Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ACB 2011-2012
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
SG3ptshooter
Mιας και Ρεάλ και Μπάρτσα είναι 10+ στο ημίχρονο, οι προτάσεις μου είναι Σαν Σεμπαστιάν ή Μπιλμπάο που δείχνει να ζορίζεται στο Αλικάντε. Τις μεγάλες θα τις δούμε αρκετά και μεσοβδόμαδα και στο τέλος της σεζόν..

1.Δεν έπρεπε ρε γμτ να διώξουμε τον Αγκουστίν, να τον αξιοποιήσουμε σωστά έπρεπε.
2.Ο Μπράμος ξεκίνησε καλά με 9π σε εννέα λεπτά και 2/3, ο Παπαμακάριος έχει παίξει 11 λεπτά στο ματς που έχω δει λίγο ήδη και θα παρακολουθήσω στη συνέχεια, αλλά δεν έχει πάρει πρωτοβουλίες.
3. Ο ΑJax πρέπει να πάει σε μεγάλη ομάδα... προχτές.
Weekendman
QUOTE(SG3ptshooter @ Oct 9 2011, 14:22 ) *
Mιας και Ρεάλ και Μπάρτσα είναι 10+ στο ημίχρονο, οι προτάσεις μου είναι Σαν Σεμπαστιάν ή Μπιλμπάο που δείχνει να ζορίζεται στο Αλικάντε. Τις μεγάλες θα τις δούμε αρκετά και μεσοβδόμαδα και στο τέλος της σεζόν..


Ακολουθήσα την συμβουλή σου με διαφορετικό τρόπο και είδα το Μανρέσα-Μπανταλόνα,

Δεν έπαιξε σήμερα ο Γέτερ και ο ψηλός ο Νορέλ ,δεν περισσύεει η ποιότητα στην Μπανταλόνα ,όποτε η νίκη της Μανρέσα ήρθε φυσιολογικά(αν και είχε και αυτη την απουσία της) με ποιόν άλλον παρά τον Ντόελμαν ως κύριο πρωταγωνιστή μπρος(επίθεση) πίσω(άμυνα) μέσα(παιχνίδι ρακέτας) και έξω(μερικά εύστοχα τρίποντα)...


Βέβαια είπαμε οι σέντερ της Μπανταλόνα δεν θα κάνουν ατομικά σόου,ο Τρίας είναι ρολίστας(φαντάζομαι και ο καλός σήμερα Λοβέτ το ίδιο) ενώ ο Λατάβιους Γουίλιαμς από τα φιλικά δείχνει ότι ψάχνει ακόμα την σταθερότητα του ,αλλά να δεχτείτε και 12 τάπες ελέος?!!!! (εδω το κατάλληλο τραγουδάκι για την περίσταση...)


Αν παίξετε με την Μπαρτσελόνα των Βάσκεθ και Εντογκ θα σπάσετε μήπως το ρεκόρ της Ισπανικής Λίγκας σε τάπες εναντίον σας;(αν δεν το καταφέραν σήμερα…)




Οι Ομπασόχαν και Βαν Λάκε θα είναι σίγουρα καλύτεροι την επομενη φορά(4 λάθη ο Νιγηριάνος -1 στην αξιολόγηση ο Αργεντινός)
Manu7
Bλέποντας αυτό το μονότερμα στην αρχή της 4ης περιόδου από τους φοιτητές στην Βαλένθια ο SG
θα βγάζει αφρούς...

Κάρλος Χιμένες...Σταθερή αξία ο κερατάς...
Weekendman
QUOTE(Manu7 @ Oct 9 2011, 20:40 ) *
Bλέποντας αυτό το μονότερμα στην αρχή της 4ης περιόδου από τους φοιτητές στην Βαλένθια ο SG
θα βγάζει αφρούς...

Κάρλος Χιμένες...Σταθερή αξία ο κερατάς...

Όταν τα λέγαμε για τον Κουκ ότι από οργάνωση είναι καλύτερος και στην χειρότερη περίπτωση το ίδιο σε επιθετική εκτέλεση με τους Σαν Μιγκέλ και Μάρκοβιτς δεν το πίστευε…

Δεν μπόρεσε να ανατρέψει και τις εντυπώσεις και να ισοφαρίσει ο Μάρκοβιτς στην τελευταία επίθεση τι το ήθελε να το ψιλοπαίξει Ναβάρο;

αντέχει ο γέροκερατάς(χτύπα ξύλο μην τον απατήσει η γυναίκα του...) απο ότι φαίνετα...

επιβεβαίωσε αυτό που περιμέναμε ότι θα ζορίσει και πάλι τους <<μεγάλους>> η Εστουντιάντες νικώντας την Βαλένθια αξια μπορώ να πώ...

Η Εστουντιάντες βάζει τον Γκρέιντζερ να κατεβάζει την μπάλα ,να αναλαμβάνει τις ευθύνες του πλέι-μεικερ και να παίζει την άμυνα στον καλύτερο περιφερειακό γκάρντ της αντίπαλης ομάδας(όπως ο Μαρτίνεθ σήμερα και καλά μάλιστα με εξαίρεση το τρίτο δεκάλεπτο που κατάφερε να ελευθερωθεί ο Μαρτίνεθ…) ,αφήνωντας τον Φλόρες 2άρι



Για τον Κάνερ Μέντλει είπαμε να αναπληρώσει το κενό του Σαβάνοβιτς ,αλλά μην μοιάσει και ακριβώς στον Σέρβο κάθως δεν επιχειρήθηκε ιδιαίτερα ούτε να παχτεί πικ εν ρολ με τον Κάνερ ούτε να χρησιμοποιήσει το παιχνίδι με πρόσωπο που έχει για να παίξει κοντά στο καλάθι ,αλλά αναλώθηκε σχεδόν μόνο σε σουτάκια ,που έχει μεν μέρες που είναι πραγματικά καλός όπως στο πρωτο ημίχρονο ,αλλά είναι η Τρίτη επιλογή παιχνιδίου σε σύγκριση με τις άλλες 2 διεξόδους επίθεσης που ανέφερα

δεν ξέρω απλά αν είναι σοφό να τον χρησιμοποιείς ακριβώς σαν να ήταν ο Σαβάνοβιτς στην επίθεση της Βαλένθια…

η απορία της ημέρας
Γιατι γελούσε για κανά 1-2 λεπτά ο ένας Ισπανός αθλητικογράφος; του είπαν μήπως κανένα πονηρό η καμμένο ανέκδοτο;


Ο Σίμονς δέχτηκε πόντους απο το αντίπαλο πικ εν ρολ έβαλε και αυτός ο ίδιος προσπάθησε

παρατήρησα συστηματάκι για τον πρωην παίκτη της Καβάλας
να ξεκινάει ο περιφερειακός της Εστουντιάντες ,να τον βοηθάει ένας ψηλός της ομάδας(όχι ο Σίμονς ο άλλος) με σκριν ,κάνει διέισδηση ο κοντός, του δίνουν βοήθεια και δίνει πάσα στον Σίμονς που περιμένει δίπλα από το ζωγραφιστό για την πάσα και την ολοκλήρωση της φάσης από τον ίδιο...


Ο Ραίτ δεν δείχνει να φοβάται τον ηγετικό ρόλο στην Εστουντιάντες του 2011-2012

είχε αρκετές εκπλήξεις η σημερινή ημέρα

με την νική της Αλικάντε επι της Μπιλμπάο , το διπλό της Ομπραντόρο στην Λαγκουν και το πιο πρόσφατο παιχνίδι που τελειώσε μόλις τώρα...

Τα σημερινά παιχνίδια σε περίληψη όσα είναι διαθέσιμα...

Μανρέσα-Μπανταλόνα

http://acbtv.acb.com/video/4148-lacb-20112..._mutua_joventut

Λαγκουν-Ομπραντοίρο

http://acbtv.acb.com/video/4150-lacb-20112...zar_la_prorroga



Ρεάλ-Φουενλαμπράδα
http://acbtv.acb.com/video/4147-lacb-20112..._rudy_fernandez

Μάλαγα-Γκραν Κανάρια

http://acbtv.acb.com/video/4149-lacb-20112...l_ultimo_cuarto

Μούρθια-Μπαρτσελόνα
http://acbtv.acb.com/video/4146-lacb-20112...ustine_titanico
Manu7
Τελικά η καρδιά του SG επέστρεψε στη θέση της καθώς μετά τα 5 λεπτά έβαλε γκολ η Βαλένθια και πήρε μπρος
ξανά με Μέντλει και Κλαβέρ και ενώ είχε το μομέντουμ του αγώνα έχασε και η εύλογη απορία όλων είναι:

Πού πας με Μάρκοβιτς ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεε.................. wacko.gif

QUOTE(Weekendman @ Oct 9 2011, 21:11 ) *
η απορία της ημέρας
Γιατι γελούσε για κανά 1-2 λεπτά ο ένας Ισπανός αθλητικογράφος; του είπαν μήπως κανένα πονηρό η καμμένο ανέκδοτο;

ΘΕΟΣΣΣΣΣΣ!!! 77.gif

Γιατί να μην ξέρω Ισπανικά ρε γμτ...

Μιλάμε δεν μπορούσε να σοβαρευτεί ο τύπος... laugh.gif
SG3ptshooter
Η Εστουντιάντες μου φαίνεται συνεχίζει στο περσινό μοτίβο, Φωστήρας...

Το σερί που δεχτήκαμε που λέει ο Manu, 2 φάσεις του Wright και 2 του Gabriel, μας άφησε πίσω στο σκορ και παρότι πλησιάσαμε ξανά ήταν πια δύσκολο να κλέψουμε ένα παιχνίδι που θα μπορούσαμε να μην είχαμε χάσει, με βάση την εικόνα μας στο τρίτο δεκάλεπτο τουλάχιστον. (Είδα μόνο το δεύτερο ημίχρονο.)

