Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ACB 2011-2012
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Manu7
Re παιδιά όσοι κατεβάσατε την έκδοση του adobe flash player όπως ζητείται, σας βγάζει
"stream not found" ??

Zoys
Κάποιος link για Ρεάλ; blove.gif
SG3ptshooter
Ελπίζω να μην αργήσουμε να κουνήσουμε τα μαντηλάκια μας, και πέρυσι σε πολύ καλό μας βγήκε. rolleyes.gif
Χάλι, χάλι, χάλι. Αστοχία, κακές επιλογές, χαζά λάθη και ήττα εντός έδρας από "μικρή" αντίπαλο.

Έκπληξη (? rolleyes.gif ) επίσης της αγωνιστικής το 86-66 της Σαραγόσα επί της Λαμποράλ, τα υπόλοιπα αποτελέσματα μάλλον αναμενόμενα πάνω - κάτω και με την Ομπραντόιρο να είναι φανερά εδώ για να μείνει.

Στενοχωρήθηκα πολύ για το 0/3 της Λαγκούν, αλλά όταν οι κοινοτικοί σου είναι τόσο από το πανέρι είναι ζόρικα τα πράγματα. Οι τρεις ψηλοί ειδικά δεν είχαν καμία λογική να πλαισιώνουν τους Μπάρον, Πάνκο και τον ταλαντούχο το Βραζιλιάνο.. Καλός χτες όσο έπαιξε ο Παπαμακάριος, ίσως να τον ξέχασε κιόλας στο τέλος ο κόουτς.
Weekendman
QUOTE(SG3ptshooter @ Oct 16 2011, 15:58 ) *
Ελπίζω να μην αργήσουμε να κουνήσουμε τα μαντηλάκια μας, και πέρυσι σε πολύ καλό μας βγήκε. rolleyes.gif
Χάλι, χάλι, χάλι. Αστοχία, κακές επιλογές, χαζά λάθη και ήττα εντός έδρας από "μικρή" αντίπαλο.

τελικά ο Κατσικάρης μπορεί να πεί ότι είχε και την δικαιολογία του απροετοίμαστου σε σύγκριση με την Βαλένθια…


Η Αλικάντε ξέχασε να κάνει φάουλ στο τέλος ,και ο ΝτεΚολο θα μπορούσε άνετα να πάει το παιχνίδι στην παράταση αλλά αστόχησε…


ο Σινγκλέρ θα έκανε για τεσσάρι (πολυ)καλύτερων ομάδων απο την Αλικαντε...


QUOTE(SG3ptshooter @ Oct 16 2011, 15:58 ) *
Στενοχωρήθηκα πολύ για το 0/3 της Λαγκούν, αλλά όταν οι κοινοτικοί σου είναι τόσο από το πανέρι είναι ζόρικα τα πράγματα. Οι τρεις ψηλοί ειδικά δεν είχαν καμία λογική να πλαισιώνουν τους Μπάρον, Πάνκο και τον ταλαντούχο το Βραζιλιάνο.. Καλός χτες όσο έπαιξε ο Παπαμακάριος, ίσως να τον ξέχασε κιόλας στο τέλος ο κόουτς.


Χθές ο Μπαρόν δεν δικαίωσε την αναμονή μου μάλιστα επειδή είναι και πολύ….καλόπαιδο φρόντισε να με εκθέσει



QUOTE(Weekendman @ Oct 10 2011, 23:50 ) *
Το είναι χεράς(σε ότι είδους σουτ και βολές) είναι δεδομένο βέβαια με 1/6 τρίποντα δεν το έδειξε χθές υπάρχουν όμως και χειρότερα π.χ Κλέι Τάκερ της Ρόμα πια με 2/10 τρίποντα στο ματς με την Βίρτους...

Ισοφαρίζοντας ακριβώς την επίδοση με 2/10!

Πρόβλεψα τουλάχιστον την νίκη της Μάλαγα(όπως και την νίκη των Ικάρων μέσα στον Πιερικό δυστυχως…)

Απο τους κοινοτικούς που λες ο Μπετς μοιάζει σαν να πάει για σύνταξη; θα δούμε τι μπορεί να αλλάξει ο Άγγλος...

Ο Βιδάλ ξεχαρμανιάζει μετα απο τόοοοοοσο καθισιο στην Ρεάλ...


QUOTE(SG3ptshooter @ Oct 16 2011, 15:58 ) *
Έκπληξη (? rolleyes.gif ) επίσης της αγωνιστικής το 86-66 της Σαραγόσα επί της Λαμποράλ, τα υπόλοιπα αποτελέσματα μάλλον αναμενόμενα πάνω - κάτω και με την Ομπραντόιρο να είναι φανερά εδώ για να μείνει.

Εγω πάντως θα απονείμω το βραβείο σφαλιάρα της αγωνιστικής στην Κάχα Λαμποράλ...


Δυστυχως η Κάχα μέχρι να έρθει ο Ντόρσει(που Λάμπε δεν θα γίνει…) είπαμε ότι έχει μόνο τον Σεραφίν στην ρακέτα ποιοτικό παίκτη(Τέλετοβιτς παικταράς αλλά η γτωστη ιδιότυπη περίπτωση δεν θεωρείται ακριβώς παίκτης ρακέτας…) ,αν ο Γάλλος βάζει 8 πόντους μαζέυει μόνο 2 ριμπάουντ και κάνει 5 λάθη ενώ ο χέιτσμέιερ βάζει 19 καταλαβαίνει πόσο ευάλωτη μπορεί να γίνει χωρίς καλό Γάλλο αυτην την στιγμή η ομάδα του Ιβάνοβιτς


Βεβαια ακόμα και από τον Σεραφεν μην περιμένουμε 20 πόντους σε κάθε ματς δεν τω έδειξε ούτε στο Ευρωμπάσκετ κάτι τέτοιο για να το απαιτήσουμε και δεν θα έφταιγε φαντάζομαι μόνο αυτός για την κακή εικόνα σήμερα…


Αλλα επειδή βασικά παρακολούθησα το Βαγιαδολίθ-Ρεάλ θα πω περισσότερα για αυτό το ματς


