Help - Search - Members - Calendar
Full Version: G.O.A.T Candidates (ψηφοφορία)
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > History
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
Air and King
QUOTE(T.W.Is.M. @ Jun 11 2010, 19:59 ) *
Αυτο που μου κανει εντυπωση στην αποψη σου ειναι οτι βαζεις τον Μπερντ σαν υποψηφιο, αλλα οχι το Ματζικ, ενω οι δυο τους επαιζαν την ιδια εποχη, μπηκαν σε αμεση συγκριση και σε αυτη τη συγκριση ο Ματζικ δεν υστερησε. Γιατι αν κανεις βαλει τα νουμερα και συμπερανει οτι ο Μπερντ ηταν καλυτερος λογω στατιστικων, τοτε κι ο Ματζικ ηταν καλυτερος λογω τιτλων. Θα μου πεις οι τιτλοι ειναι ομαδικο θεμα, ενω τα στατιστικα οχι. Ομως αυτοι ηταν που οδηγουσαν τις ομαδες τους στους τιτλους. Κι ακομα κι αν πει κανεις οτι ο Ματζικ ειχε καλυτερους συμπαιχτες(πραγμα που αμφισβητω αν δει κανεις τη διαφορα του Γουορθι με και χωρις Ματζικ, αλλα και την ηλικια του Καριμ), ειναι γεγονος οτι η υπαρξη καλυτερων συμπαιχτων επηρεαζει και τα ατομικα στατιστικα. Δε χρειαζεται καποιος να βαζει πχ 25 ποντους μ.ο. οταν εχει συμπαιχτες που μπορουν να συνεισφερουν εκει, ποσο μαλλον οταν ειναι πλει μεικερ. Αντιθετα ενας φοργουορντ που εχει πολυ καλους ψηλους συμπαιχτες, αλλα υστερει η ομαδα του στην περιφερεια χρειαζεται να συμμετασχει περισσοτερο και δημιουργικα.

Δεν εχω πολυ χρονο θα απαντησω οσο πιο γρηγορα μπορω φιλε T.W.Is.M.
Μεγαλη διαφορα για μενα μεταξυ Ματζικ και Μπερντ ειχε το πικ τους.Ο Μπερντ μετα το 1986 αναφεροταν απο πολλους ο κορυφαιος παιχτης ολων των εποχων σε εκεινο το σημειο και ηταν 30 ετων.Ειχε κατακτησει 2 πρωταθληματα σε 3 χρονια και ειχε παρει 3 σερι MVP(!) απεναντι στον μεγαλο του αντιπαλο τον Ματζικ.Σημειωσε δε οτι ο Μπερντ ειναι μολις 1 απο τους 3 παιχτης στην Ιστορια του ΝΒΑ που εχει εχει παρει 3 σερι MVP κανονικης περιοδου.Μονο Τσαμπερλαιν,Ρασσελ και Μπερντ το εχουν καταφερει αυτο.
Ο Ματζικ ειχε πιο long καριερα σε υψηλο επιπεδο αλλα το πικ του Μπερντ ειναι Τοπ-5 ever.Δεν εχει να κανει μονο με αριθμους.Μια χαρα αριθμους ειχε και ο Ματζικ και ηταν και πολυ efficient..
Οταν κρινω παιχτες βαζω πολλες παραμετρους το πικ ειναι μια απο αυτες και απο τις πιο σημαντικες.
Ενας λογος που εχω ψηλα στο Τοπ-10 και τον Σακιλ ειναι οτι ειχε ενα απο τα 3 ανωτερα πικ που επιασε παιχτης...

Ειμαι οπαδος του Ματζικ πολυ περισσοτερο απο οτι του Μπερντ αλλα οταν κρινω παιχτες προσπαθω να ειμαι αντικειμενικος...
T.W.Is.M.
QUOTE(Air and King @ Jun 11 2010, 20:17 ) *
Δεν εχω πολυ χρονο θα απαντησω οσο πιο γρηγορα μπορω φιλε T.W.Is.M.
Μεγαλη διαφορα για μενα μεταξυ Ματζικ και Μπερντ ειχε το πικ τους.Ο Μπερντ μετα το 1986 αναφεροταν απο πολλους ο κορυφαιος παιχτης ολων των εποχων σε εκεινο το σημειο και ηταν 30 ετων.Ειχε κατακτησει 2 πρωταθληματα σε 3 χρονια και ειχε παρει 3 σερι MVP(!) απεναντι στον μεγαλο του αντιπαλο τον Ματζικ.Σημειωσε δε οτι ο Μπερντ ειναι μολις 1 απο τους 3 παιχτης στην Ιστορια του ΝΒΑ που εχει εχει παρει 3 σερι MVP κανονικης περιοδου.Μονο Τσαμπερλαιν,Ρασσελ και Μπερντ το εχουν καταφερει αυτο.
Ο Ματζικ ειχε πιο long καριερα σε υψηλο επιπεδο αλλα το πικ του Μπερντ ειναι Τοπ-5 ever.Δεν εχει να κανει μονο με αριθμους.Μια χαρα αριθμους ειχε και ο Ματζικ και ηταν και πολυ efficient..
Οταν κρινω παιχτες βαζω πολλες παραμετρους το πικ ειναι μια απο αυτες και απο τις πιο σημαντικες.
Ενας λογος που εχω ψηλα στο Τοπ-10 και τον Σακιλ ειναι οτι ειχε ενα απο τα 3 ανωτερα πικ που επιασε παιχτης...

Ειμαι οπαδος του Ματζικ πολυ περισσοτερο απο οτι του Μπερντ αλλα οταν κρινω παιχτες προσπαθω να ειμαι αντικειμενικος...


Αρα επανερχομαστε στο παραδειγμα απο το WWE που ειχα γραψει πριν λιγες μερες.
Μπορω να βρω 4-5 ατομα που να ειχαν καλυτερο peak απο αυτον που βλεπεις στα αριστερα(το κασκολ του Ολυμπιακου φυσικα ειναι photoshop, αλλιως θα προτεινα να τον παρουμε στην ομαδα smiley.gif ). Συνολικα ομως δε θεωρω ουτε εναν τους καλυτερο σε προσφορα.
Ειναι μαλλον θεμα διαφορετικης οπτικης στη συγκριση παιχτων. Αλλιως θα συμφωνουσαμε απολυτα. wink.gif
Air and King
QUOTE(T.W.Is.M. @ Jun 11 2010, 21:38 ) *
Αρα επανερχομαστε στο παραδειγμα απο το WWE που ειχα γραψει πριν λιγες μερες.
Μπορω να βρω 4-5 ατομα που να ειχαν καλυτερο peak απο αυτον που βλεπεις στα αριστερα(το κασκολ του Ολυμπιακου φυσικα ειναι photoshop, αλλιως θα προτεινα να τον παρουμε στην ομαδα smiley.gif ). Συνολικα ομως δε θεωρω ουτε εναν τους καλυτερο σε προσφορα.
Ειναι μαλλον θεμα διαφορετικης οπτικης στη συγκριση παιχτων. Αλλιως θα συμφωνουσαμε απολυτα. wink.gif

Kαι παλι φιλε T.W.Is.M η απαντηση σε αυτο σου το επιχειρημα ειναι καταρχην ο Μπιλ Ρασσελ,ο Τζαμπαρ,ο Τζορνταν..."Ο τελειος καριεριστας"...και μετα ο Ματζικ με τον τροπο που εσυ το βλεπεις που ειναι σωστος σαφεστατα.Διαρκεια ειναι η μαγικη λεξη για σενα....
Δεν λεω οτι το πικ ειναι το μονο σημαντικο..Αλλα ειναι απο τις σημαντικοτερες παραμετρους...
T.W.Is.M.
QUOTE(Air and King @ Jun 12 2010, 03:26 ) *
Kαι παλι φιλε T.W.Is.M η απαντηση σε αυτο σου το επιχειρημα ειναι καταρχην ο Μπιλ Ρασσελ,ο Τζαμπαρ,ο Τζορνταν..."Ο τελειος καριεριστας"...και μετα ο Ματζικ με τον τροπο που εσυ το βλεπεις που ειναι σωστος σαφεστατα.Διαρκεια ειναι η μαγικη λεξη για σενα....
Δεν λεω οτι το πικ ειναι το μονο σημαντικο..Αλλα ειναι απο τις σημαντικοτερες παραμετρους...


