Help - Search - Members - Calendar
Full Version: G.O.A.T Candidates (ψηφοφορία)
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > History
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
bk21
Σε 3 περιοδους μαλιστα!Αν θυμαμαι καλα ολοκληρο το dallas ειχε 61 στις 3 πρωτες περιοδους.
Murdoc
QUOTE (kurtz @ Jun 12 2011, 17:23 ) *
Φίλε Murdoc από τα λίγα αποσπάσματα αγώνων του Robertson που έχω δει είναι καθαρό πλει και είναι και πολύ καλός αμυντικός, κατα τα άλλα συμφωνώ μαζί σου.


To εγραψα κατω κατω πριν kurtz επαιζε και σαν πλειμεικερ και σαν σουτινγκ γκαρντ ενω καποιες φορες και σαν φοργουορντ!!!!!
Πολλοι πιο παλιοι παικτες δεν ειχαν συγκεκριμενη θεση τον δινουν σαν σουτινγκ γκαρντ γτ σκοραρε ακαταπαυστα ενω τα πλειμεικερ εχουν πιο οργανωτικο ρολο!!!
Πχ ο Τζορνταν περισσοτερο επαιζε σαν φοργουορντ λογω των αλτικων προσοντων παρα σαν γκαρντ!!!
Οπως και ο Τζονσον που ηταν 2.06 και εχει παιξει ολες τις θεσεις!!!
Truth34
Κακα τα ψεματα η ψηφοφορια αυτη ειναι δυσκολη!!! Ο καθενας ελαμψε την δικη του περιοδο και αφησε το δικο του στιγμα στον πλανητν ΝΒΑ. Αν ομως καποιος εκανε την διαφορα κατ'εμε αυτος ειναι ο Τζορνταν ο οποιος εκανε παρα πολλους νεους να ασχοληθουν με το εν λογω αθλημα!!! Γι'αυτον τον λογω λοιπον θα πω Τζορνταν biggrin.gif
Air and King
QUOTE(Murdoc @ Jun 12 2011, 22:24 ) *
To εγραψα κατω κατω πριν kurtz επαιζε και σαν πλειμεικερ και σαν σουτινγκ γκαρντ ενω καποιες φορες και σαν φοργουορντ!!!!!
Πολλοι πιο παλιοι παικτες δεν ειχαν συγκεκριμενη θεση τον δινουν σαν σουτινγκ γκαρντ γτ σκοραρε ακαταπαυστα ενω τα πλειμεικερ εχουν πιο οργανωτικο ρολο!!!
Πχ ο Τζορνταν περισσοτερο επαιζε σαν φοργουορντ λογω των αλτικων προσοντων παρα σαν γκαρντ!!!
Οπως και ο Τζονσον που ηταν 2.06 και εχει παιξει ολες τις θεσεις!!!


Αυτα απο προκυπτουν ακριβως φιλε γιατι ομολογω οτι δεν τα εχω ξανα ακουσει...
Ο Τζορνταν μπορεις να μου εξηγησεις πως επαιζε πιο πολυ σαν φοργουορντ?Τα αλτικα προσοντα τον εκαναν?


Ο Ρομπερτσον ηταν Πλειμεικερ....Με αυτα που λες θα δεις καμια φαση με τον Σαμπσον που ηταν 2.24 να κατεβαζει την μπαλα να κανει και καμια ραχιαια κα θα μας πεις οτι εκτος απο 5αρι και 4αρι επαιζε και πλειμεικερ......

QUOTE(Murdoc @ Jun 12 2011, 17:47 ) *
Οι Σελτικς ομοιως εμπιστευοταν τον Μπερντ και τους Παρις,ΜακΧειλ που επαιζαν κυριως πιο κοντα στο καλαθι!!
Ολες οι πρωταθλητριες ομαδες εκτος απο τους Μπουλς ειχαν εναν καλο Σεντερ ή φοργουορντ-σεντερ με βαση αυτο μπορει καποιος να κρινει γτ ισως ο Τζορνταν να ειχε τοσο μεγαλα νουμερα και γτ επαιζε πιο κοντα στο καλαθι σαν γκαρντ!!!!
Ο Κομπε και τα περισσοτερα συγχρονα σουτινγκ γκαρντ(Γουειντ,Στηβεν Τζακσον,Μοντα ελλις) δεν παιζουν τοσο κοντα στο καλαθι!!
Επισης μπορουμε ευκολα να καταλαβουμε γτ ο Κομπε εκανε τις καλυτερες επιδοσεις 35,4 ποντους Μ.Ο οταν ελειπε ο Σακ και γτ επεσαν τα νουμερα του παλι οταν ηρθε ενας καλος παικτης κατω απο το καλαθι ο Παου Γκασολ!!!
Νομιζω το ανελυσα οσο πιο καλα μπορουσα!!! smiley.gif

Air επαιζε και SG και PG μπορουμε να το πουμε combo guard!!!

Ο Μπερντ επαιζε κυριως κοντα στο καλαθι?Εγω ποιον Μπερντ εβλεπα/βλεπω?
Ο Γουειντ παιζει κυριως μακρια απο το καλαθι?Ενας παιχτης που κανει ντραιβ σαν δαιμονας?

Ο Τζορνταν απο το 88 και μετα ηταν εξαιρετικος απο μεση αποσταση ενω απο τα 27 του και μετα ηταν ενας πολυ καλος σουτερ τριων ποντων.....

Murdoc
Air νομιζεις οτι παντα εχεις δικιο ...

Oscar Palmer Robertson (born November 24, 1938 in Charlotte, Tennessee), nicknamed "The Big O" or O-Train, is a former American NBA player with the Cincinnati Royals and the Milwaukee Bucks.[1] The 6-foot-5, 220-pound [2] Robertson played the shooting guard/point guard position, and was a twelve-time All-Star, eleven-time member of the All-NBA Team, and one-time winner of the MVP award in fourteen professional seasons. He is the only player in NBA history to average a triple-double for an entire season.[3] He was a key player on the team which brought the Bucks their only NBA championship in the 1970-71 NBA season. His playing career, especially during high school and college, was plagued by racism.

The shooting guard, also known as the "2", is usually the team's best shooter, and typically is able to consistently hit long range shots (of 20 feet or more). Besides being able to shoot the ball, shooting guards tend to have good ball-handling skills and the ability to drive the ball to the net, often creating their own shots off the dribble. A versatile shooting guard will have good passing skills, allowing them to assume point guard responsibilities.[2] Typical NBA shooting guards are 6 feet 3 inches (1.91 m) to 6 feet 7 inches (2.01 m). However, there are exceptions. For instance, Allen Iverson and Nate Robinson, who both play shooting guard, are only 5 feet 10 inches (1.78 m) and 5 feet 9 inches (1.75 m) tall respectively and therefore often are required to play point guard.

Kobe Bryant, Manu Ginobili, Brandon Roy and Andre Iguodala are examples of typical shooting guards in the NBA. Arguably, the best shooting guards in NBA history are Michael Jordan and Kobe Bryant. Other notable examples include Reggie Miller, Richard Hamilton, Ray Allen, Joe Johnson, Dwyane Wade, Vince Carter, and Jerry West. Shooting guards are typically versatile enough to play small forward and vice versa, in a role called swingman or wing. This is due to the relatively similar playing styles and characteristics, with the only difference being relative size, as small forwards tend to be a little bigger.

Jordan was a shooting guard who was also capable of playing small forward
Διαβασε βιογραφιες και θα δεις!!Λογω αλματος και μακριων χεριων ο Μαικλ μπορουσε να παιξει καλυτερα απο καθε αλλο γκαρντ την θεση του Φοργουορντ!!


Στα στατιστικα δε κοιτας μονο τα ποσοστα και τους ποντους κοιτα ποσες προσπαθειες εχει κανει ο Τζορνταν απο το τριποντο μιας και λες καλος σουτερ και ποσες απο πιο κοντα, 24537 σουτ καριερας τα 1778 ειναι τριποντα οπως και ο Λαρυ Μπερντ 17334 τα 1727 αυτο τους κανει θες να μου πεις παικτες περιφερειας???

O Κομπυ εχει 4185 τριποντα και αλλα σουτινγκ γκαρντ το ιδιο!!!
Ο Γουειντ που αναφερεις εχει ηδη πανω απο 1000 προσπαθειες τριων ποντων!!
kurtz
Φίλε Murdoc εγώ λέω για αγώνες που έχω δει (βασικά ελάχιστους) και έπαιζε καθαρό πλει άλλο που σκόραρε πολύ. Ο Τζορνταν στην αρχή της καριέρας του έπαιζε καθαρό δυάρι αλλά δεν είχε καθόλου σουτ και σπάνια σηκωνόταν από μακριά, σιγά σιγά βελτίωσε το σουτ του και με την αφομοίωση της τριγωνικής επίθεσης οι μπουλς παίζανε στην ουσία με τρεις περιφερειακούς που άλλαζαν συνέχεια την μπάλα χωρίς να έχουν ένα πλειμεικερ με την καθαρή έννοια του όρου γιατί ουσιαστικά δεν χρειαζόταν, το κατέβασμα το έκανε οποιοσδήποτε. Ο Πιπεν για εμένα είναι πολύ ευνοημένος από την τριγωνική επίθεση, δες τι έκανε πριν την εφαρμογή της στους μπουλς ή μετά στις άλλες ομάδες.
Για τα τρίποντα που αναφέρεις παλαιότερα σπάνια σουτάρανε ακόμα και παίκτες με καταπληκτικό σουτ, μάλλον γιατί δεν υπήρχαν τόσοι υπεραθλητές όπως σήμερα για να κλίνουν τόσο καλά κοντά στο καλάθι συν ότι το τρίποντο ήταν κάτι νέο που δεν είχε αφομοιωθεί πλήρως στο παιχνίδι.
NBAer
QUOTE(Murdoc @ Jun 13 2011, 11:12 ) *
Air νομιζεις οτι παντα εχεις δικιο ...

Kobe Bryant, Manu Ginobili, Brandon Roy and Andre Iguodala are examples of typical shooting guards in the NBA. Arguably, the best shooting guards in NBA history are Michael Jordan and Kobe Bryant. Other notable examples include Reggie Miller, Richard Hamilton, Ray Allen, Joe Johnson, Dwyane Wade, Vince Carter, and Jerry West. Shooting guards are typically versatile enough to play small forward and vice versa, in a role called swingman or wing. This is due to the relatively similar playing styles and characteristics, with the only difference being relative size, as small forwards tend to be a little bigger.

Jordan was a shooting guard who was also capable of playing small forward
Διαβασε βιογραφιες και θα δεις!!Λογω αλματος και μακριων χεριων ο Μαικλ μπορουσε να παιξει καλυτερα απο καθε αλλο γκαρντ την θεση του Φοργουορντ!!


Στα στατιστικα δε κοιτας μονο τα ποσοστα και τους ποντους κοιτα ποσες προσπαθειες εχει κανει ο Τζορνταν απο το τριποντο μιας και λες καλος σουτερ και ποσες απο πιο κοντα, 24537 σουτ καριερας τα 1778 ειναι τριποντα οπως και ο Λαρυ Μπερντ 17334 τα 1727 αυτο τους κανει θες να μου πεις παικτες περιφερειας???

O Κομπυ εχει 4185 τριποντα και αλλα σουτινγκ γκαρντ το ιδιο!!!
Ο Γουειντ που αναφερεις εχει ηδη πανω απο 1000 προσπαθειες τριων ποντων!!

ΤΕΛΕΙΩΣ FAIL η απαντηση σου. ΤΕΛΕΙΩΣ. ΤΕΛΕΙΩΣ. ΤΕΛΕΙΩΣ.

1ον γιατι για να στηριξεις την αποψη σου παραθετεις ενα αρθρο που περιγραφει με γενικους ορισμους τις θεσεις στο μπασκετ και ειδικοτερα στο ΝΒΑ! blink.gif blink.gif

2ον γιατι οπως και εγω και ο AriKing τους εχουμε ΔΕΙ αυτους τους παικτες να παιζουν σε "παμπολλους" αγωνες και δνε κοιταμε τα στατιστικα ή το τι λεει καθε αρθρο στο ιντερνετ για να κρινουμε. shot.gif shot.gif

QUOTE(Murdoc @ Jun 12 2011, 22:24 ) *
Πχ ο Τζορνταν περισσοτερο επαιζε σαν φοργουορντ λογω των αλτικων προσοντων παρα σαν γκαρντ!!!

blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif
Αυτο καλο θα ηταν να ζητησεις απο τους μοντερειτορς να το διαγραψουν που εγραψες.


QUOTE
Οι Σελτικς ομοιως εμπιστευοταν τον Μπερντ και τους Παρις,ΜακΧειλ που επαιζαν κυριως πιο κοντα στο καλαθι!!

Oμοιως και αυτο!


QUOTE
Ο Κομπε και τα περισσοτερα συγχρονα σουτινγκ γκαρντ(Γουειντ,Στηβεν Τζακσον,Μοντα ελλις) δεν παιζουν τοσο κοντα στο καλαθι!!

Ο Κομπι πλεον τα τελευταια 2 χρονια δεν παιζει τοσο κοντα στο καλαθι γιατι για να πας εκει θελει να ξοδεψεις πιο πολυ ενεργεια απο το να εισαι πιο εξω. Καθαρα θεμα ηλικιας ειναι που αρχισε να τον πιανει. Οπως επιασε τον Τζορνταν πχ που μετα την 1η επιστροφη του επαιζε κυριως στο high ή και στο low ποστ ή και περιμετρικα μεσα απο το τριποντο χωρις τοσες πολλες διεισδυσεις. Σε κουραζει το να μπεις και να διεισδυσεις στο καλαθι. Και οταν περνας τα 32+ λογικο να παιζεις πιο εξω με σουτ περισσοτερο.

Και ξανα το ονομα του Γουειντ πρεπει να διαγραφει απο το παραπανω.
Ο Γουειντ ειναι η προσωποποιηση του γκαρντ που παιζιε κοντα στο καλαθι!!!!

QUOTE(Murdoc @ Jun 12 2011, 17:47 ) *
Οι επιδοσεις καλος ή κακος γινανε και ο Κομπε ετυχε να εχει μια μεγαλυτερη επιδοση σε σκοραρισμα ωστοσο χωρις να εχεις κανει κατι δεν μπορεις να πεις οτι θα εβαζα παραπανω η θα εβαζα 60 ποντους Μ.Ο τη σεζον


QUOTE(Murdoc @ Jun 12 2011, 17:47 ) *
πιστευεις οτι ο Ματζικ δεν μπορουσε να σκοραρει 35 και 40 ποντους στα πλειοφ και να ειναι μονιμως το Νο1???Μπορουσε στο χαλαρο


ΤΕΡΑΣΤΙΟ FAIL ξανα!
Αυτοαναιρεισαι μονος σου. Στο ιδιο ποστ! blink.gif Αντε να ελεγα οτι το εκανες σε διαφορετικο ποστ και οτι ξεχασες τι ειχες πει, αλλά εδω....


Και οχι δεν πιστευω οτι ο Ματζικ αν ηθελε μπορουσε να σκοραρει 35 ή 40 ποντους ν.ο αν ηθελε ουτε στο χαλαρο ουτε αν προσπαθουσε με ολες του τις δυναμεις.


QUOTE
Ολες οι πρωταθλητριες ομαδες εκτος απο τους Μπουλς ειχαν εναν καλο Σεντερ ή φοργουορντ-σεντερ με βαση αυτο μπορει καποιος να κρινει γτ ισως ο Τζορνταν να ειχε τοσο μεγαλα νουμερα και γτ επαιζε πιο κοντα στο καλαθι σαν γκαρντ!!!!
Ο Κομπε και τα περισσοτερα συγχρονα σουτινγκ γκαρντ(Γουειντ,Στηβεν Τζακσον,Μοντα ελλις) δεν παιζουν τοσο κοντα στο καλαθι!!

