Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΝΕΑΝΙΔΕΣ 2017-18
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Γυναικείο μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
giorgos14
Στον Α όμιλο Απόλλωνας - Ασπίδα 33-73

Φίλε ggrilik από τις 9 της Ασπίδας που έγραψες οι 2 δεν κατεβαίνουν λόγω 3ης λυκείου. Υπάρχουν οι επίσης μαθήτριες 3ης λυκείου Μαμαλιγκατζη και Μεχμετ-Ουστα και από κει και πέρα 5 κορασιδες εκ των οποίων οι 4 του 2003. Σήμερα εγκλωβισαν την Πτολεμαιδα με τη ζώνη τους και ήταν πολύ ευστοχες επιθετικά.
ggrilik
Α’ Όμιλος (ΚΓ Επταπυργίου, 31/3-4/4, Θεσσαλονίκη)



Απόλλων Πτολεμαΐδας - Ασπίδα Ξάνθης 33-73
Δεκάλεπτα: 7-22, 15-36, 25-53, 33-73
Διαιτητές: Πλατέλλα-Δικταπανίδης
Απόλλων Πτολεμαΐδας (Ζαγάρας): Δανιηλίδου 4, Μαντώ 1, Τσιανάκα Α. 5(1), Τσιανάκα Ε. 8(1), Σιδέρη 5(1), Σιδηροπούλου 2, Αντωνίου 8, Τρυφωνίδου, Καραφουλίδου, Μίγκου.
Ασπίδα Ξάνθης (Καρά Αχμέτ): Μεχμέτ-Ουστά 15(5), Παυλάκη 11, Μουσένκου 14, Ευθυμίου 4, Μαμαλίγκατζη 23(2), Πετρίδου 6, Ιμπραήμογλου.

Το έδειξε το μάτς ο Gr Spotakia. Είχα δει τα σημάδια πέρσι, αλλά αυτό που είδα δεν το περίμενα. Ο Απόλλωνας με απογοήτευσε πολύ περισσότερο απ ότι φοβόμουν. Εντάξει, δεν παίζει τελικά η Χριστίνα η Κουρτίδου, αλλά και να έπαιζε δεν θα υπήρχε ιδιαίτερη διαφορά νομίζω. Οι υπόλοιπες παίκτριες είναι εντελώς αδούλευτες. Δεν νομίζω καν πως έχουν βελτιωθεί απο πέρσι. Δεν θέλω να πω περισσότερα. Κρίμα, γιατί η Πτολεμαϊδα έχει παράδοση. Ή μάλλον, είχε.
Η Ασπίδα Ξάνθης έχει φέρει μόνο επτά παίκτριες, (εξ'ού κι η ζώνη υποθέτω) αλλά είναι μια χαρά δουλεμένη ομάδα και μάλιστα είναι και μαχητική. Κι απ ότι μας είπε ο Γιώργος πιο πάνω έχει 5 κορασιδες εκ των οποίων οι 4 του 2003. Μπράβο στους προπονητές και τους παράγοντες της ομάδας.

Πιερικός Αρχέλαος - Ολύμπια Λάρισας 57-42
Δεκάλεπτα: 10-7, 37-17, 48-34, 57-42
Διαιτητές: Παπαδοπούλου Κ.-Αναστασιάδης Β.
Πιερικός Αρχέλαος (Τσιρογιάννη): Καραλή 3(1), Λεκάι 4, Γκοτζαμάνη 28(6), Μπουμπουλέντρα 6, Μπαγκλαρίδου 4, Καρατάσιου 6(2), Δημητρίου 6, Κιολέογλου, Γουλάντα.
Ολύμπια Λάρισας (Λότφι): Μιχαηλίδου 20(3), Κούτε 3, Πατρικίου 8, Μπενέκη 11(1), Ζαχαρία, Μακρή, Κάτρη, Μαργαρίτη, Τέλιου.

Η Αθανασία Γκοτζαμάνη (PG του Πιερικού που την παρέλειψα απο το ρόστερ blush.gif - αν βλέπω καλά την φωτο είναι το νο9) έκανε την διαφορά απ ότι φαίνεται. Πολλά τρίποντα απ τον Πιερικό. Δεν ξέρω αν αυτό είναι το στύλ του ή η Ολύμπια έπαιζε ζώνη. Θα δούμε λογικά σε κάποιο επόμενο ματς. Τελικά τον Πιερικό στις κορασίδες τον περίμενα, αλλά μάλλον στις νεανίδες θα είναι που θα προχωρήσει προς το πανελλήνιο.

Φωτό ομαδικές εδώ http://tsiotras.blogspot.gr/2018/03/blog-post_469.html
Λίγο θαμπές κι ανεστίαστες , ως είθισται σε διοργανώσεις μπάσκετ γυναικών - για κάποιο παράξενο λόγο! - αλλά τουλάχιστον απ τον βορρά έχουμε φωτό.

Αύριο
15:45 .. ΠΑΣ Γιάννινα - Πιερικός Αρχέλαος
17:30 .. Ολύμπια Λάρισας - Απόλλων Πτολεμαΐδας

Ασπίδα Ξάνθης: ρεπό


Γ’ Όμιλος (31/3-02/4 , Π. Φάληρο, ΚΓ Σοφία Μπεφόν)



ΟΦΗ - Αιγέας Χίου 74-49
Δεκάλεπτα: 15-11, 15-16, 17-10, 27-12
Διαιτητές: Γρίβα, Χρηστίδης
ΟΦΗ (Καρλάφτης): Κοντογιάννη 2, Ιατράκη 13, Παπαδάκη Αικ., Βατσινα 23, Μπορμπαντωνάκη, Παπαδάκη Ευ., Διαμαντάκη, Κουρατόρα 7, Τζανετή 6, Κασαπίδη 6, Σφακιανάκη 8, Λιόντα 9
Αιγέας (Γιασεμή): Λοϊζου 7, Χάλια 2, Καρατζάνου 1, Μπάτση 2, Σβορώνου 3, Άγκο 10, Γιαννιώδη Ι. 2, Μπεντάι 4, Φιλιππάκη 16, Καλιγέρη 2, Γιαννιώδη Μ.

Καθάρισε ο ΟΦΗ. Ο Αιγέας πάντως το πάλεψε για ένα ημίχρονο. Του λείπουν κι κάποιες παίκτριες όπως η Άννα η Φεντίσιν που αν θμάμαι καλά πέρσι είχε βοηθήσει αρκετά, αλλά έτι κι αλλιώς ο ΟΦΗ είναι πιο ισχυρός, οπότε.. Αυτό είν' το σωστό tongue.gif

Κάλυμνος - Αίολος Μυτιλήνης 51-44
Δεκάλεπτα: 12-10, 15-11, 13-8, 11-15
Διαιτητές: Σιδερής, Δαβιδέλης
Κάλυμνος (Τσακαλίδης): Γεωργαρά 2, Νίννη 16, Βαρδαούλη 2, Αλαχούζου 4, Εργά 6, Γεωργαρά Μ., Σμάλιου 2, Ζωγραφάκη, Κυπραίου, Γλυνατσή, Χρυσάκη 19
Αίολος (Γιαννίκος): Γκοτσιά 10, Διαμαντή 3, Λημναίου 9, Νίκου 2, Στυλιανίδου, Καραβατάκη 8, Κόλλα 6, Αθηνέλλη, Ντούλε 6

Αυριο
14.00 .. Αίολος Μυτιλήνης - ΟΦΗ
16.00 .. Αιγέας - Κάλυμνος
BASKET TUNE
Δηλαδή μπορούμε να πούμε ότι στον Α όμιλο όλα θα παιχτούν στον αγώνα Πιερικού Αρχέλαου με Ασπίδα Ξάνθης. Μάλιστα.
giorgos14
QUOTE(BASKET TUNE @ Mar 31 2018, 18:09 ) *
Δηλαδή μπορούμε να πούμε ότι στον Α όμιλο όλα θα παιχτούν στον αγώνα Πιερικού Αρχέλαου με Ασπίδα Ξάνθης. Μάλιστα.


Δεν θα ξεγραφα ακόμα την Λάρισα και δεν έχουμε δει καν τα Γιάννενα
BASKET TUNE
QUOTE (giorgos14 @ Mar 31 2018, 20:33 ) *
Δεν θα ξεγραφα ακόμα την Λάρισα και δεν έχουμε δει καν τα Γιάννενα


Για τη Λάρισα δε νομίζω διότι ήδη είναι στο -15, όσο για Γιάννενα εφόσον τα τελευταία χρόνια δε γινόταν πρωτάθλημα Νεανίδων στην ΕΣΚΑΒΔΕ και ως αντιπρόσωποι στο πανεπαρχιακό πήγαν <<δια βοής>> το 2015 ο ΠΑΣ, το 2016 η Νίκη Λευκάδας, το 2017 ο Πήγασος Αγρινίου, στο δε κορασίδων το 2015 η Νίκη Λευκάδας και το 2016 και 2017 ο Πήγασος Αγρινίου, πως είναι δυνατόν ξαφνικά να απόκτησε αξιόμαχη ομάδα ο ΠΑΣ;
giorgos14
ΠΑΣ Γιάννινα-Πιερικός Αρχέλαος 33-55

Ολύμπια Λάρισας-Απόλλων Πτολεμαΐδας 43-54

Η βαθμολογία
Πιερικός Αρχέλαος 2-0 4 Απόλλων Πτολεμαΐδας 1-1 3 Ασπίδα Ξάνθης 1-0 2 ΠΑΣ Γιάννινα 0-2 2 Ολύμπια Λάρισας 0-2 2
*ΠΑΣ Γιάννινα και Ασπίδα Ξάνθης έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο.
Το αυριανό πρόγραμμα
15:30 Ασπίδα Ξάνθης-Ολύμπια Λάρισας 17:15 Απόλλων Πτολεμαΐδας-ΠΑΣ Γιάννινα
Ρεπό: Πιερικός Αρχέλαος
ggrilik
Α’ Όμιλος (ΚΓ Επταπυργίου, 31/3-4/4, Θεσσαλονίκη) - 2η μέρα



Ολύμπια Λάρισας - Απόλλων Πτολεμαΐδας 43-54
Δεκάλεπτα: 14-14, 25-26, 32-37, 43-54
Διαιτητές: Αναστασιάδης Β.-Λαμπρέλλης
Ολύμπια Λάρισας (Λότφι): Μιχαηλίδου 15(2), Κούτε, Πατρικίου, Μπενέκη 26, Ζαχαρία, Πασχάλη, Μπαζούκη 1, Μακρή, Κάτρη, Μαργαρίτη 2.
Απόλλων Πτολεμαΐδας (Ζαγάρας): Μαντώ, Τσιανάκα Α. 4, Τσιανάκα Ε. 8, Σιδέρη 14(4), Σιδηροπούλου, Αντωνίου 7, Μάντσου, Τρυφωνίδου 20(5), Καραφουλίδου 1, Μίγκου, Κουρτίδου.

Όσον αφορά την Ολύμπια Λάρισας, οκ, η ομάδα συστάθηκε πριν δυό βδομάδες, βασικά απο την ομάδα κορασίδων + δύο απο την γυναικών, λογικό να μην έχει δέσιμο και καλή απόδοση. Κι επειδή είπα στην παρουσίαση των ομάδων οτι έχει μόνο την Μπενέκη σαν όπλο, mea culpa, έχει και την Γεωργία Μιχαηλίδου (PG 2001 αποκτήθηκε απο το ΑΕΒΔ ) που παίζει κι αυτή με την γυναικεία. Κι οι δύο αποκτήθηκαν φέτος για να βοηθήσουν στην Α2 όπου η Ολύμπια τα πήγε μια χαρά.
Όσον αφορά τον Απόλωνα.. Μπήκαν τα τρίποντα σήμερα για τον Απόλλωνα. Αλλά συγνώμη, δεν είναι μπάσκετ αυτό κύριοι της Πτολεμαΐδας.


ΠΑΣ Γιάννινα - Πιερικός Αρχέλαος 33-55
Δεκάλεπτα: 8-10, 13-32, 24-43, 33-55
Διαιτητές: Τσάνταλη-Μάρος
ΠΑΣ Γιάννινα (Σιαμέτης): Γκλινάβου 4, Χύτα 7, Παππά, Τσίπη 2, Βλαχοπούλου 4, Χρηστάκη, Σπύρου 7(1), Πιλάφα 2, Μακρή, Μουκουβάλα 4.
Πιερικός Αρχέλαος (Τσιρογιάννη): Καραλή 8(1), Λεκάι 10(2), Γκοτζαμάνη 14, Μπουμπουλέντρα 7, Μπαγκλαρίδου 6, Καρατάσιου 2, Δημητριάδου, Κιολέογλου 8, Γουλάντα.

Εύκολα για τον Πιερικό. Οπότε φαίνεται πως όλα θα κριθούν την Τρίτη μεταξύ Πιερικού κι Ασπίδας.