Ολα παιζουν ρολο. Απλα ο καθενας μας τα βαζει με διαφορετικη σειρα.
Για μενα η πιο δυσκολη ερωτηση ειναι ποιον θεωρω το μεγαλυτερο σεντερ ολων. Ειναι η μονη θεση που θεωρω οτι εχει 4 υποψηφιους(Ρασελ, Τσαμπερλεν, Τζαμπαρ, Ο'Νιλ), ενω ολες οι υπολοιπες εχουν 2-3. Ο Ρασελ ηταν ο μεγαλυτερος νικητης(απο πλευρας τιτλων), ο Τσαμπερλεν ο καλυτερος σε αριθμους, ο Καριμ ο καλυτερος σε διαρκεια και ο Σακιλ ο πιο κυριαρχος μαζι με τον Τσαμπερλεν φυσικα. Εκτος απ αυτους υπαρχουν ο Μαικαν, που αδικειται απο την εποχη που επαιξε, αλλα και ο Ολαζουον. Για μενα ο Χακιμ ηταν εντυπωσιακος στο peak του και θα μπορουσε με αυτο να μπει κοντα στους αλλους 4. Πηρε τιτλους, αρα δεν υστερει ουτε εκει και ηταν ηγετης στην ομαδα του για πολλα χρονια. Δεν ειχε ομως την ιδια σταθεροτητα που ειχε πχ ο Καριμ. Μεταξυ των 4 λοιπον θα διαλεξω τον Τζαμπαρ γιατι ηταν στο κορυφαιο επιπεδο για παρα πολλα χρονια, πηρε τους τιτλους του(βεβαια 5 απ τους 6 τους πηρε με το Ματζικ στην ομαδα, αλλο ενα επιχειρημα υπερ του Ματζικ για μενα) και ειχε κατι το μοναδικο στο παιχνιδι του(sky-hook και υψηλο επιπεδο αποδοσης σε προχωρημενη ηλικια). Το λεω αυτο για να δειξω οτι η διαρκεια μετραει πιο πολυ για μενα.
Air and King
QUOTE(T.W.Is.M. @ Jun 12 2010, 02:43 ) *
Ολα παιζουν ρολο. Απλα ο καθενας μας τα βαζει με διαφορετικη σειρα.
Για μενα η πιο δυσκολη ερωτηση ειναι ποιον θεωρω το μεγαλυτερο σεντερ ολων. Ειναι η μονη θεση που θεωρω οτι εχει 4 υποψηφιους(Ρασελ, Τσαμπερλεν, Τζαμπαρ, Ο'Νιλ), ενω ολες οι υπολοιπες εχουν 2-3. Ο Ρασελ ηταν ο μεγαλυτερος νικητης(απο πλευρας τιτλων), ο Τσαμπερλεν ο καλυτερος σε αριθμους, ο Καριμ ο καλυτερος σε διαρκεια και ο Σακιλ ο πιο κυριαρχος μαζι με τον Τσαμπερλεν φυσικα. Εκτος απ αυτους υπαρχουν ο Μαικαν, που αδικειται απο την εποχη που επαιξε, αλλα και ο Ολαζουον. Για μενα ο Χακιμ ηταν εντυπωσιακος στο peak του και θα μπορουσε με αυτο να μπει κοντα στους αλλους 4. Πηρε τιτλους, αρα δεν υστερει ουτε εκει και ηταν ηγετης στην ομαδα του για πολλα χρονια. Δεν ειχε ομως την ιδια σταθεροτητα που ειχε πχ ο Καριμ. Μεταξυ των 4 λοιπον θα διαλεξω τον Τζαμπαρ γιατι ηταν στο κορυφαιο επιπεδο για παρα πολλα χρονια, πηρε τους τιτλους του(βεβαια 5 απ τους 6 τους πηρε με το Ματζικ στην ομαδα, αλλο ενα επιχειρημα υπερ του Ματζικ για μενα) και ειχε κατι το μοναδικο στο παιχνιδι του(sky-hook και υψηλο επιπεδο αποδοσης σε προχωρημενη ηλικια). Το λεω αυτο για να δειξω οτι η διαρκεια μετραει πιο πολυ για μενα.

Kαθε παιχτης μια διαφορετικη Ιστορια...Στο τελος μετρανε πολλα πραγματα στην ζυγαρια...
Μαζι σου για τον Τζαμπαρ...Δεν θα ελεγα οτι ημουν ποτε κανενας μεγας φαν του αλλα ειναι ενας παιχτης που μπορει καλλιστα να θεωρειται οχι μονο Σεντερ αλλα γενικοτερα ο κορυφαιος παιχτης ολων των εποχων....

Για τον Μπερντ που εγραψα παραπανω για το 1986 που τον θεωρουσαν αρκετοι τον Κορυφαιο Ολων των εποχων παραθετω ενα ενδιαφερον αποσπασμα απο τοτε τευχος του Σπορτς Ιλλουστρειτεντ...

In a glorious seventh season, Larry Bird of the Boston Celtics is demonstrating that he may be the NBA's best player of all time
There has never been a basketball player quite like the Celtics' Larry Joe Bird, in whom talent and tenacity rage a daily wire-to-wire battle for supremacy. Owing to the extraordinary importance of the giant pivotman in the game, it is probably impossible to declare that, in his seventh season, the 6'9", 220-pound Bird, a forward, is greater than Bill Russell, Wilt Chamberlain or Kareem Abdul-Jabbar—that is, the greatest player of all time. Or maybe it isn't.

"Before Bird I used to vacillate," says Bob Cousy, now a Celtics broadcaster. "The question didn't seem relevant. But Bird came along with all the skills, all the things a basketball player has to do. I think he's the greatest." Chimes in Milwaukee Bucks coach Don Nelson, "He's the best player ever to play the game." And there comes this weighty word from Westwood. "I've always considered Oscar Robertson to be the best player in the game," says John Wooden. "Now I'm not so sure that Larry Bird isn't." Even Laker general manager Jerry West, who refuses to compare players from different eras, says of Bird, "He is as nearly perfect as you can get in almost every phase of basketball."

Bird's play over the recent weeks has revealed an athlete at the height of his powers. When Kevin McHale went down with a heel injury, Bird just gritted his teeth, stooped and hefted McHale's load to his shoulders. In the Celtics' eight games since the All-Star break, Bird has averaged 30.8 points, 13.1 rebounds and 7.8 assists. But those are only numbers, and numbers don't necessarily provide a true picture when one is comparing players from different eras. "The one thing you have to avoid when you talk about Bird is statistics," says Red Auerbach. "It's his presence, the total way he commands attention on the court, that counts." Indeed, Bird reserves a spot in his personal hell (a place with no basketball courts) for the guy who plays with one eye on the stat sheet. "And there are a lot of them in this league," he says. "We've even had some here."

Inasmuch as the Celtics, with a best-in-the-league record of 43-11, have hardly missed a beat without McHale, Bird has to be the leading contender for his third straight MVP award, an accomplishment achieved in the NBA by only Russell and Chamberlain. Bird can probably count on Jack Ramsay's vote. After Bird struck for 47 points (including the game winner in overtime), 14 rebounds and 11 assists at Portland on Feb. 14, the Trail Blazer coach, a man not given to overstatement, called him "the greatest clutch player of all time." Five nights later, after Bird ravaged Golden State for 36 points, 12 rebounds and 11 assists, Warrior head man John Bach went scurrying for his dictionary. "Bird's a hermaphrodite," he said. Bird might raise an eyebrow at that word, but Bach meant, in Webster's sense, "something that is a combination of diverse elements."

"As an all-around player, there's never been anyone better," said Pacer coach George Irvine, the victim of a 30-11-12 Bird line Sunday night (his sixth triple double of the season). "A unique phenomenon," says San Antonio veteran Artis Gilmore of Bird.
a bullet for your head
Φιλε Air & King...ξερεις τι λειπει?... rolleyes.gif
Νομιζω οτι ο Χολικ πρεπει να προσθεσει στο παρον τοπικ & μια ψηφοφορια...
Air and King
QUOTE(a bullet for your head @ Jun 12 2010, 02:59 ) *
Φιλε Air & King...ξερεις τι λειπει?... rolleyes.gif
Νομιζω οτι ο Χολικ πρεπει να προσθεσει στο παρον τοπικ & μια ψηφοφορια...

