Help - Search - Members - Calendar
Full Version: G.O.A.T Candidates (ψηφοφορία)
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > History
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
AirNick7
QUOTE(air_23 @ Jun 16 2015, 16:32 ) *
ο τζορνταν στους τελικους που ειχε 41 ποντους μεσο ορο ειχε 51%..πως ειναι το ιδιο ποσοστο?


και γτ η μια δηλωση του ιδιου ατομου να ειναι λαθος και η αλλη σωστη...?η ακουμε τι λεει και συμφωνουμε η οχι και διαφωνουμε

στη σειρα με το σιατλ ποσο % ειχε ομως? #ναταλεμεολα
air_23
QUOTE (AirNick7 @ Jun 16 2015, 16:33 ) *
στη σειρα με το σιατλ ποσο % ειχε ομως? #ναταλεμεολα

1990-91 Lakers 5 44.0 .558 .500 .848 1.6 5.0 6.6 11.4 2.8 1.40 3.6 3.6 31.2
1991-92 Trail Blazers 6 42.3 .526 .429 .891 1.0 3.8 4.8 6.5 1.7 0.33 2.0 3.5 35.8
1992-93 Suns 6 45.7 .508 .400 .694 2.5 6.0 8.5 6.3 1.7 0.67 2.7 3.3 41.0
1995-96 Supersonics 6 42.0 .415 .316 .836 1.7 3.7 5.3 4.2 1.7 0.17 3.0 2.8 27.3
1996-97 Jazz 6 42.7 .456 .320 .764 1.5 5.5 7.0 6.0 1.2 0.83 2.2 2.3 32.3
1997-98 Jazz 6 41.7 .427 .308 .814 1.5 2.5 4.0 2.3 1.8 0.67 1.7 2.2 33.5

42 % οπως βλεπεις και τον επαιζε αμυνα κι ενας απο τους καλυτερου αμυντικους στην ιστορια του ΝΒΑ
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(air_23 @ Jun 16 2015, 16:32 ) *
και γτ η μια δηλωση του ιδιου ατομου να ειναι λαθος και η αλλη σωστη...?η ακουμε τι λεει και συμφωνουμε η οχι και διαφωνουμε


Δεν καταλαβαινομαστε μου φαινεται αδερφε. Η μια δηλωση εχει να κανει με την ΕΠΙΛΟΓΗ του να παει σε μια ομαδα με παικταραδες. Η σημερινη δηλωση εχει να κανει με την ΑΞΙΑ του μπασκετικα. Δεν ειπα οτι καμια απο τις δυο ειναι λαθος. Αλλα λεω αλλα καταλαβαινεις ή μαλλον οτι θελεις εσυ καταλαβαινεις.
captain charisma
QUOTE(AirNick7 @ Jun 16 2015, 16:33 ) *
στη σειρα με το σιατλ ποσο % ειχε ομως? #ναταλεμεολα

μιλάμε για τον 34αρη, 35αρη τζορνταν..ο Τζέιμς στην αντίστοιχη ηλικία τι θα κάνει όταν τα αθλητικά του προσόντα θα τον εγκαταλειπουν? με 35% ποσοστό θα σουτάρει? πολύ θέλω να δω πως θα τα πάει σ αυτή την ηλικία όταν στα 31 του σουτάρει με 40% ευστοχία.
BasketZilla


jvalin
QUOTE (air_23 @ Jun 16 2015, 10:24 ) *
ο μιχαλακης ηταν ο πιο γουινερ παικτης της ιστοριας

Russell άνευ συναγωνισμού. 11 πρωταθλήματα, σε όλα πρωταγωνιστής. 'Nuff said που λένε και στο χωριό μου.

Για μένα 2ος στη λίστα με τους υποψήφιους GOAT, πίσω μόνο από τον Magic. Δυστυχώς, το όνομά του δεν πολυμπαίνει στις συζητήσεις γιατί αφενός υστερεί εν σχέσει με τους υπολοίπους στο σκοράρισμα, αφετέρου έπαιζε στα 50’s και στα 60’s, οπότε οι περισσότεροι δεν τον έχουμε προλάβει. Τον δε Wilt τον είχε για πρωινό.

