Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ACB 2011-2012
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Zoys
Πάλι κακό πρώτο ημίχρονο από το Ναβάρο που δεν έπαιξε και πολύ και με ανησυχεί αφού τα φυλάει για το δεύτερο... Επίσης το κουπί ξανά στον Λόρμπεκ που παρουσιάζεται η σταθερότερη και πιο αξιόπιστη λύση της Μπαρτσελόνα στο ποστ ενώ ο Χουέρτας ξύπνησε για τα καλά μετά το χθεσινό νικητήριο σουτ. Μεγαλύτερος πλουραλισμός στο σκοράρισμα για τη Ρεάλ σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που βασίζονται σε 4-5 παίκτες και αδυνατούν να βρουν λύση από το υπόλοιπο ρόστερ.
Manu7
Aπό τότε που είπα στον SG ότι τον Ροντρίγκεθ δεν τον πολυεκτιμώ έχει πάρει μπρος!

Πλέον πυροβολεί και αλα Ναβάρο... wacko.gif

ΕΝΤΙΤ:

Όλα μέσα...Και Κάρολ και Μιροτιτς....14-1 σερί.

Η σειρά θυμίζει Μπάρτσα - ΠΑΟ..Φτάνει να νικήσει η Ρεάλ σήμερα..
SG3ptshooter
ΤΙ ΔΙΑΟΛΟ ΕΧΟΥΝ ΔΩΣΕΙ ΣΤΟ SERGIO RODRIGUEZ ΚΑΙ ΕΧΕΙ 80% ΤΡΙΠΟΝΤΑ ΣΕ ΔΙΑΣΤΗΜΑ 9 ΑΓΩΝΕΣ; w00t.gif
Zoys
QUOTE(Manu7 @ Jun 9 2012, 00:26 ) *
Aπό τότε που είπα στον SG ότι τον Ροντρίγκεθ δεν τον πολυεκτιμώ έχει πάρει μπρος!

Πλέον πυροβολεί και αλα Ναβάρο... wacko.gif

Πραγματικά, ο καλύτερος Ροντρίγκεθ συνολικά φέτος αυτός που βλέπουμε σε αυτά τα πλέι-οφ. Διανύει εξαιρετικό διάστημα.

Αν δεν το πάρει και σήμερα η Ρεάλ τι να πω πια;; ...
Manu7
Όμορφα!

Εγένετο μπρέικ thumbsup.gif

Αν συνεχίσει να σουτάρει έτσι η Ρεάλ δεν θα έχει πρόβλημα προφανώς...

Όμως παίρνει σκορ από όλους της τους παίχτες σχεδόν===>δεν είναι τυχαίο ήταν ανταγωνιστική επί 2 εκτός έδρας ματς.Είναι σε πολύ κατάσταση.Ιδίως οι περιφερειακοί της που η Μπάρτσα εκεί στερείται λύσεων.