Aν μπορει ας το κανει.Θα ειχε ενδιαφερον.
Πιστευω οτι 5-6 παιχτες απο αυτους θα παρουν ψηφο για το #1 ever....
NBAholic
Μπορώ να το κάνω, αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς θέλετε να θέσω σαν ερώτημα. Ποιον/ποιους θεωρούν σαν #1 (π.χ, έχοντας μέχρι 3 επιλογές) ή ποιους θεωρούν λογικούς υποψηφίους για τον τίτλο (έχοντας, π.χ, μέχρι 6 επιλογές);

Για το θέμα του Μάτζικ με τον Μπερντ, θέλω να προσθέσω ότι ο Μπερντ ήταν και 3 χρόνια μεγαλύτερος. Φανταστείτε ένα σενάριο, όχι αντίθετο, αλλά έστω, πιο ισορροπημένο ηλικιακά, όπου ο Μάτζικ και ο Μπερντ είναι γεννημένοι την ίδια χρονιά (π.χ, και οι δύο το 1956, την ημερομηνία γέννησης του Μπερντ). Αν ο Μάτζικ ξεκινούσε και πάλι την καριέρα του στα 20 και ο Μπερντ στα 23, ο πρώτος θα βρισκόταν το 1984 στο επίπεδο που βρισκόταν το '87, ενώ ο Μπερντ εκ των πραγμάτων στο επίπεδο που βρισκόταν την ίδια χρονιά. Με τον Τζόρνταν να μην έχει ξεκινήσει καν την καριέρα του και το Μάτζικ να βρίσκεται στην κορυφή του τη στιγμή που ο Μπερντ ακόμη ανέβαινε, ο Μάτζικ θα είχε τον πρώτο λόγο να θεωρείται ο κορυφαίος από τους 2, ενώ την εποχή που ο Μπερντ έφτανε στην κορυφή του (1984-88), ο Μάτζικ θα έπαιζε στο επίπεδο των περιόδων 1987-91, δηλαδή θα παρέμενε ένας πολύ σκληρός αντίπαλος και θα περέμενε ψηλότερα στη λίστα των κορυφαίων.
Air and King
QUOTE(NBAholic @ Jun 12 2010, 03:27 ) *
Μπορώ να το κάνω, αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς θέλετε να θέσω σαν ερώτημα. Ποιον/ποιους θεωρούν σαν #1 (π.χ, έχοντας μέχρι 3 επιλογές) ή ποιους θεωρούν λογικούς υποψηφίους για τον τίτλο (έχοντας, π.χ, μέχρι 6 επιλογές);

Για το θέμα του Μάτζικ με τον Μπερντ, θέλω να προσθέσω ότι ο Μπερντ ήταν και 3,5 χρόνια μεγαλύτερος. Φανταστείτε ένα σενάριο, όχι αντίθετο, αλλά έστω, πιο ισορροπημένο ηλικιακά, όπου ο Μάτζικ και ο Μπερντ είναι γεννημένοι την ίδια χρονιά (π.χ, και οι δύο το 1956, την ημερομηνία γέννησης του Μπερντ). Αν ο Μάτζικ ξεκινούσε και πάλι την καριέρα του στα 20 και ο Μπερντ στα 23, ο πρώτος θα βρισκόταν το 1983-84 στο επίπεδο που βρισκόταν το '87, ενώ ο Μπερντ εκ των πραγμάτων στο επίπεδο που βρισκόταν την ίδια χρονιά. Με τον Τζόρνταν να μην έχει ξεκινήσει καν την καριέρα του και το Μάτζικ να βρίσκεται στην κορυφή του τη στιγμή που ο Μπερντ ακόμη ανέβαινε, ο Μάτζικ θα είχε τον πρώτο λόγο να θεωρείται ο κορυφαίος από τους 2, ενώ την εποχή που ο Μπερντ έφτανε στην κορυφή του (1984-88), ο Μάτζικ θα έπαιζε στο επίπεδο των περιόδων 1988-92, δηλαδή θα παρέμενε ένας πολύ σκληρός αντίπαλος και θα περέμενε ψηλότερα στη λίστα των κορυφαίων.

Και τα 2 ωραια ακουγονται..Δεν ξερω αν ο bullet η καποιο αλλο παιδι θελει να προτεινει κατι αλλο...

Καλο σκεπτικο αυτο με Μπερντ-Ματζικ αλλα απο την αλλη μπορει να πει καποιος οτι τι θα γινοταν αν ο Μπερντ δεν πηγαινε πιο πολλα χρονια κολλεγιο απο τον Ματζικ....

Το 2ο μαλλον καλυτερο...Ποιοι "στεκουν" για το #1 παραπανω...

Η μαλλον καλυτερα 3 επιλογες..Αφου μιλαμε για το #1 ολων των εποχων καλυτερα οι επιλογες στις ψηφους να ειναι περιορισμενες...Τι λες καλυτερα δεν ειναι?
a bullet for your head
Εγω πιστευω οτι το καλυτερο ερωτημα θα ηταν το ποιον ΕΜΕΙΣ θεωρουμε ως G.O.A.T,με τουλαχιστον 6 επιλογες & μονη ψηφο...
Απο κει & περα ο Air & King πρεπει να αποφασισει... smiley.gif
Air and King
QUOTE(a bullet for your head @ Jun 12 2010, 03:44 ) *
Εγω πιστευω οτι το καλυτερο ερωτημα θα ηταν το ποιον ΕΜΕΙΣ θεωρουμε ως G.O.A.T,με τουλαχιστον 6 επιλογες & μονη ψηφο...
Απο κει & περα ο Air & King πρεπει να αποφασισει... smiley.gif

Μονη ψηφο?Κανενα προβλημα.
Δηλαδη ποιος ειναι το #1 για τον καθενα ξεκαθαρα(μου βαζεις δυσκολα.Ξεκαθαρο #1 ειναι δυσκολο να αποφασισω)...
Το "μπαλακι" στον ΝΒΑholic...Aς εχει αυτος τον τελευταιο λογο..Ολα δεκτα κανενα προβλημα απο μενα...Αφου μιλαμε για το #1 οι επιλογες πρεπει να ειναι πιο αυστηρες.
Δεν ξερω μηπως ο ΝΒΑholic η εσυ θελει να ανοιξει ενα Τοπικ καθαρα και ξαστερα.
"Ποιος ειναι ο Greatest Player ever"?Mε μια επιλογη στην ψηφο...
a bullet for your head
Θεωρω πως μια ψηφοφορια που να αφορα την ''ανευρεση-αναδειξη'' του G.O.A.T,απο εμας τα μελη,θα ηταν μια καλη ιδεα.
Και δεν χρειαζεται να ανοιχτει καινουργιο τοπικ,απλα αν μπορει ο Χολικ να ενσωματωσει στο ηδη υπαρχον & μια ψηφοφορια.
Air and King
Κανενα προβλημα απο εμενα.
Αν μπορει ο ΝΒΑholic ας προσθεσει και διπλα στον τιτλο του Τοπικ "G.O.A.T Candidates-ψηφοφορια"..
Air and King
O NBAholic προσθεσε στο Τοπικ και ψηφοφορια.Η ψηφος ειναι μονη.
Ποιος ειναι ο Κορυφαιος παιχτης Ολων των εποχων,ο #1 Ολων των εποχων?..Καλο θα ειναι οποιος ψηφιζει να λεει και μια αποψη...
Ο NBAholic εβαλε παραπανω επιλογες για να υπαρξουν αρκετοι αγαπημενοι παιχτες...
duncan21
Τζορνταν ψηφισα αν και τον εχω δει απο λιγο εως ελαχιστα.Ο σημαντικοτερος λογος που τον ψηφισα ηταν οτι απογειωσε το αθλημα με τα πεπραγμενα του ενω παραλληλα τη δεκαετια του 90 στην οποια και ελαμψε,ηταν απλα ο καλυτερος χωρις να μπαινει στη διαδικασια συγκρισης μαζι του κανεις αλλος οπως π.χ.μια δεκαετια νωριτερα οπου καποιος θα αμφιταλαντευοταν μεταξυ Ματζικ και Μπερντ για το ποιος ειναι καλυτερος.
kolokotronis
Ο'Νιλ και τα μυαλα στα μιξερ!

Ήταν οδοστρωτήρας ενώ είχε και πολλές καλιτεχνικές ανησυχίες: τραγούδι (do you want me to shoot it?!), κινηματογράφος κτλ.
Air and King
QUOTE(duncan21 @ Jun 13 2010, 00:25 ) *
Τζορνταν ψηφισα αν και τον εχω δει απο λιγο εως ελαχιστα.Ο σημαντικοτερος λογος που τον ψηφισα ηταν οτι απογειωσε το αθλημα με τα πεπραγμενα του ενω παραλληλα τη δεκαετια του 90 στην οποια και ελαμψε,ηταν απλα ο καλυτερος χωρις να μπαινει στη διαδικασια συγκρισης μαζι του κανεις αλλος οπως π.χ.μια δεκαετια νωριτερα οπου καποιος θα αμφιταλαντευοταν μεταξυ Ματζικ και Μπερντ για το ποιος ειναι καλυτερος.

