Help - Search - Members - Calendar
Full Version: World Cup 2010
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Άλλα αθλήματα
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
HLR CENATION
QUOTE(kolokotronis @ Jul 12 2010, 02:41 ) *
Πάντως το πιο καλό παιδί του μουντιάλ και από τα καλύτερα στο χώρο του ποδοσφαίρου, είναι νομίζω ο φαν μπόμελ.
Είμαι σίγουρος ότι κάθε κυριακή πηγαίνει στην εκκλησία.



H ΠΑΙΚΤΟΥΡΑ. Στο να μην αφηνει να κανει ο αντιπαλος παιχνιδι ειναι μανουλα.Κ στην Μπαγερν ειναι καταπληκτικος κ στο Μουντιαλ...
SG3ptshooter
QUOTE(kolokotronis @ Jul 12 2010, 02:41 ) *
Είμαι σίγουρος ότι κάθε κυριακή πηγαίνει στην εκκλησία.

Πάει, μετανοεί για τα πόδια που έσπασε τη βδομάδα και ξαναρχίζει χωρίς αμαρτίες να θερίζει. tongue.gif Άσε που στη Μπάγερν τρώει τον πάγκο του ο Τίμοστσουκ η αδυναμία μου.
traveller
QUOTE(kolokotronis @ Jul 11 2010, 23:41 ) *
Πάντως το πιο καλό παιδί του μουντιάλ και από τα καλύτερα στο χώρο του ποδοσφαίρου, είναι νομίζω ο φαν μπόμελ.
Είμαι σίγουρος ότι κάθε κυριακή πηγαίνει στην εκκλησία.


ο Φαν Μπόμελ παίζει Εθνική επειδή ο προπονητής είναι πεθερός του
SG3ptshooter
QUOTE(traveller @ Jul 12 2010, 03:14 ) *
ο Φαν Μπόμελ παίζει Εθνική επειδή ο προπονητής είναι πεθερός του

E όχι νταξ, ο Ντε Ζέου είναι ο επόμενος ανασταλτικός και μετά οι άλλοι ΑΝΑΣΤΑΛΤΙΚΑ είναι λίγοι. Όχι γενικά σαν παίκτες, αμυντικά.

Ο Μπέρτ έχει κόρη; Πως γιένεν ατό; tongue.gif Εγώ θα στοιχημάτιζα ότι το μαστιγώνει το δελφίνι.
HLR CENATION
Στην Μπαγερν γιατι παιζει τοτε?Κ εκει μεσο εχει?Η δεν εχει λεφτα η Μπαγερν να παρει καποιον καλυετρο?Στην Μπαρτσελονα γιατι επαιζε?
traveller
QUOTE(SG3ptshooter @ Jul 12 2010, 00:23 ) *
E όχι νταξ, ο Ντε Ζέου είναι ο επόμενος ανασταλτικός και μετά οι άλλοι ΑΝΑΣΤΑΛΤΙΚΑ είναι λίγοι. Όχι γενικά σαν παίκτες, αμυντικά.

Ο Μπέρτ έχει κόρη; Πως γιένεν ατό; tongue.gif Εγώ θα στοιχημάτιζα ότι το μαστιγώνει το δελφίνι.


επειδή έχω σκαλώσει, ποια ήταν η προηγούμενη μεγάλη διοργάνωση που μετείχε η Ολλανδία? εκεί ο Φαν Μπόμελ δεν έπαιζε.και τα έχει και τα χρονάκια του, δεν είναι πιτσιρίκος . το έχω διαβάσει μήνες πριν ότι θα τον πάρει ο πεθερός του φέτος.

κι εμένα μου φαίνεται ότι την οδηγάει τη νταλίκα ο προπονητης τους αλλά δεν έχει να κάνει με το ότι έχει κόρη. ετερον εκατερον laugh.gif




QUOTE(laclippers @ Jul 12 2010, 00:29 ) *
Στην Μπαγερν γιατι παιζει τοτε?Κ εκει μεσο εχει?Η δεν εχει λεφτα η Μπαγερν να παρει καποιον καλυετρο?Στην Μπαρτσελονα γιατι επαιζε?


ε η Μπάγερν δεν πολυξοδεύεται είναι γεγονός. κι εμένα πάντως ο Τίμοβτσουκ μου αρέσει πιο πολύ. Η Μπάρτσα τώρα δεν είναι ίδια με την Μπάρτσα του Φαν Μπόμελ
HLR CENATION
Στην μπαρτσελονα που πηρε το πρωταθλητριων επαιζε κ μαλιστα βασικος...