Τα καλά νέα είναι κυρίως πως ο Κάνερ της φετινής σεζόν θα είναι ο... Μέντλεϊ όπως είπα στο bench χτες. Πρώτος σκόρερ και ριμπάουντερ, έκανε ένα πολύ καλό ξεκίνημα σε γενικές γραμμές, αν και θα μπορούσε να είχε πάει λίγο καλύτερα αμυντικά, όπως όλη η φροντλάιν άλλωστε. Κι ο Μάρκοβιτς με 10 ασίστ στο πρώτο του επίσημο ματς για μας έδειξε πως μπορεί να βοηθήσει, αν και η κοινή τους παρουσία με το Σαν Μιγκέλ στο 1 που σημαίνει έλλειψη σταθερού σουτ από μέση και μακρινή απόσταση με προβληματίζει. Καλός ήταν και ο Σαν όσο έπαιξε, αν και προσωπικά τον είδα ελάχιστα. Τα άσχημα νέα είναι περισσότερα, μιας και κανένας εκ των υπολοίπων νέων δεν έπεισε. Ο Όγκιλβι μπορεί να σκόραρε 11 πόντους αλλά δε με έπεισε ιδιαίτερα τόσο αμυντικά όσο και στις μονομαχίες, που έχασε αρκετές από τον πολύ καλό Σέντρικ, μέχρι κι απ' τον Γκάμπριελ. Επίσης δεν έχω εικόνα σήμερα των Κούκσικς και Φαβεράνι αλλά μάλλον είναι ασφαλές να θεωρηθούν τα ντεμπούτα τους αποτυχημένα. Ο Φλοράν κλασσικά αχρείαστος για τέτοια ματς, χαμένος ο Ντε Κολό, πάλεψαν αλλά είχαν foul trouble ο Σέρχιι με τον κΛάβερ Κλαβέρ. Πολλά λάθη ο Ράφα Μαρτίνεθ. Και φτάνω και στο καμάρι της Βαλένθια, το βύσμα σέντερ που έχει το ίδιο επίθετο με τον προπονητή που τον πήραμε από τη LEB Oro. Κόψτε φάτσα και πείτε μου αν τον βάζεις μέσα να μαρκάρει τηλεγραφόξυλο... icon_drunk.gif

Συνεχίζουμε να είμαστε συγκρατημένοι αισιόδοξοι, φοβάμαι τη διαχείριση από τον πάγκο, αν θα προκύψει τρύπα στο 5 και το πως θα πάνε τα γκαρντ αν ο Ντε Κολό είναι όπως σήμερα, είναι αρκετά στον κόσμο του ο Γάλλος για καταστροφικές βραδιές, γνωστό.

QUOTE(Weekendman @ Oct 9 2011, 21:11 ) *
Όταν τα λέγαμε για τον Κουκ ότι από οργάνωση είναι καλύτερος και στην χειρότερη περίπτωση το ίδιο σε επιθετική εκτέλεση με τους Σαν Μιγκέλ και Μάρκοβιτς δεν το πίστευε…

Η Εστουντιάντες βάζει τον Γκρέιντζερ να κατεβάζει την μπάλα ,να αναλαμβάνει τις ευθύνες του πλέι-μεικερ και να παίζει την άμυνα στον καλύτερο περιφερειακό γκάρντ της αντίπαλης ομάδας(όπως ο Μαρτίνεθ σήμερα και καλά μάλιστα με εξαίρεση το τρίτο δεκάλεπτο που κατάφερε να ελευθερωθεί ο Μαρτίνεθ…) ,αφήνωντας τον Φλόρες 2άρι

το τι μπορεί να δώσει ο Κουκ στη Βαλένθια το είδα πέρυσι, όταν έδωσε μερικές γερές κλωτσίες και γκρέμισε ότι χτίζαμε μισό χρόνο από τα μέσα Noέμβρη. Το ότι υπάρχουν τομείς του παιχνιδιού που υστερούν οι 2 του αντικαταστάτες είναι γνωστό, αλλά προτιμώ να απογοητευτώ δοκιμάζοντας κάτι νέο φέτος παρά να πάω στο τέλος της σεζόν ξέροντας a priori την έκβαση.. rolleyes.gif
Οι 10 ασίστ του Μάρκοβιτς και το ότι ο Σαν Μιγκέλ δίνει το 100% για όσο παίζει είναι αρκετές εγγυήσεις ότι αξίζει να ρισκάρω, για μένα τουλάχιστον.

Ο Φλόρες θα είναι 2 στη φετινή Εστουντιάντες 100%, προσδοκούν μέσα στη χρονιά να σταθεροποιηθεί σε σημαντικά λεπτά η συμμετοχή του μικρού Χαιμέ Φερνάντεθ.
Weekendman

Για Μάρκοβιτς το παίρνω πίσω ,αθόρυβα έφτασε τις 10 ασσίστ(νομίζω έιχαν μοιράσει και οι άλλοι ασσίστ αλλά όλη η υπόλοιπη ομάδα είχε 4 μόνο!) ,όποτε έχει τελικά τα φοντα για κουκ ,δίνω δλαδή πάσες και δεν προσφέρω σχετικά πολλά στην επίθεση(που θα υπάρξουν κάποιες εξαιρέσεις μέσα στη χρονιά...)
baskethood
QUOTE (Weekendman @ Oct 9 2011, 21:11 ) *
παρατήρησα συστηματάκι για τον πρωην παίκτη της Καβάλας
να ξεκινάει ο περιφερειακός της Εστουντιάντες ,να τον βοηθάει ένας ψηλός της ομάδας(όχι ο Σίμονς ο άλλος) με σκριν ,κάνει διέισδηση ο κοντός, του δίνουν βοήθεια και δίνει πάσα στον Σίμονς που περιμένει δίπλα από το ζωγραφιστό για την πάσα και την ολοκλήρωση της φάσης από τον ίδιο...

Εννοείς αυτό; smile.gif
Weekendman
QUOTE(SG3ptshooter @ Oct 9 2011, 21:32 ) *
Ο Όγκιλβι μπορεί να σκόραρε 11 πόντους αλλά δε με έπεισε ιδιαίτερα τόσο αμυντικά όσο και στις μονομαχίες, που έχασε αρκετές από τον πολύ καλό Σέντρικ, μέχρι κι απ' τον Γκάμπριελ. Επίσης δεν έχω εικόνα σήμερα των Κούκσικς και Φαβεράνι αλλά μάλλον είναι ασφαλές να θεωρηθούν τα ντεμπούτα τους αποτυχημένα.

Για τον Όγκιλβι ήταν αναμενόμενο ήρθε απο την ομάδα που έτρωγε αρκετούς πόντους άνετα την Μπεσίκτας και εννοείται σωματικά δεν μπορεί να προκαλέσει τον αμυντικό φόβο του Λιθουανού ,αυτό το είχα ως δεδομένο απο τον Ιουλίο-Αυγουστο όπως και ότι είδες κάποια διαφορά θετική στην επίθεση(έστω μέσω πικ εν ρολ βασικά) βέβαια καλύτεροι παίκτες κυκλοφορούν και επιθετικά

QUOTE(baskethood @ Oct 9 2011, 21:46 ) *
Εννοείς αυτό smile.gif



Βέβαια εδω είναι ακόμη χειρότερα θυμόμουνα την κακή άμυνα ,την βοήθεια ,και τον Σίμονς ,αλλά υπέθεσα θα είχε γίνει κάτι περίπλοκο απο την Εστουντιάντες ,
κάτι που βλέπωντας ξανά τις φάσεις δεν συμβαίνει μάλλον κάκιστη είναι η προσωπική άμυνα των παικτων της Βαλένθια!
SG3ptshooter
QUOTE(Weekendman @ Oct 9 2011, 21:48 ) *
Για τον Όγκιλβι ήταν αναμενόμενο ήρθε απο την ομάδα που έτρωγε αρκετούς πόντους άνετα την Μπεσίκτας και εννοείται σωματικά δεν μπορεί να προκαλέσει τον αμυντικό φόβο του Λιθουανού ,αυτό το είχα ως δεδομένο απο τον Ιουλίο-Αυγουστο όπως και ότι είδες κάποια διαφορά θετική στην επίθεση(έστω μέσω πικ εν ρολ βασικά) βέβαια καλύτεροι παίκτες κυκλοφορούν και επιθετικά

o Όγκιλβι ξέρουμε ότι είναι παίκτης με potential αν βρει χρόνο το 12-6 για μένα, όσον αφορά τη στατιστική. Αλλά αν στα δύσκολα φθαρεί ο Λίστσουκ νομίζω μπορεί να εκτεθούμε εκεί από σοβαρούς αντιπάλους.
Απλά ήλπιζα να έχει να κάνει περισσότερο με το πως ήταν αμυντικά η Μπεσίκτας και ως σύνολο. icon_drunk.gif
Πρώτο δείγμα κατ' εμέ αρνητικό.

Να ελπίζω στον Όλμος; rolleyes.gif
Manu7
QUOTE(Weekendman @ Oct 9 2011, 21:38 ) *
Για Μάρκοβιτς το παίρνω πίσω ,αθόρυβα έφτασε τις 10 ασσίστ(νομίζω έιχαν μοιράσει και οι άλλοι ασσίστ αλλά όλη η υπόλοιπη ομάδα είχε 4 μόνο!) ,όποτε έχει τελικά τα φοντα για κουκ ,δίνω δλαδή πάσες και δεν προσφέρω σχετικά πολλά στην επίθεση(που θα υπάρξουν κάποιες εξαιρέσεις μέσα στη χρονιά...)

Kαι γω για να μην παρεξηγηθώ επίσης δεν τα έχω με τον Μάρκοβιτς γενικά σαν παίχτη (μέτριος ρολίστας) παρά μόνο
για την πρωτοβουλία του στην τελευταία φάση του αγώνα να την τελειώσει ο ίδιος με ανορθόδοξο τρόπο.

Δεν γίνεται μια καλή ομάδα σαν την Βαλένθια στον άσσο να μην έχει παίχτη που να απειλεί ατομικά επιθετικά.

Θεωρώ ότι ο Κουκ προσέφερε στο σκορ.Τουλάχιστον είχε τη δυνατότητα να το κάνει με αποτέλεσμα να προσέχουν οι αμυντικοί περισσότερο στο 1vs1.Έχει διαφορά από το να μην απειλείς καθόλου wink.gif.
Weekendman
QUOTE(SG3ptshooter @ Oct 9 2011, 21:54 ) *
o Όγκιλβι ξέρουμε ότι είναι παίκτης με potential αν βρει χρόνο το 12-6 για μένα, όσον αφορά τη στατιστική. Αλλά αν στα δύσκολα φθαρεί ο Λίστσουκ νομίζω μπορεί να εκτεθούμε εκεί από σοβαρούς αντιπάλους.
Απλά ήλπιζα να έχει να κάνει περισσότερο με το πως ήταν αμυντικά η Μπεσίκτας και ως σύνολο. icon_drunk.gif
Πρώτο δείγμα κατ' εμέ αρνητικό.

Να ελπίζω στον Όλμος; rolleyes.gif

σίγουρα ο Λίτσουκ με τα συμπληρωματικά πράγματα που κάνει σκριν ,ριμπαύντ βοήθαει το είδαμε στο τρίτο δεκάλεπτο που με αυτόν μέσα ανατράπηκε το σκορ υπέρ της Βαλένθια και πως άλλαξαν πάλι τα πράγματα με το τέταρτο φάουλ του Ουκρανού, σε σύγκριση με κάποιους άλλους νέους πάλι καλά να λες για τον Όγκιλβι...

Και δεν ελπίζεις; τι να πεί ο Κατσικάρης που έχασε απο ομάδα που θα πάει κατα τα φαινόμενα για σωτηρία;

σου φάνηκε απολύτως ορθόδοξη η επιθετική χρήση του Κάνερ Μέντλει;
baskethood
QUOTE (Weekendman @ Oct 9 2011, 21:52 ) *
Βέβαια εδω είναι ακόμη χειρότερα θυμόμουνα την κακή άμυνα ,την βοήθεια ,και τον Σίμονς ,αλλά υπέθεσα θα είχε γίνει κάτι περίπλοκο απο την Εστουντιάντες ,
κάτι που βλέπωντας ξανά τις φάσεις δεν συμβαίνει μάλλον κάκιστη είναι η προσωπική άμυνα των παικτων της Βαλένθια!

