Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ 2016-17
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Γυναικείο μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
ggrilik
ΕΣΚΑΝΑ Α' Κορασίδες

3η αγωνιστική
ΚΡΟΝΟΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ - ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ 42 - 57
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΙΡΑΙΑ - ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ 34 - 76
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ 54 - 34
ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ - ΑΟΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ 44 - 35
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ - ΔΑΦΝΗ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ 45 - 34
ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΝΕΟΛΑΙΑ - ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ 11 - 41

Ακάθεκτος ο Πανελευσινικός smile.gif

--- αναλυτικά --

ΓΣ ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ - ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ 42-57
Δεκάλεπτα : 10-16, 22-31, 30-41, 42-57
ΚΡΟΝΟΣ (Παναγόπουλος) Μπέκιου 4, Μποσγανά 9, Καραγκούνη 2, Έγγελη 8, Κουλουρή 6, Τζανέτου 13.
ΦΑΡΟΣ (Λειβάδης) Καρακασίδου 15(1), Κιαούλια Μ., Καραπατάκη, Κιαούλια Μ., Καλαφάτη 2, Κοντραφούρη 15, Χατζηλεοντή 19, Τζιλιάνου 2, Κοντιζά 4, Μπαιμπάκη.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΙΡ. - ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ 34-76
Δεκάλεπτα :06-15, 14-34, 21-68 , 34-76
ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Βροχίδου) Ξεπατεράκη Ε., Παρακευοπούλου 9, Γεωργίλη 11, Μπελεγρή 6, Καλμπαρδή , Ρήττα, Σουλάϊ 3, Μόσχου 5, Ξεπατεράκη Β.
ΠΡΩΤΕΑΣ (Κότσιφα): Συγγρού 9, Ανδρικοπούλου 8, Φλόκα 6, Κεκλίκογλου 8, Καλογερία 10, Μπουντούρη 12, Μωραϊτη 9(1) , Καβούνη 4, Λυμπέρη 4, Τσαλπάτογλου 2, Φράγκου 2, Τζιαφέτα 2

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ 54 - 34
Δεκάλεπτα : 16-14,26-25, 40-30, 54-34
ΠANIΩNIOΣ(Κοπάτσκοβα ): Δημητρακοπούλου, Oλυμπίου 4, Παντελή 10, Kριτσιδήμα 6, Παύλου, Γαννακούλια 16, Kαναβάρου 4,Αμυρά , Tσαβολάκη 12, Γεροντίτη 2, Bάσου .
EΛEYΘEPIA (Παπαναστασίου): Δάντου, Μπουρσούκη, Ραπτοπούλου 7(2), Tζιούτζιου 3, Bόλου, Tσίρκα 2, Kυριακόγγονα, Pούτση 6, Προέδρου 10, Kρητικοπούλου, Pήγα 6

ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ - ΑΟΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ 44 - 35
Δεκάλεπτα : 14-08, 25-22, 34-22, 44-35
ΙΚΑΡΟΣ/ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ (Παναγιωτόπουλος) : Παπαδοπούλου , Μιχαλοπούλου 3, Χαραλαμπίδου 11(2), Γιαννακοπούλου 2, Σπανού, Πάγγου 2, Μόκα 9, Μαχαίρα, Κονόμη 2, Μούτσα 15(1), Τζουνοπούλου, Παπαθεοδώρου
ΑΟΝΑ (Καρπετάς): Κουκουλιτάκη 7(1), Θεοφανίδη 12, Βάβουλα, Μενέγα, Κατσαρέα 8, Μαρκολέφα 2, Ρετσίνα Ζ. 2, Μπόγα , Παπαϊωάννου 4, Ρετσίνα Σ.


Επόμενη αγωνιστική (Σάββατο 22/10/16)
21.15 , ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ ΕΣΗ - ΚΡΟΝΟΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΓΣ
19.00 , ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ ΑΕΟ - ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΝΕΟΛΑΙΑ
16.15 , ΔΑΦΝΗ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΑΟ - ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΙΡΑΙΑ ΑΦΜΣ
20.15, ΑΟΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ - ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ ΑΟΚ
21.00 , ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΓΣ (w) - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ
15.00 , ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ ΑΟ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ ΑΟ
alwaysloveit
QUOTE(nikos64 @ Oct 18 2016, 13:13 ) *
αγαπητε τα κριτηρια ειναι ιδια καθε χρονια καθε σαββατο παιζουν οι κορασιδες οχι κυριακη ...να θυμησω τις παλιοτερες χρονιες? εχει νοημα ?
για ομαδες που δεν εχουν παιδια το καταλαβαινω να υπαρχουν ...κενα αλλα ομαδες με πολλα παιδια δεν το δεχομαι...




Ας απαντήσω σε αυτό όντας καθηγητής φυσικής αγωγής-προπονητής. Όπως ελάχιστοι ξέρουν και δυστυχώς εφαρμόζουν, υπάρχει 'κάτι' που ονομάζετα ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΟΣ ΜΥΙΚΟΣ ΠΟΝΟΣ. Δηλαδή, για να το καταλάβουν όλοι: Σαββατο αγωνας και ΔΕυτερα αγώνας είνια ΠΙΟ ΕΠΙΠΟΝΟ για τον οργανισμό απότι Σαββατο αγωνας και Κυριακη αγωνας. !

Επισης ως απαντηση σε καποιο ποστ που ειδα:Οντως το επιπεδο της Α κατηγοριας κορασιδων ειναι πολυ πεσμενο σε σχεση με περυσι και γενικα με παλιοτερα,δεν ξερω το γιατι. Αλλα επισης,ο Αθηναικος εχει Καλυτερη ΟΜΑΔΑ φετος ,απο τα παιχνιδια που εχω δει, και σιγουρα πιο ισορροπημενο κοουτς. Βεβαια αναμενουμε ολοι οι μπασκετοφιλοι να δουμε κ ενα ματς με αντιπαλο (ΠΑΟ,Ευνικο,Ιασων..) Ειδωμεν!
nikos64
QUOTE (ggrilik @ Oct 18 2016, 00:00 ) *
Ξεχωρίζουν τα μάτς
ΣΑ 22/10/2016 @ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΠΑΤΗΣ 12:30 ΑΕΣ ΙΑΣΩΝ ΚΟΛΩΝΟΥ - ΑΟ ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ
ΣΑ 22/10/2016 @ΔΗΜ.ΒΙΚΕΛΑΣ 12:30 ΑΕΝ ΚΗΦΙΣΙΑΣ - ΜΕΛΑΣ ΑΓ.ΕΛΕΥΘΕΡ.


.


προγνωστικα

οι γηπεδουχοι κερδιζουν εκτος απο τον Αμυντα

ΑΕΣ ΙΑΣΩΝ ΚΟΛΩΝΟΥ - ΑΟ ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ
ΑΕΝ ΚΗΦΙΣΙΑΣ - ΜΕΛΑΣ ΑΓ.ΕΛΕΥΘΕΡ.
ΑΟ ΑΜΥΝΤΑΣ - ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΣ
ΑΕΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ-Δ.Π. - ΓΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΟ - ΚΑΟ ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ
ΕΥΝΙΚΟΣ ΓΑΣ - ΑΟ ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
ggrilik
ΕΣΚΑΝΑ Α' Κορασίδες

4η αγωνιστική

ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ 84-46
ΔΑΦΝΗ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ - ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΙΡΑΙΑ 67-21
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ - ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΝΕΟΛΑΙΑ 86-23
ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 41-54
ΑΟΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ - ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ 49-57
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ - ΚΡΟΝΟΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ 31-52

Πανιώνιος, Φάρος και Πρωτέας συνεχίζουν ακάθεκτοι.
Σπουδαία νίκη εκτός έδρας για τον Πανελευσινιακό.

--- αναλυτικά --

ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ 84-46
Δεκάλεπτα: 28-13, 47-24, 64-36, 84-46
ΦΑΡΟΣ (Λειβάδης, Ρίμπας): Παπαδοπούλου 4, Καρακασίδου 19, Κιαουλιά Μαλ. 6, Καραπατάκη 2, Κιαουλιά Μαρ. 4, Δράκου, Κοντραφούρη 16, Παπαμιχαήλ 6, Χατζηλεοντή 17, Τζιλιάνου 2, Κοντιζά 8, Μπαιμπάκη.
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (Παπαναστασίου): Δάντου 2, Μπουρσούκη, Τζιούτζιου, Βώλου 9(1), Τάραμα 3(1), Κυριακόγγονα, Ρούτση 7, Προέδρου 14(1), Κρητικοπούλου 10(2), Ρήγα 1.

ΔΑΦΝΗ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ - ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΙΡΑΙΑ 67-21
Δεκάλεπτα: 16-04, 32-09, 48-14, 67-21
ΔΑΦΝΗ ( Φατούρος) Λειβαδάρα 12, Παγώνη Γεωργία 2, Παπαγεωργίου 15(2), Ευαγγελίτση 10, Σταθά 4, Βλάχου 9, Παγώνη Αλεξάνδρα 8, Αντωνοπούλου 2, Κρικέλα 5, Αβράμη , Δίμτσα
ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Βροχίδου): Μόσχου 10, Παρασκευοπούλου 7, Ρήττα 2, Καλμπαρδή 2, Μπελεγρή , Σουλάϊ , Γεωργίλη ,Ξεπατεράκη Λ.

ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 41-54
ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ (Παναγιωτόπουλος) : Χαρούνι , Μιχαλοπούλου 4, Χαραλαμπίδου 7, Γιαννακοπούλου , Σπανού , Πάγγου 9(1) , Μόκα 3, Μαχαίρα , Κονόμη 3, Μούτσα 15(1), Τζουνοπούλου , Παπαθεοδώρου
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κοπάτσκοβα , Αυγουστίδης): Βάσου , Ολυμπίου 7, Παντελή 16(1) , Κριτσιδήμα , Γεωργοσοπούλου , Παύλου , Μπίτα 9(1) , Γιαννακούλια 9, Καναβάρου 3(1) , Αμυρά Τσαβολάκη 8 , Πάλιουρα 2



Επόμενη αγωνιστική (Σάββατο 29/10/16)

ΚΡΟΝΟΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΓΣ - ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ ΑΕΟ (21:00 ΝΕΟ ΚΛ ΑΓ. ΔΗΜ)
ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΝΕΟΛΑΙΑ - ΔΑΦΝΗ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΑΟ (19:30 ΔΑΚ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ)
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΙΡΑΙΑ ΑΦΜΣ - ΑΟΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ (20:00 ΚΛ. ΣΑΛΠΕΑΣ)
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ ΑΟΚ - ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΓΣ (13:30 1o ΕΛΕΥΣ ΔΑΣΚΑΛ)
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ - ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ ΑΟ (16:30 ΚΛ ΑΝΔ.ΒΑΡΙΚΑΣ)
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ ΑΟ - ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ ΕΣΗ (16:45 ΚΛ ΜΟΣΧΑΤΟΥ)
ggrilik
Α' ΕΣΚΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

5η αγωνιστική

ΑΟ ΑΜΥΝΤΑΣ - ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΣΒ 44-62
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΚΑΟ ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ 80-25
ΑΕΣ ΙΑΣΩΝ ΚΟΛΩΝΟΥ - ΑΟ ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ 50–28
ΑΕΝ ΚΗΦΙΣΙΑΣ - ΜΕΛΑΣ ΑΓ.ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ 45-24
ΑΕΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ - ΓΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ 44-47
ΕΥΝΙΚΟΣ - ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ 39-35

-- αναλυτικά --

ΑΟ ΑΜΥΝΤΑΣ - ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΣΒ 44-62
Δεκάλεπτα: 13-15, 26-31, 38-47, 44-62
ΑΟ ΑΜΥΝΤΑΣ (Πομόνης, Καραμπέτσιος): Χατζηνικολή, Μπάκα 4, Κακκαβά 7(1), Τσούτσουρα, Καράντζαλου, Πατσιώτη 16, Βασιλειάδη, Μαντζιώρη, Καραδήμου 5, Λάμπρου 12.
ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΣΒ (Χρυσοβιτσιάνος): Κατσανάκη, Μπαλαμπάνη 9, Κουτσιρίμπα 3(1), Μάνου 10, Τσιλιμπάρη 9, Γιαννίκου 2, Μονογυιού 15(2), Κοντώση, Κολλιαδήμα 6, Λιγνού 8, Τριανταφύλλου.