Παντως εδω που τα λεμε δεν υπηρχε και καποιος την Δεκαετια του 90 εφαμιλλος του Ματζικ και του Μπερντ για να δωσει μια καλη μαχη με τον Τζορνταν..Ο Σακιλ που κυριαρχησε πολυ επιασε το πικ του μολις σταματησε ο Τζορνταν το 98....
Σιγουρα παντως ο Τζορνταν ηταν ο κορυφαιος παιχτης των 90ς...
HLR CENATION
Την εριξα στο Ντανκαν...
Νομιζω οτι ειναι ο καλυτερος ψηλος της δεκαετιας κ εκει που δεν το συζητω ειναι οτι ειναι σιγουρα ο ποιο ευφης .Επισης ειναι απο τους λιγους σεντερ(κ σιγουρα ο καλυτερος) που μπορει να δημιουργησει τοσο απο το λοου ποστ οσο κ απο ψηλα.Εκτος ολων των αλλων ειναι θαυμασιος αμυντηκος κ μεγαλος ηγετης...

YG Ψηφησα παιχτη που των εχω δει σε πολλα ματς λαιβ κ οχι τη εχω ακουστα η με τις παιδικες αναμνησεις....
T.W.Is.M.
Ειμαι ο πρωτος χρονικα που ψηφιζει Ματζικ Τζονσον. Το γιατι το εχω γραψει μερικες σελιδες πιο πριν.
Θα προσθεσω ομως βλεποντας οτι υπαρχουν ψηφοι στο Σακιλ Ο'Νιλ και κατι γι αυτον. Τον θεωρω το μεγαλυτερο σοουμαν που εχω δει, ισως και το μεγαλυτερο ολων(αν παρουμε σαν δεδομενο και οτι το σοου μπαινει στο παιχνιδι τα τελευταια χρονια), οχι για τον τροπο παιχνιδιου του, αλλα για τις αντιδρασεις του γενικοτερα. Ποιος ξεχναει πχ την εισοδο του στο περσινο all-star game? Ηταν και ειναι μια συνεχης πηγη ψυχαγωγιας και ειναι ενας απο τους μεγαλυτερους σταρ εντος κι εκτος γηπεδων.
Air and King
QUOTE(T.W.Is.M. @ Jun 13 2010, 01:30 ) *
Ειμαι ο πρωτος χρονικα που ψηφιζει Ματζικ Τζονσον. Το γιατι το εχω γραψει μερικες σελιδες πιο πριν.
Θα προσθεσω ομως βλεποντας οτι υπαρχουν ψηφοι στο Σακιλ Ο'Νιλ και κατι γι αυτον. Τον θεωρω το μεγαλυτερο σοουμαν που εχω δει, ισως και το μεγαλυτερο ολων(αν παρουμε σαν δεδομενο και οτι το σοου μπαινει στο παιχνιδι τα τελευταια χρονια), οχι για τον τροπο παιχνιδιου του, αλλα για τις αντιδρασεις του γενικοτερα. Ποιος ξεχναει πχ την εισοδο του στο περσινο all-star game? Ηταν και ειναι μια συνεχης πηγη ψυχαγωγιας και ειναι ενας απο τους μεγαλυτερους σταρ εντος κι εκτος γηπεδων.

Συμφωνω για Σακιλ.
Μπορει να θεωρειται ως ο μεγαλυτερος σουπερ σταρ ολων των εποχων on and off the court.Eιναι σοουμαν......
a bullet for your head
Αναγνωριζοντας αρχικα οτι οι Τζορνταν-Τσαμπερλεην ειναι οι επικρατεστεροι...εριξα την ψηφο μου στον Λαρι Μπερντ... rolleyes.gif
Κριτηρια οπως η καριερα του,οι αριθμοι του,το ιμπακτ στην εποχη που επαιξε & ο ανταγωνισμος που ειχε,η ηγετικοτητα του,το πολυδιαστατο ταλεντο του,το παθος του,η ευφυια του,το οτι ηταν πολυ εργατικος παικτης & επρεπε να υπερκερασει φυσικες του αδυναμιες,το οτι ηταν uggressive & fighter & που εδωσε-κερδισε πολλες μαχες στη ζωη του,το οτι στο πικ του ηταν τρομακτικος παικτης & σκορπιζε το φοβο σε ολους τους αντιπαλους του...ηταν αρκετα για τον ψηφισω...
Χανει καπως σε διαρκεια,λογω των τραυματισμων που αντιμετωπισε.
Αν παρεμενε υγιης & χωρις προβληματα,τα 3 MVP,δεν αποκλειεται να ηταν & περισσοτερα.
Air and King
QUOTE(a bullet for your head @ Jun 13 2010, 15:07 ) *
Αναγνωριζοντας αρχικα οτι οι Τζορνταν-Τσαμπερλεην ειναι οι επικρατεστεροι...εριξα την ψηφο μου στον Λαρι Μπερντ... rolleyes.gif
Κριτηρια οπως η καριερα του,οι αριθμοι του,το ιμπακτ στην εποχη που επαιξε & ο ανταγωνισμος που ειχε,η ηγετικοτητα του,το πολυδιαστατο ταλεντο του,το παθος του,η ευφυια του,το οτι ηταν πολυ εργατικος παικτης & επρεπε να υπερκερασει φυσικες του αδυναμιες,το οτι ηταν uggressive & fighter & που εδωσε-κερδισε πολλες μαχες στη ζωη του,το οτι στο πικ του ηταν τρομακτικος παικτης & σκορπιζε το φοβο σε ολους τους αντιπαλους του...ηταν αρκετα για τον ψηφισω...
Χανει καπως σε διαρκεια,λογω των τραυματισμων που αντιμετωπισε.
Αν παρεμενε υγιης & χωρις προβληματα,τα 3 MVP,δεν αποκλειεται να ηταν & περισσοτερα.

Ωραια κριτηρια....και κατα την αποψη μου πολυ σωστα..
Νομιζω οτι ο Μπερντ ειναι κατα καποιο τροπο υποτιμημενος...κυριως στην Ελλαδα!


Το πικ του ηταν εντυπωσιακο..
Air and King
Ο Κομπι στα δικα μου στανταρ απο σημερα ειναι ο 8ος κορυφαιος παιχτης ολων των εποχων...Ξεπερασε τον Οσκαρ Ρομπερτσον...
T.W.Is.M.
QUOTE(Air and King @ Jun 18 2010, 18:14 ) *
Ο Κομπι στα δικα μου στανταρ απο σημερα ειναι ο 8ος κορυφαιος παιχτης ολων των εποχων...Ξεπερασε τον Οσκαρ Ρομπερτσον...


Τo παραδοξο ειναι οτι το εκανε μετα απο ενα ματς που σουταρε 6/24! Αν δεν ηξερα απο πριν οτι τον τοποθετουσες χαμηλοτερα, θα πιστευα οτι τον θεωρουσες 7ο και μετα το σημερινο εγινε 8ος! smiley.gif
Air and King
QUOTE(T.W.Is.M. @ Jun 18 2010, 18:26 ) *
Τo παραδοξο ειναι οτι το εκανε μετα απο ενα ματς που σουταρε 6/24! Αν δεν ηξερα απο πριν οτι τον τοποθετουσες χαμηλοτερα, θα πιστευα οτι τον θεωρουσες 7ο και μετα το σημερινο εγινε 8ος! smiley.gif

Τον ειχα στο #10 πριν και το ειχα πει πολλες φορες....
Να και ενα ερωτημα...
Ξεπερασε τον Ντανκαν και τον Σακιλ στα στανταρ σας?
captain charisma
επειδη το ζητησες σε αλλο τοπικ, ξερω οτι για πολυ κοσμο ο κορυφαιος ολων τον εποχων ειναι ο μιχαλακης και δικαιως...αλλα εγω εριξα τη ψηφο στο σακιλ ο'νιλ κι ας με παρετε με τις πετρες..η τριετια 2000-02 του σακ ηταν βγαλμενη απο αλλο πλανητη. τετοια κυριαρχια ειχαμε να δουμε απ την εποχη του τσαμπερλεν..εφτασε σε 6 τελικους στους 5 ως leader και πηρε 4 πρωταθληματα..αλλα πιστευω οτι θα μπορουσε να ειχε παρε 1-2 πρωταθληματα ακομα με τους λεικερς αλλα δεν το επετρεψαν οι συγκυριες...
a bullet for your head
QUOTE(Air and King @ Jun 18 2010, 18:29 ) *
Τον ειχα στο #10 πριν και το ειχα πει πολλες φορες....
Να και ενα ερωτημα...
Ξεπερασε τον Ντανκαν και τον Σακιλ στα στανταρ σας?