Αυτο ομως δεν εξηγει γιατι οι Μπουλς ηταν πρωταθλητρια ομαδα χωρις τοπ σεντερ.
Δεν εξηγει γιατι κερδιζαν τα πλειοφ αλλα και τους τελικους χωρις να εχουν τοπ σεντερ.
Μαλλον το εξηγει το γεγονος οτι ο Τζορνταν καταφερνε και πηγαινε στα πλειοφ και εκανε ολα αυτα που εκανε και πηγαινε στους τςλικους και εκανε ολα αυτα που εκανε και επαιρνε τα πρωταθληματα, επειδη........ηταν ο Τζορνταν και ηταν τοσο μεγαλος ως παικτης.

Δικοπο τσεκουρι ειναι αυτο το επιχειρημα σου "κατα" του Τζορνταν και των ποντων που πετυχαινε επειδη δεν ειχε τοπ ψηλο.
Απο τη μια δεν του τσεκουρευε τα στατιστικα ο ψηλος αλλά απο την αλλη χωρις ψηλο μονος σου το ειπες καμια* ομαδα δεν πηγε τοσο ψηλα και δεν πηρε πρωταθλημα και μαλιστα οχι μονο ενα αλλά 6 δημιουργωντας δυναστεια χωρις ψηλο, οποτε το να καταφερεις να σηκωσεις μια ομαδα ως ο μεγαλος πρωταγωνιστης στις πλατες σου και να κερδισεις 6 πρωταθληματα με αυτη ε ισως λεει παραπανω πραγματα για την αξια σου και για τα στατιστικα σου.


QUOTE
και γτ επεσαν τα νουμερα του παλι οταν ηρθε ενας καλος παικτης κατω απο το καλαθι ο Παου Γκασολ!!!

Περισσοτερο ακουγεται σαν Πο ή Ποου οχι σαν Παου.... biggrin.gif


QUOTE
στο κατω κατω ειχε και ο Τζορνταν να αντιμετωπισει αμυνες σακους του μποξ τοτε, δεν ειχαν ολες οι ομαδες τον Χακιμ τον Μουτομπο ,τον Μουρνινγκ και τον Στοκτον ας το εκανε!Ειπα οτι φανηκε εγωιστης γτ ειπε οτι θα εκανε κατι ενω ειχε την ευκαιρια να το κανει και αυτος οταν επαιζε!!!Οι καλυτερες επιδοσεις εχουν γινει σε αμυνες που δεν ηταν τοσο αποτελεσματικες απεναντι σε εναν παικτη!!

Παντελως λαθος!
1ον οι αμυνες κατα την γνωμη μου που ειχε να αντιμετωπισει ο Τζορνταν τοτε ηταν δυσκολοτερες, οπως και ολες οι αμυνες στα 80ς και 90ς και στην μεση περιπου των 2000ς, 2003 εως και 2007 περιπου οι αμυνες ηταν για τα πανυγηρια και δεν ξερω γιατι εγινε αυτο. Πλεον εχει διορθωθει πολυ αυτο.

Στα 80ς λοιπον και σε ενα μεγαλο μερος των 90ς οι αμυνες στην περιφερεια ηταν χειροτερες απο αυτες που επικρατουν τωρα. Αλλά μεσα στην ρακετα ηταν 10 φορες καλυτερες! Εφτυνες αιμα και οι διεισδυσεις ηταν πολυ δυσκολοτερες απο τωρα.
Τοτε εξαλλου υπηρχε και σαφης διαχωρισμος της θεσης 4 με 3 και τα τεσσαρια(παουερ φοργουορντ) ηταν πολυ δυνατα και ενα τριαροτεσσαρι του τωρα θα φαινοταν αδυναμο μπροστα στα 4αρια τοτε. Η ρακετα ηταν κλειστει για αυτο εγω πιστευω οτι τοτε ο Λεμπρον δεν θα μπορουσε να κανει τιποτα(οταν λεω τιποτα δεν εννοω οτι θα ηταν αισχος αλλά καμια σχεση με αυτα που κανει τωρα) το ιδιο και ο Γουειντ.

Επισης μεγαλο λαθος κάνεις οταν λες οτι οι καλυτερες επιδοσεις του Τζορνταν εγιναν απεναντι σε αμυνες που δεν ηταν τοσο αποτελεσματικες απεναντι σε εναν παικτη.
Εδω μαλλον εξαγω ως συμπερασμα οτι εισαι μικρος σε ηλικια ή οτι δεν εχεις δει παραπανω απο 10-15 παιχνιδια του Τζορνταν.
ΚΑΜΙΑ σχεση με την πραγματικοτητα σε αυτο που λες! Βαριεμαι να παραθετω αγωνες με στατιστικα και ποιους ειχε αντιπαλους αλλά ακομα και το youtube βοηθαει σε αυτο και νομιζω ειναι σητν διαθεση σου....

baskethood
QUOTE (Air and King @ Jun 13 2011, 06:39 ) *
Ο Γουειντ παιζει κυριως μακρια απο το καλαθι?Ενας παιχτης που κανει ντραιβ σαν δαιμονας?


QUOTE
Ο Κομπε και τα περισσοτερα συγχρονα σουτινγκ γκαρντ(Γουειντ,Στηβεν Τζακσον,Μοντα ελλις) δεν παιζουν τοσο κοντα στο καλαθι!!

Για τον Μπερντ δεν ξερω,αλλα ο Γουεντ,ναι,φαινεται να παιζει περισσοτερο μακρυα απ το καλαθι.
Το ιδιο ισχει για ολα τα sg,ομως αν δεν εχεις ιδια αποψη για τους παικτες και στο στυλ τους δεν βγαζεις ακρη.
Μια ματια στα in depth statistics θα σε πεισει.
Για τον Ουειντ μονο φετος,με την παρουσια των αλλων δυο μειωθηκαν καπως οι προσπαθειες του μακρυα απ το καλαθι.
Γι αυτο ειναι λαθος να λεμε αν παιζει κοντα η μακρυα,ο Γουειντ ειναι αποτεσματικοτατος κοντα στο καλαθι και γι αυτο οι διαδρομοι κλεινουν,και αυτο δεν αποτυπωνεται στην στατιστικη.
kurtz
QUOTE(NBAer @ Jun 13 2011, 12:47 ) *
2ον γιατι οπως και εγω και ο AriKing τους εχουμε ΔΕΙ αυτους τους παικτες να παιζουν σε "παμπολλους" αγωνες και δνε κοιταμε τα στατιστικα ή το τι λεει καθε αρθρο στο ιντερνετ για να κρινουμε. shot.gif shot.gif


Φίλε έχεις αγώνες προ 80 γιατί από μια βλάβη στο δίσκο έχασ το αρχείο μου hammer.gif .Όχι πως ήταν τεράστιο αλλά κάτι ήταν και αυτό γιατί παλιούς αγώνες δεν βρίσκεις εύκολα.
Air and King
QUOTE(baskethood @ Jun 13 2011, 12:52 ) *
Για τον Μπερντ δεν ξερω,αλλα ο Γουεντ,ναι,φαινεται να παιζει περισσοτερο μακρυα απ το καλαθι.
Το ιδιο ισχει για ολα τα sg,ομως αν δεν εχεις ιδια αποψη για τους παικτες και στο στυλ τους δεν βγαζεις ακρη.
Μια ματια στα in depth statistics θα σε πεισει.
Για τον Ουειντ μονο φετος,με την παρουσια των αλλων δυο μειωθηκαν καπως οι προσπαθειες του μακρυα απ το καλαθι.
Γι αυτο ειναι λαθος να λεμε αν παιζει κοντα η μακρυα,ο Γουειντ ειναι αποτεσματικοτατος κοντα στο καλαθι και γι αυτο οι διαδρομοι κλεινουν,και αυτο δεν αποτυπωνεται στην στατιστικη.

Ο Γουειντ ειναι ενας παιχτης που ζει και κυριως οταν ηταν νεοτερος απο το ντραιβ....Και ειναι ο καλυτερος ολων των εποχων στο να αλλαζει κατευθυνση και αυτος θυμιζει τον Τζορνταν προ-88 στο παιχνιδι.......
Και σιγουρα δεν παιζει οπως επαιζε ας πουμε ο Τζορνταν του 95-98 η ο Κομπι......
Σαφως δεν υπαρχει απολυτο παιζει κοντα η μακρια στο καλαθι οπως ισχυει και για τον Τζορνταν που ο φιλος απο πανω το εκανε θεμα....


QUOTE(Murdoc @ Jun 13 2011, 11:12 ) *
Air νομιζεις οτι παντα εχεις δικιο ...



Jordan was a shooting guard who was also capable of playing small forward



Στα στατιστικα δε κοιτας μονο τα ποσοστα και τους ποντους κοιτα ποσες προσπαθειες εχει κανει ο Τζορνταν απο το τριποντο μιας και λες καλος σουτερ και ποσες απο πιο κοντα, 24537 σουτ καριερας τα 1778 ειναι τριποντα οπως και ο Λαρυ Μπερντ 17334 τα 1727 αυτο τους κανει θες να μου πεις παικτες περιφερειας???

O Κομπυ εχει 4185 τριποντα και αλλα σουτινγκ γκαρντ το ιδιο!!!
Ο Γουειντ που αναφερεις εχει ηδη πανω απο 1000 προσπαθειες τριων ποντων!!

Ειναι δυνατον καλε μου φιλε να μου κανεις copy paste ενα ολοκληρο αρθρο για να μου πεις οτι εγω ειμαι λαθος...?
Με συγχωρεις αλλα 10 αρθρα τετοια να μου βαλεις ακομα αυτα που εγραψες απλα δεν υπαρχουν.....
Και εκτος οτι ειναι λαθος αυτο δεν αποτελει και προσωπικη σου αποψη....
baskethood
QUOTE (Air and King @ Jun 13 2011, 14:12 ) *
Ο Γουειντ ειναι ενας παιχτης που ζει και κυριως οταν ηταν νεοτερος απο το ντραιβ....Και ειναι ο καλυτερος ολων των εποχων στο να αλλαζει κατευθυνση και αυτος θυμιζει τον Τζορνταν προ-88 στο παιχνιδι.......
Και σιγουρα δεν παιζει οπως επαιζε ας πουμε ο Τζορνταν του 95-98 η ο Κομπι......
Σαφως δεν υπαρχει απολυτο παιζει κοντα η μακρια στο καλαθι οπως ισχυει και για τον Τζορνταν που ο φιλος απο πανω το εκανε θεμα....

Συμφωνουμε,για τον Murdoc ηταν το προηγουμενο ποστ.
Εννοω οτι ολοι οι shooting guards, αν δουμε τα depht statistics ,παιζουν περισσοτερο μακρυα απ το καλαθι.
Αυτο εχει εξηγηγη,και αυτη ειναι πρωτον οτι οι αμυνες προτιμουν να κλεισουν τον χωρο και να δωσουν το σουτ ,και δευτερον γτ οπως οπως ειπε και ενας φιλος απο πανω το ντραιβ απαιτει ενεργεια και δυναμη.
Γι αυτο ειναι καλυτερο να εμπιστευομαστε τα ματια μας και οχι την στατιστικη(η οποια ειναι παρα πολυ χρησιμη ομως).
Murdoc
Ολοι ειναι πιο αποτελεσματικοι κοντα στο καλαθι δεν ειπα για απολυτο χαλαρωστε και διαβαστε αυτα που γραφω πριν αρχισετε τις κριτικες και τα υπονοουμενα δεν ειπα οτι ειναι ασχετος απλως ειναι φανερο γτ εκανε τοσο μεγαλες επιδοσεις και ηταν παντα το Νο1 η διαφορα ποιοτητας με τους συμπαικτες του ηταν τεραστια!!!


NBAer η απαντηση μου δεν ειναι καθολου FAIL απλως μαλλον δεν καταλαβαινετε τι εννοω και πως το εννοω οι θεσεις στο μπασκετ και το τι κανεις σε καθε θεση ειναι συγκεκριμενο απλα καποιοι παικτες στο ΝΒΑ κυριως λογω ταλεντου μπορουν να προσφερουν σε περισσοτερους τομεις και επομενως να παιξουν 2 ή ακομα και 3 θεσεις!!!Καποια σουτινγκ γκαρντ κυριως τα πιο ψηλα μπορουν να παιξουν σαν Σμολ Φοργουορντ ,η δουλεια τους ειναι τα ντραιβ και η οργανωση του παιχνιδιου σαν βοηθεια στο πλειμεικερ οπως λενε τα παραπανω, νομιζω πως δεν ειναι ιδεα δικια μου οποιος εχει παιξει ποτε μπασκετ ξερει πως πανε οι θεσεις !!!
Ειμαι μικρος σε ηλικια 26 αλλα οχι τοσο μικρος για να μην εχω δει τον Τζορνταν ,πιο πολυ εχω δει τον Τζορνταν παρα τον Κομπε που τον εχω δει σε πλειοφ κυριως, σε σχεση με Τζορνταν!!
Οπως λες και εσυ αλλο το ΝΒΑ και αλλο η Ευρωπη για αυτο λοιπον σου ειπα οτι το στυλ παιχνιδιου του Τζορνταν οι κινησεις του ο χωρος δρασης αν προτιμας ηταν πιο κοντα στο καλαθι, απο 5 μετρα και κατω χωρος που δρουν κυριως οι φοργουορντ δεν ειπα οτι ειναι η επισημη θεση του, ειπα οτι επαιζε περισσοτερο λογω προσοντων ετσι απο μικρος ή λογω των συγκυριων οτι δεν υπηρχε καλο σεντερ, δεν εχει βγει τυχαια ο καλυτερος all around player !!!
Τωρα ο Κομπε δεν ειχε τοσο πολυ στο ρεπερτοριο του το παιχνιδι μεσα στη ρακετα στην αρχη της καριερας του, το παιχνιδι του ηταν σουτ μεσης αποστασης και πολλα τριποντα μιας και στην ρακετα ειχε τον δυνατοτερο σεντερ απο καθε αλλη ομαδα Σακ!!!Οκ εκανε ντραιβ και αυτος και καρφωματα λογω των χωρων που ανοιγε ο Σακ αλλα δεν μπορεις να πεις οτι ηταν η κυριαρχη κινηση του σε σχεση με Μαικλ
Αυτα ολα φαινονται και βασιζονται απο τα στατιστικα τι εννοεις οτι ειναι FAIL ειναι ακυρα δλδ τα 4180 τριποντα του Κομπε και αλλων γκαρντ σε σχεση με τα μονο 1770 του Τζορνταν τα στατιστικα δεν λενε ανακριβειες με αυτα που ειπα τεκμηριωσα οτι βαση στατιστικων αυτος ο παικτης εχει σουταρει απο πιο κοντα και δειχνει οτι ο τροπος παιχνιδιου του ταιριαζει με του σμολ φοργουορντ δεν ειναι ουτε ο πρωτος ουτε ο τελευταιος και ο ΜακΓκρειντι μπορουσε να το κανει αυτο οπως και ο Βινς Καρτερ οταν εισαι τοσο αλτικος σε βοηθαει να παιζεις και κοντα στο καλαθι αν και σουτινγκ γκαρντ!!!

