Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Α´ ΕΣΚΑΝΑ 2009-10
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Υπόλοιπα Ανδρικά Πρωταθλήματα > Ε.Σ.ΚΑ.Ν.Α.
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14
Ταχυδρόμος
QUOTE(xal7 @ Feb 28 2010, 23:04 ) *
ταχυδρομε κατ αρχην συνχαρητηρια για ολα αυτα που αναγνωριζεις στον Πορφυρα,θελει καρδια και ψυχη να το κανει καποιος αυτο για αντιπαλο,αλλα με χαλασε λιγο που σε μια ανταλαγη αποψεων εμπλεξες τον ποινικο κωδικα,μου θυμησε λιγο παιδακι που λεει,θα το πω στον μπαμπα μου,μην χαλας την εικονα σου που δειχνει μια χαρα.



Φίλε xal7, κατ αρχάς επειδή ο rover 6 αναρωτιέται, ο Ταχυδρόμος έλειπε ταξίδι για δουλειές. Δεν χάθηκε. Αλλωστε ο Ταχυδρόμος 'χτυπάει" πάντα "δυό φορές"...!!!!!!
Δεν είπα τίποτα για μηνύσεις κλπ. Είπα απλά οτι πρέπει να προσέχουμε τι λέμε γιατί δεν είναι σωστό να θίγουμε συλλόγους επειδή σε ένα αγώνα η διαιτησία μπορεί να ήταν υπέρ του και να λέμε απλά για "χειρουργεία". Το χειρουργείο σημαίνει 'στησιμο" με ενδεχόμενο ένοχο τον οφελημένο. Ειπα επίσης οτι αν δεν έρθουν αποδείξεις, τέτοιες κουβέντες αποτελούν συκοφαντική δυσφήμιση. Ζήτησα λοιπόν λεπτομέριες. Δεν πήρα ποτέ απάντηση από τον rover 6, παρά μόνο εξυπνάδες και παλλικαρισμούς. Αλλα για την "ταμπακιέρα" τίποτα. Σιωπή...
Τώρα όσον αφορά το παιχνίδι με τον Θεμιστοκλή, ο Πρωτέας δεν έπαιξε καλά. Βέβαια του έλειπαν και 4 παίκτες. Γιοβάς (τραυματίας), Παπαθανασόπουλος (μονάδα), Σπυριδάκης και Χάλαρης (τιμωρημένοι από τον Σύλλογο). Οι πληροφορίες μου λένε οτι ο Σπυριδάκης τιμωρήθηκε με 3 αγωνιστικές (!!!) από τη διοίκηση επειδή "μανούριασε" στο παιχνίδι με το Ρέντη, και ο Χάλαρης επειδή αποβλήθηκε με ντισκαλιφιέ στον ίδιο αγώνα. Δείγμα ήθους βέβαια, που μάλλον όμως στοιχίζει ακριβά αν κρίνει κανείς από τα αποτελέσματα, που μπορεί να στοιχίσουν στον Πρωτέα και τη δεύτερη θέση, ειδικά αφού η τιμωρία ισχύει και στο παιχνίδι με τον Πορφύρα, τουλάχιστον για το Σπυριδάκη.
Τώρα αν ευνοήθηκε από τη διαιτησία ο Πρωτέας, αυτό δεν το είδα. να ρωτήσουμε όμως τον rover 6. Μπορεί να ήταν και στη Βούλα και να ξέρει από πρώτο χέρι....
ΝΕΣΤΩΡ
QUOTE(ΝΕΣΤΩΡ @ Feb 27 2010, 21:34 ) *
Αγαπητέ vag1978
Σχετικά με τον αγώνα με το Πέρα, αυτός ήταν μία επανάληψη του αγώνα του πρώτου γύρου, όπου ένα μέτριο ΠΕΡΑ είχε κερδίσει έναν κακό ΠΟΡΦΥΡΑ. Αν και τότε παρουσιάστηκαν ευκαιρίες και βολικά διαστήματα, εν τούτοις ο ΠΟΡΦΥΡΑΣ δεν μπόρεσε να τα εκμεταλλευτεί και να κερδίσει. Και τότε έχασε δικαίως.

Τώρα όμως είχαμε μία σεμιναριακή περίπτωση, για το πως χάνεται ένα μισοκερδισμένο παιχνίδι. Ένα μέτριο ΠΕΡΑ δεν μπόρεσε να κερδίσει έναν μέτριο έως και κακό, για τρία δεκάλεπτα, ΠΟΡΦΥΡΑ.
Αν και το ΠΕΡΑ προηγήθηκε αρκετά στην αρχή, εν τούτοις :
Δεν μπόρεσε να βρει απαντήσεις, από ένα σημείο και πέρα στη βελτιωμένη άμυνα του ΠΟΡΦΥΡΑ.
Οι παίκτες του ΠΕΡΑ, πιεζόμενοι, έκαναν αρκετά λάθη, όπως λάθη –πάντα κατά τον γράφοντα- έκανε και ο πάγκος (π.χ. βγήκε πολύ ενωρίς με 5ο φάουλ ο καλλίτερος παίκτης του).
Ήταν σε πολύ καλή ημέρα ο Φωτόπουλος.

Σχετικά με το παρασκήνιο :
• Όταν με τη λήξη του ημιχρόνου ο Φωτόπουλος επέτυχε απίθανο μακρινό τρίποντο, που δεν μέτρησε ως εκτός χρόνου, τότε μόνο ακούστηκαν από την ΕΞΕΔΡΑ φωνές ότι το ματς βιντεοσκοπείται. Διαδικασία που όπως είναι γνωστό την κάνει ο ΠΟΡΦΥΡΑΣ, όπως και άλλες ομάδες, τα τελευταία χρόνια.
• Από ό,τι βλέπω, οι παράγοντες του ΠΟΡΦΥΡΑ καταβάλλουν προσπάθειες, ώστε η εξέδρα να μην προβαίνει σε ακραίες εξάρσεις, που συνήθως υποκινούνται από ένα-δύο θερμόαιμους. Και τα καταφέρνει πολύ καλά. Οπωσδήποτε πάντως αυτή δεν έχει καμία σχέση και απέχει παρασάγγες από την εξέδρα του περυσινού πρωταθλητή.

Σχετικά με τη διαιτησία και μακριά από εικασίες :
• Δεν στέκομαι στα “βήματα” και λοιπά μικρολάθη που σφυρίζονται και συνήθως ΟΛΟΙ οι υποπίπτοντες γελούν ειρωνικά, για να υποβιβάσουν το λάθος τους.
• Αν οι διαιτητές μετρούσαν το τρίποντο του Φωτόπουλου, ακριβώς με τη λήξη του ημιχρόνου και με 8 πόντους πίσω τον ΠΟΡΦΥΡΑ, μάλλον κανείς δεν θα μίλαγε.
• Σχεδόν όλοι οι αμυντικοί βλέπουν τα “θολά” αμυντικά φάουλ μέσα στη ρακέτα ως επιθετικά και οι επιτιθέμενοι τα αντίστοιχα επιθετικά ως αμυντικά. Εμείς οι απέξω συνήθως τα βλέπουμε όπως μας αρέσει. Παρά ταύτα ένα επιθετικό που σφυρίχτηκε στον Ανδρεαδάκη, στο 2ο ημίχρονο, μάλλον δόθηκε ανάποδα.

Αυτά. Και καταλήγω(-ουμε??) ότι εφέτος ο ΠΟΡΦΥΡΑΣ κερδίζει και παιχνίδια χωρίς να είναι πολύ καλός, παιχνίδια που μέχρι πέρυσι τα έχανε. Εξ άλλου και οι αριθμοί συμφωνούν.

Και τέλος, αν μου επιτρέπεις, μία φιλική προτροπή. Η αντίληψη ότι υποβιβάζοντας μία συζήτηση, υποβιβάζουμε το συνομιλητή μας, είναι λανθασμένη και συνήθως αποδεικνύεται μπούμεραγκ.


Καλή συνέχεια
ΝΕΣΤΩΡ



Φίλε vag1978

όπως κατάλαβες το ματς το είδα (...αλήθεια, εσύ το είδες???).

περιμένω από μέρες τη θέση σου (...τη σοβαρή , όχι την "παραλιακή").

καλό φινάλε.

ΝΕΣΤΩΡ
ΝΕΣΤΩΡ
QUOTE(pontikos @ Feb 25 2010, 12:25 ) *
Δεχομαι το κερασμα αρκει να ειναι και οι παραγοντες σου εκει να μας δωσουν αυτα που μας χρωστανε εδω και χρονια

Φίλε PONTIKE

Ως σχετικά νέος στο forum, όπως και πολλοί άλλοι, θα ήθελα πολύ, μα πάρα πολύ, να ακούσω από πρώτο χέρι κάποιο ιστορικό, κάποια ερμηνεία, μία θέση τέλος πάντων ή/και εξήγηση -μην αγχώνεσαι, με δικά σου λόγια- για τη συγκεκριμένη οφειλή στην οποία αναφέρεσαι.
Υπάρχει πράγματι ή θέλεις να μας πεις κάτι άλλο??

Και ενώ για την απόδοση των Ομάδων ή τις διαιτησίες σηκώνει πολλή συζήτηση και κάποιο ...χαβαλέ, εδώ τα πράγμα πρέπει να είναι ξεκάθαρο και λαμπικαρισμένο, διαφορετικά θα δώσεις λαβή σε κακόβουλους -και υπάρχουν πολλοί- να σε κακολογήσουν. Πείσε με σε παρακαλώ ότι θα πέσουν έξω.

Περιμένοντας
ΝΕΣΤΩΡ
rover6
QUOTE(Ταχυδρόμος @ Mar 3 2010, 23:07 ) *
Φίλε xal7, κατ αρχάς επειδή ο rover 6 αναρωτιέται, ο Ταχυδρόμος έλειπε ταξίδι για δουλειές. Δεν χάθηκε. Αλλωστε ο Ταχυδρόμος 'χτυπάει" πάντα "δυό φορές"...!!!!!!
Δεν είπα τίποτα για μηνύσεις κλπ. Είπα απλά οτι πρέπει να προσέχουμε τι λέμε γιατί δεν είναι σωστό να θίγουμε συλλόγους επειδή σε ένα αγώνα η διαιτησία μπορεί να ήταν υπέρ του και να λέμε απλά για "χειρουργεία". Το χειρουργείο σημαίνει 'στησιμο" με ενδεχόμενο ένοχο τον οφελημένο. Ειπα επίσης οτι αν δεν έρθουν αποδείξεις, τέτοιες κουβέντες αποτελούν συκοφαντική δυσφήμιση. Ζήτησα λοιπόν λεπτομέριες. Δεν πήρα ποτέ απάντηση από τον rover 6, παρά μόνο εξυπνάδες και παλλικαρισμούς. Αλλα για την "ταμπακιέρα" τίποτα. Σιωπή...
Τώρα όσον αφορά το παιχνίδι με τον Θεμιστοκλή, ο Πρωτέας δεν έπαιξε καλά. Βέβαια του έλειπαν και 4 παίκτες. Γιοβάς (τραυματίας), Παπαθανασόπουλος (μονάδα), Σπυριδάκης και Χάλαρης (τιμωρημένοι από τον Σύλλογο). Οι πληροφορίες μου λένε οτι ο Σπυριδάκης τιμωρήθηκε με 3 αγωνιστικές (!!!) από τη διοίκηση επειδή "μανούριασε" στο παιχνίδι με το Ρέντη, και ο Χάλαρης επειδή αποβλήθηκε με ντισκαλιφιέ στον ίδιο αγώνα. Δείγμα ήθους βέβαια, που μάλλον όμως στοιχίζει ακριβά αν κρίνει κανείς από τα αποτελέσματα, που μπορεί να στοιχίσουν στον Πρωτέα και τη δεύτερη θέση, ειδικά αφού η τιμωρία ισχύει και στο παιχνίδι με τον Πορφύρα, τουλάχιστον για το Σπυριδάκη.
Τώρα αν ευνοήθηκε από τη διαιτησία ο Πρωτέας, αυτό δεν το είδα. να ρωτήσουμε όμως τον rover 6. Μπορεί να ήταν και στη Βούλα και να ξέρει από πρώτο χέρι....

αγαπητε ταχυδρομε

αν λοιπον ειδες το παιχνιδι της ομαδος σου με τον θεμιστοκλη και δεν ειδες οτι ο πρωτεας ευνοηθηκε τοτε σορρυ φιλε αλλα δεν ξερεις............ και οποιαδηποτε κουβεντα κανουμε γινεται πισω απο τα οπαδικα γυαλια που φορας και ειναι ανουσια.
δεν σου απαντησα με εξυπναδες και παλλικαρισμους αλλα με χιουμορ αλλα μαλλον δεν εχεις ιδεα απο μπασκετακι και σιγουρα δεν διαθετεις και χιουμορ.
δεν πειραζει..........σου γραφω λοιπον για να τελειωνουμε οτι την φετεινη χρονια τις καλυτερες διαιτησιες τις ειχε ο πρωτεας και επισης τα περισσοτερα παραπονα απο ομαδες εγιναν οταν επαιζαν με την ομαδα σου, π.χ ρεντης ,πολις αετος περα.αυτες τουλαχιστον ξερω εγω .αν υπαρχουν και αλλες δεν το ξερω.
θα τα πουμε την δευτερα λοιπον χωρις παθος και εχθρες γιατι πανω απο ολα το μπασκετακι ειναι παιχνιδι.

φιλια ........και τα λεμε.

MBANDA
QUOTE(leonkalf @ Mar 2 2010, 12:15 ) *
* ΠΟΛΙΣ - ΑΕ ΡΕΝΤΗ 77-65 (30-30)

ΑΕ ΡΕΝΤΗ (Παπαδάτος, Τσαουσίδης ): Τσαμπρούνης , Πασπαλάς 8(1), Σαββίδης 2 , Χαραλαμπίδης 20(2) Ράδης 12(3), Κατσιέρης , Βλίτσιος 12, Πανουργιάς , Σοκόλοφ 9, Λευκόπουλος 2 , Χρήστου , Μεντένης


Μιά που πολλοί ασχολήθηκαν με τον ΠΟΛΙΣ εγώ θα γράψω για τον ΡΕΝΤΗ.
Λοιπόν. στο παιχνίδι αυτό έβγαζε μάτια σε άμυνα και επίθεση ο ψηλός και μικρός (ρωσικής καταγωγής?) Σοκόλοφ, αλλά ο προπονητής προτιμούσε να παίζει με λάθος ψηλό, βούτυρο στο ψωμί του (μέτριου προχθές και χωρίς πολύ κέφι και πανηγυρισμούς) Ραλλάτου και του άλλου ψηλού.
Μόλις η ομάδα του ΡΕΝΤΗ πλησίαζε στον πόντο ή ξέφευγε (αφού είχε προηγηθεί και με 5-6 πόντους) με αίμα και ...άμμο από τους εξαιρετικούς περιφερειακούς, έβαζε μέσα τον λάθος play-maker (από που και ως που play -maker???), που χάλαγε όλη την ομάδα καθώς ούτε να οργανώσει ούτε να σκοράρει μπορούσε, ενώ όσον αφορά στην άμυνα τελείωσε τον αγώνα (που για 30 λεπτά ήταν στον πόντο) με 0!!! φάουλ.
Δεν θα το σχολίαζα καθώς κάθε παίχτης έχει δικαίωμα να έχει και άσχημη βραδυά.
Το γράφω όμως για τους παρακάτω λόγους :
1. Μόλις το πήρε ...απόφαση ο προπονητής και τον απέσυρε στον πάγκο (αφού η διαφορά έφτασε τους μείον 17-18 πόντους 5 λεπτά πριν λήξει) αυτός κλώτσαγε προκλητικά τα καθίσματα στον πάγκο, λες και του έφταιγαν αυτά.
2. Έμαθα ότι τον παίχτη αυτόν τον φόρτωσε στη ομάδα κάποιος καλός μάνατζερ (από αυτούς που εργάζονται σκληρά για την άνοδο του μπάσκετ στην Ελλάδα, μέσω της ανόδου των καταθέσεών τους) και μάλιστα με συμβόλαιο αυτοκρατορικό και λεφτά που δεν πέρνουν μαζί όλοι οι άλλοι καλοί περιφερειακοί, πραγματικοί εργάτες της ομάδας, αλλά ούτε και στην Γ Εθνική παίχτες 5άδας, επειδή, λέει, είχε παίξει, λέει, σε καλό ...Σχολείο.
3. Έμαθα επίσης ότι αυτό δεν είναι το πρώτο παιχνίδι που αυτός τυχαίνει τέτοιας ευνοϊκής μεταχείρισης και δεν μπορώ να μην το συσχετίσω με τον αμέσως προηγούμενο λόγο (κοίτα τι σκέφτομαι ο ...αθεόφοβος!!!).

Αυτά είδα, αυτά έμαθα και θα χαρώ να με ...διαψεύσει ή να μου εξηγήσει όποιος πραγματικά ξέρει.
Αλλιώς αφήστε αναπάντητη την ...συκοφαντία μου.

Υ/Γ.
1. Να σημειώσω (αν θέλετε το πιστεύετε) ότι δεν έχω σχέση με κανένα παίχτη του ΡΕΝΤΗ και είναι προς τιμή τους που αυτή η κατάσταση δεν έχει γραφτεί ακόμη εδώ.
2. Άμα μετράνε τα Σχολεία, τρέξτε παράγοντες να κλείσετε από τώρα τον Gummy Bear (Το πράσινο αρκουδάκι της διαφήμισης ντε!!!), πριν αποφοιτήσει και ανέβει το κασέ του, καθώς αυτός είναι καλό παιδί, άριστος μαθητής κτλ κτλ κτλ
leonkalf
Το σημερινό πρόγραμμα:

Κλ. Κερατσινίου 20.00 Θεμιστοκλής – Προοδευτική
Κλ. Π. Σαλπέας 20.30 Πορφύρας – Πρωτέας Β.
Κλ. Εθν. Αντίστασης 20.15 Αετός Καλλ.- Ελευθερία Μοσχ.
Κλ. Αλ. Σάλτας Μεγάρων 21.00 Μέγαρα – Πέρα
Κλ. Αγ. Δημητρίου 21.00 Αστέρας Αγ. Δημ. - Τερψιθέα
2ο κλ. Βάρης 21.00 Βάρη – Πόλις
Νέο κλ. Ρέντη 20.00 ΑΕ Ρέντη – Άρης Νικ.


Ενδιαφέροντα ματς απόψε, κυρίως σε Σαλπέας (ο Πορφύρας με νίκη ουσιαστικά παίρνει το πρωτάθλημα), Ρέντη, Καλλιθέα, Βάρη (σημαντικοί αγώνες αφού η σωτηρία ίσως κριθεί από τη 10η θέση και πάνω..).
rover6
QUOTE(leonkalf @ Mar 8 2010, 14:06 ) *
Κλ. Π. Σαλπέας 20.30 Πορφύρας – Πρωτέας Β.