Ο Αμύντας το μόνο που πέτυχε ήταν να βάλει λίγο φρένο στην επίθεση του Αθηναϊκού. Δείχνοντας όμως πως ο Αθηναϊκός δεν είναι ανίκητος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο - ΚΑΟ ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ 80-25
Δεκάλεπτα: 26-6, 15-3, 17-12, 22-4
Παναθηναϊκός ( Καντζιλιέρης - Αρχιμανδρίτης): Κοιλιά Π. 5, Στεφάνου 10(1), Μουρίκη 10(1), Καράλη 8, Τζερεμέ 6, Κοιλιά 7(1), Μπεζαϊτη, Τάρλα 2, Ζαρρή 14, Μαυράκη 10, Γάτου 8
Μελίσσια (Μανιατόπουλος): Μούτσα 2, Γεωργακλή Γ 8, Κιούση, Σαχά 7, Kαρρά, Σταμούλη 2, Παύλου, Καλτσουνά, Νανού 2, Γιαβασοπούλου 4, Καρυπίδου, Τανασέ - Παπαδάτου

ΙΑΣΩΝ ΚΟΛΩΝΟΥ - ΑΟ ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ 50 – 28
ημίχρονο(20-18)
Νομίζω πως η προπονήτρια του Ιάσονα, η Κλεάνθη Ποφάντη έχει ανακαλύψει τον μαγικό ζωμό του Πανοραμίξ .. Δεν εξηγείται αλλιώς.

ΑΕΝ ΚΗΦΙΣΙΑΣ - ΜΕΛΑΣ ΑΓ.ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ 45-24
Ακάθεκτη η ΑΕΝΚ. Την έχει ευνοήσει και το πρόγραμμα βέβαια, μια και δεν έχει δώσει αγώνες με τους άλλους πρωτοπόρους.

ΑΕΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ - ΓΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ 44-47
Νάτο και το τοπικό Κορωπί! 1η νίκη και μάλιστα εκτός.

ΕΥΝΙΚΟΣ - ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ 39-35
Όπως τα είπαν οι φίλοι που είναι πιο γνώστες απο μένα. Ο Εύνικος είναι πολύ σκληρός για να πεθάνει.

Η ΕΣΚΑ σε σχέση με την ΕΣΚΑΝΑ είναι ΠΟΛΥ αργή στην δημοσιοποίηση αποτελεσμάτων. Πόσο μάλλον για φύλλα αγώνων.

Επόμενη αγωνιστική, Σάββατο 29/10/2016

Ξεχωρίζει το ντέρμπι Αθηναϊκού - Παναθηναϊκού αλλά και το Κρόνος Γέρακα - Εύνικος.

(17:00 ΚΛ. ΑΓ. ΤΡΙΑΔΟΣ) ΑΟ ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ - ΓΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ
(17:00 6ο Ε.Λ. ΑΙΓΑΛΕΩ) ΜΕΛΑΣ ΑΓ.ΕΛΕΥΘΕΡ - ΑΕΣ ΙΑΣΩΝ ΚΟΛΩΝΟΥ
(19:30 ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ ΚΛ.Β΄) ΚΑΟ ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ - ΑΕΝ ΚΗΦΙΣΙΑΣ
(20:00 ΚΛΕΙΣΤΟ ΕΡΓΑΝΗΣ) ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ
(20:30 ΚΛΕΙΣΤΟ ΓΕΡΑΚΑ) ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ - ΕΥΝΙΚΟΣ ΓΑΣ
(21:00 ΚΛΕΙΣΤΟ ΥΜΗΤΤΟΥ) ΑΟ ΑΜΥΝΤΑΣ - ΑΕΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
ggrilik
Κορασίδες ΕΣΚΑΘ

Πρωτάθλημα Κορασίδων Θεσσαλίας, 1η αγωνιστική

Απόλλων Καρδίτσας - Τιτάνες Παλαμά 44-57
δεκάλεπτα :11-15, 12-16, 06-13, 15-13
Απόλλων Καρδίτσας (Χαβαλέ- Ναούμ) : Δάλλα Α 4, Ανυφαντη, Τσαχμακιώτη 13, Τσερέπη 17, Δάλλα Δ, Γανιά Η. , Γαλαγάλα 3, Τσούντσιουρα 2, Δάλλα Δ. Γανιά Κ. 5
Τιτάνες Παλαμά (Λ. Χαντζιάρας):, Ντούλα Αλ. ,Τσαρή Δ 2, Πατσιαλή Μ, Καρακώστα Μ 2 , Ντίνα , Μπενέκη Χρ.29, Καρακώστα Ε., Πατούνη Ε. 19, Μπακράτση 2, Ντούλα Αθ. 3, Τζέλλα Μ.

Τι μ'έπιασε με την ΕΣΚΑΘ θα μου πείτε. Και που είναι οι υπόλοιποι αγώνες. Δεν έχω ιδέα. Αλλά εκεί -οπου ούτε στο site δεν αναφέρουν αγώνες κορασίδων- υπάρχει μια τρομερή κατά την γνώμη μου παίκτρια (σε προοπτικές), η Χρυσάνθη Μπενέκη. Ψηλή, γρήγορη, καλός χειρισμός της μπάλας για πεντάρι, καλό μηχανισμό σούτ (και στις γυναίκες πεντάρι που να βάζει τρίποντα είναι hard kill), διεισδυτική με "Φασούλιο" τελείωμα στο λέϊ άπ, έξυπνες πάσες. Αδυναμίες φυσικά υπάρχουν, όπως δύναμη, μαχητικότητα, ποστάρισμα, άμυνα.

Το θέμα είναι πως η ομάδα των Τιτάνων αν έχω καταλάβει καλά δεν έχει ούτε νεανίδες ούτε γυναίκες, το μόνο που έχει είναι οι Κορασίδες των οποίων το πρωτάθλημα άρχισε... μόλις αυτή την βδομάδα .. Αυτή είναι και η μεγαλύτερη "αδυναμία" της συγκεκριμένης παίκτριας.

Ας την έχουμε όμως στα ραντάρ γιατί ίσως να εξελιχθεί τόσο που να μας εκπλήξει..


Η φωτό είναι παλιά και είναι QUIZ tongue.gif

http://www.titanes.gr/ypodomes/teleftaia-n...-titanes-palama

(για να μην αδικώ κανένα, καλά λόγια έχω ακούσει και για την εφη Πατούνη, αλλά δεν έχω δει αγώνες)
ema
Παρακαλώ, λύστε μου μια απορία:
Επιτρέπεται ο πάγκος (οι παίκτριες) να φωνάζουν "μπάλα μπάλα" κατά τη διάρκεια της επίθεσης της αντίπαλης ομάδας ?
alwaysloveit
QUOTE(ema @ Oct 24 2016, 15:17 ) *
Παρακαλώ, λύστε μου μια απορία:
Επιτρέπεται ο πάγκος (οι παίκτριες) να φωνάζουν "μπάλα μπάλα" κατά τη διάρκεια της επίθεσης της αντίπαλης ομάδας ?




ναι γιατι οχι?
ema
QUOTE(alwaysloveit @ Oct 24 2016, 19:23 ) *
ναι γιατι οχι?


Νομίζω απαγορεύεται να μιλά ο πάγκος. Δεν παίρνω και όρκο όμως, για αυτό ρωτώ τη γνώμη πιο ειδικών.
nikos64
QUOTE (alwaysloveit @ Oct 24 2016, 19:23 ) *
ναι γιατι οχι?

εκπλησσομαι αρνητικα ...εισαστε οπως δηλωσατε και καθηγητης φυσικης αγωγης και προπονητης ..... αυτο διδασκετε στα παιδια ?
υπαρχει και το ευ αγωνιζεσθαι η φειρ πλει αν σας κανει σαν ονομασια... το να τρομαξω τον αντιπαλο η να του φωναζω μες στο αυτι για να χασει την μπαλλα δεν ειναι νομιζω ευγενης αμιλλα.....

και κανονικα τιμωρειται

36.1.2 Κάθε ομάδα θα κάνει το καλύτερο προκείμενου να εξασφαλίσει τη νίκη,
αλλά αυτό θα πρέπει να γίνει με φίλαθλο πνεύμα και ευγενή άμιλλα.



36-5 Κατάσταση: Ενώ ένας παίκτης είναι στην προσπάθεια για επίτευξη
καλαθιού, οι αντίπαλοι δεν επιτρέπεται να παρενοχλούν αυτόν τον παίκτη με τις
ενέργειες όπως ο κυματισμός του χεριού/ών για να εμποδίσουν το οπτικό του
πεδίο, φωνάζοντας δυνατά, κτυπώντας δυνατά τα πόδια ή να κτυπούν τα χέρια
τους, κοντά στο σουτέρ. Εάν αυτό συμβαίνει, τότε μπορεί να οδηγήσει σε τεχνική
ποινή εάν ο σουτέρ χάσει το πλεονέκτημα, ή μια προειδοποίηση εάν ο σουτέρ δεν
χάσει το πλεονέκτημα.
36-6 Παράδειγμα: Ο A1 είναι σε προσπάθεια για καλάθι όταν ο B1 προσπαθεί να
αποσπάσει την προσοχή του A1 με το να φωνάξει δυνατά ή να κτυπήσει δυνατά
στο πάτωμα τα πόδια του. Η προσπάθεια για καλάθι είναι:
(α) Επιτυχής
(β) Ανεπιτυχής.
Ερμηνεία: Μια προειδοποίηση θα δοθεί στο B1 και θα διαβιβαστεί στον
προπονητή της ομάδας Β.
(α) Αυτή η προειδοποίηση θα ισχύσει για όλους τους παίκτες της ομάδας Β για το
υπόλοιπο του παιχνιδιού για παρόμοια συμπεριφορά.
(β) Μία τεχνική ποινή θα χρεωθεί στο B1.



φυσικα και σπανια διδεται τετοια παραβαση ειδικα σε τετοιες κατηγοριες .....

αλλα ναι γιατι οχι? κυριε καθηγητα ?
jhantzop
QUOTE(nikos64 @ Oct 25 2016, 09:21 ) *
φυσικα και σπανια διδεται τετοια παραβαση ειδικα σε τετοιες κατηγοριες .....


Απαγορεύεται, αλλά όντως αν γίνει μία-δύο φορές, δεν θα πει κανείς τίποτα... όταν γίνεται κατ' εξακολούθηση, τότε ο διαιτητής οφείλει να διακόψει το παιχνίδι και να κάνει παρατήρηση. Σε αγώνα για το γυναικείο, διαιτητής απαγόρεψε να τα παλαμάκια από τις παίκτριες του πάγκου (φωνάζοντας παράλληλα "πάμε", κλπ), οι οποίες βοηθούσαν την προσπάθεια των συμπαικτριών τους στην άμυνα.
ema
QUOTE(nikos64 @ Oct 25 2016, 09:21 ) *
εκπλησσομαι αρνητικα ...εισαστε οπως δηλωσατε και καθηγητης φυσικης αγωγης και προπονητης ..... αυτο διδασκετε στα παιδια ?
υπαρχει και το ευ αγωνιζεσθαι η φειρ πλει αν σας κανει σαν ονομασια... το να τρομαξω τον αντιπαλο η να του φωναζω μες στο αυτι για να χασει την μπαλλα δεν ειναι νομιζω ευγενης αμιλλα.....

και κανονικα τιμωρειται

36.1.2 Κάθε ομάδα θα κάνει το καλύτερο προκείμενου να εξασφαλίσει τη νίκη,
αλλά αυτό θα πρέπει να γίνει με φίλαθλο πνεύμα και ευγενή άμιλλα.



36-5 Κατάσταση: Ενώ ένας παίκτης είναι στην προσπάθεια για επίτευξη
καλαθιού, οι αντίπαλοι δεν επιτρέπεται να παρενοχλούν αυτόν τον παίκτη με τις
ενέργειες όπως ο κυματισμός του χεριού/ών για να εμποδίσουν το οπτικό του
πεδίο, φωνάζοντας δυνατά, κτυπώντας δυνατά τα πόδια ή να κτυπούν τα χέρια
τους, κοντά στο σουτέρ. Εάν αυτό συμβαίνει, τότε μπορεί να οδηγήσει σε τεχνική
ποινή εάν ο σουτέρ χάσει το πλεονέκτημα, ή μια προειδοποίηση εάν ο σουτέρ δεν
χάσει το πλεονέκτημα.
36-6 Παράδειγμα: Ο A1 είναι σε προσπάθεια για καλάθι όταν ο B1 προσπαθεί να
αποσπάσει την προσοχή του A1 με το να φωνάξει δυνατά ή να κτυπήσει δυνατά
στο πάτωμα τα πόδια του. Η προσπάθεια για καλάθι είναι:
(α) Επιτυχής
(β) Ανεπιτυχής.
Ερμηνεία: Μια προειδοποίηση θα δοθεί στο B1 και θα διαβιβαστεί στον
προπονητή της ομάδας Β.
(α) Αυτή η προειδοποίηση θα ισχύσει για όλους τους παίκτες της ομάδας Β για το
υπόλοιπο του παιχνιδιού για παρόμοια συμπεριφορά.
(β) Μία τεχνική ποινή θα χρεωθεί στο B1.