φετος επαιξε τελικο πρωθλητριων κ κοσμου.Πηρε κ νταμπλ στην Γερμανια.

Ηταν θαυμασιος σε ολο το Μουντιαλ..Μαζι με τον Ντεγιονγκ,τον Σβαισταγκερ ηταν οι καλυτεροι του μουντιαλ στην θεση τους...

Σαν καθαρα κεντρηκα χαφ βεβαια ηταν οι Ινιεστα-Τσαβι οι καλυτεροι...
Air Kef
Μία λέξη για τους Ολλανδούς:

- Μπλιαξ.

(αν έχετε όρεξη συνεχίστε παρακάτω)


Σαν να έβλεπα την Ελλάδα με Ρόμπεν αντί Χαριστέα στην επίθεση ήταν, αλλά στο πιο βρώμικο και αντιπαθητικό!

Η Ισπανία προσπαθούσε να παίξει μπάλα, η Ολλανδία με μπροστάρη Φαν Μπόμελ προσπαθούσε απλώς να πάει το ματς στα πέναλτι και ε, ντάξει, τελικός είναι, δεν πειράζει αν καταργήσουμε φερ πλέι ή γίνουμε λίγο πιο άγριοι στα μαρκαρίσματα, αντέχουν οι Ισπανοί, είναι πολλοί αυτοί και κάνουν rotation.

Τι να λέμε τώρα για τον διαιτητή, εδώ ο Ντε Γιονγκ έκανε εναέρια κλωτσιά στον Τσάμπι που θα την ζήλευε και ο Ζαμπίδης για την ακρίβεια και την δύναμή της και συνέχισε να παίζει με μια κιτρινούλα που παίρνεις και όταν βγάλεις την φανέλα σε πανηγυρισμό.
bballbill
QUOTE(traveller @ Jul 12 2010, 00:42 ) *
Aλεκάν : "Για 115 λεπτά ο Ινιέστα δεν είχε φανεί..." icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif όοοοοοοοτι να'ναι


Εεεεεεεεεέτσι. Σκέτη απόλαυση ο Αλεκάρας χτες. Ίσως κι η καλύτερη μετάδοσή του.

Σχετικά με το ματς τώρα, την αλλαγή Ντε Γιογκ - Φαν ντερ Φάαρτ ποτέ δεν την κατάλαβα. Τη γονάτισε την ομάδα. Ειδικά όταν έχει προηγηθεί η αλλαγή του Φάμπρεγκας και ο αντίπαλος σου έχει προσθέσει επιπλέον πρόβλημα στο κέντρο. Ή βάλε κι άλλο κεντρικό χαφ ή αν θες να πάρεις το ματς πριν πάει στα πέναλτι βάλε σέντερ φορ. Με όλους τους άλλους σκασμένους βάζεις μέσα παίχτη που ούτε μαρκάρει καλά κι ούτε μπορεί να κουβαλήσει τη μπάλα. Μ' εκνεύρισε πολύ αυτή η αλλαγή. Η Ολλανδία έκανε υπερπροσπάθεια για να πάει στα πέναλτι και φάνηκε πως αυτό ήθελε απ' το ξεκίνημα του ματς αλλά ο Μάαρβικ(ή όπως τον λένε) στο συγκεκριμένο σημείο έκανε χοντρή πατάτα. Κρίμα κι ήθελα πολύ να δω τις συγκεκριμένες ομάδες να χτυπάν πέναλτι.
LFO
Τουλάχιστον MVP βγηκε ο τιτανοτεράστιος Ντιέγκο Φορλάν.....
SG3ptshooter
QUOTE(traveller @ Jul 12 2010, 03:34 ) *
επειδή έχω σκαλώσει, ποια ήταν η προηγούμενη μεγάλη διοργάνωση που μετείχε η Ολλανδία? εκεί ο Φαν Μπόμελ δεν έπαιζε.και τα έχει και τα χρονάκια του, δεν είναι πιτσιρίκος .

το 2008 στου Γιούρου ήταν πάλι βασικός και γενικά παίζει, είναι γεγονός. Αλλά δεν είπα ότι είναι κακός ούτε κατ' εμέ έχουν καλύτερο.