καλο υπολοιπο σε ολους ............
με την νικη του σημερα ο πορφυρας ανεβαινει πλεον στην γ εθνικη και μενει να δουμε αν το ονειρο των παραγοντων του να μεινει εκει θα γινει πραγματικοτητα.
στο σημερινο ντερμπυ ο πρωτεας παρουσιαστηκε πολυ αδυναμος λογω απουσιων και τιμωριων και το παιχνιδακι ελειξε ηρεμα και απλα.
Nikomelic
QUOTE(MBANDA @ Mar 5 2010, 23:20 ) *
Μιά που πολλοί ασχολήθηκαν με τον ΠΟΛΙΣ εγώ θα γράψω για τον ΡΕΝΤΗ.
Λοιπόν. στο παιχνίδι αυτό έβγαζε μάτια σε άμυνα και επίθεση ο ψηλός και μικρός (ρωσικής καταγωγής?) Σοκόλοφ, αλλά ο προπονητής προτιμούσε να παίζει με λάθος ψηλό, βούτυρο στο ψωμί του (μέτριου προχθές και χωρίς πολύ κέφι και πανηγυρισμούς) Ραλλάτου και του άλλου ψηλού.
Μόλις η ομάδα του ΡΕΝΤΗ πλησίαζε στον πόντο ή ξέφευγε (αφού είχε προηγηθεί και με 5-6 πόντους) με αίμα και ...άμμο από τους εξαιρετικούς περιφερειακούς, έβαζε μέσα τον λάθος play-maker (από που και ως που play -maker???), που χάλαγε όλη την ομάδα καθώς ούτε να οργανώσει ούτε να σκοράρει μπορούσε, ενώ όσον αφορά στην άμυνα τελείωσε τον αγώνα (που για 30 λεπτά ήταν στον πόντο) με 0!!! φάουλ.
Δεν θα το σχολίαζα καθώς κάθε παίχτης έχει δικαίωμα να έχει και άσχημη βραδυά.
Το γράφω όμως για τους παρακάτω λόγους :
1. Μόλις το πήρε ...απόφαση ο προπονητής και τον απέσυρε στον πάγκο (αφού η διαφορά έφτασε τους μείον 17-18 πόντους 5 λεπτά πριν λήξει) αυτός κλώτσαγε προκλητικά τα καθίσματα στον πάγκο, λες και του έφταιγαν αυτά.
2. Έμαθα ότι τον παίχτη αυτόν τον φόρτωσε στη ομάδα κάποιος καλός μάνατζερ (από αυτούς που εργάζονται σκληρά για την άνοδο του μπάσκετ στην Ελλάδα, μέσω της ανόδου των καταθέσεών τους) και μάλιστα με συμβόλαιο αυτοκρατορικό και λεφτά που δεν πέρνουν μαζί όλοι οι άλλοι καλοί περιφερειακοί, πραγματικοί εργάτες της ομάδας, αλλά ούτε και στην Γ Εθνική παίχτες 5άδας, επειδή, λέει, είχε παίξει, λέει, σε καλό ...Σχολείο.
3. Έμαθα επίσης ότι αυτό δεν είναι το πρώτο παιχνίδι που αυτός τυχαίνει τέτοιας ευνοϊκής μεταχείρισης και δεν μπορώ να μην το συσχετίσω με τον αμέσως προηγούμενο λόγο (κοίτα τι σκέφτομαι ο ...αθεόφοβος!!!).

Αυτά είδα, αυτά έμαθα και θα χαρώ να με ...διαψεύσει ή να μου εξηγήσει όποιος πραγματικά ξέρει.
Αλλιώς αφήστε αναπάντητη την ...συκοφαντία μου.

Υ/Γ.
1. Να σημειώσω (αν θέλετε το πιστεύετε) ότι δεν έχω σχέση με κανένα παίχτη του ΡΕΝΤΗ και είναι προς τιμή τους που αυτή η κατάσταση δεν έχει γραφτεί ακόμη εδώ.
2. Άμα μετράνε τα Σχολεία, τρέξτε παράγοντες να κλείσετε από τώρα τον Gummy Bear (Το πράσινο αρκουδάκι της διαφήμισης ντε!!!), πριν αποφοιτήσει και ανέβει το κασέ του, καθώς αυτός είναι καλό παιδί, άριστος μαθητής κτλ κτλ κτλ


Κρύβεις μεγάλη εμπάθεια πραγματικά και για το πρόσωπό μου, αλλά και για τον συγκεκριμένο παίκτη (Πανουριάς Θανάσης) και δεν καταλαβαίνω το λόγο...Δεν ξέρω αν και πόσο με γνωρίζεις προσωπικά (είτε εμένα, είτε το παιδί), απλά μπαίνω στο forum για να σου απαντήσω σε μερικά πράγματα που δείχνεις και νομίζεις ότι τα ξέρεις καλά!!Επιπλέον να σημειώσω ότι το ποστάρισμά σου είναι σε άσχετη στιγμή (μια βδομάδα μετά το παιχνίδι ΠΟΛΙΣ-ΡΕΝΤΗΣ) και βεβαίως μοναδικό στόχο έχει να θίξει το άτομό μου ή πιθανώς να σπείρει τη διχόνια στην ομάδα του ΡΕΝΤΗ!
Φίλε ή φίλη MBANDA, τα προηγούμενα ποσταρίσματά σου δείχνουν άνθρωπο που ασχολείται με το μπασκετάκι και το παρακολουθεί σε διάφορα επίπεδα (ερασιτεχνικά κυρίως) και σε γενικές γραμμές έχεις μια-κάποια άποψη πάνω στο άθλημα, ενίοτε σωστή.
Για το αν εργάζομαι σκληρά ή όχι για το άθλημα του Μπάσκετ την Ελλάδα και το κατά πόσο κάνω σωστά τη δουλειά μου (για την ακρίβεια το χόμπυ μου και όχι την κανονική μου δουλειά, άσχετα με το ότι αφιερώνω πολύ χρόνο και ιδρώτα σ'αυτό το "χόμπυ" ), άσε να το κρίνουν οι αθλητές, οι παράγοντες και οι προπονητές, οι οποίοι έχω συνεργαστεί και συνεργάζομαι αυτά τα χρόνια!Εκτός αν είσαι κάποιος από αυτούς, οπότε έχεις κάποιο προσωπικό πρόβλημα, το οποίο μπορείς να μου αναφέρεις βέβαια!Επιπρόσθετα για την άνοδο των καταθέσεων μου άστο καλύτερα, γιατί τα χρήματα τα οποία μου χρωστάνε και από προηγούμενες χρονιές, αλλά ειδικά φέτος οι ομάδες είναι πραγματικά αρκετά...Να ξέρεις ακόμα ότι στη ζωή μου έχω βοηθήσει πολλά παιδιά να παίξουν σε ομάδα, χωρίς να πάρω δεκάρα, ενώ όποτε ρωτήθηκε η γνώμη μου για παιδί που ανήκει σε άλλο γραφείο ή πιθανώς να μην έχει καν μάνατζερ εγώ πάντοτε έλεγα και λέω τα καλύτερα λόγια αν το παιδί (ή κάποιος προπονητής) αξίζει...Αυτό το τελευταίο το σημειώνω, γιατί υπάρχουν άλλοι μανατζαρέοι στο χώρο που το έχουν επάγγελμα να βγάζουν κουτσό ή παλιοχαρακτήρα έναν αθλητή αν δεν ανήκει στο γραφείο τους!!Επίσης να σου αναφέρω πως με όλες τις ομάδες της ΕΣΚΑΝΑ έχω από αρκετά καλή εως άριστη σχέση με παράγοντες, προπονητές, αλλά κυρίως με τα περισσότερα παιδιά που αγωνίζονται στην Ένωση αυτή, αφού υπήρξα αθλητής σε αρκετές από τις ομάδες της...Το γράφω αυτό, αφενός γιατί αναφέρεσαι σε έναν αγώνα μεταξύ 2 ομάδων αυτής της Ένωσης (ΠΟΛΙΣ-ΡΕΝΤΗΣ) και αφετέρου, γιατί προσπαθείς να αποδείξεις πως ο Πανουριάς (και ο κάθε παίκτης μου) τυγχάνει ευνοικής μεταχείρισης, γιατί είναι παίκτης μου!!
Μάθε λοιπόν πως το εν λόγω παιδί έχει ένα "πλουσιοπάροχο" συμβόλαιο, το οποίο ανέρχεται ετησίως στα 4000 Ευρώ!!(4200 για την ακρίβεια)...Μάθε επιπλέον πως με το συγκεκριμένο σωματείο (ΡΕΝΤΗΣ) -του οποίου υπήρξα και αθλητής σε μια ομολογουμένως πολύ καλή χρονιά το 2005/2006- έχω πάρα πολύ καλή σχέση με όλους τους ανθρώπους εκεί και όλα τα παιδιά!Να σημειώσω ότι ακόμα και σήμερα που διανύουμε χαλεπούς οικονομικά καιρούς, οι άνθρωποι στο ΡΕΝΤΗ είναι κύριοι με Κ κεφαλαίο και πληρώνουν τα οδοιπορικά τους στην ώρα τους, ανεξαρτήτως αποτελεσμάτων...Επιπλέον να σου πω πως εκτός του Πανουριά στην ομάδα έχω άλλους 2 παίκτες (Ράδης, Βλίτσιος), ένα παιδί που το έχω βοηθήσει σε παλαιότερη μεταγραφή του αφιλοκερδώς (Σαββίδης) και πολλούς φίλους με τους οποίους ποιος ξέρει ίσως να έχω κάποια μετέπειτα συνεργασία...
Και καλά εμένα δεν με ξέρεις ή με αντιπαθείς...Υποτιμά πραγματικά την αξία του ως προπονητή και ως ανθρώπου, αναφερόμενος στον Αλέξη Παπαδάτο, να υπονοείς ότι βάζει κάποιο παιδί να παίξει επειδή είναι από κάποιον μάνατζερ...Μιλάμε για άνθρωπο που ως όνομα και μπασκετική αξία κοσμεί με την παρουσία του το χώρο της ΕΣΚΑΝΑ (να θυμήσω πως ο Παπαδάτος είναι παγκόσμιος πρωταθλητής με την Εθνική Εφήβων του 1996 και έχει αγωνιστεί πολλά χρόνια σε μεγάλες ομάδες όπως ο ΑΡΗΣ και ο μεγάλος ΣΠΟΡΤΙΓΚ του αξέχαστου Μίτσελ Ουίγκινς)...Μάλλον λοιπόν είναι λιγάκι οξύμωρο να υποστηρίζεις πως αυτός ο άνθρωπος βάζει να παίξει ένα παιδί λόγω κάποιου ασήμαντου μάνατζερ όπως εγώ, επειδή αυτό αμοίβεται με το υπέρογκο ποσό των 4000 Ευρώ...
Πάμε τώρα στην αξία του συγκεκριμένου παίκτη, που βέβαια αμφιβάλλω το κατά πόσον είσαι εσύ ικανός/νή να την κρίνει και αμφιβάλλω για το αν πρέπει να το συζητήσω μαζί σου, αλλά τέλος πάντων...Ο Θανάσης λοιπόν δεν ξέρω αν πήγε σε καλό Σχολείο και ποιο ήταν αυτό, ξέρω όμως ότι ήταν παιδο-εφηβικά στο ΜΑΡΟΥΣΙ με προκρίσεις στην τελική εξάδα και επιπλέον μέλος της αντρικής ομάδας του ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ (άσχετα με το ότι δεν έπαιζε δευτερόλεπτο ούτε καν στα διπλά της ομάδας) τη μεγάλη χρονιά του ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ (αυτή που πήρε και το ΣΑΠΟΡΤΑ)!Επιπλέον τα τελευταία 2 χρόνια βρέθηκε σε ρόστερ Β' ΕΘΝΙΚΗΣ (ΔΟΥΚΑΣ-ΣΠΟΡΤΙΓΚ) με μικρό χρόνο συμμετοχής και νομίζω πως για την Α' ΕΣΚΑΝΑ είναι ένας πολύ καλός άσσος που αν ήταν σε άλλη ομάδα θα έπαιζε περισσότερο (μην ξεχνάμε πως ο ΡΕΝΤΗΣ έχει στο ασσόδυο Ράδη, Χαραλαμπίδη, Πανουριά, Κατσιέρη και τους 2 μικρούς που πρέπει να παίζουν)!!Ο Θανάσης αποκτήθηκε όταν τραυματίστηκε ο Χαραλαμπίδης στην αρχή και στον 1ο γύρο που έλλειπε ο Λευτέρης (που είναι και ο φυσικός σκόρερ αυτής της ομάδας), ο ΡΕΝΤΗΣ έκανε μεγάλες νίκες από τις οποίες διεκδικεί σήμερα την παραμονή του (ΠΕΡΑ-ΠΟΛΙΣ οι μεγαλύτερες εξ'αυτών)!!
Φίλε/λη MBANDA δεν μας λες κάτι για αυτά τα παιχνίδια στα οποία ο Πανουριάς ήταν πολύ καλός, όπως και με Ελευθερία εντός στο 2ο γύρο ή στο ΠΕΡΑ εκτός...Αλλά μάλλον λόγω εμπάθειας βλέπεις επιλεκτικά...

ΥΓ1. Όποιος στο χώρο με ξέρει καλά, ξέρει τη στάση ζωής που έχω βάση των πεποιθήσεων μου και το κατά πόσο βρίσκομαι κοντά στους αθλητές μου, αλλά και στις ομάδες οι οποίες είναι σωστές...

ΥΓ2. Ο "άλλος" ψηλός που παίζει στον ΠΟΛΙΣ εκτός του Ραλλάτου είναι ο Μαρκόπουλος ο Παναγιώτης και είναι και αυτό το παιδί παίκτης μου...

ΥΓ3. Υπάρχουν ομάδες (πολύ λίγες στην Α' ΕΣΚΑΝΑ) με τις οποίες δεν έχω συνεργασία (με την έννοια ότι δεν έχω κάποιον παίκτη σ'αυτές) που όμως τρέφω απεριόριστη εκτίμηση και μεγάλη συμπάθεια στην προσπάθεια που κάνουν και είμαι σε κάποιες περιπτώσεις πολύ φίλος με αρκετούς παίκτες της (π.χ. ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ)...

ΥΓ4. Δεν με ενδιαφέρει, όπως πιστεύω και κανέναν, αν σε κάποια στιγμή εκνευρισμού (π.χ. γιατί δεν έπαιξε καλά) ένας παίκτης κλωτσάει καθίσματα........

Φιλικά, Μελάς Νίκος
vag1978
καλημερα κυριοι της εσκανα,
αλλη μια παρασταση με πρωταγωνιστες τους ανικανους "μελη-αρφαρα"
και την συμμορια γραμματειας υπευθυνων του γηπεδου των μεγαρων.
Πως να παιχτει μπασκετ???
50 χρονια πισω πηγαμε παλι.Στο 1:37 πριν την ληξη ξαφνικα σβησαν τα φωτα και οταν επανηλθαν ο χρονος εγινε 1:57!!!!!!
Δεν εχει σημασια η νικη η' η ηττα μιας ομαδας.Τα γεγονοτα και η καταντια ομως??????
Να τους χαιρεστεολους αυτους που πανε τα πρωταθληματα 50 χρονια πισω!!!!!


κυριοι της εσκανα και εσεις δεν ειστε υπερανω ευθυνων!!!!!

φιλικα
paparazzi
ΧΘΕΣ Ο ΡΕΝΤΗΣ ΕΧΑΣΕ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΚΡΙΣΙΜΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΤΟΥ. ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥ ΑΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΗ ΠΟΥ ΕΒΑΛΕ ΤΟΥΣ ΜΙΣΟΥΣ ΠΟΝΤΟΥΣ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΤΟΥ. Ο ΑΡΗΣ ΠΗΡΕ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΝΙΚΗ ΚΑΙ ΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ ΠΑΡΕΑ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΠΑΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ Η ΜΠΑΛΑ ΚΑΙΕΙ ΔΕΝ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ. ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ Ο ΤΣΑΚΑΛΟΦΡΙΔΗΣ ΠΟΥ ΕΒΑΛΕ ΚΑΙ ΤΡΙΠΟΝΤΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΜΑΤΣ ΕΚΑΙΓΕ.
jimmykay
QUOTE(paparazzi @ Mar 9 2010, 13:11 ) *
ΧΘΕΣ Ο ΡΕΝΤΗΣ ΕΧΑΣΕ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΚΡΙΣΙΜΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΤΟΥ. ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥ ΑΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΗ ΠΟΥ ΕΒΑΛΕ ΤΟΥΣ ΜΙΣΟΥΣ ΠΟΝΤΟΥΣ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΤΟΥ. Ο ΑΡΗΣ ΠΗΡΕ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΝΙΚΗ ΚΑΙ ΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ ΠΑΡΕΑ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΠΑΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ Η ΜΠΑΛΑ ΚΑΙΕΙ ΔΕΝ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ. ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ Ο ΤΣΑΚΑΛΟΦΡΙΔΗΣ ΠΟΥ ΕΒΑΛΕ ΚΑΙ ΤΡΙΠΟΝΤΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΜΑΤΣ ΕΚΑΙΓΕ.



Πράγματι πολύ σημαντική νίκη για τον Άρη αφού έχει 2/2 με τον Ρέντη και τον έχει απο κάτω σε περίπτωση ισοβαθμίας κάτι το οποίο είναι πολύ σημαντικό αφού όπως φαίνεται θα πέσουν αρκετές ομάδες στην Β (λόγω Γ΄Εθνικής). Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι (απο όσο είδα στα τρία τελευταία δεκάλεπτα και απο όσα άκουσα - γι' αυτό να με συγχωρέσετε αν υπάρχουν ανακρίβειες σε κάποια σημεία) ο Άρης είχε μια σταθερή φιλοσοφία την οποία ακολούθησε σε όλο το παιχνίδι με πολλές αλλαγές παιχτών (είχαν παίξει και οι 12 σχεδόν απο το α ημίχρονο) και η ομάδα διατηρούσε μια φρεσκάδα αλλά είχε -λογικό- αρκετά λάθη. Πήρε αρκετά επιθετικά ριμπάουντ (ειδικά μετά απο άστοχες βολές - με τον Γαλίτη) και είχε σε καλή μέρα τον Τσακαλοφίδη που πραγματικά όταν έκαιγε η μπάλα έβαλε καθοριστικά καλάθια. Πολύ καλός και ο ψηλός που πήρε πολλές φάσεις και έβαλε πολλές βολές. Πολύ νεανική ομάδα αλλά και με πολλούς έμπειρους παίχτες. Ο Ρέντης απο την άλλη κράτησε χαμηλά το σκόρ και είχε σε καλή επιθετικά μέρα - αμυντικά έχασε πολλές φάσεις και ριμπαόυντ - τον Χαραλαμπίδη στα 3 πρώτα δεκάλεπτα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν κακός κατ'εμέ καθώς πήρε πολλές προσπάθειες τραβηγμένες και δεν πάσαρε την μπάλα. Ο Ρέντης έκανε ένα ξέσπασμα στο τρίτο νομίζω δεκάλεπτο και πήρε μια διαφορά (δεν ξέρω πόσο γιατί δεν δούλευε ο πίνακας) αλλά την έχασε γρήγορα με τρίποντα του Τσακαλοφίδη και αιφνιδιασμούς του Άρη. Καλός στο τρίτο δεκάλεπτο (στο ξέσπασμα) και ο Ράδης με 2 τρίποντα αλλά έχασε πολλά σουτ γενικά και δεν βοήθησε και στο τέλος. Σημαντικό σημείο και ο τραυματισμός του βασικού ψηλού του Ρέντη που στοίχισε σε δύναμη μεσα στη ρακέτα και εμπειρία. Γενικά ο Ρέντης έπαιξε με λίγους παίχτες (δεν χρησιμοποιήθηκαν όλοι και κάποιοι για πολύ λίγο) και του κόστισε πιστεύω καθώς στο τελευταίο δεκάλεπτο κάποιοι παίχτες τα είχαν "παίξει" και δεν είχαν καθαρό μυαλό. Ίσως κάποιες αλλαγές να βοηθούσαν αλλά ίσως ξέρει καλύτερα ο εκάστοτε προπονητής. Ο Άρης έχει βατό παιχνίδι την επόμενη αγωνιστική εντός έδρας και μπορεί να φτάσει ψηλότερα (πιστεύω μπορεί μια - δύο θέσεις πιο πάνω). Ο Ρέντης μπήκε σε περιπέτειες και θα πρέπει να κερδίσει όλα τα επόμενα παιχνίδια με τις πιο κάτω ομάδες για να φτάσει ίσως κάποιον απο πάνω (έχει πλεονέκτημα σε αρκετές ισοβαθμίες) και να διατηρηθεί στην κατηγορία. Προσωπική άποψη είναι πως μπορεί αλλά θα πρέπει να γίνει πιο ομάδα (όπως ήταν στο τέλος του α΄ γύρου).

Γενικά μια παρατήρηση για όσα αναφέρονται για παίχτες που παίρνουν πολλά και δεν τα αξίζουν όπως λέγεται: Αφού μπορούν και τα παίρνουν νομίζω πως είναι μαγκιά τους και θα πρέπει οι παράγοντες να αναρωτηθούν τι έφταιξε και τους κοροϊδεψαν. Ο πάιχτης δεν φταίει, κοιτάει το συμφέρον του. Δεν αναφέρομαι στον συγκεκριμένο παίχτη που αναφέρθηκε καθώς δεν τον γνωρίζω προσωπικά αλλα γενικά.
wizard
QUOTE(rover6 @ Mar 8 2010, 23:01 ) *
καλο υπολοιπο σε ολους ............
με την νικη του σημερα ο πορφυρας ανεβαινει πλεον στην γ εθνικη και μενει να δουμε αν το ονειρο των παραγοντων του να μεινει εκει θα γινει πραγματικοτητα.
στο σημερινο ντερμπυ ο πρωτεας παρουσιαστηκε πολυ αδυναμος λογω απουσιων και τιμωριων και το παιχνιδακι ελειξε ηρεμα και απλα.