Τωρα δεν αναιρεσα τον εαυτο μου για κανενα απο αυτα που ειπα στα πρωτα ποστ, για σεντερ και γκαρντ ανεφερα τον Τζονσον οτι θα μπορουσε να ειναι μονιμως Νο1 σκοραροντας 40αρες γτ ειχε τη δυνατοτητα, αμιφισβητεις δλδ οτι σαν 2,06 παικτης δεν μπορουσε να παρατησει το οργανωτικο κομματι και να αρχισει τα ντραιβ και το ποσταρισμα παιζοντας σαν φοργουορντ κοντα στο καλαθι? Δεν το εκανε ομως γτ οταν εισαι ο οργανωτης του παιχνιδιου και ομαδικος παικτης κοινως και εχεις δυο παικτες οπως ο Γουορθι και ο Καριμ θα τους δωσεις στανταρ την μπαλα μιας και ειναι πολυ καλοι παικτες και παιζουν κοντα στο καλαθι, ο Τζορνταν και οι Μπουλς δεν ειχαν ουτε καθαρο πλειμεικερ ουτε καποιο αξιοπιστο σεντερ!!Μονο εναν Πιππεν ειχαν και τον Ροντμαν που δεν ηταν τοσο καλος στο σκοραρισμα!!
Για αυτο εξηγησα οτι σαν ομαδα και σαν παικτης ο Τζορνταν δεν ειχε την σιγουρη λυση του καλου σεντερ για να βαλει ενα καλαθι αλλα επρεπε να πλησιασει αυτος οσο πιο κοντα γινεται για να δωσει ασσιστ στον Πιππεν η να κανει αυτος ντραιβ και τα γνωστα fade-away του σουτ αυτο ειπα οτι ισως τον καθιερωσε σαν το μονιμως Νο1 των Μπουλς σε σχεση με τους αλλους G.O.A.T υποψηφιους!!!Καριμ Ματζικ και Γουορθυ η τριαδα των Λεικερς ειχε απο 20 η 25 ποντους Μ.Ο ο καθενας κοινως η ομαδα ειχε 3 παικτες να μοιρασει το σκορ γτ σουταραν παντα με καλες προοπτικες για να μπει καλαθι(μικρη αποσταση)!!
Αν ο Τζορνταν δεν επαιζε κοντα και εμπιστευοταν τον Πιππεν η τον Ροντμαν στο σκοραρισμα που δεν ηταν και τοσο σταθεροι μιας και καποιες ομαδες ειχαν πολυ καλους ψηλους να τους μαρκαρουν δε νομιζω πως θα ειχε παρει τα πρωταθληματα κανοντας τα περισσοτερα μονος του!!!!Αλλα κανοντας ντραιβ με την γρηγορη κινηση του σαν πιο κοντος σε σχεση με τα αντιπαλα σεντερ κ φοργουοντ εκμεταλευοταν το πλεονεκτημα και εβαζε ευκολα καλαθια η πιο δυσκολα μερικες φορες!!(Μεχρι και ο Μπαρεα των Μαβς αυτο εκανε αρκετες φορες στα πλειοφ φετος και ας ειναι 1,83 με τα ζορια)
Για αυτο θεωρηθηκε ο καλυτερος ολων ο Τζορνταν γτ εκανε τα παντα σε σχεση με ομαδες που ειχαν πιο καθαρους ρολους και πιο πολυπλευρο ροστερ!!


ΥΓ:Παιδια οτι πιστευει ο καθενας ας το πιστευει δεν την παλευω να γραψω αλλη εκθεση παλι ελεος δεν αλλαζω αποψη οπως και εσεις για αυτο ας σκεφτουμαι το μελλον του ΝΒΑ πλεον γτ περασε το παρελθον και δεν θα βγει και ποτε GOAT smiley.gif
Ολα αυτα τα εγραψα παντος σε σχεση με τα Νο 2 και Νο3 πρωταθληματα που γραψατε οτι πηραν πολυ καλοι παικτες και ειναι εντελως αδικο για την αξια καποιων πχ Τζονσον Καριμ Ρασελ,Κομπε κλπ!!
Τωρα για τις επιδοσεις που εβαλε 50 55 63αρες 65 κλπ σε Πιστονς,Γιουτα,Φοινιξ ,Βοστωνη ειπα οτι οι αμυνες δεν θα ηταν τοσο αποδοτικες απεναντι του γτ θα ειχε κοντοτερο αντιπαλο αργες περιστροφες κτλ δεν μπορω να κατσω να δω και να ξαναθυμηθω ολους τους τελικους και τα παιχνιδια μεγαλων επιδοσεων του πριν απο 10 15 και 20 χρονια για να βγαλω συμπερασμα!!
Αλλα και ο Κομπε ειχε χερια μπροστα απο τα ματια με Ραπτορς εχω δει αυτο το παιχνιδι 50 φορες και δεν νομιζω να ηταν τοσο ευκολο να σκοραρει σε καθε σουτ .Οι διεισδυσεις που λες και για την αδεια ρακετα οταν οι ψηλοι των Λεικερς βγαινουν πιο εξω και τραβανε και τους αντιπαλους ψηλους ειναι πιο ευκολο για ενα κοντοτερο και γρηγορο γκαρντ να κινηθει και να καρφωσει η να παει σε λειαπ!!Οκ ο Μπος δεν ειναι με την καμια ο Μουτομπο και ο Χακιμ αλλα τρεχει κιολας και κλεινει διαδρομους οπως και ολη η περιφερειακη αμυνα των Ραπτορς επεφτε πανω στον Κομπε καποια καλαθια τα εβαλε απεναντι σε νταμπλ τιμ και εκτος ισορροπιας δε το λες και ανυπαρκτη αμυνα τι να κανανε να βαραγανε μπουνιες και κλωτσιες σαν τον Μποουεν? Επισης κανοντας μια προσποιηση οπως κανουν και ο Μαικλ αλλα και ο Κομπε ο αμυντικος πηγαινε βολτα και εκανε σουτ αμαρκαριστος δες το παιχνιδι που εκανε ρεκορ καριερας ο Τζορνταν με Καβαλιερς και δες με ποσο καλες προυποθεσεις σουταρε βγαζοντας εκτος θεσης τους αντιπαλους ολοι οι αμυντικοι ηταν εκτος θεσης με τις προσποιησεις που τους εκανε η τα fade away πραγμα που κανει και ο Κομπε!!

Τα παιξααααα να γραφω ουτε πτυχιακη να εγραφα!!! rolleyes.gif
Καλο απογευμα!!
Air and King
QUOTE(Murdoc @ Jun 13 2011, 16:50 ) *
Οπως λες και εσυ αλλο το ΝΒΑ και αλλο η Ευρωπη για αυτο λοιπον σου ειπα οτι το στυλ παιχνιδιου του Τζορνταν οι κινησεις του ο χωρος δρασης αν προτιμας ηταν πιο κοντα στο καλαθι, απο 5 μετρα και κατω χωρος που δρουν κυριως οι φοργουορντ δεν ειπα οτι ειναι η επισημη θεση του, ειπα οτι επαιζε περισσοτερο λογω προσοντων ετσι απο μικρος ή λογω των συγκυριων οτι δεν υπηρχε καλο σεντερ, δεν εχει βγει τυχαια ο καλυτερος all around player !!!
Τωρα ο Κομπε δεν ειχε τοσο πολυ στο ρεπερτοριο του το παιχνιδι μεσα στη ρακετα στην αρχη της καριερας του, το παιχνιδι του ηταν σουτ μεσης αποστασης και πολλα τριποντα μιας και στην ρακετα ειχε τον δυνατοτερο σεντερ απο καθε αλλη ομαδα Σακ!!!Οκ εκανε ντραιβ και αυτος και καρφωματα λογω των χωρων που ανοιγε ο Σακ αλλα δεν μπορεις να πεις οτι ηταν η κυριαρχη κινηση του σε σχεση με Μαικλ
Αυτα ολα φαινονται και βασιζονται απο τα στατιστικα τι εννοεις οτι ειναι FAIL ειναι ακυρα δλδ τα 4180 τριποντα του Κομπε και αλλων γκαρντ σε σχεση με τα μονο 1770 του Τζορνταν τα στατιστικα δεν λενε ανακριβειες με αυτα που ειπα τεκμηριωσα οτι βαση στατιστικων αυτος ο παικτης εχει σουταρει απο πιο κοντα και δειχνει οτι ο τροπος παιχνιδιου του ταιριαζει με του σμολ φοργουορντ δεν ειναι ουτε ο πρωτος ουτε ο τελευταιος και ο ΜακΓκρειντι μπορουσε να το κανει αυτο οπως και ο Βινς Καρτερ οταν εισαι τοσο αλτικος σε βοηθαει να παιζεις και κοντα στο καλαθι αν και σουτινγκ γκαρντ!!!

Τωρα δεν αναιρεσα τον εαυτο μου για κανενα απο αυτα που ειπα στα πρωτα ποστ, για σεντερ και γκαρντ ανεφερα τον Τζονσον οτι θα μπορουσε να ειναι μονιμως Νο1 σκοραροντας 40αρες γτ ειχε τη δυνατοτητα, αμιφισβητεις δλδ οτι σαν 2,06 παικτης δεν μπορουσε να παρατησει το οργανωτικο κομματι και να αρχισει τα ντραιβ και το ποσταρισμα παιζοντας σαν φοργουορντ κοντα στο καλαθι? Δεν το εκανε ομως γτ οταν εισαι ο οργανωτης του παιχνιδιου και ομαδικος παικτης κοινως και εχεις δυο παικτες οπως ο Γουορθι και ο Καριμ θα τους δωσεις στανταρ την μπαλα μιας και ειναι πολυ καλοι παικτες και παιζουν κοντα στο καλαθι, ο Τζορνταν και οι Μπουλς δεν ειχαν ουτε καθαρο πλειμεικερ ουτε καποιο αξιοπιστο σεντερ!!Μονο εναν Πιππεν ειχαν και τον Ροντμαν που δεν ηταν τοσο καλος στο σκοραρισμα!!
Για αυτο εξηγησα οτι σαν ομαδα και σαν παικτης ο Τζορνταν δεν ειχε την σιγουρη λυση του καλου σεντερ για να βαλει ενα καλαθι αλλα επρεπε να πλησιασει αυτος οσο πιο κοντα γινεται για να δωσει ασσιστ στον Πιππεν η να κανει αυτος ντραιβ και τα γνωστα fade-away του σουτ αυτο ειπα οτι ισως τον καθιερωσε σαν το μονιμως Νο1 των Μπουλς σε σχεση με τους αλλους G.O.A.T υποψηφιους!!!Καριμ Ματζικ και Γουορθυ η τριαδα των Λεικερς ειχε απο 20 η 25 ποντους Μ.Ο ο καθενας κοινως η ομαδα ειχε 3 παικτες να μοιρασει το σκορ γτ σουταραν παντα με καλες προοπτικες για να μπει καλαθι(μικρη αποσταση)!!
Αν ο Τζορνταν δεν επαιζε κοντα και εμπιστευοταν τον Πιππεν η τον Ροντμαν στο σκοραρισμα που δεν ηταν και τοσο σταθεροι μιας και καποιες ομαδες ειχαν πολυ καλους ψηλους να τους μαρκαρουν δε νομιζω πως θα ειχε παρει τα πρωταθληματα κανοντας τα περισσοτερα μονος του!!!!Αλλα κανοντας ντραιβ με την γρηγορη κινηση του σαν πιο κοντος σε σχεση με τα αντιπαλα σεντερ κ φοργουοντ εκμεταλευοταν το πλεονεκτημα και εβαζε ευκολα καλαθια η πιο δυσκολα μερικες φορες!!(Μεχρι και ο Μπαρεα των Μαβς αυτο εκανε αρκετες φορες στα πλειοφ φετος και ας ειναι 1,83 με τα ζορια)
Για αυτο θεωρηθηκε ο καλυτερος ολων ο Τζορνταν γτ εκανε τα παντα σε σχεση με ομαδες που ειχαν πιο καθαρους ρολους και πιο πολυπλευρο ροστερ!!


ΥΓ:Παιδια οτι πιστευει ο καθενας ας το πιστευει δεν την παλευω να γραψω αλλη εκθεση παλι ελεος δεν αλλαζω αποψη οπως και εσεις για αυτο ας σκεφτουμαι το μελλον του ΝΒΑ πλεον γτ περασε το παρελθον και δεν θα βγει και ποτε GOAT smiley.gif
Ολα αυτα τα εγραψα παντος σε σχεση με τα Νο 2 και Νο3 πρωταθληματα που γραψατε οτι πηραν πολυ καλοι παικτες και ειναι εντελως αδικο για την αξια καποιων πχ Τζονσον Καριμ Ρασελ,Κομπε κλπ!!
Τωρα για τις επιδοσεις που εβαλε 50 55 63αρες 65 κλπ σε Πιστονς,Γιουτα,Φοινιξ ,Βοστωνη ειπα οτι οι αμυνες δεν θα ηταν τοσο αποδοτικες απεναντι του γτ θα ειχε κοντοτερο αντιπαλο αργες περιστροφες κτλ δεν μπορω να κατσω να δω και να ξαναθυμηθω ολους τους τελικους και τα παιχνιδια μεγαλων επιδοσεων του πριν απο 10 15 και 20 χρονια για να βγαλω συμπερασμα!!
Αλλα και ο Κομπε ειχε χερια μπροστα απο τα ματια με Ραπτορς εχω δει αυτο το παιχνιδι 50 φορες και δεν νομιζω να ηταν τοσο ευκολο να σκοραρει σε καθε σουτ .Οι διεισδυσεις που λες και για την αδεια ρακετα οταν οι ψηλοι των Λεικερς βγαινουν πιο εξω και τραβανε και τους αντιπαλους ψηλους ειναι πιο ευκολο για ενα κοντοτερο και γρηγορο γκαρντ να κινηθει και να καρφωσει η να παει σε λειαπ!!Οκ ο Μπος δεν ειναι με την καμια ο Μουτομπο και ο Χακιμ αλλα τρεχει κιολας και κλεινει διαδρομους οπως και ολη η περιφερειακη αμυνα των Ραπτορς επεφτε πανω στον Κομπε καποια καλαθια τα εβαλε απεναντι σε νταμπλ τιμ και εκτος ισορροπιας δε το λες και ανυπαρκτη αμυνα τι να κανανε να βαραγανε μπουνιες και κλωτσιες σαν τον Μποουεν? Επισης κανοντας μια προσποιηση οπως κανουν και ο Μαικλ αλλα και ο Κομπε ο αμυντικος πηγαινε βολτα και εκανε σουτ αμαρκαριστος δες το παιχνιδι που εκανε ρεκορ καριερας ο Τζορνταν με Καβαλιερς και δες με ποσο καλες προυποθεσεις σουταρε βγαζοντας εκτος θεσης τους αντιπαλους ολοι οι αμυντικοι ηταν εκτος θεσης με τις προσποιησεις που τους εκανε η τα fade away πραγμα που κανει και ο Κομπε!!

Τα παιξααααα να γραφω ουτε πτυχιακη να εγραφα!!! rolleyes.gif
Καλο απογευμα!!

Απανταω μετα απο καιρο αλλα τωρα μπορω...


Ο Κομπι σουταρε πιο πολλα τριποντα απο τον Τζορνταν?Προβλημα του..Οπως προβλημα του ειναι και του Ρετζι Μιλλερ που δεν ηξερε να πασαρει και ηταν μετριος στην τριπλα και στο ντραιβ..Ο καθε παιχτης εχει τα υπερ και τα κατα του..Δεν υπαρχει αν ο ενας και αν ο αλλος...
Ο Τζορνταν οπως καθε παιχτης ειχε καποιες αδυναμιες..Κυριως το τριποντο που οντως ηταν αθλιος στα πρωτα του χρονια..Το οτι επαιζε κοντα στο καλαθι δεν αποτελει δικαιολογια προς τον Κομπι για την διαφορα στα ποσοστα που ειναι τεραστια υπερ του Τζορνταν..
Επισης ο Τζορνταν επαιξε σε μια εποχη που επιτρεποντουσαν σε μεγαλο βαθμο τα αγγιγματα και το πιο σκληρο παιχνιδι...Ναι μεν αυτο τον εκανε υπερτιμημενο ως ενα βαθμο σαν αμυντικο αλλα οι αμυνες που αντιμετωπιζε στα πλειοφ ηταν οντως σκληρες κυριως πριν τους Τελικους....

Βεβαιως και αμφιβαλλω οτι ο Ματζικ θα μπορουσε να παρατησει το οργανωτικο κομματι και να βαζει 40αρες..Το οτι εκανε το 80 σε ενα τελικο δεν σημαινει οτι ηταν και pure ταλεντο επιθετικα...
Πρωτον οι αμυνες ηταν πιο σκληρες κοντα στο καλαθι τοτε απο τωρα..Δευτερον ο Ματζικ δεν ειχε σουτ μετα απο τριπλα..Ουτε για αστειο...Τριτον αν δεν επαιζε πλειμεικερ θα ηταν πιο ευκολο το μαρκαρισμα του.....
Το οργανωτικο κομματι ειναι αυτο που τον εκανε unique...

H διαφορα του Τζορνταν με ολους αυτος που αναφερεις δεν ειναι οτι δεν ειχε να δωσει την μπαλα αλλα οτι ηταν γεννημενος σκορερ και γενικοτερα ο καλυτερος γκαρντ σκορερ...O Πιππεν στα καλα του ηταν ενας παιχτης των 20 ποντων.....