Ήταν μια άνετη νίκη της Ρεάλ με 84-72 αν και πήγε λίγο να κάνει ντέρμπι παρόλου το προβάδισμα των 14 πόντων στο 33 περίπου…


Ποιος είναι ο λόγος που πήγε να φέρει λίγη παραπάνω αγωνία στο ματς;

Μια καλύτερη διατύπωση θα ήταν,ποιο άτομο πήγε να επαναφέρει την Βαγιαδολίθ;

Η απάντηση ήταν ο Γκαρθία που με δίποντα,τρίποντα(10 πόντους),ασσίστ ακόμα και τάπα σε εκείνο το σύντομο διάστημα έφερε το σκορ στο 68-75, αλλά η Ρεάλ είχε μια απάντηση με 6 γράμματα Ρούντι…

Σε ενότητες το ματς θα ήταν ως εξής…

Για τους φίλους του Αμαρουσίου που θα ήθελαν να μάθουν νέα για έναν πρωην παίκτη τους

Η Βαγιαδολίθ είχε ξεκινήσει με ένα 10-9 χάρη στην εντυπωσιακή επικράτηση του Τουρέ απέναντι στον Βελίτσκοβιτς βάζωντας όλους τους πόντους της Βαγιαδολίθ μέχρι τότε
,εκεί όμως ανέλαβε ο Μπάγκαριτς με
1)μια προσπάθεια να κάνει πάσα πίσω από την πλάτη
2)μια ακόμα πιο ατυχή απόπειρα να κάνει αλει-ουπ σαν ένας άλλος Σλόττερ(που πας ρε καραμήτρο Μπαγκαριτς που θέλεις να μιμηθείς και τον Σλότερ?)
3)απόπειρα για ποστάρισμα και χάσιμο της μπάλας

Και το σκορ έγινε 10-16

Κατά το τέλος του ημιχρόνου όμως ο θεός η καλύτερα ο Λάσο τον λυπήθηκε βάζωντας τον Ρέγες ως 5άρι για να τον μαρκάρει ,εκεί φυσικά έβαλε 6 ποντάκια που μπορούσαν να ήταν και 8 αφού φάνηκενα βάλει την μπάλα μέσα στο καλάθι μετα από προσπάθεια περιφερεαιακού ,αλλά ο διαιτητές δεν είχαν την ίδια γνώμη και δεν χρέωσαν το καλάθι στον Κροάτη…

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως που αντιμεντώπησε τους ψηλότερους και κανονικούς σέντερ της Ρεάλ δεν έκανε τα ίδια όσα έκανε με τον Ρέγες..

Οι Άλλοι ψηλοί της Βαγιαδολίθ

Ο Τουρέ έστησε πάρτι στο πρώτο 5λεπτο με 10 πόντους τελειώσε με 14 + ότι ο Βελίτσκοβιτς στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου πήρε λίγο το αίμα του για το πρώτο ημίχρονο με 2 ποσταρίσματα και ένα τρίποντο

Όμως έδειξε καλά στοιχεία επιχειρει κάποια τρίποντα αλλά δεν το λες και κλασσικό σουτέρ και σαν παίκτης του αρέσει να ξεκινάει από εξω και να εφορμα με πρόσωπο προς το καλάθι είδαμε σε κάποιες περιπτώσεις να αποφέρει αποτέλεσμα αυτό…

Σιραιτ
Αν φιλοδοξέι να γίνει νέος Σλότερ και κρίνουμε από σήμερα δεν είναι ούτε 5% Σλοτερ…

Κάρολ

Πρέπει να σοβαρευτεί η να προσαρμοστεί αλλίως με Ρούντι,Πότσιους,Σουάρεθ και γιατί όχι και Γιουλ στις θέσεις 2 και 3 μπορεί στην Ρεάλ να μπουν ιδέες για του χρόνου όπως

Να πάρουν με τον Σλότερ έναν ευέλικτο σέντερ καλό αμυντικό και ικανό στην ολοκλήρωση πικ εν ρολ που δεν έχουν τέτοιο παίκτη τώρα ,να προσθέσουν και έναν Τζάκσον στο ποιντ-γκάρντ



Και το αποτέλεσμα θα είναι ο Κάρολ να γίνει περιττός…

Ποιος αξίζε το όσκαρ Β’Ανδρικού ρόλου στην σημερινή Ρεάλ;

Με βάση το ξεκίνημα του ο Τόμιτς αλλά τελικά ο Μίροτιτς με 16 πόντους ,5 ριμπάουντ ,2 κλεψίματα θα πάρει το βραβείο…

Τέλος Ποιο είναι το καλό νέο της ημέρας για την Ρεάλ;

Η παραγωγικότητα του Γιούλ στις ασσίστ με 7 πάσες σήμερα,να τον δούμε και στα πιο δύσκολα…
Zoys
Ώρες ώρες σκέφτομαι τι μπορεί να προσφέρει πλέον ο Φελίπε στη Ρεάλ... Μέχρι και ο Μπάγκαριτς (respect!) αναδείχθηκε με την παρουσία του στη ρακέτα. Δεν θέλουμε άλλους λεγεωνάριους!

Κατά τα άλλα μου άρεσε η ομάδα σήμερα. Δεν είχε σπουδαίο αντίπαλο ούτε βρέθηκε σε επικίνδυνες καταστάσεις. Κρεσέντο του Ρούντι Φερνάντεθ ( 77.gif )! Απολαμβάνω να βλέπω αυτόν και τον Λιουλ (από σήμερα σταμάτησε να μου αρέσει το... ελληνικό Γιουλ) να παίζουν! Τζέισι και Μαρτίνας νωθροί σήμερα, αλλά ελπίζω να ήταν μονάχα κακή παρένθεση. Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ (που συμπαθώ αρκετά αν και ποτέ δεν υπήρξε κάτι το ιδιαίτερο παικτικά) ήταν μια από τα ίδια και σήμερα - κακό δεν τον λες.