Top10:

1.Μαικλ Τζορνταν
2.Ουιλτ Τσαμπερλεην
3.Καριμ Αμπντουλ Τζαμπαρ
4.Λαρι Μπερντ
5.Ματζικ Τζονσον
6.Χακιμ Ολαζουον
7.Σακιλ Ο'Νηλ
8.Μπιλ Ρασελ
9.Οσκαρ Ρομπερτσον
10.Κομπι Μπραιαντ
Air and King
QUOTE(captain charisma @ Jun 18 2010, 17:30 ) *
επειδη το ζητησες σε αλλο τοπικ, ξερω οτι για πολυ κοσμο ο κορυφαιος ολων τον εποχων ειναι ο μιχαλακης και δικαιως...αλλα εγω εριξα τη ψηφο στο σακιλ ο'νιλ κι ας με παρετε με τις πετρες..η τριετια 2000-02 του σακ ηταν βγαλμενη απο αλλο πλανητη. τετοια κυριαρχια ειχαμε να δουμε απ την εποχη του τσαμπερλεν..εφτασε σε 6 τελικους στους 5 ως leader και πηρε 4 πρωταθληματα..αλλα πιστευω οτι θα μπορουσε να ειχε παρε 1-2 πρωταθληματα ακομα με τους λεικερς αλλα δεν το επετρεψαν οι συγκυριες...

Κανεις δεν θα σε παρει με τις πετρες..
Οποιος πρακολουθουσε τοτε τα δρωμενα του ΝΒΑ μπορει ευκολα να θυμηθει οτι ο Σακιλ εμοιαζε η μεγαλυτερη απειλη στον Τζορνταν..Θα εμοιαζε ακομα μεγαλυτερη αν ας πουμε ο Σακ επαιρνε το πρωτο του πρωταθλημα στα 26 αντι για τα 28....Ειναι λιγο δυσκολο για ενα παιχτη-σεντερ να κρατηθει σε πολυ υψηλο επιπεδο απο τα 32 και μετα...
Ο Σακιλ ειχε ξεκαθαρα τουλαχιστον για μενα ενα απο τα τρια κορυφαια Πικ ολων των εποχων...Τσαμπερλαιν και Τζορνταν οι αλλοι 2....
Η σιγουρια που ειχαν οι Λεικερς με τον prime Σακιλ στο Θρι-πιτ εκανε τους οπαδους τους να κοιμουνται ησυχοι για το ποιος θα παρει το πρωταθλημα..Το Σακραμεντο το 2002 ηταν η μονη ομαδα που κοιταξε στα ματια τους Λεικερς αλλα και παλι ο Σακιλ χαμογελασε....

Εχω ακουσει ανθρωπους να θεωρουν τον Σακ κορυφαιο ολων των εποχων...Ισως βεβαια καποιοι το ξανασκεφτηκαν καθως ο Σακ(και ειναι λογικο ως ενα βαθμο) δεν ειχε την διαρκεια του Τζορνταν και ηταν και τεμπελης....Στην κανονικη περιοδο πολλες φορες βαριοταν σε αντιθεση π.χ με τον Τζορνταν.....Εχει χασει και πολλα ματς απο τραυματισμους ο Σακ στην καριερα του...
Das Kapital
QUOTE (a bullet for your head @ Jun 18 2010, 18:38 ) *
Top10:

1.Μαικλ Τζορνταν
2.Ουιλτ Τσαμπερλεην
3.Καριμ Αμπντουλ Τζαμπαρ
4.Λαρι Μπερντ
5.Ματζικ Τζονσον
6.Χακιμ Ολαζουον
7.Σακιλ Ο'Νηλ
8.Μπιλ Ρασελ
9.Οσκαρ Ρομπερτσον
10.Κομπι Μπραιαντ


Bullet μου,ο Hakeem ειναι ο αγαπημενος μου παιχτης μακραν απο οποιονδηποτε αλλον που εχει πιασει ποτε μπαλα μπασκετ αλλα δεν αξιζει να ειναι πανω απο Σακιλ,Ρασελ και Κομπι σιγουρα,ισως να ναι στη δεκαδα,ισως και οχι αλλα εγω προσωπικα δεν θα τον εβαζα πανω απο αυτους!
a bullet for your head
QUOTE(lebron15 @ Jun 18 2010, 18:47 ) *
Bullet μου,ο Hakeem ειναι ο αγαπημενος μου παιχτης μακραν απο οποιονδηποτε αλλον που εχει πιασει ποτε μπαλα μπασκετ αλλα δεν αξιζει να ειναι πανω απο Σακιλ,Ρασελ και Κομπι σιγουρα,ισως να ναι στη δεκαδα,ισως και οχι αλλα εγω προσωπικα δεν θα τον εβαζα πανω απο αυτους!

Αποψεις ειναι αυτες... rolleyes.gif
Και βασικα ημουν σε διλλημα για το Νο10,αναμεσα στον Ντανκαν & στον Κομπι...
Air and King
QUOTE(a bullet for your head @ Jun 18 2010, 17:49 ) *
Αποψεις ειναι αυτες... rolleyes.gif
Και βασικα ημουν σε διλλημα για το Νο10,αναμεσα στον Ντανκαν & στον Κομπι...

Να πω την αληθεια και εγω τον Χακιμ παρολο που ηταν χαρμα οφθαλμων δεν τον εχω στο Τοπ-10...Αλλα πιστευω οτι ο λογος που τον βαζεις αρκετα ψηλα εκτος απο το πολυ καλο πικ του ειναι οτι δεν ειχε καλους συμπαιχτες σχετικα με αλλους σουπερ-σταρ και αυτο για σενα τελικα να μετραει σαν συν...Το 1994 ειχε ενα απο μετριοτερα σαπορτινγκ καστ που ειχε σουπερ σταρ...Καλοι παιχτες αλλα οχι κατι το ιδιαιτερο και οχι ενα αξιοπιστο 2nd option παιχτη...
Ωστοσο και εγω εχω τον Ντανκαν(ο οποιος ειναι υποτιμημενος γενικοτερα) πανω απο τον Χακιμ....
HLR CENATION
Εγω απο την αλλη θεωρω οτι ο Ντανκαν ειναι καλυτερος απο τον Σακ κ τεχνικα αλλα κ σε γνωση του αθληματος κ ειναι ο καλυτερος ψηλος -τουλαχιστον-των τελευταιων 15 ετων.Επισης δεν ειχε κ τα φοβερα σωματηκα προσοντα του Σακ..
a bullet for your head
QUOTE(Air and King @ Jun 18 2010, 18:54 ) *
Να πω την αληθεια και εγω τον Χακιμ παρολο που ηταν χαρμα οφθαλμων δεν τον εχω στο Τοπ-10...Αλλα πιστευω οτι ο λογος που τον βαζεις αρκετα ψηλα εκτος απο το πολυ καλο πικ του ειναι οτι δεν ειχε καλους συμπαιχτες σχετικα με αλλους σουπερ-σταρ και αυτο για σενα τελικα να μετραει σαν συν...Το 1994 ειχε ενα απο μετριοτερα σαπορτινγκ καστ που ειχε σουπερ σταρ...Καλοι παιχτες αλλα οχι κατι το ιδιαιτερο και οχι ενα αξιοπιστο 2nd option παιχτη...
Ωστοσο και εγω εχω τον Ντανκαν(ο οποιος ειναι υποτιμημενος γενικοτερα) πανω απο τον Χακιμ....

Το ξερεις οτι αυτη την κουβεντα την εχουμε κανει(οχι απαραιτητα εμεις οι δυο μονο) παρα πολλες φορες..
Ο καθενας εχει τα κριτηρια του.
Τα δικα μου ειναι συγκεκριμμενα.

-Ατοφιο μπασκετικο ταλεντο
-Ιμπακτ
-Ηγετικοτητα
-Τιτλοι-Ατομικες διακρισεις

Ο Χακιμ ''δυστυχησε'' στους Ροκετς,γιατι μετα την απωλεια του Σαμπσον,οι Ροκετς για αρκετα χρονια κινηθηκαν στη μετριοτητα.
Το οτι δεν καταφερε να κατακτησει τιτλους,δεν σημαινε οτι τοτε δεν ηταν ο κορυφαιος C της γενιας του,εχοντας μαλιστα να αντιμετωπισει αρκετα μεγαλο ανταγωνισμο.
Δεν σημαινε οτι δεν ηταν μεσ' στους 3-4 καλυτερους παικτες του πρωταθληματος...σε μια εποχη οπου υπηρχαν παρα πολλοι μεγαλοι σουπερ-σταρ.
Δηλαδη,αν ειχε παρει & το πρωταθλημα του 86' & ειχε τη δυνατοτητα να διεκδικησει & κανα-δυο ακομη με υγιη τον Σαμπσον,τοτε η αποψη των περισσοτερων θα ηταν διαφορετικη?
Γιατι για μενα οι τιτλοι ειναι η 4η παραμετρος-κριτηριο που λαμβανω υποψιν μου...