Αύριο
15:30 .. Ασπίδα Ξάνθης - Ολύμπια Λάρισας
17:15 .. Απόλλων Πτολεμαΐδας - ΠΑΣ Γιάννινα
Πιερικός Αρχέλαος: ρεπό


Γ’ Όμιλος (31/3-02/4 , Π. Φάληρο, ΚΓ Σοφία Μπεφόν) - 2η μέρα



Αίολος Μυτιλήνης - ΟΦΗ 21-44
Δεκάλεπτα: 8-18, 7-8, 6-2, 0-16
Διαιτητές: Πολυχρόνης, Λαζόγκα
Αίολος Μυτ. (Γιαννίκος): Κότσια 3, Διαμαντή, Λημναίου 3, Νίκου 1, Πηγάση, Στυλιανίδου 2, Καραβατάκη, Κόλλα 6, Αθηνέλλη, Ντουλέ 6
ΟΦΗ (Καρλάφτης): Κοντογιάννη, Ιατράκη 11, Παπαδάκη, Βατσινά 14, Μπορμπαντωνάκη, Παπαδάκη Ε., Διαμαντάκη, Κουρατόρα 5, Τζανετή, Κασαπίδη 3, Σφακιανάκη 8, Λιόντα 3

Ούτε ένα τρίποντο απο τον ΟΦΗ? Αποκλείεται. Μάλλον δεν σημείωνε η γραμματεία.. rolleyes.gif

Αιγέας Χίου - ΕΑ Καλύμνου 63-39
Δεκάλεπτα: 17-12, 10-8, 14-10, 22-9
Διαιτητές: Αγγελής-Γαρινή
Αιγέας (Γιασεμή): Λοϊζου 16, Χαλιά, Καρατζάνου 2, Μπάτση, Σβορώνου, Άγκο 10, Γιαννιώδη 5, Ντεντάι 5, Φιλιππάκη 23, Καλιγέρη, Γιαννιώδη Ε. 2
Κάλυμνος (Τσακαλίδης): Γεωργαρά 3, Νίννη 9, Βαρδαούλη 9, Αλαχούζου 4, Εργά 2, Γεωργαρά Μ. 4, Σμάλιου 2, Ζωγραφάκη, Κυπραίου, Γλυνατσή, Χρυσάκη 8

Οι Χιώτισσες βλέπω να μένουν Αθήνα μια και οι πέντε είναι κορασίδες και θα πρέπει να παίξουν και για το πανεπαρχιακό κορασίδων στο Μέτς, στις 11 Απριλίου 41.gif

Το αυριανό πρόγραμμα: 14.00 ΟΦΗ-Κάλυμνος, 16.00 Αίολος Μυτ.-Αιγέας
Αυριο
14.00 .. ΟΦΗ - ΕΑ Καλύμνου
16.00 .. Αίολος Μυτιλήνης - Αιγέας Χίου