Την περίοδο της παντοδυναμίας του, ο Jordan ευτύχησε να μη βρει απέναντί του κανέναν άλλο υποψήφιο GOAT, πλην του 32χρονου Magic στο πρώτο πρωτάθλημα του 1991 (όταν πια οι Lakers άρχιζαν σιγά σιγά να εγκαταλείπουν το show time και πάσχιζαν να κρατηθούν στον αφρό παίζοντας ένα πιο set παιχνίδι και δίνοντας έμφαση στην άμυνα). Αντίθετα, o Magic είχε για αντίβαρο τον Bird ή αν πάμε πιο πίσω ο Russell πχ είχε τον Wilt…Στο κολλέγιο, η νέμεσις του MJ ήταν ο Len Bias, τον οποίο οι ειδικοί της εποχής χαρακτήριζαν εφάμιλλο του Jordan, αν όχι καλύτερό του. Επίτρεψέ μου να πιστεύω ότι αν δεν έφευγε τόσο πρόωρα ο Bias, πιθανότατα αυτή η μυθική αύρα που συνοδεύει σήμερα τον Jordan δε θα είχε δημιουργηθεί ποτέ.

Παρεμπιπτόντως, ο κατ΄ εσέ μεγαλύτερος winner στην ιστορία, στα 80’s δεν ήταν τίποτα άλλο παρά το σκυλάκι του Larry Legend. (2 σκούπες το 86 και το 87)



Απ το 88 έως το 90 τη σκυτάλη πήραν τα bad boys των Pistons. Έπρεπε να μπούμε στα 90’s για να δημιουργηθούν οι κατάλληλες συνθήκες ώστε ο Jordan να αρχίσει να σαρώνει τα πρωταθλήματα. Το πρώτο το πήρε στα 28 του, όπως και ο LeBron. Ας περιμένουμε να δούμε τι μας επιφυλάσσουν τα εναπομείναντα χρόνια της καριέρας του LeBron, προτού βιαστούμε να τον βγάλουμε “λίγο” σε σύγκριση με τους υπόλοιπους υποψήφιους GOAT.
captain charisma
μηπως ο ρασελ ειχε στην ομαδα του 5-6 χολοφειμερς και ηταν πιο ευκολα τα πραγματα για αυτον?ενω ο τσαμπερλεν επαιζε σχεδον μονος?τοτε για να παιξει τελικους νβα επρεπε να περασει ενα γυρο μοναχα...ενω τωρα για να φτασεις πρεπει να παιξεις 3 γυρους...αν παιζαν 3 γυρους για να πανε τελικο τοτε θα μπορουσαμε να βγαλουμε ασφαλη συμπερασματα. οποτε τα 8 σερι πρωταθληματα δεν μου λενε κατι...αλλα θα με πεις τοτε 8 ομαδες παιζαν μοναχα...

και ο τζορνταν απεναντι στο ματζικ επαιζε τους πρωτους του τελικους..ενω ο αλλος ηταν μπαρουτοκαπνισμενος εχοντας παιξει 9 τελικους κ ηταν μονο 32.εχοντας διπλα του γουορθι σκοτ περκινς ντιβατς γκριν..δεν τον λες και πρωην παικτη...
μια χαρα παικταραδες ειχε απεναντι του ο μιχαλακης...ντρεξλερ μπαρκλευ πειτον(που εκανε τους χειρουτερους τελικους απεναντι του)μαλοουν στοκτον ξερω γω...

για το αλλο που λες με τον μπερντ εφαγε 2 σκουπες ναι..αλλα δες ομαδα που ειχε ο λαρι με 3-4 χολοφειμερς..και δες συμπαικτες τζορνταν...με τον οκλει επαιζε...

και οι πιστονς ειχαν μια αμυντικη μηχανη που πεφταν ολοι πανω του και τον δερναν..συν το γεγονος οτι οι πιπεν γκραντ που ειχε διπλα του ηταν αγγουροι παικτες ακομα και αργοτερα καναν το ξεπεταγμα τους...ουσιαστικα μονος επαιζε ο αερινος

jvalin
Ο Wilt ήταν ο απόλυτος δεινόσαυρος. Μπράβο του, ήταν ανυπέρβλητος στο συγκεκριμένο στυλ παιχνιδιού, αλλά προσωπικά ποτέ δε γούσταρα τους δεινόσαυρους. Έπειτα, δεν ήταν μόνος του όπως αναφέρεις. Τα πρώτα χρόνια πριν φύγει για το San Francisco είχε δίπλα του 2 hall of famers, τους Tom Gola και Paul Arizin και αφότου επέστρεψε τον Hal Greer. Δεν είναι εξίσου γνωστοί με τους αντίστοιχους των Celtics γιατί υπολείπονται σε επιτυχίες, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν ήταν καλοί παίκτες.