φυσικα και σπανια διδεται τετοια παραβαση ειδικα σε τετοιες κατηγοριες .....

αλλα ναι γιατι οχι? κυριε καθηγητα ?



Κι εγώ είχα αυτήν την εικόνα, αλλά φαίνεται όσο περνάει ο καιρός τα πράγματα ευτελίζονται παντού. Ομάδα των Κορασίδων το κάνει συστηματικά για όλο το χρόνο που η αντίπαλη ομάδα σουτάρει στο κοντινό καλάθι και μάλιστα σε ένα γήπεδο που με το ζόρι μπορείς να πατήσεις έξω από τις γραμμές. Αν συνυπολογίσουμε τις φωνές γονέων-προπονητών (στην κυριολεξία!!!) από την εξέδρα (που επισης σχεδόν βρίσκεται μέσα στο γήπεδο!).... Αποτέλεσμα: τα παιδιά αποσυντονίζονται. Τελικά, αυτό είναι το ζητούμενο;


QUOTE(jhantzop @ Oct 25 2016, 11:26 ) *
Απαγορεύεται, αλλά όντως αν γίνει μία-δύο φορές, δεν θα πει κανείς τίποτα... όταν γίνεται κατ' εξακολούθηση, τότε ο διαιτητής οφείλει να διακόψει το παιχνίδι και να κάνει παρατήρηση. Σε αγώνα για το γυναικείο, διαιτητής απαγόρεψε να τα παλαμάκια από τις παίκτριες του πάγκου (φωνάζοντας παράλληλα "πάμε", κλπ), οι οποίες βοηθούσαν την προσπάθεια των συμπαικτριών τους στην άμυνα.


Και αυτό υπερβολικό το βλέπω, αλλά αν αυτός είναι ο κανόνας οφείλουμε να τον σεβόμαστε!
alwaysloveit
QUOTE(nikos64 @ Oct 25 2016, 09:21 ) *
εκπλησσομαι αρνητικα ...εισαστε οπως δηλωσατε και καθηγητης φυσικης αγωγης και προπονητης ..... αυτο διδασκετε στα παιδια ?
υπαρχει και το ευ αγωνιζεσθαι η φειρ πλει αν σας κανει σαν ονομασια... το να τρομαξω τον αντιπαλο η να του φωναζω μες στο αυτι για να χασει την μπαλλα δεν ειναι νομιζω ευγενης αμιλλα.....

και κανονικα τιμωρειται

36.1.2 Κάθε ομάδα θα κάνει το καλύτερο προκείμενου να εξασφαλίσει τη νίκη,
αλλά αυτό θα πρέπει να γίνει με φίλαθλο πνεύμα και ευγενή άμιλλα.



36-5 Κατάσταση: Ενώ ένας παίκτης είναι στην προσπάθεια για επίτευξη
καλαθιού, οι αντίπαλοι δεν επιτρέπεται να παρενοχλούν αυτόν τον παίκτη με τις
ενέργειες όπως ο κυματισμός του χεριού/ών για να εμποδίσουν το οπτικό του
πεδίο, φωνάζοντας δυνατά, κτυπώντας δυνατά τα πόδια ή να κτυπούν τα χέρια
τους, κοντά στο σουτέρ. Εάν αυτό συμβαίνει, τότε μπορεί να οδηγήσει σε τεχνική
ποινή εάν ο σουτέρ χάσει το πλεονέκτημα, ή μια προειδοποίηση εάν ο σουτέρ δεν
χάσει το πλεονέκτημα.
36-6 Παράδειγμα: Ο A1 είναι σε προσπάθεια για καλάθι όταν ο B1 προσπαθεί να
αποσπάσει την προσοχή του A1 με το να φωνάξει δυνατά ή να κτυπήσει δυνατά
στο πάτωμα τα πόδια του. Η προσπάθεια για καλάθι είναι:
(α) Επιτυχής
(β) Ανεπιτυχής.
Ερμηνεία: Μια προειδοποίηση θα δοθεί στο B1 και θα διαβιβαστεί στον
προπονητή της ομάδας Β.
(α) Αυτή η προειδοποίηση θα ισχύσει για όλους τους παίκτες της ομάδας Β για το
υπόλοιπο του παιχνιδιού για παρόμοια συμπεριφορά.
(β) Μία τεχνική ποινή θα χρεωθεί στο B1.



φυσικα και σπανια διδεται τετοια παραβαση ειδικα σε τετοιες κατηγοριες .....

αλλα ναι γιατι οχι? κυριε καθηγητα ?

Μικρη μου ema και κυριε nikos64(κυριως σε εσας η απαντηση μου),που ειστε και σταθερος σχολιαστης εφ'όλης της υλης εδω στο φορουμ,to forum υπαρχει για ανταλλαγη αποψεων.οχι για ειρωνια και ασκοπα σχολια. Ειδικα οταν δεν γνωριζεις εναν ανθρωπο προσωπικα,που σιγουρα τυγχανει κ μεγαλυτερος σου, κρυμμενη πισω απο ενα ψευδωνυμο ,δεν ειναι σωστο να ειρωνευεσαι και να σχολιαζεις πει ανεμων κ υδατων.
Μας ρωτησες για το 'μπαλα μπαλα' γενικα. ουτε για χειρονομιες ουτε για 'βρισιες' ουτε περιεγραψες να γινεται σε φαση σουτ κτλ.
Ο παγκος το ιδανικο θα ειναι να ενθαρρυνει να χειροκροτα την ομαδα του,και τιποτα αλλο. δεν νομιζω ομως οτι 'απαγορευεται' να φωναξει μπαλα μπαλα. Δεν μου εχει τυχει δηλαδη ως τωρα, τιμωρια ,τεχνικη ποινη παγκου ,επειδη φωναξαν μπαλα μπαλα. αυτα!!
Το τι κανω εγω στην δικη μου ομαδα προφανως δεν το ξερεις ουτε και θα το μαθεις. Γιαυτο λιγο περισσοτερο σεβασμο ..γενικα!!
nikos64
QUOTE (alwaysloveit @ Oct 25 2016, 12:08 ) *
Μικρη μου ema και κυριε nikos64(κυριως σε εσας η απαντηση μου),που ειστε και σταθερος σχολιαστης εφ'όλης της υλης εδω στο φορουμ,to forum υπαρχει για ανταλλαγη αποψεων.οχι για ειρωνια και ασκοπα σχολια. Ειδικα οταν δεν γνωριζεις εναν ανθρωπο προσωπικα,που σιγουρα τυγχανει κ μεγαλυτερος σου, κρυμμενη πισω απο ενα ψευδωνυμο ,δεν ειναι σωστο να ειρωνευεσαι και να σχολιαζεις πει ανεμων κ υδατων.
Μας ρωτησες για το 'μπαλα μπαλα' γενικα. ουτε για χειρονομιες ουτε για 'βρισιες' ουτε περιεγραψες να γινεται σε φαση σουτ κτλ.
Ο παγκος το ιδανικο θα ειναι να ενθαρρυνει να χειροκροτα την ομαδα του,και τιποτα αλλο. δεν νομιζω ομως οτι 'απαγορευεται' να φωναξει μπαλα μπαλα. Δεν μου εχει τυχει δηλαδη ως τωρα, τιμωρια ,τεχνικη ποινη παγκου ,επειδη φωναξαν μπαλα μπαλα. αυτα!!
Το τι κανω εγω στην δικη μου ομαδα προφανως δεν το ξερεις ουτε και θα το μαθεις. Γιαυτο λιγο περισσοτερο σεβασμο ..γενικα!!

αγαπητε κυριε καθηγητα δεν υπαρχει δεν νομιζω υπαρχει ξερω η δεν ξερω ,ουτε δεν το μου τυχε ως τωρα .... και οσο εγω ειμαι πισω απο ενα ψευδωνυμο κρυμμενος αλλο τοσο ειστε και εσεις ....
και ο σεβασμος κερδιζετε κυριε καθηγητα δεν επιβαλλεται !!!!!!
ema
QUOTE(alwaysloveit @ Oct 25 2016, 12:08 ) *
Μικρη μου ema και κυριε nikos64(κυριως σε εσας η απαντηση μου),που ειστε και σταθερος σχολιαστης εφ'όλης της υλης εδω στο φορουμ,to forum υπαρχει για ανταλλαγη αποψεων.οχι για ειρωνια και ασκοπα σχολια. Ειδικα οταν δεν γνωριζεις εναν ανθρωπο προσωπικα,που σιγουρα τυγχανει κ μεγαλυτερος σου, κρυμμενη πισω απο ενα ψευδωνυμο ,δεν ειναι σωστο να ειρωνευεσαι και να σχολιαζεις πει ανεμων κ υδατων.
Μας ρωτησες για το 'μπαλα μπαλα' γενικα. ουτε για χειρονομιες ουτε για 'βρισιες' ουτε περιεγραψες να γινεται σε φαση σουτ κτλ.
Ο παγκος το ιδανικο θα ειναι να ενθαρρυνει να χειροκροτα την ομαδα του,και τιποτα αλλο. δεν νομιζω ομως οτι 'απαγορευεται' να φωναξει μπαλα μπαλα. Δεν μου εχει τυχει δηλαδη ως τωρα, τιμωρια ,τεχνικη ποινη παγκου ,επειδη φωναξαν μπαλα μπαλα. αυτα!!
Το τι κανω εγω στην δικη μου ομαδα προφανως δεν το ξερεις ουτε και θα το μαθεις. Γιαυτο λιγο περισσοτερο σεβασμο ..γενικα!!


Συγνώμη, αλλά δεν κατάλαβα πού ακριβώς σας ειρωνεύτηκα ?????
Μήπως εσείς ειρωνεύεστε αποκαλώντας με "μικρή μου ema" ???
Και προφανώς δεν μίλησα για ενθάρρυνησ της ομάδας του πάγκου, αλλά συστηματική προσπάθεια αποπροσανατολισμού του αντιπάλου. Αυτό είναι fair play? Αυτό εν ολίγοις ρώτησα.
wind
Εγώ αυτό που έχω δει στα (αρκετά) χρόνια που παρακολουθώ μπάσκετ, είναι ότι οι πάγκοι συνήθως φωνάζουν, ουρλιάζουν (αυτό το "άμυναααααα" ειδικά) και ποτέ κανένας διαιτητής δεν έχει κάνει ούτε καν παρατήρηση. Εντάξει, συνήθως οι φωνές είναι κατά τη διάρκεια μιάς επίθεσης ή άμυνας κι όχι σε βολές ή σε φάση τελικού σουτ.
Οι μόνες παρατηρήσεις που γίνονται είναι το να μην διαμαρτύρονται ή σηκώνονται οι "παγκίτες".
nikos64
QUOTE (ema @ Oct 25 2016, 13:59 ) *
Συγνώμη, αλλά δεν κατάλαβα πού ακριβώς σας ειρωνεύτηκα ?????
Μήπως εσείς ειρωνεύεστε αποκαλώντας με "μικρή μου ema" ???
Και προφανώς δεν μίλησα για ενθάρρυνησ της ομάδας του πάγκου, αλλά συστηματική προσπάθεια αποπροσανατολισμού του αντιπάλου. Αυτό είναι fair play? Αυτό εν ολίγοις ρώτησα.

μικρη μας ema σε εμενα ηθελε να απαντησει ο κυριος καθηγητης αλλα μαλλον μπερδευτηκε και δεν καταλαβε ποιος εγραψε τι..



και αν δεν κανω λαθος η ερωτηση ηταν αν επιτρεπεται δηλ. αν ειναι νομιμο οχι τι συνηθως γινεται ...ποσταρα 2 κομματια απο τον κανονισμο του μπασκετ που ξεκαθαρα αναφερει οτι απαγορευεται , αλλο το τι γινεται .... και τα περισσοτερα γηπεδα ειναι ακαταλληλα πχ σε ποσα ειναι 2 μετρα πισω απο την αγωνιστικη γραμμη οι παγκοι οπως οριζει ο κανονισμος? αγωνες ομως γινονται.
αυτο ομως που με πειραξε ειναι καθηγητης , παιδαγωγος να λεει ναι γιατι οχι αυτος που υποτιθεται οτι θα διδαξει την ευγενη αμιλλα ...οχι να φερετε κορνες στο παγκο σας την επομενη φορα.....


και οι παλιοτεροι εδω ισως να θυμουνται την περιπτωση του γερακα που βαζανε κορνες απο τα ηχεια στις επιθεσεις του αντιπαλου....
ggrilik
Ναι Νίκο64, αλλά ο κανονισμός δίνει την ιδέα. Δεν λέει πως απαγορεύεται να φωνάζει ο πάγκος ¨μπάλα μπάλα" ούτε πως απαγορεύεται να φωνάζει γενικώς.