SG3ptshooter
H Real 64% τρίποντα τελικά σήμερα, τόσο χρειάστηκε λοιπόν για το διπλό. Καλύτερη η Barcelona σε σχέση με το πρώτο ματς όσον αφορά το inside scoring, αλλά με ανύπαρκτη δημιουργία απ' τα guards, 2-3 παίκτες τελείως ανίκανους να σκοράρουν και 20% τρίποντα δε γίνεται να υπερασπιστείς την έδρα σου. Το 1-1 δεν είναι τελεσίδικο σε σειρές 2-2-1, αλλά η Real κυρίως με βάση την ασύλληπτη ευστοχία της απέξω δε μπορεί παρά να θεωρηθεί το φαβορί αυτή τη στιγμή.
Zoys
Θα ήταν άδικο η Μπαρτσελόνα να έκανε σήμερα το 2-0 αφού η εικόνα της συνολικά δεν έδειχνε κάτι τέτοιο οπότε κατά κάποιον τρόπο αποδόθηκε μπασκετική δικαιοσύνη με το 1-1. Δεν ξέρω αν μπορούμε να μιλάμε για φαβορί και αουτσάιντερ, αλλά το σίγουρο είναι ότι η Ρεάλ έχει αυτοπεποίθηση όπως φανερώνουν τα υψηλά ποσοστά ευστοχίας και έχει πάρει τον αέρα της Μπαρτσελόνα. Δεν ξέρω αν έχει φτάσει στο επίπεδο να κάνει το 2/2 στη Μαδρίτη που ίσως αποδειχθεί δυσκολότερη αποστολή από τα πρώτα δύο ματς στο Παλαού Σαν Τζόρντι. Ίδωμεν...
rchos
που ειστε?
για μαζευτειτε... smiley.gif
Zoys
Ανοιχτό ματς στα πρώτα λεπτά. Στο ίδιο μοτίβο οι δύο ομάδες με τα προηγούμενα παιχνίδια με τη Ρεάλ να ξεκινά και πάλι πιο εύστοχη σε αντίθεση με την Μπαρτσελόνα που δεν την πάνε τα σουτ. Πιο φρέσκιοι και έτοιμοι οι Μαδριλένοι, αλλά ποτέ δεν ξέρεις με τη φετινή Ρεάλ που είναι κυριολεκτικά ικανή για το καλύτερο και το χειρότερο.
Manu7
QUOTE(Zoys @ Jun 11 2012, 23:23 ) *
Ανοιχτό ματς στα πρώτα λεπτά. Στο ίδιο μοτίβο οι δύο ομάδες με τα προηγούμενα παιχνίδια με τη Ρεάλ να ξεκινά και πάλι πιο εύστοχη σε αντίθεση με την Μπαρτσελόνα που δεν την πάνε τα σουτ. Πιο φρέσκιοι και έτοιμοι οι Μαδριλένοι, αλλά ποτέ δεν ξέρεις με τη φετινή Ρεάλ που είναι κυριολεκτικά ικανή για το καλύτερο και το χειρότερο.

Eπειδή το άνοιξα 3 λεπτά πριν το τέλος ο Ναβάρο έπαιξε καθόλου?

Γιατί ένα ολόκληρο 10 λεπτο στον πάγκο χλωμό μου φαίνεται...

Κάρολ guns.gif . Τα'χουμε πει, δεν έχει παίχτη να τον μαρκάρει η Μπάρτσα.Ο Ίνγκλις πήγε πάνω του και ζαλίστηκε...
SG3ptshooter
Θα συντονιστώ στο δεύτερο, αλλά:
QUOTE(Manu7 @ Jun 11 2012, 23:28 ) *
Κάρολ guns.gif


διάολε σε 4 λεπτά έχει σε τελικό πρωταθλήματος απέναντι στη Barcelona 12 πόντους χωρίς να έχει δοκιμάσει καν τρίποντο και με 5/7.. 77.gif

edit
http://www.acb.com/redaccion.php?id=85417
Θέλει να φύγει ο Abrines απ' τη Malaga. Βρωμάει εμπλοκή Ισπανού αιώνιου και διάθεση του νεαρού για γρήγορη κονόμα. biggrin.gif
Zoys
QUOTE(Manu7 @ Jun 11 2012, 23:28 ) *
Eπειδή το άνοιξα 3 λεπτά πριν το τέλος ο Ναβάρο έπαιξε καθόλου?

Γιατί ένα ολόκληρο 10 λεπτο στον πάγκο χλωμό μου φαίνεται...

Ε, φυσικά, αλλά έκανε κατά την πρόσφατη του συνήθεια μέτριο ξεκίνημα.
Manu7
Έλα ρε τους παίζει ο Ρέγιες με σουτάκια... laugh.gif

Και αν με Κάρολ και Γιούιγ στον πάγκο αυξάνεις τη διαφορά στους 15 πόντους, είσαι άξιος της μοίρας σου αν χάσεις το ματς.

Manu7
Καλά ο Μάικλ έφαγε αντιντερπορτιβα δηλαδή αντιαθλητικό ενώ έσκασε ένα ωραιότατο μπουκέτο στον Βελίτσκοβιτς!

Εκεί δεν έχουν ντισκαλιφιέ?

Ο δε Σουάρεθ έφαγε και αυτός μια ξεγυρισμένη μέσα στην αναμπουμπούλα και έφαγε τεχνική ποινή!Δεν ξέρω αν έκανε τίποτα άλλο βέβαια...