Δεν είναι κάτι περίπλοκο αλλά είναι play.Ειδικά στη δεύτερη φάση παρατήρησε την κίνηση που γίνεται στη weak side.Όταν ο Χιμένεθ γίνεται αποδέκτης της μπάλας αυτός που βρίσκεται στην αδύνατη πλευρά κάνει κίνηση στην κορυφή.Έτσι αφαιρεί τη δυνατότητα να δοθεί βοήθεια στον Σίμονς.Οι υπόλοιποι παίκτες τηρούν τις αποστάσεις και επιτρέπουν στον Χιμένεθ να παίξει
ένας με έναν με τον αντίπαλο του.
Manu7
QUOTE(Weekendman @ Oct 9 2011, 21:59 ) *
σίγουρα ο Λίτσουκ με τα συμπληρωματικά πράγματα που κάνει σκριν ,ριμπαύντ βοήθαει το είδαμε στο τρίτο δεκάλεπτο που με αυτόν μέσα ανατράπηκε το σκορ υπέρ της Βαλένθια και πως άλλαξαν πάλι τα πράγματα με το τέταρτο φάουλ του Ουκρανού, σε σύγκριση με τους άλλους νέους πάλι καλά να λες για τον Όγκιλβι...

Και δεν ελπίζεις; τι να πεί ο Κατσικάρης που έχασε απο ομάδα που θα πάει κατα τα φαινόμενα για σωτηρία;

Καλά η Μπιλμπάο είχε 8/19 τρίποντα και και οι αντίπαλοι 2/18 νομίζω αλλά 33/42 βολές!

Με 12 Σόφο έπαιζε η Αλικάντε και κάνανε τόσα φάουλ οι της Μπιλμπάο??
SG3ptshooter
QUOTE(Manu7 @ Oct 9 2011, 21:57 ) *
Kαι γω για να μην παρεξηγηθώ επίσης δεν τα έχω με τον Μάρκοβιτς γενικά σαν παίχτη (μέτριος ρολίστας) παρά μόνο
για την πρωτοβουλία του στην τελευταία φάση του αγώνα να την τελειώσει ο ίδιος με ανορθόδοξο τρόπο.

Δεν γίνεται μια καλή ομάδα σαν την Βαλένθια στον άσσο να μην έχει παίχτη που να απειλεί ατομικά επιθετικά.

Θεωρώ ότι ο Κουκ προσέφερε στο σκορ.Τουλάχιστον είχε τη δυνατότητα να το κάνει με αποτέλεσμα να προσέχουν οι αμυντικοί περισσότερο στο 1vs1.Έχει διαφορά από το να μην απειλείς καθόλου wink.gif.

6,06 πόντους είχε μέσο όρο πέρυσι ο Κουκ, δε νομίζω ότι θέτω τεράστιο πήχη αν ζητώ να βάλουν από 1,5 δίποντο ο Μάρκοβιτς και ο Σαν Μιγκέλ. Κι επίσης μου βγάζεις από την εξίσωση των πλέι μέικερ τον Ντε Κολό, που μπορεί να έχει περισσότερο χώρο στο σκοράρισμα από πέρυσι. Θα δούμε. Κι αυτό με τη δυνατότητα να απειλεί ο Κουκ είναι που μας έφαγε, καλύτερα να μην το επιχειρούν καν παρά να να υπερβάλλουν εαυτόν..

Μέτριος ρολίστας είναι βαριά κουβέντα για το Μάρκοβιτς και για να το λέω εγώ ο μόνος που έμεινε να συμφωνήσει είναι ο.. TWIsM. icon_drunk.gif
QUOTE(Weekendman @ Oct 9 2011, 21:59 ) *
σίγουρα ο Λίτσουκ με τα συμπληρωματικά πράγματα που κάνει σκριν ,ριμπαύντ βοήθαει το είδαμε στο τρίτο δεκάλεπτο που με αυτόν μέσα ανατράπηκε το σκορ υπέρ της Βαλένθια και πως άλλαξαν πάλι τα πράγματα με το τέταρτο φάουλ του Ουκρανού, σε σύγκριση με τους άλλους νέους πάλι καλά να λες για τον Όγκιλβι...

Και δεν ελπίζεις; τι να πεί ο Κατσικάρης που έχασε απο ομάδα που θα πάει κατα τα φαινόμενα για σωτηρία;

σου φάνηκε απολύτως ορθόδοξη η επιθετική χρήση του Κάνερ Μέντλει;

O Λίστσουκ είναι υποτιμημένος παίκτης, το πιστεύω. Το θέμα είναι όσον αφορά τον Όγκιλβι πως δεν είναι εδώ για να συγκριθεί με το Φαβεράνι αλλά να παίξει βασικός.. Ίδωμεν κι εδώ.

Ειρωνεύομαι για τον Όλμος τον παίκτη, δε με ενδιαφέρουν καν τα στατιστικά του είναι βύσμα κι ως τέτοιο το κράζουμε εξ' αρχής.

Ο Κατσικάρης ξέχασε μου φαίνεται ότι πέρυσι πέτυχαν έκπληξη και πέρασαν το θεωρητικό τους ταβάνι και πάει με περσινή συνταγή να φτάσει ψηλότερα. Είμαι ιδιαίτερα επιφυλακτικός με το φετινό Μπιλμπάο κι επιμένω πως μόνο αν τους βγει σε μεγάλο βαθμό κι άμεσα η μεταγραφή του Φίσερ είναι ομάδα για να απειλήσει τους τρεις πρώτους. Αν στόχος είναι ξανά η είσοδος στα playoffs απλά, τότε όλα οκ.

Όχι, αλλά με προβλημάτισαν πολύ περισσότερο άλλα πράγματα, ο Μέντλεϊ είναι ικανός να δημιουργήσει από μόνος του τις καταστάσεις για να σκοράρει και επιθετικά θα είναι σπάνιες οι βραδιές που δε θα είναι πρωταγωνιστής. Προφανώς και θα ήθελα να δω να εκμεταλλεύονται περισσότερο την ευελιξία του αντί να τον μεταχειρίζονται λες και είναι ο Ντούσκο, αλλά και το σουτ το έχει και την ικανότητα να διαβάζει τις φάσεις. Ο βασικός λόγος που δεν πήρα θέση είναι πως είδα μόνο 5 πόντους να σκοράρει ο Μέντλεϊ στο δεύτερο ημίχρονο που παρακολούθησα.
SG3ptshooter
Ακόμα έχω να πω:
1.τι έβαλε ο Ντόμπλας; Δεν ξέρω τι τρέλα κουβαλάει αυτό το ατσούμπαλο παλικάρι αλλά κάθε αγωνιστική κάνει κάτι που μου ανεβάζει την αραχνοαίσθηση.. icon_drunk.gif
2.ο Φρίλαντ γιατί δεν έπαιξε; Ωραίο μηδενικό τσίμπησε όποια απ' τις 2 ομάδες μου τον είχε.
3.H Oμπραντόιρο όπως λέγαμε ανέβηκε για να σωθεί, φαίνεται από το ρόστερ της και το έδειξε και σήμερα με το διπλό μες το Σαν Σεμπαστιάν, όπου παίζουν παίκτες όπως ο Βιδάλ (πάντα μ' άρεσε) αλλά και η κλασσική παλιά τριπλέτα που ξέρει πολύ μπασκετάκι. Και με τη Μανρέσα και την Αλικάντε να μοιάζουν καλές σήμερα, τα πράγματα δείχνουν ακόμα πιο απρόβλεπτα.
4. Ο Μπέγκιτς θέλει και μπορεί να βοηθήσει, τους συμφέρει να τον πιστέψουν ακόμα περισσότερο.
5. Ο Αγκουστίν παίζοντας 4 όντως δεν μας βοήθησε πολύ πέρυσι, αλλά νομίζω ότι και φέτος θα χώραγε στο ρόστερ. Έχουμε μια θέση μη κοινοτικού κενή και αντί του Φλοράν θα ήταν μια χαρά να είχαμε το φίλο μου, που πέραν του MVP της πρώτης αγωνιστικής και στην Κανάρια θα θυμάστε ότι ήταν πολύ θετικός.

Σρυ για το double post αλλά πίστευα θα συνέχιζαν τα ανοιχτά μέτωπα.
Weekendman
QUOTE(baskethood @ Oct 9 2011, 22:04 ) *
Δεν είναι κάτι περίπλοκο αλλά είναι play.Ειδικά στη δεύτερη φάση παρατήρησε την κίνηση που γίνεται στη weak side.Όταν ο Χιμένεθ γίνεται αποδέκτης της μπάλας αυτός που βρίσκεται στην αδύνατη πλευρά κάνει κίνηση στην κορυφή.Έτσι αφαιρεί τη δυνατότητα να δοθεί βοήθεια στον Σίμονς.Οι υπόλοιποι παίκτες τηρούν τις αποστάσεις και επιτρέπουν στον Χιμένεθ να παίξει
ένας με έναν με τον αντίπαλο του.


Στην πρώτη φάση είναι το κλασσικό παράδειγμα τι κάλο πράγμα είναι να έχεις τεσσάρι που σουτάρει όπως ο χιμένεθ στην φάση αυτή και εφόσον το αλτικό τριάρι ο Κλαβέρ(δεν ήταν η μόνη φάση που έχασε τον Ραιτ) μαρκάρει τον επιτιθέμενο και κατά συνέπεια δεν μπορεί να δώσει και ταυτόχρονα βοήθεια προφανώς , δεν υπάρχει άλλος παρά το πεντάρι για να εμποδίσει και να καλύψει ο ένας 2 αντιπάλους ουσιαστικά


Στην δεύτερη φάση πράγματι βλέπω τον παίκτη στην μεριά που δεν παίζεται η μπάλα να βγαίνει έξω και να υπάρχει η απόμωνωση του χιμένεθ με λιγότερο δυνατό παίκτη εκμεταλλευόμενος το χαμηλό σχήμα της Εστουντιάντες το διάστημα έκεινο ενώ, αν και ο Γκαμπριέλ ήταν και αυτός κοντά στην ρακέτα(σε αντίθεση με τον χιμένεθ της πρώτης φάσης και θα μπορούσε να προκαλέσει κυκλοφοριακό κομφούζιο και να μπερδέψει τον χιμένεθ εκτός αμά έκανε ο Γκαμπριελ κανα χουκ απευθείας σε περίπτωση που έπαιρνε πάσα…

φαντάζομαι η αρχική πρόθεση του Γκαμπριέλ ήταν να πάρει την μπάλα και να προσπαθήσει να ποστάρει η για να είμαι ακριβής να δώσει σκριν και μετά να προσπαθήσει να κατεβεί στο ποστ....