Κύκνειο άσμα για τον coach ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ, ο οποίος χαιρέτησε ήδη τους παίκτες μετά τη λήξη του αγώνα καθώς ήταν προαποφασισμένο μάλλον 2-3 εβδομάδες.
Νέα εποχή για τηνομάδα του Πρωτέα, εύχομαι (αν και είμαι σίγουρος) νάρθουν καλύτερες ημέρες.

ΥΓ. Ουκ ολίγοι αθλητές χάρηκαν ιδιαίτερα!!!
magic32
εχει αποφασιστει ποιον θα παρει ο πρωτεας?αν κινηθει εξυπνα υπαρχει διαθεσιμο ονομα στην αγορα που μπορει με τη βαση που χει η ομαδα να την κανει να πρωταγωνιστησει...
themis7
QUOTE(wizard @ Mar 10 2010, 00:44 ) *
Κύκνειο άσμα για τον coach ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ, ο οποίος χαιρέτησε ήδη τους παίκτες μετά τη λήξη του αγώνα καθώς ήταν προαποφασισμένο μάλλον 2-3 εβδομάδες.
Νέα εποχή για τηνομάδα του Πρωτέα, εύχομαι (αν και είμαι σίγουρος) νάρθουν καλύτερες ημέρες.

ΥΓ. Ουκ ολίγοι αθλητές χάρηκαν ιδιαίτερα!!!

Αν ισχυει η παραπανω ειδηση τοτε μιλαμε για τελος μιας εποχης για τον Πρωτεα.... Ο Δημητριου ανελαβε τον Πρωτεα απο την Γ εσκανα και τον αφηνει μετα απο 4 χρονια στην 2η θεση της Α κατηγοριας... Ο Καθενας μπορει να λεει οτι θελει ομως το εργο του προπονητη μονο επιτυχημενο μπορει να κριθει.... Πρεπει να αναγνωριστει η συμβολη αυτου του ανθρωπου σε αυτην την αναγεννηση του Πρωτεα...
tsili82
QUOTE(themis7 @ Mar 10 2010, 11:10 ) *
Αν ισχυει η παραπανω ειδηση τοτε μιλαμε για τελος μιας εποχης για τον Πρωτεα.... Ο Δημητριου ανελαβε τον Πρωτεα απο την Γ εσκανα και τον αφηνει μετα απο 4 χρονια στην 2η θεση της Α κατηγοριας... Ο Καθενας μπορει να λεει οτι θελει ομως το εργο του προπονητη μονο επιτυχημενο μπορει να κριθει.... Πρεπει να αναγνωριστει η συμβολη αυτου του ανθρωπου σε αυτην την αναγεννηση του Πρωτεα...

Εχω την εντυπωση οτι την βρηκε Β'Εσκανα, επεσε Γ'Εσκανα και μετα ανεβηκε 2 κατηγοριες μεσα σε δυο χρονια...
wizard
QUOTE(magic32 @ Mar 10 2010, 10:25 ) *
εχει αποφασιστει ποιον θα παρει ο πρωτεας?αν κινηθει εξυπνα υπαρχει διαθεσιμο ονομα στην αγορα που μπορει με τη βαση που χει η ομαδα να την κανει να πρωταγωνιστησει...


Ψυχραιμία φίλε, σαν μάνατζερ ακούστηκες...
Φαντάζομαι οι άνθρωποι του Πρωτέα θα βρουν τη κατάλληλη λύση!
Επίσης υπάρχουν πολλοί και όχι ένας διθέσιμος.

Όσο για την προσφορά του ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ πρέπει να θεωρείται δεδομένη, απλά έκανε τον κύκλο του και η φετινή του προσπάθεια ήταν αποτυχία.
Ενώ είχε καλό υλικό και πολύ καλές συνθήκες χάθηκε στο λαβύρινθο του πρωταθλητισμού και τελικά και εκτός στόχων έμεινε και μπάσκετ δεν έπαιξε με αποτέλεσμα να πάει σχεδόν χαμένη η επένδυση της ομάδας σε τόσο υψηλό μπάτζετ (με πραγματικά ευρώ και όχι ..αέρα). Θα μπορούσε να είχε αποχωρήσει πολύ νωρίτερα και να αφήσει στην ομάδα μια ευκαιρία αλλά... any way, όλα αυτά αποτελούν παρελθόν!

Πιθανός αντικαταστάτης ΚΟΛΟΤΟΥΡΟΣ (μέχρι τέλους τουλάχιστον)

themis7
QUOTE(wizard @ Mar 10 2010, 17:28 ) *
Όσο για την προσφορά του ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ πρέπει να θεωρείται δεδομένη, απλά έκανε τον κύκλο του και η φετινή του προσπάθεια ήταν αποτυχία.
Ενώ είχε καλό υλικό και πολύ καλές συνθήκες χάθηκε στο λαβύρινθο του πρωταθλητισμού και τελικά και εκτός στόχων έμεινε και μπάσκετ δεν έπαιξε με αποτέλεσμα να πάει σχεδόν χαμένη η επένδυση της ομάδας σε τόσο υψηλό μπάτζετ (με πραγματικά ευρώ και όχι ..αέρα). Θα μπορούσε να είχε αποχωρήσει πολύ νωρίτερα και να αφήσει στην ομάδα μια ευκαιρία αλλά... any way, όλα αυτά αποτελούν παρελθόν!

Φιλε μαλλον εσυ βιαζεσαι... Η πορεια του Πρωτεα μονο αποτυχεια δεν μπορει να λογιστει.... Η ομαδα του Πρωτεα ειναι 2η πισω απο την καλυτερη ομαδα που εμφανιστηκε στην Εσκανα τα τελευταια χρονια... Γιατι ο Πορφυρας φετος δεν παιζεται και μονο καποιος ασχετος η εμπαθης δεν το παραδεχεται ... Η οικονομικη σταθεροτητα του Πρωτεα ειναι αναμφισβητη αλλα δεν αποτελει πανακεια... Καθε χρονια για τον Πρωτεα ηταν ενα βημα παραπανω τα τελευταια χρονια... Η ανοδος αν ηταν αυτοσκοπος ηταν λαθος... Μια χρονια που ανεβαινει μια ομαδα οι λεπτομερειες κανουν την διαφορα... Ο Πρωτεας τα τελευταια χρονια εχτισε πανω σε καπιους ανθρωπους και δικαιωθηκε... Καποιος κρινεται απο την διαρκεια κι οχι απο μεμονομενους αγωνες... Τωρα καπιοι μπορει να χαρακτηριζουν την 2η θεση αποτυχια ... Εγω το βλεπω αλιως και απλα το αναφερω γιατι δεν μου αρεσε το αρχικο σου ποστ που εγραψες οτι καπιοι θα ευχαριστηθουν... Ειναι πιθανο να εχεις δικιο αλλα δειχνει ασεβεια απεναντι σ εναν ανθρωπο που εχει προσφερει....

Υ.Γ. Με τον Κ.Δημητριου δεν εχω ιδιαιτερες σχεσεις περα του οτι εχουμε παιξει 6 φορες αυτα τα χρονια αντιπαλοι και οτι βρεθηκαμε φετος για 2 μερες σ ενα τουρνουα στην Ναξο ... Το αναφερω αυτο για να μην νομιζει κανεις οτι εχω καποιο συμφερον... Απλα αναφερω την γνωμη μου γιατι θεωρησα προκλητικο και αδικο το πρωτο σου ποστ....
wizard
QUOTE(themis7 @ Mar 10 2010, 17:53 ) *
Φιλε μαλλον εσυ βιαζεσαι... Η πορεια του Πρωτεα μονο αποτυχεια δεν μπορει να λογιστει.... Η ομαδα του Πρωτεα ειναι 2η πισω απο την καλυτερη ομαδα που εμφανιστηκε στην Εσκανα τα τελευταια χρονια... Γιατι ο Πορφυρας φετος δεν παιζεται και μονο καποιος ασχετος η εμπαθης δεν το παραδεχεται ... Η οικονομικη σταθεροτητα του Πρωτεα ειναι αναμφισβητη αλλα δεν αποτελει πανακεια... Καθε χρονια για τον Πρωτεα ηταν ενα βημα παραπανω τα τελευταια χρονια... Η ανοδος αν ηταν αυτοσκοπος ηταν λαθος... Μια χρονια που ανεβαινει μια ομαδα οι λεπτομερειες κανουν την διαφορα... Ο Πρωτεας τα τελευταια χρονια εχτισε πανω σε καπιους ανθρωπους και δικαιωθηκε... Καποιος κρινεται απο την διαρκεια κι οχι απο μεμονομενους αγωνες... Τωρα καπιοι μπορει να χαρακτηριζουν την 2η θεση αποτυχια ... Εγω το βλεπω αλιως και απλα το αναφερω γιατι δεν μου αρεσε το αρχικο σου ποστ που εγραψες οτι καπιοι θα ευχαριστηθουν... Ειναι πιθανο να εχεις δικιο αλλα δειχνει ασεβεια απεναντι σ εναν ανθρωπο που εχει προσφερει....

Υ.Γ. Με τον Κ.Δημητριου δεν εχω ιδιαιτερες σχεσεις περα του οτι εχουμε παιξει 6 φορες αυτα τα χρονια αντιπαλοι και οτι βρεθηκαμε φετος για 2 μερες σ ενα τουρνουα στην Ναξο ... Το αναφερω αυτο για να μην νομιζει κανεις οτι εχω καποιο συμφερον... Απλα αναφερω την γνωμη μου γιατι θεωρησα προκλητικο και αδικο το πρωτο σου ποστ....


Καταρχήν ξαναδιάβασε τα ποσταρίσματά μου. Σε καμία περίπτωση δεν ειρωνεύομαι και άσχετα αν σου αρέσει ή όχι υπάρχουν κάποιοι παίκτες που χάρηκαν με αυτή την αλλαγή.
Δεν ξέρω που διακρίνεις την πρόκληση ή την αχαριστία. Έγραψα πως η προσφορά του τα προηγούμενα χρόνια θεωρείται δεδομένη και πως απλά έκανε τον κύκλο του.
Τώρα σχετικά με τη φετινή χρονιά επέτρεψέ μου νάχω διαφορετική άποψη.
Η ομάδα δημιουργήθηκε από τον ίδιο με στόχο την άνοδο και δυστυχώς δε την διεκδίκησε και ας είχε το πιο πλήρης ρόστερ της κατηγορίας μακράν.
Μάλιστα κέρδισε τουλάχιστον 2-3 αγώνες με διαιτητικά λάθη εις βάρος αντιπάλων των αντιπάλων του (πχ Ρέντης-Θεμιστοκλής) και με τη λήξη τον Αστέρα στη Βούλα. Δηλαδή μπορεί νάταν και 6ος ή 7ος σήμερα. Άσε λοιπόν το φέτος, μόνο στις λεπτομέρειες δεν κρίθηκε η άνοδος.
Πέρα όμως των αποτελεσμάτων, η ομάδα είχε μέτρια ως κακή εικόνα στα περισσότερα παιχνίδια και σίγουρα όχι ανάλογη με τις δυνατότητες των παικτών.
Δεν είναι αποτυχία η 2η θέση (αν τελικά κατακτηθεί), αποτυχία είναι νάσαι εκτός διεκδίκησης του αρχικού σου στόχου από την 14η αγωνιστική.
Αν ο Πρωτέας ήταν πιο σοβαρός με αρχές στο παιχνίδι του, καλύτερες λειτουργίες και καλύτερη διαχείρηση των αθλητών νάσαι σίγουρος πως θα βλέπαμε άλλο πρωτάθλημα και ο Πορφύρας θάχε παρέα.

Παρακαλώ να ανακαλέσεις τον όρο προκλητικό για το ποστ μου.
Φιλικά...


ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΤΗΣ
QUOTE(wizard @ Mar 10 2010, 21:48 ) *
Η ομάδα δημιουργήθηκε από τον ίδιο με στόχο την άνοδο και δυστυχώς δε την διεκδίκησε και ας είχε το πιο πλήρης ρόστερ της κατηγορίας μακράν.
Μάλιστα κέρδισε τουλάχιστον 2-3 αγώνες με διαιτητικά λάθη εις βάρος αντιπάλων των αντιπάλων του (πχ Ρέντης-Θεμιστοκλής) και με τη λήξη τον Αστέρα στη Βούλα. Δηλαδή μπορεί νάταν και 6ος ή 7ος σήμερα. Άσε λοιπόν το φέτος, μόνο στις λεπτομέρειες δεν κρίθηκε η άνοδος.
Πέρα όμως των αποτελεσμάτων, η ομάδα είχε μέτρια ως κακή εικόνα στα περισσότερα παιχνίδια και σίγουρα όχι ανάλογη με τις δυνατότητες των παικτών.
Δεν είναι αποτυχία η 2η θέση (αν τελικά κατακτηθεί), αποτυχία είναι νάσαι εκτός διεκδίκησης του αρχικού σου στόχου από την 14η αγωνιστική.
Αν ο Πρωτέας ήταν πιο σοβαρός με αρχές στο παιχνίδι του, καλύτερες λειτουργίες και καλύτερη διαχείρηση των αθλητών νάσαι σίγουρος πως θα βλέπαμε άλλο πρωτάθλημα και ο Πορφύρας θάχε παρέα.