Το παιχνίδι είναι ομαδικό, οπότε (στα δικά μου μάτια τουλάχιστον) καλύτερος είναι αυτός που προσδίδει στην ομάδα του τη συγκριτικά μεγαλύτερη δυναμική. Ο Russell υπήρξε αδιαμφισβήτητα ο κορυφαίος αμυντικός στην ιστορία. Όσο ασύλληπτο κι αν ακούγεται, ο τύπος ήταν κάτι παραπάνω από μισό αιώνα μπροστά από την εποχή του και έπαιζε το μπάσκετ του σήμερα από τα μέσα της δεκαετίας του 50! Όντας σχετικά ελαφρύς για τη θέση του και απίστευτα εκρηκτικός, έβγαινε για βοήθειες καλύπτοντας τους συμπαίκτες του και χαλώντας τα σουτ των αντιπάλων forwards, σε μία εποχή που σχεδόν όλοι οι centers απλά άραζαν κάτω απ το καλάθι. Όπως έχει πει :

QUOTE (Bill Russell)
The idea is not to block every shot. The idea is to make your opponent believe that you might block every shot.

Βάσει στατιστικής είναι επίσης ο κορυφαίος ριμπάουντερ με 0,531/min έναντι 0,5/min για τον Wilt, ο οποίος έχει μεν το προβάδισμα σε απόλυτους αριθμούς αλλά πήρε μέρος και σε περισσότερα παιχνίδια. Παρενθετικά ο Wilt είχε ύψος 2,17 και ο Russell κάπου 2,06 με 2,08 (κάποιοι τον δίνουν 6-9, κάποιοι 6-10). Πέραν όμως όλων αυτών, ο Russell είναι μια κατηγορία μόνος του σε αυτά που οι Αμερικάνοι αρέσκονται να αποκαλούν intangibles. Μιλάμε πιθανώς για τον πιο winner αθλητή ever σε όλα τα σπορ παγκοσμίως. 11 στα 13 πρωταθλήματα, 5 MVP κανονικής περιόδου (δεν υπήρχε βραβείο για MVP των τελικών μέχρι το 1969), 12 φορές all star, 2 πρωταθλήματα στο NCAA, χρυσό με την Ολυμπιακή Ομάδα το 1956, τι άλλο να κάνει ο άνθρωπος? Επί των ημερών του, οι Celtics έχτισαν δυναστεία όχι μονάχα γιατί ο ίδιος σκέπαζε τα καλάθια ή κάλυπτε όλους τους χώρους βγαίνοντας όπου χρειαζόταν για βοήθειες, αλλά και γιατί είχε εμφυσήσει στους συμπαίκτες του το μαχητικό πνεύμα που τον ωθούσε να δίνει το 100% των δυνάμεών του σε κάθε παιχνίδι και να παίζει πρωτίστως για την ομάδα. Ναι ο Russell περιβαλλόταν από πολύ καλούς συμπαίκτες αλλά ο ίδιος τους έκανε να δείχνουν γίγαντες. Χωρίς εκείνον τα όποια επιτεύγματα αρκετών εξ αυτών θα είχαν προ πολλού ξεχαστεί, μαζί του μπήκαν στο hall of fame και κατόρθωσαν να γίνουν θρύλοι. Εδώ έγκειται η αγωνιστική υπεροχή του Russell έναντι των υπόλοιπων υποψήφιων GOAT. Ήταν ο μεγαλύτερος μαχητής-winner όλων των εποχών.

Πώς μπορεί άραγε κανείς να ποσοτικοποιήσει με τη βοήθεια των αριθμών όλα όσα προσέφερε στους Celtics? Δεδομένου ότι εκείνη την εποχή κρατούσαν μονάχα τα στοιχειώδη στατιστικά, κάτι τέτοιο φαντάζει αδύνατο. Άλλωστε για τον ίδιο τα στατιστικά δεν είχαν ποτέ σημασία.