Επίσης αύριο αρχίζει και ο Β’ Όμιλος στο Κλειστό Μεγαλόπολης με πιο σημαντικό τον αγώνα μεταξύ Εσπέρου και Σύλλα.
Και για να μην ξεχνιόμαστε


~~~ ΠΡΟΣΕΧΩΣ ~~~

1ος αγώνας πλέι οφ της ΕΣΚΑ, πρωταθλητής όποιος φτάσει τις τρείς νίκες
ΔΕ 02/04/2018 20:30 Π.ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ... ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΟ - ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ (2-0)

Τελευταίος αγώνας των πλέι οφ της ΕΣΚΑΝΑ
ΔΕ 02/04/2018 21:45 ΚΛ Κερατσινίου ... ΦΑΡΟΣ - ΚΡΟΝΟΣ Γ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ (1-1)
ggrilik
Γρήγορη ενημέρωση,

Για τον Α’ Όμιλο στο Επταπύργιο η Ασπίδα κέρδισε και την Ολύμπια εύκολα θα έλεγα, κι η Πτολεμαΐδα κέρδισε ολίγον με την ψυχή στο στόμα τα Γιαννιτσά. Φύλλα αγώνα στο site της ΕΟΚ

Αύριο:
15:30 .. Πιερικός Αρχέλαος - Απόλλων Πτολεμαΐδας
17:15 .. ΠΑΣ Γιάννινα - Ασπίδα Ξάνθης

Για τον Γ’ Όμιλο στο Π. Φάληρο τα αποτελέσματα ήταν όπως προβλέψαμε tongue.gif ΟΦΗ πρώτος, Αιγέας Χίου δεύτερος με ήττα μόνο απο τον ΟΦΗ. Φύλλα αγώνα στο site της ΕΟΚ

Για τον Β' όμιλο στην Μεγαλόπολη ο Εσπερος ΑΟΠΑ ήταν σοβαρός και κέρδισε εύκολα τον Σύλλα, την πιο επικίνδυνη ομάδα νομίζω, αλλά ας περιμένουμε να δούμε και την ομάδα της Μεγαλόπολης που ακούγεται πως κι αυτοί κάνουν καλή δουλίτσα.

ΣΥΛΛΑΣ - ΕΣΠΕΡΟΣ 36-77
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-11, 20-35, 32-57, 36-77.
ΣΥΛΛΑΣ (Φώτου): Ρηγοπούλου 3, Καπόλου 1, Καπλανάϊ, Μαστρογιαννοπούλου, Νίτσογλου 11, Τσαβόνι 21, Πατσούρα, Καρμάϊ, Υδραίου.
ΕΣΠΕΡΟΣ ΠΑΤΡΩΝ (Πέτροβιτς-Μπαλάσης): Μιχαηλίδου Ε. 8, Ψυρρή 12 (4), Νάτσκου 15 (2), Μπαλάση 1, Τσιακμά 6, Γιαννοπούλου 3, Τραγουστή 13, Ρεκουνιώτη 10, Μιχαηλίδου Κ. 4, Αργυροπούλου 6.

...

Οσόσο ψάχνοντας για τ αποτελέσματα έπεσε το μάτι μου εδώ: Διακόπηκε λόγω φραστικών επεισοδίων ο αγώνας παγκορασίδων Κάδμου-Άρη Θ ... blink.gif
Εβδομάδα των παθών κι όλας.. Είτε είναι κάποιος πιστός είτε όχι, φαίνεται πως δεν υπάρχει σεβασμός όχι μόνο προς τους διαιτητές, όχι μόνο προς τους συνανθρώπους, όχι μόνο προς τα παιδιά αλλά ούτε προς τα Θεία..

Νομίζω αυτή η ιστορία πρέπει να τελειώνει πριν γεννήσει τέρατα. Αποκλεισμός της υπεύθυνης ομάδας για δύο χρόνια νομίζω είναι ένα προσήκον μέτρο. Άθλιες καταστάσεις που βαλτώνουν απαιτούν δρακόντεια μέτρα.
ema
QUOTE(ggrilik @ Apr 2 2018, 23:01 ) *
Οσόσο ψάχνοντας για τ αποτελέσματα έπεσε το μάτι μου εδώ: Διακόπηκε λόγω φραστικών επεισοδίων ο αγώνας παγκορασίδων Κάδμου-Άρη Θ ... blink.gif
Εβδομάδα των παθών κι όλας.. Είτε είναι κάποιος πιστός είτε όχι, φαίνεται πως δεν υπάρχει σεβασμός όχι μόνο προς τους διαιτητές, όχι μόνο προς τους συνανθρώπους, όχι μόνο προς τα παιδιά αλλά ούτε προς τα Θεία..

Νομίζω αυτή η ιστορία πρέπει να τελειώνει πριν γεννήσει τέρατα. Αποκλεισμός της υπεύθυνης ομάδας για δύο χρόνια νομίζω είναι ένα προσήκον μέτρο. Άθλιες καταστάσεις που βαλτώνουν απαιτούν δρακόντεια μέτρα.


ΦΥΣΙΚΑ και απαράδεκτο να ακούγονται βρισιές μέσα στο γήπεδο.
Από την άλλη πώς σου φαίνεται που διαιτητής απείλησε να σταματήσει το παιχνίδι γιατί φίλαθλος φώναξε από την κερκίδα
"με το μανό της τραυματίστηκε;;" για τραυματισμό κοπέλας; Προφανώς έπεφτε πολύ ξύλο το οποίο δεν σφύριζε.
Στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα χωρίς να έχει προηγηθεί τίποτα άλλο. ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΒΡΙΣΙΑ!!!

Άρα, να μιλάμε και πού και πού και για αυτά τα απαράδεκτα: την αίσθηση εξουσίας που έχει ο διαιτητής και πώς τη διαχειρίζεται ειδικά στην πλάτη των παιδιών.
Και να πούμε και για το πώς γίνεται και σε κάποιους αγώνες, κάποιες ομάδες, να τυχαίνει να σφυρίζουν πάντα οι ίδιοι διαιτητές.
ggrilik
ΕΣΚΑΝΑ

Πρωταθλητής ο Φάρος - όπως είχαμε προβλέψει άλλωστε tongue.gif με τον Κρόνο να μένει απο δυνάμεις στα μισά του 4ου Δεκαλέπτου. Οι ομάδες εξάντλησαν την σειρά και μπράβο τους, πήραν καλές και δυνατές εμπειρίες.

ΦΑΡΟΣ ΚΕΡ. – ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜ. 56-48 (2-1)
Δεκάλεπτα : 19-16, 30-31, 41-40, 56-48
Διαιτητές: Πηλοίδης , Κιουλάφας , Τσαλίκης
ΦΑΡΟΣ ΚΕΡ. (Λειβάδης Παναγιωτόπουλος): Καρακασίδου 16(2) , Καραπατάκη 3(1) , Χατζηλεοντή 17(1), Καλαφάτη 3, Κοντραφούρη 17(1) , Μυσιρλή , Τζιλιάνου , Σακελλαρίδου
ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜ. ( Νικολαίδου , Ξάνθου) : Τσιμπίδη 1, Μποσγανά 20(3), Κουλουρή 5(1) , Μούτσα 4, Μπίτα , Γασπαράτου 6, Τζανέτου 10, Γρηγοροπούλου 2




ΕΣΚΑ

Καθάρισε ο Ιμπεράτωρ - όπως είχαμε προβλέψει άλλωστε tongue.gif - χωρίς να χρειαστεί να εξαντλήσει την σειρά. Επέστρεψε κι η Παρασκευή η Κοιλιά οπότε ο Παναθηναϊκός κατεβαίνει πλήρης στο Πανελλήνιο. Θα έχει πολύ ενδιαφέρον μια που κι ο ΠΑΟΚ έχει ισχυρή ομάδα αν και έχασε την ψηλή του την Θεοδώρου απο τραυματισμό στο γόνατο - καλή επάνοδο της εύχομαι - και βέβαια δεν έχει καθόλου δύσκολα παιχνίδια στα πόδια του. Αλλα κι ο Φάρος, έστω και χωρίς την άτυχη Ευτέρπη Κοζαΐτση θα είναι σίγουρα σκληρό καρύδι.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. – ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ 46-38 (3-0)
Δεκάλεπτα:13-9,25-21,38-28,46-38
Παναθηναϊκός (Καντζιλιέρης- Αρχιμανδρίτης): Κασδαγλή 8 (1), Γκαγκανάτσου , Μουρίκη, Τσέτα , Ζαρρή, Κοιλιά Ν. ,Νούλα 4, Τριανταφύλλου, Γάτου, Κοιλιά Π. 9(1), Εζέτζα 25, Κακούρη
Σπόρτιγκ(Σόφτσης): Μποντούσκα, Ζυκάι, Καράλη 10(1), Καραμπάτσου 2, Τσαφαρά 2, Κουγιάνου, Δανδουλάκη 10, Κριμιτζά 6, Σιδέρη 8, Τσιρογιάννη.



Για την ΕΣΚΑ, ανεβαίνουν στην Α' η Ευνικάρα, η Ηλιούπολη κι ο Ιάσονας και υπάρχει μια ακόμα θέση που διεκδικούν "λυσσαλέα" οι ΜΕΛΑΣ ΑΓ.ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ, ΑΕΣ ΕΝΩΣΗ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ και ΑΚΟ ΑΡΗΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ.
nikos64
QUOTE(ggrilik @ Apr 2 2018, 23:01 ) *
Οσόσο ψάχνοντας για τ αποτελέσματα έπεσε το μάτι μου εδώ: Διακόπηκε λόγω φραστικών επεισοδίων ο αγώνας παγκορασίδων Κάδμου-Άρη Θ ... blink.gif
Εβδομάδα των παθών κι όλας.. Είτε είναι κάποιος πιστός είτε όχι, φαίνεται πως δεν υπάρχει σεβασμός όχι μόνο προς τους διαιτητές, όχι μόνο προς τους συνανθρώπους, όχι μόνο προς τα παιδιά αλλά ούτε προς τα Θεία..

Νομίζω αυτή η ιστορία πρέπει να τελειώνει πριν γεννήσει τέρατα. Αποκλεισμός της υπεύθυνης ομάδας για δύο χρόνια νομίζω είναι ένα προσήκον μέτρο. Άθλιες καταστάσεις που βαλτώνουν απαιτούν δρακόντεια μέτρα.


Δεν ξερω πως ,τι και γιατι , αλλα πρωτου το διακοψει το παιχνιδι αν σεβοταν και ο ιδιος ο διαιτητης τα παιδια θα επρεπε να ζηταγε εκκενωση του γηπεδου . Εχω δει διαιτητη να το κανει και μπραβο του ,οπως εχω δει και διαιτητη να δειχνει συγκεκριμενο ατομο και να λεει αν αυτος δεν βγει εξω τελος ... οποτε αν δεν εκανε πρωτα αυτο και πηγε κατευθειαν στην διακοπη ειναι κατακριτεος και θα πρεπει να ελεγχθει. οπως και παρα πολλα αλλα που πρεπει να κανουν οι διαιτητες πχ ναναι στην ωρα τους το παρα πολυ απλο ....


benchwarmer
Το ότι στον τελικό Νεανίδων της ΕΣΚΑΝΑ πρώτες σκόρερ των 2 φιναλιστ ήταν (εντελώς αναμενόμενα) δύο Κορασίδες (η μία μάλιστα του 2003) δείχνει είτε ότι αυτές οι δύο είναι κάτι το πολύ ιδιαίτερο, είτε ότι το επίπεδο των νεανίδων είναι γενικά επιεικώς μέτριο... Φυσικά η αλήθεια είναι κάπου στη μέση, και ελπίζουμε όλη να γέρνει προς την σωστή πλευρά.
ethn
QUOTE(benchwarmer @ Apr 3 2018, 17:02 ) *
Το ότι στον τελικό Νεανίδων της ΕΣΚΑΝΑ πρώτες σκόρερ των 2 φιναλιστ ήταν (εντελώς αναμενόμενα) δύο Κορασίδες (η μία μάλιστα του 2003) δείχνει είτε ότι αυτές οι δύο είναι κάτι το πολύ ιδιαίτερο, είτε ότι το επίπεδο των νεανίδων είναι γενικά επιεικώς μέτριο... Φυσικά η αλήθεια είναι κάπου στη μέση, και ελπίζουμε όλη να γέρνει προς την σωστή πλευρά.




....είτε ότι κάνουν πολλές φορές ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ προσπαθειών (έχοντας το ελέυθερο βέβαια απο τον πάγκο...)Ε στις 20/30/40 προσπάθειες, θα βάλουν και 15/20 πόντους

Το έχω δει again and again (με την μία εξ αυτών, ακόμα περισσότερες φορές...)

Σχετικά με τον τρίτο τελικό, νομίζω αναμενόμενο το αποτέλεσμα, καλή συνέχεια στα κορίτσια του Φάρου στο Πανελλήνιο



nikos64
QUOTE(ethn @ Apr 3 2018, 17:15 ) *
....είτε ότι κάνουν πολλές φορές ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ προσπαθειών (έχοντας το ελέυθερο βέβαια απο τον πάγκο...)Ε στις 20/30/40 προσπάθειες, θα βάλουν και 15/20 πόντους

Το έχω δει again and again (με την μία εξ αυτών, ακόμα περισσότερες φορές...)

Σχετικά με τον τρίτο τελικό, νομίζω αναμενόμενο το αποτέλεσμα, καλή συνέχεια στα κορίτσια του Φάρου στο Πανελλήνιο


ειδες ομως ? κανεις δεν μιλαει ή μαλλον μιλανε βριζουν τον διαιτητη οταν η συγκεκριμενη σουταρει απο τα 8 μετρα δεν λενε τιποτα ουτε την πρωτη φορα που το κανει αλλα ουτε την 15η φορα .....

αναμενομενα ηταν τα αποτελεσματα και στους δυο τελικους και η ατακα που επεσε στον Εσκα τελικο "ευτυχως που δεν υπαρχει στατιστικη , δεν θα ξερανε τι να χρεωσουνε οι ανθρωποι αστοχο σουτ και επιθετικο ριμπαουντα ή ασσιστ?"
BASKET TUNE
Από Μεγαλόπολη μεριά η κακοποίηση του μπάσκετ σε όλο της το μεγαλείο, τι κακοποίηση; βιασμός κανονικός και μάλιστα αναπτυξιακού μπάσκετ. Και το όνομα αυτού <<προπονητής>> Σύλλα Αιδηψού. Σε αυτόν τον άνθρωπο πρέπει να του απαγορευθεί
να ξαναασχοληθεί με παιδιά.
Και εξηγούμα:

1) παίζει ζώνη 40 λεπτά, ένα καταστροφικό και βίαιο παιγνίδι, κάθε λεπτό κάνει 2-3 αλλαγές, επαναλαμβάνομαι: κάθε λεπτό 2-3 αλλαγές, άλλες παίζουν επίθεση άλλες παίζουν άμυνα. Ότι λέω το εννοώ. Δεν έγραψα τίποτα χτες για το Σύλλα επειδή έπαιζε κόντρα στη δική μου ομάδα και ίσως να μην ήμουν αντικειμενικός. Σήμερα όμως δεν άντεξα. Κόντρα στον Πελασγό έδωσε ρέστα. Απλά 1ο δεκάλεπτο 0-2 το σκορ. Γιουρούσια και ξύλο. Απίστευτα πράγματα, ο Πελασγός δεν ήξερε πως να παίξει.

2) ο <<άνθρωπος>> χτύπαγε χαστούκια τις κοπέλες στον πάγκο μετά την αλλαγή, και δεν του μίλαγε κανείς, τις έβριζε και δε μίλαγε κανείς. Οι Μεγαλοπολίτες στην κερκίδα ήταν έτοιμοι να μπουν στο γήπεδο να τον λυντσάρουν.
Σταματώ εδώ διότι είμαι πολύ εκνευρισμένος.

Για την ιστορία ο Πελασγός κέρδισε 40-18
nikos64
QUOTE(BASKET TUNE @ Apr 3 2018, 20:33 ) *
Από Μεγαλόπολη μεριά η κακοποίηση του μπάσκετ σε όλο της το μεγαλείο, τι κακοποίηση; βιασμός κανονικός και μάλιστα αναπτυξιακού μπάσκετ. Και το όνομα αυτού <<προπονητής>> Σύλλα Αιδηψού. Σε αυτόν τον άνθρωπο πρέπει να του απαγορευθεί