Τελος ασε το παιχνιδι με τους Καβαλιερς που και παλι καλυτερη αμυνα απο τους Ραπτορς ηταν..Βαλε και δες το παιχνιδι που εβαλε ο Τζορνταν 46 στους Πιστονς το 89 στα Πλειοφ..Μετα βαλε το 90 τις δυο 40αρες παλι απεναντι στου Πιστονς (47 και 42) στο 3ο και 4ο παιχνιδι..Και δες αμυνες....


Και τελος παμε στο παιχνιδι τους...Ο Κομπι εχει καλυτερη ντριπλα απο τον Τζορνταν και καλυτερο τριποντο...Ο Τζορνταν ειναι καλυτερος απο μεση αποσταση,καλυτερο ντραιβ,καλυτερος αμυντικος,ποσταρε καλυτερα(ειδικα ο Τζορνταν της περιοδου 96-98),και ηταν ανετα πιο clutch στα Πλειοφ...

Επισης το ειπα και το ξανα λεω..Ο Τζορνταν ειτε τον συμπαθει καποιος ειτε οχι εχει στα Πλειοφ ενα βιβλιο με μεγαλες επιδοσεις...Ο Κομπε εχει μια σελιδα μπροστα στον Τζορνταν...Αυτα ειναι γεγονοτα δεν ειναι αποψεις...


Οι τρεις καλυτερεοι παιχτες ολων των εποχων ειναι ο Τζορνταν,ο Καριμ και ο Τσαμπερλαιν..Κοινο τους στοιχειο καθως ειχαν διαφορετικες καριερες ηταν οτι ηταν οι καλυτεροι παιχτες της εποχης τους 8-10 χρονια ο καθενας...Αυτο δεν μπορει να το πεις για κανενα αλλο παιχτη...Ποσο μαλλον για τον Κομπι που δεν ειναι ανωτερος ουτε απο τον Σακιλ ουτε απο τον Ντανκαν...
Ενω το 80 και ο Μοουζες ηταν μια περιοδο ο καλυτερος και μετα ειχαμε τον Μπερντ,λιγο τον Ματζικ και μετα απο το 88 πηρε τα σκυπτρα ο Τζορνταν.....

Υ.Γ.Μην γραφεις οτι ο Ρομπερτσον επαιζε 2αρι...Ηταν η επιτομη της οργανωσης και της ουσιας...Τα κατα συνθηκη τα ξερουμε δεν χρειαζεται να τα αναφερουμε..Οσο ηταν ο Τζορνταν πλειμεικερ αλλο τοσο ηταν και ο Ρομπερτσον σουτινγκ γκαρντ......
PARISINOS
Απο τις λιγες φορες που συμφωνω απολυτα με τον Αιρ στα του ΝΒΑ. Δεν θα αλλαζα ουτε τελεια.
morfi
Στα μόνα που θα διαφωνήσω είναι τα παρακάτω:

QUOTE(Air and King @ Jul 13 2011, 22:38 ) *
Επισης ο Τζορνταν επαιξε σε μια εποχη που επιτρεποντουσαν σε μεγαλο βαθμο τα αγγιγματα και το πιο σκληρο παιχνιδι...Ναι μεν αυτο τον εκανε υπερτιμημενο ως ενα βαθμο σαν αμυντικο αλλα οι αμυνες που αντιμετωπιζε στα πλειοφ ηταν οντως σκληρες κυριως πριν τους Τελικους....


QUOTE(Air and King @ Jul 13 2011, 22:38 ) *
Τελος ασε το παιχνιδι με τους Καβαλιερς που και παλι καλυτερη αμυνα απο τους Ραπτορς ηταν..Βαλε και δες το παιχνιδι που εβαλε ο Τζορνταν 46 στους Πιστονς το 89 στα Πλειοφ..Μετα βαλε το 90 τις δυο 40αρες παλι απεναντι στου Πιστονς (47 και 42) στο 3ο και 4ο παιχνιδι..Και δες αμυνες....


Μπορεί οι άμυνες που αντιμετώπισε ο Τζόρνταν να ήταν πιο σκληρές αλλά οι άμυνες που αντιμετωπίζουν οι Κόμπι και ΛεΜπρόν είναι επιστημονικά πιο εξελιγμένες. Τότε πέρα από ένα double-team δεν αντιμετώπιζες κάτι παραπάνω. Τώρα μία ολόκληρη πεντάδα προσαρμόζεται πάνω σου και δεν σου αφήνει ελεύθερο χώρο για να κάνεις το οτιδήποτε. Οι άμυνες εξελίχθηκαν και έγιναν ακόμη πιο δύσκολες ειδικά στη περιφέρεια. Πιστεύω πως αν τώρα έπαιζε ο Τζόρνταν απέναντι σε Σπερς και Πίστονς (προηγούμενων ετών) θα είχε -4 με 5 πόντους.
Air and King
QUOTE(morfi @ Jul 14 2011, 07:29 ) *
Στα μόνα που θα διαφωνήσω είναι τα παρακάτω:





Μπορεί οι άμυνες που αντιμετώπισε ο Τζόρνταν να ήταν πιο σκληρές αλλά οι άμυνες που αντιμετωπίζουν οι Κόμπι και ΛεΜπρόν είναι επιστημονικά πιο εξελιγμένες. Τότε πέρα από ένα double-team δεν αντιμετώπιζες κάτι παραπάνω. Τώρα μία ολόκληρη πεντάδα προσαρμόζεται πάνω σου και δεν σου αφήνει ελεύθερο χώρο για να κάνεις το οτιδήποτε. Οι άμυνες εξελίχθηκαν και έγιναν ακόμη πιο δύσκολες ειδικά στη περιφέρεια. Πιστεύω πως αν τώρα έπαιζε ο Τζόρνταν απέναντι σε Σπερς και Πίστονς (προηγούμενων ετών) θα είχε -4 με 5 πόντους.

Οι αμυνες που ειχε παιξει τον Τζορνταν ο Ντειλι ηταν οτι καλυτερο απεναντι στον κορυφαιο σκορερ-γκαρντ ever.Toν επαιζε σκληρα και με βοηθειες και κυριως οι Πιστονς ηταν η ομαδα που την επαφη την εκανε επιστημη.Δεν ηταν απλα handcheking εποχη.Ηταν μπουνιες και αγκωνιες με τους Πιστονς.Συν τα θεατρα και τα flopping του Ροντμαν.
Και ο Κομπι και ο ΛεΜπρον εχουν αντιμετωπισει σκληρες αμυνες σαφεστατα.
Στην περιφερεια μπορει να ειναι οι αμυνες πιο δυσκολες αλλα παιχτες σαν τον Τζορνταν δεν μπορεις να τους σταματησεις.Μιλαμε για ενα παιχτη που μπορουσε να σκοτωσει απο μεση αποσταση πανω και στην καλυτερη αμυνα.Και φυσικα το ντραιβ του ηταν δολοφονικο.
Το μονο που μπορει να πει καποιος και να συμφωνησω ειναι οτι ο Τζορνταν θα αντιμετωπιζε πιο αθλητικους παιχτες που θα ηταν πιο γρηγοροι στα ποδια.Αλλα και παλι ο Τζορνταν ηταν τρομερα αθλητικος παιχτης και τρομαχτικα δυνατος για γκαρντ.

Στην μονη διαδικασια που δεν μπαινω ειναι αν επαιζε ο Τζορνταν τωρα η αν επαιζε ο Κομπι και ο ΛεΜπρον τοτε.

lakersdynasty
αυτό το σχόλιο έγινε στις "Γενικές/ανεξάρτητες σκέψεις" και το μεταφέρω εδω...

QUOTE(morfi @ Nov 15 2012, 23:55 ) *
Διαφωνώ σε αυτό. Η καριέρα του Κόμπι πέρασε από κύμματα και λόγο κάποιων ατομικών λάθων αλλά και επειδή βρέθηκε κάποιες φορές να έχει γύρω του μία κακή ομάδα. Μην ξεχνάμε ότι κάποιες χρονιές είχε γύρω του την ίσως χειρότερη ομάδα στην ιστορία των Λέικερς ('05, '06, '07) και εκείνος την πήγε όχι μία αλλά δύο συνεχόμενες φορές στα πλέι οφ. Ο Ντάνκαν είναι ο καλύτερος PF όλων των εποχών αλλά τι παραπάνω θα μπορούσε να κάνει σε αντίστοιχες περιπτώσεις αν είχε γύρω του παρόμοιους παίκτες;


Καλά κάνεις και διαφωνείς smile.gif

Αλλά η διαπίστωση μου γίνεται με βάση τα πεπραγμένα και όχι κάποια υπόθεση. Όπως δηλαδή κρίνονταν και οι παίκτες στο παρόν τόπικ. Δηλαδή με βάση την καριέρα τους όπως συνέβη. Που συνεπάγεται ότι θα πάιξει ρόλο και η τύχη ή οι συγκυρίες.

Σίγουρα η απουσία του απο το κορυφαίο επίπεδο αυτά τα χρόνια στοίχισε στην όλη εικόνα του. Αλλά εγώ στρέφω το βλέμμα μου περισσότερο στην θέση του στην ομάδα κατα τις επιτυχίες της ομάδας του και εκεί όπως έχει συζητηθεί ξανα για αρκετά απο τα επιτυχημένα χρόνια της καριέρας του άλλος ήταν το νο1 της ομάδας (Σακ) έστω και αν η απόδοση του ήταν καθοριστική σε πιο μεμονωμένες περιπτώσεις για την επιτυχία των Lakers. Άρα καταλήγω σε αυτό που είπωθηκε αρκετά ήδη εδώ ότι ο Kobe είχε μια καταπληκτική καριέρα αλλά οι επιτυχίες του ως leader δεν είναι τόσες όσες του Duncan. Έστω και αν βγάλεις τα 2-3 χρόνια αυτά απο την εξίσωση.

Στατιστικά τις χρονιές που ήταν μόνος του ήταν μέγιστος σκόρερ και θα μπορούσε να ανεβάσει τις μετοχές του εαν ήταν πιο αποτελεσματικός (efficient). Τα ποσοστά του όμως δεν είναι ότι έσπασαν κανένα κοντερ και σε σύγκριση πάντα με μεγάλες χρονιές σε σκοράρισμα απο άλλους μεγάλους SG της ιστορίας που ίσως βρέθηκαν στην δική του θέση. Οπότε αυτές οι χρονιές έτυχαν εκμετάλλευσης αλλά όχι πλήρους εκμετάλλευσης. Δηλαδή και αρνητικά να μην τις κρίνει κανείς λόγω της κατάληξης δεν έκανε κάτι που θα του έδινε ένα προβάδισμα έναντι του Ντανκαν κατά την άποψη μου ενώ θα μπορούσε αν πχ σούταρε 31+35 πόντους όπως το έκανε όντας πιο αποτελεσματικός. Αυτό μόνο μπορώ να σκεφτώ αφού στις άλλες στατιστικές κατηγορίες (ριμπάουντ πάσες) δεν είχε μεγάλη απόκλιση είτε είχε είτε δεν είχε μεγάλους συμπαίκτες.

Αν πάμε στις διακρίσεις...

Ο Duncan έχει 3 MVP τελικών έναντι 2 του Kobe που ίσως να μπορούσα να τονίσω ότι ήταν συνεχόμενα αλλά πάλι είναι -1.

Ο Duncan έχει 2 MVP κανονικής περιόδου έναντι 1.

Στις All NBA All Defensive ομάδες τουλάχιστον ονομαστικά και χωρίς να κρίνω καν αν κάποιος απο τους 2 υπερτιμάται λόγω του σουπερσταρ στατους του κανείς απο τους 2 δεν έχει κάποιο πλεονέκτημα έναντι του άλλου.

Τέλος κατα την συνύπαρξη τους εαν σκεφτεί κανείς ποιος παίκτης μετά τον Σακιλ Ο'νιλ είναι αυτός που θα μπορούσε να θεωρηθεί για ένα διάστημα καλύτερος πάικτης στην λίγκα πρώτα έρχεται στο μυαλό ο Duncan των 2 συνεχόμενων MVP (2002,2003) παρά ο Kobe ο οποίος το μοναδικό του MVP μάλιστα το πήρε αρκετά δύσκολα απο τον Chris Paul.

Και χωρίς να χρησιμοποιήσεις αρνητικά προς τον Κομπι αυτά τα 2-3 χρόνια πιστέυω ότι η καριέρα του Duncan είναι καλύτερη απο του Kobe.

Ήταν ανέκαθεν leader στην ομάδα του και ας υπήρχε όταν ήρθε και ο παλιός Robinson, κέρδισε όλους τους τίτλους του ως leader και είτε στατιστικά στις θέσεις τους ο καθένας είτε σε επίπεδο διακρίσεων δεν πιστέυω ότι μειονεκτεί κάπου ο Duncan έναντι του Kobe.

Το ότι ο Duncan είναι για μια μεγάλη μερίδα του κόσμου ο καλύτερος όλων τον εποχών στην θέση του είναι αλήθεια αλλά και συγκυριακό. Δηλαδή θα του το αναγνωρίσεις αλλά δεν έχει άμεση σχέση με την σύγκριση του με τον Kobe.

Τίτλοι ως leader 4-2
MVP RS 2-1
MVP Finals 3-2

όλα υπερ του Duncan και με τους Σπερς έστω και αν έχουν κάποιες αποτυχημένες χρονιες στα πλει οφ τα τελευταία χρόνια με απογοητευτικές σειρές έχουν ακόμα να επιδείξουν χρόνος μπάινει χρόνος βγαίνει μια απίστευτη σταθερότητα.

Κάπως έτσι το βλέπω.
morfi
QUOTE(lakersdynasty @ Nov 16 2012, 04:18 ) *
αυτό το σχόλιο έγινε στις "Γενικές/ανεξάρτητες σκέψεις" και το μεταφέρω εδω...



Καλά κάνεις και διαφωνείς smile.gif

Αλλά η διαπίστωση μου γίνεται με βάση τα πεπραγμένα και όχι κάποια υπόθεση. Όπως δηλαδή κρίνονταν και οι παίκτες στο παρόν τόπικ. Δηλαδή με βάση την καριέρα τους όπως συνέβη. Που συνεπάγεται ότι θα πάιξει ρόλο και η τύχη ή οι συγκυρίες.

Σίγουρα η απουσία του απο το κορυφαίο επίπεδο αυτά τα χρόνια στοίχισε στην όλη εικόνα του. Αλλά εγώ στρέφω το βλέμμα μου περισσότερο στην θέση του στην ομάδα κατα τις επιτυχίες της ομάδας του και εκεί όπως έχει συζητηθεί ξανα για αρκετά απο τα επιτυχημένα χρόνια της καριέρας του άλλος ήταν το νο1 της ομάδας (Σακ) έστω και αν η απόδοση του ήταν καθοριστική σε πιο μεμονωμένες περιπτώσεις για την επιτυχία των Lakers. Άρα καταλήγω σε αυτό που είπωθηκε αρκετά ήδη εδώ ότι ο Kobe είχε μια καταπληκτική καριέρα αλλά οι επιτυχίες του ως leader δεν είναι τόσες όσες του Duncan. Έστω και αν βγάλεις τα 2-3 χρόνια αυτά απο την εξίσωση.

Στατιστικά τις χρονιές που ήταν μόνος του ήταν μέγιστος σκόρερ και θα μπορούσε να ανεβάσει τις μετοχές του εαν ήταν πιο αποτελεσματικός (efficient). Τα ποσοστά του όμως δεν είναι ότι έσπασαν κανένα κοντερ και σε σύγκριση πάντα με μεγάλες χρονιές σε σκοράρισμα απο άλλους μεγάλους SG της ιστορίας που ίσως βρέθηκαν στην δική του θέση. Οπότε αυτές οι χρονιές έτυχαν εκμετάλλευσης αλλά όχι πλήρους εκμετάλλευσης. Δηλαδή και αρνητικά να μην τις κρίνει κανείς λόγω της κατάληξης δεν έκανε κάτι που θα του έδινε ένα προβάδισμα έναντι του Ντανκαν κατά την άποψη μου ενώ θα μπορούσε αν πχ σούταρε 31+35 πόντους όπως το έκανε όντας πιο αποτελεσματικός. Αυτό μόνο μπορώ να σκεφτώ αφού στις άλλες στατιστικές κατηγορίες (ριμπάουντ πάσες) δεν είχε μεγάλη απόκλιση είτε είχε είτε δεν είχε μεγάλους συμπαίκτες.