Έτσι να ανάβουν λίγο τα αίματα γιατί η διαφορά ήταν στους 18 πόντους... shot.gif
Zoys
Για λύπηση η Μπαρτσελόνα σε πλήρη διάλυση στην τρίτη περίοδο. Η διαφορά των ομάδων δεν είναι τέτοια όσο φανερώνει η τεράστια διαφορά στο σκορ, αλλά η Ρεάλ σφραγίζει μέχρι στιγμής την ανωτερότητα της και την φρεσκάδα της απέναντι σε μια προβληματική Μπαρτσελόνα που κάνει μέχρι στιγμής τη χειρότερη φετινή της εμφάνιση. Δεν χαρίζονται οι Μαδριλένοι που πλησιάζουν το +30 και τιμωρούν στο έπακρο την Μπάρτσα!!! Απίστευτη Ρεάλ! icon_joy.gif

Ούτε οι τσαμπουκάδες του Μάικλ έπιασαν τόπο για τους Καταλανούς...
Manu7
Έραζεμ Λόρμπεκ κύριοι...

24 πόντοι με καθοριστικά καλάθια στο τέλος και 75-81 η Μπάρτσα πιο εύκολα απ'ότι δείχνει το τελικό σκορ.

Είδα τα τελευταία 15 λεπτά κυρίως και η Ρεαλ μόνιμα κηνυγούσε.

Στο 4ο δεκάλεπτο οι Καταλανοί ήταν πολύ εύστοχοι από το 3ποντο και απέτρεπαν κάθε προσπάθεια της Ρεάλ
να ξεπεράσει..

Φαίνεται οι Μαδριλένοι άξιοι της μοίρας τους δεν έμαθαν από το κάζο του Ολυμπιακού με τη Σιένα πέρυσι...wink.gif
SG3ptshooter
QUOTE(Manu7 @ Jun 14 2012, 00:42 ) *
Έραζεμ Λόρμπεκ κύριοι...

24 πόντοι με καθοριστικά καλάθια στο τέλος και 75-81 η Μπάρτσα πιο εύκολα απ'ότι δείχνει το τελικό σκορ.

Είδα τα τελευταία 15 λεπτά κυρίως και η Ρεαλ μόνιμα κηνυγούσε.

Στο 4ο δεκάλεπτο οι Καταλανοί ήταν πολύ εύστοχοι από το 3ποντο και απέτρεπαν κάθε προσπάθεια της Ρεάλ
να ξεπεράσει..

Φαίνεται οι Μαδριλένοι άξιοι της μοίρας τους δεν έμαθαν από το κάζο του Ολυμπιακού με τη Σιένα πέρυσι...wink.gif

Νόμιζα ότι έπαιζαν αύριο. Μόλις κατάφερα να χάσω το ματς της χρονιάς ugly1.gif
rchos
QUOTE(SG3ptshooter @ Jun 14 2012, 00:55 ) *
Νόμιζα ότι έπαιζαν αύριο. Μόλις κατάφερα να χάσω το ματς της χρονιάς ugly1.gif


αφου νικησε η μπαρτσελονα δεν εχασες το ματς της χρονιας.
αυτο ειναι το επομενο.

ηταν το πρωτο παιχνιδι που η μπαρτσελονα ηταν εμφανως καλυτερη.ο λορμπεκ εκανε οτι ηθελε ενω απο την αλλη ο καρολ ηταν ανυπαρκτος.

ηταν σαφες οτι στην ρεαλ λυγισαν λιγο απο το βαρος του παιχνιδιου.