να ξαναασχοληθεί με παιδιά.
Και εξηγούμα:

1) παίζει ζώνη 40 λεπτά, ένα καταστροφικό και βίαιο παιγνίδι, κάθε λεπτό κάνει 2-3 αλλαγές, επαναλαμβάνομαι: κάθε λεπτό 2-3 αλλαγές, άλλες παίζουν επίθεση άλλες παίζουν άμυνα. Ότι λέω το εννοώ. Δεν έγραψα τίποτα χτες για το Σύλλα επειδή έπαιζε κόντρα στη δική μου ομάδα και ίσως να μην ήμουν αντικειμενικός. Σήμερα όμως δεν άντεξα. Κόντρα στον Πελασγό έδωσε ρέστα. Απλά 1ο δεκάλεπτο 0-2 το σκορ. Γιουρούσια και ξύλο. Απίστευτα πράγματα, ο Πελασγός δεν ήξερε πως να παίξει.

2) ο <<άνθρωπος>> χτύπαγε χαστούκια τις κοπέλες στον πάγκο μετά την αλλαγή, και δεν του μίλαγε κανείς, τις έβριζε και δε μίλαγε κανείς. Οι Μεγαλοπολίτες στην κερκίδα ήταν έτοιμοι να μπουν στο γήπεδο να τον λυντσάρουν.
Σταματώ εδώ διότι είμαι πολύ εκνευρισμένος.

Για την ιστορία ο Πελασγός κέρδισε 40-18


τωρα αγιες μερες , ημερες αγαπης γιατι μου το κανεις αυτο?
θα στο πω με πνευμα οχι των ημερων,εχουν αυτον που τους αξιζει ..... ειναι πολυ απλα τα πραγματα ....
ggrilik
Πω πω, χαμός smile.gif

1. @ benchwarmer
Εννοείται πως το επίπεδο των νεανίδων είναι μέτριο. Χρόνια τώρα. Ομοίως και των κορασίδων. Ωστόσο εντύπωσή μου είναι πως υπάρχουν αρκετοί θύλακες στην έρημο που γίνεται δουλίτσα. Λέγοντας "δουλίτσα" δεν εννοώ φυσικά να βγάλουμε παίκτριες που θα παν WNBA, αυτό είναι θέμα βάσης και τύχης. Ν'αγαπήσουν τον αθλητισμό και να καλλιεργήσουν μια νοοτροπία μαχητή, αυτό είναι το ζουμί. Οπότε δεν μιλάμε υποχρεωτικά για μπάσκετ, υπάρχουν κι άλλα αθλήματα, πιθανόν καλύτερα - ειδικά για τα μικρά παιδιά κάτω των 11-10 το μπάσκετ είναι μάλλον απ τα πιο άχρηστα αθλήματα. Γνώμη μου smile.gif

2. @ BASKET TUNE
Τι λες τώρα.. Και του έχω κάνει καλά σχόλια.. Κρείττον το μασουλείν παρά το υπερλαλείν τελικά 40.gif


3. Στα γρήγορα περι πανεπαρχιακού,

Για τον Α’ Όμιλο στο Επταπύργιο ο Πιερικός κέρδισε εύκολα τον Απόλλωνα Πτολεμαΐδας με 64-30 (δεκάλεπτα: 17-16, 37-24, 54-30, 64-30) έχοντας εξαιρετικό επιθετικό πλουραλισμό αυτή την φορά, και η Ασπίδα Ξάνθης κέρδισε τον ΠΑΣ Γιάννενα με (τυπικά γηπεδούχος ο ΠΑΣ) σκορ 37-44, δεκάλεπτα 6-9, 13-16, 9-15, 37-44. Το είδα το μάτς και η Ασπίδα έπαιζε ιδιαίτερα χαλαρά, μάλλον έκανε συντήρηση ενόψει του αυριανού καθοριστικού παιχνιδιού με τον Πιερικό. Όπως είπα η Ασπίδα έχει κατέβει με μόλις 7 παίκτριες. Οι προπονητές κύριοι κι οι δύο 41.gif

Αύριο
13:00 .. Ολύμπια Λάρισας - ΠΑΣ Γιάννινα
14:45 .. Ασπίδα Ξάνθης - Πιερικός Αρχέλαος


Για τον Β' όμιλο στην Μεγαλόπολη, εντάξει, ο Εσπερος ΑΟΠΑ θα προχωρήσει εκτός αν στραβοπατήσει υποτιμώντας μπλα μπλα ... αυτά τα λέμε για να δώσουμε ένα ενδιαφέρον και να μην φανεί πως οι αγώνες είναι άνευ αντικειμένου. Που δυστυχώς συνήθως είναι..

Στο ενδιαφέρον παιχνίδι της ημέρας, Πελασγός - Σύλλας 40-18 με δεκάλεπτα 00-02, 07-08, 14-01, 19-07.
Τα δεκάλεπτα τα λένε όλα, και νομίζω κάτι πήγε στραβά γιατί οι δύο ομάδες δεν είναι τόσο κακές για τέτοιο σκόρ 1ου ημιχρόνου. Ούτε ο Σύλλας τόσο κακός για τέτοιο σκορ 2ου ημιχρόνου.

Αν πιστέψω τον BASKET TUNE (που τον πιστεύω) κάποιοι αδικήσανε τον εαυτό τους. Αναρωτιέμαι αν έκανε κακό τελικά που οι Αιδηψιώτες πήραν την διοργάνωση. Καμιά φορά τα όνειρα θολώνουν το μυαλό. Μπορεί ν ναι κι ο χαρακτήρας του προπονητή βεβαίως, δεν γνωρίζω. Κρίμα πάντως.

Αύριο
12.00 .. Ερμιόνη - Σύλλας (ελπίζω να έχουμε τσιλάρει ωστε να το φχαρηστηθούν κι οι παγκορασίδες (γιατί περι παγκορασίδων πρόκειται) του Σύλλα..
14.00 .. Έσπερος - Πελασγός


Λοιπόν, καλό Πάσχα και μην τσουγκρίσετε τις ψυχούλες σας, μόνο τ' αβγουλάκια rolleyes.gif

ggrilik
QUOTE (ggrilik @ Apr 3 2018, 22:25 ) *
Οι προπονητές κύριοι κι οι δύο 41.gif


Κάποιος φίλος με ρώτησε αν το κύριοι το έγραψα ειρωνικά. Καθόλου. Το είδα το παιχνίδι (το έδειξε ο gr spotakia) και οι δύο προπονητές (Σιαμέτης κ' Καρά Αχμέτ) ήταν κύριοι. Και να γκάζωναν τις παίκτριες περισσότερο δεν θα με πείραζε, εννοείται. Άλλο τα γκαζώματα άλλο η κακή συμπεριφορά.

Απλά επειδή κάποιοι συνάδελφοί τους παρασύρονται (όπως πχ ο προπονητής του Αριστοτελείου στον τελικό σχολείων Θεσσαλονίκης) είπα ν' αρχίσω να δίνω τα εύσημα στους υποδειγματικούς.
nikos64
QUOTE(ggrilik @ Apr 3 2018, 22:25 ) *
1. @ benchwarmer
Εννοείται πως το επίπεδο των νεανίδων είναι μέτριο. Χρόνια τώρα. Ομοίως και των κορασίδων.


Δεν γνωριζω ο καθενας πως μετραει και πως συγκρινει . Τα στοιχεια ,τα γεγονοτα δειχνουν οτι το επιπεδο και των νεανιδων και των κορασιδων ειναι καλλιτερο απο αυτο του γυναικειου . Το πιο χαρακτηριστικο παραδειγμα ειναι η Εσκανα με τις αναπτυξιακες ομαδες και το κυπελλο .
ggrilik
QUOTE (nikos64 @ Apr 4 2018, 11:03 ) *
Δεν γνωριζω ο καθενας πως μετραει και πως συγκρινει . Τα στοιχεια ,τα γεγονοτα δειχνουν οτι το επιπεδο και των νεανιδων και των κορασιδων ειναι καλλιτερο απο αυτο του γυναικειου . Το πιο χαρακτηριστικο παραδειγμα ειναι η Εσκανα με τις αναπτυξιακες ομαδες και το κυπελλο .


Το επίπεδο του γυναικείου είναι γενικά χαμηλό γιατί πολλές παίκτριες τα παρατάνε σε νεαρή ηλικία. Για πολλούς και διάφορους λόγους, φύση του αθλήματος, οικονομικά, κακοδιοίκηση κλπ κλπ. Γι αυτό και βλέπουμε συχνά να παίρνουν τα τοπικά ομάδες κορασίδων ή νεανίδων. Εδώ στην Α2 βορρά παίζουν μέχρι και παγκορασίδες για να συμπληρωθούν τα ρόστερ.

Το επίπεδο των νεανίδων είναι επιεικώς μέτριο γιατί χωρίς ενίσχυση με κορασίδες περιλαμβάνει μόνο δύο φουρνιές. Κι αυτές αποδεκατισμένες λόγω πανελληνίων. Δεν υπάρχει αρκετά ευρεία βάση παικτριών για να δουλέψει αυτό το σχήμα του καθαρού u18. Είδες πόσες ενώσεις δεν κατεβάσανε ομάδα στο πανεπαρχιακό? Δεν κάναν καν πρωτάθλημα.

Το επίπεδο των κορασίδων είναι μέτριο, όπως το επίπεδο του γυναικείου μπάσκετ στην χώρα.

Ο μόνος τρόπος ν ' ανέβει το επίπεδο είναι να διευρυνθεί η βάση και να κάνουν καλύτερη δουλειά στην εκμάθηση των βασικών οι προπονητές των ομάδων υποδομών. Κάποιοι κάνουν, κάποιοι δεν κάνουν. Προσωπικά νομίζω πως παλιά ήταν χειρότερα. Έβλεπες μια δυο καλές και μετά το χάος. Τώρα βλέπεις αρκετές ομάδες που λίγο πολύ όλες ξέρουν ικανοποιητικά κάποια πράγματα.

Εκεί που δεν βλέπω μεγάλη πρόοδο είναι στην αθλητικότητα. Έχουμε πολλές γκάρντ ικανοποιητικού σχετικά επιπέδου και σχεδόν τίποτα απο ψηλά αθλητικά φόργουορντ. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η ΕΣΚΑ που άμα δεις σχεδόν όλα τα φόργουορντ έχουν ύψος γκάρντ. Υποπτεύομαι πως οι λόγοι είναι δύο. 1ον οι ψηλές επιλέγουν διαφορετικά αθλήματα για κάποιο λόγο, 2ον οι προπονητές επειδή νοιάζονται μόνο για την νίκη χρησιμοποιούν τις κοντές που είναι πολλές και βρίσκεις ταλαντούχες να σου σκοράρουν, και για τις ψηλές - επειδή δεν έχουν τόσο ταλέντο και χρειάζονται δουλειά και χρόνο- προτιμούν την εύκολη λύση, να μην τις δουλεύουν αλλά τις βάζουν να μαζεύουν τα σκουπίδια.
nikos64
QUOTE(ggrilik @ Apr 4 2018, 11:30 ) *
Το επίπεδο του γυναικείου είναι γενικά χαμηλό γιατί πολλές παίκτριες τα παρατάνε σε νεαρή ηλικία. Για πολλούς και διάφορους λόγους, φύση του αθλήματος, οικονομικά, κακοδιοίκηση κλπ κλπ. Γι αυτό και βλέπουμε συχνά να παίρνουν τα τοπικά ομάδες κορασίδων ή νεανίδων. Εδώ στην Α2 βορρά παίζουν μέχρι και παγκορασίδες για να συμπληρωθούν τα ρόστερ.

Το επίπεδο των νεανίδων είναι επιεικώς μέτριο γιατί χωρίς ενίσχυση με κορασίδες περιλαμβάνει μόνο δύο φουρνιές. Κι αυτές αποδεκατισμένες λόγω πανελληνίων. Δεν υπάρχει αρκετά ευρεία βάση παικτριών για να δουλέψει αυτό το σχήμα του καθαρού u18. Είδες πόσες ενώσεις δεν κατεβάσανε ομάδα στο πανεπαρχιακό? Δεν κάναν καν πρωτάθλημα.

Το επίπεδο των κορασίδων είναι μέτριο, όπως το επίπεδο του γυναικείου μπάσκετ στην χώρα.

Ο μόνος τρόπος ν ' ανέβει το επίπεδο είναι να διευρυνθεί η βάση και να κάνουν καλύτερη δουλειά στην εκμάθηση των βασικών οι προπονητές των ομάδων υποδομών. Κάποιοι κάνουν, κάποιοι δεν κάνουν. Προσωπικά νομίζω πως παλιά ήταν χειρότερα. Έβλεπες μια δυο καλές και μετά το χάος. Τώρα βλέπεις αρκετές ομάδες που λίγο πολύ όλες ξέρουν ικανοποιητικά κάποια πράγματα.

Εκεί που δεν βλέπω μεγάλη πρόοδο είναι στην αθλητικότητα. Έχουμε πολλές γκάρντ ικανοποιητικού σχετικά επιπέδου και σχεδόν τίποτα απο ψηλά αθλητικά φόργουορντ. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η ΕΣΚΑ που άμα δεις σχεδόν όλα τα φόργουορντ έχουν ύψος γκάρντ. Υποπτεύομαι πως οι λόγοι είναι δύο. 1ον οι ψηλές επιλέγουν διαφορετικά αθλήματα για κάποιο λόγο, 2ον οι προπονητές επειδή νοιάζονται μόνο για την νίκη χρησιμοποιούν τις κοντές που είναι πολλές και βρίσκεις ταλαντούχες να σου σκοράρουν, και για τις ψηλές - επειδή δεν έχουν τόσο ταλέντο και χρειάζονται δουλειά και χρόνο- προτιμούν την εύκολη λύση, να μην τις δουλεύουν αλλά τις βάζουν να μαζεύουν τα σκουπίδια.

αλληλουια !!!!! επιτελους να μπορουμε να καταλαβαινομαστε.... ειναι το γυναικειο επιπεδο μετριο προς τα κατω .....
τωρα τι φταιει? ειναι παρα πολλα ισως ομως να μπορεις να τα συμπεριλαβεις σε εκεινη την μια λεξη που ειπε ο new kid in town Αρης , αναξιοπρεπεια....
ggrilik
Δεν συμφωνούμε. Δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει η αναξιοπρέπεια η οποία είναι ένα ανθρώπινο χαρακτηριστικό και συνεπώς την συναντάς ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΛΑΤΗ και ΜΗΚΗ της υφηλίου με αυτά που είπα εγώ πιο πάνω. Δεν λέω να το ανεχόμαστε, αλλά είναι ματαιοπονία να πιστεύουμε πως το "κακό" θα ξεριζωθεί επειδή του ρίχνουμε κάθε πρωί κατάρες. Θα περιοριστεί σιγά σιγά αν και εφόσον αυξηθούν οι επιλογές. ΚΑΝΕΙΣ δεν θέλει να είναι αναξιοπρεπής.

Να προσθέσω και κάτι ακόμα στα προβλήματα, τα αδύναμα πρωταθλήματα. Ακόμα κι η Α1 αδύναμη είναι. Συνεπώς εκτός αν μιλάμε για ταλεντάρα και εργασιομανή στυλ Μάλτση η συμμετοχή σε αδύναμο πρωτάθλημα κάνει την εξέλιξη πιο αργή και πιο δύσκολη υπόθεση.

Τέλος πάντων, εγώ είπα πέντε μπούρδες, ας κάτσουν οι γνώστες να καταγράψουν τις αιτίες και να βρουν αντίδοτα με ορίζοντα ένα μακρύ βάθος χρόνου. Το πρόβλημα είναι πως ο συντονιστής που θα μπορούσε να εκκινήσει κάτι απο πάνω προς τα κάτω, δλδ η ΕΟΚ δεν βλέπει πρόβλημα (δλδ δεν ενδιαφέρεται) οπότε .. βλέπουμε τι μπορεί να γίνει απο κάτω προς τα πάνω.
nikos64
QUOTE(ggrilik @ Apr 4 2018, 12:21 ) *