Αν πάμε στις διακρίσεις...

Ο Duncan έχει 3 MVP τελικών έναντι 2 του Kobe που ίσως να μπορούσα να τονίσω ότι ήταν συνεχόμενα αλλά πάλι είναι -1.

Ο Duncan έχει 2 MVP κανονικής περιόδου έναντι 1.

Στις All NBA All Defensive ομάδες τουλάχιστον ονομαστικά και χωρίς να κρίνω καν αν κάποιος απο τους 2 υπερτιμάται λόγω του σουπερσταρ στατους του κανείς απο τους 2 δεν έχει κάποιο πλεονέκτημα έναντι του άλλου.

Τέλος κατα την συνύπαρξη τους εαν σκεφτεί κανείς ποιος παίκτης μετά τον Σακιλ Ο'νιλ είναι αυτός που θα μπορούσε να θεωρηθεί για ένα διάστημα καλύτερος πάικτης στην λίγκα πρώτα έρχεται στο μυαλό ο Duncan των 2 συνεχόμενων MVP (2002,2003) παρά ο Kobe ο οποίος το μοναδικό του MVP μάλιστα το πήρε αρκετά δύσκολα απο τον Chris Paul.

Και χωρίς να χρησιμοποιήσεις αρνητικά προς τον Κομπι αυτά τα 2-3 χρόνια πιστέυω ότι η καριέρα του Duncan είναι καλύτερη απο του Kobe.

Ήταν ανέκαθεν leader στην ομάδα του και ας υπήρχε όταν ήρθε και ο παλιός Robinson, κέρδισε όλους τους τίτλους του ως leader και είτε στατιστικά στις θέσεις τους ο καθένας είτε σε επίπεδο διακρίσεων δεν πιστέυω ότι μειονεκτεί κάπου ο Duncan έναντι του Kobe.

Το ότι ο Duncan είναι για μια μεγάλη μερίδα του κόσμου ο καλύτερος όλων τον εποχών στην θέση του είναι αλήθεια αλλά και συγκυριακό. Δηλαδή θα του το αναγνωρίσεις αλλά δεν έχει άμεση σχέση με την σύγκριση του με τον Kobe.

Τίτλοι ως leader 4-2
MVP RS 2-1
MVP Finals 3-2

όλα υπερ του Duncan και με τους Σπερς έστω και αν έχουν κάποιες αποτυχημένες χρονιες στα πλει οφ τα τελευταία χρόνια με απογοητευτικές σειρές έχουν ακόμα να επιδείξουν χρόνος μπάινει χρόνος βγαίνει μια απίστευτη σταθερότητα.

Κάπως έτσι το βλέπω.

Και πάλι θεωρώ ατυχή τη σύγκριση αφού θεωρώ σαν μέτρο τους τίτλους και τα βραβεία αλλά για μένα τουλάχιστον είναι το τελευταίο επιχείρημα που θα πρέπει να παραθέσει κάποιος. Το ένα παραπάνω πρωτάθλημα ή MVP δεν μου λέει τίποτα απολύτως πόσο μάλλον αν κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να ήταν διαφορετικοί οι αριθμοί (ο Μπράιαντ άξιζε παραπάνω MVP κανονικής περιόδου, ο Ντάνκαν δεν έπρεπε να το πάρει το '03). Πολλοί, και ο Κόμπι μέσα σε αυτούς, συνεχίζουν να είναι παρακάτω από παίκτες οι οποίοι έχουν λιγότερες κατακτήσεις.
themoss
Όπως το μεγαλύτερο μέρος των "ψηφοφόρων" έτσι και εγώ θα πάω με τον Air. Θεωρώ ότι είναι ο καλύτερος και δε θα ξεπεραστεί εύκολα στο προσεχές μέλλον.
NBAholic
Σίγουρα θα το 'χω ξαναγράψει (δε θα μπω στον κόπο να ξαναδιαβάσω το τόπικ), αλλά, αν είναι δυνατόν να έχει μόλις 2 ψήφους από τις σχεδόν 100 ο Τζαμπάρ και ούτε μία ο κορυφαίος αμυντικός και νικητής όλων των εποχών, τη στιγμή που ο Έρβινγκ, με σαφώς λιγότερα κατορθώματα έχει επίσης 2, ενώ ο Κόμπι 7. Ακόμη και οι 9 ψήφοι του Μπερντ είναι υπερβολή, αλλά, εφόσον ο καθένας θέτει τα δικά του κριτήρια, μπορώ να καταλάβω τους λόγους για τους οποίους επιλέχθηκε, αλλά και τους αντιλόγους (π.χ, θα πει κάποιος, δεν έχει πετύχει ποτέ κανείς τόσο πολλά με τόσο λίγα αθλητικά προσόντα - έλα μου όμως που η ζωή δεν μπορεί να είναι δίκαιη και δεν είναι επίσης δίκαιο να φέρνουμε τον καθένα στα μέτρα που επιθυμούμε, κι εγώ άλλωστε θα μπορούσα να επιλέξω τον Άιβερσον, με το σκεπτικό ότι κανείς δεν κατόρθωσε τόσο πολλά με τόσο λίγο ύψος, αλλά και με τόσο μέτριο μπασκετικό IQ, όπως θα έλεγαν και πολλοί).
T.W.Is.M.
QUOTE(NBAholic @ Nov 16 2012, 14:02 ) *
Σίγουρα θα το 'χω ξαναγράψει (δε θα μπω στον κόπο να ξαναδιαβάσω το τόπικ), αλλά, αν είναι δυνατόν να έχει μόλις 2 ψήφους από τις σχεδόν 100 ο Τζαμπάρ και ούτε μία ο κορυφαίος αμυντικός και νικητής όλων των εποχών, τη στιγμή που ο Έρβινγκ, με σαφώς λιγότερα κατορθώματα έχει επίσης 2, ενώ ο Κόμπι 7. Ακόμη και οι 9 ψήφοι του Μπερντ είναι υπερβολή, αλλά, εφόσον ο καθένας θέτει τα δικά του κριτήρια, μπορώ να καταλάβω τους λόγους για τους οποίους επιλέχθηκε, αλλά και τους αντιλόγους (π.χ, θα πει κάποιος, δεν έχει πετύχει ποτέ κανείς τόσο πολλά με τόσο λίγα αθλητικά προσόντα - έλα μου όμως που η ζωή δεν μπορεί να είναι δίκαιη και δεν είναι επίσης δίκαιο να φέρνουμε τον καθένα στα μέτρα που επιθυμούμε, κι εγώ άλλωστε θα μπορούσα να επιλέξω τον Άιβερσον, με το σκεπτικό ότι κανείς δεν κατόρθωσε τόσο πολλά με τόσο λίγο ύψος, αλλά και με τόσο μέτριο μπασκετικό IQ, όπως θα έλεγαν και πολλοί).


Εγω ειμαι περιεργος για κατι αλλο. Για τις 2 ψηφους του "αλλος". Δεν καθισα να ψαξω ποιος λειπει απο την ψηφοφορια, αλλα απορω ποιον/ποιους μπορει να εννοουσαν οι 2 που το ψηφισαν.
stoust
QUOTE (T.W.Is.M. @ Nov 16 2012, 21:05 ) *
Εγω ειμαι περιεργος για κατι αλλο. Για τις 2 ψηφους του "αλλος". Δεν καθισα να ψαξω ποιος λειπει απο την ψηφοφορια, αλλα απορω ποιον/ποιους μπορει να εννοουσαν οι 2 που το ψηφισαν.


Lebron James, ίσως;;;
T.W.Is.M.
QUOTE(stoust @ Nov 16 2012, 21:30 ) *
Lebron James, ίσως;;;


Michael Schumacher επισης... tongue.gif
Περα απ την πλακα, διαφωνω καθετα με το να ψηφισει καποιος σαν καλυτερο παιχτη ολων των εποχων εναν παιχτη που οχι απλα δεν εχει τελειωσει την καριερα του, αλλα πιθανον να μην εχει φτασει στο peak του. Ή ακομα κι αν το εχει φτασει, δεν εχουμε δει τη διαρκεια του.
lakersdynasty
QUOTE(morfi @ Nov 16 2012, 09:13 ) *
Και πάλι θεωρώ ατυχή τη σύγκριση αφού θεωρώ σαν μέτρο τους τίτλους και τα βραβεία αλλά για μένα τουλάχιστον είναι το τελευταίο επιχείρημα που θα πρέπει να παραθέσει κάποιος. Το ένα παραπάνω πρωτάθλημα ή MVP δεν μου λέει τίποτα απολύτως πόσο μάλλον αν κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να ήταν διαφορετικοί οι αριθμοί (ο Μπράιαντ άξιζε παραπάνω MVP κανονικής περιόδου, ο Ντάνκαν δεν έπρεπε να το πάρει το '03). Πολλοί, και ο Κόμπι μέσα σε αυτούς, συνεχίζουν να είναι παρακάτω από παίκτες οι οποίοι έχουν λιγότερες κατακτήσεις.


Με την ίδια λογική ο Κομπι απο πολλούς θεωρείται ότι μπάινει αυτόματα ως σουπερσταρ στις αμυντικές πεντάδες σε αρκετές χρονιές της καριέρας του. Οπότε δεν θα μπορούσαν να είναι μόνο κατά του Ντανκαν διαφορετικοί οι αριθμοί.

Επίσης το +1 πρωτάθλημα και μια ολόκληρη καριέρα σε ρόλο πρωταγωνιστή είναι καλά κριτίρια αν θές να δείς ποιος είχε καλύτερη καριέρα όσο είχε ομάδα διεκδικήτρια.

Ατυχής συγκριση τι ακριβώς εννοείς. Εγώ τους συνέκρινα με βάση το ερωτημα του τοπικ. Ποιός θα μπορούσε να θεωρηθεί πιο κοντά στο GOAT. Είτε οι 2 παίκτες παλεύουν για πολλούς για την δεκάδα ή την δεκαπεντάδα στην λίστα.

QUOTE
αν είναι δυνατόν να έχει μόλις 2 ψήφους από τις σχεδόν 100 ο Τζαμπάρ


Η δεύτερη μπήκε πριν 2 μέρες απο εμένα. Τουλάχιστον οι 2 είναι καλύτερες απο τις 0 των Ρασελ, Ρομπερτσον και Γουεστ.

Πάντως τον Τζαμπαρ αν τον είχα στην ομάδα μου και έκανε όσα έκανε στην καριέρα του θα του έστηνα άγαλμα.

banana.gif banana.gif banana.gif banana.gif
stoust
QUOTE (T.W.Is.M. @ Nov 17 2012, 02:08 ) *
Michael Schumacher επισης... tongue.gif
Περα απ την πλακα, διαφωνω καθετα με το να ψηφισει καποιος σαν καλυτερο παιχτη ολων των εποχων εναν παιχτη που οχι απλα δεν εχει τελειωσει την καριερα του, αλλα πιθανον να μην εχει φτασει στο peak του. Ή ακομα κι αν το εχει φτασει, δεν εχουμε δει τη διαρκεια του.

Δίκιο έχεις, απλά πιστεύω ότι πιθανότερο είναι αυτές οι δύο ψήφοι να είναι για τον Lebron παρά για οποιοδήποτε άλλο. Εγώ προσωπικά δεν έχω ψηφίσει γιατί ενώ έχω μια αδυναμία στον Magic, δεν μπορώ να αγνοήσω ούτε τον Jabbar, ούτε τον Jordan...
thalys
QUOTE (NBAholic @ Nov 16 2012, 14:02 ) *
Σίγουρα θα το 'χω ξαναγράψει (δε θα μπω στον κόπο να ξαναδιαβάσω το τόπικ), αλλά, αν είναι δυνατόν να έχει μόλις 2 ψήφους από τις σχεδόν 100 ο Τζαμπάρ και ούτε μία ο κορυφαίος αμυντικός και νικητής όλων των εποχών, τη στιγμή που ο Έρβινγκ, με σαφώς λιγότερα κατορθώματα έχει επίσης 2, ενώ ο Κόμπι 7. Ακόμη και οι 9 ψήφοι του Μπερντ είναι υπερβολή, αλλά, εφόσον ο καθένας θέτει τα δικά του κριτήρια, μπορώ να καταλάβω τους λόγους για τους οποίους επιλέχθηκε, αλλά και τους αντιλόγους (π.χ, θα πει κάποιος, δεν έχει πετύχει ποτέ κανείς τόσο πολλά με τόσο λίγα αθλητικά προσόντα - έλα μου όμως που η ζωή δεν μπορεί να είναι δίκαιη και δεν είναι επίσης δίκαιο να φέρνουμε τον καθένα στα μέτρα που επιθυμούμε, κι εγώ άλλωστε θα μπορούσα να επιλέξω τον Άιβερσον, με το σκεπτικό ότι κανείς δεν κατόρθωσε τόσο πολλά με τόσο λίγο ύψος, αλλά και με τόσο μέτριο μπασκετικό IQ, όπως θα έλεγαν και πολλοί).



Τα αποτελέσματα είναι απόλυτα λογικά αν σκεφτείς ότι ο κόσμος που ψηφίζει έχει μεγαλύτερη επαφή και περισσότερες παραστάσεις από τον Τζόρνταν, τον Κόμπι, τον Ντάνκαν, τον Σακίλ και τον Ολάζουον, ενώ κυκλοφορούν αρκετά βιντεάκια από τη δεκαετία του 80 ώστε να καταφέρουν να πάρουν ψήφους ο Μπερντ και ο Μάτζικ. Ο Έρβινγκ είναι η εξαίρεση σε αυτό που λέω, αλλά 2 στις 100 ψήφους μπορεί να προέρχονται και από φανατικούς των Σίξερς, δεν είναι κάνα τρομερό νούμερο.

Πόσοι έχουν δει αγώνες του Ράσελ, του Ρόμπερτσον ή του Γουέστ. Πώς μπορείς να κρίνεις έναν παίχτη μόνο μέσα από βιντεάκια χάιλάιτς όπως ουσιαστικά κρίνονται όσοι έπαιζαν πριν το 90; Πώς ξεχωρίζεις το συναισθηματικό δέσιμο με τους παίκτες που κυριαρχούσαν όταν πρωτοξεκίναγες να βλέπεις μπάσκετ; Για τους περισσότερους από εμάς, οι παίκτες αυτοί είναι ο Τζόρνταν, ο Κόμπι, ο Σακίλ και ο Ντάνκαν. Είναι οι ήρωες των παιδικών μας χρόνων και μεγαλώνοντας αποκτούν διαστάσεις θρύλων.

Πώς να ψηφίσει κάποιος τον Ράσελ όταν δεν έχει δει ούτε ένα βιντεάκι στο γιουτιούμπ με αυτόν να παίζει και απλά τον ξέρει, αν τον ξέρει, από την wikipedia; 11 δαχτυλίδια, περισσότερα MVP από κάθε άλλον, τεράστιος νικητής, αλλά γι'αυτόν δεν είναι παρά ένα όνομα συνοδευμένο από αριθμούς.

Για την ιστορία ψήφισα τον Μπερντ, αποκλείοντας όλους όσους έπαιξαν πριν το 80 γιατί πολύ απλά αυτούς δεν τους ξέρω. Ουσιαστικά δεν πρόκειται για GOAT, αλλά για GOAT as far as I can tell. Άσε που με τόσους ψυχολογικούς παράγοντες να παίζουν ρόλο στην επιλογή, θεωρώ ότι δεν μιλάμε καν για GOAT, αλλά για "τον παίχτη τον οποίο θα θέλαμε οπωσδήποτε στην ομάδα μας".
NBAholic
QUOTE(thalys @ Nov 17 2012, 19:50 ) *
Τα αποτελέσματα είναι απόλυτα λογικά αν σκεφτείς ότι ο κόσμος που ψηφίζει έχει μεγαλύτερη επαφή και περισσότερες παραστάσεις από τον Τζόρνταν, τον Κόμπι, τον Ντάνκαν, τον Σακίλ και τον Ολάζουον, ενώ κυκλοφορούν αρκετά βιντεάκια από τη δεκαετία του 80 ώστε να καταφέρουν να πάρουν ψήφους ο Μπερντ και ο Μάτζικ. Ο Έρβινγκ είναι η εξαίρεση σε αυτό που λέω, αλλά 2 στις 100 ψήφους μπορεί να προέρχονται και από φανατικούς των Σίξερς, δεν είναι κάνα τρομερό νούμερο.