Και φυσικά ένα μεγάλο χειροκρότημα στον ΝΙΚΟΛΑ ΜΙΡΟΤΙΤΣ!!! 41.gif Ένας παίκτης που είναι μόνος του το μέλλον της ομάδας! Έπαιξε βάσει των ικανοτήτων του σήμερα. Στην Ευρωλίγκα με αντιπάλους Α κλάσης να δούμε τι θα κάνει. Και ο Τόμιτς (νιαου) μου άρεσε σήμερα (10 π.)

Πιο πολλά κι από τον Μίροτιτς όμως αναμένω φέτος από τον Βελίτσκοβιτς καθώς για εκείνον η φετινή σεζόν είναι κάτι σαν τελευταία ευκαιρία. Πρέπει να την πιάσει από τα μαλλιά και να πάρει μπρος για να παρασύρει μαζί του και όλη την ομάδα και δεν είναι βέβαια ο μόνος (Σουάρεθ πες αλεύρι...). Δεν θέλω να βλέπω φέτος τον Ρούντι να παλεύει μόνος του με τον Λιουλ.

Γενικά (πάντα με την προϋπόθεση ότι δεν θα μετακομίσει προς Ντάλας μεριά ο Ρούντι στα μέσα της σεζόν) η Ρεάλ έχει προδιαγραφές να δείξει ωραίο μπάσκετ με ένα πλήρες και πολύ ταλαντούχο νεανικό υλικό.

Ναι, είμαι Ρεάλ. smiley.gif
Weekendman
Η παρέα του Παυλάρα(Ντέιβις) νίκησε την Μπαρτσελόνα δηλαδή η Κάχασόλ, βοήθησαν όμως και άλλοι τύποι σαν τον Ουρτασούν ,δεν μπορώ να πω κάτι περισσότερο όχι γιατί στεναχωρήθηκα ως φίλαθλος και οπαδος της Μπαρτσελόνα ,αλλά γιατί στο Ίντερνετ ότι υπήρχε ήταν με πάρα πολλά εμπόδια όσο άντεξα να βλέπω...

QUOTE(Zoys @ Oct 16 2011, 17:13 ) *
Ώρες ώρες σκέφτομαι τι μπορεί να προσφέρει πλέον ο Φελίπε στη Ρεάλ... Μέχρι και ο Μπάγκαριτς (respect!) αναδείχθηκε με την παρουσία του στη ρακέτα. Δεν θέλουμε άλλους λεγεωνάριους!

Για Ρέγες εντάξει συγκεγκριμένο ύψος και όγκο έχει ,
π .χ με τον Μπάνιτς ως αντίπαλο 5αρι μπορούσε να παίξει άνετα στο προηγούμενο ματς, με τον Μπάγκαριτς όμως των 2 και 17 αντικειμενικά δεν γίνεται να κάνει ο ίδιος πολλά,μήπως να του φέρουμε με καμιά ειδική μηχανη τον Γιάο Μινγκ όταν ήταν υγιής ως αντίπαλο να του ανεβάσουμε το επίπεδο δυσκολίας;;


QUOTE(Zoys @ Oct 16 2011, 17:13 ) *
Τζέισι και Μαρτίνας νωθροί σήμερα, αλλά ελπίζω να ήταν μονάχα κακή παρένθεση.

Το καλό για τον Κάρολ είναι ότι έχει συμβόλαιο μέχρι το 2014 που τον εξασφαλίζει σχετικά όσο ισχυ μπορεί να έχουν τα συμβόλαια στον αθλητισμό…

QUOTE(Zoys @ Oct 16 2011, 17:13 ) *
Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ (που συμπαθώ αρκετά αν και ποτέ δεν υπήρξε κάτι το ιδιαίτερο παικτικά) ήταν μια από τα ίδια και σήμερα - κακό δεν τον λες.

το πρόβλημα είναι ότι αρκετές φορές δεν τον λες ούτε και καλό όπως σήμερα!

QUOTE(Zoys @ Oct 16 2011, 17:13 ) *
Και φυσικά ένα μεγάλο χειροκρότημα στον ΝΙΚΟΛΑ ΜΙΡΟΤΙΤΣ!!! 41.gif Ένας παίκτης που είναι μόνος του το μέλλον της ομάδας! Έπαιξε βάσει των ικανοτήτων του σήμερα. Στην Ευρωλίγκα με αντιπάλους Α κλάσης να δούμε τι θα κάνει. Και ο Τόμιτς (νιαου) μου άρεσε σήμερα (10 π.)

Αν δεν βγεί και ο Μίροτιτς ας καταργήσουν το τμήμα μπάσκετ (που λεει ο λόγος αρκετά ένδοξο είναι με τους τίτλους έστω του μακρινού παρελθόντος π.χ οι Ευρωπαικοί...)

QUOTE(Zoys @ Oct 16 2011, 17:13 ) *
Γενικά (πάντα με την προϋπόθεση ότι δεν θα μετακομίσει προς Ντάλας μεριά ο Ρούντι στα μέσα της σεζόν) η Ρεάλ έχει προδιαγραφές να δείξει ωραίο μπάσκετ με ένα πλήρες και πολύ ταλαντούχο νεανικό υλικό.

αμα σταθούν τόσο τυχεροί και δεν έχει ΝΒΑ ώστε να παίξει ο Φερνάντεθ μέχρι το τέλος φέτος τότε καλώς αλλά ας ξυπνήσει ο Κάρολ λέμε γιατί το πιθανότερο είναι να μην είναι ο Ρούντι στην τελική ευθεία...


Και τα ματς της αγωνιστικής σε περιλήψη...