QUOTE (Bill Russell)
The only important statistic is the final score.

Η νίκη είναι πάντα ο υπέρτατος στόχος. Η ομάδα μπαίνει πάνω από όλους.

Ξέχωρα όμως από τα αγωνιστικά του κατορθώματα, ο Russell χρησιμοποίησε την αναγνωρισιμότητα που κέρδισε από το μπάσκετ για να πολεμήσει με όλες του τις δυνάμεις το ρατσισμό και θεωρείται εμβληματική φυσιογνωμία των κοινωνικών αγώνων των μαύρων για ίσα πολιτικά δικαιώματα. Προσωπικά, αυτός είναι ο νούμερο 1 λόγος που θαυμάζω τον Russell. Δε θα μπορούσα ποτέ να νιώσω δέος για έναν αθλητή μόνο και μόνο επειδή πηδάει ψηλά, καρφώνει εντυπωσιακά ή σουτάρει με ευστοχία μια μπάλα. Μπράβο σε όσους το κάνουν, αλλά στα μάτια μου δεν είναι τίποτα άλλο παρά καλοπληρωμένοι διασκεδαστές. Ο Russell ήταν κάτι πολύ περισσότερο από αυτό. Ως παίκτης υπήρξε εμβληματικός και ταυτόχρονα συγκαταλέγεται ανάμεσα στους πρωτοπόρους της γενιάς του γιατί μέσα από τους αγώνες του άνοιξε το δρόμο για πολλούς μαύρους ομοεθνείς του. Βέβαια η εποχή του Russell ήταν περίπου μισό αιώνα πίσω, επομένως τα κατορθώματά του έχουν φθαρεί από το πέρασμα του χρόνου. Δυστυχώς, στα μάτια ενός σύγχρονου παρατηρητή όλα όσα πέτυχε έχουν προ πολλού αρχίσει να ξεθωριάζουν.




Όσο για τις σκούπες του Bird στον Jordan, το 1987 τραυματίστηκε ο McHale στο game 2 και έχασε όλη την υπόλοιπη σειρά. Στο game 3 (στο Σικάγο) οι Celtics πάλευαν με την κούραση και τους τραυματισμούς. Όταν η μπάλα άρχισε να καίει, ο Bird καθάρισε το ματς με 15 πόντους στην 4η περίοδο, την ίδια στιγμή ο Jordan έμενε χωρίς καλάθι εντός παιδιάς. Δε χρειαζόταν κανέναν για το σκούπισμα ο Larry. Μια χαρά τα κατάφερνε και μόνος του. Και εν πάση περιπτώσει, σάμπως ο Jordan δεν είχε δίπλα του παιχταράδες όταν έπαιρνε τα πρωταθλήματα?
captain charisma
για το ρασελ ο καθενας μπορει να λεει οτι θελει..εγω στο γοατ candidates τον εχω πολυ χαμηλα στη λιστα μου..

για το μπερντ που λες ο μακχειλ επαιξε ολο το 2 παιχνιδι.. και στη τελικη εκτος του κεβιν ειχε αλλους 3 παικτες να βοηθανε σ ολη τη σειρα...ντενις τζονσον 19.3-3-7 ντανι ειντζ 17-3-6 και ρομπερτ παρις 17-10...δεν τον λες και ολομοναχο τον μπερντ..

και ξαναλεω με πιστονς 1988,1989 παικτες οπως πιπεν γκραντ ηταν σχεδον μετριοι..απ το 1990 και μετα εκαναν το ξεπεταγμα τους..αρκετος κοσμος νομιζει οτι απο την αρχη που επαιρνε τα πρωταθληματα ειχε παικταραδες...βλεπουν μονο την μιση αληθεια...εγω θυμαμαι επισης το 96 που ειχαν το καλυτερο ρεκορ στο νβα ο κουκοτς εχασε καποια ματς λογω τραυματισμων και ο πιπεν επαιζε με προβλημα..
goofy87
Το να εισαι ο καλυτερος ολων των εποχων σημαινει το να σε ξερει ακομα και καποιος που δεν παρακολουθει μπασκετ φανατικα η και καθολου.