Είσαι σε κάποια πράγματα αρκετά σωστός, ενώ σε κάποια άλλα είσαι λάθος κατά την ταπεινή μου άποψη!
Να ξεκινήσω για τα χρήματα που λες ότι έχει δαπανήσει όλα αυτά τα χρόνια ο ΠΡΩΤΕΑΣ και κυρίως τη φετινή χρονιά.Ο ΠΡΩΤΕΑΣ -ευτυχώς για τους ανθρώπους της- είναι μια ομάδα η οποία εκπροσωπεί Δήμο (και μάλιστα "πλούσιο Δήμο" σε σχέση με τον Μέσο Όρο των Δήμων της Αθήνας)... Μετά από σωστή διαχείρηση και ανάπτυξη των ακαδημιών του όλα αυτά τα χρόνια, κατάφερε να έχει έσοδα που ούτε ομάδες της επαρχίας δεν έχουν, πιθανώς ούτε καν ομάδες όπως ο ΑΡΗΣ ή ο ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ!!...Τα έσοδα αυτά βέβαια εξασφαλίζουν και μια οικονομική αυτοτέλεια για το σωματείο, το οποίο βαδίζοντας σε αυτή τη σωστή βάση δεν εξαρτάται από την "τρέλα" ενός ανθρώπου ή έστω μιας ομάδας ατόμων, όπως συμβαίνει στον ΑΡΗ ΝΙΚΑΙΑΣ, στον ΦΑΡΟ, στον ΠΟΡΦΥΡΑ ή ακόμα και στον ΙΚΑΡΟ-ΕΣΠΕΡΟ!!Φανταστείτε τον ΑΡΗ Ν. χωρίς τον Γαλίτη ή το ΦΑΡΟ χωρίς τον Τσάπα (αυτό το είδαμε και πέρυσι), η ακόμα τον ΙΚΑΡΟ χωρίς τον Αγγελόπουλο...Νομίζω πως οποιος και να είναι πρόεδρος της ΒΟΥΛΑΣ αρκεί να αγαπάει το σωματείο και δεν χρειάζεται να βάζει βαθιά το χέρι του στην τσέπη!Λέγεται πως η ΒΟΥΛΑ έχει 500 με 550 παιδιά ακαδημίες!!!Βάλτε από 30 με 40 Ευρώ το παιδί μηνιαίως και θα καταλάβετε πως τα έσοδα φτάνουν για να πληρώνονται κάθε μήνα οι προπονητές, το αντρικό και το γυναικείο τμήμα!!Άρα το αν αλλάξει σε αυτή την ομάδα ο πρόεδρος ή το Δ.Σ. δεν θα επηρεάσει τα έσοδα και άρα το μπάτζετ αυτής της ομάδας!
Αυτή την εισαγωγή για τα οικονομικά του ΠΡΩΤΕΑ την έκανα για να δείξω πως είναι μια ομάδα που πιθανώς το να κλείσει έναν παίκτη για την αντρική ομάδα είναι πιο εύκολο από κάποια άλλη, η οποία εξαρτάται από κάποιον χορηγό και απ'το αν θα δώσει στο σύλογο 3000 ή 6000 Ευρώ...Για το λόγο αυτό η ΒΟΥΛΑ είναι ένα σωματείο που δεν χρωστάει πουθενά όσο ξέρω και ακούω και οι άνθρωποι είναι συνεπέστατοι!Έτσι το μπάτζετ της ομάδας μπορεί να είναι το μεγαλύτερο στην ΕΣΚΑΝΑ, έχει όμως κάποια δικά της δελτία που έχουν αγοραστεί, κάποια παιδιά από δικιά της παραγωγή (τα οποία όμως προς τιμή τους πληρώνονται), ενώ για να κλείσει γρήγορα έναν καλό παίκτη και για να μην μπει σε ανταγωνισμό με άλλη ομάδα μπορεί να δώσει άνετα μια προκαταβολή ή κάποια παραπάνω οδοιπορικά, αν τον συγκεκριμένο παίκτη τον θέλει οπωσδήποτε!Έτσι λειτούργησε στην αγορά του Δρακόπουλου, στην απόκτηση του Τζούνα ή του Ευθυμίου φέτος!
Πάμε τώρα στην προσφορά του κόουτς Δημητρίου.Η ομάδα αυτή με Δημητρίου ανέβηκε το 2002-2003 από Β' ΕΣΚΑΝΑ στην Α' , με Δημητρίου έπεσε 2 κατηγορίες, με Δημητρίου ξανανέβηκε σταδιακά από Γ' στην Α' !!Πέρυσι είχε πολύ καλή παρουσία ως νεοφώτιστη, κέρδισε 2 φορές εύκολα τον ΠΟΡΦΥΡΑ και έχασε 2 φορές στην λήξη από τον ΕΘΝΙΚΟ!Ίσως αν είχε πάρει έστω το 2ο ματς στη ΒΟΥΛΑ (έχασε με καλάθι του Μπίκουλη στην εκπνοή -αν και με τα αν δεν υπάρχει το Μάσκετ-)να διεκδικούσε άνοδο και αν ανέβαινε, δεν θα τα λέγαμε αυτά σήμερα, αφού ο Δημητρίου θα ήταν επιτυχημένος...Εδώ να σημειώσουμε πως για το Μπάσκετ το να ανέβαινε η ΒΟΥΛΑ δεν θα ήταν κακό, αφού είναι ομάδα που τουλάχιστον οικονομική ευρωστεία σε σχέση με τις υπόλοιπες της Αθήνας έχει μεγαλύτερη!!
Πάμε στα φετινά...Η ομάδα έπαιξε και παίζει φανερά χειρότερο μπάσκετ από πέρυσι στην πλειοψηφία των παιχνιδιών.Αυτό συμβαίνει παρ'ότι κράτησε τον περσινό κορμό (κατ'εμένα σωστά έπραξε), ενώ απέκτησε έναν επιπλέον καλό άσσο, πήρε -βάση ονόματος- τον καλύτερο ψηλό στην κατηγορία, και βέβαια απέκτησε και τρεις σχετικά καλούς μικρούς!Εδώ νομίζω έγινε ο λάθος σχεδιασμός!Οι μικροί της ΒΟΥΛΑΣ (κυρίως ο Πράττης κ ο Χατζηκίδης) παίζουν -χωρίς να είναι κάτι το τρομερό- μόνο στο 2-3, με αποτέλεσμα να έχει πολύ μικρό χρόνο συμμετοχής φέτος ο Δρακόπουλος και κυρίως ο φυσικός ηγέτης -μαζί με τον Σπυριδάκη- αυτής της ομάδας (Τζούνας)!Εδώ σαφώς και ο κόουτς έχει ευθύνες!Κατ'εμένα είτε έπρεπε να πάρει άσσο καλό για μικρό (ξέρω πως κάποια στιγμή βολιδοσκόπησε τον Κουρή (Σπόρτιγκ) που αν τον έπαιρνε θα άλλαζε πραγματικάτα δεδομένα), είτε να πάρει τεσσαροπένταρο μικρό όπου βέβαια σ'αυτήν την περίπτωση είτε έπρεπε να πωληθεί ο Ζεγκίνογλου, είτε να φύγει ο Σπυριδάκης, είτε να μην αποκτηθεί ο Ευθυμίου!Έτσι σ'αυτήν την ομάδα μαζευτήκανε πολλοί ψηλοί, ενώ ο παίκτης που θα μπορούσε να κάνει τη διαφορά δεν έπαιζε...Δεν ξέρω πάντως νομίζω πως είναι ευτυχία για μια ομάδα σ'αυτό το επίπεδο (Α' τοπικό - Γ' Εθνική) να έχει τον Τζούνα στην σύνθεσή της και ο εκάστοτε προπονητής πρέπει να βρίσκει χώρο για να παίζει αυτός ο παίκτης...
Επιπλέον οι άνθρωποι της ΒΟΥΛΑΣ πιστέψανε πως με τον ερχομό του Ευθυμίου θα είχανε 25-30 πόντους και 10-15 ριμπάουντ σε κάθε παιχνίδι!Πιθανότατα και ο ίδιος ο Ευθυμίου κάπως έτσι να φαντάζονταν τον ερχομό του στην Α' ΕΣΚΑΝΑ.Αυτό δεν είναι κατακριτέο και συμβαίνει με πολλά παιδιά που δεν έχουν ξαναπαίξει τοπικό και ερχόμενοι από ψηλά θεωρούν ότι θα είναι πολύ πιο εύκολο γι'αυτούς!Στους "ψηλούς" όμως παίκτες στην πραγμτικότητα συμβαίνει το αντίθετο!Ο Ευθυμίου είναι ένα σοφτ 4άρι για την Α2 ΚΑΙ ΤΗ Β' Εθνική που έχει μάθει να παίζει πολύ καλά με πρόσωπο όλα αυτά τα χρόνια, έχοντας όπλο το πολύ καλό του σουτ!Ούτε σπρώχνει ιδιαίτερα, ούτε πολύ γρήγορος είναι, ούτε καν πολύ δυνατός, ώστες να μπορεί να καρφώνει μπάλες λόγω ύψους...Αυτά που έμαθε να κάνει ψηλά, προσπαθεί να τα κάνει και χαμηλά, μπλέκοντας όμως με κοντούρες γρήγορες πολλές φορές ή με πιο δυνατά παιδιά που σπρώχνουν και "βαράνε" μπασκετικά!Έτσι αντιμέτωπος με καλή ομάδα ΕΣΚΑ-ΕΣΚΑΝΑ δεν είναι ούτε 4 (αργός), ούτε 5 (δεν παίζει ποτέ σχεδον πλάτη)!!!
Θα τελειώσω με το σχόλιό σου ότι η ΒΟΥΛΑ έχει (μακράν κιόλας!!!) το καλύτερο ρόστερ της κατηγορίας!Καταρχήν ακόμα και -που όντως ισχύει- το ότι ευνοήθηκε διαιτητικά σε κάποια ματς δεν σημαίνει ότι θα τερμάτιζε 6η-7η όπως είπες!Τα ρόστερ των ομάδων ήταν τέτοια φέτος που αυτή η ομάδα ότι και να γινόταν θα τερμάτιζε από 1η εως 4η!Τώρα βγάζοντας έξω το ΠΕΡΑ του οποίου η πορεία είναι η τραγικότερη πορεία ομάδας τέτοιου ρόστερ από την ίδρυση της ΕΣΚΑΝΑ, που παρ'όλα αυτά αν συγκρίνουμε παίκτη-παίκτη ίσως βρούμε πως έχει καλύτερο ρόστερ από τη ΒΟΥΛΑ...θα πάω απλά σε σύγκριση με τον ΠΟΡΦΥΡΑ...
Στους μικρούς ο ΠΟΡΦΥΡΑΣ έχει με διαφορά τους καλύτερους στην κατηγορία!Το ευτύχημα για τον Πεταλά είναι πως τα παιδιά αυτά (Σχίζας κ Καρυπίδης) είναι πασπαρτού και μπορούν να παίζουν πολλές θέσεις (όλες πλην του άσσου) μέσα στο γήπεδο!Με εξαίρεση τον Κουντουρά που παίζει καθαρά περιφερειακός οι άλλοι 2 έχουν την δυνατότητα να παίζουν άλλη θέση στην άμυνα και άλλη στην επίθεση!Έτσι ο ΠΟΡΦΥΡΑΣ δεν έβγαζε ποτέ από την πεντάδα Φωτόπουλο και Αθανασούλα, όπου γινόταν πολύ δυνατός στην άμυνα με αλλαγές σε όλα τα σκριν και πολύ ευέλικτος στην επίθεση, χωρίς να ξέρεις ποιος παίζει 2, ποιος 3 κ ποιος 4 κάθε φορά στην 5άδα!!Ακόμα και με 5 τον Σχίζα ή τον Αθανασούλα ή τον Καρυπίδη έπαιζε κάποιες φορές και με δεδομένο το πολύ καλό του ριμπάουντ, άντε να τον πιάσεις στην επίθεση!
Με την παραπάνω ανάλυση θέλω να πω πως στους μικρούς η διαφορά ήταν τεράστια με τη ΒΟΥΛΑ, αλλά όταν μιλάμε για Φωτόπουλο-Αθανασούλα μιλάμε με διαφορά τους καλύτερους αθλητές στην κατηγορία!Ο Θέμης είναι σίγουρα εγγύηση (ο άνθρωπος έχει 5 συνεχόμενες ανόδους με 5 διαφορετικές ομάδες και οι 4 σερί από Α' ΕΣΚΑΝΑ - Γ' Εθνική που είναι απίστευτο ρεκόρ), αλλά και ο Πέτρος με εμπειρία απ'τον ΑΜΥΝΤΑ πολλά χρόνια, κάνει τη διαφορά εδώ στην ΕΣΚΑΝΑ μαζεύοντας τα ριμπάουντ για πλάκα και σβήνοντας κάθε φορά τον καλύτερο παίκτη, ενώ όποτε χρειάζεται σκοράρει...Τέτοιο παίκτη σαν αυτούς τους 2 φέτος η ΒΟΥΛΑ δεν είχε φίλε...
Στο 5, νομίζω πως σαν τον Αθανασάκη κλασικό 5άρι που μπορεί να είναι και σκόρερ και πασέρ και ριμπάουντερ, αλλά κυρίως χαμάλης πολυτελείας (όπως χρειάζονται αυτές οι κατηγορίες) η ΒΟΥΛΑ δεν έχει, μολονότι όπως είπα παραπάνω είχε πιο πολλά κορμιά για 5άρια και καλό 4άρι (Χάλαρης)!
Τέλος στον άσσο ο ΠΟΡΦΥΡΑΣ με Φράτα και Τζοβάρα έδειξε πως έχει το καλύτερο και πιο σταθερό δίδυμο στην κατηγορία (ο ένας συμπλήρωνε τον άλλο, και όποτε έλειπε κάποιος από τους 2 δεν φάνηκε η απουσία του)...Ακόμα και ο Μπαλτσαβιάς που ουσιαστικά είναι ο 3ος άσσος του ΠΟΡΦΥΡΑ φέτος πιθανότατα να είναι ισάξιος με τον Γιοβά ή τον Θωμά!
Οπότε μάλλον ο ΠΡΩΤΕΑΣ δεν είχε το καλύτερο ρόστερ φέτος...........
wizard
QUOTE(ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΤΗΣ @ Mar 11 2010, 02:33 ) *
Είσαι σε κάποια πράγματα αρκετά σωστός, ενώ σε κάποια άλλα είσαι λάθος κατά την ταπεινή μου άποψη!
Να ξεκινήσω για τα χρήματα που λες ότι έχει δαπανήσει όλα αυτά τα χρόνια ο ΠΡΩΤΕΑΣ και κυρίως τη φετινή χρονιά.Ο ΠΡΩΤΕΑΣ -ευτυχώς για τους ανθρώπους της- είναι μια ομάδα η οποία εκπροσωπεί Δήμο (και μάλιστα "πλούσιο Δήμο" σε σχέση με τον Μέσο Όρο των Δήμων της Αθήνας)... Μετά από σωστή διαχείρηση και ανάπτυξη των ακαδημιών του όλα αυτά τα χρόνια, κατάφερε να έχει έσοδα που ούτε ομάδες της επαρχίας δεν έχουν, πιθανώς ούτε καν ομάδες όπως ο ΑΡΗΣ ή ο ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ!!...Τα έσοδα αυτά βέβαια εξασφαλίζουν και μια οικονομική αυτοτέλεια για το σωματείο, το οποίο βαδίζοντας σε αυτή τη σωστή βάση δεν εξαρτάται από την "τρέλα" ενός ανθρώπου ή έστω μιας ομάδας ατόμων, όπως συμβαίνει στον ΑΡΗ ΝΙΚΑΙΑΣ, στον ΦΑΡΟ, στον ΠΟΡΦΥΡΑ ή ακόμα και στον ΙΚΑΡΟ-ΕΣΠΕΡΟ!!Φανταστείτε τον ΑΡΗ Ν. χωρίς τον Γαλίτη ή το ΦΑΡΟ χωρίς τον Τσάπα (αυτό το είδαμε και πέρυσι), η ακόμα τον ΙΚΑΡΟ χωρίς τον Αγγελόπουλο...Νομίζω πως οποιος και να είναι πρόεδρος της ΒΟΥΛΑΣ αρκεί να αγαπάει το σωματείο και δεν χρειάζεται να βάζει βαθιά το χέρι του στην τσέπη!Λέγεται πως η ΒΟΥΛΑ έχει 500 με 550 παιδιά ακαδημίες!!!Βάλτε από 30 με 40 Ευρώ το παιδί μηνιαίως και θα καταλάβετε πως τα έσοδα φτάνουν για να πληρώνονται κάθε μήνα οι προπονητές, το αντρικό και το γυναικείο τμήμα!!Άρα το αν αλλάξει σε αυτή την ομάδα ο πρόεδρος ή το Δ.Σ. δεν θα επηρεάσει τα έσοδα και άρα το μπάτζετ αυτής της ομάδας!
Αυτή την εισαγωγή για τα οικονομικά του ΠΡΩΤΕΑ την έκανα για να δείξω πως είναι μια ομάδα που πιθανώς το να κλείσει έναν παίκτη για την αντρική ομάδα είναι πιο εύκολο από κάποια άλλη, η οποία εξαρτάται από κάποιον χορηγό και απ'το αν θα δώσει στο σύλογο 3000 ή 6000 Ευρώ...Για το λόγο αυτό η ΒΟΥΛΑ είναι ένα σωματείο που δεν χρωστάει πουθενά όσο ξέρω και ακούω και οι άνθρωποι είναι συνεπέστατοι!Έτσι το μπάτζετ της ομάδας μπορεί να είναι το μεγαλύτερο στην ΕΣΚΑΝΑ, έχει όμως κάποια δικά της δελτία που έχουν αγοραστεί, κάποια παιδιά από δικιά της παραγωγή (τα οποία όμως προς τιμή τους πληρώνονται), ενώ για να κλείσει γρήγορα έναν καλό παίκτη και για να μην μπει σε ανταγωνισμό με άλλη ομάδα μπορεί να δώσει άνετα μια προκαταβολή ή κάποια παραπάνω οδοιπορικά, αν τον συγκεκριμένο παίκτη τον θέλει οπωσδήποτε!Έτσι λειτούργησε στην αγορά του Δρακόπουλου, στην απόκτηση του Τζούνα ή του Ευθυμίου φέτος!
Πάμε τώρα στην προσφορά του κόουτς Δημητρίου.Η ομάδα αυτή με Δημητρίου ανέβηκε το 2002-2003 από Β' ΕΣΚΑΝΑ στην Α' , με Δημητρίου έπεσε 2 κατηγορίες, με Δημητρίου ξανανέβηκε σταδιακά από Γ' στην Α' !!Πέρυσι είχε πολύ καλή παρουσία ως νεοφώτιστη, κέρδισε 2 φορές εύκολα τον ΠΟΡΦΥΡΑ και έχασε 2 φορές στην λήξη από τον ΕΘΝΙΚΟ!Ίσως αν είχε πάρει έστω το 2ο ματς στη ΒΟΥΛΑ (έχασε με καλάθι του Μπίκουλη στην εκπνοή -αν και με τα αν δεν υπάρχει το Μάσκετ-)να διεκδικούσε άνοδο και αν ανέβαινε, δεν θα τα λέγαμε αυτά σήμερα, αφού ο Δημητρίου θα ήταν επιτυχημένος...Εδώ να σημειώσουμε πως για το Μπάσκετ το να ανέβαινε η ΒΟΥΛΑ δεν θα ήταν κακό, αφού είναι ομάδα που τουλάχιστον οικονομική ευρωστεία σε σχέση με τις υπόλοιπες της Αθήνας έχει μεγαλύτερη!!
Πάμε στα φετινά...Η ομάδα έπαιξε και παίζει φανερά χειρότερο μπάσκετ από πέρυσι στην πλειοψηφία των παιχνιδιών.Αυτό συμβαίνει παρ'ότι κράτησε τον περσινό κορμό (κατ'εμένα σωστά έπραξε), ενώ απέκτησε έναν επιπλέον καλό άσσο, πήρε -βάση ονόματος- τον καλύτερο ψηλό στην κατηγορία, και βέβαια απέκτησε και τρεις σχετικά καλούς μικρούς!Εδώ νομίζω έγινε ο λάθος σχεδιασμός!Οι μικροί της ΒΟΥΛΑΣ (κυρίως ο Πράττης κ ο Χατζηκίδης) παίζουν -χωρίς να είναι κάτι το τρομερό- μόνο στο 2-3, με αποτέλεσμα να έχει πολύ μικρό χρόνο συμμετοχής φέτος ο Δρακόπουλος και κυρίως ο φυσικός ηγέτης -μαζί με τον Σπυριδάκη- αυτής της ομάδας (Τζούνας)!Εδώ σαφώς και ο κόουτς έχει ευθύνες!Κατ'εμένα είτε έπρεπε να πάρει άσσο καλό για μικρό (ξέρω πως κάποια στιγμή βολιδοσκόπησε τον Κουρή (Σπόρτιγκ) που αν τον έπαιρνε θα άλλαζε πραγματικάτα δεδομένα), είτε να πάρει τεσσαροπένταρο μικρό όπου βέβαια σ'αυτήν την περίπτωση είτε έπρεπε να πωληθεί ο Ζεγκίνογλου, είτε να φύγει ο Σπυριδάκης, είτε να μην αποκτηθεί ο Ευθυμίου!Έτσι σ'αυτήν την ομάδα μαζευτήκανε πολλοί ψηλοί, ενώ ο παίκτης που θα μπορούσε να κάνει τη διαφορά δεν έπαιζε...Δεν ξέρω πάντως νομίζω πως είναι ευτυχία για μια ομάδα σ'αυτό το επίπεδο (Α' τοπικό - Γ' Εθνική) να έχει τον Τζούνα στην σύνθεσή της και ο εκάστοτε προπονητής πρέπει να βρίσκει χώρο για να παίζει αυτός ο παίκτης...
Επιπλέον οι άνθρωποι της ΒΟΥΛΑΣ πιστέψανε πως με τον ερχομό του Ευθυμίου θα είχανε 25-30 πόντους και 10-15 ριμπάουντ σε κάθε παιχνίδι!Πιθανότατα και ο ίδιος ο Ευθυμίου κάπως έτσι να φαντάζονταν τον ερχομό του στην Α' ΕΣΚΑΝΑ.Αυτό δεν είναι κατακριτέο και συμβαίνει με πολλά παιδιά που δεν έχουν ξαναπαίξει τοπικό και ερχόμενοι από ψηλά θεωρούν ότι θα είναι πολύ πιο εύκολο γι'αυτούς!Στους "ψηλούς" όμως παίκτες στην πραγμτικότητα συμβαίνει το αντίθετο!Ο Ευθυμίου είναι ένα σοφτ 4άρι για την Α2 ΚΑΙ ΤΗ Β' Εθνική που έχει μάθει να παίζει πολύ καλά με πρόσωπο όλα αυτά τα χρόνια, έχοντας όπλο το πολύ καλό του σουτ!Ούτε σπρώχνει ιδιαίτερα, ούτε πολύ γρήγορος είναι, ούτε καν πολύ δυνατός, ώστες να μπορεί να καρφώνει μπάλες λόγω ύψους...Αυτά που έμαθε να κάνει ψηλά, προσπαθεί να τα κάνει και χαμηλά, μπλέκοντας όμως με κοντούρες γρήγορες πολλές φορές ή με πιο δυνατά παιδιά που σπρώχνουν και "βαράνε" μπασκετικά!Έτσι αντιμέτωπος με καλή ομάδα ΕΣΚΑ-ΕΣΚΑΝΑ δεν είναι ούτε 4 (αργός), ούτε 5 (δεν παίζει ποτέ σχεδον πλάτη)!!!
Θα τελειώσω με το σχόλιό σου ότι η ΒΟΥΛΑ έχει (μακράν κιόλας!!!) το καλύτερο ρόστερ της κατηγορίας!Καταρχήν ακόμα και -που όντως ισχύει- το ότι ευνοήθηκε διαιτητικά σε κάποια ματς δεν σημαίνει ότι θα τερμάτιζε 6η-7η όπως είπες!Τα ρόστερ των ομάδων ήταν τέτοια φέτος που αυτή η ομάδα ότι και να γινόταν θα τερμάτιζε από 1η εως 4η!Τώρα βγάζοντας έξω το ΠΕΡΑ του οποίου η πορεία είναι η τραγικότερη πορεία ομάδας τέτοιου ρόστερ από την ίδρυση της ΕΣΚΑΝΑ, που παρ'όλα αυτά αν συγκρίνουμε παίκτη-παίκτη ίσως βρούμε πως έχει καλύτερο ρόστερ από τη ΒΟΥΛΑ...θα πάω απλά σε σύγκριση με τον ΠΟΡΦΥΡΑ...
Στους μικρούς ο ΠΟΡΦΥΡΑΣ έχει με διαφορά τους καλύτερους στην κατηγορία!Το ευτύχημα για τον Πεταλά είναι πως τα παιδιά αυτά (Σχίζας κ Καρυπίδης) είναι πασπαρτού και μπορούν να παίζουν πολλές θέσεις (όλες πλην του άσσου) μέσα στο γήπεδο!Με εξαίρεση τον Κουντουρά που παίζει καθαρά περιφερειακός οι άλλοι 2 έχουν την δυνατότητα να παίζουν άλλη θέση στην άμυνα και άλλη στην επίθεση!Έτσι ο ΠΟΡΦΥΡΑΣ δεν έβγαζε ποτέ από την πεντάδα Φωτόπουλο και Αθανασούλα, όπου γινόταν πολύ δυνατός στην άμυνα με αλλαγές σε όλα τα σκριν και πολύ ευέλικτος στην επίθεση, χωρίς να ξέρεις ποιος παίζει 2, ποιος 3 κ ποιος 4 κάθε φορά στην 5άδα!!Ακόμα και με 5 τον Σχίζα ή τον Αθανασούλα ή τον Καρυπίδη έπαιζε κάποιες φορές και με δεδομένο το πολύ καλό του ριμπάουντ, άντε να τον πιάσεις στην επίθεση!
Με την παραπάνω ανάλυση θέλω να πω πως στους μικρούς η διαφορά ήταν τεράστια με τη ΒΟΥΛΑ, αλλά όταν μιλάμε για Φωτόπουλο-Αθανασούλα μιλάμε με διαφορά τους καλύτερους αθλητές στην κατηγορία!Ο Θέμης είναι σίγουρα εγγύηση (ο άνθρωπος έχει 5 συνεχόμενες ανόδους με 5 διαφορετικές ομάδες και οι 4 σερί από Α' ΕΣΚΑΝΑ - Γ' Εθνική που είναι απίστευτο ρεκόρ), αλλά και ο Πέτρος με εμπειρία απ'τον ΑΜΥΝΤΑ πολλά χρόνια, κάνει τη διαφορά εδώ στην ΕΣΚΑΝΑ μαζεύοντας τα ριμπάουντ για πλάκα και σβήνοντας κάθε φορά τον καλύτερο παίκτη, ενώ όποτε χρειάζεται σκοράρει...Τέτοιο παίκτη σαν αυτούς τους 2 φέτος η ΒΟΥΛΑ δεν είχε φίλε...
Στο 5, νομίζω πως σαν τον Αθανασάκη κλασικό 5άρι που μπορεί να είναι και σκόρερ και πασέρ και ριμπάουντερ, αλλά κυρίως χαμάλης πολυτελείας (όπως χρειάζονται αυτές οι κατηγορίες) η ΒΟΥΛΑ δεν έχει, μολονότι όπως είπα παραπάνω είχε πιο πολλά κορμιά για 5άρια και καλό 4άρι (Χάλαρης)!
Τέλος στον άσσο ο ΠΟΡΦΥΡΑΣ με Φράτα και Τζοβάρα έδειξε πως έχει το καλύτερο και πιο σταθερό δίδυμο στην κατηγορία (ο ένας συμπλήρωνε τον άλλο, και όποτε έλειπε κάποιος από τους 2 δεν φάνηκε η απουσία του)...Ακόμα και ο Μπαλτσαβιάς που ουσιαστικά είναι ο 3ος άσσος του ΠΟΡΦΥΡΑ φέτος πιθανότατα να είναι ισάξιος με τον Γιοβά ή τον Θωμά!
Οπότε μάλλον ο ΠΡΩΤΕΑΣ δεν είχε το καλύτερο ρόστερ φέτος...........