ειδα απο το δευτερο δεκαλεπτο και μετα.η ρεαλ εκανε πολλα λαθη στην επιθεση.χωρις καθαρο μυαλο.στο τελος με σερι ποντων απο μιροτιτς καταφεραν να μειωσουν τη διαφορα στους 5 αλλα στις κρισιμες βολες για να παει στους 3 ο ιδιος παιχτης εχασε την μια απο τις δυο με απο τελεσμα να μεινει η διαφορα στους 4 και στην επομενη επιθεση η μπαρτσα να το κανει 6 και εκει τελιωσε το παιχνιδι.
Zoys
Μένει η Εστουντιάντες τελικά στην ACB αφού η Πρωταθλήτρια της Β΄Κατηγορίας στην Ισπανία Iberostar Canarias δεν κατάφερε να συγκεντρώσει τα απαραίτητα έγγραφα για τη συμμετοχή στην πρώτη κατηγορία μέχρι χθες το βράδυ που έκλεισε η προθεσμία. Έτσι τη θέση της θα πάρει η 17η του φετινού πρωταθλήματος ομάδα των Φοιτητών από τη Μαδρίτη που έστω και έτσι φαίνεται πως θα παραμείνει στην λίγκα ACB. (link)
SG3ptshooter
Η Barcelona είναι η πρωταθλήτρια της Ισπανίας. Δεν το είδα οπότε δεν μπορώ να πω κάτι συγκεκριμένο ακόμη.
Βox
Video

Αφιέρωμα στον τρίτο και τον τέταρτο τελικό του ΚΟΛΟΣΣΙΑΙΟΥ CJ WALLACE, που με 12 σερί πόντους στο τέταρτο ματς γύρισε το ματς και την ψυχολογία των φιλοξενούμενων. Ναι μωρή παιχτάρα, μην ακούς κανένα. Άδοξο τέλος εκτός απροόπτου στην καριέρα του Boniface στη Barca, στα 2 τελευταία ματς που οι μεγάλες νίκες έφεραν την ανατροπή και το πρωτάθλημα έπαιξε 3 μόλις λεπτά, όλα σήμερα και είχε +/- στο -12. Και ο Chuck φαντάζομαι έχει ένα συμβόλαιο που πρέπει να λυθεί..

Όσο για τη Real, σταμάτησε να βρέχει τρίποντα. Αυτό κατά βάση. Είναι σε καλό δρόμο πάντως σε σχέση με την περασμένη σεζόν και ήδη έχουν ενισχυθεί σοβαρά και για του χρόνου.
Zoys
Μπράβο στην Μπαρτσελόνα που κέρδισε το πρωτάθλημα απέναντι σε έναν πολύ καλό και ανταγωνιστικό αντίπαλο όπως ήταν η Ρεάλ. Το παλέψαμε, αλλά δεν τα καταφέραμε τελικά στο τέλος όπου οι λεπτομέρειες έκριναν το ματς, αν και η Μπάρτσα ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο μέρος.

Άξιζε τον τίτλο η Ρεάλ, πιστεύω, αλλά δεν μπόρεσε να διαχειριστεί την ευρεία νίκη της στον 3ο τελικό, μετά από τον οποίο η Μπαρτσελόνα μπήκε πιο αποφασιστικά αφού ο εγωισμός των παικτών του Πασκουάλ είχε δεχθεί ισχυρό πλήγμα.

Με μερικές διορθωτικές κινήσεις πάντως (όπως η επιστροφή του Ρούντι αντί του Πότσιους και η έλευση Σλότερ αντί Μπέγκιτς) η Ρεάλ μπορεί να κάνει σπουδαία πράγματα στο μέλλον.
SG3ptshooter
To τέλος του αγώνα ή πως ο JC έδωσε ενδιαφέρον στο φινάλε ανάμεσα σε μια ανιαρή σειρά βολών, την οποία έκλεισε με την πιο "υπάρχει περίπτωση να τη χάσω;" χαμογελαστή εκτέλεση έβερ ο CJ. Μια χαρά τα πήγαν οι πρώην Καναρινί φέτος, ειδικά ο Carroll καλύτερα κι απ' ότι περίμενα.

ΜVP των playoffs ο πιο πλήρης ψηλός στην Ευρώπη, ο Erazem, που λήγει το συμβόλαιό του και δεν ξέρω αν αυτό σημαίνει χρύσωμα και παραμονή, Τουρκίες ή Σπιρούνια..
Manu7
Εδώ πρέπει να δηλώσουμε ότι περιμένουμε τον Weekendman να ανοίξει το νέο τόπικ για την ACB (αν υπάρξει δηλαδή με τις ομάδες να την κάνουν μία μία smiley.gif ) κάποια στιγμή του καλοκαιριού έστω και από τη σκοπιά!!
Manu7
Sry με το double post αλλά άργησα με την επεξεργασία του προηγούμενουgdi.gif