QUOTE(SG3ptshooter @ Oct 9 2011, 22:19 ) *
Κι επίσης μου βγάζεις από την εξίσωση των πλέι μέικερ τον Ντε Κολό, που μπορεί να έχει περισσότερο χώρο στο σκοράρισμα από πέρυσι. Θα δούμε. Κι αυτό με τη δυνατότητα να απειλεί ο Κουκ είναι που μας έφαγε, καλύτερα να μην το επιχειρούν καν παρά να να υπερβάλλουν εαυτόν..

Μέτριος ρολίστας είναι βαριά κουβέντα για το Μάρκοβιτς και για να το λέω εγώ ο μόνος που έμεινε να συμφωνήσει είναι ο.. TWIsM. icon_drunk.gif

O Λίστσουκ είναι υποτιμημένος παίκτης, το πιστεύω. Το θέμα είναι όσον αφορά τον Όγκιλβι πως δεν είναι εδώ για να συγκριθεί με το Φαβεράνι αλλά να παίξει βασικός.. Ίδωμεν κι εδώ.


Ο Κατσικάρης ξέχασε μου φαίνεται ότι πέρυσι πέτυχαν έκπληξη και πέρασαν το θεωρητικό τους ταβάνι και πάει με περσινή συνταγή να φτάσει ψηλότερα. Είμαι ιδιαίτερα επιφυλακτικός με το φετινό Μπιλμπάο κι επιμένω πως μόνο αν τους βγει σε μεγάλο βαθμό κι άμεσα η μεταγραφή του Φίσερ είναι ομάδα για να απειλήσει τους τρεις πρώτους. Αν στόχος είναι ξανά η είσοδος στα playoffs απλά, τότε όλα οκ.

Από την εξίσωση μπορεί να τον βγάλει αλλά κρίνουμε με βάσει τα δεδομένα της αγωνιστικής,που ο Ντε Κολο έπαιξε καθαρά 2άρι αν σκεφτεί να τον βάλει άσσο καλως,περά από αυτά είδαμε τα ίδια που αναγνώρισες και εσύ απο τον Γάλλο


Ασφαλώς η Βαλένθια έχει να πάρει πράγματα ακόμα δεν θα είναι κάθε μέρα χάλια οι ΝτεΚολο,Μαρτίνεθ και ο Λεττονός ούτε ο Κλαβέρ θα μαζέυει ίδια ποσότητα ριμπάουντ από πόντους

αν είχα ακόμα περισσότερα δείγματα απο τον Όγκιλβι βασικός θα είναι το θέμα είναι τι άλλο μπορεί να κάνει θα δούμε...

Η Μπιλμπάο δεν έχει υποχρέωση να μπεί τετράδα φαντάζομαι είναι σε αυτό λογικοί αλλά και για τα πλέι-οφ πρέπει να τά έχουν σίγουρα...


QUOTE(SG3ptshooter @ Oct 9 2011, 23:02 ) *
Σρυ για το double post αλλά πίστευα θα συνέχιζαν τα ανοιχτά μέτωπα.

Ευχαρίστως να συνέχιζα αλλά τον ηλεκτρονικό υπολογιστή τον θέλουν και άλλοι εκτός από εμένα οπότε ήμουν υποχρεωμένος να κάνω ένα διάλειμα εκτός απο ότι ο εγκέφαλος μου ήταν λίγο καμμένος εκείνη την ώρα...

QUOTE(SG3ptshooter @ Oct 9 2011, 23:02 ) *
Ακόμα έχω να πω:
1.τι έβαλε ο Ντόμπλας; Δεν ξέρω τι τρέλα κουβαλάει αυτό το ατσούμπαλο παλικάρι αλλά κάθε αγωνιστική κάνει κάτι που μου ανεβάζει την αραχνοαίσθηση.. icon_drunk.gif

Καλη η ενναλαξτική λατρεία αλλά πέτυχε μόνο 4 πόντους και μάζεψε ένα ψωροριμπαοντάκι,καταλαβαίνω δεν είναι για άλματα ο άνθρωπος με το περιιτό λίπος που διαθέτει αλλά 2-3 ας μάζευε…

QUOTE(SG3ptshooter @ Oct 9 2011, 23:02 ) *
2.ο Φρίλαντ γιατί δεν έπαιξε; Ωραίο μηδενικό τσίμπησε όποια απ' τις 2 ομάδες μου τον είχε.

Για Φρίλαντ δεν ξέρω αλλά θα πω για άλλο παίκτη

Ο Ντάρντεν είχε 2/7 δίποντα στο πρώτο ημίχρονο που είδα το Μάλαγα-Γκραν Κανάρια ,
προσπάθησε μόνος η παίρνωντας πάσα μετα από drive από πάσα του συμπαίκτη του να απογειωθεί με τα αθλητικά προσόντα του και να πετύχει καλάθι, αλλά δυσκολέυτηκε στην μία έκανε μια δύσκολη πάσα πριν γίνει λάθος στην άλλη τον τάπωσαν βάλε και τα 2/7 δίποντα και προς το παρών ότι άλλο Γαλλία άλλο Ισπανία,
αλλά όπως είπα και στο αφιέρωμα ο παικτάκος αυτός είναι καλός σουτέρ και το 4/5 τρίποντα που έβαλε συνηγορούν σε αυτό…


στο πρώτο ημίχρονο πήγα να πω

QUOTE(SG3ptshooter @ Oct 1 2011, 13:13 ) *
μπα. Κι αυτό ήταν όλα όσα είχα να γράψω για τη Μάλαγα, ας παίξει 2 αγωνιστικές σερί σοβαρό μπάσκετ και τότε θα αρχίσω να ασχολούμαι μαζί της. ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟ ΦΡΙΛΑΝΤ ΛΕΜΕΕΕ!!

και δεν τις κάνει 4 τις αγωνιστικες καθώς την απειλούσε σβαρά η Γκράν Κανάρια αλλά δεν άντεξαν οι κίτρινοι, αφού όμωςπέρασαν στους ομιλούς του Γιούροκαπ είναι μέσα στις υποχρεώσεις του αν και ουσιαστικά δεν ξέρ πόσο τους εξυπηρετεί να παίζουν στην ευρώπη,θα πείς εδω η περσινή Καχασόλ έφτασε τελικό Γιούροκαπ...

Για την Καχασόλ δεν είναι το αισίοδοξο ότι χάλασε τον ρυθμό της Κάχα για πολύ με το τσούκου-τσουκου, αλλά το ότι αυτό το τσούκου-τσουκου είναι το στυλ που την οδήγησε το 2010 στην πεντάδα...

QUOTE(SG3ptshooter @ Oct 9 2011, 23:02 ) *
4. Ο Μπέγκιτς θέλει και μπορεί να βοηθήσει, τους συμφέρει να τον πιστέψουν ακόμα περισσότερο.

Σε όλοκληρο ευρωμπάσκετ τον είδαν θα κατάλαβαν κάτι



QUOTE(SG3ptshooter @ Oct 9 2011, 23:02 ) *
5. Ο Αγκουστίν παίζοντας 4 όντως δεν μας βοήθησε πολύ πέρυσι, αλλά νομίζω ότι και φέτος θα χώραγε στο ρόστερ. Έχουμε μια θέση μη κοινοτικού κενή και αντί του Φλοράν θα ήταν μια χαρά να είχαμε το φίλο μου, που πέραν του MVP της πρώτης αγωνιστικής και στην Κανάρια θα θυμάστε ότι ήταν πολύ θετικός.

Ο Αγκουστίν βιάστηκαν να τον αφήσουν και είχε πολλές ατυχίες με την Βαλένθια που δεν βοήθησαν να φτάσει το ιδανικό και τον δικαιολογούσαν ,δεν κατάλαβα τι κράτησαν τον Φ.Πιετρούς

για να μην είναι ο Κλαβέρ ο μόνος βασικός σμόλ φόργουορντ; (αντε να βάλω την κασσέτα της άμυνας που το έχει και ο Αγκουστίν όμως)


εδω συμφωνώ να είχε μια δεύτερη ευκαιρία ο Αγκουστίν για να βάλω ενα τέλος στο σεντόνι...
baskethood
Βλέπω τώρα το πρώτο ημίχρονο στο Μάλαγα-Γκραν Κανάρια.Ο Μπράμος έχει αυξημένες πρωτοβουλίες,συμμετέχει σε καταστάσεις πικ εν ρολ ως χειριστής,βάζει τη μπάλα στο παρκέ και βέβαια απειλεί μέσω σκριν μακρυά από τη μπάλα.Καλά για την άμυνα να μην πω τίποτα.Απλά κορυφαίος.
Η διαχείριση που έγινε στο ευρωμπάσκετ σε Μπράμο και Βασιλειάδη δεν ήταν η πρέπουσα.Τους μετέτρεψαν σε spot shooter ενώ μπορούν να κάνουν και άλλα μέσα στο παρκέ.
Weekendman
QUOTE(baskethood @ Oct 10 2011, 00:29 ) *
Βλέπω τώρα το πρώτο ημίχρονο στο Μάλαγα-Γκραν Κανάρια.Ο Μπράμος έχει αυξημένες πρωτοβουλίες,συμμετέχει σε καταστάσεις πικ εν ρολ ως χειριστής,βάζει τη μπάλα στο παρκέ και βέβαια απειλεί μέσω σκριν μακρυά από τη μπάλα.Καλά για την άμυνα να μην πω τίποτα.Απλά κορυφαίος.
Η διαχείριση που έγινε στο ευρωμπάσκετ σε Μπράμο και Βασιλειάδη δεν ήταν η πρέπουσα.Τους μετέτρεψαν σε spot shooter ενώ μπορούν να κάνουν και άλλα μέσα στο παρκέ.

αυτό είναι μια αλήθεια βέβαια για την Μπιλμπάο πάλι επιβεβαιώθηκε και σήμερα ότι οι φόργουορντ αξιοποιούνται για δημιουργία αφού Μουμπρού,Βασιλειάδης,Γκριμαου έδωσαν σήμερα 10 ασσίστ και ο Βασιλειάδης ο...μονοδιάστατος σουτερ 5 σε 2 ματς(μαζί με το σούπερκοπα) ,αλλά τα έχουμε πεί αυτά ξανά...

QUOTE(Manu7 @ Oct 9 2011, 22:05 ) *
Καλά η Μπιλμπάο είχε 8/19 τρίποντα και και οι αντίπαλοι 2/18 νομίζω αλλά 33/42 βολές!

Με 12 Σόφο έπαιζε η Αλικάντε και κάνανε τόσα φάουλ οι της Μπιλμπάο??