Λαγκουν-Μάλαγα

http://acbtv.acb.com/video/4175-lacb-20112...al_igualadisimo

Σαραγόσα-Κάχα Λαμποράλ

http://acbtv.acb.com/video/4176-lacb-20112...al_caja_laboral


Φουενλαμπράδα-Εστουντιάντες(ο Αγιον επέστρεψε...)
http://acbtv.acb.com/video/4180-lacb-20112...er_de_las_suyas

Μπιλμπάο-Μπανταλόνα

http://acbtv.acb.com/video/4182-lacb-20112...sket_al_triunfo

Γκραν Κανάρια-Μούρθια

http://acbtv.acb.com/video/4177-lacb-20112...ro_de_victorias

Ομπραντοίρο-Μανρέσα
http://acbtv.acb.com/video/4181-lacb-20112...cciona_a_tiempo

Βαγιαδολίθ-Ρεάλ
http://acbtv.acb.com/video/4178-lacb-20112..._rudy_fernandez

Βαλένθια-Αλικάντε
http://acbtv.acb.com/video/4179-lacb-20112...ntum_al_triunfo
Zoys
QUOTE(Weekendman @ Oct 16 2011, 21:00 ) *
Η παρέα του Παυλάρα(Ντέιβις) νίκησε την Μπαρτσελόνα δηλαδή η Κάχασόλ, βοήθησαν όμως και άλλοι τύποι σαν τον Ουρτασούν ,δεν μπορώ να πω κάτι περισσότερο όχι γιατί στεναχωρήθηκα ως φίλαθλος και οπαδος της Μπαρτσελόνα ,αλλά γιατί στο Ίντερνετ ότι υπήρχε ήταν με πάρα πολλά εμπόδια όσο άντεξα να βλέπω...

Μην ξεχνάμε και την καθοριστική συμβολή του Τέπιτς (2 πόντοι, 1 ασίστ)... laugh.gif
Ούτε εγώ βρήκα link εκτός από αυτό του see-on-tv που δεν έχω καταλάβει με ποιον τρόπο μπορείς να δεις τον αγώνα. Πατούσα play και δεν έβγαζε τίποτα.
Weekendman
QUOTE(Zoys @ Oct 16 2011, 21:09 ) *
Μην ξεχνάμε και την καθοριστική συμβολή του Τέπιτς (2 πόντοι, 1 ασίστ)... laugh.gif
Ούτε εγώ βρήκα link εκτός από αυτό του see-on-tv που δεν έχω καταλάβει με ποιον τρόπο μπορείς να δεις τον αγώνα. Πατούσα play και δεν έβγαζε τίποτα.

Και εγω το ίδιο βρήκα, αλλά τζίφος μεμονωμένες φάσεις το πολύ-πολύ έβλεπες ,θα το κατεβάσω απο άλλου το ματσάκι να το δω αύριο-μεθαυριο...
pain of salvation
Παιδιά,θυμίστε μου λίγο...
γιατί δεν βγάζει link για live αγώνες το acb.com όπως πέρσι?

berry
QUOTE(pain of salvation @ Oct 16 2011, 21:36 ) *
Παιδιά,θυμίστε μου λίγο...
γιατί δεν βγάζει link για live αγώνες το acb.com όπως πέρσι?


νομιζω φετος θα χει μονο σε μαγνητοσκοπηση

εντωμεταξυ MVP της τελευταιας αγωνιστικης ο ρουντι (επιτελους πηρε μπρος ?)

QUOTE
35 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης έχοντας στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Βαγιαδολίδ 28 πόντους (7/7 διπ., 3/7 τριπ., 5/7 βολ.), 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 4 ασίστ.


http://acbtv.acb.com/video/4185-lacb-20112...de_la_jornada_3

SG3ptshooter
Mιας και είμαι πανέτοιμος για μια σεζόν με αρκετή γκρίνια για τον αγαπημένο ΤζέιΣι, δίνω στο λαό του φόρουμ 2 περσινά παιχνιδάκια που είπα να κατεβάσω:

Προημιτελικά του κυπέλλου απέναντι στη Ρεάλ
QUOTE


και εκκωφαντικό διπλό στην έδρα της Μπανταλόνα, περσινή 29η χορνάδα
QUOTE


baskethood
Ο Μανώλης Παπαμακάριος πρέπει να έκανε μία από τις χειρότερες εμφανίσεις της καριέρας του,στο παιχνίδι της Λαγκούν Άρο με την Εστουδιάντες.Δεν έχω ξαναδεί τέτοιο impact(αρνητικό βέβαια) σε μείωση διαφοράς(για την ομάδα του,που στο 25' ήταν μπροστά με 21 πόντους).Λάθη(και σημαντικά λάθη,όλα στο διάστημα της μείωσης της διαφοράς),τραγικές άμυνες και το μοιραίο φάουλ στο τέλος.Δεν ξέρω αν είμαι υπερβολικός(δεν το νομίζω),αλλά έτσι όπως είδα τον αγώνα(και σε κονσέρβα,που σημαίνει ότι μπορούσα να εστιάσω σε κάποιες φάσεις) μου φάνηκε ότι φέρει σημαντικότατο μερίδιο για την ήττα.
Weekendman
QUOTE(baskethood @ Oct 23 2011, 02:31 ) *
Ο Μανώλης Παπαμακάριος πρέπει να έκανε μία από τις χειρότερες εμφανίσεις της καριέρας του,στο παιχνίδι της Λαγκούν Άρο με την Εστουδιάντες.Δεν έχω ξαναδεί τέτοιο impact(αρνητικό βέβαια) σε μείωση διαφοράς(για την ομάδα του,που στο 25' ήταν μπροστά με 21 πόντους).Λάθη(και σημαντικά λάθη,όλα στο διάστημα της μείωσης της διαφοράς),τραγικές άμυνες και το μοιραίο φάουλ στο τέλος.Δεν ξέρω αν είμαι υπερβολικός(δεν το νομίζω),αλλά έτσι όπως είδα τον αγώνα(και σε κονσέρβα,που σημαίνει ότι μπορούσα να εστιάσω σε κάποιες φάσεις) μου φάνηκε ότι φέρει σημαντικότατο μερίδιο για την ήττα.



δεν μπόρεσα να το δω ,αλλά απο ότι φαίνεται Ισπανός ρολίστας* Βίδαλ(15,3 πόντοι/παιχνίδι)>Ελληνας ρολίστας(Παπαμακάριος 2,8 πόντοι/παιχνίδι)

και αυτός ο Βιδάλ μαζί με τον Πάνκο είναι οι 2 πιο αξιόπιστοι στο ξεκίνημα γιατί ο Τζιμάκος συνεχίζει την πλάκα...