Ο Χακιμ ειναι ο πιο τεχνιτης & ταλαντουχος ψηλος ολων των εποχων,ενας απ τους καλυτερους αμυντικους που υπηρξαν ποτε,ενας απ τους μεγαλυτερους ηγετες,ενας απ τους πιο ευφυεις & με τη 2ετια 94-95 να ειναι ανεπαναληπτη & ανευ προηγουμενου.
Ειλικρινα ποιος σουπερ σταρ εχει κατακτησει πρωταθλημα με τετοιο σαπορτινγκ-καστ,σαν αυτο που ειχε ο Ολαζουον?
Ποιος σουπερ-σταρ θα εκανε ριπιτ,με το συγκεκριμμενο σαπορτινγκ-καστ & με επιβλητικοτατες εμφανισεις?
Ο Κομπε..??... rolleyes.gif
Ο Σακ?..
Ο Ματζικ?..
Air and King
QUOTE(laclipers @ Jun 18 2010, 19:12 ) *
Εγω απο την αλλη θεωρω οτι ο Ντανκαν ειναι καλυτερος απο τον Σακ κ τεχνικα αλλα κ σε γνωση του αθληματος κ ειναι ο καλυτερος ψηλος -τουλαχιστον-των τελευταιων 15 ετων.Επισης δεν ειχε κ τα φοβερα σωματηκα προσοντα του Σακ..

Αυτη ειναι μια διαφορα που ειναι υπερ του Σακ....Το τερας της φυσης....Ο Σακιλ στο πικ του>Ντανκαν στο πικ του.Μετα μιλανε οι καριερες.
Επισης θεωρω οτι ο Σακιλ ξερει μπασκετ..Ξερει να βαζει την μπαλα στο παρκε με μεγαλη ανεση..Ενω ειναι ενας απο τους κορυφαιους πασερ-ψηλους ολων των εποχων...
Σιγουρα δεν ειναι ο πιο τεχνητης αλλα δεν τον λες και ατεχνο...
HLR CENATION
QUOTE(Air and King @ Jun 18 2010, 19:18 ) *
Αυτη ειναι μια διαφορα που ειναι υπερ του Σακ....Το τερας της φυσης....Ο Σακιλ στο πικ του>Ντανκαν στο πικ του.Μετα μιλανε οι καριερες.
Επισης θεωρω οτι ο Σακιλ ξερει μπασκετ..Ξερει να βαζει την μπαλα στο παρκε με μεγαλη ανεση..Ενω ειναι ενας απο τους κορυφαιους πασερ-ψηλους ολων των εποχων...
Σιγουρα δεν ειναι ο πιο τεχνητης αλλα δεν τον λες και ατεχνο...



Φυσικα ,δεν λεω οχι..Αλλα για μενα ο Ντανκαν τα εχει τελειωποιησει αυτα κ δεν τα εχει απλως σε πολυ καλο βαθμο... Ομως κοντρα σε σεντερ τυπου Σακιλ αυτος εβαλε απεναντι το μυαλο του κ δεν βγηκε χαμενος.
Das Kapital
Το κακο για τον Χακιμ ηταν οτι δεν επαιξε ποτε τελικους με αντιπαλους τους Μπουλς και αυτο ειναι το μεγαλυτερο what if του ΝΒΑ για μενα,ακομα καλυτερα θα ταν αν κερδιζαν οι Ροκετς τους Μπουλς για να χω να λεω οτι ο αιρ δεν ηταν και ανικητος και οτι τον καταφερε ο Χακιμ,αλλα αφου αυτο το ζευγαρωμα δεν εγινε ποτε τωρα πια ολοι θα χουν να λενε πως αφου ελειπε ο γατος χορευε το ποντικι,επιπλεον θεωρω τους Ροκετς του 96 καλυτερους απο τους Σονικς της ιδιας χρονιας αλλα δεν καταφεραν να ξαναπανε τους τελικους,ας μην εβαζε και το αλησμονητο τριποντο ο Στοκτον στη σειρα με τους Ροκετς,γενικα οι συγκυριες ποτε δεν επετρεψαν να τους δουμε αντιπαλους,πραγματικα κριμα!

Air and King
@bullet
Ενταξει ο καθενας εχει διαφορετικα κριτηρια αλλα για παραδειγμα στην Αμερικη θα μετραγε πολυ αν ειχε παρει πρωταθληματα με τον Σαμπσον...
Αυτη την στιγμη π.χ η Αμερικη σε μεγαλο βαθμο θεωρει τον Κομπι πανω απο τον Χακιμ....
Παντως στο πικ του ο Χακιμ ηταν σαφεστατα κανωτερος απο τον Κομπι..Μετα μετραει η καριερα που ισοσκλοζει καταστασεις...

Και παλι ειναι αναλογως πως κρινει ο καθενας....
a bullet for your head
QUOTE(Air and King @ Jun 18 2010, 19:47 ) *
@bullet
Ενταξει ο καθενας εχει διαφορετικα κριτηρια αλλα για παραδειγμα στην Αμερικη θα μετραγε πολυ αν ειχε παρει πρωταθληματα με τον Σαμπσον...
Αυτη την στιγμη π.χ η Αμερικη σε μεγαλο βαθμο θεωρει τον Κομπι πανω απο τον Χακιμ....
Παντως στο πικ του ο Χακιμ ηταν σαφεστατα κανωτερος απο τον Κομπι..Μετα μετραει η καριερα που ισοσκλοζει καταστασεις...

Και παλι ειναι αναλογως πως κρινει ο καθενας....

Φιλε Air & King...ενας πολυ αγαπημενος σου παικτης,ο Τσαμπερλεην,ποσους τιτλους εχει κατακτησει?... rolleyes.gif
Αυτο του στερησε ποτε τη δυνατοτητα,του να θεωρειτε απο πολλους ως ο κορυφαιος ολων των εποχων?
Δεν ηταν πρωτοποριακος για την εποχη του?
Δεν ειχε απιστευτο ιμπακτ?

Αναμφισβητητα ο Κομπε ειναι ενας πολυ μεγαλος παικτης,ομως κατ'εμε,αυτο που κατορθωσε ειναι να μπει στη 10αδα των κορυφαιων ολων των εποχων...(ως 10ος.. rolleyes.gif )..
Παντως,αν δεν επαιρνε φετος το πρωταθλημα(εχοντας μολις ενα πρωταθλημα ως Νο1 της ομαδας του),γιατι να θεωρειται για π.χ. καλυτερος απ τον Μοουζες Μαλλοουν,με τα 3 MVP,1 τιτλο & 1 MVP τελικων....& εναν απ τους καλυτερους ρημπαουντερ(ιδιως επιθετικων ρημπαουντ),στην ιστορια του ΝΒΑ?

Air and King
QUOTE(a bullet for your head @ Jun 18 2010, 19:09 ) *
Φιλε Air & King...ενας πολυ αγαπημενος σου παικτης,ο Τσαμπερλεην,ποσους τιτλους εχει κατακτησει?... rolleyes.gif
Αυτο του στερησε ποτε τη δυνατοτητα,του να θεωρειτε απο πολλους ως ο κορυφαιος ολων των εποχων?
Δεν ηταν πρωτοποριακος για την εποχη του?
Δεν ειχε απιστευτο ιμπακτ?

Αναμφισβητητα ο Κομπε ειναι ενας πολυ μεγαλος παικτης,ομως κατ'εμε,αυτο που κατορθωσε ειναι να μπει στη 10αδα των κορυφαιων ολων των εποχων...(ως 10ος.. rolleyes.gif )..
Παντως,αν δεν επαιρνε φετος το πρωταθλημα(εχοντας μολις ενα πρωταθλημα ως Νο1 της ομαδας του),γιατι να θεωρειται για π.χ. καλυτερος απ τον Μοουζες Μαλλοουν,με τα 3 MVP,1 τιτλο & 1 MVP τελικων....& εναν απ τους καλυτερους ρημπαουντερ(ιδιως επιθετικων ρημπαουντ),στην ιστορια του ΝΒΑ?