Πόσοι έχουν δει αγώνες του Ράσελ, του Ρόμπερτσον ή του Γουέστ. Πώς μπορείς να κρίνεις έναν παίχτη μόνο μέσα από βιντεάκια χάιλάιτς όπως ουσιαστικά κρίνονται όσοι έπαιζαν πριν το 90; Πώς ξεχωρίζεις το συναισθηματικό δέσιμο με τους παίκτες που κυριαρχούσαν όταν πρωτοξεκίναγες να βλέπεις μπάσκετ; Για τους περισσότερους από εμάς, οι παίκτες αυτοί είναι ο Τζόρνταν, ο Κόμπι, ο Σακίλ και ο Ντάνκαν. Είναι οι ήρωες των παιδικών μας χρόνων και μεγαλώνοντας αποκτούν διαστάσεις θρύλων.

Πώς να ψηφίσει κάποιος τον Ράσελ όταν δεν έχει δει ούτε ένα βιντεάκι στο γιουτιούμπ με αυτόν να παίζει και απλά τον ξέρει, αν τον ξέρει, από την wikipedia; 11 δαχτυλίδια, περισσότερα MVP από κάθε άλλον, τεράστιος νικητής, αλλά γι'αυτόν δεν είναι παρά ένα όνομα συνοδευμένο από αριθμούς.

Για την ιστορία ψήφισα τον Μπερντ, αποκλείοντας όλους όσους έπαιξαν πριν το 80 γιατί πολύ απλά αυτούς δεν τους ξέρω. Ουσιαστικά δεν πρόκειται για GOAT, αλλά για GOAT as far as I can tell. Άσε που με τόσους ψυχολογικούς παράγοντες να παίζουν ρόλο στην επιλογή, θεωρώ ότι δεν μιλάμε καν για GOAT, αλλά για "τον παίχτη τον οποίο θα θέλαμε οπωσδήποτε στην ομάδα μας".


Τα έχω υπόψη όλα αυτά, και είναι σωστά, αλλά περίμενα ότι, όντας σε ένα φόρουμ που τα περισσότερα μέλη που ασχολούνται ενεργά είναι φίλοι του μπάσκετ κι όχι απλώς περαστικοί με επιφανειακή ή σχεδόν καθόλου σχέση με το άθλημα (πόσο μάλλον αυτοί που μπήκαν στον κόπο να ψηφίσουν), θα είχαμε λίγο πιο ομαλά αποτελέσματα. Μπορεί βέβαια να πεις ότι σε κάθε board, μόνο όσοι ενδιαφέρονται για το μπάσκετ θα ψήφιζαν σε μια τέτοια ψηφοφορία ούτως ή άλλως, αλλά είναι πολύ πιθανό να μην υπάρχει άλλο τέτοιο διαδικτυακό πανελλαδικό poll με τόσες ψήφους κι ως εκ τούτου και πιο λογικό να παίρνουμε ανώμαλα αποτελέσματα.
lakersdynasty
Μιας και ο Jordan καλώς η κακώς είναι και θα είναι ο παίκτης με τον οποίο θα συγκρίνεται κάθε βήμα όποιου αναφέρεται έστω ως υποψήφιος G.O.A.T. ας γίνει και μια άλλη σύγκριση:

Στα 30 του χρόνια ο Jordan σταμάτησε τη καριέρα του για να τιμήσει τον πατέρα του παίζοντας baseball. Και παρά το γεγονός ότι αυτή του η πράξη για μένα είναι σημαντική για άλλους λόγους, κοινωνικούς, εαν μας απασχολήσει η πλευρά του μπάσκετ, κάνεις άλλος σοβαρός υποψήφιος G.O.A.T. δεν είχε ένα τέτοιο διάλειμμα στη καριέρα του.

Ο Jordan ήταν/είναι με διαφορά ο κορυφαίος σκόρερ αν όχι παίκτης συνολικά στην ιστορία των playoffs δεν υπάρχει αμφιβολία για αυτό.Ήταν επίσης ένας απο τους 4-5 κορυφαίους αθλητές στην ιστορία του ΝΒΑ.

Αλλά στην ηλικία που σταμάτησε τη καριέρα του για πρώτη φορά μετά απο 3 ταξίδια στους τελικούς, ο James γίνεται ο μόνος παίκτης που επιβιώνει σε μια σεζόν playoffs με 36+ USG%, 40+ AST% και 14+ TRB%. για την ομάδα του. (1978-2015)

Και όλα αυτά σε σεζόν playoffs με 15+ παιχνίδια και μετά απο 4 ταξίδια σε τελικούς. Τ-Ε-Ρ-Α-Σ.

Πως συνηθίζουμε να το λέμε αυτό; "Η σεζόν αυτή δεν υπάρχει;" Ε τώρα υπάρχει. tongue.gif

http://bkref.com/tiny/mKybP

Η μόνη σεζόν playoffs που θα μπορούσε να συγκριθεί είναι αυτή του Jerry West το 1965 όταν, με τραυματισμένο τον Elgin Baylor στο 1ο παιχνίδι των Τελικών Δύσης απέναντι στους Bullets οδήγησε τους Lakers στους Τελικούς όπου έχασαν 1-4 απο τους Celtics (συνολικά 11 παιχνίδια).

Αλλά δυστυχώς δεν υπάρχουν αρκετά στατιστικά για να συγκριθούν αυτά τα Runs αναλογικά.

Ο West τελείωσε τα Playoffs με 40.6 πόντους 5,7 ριμπάουντ και 5.3 ασίστ. (22.6 AST%)

http://www.basketball-reference.com/teams/LAL/1965.html

Τώρα μένει να δούμε αν μια ομάδα που εξαρτάται σε τόσο μεγάλο βαθμό απο 1 παίκτη σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες είναι ικανή να κερδίσει μια τελική σειρά απο μια καλύτερη απο πλευράς ταλέντου ομάδα.

Οι Celtics είχαν όλη την εμπειρία του κόσμου εκτός του ταλέντου τους. Οι Warriors πάλι όχι.

air_23
QUOTE (AirNick7 @ Jun 8 2015, 13:17 ) *
καλα γενικα μεχρι στιγμης στα 2 πρωτα ο Λεμπρον εχει μεσο ορο 41.5 ποντους με 29/72 δηλαδη περιπου 40.5%... δεν το λες οτι πεταει τουβλα.. ασε τα 12 ριμπαουντ και τις 8.5 ασιστ. Οποιος δεν βλεπει οτι κανει καταθεση ψυχης και οτι παει να κανει κατι μοναδικο εθελοτυφλει κατα την γνωμη μου

8/28 διποντα ειχε χτες και ξεκινησε με 5 σερι ευστοχα....και ειδικα προς το τελος και στα 2 ματς ειναι απελπιστικα αστοχος και κακος..εγω επιμενω οτι το σκορ του λεμπρον δεν αλλαζει κατι στους αγωνες γτ το επιτρεπει το GS...η μαγκια των καβς ειναι οι αμυντικες τους επιδοσεις κι εκει δεν παιζει μονος του ο λεμπρον...

https://www.youtube.com/watch?v=N6hJMGQSQcs

Η ταπα του γκριν...κατι που δεν ειδα εκεινη τη στιγμη και δεν ξερω αν ειχατε προσεξει εσεις ειναι οτι αν την αφηνε ο ιγκουονταλα η μπαλα ηταν δικη τους και λογικα και το ματς στη συνεχεια

QUOTE (lakersdynasty @ Jun 8 2015, 17:16 ) *
Μιας και ο Jordan καλώς η κακώς είναι και θα είναι ο παίκτης με τον οποίο θα συγκρίνεται κάθε βήμα όποιου αναφέρεται έστω ως υποψήφιος G.O.A.T. ας γίνει και μια άλλη σύγκριση:

Στα 30 του χρόνια ο Jordan σταμάτησε τη καριέρα του για να τιμήσει τον πατέρα του παίζοντας baseball. Και παρά το γεγονός ότι αυτή του η πράξη για μένα είναι σημαντική για άλλους λόγους, κοινωνικούς, εαν μας απασχολήσει η πλευρά του μπάσκετ, κάνεις άλλος σοβαρός υποψήφιος G.O.A.T. δεν είχε ένα τέτοιο διάλειμμα στη καριέρα του.

Ο Jordan ήταν/είναι με διαφορά ο κορυφαίος σκόρερ αν όχι παίκτης συνολικά στην ιστορία των playoffs δεν υπάρχει αμφιβολία για αυτό.Ήταν επίσης ένας απο τους 4-5 κορυφαίους αθλητές στην ιστορία του ΝΒΑ.

Αλλά στην ηλικία που σταμάτησε τη καριέρα του για πρώτη φορά μετά απο 3 ταξίδια στους τελικούς, ο James γίνεται ο μόνος παίκτης που επιβιώνει σε μια σεζόν playoffs με 36+ USG%, 40+ AST% και 14+ TRB%. για την ομάδα του. (1978-2015)

Και όλα αυτά σε σεζόν playoffs με 15+ παιχνίδια και μετά απο 4 ταξίδια σε τελικούς. Τ-Ε-Ρ-Α-Σ.

Πως συνηθίζουμε να το λέμε αυτό; "Η σεζόν αυτή δεν υπάρχει;" Ε τώρα υπάρχει. tongue.gif

http://bkref.com/tiny/mKybP

Η μόνη σεζόν playoffs που θα μπορούσε να συγκριθεί είναι αυτή του Jerry West το 1965 όταν, με τραυματισμένο τον Elgin Baylor στο 1ο παιχνίδι των Τελικών Δύσης απέναντι στους Bullets οδήγησε τους Lakers στους Τελικούς όπου έχασαν 1-4 απο τους Celtics (συνολικά 11 παιχνίδια).

Αλλά δυστυχώς δεν υπάρχουν αρκετά στατιστικά για να συγκριθούν αυτά τα Runs αναλογικά.

Ο West τελείωσε τα Playoffs με 40.6 πόντους 5,7 ριμπάουντ και 5.3 ασίστ. (22.6 AST%)

http://www.basketball-reference.com/teams/LAL/1965.html

Τώρα μένει να δούμε αν μια ομάδα που εξαρτάται σε τόσο μεγάλο βαθμό απο 1 παίκτη σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες είναι ικανή να κερδίσει μια τελική σειρά απο μια καλύτερη απο πλευράς ταλέντου ομάδα.

Οι Celtics είχαν όλη την εμπειρία του κόσμου εκτός του ταλέντου τους. Οι Warriors πάλι όχι.

δλδ ομως ο μιχαλακης στη ηλικια του λεμπρον ειχε 3 πρωταθληματα σε 3 προσπαθειες και οντας λιγοτερα χρονια στο ΝΒΑ απο οτι ο λεπρον...και τελικα στα χρονια που εχει ο λεμπρον στο ΝΒΑ ο μιχαλακης τελειωσε με 6/6...

Εκτος αν θεωρουμε οτι ειναι και υπερ του μιχαλακη οτι μετα απο 2 χρονακια απραξιας γυρισε στα 32 του και πηρε αλλα 3 παιζοντας ισως και καλυτερα απο πριν...ισα ισα νομιζω οτι αυτο δειχνει το μεγαλειο του και οτι δεν μπορει να συγκριθει με οποιοδηποτε μετα απο αυτον..

Και κοντρα σε ιερα τερατα τοτε στο ΝΒΑ..οχι σε μια λιγκα σαφως χειροτερη απο τα 90'ς σε επιπεδο ταλεντου και προσωπικοτητων

QUOTE (j-kidd13 @ Jun 8 2015, 21:25 ) *
Παντως εμενα,οσο ενθουσιασμο μου προκαλεσε οταν ειδα το 39-16-11 μολις ξυπνησα,τοσο μου τον μετριασε η εικονα οταν ειδα το παιχνιδι μετα.
Προφανως εχει κανει μεγαλη εμφανιση ο Τζειμς,τα νουμερα το δειχνουν,αλλα πρεπει να δουμε και πως προηλθαν αυτα.
Ο Τζειμς ειναι πληθωρικος παικτης.Συμμετεχει σε ολες τις κατηγοριες με υψηλα νουμερα.Ποσο μαλλον οταν λειπουν οι 2 σταρ και το 100% των επιθεσεων οταν βρισκεται στο παρκε,περναει απο τα χερια του.Κοινως βαρεθηκα να βλεπω τον Τζειμς να ποσταρει η να παει σε 1-1 απο τις διαγωνιες του παρκε.Καθε επιθεση ηταν κουμαντο του Τζειμς.Ειναι λογικο να παρει υπερβολικα πολλες προσπαθειες με αυτες τις απουσιες και μεσα σε 50 λεπτα συμμετοχης.39 ποντοι με 35 προσπαθειες και 18 εκτελεσμενες βολες...δεν ειναι και για να τον αποθεωνεις οπως ακουω ολη μερα,και να μπαινεις σε συγκρισεις με Τζορνταν κλπ.Σουταρε με 31,4%.Ποσοστο αθλιο για παικτη τετοιου επιπεδου.Με μια αποδοση με νορμαλ ποσοστο ευστοχιας της ταξης του 48,5% (17/35) επρεπε να εχει γραψει κοντα καμια 15αρια ποντους πανω...Ο ανθρωπος ειναι παικταρας(το στυλ παιξιματος του δεν μου αρεσει καθολου αλλα δεν εχει να κανει,καποια πραγματα ειναι δεδομενα) και προφανως με 35 προσπαθειες θα γραψει καλο σκοραρισμα και θα βγαλει πολλα ελευθερα σουτ σε συμπαικτες του απο την προσηλωση της αμυνας πανω του.
Φυσικα αν οι 39 ποντοι ειχαν προελθει απο 15 σουτ λιγοτερα,δεν θα ισχυε τιποτα απο τα απο πανω...

ακριβως..ο κλευ πχ ειχε 34 με 14/28 χτες
salonikatasos
τζόρνταν ψήφισα. στην παραπάνω λίστα θα μπορούσε να μπει και ο macgrady αν του το είχαν επιτρέψει τα πόδια του. ίσως ο κορυφαίος σκόρερ που έχει εμφανιστεί στα παρκέ μετά τον τζόρνταν. επιθετικά ήταν πιο πάνω και από τον kobe στα καλά του.

του χρόνου εφόσον σταματήσουν οι ντάνκαν,γκαρνέτ,κόμπι το nba θα χάσει πολύ από την λάμψη του,αφού από τους παίχτες που υπάρχουν αυτή τη στιγμή στο πρωτάθλημα κανείς δεν μπορεί να μπει στη συζήτηση για τους κορυφαίους. ίσως μόνο ο anthony davis στο μέλλον. ο λεμπρόν κάνει ό,τι κάνει περισσότερο λόγω των αθλητικών προσόντων του,παρά λόγω του μπασκετικού του ταλέντου. δεν λέω ότι είναι άσχετος,αλλά χωρίς τα εξωγήινα αθλητικά του προσόντα θα ήταν ένας καλύτερος iguodala
Johnnys
QUOTE(air_23 @ Jun 10 2015, 21:58 ) *
ναι ειμαστε παρελθοντολαγνοι..οχι οτι το μπασκετ που χουμε δει στα 90'σ το μπασκετικο iq των παικτων τοτε ηταν 2 επιπεδα πανω απο το τωρινο jump and run που βλεπουμε...εδω βλεπουμε τλικους που αποθεωνεται καποιος με 35% ευστοχια και ενα καρο λαθοςεπιλογες στα κρισιμα λεπτα στα 2 πρωτα ματς....