Ο Μπάρνς είναι δυνατό παιδί ,αλλά σε σύνολο ομάδας ήταν παρανοικό αυτό το πράγμα και προφανώς στα όρια της μεροληπτικής διαιτησίας ,όποιος το είδε θα έιχε καλύτερη άποψη τι μπορεί πραγματικά να συνέβη...
berry
Top7 KIA: Rudy se corona en la Jornada 1 smiley.gif

http://acbtv.acb.com/video/4155-lacb-20112...en_la_jornada_1

ακους τους ξενους σχολιαστες (και οι ιταλοι ετσι ειναι) και καταλαβαινεις ποσο ξενερωτοι και σοβαροφανεις ειναι οι δικοι μας
Weekendman
QUOTE(berry @ Oct 10 2011, 22:02 ) *
Top7 KIA: Rudy se corona en la Jornada 1 smiley.gif

http://acbtv.acb.com/video/4155-lacb-20112...en_la_jornada_1

ακους τους ξενους σχολιαστες (και οι ιταλοι ετσι ειναι) και καταλαβαινεις ποσο ξενερωτοι και σοβαροφανεις ειναι οι δικοι μας



Αν είναι δυνατόν έβαλαν τον Ρούντι νούμερο 1 και δεν έβαλαν το καλάθι ορισμός του πλάκα με κάνεις απο τον Ντομπλάς;

η απορία που έχω τωρα ,αυτό που έκανε ο Ντομπλάς ορίζεται σαν χουκ;


για τους Ισπανούς σχολιαστές +1 στην θετική αξιολόγηση...
SG3ptshooter
QUOTE(Weekendman @ Oct 10 2011, 00:28 ) *
Η Μπιλμπάο δεν έχει υποχρέωση να μπεί τετράδα φαντάζομαι είναι σε αυτό λογικοί αλλά και για τα πλέι-οφ πρέπει να τά έχουν σίγουρα...

Ο Αγκουστίν βιάστηκαν να τον αφήσουν και είχε πολλές ατυχίες με την Βαλένθια που δεν βοήθησαν να φτάσει το ιδανικό και τον δικαιολογούσαν ,δεν κατάλαβα τι κράτησαν τον Φ.Πιετρούς

Υποχρέωση δεν έχει αλλά ο στόχος φαντάζομαι είναι το πλασάρισμα σε ακόμα καλύτερη θέση από πέρυσι. Αν είναι απλά τα playoffs, ΟΚ, το χουν.

2 τραυματισμούς δίμηνους είχε ο Αμερικανός πράγματι, ξέχασα να το αναφέρω. Αν επιστρέψει και στο afro look θα στεναχωρηθώ περισσότερο που δε θα τον έχουμε στην ομάδα φέτος.. icon_drunk.gif

QUOTE(berry @ Oct 10 2011, 22:02 ) *
Top7 KIA: Rudy se corona en la Jornada 1 smiley.gif

Πάντα υπάρχει κι ένα βίντεο με συμπαθητικές φάσεις που δεν βρέθηκαν στο αρχικό τοπ:
http://acbtv.acb.com/video/4156-lacb-20112..._espectaculares

δεύτερη εμβόλιμη αγωνιστική έχουμε μέσα στην εβδομάδα, με πιο.. υποσχόμενη αναμέτρηση την επίσκεψη του Λάσο στο Μπιλμπάο.

http://www.acb.com/redaccion.php?id=79464
Ο Τζίμης από το Σαν Σεμπαστιάν απειλεί το ρεκόρ συνεχόμενων βολών του Μασιγιάουσκας.
Weekendman
QUOTE(SG3ptshooter @ Oct 10 2011, 23:19 ) *
Υποχρέωση δεν έχει αλλά ο στόχος φαντάζομαι είναι το πλασάρισμα σε ακόμα καλύτερη θέση από πέρυσι. Αν είναι απλά τα playoffs, ΟΚ, το χουν.

ο στόχος ξέρω απλά επειδή έχω δεί πολλές ομάδες έκπληξη να μην αντέχουν στο ίδιο ακριβώς επίπεδο για αυτό είπα ότι είπα για την Μπιλμπάο

QUOTE(SG3ptshooter @ Oct 10 2011, 23:19 ) *
Πάντα υπάρχει κι ένα βίντεο με συμπαθητικές φάσεις που δεν βρέθηκαν στο αρχικό τοπ:
http://acbtv.acb.com/video/4156-lacb-20112..._espectaculares

στο μεταξύ η τούμπα του Ρέι παίζει να είναι πιο εντπωσιακή απο το κάρφωμα του!

QUOTE(SG3ptshooter @ Oct 10 2011, 23:19 ) *
http://www.acb.com/redaccion.php?id=79464
Ο Τζίμης από το Σαν Σεμπαστιάν απειλεί το ρεκόρ συνεχόμενων βολών του Μασιγιάουσκας.

Το είναι χεράς(σε ότι είδους σουτ και βολές) είναι δεδομένο βέβαια με 1/6 τρίποντα δεν το έδειξε χθές υπάρχουν όμως και χειρότερα π.χ Κλέι Τάκερ της Ρόμα πια με 2/10 τρίποντα στο ματς με την Βίρτους...

QUOTE(SG3ptshooter @ Oct 10 2011, 23:19 ) *
δεύτερη εμβόλιμη αγωνιστική έχουμε μέσα στην εβδομάδα, με πιο.. υποσχόμενη αναμέτρηση την επίσκεψη του Λάσο στο Μπιλμπάο.

εδω έχω ένα κουίζ με βάσει το δείγμα των περσινών ημιτελικών ποιός πρέπει να μαρκάρει τον Τζάκσον;

1)Ο Ροντρίγκεθ;
2)Ο Σέρχι;
3)Ο Ελ Τσάτσο;

εκτός αμά ο Γιουλ βελτιώσει την άμυνα του απέναντι στον Τζάκσον ,η χαραμιστούν οι Πότσιους και Ρούντι στο να μαρκάρουν τον Αμερικάνο ,καλύτερα όμως να αναλάβουν τα 2αρο-τριάρια της Μπιλμπάο που έχει επισημάνθει ο κίνδυνος που εκπέμπουν...

πάντως φάνηκε κατά διαστήματα και επιθετικά και δημιουργικά στους ημιτελικούς ο Ροντρίγκεθ ,εκτός απο το σύντομο διάστημα που έπαιξε πετυχημένα πάνω στον Ααρόν...

Η Ρεάλ έχει την ευκαιρία για ρεβάνς αλλά απο την άλλη μπορεί να ξεκινήσει με 0-3 απέναντι σε Μπάρτσα,Κάχα και Μπιλμπάο...
baskethood
QUOTE (Weekendman @ Oct 10 2011, 23:50 ) *
εδω έχω ένα κουίζ με βάσει το δείγμα των περσινών ημιτελικών ποιός πρέπει να μαρκάρει τον Τζάκσον;

1)Ο Ροντρίγκεθ;
2)Ο Σέρχι;
3)Ο Ελ Τσάτσο;

εκτός αμά ο Γιουλ βελτιώσει την άμυνα του απέναντι στον Τζάκσον ,η χαραμιστούν οι Πότσιους και Ρούντι στο να μαρκάρουν τον Αμερικάνο ,καλύτερα όμως να αναλάβουν τα 2αρο-τριάρια της Μπιλμπάο που έχει επισημάνθει ο κίνδυνος που εκπέμπουν...

πάντως φάνηκε αν και όχι απολυτα επιθετικά και δημιουργικά στους ημιτελικούς ο Ροντρίγκεθ ,εκτός απο το σύντομο διάστημα που έπαιξε πετυχημένα πάνω στον Ααρόν...

Η Ρεάλ έχει την ευκαιρία για ρεβάνς αλλά απο την άλλη μπορεί να ξεκινήσει με 0-3 απέναντι σε Μπάρτσα,Κάχα και Μπιλμπάο...

Για μένα το μαρκάρισμα του Τζάκσον δεν είναι κανένας τεράστιος γρίφος.Καλός παίκτης ναι,αλλά όχι να πρέπει να καταστρώσει το προπονητικό τιμ της Ρεάλ το τέλεια επεξεργασμένο πλάνο για την εξουδετέρωση του(δεν υπονοώ ότι το λες εσύ,απλά δείχνω την "απόσταση" που έχω με τον Τζάκσον) smile.gif .Αρκεί να μην επιτρέψουν στο Μπιλμπάο να τρέξει,να τους πάνε σε σετ επιθέσεις όπου ο Τζάκσον δυσκολεύεται και διστάζει να σουτάρει,βέβαια στις σετ επιθέσεις το Μπιλμπάο έχει άλλες λύσεις με το low post game(Μπάνιτς,Γκριμάου,Μουμπρου) αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.Αν απ τη μεριά τους ανοίξουν τον ρυθμό και προσπαθήσουν να τον κουράσουν χρησιμοποιώντας σχήματα με παίκτες που ο Τζάκσον δύσκολα θα καταφέρει να ματσάρει στην άμυνα,τότε θα κάνουν ένα βήμα στην αντιμετωπισή του.Ετσι το βλέπω εγώ....
Το μαρκάρισμα του θα μπορούσαν να αναλάβουν όλοι όσοι προανέφερες,για μένα πιο καλό φιτ είναι ο Λιθουανός.
SG3ptshooter
QUOTE(Weekendman @ Oct 10 2011, 23:50 ) *
εδω έχω ένα κουίζ με βάσει το δείγμα των περσινών ημιτελικών ποιός πρέπει να μαρκάρει τον Τζάκσον;

O τετραδάχτυλος. Δεν ξέρω αν προσπαθείς να με παγιδέψεις μιας και ο Ελ Τσάτσο είναι ο Ροντρίγκεθ, αλλά και 2 τσάτσους τον έναν δίπλα στον άλλο να βάλεις πάλι δεν είναι αξιόπιστοι αμυντικά πολλές φορές. Ο Γιούιγ δεν υστερεί στο θέμα φυσικής κατάστασης και η τοποθέτησή του είναι μακράν καλύτερη άλλων ευρωπαίων σκόρερ της ταχύτητάς του που για αδιόρατο λόγο θεωρούνται σούπερ αμυντικοί ( rolleyes.gif ), αλλά δεν έχει πείσει στο μαρκάρισμα του Άαρον στα περσινά ματς. Όχι ότι βαρύνεται ιδιαίτερα που τον προσπερνούσε εύκολα ένας παίκτης με την έκρηξη και την τρίπλα του Αίαντα, όμως νομίζω πως δύσκολα θα πάει πολύ καλύτερα. Γι' αυτό νομίζω ότι ο Μάρτι, με το μεγάλο άνοιγμα χεριών (Χάτζη σπίκιν) και την πολύ καλή εκτίμηση στο μαρκάρισμα κοντύτερων αντιπάλων είναι κατάλληλος να δοκιμαστεί έστω στο ρόλο, ενώ ο Γιούιγ μπορεί να ανταποκριθεί στο μαρκάρισμα όποιου παίκτη της Μπιλμπάο βρεθεί στο 2 (Βασιλειάδης, Μπλουμς, Φίσερ, Λόπεθ, ακόμα και Ρόχερ).