Aυτο εχει να κανει με το γεγονος οτι ο Τσαμπερλαιν ηταν ο G.O.A.T στατιστικα(νουμερα που ισως να μην ξαναδουμε,το πιθανοτερο) πηρε 4 ΜVP(τα 3 συνεχομενα) και μαλιστα απεναντι στον Ρασσελ και κυριαρχησε στο αθλημα οσο κανεις..Αν καποιος εκανε πραξη τουλαχιστον στην κανονικη περιοδο "ο ενας κερδισε τους πεντε" αυτος ηταν ο Γουιλτ....Kαι βεβαια δεν μπορουσε να κερδισει τους Σελτικς του Ρασσελ,του Τζοουνς κ.α....
Βασικα ο Τσαμπερλαιν δεν θεωρειται απο τοσους πολλους ο κορυφαιος ολων των εποχων γιατι δεν ειχε πολλα πρωταθληματα...Και ειναι υποτιμημενος λογω εποχης...
Ο Τζαμπαρ εχει την μεγαλυτερη αναγνωριση απο τους σεντερ......


Το οτι πηρε φετος το πρωταθλημα ο Κομπι τον εκανε να ξεπερασει στα ματια πολλων μια κατηγορια παιχτων οπως ο Μοουζες(δεν ειμαι ποτε φαν του αλλα σιγουρα ειναι υποτιμημενος)Τζερι Γουεστ και τον Οσκαρ Ρομπερτσον,Χακιμ Ολαζουον...Ενω ηδη τειθεται θεμα για το αν εχει ξεπερασει Σακ και Ντανκαν..

a bullet for your head
Οπως ανεφερα & παραπανω...αυτες ειναι αποψεις.. wink.gif
Για μενα ο Κομπε ειναι ο 10ος καλυτερος παικτης ολων των εποχων & ο Νο2 SG πισω απ τον ανυπερβλητο.
Air and King
QUOTE(a bullet for your head @ Jun 18 2010, 20:26 ) *
Οπως ανεφερα & παραπανω...αυτες ειναι αποψεις.. wink.gif
Για μενα ο Κομπε ειναι ο 10ος καλυτερος παικτης ολων των εποχων & ο Νο2 SG πισω απ τον ανυπερβλητο.

Για μενα στο #8 ολων των εποχων και στο αλλο συμφωνουμε απολυτα...
a bullet for your head
QUOTE(Air and King @ Jun 18 2010, 20:30 ) *
Για μενα στο #8 ολων των εποχων και στο αλλο συμφωνουμε απολυτα...

Ενταξει τοτε...ελαχιστη η αποκλιση μας... biggrin.gif
Και μιας & υπερτονιζονται οι τιτλοι στις διαφορες συγκρισεις...ο Φιλ που πηρε τον 11ο,ειναι & ο καλυτερος προπονητης ολων των εποχων...η' απλα ο πιο πολυνικης?... rolleyes.gif
Air and King
QUOTE(a bullet for your head @ Jun 18 2010, 20:33 ) *
Ενταξει τοτε...ελαχιστη η αποκλιση μας... biggrin.gif
Και μιας & υπερτονιζονται οι τιτλοι στις διαφορες συγκρισεις...ο Φιλ που πηρε τον 11ο,ειναι & ο καλυτερος προπονητης ολων των εποχων...η' απλα ο πιο πολυνικης?... rolleyes.gif

Για μενα ουτε κατα διανοια...Κρινω πολυ διαφορετικα τους προπονητες απο τους παιχτες...
Ο Φιλ Τζακσον μπορει να θεωρειται ο G.O.A.T ψυχολογιας......
Προπονητης μεγαλυτερος απο τον Αουερμπακχ δεν ειναι με τιποτα...
Τον βαζω στο Τοπ-5 γιατι εχει πολλους Τιτλους....Αλλα σαν προπονητης για μενα δεν ειναι καλυτερος ουτε απο τον Ντοκ Ριβερς....
Αν εμπαινε στην κουβεντα ο μεγαλος δασκαλος Τεξ Γουιντερ θα ηταν διαφορετικα τα πραγματα..
a bullet for your head
QUOTE(Air and King @ Jun 18 2010, 20:38 ) *
Για μενα ουτε κατα διανοια...Κρινω πολυ διαφορετικα τους προπονητες απο τους παιχτες...
Ο Φιλ Τζακσον μπορει να θεωρειται ο G.O.A.T ψυχολογιας......
Προπονητης μεγαλυτερος απο τον Αουερμπακχ δεν ειναι με τιποτα...
Τον βαζω στο Τοπ-5 γιατι εχει πολλους Τιτλους....Αλλα σαν προπονητης για μενα δεν ειναι καλυτερος ουτε απο τον Ντοκ Ριβερς....
Αν εμπαινε στην κουβεντα ο μεγαλος δασκαλος Τεξ Γουιντερ θα ηταν διαφορετικα τα πραγματα..

G.O.A.T τυχοδιωκτισμου μηπως?... smiley.gif
Ενταξει παντως...μαγκια του... rolleyes.gif ...καθως εφτιαξε μια πολυ μεγαλη καριερα,βασιζομενος στη φιλοσοφια της Απω-Ανατολης... hippy.gif.jpeg..... στις αριστες δημοσιες σχεσεις του & στην αγωνιστικη φιλοσοφια του γερο-Τεξ... cool.gif

Α!Ξεχασα...& στις ομαδες & τους παικτες που κοουτσαρισε....
Hakeem_The_Dream
Ψηφισα τον Τζορνταν γιατι δεν χρειαζεται και πολυ σκεψη να το κανει κανεις. biggrin.gif
δυσκολευτηκα να μην ψηφισω τον Χακιμ αλλα πρεπει να ειμαστε δικαιοι. cool.gif

η δικη μου τοπ λιστα με τους 10 κορυφαιους ειναι:
1.τζορνταν
2.τσαμπερλειν
3.Ματζικ τζονσον
4.Μπερντ
5.Σακιλ ΟΝιλ
6.Χακιμ δε ντριμ
7.τζαμπαρ
8.Ρασελ
9.κομπι μπραιαντ
10.τζερι γουεστ

Τον σακιλ τον εχω για πιο κατω αλλα αυτα τα 3 χρονια κυριαρχιας του ηταν εκπληκτικος και ασταματητος γιαυτο και τον εχω τοσο ψηλα. ισως αδικω τζαμπαρ η ρασελ μπορει και τον οσκαρ ρομπερσον που δεν τον εχω βαλει ουτε στο τοπ10 αλλα ποιον να βγαλω?
Air and King
QUOTE(a bullet for your head @ Jun 18 2010, 19:42 ) *
G.O.A.T τυχοδιωκτισμου μηπως?... smiley.gif
Ενταξει παντως...μαγκια του... rolleyes.gif ...καθως εφτιαξε μια πολυ μεγαλη καριερα,βασιζομενος στη φιλοσοφια της Απω-Ανατολης... hippy.gif.jpeg..... στις αριστες δημοσιες σχεσεις του & στην αγωνιστικη φιλοσοφια του γερο-Τεξ... cool.gif

Α!Ξεχασα...& στις ομαδες & τους παικτες που κοουτσαρισε....

Να ξεκαθαρισω δεν ειναι χολη προς τον Φιλ Τζακσον αυτη...Σαν προπονητη(με ολη την σημασια της λεξης) εγω τον θεωρω λιγο..Ωστοσο ειναι ενας εξυπνος ανθρωπος που ειχε διπλα του σπουδαιους συνεργατες oπως τον Γκουρου Τεξ Γουιντερ και τον Φρανκ Χαμπλεν....
Ειναι εξαιρετικα επιτυχημενος αλλα σαν προπονητης δεν μπορει να συγκριθει με τον Αουερμπακχ...
T.W.Is.M.
QUOTE(a bullet for your head @ Jun 18 2010, 20:42 ) *
G.O.A.T τυχοδιωκτισμου μηπως?... smiley.gif
Ενταξει παντως...μαγκια του... rolleyes.gif ...καθως εφτιαξε μια πολυ μεγαλη καριερα,βασιζομενος στη φιλοσοφια της Απω-Ανατολης... hippy.gif.jpeg..... στις αριστες δημοσιες σχεσεις του & στην αγωνιστικη φιλοσοφια του γερο-Τεξ... cool.gif

Α!Ξεχασα...& στις ομαδες & τους παικτες που κοουτσαρισε....