QUOTE(laclippers @ Jul 12 2010, 03:49 ) *
Στην μπαρτσελονα που πηρε το πρωταθλητριων επαιζε κ μαλιστα βασικος...
φετος επαιξε τελικο πρωθλητριων κ κοσμου.Πηρε κ νταμπλ στην Γερμανια.
Ηταν θαυμασιος σε ολο το Μουντιαλ..

Δεν ήταν ακριβώς βασικός ο Φαν Μπόμελ στη Μπαρτσελόνα, περισσότερο μέρος του ροτέισον. Ο Ντέκο και ο Ινίεστα ήταν τα βασικά χαφ κι ο Τσάβι έχασε μεγάλο μέρος της σεζόν, κι έπειτα ήταν ο Εντμίλσον με τον Φαν Μπόμελ και έκλεινε το υλικό στη θέση ο Μόττα. Και λογικό ήταν να τον είχαν πάρει αφού ήταν ελεύθερος και είχε φτάσει βασικός με την Αϊντχόφεν μέχρι τους 4 τους Τσάμπιονς Λιγκ. Αλλά για μένα είναι γεγονός ότι δεν είχε πείσει, αλλιώς δε θα τον είχε πουλήσει 6 εκατομμύρια το επόμενο καλοκαίρι. Μία σεζόν έμεινε δηλαδή.

Στο μουντιάλ καλά πήγε, μόνο που αν δεν ήταν μουντιάλ θα είχε πάρει μερικές δεύτερες κίτρινες κάρτες παραπάνω, εδώ που τα λέμε. rolleyes.gif
comrade
Αρθρο του τσαρλυ απο το sport24

QUOTE
Ο Ινιέστα είναι ο…Ινιέστα
δημοσιευμένο από τον : tsarly στην κατηγορία Γενικά

Xαίρετε κύριοι

Το Μουντιάλ της Ν. Αφρικής τελείωσε όπως ακριβώς έπρεπε. Νικήτρια αναδείχθηκε η καλύτερη ομάδα της διοργάνωσης με ήρωα τον πιο χρήσιμο ποδοσφαιριστή στον κόσμο. Ο Ινιέστα είναι φαινόμενο και απαραίτητος για κάθε προπονητή ,γιατί κάνει τα πάντα.

Βλέποντάς τον στο γήπεδο δεν μπορείς να ξεχωρίσεις αν είναι αμυντικός χαφ, επιτελικός μέσος, εξτρέμ ή οργανωτής.

Δεν γίνεται όχι γιατί δεν έχει θέση αλλά πολύ απλά γιατί κάνει τα πάντα. Ουσιαστικά έχοντας τον Ινιέστα στη σύνθεσή σου παίζεις με αριθμητικό πλεονέκτημα, γιατί έχεις έναν ποδοσφαιριστή που βρίσκεται όπου είναι η μπάλα.

Όταν την κερδίζει δεν λειτουργεί σαν κλασικός αμυντικός μέσος αλλά εκνευριστικά ξεκούραστος μεταλλάσσετε σε έναν ποιοτικό προικισμένο τεχνικά ποδοσφαιριστή. Η Ισπανία είναι δεδομένο πως στο Μουντιάλ ακολούθησε το ποδόσφαιρο της Μπαρτσελόνα.

Κατέκτησε όμως το τρόπαιο επειδή είχε την τύχη να είναι υγιής ο Ινιέστα, ενώ ο Γκουαρντιόλα έχασε το Champions League γιατί ο πιο σημαντικός του παίκτης, αυτός που κάνει την τέλεια ομάδα ανίκητη, ήταν τραυματίας στα παιχνίδια με την Ίντερ.

Οι Ολλανδοί πρέπει να γυρίσουν περήφανοι στην πατρίδα τους. Έδειξαν πως και μάγκες είναι και πίστη είχαν και ευφυΐα. Έκαναν ότι πέρναγε από τα χέρια τους για να κλέψουν το τρόπαιο αλλά δεν τα κατάφεραν.

Η μεγαλύτερη νίκη του Φαν Μάρβαϊκ ήταν που κατάφερε να κάνει τους Ολλανδούς να έχουν όπλο τους το ξύλο. Θα ακουγόταν αστείο πριν το Μουντιάλ αλλά οι οράνιε έδειραν για να κερδίσουν. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Ισπανοί μπήκαν φουριόζοι.