Oι 7 καλύτερες φάσεις της φετινής ACB
http://acbtv.acb.com/video/5133-lacb-20112..._endesa_2011_12
Που στην ουσία είναι top - Micah Downs - λατρεία μεγάλη tongue.gif

Τα 7 καλύτερα καρφώματα
http://acbtv.acb.com/video/5130-lacb-20112..._endesa_2011_12
Που δηλαδή πάλι Downs έχει το μενού αλλά και Αdam Hanga με τον σπικερ να παραληρεί... laugh.gif

Ατ δε μπαζερ!
http://acbtv.acb.com/video/5129-lacb-20112..._endesa_2011_12
Χουέρτας...

Οι 7 καλύτερες ασσίστ
http://acbtv.acb.com/video/5128-lacb-20112..._endesa_2011_12
Εγώ είμαι με Νέτο πάντως..

Και τέλος ας βάλουμε και τις 7 καλύτερα tapones
http://acbtv.acb.com/video/5127-lacb-20112..._endesa_2011_12
Ρε Μάικλ αστο με τα καρφώματα...Δεν το'χεις... tongue.gif
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ε ότι για τον φοβερό και τρομερό CJ Wallace έγραψες όλο αυτό:
QUOTE(SG3ptshooter @ Jun 17 2012, 00:06 ) *
Αφιέρωμα στον τρίτο και τον τέταρτο τελικό του ΚΟΛΟΣΣΙΑΙΟΥ CJ WALLACE, που με 12 σερί πόντους στο τέταρτο ματς γύρισε το ματς και την ψυχολογία των φιλοξενούμενων. Ναι μωρή παιχτάρα, μην ακούς κανένα.

ενώ για τον παιχταρά τον Έραζεμ που όταν φτάνει κοντά στο καλάθι οι πιθανότητες να ευστοχήσει είναι 95%, αρκέστηκες σε αυτο:
QUOTE(SG3ptshooter @ Jun 17 2012, 14:16 ) *
ΜVP των playoffs ο πιο πλήρης ψηλός στην Ευρώπη, ο Erazem, που λήγει το συμβόλαιό του και δεν ξέρω αν αυτό σημαίνει χρύσωμα και παραμονή, Τουρκίες ή Σπιρούνια..

τι να σχολιάσω...Ο μάνατζερ του είσαι πια και δεν βαρέθηκες να τον υποστηρίζεις?tongue.gif
SG3ptshooter
QUOTE(Manu7 @ Jun 27 2012, 18:42 ) *
Micah Downs - λατρεία μεγάλη

Εγώ είμαι με Νέτο πάντως..

τι να σχολιάσω...Ο μάνατζερ του είσαι πια και δεν βαρέθηκες να τον υποστηρίζεις?tongue.gif

O Downs, παρά το βραβείο του παίκτη-αποκάλυψη, στο δεύτερο μισό είχε πέσει αισθητά. Έχει συμβόλαιο και του χρόνου ώστε να δούμε αν αξίζει για παραπάνω. Πάντως παρότι όλο και κάπου θα υπάρχει κάποιο σχόλιο μου όπου θα μοιάζω εντυπωσιασμένος έχω κατεβάσει λίγο τις προσδοκίες μου.. Άσε που φοβάμαι ότι θα καταρρεύσει από συνδυασμό κόπωσης και ασιτίας σε κανά timeout.

Ο Neto, αν δεν είναι κλίκα τίποτα Αφρικανών που δηλώνουν 6-7 χρόνια μικρότεροι απ' ότι είναι, θα γίνει μεγάλο pg έστω στα Ευρωπαϊκά δεδομένα. Πρώτη χρονιά από δω σε μια παν-γεμάτη περιφέρεια και έβγαζε συχνά στιγμές ιδιοφυΐας. Εκτός αν δεν έχει στόχο να το κυνηγήσει. Δεν έχω πετύχει btw και καμιά συνέντευξη Papamak να λέει για τους συμπαίκτες του και τη σεζόν που πέρασε. Είναι και στη 12αδα της Βραζιλίας ο Raulzinho, προφανώς και θα έχει πολύ κόσμο μπροστά του αλλά ελπίζω να βρει ένα ρόλο.