Μερικά πράγματα ορθώς ο κανονισμός τα αφήνει στην κρίση του διαιτητή. Αλλιώς θα ήταν σαν τους νόμους του Ελλαδικού κράτους. 100,000 σελίδες.
nikos64
QUOTE (ggrilik @ Oct 25 2016, 20:21 ) *
Ναι Νίκο64, αλλά ο κανονισμός δίνει την ιδέα. Δεν λέει πως απαγορεύεται να φωνάζει ο πάγκος ¨μπάλα μπάλα" ούτε πως απαγορεύεται να φωνάζει γενικώς.

Μερικά πράγματα ορθώς ο κανονισμός τα αφήνει στην κρίση του διαιτητή. Αλλιώς θα ήταν σαν τους νόμους του Ελλαδικού κράτους. 100,000 σελίδες.

συμφωνω και ερωτω ο κανονισμος λεει

36.1.2 Κάθε ομάδα θα κάνει το καλύτερο προκείμενου να εξασφαλίσει τη νίκη,
αλλά αυτό θα πρέπει να γίνει με φίλαθλο πνεύμα και ευγενή άμιλλα.



το να τρομαξω η να αποπροσανατολισω τον αντιπαλο με φωνες η θορυβο απο τους παικτες που δεν παιζουν ,ειναι φιλαθλο πνευμα και ευγενης αμιλλα? απλα πραγματα

υ.γ. αν εκλαψες με αυτο στις νεανιδες εχω συνεχειες
1. ξαναδιαβασε προσεκτικα το δικο μου ποστ και το δικο σου και πες μου διαφορες γιατι πηγες στο σαιτ του αμυντα και εκανες κοπυ πειστ ετσι δεν ειναι?
ggrilik
QUOTE (nikos64 @ Oct 25 2016, 20:40 ) *
συμφωνω και ερωτω ο κανονισμος λεει

36.1.2 Κάθε ομάδα θα κάνει το καλύτερο προκείμενου να εξασφαλίσει τη νίκη,
αλλά αυτό θα πρέπει να γίνει με φίλαθλο πνεύμα και ευγενή άμιλλα.



το να τρομαξω η να αποπροσανατολισω τον αντιπαλο με φωνες η θορυβο απο τους παικτες που δεν παιζουν ,ειναι φιλαθλο πνευμα και ευγενης αμιλλα? απλα πραγματα

υ.γ. αν εκλαψες με αυτο στις νεανιδες εχω συνεχειες
1. ξαναδιαβασε προσεκτικα το δικο μου ποστ και το δικο σου και πες μου διαφορες γιατι πηγες στο σαιτ του αμυντα και εκανες κοπυ πειστ ετσι δεν ειναι?

Αν σκοπός σου είναι να εκφοβίσεις και όχι να εμψυχώσεις το κρίνει λοιπόν ο διαιτητής. Κι εμείς οι φίλαθλοι κρίνουμε τον διαιτητή (και τον κρίνει -υποτίθεται-και η ομοσπονδία). Συμφωνούμε.
Γενικά η εντύπωσή μου είναι πως όσο έχουμε ενεργή μπάλα ο πάγκος (πλην του προπονητή ίσως) δεν επιτρέπεται να κάνει και πολλά εκτός απο το να κοιτάει. Αλλά εδώ υπάρχουν προπονητές που συστηματικά είναι με τα δύο ποδάρια στον αγωνιστικό χώρο ενώ επιτίθεται η αντίπαλη ομάδα. Και οι διαιτητές κάνουν τους τυφλούς. Και μιλάω για αγώνες παίδων, κορασίδων και γυναικών. Το κάνουν για γούρι ή για εκφοβισμό, δεν γνωρίζω.. Σε αντρών το κάνουν λιγότερο γιατί θα φάνε καμιά γονατιά και θα πάνε απο κει που ήρθανε..

Ναι, το κόπιαρα. Κάτι διορθώσεις σε ορθογραφία ονομάτων βλέπω μόνο. smile.gif

QUOTE (ema @ Oct 25 2016, 11:41 ) *
Ομάδα των Κορασίδων το κάνει συστηματικά για όλο το χρόνο που η αντίπαλη ομάδα σουτάρει στο κοντινό καλάθι.

Απλά ο προπονητής είναι τσαμπουκόκαφρος = προσπαθεί να καλύψει την ανεπάρκειά του (προπονητική και παιδαγωγική) με ότι μέσο είναι διαθέσιμο.
Είναι δουλειά των διαιτητών, αλλά αν δεν την κάνουν, η αντιμετώπιση πρέπει να είναι στωική. Να το δείς σαν πρόκληση, να κερδίσεις κι ας κουρεύονται. Είναι σαν να σε φτύνουν κι να κάνεις οτι βρέχει, το οποίο συμβαίνει συχνά σε αγώνες βόλεϊ παρεμπιπτόντως smile.gif
ema
QUOTE(ggrilik @ Oct 25 2016, 21:35 ) *
Αν σκοπός σου είναι να εκφοβίσεις και όχι να εμψυχώσεις το κρίνει λοιπόν ο διαιτητής. Κι εμείς οι φίλαθλοι κρίνουμε τον διαιτητή (και τον κρίνει -υποτίθεται-και η ομοσπονδία). Συμφωνούμε.
Γενικά η εντύπωσή μου είναι πως όσο έχουμε ενεργή μπάλα ο πάγκος (πλην του προπονητή ίσως) δεν επιτρέπεται να κάνει και πολλά εκτός απο το να κοιτάει. Αλλά εδώ υπάρχουν προπονητές που συστηματικά είναι με τα δύο ποδάρια στον αγωνιστικό χώρο ενώ επιτίθεται η αντίπαλη ομάδα. Και οι διαιτητές κάνουν τους τυφλούς. Και μιλάω για αγώνες παίδων, κορασίδων και γυναικών. Το κάνουν για γούρι ή για εκφοβισμό, δεν γνωρίζω.. Σε αντρών το κάνουν λιγότερο γιατί θα φάνε καμιά γονατιά και θα πάνε απο κει που ήρθανε..

Ναι, το κόπιαρα. Κάτι διορθώσεις σε ορθογραφία ονομάτων βλέπω μόνο. smile.gif


Απλά ο προπονητής είναι τσαμπουκόκαφρος = προσπαθεί να καλύψει την ανεπάρκειά του (προπονητική και παιδαγωγική) με ότι μέσο είναι διαθέσιμο.
Είναι δουλειά των διαιτητών, αλλά αν δεν την κάνουν, η αντιμετώπιση πρέπει να είναι στωική. Να το δείς σαν πρόκληση, να κερδίσεις κι ας κουρεύονται. Είναι σαν να σε φτύνουν κι να κάνεις οτι βρέχει, το οποίο συμβαίνει συχνά σε αγώνες βόλεϊ παρεμπιπτόντως smile.gif


Όταν τα παιδιά είναι μικρά είναι δύσκολο να μη δίνουν σημασία, αλλά τελικά είναι η μόνη επιλογή. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!!!
ggrilik
QUOTE (ema @ Oct 25 2016, 21:54 ) *
Όταν τα παιδιά είναι μικρά είναι δύσκολο να μη δίνουν σημασία, αλλά τελικά είναι η μόνη επιλογή. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!!!

Δεν γίνεται να μην δίνουν σημασία. Η λέξη "στωικά" που χρησιμοποίησα είναι λάθος.
Αν το δούν όμως σαν "αδικία" πιθανότατα θα χάσουν κι όλας και η πίκρα θα είναι μεγαλύτερη. Μπορείς όμως να προσπαθήσεις να τα κάνεις να το δουν σαν υψηλότερης δυσκολίας πρόκληση. Κάτι σαν την διαβολοβδομάδα των ΟΥΚ smile.gif
Κι αν νικήσουν θα το χαρούν διπλά.
ggrilik
QUOTE (ggrilik @ Oct 24 2016, 12:20 ) *
Α' ΕΣΚΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

5η αγωνιστική

ΑΟ ΑΜΥΝΤΑΣ - ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΣΒ 44-62
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΚΑΟ ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ 80-25
ΑΕΣ ΙΑΣΩΝ ΚΟΛΩΝΟΥ - ΑΟ ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ 50–28
ΑΕΝ ΚΗΦΙΣΙΑΣ - ΜΕΛΑΣ ΑΓ.ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ 45-24
ΑΕΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ - ΓΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ 44-47
ΕΥΝΙΚΟΣ - ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ 39-35

-- αναλυτικά --

.....

ΕΥΝΙΚΟΣ - ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ 39-35
Όπως τα είπαν οι φίλοι που είναι πιο γνώστες απο μένα. Ο Εύνικος είναι πολύ σκληρός για να πεθάνει.


Καθυστερημένα, αλλά έχει μια αξία, γιατί αν θυμάμαι καλά δεν έχουμε δώσει κάπου το ρόστερ του Εύνικου. Παρεμπιπτόντως, η Φίλιππα Γούλα είναι γέννημα θρέμμα του Εύνικου, αλλά πήγε στον Αρη Περούπολης (μαζί με την αδελφή της Πανωρίνα που παίζει νεανίδες).

Δεκάλεπτα: 9-7, 12-9, 9-6, 9-12
ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ: Σαμαρίδου 2, Βολιώτη, Ζούμα Ν. 2, Σισμανίδου 2, Γούλα Φ. 20(2), Ζούμα Μ., Αλεξανδροπούλου 8, Μέτσο Κ., Τσέρου.
ΕΥΝΙΚΟΣ: Πετροπούλου Δέσποινα, Χρονάκη Άννα, Θωμαΐδου Βικτώρια 6, Δρακοπούλου Κατερίνα 3(1), Μετάϊ Φαμπιόλα, Κρητικού Δήμητρα, Κομεσσαρίου Καλομοίρα, Μέτσο Ιωάννα 21, Παππά Κωνσταντίνα 6, Πετροπούλου Γεωργία 3, Αγγελοπούλου Βούλα, Δρακοπούλου Εβελίνα.
nikos64
λοιπον ας γυρισουμε στα καθαρα αγωνιστικα

ΑΟ ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ ΓΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ
θεωρω οτι ο αρης θα κανει σεφτε στις νικες

ΜΕΛΑΣ ΑΓ.ΕΛΕΥΘΕΡ. ΑΕΣ ΙΑΣΩΝ ΚΟΛΩΝΟΥ
διπλο ευκολα


ΚΑΟ ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ ΑΕΝ ΚΗΦΙΣΙΑΣ

διπλο πολυ πιο ευκολα


ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΣ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΟ
αν κριθει στην αμυνα παναθηναικος αν κριθει στην επιθεση αθηναικος

ΑΟ ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ ΕΥΝΙΚΟΣ ΓΑΣ
διπλο αντιθετα απο οοτι στις νεανιδες

ΑΟ ΑΜΥΝΤΑΣ ΑΕΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ-Δ.Π.
ασσος ευκολος
di pa
QUOTE (nikos64 @ Oct 26 2016, 12:44 ) *
λοιπον ας γυρισουμε στα καθαρα αγωνιστικα

ΑΟ ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ ΓΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ
θεωρω οτι ο αρης θα κανει σεφτε στις νικες

ΜΕΛΑΣ ΑΓ.ΕΛΕΥΘΕΡ. ΑΕΣ ΙΑΣΩΝ ΚΟΛΩΝΟΥ
διπλο ευκολα


ΚΑΟ ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ ΑΕΝ ΚΗΦΙΣΙΑΣ

διπλο πολυ πιο ευκολα


ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΣ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΟ
αν κριθει στην αμυνα παναθηναικος αν κριθει στην επιθεση αθηναικος

ΑΟ ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ ΕΥΝΙΚΟΣ ΓΑΣ
διπλο αντιθετα απο οοτι στις νεανιδες

ΑΟ ΑΜΥΝΤΑΣ ΑΕΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ-Δ.Π.
ασσος ευκολος


Σε γενικές γραμμές συμφωνώ μαζί σου, αν και δεν είμαι τόσο σίγουρος ότι ο Άρης Πετρούπολης θα κερδίσει το Κορωπί! Ένας κούκος( Γούλα) δε φέρνει την άνοιξη, οπότε μπορεί να έχουμε πάλι εκπλήξεις! Όσο για το ντέρμπι του Σαββάτου, πιστεύω ότι ο Αθηναϊκός υπερτερεί σε άμυνα του κυρίως επιθετικού Παναθηναϊκού! Βέβαια κρατάω μια επιφύλαξη, αφού ακόμη δεν έχουμε δει τον Παναθηναϊκό με Εζέτζα στις κορασίδες. Λέω άσσος κυρίως λόγω έδρας.
ggrilik
QUOTE (di pa @ Oct 26 2016, 20:46 ) *
Όσο για το ντέρμπι του Σαββάτου, πιστεύω ότι ο Αθηναϊκός υπερτερεί σε άμυνα του κυρίως επιθετικού Παναθηναϊκού! Βέβαια κρατάω μια επιφύλαξη, αφού ακόμη δεν έχουμε δει τον Παναθηναϊκό με Εζέτζα στις κορασίδες. Λέω άσσος κυρίως λόγω έδρας.