Απλα οι γουοριορς ειναι αφελεις και αγχωμενοι...το περσινο σαν αντονιο μονο με την μπασκετικη αντιληψη που ειχαν οι παικτες του παλι περιπατο θα εκανε..οπως κ περσυ..που στο τερας που μας λετε ολοι οτι παει να μπει διπλα στον ΕΝΑ εκανε πλακα ο ντιο που πρεπει να χει περισσοτερα κιλα κι απο εμενα

Καλα δνε θελω να σχολιασω τα υπολοιπα στα οποια συμφωνω--κυριως στο οτι ο jordan ηταν μεγαλυτερος παικτης
αλλα αυτο με την ευστοχια εχει καταντησει να μου φαινεται ψιλοαστειο που αναφερεται παντου

Δηλαδη καταλαβαινετε οτι μου συγκρινετε πχ το 35% του Τζειμς στους τελικους σαν χαλι με γυρω στο 42 που μπορει να ειχε μ.ο ο Τζορνταν στους τελικους.Απλα μαθηματικα να κανετε βλεπετε οτι διαφορα τετοιου επιπεδου μπορει να ειναι 2/30 σουτ!η 3 σουτ...Δηλαδη αν εβαζε καθε μερα 2 σουτ παραπανω στις 35 προσπαθειες ξαφνικα θα ηταν ΕΥΣΤΟΧΟΤΑΤΟΣ και τωρα ειναι ΑΣΤΟΧΟΣ. Υπερβολες φυσικα εφοσον κερδιζει τα ματς.
air_23
QUOTE (Johnnys @ Jun 10 2015, 14:44 ) *
Καλα δνε θελω να σχολιασω τα υπολοιπα στα οποια συμφωνω--κυριως στο οτι ο jordan ηταν μεγαλυτερος παικτης
αλλα αυτο με την ευστοχια εχει καταντησει να μου φαινεται ψιλοαστειο που αναφερεται παντου

Δηλαδη καταλαβαινετε οτι μου συγκρινετε πχ το 35% του Τζειμς στους τελικους σαν χαλι με γυρω στο 42 που μπορει να ειχε μ.ο ο Τζορνταν στους τελικους.Απλα μαθηματικα να κανετε βλεπετε οτι διαφορα τετοιου επιπεδου μπορει να ειναι 2/30 σουτ!η 3 σουτ...Δηλαδη αν εβαζε καθε μερα 2 σουτ παραπανω στις 35 προσπαθειες ξαφνικα θα ηταν ΕΥΣΤΟΧΟΤΑΤΟΣ και τωρα ειναι ΑΣΤΟΧΟΣ. Υπερβολες φυσικα εφοσον κερδιζει τα ματς.

στους τελικους που ειχε αναλογο μεσο ορο ποντων ο μιχαλακης ειχε 51% παντως,,,αν βαλεις και ποιο ειναι το ποσοστο του οταν η μπαλα αρχισει να καιει και το συγκρινεις με του μαικλ εκει χανεται το τοπι..μονο στους 2 πρωτους τελικους πρεπει να χει ενα ευστοχο σουτ στα τελευταια λεπτα και τις παρατασεις
captain charisma
QUOTE(Dwyane ''the flash'& @ Jun 10 2015, 13:34 ) *
Επειδη λοιπον διαβαζω παραπανω για εποχες ιερων τερατων τοτε και χαμηλου επιπεδου πρωταθληματος τωρα ας πω κι εγω την κουτουραδα μου.
Το 1993 ο Μιχαλακης (τον οποιο λατρεψα και λατρευω φυσικα) φευγει απο το Σικάγο. Στην συνεχεια οι Μπουλς φτανουν μεχρι τα ημιτελικα της Ανατολης οπου τους αποκλειουν με αιμα οι καλυτεροι Νικς της τελευταιας 25ετιας και μετεπειτα φιναλιστ του ΝΒΑ. Αυτο την εποχη των ιερων τερατων.
Ο Λεμπρον εφυγε απο το Κλιβελαντ το 2010 και απο το Μαιαμι το 2014. Το τι εκαναν στη συνεχεια και οι δυο ομαδες το ξερετε ολοι φανταζομαι. Αυτο την εποχη του χαμηλου επιπεδου που εχει καταντησει το ΝΒΑ.

μια χρονια ηταν αυτη που τα πηγε καλα το σικαγο...την επομενη σεζον πριν επιστρεψει ο μιχαλακης ειχαν ρεκορ 33-31 και παραλιγο να μεναν εκτος πλειοφς..μετα επεστρεψε ο αιρ και καναν ενα σερι 13-4 κ μπηκαν...να τα λεμε ολα...
a bullet for your head
QUOTE(Air and King @ Dec 29 2009, 23:39 ) *
Future G.O.A.T candidate

O ΛεΜπρον Τζειμς ειναι αυτος που δειχνει παρα το οτι ειναι μολις 25 χρονων οτι εχει τα φοντα να μπει και να διεκδηκησει μια θεση σαν G.O.A.T καθως αναμενεται να θραμβευσει στην καριερα του.....Βεβαια καλοι οι υμνοι αλλα αυτο θα φανει πρωτα απο ολα στην πραξη......Για να δουμε!

Το συγκεκριμένο poll ήταν πολύ καλό για την εποχή που δημιουργήθηκε και σωστά ο Air and King, άφησε και ένα παράθυρο στον Λεμπρον! Όπως είπα και σε άλλο τοπικ, ο Λεμπρον σ'αυτούς τους τελικούς, βρίσκεται ενώπιον της σπουδαιότερης προκλησης στην έως τώρα καριερα του. Να οδηγήσει ως απολυτα κυρίαρχη φιγούρα, τους σοβαρα πληγεντες από τραυματισμούς Καβς, στο πρωτάθλημα κόντρα σε ολα τα προγνωστικά! Αν είχε στο πλευρό του τους Λοβ-Ιρβινγκ, κανένας δεν θα στεκοταν τόσο. Όμως το οτι οδηγεί τους Καβς με τα τόσα προβλήματα προς το πρωτάθλημα, αυτό συνιστά εκπληκτική υπέρβαση! Μια υπέρβαση που αν ολοκληρωθεί, θα του ''καθαρισει την ρετσινιά'' της αποχώρησης του το 2010 και θα του εδραιωσει το στατους του στο πάνθεον, δίνοντας του το δικαίωμα να συγκριθεί με τον οποιοδήποτε! Με τέτοιο σαπορτινγκ καστ, μόνο ο τεράστιος Χακιμ πήρε 2 σερί πρωταθλήματα! Αυτό όμως που δίνει μεγαλύτερη αξία, είναι πως οι Καβς στερουνται των υπηρεσιών, 2 σημαντικοτατων παίκτων τους, κάτι που ανεβάζει ακόμη περισσότερο τον βαθμό δυσκολίας στο συγκεκριμένο εγχείρημα!
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(captain charisma @ Jun 10 2015, 15:09 ) *
μια χρονια ηταν αυτη που τα πηγε καλα το σικαγο...την επομενη σεζον πριν επιστρεψει ο μιχαλακης ειχαν ρεκορ 33-31 και παραλιγο να μεναν εκτος πλειοφς..μετα επεστρεψε ο αιρ και καναν ενα σερι 13-4 κ μπηκαν...να τα λεμε ολα...


Ε ναι μια χρονια πηγε καλα αφου μια χρονια ελειψε ουσιαστικα.Τι σχεση εχει αυτο που λες τωρα?? Φυσικα και θα πηγαιναν πολυ καλυτερα μολις γυρναγε ο Μιχαλακης!! Εγω τονισα το ποσο καλα πηγαν μολις εφυγε. Τι ολα να λεμε?? Να απανταμε σε οτι εχει σχεση με αυτο που γραφει ο αλλος και οχι απλα για να πουμε αυτο που θελουμε.
captain charisma
QUOTE
Με τέτοιο σαπορτινγκ καστ, μόνο ο τεράστιος Χακιμ πήρε 2 σερί πρωταθλήματα! Αυτό όμως που δίνει μεγαλύτερη αξία, είναι πως οι Καβς στερουνται των υπηρεσιών, 2 σημαντικοτατων παίκτων τους, κάτι που ανεβάζει ακόμη περισσότερο τον βαθμό δυσκολίας στο συγκεκριμένο εγχείρημα!


ο χακιμ στο πρωτο πρωταθλημα του ειχε να αντιμετωπισει τους μπλειζερς του ντρεξλερ πορτερ οι οποιοι ηταν 2 φορες φιναλιστ..τους σανς του μπαρκλει κεβιν τζονσον που ηταν φιναλιστ της προηγουμενης σεζον..τους τζαζ των στοκτον μαλοουν που ηταν απ τα καλυτερα διδυμα στην ιστορια..και στο τελικο τους σκληροτραχηλους νικς...η πορεια του ως το τιτλο καθολου ευκολη...
και το 95 ως 8οι και μειονεκτημα εδρας καταφεραν να κερδισουν κατα σειρα τζαζ σανς σπερς και ματζικ.. και μιλαμε για δυση που το επιπεδο ειναι πολυ πιο δυσκολοτερο...

οι καβς φετος ειχαν να αντιμετωπισουν τους σελτικς που μπηκαν τελευταια στιγμη πλειοφς..τους μπουλς χωρις γκασολ για 2 ματς..τους χοκς που θεωρουταν νεοι σπερς στα χαρτια...μονο οι γουοριορς ειναι το πραγματικο τεστ...
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(captain charisma @ Jun 10 2015, 15:33 ) *
οι καβς φετος ειχαν να αντιμετωπισουν τους σελτικς που μπηκαν τελευταια στιγμη πλειοφς..τους μπουλς χωρις γκασολ για 2 ματς..τους χοκς που θεωρουταν νεοι σπερς στα χαρτια...μονο οι γουοριορς ειναι το πραγματικο τεστ...


Το οτι το Κλιβελαντ παιζει μισο απο την αρχη των πλει οφ ειναι μια λεπτομερεια που σου διαφευγει φανταζομαι.
captain charisma
ο λοβ επαιξε ολο το πρωτο γυρο...ο ιρβιν επαιξε ολα τα ματς με κελτες μπουλς και εχασε 2 με χοκς wink.gif
air_23
QUOTE (captain charisma @ Jun 10 2015, 15:09 ) *
μια χρονια ηταν αυτη που τα πηγε καλα το σικαγο...την επομενη σεζον πριν επιστρεψει ο μιχαλακης ειχαν ρεκορ 33-31 και παραλιγο να μεναν εκτος πλειοφς..μετα επεστρεψε ο αιρ και καναν ενα σερι 13-4 κ μπηκαν...να τα λεμε ολα...

επισης ηταν μια ομαδα 3 φορες πρωταθλητρια..ειχε κ λιγο κεκτημενη ταχυτητα....το κλιβελαντ οταν εφυγε ο λεμπρον δεν ηταν τπτ ενω και το μαιμι αν δεν κανω λαθος δεν πηγαινε τοσο χαλια φετος μεχρι να χασει εντελως τον μπος και να συνεχισει να εχει προβληματα ο γουεντ...εντελως ατοπη συγκριση
AirNick7
QUOTE(captain charisma @ Jun 10 2015, 16:02 ) *
ο λοβ επαιξε ολο το πρωτο γυρο...ο ιρβιν επαιξε ολα τα ματς με κελτες μπουλς και εχασε 2 με χοκς wink.gif

o irving στα ματς με bulls ξεχνας νομιζω οτι (ουσιαστικα δεν επαιζε )επαιζε με τενοντιτιδα στο ενα γονατο και με διαστρεμμα (δεν θυμαμαι ακριβως) στο αλλο ποδι. Αυτη η ταση ρε παιδια να προσπαθειτε να υποβαθμισετε αυτο που κανει ο ανθρωπος και ετσι οπως το κανει και ενω γραφεται ιστορια μπροστα στα ματια μας ειναι τελειως εμπαθεια. Ο τυπος παιζει στους τελικους με αλλους 6 οι οποιοι ξερω γω (εκτος του τρισταν) ειναι ο James o Jones, καποιος αυστραλος που δεν τον ηξερε η μανα του μεχρι φετος, ο τιμοφευ ο μοζγκοβ που τον εκανε πλακα στην φιμπα ο μπουρουσης να πουμε και τους τυπους απο την χειροτερη ομαδα του nba τους νικς οι οποιοι μεχρι φετος αναθεμα αν ειχαν παιξει μπασκετ της προκοπης ποτε στην ζωη τους με τον σμιθ να εχει και μπασκετικο iq στο οριο να πουμε. Τουλαχιστον προσπαθησετε να βγαλετε τα γυαλια
air_23
QUOTE (captain charisma @ Jun 10 2015, 16:02 ) *
ο λοβ επαιξε ολο το πρωτο γυρο...ο ιρβιν επαιξε ολα τα ματς με κελτες μπουλς και εχασε 2 με χοκς wink.gif

και μισοι ηταν οι χοκς στους τελικους της ανατολης

QUOTE (AirNick7 @ Jun 10 2015, 16:09 ) *
o irving στα ματς με bulls ξεχνας νομιζω οτι (ουσιαστικα δεν επαιζε )επαιζε με τενοντιτιδα στο ενα γονατο και με διαστρεμμα (δεν θυμαμαι ακριβως) στο αλλο ποδι. Αυτη η ταση ρε παιδια να προσπαθειτε να υποβαθμισετε αυτο που κανει ο ανθρωπος και ετσι οπως το κανει και ενω γραφεται ιστορια μπροστα στα ματια μας ειναι τελειως εμπαθεια. Ο τυπος παιζει στους τελικους με αλλους 6 οι οποιοι ξερω γω (εκτος του τρισταν) ειναι ο James o Jones, καποιος αυστραλος που δεν τον ηξερε η μανα του μεχρι φετος, ο τιμοφευ ο μοζγκοβ που τον εκανε πλακα στην φιμπα ο μπουρουσης να πουμε και τους τυπους απο την χειροτερη ομαδα του nba τους νικς οι οποιοι μεχρι φετος αναθεμα αν ειχαν παιξει μπασκετ της προκοπη. Τουλαχιστον προσπαθησετε να βγαλετε τα γυαλια

Αυτοι οι τυπου που ειρωνευεσαι και το κοουτσαρισμα του μπλατ ειναι που θα του δωσουν το πρωταθλημα γτ οπως εχουμε ξαναπει αλλα οσοι τον θαυμαζετε δεν θελετε να το κτλβετε ο λεμπρον μπορει να εβαζε 40αρες ουτως η αλλως αλλα αν οι υπολοιποι δεν κατεβαζαν τον αντιπαλο στο 90 θα χανανε 110-95...εκτος αν ο λεμπρον παιζει ΜΟΝΟΣ και αμυνα οποτε να μας το πειτε πως το κανει κι αυτο
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(AirNick7 @ Jun 10 2015, 16:09 ) *
o irving στα ματς με bulls ξεχνας νομιζω οτι (ουσιαστικα δεν επαιζε )επαιζε με τενοντιτιδα στο ενα γονατο και με διαστρεμμα (δεν θυμαμαι ακριβως) στο αλλο ποδι. Αυτη η ταση ρε παιδια να προσπαθειτε να υποβαθμισετε αυτο που κανει ο ανθρωπος και ετσι οπως το κανει και ενω γραφεται ιστορια μπροστα στα ματια μας ειναι τελειως εμπαθεια. Ο τυπος παιζει στους τελικους με αλλους 6 οι οποιοι ξερω γω (εκτος του τρισταν) ειναι ο James o Jones, καποιος αυστραλος που δεν τον ηξερε η μανα του μεχρι φετος, ο τιμοφευ ο μοζγκοβ που τον εκανε πλακα στην φιμπα ο μπουρουσης να πουμε και τους τυπους απο την χειροτερη ομαδα του nba τους νικς οι οποιοι μεχρι φετος αναθεμα αν ειχαν παιξει μπασκετ της προκοπη. Τουλαχιστον προσπαθησετε να βγαλετε τα γυαλια


Κι εγω βασικα τελειωνω εδω τη κουβεντα διοτι η αντιπαραθεση δεν εχει μπασκετικα κριτηρια αλλα διαφωνιες 12χρονων. Απο το οτι ο Λεμπρον αν δεν ειχε σωματικα προσοντα δεν θα υπηρχε μεχρι στα ιερα τερατα των 90's και το πατο που εχει πιασει το ΝΒΑ σημερα. Με απλα λογια αν η γιαγια μου ειχε ... την συνεχεια την ξερετε. Στα πρωταθληματα του λεμπρον ΑΝ ηταν αλλος αντιπαλος θα τα ειχε χασει, φετος ΑΝ δεν ελειπε ο Γκασολ, ΑΝ τον Γκολνετν Στειτ δεν ειχε υπαρξιακα θεματα κτλ.
Καθε φορα που ο Λεμπρον χανει ειναι λουζερι και οταν κερδιζει ΑΝ και ΑΝ και ΑΝ τοτε θα εχανε.
Badass
QUOTE (Dwyane ''the flash'& @ Jun 10 2015, 12:34 ) *
Επειδη λοιπον διαβαζω παραπανω για εποχες ιερων τερατων τοτε και χαμηλου επιπεδου πρωταθληματος τωρα ας πω κι εγω την κουτουραδα μου.
Το 1993 ο Μιχαλακης (τον οποιο λατρεψα και λατρευω φυσικα) φευγει απο το Σικάγο. Στην συνεχεια οι Μπουλς φτανουν μεχρι τα ημιτελικα της Ανατολης οπου τους αποκλειουν με αιμα οι καλυτεροι Νικς της τελευταιας 25ετιας και μετεπειτα φιναλιστ του ΝΒΑ. Αυτο την εποχη των ιερων τερατων.
Ο Λεμπρον εφυγε απο το Κλιβελαντ το 2010 και απο το Μαιαμι το 2014. Το τι εκαναν στη συνεχεια και οι δυο ομαδες το ξερετε ολοι φανταζομαι. Αυτο την εποχη του χαμηλου επιπεδου που εχει καταντησει το ΝΒΑ.