Mην ξεχνας ομως τι εκανε ο Σακιλ και οι Λεικερς πριν ερθει ο Τζακσον και τι εκαναν με τον Τζακσον στον παγκο. Το οτι οι ασισταντ βοηθανε ουσιαστικα ειναι μια πραγματικοτητα του ΝΒΑ. Αλλωστε και ο Ντοκ Ριβερς εχει για ασισταντ εναν που μου διαφευγει το ονομα του αλλα ειναι μετρ της αμυνας και αυτος βρισκεται πισω απο την αμυνα των Σελτικς τα τελευταια χρονια. Δε μειωνει ομως αυτο το Ριβερς σαν προπονητη. Ισα ισα που ειναι πολυ καλος.
Και ξαναρωταω: Ποσα πρωταθληματα θα επαιρνε ο Τζορνταν αν δεν υπηρχε στον παγκο ο Τζακσον με το επιτελειο του(Τεξ Ουιντερς κλπ)? Κατα τη γνωμη μου 6 δε θα επαιρνε με τιποτα. Κι αν επαιρνε τα μισα πχ, θα θεωρειτο απο τοσο πολυ κοσμο σαν ο κορυφαιος ολων?
Air and King
QUOTE(a bullet for your head @ Jun 18 2010, 18:17 ) *
Ειλικρινα ποιος σουπερ σταρ εχει κατακτησει πρωταθλημα με τετοιο σαπορτινγκ-καστ,σαν αυτο που ειχε ο Ολαζουον?
Ποιος σουπερ-σταρ θα εκανε ριπιτ,με το συγκεκριμμενο σαπορτινγκ-καστ & με επιβλητικοτατες εμφανισεις?
Ο Κομπε..??... rolleyes.gif
Ο Σακ?..
Ο Ματζικ?..

Για τους Γουοριος του Ρικ Μπαρυ μπορει να γινει μια αναφορα απεναντι στους Μπουλετς του Χειζ....O Γουιλκς ηταν καλος αλλα οχι κατι το ιδιαιτερο στο πρωταθλημα του 75.
Παντως σιγουρα ο Χακιμ δεν ειχε κανενα φοβερο και τρομερο σαπορτινγκ καστ...

Αν ειχε τον Σαμπσον υγειη μεχρι το 92-93 ισως να ηταν διαφορετικη η Ιστορια του μπασκετ.
Στο λιγο που επαιξαν μαζι εκαναν θαυμασια πραγματα...Στα 26 του ο Σαμπσον και στα 23 του ο Χακιμ επαιζαν Τελικους το 1986 με τους Σελτικς του Μπερντ αφου πρωτα ειχαν αποκλεισει τους Λεικερς του Ματζικ...
Κριμα.

QUOTE(T.W.Is.M. @ Jun 19 2010, 01:05 ) *
Mην ξεχνας ομως τι εκανε ο Σακιλ και οι Λεικερς πριν ερθει ο Τζακσον και τι εκαναν με τον Τζακσον στον παγκο. Το οτι οι ασισταντ βοηθανε ουσιαστικα ειναι μια πραγματικοτητα του ΝΒΑ. Αλλωστε και ο Ντοκ Ριβερς εχει για ασισταντ εναν που μου διαφευγει το ονομα του αλλα ειναι μετρ της αμυνας και αυτος βρισκεται πισω απο την αμυνα των Σελτικς τα τελευταια χρονια. Δε μειωνει ομως αυτο το Ριβερς σαν προπονητη. Ισα ισα που ειναι πολυ καλος.
Και ξαναρωταω: Ποσα πρωταθληματα θα επαιρνε ο Τζορνταν αν δεν υπηρχε στον παγκο ο Τζακσον με το επιτελειο του(Τεξ Ουιντερς κλπ)? Κατα τη γνωμη μου 6 δε θα επαιρνε με τιποτα. Κι αν επαιρνε τα μισα πχ, θα θεωρειτο απο τοσο πολυ κοσμο σαν ο κορυφαιος ολων?

Δυσκολη απαντηση...Δεν μπορουμε να ξερουμε ποιος θα ηταν αντι του Φιλ Τζακσον...

Παντως ο Τζορνταν αναφεροταν απο αρκετο κοσμο ως ο κορυφαιος ολων των εποχων ακομα και απο την πρωτη του κιολας αποχωρηση...Οχι στο βαθμο οπως μετα το '98 αλλα απο αρκετο κοσμο..Αυτο μπορει να ηταν και αδικια για καποιους αλλα ηταν πραγματικοτητα...
Οταν δηλαδη ηταν 30 ετων με 3 πρωταθληματα σερι,3 MVP('88,΄91,΄92) και 3 MVP τελικων...
T.W.Is.M.
QUOTE(Air and King @ Jun 19 2010, 02:19 ) *
Δυσκολη απαντηση...Δεν μπορουμε να ξερουμε ποιος θα ηταν αντι του Φιλ Τζακσον...

Παντως ο Τζορνταν αναφεροταν απο αρκετο κοσμο ως ο κορυφαιος ολων των εποχων ακομα και απο την πρωτη του κιολας αποχωρηση...Οχι στο βαθμο οπως μετα το '98 αλλα απο αρκετο κοσμο..Αυτο μπορει να ηταν και αδικια για καποιους αλλα ηταν πραγματικοτητα...
Οταν δηλαδη ηταν 30 ετων με 3 πρωταθληματα σερι,3 MVP('88,΄91,΄92) και 3 MVP τελικων...


Σωστα ομως την αναγνωριση απο ακομα περισσοτερους την ειχε μετα τη δευτερη τριαδα πρωταθληματων. Επισης μην ξεχνας οτι ο Τζορνταν αναγνωριστηκε απο πολλους σαν ο κορυφαιος ολων στην πρωτη αποχωρηση οπως ειπες κι εσυ, αλλα αν δεν επεστρεφε και τα πρωταθληματα της τριετιας 96-98 πηγαιναν αλλου, μηπως θα ηταν και καποιος αλλος τοσο ισχυρος στη συζητηση του G.O.A.T.?
Παραδειγμα:Αν το πρωταθλημα του 1996 το επαιρνε το Ορλαντο, ο Σακιλ θα εφευγε για το ΛΑ? Κι αν οχι, θα επαιρνε τους τιτλους που πηρε εκει με το Ορλαντο? Θα επαιζε το ιδιο μπασκετ που επαιξε στο Λος Αντζελες? Ειδικα για τον Ο'Νιλ θα μπορουσαν να αλλαξουν αρκετα πραγματα, τοσο προς το καλυτερο οσο και προς το χειροτερο. Απ το να επαιρνε εναν τιτλο το 1996 και μετα τιποτα γιατι θα εμενε στο Ορλαντο και θα ζημιωνοταν απο τους τραυματισμους του Πενι μεχρι το να σαρωνε τους τιτλους 4 χρονια νωριτερα απ οτι εκανε στην πραγματικοτητα. Φανταζεσαι εναν Τζορνταν που θα σταματουσε στα 30 με 3 τιτλους αντι για 6 κι ενα Σακιλ με 2-3 πρωταθληματα παραπανω και με το ιδιο peak?
Air and King
QUOTE(T.W.Is.M. @ Jun 19 2010, 02:57 ) *
Παραδειγμα:Αν το πρωταθλημα του 1996 το επαιρνε το Ορλαντο, ο Σακιλ θα εφευγε για το ΛΑ? Κι αν οχι, θα επαιρνε τους τιτλους που πηρε εκει με το Ορλαντο? Θα επαιζε το ιδιο μπασκετ που επαιξε στο Λος Αντζελες? Ειδικα για τον Ο'Νιλ θα μπορουσαν να αλλαξουν αρκετα πραγματα, τοσο προς το καλυτερο οσο και προς το χειροτερο. Απ το να επαιρνε εναν τιτλο το 1996 και μετα τιποτα γιατι θα εμενε στο Ορλαντο και θα ζημιωνοταν απο τους τραυματισμους του Πενι μεχρι το να σαρωνε τους τιτλους 4 χρονια νωριτερα απ οτι εκανε στην πραγματικοτητα. Φανταζεσαι εναν Τζορνταν που θα σταματουσε στα 30 με 3 τιτλους αντι για 6 κι ενα Σακιλ με 2-3 πρωταθληματα παραπανω και με το ιδιο peak?

Για μενα ο Σακιλ ηταν ο τελευταιος μεχρι τον επομενο(ΛεΜπρον) που ειχε τα φοντα να γινει ο G.O.A.T ακομα και ετσι οπως εξελιχθηκε η καριερα του...
Αν ο Σακιλ ειχε κανει αυτα που αναφερεις τοτε ναι θα μπορουσε οντως να θεωρειται ο Κορυφαιος...Μπορουσε να τα ειχε ολα.Σουπερ-πικ,MVP,πρωταθληματα....και ηταν και πολυ μεγαλος σταρ εντος και εκτος παρκε...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.