Eπειδη δεν υπηρχε ανθρωπος που να μην τον ηξερε, ψηφιζω Michael.
επαθα λαστιχο
QUOTE(jvalin @ Jun 17 2015, 17:40 ) *
Ο Wilt ήταν ο απόλυτος δεινόσαυρος. Μπράβο του, ήταν ανυπέρβλητος στο συγκεκριμένο στυλ παιχνιδιού, αλλά προσωπικά ποτέ δε γούσταρα τους δεινόσαυρους. Έπειτα, δεν ήταν μόνος του όπως αναφέρεις. Τα πρώτα χρόνια πριν φύγει για το San Francisco είχε δίπλα του 2 hall of famers, τους Tom Gola και Paul Arizin και αφότου επέστρεψε τον Hal Greer. Δεν είναι εξίσου γνωστοί με τους αντίστοιχους των Celtics γιατί υπολείπονται σε επιτυχίες, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν ήταν καλοί παίκτες.

Μια διευκρίνιση,ασχέτως αν συμφωνώ ή όχι για την τοποθέτηση του Russell.Το HOF ήταν πολύ γενναιόδωρο στο ποιους έβαζε μέσα από τους παίκτες των αρχών του πρωταθλήματος μέχρι πες τα τέλη της δεκαετίας του 60.Ακόμα και άλλα βραβεία,όπως τα all nba team και οι all star επιλογές γίνονταν από πολύ μικρότερη γκάμα παικτών,μιας και επί σειρά ετών το
πρωτάθλημα αποτελείτο από μόλις 8 ομάδες.8 ομάδες,40 στάρτερς λοιπόν.Ε ειδικά με τον περιορισμό των 3 all stars maximum για κάθε ομάδα,αφενός οι μισοί βασικοί παίκτες(20/40) γίνονταν all stars και ακόμα και η τελευταία ομάδα μπορούσε να έχει 2.Στις All-NBA teams 1 στους 4 gγινόταν All-NBAer.Mε τα σημερινά δεδομένα των 30 ομάδων η αναλογία είναι 24/150(1 στους 6) και 15 στους 150(1 στους 15)
Επαναλαμβάνω πως η ένστασή μου δεν ήταν στην αξία του Russell έναντι του οποιουδήποτε,όσο ότι είναι πιο δύσκολο να διαπιστώσεις την δύναμη του supporting cast των αντιπάλων.To ότι το αστέρι του εκάστοτε αντιπάλου των Σέλτικς είχε ας πούμε 2 all stars δίπλα του,δεν λέει και τόσα όσα σήμερα,μιας και 1 στους 2 βασικούς γινόταν all star.

QUOTE(goofy87 @ Jun 17 2015, 20:06 ) *
Το να εισαι ο καλυτερος ολων των εποχων σημαινει το να σε ξερει ακομα και καποιος που δεν παρακολουθει μπασκετ φανατικα η και καθολου.

Eπειδη δεν υπηρχε ανθρωπος που να μην τον ηξερε, ψηφιζω Michael.