Η πλάκα είναι πως σ'αυτό το τριήμερο παίζουν

Αθηναϊκός ΑΣΒ - Παναθηναϊκός ΑΟ (Α' ΕΣΚΑ Κορασίδων, Σάββατο, 29 Οκτ, @ 20:00, Κλειστό Γυμναστήριο Εργάνης)
Παναθηναϊκός ΑΟ - Αθηναϊκός ΑΣΒ (Α' ΕΣΚΑ Νεανίδων, Δευτέρα, 31 Οκτ, @ 21:45, Π.ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΣ)

Προηγήθηκε ο αγώνας του προηγούμενου Σαβάτου στην Εργάνη
ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΣΒ Β' - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΟ Β' 60-49 για την Β' ΕΣΚΑ.

Οπότε οι ομάδες έχουν ανοιχτούς λογαριασμούς smile.gif
Πάντως αν κρίνω απο τα σκοραρίσματα για νεανίδες και κορασίδες Α' και Β'. (δεν έχω δει αγώνες) φαίνεται πως Σπύρος Χρυσοβιτσιάνος, Τόνια Τραγογιάννη και λοιποί του επιτελείου του Αθηναϊκού κάνουν καλή δουλειά.
Fourteen
Άρης Πετρούπολης-Κορωπί: 44-22
di pa
Τελικά το Κορωπί δεν τα κατάφερε. Ούτε και ο Αθηναϊκός. Είδε κάποιος άλλος το ντέρμπι να σχολιάσει ; Εγώ θα πω απλά ντροπή και πιστεύω όποιος το είδε καταλαβαίνει.
ggrilik
QUOTE (di pa @ Oct 30 2016, 00:08 ) *
Τελικά το Κορωπί δεν τα κατάφερε. Ούτε και ο Αθηναϊκός. Είδε κάποιος άλλος το ντέρμπι να σχολιάσει ; Εγώ θα πω απλά ντροπή και πιστεύω όποιος το είδε καταλαβαίνει.

Δυστυχώς εγώ δεν μπορώ να δω κανένα αγώνα αν δεν ανεβεί στο ιντερνετ. sad-smiley-009.gifsad.gif

Τι, έπεσε θεϊκή χείρα? Για λέγε, για λέγε.

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Σ. - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. 48-52
Τα δεκάλεπτα: 17-16,27-28,39-35,48-52
Παναθηναϊκός(Καντζιλιέρης- Αρχιμανδρίτης): Κοιλιά Π. , Στεφάνου 5 (1), Μουρίκη 7 (2), Καράλη 17 (1), Τζερεμέ, Κοιλιά Ν. 4 (1), Μεζαΐτη, Τάρλα 8 (1), Ζαρρή, Μαυράκη, Εζέτζα 10, Γάτου 1
Αθηναϊκός (Χρυσοβιτσιάνος): Κατσανάκη, Μπαλαμπάνη 2, Κουτσιρίμπα, Μάνου 3, Τσιλιμπάρη 16, Γιαννίκου, Μονογυίου 7 (1), Κοντώση, Κολλιαδήμα 11 (3), Λιγνού 9

Βλέπω κλείστηκε η Μονογυιού, αλλά λογικό μου φαίνεται, δεν έχει μεγάλη εμπειρία.
di pa
QUOTE (ggrilik @ Oct 30 2016, 00:34 ) *
Δυστυχώς εγώ δεν μπορώ να δω κανένα αγώνα αν δεν ανεβεί στο ιντερνετ. sad-smiley-009.gifsad.gif

Τι, έπεσε θεϊκή χείρα? Για λέγε, για λέγε.

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Σ. - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. 48-52
Τα δεκάλεπτα: 17-16,27-28,39-35,48-52
Παναθηναϊκός(Καντζιλιέρης- Αρχιμανδρίτης): Κοιλιά Π. , Στεφάνου 5 (1), Μουρίκη 7 (2), Καράλη 17 (1), Τζερεμέ, Κοιλιά Ν. 4 (1), Μεζαΐτη, Τάρλα 8 (1), Ζαρρή, Μαυράκη, Εζέτζα 10, Γάτου 1
Αθηναϊκός (Χρυσοβιτσιάνος): Κατσανάκη, Μπαλαμπάνη 2, Κουτσιρίμπα, Μάνου 3, Τσιλιμπάρη 16, Γιαννίκου, Μονογυίου 7 (1), Κοντώση, Κολλιαδήμα 11 (3), Λιγνού 9

Βλέπω κλείστηκε η Μονογυιού, αλλά λογικό μου φαίνεται, δεν έχει μεγάλη εμπειρία.

Θεϊκός πελεκυς πες καλύτερα. Και τι δεν έγινε. Από 3 δεύτερα που ήταν αναμενόμενο, 2 παίκτριες έξω και 2 με τέσσερα φάουλ, μέχρι ότι μπορείς να φανταστείς. Κρίμα γιατί κάποια παιδιά παίζουν καλό μπασκετακι! Αλλά ας πει και κανένας άλλος, μήπως εγώ τα παραλέω.
ggrilik
Α' ΕΣΚΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

6η αγωνιστική

ΑΟ ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ - ΓΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ 44-22
ΜΕΛΑΣ ΑΓ.ΕΛΕΥΘΕΡ - ΑΕΣ ΙΑΣΩΝ ΚΟΛΩΝΟΥ 29 – 71
ΚΑΟ ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ - ΑΕΝ ΚΗΦΙΣΙΑΣ 19-62
ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 48-52
ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ - ΕΥΝΙΚΟΣ ΓΑΣ 52-39
ΑΟ ΑΜΥΝΤΑΣ - ΑΕΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 52–25

---
Ο nikos64 έχασε το ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ - ΕΥΝΙΚΟΣ :
Και ο di pa tongue.gif

-- αναλυτικά --

ΜΕΛΙΣΣΙΑ - ΑΕΝΚ 19-62
Δεκάλεπτα: 2-20, 2-12, 9-22, 6-8
Μελίσσια (Μανιατόπουλος): Σπάχο, Γεωργακλή Γ 4, Κιούση, Σαχά 4, Kαρρά 1, Μούτσα 2, Παύλου, Καλτσουνά, Νανού 2, Γιαβασοπούλου 4, Καρυπίδου 2, Τανασέ - Παπαδάτου
ΑΕΝΚ (Κατρά): Γλυνού 2, Θωμά, Θεοδώρου 4, Αχμέτ 8, Μουστάκα 10, Σκορδάκη 2, Καστρινάκη 2, Χαλάτση 2, Σακελλαρίου, Ζεροπουλάκου 10, Τριανταφύλλου 22

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Σ. - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. 48-52
Τα δεκάλεπτα: 17-16,27-28,39-35,48-52
Παναθηναϊκός (Καντζιλιέρης- Αρχιμανδρίτης): Κοιλιά Π. , Στεφάνου 5 (1), Μουρίκη 7 (2), Καράλη 17 (1), Τζερεμέ, Κοιλιά Ν. 4 (1), Μεζαΐτη, Τάρλα 8 (1), Ζαρρή, Μαυράκη, Εζέτζα 10, Γάτου 1
Αθηναϊκός (Χρυσοβιτσιάνος): Κατσανάκη, Μπαλαμπάνη 2, Κουτσιρίμπα, Μάνου 3, Τσιλιμπάρη 16, Γιαννίκου, Μονογυίου 7 (1), Κοντώση, Κολλιαδήμα 11 (3), Λιγνού 9

Βλέπω πως τα στόματα μένουν ερμητικά κλειστά laugh.gif
Τέλος πάντων, δεν έχει πολύ σημασία, σημασία έχει να είναι ανταγωνιστικά τα παιχνίδια και να ευχαριστιούνται οι παίκτες.
Έχει και σημασία στο Πανελλήνιο να περάσουν οι ομάδες με τις παίκτριες που έχουν τις καλύτερες προοπτικές βέβαια. Στο χέρι των παικτριών να βελτιωθούν είναι και να κερδίσουν στον 2ο γύρο
smile.gif

Επόμενη αγωνιστική, Σάββατο 05/11/2016:

(12:30 ΚΛ. ΔΗΜ.ΒΙΚΕΛΑΣ) .. ΑΕΝ ΚΗΦΙΣΙΑΣ - ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΣ
(12:30 ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΠΑΤΗΣ.) .. ΑΕΣ ΙΑΣΩΝ ΚΟΛΩΝΟΥ - ΚΑΟ ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ
(18:00 1o ΓΥΜΝ.ΚΟΡΩΠΙΟΥ) .. ΓΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ - ΑΟ ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ
(19:15 ΚΛ. ΑΝΘΟΥΠΟΛΗΣ) .. ΑΕΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ - ΑΟ ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
(20:30 Π.ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛ.) .. ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΟ - ΑΟ ΑΜΥΝΤΑΣ
(20:45 ΚΛΕΙΣΤΟ ΖΩΦΡΙΑΣ) .. ΕΥΝΙΚΟΣ ΓΑΣ - ΜΕΛΑΣ ΑΓ.ΕΛΕΥΘΕΡ.



Κορασίδες ΕΣΚΑΘ

Πρωτάθλημα Κορασίδων Θεσσαλίας, 2η αγωνιστική

Τιτάνες Παλαμά - Πράσινη Γωνιά 20-0
Η φιλοξενούμενη ομάδα δεν προσήλθε. dry.gif .
Μεγάλο πρόβλημα. Πως θα αναπτυχθούν οι παίκτριες?
Ερήμωση της επαρχίας? Δεν υπάρχει αθλητική κουλτούρα για το "αδύναμο" φύλλο? Πρόβλημα.
ggrilik
Α' ΕΣΚΑΝΑ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

5η αγωνιστική

ΚΡΟΝΟΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΓΣ - ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ ΑΕΟ 42-58
ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΝΕΟΛΑΙΑ - ΔΑΦΝΗ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΑΟ 30-59
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΙΡΑΙΑ ΑΦΜΣ - ΑΟΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ 25-64
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ ΑΟΚ - ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΓΣ 53-69
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ - ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ ΑΟ 35-49
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ ΑΟ - ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ ΕΣΗ 36-42

--- αναλυτικά ---

ΓΣ ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ - ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ 42-58
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-18, 24-39, 32-43, 42-58
ΓΣ ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ (Παναγόπουλος) Μπέκιου 3(1), Μποσγανά 9, Καραγκούνη 10, Έγγελη 5, Σεχάι, Γρηγοροπούλου 5, Μυστικού, Βλαχονάτσιου, Ραυτοπούλου.
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Κότσιφα) Συγγρού 5, Μπουντούρη 17(1), Καβούνη 2, Αναστασοπούλου Χ. 8, Μωραίτη 3(1), Κεκλικόγλου 6, Φλόκα 4, Ανδρικοπούλου 4, Φράγκου, Λυμπέρη 2, Καλογεριά 7

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ - ΙΚΑΡΟΣ /ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ
53-69
Δεκάλεπτα : 13-24, 27-38, 38-54, 53-69
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Ρουστέμης , Μαντζιώρης): Τσάλου 4(1) , Γουργιωτοπούλου 15(2) , Στοτσένη 5, Μεγαλούδη 17(1) , Πέππα 8, Κολιαλή 3, Λούκου 1, Κόντου , Πόγκα
ΙΚΑΡΟΣ/ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Παναγιωτόπουλος): Παπαδοπούλου , Μιχαλοπούλου 4, Χαραλαμπίδου 15(1) , Γιαννακοπούλου 4, Χαρούνι , Πάγγου 2, Μόκα 23, Μαχαίρα , Κονόμη 2, Μούτσα 17(2) , Τζουνοπούλου , Παπαθεοδώρου 2

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΦΑΡΟΣ ΚΕΡ. 35-49
Δεκάλεπτα : 12-17,19-27,23-38,35-49
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κοπάτσκοβα,Αυγουστίδης): Δημητρακοπούλου, Ολύμπιου 2, Παντελή 14, Κριτσιδήμα 10(1), Γεωργουσοπούλου, Παύλου , Μπίτα , Γιαννακούλια 7, Καναβάρου , Τσαβολάκη 2, Γεροντίτη.
ΦΑΡΟΣ ΚΕΡ.(Λειβάδης-Ρίμπας): Παπαδοπούλου , Καρακασίδου 8(1), Κιαουλιά Μαλ.4, Καραπατάκη , Κιαουλιά Μαρ., Καλαφάτη , Κοντραφούρη 20(1), Παπαμιχαήλ 2, Χατζηλεοντή 15, Τζιλιάνου , Κοντιζά , Μπαϊμπάκη .