Το ξύλο βγήκε από το…Αμστερνταμ

Οι Ολλανδοί όμως είχαν την ευφυΐα να εκμεταλλευτούν την απόφαση του Γουέμπ να μην κρίνει αυτός τον τελικό. Έριξαν λοιπόν απίστευτο ξύλο, έπαιξαν πολύ βρώμικα για να κόψουν το ρυθμό των Ισπανών. Είναι δεδομένο πως αν δεν ήταν τελικός Μουντιάλ, οι Ολλανδοί δεν θα έβγαζαν το ημίχρονο με έντεκα παίκτες.

Από τη στιγμή όμως που ο Γουέμπ δεν ήθελε να αφήσει καμία ομάδα με παίκτη λιγότερο σε αυτό το ιστορικό παιχνίδι, οι Ολλανδοί κατάφεραν με τις κλωτσιές τους να αλλάξουν το παιχνίδι. Η φόρα των παικτών του Ντελ Μπόσκε κόπηκε και οι Ολλανδοί πήγαν το παιχνίδι στα μέτρα τους.

Ο Φαν Μάρβαϊκ είχε διαβάσει τέλεια το παιχνίδι και θα το είχε πάρει 100% με την τακτική του εάν ο Ρόμπεν έβαζε ένα από τα δύο τετ α τετ. Τα δύο τετ α τετ που βγήκε ο Ρόμπεν ήταν αποτέλεσμα της εντολής που έδωσε ο προπονητής να αγωνιστεί ο Ρόμπεν στην κορυφή λίγο πιο ψηλά από τον Σνάιντερ.

Με αυτόν τον τρόπο εκτός από τις δύο φάσεις του Ρόμπεν κατάφερε για πολύ ώρα να αποδιοργανώσει την ανάπτυξη των Ισπανών καθώς η μπάλα δεν έφευγε εύκολα από τους Πικέ, Πουγιόλ, Αλόνσο, Μπούσκετς. Οι Ισπανοί όμως είχαν σύμμαχό τους το χρόνο.

Η φυσιολογική κατάληξη

Παρά την …ελαστικότητς του Γουέμπ, από κάποια στιγμή και μετά ήταν φυσικό οι οράνιε να γεμίσουν με κάρτες και να μην μπορούν να δείρουν όσο θα ήθελαν. Παράλληλα μίλησαν και οι πάγκοι. Ο Ντελ Μπόσκε είχε τη δυνατότητα να δώσει ώθηση στην ομάδα του βάζοντας τους Νάβας, Φάμπρεγας ενώ οι αλλαγές του Φαν Μάρβαϊκ ήταν περίπου αναγκαστικές.

Αν και η έξοδος του Κάιτ αποδείχθηκε λάθος καθώς ο Ελία ούτε τον Φαν Μπρόκχορστ ντούμπλαρε στο μαρκάρισμα του Νάβας ούτε επιθετικές λύσεις έδωσε. Πιθανότατα να έπρεπε ο Φαν Μάρβαϊκ να είχε ένα πλάνο χωρίς τον Φαν Πέρσι που σε όλο το τουρνουά δεν του έδωσε απολύτως τίποτα. Από τη στιγμή άλλωστε που τον είχε στα πλάγια να μαρκάρει δεξιά, ήταν εύκολο να δοκιμάσει για τα 20 λεπτά στην παράταση τον Αφελάι ώστε να βάλει κάποιο επιπλέον πρόβλημα στους Ισπανούς.

Από τη στιγμή που στα δύο τετ α τετ του Ρόμπεν οι Ολλανδοί δεν προηγήθηκαν το παιχνίδι πήγαινε μαθηματικά εκεί που το ήθελε ο Ντελ Μπόσκε.

Ήταν και δεδομένο πως κάποιος παίκτης των Ολλανδών θα πάρει τη δεύτερη κίτρινη και αυτό που έμενε ήταν να βρεθεί ένας Ισπανός να τελειώσει όπως πρέπει μια φάση. Ο Ινιέστα λοιπόν που σε όλο το Μουντιάλ έκανε τα πάντα εκτός από το να σουτάρει, βρέθηκε μόνο του και σκότωσε τον Στεκελεμπουργκ γράφοντας την ιστορία όπως ακριβώς έπρεπε να γραφτεί.
captain charisma

θεουλης ο τυπος που το εφτιαξε smiley.gif
traveller
Τέρμα οι καλές μέρες για τη Γερμανία...

http://www.sport24.gr/html/ent/258/ent.375258.asp
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.