ΤζέιΣι δεν αναφέρω καν σε ποστ για μαρκάρισμα του Τζάκσον, προφανής ο λόγος. smiley.gif
Αν και θα αναγκαστεί να βρεθεί στο παρκέ απέναντι σε επικίνδυνους επιθετικά αντιπάλους, νομίζω δεν είναι ανάγκη να αρχίσει από το ματς της Πέμπτης να αποδεικνύει ότι μπορεί να αμυνθεί απέναντι σε παίκτες όπως ο Τζάκσον. Έχουμε μήνες μπροστά μας.
Weekendman
QUOTE(baskethood @ Oct 11 2011, 00:03 ) *
Για μένα το μαρκάρισμα του Τζάκσον δεν είναι κανένας τεράστιος γρίφος.Καλός παίκτης ναι,αλλά όχι να πρέπει να καταστρώσει το προπονητικό τιμ της Ρεάλ το τέλεια επεξεργασμένο πλάνο για την εξουδετέρωση του(δεν υπονοώ ότι το λες εσύ,απλά δείχνω την "απόσταση" που έχω με τον Τζάκσον) smile.gif .Αρκεί να μην επιτρέψουν στο Μπιλμπάο να τρέξει,να τους πάνε σε σετ επιθέσεις όπου ο Τζάκσον δυσκολεύεται και διστάζει να σουτάρει,βέβαια στις σετ επιθέσεις το Μπιλμπάο έχει άλλες λύσεις με το low post game(Μπάνιτς,Γκριμάου,Μουμπρου) αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.Αν απ τη μεριά τους ανοίξουν τον ρυθμό και προσπαθήσουν να τον κουράσουν χρησιμοποιώντας σχήματα με παίκτες που ο Τζάκσον δύσκολα θα καταφέρει να ματσάρει στην άμυνα,τότε θα κάνουν ένα βήμα στην αντιμετωπισή του.Ετσι το βλέπω εγώ....
Το μαρκάρισμα του θα μπορούσαν να αναλάβουν όλοι όσοι προανέφερες,για μένα πιο καλό φιτ είναι ο Λιθουανός.



QUOTE(SG3ptshooter @ Oct 11 2011, 00:07 ) *
O τετραδάχτυλος. Δεν ξέρω αν προσπαθείς να με παγιδέψεις μιας και ο Ελ Τσάτσο είναι ο Ροντρίγκεθ, αλλά και 2 τσάτσους τον έναν δίπλα στον άλλο να βάλεις πάλι δεν είναι αξιόπιστοι αμυντικά πολλές φορές. Ο Γιούιγ δεν υστερεί στο θέμα φυσικής κατάστασης και η τοποθέτησή του είναι μακράν καλύτερη άλλων ευρωπαίων σκόρερ της ταχύτητάς του που για αδιόρατο λόγο θεωρούνται σούπερ αμυντικοί ( rolleyes.gif ), αλλά δεν έχει πείσει στο μαρκάρισμα του Άαρον στα περσινά ματς. Όχι ότι βαρύνεται ιδιαίτερα που τον προσπερνούσε εύκολα ένας παίκτης με την έκρηξη και την τρίπλα του Αίαντα, όμως νομίζω πως δύσκολα θα πάει πολύ καλύτερα. Γι' αυτό νομίζω ότι ο Μάρτι, με το μεγάλο άνοιγμα χεριών (Χάτζη σπίκιν) και την πολύ καλή εκτίμηση στο μαρκάρισμα κοντύτερων αντιπάλων είναι κατάλληλος να δοκιμαστεί έστω στο ρόλο, ενώ ο Γιούιγ μπορεί να ανταποκριθεί στο μαρκάρισμα όποιου παίκτη της Μπιλμπάο βρεθεί στο 2 (Βασιλειάδης, Μπλουμς, Φίσερ, Λόπεθ, ακόμα και Ρόχερ).

ΤζέιΣι δεν αναφέρω καν σε ποστ για μαρκάρισμα του Τζάκσον, προφανής ο λόγος. smiley.gif
Αν και θα αναγκαστεί να βρεθεί στο παρκέ απέναντι σε επικίνδυνους επιθετικά αντιπάλους, νομίζω δεν είναι ανάγκη να αρχίσει από το ματς της Πέμπτης να αποδεικνύει ότι μπορεί να αμυνθεί απέναντι σε παίκτες όπως ο Τζάκσον. Έχουμε μήνες μπροστά μας.

Ο Τζάκσον αντιμετωπίζεται με 2 τρόπους ο ένας τον επισήμανε ο baskethood ,τον άλλο τον είδαμε στους τελικούς είναι να του αφήνουν το σουτ πίσω από το σκριν που θα γίνει από τους ψηλούς της Μπιλμπάο...(κάτι που στην άλλη μεριά δεν μπορούν να κάνουν οι της Μπιλμπάο με Γιουλ και Κάρολ),πάντως στο σετ παιχνίδι αν του δώσουν σκριν και κολλήσει κανας Γιουλ περισσότερο απο όσο πρέπει, άντε πιάστον και ρίσκαρε να φάς και κανένα τρίποντο απο περιφερειακό ,η εκτός απο την πάσα απο το λόου ποστμ,μπορεί να τροφοδοτηθεί(για στατικό σουτ η να κινηθεί προς το καλάθι) και απο διείδηση ένος απο τους Μπλουμς,Βασιλειάδη,Γκριμοάυ δεν είναι τόσο εύκολο να τον κρατήσεις και στο σετ παιχνίδι ,αν και φυσικά καλύτερα απο το να αφήσεις να κάνει αιφνιδιασμούς...



εμπιστέυστε περισσότερο τον Γιουλ από ότι εγω αλλά συμφωνείτε ότι ο Πότσιους θα μπορούσε να είναι καλύτερη λύση(Ο SG3ptshooter το εξηγεί θαυμασία γιατί)


βέβαια ,στην επιτυχία της τακτικής της Μπαρτσελόνα δίνω σουτ στον Τζάκσον πίσω απο το σκριν συνετέλεσε και ο Σάδα που μπορεί να κλειδώνει ακόμα και τον Πάρκερ ,όποτε μπορεί ο Τζάκσον να δείξει πιο αποφασιστικός με την Ρεάλ και να παίρνει διεισδήσεις αντι να διστάζει να σουτάρει και να το σκέφτεται και ας μην είναι ακριβώς ο Μακάλεμπ στα drive αν και δεν τα πάει άσχημα και αυτός...
Weekendman
Και για να ολοκληρώσω σαν...δικηγόρος του Τζάκσον την υπεράσπιση του(αν και δεν υπάρχει τόσο μεγάλη κατηγορία εναντίον του) ,δεν είναι μόνος καλός στο στατικό σουτ ,αλλά έχουμε δει φάσεις που βρισκόταν με τους ψηλούς και σε αρκετές απο αυτές ολοκλήρωνε με σουτάκι και όχι πάντα με drive σαν λαγοπόδαρος που είναι ,κάτι που μπορεί να είναι σημαντικό αν βρεθεί και το επιδιώξει π.χ με τους Τόμιτς και Μπέγκιτς(ίσως ο Μπέγκιτς τον δυσκολέψει στις μπούκες του στην ρακέτα)....


δεν ξέρω τι λεει και ο Τζακσονολόγος του Φόρουμ(SG3ptshooter)...
Manu7
Ρε παιδιά το acb.com δεν μεταδίδει τα παιχνίδια?

Αν ναι μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πώς?

Γιατί δεν είναι όπως τα προηγούμενα χρόνια.
baskethood
QUOTE (Manu7 @ Oct 12 2011, 16:51 ) *
Ρε παιδιά το acb.com δεν μεταδίδει τα παιχνίδια?

Αν ναι μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πώς?

Γιατί δεν είναι όπως τα προηγούμενα χρόνια.

Το έχουμε ψάξει αρκετά και δεν υπάρχει τρόπος να τα δεις λάιβ.Μόνο την επόμενη μέρα σε κονσέρβα(όσα παιχνίδια μεταδίδονται,όχι όλα).Αν σε ενδιαφέρει σου λεω.
Zoys
QUOTE(baskethood @ Oct 12 2011, 16:59 ) *
Το έχουμε ψάξει αρκετά και δεν υπάρχει τρόπος να τα δεις λάιβ.Μόνο την επόμενη μέρα σε κονσέρβα(όσα παιχνίδια μεταδίδονται,όχι όλα).Αν σε ενδιαφέρει σου λεω.

Πέρυσι θυμάμαι έβλεπα free μέσω του site της ACB (και κάποιες φορές και από το woop), αλλά φέτος τη βγάζω με link κάκιστης ποιότητας από το lemonsport...
Weekendman
Ωραία η Μπαρτσελόνα νίκησε με 97-51 την Εστουντιάντες

Ο Γκαμπριέλ πραγματικά πανικόβαλε στην άμυνα τον Λόρμπεκ,ο Σλοβένος όταν αποφάσιζε ο Γκαμπριέλ να τον παίξει στο ποστ δεν μπορούσε πραγματικά να αντισταθεί...

Βέβαια ο Λόρμπεκ ήταν ο γνωστός καλός στην εκτέλεση(π.χ με σουτάκια) ,και σε δημιουργία όποτε ισοοροπούσε τα πράγματα

Με εντυπωσιάσε όμως η πολύ καλύτερη άμυνα του Γουάλας πάνω στον Γκάμπριέλ ,όπου ο παίκτης της Εστουντιάντες δεν μπορούσε να σπρώξει τον Αμερικάνο της Μπαρτσελόνα όπως έκανε με τον Έραζεμ και να πετύχει πόντους…

Μου άρεσε και η διάσπαση της ζώνης από τον Ραμπασέδα με 2 τρίποντα,1 δεισδήση που κέρδισε φάουλ και μια που εδωσε πάσα στον Βάσκεθ….

Τα μηδενικά της βραδιάς Ράιτ Φλόρες και Σίμονς(του έπαιρνε επιθετικά ριμπάουντ ο Εντογκ ,δεν τον σταμάταγε με τίποτα στα πικ εν ρολ και πικ εν ποπ του ολοκλήρωνε ο Σενεγαλέζος, και πέτυχε ο ίδιος μόνο 2 πόντους) ,με τον Ράιτ να έχει -19 αξιόλογηση!!!!
δεν μπορούσε να φτάσει ο Γκρέιντζερ να τροφοδοτεί τον Ντρίσεν και τους άλλους ,ούτε μπορούσε να ποστάρει σε όλο το παιχνίδι ο Γκαμπριέλ….

