 14(2) , Κοντιζάς 7, Καλλίλας 7(1) , Χατζηδάκης 26, Τριμερίτης 11(1)


ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Φατούρος , Φραντζής ): Κοπακάκης 7(1), Κολοβέρος Ι.2, Κολοβέρος Α. 11, Μακαριάδης 9(1), Λουτριώτης, Τσιμπούκης 6, Μόσορας 2 , Αρμάος 6, Ρουμελιώτης 24(3), Δημητρακόπουλος 16


http://moshatotaurossporty.blogspot.gr/201...-84-83.html?m=1



Σοβαρα δεν θα εγραφα τιποτα ,θα ημουνα καλο παιδι.
Το συγκεκριμενο αρθρο βεβαια δεν ειναι τοσο "αθωο" (ξερει o mpek)αλλα εδωσε ενα φαουλ ο Ραχιωτης που δεν θα το σφυρουσε ουτε ο Αγγελοπουλος!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.