Διαφωνώ.Η Κουρνίκοβα ήταν μια τενίστρια ουσιαστικά της σειράς και την ήξερε όλος ο αντρικός πληθυσμός.Δεν είναι το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα μιας και ακραίο,αλλά το ότι τυγχάνει αναγνωρισιμότητας κάποιος στους "έξω" δεν παίζει σημαντικό ρόλο.Όταν εγώ που δεν ασχολούμαι με το σκάκι ξέρω μόνο τον Φίσερ και τον Κασπάρωφ,ΑΣΧΕΤΩΣ αν αυτοί είναι/ήταν όντως οι κορυφαίοι,δεν αποτελεί η άποψή μου σημαντικό κριτήριο για την αξία τους
yorgos
Σωστό, κι εγω από ποδηλάτες ξέρω μόνο το Χειμωνέτο...
goofy87
QUOTE (επαθα λαστιχο @ Jun 17 2015, 20:40 ) *
Μια διευκρίνιση,ασχέτως αν συμφωνώ ή όχι για την τοποθέτηση του Russell.Το HOF ήταν πολύ γενναιόδωρο στο ποιους έβαζε μέσα από τους παίκτες των αρχών του πρωταθλήματος μέχρι πες τα τέλη της δεκαετίας του 60.Ακόμα και άλλα βραβεία,όπως τα all nba team και οι all star επιλογές γίνονταν από πολύ μικρότερη γκάμα παικτών,μιας και επί σειρά ετών το
πρωτάθλημα αποτελείτο από μόλις 8 ομάδες.8 ομάδες,40 στάρτερς λοιπόν.Ε ειδικά με τον περιορισμό των 3 all stars maximum για κάθε ομάδα,αφενός οι μισοί βασικοί παίκτες(20/40) γίνονταν all stars και ακόμα και η τελευταία ομάδα μπορούσε να έχει 2.Στις All-NBA teams 1 στους 4 gγινόταν All-NBAer.Mε τα σημερινά δεδομένα των 30 ομάδων η αναλογία είναι 24/150(1 στους 6) και 15 στους 150(1 στους 15)
Επαναλαμβάνω πως η ένστασή μου δεν ήταν στην αξία του Russell έναντι του οποιουδήποτε,όσο ότι είναι πιο δύσκολο να διαπιστώσεις την δύναμη του supporting cast των αντιπάλων.To ότι το αστέρι του εκάστοτε αντιπάλου των Σέλτικς είχε ας πούμε 2 all stars δίπλα του,δεν λέει και τόσα όσα σήμερα,μιας και 1 στους 2 βασικούς γινόταν all star.



Διαφωνώ.Η Κουρνίκοβα ήταν μια τενίστρια ουσιαστικά της σειράς και την ήξερε όλος ο αντρικός πληθυσμός.Δεν είναι το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα μιας και ακραίο,αλλά το ότι τυγχάνει αναγνωρισιμότητας κάποιος στους "έξω" δεν παίζει σημαντικό ρόλο.Όταν εγώ που δεν ασχολούμαι με το σκάκι ξέρω μόνο τον Φίσερ και τον Κασπάρωφ,ΑΣΧΕΤΩΣ αν αυτοί είναι/ήταν όντως οι κορυφαίοι,δεν αποτελεί η άποψή μου σημαντικό κριτήριο για την αξία τους


Εννοειται οτι δεν ειναι επιχείρημα σοβαρο. Αν στο παω αγωνιστικα ομως θα δεις οτι στεκει.

Σε μια ακρως ανταγωνιστικη εποχη πηρε 6 πρωταθληματα στους 6 τελικους που αγωνιστηκε, οντας mvp και στους 6.
Εχει ποσοστο καριερας σχεδον 50% σε σουτ εντος πεδιας, ειναι ο μοναδικος παικτης που παιρνει βραβειο πρωτου σκορερ, καλυτερου αμυντικου και mvp κανονικης περιοδου το 1988, στα γεραματα επισης σκοραρε 20 ποντους ανα αγωνα.

Λεγοντας αυτα, θελω να σου δειξω οτι πολλοι αρχισαν να παρακολουθουν μπασκετ λογω αυτου του τυπου και ετσι εγινε γνωστος οσο κανεις αλλος εκεινη την εποχη, επηρεαζοντας πολλους να ξεκινησουν ανα ασχολούνται με το αθλημα.
aegeansheed
QUOTE(goofy87 @ Jun 18 2015, 17:06 ) *
Λεγοντας αυτα, θελω να σου δειξω οτι πολλοι αρχισαν να παρακολουθουν μπασκετ λογω αυτου του τυπου και ετσι εγινε γνωστος οσο κανεις αλλος εκεινη την εποχη, επηρεαζοντας πολλους να ξεκινησουν ανα ασχολούνται με το αθλημα.


Αν μιλάς για πιτσιρικάδες που γεννήθηκαν το 80-85 να το δεχτώ. Ωστόσο δε θεωρώ ότι στέκει κάτι τέτοιο. Εγώ προσωπικά ξεκίνησα να βλέπω μπάσκετ βλέποντας ένα ματς ΠΑΟΚ-Άρη χαζεύοντας τη μονομαχία σκοραρίσματος Μπάνε-Γκάλη.