Για τον Σάδα(που δεν είχε πρόβλημα να μαρκάρει τον Ραίτ μεταξύ των άλλων…) Εντογκ,Ναβάρο και λοιπούς ξέρουμε τα γνωστά…


Μπανταλόνα-Μούρθια71-65
Επέστρεψε ο Γέτερ και ήρθε η νίκη για την Μπανταλόνα ,αλλά ο Νορέλ ήταν πάλι απών ο Σόου έπαιξε 12 λεπτά μόνο ,και ξαναεμφανίστηκαν τα προβλήματα της πρεμιέρας και όλης της περσινής χρονιάς στην αμυνα των ψηλών ,με το τρίο Κούρτζ,Αγκουστιν,Σέκουλιτς να έχουν 48 από τους 65 πόντους της Μούρθια ,
τουλάχιστον η ομάδα της Μπανταλόνα δέχτηκε αυτην την φορά μόνο 1 και όχι…12 τάπες,και μάζεψε τα ίδια ριμπάουντ και χάρη στο άλμα του Γουίλιαμς(11 ριμπάουντ) φαντάζομαι…



Καθοριστικό πρέπει να ήταν το μαρκάρισμα πάνω στον Φράνκ ,δεν ξέρω αν ήταν ο Γέτερ που μάρκαρε ,αλλά με 2 πόντους 0 ασσίστ και 3 λάθη από τον βασικό πλέι-μεικερ της ήταν δύσκολο να νικήσει η Μούρθια…

Γκραν Κανάρια-Κάχα Λαμποράλ68-77

η Γκράν κανάρια έχασε ήδη 2 ματς που πέρσι τα έιχε πάρει(εντός με Κάχα,εκτός με Μάλαγα)




Φουενλαμπράδα-Μανρέσα73-79

2/2 η Μανρέσα δεν θα το περίμεναν πολλοί αυτό…

Ομπραντόιρο-Μάλαγα71-78

Φαίνεται να σοβαρεύεται η Μάλαγα και να παίρνει τα εντός προγράμματος παιχνίδια


Βαλένθια-Σαραγόσα82-66

Ο Μάρκοβιτς προσφέρει φιλότιμα (8 ποντοι ,3 ριμπάουντ,4 ασσίστ, 3 κλεψίματα) ,και ο Σαν Μιγκέλ έκανε το ουσιαστικό ντεμπούτο του αυτην την αγωνιστική με την Βαλένθια

όμως το αρνητικό,Κάνερ Μέντλει με 0 πόντους και 2 μόλις σουτ μήπως τον <<ευνουχίσαν>> προσωρινά έστω;




Καχασόλ-Αλικάντε86-61

Η Καχασόλ βρήκε έστω με την Αλικάντε τους 2 βασικούς επιθετικούς πόλους που σίγησαν στην Κάχα Λαμποράλ, με Ινγκλις και Ντείβις μη καθιστωντας τότε την υπέρβαση εφικτή με την ομάδα των Σαν εμε,Τελέτοβιτς κτλ…

επίσης φαίνεται αυτην την στιγμή ο Σατοράνσκι να είναι σε καλύτερο επίπεδο απο τον Καλογουέι...
benchwarmer
-19 ρε φιλε.... Και τον ειχα και στο φαντασυ smiley.gif

Κανονικα θα επρεπε να μου δωθει μπονους +100 ποντοι, που ειχα τον παιχτη που καταφερε το αρνητικο παγκοσμιο ρεκορ (φανταζομαι) στην ιστορια των ρανκινγκ....
baskethood
QUOTE (Weekendman @ Oct 13 2011, 00:36 ) *
Ωραία η Μπαρτσελόνα νίκησε με 97-51 την Εστουντιάντες

Ο Γκαμπριέλ πραγματικά πανικόβαλε στην άμυνα τον Λόρμπεκ,ο Σλοβένος όταν αποφάσιζε ο Γκαμπριέλ να τον παίξει στο ποστ δεν μπορούσε πραγματικά να αντισταθεί...

Βέβαια ο Λόρμπεκ ήταν ο γνωστός καλός στην εκτέλεση(με σουτάκια) και σε δημιουργία όποτε ισοοροπούσε τα πράγματα

Με εντυπωσιάσε όμως η πολύ καλύτερα άμυνα του Γουάλας πάνω στον Γκάμπριέλ ,όπου ο παίκτης της Εστουντιάντες δεν μπορούσε να σπρώξει τον Αμερικάνο της Μπαρτσελόνα όπως έκανε με τον Έραζεμ και να πετύχει πόντους…

Μου άρεσε και η διάσπαση της ζώνης από τον Ραμπασέδα με 2 τρίποντα,1 δεισδήση που κέρδισε φάουλ και μια που εδωσε πάσα στον Βάσκεθ….

Τα μηδενικά της βραδιάς Ράιτ Φλόρες και Σίμονς(του έπαιρνε επιθετικά ριμπάουντ,δεν σταμάταγε με τίποτα πικ εν ρολ και πικ εν ποπ του Εντογκ) με τον Ράιτ να έχει -19 αξιόλογηση!!!!
δεν μπορούσε να φτάσει ο Γκρέιντζερ να τροφοδοτεί τον Ντρίσεν και τους άλλους ,ούτε μπορούσε να ποστάρει σε όλο το παιχνίδι ο Γκαμπριέλ….

Για τον Σάδα(που δεν είχε πρόβλημα να μαρκάρει τον Ραίτ μεταξύ των άλλων…) Εντογκ,Ναβάρο και λοιπούς ξέρουμε τα γνωστά…

Συμφωνώ με όσα λες για τον Γκάμπριελ.Οσες φορές ακούμπησαν τη μπάλα σ αυτόν βρήκαν πολλές λύσεις,ο Λόρμπεκ στην άμυνα πέρασε ένα από τα πιο άσχημα βράδια του.Ο Γουάλας τα πήγε καλύτερα μεν,έσπρωξε περισσότερο αλλά και πάλι ο Γκαμπριελ επιβεβαίωσε την πολύ καλή βραδιά του.
Ο Εντογκ ήταν καταπληκτικός και φαίνεται για μία ακόμη φορά πόσο σημαντικός είναι φέτος για την Μπαρτσελόνα.
Η Εστουδιάντες ζει και πεθαίνει με τους Αμερικάνους της,αυτός με το -19 σήμερα πρέπει να έσπασε ρεκόρ ανυπαρξίας.Πολύ άναρχο μπάσκετ.Και εκει που βλέπω την Εστουδιάντες και σκέφτομαι ότι τέτοιο μπάσκετ(κυρίως αυτό που έπαιξε με την Βαλένθια,σήμερα είχε ένα μικρό πλάνο τουλάχιστον) δεν έχω δει ούτε σε σάμερ λιγκ του ΝΒΑ,βλέπω κάτι τριγωνικές επιθέσεις και τρελαίνομαι. biggrin.gif
baskethood
Zoys
Απίστευτο ξεκίνημα από την Μπιλμπάο !! Προηγείται με 43-26 με κεφάτο και τον Βασιλειάδη!

Ποια θα είναι η απάντηση της Ρεάλ;
Manu7
Βλέποντας τον Βασιλειάδη της Μπιλμπάο φαίνεται ότι δεν ήταν σωστή η διαχείρηση από τον Ζούρο.

Δεν είναι κακό να έχει τη μπάλα στα χέρια του περισσότερο γιατί έχει και άλλα πράγματα στο μυαλό του εκτός από το σουτ
και μάλιστα δεν είναι ανάγκη να σουτάρει από τα 6,75 ντε και καλά αλλά και από μέση απόσταση.

Κατά τα άλλα στα του ματς όταν ο Ραούλ Λόπεζ τα χλατσώνει έτσι και ο Μπάνιτς συνεχίζει τις ματσάρες έναντι της Ρεάλ, η Μπιλμπάο έχει κάθε λόγο να θεωρεί πελάτες τους Μαδριλένους...

Γενικά πολύ τρέξιμο η Μπιλμπάο αλλά ό,τι σκέφτονται τους βγαίνει.
Weekendman
QUOTE(Zoys @ Oct 13 2011, 22:20 ) *
Απίστευτο ξεκίνημα από την Μπιλμπάο !! Προηγείται με 43-26 με κεφάτο και τον Βασιλειάδη!

Ποια θα είναι η απάντηση της Ρεάλ;

No Μαυροειδής No Ερβέλ αλλά…party για την Μπιλμπάο με τον Τζάκσον να ξεκουράζεται στα 15 από τα 20 λεπτά του ημίχρόνου!

Αν φορτώνε τον Φίσερ(4 ασσίστ!) με την παρουσία σκιάχτρου + το γεγονός ότι είναι ο μοναδικός έμπειρος διαθέσιμος σέντερ της Μπιλμπάο με τρίτο η τέταρτο φάουλ σχετικά νωρίς θα ήταν σίγουρα καλύτερα για την Ρεάλ


Η Μπιλμπάο βασιζόμενη στο παιχνίδι κοντά στο καλάθι του Μπάνιτς(κάτι ανάλογο με αυτό που έκανε ο Γκαμπριέλ χθές μόνο που δεν φάνηκε ακόμη ο αντίστοιχος Γουάλας της Ρεάλ...)

στην κακή άμυνα του Κάρολ(7 πόντους ο Βασιλειάδης με αυτόν αντίπαλο,Γκριμάου τον φόρτωσε νωρίς με 2 φάουλ προσπαθώντας να τον ποστάρει...)

αλλά και των πλέι-μεικερ της Ρεάλ πάνω στα σουτ του Λόπεθ(+κάθε άλλο πάρα άριστη οργάνωση)

προηγείται δίκαια...
Manu7
QUOTE(Weekendman @ Oct 13 2011, 22:38 ) *
στην κακή άμυνα του Κάρολ(8 πόντους ο Βασιλειάδης με αυτόν αντίπαλο,Γκριμάου τον φόρτωσε νωρίς με 2 φάουλ προσπαθώντας να τον ποστάρει...)

Ρε συ...Ο Ρούντι δεν μάρκαρε τον Βασιλειάδη???Κάνω λάθος?

Το λινκ είναι μέτριο που έχω κιόλας και χάνω λίγο την μπάλα με τους παίχτες...
Weekendman
QUOTE(Manu7 @ Oct 13 2011, 22:42 ) *
Ρε συ...Ο Ρούντι δεν μάρκαρε τον Βασιλειάδη???Κάνω λάθος?

Το λινκ είναι μέτριο που έχω κιόλας και χάνω λίγο την μπάλα με τους παίχτες...

για κάποιο διάστημα έγινε αυτό ,νομίζω όμως ότι με τον Κάρολ πήρε μπρος ο Κώστας όχι ότι δεν μπορεί να το κάνει και με καλύτερους αμυντικούς αυτά που είδαμε σήμερα...
baskethood
Weekendman
Είναι παρανοικό να βάζεις τον Πότσιους να μαρκάρει τον Μουμπρου ,αλλά αφού το κατάλαβε ο Λάσο μετά απο 5 λεπτά πάλι καλά...

QUOTE(baskethood @ Oct 13 2011, 22:47 ) *



Εδω είναι 2 σε 1 τα όπλα της Μπιλμπάο ,και καλά σκριν των ψηλών(Μπάνιτς) ,και η χρησιμοποιήση του Φίσερ ως σκαλοπάτι για πάσες μέσα στην ρακέτα(δεν ήταν η πρώτη φορά που το είδαμε...)