παλέυει όλα τα παιχνίδια ,έχει υψηλή επιθετική επίδοση για τελευταία ομάδα(2 και 3η αγωνιστική με 86 και 92 πόντους) προηγείται με 21 χθές και δεν μπορεί να πάρει ούτε νίκη υπάρχουν πιο έξυπνες ομάδες στην λίγκα..


αν δω το ματσάκι θα μπορέσω να κρίνω τον Παπαμακάριο αν και φαντάζομαι δεν έχει λόγο ο baskethood να τον δυσφημήσει...





σήμερα 2 βαρβάτα ματς

Κάχα Λαμποράλ-Βαλένθια στις 1 και μιση


και η επανάληψη του περσινού τελικού Μπαρτσελόνα-Μπιλμπάο στις 7...


*για μεγάλες ομάδες τυπου Κάχα Λαμποράλ και ΟΣΦΠ...
baskethood
QUOTE (Weekendman @ Oct 23 2011, 11:43 ) *
δεν μπόρεσα να το δω ,αλλά απο ότι φαίνεται Ισπανός ρολίστας* Βίδαλ(15,3 πόντοι/παιχνίδι)>Ελληνας ρολίστας(Παπαμακάριος 2,8 πόντοι/παιχνίδι)

και αυτός ο Βιδάλ μαζί με τον Πάνκο είναι οι 2 πιο αξιόπιστοι στο ξεκίνημα γιατί ο Τζιμάκος συνεχίζει την πλάκα...

Ο Πάνκο μου άρεσε πάρα πολύ στο παιχνίδι με τη Μάλαγα την προηγούμενη αγωνιστική(ομολογώ ότι δεν τον ήξερα), χθες όμως έπεσε πάνω σε έναν εξαιρετικό Κάρλος Χιμένεθ(μια άμυνα μόνος του για μια ακόμη φορά).Ο Χιμένεθ βέβαια δεν τον μάρκαρε αποκλειστικά γιατί πολύ συχνά αναλάμβανε και άλλη αποστολή.
Ο Τζίμι Μπέρον κατάντησε κουραστικός από ένα σημείο και μετά,catch n shoot από ΠΑΝΤΟΥ.Δεν είναι το 2-13,είναι ότι με κούραζε...
Μεγάλο παιχνίδι από τον Γκαμπριέλ,ο οποίος έδειξε χθες ότι έχει και πολύ αξιόπιστο σουτ(εκτός από ποστ γκέιμ) από μέση και μακρινή απόσταση,πολύ σημαντικά τα τρίποντα του.Όπως και τα γιουρούσια του Αντονι Ράιτ....
Weekendman
QUOTE(baskethood @ Oct 23 2011, 11:54 ) *
Ο Πάνκο μου άρεσε πάρα πολύ στο παιχνίδι με τη Μάλαγα την προηγούμενη αγωνιστική(ομολογώ ότι δεν τον ήξερα), χθες όμως έπεσε πάνω σε έναν εξαιρετικό Κάρλος Χιμένεθ(μια άμυνα μόνος του για μια ακόμη φορά).Ο Χιμένεθ βέβαια δεν τον μάρκαρε αποκλειστικά γιατί πολύ συχνά αναλάμβανε και άλλη αποστολή.

Ο Πάνκο είχε μια σύντομη θητεία στον ΠΑΟΚ το 2006/2007 αλλά δικαιολογείσαι να μην τον θυμάσαι κάθως δεν ήταν και πολύ πετυχημένη...




QUOTE(baskethood @ Oct 23 2011, 11:54 ) *
Ο Τζίμι Μπέρον κατάντησε κουραστικός από ένα σημείο και μετά,catch n shoot από ΠΑΝΤΟΥ.Δεν είναι το 2-13,είναι ότι με κούραζε...

κοίτα όμως έναν τέτοιο παίκτη σε στυλ αναζητά αρκετό καιρό ο Ολυμπιακος(εννοείται δεν προτείνω Μπερόν για Ολυμπιακό μην παρεξηγηθούμε) απο αυτην την άποψη εγω τον εγκρίνω , αλλός πρέπει να του βάλει το χαληνάρι...

QUOTE(baskethood @ Oct 23 2011, 11:54 ) *
Μεγάλο παιχνίδι από τον Γκαμπριέλ,ο οποίος έδειξε χθες ότι έχει και πολύ αξιόπιστο σουτ(εκτός από ποστ γκέιμ) από μέση και μακρινή απόσταση,πολύ σημαντικά τα τρίποντα του.Όπως και τα γιουρούσια του Αντονι Ράιτ....

Μην τον βλέπεις που είναι ολίγον αφράτος ο Γκαμπριέλ ,έχει δείξει και άλλες φορές ότι το έχει το σουτάκι...

Καλύτερα γιουριούσια απο τριγωνικές επιθέσεις!
baskethood
QUOTE (Weekendman @ Oct 23 2011, 12:11 ) *
Καλύτερα γιουριούσια απο τριγωνικές επιθέσεις!

Γιατί νομίζεις ότι κάθομαι και βλέπω Εστουδιάντες-Λαγκούν Άρο ;Αλλά τζίφος,καμία τριγωνική επίθεση ούτε χθες... sad.gif
Weekendman
Ξεκίνησε η Κάχα Λαμποράλ με ένα 21-4 αλλά με αρκετά λάθη(βήματα) καλό παιχνίδι πικ εν ρολ της Βαλένθια με Ολγκίβι και τον Μαρτίνεθ on fire προηγείται τώρα μόνο με 2(37-35) η Βασκική ομάδα...

Ο Σαβάνοβιτς θεωρητικά μπορούσε να χτυπηθεί αμυντικά με ποστάρισμα απο τον αντίπαλο, αλλά και ο Κάνερ Μέντλει σε αυτό δεν πήγε καλύτερα απέναντι στον Τελέτοβιτς (που συνεχίζει την περίοδο ωριμώτητας)στο πρώτο ημίχρονο...