Ο πιτσιρικάς που γεννήθηκε το 92 ξέρει τον Lebron, ο 95άρης τον Durant και οι πιο μικροί φίλοι μας θα έχουν ήδη ερωτευτεί τον Steph Curry, όπως θα έκανα κι εγώ στην ηλικία τους.

Ο "superstar" της κάθε εποχής "κάνει" νέους που δεν έχουν ξαναδεί μπάσκετ να ασχοληθούν. Κανένας πιτσιρικάς δε θα καθίσει να δει τώρα τον Jordan, όσο θα το κάνει με τον Lebron και τον Curry, είναι καθαρά θέμα προβολής και πραγματικότητας θεωρώ, από την άποψη ότι στα Μέσα, στο Ιντερνετ κλπ ακούς για αυτούς περισσότερο παρά για τον Barkley και τον Chamberlain για παράδειγμα.

Το μπάσκετ υπάρχει-υπήρχε τα τελευταία 60 χρόνια ας πούμε, δεν είναι κάποιο άγνωστο άθλημα που ξεπετάχτηκε από το πουθενά. Η παγκοσμιοποίηση του μπάσκετ, μέσω της καμπάνιας στην οποία πρωτοστάτησε ο Stern, ξεκίνησε αρχικά από το Larry vs Magic και στη συνέχεια με την Dream Team. Φυσικά και συμμετείχε και ο Jordan σε αυτό και μάλιστα σε πολύ μεγάλο ποσοστό, αλλά δεν ήταν και ο μοναδικός λόγος που το Αμερικάνικο Μπάσκετ απέκτησε διαπλανητική δυναμική, ούτε μπορεί να αποσπαστεί ιδιαίτερα από όλη αυτή τη συντονισμένη προσπάθεια που έγινε στα τέλη των 80s και την αρχή των 90s. Όσο πρότυπο μπορεί να είναι ο Jordan και να δημιουργήσει νέους οπαδούς, άλλο τόσο είναι και ο Curry, που μάλιστα λόγω της αυξημένης προβολής και της μεγαλύτερης πρόσβασης των νέων ανθρώπων στα Media, γιατί να μην θεωρήσουμε δεδομένο ότι θα φέρει περισσότερους οπαδούς στο μπάσκετ απ' ότι ο Jordan. Είναι όμως αυτό αντικειμενικό κριτήριο για να αξιολογηθεί κάποιος στην κουβέντα για τον Κατσικότερο???

Δε νομίζω.
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(captain charisma @ Jun 16 2015, 22:26 ) *
και ο τζορνταν απεναντι στο ματζικ επαιζε τους πρωτους του τελικους..ενω ο αλλος ηταν μπαρουτοκαπνισμενος εχοντας παιξει 9 τελικους κ ηταν μονο 32.εχοντας διπλα του γουορθι σκοτ περκινς ντιβατς γκριν..δεν τον λες και πρωην παικτη...
μια χαρα παικταραδες ειχε απεναντι του ο μιχαλακης...ντρεξλερ μπαρκλευ πειτον(που εκανε τους χειρουτερους τελικους απεναντι του)μαλοουν στοκτον ξερω γω...


''Οι Λέικερς δεν ήταν καν το φαβορί για να περάσουν στους Τελικούς το '91. Οι Μπλέιζερς ήταν. Ο Καρίμ είχε ήδη αποσυρθεί, ο Ράιλι είχε αφήσει τη θέση του στον άπειρο τότε Ντανλίβι, ο Ντίβατς μόλις άρχιζε να μπαίνει σοβαρά στο κόλπο των πλέι οφ. Ο Μάτζικ έκανε μεγάλες εμφανίσεις σε όλα τα πλέι οφ. Στις αρχές των τελικών, είχε φορτώσει με φάουλ τον Τζόρνταν, αλλά ο Πίπεν τον κούρασε (αλλά και πάλι είχε 2 τριπλ νταμπλ). Συν τοις άλλοις, στους τελικούς, οι Γουόρθι, Σκοτ ήταν τραυματίες-ιδίως ο Σκοτ ήταν ανύπαρκτος-και δεν έπαιξαν καν στον 5ο Τελικό. Ήταν μια μάλλον άνιση σειρά. Δίκαια ΜVP ο Τζόρνταν, έπαιξε το ομαδικότερο μπάσκετ της καριέρας του. Στον 5ο Τελικό όμως έλαμψαν και οι Πίπεν-Πάξον.''