Φίλε μου απ΄ότι κατάλαβα διαφωνείς για την κρίση μου σχετικά με το ρόστερ. Άν ξαναρίξεις μια ματιά στο ποστ μου θα δεις ότι αναφέρομαι στο πιο πλήρες (βάθος) και όχι απαραίτητα στο καλύτερο ρόστερ. Άλλωστε αυτό είναι σχετικό και σίγουρα υποκειμενικό.
Σίγουρα ο Φωτόπουλος είναι μόνιμος πρωταθλητής όμως ο Τζούνας δεν είναι? Ξεκίνησε με Ίκαρο από Β΄ΕΣΚΑΝΑ και σε 5 χρόνια έφτασε Β΄εθνικη και πάντα πρωταγωνιστής άν όχι ο κορυφαίος. Ήρθε στη Βούλα και αμέσως ανέβηκε από Β΄σε Α΄....Η διαφορά είναι ότι ο Φωτόπουλος έπαιζε ενώ ο Τζούνας στα περισσότερα κοίταζε!!!!
Ο Ευθυμίου σίγουρα δεν είναι το βαρύ 5 στην Α' ΕΣΚΑΝΑ αλλά έλεος δεν κατάφερε να διακριθεί γιατί δεν είχε ρόλο και του ζητούσανε να κάνει λάθος πράγματα. Άν είχε χρησιμοποιηθεί σωστά θα μίλαγαν όλοι γι' αυτόν (το παιδί είναι πολύ μπασκετικό).
Αναφέρω μόνο αυτούς τους δύο που σίγουρα όλοι περιμέναμε περισσότερα.
Βέβαια η αναφορά σου για τον αρχικό σχεδιασμό (θέσεις μικρών κλπ) είναι πολύ σωστή μιας και εκεί ξεκινά το πρόβλημα όμως και πάλι μου επιτρέπεις να πιστεύω πως με άλλο προπονητή και με αυτό το υλικό ότι η Βούλα θάταν στο κόλπο μέχρι τέλους και όλα θα κρίνονταν στη λεπτομέρεια.
Δεν κατάλαβα την αναφορά σου στα οικονομικά προφανώς ήταν ενημερωτική προς το φόρουμ και όχι αντιπαράθεση στα λεγόμενά μου. Γνωρίζω από κοντά τους τρόπους οικονομικής λειτουργίας του συλλόγου και φυσικά η αναφορά σου είναι απόλυτα ακριβής.

Τέλος πάντων μάλλον το παρατραβήξαμε λίγο και sorry.


VERONIKA
QUOTE(abalos9 @ Mar 3 2010, 15:12 ) *
θα ηθελα κι εγω με την σειρα μου να δωσω ενα μεγαλο μπραβο σε ολα τα παιδια του αστερα που συνεχιζουν να παιζουν σε αυτο το κωλοσυλλογο μονο για την παρτη τους!!!καποιοι που ειναι εξω απο την ομαδα μπορει απλα να πιστευουν πως ο αστερας δεν εχει υλικο και απλα χανει....η αληθεια ομως ειναι πως οντως δεν εχει πολυ καλο υλικο αλλα ειμαστε απληρωτοι απο τον οκτωβρη!!!!δεν υπαρχει κανεις ουτε καν προπονητης!!!ειμαστε ολομοναχοι και παιζουμε μονο για εμας.αποκλειστικος υπευθυνος της καταντιας ειναι ο Μουκοβινας και δεν λεω κυριος γιατι τα παντελονια που ελεγε οτι φοραει τα εχει μαλλον για φιγουρα!!!!τολμησε να μας πει να μην φυγουμε απο την ομαδα το δεκεμβρη που εφερε το σιμο και ηταν αυτος που μετα τον εδιωξε μιας και του αρνηθηκε ολα οσα ειχαν συμφωνησει!!!!να μην κανω λογο για τους παιχτες...μαγκια μας λοιπον αλλα και μαλακια μας μεγαλη που στηριζουμε αυτο το συλλογο γιατι απο τη μια παιζουμε για παρτη μας αλλα απο την αλλη για οσους δεν ξερουν τι γινεται ειμαστε αυτοι που γινομαστε καθε δευτερα ρεζιλι!!!!
μακρια απο αυτη την ομαδα παιδια γιατι δεν υπαρχει ουτε μπεσα ουτε αξιοπρεπεια....μονο λαμογια και ρεζιληδες που θα ξαναρθουν το καλοκαιρι μολις φυγουμε ολοι μας να το παιζουν παραγοντες!!!!!ΕΛΑΤΕ "ΚΥΡΙΕ" ΜΟΥΚΟΒΙΝΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΑΚΙ ΝΑ ΜΑΣ ΤΟ ΠΑΙΞΕΤΕ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ!!!!ΕΛΑ ΛΑΜΟΓΙΟ!!!!
ξερω οτι κανενας δεν εχει την διαθεση να ασχολειται με τον αστερα αλλα κι εμεις καπου πρεπει να τα πουμε για να ακουστουμε!!!sorry παιδια και ευχαριστω για την κατανοηση σας!!!


Καλημέρα.
Διάβασα με προσοχή όλα όσα ελέχθησαν στον αγαπημένο μας χώρο και δεν εξεπλάγην καθόλου για την διαμορφωθείσα κατάσταση του συλλόγου ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ. Ή αν θέλετε, η μικρή μου έκπληξη έχει να κάνει με την καθυστέρηση με την οποία δημοσιοποιήθηκαν όλα αυτά. Γιατί τόσο αργά; Δε σκεφτήκατε ότι μπορεί να υπάρξουν κι άλλα θύματα της ανεντιμότητας των παραγόντων του Αστέρα;
Κατ΄αρχάς, θέλω να πώ ένα τεράστιο μπράβο στα παιδιά που σε πείσμα όλων των αντίξοων συνθηκών που αντιμετωπίζουν (οι ψεύτικες υποσχέσεις, η καταπάτηση των συμφωνιών, η εγκατάλειψη του τμήματος στην τύχη του, το ρεζιλίκι των διαδοχικών ηττών - και με σημαντική διαφορά πόντων - και το κυριότερο "η υπεράσπιση ενός αναξιόπιστου, σε όλα τα επίπεδα, σωματείου), μένουν πιστά στον στόχο και στο αθλητικό ιδεώδες που δεν είναι άλλο από το: "Ποτέ δεν εγκαταλείπουμε τον αγώνα πριν το τέλος".
Έχω φίλους στον Άγιο Δημήτριο, ρώτησα κι έμαθα. Η κατάσταση στο σύλλογο ΑΣΤΕΡΑΣ, είναι πολύ χειρότερη απ' όσο, αρχικά, έδειχνε. Το σωματείο χρωστά σε όσους συνεργάστηκαν μαζί του. Οι παράγοντές του κρύβονται από τα οικονομικά τους θύματα. Έχουν εξαπατήσει πολλούς προπονητές κι αθλήτριες στο Βόλλεϋ, σε ιδιοκτήτες λεωφορείων - για τις μετακινήσεις τους - σε καταστήματα αγοράς αθλητικού υλικού και αλλού. Εδώ αξίζει να γίνει μια δημοσιογραφική έρευνα για να βγούν στο φως όλα. Δυστυχώς, ακούγονται και χειρότερα αλλά δεν έχω αποδείξεις για να τ΄αναφέρω.....
Τελειώνονταςν θέλω επιστήσω την προσοχή σε όλους όσους συνεργάζονται ή σκέφτονται να συνεργασθούν μ΄αυτό το σωματείο. Ας ρωτήσουν.... ας το ψάξουν....
Κλείνοντας θέλω να ευχηθώ, ολόψυχα, στην ομαδάρα μας τη ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ καλή άνοδο παιδιά στην Γ' ΕΣΚΑΝΑ, ως πρώτη και πρωταθλήτρια της Δ' ΕΣΚΑΝΑ.






provokatoras
Κατ'εμένΣτους μικρούς ο ΠΟΡΦΥΡΑΣ έχει με διαφορά τους καλύτερους στην κατηγορία!Το ευτύχημα για τον Πεταλά είναι πως τα παιδιά αυτά (Σχίζας κ Καρυπίδης) είναι πασπαρτού και μπορούν να παίζουν πολλές θέσεις (όλες πλην του άσσου) μέσα στο γήπεδο!Με εξαίρεση τον Κουντουρά που παίζει καθαρά περιφερειακός οι άλλοι 2 έχουν την δυνατότητα να παίζουν άλλη θέση στην άμυνα και άλλη στην επίθεση!Έτσι ο ΠΟΡΦΥΡΑΣ δεν έβγαζε ποτέ από την πεντάδα Φωτόπουλο και Αθανασούλα, όπου γινόταν πολύ δυνατός στην άμυνα με αλλαγές σε όλα τα σκριν και πολύ ευέλικτος στην επίθεση, χωρίς να ξέρεις ποιος παίζει 2, ποιος 3 κ ποιος 4 κάθε φορά στην 5άδα!!


Εδω ειναι για μενα το μεγαλο πλεονεκτημα του πορφυρα και το στοιχειο που εγυρε τη πλαστηγα κατα πολυ και κερδιζε τα παιχνιδια χαβαλε 30 ποντους!
εχεις απολυτο δικιο!
Ο Πεταλας εκανε μεγαλη μαγκια σ αυτο και φανηκε οτι εβλεπε πολυ μπροστα το κανονισμο!
wizard
QUOTE(provokatoras @ Mar 11 2010, 18:49 ) *
Κατ'εμένΣτους μικρούς ο ΠΟΡΦΥΡΑΣ έχει με διαφορά τους καλύτερους στην κατηγορία!Το ευτύχημα για τον Πεταλά είναι πως τα παιδιά αυτά (Σχίζας κ Καρυπίδης) είναι πασπαρτού και μπορούν να παίζουν πολλές θέσεις (όλες πλην του άσσου) μέσα στο γήπεδο!Με εξαίρεση τον Κουντουρά που παίζει καθαρά περιφερειακός οι άλλοι 2 έχουν την δυνατότητα να παίζουν άλλη θέση στην άμυνα και άλλη στην επίθεση!Έτσι ο ΠΟΡΦΥΡΑΣ δεν έβγαζε ποτέ από την πεντάδα Φωτόπουλο και Αθανασούλα, όπου γινόταν πολύ δυνατός στην άμυνα με αλλαγές σε όλα τα σκριν και πολύ ευέλικτος στην επίθεση, χωρίς να ξέρεις ποιος παίζει 2, ποιος 3 κ ποιος 4 κάθε φορά στην 5άδα!!


Εδω ειναι για μενα το μεγαλο πλεονεκτημα του πορφυρα και το στοιχειο που εγυρε τη πλαστηγα κατα πολυ και κερδιζε τα παιχνιδια χαβαλε 30 ποντους!
εχεις απολυτο δικιο!
Ο Πεταλας εκανε μεγαλη μαγκια σ αυτο και φανηκε οτι εβλεπε πολυ μπροστα το κανονισμο!

Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε και σίγουρα ο Πεταλάς και μάγκας είναι και μπροστά βλέπει.
MBANDA
QUOTE(Nikomelic @ Mar 9 2010, 04:54 ) *
Κρύβεις μεγάλη εμπάθεια πραγματικά και για το πρόσωπό μου, ..... και βεβαίως μοναδικό στόχο έχει να θίξει το άτομό μου ή πιθανώς να σπείρει τη διχόνια στην ομάδα του ΡΕΝΤΗ!
Φίλε ή φίλη MBANDA, τα προηγούμενα ποσταρίσματά σου δείχνουν άνθρωπο που ασχολείται με το μπασκετάκι και το παρακολουθεί σε διάφορα επίπεδα (ερασιτεχνικά κυρίως) και σε γενικές γραμμές έχεις μια-κάποια άποψη πάνω στο άθλημα, ενίοτε σωστή.
Για το αν εργάζομαι σκληρά ή όχι για το άθλημα του Μπάσκετ την Ελλάδα και το κατά πόσο κάνω σωστά τη δουλειά μου (για την ακρίβεια το χόμπυ μου και όχι την κανονική μου δουλειά, άσχετα με το ότι αφιερώνω πολύ χρόνο και ιδρώτα σ'αυτό το "χόμπυ" ), άσε να το κρίνουν! ... Επιπρόσθετα για την άνοδο των καταθέσεων μου άστο καλύτερα, γιατί τα χρήματα τα οποία μου χρωστάνε και από προηγούμενες χρονιές, αλλά ειδικά φέτος οι ομάδες είναι πραγματικά αρκετά...
ΥΓ1. Όποιος στο χώρο με ξέρει καλά, ξέρει τη στάση ζωής που έχω βάση των πεποιθήσεων μου
ΥΓ4. Δεν με ενδιαφέρει, όπως πιστεύω και κανέναν, αν σε κάποια στιγμή εκνευρισμού (π.χ. γιατί δεν έπαιξε καλά) ένας παίκτης κλωτσάει καθίσματα........

Φιλικά, Μελάς Νίκος


Κύριε Μελά
Για την απάντηση σου (Post # 508) στις δικές μου …συκοφαντίες (Post # 505) επανέρχομαι προσπαθώντας να τηρήσω και τους όρους για τα post

Λοιπόν, ούτε εμπάθεια έχω για σένα ούτε ήξερα ποιός είναι ο μάνατζερ του νέου στον οποίο αναφέρθηκα. Η αναφορά μου είχε σαν στόχο (όπως και στο παρελθόν) γενικά μάνατζερς οι οποίοι, όπως ο λύκος την αντάρα χαίρονται, και εκμεταλλεύονται τις ομαδ(ούλ)ες με τους συνήθως διψασμένους για εφήμερη δόξα παράγοντες που ως ανίκανοι για πρόβλεψη και προσεκτικό σχεδιασμό καταφεύγουν στο σινάφι αυτό, το οποίο και εσύ μετά …βδελυγμίας, αποκηρύσσεις, όπως προκύπτει από τα γραφόμενά σου.
Επίσης σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να σπείρω διχόνοια στο Ρέντη, αλλά ότι και να κάνουν οι κακοί …ξένοι, η ευθύνη για ενότητα είναι των διοικούντων και του προπονητικού τιμ. Και τα όσα ακούγονται ή γράφονται αν είναι κακοπροαίρετα δυναμώνουν τις ομάδες ενώ αν είναι αληθινά ξεσκεπάζουν τα προβλήματα και η ομάδες τραβάνε μπροστά.

Πάμε παρακάτω.
Γράφεις «Επιπρόσθετα για την άνοδο των καταθέσεων μου άστο καλύτερα, γιατί τα χρήματα τα οποία μου χρωστάνε και από προηγούμενες χρονιές, αλλά ειδικά φέτος οι ομάδες είναι πραγματικά αρκετά...».
Δηλαδή που είναι η συκοφαντία μου? Ο ίδιος επιβεβαιώνεις ότι το κάνεις για λεφτά και χρεώνεις τις ομάδες. Τώρα αν δεν έχεις πάρει τα λεφτά, όλα και από παντού και σου χρωστάνε ακόμη, έχει καμία διαφορά? Όσοι δηλαδή προσπαθούν να βοηθήσουν χωρίς ούτε να παίρνουν λεφτά μπροστά ούτε και να τους τα χρωστάνε, είναι στην ίδια κατηγορία με σένα?

Γράφεις ότι εργάζεσαι σκληρά για το «χόμπι» σου το μπάσκετ.
Φίλε στα χόμπι (σκι, ταξίδια, βιβλία, κυνήγι κτλ) ο κανονικός ο κόσμος ξοδεύει λεφτά, εσύ όμως βρήκες το καλύτερο φαίνεται και κερδίζεις. Μπράβο, αυτό δεν είναι κακό, αλλά δεν είναι χόμπι. Είναι απλώς μία άλλη, παράλληλη με την όποια δουλειά σου, οικονομική δραστηριότητα (φαντάζομαι χωρίς αποδείξεις και τα αντίστοιχα τετριμμένα που είναι για τους …κοινούς –κουτούς- θνητούς, αυτούς με τα …απλά χόμπι).

Για το ποσό που ανέφερες εγώ το άκουσα κατά 50% παραπάνω δηλαδή για 6.500 ευρώ.
Από την πείρα μου στα γήπεδα, αν τα πολλά που λέγονται είναι τελικά λίγα τότε είτε τα λέει η Διοίκηση (γενικά μιλάω και σε καμία περίπτωση για το Ρέντη) για να δικαιολογήσει έξοδα ή λαθροχειρίες ή η πλευρά του παίχτη για να εξασφαλίσει κάτι καλύτερο του χρόνου (συνήθως από άλλη ομάδα/ κορόιδο).
Εγώ σε τί φταίω όταν αυτά λέγονται στο γήπεδο??? Και αν παίχτης στην Α’ ΕΣΚΑΝΑ χωρίς να βοηθάει, ακούγεται ότι παίρνει τόσα λεφτά, υπάρχει κανείς φίλος στο Forum που δεν θα έβγαινε από τα ρούχα του? Ή μήπως ενόχλησε ότι εγώ τα έγραψα, …συκοφαντώντας?
Γράφεις συνεχώς για το …ασήμαντο ποσό των 4.000 ευρώ (που είναι όπως γράφεις τελικά 4.200 και που όπως έφτασε στα αφτιά μου 6.500).
Αν ήξερες πραγματικά το ζόρι που τραβάνε οι ερασιτεχνικές ομάδες και τον πόνο με τον οποίο (ειδικά τα τελευταία 2-3 χρόνια) μαζεύουν τις …δεκάρες τους θα εκτιμούσες περισσότερο το ποσό αυτό ή τουλάχιστον θα το έδειχνες στο post σου (Όχι απλώς …κλαίγοντας για όσα σου χρωστάνε). Τέτοια λεφτά (και μάλιστα στο χέρι όπως λες, και μπράβο στους ανθρώπους του Ρέντη) δεν τα παίρνουν στην Γ’ Εθνική (πλην 3-4 ομάδων με στόχο την άνοδο) παίχτες πέραν της βασικής 5άδας.
Μου γράφεις ότι «ο ...... αποκτήθηκε όταν τραυματίστηκε ο ........». Δεν ήθελα να το γράψω εγώ αλλά αφού το παραδέχεσαι μου δίνεις την αφορμή να πιστεψω αυτά που άκουσα την περασμένη εβδομάδα και δεν τα έγραψα. Ότι την ανάγκη του Ρέντη εκμεταλλεύτηκες εσύ, ο φίλος, αγνός και «χομπίστας» μάνατζερ και προχώρησες στην …συνεργασία.

Για τον προπονητή του Ρέντη δεν έχω τίποτε. Σε ότι έγραψα, συσχέτισα ίσως λανθασμένα, την αμοιβή και την προσφορά του παίχτη με τον χρόνο συμμετοχής στον συγκεκριμένο αγώνα και τις μουρμούρες στην εξέδρα από ανθρώπους του Ρέντη. Και αν αυτός πήρε τόσο χρόνο (έστω για λόγους τακτικής που εμείς στις εξέδρες δεν μπορούσαμε να δούμε) ο προπονητής με αυτή την ιστορία πίσω του θα έπρεπε να είχε βάλει στην θέση του τον παίχτη όταν στην αλλαγή του ξέσπασε πάνω στα καθίσματα. Να δεχθώ ότι ίσως δεν τον πρόσεξε. Το ότι για σένα (που όπως λες …τιμάς τον χώρο) δεν ενδιαφέρει κανένα που κάποιος κλωτσάει προκλητικά τα καθίσματα, ακόμη και αν δεν μου το έλεγες, δεν θα στοιχημάτιζα για το αντίθετο.