θετικός και ο Φαβεράνι

Εμετεριο έβαλε 6 πόντους με 2 μπούκες(κακή άμυνα Κλαβέρ) και εκμετάλλευση 1 μις-ματς στην ρακέτα

Γούλιαμς μπορεί να μην είναι πλήρως ενταγμένος στο ευρωπαικό στυλ παιχνίδιου αλλά 2 καλάθια στην τελευταία επίθεση έβαλε σε κάθε ένα απο τα 2 πρώτα δεκάλεπτα...
baskethood
Έδωσα αγώνα για να βρω ένα αξιοπρεπές λινκ,έτσι είδα μόνο τη δεύτερη περίοδο(και αυτή σκάρτη).Μεγάλο κόλλημα στην επίθεση από την Κάχα,αρκετές πεταμένες επιθέσεις.Και ο Μίρζα κλασσικά αγνώριστος,μεταμορφωμένος προς το καλύτερο.
Weekendman
Ο Γουίλιαμς δεν έβαλε αυτην την φορά το τελευταίο σουτ ,αν και το σημερινό είναι το καλύτερο ευρωπαικό παιχνίδι του, αλλά το χειρότερο είναι ότι η Βαλένθια έχει ένα +8 με το τέλος της τρίτης περίοδου...
Weekendman
Διπλο για την Βαλένθια ,ψιλόξεχασε τον Σέραφεν σήμερα ο Ιβάνοβιτς και το αποτέλεσμα ήταν να χτυπηθεί πολύ ο Μπιέλιτσα απο τον Λίτσουκ,και να είναι μια από τις αιτίες τις νίκης της Βαλένθια μαζί με την καλή απόδοση του πλέι-μεικερ(Μάρκοβιτς) , τους πόντους από τον Μαρτίνεθ και την άμυνα ( με εξαίρεσεις τον Τελέτοβιτς την εκμεταλλέυση ταχύτητας,αλμάτος και σουτ του Γουίλιαμς+λίγο όλεσον)


Το μεγαλύτερο έρωτημα όμως είναι τι θα πιεί ο SG3ptshooter σήμερα για να γιορτάσει ;
baskethood
Καλό δεύτερο ημίχρονο από την Βαλένθια.Με συγκεκριμένη λογική στην άμυνα(παγίδες στο low post,καλό αμυντικό rotation) αλλά και πολύ έξυπνες επιλογές στην επίθεση(αρκετό και πετυχημένο pick n roll game,έξυπνο παιχνίδι των φάουλ,εύκολα καλάθια στο ανοιχτό γήπεδο).Η Κάχα συνεχίζει να απογοητεύει,την Πέμπτη είχε όλη την τύχη με το μέρος της,σήμερα όμως;
Ο Ρέτζι έκανε την καλύτερη του εμφάνιση αλλά ήταν πάλι μέτριος.Πάλευε ο Μίρζα μόνος του,πόσταρε και μάζευε ριμπάουντ συνεχώς.Ελάχιστη περιφερειακή δημιουργία για μία ακόμη φορά.Ρίμπας,Ερτελ και Πριγκιόνι είχαν:5 πόντους,3 ασίστ και 1-10.
Weekendman
Ένα σύντομο σχόλιο για τα άλλα παιχνίδια

Μούρθια-Καχασόλ

η Καχασολ έχασε και πέταξε στα σκουπίδια την νίκη επι της Μπαρτσελόνα

Μπανταλόνα-Φουενλαμπράδα

δεύτερο παιχνίδι με Αγιον 2η νίκη η Φουενλαμπράδα

Ρέαλ-Ομπραντόιρο

το αναμενόμενο έγινε...

Μανρέσα-Γκραν Κανάριο

και Αλικάντε-Βαγιαδολίθ

3/4 για Μανρέσα-Αλικάντε, Βαγιαδολίθ δεν φαίνεται να προσεγγίζει την καλή άμυνα της περασμένης χρονιάς,η Γκράν Κανάρια θα δούμε τι θα κάνει γενικως...


Μάλαγα-Σαραγόσα

Η Μάλαγα συνεχίζει να κερδίζει τα παιχνίδια εντός προγράμματος και μάλιστα άνετα στο σημερινό ματς(Σαραγόσα νίκησε πρόσφατα την Κάχα Λαμποράλ)


Να δούμε τον Τζάκσον πως θα αντιμεντωπίσει τον περσινό τρόμο του τον Σάδα;

QUOTE(baskethood @ Oct 23 2011, 15:18 ) *
Ο Ρέτζι έκανε την καλύτερη του εμφάνιση αλλά ήταν πάλι μέτριος.Πάλευε ο Μίρζα μόνος του,πόσταρε και μάζευε ριμπάουντ συνεχώς.Ελάχιστη περιφερειακή δημιουργία για μία ακόμη φορά.Ρίμπας,Ερτελ και Πριγκιόνι είχαν:5 πόντους,3 ασίστ και 1-10.

Στην επίθεση ο Ρέτζι δεν μπορούσε να κάνει και πολλά περισσότερα(13 πόντους σε 15 λεπτά με σουτακια,επιθετικό ριμπάουντ η μάλλον tip-in,διεισδήση και κερδισμένο φάουλ,κλέψιμο και κάρφωμα στον αιφνιδιασμό δεν τον λες μονοδιάστατο στις επιθετικές ενέργειες του, για άμυνα δεν νομίζω να τον πήραν εκεί δεν έκανε και πολλά...)


Εντάξει ο Μαρκοβιτς μπορεί να θεωρείται μέτριος γενικά(δεν ήταν καθόλου σήμερα έτσι) ,αλλά στην χειρότερη θα είναι πάντα μια αξιόπιστη αμυντικά λύση, όμως απο τον Πριγκιόνι περίμενω να δείξει τουλάχιστον την εικόνα του με την Εθνικη Αργεντινής, ο Έρτελ για νεοφερμένος απο την Αλικάντε τα πάει μια χαρά δημιουργησε και προσδοκίες του με τις εμφανίσεις του στο Σούπερ Κόπα...