τουλάχιστον με το τρίποντο στο τέλος της τρίτης περιόδου κάλυψε εν μέρει τις χαμένες βολές και τα βήματα στον αιφνιδιασμό ο Γιουλ...
Weekendman
Ήταν συντηριτικός η μου φάνηκε ο Λάσο;

αφού όταν ο Φίσερ έκανε το τέταρτο φάουλ(αν θυμάμαι καλά δεν ξαναμπήκε απο τότε) και έβαλε η Μπιλμπάο κοντό σχήμα έβγαλε τον Τόμιτς που είχε φόρα στο τρίτο δεκαλεπτο και έβαλε τον Ρέγες στο 5,καταλαβαίνω θα ήθελε να είχε ένα πιο ευέλικτο αμυντικό σχήμα

αλλά και δεν του βγήκε αυτό ακριβώς στην άμυνα,
και όταν μπήκε ο Τόμιτς ξανά 3 λεπτά πριν το τέλος ο Ρέγες σαν πάουερ φόργουορντ έγινε ακόμα πιο αποτελεσματικός επιθετικά(+από 78-71 υπέρ της Μπιλμπάο έφτασε σαφώς πιο κοντά η Ρεάλ…)
θα μπορούσε ο Τόμιτς με τον Γιούλ η ποστάρωντας τον Μπάνιτς να προσφέρει ακόμα περισσότερους πόντους δίπλα στον Ρέγες ,σίγουρα περισσότερους,απο τους λίγους(2;) της τέταρτης περίοδου

Βασιλειάδης,Τζάκσον και ο Μουμπρου οι πολυτιμότεροι, ο Μπάνιτς ήταν άλλος άνθρωπος προς το αρνητικό στην επίθεση στο β μέρος....


Κάρολ δεν είναι ακόμα ο ηγέτης που ψάχνει η Ρεάλ…


Ο Ρούντι αντιθέντως δεν δείχνει τέτοια προβλήματα προσαρμογής...
baskethood
Μια ομάδα που χαίρομαι να βλέπω,ομάδα χτισμένη σε ελληνική σκέψη και λογική.Στις σετ επιθέσεις πολύ καλά δουλεμένη,με πλάνο και προσαλατολισμούς στο παιχνίδι της.Που εκμεταλλεύεται τα προτερήματα της δημιουργώντας μις-ματς και χτυπόντας τα συνεχώς.Με πολύ παιχνίδι κοντά στο καλάθι από πολλούς παίκτες,με ικανότητα στο ανοιχτό γήπεδο όταν χρησιμοποιείται ο Τζάκσον και ο Βασιλειάσης.
Στο σημερινό παιχνίδι ο Κατσικάρης έδωσε τη δική του παράσταση,άριστο διάβασμα του αντιπάλου από το πρώτο δευτερόλεπτο.Ξεκίνησε με ψηλό σχήμα και χτύπησε τον Κάρόλ στο ποστ,του πήρε εύκολα δύο φάουλ και τον έστειλε στον πάγκο.Η Ρεάλ βγήκε εκτός χάνοντας απο νωρίς τον πιο ικανό της σκόρερ.Όποιο σχήμα χρησιμοποιούσε ο Λάσο ο Κατσικάρης δημιουργούσε ευνοικά μις-ματς,είχε τη δυνατότητα να βάζει κοντά και ψηλά σχήματα χωρίς να εκτείθεται στην άμυνα.Αν αυτή η ομάδα είχε λίγη ποιότητα παραπάνω θα μπορούσε να φτάσει ψηλά.
Επέβαλλε αυτός το παιχνίδι του,δεν προσαρμόστηκε στο παιχνίδι του αντιπάλου,ο τρόπος σκέψης του δείχνει φιλοσοφία νικητή και προπονητή που εμπιστεύεται τους παίκτες του.
Ο Κατσικάρης ξέρει πως να χρησιμοποιεί τους παίκτες του και να παίρνει από αυτους ό,τι μπορούν να δώσουν.Δεν υπάρχει παίκτης που στο τέλος θα πεις»ο τάδε θα μπορούσε να κάνει το τάδε ή το δείνα».Ο,τι δυνατότητες έχει τις βγάζει στο παρκέ,καλές-κακές..αυτές είναι.
Δεν έχει σημασία η νίκη ή η ήττα,αυτό που έχει σημασία είναι η καθημερινή δουλειά και η βελτίωση.Το κάνεις...θα πας μπροστά,δεν το κάνεις...θα πας σπίτι σου.
Weekendman
QUOTE(baskethood @ Oct 13 2011, 20:03 ) *


Και για να απαντήσω σε ένα ποστ προ του παιχνιδιού αυτές είναι οι παρενέργειες όταν βλέπεις πολύ Σικάγο Μπουλς της δεκαετίας του 90...




προφανώς οι παρενέργειες είναι το πιο πάνω βίντεο...





Πήρε η Βαγιαδολίθ την νίκη επι της Λαγκουν στο άλλο σημερινό ματς , έπαιξε μόνο 6 λεπτά ο Παπαμακάριος...


Για Μπιλμπάο και Κατσικάρη συμμερίζομαι την άποψη του baskethood δεν έχω να προσθέσω μάλλον κάτι...
baskethood
QUOTE (Weekendman @ Oct 14 2011, 00:09 ) *
Και για να απαντήσω σε ένα ποστ προ του παιχνιδιού αυτές είναι οι παρενέργειες όταν βλέπεις πολύ Σικάγο Μπουλς της δεκαετίας του 90...




προφανώς οι παρενέργειες είναι το πιο πάνω βίντεο...

Λέικερς βλέπω,Μπουλς δυστυχώς δεν πρόλαβα. smile.gif
Όταν το είδα δεν πίστευα στα μάτια μου,μα η Εστουδιάντες??? ohmy.gif
Weekendman
QUOTE(baskethood @ Oct 14 2011, 00:16 ) *
Λέικερς βλέπω,Μπουλς δυστυχώς δεν πρόλαβα. smile.gif
Όταν το είδα δεν πίστευα στα μάτια μου,μα η Εστουδιάντες??? ohmy.gif



σαν φαν της δεκαετίας του 90 καρφωνομαι...

το πρόβλημα δεν το έχεις έσυ ,αλλά αυτός που προσπάθησε να το εφαρμόσει(προπονητής Εστουντιάντες) και στην συγκεγκριμένη περίπτωση απέτυχε ,όμως όλοι έχουν δικαιώμα στα πείραματα...

βεβαια θα μπορούσα να απορήσω αν π.χ είναι ο Ντρίσεν ο κατάλληλος άνθρωπος στο ποστ για ξεδίπλωμα τριγωνικής επίθεσης;(π.χ ένας πιο ψηλός με καλύτερο παιχνίδι με πλάτη θα βοήθουσε περισσότερο ,να δούμε αν ο Σίμονς το καταφέρει αυτό σε επίπεδο ACB ), αλλά μην ψάχνουμε τα αυτονόητα....
rchos
perito na sas pw oti to na tragoudas ton thrylo mou ton agapo dipla stous dracs tin wra pou tragoudoun gia tin barca einai priceless stigmi.

kata ta loipa to matsaki itan poli apli diadikasia.
baskethood
QUOTE (Weekendman @ Oct 14 2011, 00:35 ) *
σαν φαν της δεκαετίας του 90 καρφωνομαι...

το πρόβλημα δεν το έχεις έσυ ,αλλά αυτός που προσπάθησε να το εφαρμόσει(προπονητής Εστουντιάντες) και στην συγκεγκριμένη περίπτωση απέτυχε ,όμως όλοι έχουν δικαιώμα στα πείραματα...

βεβαια θα μπορούσα να απορήσω αν π.χ είναι ο Ντρίσεν ο κατάλληλος άνθρωπος στο ποστ για ξεδίπλωμα τριγωνικής επίθεσης;(π.χ ένας πιο ψηλός με καλύτερο παιχνίδι με πλάτη θα βοήθουσε περισσότερο ,να δούμε αν ο Σίμονς το καταφέρει αυτό σε επίπεδο ACB ), αλλά μην ψάχνουμε τα αυτονόητα....

Ο ψηλός δε ξέρει που πατάει και που βρίσκεται.Εψαχνα χθες το βράδυ αν ο Πέπου Ερνάντεθ το έχει ξανακάνει σε άλλη ομάδα,δε θυμόμουν όμως ούτε βρήκα κάτι στο ίντερνετ.
Weekendman
QUOTE(baskethood @ Oct 14 2011, 00:58 ) *
Ο ψηλός δε ξέρει που πατάει και που βρίσκεται.Εψαχνα χθες το βράδυ αν ο Πέπου Ερνάντεθ το έχει ξανακάνει σε άλλη ομάδα,δε θυμόμουν όμως ούτε βρήκα κάτι στο ίντερνετ.



δύσκολο να θυμηθώ με τέτοια ακρίβεια, ο πιο κατάλληλος ψηλός για τέτοια πράγματα στην Εστουντιάντες ,είναι ο Γκάμπριέλ βέβαια δεν χρειάζεται ο ψηλός να είναι οπωσδήποτε Λάζαρος Παπαδόπουλος η Πάου Γκασόλ(αν και αυτό θα ήταν το ιδανικό σε στυλ) αλλά απλά ένας που να παίρνει θέση στο ποστ όπως ο όχι σπουδαίος επιθετικός Ρότμαν στο βίντεο των Μπουλς ,εκτός αμα ο ψηλός πάει πιο εξωτερικά και προσπαθήσει κανένας περιφερειακός(τριάρι) να ποστάρει...


ο Ντρίσεν πάντως έβαλε χθές 3 περισσότερους πόντουυς απο όσους έβαλε όλη την περσινή χρονιά!

QUOTE(rchos @ Oct 14 2011, 00:44 ) *
perito na sas pw oti to na tragoudas ton thrylo mou ton agapo dipla stous dracs tin wra pou tragoudoun gia tin barca einai priceless stigmi.

kata ta loipa to matsaki itan poli apli diadikasia.



Ήσουν Βαρκελώνη; ζηλέυω....
Weekendman
Ωρα να πάρει το όπλο του ο Μπαρόν και να σκορπίσει τον τρόμο σε Ανδαλουσιανούς φιλοξενούμενους;

όταν έχει 3/16 τρίποντα φετινό απολογισμό ο παίκτης που είχε 45% σε 231 προσπάθειες το 2010/2011 νομίζω επιβάλεται...


όπως καταλάβατε το σημερινό μενού είναι Λαγκούν-Μάλαγα για τους Ισπανόφιλους μπασκετικογευσιγνώστες, και ποντάρω πέρα απο την υποχρέωση της Μάλαγα να μείνει σοβαρή παίρνωντας το διπλό ,μπας και δικαιολογήσει το γεγονός ότι έχει κατσικωθεί στην Ευρωλίγκα ,και σε ένα πραγματικό καλό βράδυ απο τον Μπαρόν...

βέβαια υπάρχουν και άλλα ένδιαφέροντα event εκείνη την ωρα σε πολλές πόλεις του κόσμου , το όποια θα πρότεινα αν μπορείτε να πάτε...

ενώ υπάρχει και το ΑΕΚ-Ολυμπιακος για όσους μείνουν σπίτι...


ας δούμε μέχρι τότε το τοπ-7...

http://acbtv.acb.com/

το νούμερο 4 πρέπει να είναι η τιμωρία του Ρούντι για όσο μπασκετικό θέατρο έχει κάνει στην ζωή του με όσα τράβηξε στην φάση αυτή...

ενω έχουμε τον Τζάκσον να ταπεινώνεται και να ταπεινώνει...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.