Σχετικά με την «Μεγάλη Χρονιά» που …κάποιος έφηβος ήταν στην ομάδα και δεν έπαιξε, έχω να σου πω πως τις «Μεγάλες Χρονιές» μπορούν να τις επικαλούνται δίκαια όσοι παίχτες έπαιξαν, ή συμμετείχαν σοβαρά στην προσπάθεια, οι προπονητές και η Διοίκηση και φυσικά οι Κρασοπαραγωγοί (λέμε π.χ. καλό Merlot Μπουτάρη του 2007 ή Μαντινεία Τσελεπού του 2009) και όχι οι έξω_φύλα_ρούχες ή ο μάνατζερ τους. Φυσικά υπάρχουν και οι περιπτώσεις τύπου Forest Gump (εγώ απλώς περνούσα απ’ έξω). Μόνο που αυτές είναι τόσο σπάνιες που όταν συμβαίνουν παίρνουν πολλά Όσκαρ.

Τέλος για τις προκρίσεις στην 6άδα να σου πω ότι και το ταπεινό Ρέντη πέρυσι είχε προκριθεί στην 6άδα του Εφηβικού ΕΣΚΑΝΑ. Και τι με αυτό??? (ρητορικό το ερώτημα μαζί με τα συγχαρητήρια για τα παιδιά και τον προπονητή του περυσινού εφηβικού – Όπως βλέπεις κάτι ξέρω και εγώ από την ομάδα και ας μην είμαι τόσο …φίλος.)

Δεν θέλω να γράψω για παίχτη αλλά προκαλείς, προσπαθώντας να εκμεταλλευτείς τόσο το ότι οι αγώνες πέρασαν όσο και την προσπάθεια όλης της ομάδας στις μεγάλες νίκες. Επειδή υπάρχουν και γραπτά τα οποία και μένουν με ανάγκασες να ανατρέξω στην σελίδα της ΕΣΚΑΝΑ. Τα όσα βρήκα φυσικά σε εκθέτουν, είναι στην διάθεση όλων, και μπορείς και συ να ανατρέξεις και να φρεσκάρεις την μνήμη σου. Τίποτε περισσότερο στο θέμα.
Καλή συνέχεια στον Ρέντη, τον προπονητή του, την Διοίκησή του και όσους παίχτες ματώνουν την φανέλα, παίζοντας για την κατηγορία με ή χωρίς ...φίλο μάνατζερ.

MDANDA

Υ/Γ.
1. Σχετικά με τα λόγια σου ότι «έχω μία-κάποια άποψη πάνω στο μπάσκετ, ενίοτε σωστή», ευχαριστώ που μου το αναγνωρίζεις. Άλλωστε ένας λόγος που σου απαντώ είναι για να μην σε …απογοητεύσω.

2. Αν ο ψηλός (και με …αραιά χωρίστρα, Π. Μαρκόπουλος) είναι ...παιδί, τότε πόσων χρονών είσαι εσύ ρε …φίλε??? (ελπίζω ο κύριος Μαρκόπουλος να μην εκλάβει ο σχόλιο μου ως προσβλητικό)

3. Από ότι κατάλαβα εσύ έχεις παντού μόνο φίλους!!! Ποιός είσαι ρε μάστορα, ο Ουίλιαμ Λόουσον ???{http://www.scotchwhisky.net/blended/william_lawsons.htm} –από την διαφήμιση με το ουίσκι είναι αυτό, αν παρότι μεγάλος, δεν το θυμάσαι.

4. Στα στατιστικά των αγώνων δίνουν μόνο τους πόντους. Φαντάζομαι ότι πολλοί θα τα ήθελαν πλήρη αλλά τελικά η μη δημοσίευσή τους συμφέρει μόνο όσους θέλουν, όταν υπάρχουν πόντοι να μιλάνε για σκόρερ και όταν ο παίχτης δεν βάζει να μιλάνε για οργάνωση, άμυνα, ασσίστ, ηγετική φυσιογνωμία κτλ. Καταλαβαινόμαστε πιστεύω. Εξ ού και πολλοί, συνήθως μέτριοι παίχτες, τρελαίνονται και ακόμη και σε κακή μέρα σουτάρουν χωρίς μέτρο (για να γραφτούν κάποιοι πόντοι, για το συμβόλαιο της επόμενης χρονιάς τους και με τα επόμενα θύματα τους) και ας πάει η ομάδα στον διάολο.

5. Ά!!! ξέχασα. Μερικοί πονηροί (είτε οι ίδιοι ή ο μάνατζερ τους, είτε παράγοντες για να πουλήσουν κάποιον έφηβο –ονόματα ξέρουμε όλοι) σε συνεργασία με τον «δημοσιογράφο» γράφουν μόνοι τους και τα ριμπάουντ (πάντα …διψήφια) και άντε να τους ...διαψεύσεις.
themis7




3. Από ότι κατάλαβα εσύ έχεις παντού μόνο φίλους!!! Ποιός είσαι ρε μάστορα, ο Ουίλιαμ Λόουσον ???{http://www.scotchwhisky.net/blended/william_lawsons.htm} –από την διαφήμιση με το ουίσκι είναι αυτό, αν παρότι μεγάλος, δεν το θυμάσαι.

Συγχωρεσε με αλλα επειδη ο Νικος ειναι φιλος πραγματικος δεν μπορω να παρω θεση ....
Αλλα ολα εχουν ενα οριο ...
Τι να μας πει ο Οθιλιαμ Λοουσον μπροστα στον ΜΕΛΑ????????
Ο ανθρωπος ειναι Johny blue.....50 years old αν και 30 ετων....
MBANDA
QUOTE(themis7 @ Mar 14 2010, 23:23 ) *
Συγχωρεσε με αλλα επειδη ο Νικος ειναι φιλος πραγματικος δεν μπορω να παρω θεση ....

Παρά την δική μας αντιπαράθεση, που ξέρεις?
Αν και οι δύο είμαστε τόσο καλοί όσο οι ...ίδιοι λέμε, τότε συντομα μπορεί να γίνουμε και εμείς φίλοι.


Παρότρυνση προς προπονητές
Όσοι από εσάς στηρίξατε μέχρι σήμερα «κουτσά άλογα» (είτε από κακή αρχική επιλογή, είτε με το αζημίωτο, είτε χάριν του …φίλου μάνατζερ) είναι καιρός να δώσετε και στα άλλα παιδιά, έφηβους, …ώριμους ή κα παραγινομένους, που συνήθως προέρχονται από τα σπλάχνα της ομάδας που εσείς είστε σήμερα περαστικοί, την ευκαιρία να παίξουν, να ...γλυκαθούν έστω στο τέλος και να μην εγκαταλείψουν.

Αν και το τελευταίο ευνοεί πάλι τους διαχρονικά ...φίλους των ομάδων, τους ...Ουίλιαμ Λόουσον του χώρου.

Υ/Γ :
1. Αν προπονητές δεν το μπορούν ας το τολμήσουν οι Διοικήσεις. Άλλωστε αυτές το καλοκαίρι θα ψάχνουν για ...σωτήρες ενώ τα δικά τους παιδιά θα έχουν εγκαταλείψει όχι μόνο το παρκέ αλλά και τις εξέδρες.
2. Μιά που μιλάμε για "...ώριμους και πάνω" να σημειώσω την πολύ καλή εμφάνιση που όπως έμαθα έκανε συμπαθής στην κατηγορία παίχτης.
proteasvoulas
QUOTE(themis7 @ Mar 10 2010, 11:10 ) *
Αν ισχυει η παραπανω ειδηση τοτε μιλαμε για τελος μιας εποχης για τον Πρωτεα.... Ο Δημητριου ανελαβε τον Πρωτεα απο την Γ εσκανα και τον αφηνει μετα απο 4 χρονια στην 2η θεση της Α κατηγοριας... Ο Καθενας μπορει να λεει οτι θελει ομως το εργο του προπονητη μονο επιτυχημενο μπορει να κριθει.... Πρεπει να αναγνωριστει η συμβολη αυτου του ανθρωπου σε αυτην την αναγεννηση του Πρωτεα...


ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΟΥ Δ.Σ. ΤΟΥ ΠΡΩΤΕΑ ΒΟΥΛΑΣ


Την Δευτέρα 8 Μαρτίου 2010 μετά τον αγώνα της ομάδας μας με τον Πορφύρα, λύθηκε η συνεργασία με τον πρώτο προπονητή κ. Παναγιώτη Δημητρίου με κοινή απόφαση της Διοίκησης του Πρωτέα και του προπονητή και αφού εξασφαλίστηκε η συνέχεια της τεχνικής ηγεσίας από τον συνεργάτη του κ. Γιώργο Κολοτούρο.

Το Διοικητικό Συμβούλιο του Πρωτέα εκφράζει τις ευχαριστίες του στον κ. Παναγιώτη Δημητρίου για την πολυετή γόνιμη συνεργασία του στην τεχνική ηγεσία της Ανδρικής Ομάδας.

Στα οκτώμιση χρόνια που ο κ. Δημητρίου είχε την τεχνική καθοδήγηση της ομάδας μας, κατάφερε όχι μόνο να θέσει τις βάσεις που οδήγησαν τα τελευταία χρόνια στην αγωνιστική ανάκαμψη της ομάδας με δύο διαδοχικές ανόδους και την εδραίωσή της στην Α’ΕΣΚΑΝΑ από την πρώτη χρονιά, αλλά και να βοηθήσει καθοριστικά στην αλλαγή φιλοσοφίας και νοοτροπίας όλου του Συλλόγου έχοντας την τεχνική ευθύνη των τμημάτων υποδομής και όλων των αγωνιστικών τμημάτων ανδρών.

Είμαστε ευτυχείς που ο κ. Δημητρίου θα συνεχίσει με ακόμα μεγαλύτερο ζήλο την δουλειά του στα τμήματα υποδομής του συλλόγου ως τεχνικός υπεύθυνος παραμένοντας στην οικογένεια του Πρωτέα βοηθώντας τις Ακαδημίες να αναπτυχθούν ακόμα περισσότερο ώστε να στελεχώνονται τα αγωνιστικά τμήματα με αθλητές που προέρχονται από τα σπλάχνα του Συλλόγου.


ΤΟ Δ.Σ. ΤΟΥ ΠΡΩΤΕΑ ΒΟΥΛΑΣ
leonkalf
Το σημερινό πρόγραμμα:

ΔΑΚ Κορυδαλλού 21.30 Προοδευτική – Πορφύρας
Κλ. Βούλας 19.30 Πρωτέας Β. - Αετός Καλλ.
κλ. Μοσχάτου 21.00 Ελευθερία – Μέγαρα
ΕΑΚ Γλυφάδας 20.30 Τερψιθέα – Πέρα
Εθν.Αντίστασης 20.15 Πόλις – Θεμιστοκλής
ΔΑΚ Πλάτωνα 21.00 Άρης Νικ. – Βάρη
Κλ. Αγ. Δημητρίου 21.00 Αστέρας Αγ. Δημ. – ΑΕ Ρέντη


Το ενδιαφέρον πλέον στρέφεται στην κατάκτηση της 2ης θέσης (Πρωτέας, Πόλις οι διεκδικητές) και στις θέσεις που οδηγούν στην σωτηρία (κανείς δεν ξέρει ακόμα πόσοι θα πέσουν, οπότε όλοι είναι στο κηνύγι της καλύτερης δυνατής θέσης).

Σημαντικό βαθμολογικά ματς στη Νίκαια απόψε. Μάλλον θα είναι το πιο ενδιαφέρον ματς.
!and1!
QUOTE(leonkalf @ Mar 15 2010, 11:10 ) *
Το σημερινό πρόγραμμα:

ΔΑΚ Κορυδαλλού 21.30 Προοδευτική – Πορφύρας
Κλ. Βούλας 19.30 Πρωτέας Β. - Αετός Καλλ.
κλ. Μοσχάτου 21.00 Ελευθερία – Μέγαρα
ΕΑΚ Γλυφάδας 20.30 Τερψιθέα – Πέρα
Εθν.Αντίστασης 20.15 Πόλις – Θεμιστοκλής
ΔΑΚ Πλάτωνα 21.00 Άρης Νικ. – Βάρη
Κλ. Αγ. Δημητρίου 21.00 Αστέρας Αγ. Δημ. – ΑΕ Ρέντη


Το ενδιαφέρον πλέον στρέφεται στην κατάκτηση της 2ης θέσης (Πρωτέας, Πόλις οι διεκδικητές) και στις θέσεις που οδηγούν στην σωτηρία (κανείς δεν ξέρει ακόμα πόσοι θα πέσουν, οπότε όλοι είναι στο κηνύγι της καλύτερης δυνατής θέσης).

Σημαντικό βαθμολογικά ματς στη Νίκαια απόψε. Μάλλον θα είναι το πιο ενδιαφέρον ματς.


Προοδευτική – Πορφύρας 2
Πρωτέας Β. - Αετός Καλλ. 1
Ελευθερία – Μέγαρα 1
Τερψιθέα – Πέρα 2
Πόλις – Θεμιστοκλής 1
Άρης Νικ. – Βάρη (το ντερμπι της αγωνιστικης)
Αστέρας Αγ. Δημ. – ΑΕ Ρέντη 2
ΝΕΣΤΩΡ
QUOTE(proteasvoulas @ Mar 15 2010, 08:04 ) *
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΟΥ Δ.Σ. ΤΟΥ ΠΡΩΤΕΑ ΒΟΥΛΑΣ


Την Δευτέρα 8 Μαρτίου 2010 μετά τον αγώνα της ομάδας μας με τον Πορφύρα, λύθηκε η συνεργασία με τον πρώτο προπονητή κ. Παναγιώτη Δημητρίου με κοινή απόφαση της Διοίκησης του Πρωτέα και του προπονητή και αφού εξασφαλίστηκε η συνέχεια της τεχνικής ηγεσίας από τον συνεργάτη του κ. Γιώργο Κολοτούρο.

..........

ΤΟ Δ.Σ. ΤΟΥ ΠΡΩΤΕΑ ΒΟΥΛΑΣ


Κύριοι
Σύμφωνα με τα λεγόμενά σας, τη Δευτέρα 8 Μαρτίου και μετά την ήττα από τον Πορφύρα, συνεδριάσατε (…μάλλον στα μαύρα μεσάνυκτα), καθαιρέσατε τον κ. Δημητρίου και δημοσιοποιείτε πλατύτερα την απόφασή σας μετά ΜΙΑ εβδομάδα. Αυτό σημαίνει ότι είχατε μία ολόκληρη εβδομάδα να ΜΕΛΕΤΗΣΕΤΕ το κείμενο της ανακοίνωσής σας, ιδιαίτερα στην πρώτη παράγραφο.

Επιτρέψτε μου να ερωτήσω :
Τον αγώνα τον είδατε?? Ήταν πράγματι τόσο τραγική η εμφάνιση ή, χωρίς να το αναφέρετε, τη συνδυάζετε με την εμφάνιση της Ομάδας σας σε πρόσφατες νίκες της (..βλέπε σχετικά σχόλια στο forum)??
Αν έτσι είναι -γιατί έτσι νομίζετε-, τον Πορφύρα γιατί τον στοχοποιείτε ??
Κάθε Ομάδα από εδώ και πέρα, που ενδεχομένως θα ηττηθεί από τον Πορφύρα ενώ διεκδικεί(ούσε) άνοδο, σύμφωνα με σας, θα πρέπει να καθαιρεί τον τεχνικό της ??
Και τούτο διότι δίνετε την εντύπωση ότι τα πάντα κρεμόντουσαν από ένα αγώνα επί ενός αντιπάλου που –τότε- προηγείτο ήδη με τρεις βαθμούς. Αυτό ήταν το κύριο κριτήριο για τον κ. Δημητρίου?? Προσεκτική μελέτη της εισαγωγής του κειμένου, πιστέψτε με, αυτή την εντύπωση δίνει.
Αν υπήρχε νίκη σε αυτόν τον αγώνα, πάλι το ίδιο θα αποφασίζατε?? Μήπως η άνοδος ξεθώριασε στον πρώτο γύρο, με την εκεί νίκη του Πορφύρα??
Αν η Ομάδα, ΑΝ, κάνει και άλλη ήττα, ΑΝ δεν έλθει δεύτερη και ΑΝ ανέβουν δύο Ομάδες (..συνέβη πέρυσι), θα καθαιρέσετε πάραυτα και τον αντικαταστάτη του κ. Δημητρίου??

Κύριοι επίτρέψτε μου, αλλά αν θεωρείτε ότι το πρωτάθλημα τελείωσε μάλλον κάνετε λάθος. Και μην ξεχνάτε ότι ο θυμόσοφος λαός μας κάπου λέει για το δέντρο και το δάσος, όπως επίσης και για της νύκτας τα καμώματα.

Πέραν τούτων, εγώ ως καλοπροαίρετος δέχομαι ότι στη ρύμη ακόμη του λόγου, ακόμη και του γραπτού (?), μπορεί να παρεισφρήσουν ατυχείς εκφράσεις. ΕΣΕΙΣ ??

Με προσπάθεια για κατανόηση.
ΝΕΣΤΩΡ
ΜΠΑΝΕ
QUOTE(themis7 @ Mar 14 2010, 23:23 ) *
3. Από ότι κατάλαβα εσύ έχεις παντού μόνο φίλους!!! Ποιός είσαι ρε μάστορα, ο Ουίλιαμ Λόουσον ???{http://www.scotchwhisky.net/blended/william_lawsons.htm} –από την διαφήμιση με το ουίσκι είναι αυτό, αν παρότι μεγάλος, δεν το θυμάσαι.

Συγχωρεσε με αλλα επειδη ο Νικος ειναι φιλος πραγματικος δεν μπορω να παρω θεση ....
Αλλα ολα εχουν ενα οριο ...
Τι να μας πει ο Οθιλιαμ Λοουσον μπροστα στον ΜΕΛΑ????????
Ο ανθρωπος ειναι Johny blue.....50 years old αν και 30 ετων....

Συγχωρεσε με αλλα επειδη ο Νικοs ειναι φιλοs πραγματικοs μπορω να παρω θεση και να συμφωνησω με τον κολλητο themi7 οτι ολα εχουν ενα οριο ...τι να μαs πει ο Οθιλιαμ Λοουσον μπροστα οχι στον Μελα αλλα οπωs ψηφηστηκε ΒΑΣΙΛΙΑ ΤΗΣ ΕΣΚΑΝΑ!(Αλλα συγχωρεστεμε απο προχθεs ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΗΣ ΕΣΚΑΝΑ ειναι ο AIR 23) αρα εχειs δικιο φιλεναδα η φιλε........... Για να εχειs ομωs δικιο πρεπει να μαs πειs ,εσυ σαν τι ακριβωs κατηγορειs και κρινειs παικτεs,προπονητεs,παραγοντεs ,μανατζερ και ανθρωπουs χωριs μαλλια?Επισηs δεν εχω καταλλαβει τελικα τι θεs να μαs πειs και που αποσκοπει ολη αυτη η αναφορα σου?Γιατι σιγουρα καπου αποσκοπει !!!!!!!!!!!!!ΥΣ.Aπο οτι καταλαβα εσυ δεν εχειs πολλουs φιλουs,μηπωs ρε μαστορα θεs να γνωρισειs το Νικολακη που ειναι ωραιο παιδι και δυο μετρα παληκαρι και για αυτο τα γραφειs ολα αυτα? blove.gif .
MBANDA
QUOTE(ΜΠΑΝΕ @ Mar 15 2010, 16:42 ) *
Συγχωρεσε με αλλα επειδη ο Νικοs ειναι φιλοs πραγματικοs μπορω να παρω θεση και να συμφωνησω με τον κολλητο themi7 οτι ολα εχουν ενα οριο ...τι να μαs πει ο Οθιλιαμ Λοουσον μπροστα οχι στον Μελα αλλα οπωs ψηφηστηκε ΒΑΣΙΛΙΑ ΤΗΣ ΕΣΚΑΝΑ!(Αλλα συγχωρεστεμε απο προχθεs ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΗΣ ΕΣΚΑΝΑ ειναι ο AIR 23) αρα εχειs δικιο φιλεναδα η φιλε........... Για να εχειs ομωs δικιο πρεπει να μαs πειs ,εσυ σαν τι ακριβωs κατηγορειs και κρινειs παικτεs,προπονητεs,παραγοντεs ,μανατζερ και ανθρωπουs χωριs μαλλια?Επισηs δεν εχω καταλλαβει τελικα τι θεs να μαs πειs και που αποσκοπει ολη αυτη η αναφορα σου?Γιατι σιγουρα καπου αποσκοπει !!!!!!!!!!!!!ΥΣ.Aπο οτι καταλαβα εσυ δεν εχειs πολλουs φιλουs,μηπωs ρε μαστορα θεs να γνωρισειs το Νικολακη που ειναι ωραιο παιδι και δυο μετρα παληκαρι και για αυτο τα γραφειs ολα αυτα? blove.gif .