Επιτρέψτε μου αλλά και από τις δύο πλευρές ακούγονται υπερβολές που δεν έχω το χρόνο τώρα να γράψω.

Για το συγκεριμένο ποστ: εγώ δε λατρεύω ούτε Λεμπρόν ούτε Τζόρνταν, αναγνωρίζω όμως πως είναι και οι δύο μύθοι. Ακόμα και ο τριαντάρης Λεμπρόν. Η σύγκριση όμως των συνθηκών αποχώρησής του ενός κι του άλλου είναι άτοπη. Το έχω ξαναγράψει κάπου στο φόρουμ. Η διαφορά; Φευγιό Τζόρνταν: αποχωρώ από το άθλημα. Φευγιό Λεμπρόν: αποχωρώ από μια ομάδα με άχρηστο ιδιοκτήτη, συμπάικτες που δε θα πάρει τίτλο ποτέ(πάνω κάτω αυτά). Πάω σε μια καλύτερη.

Άλλες οι συνθήκες.

Φευγιό νο2 Λεμπρόν: φεύγει και ο Ρέι(και κάποιοι άλλοι), Ντουέιν ένα χρόνο μεγαλύτερος με τραυματισμούς, Μπος με τραυματισμούς μες τη σεζόν αλλά και ένα θέμα που τον άφησε έξω οριστικά, Γκρέινζτερ και Ντενγκ ανύπαρκτοι. Πολλά μαζί.

Η πραγματική δυναμική της ομάδας των Καβς στο πρώτο πέρασμα Λεμπρόν δεν ήταν η 1η θέση στη ρέγκιουλαρ αλλά ο αποκλεισμός από Βοστώνη και Ορλάντο στην ποστ.


Air Kef
QUOTE(Badass @ Jun 10 2015, 16:18 ) *
Η πραγματική δυναμική της ομάδας των Καβς στο πρώτο πέρασμα Λεμπρόν δεν ήταν η 1η θέση στη ρέγκιουλαρ αλλά ο αποκλεισμός από Βοστώνη και Ορλάντο στην ποστ.


Απλώς εκεί μιλάμε για τον Λεμπρόν των 23 με 25 ετών, που ο άγγιχτος (κατά πολλούς, λες και είμαστε στην αρχαία ελλάδα και μιλάμε για δωδεκαθεισμό) Τζόρνταν στα 24 του τελείωνε την σεζόν με 40-42 και σκουπιζόταν στον πρώτο γύρο από την Βοστώνη. (ασφαλώς ως μέλος της καλύτερης 5άδας της σεζόν), και στα 25 του έχασε στον 2ο γύρο από το Ντιτρόιτ. smile.gif
captain charisma
με τη διαφορα οτι ο τζορνταν ειχε να αντιμετωπισει στο πρωτο γυρο τους κελτες των 3-4 χολοφειμερς ξερω γω...και στο 2 γυρο την αμυντικη μηχανη των πιστονς οι οποιοι μεσουρανουσαν στη δεκατια των 80ς μαζι με τους λεικερς...και ηταν μονος του μεχρι να οριμασουν παικτες οπως ο πιπεν γκραντ κλπ...ο τζειμς πρωτο γυρο αντιμετωπισε μετριες ομαδες οπως οι γουιζαρντς...εχει μεγαλη διαφορα..
klow13
QUOTE (a bullet for your head @ Jun 10 2015, 15:09 ) *
Το συγκεκριμένο poll ήταν πολύ καλό για την εποχή που δημιουργήθηκε και σωστά ο Air and King, άφησε και ένα παράθυρο στον Λεμπρον! Όπως είπα και σε άλλο τοπικ, ο Λεμπρον σ'αυτούς τους τελικούς, βρίσκεται ενώπιον της σπουδαιότερης προκλησης στην έως τώρα καριερα του. Να οδηγήσει ως απολυτα κυρίαρχη φιγούρα, τους σοβαρα πληγεντες από τραυματισμούς Καβς, στο πρωτάθλημα κόντρα σε ολα τα προγνωστικά! Αν είχε στο πλευρό του τους Λοβ-Ιρβινγκ, κανένας δεν θα στεκοταν τόσο. Όμως το οτι οδηγεί τους Καβς με τα τόσα προβλήματα προς το πρωτάθλημα, αυτό συνιστά εκπληκτική υπέρβαση! Μια υπέρβαση που αν ολοκληρωθεί, θα του ''καθαρισει την ρετσινιά'' της αποχώρησης του το 2010 και θα του εδραιωσει το στατους του στο πάνθεον, δίνοντας του το δικαίωμα να συγκριθεί με τον οποιοδήποτε! Με τέτοιο σαπορτινγκ καστ, μόνο ο τεράστιος Χακιμ πήρε 2 σερί πρωταθλήματα! Αυτό όμως που δίνει μεγαλύτερη αξία, είναι πως οι Καβς στερουνται των υπηρεσιών, 2 σημαντικοτατων παίκτων τους, κάτι που ανεβάζει ακόμη περισσότερο τον βαθμό δυσκολίας στο συγκεκριμένο εγχείρημα!

Συμφωνω γενικα,αλλα κατα τη γνωμη μου,αμα παρει το πρωταθλημα φετος ο λεμπρον δεν θα συγκρινεται ουτε με τους ροκετς και τον χακιμ του 94.Ηταν αναμφισβητητα ο mvp,ολη η ομαδα ηταν στημενη γυρω του κλπ,αλλα περα απο μαξγουελ,σμιθ,κασελ που ως ρουκι πολλες φορες επαιζε καλυτερα απο τον βασικο σμιθ,χορι,ελι,ειχε και το θορπ που ηταν double-double machine.Για μενα αυτη η πλειοφ χρονια του χακιμ μπορει να συγκριθει με τους μαβς και τον ντιρκ του 11,που δεν ειχε κανεναν ολ σταρ διπλα του αλλα ειχε καλο supporting cast και μετα απο αρκετες αποτυχιες τα καταφεραν.Τωρα ο λεμπρον δεν παιζει απλα χωρις αλλον ολ σταρ,παιζει με ενα ματσο ρολιστες(τρισταν,ντελι,μοζγκοφ) και undearchievers(iman,,jr),που ο ρολος πολλων αλλαξε απο τη μια μερα στην αλλη μες στα πλει οφ λογω τραυματισμων ολ σταρ,με ενα ροτεισον αυστηρα 7 ατομων.Μην συζητησουμε τι θα καταφερνε καποιος αλλος σουπερ σταρ του σημερα με τετοια ομαδα,εγω πιστευω ουτε νικη.Και δεν εχει σημασια που ειχε ξεκαθαρα πιο ευκολο δρομο για τους τελικους απο προγενεστερους που οδηγησαν την ομαδα "μονοι τους" στον τιτλο,μετα το 1-0 δεν πιστευε ΚΑΝΕΙΣ οτι οι καβαλιερς εχουν ελπιδα,κανεις ομως.Τους διναμε ολοι αντε 1 νικη,αντικειμενικα.Αμα κανουν αλλες 2 νικες οι καβαλιερς(που για να γινει αυτο ο λεμπρον πρεπει να κρατησει τους μεσους ορους των 3 πρωτων παιχνιδιων) τοτε ο λεμπρον θα χει κανει κατι που δεν εχει καταφερει κανεις αλλος ποτε.

Να και ενα αρθρο του nba hellas που μου αρεσει.

http://nba.sport24.gr/article/3519803/o-pa...tise-to-mpasket
geo82
QUOTE (Dwyane ''the flash'& @ Jun 10 2015, 13:34 ) *
Επειδη λοιπον διαβαζω παραπανω για εποχες ιερων τερατων τοτε και χαμηλου επιπεδου πρωταθληματος τωρα ας πω κι εγω την κουτουραδα μου.
Το 1993 ο Μιχαλακης (τον οποιο λατρεψα και λατρευω φυσικα) φευγει απο το Σικάγο. Στην συνεχεια οι Μπουλς φτανουν μεχρι τα ημιτελικα της Ανατολης οπου τους αποκλειουν με αιμα οι καλυτεροι Νικς της τελευταιας 25ετιας και μετεπειτα φιναλιστ του ΝΒΑ. Αυτο την εποχη των ιερων τερατων.
Ο Λεμπρον εφυγε απο το Κλιβελαντ το 2010 και απο το Μαιαμι το 2014. Το τι εκαναν στη συνεχεια και οι δυο ομαδες το ξερετε ολοι φανταζομαι. Αυτο την εποχη του χαμηλου επιπεδου που εχει καταντησει το ΝΒΑ.


Η ομάδα σου όμως είχε πολλούς τραυματισμούς φέτος, ενώ και κάποιες προσθήκες δεν απέδωσαν όσο θα περίμενε κάποιος. Δεν πιστεύω να θεωρείς ότι αν ήταν υγιείς θα έχαναν τα play offs.

QUOTE (Manimal @ Jun 10 2015, 17:33 ) *
Φίλε δεν έγραψα πουθενά για παίχτες του 2000, μερικοί εκ των οποίων βέβαια περνάει η καριέρα τους και στα 10΄s. Εγώ έγραψα ότι το 90's συνυπήρξαν παίχτες στο πικ της καριέρας τους που έγραψαν τεράστια ιστορία στο άθλημα. Όπως αν πάμε και στα 80's συνυπήρξαν μύθοι του αθλήματος, επίσης στο πικ της καριέρας τους. Και το ακόμα χειρότερο είναι αν κάτσεις και σκεφτείς ποιοι παίχτες έκαναν ρούκι χρονιά μέσα στα 90's και ποιοι ξεχωρίζουν σαν ρούκι εδώ και τέσσερα χρόνια που διανύουμε τη νέα δεκαετία.

Και δεν έχω κανένα θέμα με τα πρόσωπα. Έχω θέμα με την ποσότητα των μεγάλων παιχτών, που τείνει χρόνο με τον χρόνο να γίνεται πιο φτωχό το άθλημα, από θέμα ταλέντου. Και αν στα g & F η διαφορά δεν είναι εμφανής στους, C είναι χαώδης. Και φυσικά το όλο θέμα είναι αποτέλεσμα της εμμονής των αθλητικών προσόντων και του physical game σε βάρος όλων των στοιχείων που μπορούν να επηρεάσουν την ποιότητα ενός μπασκετμπολίστα.


Δυστυχώς θα συμφωνήσω.
sarounas
Συμφωνώ με τον Manimal….
Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και στο ποδόσφαιρο. Δεν χωράει αμφιβολία πως η τακτική έχει μειώσει κατά πολύ τον αυτοσχεδιασμό και το θέαμα και ο στόχος της μεγιστοποίησης της δύναμης έχει κατά κανόνα χαλάσει την τεχνική και την ποιότητα στην κίνηση των παικτών

Στην συζήτηση για τον κορυφαίο είναι και θέμα γούστου αφού ακόμη και όταν η αποτελεσματικότητα στο παιχνίδι κάποιου είναι αδιαμφισβήτητη έχει να κάνει και με το τι ακριβώς αρέσει στον καθένα να βλέπει, άλλο να βλέπεις πχ
Πωλ, Ουέστμπρουκ σε σχέση με Στόκτον, Νας
Άλλο στο μάτι το παιχνίδι του Λέμπρον με τον Μπάρκλει σε σύγκριση με Ντουράντ, Τζόρνταν, Κόμπι
ή των Κούκοτς και Μανού σε σχέση με Νοβίτσκι, Καρμέλο
και φυσικά καμιά σχέση αυτό των Τζαμπάρ, Χακίμ, Πάου με Μόζες, Σακίλ ή Χάουαρντ

μην ξεχνάμε όμως πως άλλο να βλέπεις έναν αγώνα με προπονητική ματιά και άλλο με τα μάτια ενός φιλάθλου που ασφαλώς τον ενδιαφέρει και ο τρόπος που έρχεται το αποτέλεσμα και συνεπώς τον απασχολεί και τρόπος που σκοράρει ή παίζει άμυνα ένας παίκτης ή μια ομάδα συνολικότερα. Ο προπονητής το μόνο που θέλει είναι να κερδίζει με οποιονδήποτε τρόπο και καλά κάνει φυσικά.

Πάντως αν το πάρει ο Λεμπρόν φέτος με τέτοιο ρόστερ θα είναι εξωφρενικό και κάτι που δεν έχει γίνει ποτέ στο παρελθόν… αποκλείεται να έχει υπάρξει χειρότερο ρόστερ πρωταθλήτριας ομάδας!!! όπως έχω ξαναγράψει χαριτολογώντας θα πρέπει να του απαγορευτεί να ξαναπαίξει στο πρωτάθλημα
SupG18
QUOTE(j-kidd13 @ Jun 16 2015, 16:11 ) *
Αντιστοιχα ομως μας εχετε ζαλισει ομως με τον Λεμπρον και την ιστορια που γραφεται μπροστα στα ματια μας...Εγω προσωπικα δεν βλεπω καμια ιστορια.Οταν ενας παικτης της αξιας του εχει τη μπαλα και κουμανταρει το 95% των επιθεσεων της ομαδας του και παιρνει 35 σουτ το ματς,ε λογικο ειναι να βαλει 40 ποντους,σιγα τα αυγα,και λιγοι ειναι για τις προσπαθειες που παιρνει.


Ο jordan και ο kobe εγραψαν ομως ιστορια με τον ιδιο αριθμο σουτ και αντιστοιχα ποσοστα ετσι? Γιατι βλεπω τους εχεις αγαπημενους παιχτες......
air_23
QUOTE (SupG18 @ Jun 16 2015, 16:25 ) *
Ο jordan και ο kobe εγραψαν ομως ιστορια με τον ιδιο αριθμο σουτ και αντιστοιχα ποσοστα ετσι? Γιατι βλεπω τους εχεις αγαπημενους παιχτες......

ο τζορνταν στους τελικους που ειχε 41 ποντους μεσο ορο ειχε 51%..πως ειναι το ιδιο ποσοστο?

QUOTE (Dwyane ''the flash'& @ Jun 16 2015, 16:27 ) *
Ο ματζικ τοτε εκανε δηλωση για την ενεργεια του να παει στο Μαιαμι. Τωρα εκανε δηλωση για την αποδοση του και την παικτικη του αξια. Αλλο το ενα αλλο το αλλο.

και γτ η μια δηλωση του ιδιου ατομου να ειναι λαθος και η αλλη σωστη...?η ακουμε τι λεει και συμφωνουμε η οχι και διαφωνουμε
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.