Σου εχει απαντησει ο ΝΒΑHolic 9 χρονια πριν. smiley.gif
captain charisma
ναι μεν ηταν οι μπλειζερς το φαβορι αλλα εχασαν με 4-2 απ τους λεικερς..ο ντιβατς μπορει να ηταν πρωταρης σε τελικους αλλα εκανε μια χαρα σειρα με νουμερα 18-9..ο γουορθι για τραυματιας στα 4 παιχνιδια επαιξε καλα..μονο για το σκοτ μπορουμε να πουμε οτι ηταν ανυπαρκτος..αλλα και να μην ηταν τραυματιες αυτοι οι 2 δεν νομιζω οτι θα μπορουσαν να κερδισουν τους μπουλς..το πολυ να παιρναν 2 παιχνιδια..
air_23
QUOTE (jvalin @ Jun 16 2015, 20:41 ) *
Russell άνευ συναγωνισμού. 11 πρωταθλήματα, σε όλα πρωταγωνιστής. 'Nuff said που λένε και στο χωριό μου.

Για μένα 2ος στη λίστα με τους υποψήφιους GOAT, πίσω μόνο από τον Magic. Δυστυχώς, το όνομά του δεν πολυμπαίνει στις συζητήσεις γιατί αφενός υστερεί εν σχέσει με τους υπολοίπους στο σκοράρισμα, αφετέρου έπαιζε στα 50’s και στα 60’s, οπότε οι περισσότεροι δεν τον έχουμε προλάβει. Τον δε Wilt τον είχε για πρωινό.

Την περίοδο της παντοδυναμίας του, ο Jordan ευτύχησε να μη βρει απέναντί του κανέναν άλλο υποψήφιο GOAT, πλην του 32χρονου Magic στο πρώτο πρωτάθλημα του 1991 (όταν πια οι Lakers άρχιζαν σιγά σιγά να εγκαταλείπουν το show time και πάσχιζαν να κρατηθούν στον αφρό παίζοντας ένα πιο set παιχνίδι και δίνοντας έμφαση στην άμυνα). Αντίθετα, o Magic είχε για αντίβαρο τον Bird ή αν πάμε πιο πίσω ο Russell πχ είχε τον Wilt…Στο κολλέγιο, η νέμεσις του MJ ήταν ο Len Bias, τον οποίο οι ειδικοί της εποχής χαρακτήριζαν εφάμιλλο του Jordan, αν όχι καλύτερό του. Επίτρεψέ μου να πιστεύω ότι αν δεν έφευγε τόσο πρόωρα ο Bias, πιθανότατα αυτή η μυθική αύρα που συνοδεύει σήμερα τον Jordan δε θα είχε δημιουργηθεί ποτέ.

Παρεμπιπτόντως, ο κατ΄ εσέ μεγαλύτερος winner στην ιστορία, στα 80’s δεν ήταν τίποτα άλλο παρά το σκυλάκι του Larry Legend. (2 σκούπες το 86 και το 87)



Απ το 88 έως το 90 τη σκυτάλη πήραν τα bad boys των Pistons. Έπρεπε να μπούμε στα 90’s για να δημιουργηθούν οι κατάλληλες συνθήκες ώστε ο Jordan να αρχίσει να σαρώνει τα πρωταθλήματα. Το πρώτο το πήρε στα 28 του, όπως και ο LeBron. Ας περιμένουμε να δούμε τι μας επιφυλάσσουν τα εναπομείναντα χρόνια της καριέρας του LeBron, προτού βιαστούμε να τον βγάλουμε “λίγο” σε σύγκριση με τους υπόλοιπους υποψήφιους GOAT.

ο λεμπρον στα 29 ηταν 10 χρονια στο νβα ομως ενω ο μαικλ 6....
captain charisma
http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...syneheia-vimata

για να το λεει ο ζεν μαστερ κατι παραπανω θα ξερει..
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(captain charisma @ Jun 22 2015, 21:46 ) *
http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...syneheia-vimata

για να το λεει ο ζεν μαστερ κατι παραπανω θα ξερει..


Εχεις μπερδευτει. Εδω δεν ειναι το αντι-Lebron thread.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.