Ο Κάνερ Μέντλει αγαπημένος παίκτης ,αλλά σήμερα περισσότερο περιφερειακά την έβγαλε παρά μέσα στην ρακέτα όπου τράβηξε του χριστού τα πάθη όποτε αποφάσιζε να εισέλθει +τις αμυντικές δυσκολίες με Τελέτοβιτς...
baskethood
QUOTE (Weekendman @ Oct 23 2011, 15:43 ) *
Στην επίθεση ο Ρέτζι δεν μπορούσε να κάνει και πολλά περισσότερα(13 πόντους σε 15 λεπτά με σουτακια,επιθετικό ριμπάουντ η μάλλον tip-in,διεισδήση και κερδισμένο φάουλ,κλέψιμο και κάρφωμα στον αιφνιδιασμό δεν τον λες μονοδιάστατο στις επιθετικές ενέργειες του, για άμυνα δεν νομίζω να τον πήραν εκεί δεν έκανε και πολλά...)

Καλός μπορεί να ήταν(επιθετικά πάντα)με βάση την ατομική του απόδοση.Αλλά είναι εκτός ομάδας(και φαίνεται αυτό),ως μέλος ενός συνόλου,όπως είναι οι εκάστοτε πεντάδες (και οι ομάδες γενικότερα),είναι μετριότατος.Ξέρω ότι υπάρχουν ελαφρυντικά,με βάση τα περισσότερα,αλλά κρίνω ψυχρά με βάση την μέχρι τώρα εικόνα του.
Weekendman
QUOTE(baskethood @ Oct 23 2011, 15:54 ) *
Καλός μπορεί να ήταν(επιθετικά πάντα)με βάση την ατομική του απόδοση.Αλλά είναι εκτός ομάδας(και φαίνεται αυτό),ως μέλος ενός συνόλου,όπως είναι οι εκάστοτε πεντάδες (και οι ομάδες γενικότερα),είναι μετριότατος.Ξέρω ότι υπάρχουν ελαφρυντικά,με βάση τα περισσότερα,αλλά κρίνω ψυχρά με βάση την μέχρι τώρα εικόνα του.

Σε αυτό δεν διαφωνώ έκανα και εγω ένα σχετικό σχόλιο στο ημίχρονο για τη μη πλήρη ένταξη στο ευρωπαικό στυλ παιχνίδιου ,καλά θα ήταν για την Κάχα να προσαρμόζοταν πλήρως και απο την πρώτη στιγμή σαν τους Κιριλένκο και Γκαλινάρι αλλά ξέρουμε ότι σε σχέση με τους 2 που ανέφερα υπάρχει το ελαφρυντικό της ελλειπους ευρωπαικής εμπειρίας...
Weekendman
Ο Σάδα ξανακατάπιε τον Τζάκσον παρά την απόπειρα των ψηλών της Μπιλμπάο να τον απεγκλωβίσουν από το στόμα του αμυντικού θηρίου που λέγεται Σάδα ,αφού όταν έπαιρνε καλό σκριν αστοχόυσε σε σουτ η πηγαίνωντας στην ρακέτα ο ψηλός της Μπαρτσελόνα έδινε βοήθεια και έκοβε κάθε διάθεση για drive στον Τζάκσον…


Ο Μουμπρου προσπαθούσε να ποστάρει,προσπάθουσε να ποστάρει,προσπαθούσε να ποστάρει δεν του βγήκε όμως όσο ήθελε με Ειντσον και Μαικλ

Ο Ντορ Φίσερ δεν είχε τον βαρύ Παπαδόπουλο για να κάνει σουτάκια με σχετική άνεση(όσο παιζόταν το ματσάκι)

Δεν βρέθηκε και κανένας από τους σουτέρ Μουμπρου,Μπλουμς,Βασιλειάδη σε εξαιρετική μέρα

Όποτε λογικά ήρθε από νωρίς η εύκολη νίκη για την Μπαρτσελόνα


Οι πρώτοι σκόρερ της ήταν ο Ναβάρο και ένας με ακόμη χειρότερο μαλλί από τον Μπάνιτς αλλά καλύτερος μπασκεμπολίστας ο Λόρμπεκ...

Το πιο άξιο σχολιασμού από την Μπιλμπάο ο Χάμπλ και αν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το κενό του Μαυροειδή καθόλου

Στην αρχή η άμυνα του ήταν τόσο κακή που φαινόταν ότι δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον δεν τον λες ταχύ Πέροβιτς και δέχτηκε σύντομα 8 πόντους από τον Σέρβο,ολόκληρωσε όμως και φάσεις επιθετικά(8 πόντοι),μάζεψε ριμπάουντ(7) και έδωσε και καλά σκριν(π.χ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημίχρονου)


Δύσκολα να φάει τον Μαυροειδή έδειξε όμως θετικά στοιχεία


Τα άλλα ματς της αγωνιστικής

Εστουντιάντες-Λαγκουν

http://acbtv.acb.com/video/4204-lacb-20112...efa_estudiantes

Μάλαγα-Σαραγόσα

http://acbtv.acb.com/video/4205-lacb-20112...rma_su_liderato

Κάχα Λαμποράλ-Βαλένθια

http://acbtv.acb.com/video/4206-lacb-20112...s_mejores_galas

Αλικάντε-Βαγιαδολίθ

http://acbtv.acb.com/video/4207-lacb-20112...ritmo_de_triple


Μπανταλόνα-Φουενλαμπράδα

http://acbtv.acb.com/video/4212-lacb-20112..._vuelve_a_ganar

Ρεάλ-Ομπραντοίρο

http://acbtv.acb.com/video/4208-lacb-20112...dio_espectaculo

Μανρέσα-Γκράν Κανάρια

http://acbtv.acb.com/video/4209-lacb-20112..._su_buen_inicio
SG3ptshooter
Καλή θητεία στο Wiki αρχικά. wink.gif

Χαλαρά ξεκινάει η πέμπτη αγωνιστική της Ισπανικής λίγκας σήμερα, με δύο παιχνίδια απόψε εκ των οποίων μετάδοση πρόκειται να υπάρχει στο ένα. Σε αυτό λοιπόν το διαθέσιμο, έστω και έμμεσα, παιχνίδι, που αρχίζει αυτή τη στιγμή, η Μπανταλόνα υποδέχεται την Εστουντιάντες, σε ένα πρόωρο και για τις δύο ομάδες derby για την οχτάδα. Όσο περνά ο καιρός θα απαντώνται όλο και πιο συγκεκριμένα ερωτήματα όπως το πόσο καλός μπορεί να είναι εκεί πέρα ο Simmons ή το τι μπορεί να δώσει ο μέγιστος Van Lacke στην πάντα ασταθή μικρή ομάδα της Βαρκελώνης. Ενδιαφέρον.