1. Ότι θέλω να πώ εγώ το γράφω καθαρά και ξάστερα και στην απλή Ελληνική. Αν θες διάβασε παλαιότερά μου ποστ μπας και καταλάβεις (αν μπορείς βέβαια) τα "σκοτεινά μου κίνητρα" και τον πόλεμο που άνοιξα με τον ...φίλο σας (που όπως έγραψα δεν ήξερα για ποιόν πρόκειται, αλλά που καθόλου δεν μετριάζει την αρχική μου άποψη για την ...συνεργασία)

2. Από ότι καταλαβαίνω όποιος δεν έχει πολλούς "πραγματικούς" φίλους σε αυτήν την ωραία ...ατμόσφαιρα που λέγεται μπασκετική ...οικογένεια, δεν δικαιούται να γράφει. Μπράβο παιδιά, και σε άλλα τέτοια.

3. Συνήθως όσοι συστήνουν έχουν ...δοκιμάσει. Αλλιώς αφήνουν την σύσταση για τον επόμενο που του ...αρέσει.

Πάμε παρακάτω
Σχετικά με όσα έγραψα, επανέλαβα ότι αυτά άκουσα στην εξέδρα και ζήτησα από όποιον ξέρει να διαψεύσει αν συκοφάντησα κατά λάθος κάποιον. Αντί αυτού και από την απάντηση που πήρα και από την έρευνα στο site της ΕΣΚΑΝΑ επιβεβαίωσα όσα στην αρχή άκουσα και μετέφερα
Άντε γιά....
leonkalf
Προοδευτική-Πορφύρας 2 (20-25π.)

Πόλις-Θεμιστοκλής 1 (5π.)

Άρης Ν.-Βάρη διεκόπη στο 2ο δεκάλεπτο λόγω ύβρεων από πλευράς Βάρης στον διαιτητή Μέλη (μετά την διακοπή κατευθύνθηκαν στο αστυνομικό τμήμα για μηνύσεις!)
Όποιος ήταν στο γήπεδο ας μας πει λεπτομέρειες.
άρρωστος
QUOTE(wizard @ Mar 12 2010, 03:41 ) *
Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε και σίγουρα ο Πεταλάς και μάγκας είναι και μπροστά βλέπει.

Συγνώμη ρε παιδιά που μπαίνω στη μέση αλλά ο Πεταλάς βλέπει μπροστά ή ο rover6 που μας ζάλισε όλο το καλοκαίρι στον ΙΚΑΡΟ-ΕΣΠΕΡΟ να δώσουμε τους πιτσιρικάδες στον Πορφύρα.Και να είστε σίγουροι ότι αν δεν ήταν αυτός δεν θα πήγαιναν εκεί.Όσο για τον Πεταλά σοβαρός,χρόνια στο κουρμπέτι της ΕΣΚΑΝΑ,αλλά μέχρι εκεί γιατί προπονητικά έχει μείνει στο πως έκαναν προπόνηση πριν 25 χρόνια γι αυτό δεν δουλεύει και πιο πάνω.
leonkalf
Τα χθεσινά αποτελέσματα:

Προοδευτική – Πορφύρας 75-97
Πρωτέας Β. - Αετός Καλλ. 75-62
Ελευθερία Μοσχ.- Μέγαρα 56-67
Τερψιθέα – Πέρα 68-65
Πόλις – Θεμιστοκλής 80-75
Αστέρας Αγ. Δημ. – ΑΕ Ρέντη 69-87
Άρης Νικ. –Βάρη διεκ.

Βαθμολογία
(σε 21 αγ.)
1. Πορφύρας 1550- 1089 20-1 41
----------------------------------------------------------------------
2. Πρωτέας Β. 1502- 1341 16-5 37
3. Πόλις 1564- 1362 16-5 37
4. Προοδευτική 1490- 1403 13-8 34
5 Ελευθερία Μοσχ. 1324- 1315 12-9 33
6 Πέρα 1554- 1517 12-9 33
7. Μέγαρα 1436- 1470 12-9 33
8 Άρης Νικ. 1301- 1271 11-9 31
9. ΑΕ Ρέντη 1448- 1440 10-11 31
10. Βάρη 1345- 1444 8-12 28
11 Αετός Καλλ. 1318 - 1416 7-14 28
----------------------------------------------------------------------
12. Τερψιθέα 1291- 1314 6-15 27
13. Θεμιστοκλής 1259 -1556 2-19 23
14 Αστέρας Αγ. Δημ. 1227- 1546 1-20 22

*Άρης Νικ. και Βάρη έχουν ένα αγώνα λιγότερο

Η επόμενη αγωνιστική (22/3/10): Αετός Καλλ.-Προοδευτική, Μέγαρα-Πρωτέας Β., Πέρα-Ελευθερία Μοσχ., ΑΕ Ρέντη-Τερψιθέα, Πορφύρας-Πόλις, Θεμιστοκλής–Άρης Νικ., Βάρη-Αστέρας Αγ. Δημ.

*ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ – ΑΕΤΟΣ ΚΑΛΛ. 75-62(40-23)
Διαιτητές : Προτούλης , Μαγγωνάκης
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ ( Κολοτούρος ): Μιλάνοβιτς 2, Θωμάς , Δρακόπουλος 13(3) , Ευθυμίου 15(1), Τζούνας 10, Ζεγκίνογλου 17, Πράττης 4, Χατζηκίδης 6(2) Κανελλόπουλος 8(2)
ΑΕΤΟΣ ΚΑΛΛΙΘ. (Σκληρός-Μαγγιώρος): Βαρδάλος 10, Τριάντης 8(1) , Μάϊνας 4, Χατζηδάκης 13, Μαρακάκης , Μυλωνάς , Καραντανάς 11(1), Τρουπής , Μπάρδης 8, Γκιοβάσο 8.

*ΠΟΛΙΣ - ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ 80-75 (39-29)
Διαιτητές : Βαρούχα , Λάτσης
ΠΟΛΙΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Θάνος, Γερογιάννης): Ραλάτος 15, Μπογδανίδης 10(1), Σιγλέτος 13(1), Μουκοβίνας , Κυρομίτης 10, Βαφειάδης 2, Κασπαριάν 16(2), Μαρκόπουλος 9(1), Κανέλλης 2, Αποστολάκης 3(1) , Κονιδάρης , Σαρρής
ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ (Μελέτης Γ.): Τσιρίδης 21(5), Καμπέρης 13(1), Κόντση 6, Κουκουλάς 21(5) , Καλφαγιάννης 1, Αλεξιάδης 3(1) , Τρυφωνόπουλος 10, Παραμυθιώτης

*ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧ. – ΜΕΓΑΡΑ 56-67(29-40)
Διαιτητές : Βίλιας , Νανούρης
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (Σαβούρδος) : Παυλιάς 3(1), Βήχος 2 , Βλασσόπουλος 3, Πέτας 16(2), Σκουλούδης 8, Μιχαλάς ,Τζαφέρης 15(1), Κόλιας 2, Δέλιος 2, Ανδρουλάκης 2, Βασιλόπουλος Θ..3
ΜΕΓΑΡΑ Φ.Σ (Λιαδάκης): Μούρτος, Νικολάου , Κοντόπουλος 2, Λιτόπουλος 14, Αντωνίου 13(2) , Στεφάνου Δ., Ανθρακόπουλος 15(3), Αποστόλου 10(2), Μαργώνης 13

*ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ - ΠΟΡΦΥΡΑΣ 75-97 (29-54)
Διαιτητές : Σιώκας , Ουσταμπασίδης
ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ (Καρβούνης) : Παπαδόπουλος 18(3), Κυριακόπουλος 2, Παπαστυλιανός 5, Τζιώτης 22(2), Παργιανόπουλος 8(2) , Κουτσουμπάκος 12 , Κλιγκόπουλος 2, Μοναίος , Πλατής , Σαραντίδης 6
ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Πεταλάς , Καλοίδης) : Φράτας 6(2) , Μπαλτσαβιάς 14(4), Φωκάς 2 Αθανασούλας 1, Γεροδήμος 4 , Τζοβάρας 6(2), Φωτόπουλος 27(2), Αθανασάκης 7, Χρονόπουλος 6, Σχίζας 15, Καρυπίδης 3, Γραμματικός 6(1)

*ΤΕΡΨΙΘΕΑ - ΠΕΡΑ 68-65(38-29)
Διαιτητές: Κάρδαρης , Γαρίνη
ΤΕΡΨΙΘΕΑ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Λαμπρόπουλος-Ζλάτης) : Πουλέας 7 , Μαρκογιαννάκης 7 , Χιουτακάκος 8, Σταυρόπουλος 13(1), Αρώνης , Βόσικας 2, Μπουγάτσος 3 , Μαθιουδάκης , Παπαδόπουλος 13(1) , Γεωργούτσος 15(1), Τζίμης Σ., Τζίμης Β,
ΠΕΡΑ(Αποστολίδης-Τσιριγωτάκης): Καλαϊτζάκης 9(3), Σιούτης 14(4), Μιχάλογλου 9, Ανδρεδάκης 6, Ζάγκλας , Ζαφειράκης , Χολέβας 11(3), Μοδάκης ,Φουφουδάκης , Καραγιάννης 6, Μιχελάκος 5(1), Μουρίκης 5

*ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΓ. ΔΗΜ.- ΑΕ ΡΕΝΤΗ 69-87(37-43)
Διαιτητές : Φασόλης , Φραγκιαδάκης
ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΓ. ΔΗΜ. (Χρυσοβελίδης, Χαλκιαδάκης) : Καρκανιάς , Μαλτίδης 7, Κραβαρίτης, Γαλαράς 8, Σοφιανόπουλος 19(2), Σκαμνάκης, Παύλου 8, Καρατζάς 9, Ζαλιάρης, Πλακογιαννάκης 11, Δημητρακόπουλος 8
ΑΕ ΡΕΝΤΗ (Παπαδάτος, Τσαουσίδης ): Πασπαλάς 16 , Σαββίδης 7, Χαραλαμπίδης 10(1), Ράδης 22(1), Κατσιέρης 8, Βλίτσιος 8, Ρούτσιας , Πανουργιάς 2, Σοκόλοφ , Λευκόπουλος 11(1), Τσαμπρούνης , Οικονόμου 3(1)

*ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ – ΒΑΡΗ διακοπή.
leonkalf
QUOTE (leonkalf @ Mar 16 2010, 00:59 ) *
Άρης Ν.-Βάρη διεκόπη στο 2ο δεκάλεπτο λόγω ύβρεων από πλευράς Βάρης στον διαιτητή Μέλη (μετά την διακοπή κατευθύνθηκαν στο αστυνομικό τμήμα για μηνύσεις!)
Όποιος ήταν στο γήπεδο ας μας πει λεπτομέρειες.

Απ' ότι έμαθα, χθες ένας οπαδός τς Βάρης έβριζε τον διαιτητή Μέλη από την εξέδρα. Ο διαιτητής κάλεσε την αστυνομία με την πρόθεση να του κάνει μήνυση.
Το παιχνίδι διακόπηκε για 20 λεπτά περιμένοντας να έρθει η αστυνομία. Σε κάποια στιγμή το παιχνίδι ξαναξεκίνησε, αλλά με το που ήρθαν οι αστυνομικοί ο διαιτητής διέκοψε το ματς και έφυγαν για το τμήμα για να καταθέσει μήνυση.

Σίγουρα δυσάρεστο γεγονός, και φαντάζομαι πόσο άσχημα θα ένοιωσαν οι παίκτες (ξενέρωμα).
Αλλά επιτέλους κάτι πρέπει να γίνει και με την συμπεριφορά κάποιων που νομίζουν πως ότι κάνουν ή λένε στο γήπεδο μπορεί να περνάει ατιμώρητο.. Αν ήταν δηλαδή στο δρόμο ή όπου αλλού θα συμπεριφέρονταν έτσι σε κάποιον άλλον?
Το γήπεδο δεν είναι 'άσυλο' να κάνει ο καθένας ότι γουστάρει.

Να δούμε με το παιχνίδι τι θα γίνει, το τι γράφτηκε στο φύλλο αγώνα και το πως (και αν) συνεχιστεί το ματς.
!and1!
QUOTE(leonkalf @ Mar 16 2010, 11:49 ) *
Απ' ότι έμαθα, χθες ένας οπαδός τς Βάρης έβριζε τον διαιτητή Μέλη από την εξέδρα. Ο διαιτητής κάλεσε την αστυνομία με την πρόθεση να του κάνει μήνυση.
Το παιχνίδι διακόπηκε για 20 λεπτά περιμένοντας να έρθει η αστυνομία. Σε κάποια στιγμή το παιχνίδι ξαναξεκίνησε, αλλά με το που ήρθαν οι αστυνομικοί ο διαιτητής διέκοψε το ματς και έφυγαν για το τμήμα για να καταθέσει μήνυση.

Σίγουρα δυσάρεστο γεγονός, και φαντάζομαι πόσο άσχημα θα ένοιωσαν οι παίκτες (ξενέρωμα).
Αλλά επιτέλους κάτι πρέπει να γίνει και με την συμπεριφορά κάποιων που νομίζουν πως ότι κάνουν ή λένε στο γήπεδο μπορεί να περνάει ατιμώρητο.. Αν ήταν δηλαδή στο δρόμο ή όπου αλλού θα συμπεριφέρονταν έτσι σε κάποιον άλλον?
Το γήπεδο δεν είναι 'άσυλο' να κάνει ο καθένας ότι γουστάρει.

Να δούμε με το παιχνίδι τι θα γίνει, το τι γράφτηκε στο φύλλο αγώνα και το πως (και αν) συνεχιστεί το ματς.


ο κύριος Μέλης ξερει καλύτερα από τον καθενά γιατί έγινε όλο αυτό.
σαφώς όμως απαράδεκτη συμπεριφορά του φιλάθλου.
Μη ξεχνάτε...στην Ελλάδα ζούμε!!!
deve
QUOTE(leonkalf @ Mar 16 2010, 12:49 ) *
Απ' ότι έμαθα, χθες ένας οπαδός τς Βάρης έβριζε τον διαιτητή Μέλη από την εξέδρα. Ο διαιτητής κάλεσε την αστυνομία με την πρόθεση να του κάνει μήνυση.
Το παιχνίδι διακόπηκε για 20 λεπτά περιμένοντας να έρθει η αστυνομία. Σε κάποια στιγμή το παιχνίδι ξαναξεκίνησε, αλλά με το που ήρθαν οι αστυνομικοί ο διαιτητής διέκοψε το ματς και έφυγαν για το τμήμα για να καταθέσει μήνυση.

Σίγουρα δυσάρεστο γεγονός, και φαντάζομαι πόσο άσχημα θα ένοιωσαν οι παίκτες (ξενέρωμα).
Αλλά επιτέλους κάτι πρέπει να γίνει και με την συμπεριφορά κάποιων που νομίζουν πως ότι κάνουν ή λένε στο γήπεδο μπορεί να περνάει ατιμώρητο.. Αν ήταν δηλαδή στο δρόμο ή όπου αλλού θα συμπεριφέρονταν έτσι σε κάποιον άλλον?
Το γήπεδο δεν είναι 'άσυλο' να κάνει ο καθένας ότι γουστάρει.

Να δούμε με το παιχνίδι τι θα γίνει, το τι γράφτηκε στο φύλλο αγώνα και το πως (και αν) συνεχιστεί το ματς.

ας συμφωνησω λεο μονο στο οτι το γηπεδο δεν ειναι ''ασυλο'' να κανει ο καθενας οτι θελει......και αυτο δεν παει στους οικογενειαρχες φιλαθλους μας.....και δεν εχει κανεις το δικαιωμα να μας τραβαει στο αστυνομικο τμημα ωστε να γινει η ενσταση.....παντως ειλικρινα....παλι καλα χτες που δεν πηγαμε και στο κρατικο που ειναι διπλα να επισκεφτουμε καποιον συμπαικτη μας....γιατι απο κρουσματα τυπου βασιλοπουλου.......αμετρητα......
vag1978
QUOTE(leonkalf @ Mar 16 2010, 12:49 ) *
Απ' ότι έμαθα, χθες ένας οπαδός τς Βάρης έβριζε τον διαιτητή Μέλη από την εξέδρα. Ο διαιτητής κάλεσε την αστυνομία με την πρόθεση να του κάνει μήνυση.
Το παιχνίδι διακόπηκε για 20 λεπτά περιμένοντας να έρθει η αστυνομία. Σε κάποια στιγμή το παιχνίδι ξαναξεκίνησε, αλλά με το που ήρθαν οι αστυνομικοί ο διαιτητής διέκοψε το ματς και έφυγαν για το τμήμα για να καταθέσει μήνυση.

Σίγουρα δυσάρεστο γεγονός, και φαντάζομαι πόσο άσχημα θα ένοιωσαν οι παίκτες (ξενέρωμα).
Αλλά επιτέλους κάτι πρέπει να γίνει και με την συμπεριφορά κάποιων που νομίζουν πως ότι κάνουν ή λένε στο γήπεδο μπορεί να περνάει ατιμώρητο.. Αν ήταν δηλαδή στο δρόμο ή όπου αλλού θα συμπεριφέρονταν έτσι σε κάποιον άλλον?
Το γήπεδο δεν είναι 'άσυλο' να κάνει ο καθένας ότι γουστάρει.

Να δούμε με το παιχνίδι τι θα γίνει, το τι γράφτηκε στο φύλλο αγώνα και το πως (και αν) συνεχιστεί το ματς.

Αγαπητε leonkalf,
σιγουρα δυσαρεστο το γεγονος αλλα θελω να μου πεις ολοι αυτοι οι ασχετοι Μεληδες με την συμπεριφορα τους δεν προκαλουν???δεν διωχνουν τον κοσμο απο τα γηπεδα???
Δεν ειναι τυχαιο οτι ο συγκεκριμενος διαιτητης εχει καθε εβδομαδα προβλημα!!!!!
Στην τελικη τα ψυχολογικα προβληματα τους δεν θα τα πληρωνει η Βαρη και καθε αλλη ομαδα.
Θελω να μου πεις στην Α' εθνικη οταν ξεσηκωνονται ολοι οι φιλαθλοι και βριζουν κανουν μυνησεις σε ολοκληρη την κερκιδα????
Τον τσαμπουκα τους οι κακομοιρηδες με την Βαρη και καθε αλλη Βαρη τον βγαζουν???

φιλικα
dallas
QUOTE(leonkalf @ Mar 16 2010, 12:49 ) *
Απ' ότι έμαθα, χθες ένας οπαδός τς Βάρης έβριζε τον διαιτητή Μέλη από την εξέδρα. Ο διαιτητής κάλεσε την αστυνομία με την πρόθεση να του κάνει μήνυση.
Το παιχνίδι διακόπηκε για 20 λεπτά περιμένοντας να έρθει η αστυνομία. Σε κάποια στιγμή το παιχνίδι ξαναξεκίνησε, αλλά με το που ήρθαν οι αστυνομικοί ο διαιτητής διέκοψε το ματς και έφυγαν για το τμήμα για να καταθέσει μήνυση.

Σίγουρα δυσάρεστο γεγονός, και φαντάζομαι πόσο άσχημα θα ένοιωσαν οι παίκτες (ξενέρωμα).
Αλλά επιτέλους κάτι πρέπει να γίνει και με την συμπεριφορά κάποιων που νομίζουν πως ότι κάνουν ή λένε στο γήπεδο μπορεί να περνάει ατιμώρητο.. Αν ήταν δηλαδή στο δρόμο ή όπου αλλού θα συμπεριφέρονταν έτσι σε κάποιον άλλον?
Το γήπεδο δεν είναι 'άσυλο' να κάνει ο καθένας ότι γουστάρει.

Να δούμε με το παιχνίδι τι θα γίνει, το τι γράφτηκε στο φύλλο αγώνα και το πως (και αν) συνεχιστεί το ματς.