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ Μ. - ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΠΕΙΡ. 36-42
Δεκάλεπτα : 10-10 , 22-22 , 32-30 , 36-42
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ ( Παπαναστασίου): Δάντου , Μπουρσούκη 2 , Ραπτοπούλου 7 , Τζιούτζιου 2 , Βώλου , Τάραμα 2 Ρούτση 14 , Κρητικοπούλου 3 , Ρήγα 6
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΠΕΙΡ. ( Καραγιάννης ) : Τσουμπρή 7 (1), Ζερδάρη 3 , Μαμίλι 6 , Κωνσταντοπούλου , Νέζη 1 , ( 11 ) , Δρουμπούκη 10 , Ζακελλαρίδου 10 , Γκολιμπιάν 6

Προφανώς κάποιο λαθάκι υπάρχει στο φύλλο αγώνα..

Επόμενη αγωνιστική (Σάββατο 5/11/16)

ΔΑΦΝΗ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΑΟ - ΚΡΟΝΟΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΓΣ
ΑΟΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ - ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΝΕΟΛΑΙΑ
ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΓΣ (w) - ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΙΡΑΙΑ ΑΦΜΣ
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ ΑΟΚ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ ΑΕΟ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ ΑΟ
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ ΕΣΗ - ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ ΑΟ
nikos64
QUOTE (di pa @ Oct 30 2016, 00:08 ) *
Τελικά το Κορωπί δεν τα κατάφερε. Ούτε και ο Αθηναϊκός. Είδε κάποιος άλλος το ντέρμπι να σχολιάσει ; Εγώ θα πω απλά ντροπή και πιστεύω όποιος το είδε καταλαβαίνει.

Βαρυα κουβεντα για εναν αγωνα κορασιδων που διαιτητης ηταν η Γιακειμη και που ο αθηναικος δεν ειπε τιποτα....

γενικα οι διαπιστωσεις που τουλαχιστον εγω κανω ειναι ολοενα και πιο αρνητικες .....
μερικα κοριτσακια κινδυνευουν να .....τραυματιστουν ...τοσο ψηλα που σηκωσαν την μυτη τους ...δυσαναλογα με τις δυνατοτητες τους ..... ξαφνικα δεν ξερω και εγω ποιες νομιζουν οτι γινανε ....

επισης μου αρεσει οτι πεφτω εξω στις προβλεψεις μου ...και για αυτο θα κανω αλλη μια ..
Μελισσια ,Αεκ ,Μελας και Κορωπι πεφτουν και μαλιστα ανετα και δυστυχως οχι γιατι ειναι τοσο πολυ καλες οι αλλες....

ερωτηματικο που θα απαντηθει συντομα ειναι η Αενκ αν μπορει να ειναι φιναλιστ ....



ggrilik
μας μπερδεψες λιγο εβαλες Α’ ΕΣΚΑΝΑ ΝΕΑΝΙΔΩΝ πανω απο τα αποτελεσματα των κορασιδων
di pa
[quote name='nikos64' date='Oct 31 2016, 10:37 ' post='797538']
Βαρυα κουβεντα για εναν αγωνα κορασιδων που διαιτητης ηταν η Γιακειμη και που ο αθηναικος δεν ειπε τιποτα....

γενικα οι διαπιστωσεις που τουλαχιστον εγω κανω ειναι ολοενα και πιο αρνητικες .....
μερικα κοριτσακια κινδυνευουν να .....τραυματιστουν ...τοσο ψηλα που σηκωσαν την μυτη τους ...δυσαναλογα με τις δυνατοτητες τους ..... ξαφνικα δεν ξερω και εγω ποιες νομιζουν οτι γινανε ....

Δεν ξέρω αν ο Αθηναϊκός έχει την τάση να <<λέει>> και δε με αφορά κιόλας. Εγώ ως απλός παρατηρητής του αγώνα έγραψα αυτό που είδα . Πάντως οι διαιτητές ήταν δύο και κατά τη γνώμη μου έκαναν και οι δύο τραγικά λάθη(τώρα ποιος έκανε τα περισσότερα τι να σου πω!Αγώνα έβλεπα δεν κρατούσα σημειώσεις). Εννοείται ότι και ο ΠΑΟ θα έχει να πει για πολλές φάσεις, απλά η διαιτησία πρέπει να κρατάει λίγο τα προσχήματα και να μην γέρνει την πλάστιγγα υπέρ του ενός ή του άλλου. Τώρα για τα κοριτσάκια που λες, δεν ξέρω σε τι αναφέρεσαι οπότε τι να πω;; Εγώ είδα δύο ισοδύναμες ομάδες, με κάποιες παίκτριες να ξεχωρίζουν εκατέρωθεν και κοριτσάκια που χαιρετήθηκαν το ίδιο πριν και μετά τον αγώνα, παρά το πολύ φορτισμένο κλίμα κυρίως από πλευράς Αθηναϊκού.
ggrilik
QUOTE (nikos64 @ Oct 31 2016, 10:37 ) *
γενικα οι διαπιστωσεις που τουλαχιστον εγω κανω ειναι ολοενα και πιο αρνητικες .....
μερικα κοριτσακια κινδυνευουν να .....τραυματιστουν ...τοσο ψηλα που σηκωσαν την μυτη τους ...δυσαναλογα με τις δυνατοτητες τους ..... ξαφνικα δεν ξερω και εγω ποιες νομιζουν οτι γινανε ....

Παιδιά είναι. Γίνεται να μην σηκώσουν και λίγο μύτη? Να μην πω πως πρέπει κι όλας. Αυτό που δεν πρέπει είναι να πολυενθαρρύνεται (το σήκωμα μύτης). Ανάλογα και με το παιδί βεβαίως. Κάποια το χρειάζονται.

QUOTE (nikos64 @ Oct 31 2016, 10:37 ) *
ggrilik
μας μπερδεψες λιγο εβαλες Α’ ΕΣΚΑΝΑ ΝΕΑΝΙΔΩΝ πανω απο τα αποτελεσματα των κορασιδων

Ε, λάθος smile.gif
nikos64
QUOTE (di pa @ Oct 31 2016, 13:21 ) *
[
Δεν ξέρω αν ο Αθηναϊκός έχει την τάση να <<λέει>> και δε με αφορά κιόλας. Εγώ ως απλός παρατηρητής του αγώνα έγραψα αυτό που είδα . Πάντως οι διαιτητές ήταν δύο και κατά τη γνώμη μου έκαναν και οι δύο τραγικά λάθη(τώρα ποιος έκανε τα περισσότερα τι να σου πω!Αγώνα έβλεπα δεν κρατούσα σημειώσεις). Εννοείται ότι και ο ΠΑΟ θα έχει να πει για πολλές φάσεις, απλά η διαιτησία πρέπει να κρατάει λίγο τα προσχήματα και να μην γέρνει την πλάστιγγα υπέρ του ενός ή του άλλου. Τώρα για τα κοριτσάκια που λες, δεν ξέρω σε τι αναφέρεσαι οπότε τι να πω;; Εγώ είδα δύο ισοδύναμες ομάδες, με κάποιες παίκτριες να ξεχωρίζουν εκατέρωθεν και κοριτσάκια που χαιρετήθηκαν το ίδιο πριν και μετά τον αγώνα, παρά το πολύ φορτισμένο κλίμα κυρίως από πλευράς Αθηναϊκού.

δεν αντιλεγω οτι οι δυο ομαδες ειναι περιπου ισοδυναμες και με του παναθηναικου πιο εμπειρη .... γενικα μιλαγα για κοριτσακια οχι ειδικα σε αυτον τον αγωνα....
τραγικα λαθη για την γιακειμη χμμμμ λιγο χλωμο το βλεπω α2 αντρων και α1 γυναικων σφυριζει ... να μου πεις οτι της καταλογιζεις δολο αλλο αυτο ..... που και αυτο δεν μπορω να το δεχτω ευκολα ....


και ggrilik ο αθλητισμος εχει αυτο το καλο ...σου ριχνει κατι σφαλιαρες ξεγυρισμενες και τοτε ισως μπορει και να ισιωσεις .... αναλογα τον χαρακτηρα σου .....
lopo
QUOTE (nikos64 @ Oct 31 2016, 13:55 ) *
δεν αντιλεγω οτι οι δυο ομαδες ειναι περιπου ισοδυναμες και με του παναθηναικου πιο εμπειρη .... γενικα μιλαγα για κοριτσακια οχι ειδικα σε αυτον τον αγωνα....
τραγικα λαθη για την γιακειμη χμμμμ λιγο χλωμο το βλεπω α2 αντρων και α1 γυναικων σφυριζει ... να μου πεις οτι της καταλογιζεις δολο αλλο αυτο ..... που και αυτο δεν μπορω να το δεχτω ευκολα ....


και ggrilik ο αθλητισμος εχει αυτο το καλο ...σου ριχνει κατι σφαλιαρες ξεγυρισμενες και τοτε ισως μπορει και να ισιωσεις .... αναλογα τον χαρακτηρα σου .....




σωστά
di pa
Ερώτηση: Είδε κανείς άλλος το παιχνίδι η απλά υποθέσεις κάνουμε τώρα για το τι δεν έγινε; Γιατί εγώ είπα από την αρχή ότι είναι η άποψή μου σε κάτι που παρακολούθησα . Αν κάποιος είδε το παιχνίδι και έχει άλλη γνώμη, απολύτως σεβαστό. Εξάλλου δε δήλωσα ποτέ γκουρού του μπάσκετ. Δηλώνω απλά φίλαθλος και θαυμαστής της προσπάθειας όλων των παιδιών.
ggrilik
QUOTE (di pa @ Oct 31 2016, 16:00 ) *
Ερώτηση: Είδε κανείς άλλος το παιχνίδι η απλά υποθέσεις κάνουμε τώρα για το τι δεν έγινε; Γιατί εγώ είπα από την αρχή ότι είναι η άποψή μου σε κάτι που παρακολούθησα . Αν κάποιος είδε το παιχνίδι και έχει άλλη γνώμη, απολύτως σεβαστό. Εξάλλου δε δήλωσα ποτέ γκουρού του μπάσκετ. Δηλώνω απλά φίλαθλος και θαυμαστής της προσπάθειας όλων των παιδιών.

Εγώ είμαι μαζί σου. Γενικά οι μεγάλες ομάδες τείνουν να αντιμετωπίζονται με μια έστω και υποσυνείδητη ελαστικότητα smile.gif
Δεν έχει τόση σημασία όμως, ο Αθηναϊκός έχει μισό+μισό (οι μισές κορασίδες παίζουν βασικες και στις νεανίδες) πρωτάθλημα να αποκτήσει εμπειρίες, να βελτιωθούν ατομικά οι παίκτριες και να πάρει το μάτς μέσα στην έδρα του Παναθηναϊκού.

Μακάρι να είχα δει αγώνες να μπορούσα να κάνω μια καταπληκτική πρόβλεψη, αλλά ομολογώ πως τις μόνες παίκτριες που έχω δεί είναι η Εζέτζα (πολύ καλό πρόσπεκτ κατά την γνώμη μου), καποιες περσινές του Παναθηναϊκού και μια του Παναθηναϊκού που πριν έπαιζε στον Πρωτέα. Απο Αθηναϊκό τίποτα.
nikos64
QUOTE (ggrilik @ Oct 31 2016, 21:18 ) *
Εγώ είμαι μαζί σου. Γενικά οι μεγάλες ομάδες τείνουν να αντιμετωπίζονται με μια έστω και υποσυνείδητη ελαστικότητα smile.gif

καλο μηνα

di pa
απαντηση το παιχνιδι δεν το ειδα, δεν εχω αποψη .Εχω δει και εχω αποψη και για τις δυο ομαδες και για διαιτητη. Μπηκα στον κοπο και ρωτησα ανθρωπο απο αθηναικο μερια (που και γνωριζω και εμπιστευομαι στο τι θα μου πει) , διαφορετικα μου ταπε ,αν για κατι εχει παραπονο ειναι για καποιον πατερα που ολο στην τσιτα ειναι και ολο φωναζει η δινει οδηγιες .... οπως και για θεατρινισμους δυο συγκεκριμενων κοριτσιων για την μια ηξερα (και ποιος δεν την ξερει )για την δευτερη τωρα μαθαινω ...
για την διαιτητη τα ειπα να μην τα ξαναλεω ...
εσενα και καλοπροαιρετα στο λεω δεν σε ξερω και δεν ξερω πως βλεπεις τα πραγματα αλλα μεταξυ του γνωστου μου και εσενα θα παρω υποψην την αποψη του γνωστου μου που λεει τελειως διαφορετικα πραγματα....
δηλαδη για να το κλεισω εμενα με πειραξε το ντροπη που αναφερες και τα τραγικα λαθη....