Δεν συμφωνούμε. Δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει η αναξιοπρέπεια η οποία είναι ένα ανθρώπινο χαρακτηριστικό και συνεπώς την συναντάς ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΛΑΤΗ και ΜΗΚΗ της υφηλίου με αυτά που είπα εγώ πιο πάνω. Δεν λέω να το ανεχόμαστε, αλλά είναι ματαιοπονία να πιστεύουμε πως το "κακό" θα ξεριζωθεί επειδή του ρίχνουμε κάθε πρωί κατάρες. Θα περιοριστεί σιγά σιγά αν και εφόσον αυξηθούν οι επιλογές. ΚΑΝΕΙΣ δεν θέλει να είναι αναξιοπρεπής.



τσαμπα χαρηκα sad.gif

να καθησω να αναλυσω για να καταλαβεις? μπα δεν θα βγει τιποτα ...... απλα καθε πολιτισμος, καθε κοινωνια αποδεχεται διαφορα σαν αξιοπρεπη και αλλα σαν αναξιοπρεπη ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ παντου το ιδιο . Να μην αναφερω παραδειγματα ειδικα αυτα που αφορουν το γυναικειο φυλο ολοι τα γνωριζουμε .....
ναι σωστα λες "ΚΑΝΕΙΣ δεν θέλει να είναι αναξιοπρεπής" αλλα γνωριζει ποτε ειναι αναξιοπρεπης ?
Τελος παντων δεν γινεται να συννενοηθουμε εμεις οι δυο .

Καλη Ανασταση και Καλο Πασχα
ggrilik
Νίκο σαφώς και κάθε κοινωνία έχει διαφορετικές αξίες.

Για να δούμε. Μπορώ να σου πω τι γίνεται στην Αμερική. Προπονητές δίνουν εντολή η μπάλα να πηγαίνει μόνο σε δύο ή τρείς καλούς κι οι άλλοι απλά κάνουν σκρίν και παλεύουν για ρημπάουντ. Για την νίκη φυσικά. Μπαμπάδες προωθούν τα παιδιά τους. Μαμάδες βάζουν τρικλοποδιές σε άλλα παιδιά. κλπ κλπ κλπ. Αυτά υπήρχαν και πριν την κρίση, με την κρίση μοιάζει να επιτάθηκαν - βλέπεις οι άνθρωποι έχουν ανάγκες, οικογένειες κι όταν η ανασφάλεια πέφτει πάνω τους κάποιοι σπάνε και παρασέρνουν κι άλλους.. Και μπορεί να φτάσει σε γενική άτακτη υποχώρηση - για να δανειστώ στρατιωτική ορολογία. Αλλά υπήρχαν και πριν.

Ο καθένας λοιπόν έχει τις αντιστάσεις του, απο το 0 ως το 100, ανάλογα με τις διαθέσιμες επιλογές του, τον χαρακτήρα του και με την γενικότερη κουλτούρα φυσικά. Ο όγκος των διαθέσιμων επιλογών αλλάζει στον χρόνο, και με την σειρά του αλλάζει και την κουλτούρα σιγά σιγά. Αν οι επιλογές είναι άφθονες οι "αξιοπρεπείς" αυξάνουν και σιγά σιγά η αξιοπρέπεια είναι η νόρμα της κοινωνίας κι η αναξιοπρέπεια το κατακριτέο. Αν οι επιλογές στενεύουν σε βαθμό ασφυξίας οι αναξιοπρεπείς αυξάνουν και σιγα σιγά η νόρμα γίνεται η αναξιοπρέπεια κι οι αξιοπρεπείς είναι οι ηλίθιοι του χωριού. Γενική άτακτη υποχώρηση.

Αν δεχτείς πως οι άνθρωποι είμαστε όντα αδύναμα θα δεχτείς και την ύπαρξη της αναξιοπρέπειας σαν υπαρκτή ανθρώπινη δυσχέρεια, θα βλέπεις τους αναξιοπρεπείς με κάποια συμπάθεια και θα κάνεις ότι είναι δυνατόν να έχεις διαθέσιμες επιλογές ώστε να μην βρεθείς ποτέ στην δυσχερή κατάσταση να φτάσεις στο όριο των αντιστάσεών σου.
Αν δεχτείς πως οι άνθρωποι είμαστε Θεοί θα βλέπεις τους αναξιοπρεπείς σαν μιάσματα και θα πάρεις την ρότα που χάραξε ο Δον Κιχώτης. rolleyes.gif

Το κουστουμάκι που μας έχει ράψει ο Θεούλης είναι απλό. Παχαίνεις σου φαίνεται στενό, αδυνατίζεις σου φαίνεται φαρδύ, αλλά και στα σωστά κιλά να είσαι πάντα κάπου θα σου πέφτει φαρδύ, κάπου θα σε στενεύει. 19.gif 19.gif 19.gif
ggrilik
Ασπίς Ξάνθης- Πιερικός Αρχέλαος Β' Φάση Α' Ομ. Πανελληνίου Νεανίδων, ζωντανά απο GrSpotakia

https://www.youtube.com/watch?v=DmY2Q2TzhHU

Νομίζω αυτές οι παίκτριες της επαρχίας αξίζουν επίσης της προσοχής μας smile.gif
nikos64
QUOTE(ggrilik @ Apr 4 2018, 13:15 ) *
Νίκο σαφώς και κάθε κοινωνία έχει διαφορετικές αξίες.


μπα δεν γινεται καποιο στοιχημα εχεις βαλει εις βαρος μου ...... οχι δεν θα ενδωσω .......
ggrilik
ΑΠΣ Ασπίς 2001 Ξάνθης - ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 43-58
Δεκάλεπτα 9-10, 24-28, 35-40, 43-58

Η Ασπίδα με μόνο επτά παίκτριες δεν άντεξε ως το τέλος, οπότε πανάξια ο Πιερικός πάει Πανελλήνιο. Ωραίο παιχνιδάκι, αν και κάτι το άγχος κάτι η φανερή έλλειψη δύσκολων παιχνιδιών μας στέρησαν ένα ακόμα καλύτερο παιχνίδι, νομίζω. Μπράβο πάντως και στις δύο αυτές ομάδες. Κάνουν δουλίτσα. Σε αντίθεση με κάποιους άλλους (λέγε με Απόλλωνα Πτολεμαϊδας)

Η υπόσχεση οτι δεν θα σταματησουν να μάχονται

Και τα πανηγύρια των νικητών




Έχουμε λοιπόν την εξάδα του Πανελληνίου, Παναθηναϊκός, ΠΑΟΚ, Φάρος, Έσπερος ΑΟΠΑ, ΟΦΗ, και Πιερικός Αρχέλαος.
nikmamba
QUOTE (benchwarmer @ Apr 3 2018, 17:02 ) *
Το ότι στον τελικό Νεανίδων της ΕΣΚΑΝΑ πρώτες σκόρερ των 2 φιναλιστ ήταν (εντελώς αναμενόμενα) δύο Κορασίδες (η μία μάλιστα του 2003) δείχνει είτε ότι αυτές οι δύο είναι κάτι το πολύ ιδιαίτερο, είτε ότι το επίπεδο των νεανίδων είναι γενικά επιεικώς μέτριο... Φυσικά η αλήθεια είναι κάπου στη μέση, και ελπίζουμε όλη να γέρνει προς την σωστή πλευρά.

ε νταξει στο φαρο ειναι τριπλετα που κανει τη δουλεια.μια κορασιδα(χατζηλεοντη) και 2 νεανιδες(καρακασδιου-κοντραφουρη)
giorgos14
QUOTE(ggrilik @ Apr 4 2018, 15:01 ) *
ΑΠΣ Ασπίς 2001 Ξάνθης - ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 43-58
Δεκάλεπτα 9-10, 24-28, 35-40, 43-58

Η Ασπίδα με μόνο επτά παίκτριες δεν άντεξε ως το τέλος, οπότε πανάξια ο Πιερικός πάει Πανελλήνιο. Ωραίο παιχνιδάκι, αν και κάτι το άγχος κάτι η φανερή έλλειψη δύσκολων παιχνιδιών μας στέρησαν ένα ακόμα καλύτερο παιχνίδι, νομίζω. Μπράβο πάντως και στις δύο αυτές ομάδες. Κάνουν δουλίτσα. Σε αντίθεση με κάποιους άλλους (λέγε με Απόλλωνα Πτολεμαϊδας)

Η υπόσχεση οτι δεν θα σταματησουν να μάχονται

Και τα πανηγύρια των νικητών




Έχουμε λοιπόν την εξάδα του Πανελληνίου, Παναθηναϊκός, ΠΑΟΚ, Φάρος, Έσπερος ΑΟΠΑ, ΟΦΗ, και Πιερικός Αρχέλαος.


Αντικειμενικα η καλύτερη ομάδα πήγε στο πανελλήνιο. Συγχαρητήρια σε όλα τα κορίτσια για την προσπάθεια τους και για τον υπερπολυτιμο χρόνο που αφιερωσαν στα γήπεδα στερωντας από τον εαυτό τους εξόδους και χαλαρες στιγμές. Και λίγο παραπάνω συγχαρητήρια στις κοριτσαρες μας της Ασπίδας που παλεψαν μέχρι τέλους, σχεδόν εκμηδεμισαν σε κάθε ματς τα ατού του αντιπάλου αλλά λυγισαν στο τελευταίο 15λεπτο της διοργάνωσης.
nikos64
και μιας που αμερικη ακομα δεν γιναμε (και εμεις μιλαμε οχι μονο για τον/τους πρωτους) να ολοκληρωσουμε την εσκα

ΝΕΑΝΙΔΕΣ: ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΘΕΣΗ ΚΑΤΕΚΤΗΣΕ Η ΟΜΑΔΑ ΜΑΣ ΣΤΗΝ Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ


ΔΕΥΤΕΡΑ 02/04 : ΓΣΑΠ – ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ: 66–30

Δεκάλεπτα : 30-03, 17-13, 12-04, 07-10

Την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν οι νεάνιδές μας στο Πρωτάθλημα Α’ Κατηγορίας της ΕΣΚΑ μετά τη νίκη τους επί του Κρόνου Γέρακα στον μικρό τελικό! Η ομάδα μας μπήκε στον αγώνα ορμητικά, τα κορίτσια για ακόμη μια αγωνιστική κατέθεσαν την ψυχή τους και έκλεισαν την περίοδο με πολύ καλή απόδοση! Θερμά συγχαρητήρια σε όλες τις αθλήτριες και την προπονήτριά τους για την εξαιρετική τους πορεία στο φετινό Πρωτάθλημα! Δούλεψαν σκληρά, λειτούργησαν υποδειγματικά σαν ομάδα και έδειξαν πρόσωπο πρωταθλητή! Ευχόμαστε σε όλες να έχουν τη δύναμη να προσπαθούν πάντα και να πετυχαίνουν τους στόχους τους. Για τις αθλήτριες Χριστίνα Αμίτση, Αντιγόνη Δαμουλάκη, Κόνι Κανιαδάκη, Ειρήνη Κούκη, Νίκη Σαπαλίδου και Μαρία Τοτώνη, οι οποίες περνάνε πλέον ηλικιακά στην κατηγορία των γυναικών, ήταν ο τελευταίος αγώνας στα τμήματα υποδομής του Συλλόγου μας. Τις ευχαριστούμε θερμά για την προσπάθεια και την προσήλωσή τους και τους ευχόμαστε καλή επιτυχία στις ακαδημαϊκές τους υποχρεώσεις και στο νέο τους ξεκίνημα! Στο επανιδείν!

ΓΣΑΠ (Αργυρίου): Χονδροπούλου, Μπεζαίτη 2, Πλώτα, Αμίτση 8(2), Σαπαλίδου 5, Κανιαδάκη 4, Τοτώνη 8, Χριστοδούλου, Κούκη 28(3), Δαμουλάκη 11(1), Ζανίκα, Χριστοπούλου.
ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ (Παπαδέλος, Χατζηιωαννίδης): Πέππα 3(1), Βλαχοπούλου 3, Ανδρικοπούλου, Κυρίδη, Χειλάκη 15(1), Μπαναβού, Κυριακάκη Β., Κυριακάκη Α, Κολλιαδήμα 6, Γκούτσοτλα 2, Γρύλλια


υ.γ.1. βεβαια το σουλουπωσα λιγο καθοτι στο σαιτ της Αγιας εχουν ξεχασει διαφορα αναμεσα στις δυο συνθεσεις

2. το σχολιο τους για τον αγωνα με τον σπορτιγκ

ΠΕΜΠΤΗ 29/03/18: ΓΣΑΠ – ΣΠΟΡΤΙΓΚ: 49–56

Δεκάλεπτα : 12-19, 19-11, 12-04, 06-22

Μετά από ένα δυνατό παιχνίδι, γεμάτο πάθος και από τις δυο πλευρές, η ομάδα μας δεν κατάφερε να επικρατήσει του Σπόρτιγκ και να προκριθεί στον τελικό! Η ομάδα μας μπήκε στο γ’ δεκάλεπτο με βραχεία κεφαλή ενός πόντου, την οποία διεύρυνε μέχρι τους εννέα ως στο τέλος του. Στο δ’ όμως δεκάλεπτο για μια σειρά από λόγους (άγχος; κούραση, εκνευρισμός,), τα κορίτσια μας δεν μπόρεσαν να συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό. Συγχαρητήρια σε όλα τα κορίτσια και την προπονήτριά τους για την προσπάθειά τους και πάνω από όλα για την κατάθεση ψυχής! Επόμενη και τελευταία αγωνιστική του Πρωταθλήματος, ο μικρός τελικός με ΚΡΟΝΟ Γέρακα τη Δευτέρα 2 Απριλίου εντός έδρας (21.30). αγώνα τους χάρησε τη νίκη. Το παιχνίδι έγινε σε πολύ ωραιο κλίμα με άψογη συμπεριφορά αθλητριών, κερκιδας και διαιτησιας. Συγχαρητήρια σε όλη την ομαδα για την προσπάθεια!
benchwarmer
Σε αναμονή των ρόστερ, είτε από την ομοσπονδία είτε από τον ggrilik tongue.gif

ΤΕΤΑΡΤΗ 11/4/2018
16.00 ΑΣ ΠΑΟΚ – ΣΦΚ ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ
18.00 ΟΦΗ – ΕΣΠΕΡΟΣ ΑΟΠΑ
19.30 ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ
20.00 ΑΟ ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ

ΠΕΜΠΤΗ 12/4/2018
16.00 ΣΦΚ ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ – ΟΦΗ
18.00 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ – ΑΣ ΠΑΟΚ
20.00 ΕΣΠΕΡΟΣ ΑΟΠΑ – ΑΟ ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13/4/2018
15.00 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ – ΣΦΚ ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ
17.00 ΑΟ ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ – ΟΦΗ
19.00 ΑΣ ΠΑΟΚ – ΕΣΠΕΡΟΣ ΑΟΠΑ

ΣΑΒΒΑΤΟ 14/4/2018
14.00 ΣΦΚ ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ – ΑΟ ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ
16.00 ΕΣΠΕΡΟΣ ΑΟΠΑ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ
18.00 ΟΦΗ – ΑΣ ΠΑΟΚ

ΚΥΡΙΑΚΗ 15/4/2018
10.00 ΕΣΠΕΡΟΣ ΑΟΠΑ – ΣΦΚ ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ
12.00 ΑΣ ΠΑΟΚ – ΑΟ ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ
14.00 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ – ΟΦΗ
15.30 ΤΕΛΕΤΗ ΛΗΞΗΣ


Και η καθιερωμένη ευχή όπως κάθε χρόνο, μακάρι οι 3 επαρχιακές ομάδες να μην είναι σάκοι του μποξ...
benchwarmer
Και να και τα ρόστερ (για τα ύψη φυσικά μην παίρνετε όρκο)

ΕΣΠΕΡΟΣ Α.Ο.Π.Α.
4 ΜΙΧΑΗΛΙΔΟΥ ΕΛΕΝΗ-ΕΙΡΗΝΗ 2002 1.80 3
5 ΨΥΡΡΗ ΔΙΟΝΥΣΙΑ 2001 1.65 1
6 ΝΑΤΣΚΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ 2002 1.75 2
8 ΜΠΑΛΑΣΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ 2002 1.75 4-5
9 ΤΣΙΑΚΜΑ ΔΕΣΠΟΙΝΑ 2001 1.70 2
10 ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΥ ΟΛΓΑ 2003 1.73 4-5
11 ΤΡΑΓΟΥΣΤΗ ΙΩΑΝΝΑ 2001 1.75 4
12 ΡΕΚΟΥΝΙΩΤΗ ΒΑΡΒΑΡΑ 2001 1.82 5
13 ΜΙΧΑΗΛΙΔΟΥ ΚΑΛΛΙΟΠΗ-ΜΑΡΙΑ 2002 1.80 3
14 ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΑΓΓΕΛΙΚΗ 2001 1.70 4
Προπονητής: Π. Πέτροβιτς

Α.Σ. ΠΑΟΚ
4 ΣΙΑΚΑΒΑΡΑ ΜΑΡΙΝΑ 2000 1.72 2
5 ΜΟΥΜΤΖΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ 2001 1.68 1
6 ΚΑΛΟΥΤΣΙΚΟΥ ΝΙΚΟΛΕΤΑ 2001 1.77 4
7 ΠΟΛΥΜΕΝΗ ΛΑΜΠΡΙΝΗ 2003 1.75 3
8 ΛΕΞΑ ΑΘΗΝΑ2002 1.74 3
9 ΖΕΡΒΑ ΕΛΒΙΡΑ 2000 1.72 2
10 ΚΡΙΜΙΛΗ ΙΩΑΝΝΑ 2001 1.75 2
11 ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΟΥ ΜΑΡΙΑ 2001 1.77 4
12 ΓΕΝΝΑΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ 2003 1.76 4
13 ΣΤΕΡΓΙΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ 2000 1.77 4
14 ΔΑΙΜΟΝΑΚΟΥ ΜΑΡΙΑΝΘΗ 2001 1.83 5
15 ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΑΝΤΙΓΟΝΗ 2002 1.88 5
16 ΦΕΙΔΑ ΕΛΙΣΣΑΒΕΤ 2002 1.73 3
17 ΚΑΤΣΑΜΟΥΡΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ 2001 1.81 4
18 ΦΙΛΙΟΥ ΕΥΦΗΜΙΑ 2002 1.71 2
Προπονητής: Βασίλης Μασλαρινός

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο.
4 ΚΑΣΔΑΓΛΗ ΒΙΚΥ 2000 1.78 1-2
5 ΓΚΑΓΚΑΝΑΤΣΟΥ ΑΝΤΙΓΟΝΗ 2000 1.74 2-3
6 ΜΟΥΡΙΚΗ ΕΥΣΤΡΑΤΙΑ 2001 1.74 2-3
7 ΤΣΕΤΑ ΦΙΛΙΤΣΑ 2000 1.76 1-2
8 ΖΑΡΡΗ ΒΑΣΙΑ2001 1.80 4-5
9 ΚΟΙΛΙΑ ΝΙΚΟΛΕΤΑ 2001 1.76 2-3
10 ΝΟΥΛΑ ΚΑΤΕΡΙΝΑ 2000 1.76 2-3
11 ΤΑΡΛΑ ΕΥΗ 2002 1.84 3-4
13 ΚΟΙΛΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 2001 1.77 1-2
14 ΕΖΕΤΖΑ ΣΥΝΘΙΑ 2001 1.90 5
15 ΚΑΚΟΥΡΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ 2000 1.78 4-5
17 ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ ΤΖΩΡΤΖΙΝΑ 2002 1.84 4-5
19 ΓΑΤΟΥ ΛΥΔΙΑ 2001 1.82 4-5
Προπονητές: Γιώργος Καντζιλιέρης, Ηλίας Αρχιμανδρίτης

ΟΦΗ
4 ΦΡΑΓΚΑΚΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ2002 1.78 4
5 ΙΑΤΡΑΚΗ ΧΑΡΟΥΛΑ 2002 1.65 1
6 ΠΑΠΑΔΑΚΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ 2001 1.73 2
7 ΒΑΤΣΙΝΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ 2001 1.72 2-3
8 ΜΠΟΡΜΠΑΝΤΩΝΑΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ2001 1.70 2
9 ΠΑΠΑΔΑΚΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ 2002 1.72 2
10 ΔΙΑΜΑΝΤΑΚΗ ΠΕΛΑΓΙΑ 2001 1.74 4
11 ΚΟΥΡΑΤΟΡΑ ΣΤΥΛΙΑΝΗ 2001 1.67 1-2
12 ΤΖΑΝΕΤΗ ΕΛΙΣΑΒΕΤ2001 1.79 4
13 ΚΑΣΑΠΙΔΗ ΜΑΡΙΑ-ΕΛΕΝΗ 2001 1.89 5
14 ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ 2001 1.76 5
15 ΛΙΟΝΤΑ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ 2001 1.74 3-4
- ΚΟΝΤΟΓΙΑΝΝΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ 2002 1.76 5
Προπονητής: Εμμανουήλ Καρλάφτης

Σ.Φ.Κ. ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ
4 ΚΑΡΑΛΗ ΟΛΥΜΠΙΑ 2003 1.65 1
6 ΚΙΟΛΕΟΓΛΟΥ ΝΙΚΟΛΕΤΑ 2004 1.70 2-3
8 ΛΕΚΑΪ ΜΠΡΙΣΤΝΑ 2003 1.70 1-2-3
9 ΓΚΟΤΖΑΜΑΝΗ ΑΘΑΝΑΣΙΑ 2000 1.74 1-2
10 ΜΠΟΥΜΠΟΥΛΕΝΤΡΑ ΕΡΜΙΟΝΗ-ΙΩΑΝΝΑ 2002 1.74 3-4
11 ΜΠΑΓΚΛΑΡΙΔΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ 2000 1.79 4-5
13 ΚΑΡΑΤΑΣΙΟΥ ΞΑΝΘΙΠΗ 2003 1.75 1-2
14 ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΟΥ ΕΛΠΙΔΑ 2001 1.84 5
15 ΓΟΥΛΑΝΤΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 2001 1.81 5
Προπονήτρια: Τασούλα Τσιρογιάννη

Α.Ο. ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ
4 ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΖΑΧΑΡΟΥΛΑ 2001 1.72 5
5 ΚΑΡΑΚΑΣΙΔΟΥ ΛΙΛΙΑ-ΑΝΝΑ 2001 1.60 1
6 ΚΙΑΟΥΛΙΑ ΜΑΛΑΜΑΤΕΝΙΑ 2001 1.64 1
7 ΚΑΡΑΠΑΤΑΚΗ ΖΑΧΑΡΟΥΛΑ-ΜΑΡΙΑ 2002 1.52 1
8 ΚΙΑΟΥΛΙΑ ΜΑΡΙΑ 2001 1.64 2
9 ΚΑΛΑΦΑΤΗ ΕΥΔΟΚΙΑ 2001 1.62 2
10 ΚΟΝΤΡΑΦΟΥΡΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ 2001 1.80 4
12 ΕΥΤΕΡΠΗ ΚΟΤΖΑΪΤΣΗ 2000 1.73 3
13 ΤΖΙΛΙΑΝΟΥ ΑΝΔΡΟΝΙΚΗ 2001 1.70 5
14 ΣΑΚΕΛΛΑΡΙΔΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ 2003 1.78 5
15 ΜΠΑΙΜΠΑΚΗ ΜΑΡΙΑ 2001 1.70 3
17 ΜΥΣΙΡΛΗ ΘΕΣΣΑΛΙΑ-ΜΑΡΙΑ 2000 1.62 2
18 ΧΑΤΖΗΛΕΟΝΤΗ ΙΩΑΝΝΑ 2002 1.83 4
Προπονητής: Γιώργος Λειβάδης

Και έχουμε και το ευχάριστο νέο ότι όλα τα παιχνίδια θα καλυφθούν ζωντανά από το κανάλι της ομοσπονδίας στο youtube.
ema
QUOTE(benchwarmer @ Apr 10 2018, 19:23 ) *
Και να και τα ρόστερ (για τα ύψη φυσικά μην παίρνετε όρκο)
....


Βάσει της προκήρυξης της ΕΟΚ μόνο 12 αθλήτριες δικαιούνται συμμετοχή Άρα κάποια από τα ρόστερ θα είναι τροποποιημένα
ggrilik
Λοιπόν, αρχίζει αύριο το 32ο Πανελλήνιο Νεανίδων στην Αιδηψό και θα υπάρχει και μετάδοση απ το κανάλι της ΕΟΚ

Αν πάρουμε ως βάση αναφοράς το περσινό πανελλήνιο κορασίδων και υποθέσουμε πως όλες οι παίκτριες έχουν βελτιωθεί εξ ίσου έχουμε τα εξής:

Φάρος Κερατσινίου. Ο Φάρος είχε την ατυχία να χάσει την Ευτέρπη Κοτζαΐτση που ήταν σημαντική ενίσχυση σε καίρια θέση (στα γκάρντ). Συνεπώς θα δούμε ένα παρόμοιο πρόσωπο με το περσινό, με την γνωστή τριπλέτα συν το supporting cast. Όσο το supporting cast παίζει καλή άμυνα και βοηθάει λίγο και στο σκοράρισμα με μακρινά σουτ μπορεί να νικήσει τον οποιοδήποτε - αρκεί η τριπλέτα του να πιάσει αρκετά καλή απόδοση - πράγμα που δεν έκανε πέρσι ίσως κι λόγω απειρίας. Οι πιθανότητες όμως δεν είναι υπέρ του, χωρίς να τον αποκλείουσουμε κι όλας.

Παναθηναϊκός. Περίπου η ίδια ομάδα που πήρε το περσινό κορασίδων (λείπει η Σαββίνα Καράλη που πήγε Σπόρτιγκ) σύν τρείς ικανές διχίλιαρες, Κασδαγλή, Τσέτα, Νούλα. Σύν το γεγονός πως έχει την εξαιρετική Σύνθια Εζέτζα η οποία όμως σε αγώνες νεανίδων δεν μπορεί να δείξει πλήρως την αξία της καθαρά λόγω της μικρής αγωνιστικής έκτασης αυτών των παιχνιδιών (μικρού spacing). Σύν το ότι ο ΠΑΟ έχει εμπειρία έχοντας παίξει δύσκολα παιχνίδια εναντίων των ισχυρών ομάδων του Σπόρτιγκ και της Αγίας Παρασκευής. Συν το οτι οι παίκτριές του έχουν καλό σούτ και είναι ρίσκο να τον παίξεις ζώνη.

ΠΑΟΚ. Η ενίσχυση με την Κριμίλη τον έχει μετατρέψει σε ομάδα διεκδικητή. Ατυχώς έχασε την ψηλή του, την Θεοδώρου απο τον γνωστό ακατονόμαστο τραυματισμό , έχει όμως καλά γκάρντ, έχει σουτέρ (πχ την Στεργίου που αν βρεθεί σε μέρα είναι πολύ επικίνδυνη) έχει και μερικά γρήγορα και σχετικά ψηλά φόργουορντ με καλά τελειώματα που θα μπορούσε να εκμεταλλευτεί σε αιφνιδιασμούς. Συνεπώς ο ΠΑΟΚ μπορεί να παίξει ένα πολύ ωραίο σμόλμπολ ικανό να δυσκολέψει εξαιρετικά και τον Φάρο αλλά και τον ΠΑΟ. Θα μπορούσε να το παίξει. Το ερώτημα είναι αν ξέρει να το παίξει. Γιατί απο δύσκολους αγώνες, ο ΠΑΟΚ, μηδέν. Θα εκπλαγώ αν τον δω να παίζει σύμφωνα με τις δυνατότητές του, αλλά του το εύχομαι 41.gif 41.gif

Οι επαρχιακές θα ζοριστούν, με πιθανότερη σειρά τον Έσπερο μάλλον για την 4η θέση, τον ΟΦΗ (που σε σχέση με πέρσι δεν έχει και την Παπαμαρκάκη) στην 5η και τον Πιερικό στην 6η. Βέβαια παιχνίδια υποδομών είναι, τίποτα δεν αποκλείεται και μακάρι να έχουμε "αγωνιστικές" αναμπουμπούλες. huh.gif
Κι σε κάθε περίπτωση λίγη προσοχή στους τοίχους του κλειστού Αιδηψού - παραείναι κοντά στην γραμμή, και να το χαρούν όλοι οι συμμετέχοντες!
wav.gif

Οι συνθέσεις των ομάδων όπως τις δίνει η ΕΟΚ (μερικά ύψη μου μοιάζουν φουσκωμένα αλλά θα συγκρίνουμε με το benchmark και θα δούμε rolleyes.gif

ΕΣΠΕΡΟΣ Α.Ο.Π.Α.

Νο Ονοματεπώνυμο ... Έτος γέννησης .. Ύψος .. Θέση
----------------------------------------------------------------------
4 ΜΙΧΑΗΛΙΔΟΥ ΕΛΕΝΗ-ΕΙΡΗΝΗ ... 2002 .. 1.80 .. 3
5 ΨΥΡΡΗ ΔΙΟΝΥΣΙΑ ............ 2001 .. 1.65 .. 1
6 ΝΑΤΣΚΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ........ 2002 .. 1.75 .. 2
8 ΜΠΑΛΑΣΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ....... 2002 .. 1.75 .. 4-5
9 ΤΣΙΑΚΜΑ ΔΕΣΠΟΙΝΑ ......... 2001 .. 1.70 .. 2
10 ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΥ ΟΛΓΑ ..... 2003 .. 1.73 .. 4-5
11 ΤΡΑΓΟΥΣΤΗ ΙΩΑΝΝΑ ....... 2001 .. 1.75 .. 4
12 ΡΕΚΟΥΝΙΩΤΗ ΒΑΡΒΑΡΑ .... 2001 .. 1.82 .. 5
13 ΜΙΧΑΗΛΙΔΟΥ ΚΑΛΛΙΟΠΗ-ΜΑΡΙΑ ... 2002 .. 1.80 .. 3
14 ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΑΓΓΕΛΙΚΗ ...... 2001 .. 1.70 .. 4

Προπονητής: Π. Πέτροβιτς




Α.Σ. ΠΑΟΚ

Νο Ονοματεπώνυμο ... Έτος γέννησης .. Ύψος .. Θέση
----------------------------------------------------------------------
4 ΣΙΑΚΑΒΑΡΑ ΜΑΡΙΝΑ ........ 2000 .. 1.72 .. 2
5 ΜΟΥΜΤΖΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ .... 2001 .. 1.68 .. 1
6 ΚΑΛΟΥΤΣΙΚΟΥ ΝΙΚΟΛΕΤΑ ... 2001 .. 1.77 .. 4
7 ΠΟΛΥΜΕΝΗ ΛΑΜΠΡΙΝΗ ... 2003 .. 1.75 .. 3
8 ΛΕΞΑ ΑΘΗΝΑ ................. 2002 .. 1.74 .. 3
9 ΖΕΡΒΑ ΕΛΒΙΡΑ ............... 2000 .. 1.72 .. 2
10 ΚΡΙΜΙΛΗ ΙΩΑΝΝΑ ......... 2001 .. 1.75 .. 2
11 ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΟΥ ΜΑΡΙΑ ... 2001 .. 1.77 .. 4
12 ΓΕΝΝΑΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ .... 2003 .. 1.76 .. 4
13 ΣΤΕΡΓΙΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ... 2000 .. 1.77 .. 4
14 ΔΑΙΜΟΝΑΚΟΥ ΜΑΡΙΑΝΘΗ ... 2001 .. 1.83 .. 5
15 ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΑΝΤΙΓΟΝΗ .... 2002 .. 1.88 .. 5 --δεν θ'αγωνιστεί
16 ΦΕΙΔΑ ΕΛΙΣΣΑΒΕΤ ......... 2002 .. 1.73 .. 3
17 ΚΑΤΣΑΜΟΥΡΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ ..... 2001 .. 1.81 .. 4
18 ΦΙΛΙΟΥ ΕΥΦΗΜΙΑ ......... 2002 .. 1.71 .. 2

Προπονητής: Βασίλης Μασλαρινός





ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο.

Νο Ονοματεπώνυμο ... Έτος γέννησης .. Ύψος .. Θέση
----------------------------------------------------------------------
4 ΚΑΣΔΑΓΛΗ ΒΙΚΥ ........ 2000 .. 1.78 .. 1-2
5 ΓΚΑΓΚΑΝΑΤΣΟΥ ΑΝΤΙΓΟΝΗ ... 2000 .. 1.74 .. 2-3
6 ΜΟΥΡΙΚΗ ΕΥΣΤΡΑΤΙΑ ... 2001 .. 1.74 .. 2-3
7 ΤΣΕΤΑ ΦΙΛΙΤΣΑ ......... 2000 1.76 .. 1-2
8 ΖΑΡΡΗ ΒΑΣΙΑ ............ 2001 .. 1.80 .. 4-5
9 ΚΟΙΛΙΑ ΝΙΚΟΛΕΤΑ ..... 2001 .. 1.76 .. 2-3
10 ΝΟΥΛΑ ΚΑΤΕΡΙΝΑ .... 2000 .. 1.76 .. 2-3
11 ΤΑΡΛΑ ΕΥΗ ............. 2002 .. 1.84 .. 3-4
13 ΚΟΙΛΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ .... 2001 .. 1.77 .. 1-2
14 ΕΖΕΤΖΑ ΣΥΝΘΙΑ .......... 2001 .. 1.90 .. 5
15 ΚΑΚΟΥΡΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ... 2000 .. 1.78 .. 4-5
17 ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ ΤΖΩΡΤΖΙΝΑ ... 2002 .. 1.84 .. 4-5
19 ΓΑΤΟΥ ΛΥΔΙΑ ............. 2001 .. 1.82 .. 4-5

Προπονητές: Γιώργος Καντζιλιέρης, Ηλίας Αρχιμανδρίτης




ΟΦΗ

Νο Ονοματεπώνυμο ... Έτος γέννησης .. Ύψος .. Θέση
----------------------------------------------------------------------
4 ΦΡΑΓΚΑΚΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ... 2002 .. 1.78 4
5 ΙΑΤΡΑΚΗ ΧΑΡΟΥΛΑ ........... 2002 .. 1.65 .. 1
6 ΠΑΠΑΔΑΚΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ... 2001 .. 1.73 2
7 ΒΑΤΣΙΝΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ... 2001 .. 1.72 2-3
8 ΜΠΟΡΜΠΑΝΤΩΝΑΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ .. 2001 .. 1.70 2
9 ΠΑΠΑΔΑΚΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ..... 2002 .. 1.72 2
10 ΔΙΑΜΑΝΤΑΚΗ ΠΕΛΑΓΙΑ ... 2001 .. 1.74 4
11 ΚΟΥΡΑΤΟΡΑ ΣΤΥΛΙΑΝΗ ... 2001 .. 1.67 1-2
12 ΤΖΑΝΕΤΗ ΕΛΙΣΑΒΕΤ ....... 2001 .. 1.79 .. 4
13 ΚΑΣΑΠΙΔΗ ΜΑΡΙΑ-ΕΛΕΝΗ ... 2001 .. 1.89 .. 5
14 ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ... 2001 .. 1.76 .. 5
15 ΛΙΟΝΤΑ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ......... 2001 .. 1.74 .. 3-4
- ΚΟΝΤΟΓΙΑΝΝΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ... 2002 .. 1.76 .. 5

Προπονητής: Εμμανουήλ Καρλάφτης





Σ.Φ.Κ. ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ

Νο Ονοματεπώνυμο ... Έτος γέννησης .. Ύψος .. Θέση
----------------------------------------------------------------------
4 ΚΑΡΑΛΗ ΟΛΥΜΠΙΑ ............. 2003 .. 1.65 .. 1
6 ΚΙΟΛΕΟΓΛΟΥ ΝΙΚΟΛΕΤΑ .... 2004 .. 1.70 .. 2-3
8 ΛΕΚΑΪ ΜΠΡΙΣΤΙΝΑ ............ 2003 .. 1.70 .. 1-2-3
9 ΓΚΟΤΖΑΜΑΝΗ ΑΘΑΝΑΣΙΑ .... 2000 .. 1.74 .. 1-2
10 ΜΠΟΥΜΠΟΥΛΕΝΤΡΑ ΕΡΜΙΟΝΗ-ΙΩΑΝΝΑ ... 2002 .. 1.74 .. 3-4
11 ΜΠΑΓΚΛΑΡΙΔΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ... 2000 .. 1.79 .. 4-5
13 ΚΑΡΑΤΑΣΙΟΥ ΞΑΝΘΙΠΗ ....... 2003 .. 1.75 .. 1-2
14 ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΟΥ ΕΛΠΙΔΑ ....... 2001 .. 1.84 .. 5
15 ΓΟΥΛΑΝΤΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ....... 2001 .. 1.81 .. 5

Προπονήτρια: Τασούλα Τσιρογιάννη





Α.Ο. ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ

Νο Ονοματεπώνυμο ... Έτος γέννησης .. Ύψος .. Θέση
----------------------------------------------------------------------
4 ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΖΑΧΑΡΟΥΛΑ ... 2001 .. 1.72 .. 5
5 ΚΑΡΑΚΑΣΙΔΟΥ ΛΙΛΙΑ-ΑΝΝΑ ...... 2001 .. 1.60 .. 1
6 ΚΙΑΟΥΛΙΑ ΜΑΛΑΜΑΤΕΝΙΑ ........ 2001 .. 1.64 .. 1
7 ΚΑΡΑΠΑΤΑΚΗ ΖΑΧΑΡΟΥΛΑ-ΜΑΡΙΑ ... 2002 .. 1.52 .. 1
8 ΚΙΑΟΥΛΙΑ ΜΑΡΙΑ .............. 2001 .. 1.64 .. 2
9 ΚΑΛΑΦΑΤΗ ΕΥΔΟΚΙΑ ........ 2001 .. 1.62 .. 2
10 ΚΟΝΤΡΑΦΟΥΡΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ .... 2001 .. 1.80 .. 4
12 ΕΥΤΕΡΠΗ ΚΟΤΖΑΪΤΣΗ .......... 2000 .. 1.73 .. 3 --δεν θ'αγωνιστεί
13 ΤΖΙΛΙΑΝΟΥ ΑΝΔΡΟΝΙΚΗ ...... 2001 .. 1.70 .. 5
14 ΣΑΚΕΛΛΑΡΙΔΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ... 2003 .. 1.78 .. 5
15 ΜΠΑΙΜΠΑΚΗ ΜΑΡΙΑ ............. 2001 .. 1.70 .. 3
17 ΜΥΣΙΡΛΗ ΘΕΣΣΑΛΙΑ-ΜΑΡΙΑ ... 2000 .. 1.62 .. 2
18 ΧΑΤΖΗΛΕΟΝΤΗ ΙΩΑΝΝΑ ....... 2002 .. 1.83 .. 4

Προπονητής: Γιώργος Λειβάδης

ethn
Καλημέρα σε όλους και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!

Ευχαριστούμε για τα άνωθεν updates, μακάρι να δούμε ωραίους αγώνες

Καλή επιτυχία λοιπόν σε όλες τις ομάδες και ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΤΡΑΓΟΥΔΑ

Υ.Γ. Δεν είχα έως τώρα συνειδητοποιήσει πόσο κοντή ομάδα έχει ο Φάρος...!
ggrilik
QUOTE (ethn @ Apr 11 2018, 10:04 ) *
Καλημέρα σε όλους και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!

Ευχαριστούμε για τα άνωθεν updates, μακάρι να δούμε ωραίους αγώνες

Καλή επιτυχία λοιπόν σε όλες τις ομάδες και ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΤΡΑΓΟΥΔΑ

Υ.Γ. Δεν είχα έως τώρα συνειδητοποιήσει πόσο κοντή ομάδα έχει ο Φάρος...!

Ο Φάρος ίσως είναι η μοναδική ομάδα που μετράει τα ύψη χωρίς παπούτσια - αθλητικά ή τακουνάτα rolleyes.gif
Πάντως ναι, χαμηλή ομάδα πλήν Χαντηλεοντή, Κοντραφούρη και Σακελαρίδου.
ggrilik
Χμμ. Δεν βλέπω στο Γιουτιουμποκάναλο της ΕΟΚ τα παιχνίδια ΠΑΟΚ – ΠΙΕΡΙΚΟΣ και ΟΦΗ – ΕΣΠΕΡΟΣ.

Μπορεί κάποιος που ξέρει τον καναλοκύρη να τον παρακαλέσει να πάει στο Creator Studio > Video Manager να βρεί τα live stream archives και να τα ξεκάνει απο unlisted ή private ή ότι άλλο έχουν αυτομάτως μαρκαριστεί ώστε να μπορεί να τα δει και όποιος δεν έχει την ευχέρεια να παρακολουθεί live?

Ευχαριστώ.
benchwarmer
Αναμενόμενη η εξέλιξη του σημερινού ντέρμπι μετά τον τραυματισμό της Χατζηλεοντή... Μου φάνηκε σοβαρός δυστυχώς, μακάρι να είναι καλά η κοπέλα και να την ξαναδούμε σύντομα. Κατά τα λοιπά Εζέτζα 32 πόντοι και 17 ριμπάουντ, ενώ για τον Φάρο τους 52 από τους 61 πόντους πέτυχαν Κοντραφούρη και Καρακασίδου (μπράβο της που έχει αποκτήσει τρίποντο).

* Η πρώτη θέση πλέον θα κριθεί αύριο στο ΠΑΟ-ΠΑΟΚ, ενώ αρκετό ενδιαφέρον θα έχει και το Έσπερος-Φάρος, επίσης αύριο rolleyes.gif

** Είναι πραγματικά ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ το πόσο κοντά είναι οι τοίχοι του γηπέδου στις τελικές γραμμές.... wacko.gif wacko.gif

*** Και για να μην γκρινιάζω συνέχεια, μπράβο στην ΕΟΚ και για την καθαρή κάλυψη, αλλά και για το ότι για πρώτη(?) φορά σε αγώνες νεανίδων έχουμε κανονικά boxscore http://www.sportstats.gr/eokbasket/tournam...o-neanidon-2018
papyrus23
Ενα ερωτημα για ολους τους φιλους του φορουμ.Πως γινεται στους αγωνες του Παναθηναικου και δη στα κρισιμα ματς και σε τελικους να Διαιτητευουν ολο οι ιδιοι και οι ιδιοι .Τι εγινε στερεψαμε απο διατητες ? Βλεπε λογου χαρη Γιακειμη επαιξε τον Παναθηναικο στο τελικο με το Σπορτινγκ ......τσουπ να και στην Αιδηψο στο κρισιμο ματς εναντια στο Φαρο ,ΤΥΧΑΙΟ?
ggrilik
* Όντως, μεγαλο βήμα προόδου το boxscore wav.gif
http://www.sportstats.gr/eokbasket/tournam...o-neanidon-2018

Θα γκρινιάξω όμως γιατί ενώ οι ροές για τους εφήβους γίνονται προσβάσιμες και μετά το πέρας του live stream, στις νεανίδες
δέν.... Εξαιρετικά ενοχλητικό.. Όχι τίποτε άλλο, θέλω να δω τον ΠΑΟΚ διάολε... angry_red.gif

** Για τι τρίποντο της Καρακασίδου δεν μπορώ να πω πως έχει αποκτήσει αν δεν το δω σε αρκετά μάτς, αλλά σίγουρα το δουλεύει, και μπράβο της. Έχει δουλέψει και την ντρίπλα της πολύ. Σημάδι πως γουστάρει μπασκετάκι, γι αυτό κι εγώ γουστάρω Καρακασίδου.

**** Σαν διάστρεμμα φάνηκε της Χατζηλεοντή. Ελπίζω να είναι πιο ελαφρύ απ ότι φάνηκε.

***** Όντως ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ.. Ειδικά αυτές οι προεξέχουσες κολώνες.. Απορώ τι έπινε ο αρχιτέκτονας όταν το σχεδίαζε.. 39.gif

nikos64
QUOTE(papyrus23 @ Apr 11 2018, 22:33 ) *
Ενα ερωτημα για ολους τους φιλους του φορουμ.Πως γινεται στους αγωνες του Παναθηναικου και δη στα κρισιμα ματς και σε τελικους να Διαιτητευουν ολο οι ιδιοι και οι ιδιοι .Τι εγινε στερεψαμε απο διατητες ? Βλεπε λογου χαρη Γιακειμη επαιξε τον Παναθηναικο στο τελικο με το Σπορτινγκ ......τσουπ να και στην Αιδηψο στο κρισιμο ματς εναντια στο Φαρο ,ΤΥΧΑΙΟ?


Γιατι δεν σφυριξε καλα ? προσωπικα πιστευω οτι μια χαρα τα πηγανε.

Αγωνιστικα η Εζετζα εκανε την διαφορα . Αυτο με την Κασδαγλη μεσα στην ρακετα δεν νομιζω οτι λειτουργησε (κατι σαν τεσσαρι) . Σαν φοβισμενος μπηκε στο παιχνιδι ο Παο , δεν νομιζω οτι επαιξε καλα δεν μου αρεσε .
Ο φαρος ηταν ατυχος με τον τραυματισμο της Χατζηλεοντη ελπιζω να επανελθει μεσα στο τουρνουα αλλα ουτε και αυτος μου αρεσε ,οσο ειχε επαφη με το καλαθι η Κοντραφουρη ηταν μεσα στο παιχνιδι και μπροστα στο σκορ αλλα να αντεξουν τοσο αυτη οσο και Καρακασιδου 40λεπτο απεναντι στον Παναθηναικο νομιζω οτι ηταν παρα πολυ δυσκολο .... (αλλα το θετικοτατο ειναι οτι και του χρονου ολες παιζουν νεανιδες )
να δουμε σημερα τι θα γινει θα ξεκαθαρισουν αρκετα πραγματα.
καλα παιχνιδια χωρις τραυματισμους και γκρινιες .
parketeza
QUOTE (ggrilik @ Apr 12 2018, 00:45 ) *
* Όντως, μεγαλο βήμα προόδου το boxscore wav.gif
http://www.sportstats.gr/eokbasket/tournam...o-neanidon-2018

Θαύμα, χριστιανοί, θαύμα!!!

Ελπίζω το nba να παρακολουθεί, για να μαθαίνει... rolleyes.gif
Άρης
QUOTE (papyrus23 @ Apr 11 2018, 22:33 ) *
Ενα ερωτημα για ολους τους φιλους του φορουμ.Πως γινεται στους αγωνες του Παναθηναικου και δη στα κρισιμα ματς και σε τελικους να Διαιτητευουν ολο οι ιδιοι και οι ιδιοι .Τι εγινε στερεψαμε απο διατητες ? Βλεπε λογου χαρη Γιακειμη επαιξε τον Παναθηναικο στο τελικο με το Σπορτινγκ ......τσουπ να και στην Αιδηψο στο κρισιμο ματς εναντια στο Φαρο ,ΤΥΧΑΙΟ?


Γιά να παίξει ψηλά μία ή ένας διαιτητής. 1ον πρέπει να είναι έχει ικανότητες και 2ον πρέπει να "ωθηθεί" καταλλήλως. Από εκεί και μετά άβυσσος η ψυχή αυτών που "ωθούν και τα σφυρίγματά αυτών που ωθούνται.

Η συγκεκριμένη διαιτητής είναι καλή διαιτητής και ικανή γιά όλα. Αυτά τα ολίγα προς το παρόν

Υ.Γ.1 Υπάρχει και μια κατηγορία μέτριων διαιτητών που δεν παίζουν σε μεγάλα παιχνίδια, αλλά "διεκπεραιώνουν" επιθυμίες σε μικρότερα πρωταθλήματα.

Υ.Γ.2 Υπάρχει και μια μειοψηφία που δεν μπορώ να προσδιορίσω το ποσοστό της, που σφυρίζουν χωρίς σκέψεις στο πίσω μέρος του μυαλού τους.
nikmamba
QUOTE (ggrilik @ Apr 12 2018, 00:45 ) *
** Για τι τρίποντο της Καρακασίδου δεν μπορώ να πω πως έχει αποκτήσει αν δεν το δω σε αρκετά μάτς, αλλά σίγουρα το δουλεύει, και μπράβο της. Έχει δουλέψει και την ντρίπλα της πολύ. Σημάδι πως γουστάρει μπασκετάκι, γι αυτό κι εγώ γουστάρω Καρακασίδου.

ζει για το μπασκετ...μπορω να στο επιεβαιωση στο 101%
ggrilik
Τελείωσε νωρίς το πανελλήνιο φέτος, παίδες.

Πρωταθλητής ο Παναθηναϊκός, mpv η Σύνθια η Εζέτζα, Καλύτερη πεντάδα δεν ξέρω.. Φαντάζομαι θα είναι σίγουρα μέσα η Εζέτζα, η Κριμίλη κι απο κει και πέρα βλέπουμε πως θα μοιραστούν οι τρείς θέσεις ανάμεσα σε Παναθηναϊκό, ΠΑΟΚ, Φάρο και Έσπερο. Δεν θα δώσω την πεντάδα μου μια και δεν μπόρεσα να δω όλα τα παιχνίδια, αφού μόνο live μπορεί να τα δει κάποιος... Κάποιοι δουλεύουν κύριοι της ΕΟΚ.. Δεν είμαστε όλοι συνταξιούχοι.. 68.gif

Γενικώς δεν είμαι ευχαριστημένος. Δεν είμαι ευχαριστημένος από το θέαμα, δεν είμαι ευχαριστημένος από την εξέλιξη των παικτριών angry_red.gif , δεν είμαι κι ευχαριστημένος απο την διοργάνωση. 1ον το γήπεδο αυτό είναι ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ. Όποτε γινόταν σπρώξιμο στην ρακέτα με έπιανε η ψυχή μου απ τον φόβο μην κουτουλήσει κάποια παίκτρια στον τοίχο. 2ον Δεν υπήρχαν αρκετές θέσεις θεατών να παρακολουθήσουν οι ομάδες τα παιχνίδια άλλων ομάδων, 3ον Η ιντερνετική μετάδοση ήταν τόσο αφ' υψηλού που δεν έβλεπες το μισό γήπεδο, ήταν σε ανάλυση 480p εν έτη 2018, και τέλος οι αγώνες ΔΕΝ είναι διαθέσιμοι μετά το πέρας της ροής.

Για το επίπεδο των οπαδών δεν θα σχολιάσω, θα σχολιάσω όμως το επίπεδο των παικτριών, πχ του Παναθηναϊκού, πόσο όμορφο ήταν που στο τέλος του αγώνα με τον Φάρο πήγαν όλες να εμψυχώσουν την τραυματισμένη "αντίπαλο". Ωραίο μάθημα προς τους τρελαμένους γονείς απ τις νεαρές. 41.gif 41.gif 41.gif