μονο και μονο που αναφερεται το ονομα του συγκεκριμενου διαιτητη ειναι αρκετο για ολους μας για να κρινουμε τι εγινε χωρις καν να ειμασταν εκει....επειδη εγω ομως ημουν εκει με αλλους 10 το πολυ φιλαθλους τοσοι πολλοι και για εναν απο αυτους αποφασισε ο συγκεκριμενος να διακοψει το παιχνιδι.....εναν ανθρωπο γυρω στα 45 αυτη ηταν η απειλη για το χθεσινο παιχνιδι που μπορει και ο ανθρωπος να εχει το παιδι του στην ομαδα και να πηγε να το δει......το θεμα ειναι οτι ολα ξεκινησαν απο ενα χτυπημα που λεγεται πως εγινε εκτος φασης στο κεντρο του γηπεδου απο τον φερεντινο στο νουμερο 13 της βαρης......και γραφω την λεξη "λεγεται"γιατι αν και ημουν στο γηπεδο επειδη κοιταζα ως συνηθως την μπαλλα που παιζοταν κατω απο το καλαθι δεν εβλεπα το κεντρο που εγινε η φαση απλα ακουσω μια κραυγη και γυρνωντας ειδα τον μικρο κατω να σφαδαζει και καποιοι παιχτες της βαρης να την εχουν πεσει στον φερεντινο εκει ειπωθηκαν και καποια"γαλλικα" μεταξυ των παιχτων.......οι διατητες δεν εδωσαν τιποτα και εκει εξεραγη η κερκιδα της βαρης μονο με βωμολοχιες και τιποτα αλλο..και που δεν γινονται αυτα ρωταω????εκει διεκοψε το παιχνιδι ο διαιτητης και καλεσε την αστυνομια....προς εκπληξην ολων το παιχνιδι ξεκινησε πριν απο την αφιξη της αστυνομιας και εκει που παιζοταν ο αγωνας κανονικα ερχονται 3 αστυνομικοι και ξαφνικα ο κ. μελης διακοπτει το παιχνιδι ντυνεται δειχνει με το δαχτυλο του τον φιλαθλο που τον εβριζε και πηγανε ολοι μαζι σαν μια παρεα στο τμημα να κλεισουν το φιλι αγωνα.......το συμπερασμα ειναι οτι προκεται για αστειοτητες γιατι στα γηπεδα καλως η κακως γινονται πολυ χειροτερα απο τα χτεσινα.......και ειναι τεραστιο λαθος οποισδηποτε αλλος εκτος των παιχτων να θελει να γινει πρωταγωνιστης σε εναν αγωνα....δεν νομιζω οτι χρειαζεται να κανουμε κριτικη για τον αγωνα το μονο που θα πω ως καθαρα προσωπικη αποψη ειναι οτι χθεσινος αγωνας οσο και να διαρκουσε η βαρη δεν κερδιζε με τιποτα και μιλαω παντα με καθαρα αγωνιστικα κριτηρια















themis7
xaxaxaxa............Απο τα πιο αστεια που εχουν συμβει....
Επρεπε να ηταν διαιτητης την Κυριακη στον Αγωνα που εγινε στο ιδιο γηπεδο μεταξυ Ιωνικου και Σπορτινκ για να δουμε αν θα εκανε αυτες τις μαγκιες..................
VERONIKA
QUOTE(dallas @ Mar 16 2010, 15:15 ) *
μονο και μονο που αναφερεται το ονομα του συγκεκριμενου διαιτητη ειναι αρκετο για ολους μας για να κρινουμε τι εγινε χωρις καν να ειμασταν εκει....επειδη εγω ομως ημουν εκει με αλλους 10 το πολυ φιλαθλους τοσοι πολλοι και για εναν απο αυτους αποφασισε ο συγκεκριμενος να διακοψει το παιχνιδι.....εναν ανθρωπο γυρω στα 45 αυτη ηταν η απειλη για το χθεσινο παιχνιδι που μπορει και ο ανθρωπος να εχει το παιδι του στην ομαδα και να πηγε να το δει......το θεμα ειναι οτι ολα ξεκινησαν απο ενα χτυπημα που λεγεται πως εγινε εκτος φασης στο κεντρο του γηπεδου απο τον φερεντινο στο νουμερο 13 της βαρης......και γραφω την λεξη "λεγεται"γιατι αν και ημουν στο γηπεδο επειδη κοιταζα ως συνηθως την μπαλλα που παιζοταν κατω απο το καλαθι δεν εβλεπα το κεντρο που εγινε η φαση απλα ακουσω μια κραυγη και γυρνωντας ειδα τον μικρο κατω να σφαδαζει και καποιοι παιχτες της βαρης να την εχουν πεσει στον φερεντινο εκει ειπωθηκαν και καποια"γαλλικα" μεταξυ των παιχτων.......οι διατητες δεν εδωσαν τιποτα και εκει εξεραγη η κερκιδα της βαρης μονο με βωμολοχιες και τιποτα αλλο..και που δεν γινονται αυτα ρωταω????εκει διεκοψε το παιχνιδι ο διαιτητης και καλεσε την αστυνομια....προς εκπληξην ολων το παιχνιδι ξεκινησε πριν απο την αφιξη της αστυνομιας και εκει που παιζοταν ο αγωνας κανονικα ερχονται 3 αστυνομικοι και ξαφνικα ο κ. μελης διακοπτει το παιχνιδι ντυνεται δειχνει με το δαχτυλο του τον φιλαθλο που τον εβριζε και πηγανε ολοι μαζι σαν μια παρεα στο τμημα να κλεισουν το φιλι αγωνα.......το συμπερασμα ειναι οτι προκεται για αστειοτητες γιατι στα γηπεδα καλως η κακως γινονται πολυ χειροτερα απο τα χτεσινα.......και ειναι τεραστιο λαθος οποισδηποτε αλλος εκτος των παιχτων να θελει να γινει πρωταγωνιστης σε εναν αγωνα....δεν νομιζω οτι χρειαζεται να κανουμε κριτικη για τον αγωνα το μονο που θα πω ως καθαρα προσωπικη αποψη ειναι οτι χθεσινος αγωνας οσο και να διαρκουσε η βαρη δεν κερδιζε με τιποτα και μιλαω παντα με καθαρα αγωνιστικα κριτηρια

Είματε όλοι συνυπεύθυνοι για όλα όσα συνεβησαν στον αγώνα. Εμείς, οι παρευρισκόμενοι, τι κάναμε για να σταματήσουν οι βωμολοχίες; ΤΙΠΟΤΑ! Αντιθέτως, γελούσαμε, ε;
koutsou10
QUOTE(VERONIKA @ Mar 16 2010, 17:49 ) *
Είματε όλοι συνυπεύθυνοι για όλα όσα συνεβησαν στον αγώνα. Εμείς, οι παρευρισκόμενοι, τι κάναμε για να σταματήσουν οι βωμολοχίες; ΤΙΠΟΤΑ! Αντιθέτως, γελούσαμε, ε;


εδω κανεις λαθος φιλη βερονικα δεν υπαρχουν συνυπευθυνοι σε αυτα τα τραγελαφικα πραγματα...
ΟΙ ΜΟΝΟΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΤΗΣ ΕΣΚΑΝΑ Κ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΡΕΖΙΛΙ ΣΧΕΔΟΝ ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ!!!
leonkalf
QUOTE (deve @ Mar 16 2010, 12:44 ) *
ας συμφωνησω λεο μονο στο οτι το γηπεδο δεν ειναι ''ασυλο'' να κανει ο καθενας οτι θελει......και αυτο δεν παει στους οικογενειαρχες φιλαθλους μας.....και δεν εχει κανεις το δικαιωμα να μας τραβαει στο αστυνομικο τμημα ωστε να γινει η ενσταση.....παντως ειλικρινα....παλι καλα χτες που δεν πηγαμε και στο κρατικο που ειναι διπλα να επισκεφτουμε καποιον συμπαικτη μας....γιατι απο κρουσματα τυπου βασιλοπουλου.......αμετρητα......

Γιώργο,
δεν ήμουν στο γήπεδο και δεν ξέρω/δν είδα με τα μάτια τι ακριβώς έγινε και γιατί. Απλά, είπα τη γνώμη μου για το ότι κάποια στιγμή πρέπει να ξεφύγουμε από τη "συνήθεια" των ύβρεων στα γήπεδα και κατόπιν και της βίας (όπου αυτή εμφανίζεται) και μου δόθηκε η αφορμή.
Δεν ήθελα να θίξω συγκεκριμένα πρόσωπα, απλά την κατάσταση που έχει γίνει μόνιμη (όταν κάτι δεν πάει καλά για την ομάδα του καθενός).
Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός.

QUOTE (vag1978 @ Mar 16 2010, 13:28 ) *
Αγαπητε leonkalf,
σιγουρα δυσαρεστο το γεγονος αλλα θελω να μου πεις ολοι αυτοι οι ασχετοι Μεληδες με την συμπεριφορα τους δεν προκαλουν???δεν διωχνουν τον κοσμο απο τα γηπεδα???

φιλικα

Σίγουρα, δεν είναι μονόπλευρη η "ευθύνη".. Όλοι κάποιες φορές έχουμε νευριάσει με αποφάσεις διαιτητών. Αλλά το θέμα είναι να μην παρεκτρεπόμαστε. Πιστεύω όλοι όσοι έχουμε παραφερθεί μετά που είμαστε ψύχραιμοι το μετανιώνουμε. Αξίζει να πάει κάποιος να δει ένα ματς και να καταλήγει στο αστυνομικό τμήμα?
Φυσικά, δεν λεω ότι οι διαιτητές πρέπει να περνάνε στο απυρόβλητο. Κάνουν κι αυτοί λάθη αλλά το να τους βρίζει κάποιος χυδαία, δεν νομίζω ότι έτσι θα βγάλει άκρη ούτε θα αλλάξει την απόδοσή τους..

Τέλος πάντων... μεγάλη κουβέντα αυτή..
Αν θέλετε το συνεχίζουμε στο topic Διαιτησία.
xal7
QUOTE(άρρωστος @ Mar 16 2010, 10:53 ) *
Συγνώμη ρε παιδιά που μπαίνω στη μέση αλλά ο Πεταλάς βλέπει μπροστά ή ο rover6 που μας ζάλισε όλο το καλοκαίρι στον ΙΚΑΡΟ-ΕΣΠΕΡΟ να δώσουμε τους πιτσιρικάδες στον Πορφύρα.Και να είστε σίγουροι ότι αν δεν ήταν αυτός δεν θα πήγαιναν εκεί.Όσο για τον Πεταλά σοβαρός,χρόνια στο κουρμπέτι της ΕΣΚΑΝΑ,αλλά μέχρι εκεί γιατί προπονητικά έχει μείνει στο πως έκαναν προπόνηση πριν 25 χρόνια γι αυτό δεν δουλεύει και πιο πάνω.

Δηλαδη αν ο Πορφυρας ειχε προπονητη τον Γιαννακη με ποσους βαθμους διαφορα θα επαιρνε το πρωταθλημα?με ποσους ποντους παραπανω απο τους 20-25 που κερδιζει τωρα ο Πεταλας σε καθε παιχνιδι θα κερδιζε?ποσο ποιο ολοκληρωμενο και μαγικοτερο μπασκετ θα επαιζε?δεν μας λες ομως πως εκαναν προπονηση πριν 25 χρονια,και πως κανουν σημερα.Γιατι να πειραζει καποιους η φετινη ομαδα-πορεια του ΠΟΡΦΥΡΑ(πρωταθλημα και κυπελλο) που κατα την αποψη πολλων μπασκετικων ειναι η κορυφαια ομαδα που περασε απο την ΕΣΚΑΝΑ τα τελευταια 20 χρονια,μηπως τα εχεις μπερδεψει λιγο τα πραγματα,φιλε αρρωστε?εκτος κι αν ο πυρετος εχει χτυπησει κοκκινο.χαιρετω φιλικα.
dallas
QUOTE(VERONIKA @ Mar 16 2010, 17:49 ) *
Είματε όλοι συνυπεύθυνοι για όλα όσα συνεβησαν στον αγώνα. Εμείς, οι παρευρισκόμενοι, τι κάναμε για να σταματήσουν οι βωμολοχίες; ΤΙΠΟΤΑ! Αντιθέτως, γελούσαμε, ε;


τι επρεπε δηλαδη να κανουμε επειδη ενας δυο αντε τρεις ανθρωποι εβριζαν τον διαιτητη???σε αντρικο αγωνα μπασκετ ειμασταν εγω παω στο γηπεδο για να δω μπασκετ οχι για να νταντευω τους φιλαθλους η να τα χωνω στους διαιτητες ειναι κακοι σε αυτο που κανουν παραπανω απο το μια φορα γιατι το να συμβει μια φορα ισως και παραπανω ειναι λογικο ανθρωποι ειναι αλλα να συμβαινει συχνα κατι δεν παει καλα.....και οπως πολυ σωστα ανεφερε ο themis τι θα εκανε ο συγκεκριμενος διαιτητης σε γηπεδο με 100 ατομα να βραζουν στην κυριολεξια στο γηπεδο οπως εγινε με τον ιωνικο την κυριακη???παρολα αυτα δεν σημαινει οτι υιοθετω την συμπεριφορα των φιλαθλων αλλα λεω και παλι στον συγκεκριμενο αγωνα δεν εγινε απολυτως τιποτα και δεν ειχε κανενα λογο να διακοψει τον αγωνα και να τραβιουνται στο τμημα....πρεπει το μελημα οσων ασχολουνται με το αθλημα να ειναι να παιζεται μεσα στις 4 γραμμες και πουθενα αλλο......ελπιζω οταν θα επαναληθει ο αγωνας να δουμε ενα ωραιο παιχνιδι με αγωνιστικο παθος και απο τις δυο ομαδες χωρις τιποτα αλλο.......και επειδη οι ανθρωποι της βαρης επιμενουν οτι το χτυπημα εκτος φασης στο κεντρο του γηπεδου απο τον φερεντινο ειναι πραγματικοτητα θα ηθελα να ακουσω και την αλλη πλευρα η εστω καποιον αλλον που ηταν στο γηπεδο
wizard
QUOTE(xal7 @ Mar 16 2010, 22:46 ) *
Δηλαδη αν ο Πορφυρας ειχε προπονητη τον Γιαννακη με ποσους βαθμους διαφορα θα επαιρνε το πρωταθλημα?με ποσους ποντους παραπανω απο τους 20-25 που κερδιζει τωρα ο Πεταλας σε καθε παιχνιδι θα κερδιζε?ποσο ποιο ολοκληρωμενο και μαγικοτερο μπασκετ θα επαιζε?δεν μας λες ομως πως εκαναν προπονηση πριν 25 χρονια,και πως κανουν σημερα.Γιατι να πειραζει καποιους η φετινη ομαδα-πορεια του ΠΟΡΦΥΡΑ(πρωταθλημα και κυπελλο) που κατα την αποψη πολλων μπασκετικων ειναι η κορυφαια ομαδα που περασε απο την ΕΣΚΑΝΑ τα τελευταια 20 χρονια,μηπως τα εχεις μπερδεψει λιγο τα πραγματα,φιλε αρρωστε?εκτος κι αν ο πυρετος εχει χτυπησει κοκκινο.χαιρετω φιλικα.


Φίλε συγκράτησε λίγο τον ενθουσιασμό σου με τον Πορφύρα. Πανάξιος πρωταθλητής και κυπελλούχος, η καλύτερη ομάδα φέτος στην Α΄ αλλά μέχρι εκεί. Άσε τις συγκρίσεις με προηγούμενες ομάδες γιατί κάνεις λάθος ή δεν παρακολουθούσες. Σου λένε τίποτα τα ονόματα ΚΡΟΝΟΣ-ΑΛΙΜΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΚΟΣ-ΕΘΝΙΚΟΣ-ΝΙΚΑΙΑ-ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ-ΙΚΑΡΟΣ..... άσε λοιπόν! Τώρα αν το λένε μπασκετικοί όπως λες μάλλον έχουν ξεχάσει. Ιεροσυλία......!


ΥΓ Άν είχε το Γιαννάκη μπορεί να το έχανε (χαχαχα!)
MANOLIS24
QUOTE(xal7 @ Mar 16 2010, 22:46 ) *
Γιατι να πειραζει καποιους η φετινη ομαδα-πορεια του ΠΟΡΦΥΡΑ(πρωταθλημα και κυπελλο) που κατα την αποψη πολλων μπασκετικων ειναι η κορυφαια ομαδα που περασε απο την ΕΣΚΑΝΑ τα τελευταια 20 χρονια



Aσχετο .....αλλα η ΕΣΚΑΝΑ δεν υπαρχει 20 χρονια smiley.gif .. συμφωνω με τον φιλο wizard που λεει οτι εχουν περσει σπουδαιες ομαδες... Αλιμος , Κρονος , Πανελευσινιακος , ΕΑ Νικαιας , Ικαρος , ΑΕΚΤ , Πειραικος... αλλα για μενα η καλύτερη ομαδα που επαιξε στην ΕΣΚΑΝΑ ειναι ο ΑΝΟ Γλυφαδας του 1998 ( με Δορκοφικη , Στεφανιδη και Φαλεκα )
VERONIKA
QUOTE(dallas @ Mar 17 2010, 01:41 ) *
τι επρεπε δηλαδη να κανουμε επειδη ενας δυο αντε τρεις ανθρωποι εβριζαν τον διαιτητη???σε αντρικο αγωνα μπασκετ ειμασταν εγω παω στο γηπεδο για να δω μπασκετ οχι για να νταντευω τους φιλαθλους η να τα χωνω στους διαιτητες ειναι κακοι σε αυτο που κανουν παραπανω απο το μια φορα γιατι το να συμβει μια φορα ισως και παραπανω ειναι λογικο ανθρωποι ειναι αλλα να συμβαινει συχνα κατι δεν παει καλα.....και οπως πολυ σωστα ανεφερε ο themis τι θα εκανε ο συγκεκριμενος διαιτητης σε γηπεδο με 100 ατομα να βραζουν στην κυριολεξια στο γηπεδο οπως εγινε με τον ιωνικο την κυριακη???παρολα αυτα δεν σημαινει οτι υιοθετω την συμπεριφορα των φιλαθλων αλλα λεω και παλι στον συγκεκριμενο αγωνα δεν εγινε απολυτως τιποτα και δεν ειχε κανενα λογο να διακοψει τον αγωνα και να τραβιουνται στο τμημα....πρεπει το μελημα οσων ασχολουνται με το αθλημα να ειναι να παιζεται μεσα στις 4 γραμμες και πουθενα αλλο......ελπιζω οταν θα επαναληθει ο αγωνας να δουμε ενα ωραιο παιχνιδι με αγωνιστικο παθος και απο τις δυο ομαδες χωρις τιποτα αλλο.......και επειδη οι ανθρωποι της βαρης επιμενουν οτι το χτυπημα εκτος φασης στο κεντρο του γηπεδου απο τον φερεντινο ειναι πραγματικοτητα θα ηθελα να ακουσω και την αλλη πλευρα η εστω καποιον αλλον που ηταν στο γηπεδο

Έγινε...... που ένας δυο ή τρεις άνθρωποι έβριζαν το διαιτητή..... γιατί μια ελάχιστη μειοψηφιία 'χάλασε' τον αγώνα, την διασκέδασή μας, αδελφέ. Γιατί 'μόλυναν' τα αυτιά μικρών παιδιών που σίγουρα ήσαν στο γήπεδο, έτσι δεν είναι;
Τι θα πει "σε αντρικο αγωνα μπασκετ ειμασταν"; Έχει κάποια ιδιαίτερη σημασία;
Εμείς οι ίδιοι πρέπει ν΄απαθαρρύνουμε τους 'ταραξίες' να προβαίνουν σε ασχήμιες, εκτός κι αν ικανοποιούμεθα με τα εξωαγωνιστικά συμβάντα, με το'ζερτζελέ' που λένε, σωστά;
Όσον αφορά τους διαιτητές, δεν τους υπερασπίζομαι. Τουναντίον, τους έχω σε χαμηλή εκτίμηση όμως, άλλο η γνώμη μου κι άλλο η συμπεριφορά μου.
Και πάλι, θέλω να πω ότι πολλές φορές ούτε η συμπεριφορά αθλητών και ιδίως προπονητών είναι η πρέπουσα, ευτυχώς σε σαφώς λιγότερες περιπτώσεις....
Αυτά τα ολίγα, ευχαριστώ.
where_amazing_happens
ρε τι ειναι αυτος ο Μελης τελικα? Τον ειχα πετυχει στο ματς Τερψιθεα-Αετος.. Σφυριζε οτι να ναι...Τωρα καταδικαζει τη Βαρη σε υποβιβασμο,αν μηδενιστει. Τα γηπεδα δεν αποτελουν ασυλα αλλα ουτε και εκκλησιες. Του πεταξαν κανενα αντικειμενο ή μονο τον εβρισε ενας οπαδος? Σιγουρα κατακριτεα συμπεριφορα, αλλα οχι και για τετοια αντιδραση?! Βεβαια δεν ημουν στο γηπεδο και δεν μπορω να εχω ολοκληρωμενη αποψη, αλλα κατι μου λεει οτι ο Μπραζαουσκας της Εσκανα παλι μ....κια εκανε!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.