Μaster of puppets I'm pulling CJ's strings, twisting the opponents' minds and smashing their dreams.. icon_headbang.gif
Ένα πρωτάθλημα μόνος του γύρισε, τι να λέμε.
Weekendman
QUOTE(Manu7 @ Jun 27 2012, 18:16 ) *
Εδώ πρέπει να δηλώσουμε ότι περιμένουμε τον Weekendman να ανοίξει το νέο τόπικ για την ACB (αν υπάρξει δηλαδή με τις ομάδες να την κάνουν μία μία smiley.gif ) κάποια στιγμή του καλοκαιριού έστω και από τη σκοπιά!!

Μην ανησυχείτε 25 Ιούλιου τελειώνω ,και στον τελευταίο μήνα έχω 20 μέρες άδεια οπότε δεν μένει πολύ ώρα μέχρι να ξεφορτωθω την αποκριάτικη χακί στολή!

Προς το παρόν καλύπτω το χαμένο έδαφος βλέπωντας τα ματς που έχασα ,αν και είδα αρκετά ματς πλέι-οφ σε Ισπανία,Ιταλία,Γερμανία,Πολωνία,Σερβία,Του
κία και φυσικά Ελλάδα όσο μου επέτρεπε το ωράριο του στρατού και οι άδειες...
SG3ptshooter
Έχω αρχίσει να υποψιάζομαι ότι για πρώτη φορά θα μου αρέσει η Malaga του χρόνου, αν όλα πάνε καλά βέβαια γιατί ακόμα είμαστε στα σενάρια.

Πήρε προπονητή, παίρνει Vidal, Llompart και τον καλό Urtasun, μένουν οι Freeland, Zoric, Lima, τέλος οι παλαίμαχοι, διώχνουν το Rowland παρότι έχει συμβόλαιο και στοχεύουν σε Ukic/Gordon Schilb/White Velickovic/Macvan.. Ενδιαφέροντα σενάρια αν μη τι άλλο. Κοίτα να δεις που θα κοπανιέμαι σε 20 μέρες που δεν πήραν τον A-Jax που πήγε στη μικτή Σερβίας.. sad.gif
SG3ptshooter
QUOTE
Valencia and AJ Ogilvy part ways

http://www.sportando.net/eng/europe/spain/...-part-ways.html
wav.gif
και καπάκια:
QUOTE
Valencia signs Justin Doellman

http://www.sportando.net/eng/europe/spain/...n-doellman.html

τι δράση είναι αυτή στα μεταγραφικά μας.. Δεν πάμε κι άσχημα ως τώρα, όχι ότι έχω ενθουσιαστεί κιόλας αλλά είμαστε σε καλό δρόμο.

Σύνολο Ισπανικού τύπου:
http://www.acb.com/redaccion.php?id=85804
-Το Batiste/Andersen σε Real θα είναι παράλληλο με το Slaughter κάπως; Γιατί αρχικά νόμιζα ότι θα πάνε για Draper.
-Pilepic για Bilbao; Πέφτουμε στου Φωτάρα. Κάτι τέτοιους περιμένω σε Πεδουλάκειο ΠΑΟ.
Manu7
http://www.basketnet.gr/main/2/europe/arti...E%B9%CE%BA.html
QUOTE
Τενερίφη αντί Αλικάντε!


Περίεργα πράγματα στην Ισπανία το τελευταίο διάστημα και η ACB κάνοντας …κωλοτούμπα αποφάσισε τελικά να δώσει μια δεύτερη ευκαιρία στην Τενερίφη, η οποία εξαγοράζει τη θέση της Αλικάντε! Να θυμίσουμε ότι νωρίτερα η Τενερίφη δεν είχε καταφέρει να συγκεντρώσει το απαιτούμενο ποσό για τη συμμετοχή στη μεγάλη κατηγορία.

Έχω χάσει τη μπάλα...

Άρα Τενερίφη αντί Αλικάντε

Έμεινε η Εστουδιάντες
Έμεινε και η Βαγιαδολίδ

"Τα λεω καλά?,Στα εξηγώ ωραία;" που λέει και ο αλέφας... icon_drunk.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.