και ο αθηναικος ειναι μεγαλη ομαδα δεν ειναι μικρη .

di pa
[quote name='nikos64' date='Nov 1 2016, 12:23 ' post='797693']
καλο μηνα


εσενα και καλοπροαιρετα στο λεω δεν σε ξερω και δεν ξερω πως βλεπεις τα πραγματα αλλα μεταξυ του γνωστου μου και εσενα θα παρω υποψην την αποψη του γνωστου μου που λεει τελειως διαφορετικα πραγματα....
δηλαδη για να το κλεισω εμενα με πειραξε το ντροπη που αναφερες και τα τραγικα λαθη....

Έχεις δίκιο! Ο καθένας το βλέπει από τη δική του σκοπιά και ο γνωστός σου επικεντρώθηκε σε άλλα προβλήματα που μάλλον έχουν εκεί στον αθηναϊκό απ΄ότι φαίνεται, που εγώ δεν τα γνωρίζω! Λογικό και δεκτό να σε πειράζουν κάποιες σκληρές λέξεις, γιατί μπορεί από άλλα παιχνίδια να έχεις σχηματίσει και συ τη δική σου άποψη για ομάδες και διαιτητές! Αλλά επίτρεψέ μου μεταξύ του γνωστού σου που δεν τον ξέρω και αυτού που είδα να επιμείνω στη δική μου άποψη! Εξάλλου στο forum αυτό γράφει ο καθένας, την άποψή του ( και τα επίσημα αποτελέσματα)! Καλό μήνα σε όλους και καλή συνέχεια σε όλες τις ομάδες!
nikos64
QUOTE (di pa @ Nov 1 2016, 12:00 ) *
Έχεις δίκιο! Ο καθένας το βλέπει από τη δική του σκοπιά και ο γνωστός σου επικεντρώθηκε σε άλλα προβλήματα που μάλλον έχουν εκεί στον αθηναϊκό απ΄ότι φαίνεται, που εγώ δεν τα γνωρίζω! Λογικό και δεκτό να σε πειράζουν κάποιες σκληρές λέξεις, γιατί μπορεί από άλλα παιχνίδια να έχεις σχηματίσει και συ τη δική σου άποψη για ομάδες και διαιτητές! Αλλά επίτρεψέ μου μεταξύ του γνωστού σου που δεν τον ξέρω και αυτού που είδα να επιμείνω στη δική μου άποψη! Εξάλλου στο forum αυτό γράφει ο καθένας, την άποψή του ( και τα επίσημα αποτελέσματα)! Καλό μήνα σε όλους και καλή συνέχεια σε όλες τις ομάδες!

πολυ σωστο σε βρισκω ...... τα ξαναλεμε
ema
Καλό μήνα!

Γιατί μιλάτε με υπονοούμενα, τα οποία όσοι δεν είμαστε πολύ μέσα στο χώρο δεν τα καταλαβαίνουμε ή μπορεί να βγάζουμε και λάθος συμπεράσματα; Και αφού είναι ένας χώρος κατάθεσης απόψεων, γιατί δεν λέτε τα ονόματα για να καταλάβουμε και να δούμε αν συμφωνούμε ή όχι. Δεν είναι και τόσο τρομερό να πεις ο/η τάδε παίκτης/παίκτρια κάνει θεατρινισμούς. Μετά θα μπορούμε κι εμείς να πούμε την άποψή μας και να έχει ενδιαφέρον η συζήτηση.
nikos64
QUOTE (ema @ Nov 1 2016, 13:03 ) *
Καλό μήνα!

Γιατί μιλάτε με υπονοούμενα, τα οποία όσοι δεν είμαστε πολύ μέσα στο χώρο δεν τα καταλαβαίνουμε ή μπορεί να βγάζουμε και λάθος συμπεράσματα; Και αφού είναι ένας χώρος κατάθεσης απόψεων, γιατί δεν λέτε τα ονόματα για να καταλάβουμε και να δούμε αν συμφωνούμε ή όχι. Δεν είναι και τόσο τρομερό να πεις ο/η τάδε παίκτης/παίκτρια κάνει θεατρινισμούς. Μετά θα μπορούμε κι εμείς να πούμε την άποψή μας και να έχει ενδιαφέρον η συζήτηση.

προσωπικα οταν μιλαω για παιδια προσπαθω να αναφερω ονοματα μονο οταν ειναι για θετικα πραγματα , οταν ειναι για αρνητικα προτιμω την γενικοτητα.... ουτε καν τον πατερα δεν λεω λογω του παιδιου του ... αλλα σε εναν αγωνα πας ειδικα ψιλοδυσκολο και τα βλεπεις .....
και επ ευκαιριας παναθηναικος πρωτο φαβορι απλα και μονο λογω προπονητη .....
ema
QUOTE(nikos64 @ Nov 1 2016, 22:58 ) *
προσωπικα οταν μιλαω για παιδια προσπαθω να αναφερω ονοματα μονο οταν ειναι για θετικα πραγματα , οταν ειναι για αρνητικα προτιμω την γενικοτητα.... ουτε καν τον πατερα δεν λεω λογω του παιδιου του ... αλλα σε εναν αγωνα πας ειδικα ψιλοδυσκολο και τα βλεπεις .....
και επ ευκαιριας παναθηναικος πρωτο φαβορι απλα και μονο λογω προπονητη .....



OK σεβαστό
specter
Καλησπέρα
Εγω προσωπικά ήμουν στο παιχνιδι και πραγματικά τα περισσοτερα από αυτα που αναφερετε ειτε δεν μπορω να καταλαβω που αναφερονται ειτε πιστευω οτι ειδαμε άλλο ματς.
Αγωνιστικα:
Σκληρό παιχνίδι, πραγματικό ντέρμπι. Ο ΠΑΟ είχε το προβαδισμα για 15 λεπτα μεχρι που ο Αθηναϊκος ταμπουρωθηκε στη ρακετα και εβγαινε μονο όταν εκανε επιθεση. το υφος μου ειναι ειρωνικο προφανως γιατι θεωρω πως η ζωνη-ταμπουρι ειναι εγκλημα σε κοριτσακια 15 χρονων. Η Εζετζα κλειστηκε μονο οταν επεσαν πανω της 2 και 3 παικτριες. Στο 2ο ημιχρονο το ματς πηγαινε ποντο ποντο και στο τελος το πηρε αυτός που το αξιζε, συμφωνα με τη συνολικη εικονα.
Εδω θελω να κανω μια παρενθεση. Απεχθανομαι τις ομάδες, που όταν παιζουν με αδυναμους αντιπαλους, πιεζουν σε ολο το ματς, παγιδευουν και δεν τραβουν το χειροφρενο σκοραροντας σχεδον 100ρες αλλα μολις βρουν μπροστα τους μια ομαδα-ανταγωνιστη τους ταμπουρωνονται και παιζουν, κατα τη γνωμη μου, αντιμπασκετ για αυτες τις ηλικιες.
Προσοχη ούτε Παναθηναικος είμαι, ούτε αντι-Αθηναικος και αναφερομαι γενικα σε οποιον συμπεριφερεται ετσι.
Τωρα όσο αφορα τη διαιτησια. ήταν γενικά κακη, αλλά και για τις 2 ομάδες. Γενικά κάποιες επαφες, οι διαιτητες τις κρινουν φαουλ και καποιες οχι. Δεν εγινε καποιο εξωφθαλμο, ή "υποπτο" λάθος.
di pa
QUOTE (specter @ Nov 2 2016, 01:38 ) *
Καλησπέρα
Εγω προσωπικά ήμουν στο παιχνιδι και πραγματικά τα περισσοτερα από αυτα που αναφερετε ειτε δεν μπορω να καταλαβω που αναφερονται ειτε πιστευω οτι ειδαμε άλλο ματς.
Αγωνιστικα:
Σκληρό παιχνίδι, πραγματικό ντέρμπι. Ο ΠΑΟ είχε το προβαδισμα για 15 λεπτα μεχρι που ο Αθηναϊκος ταμπουρωθηκε στη ρακετα και εβγαινε μονο όταν εκανε επιθεση. το υφος μου ειναι ειρωνικο προφανως γιατι θεωρω πως η ζωνη-ταμπουρι ειναι εγκλημα σε κοριτσακια 15 χρονων. Η Εζετζα κλειστηκε μονο οταν επεσαν πανω της 2 και 3 παικτριες. Στο 2ο ημιχρονο το ματς πηγαινε ποντο ποντο και στο τελος το πηρε αυτός που το αξιζε, συμφωνα με τη συνολικη εικονα.
Εδω θελω να κανω μια παρενθεση. Απεχθανομαι τις ομάδες, που όταν παιζουν με αδυναμους αντιπαλους, πιεζουν σε ολο το ματς, παγιδευουν και δεν τραβουν το χειροφρενο σκοραροντας σχεδον 100ρες αλλα μολις βρουν μπροστα τους μια ομαδα-ανταγωνιστη τους ταμπουρωνονται και παιζουν, κατα τη γνωμη μου, αντιμπασκετ για αυτες τις ηλικιες.
Προσοχη ούτε Παναθηναικος είμαι, ούτε αντι-Αθηναικος και αναφερομαι γενικα σε οποιον συμπεριφερεται ετσι.
Τωρα όσο αφορα τη διαιτησια. ήταν γενικά κακη, αλλά και για τις 2 ομάδες. Γενικά κάποιες επαφες, οι διαιτητες τις κρινουν φαουλ και καποιες οχι. Δεν εγινε καποιο εξωφθαλμο, ή "υποπτο" λάθος.


Εν μέρει θα συμφωνήσω μαζί σου ως προς το σκληρό παιχνίδι και ότι κάποιες επαφές τις δίνουν οι διαιτητές και άλλες όχι. Να σου θυμίσω πάντως ότι και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν man to man και όταν δεν τους βγήκε το παιχνίδι έπαιξαν ζώνη. Για την Εζέτζα τα έχω ξαναπεί. Λογικό να πέφτουν πάνω της δύο και τρεις παίκτριες, δεν είναι κάτι μεμπτό. Το παιδί υπερτερεί σε φυσικά προσόντα σχεδόν όλων των άλλων, αλλά μένει μονίμως 3΄΄ στη ρακέτα, έκανε βήματα συνεχώς και πάρα πολλά φάουλ που δε σφυρίχτηκαν( αμυντικά και επιθετικά), ενώ κάθε φορά που την έπαιζαν λίγο πιο σκληρά της έδιναν φάουλ. Ενδεικτικό ότι από τους 10 πόντους που έβαλε οι 8 ήταν βολές ( 8 κερδισμένα φάουλ). (Δε νομίζω να είχαμε την ίδια εικόνα γι αυτήν αν αντιμετωπίζονταν όπως όλα τα υπόλοιπα παιδιά). Δεν ξέρω αν είναι ύποπτο, αλλά δε θα το έλεγα και αθώο όταν οι ίδιες παραβάσεις σφυρίχτηκαν απλόχερα στις παίκτριες του Αθηναϊκού και φυσικά επηρρέασαν το παιχνίδι του. Επίσης ξέχασες να αναφέρεις ότι η Τσιλιμπάρη βγήκε στο 3 λεπτό του 1ου δεκαλέπτου με 3 φάουλ και στη συνέχεια από τις 6 παίκτριες του Αθηναϊκού που έπαιξαν (κακώς χρησιμοποιήθηκαν πάλι 6 παίκτριες μόνο) οι 2 βγήκαν με 5 φάουλ και οι 2 ψηλές έπαιζαν με 4. Επίσης ενώ η άμυνα της Μονογιού δινόταν φάουλ( βγήκε με 5), η αντίστοιχη άμυνα πάνω της από την καταπληκτική κατά τα άλλα Κάραλη ήταν μέσα στις κάποιες επαφές που όπως είπες δε σφυρίζονται. Παρεπιπτόντως, είδα ότι στις νεάνιδες κάποιος έγραψε ότι δεν έπαιξε η Μονογιού. Εύχομαι κι εγώ να είναι απλά θέμα rotation και όχι τραυματισμού.
Θα συμφωνήσω βέβαια ότι στο τέλος ο Αθηναϊκός έχασε από τα δικά του λάθη, αλλά πιστεύω ακράδαντα ότι βοήθησαν αρκετά οι συνθήκες στο να χάσει, κατά την ταπεινή μου πάντα άποψη!
Όσο για την πίεση στις πιο αδύναμες ομάδες,συμφωνώ και θα σου το πάω και λίγο παρακάτω. Στα δύσκολα φαίνονται οι <<παικταράδες>>,στα εύκολα όλοι καλοί είναι!
specter
QUOTE (di pa @ Nov 2 2016, 14:59 ) *
Εν μέρει θα συμφωνήσω μαζί σου ως προς το σκληρό παιχνίδι και ότι κάποιες επαφές τις δίνουν οι διαιτητές και άλλες όχι. Να σου θυμίσω πάντως ότι και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν man to man και όταν δεν τους βγήκε το παιχνίδι έπαιξαν ζώνη. Για την Εζέτζα τα έχω ξαναπεί. Λογικό να πέφτουν πάνω της δύο και τρεις παίκτριες, δεν είναι κάτι μεμπτό. Το παιδί υπερτερεί σε φυσικά προσόντα σχεδόν όλων των άλλων, αλλά μένει μονίμως 3΄΄ στη ρακέτα, έκανε βήματα συνεχώς και πάρα πολλά φάουλ που δε σφυρίχτηκαν( αμυντικά και επιθετικά), ενώ κάθε φορά που την έπαιζαν λίγο πιο σκληρά της έδιναν φάουλ. Ενδεικτικό ότι από τους 10 πόντους που έβαλε οι 8 ήταν βολές ( 8 κερδισμένα φάουλ). (Δε νομίζω να είχαμε την ίδια εικόνα γι αυτήν αν αντιμετωπίζονταν όπως όλα τα υπόλοιπα παιδιά). Δεν ξέρω αν είναι ύποπτο, αλλά δε θα το έλεγα και αθώο όταν οι ίδιες παραβάσεις σφυρίχτηκαν απλόχερα στις παίκτριες του Αθηναϊκού και φυσικά επηρρέασαν το παιχνίδι του. Επίσης ξέχασες να αναφέρεις ότι η Τσιλιμπάρη βγήκε στο 3 λεπτό του 1ου δεκαλέπτου με 3 φάουλ και στη συνέχεια από τις 6 παίκτριες του Αθηναϊκού που έπαιξαν (κακώς χρησιμοποιήθηκαν πάλι 6 παίκτριες μόνο) οι 2 βγήκαν με 5 φάουλ και οι 2 ψηλές έπαιζαν με 4. Επίσης ενώ η άμυνα της Μονογιού δινόταν φάουλ( βγήκε με 5), η αντίστοιχη άμυνα πάνω της από την καταπληκτική κατά τα άλλα Κάραλη ήταν μέσα στις κάποιες επαφές που όπως είπες δε σφυρίζονται. Παρεπιπτόντως, είδα ότι στις νεάνιδες κάποιος έγραψε ότι δεν έπαιξε η Μονογιού. Εύχομαι κι εγώ να είναι απλά θέμα rotation και όχι τραυματισμού.
Θα συμφωνήσω βέβαια ότι στο τέλος ο Αθηναϊκός έχασε από τα δικά του λάθη, αλλά πιστεύω ακράδαντα ότι βοήθησαν αρκετά οι συνθήκες στο να χάσει, κατά την ταπεινή μου πάντα άποψη!
Όσο για την πίεση στις πιο αδύναμες ομάδες,συμφωνώ και θα σου το πάω και λίγο παρακάτω. Στα δύσκολα φαίνονται οι <<παικταράδες>>,στα εύκολα όλοι καλοί είναι!