Για το Παιχνίδι Παναθηναϊκού - Φάρου, νομίζω θα βλέπαμε πιο ωραίο παιχνίδι αν δεν υπήρχε η σκοπιμότητα της νίκης. Λογική και δεκτή η σκοπιμότητα σε αγώνες νεανίδων, απλά λέω και τα αρνητικά happy.gif Ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί το ατού του, την Εζέτζα με την οποία υπάρχει μισμάτς όποια κι αν την φυλάει οπότε οι υπόλοιπες παίκτριες προσπαθούσαν να την βρούν βγαίνοντας οι ίδιες εκτός ρυθμού, ο Φάρος απο την άλλη κι αυτός προσπαθούσε να τροφοδοτήσει την Χατζηλεοντή για να φθείρει με φάουλ την Εζέτζα με αποτέλεσμα οι δύο άλλες παίκτριες της τριπλέτας, Κρακασίδου και Κοντραφούρη να βγούν κι αυτές εκτός ρυθμού. Μόλις τραυματίστηκε η Χατζηλεοντή θυμήθηκαν την παλιά τους τέχνη κόσκινο, και για ένα διάστημα δούλεψε, αλλά δεν ήταν δυνατόν να δουλέψει για έναν ολόκληρο αγώνα. Ειδικά όταν ο ΠΑΟ έχει την Εζέτζα να σκουπίζει τα πάντα και να παίζει κι ωραίες άμυνες ψηλά στον αέρα. Οπότε ο Φάρος έχασε φυσιολογικά και δίκαια. Νομίζω πάντως πως θα έχανε και με την Χατζηλεοντή.

Το παιχνίδι Παναθηναϊκού - ΠΑΟΚ ήταν σαφώς πιο ενδιαφέρον, μια κι ο ΠΑΟΚ έπαιξε ανέλπιστα μοντέρνο μπάσκετ, τουλάχιστον στο 1ο μισό. Επιθετική άμυνα, γρήγορο τρανζίσιον, κι αν δεν βγαίναν οι αιφνιδιασμοί είχε σαν επιλογή ελεύθερα σούτ πριν οργανωθεί η άμυνα του ΠΑΟ. Απο ένα σημείο και μετά για κάποιο λόγο (εν μέρη λόγω άμυνας του ΠΑΑΟ που προσαρμόστηκε, εν μέρη γιατί ο ΠΑΟΚ έχασε την συγκέντρωσή του) όλα αυτά πήγαν περίπατο κι άρχισαν οι ηρωικές πράξεις. Αργή μετάβαση απο άμυνα σε επίθεση, μπουμπουνητά και μπασίματα. Οπότε φυσιολογικά κι αυτός έχασε.

Είδα λίγο και το Έσπερος - Φάρος. Πολύ δεμένη ομάδα ο Έσπερος, και μα τον Δία έπαιξε πιο ελκυστικό μπάσκετ απ τον Φάρο. Και το παιχνίδι το έχασε περισσότερο απο απειρία. Πολλά μπράβο. 41.gif 41.gif Πάντως έχει κι ο Φάρος την δικαιολογία της απογοήτευσης απ την τροπή που πήρε το τορνέο.

.. Αυτά. Και περαστικά στην Χατζηλεοντή, γρήγορη επάνοδο γιατί η εθνική την χρειάζεται. Η εθνική νεανίδων ελπίζω. Αν γίνει κανά θαύμα και παίξει κι η Εζέτζα πάμε για άνοδο, ακόμα κι αν προπονητής είναι ο Γερεουδάκης. 19.gif 19.gif 19.gif 19.gif
BASKET TUNE
Η χθεσινή ημέρα ήταν όντως διαφορετική με 3 ντέρμπι ως προς τη διακύμανση και την εξέλιξη των αγώνων. Ο Έσπερος δυστυχώς δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα έναντι του Φάρου ως το τέλος και έχασε την πρώτη του ευκαιρία να μπει στα μετάλλια. Το γήπεδο όντως φαίνεται να είναι κλουβί, οι δε θεατές κρέμονται σαν σαρδέλες.

QUOTE (ggrilik @ Apr 12 2018, 22:40 ) *
Τελείωσε νωρίς το πανελλήνιο φέτος, παίδες.

Πρωταθλητής ο Παναθηναϊκός,


χμμμμ, ας μη βιαζόμαστε wink.gif
ethn
Απο το site της ΕΟΚ

Σε ένα παιχνίδι «διαφήμιση» του γυναικείου μπάσκετ ο Φάρος επικράτησε με 62-65 του Έσπερου, κατά τη 2ηαγωνιστική της Τελικής Φάσης του Πανελλήνιου Νεανίδων που διεξάγεται στα Λουτρά Αιδηψού.

Ο Έσπερος προηγήθηκε στο σκορ 11-9, 5΄32΄΄πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, όμως ο Φάρος με ένα σερί 5-0 πέρασε μπροστά με 11-14 (2΄36΄΄). Ακολούθησε ακόμα ένα σερί 5-0 από την ομάδα του Φάρου με αποτέλεσμα να προηγηθεί 13-19 με τη λήξη της περιόδου.

Το δυναμικό ξεκίνημα του Έσπερου στο δεύτερο δεκάλεπτο έφερε το σκορ στο 18-19, όμως ένα σερί 13-0 του Φάρου ανέβασαν τη διαφορά στο +14 (18-32, 5΄52΄΄). Η προσπάθεια των αθλητριών από την Πάτρα να επιστρέψουν στο παιχνίδι δεν είχε θεαματικά αποτελέσματα και στο ημίχρονο το σκορ ήταν 29-39.

Η μεγάλη επιστροφή όμως έγινε την τρίτη περίοδο. Ο Έσπερος όχι μόνο «ροκάνισε» τη διαφορά (37-42, 5΄5΄΄), αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει σε 44-44 (1΄21΄΄). Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου η ομάδα από την Πάτρα προηγήθηκε ξανά στο σκορ με 47-46. Το παιχνίδι πήρε... φωτιά. Ο Έσπερος προηγήθηκε με 59-58 ενώ απέμενε ένα λεπτό. Όμως η ψυχραιμία και ευστοχία των παικτριών του Φάρου στις ελεύθερες έκριναν τον τελικό νικητή, με την ομάδα από το Κερατσίνι να παίρνει στο τέλος το ροζ φύλλο αγώνα με 62-65.

Δεκάλεπτα: 13-19, 29-39, 44-46, 62-65

Διαιτητές: Γαζέτας, Παζόλης

Έσπερος Πάτρας (Πέτροβιτς): Μιχαηλίδου 2, Ψυρρή 8(2), Νάτσκου 16, Τσιακμά 6, Τραγούστη 17(1), Ρεκουνιώτη 13, Μιχαηλίδου.

Φάρος Κερατσινίου (Λειβάδης): Κιαούλια Μαλ. 2, Καρακασίδου 21, Καραπατάκη 11(2), Κιαούλια Μαρ., Τζιλιανού 4, Παπαδοπούλου, Κοντραφούρη 18(1), Καλαφάτη (1), Μπαϊμπάκη, Μυσιρλή.


+++

Δυστυχώς εγώ δεν έχω καταφέρει να δω ούτε έναν αγώνα..Πραγματικα δεν αντιλαμβάνομαι για ποιον λόγο τα παιχνίδια δεν ειναι διαθέσιμα μετα το livestreaming!!! angry_red.gif
nikos64
QUOTE(BASKET TUNE @ Apr 13 2018, 08:41 ) *
χμμμμ, ας μη βιαζόμαστε wink.gif


Κανεις δεν βιαζεται αλλα ετσι ειναι αντε να χασει απο τον εσπερο ο Παο θα χασει και απο Οφη η απο Αρχελαο? αν πιστευεις κατι τετοιο τοτε ναι βιαζομαστε ....
Εντελει η ομαδα που μου αρεσε ειναι ο Εσπερος δεν ειδα και εγω πολυ το πρωτο ημιχρονο μονο αλλα οντως παιζανε πιο καλο μπασκετ οι Πατρινες.
Ο Παοκ οπως τα ειπε ο ggrilik. Ο Παο δεν μου αρεσε ξανα αλλα κερδιζει .... παρα πολλα λαθη, παρα πολλες λαθος επιθεσεις τραβηγμενες απο τα μαλλια , αδυναμια στο να διασπασουν το zone press, η Εζετζα εγκλωβισμενη και οχι καλη ..... δικαιολογια δεν εχουν καμμια ,εχουν τεραστια εμπειρια (αναλογικα με την ηλικια τους και συγκριτικα με τις αντιπαλες τους ) για το μπασκετ που παξανε ... παραταυτα την κουπα την παιρνουνε ..... να σημειωσω και κατι θετικο το 15 του Παναθηναικου η Κακουρη λιρα εκατο , δεν ειναι η καλλιτερη αλλα μακραν η πιο σταθερη ,μετα λιγοτερα λαθη και με τις περισσοτερες λυσεις που εδωσε...

Να σημειωσω και κατι δεν ειναι δικαιο εντελει η πριμοδοτηση/μοριοδοτηση των αθλητριων περαν της πρωταθλητριας ομαδας
γιατι ? να ρωτησω η τριτη ομαδα που θα βγει και εδω και φετος ειναι καλλιτερη απο Κρονο Αγ.Δημητριου , απο Πρωτεα , απο Σπορτιγκ κλπ? σκεφτητε το.

Καλημερα
ggrilik
QUOTE (nikos64 @ Apr 13 2018, 10:39 ) *
Κανεις δεν βιαζεται αλλα ετσι ειναι αντε να χασει απο τον εσπερο ο Παο θα χασει και απο Οφη η απο Αρχελαο? αν πιστευεις κατι τετοιο τοτε ναι βιαζομαστε ....
Εντελει η ομαδα που μου αρεσε ειναι ο Εσπερος δεν ειδα και εγω πολυ το πρωτο ημιχρονο μονο αλλα οντως παιζανε πιο καλο μπασκετ οι Πατρινες.
Ο Παοκ οπως τα ειπε ο ggrilik. Ο Παο δεν μου αρεσε ξανα αλλα κερδιζει .... παρα πολλα λαθη, παρα πολλες λαθος επιθεσεις τραβηγμενες απο τα μαλλια , αδυναμια στο να διασπασουν το zone press, η Εζετζα εγκλωβισμενη και οχι καλη ..... δικαιολογια δεν εχουν καμμια ,εχουν τεραστια εμπειρια (αναλογικα με την ηλικια τους και συγκριτικα με τις αντιπαλες τους ) για το μπασκετ που παξανε ... παραταυτα την κουπα την παιρνουνε ..... να σημειωσω και κατι θετικο το 15 του Παναθηναικου η Κακουρη λιρα εκατο , δεν ειναι η καλλιτερη αλλα μακραν η πιο σταθερη ,μετα λιγοτερα λαθη και με τις περισσοτερες λυσεις που εδωσε...

Να σημειωσω και κατι δεν ειναι δικαιο εντελει η πριμοδοτηση/μοριοδοτηση των αθλητριων περαν της πρωταθλητριας ομαδας
γιατι ? να ρωτησω η τριτη ομαδα που θα βγει και εδω και φετος ειναι καλλιτερη απο Κρονο Αγ.Δημητριου , απο Πρωτεα , απο Σπορτιγκ κλπ? σκεφτητε το.

Καλημερα


Κατ αρχάς να διορθώσω τον εαυτό μου. εν έτη 2018 λάθος. Εν έτει 2018, αυτό ειν' το σωστό rolleyes.gif

Συμφωνώ για ΠΑΟ. Προσωπικά μ'αρέσει αρκετά η Παρασκευή Κοιλιά. Νομίζω πως όποτε μπαίνει αλλάζει πρόσωπο ο ΠΑΟ. Προς το καλύτερο.

Όσον αφορά την πριμοδοτηση/μοριοδοτηση των αθλητριών θέλω να επαναλάβω την γνώμη μου. Το βασικό θέμα δεν είναι η δικαιοσύνη. Το βασικό θέμα είναι αν και σε ποιο βαθμό ο νόμος επιτυγχάνει τους στόχους του, τα θετικά δλδ, κι αν αυτά τα θετικά υπερκερούν τις όποιες αρνητικές παρενέργειες. Σίγουρα βοηθάει ν'ασχοληθούν περισσότεροι μαθητές με τον αθλητισμό, έστω κι αν το κίνητρο είναι η πιθανότητα να κερδίσουν μόρια. Έχει όμως και πολλά αρνητικά και θα πρεπε να αξιολογηθεί και να προσαρμοστεί. Τέλος πάντων, εδώ δεν μπορούν οι υπεύθυνοι να κάνουν τα παιχνίδια διαθέσιμα μετα το livestreaming θα αξιολογήσουν τον νόμο?

Τέλος πάντων, σήμερα έχει 19.00 ΠΑΟΚ-ΕΣΠΕΡΟΣ. Αν μη τι άλλο περιμένω πως θα είναι ωραίο παιχνιδάκι.
ema
QUOTE(nikos64 @ Apr 13 2018, 10:39 ) *
Ο Παο δεν μου αρεσε ξανα αλλα κερδιζει .... παρα πολλα λαθη, παρα πολλες λαθος επιθεσεις τραβηγμενες απο τα μαλλια , αδυναμια στο να διασπασουν το zone press, η Εζετζα εγκλωβισμενη και οχι καλη ..... δικαιολογια δεν εχουν καμμια ,εχουν τεραστια εμπειρια (αναλογικα με την ηλικια τους και συγκριτικα με τις αντιπαλες τους ) για το μπασκετ που παξανε ... παραταυτα την κουπα την παιρνουνε ..... να σημειωσω και κατι θετικο το 15 του Παναθηναικου η Κακουρη λιρα εκατο , δεν ειναι η καλλιτερη αλλα μακραν η πιο σταθερη ,μετα λιγοτερα λαθη και με τις περισσοτερες λυσεις που εδωσε...

Να σημειωσω και κατι δεν ειναι δικαιο εντελει η πριμοδοτηση/μοριοδοτηση των αθλητριων περαν της πρωταθλητριας ομαδας
γιατι ? να ρωτησω η τριτη ομαδα που θα βγει και εδω και φετος ειναι καλλιτερη απο Κρονο Αγ.Δημητριου , απο Πρωτεα , απο Σπορτιγκ κλπ? σκεφτητε το.

Καλημερα


Λοιπόν, ταιριάζουν τα γούστα μας 100%
@ggrilik όντως έχουμε κάνει κόμμα τελικά smiley.gif
ΓΙΑ ΠΑΟ:
Η Κακούρη= αφανής ήρωας!! Νομίζω το κορίτσι πήρε τη νικη για τον ΠΑΟ, ελπίζω να του το αναγνωρίζουν. ΜΠΡΑΒΟ ΤΗΣ!!
Ριμπάουντ, καλό σουτ, όχι λάθη...
Αντιθέτως, πολλά λάθη από παιδιά που πλέον η εμπειρία τους στην Α1 δεν θα έπρεπε να τα επιτρέπει. Όντως κι εγώ εντυπωσιάστηκα με το γεγονός ότι δεν μπόρεσαν να σπάσουν το ζον πρες, π.χ. έκαναν τη χειρότερη επιλογή πάσας.

Για ΠΑΟΚ:
εντυπωσιακή η Κριμίλη Επίσης μπράβο στο κορίτσι!
Εντυπωσιακό το γεγονός ότι δεν έχασαν ουτε μια βολή!!
Από τα άλλα κορίτσια, κάποια ήταν εντυπωσιακά άστοχα

Όσο για τη μοριοδότηση... αυτό αναρωτιόμουν κι εγώ και όχι μόνο για τη μοριοδότηση, αλλά γιατί θα είχαμε την ευκαιρία να δούμε φοβερά παιχνίδια.
Το έχουμε ξαναπεί.
Ελπίζω κάποτε η ΕΟΚ να το ξανασκεφτεί το όλο σύστημα. ΟΙ δεύτερες ομάδες από ΕΣΚΑ, ΕΣΚΑΝΑ και Θεσσαλονίκη θα έπρεπε να είχαν την ευκαιρία να αγωνίζονται με κάποιον τρόπο. Δεν είναι δυνατόν τόσο δυνατές ομάδες να μένουν εκτός.
Κατανοώ τη λογική περί υποστήριξης της επαρχίας κλπ. αλλά αυτό μπορεί να γίνει με έναν άλλο τρόπο
Ο συγκεκριμένος είναι άδικος
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.