Να συμπληρωσω τοτε, πως και τα 8 φαουλ που κερδισε η Εζετζα ήταν ολα φαουλ, καθώς πραγματι τα άλλα κοριτσια δεν μπορουσαν να την σταματησουν αλλιως οταν επαιρνε την μπαλα κατω απο το καλαθι και ειτε απο υπερβαλλοντα ζηλο, ειτε απειρια, ειτε απλα εκνευρισμό εκαναν τα φαουλ. Εγω θα σου πω οτι εγιναν και αλλα παρομοια που δεν σφυριχθηκαν γιατι ειναι λογικο ο διαιτητης απο ενα σημειο και μετα να μην αφηνει την Εζετζα να σουταρει βολες ολο το ματς.
Εχω διαβασει τα σχολια σου και πριν και γραφεις συνειδητοποιημενα γι'αυτο και με στεναχωρει το οτι επικεντρωνεσαι στα φαουλ του Αθηναικου. Τα φαουλ της Τσιλιμπαρη στην Εζετζα ήταν ολα σωστα. Στο 5λεπτο τα 2 βασικα γκαρντ του παναθηναικου (επιπεδου εθνικης) ειχαν απο 2 φαουλ. Και παλι ορθα. Απλα μην λες οτι τα εδιναν απλοχερα μονο στον Αθηναικο. Ισως ειχε μεγαλυτερο προβλημα ο Αθηναικος γιατι εχει μικροτερο ροτεισον, αλλά αυτό δεν αναιρει την ενεργεια του φάου. Επισης η Εζετζα ειχε 4 φαουλ στο ματς και σιγουρα τα 3 απο αυτα (δεν θυμαμαι το 1ο) δοθηκαν σε προσπαθεια για επιθετικο ριμπαουντ. Και μιλαμε για ενα παιδι που με σηκωμενα χερια φτανει διχτακι και οποτε τα σηκωνε η μπαλα επεφτε σε αυτα για το επιθετικο ριμπαουντ. Στα 3 συγκεκριμενα που θυμαμαι δεν ειδα τιποτα που να συνηγορει σε υποψια φαουλ. Απλά οι διατητες σε αυτες τις ηλικιες παρασυρονται ειτε αθελα ειτε ηθελημενα απο το φυσικο/σωματικο πλεονεκτημα ενος παικτη και κατα καποιο τροπο τον αποτρεπουν να το αξιοποιησει πληρως.
Θα το πω ξανα. Η διατησία ήταν κακη και για τις 2 ομάδες, όχι με βαση τους κανονισμούς αλλά με βάση το πνευμα και την εικονα του αγωνα που βλεπαμε. Ο νικητης δικαια κερδισε και παμε παρακατω. Αν ο Αθηναικος ειναι καλυτερη ομάδα, ή εχει καλύτερο προπονητή ή οτιδηποτε αλλο θα εχει την ευκαιρία να ανατρεψει την κατασταση στο 2ο γυρο, αφου και η διαφορα ειναι αναστρεψιμη
lopo
QUOTE (specter @ Nov 2 2016, 15:16 ) *
Να συμπληρωσω τοτε, πως και τα 8 φαουλ που κερδισε η Εζετζα ήταν ολα φαουλ, καθώς πραγματι τα άλλα κοριτσια δεν μπορουσαν να την σταματησουν αλλιως οταν επαιρνε την μπαλα κατω απο το καλαθι και ειτε απο υπερβαλλοντα ζηλο, ειτε απειρια, ειτε απλα εκνευρισμό εκαναν τα φαουλ. Εγω θα σου πω οτι εγιναν και αλλα παρομοια που δεν σφυριχθηκαν γιατι ειναι λογικο ο διαιτητης απο ενα σημειο και μετα να μην αφηνει την Εζετζα να σουταρει βολες ολο το ματς.
Εχω διαβασει τα σχολια σου και πριν και γραφεις συνειδητοποιημενα γι'αυτο και με στεναχωρει το οτι επικεντρωνεσαι στα φαουλ του Αθηναικου. Τα φαουλ της Τσιλιμπαρη στην Εζετζα ήταν ολα σωστα. Στο 5λεπτο τα 2 βασικα γκαρντ του παναθηναικου (επιπεδου εθνικης) ειχαν απο 2 φαουλ. Και παλι ορθα. Απλα μην λες οτι τα εδιναν απλοχερα μονο στον Αθηναικο. Ισως ειχε μεγαλυτερο προβλημα ο Αθηναικος γιατι εχει μικροτερο ροτεισον, αλλά αυτό δεν αναιρει την ενεργεια του φάου. Επισης η Εζετζα ειχε 4 φαουλ στο ματς και σιγουρα τα 3 απο αυτα (δεν θυμαμαι το 1ο) δοθηκαν σε προσπαθεια για επιθετικο ριμπαουντ. Και μιλαμε για ενα παιδι που με σηκωμενα χερια φτανει διχτακι και οποτε τα σηκωνε η μπαλα επεφτε σε αυτα για το επιθετικο ριμπαουντ. Στα 3 συγκεκριμενα που θυμαμαι δεν ειδα τιποτα που να συνηγορει σε υποψια φαουλ. Απλά οι διατητες σε αυτες τις ηλικιες παρασυρονται ειτε αθελα ειτε ηθελημενα απο το φυσικο/σωματικο πλεονεκτημα ενος παικτη και κατα καποιο τροπο τον αποτρεπουν να το αξιοποιησει πληρως.
Θα το πω ξανα. Η διατησία ήταν κακη και για τις 2 ομάδες, όχι με βαση τους κανονισμούς αλλά με βάση το πνευμα και την εικονα του αγωνα που βλεπαμε. Ο νικητης δικαια κερδισε και παμε παρακατω. Αν ο Αθηναικος ειναι καλυτερη ομάδα, ή εχει καλύτερο προπονητή ή οτιδηποτε αλλο θα εχει την ευκαιρία να ανατρεψει την κατασταση στο 2ο γυρο, αφου και η διαφορα ειναι αναστρεψιμη



ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ

di pa
QUOTE (specter @ Nov 2 2016, 16:16 ) *
Να συμπληρωσω τοτε, πως και τα 8 φαουλ που κερδισε η Εζετζα ήταν ολα φαουλ, καθώς πραγματι τα άλλα κοριτσια δεν μπορουσαν να την σταματησουν αλλιως οταν επαιρνε την μπαλα κατω απο το καλαθι και ειτε απο υπερβαλλοντα ζηλο, ειτε απειρια, ειτε απλα εκνευρισμό εκαναν τα φαουλ. Εγω θα σου πω οτι εγιναν και αλλα παρομοια που δεν σφυριχθηκαν γιατι ειναι λογικο ο διαιτητης απο ενα σημειο και μετα να μην αφηνει την Εζετζα να σουταρει βολες ολο το ματς.
Εχω διαβασει τα σχολια σου και πριν και γραφεις συνειδητοποιημενα γι'αυτο και με στεναχωρει το οτι επικεντρωνεσαι στα φαουλ του Αθηναικου. Τα φαουλ της Τσιλιμπαρη στην Εζετζα ήταν ολα σωστα. Στο 5λεπτο τα 2 βασικα γκαρντ του παναθηναικου (επιπεδου εθνικης) ειχαν απο 2 φαουλ. Και παλι ορθα. Απλα μην λες οτι τα εδιναν απλοχερα μονο στον Αθηναικο. Ισως ειχε μεγαλυτερο προβλημα ο Αθηναικος γιατι εχει μικροτερο ροτεισον, αλλά αυτό δεν αναιρει την ενεργεια του φάου. Επισης η Εζετζα ειχε 4 φαουλ στο ματς και σιγουρα τα 3 απο αυτα (δεν θυμαμαι το 1ο) δοθηκαν σε προσπαθεια για επιθετικο ριμπαουντ. Και μιλαμε για ενα παιδι που με σηκωμενα χερια φτανει διχτακι και οποτε τα σηκωνε η μπαλα επεφτε σε αυτα για το επιθετικο ριμπαουντ. Στα 3 συγκεκριμενα που θυμαμαι δεν ειδα τιποτα που να συνηγορει σε υποψια φαουλ. Απλά οι διατητες σε αυτες τις ηλικιες παρασυρονται ειτε αθελα ειτε ηθελημενα απο το φυσικο/σωματικο πλεονεκτημα ενος παικτη και κατα καποιο τροπο τον αποτρεπουν να το αξιοποιησει πληρως.
Θα το πω ξανα. Η διατησία ήταν κακη και για τις 2 ομάδες, όχι με βαση τους κανονισμούς αλλά με βάση το πνευμα και την εικονα του αγωνα που βλεπαμε. Ο νικητης δικαια κερδισε και παμε παρακατω. Αν ο Αθηναικος ειναι καλυτερη ομάδα, ή εχει καλύτερο προπονητή ή οτιδηποτε αλλο θα εχει την ευκαιρία να ανατρεψει την κατασταση στο 2ο γυρο, αφου και η διαφορα ειναι αναστρεψιμη


Όπως είπες γράφω συνηδειτοποιημένα και όπως έχω ξαναπεί, η κάθε άποψη είναι σεβαστή! Άρα θα μου επιτρέψεις να μείνω στην εικόνα που έχω. Συμφωνώ απόλυτα στο πάμε παρακάτω γιατί αρκετά το ζαλίσαμε το θέμα. Το πρωτάθλημα είναι στην αρχή ακόμα και ο καλύτερος θα φανεί στο μέλλον. Πιθανότατα είναι ο Παναθηναϊκός, το έχω πει νομίζω και παλαιότερα. Για το θέμα Εζέτζα διαφωνώ κάθετα, όχι μόνο σε αυτό τον αγώνα,αλλά γενικά ( είναι κάτι που έχω αναφέρει από πολύ πριν σε κορασίδες και νεάνιδες)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.