Στο άλλο παιχνίδι, η πιο ενισχυμένη από τις ομάδες που είχαν χαμηλές πτήσεις πέρυσι, η Καχασόλ Σεβίλλη, υποδέχεται τη Μανρέσα και στα χαρτιά είναι λογικά το φαβορί. Αλλά μετά την κίνησή της να πετάξει τη νίκη επί της Μπάρτσα χάνοντας από την αδύναμη Μούρθια, κανείς δεν μπορεί να πει εύκολο ένα παιχνίδι απέναντι στην πιο μεγάλη ίσως έκπληξη ως τώρα στη λίγκα παρέα με την Αλικάντε.

Go Bodganovic! tongue.gif
baskethood
Να ευχηθώ και εγώ καλή θητεία στον weekedman,θα λείψει από το φόρουμ η παρουσία του το επόμενο διάστημα.
Δε ξέρω πότε θα το δει αλλά εγώ θα το βάλω. wink.gif
O Πέπου Ερνάντεθ σε νέες περιπέτειες tongue.gif
duncan21
Tι θα γίνει ρε sg να πούμε?Τι καταποντισμός είναι αυτός στο acbικό fantasy?Μ' άλλες προοπτικές μπήκα(με) στη λίγκα.Το γεγονός οτι είμαι μπρόστα μόνο από τους sajarame και bench οι οποίοι είναι επιεικώς απαράδεκτοι σε fantasy games γενικότερα,είναι σκέτη ξεφτίλα dry.gif !
baskethood
QUOTE (duncan21 @ Oct 31 2011, 01:30 ) *
Tι θα γίνει ρε sg να πούμε?Τι καταποντισμός είναι αυτός στο acbικό fantasy?Μ' άλλες προοπτικές μπήκα(με) στη λίγκα.Το γεγονός οτι είμαι μπρόστα μόνο από τους sajarame και bench οι οποίοι είναι επιεικώς απαράδεκτοι σε fantasy games γενικότερα,είναι σκέτη ξεφτίλα dry.gif !

Κάποιος πρωτάρης κέρδισε την τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική. biggrin.gif
Πριν από λίγο έκανα και τις τρεις αλλαγές μου,έφερα στην ομάδα και τον Ναβάρρο. wink.gif
morrison
QUOTE(baskethood @ Oct 31 2011, 01:33 ) *
Κάποιος πρωτάρης κέρδισε την τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική. biggrin.gif
Πριν από λίγο έκανα και τις τρεις αλλαγές μου,έφερα στην ομάδα και τον Ναβάρρο. wink.gif


Nταξ, με αντιπαλους Sacarame,Bench και ιδιως Duncan(μονο εγω πιστευω στο νεο σου ονομα!)ειναι σαν να κλεβεις εκκλησια ρε Hood...
duncan21
QUOTE(morrison @ Oct 31 2011, 01:36 ) *
Nταξ, με αντιπαλους Sacarame,Bench και ιδιως Duncan(μονο εγω πιστευω στο νεο σου ονομα!)ειναι σαν να κλεβεις εκκλησια ρε Hood...

Δεν απαντώ σε προκλήσεις "διορισμένων"...sleep.gif
baskethood
QUOTE (morrison @ Oct 31 2011, 01:36 ) *
Nταξ, με αντιπαλους Sacarame,Bench και ιδιως Duncan(μονο εγω πιστευω στο νεο σου ονομα!)ειναι σαν να κλεβεις εκκλησια ρε Hood...

Καλά για Στέλιο δεν σχολιάζω,απαράδεκτος. tongue.gif
Τελευταίος και καταϊδρωμένος. biggrin.gif
sacarame
QUOTE(duncan21 @ Oct 31 2011, 01:30 ) *
Το γεγονός οτι είμαι μπρόστα μόνο από τους sajarame και bench οι οποίοι είναι επιεικώς απαράδεκτοι σε fantasy games γενικότερα,είναι σκέτη ξεφτίλα dry.gif !


Θύμισε μου πόσες φορές έχεις τερματίσει σε θέση πάνω από τους sacarame και bench σε fantasy παιχνίδι για να τολμάς να ξεστομείς αυτά που ξεστόμησες..Διότι εγώ σε θυμάμαι πάντα να βλέπεις πλάτες....

QUOTE(morrison @ Oct 31 2011, 01:36 ) *
Nταξ, με αντιπαλους Sacarame,Bench και ιδιως Duncan(μονο εγω πιστευω στο νεο σου ονομα!)ειναι σαν να κλεβεις εκκλησια ρε Hood...


Ντάξ, δεν θα αρχίσει το ΝΒΑ...Θα τα πούμε με ορισμένους κυρίους... smiley.gif

QUOTE(baskethood @ Oct 31 2011, 01:45 ) *
Καλά για Στέλιο δεν σχολιάζω,απαράδεκτος. tongue.gif
Τελευταίος και καταϊδρωμένος. biggrin.gif



Τι να κάνουμε ρε Κωστή, δεν μας κάθεται τίποτα καλά..Αν δεν παίζουν οι σταρούμπες, πως θα δώσουν σκορ οι νεροκουβαλητές...Θα επιχειρήσω κάποιες αλλαγές αυτή τη βδομάδα να δούμε μήπως πετύχουμε κάτι..
Αν και γενικά δεν με ψήνει η φάση με τα μπάτζετ..Λεφτά από δώ, μειώσεις από κει..Το σωματεμπόριο (trades) το παίζω στα δάχτυλα...


Και για κλείσιμο: shot.gif shot.gif shot.gif shot.gif shot.gif shot.gif shot.gif shot.gif shot.gif shot.gif
morrison
QUOTE(sacarame @ Oct 31 2011, 11:01 ) *
Ντάξ, δεν θα αρχίσει το ΝΒΑ...Θα τα πούμε με ορισμένους κυρίους... smiley.gif


Mα ετσι και αλλιως για αυτο και οι διαξιφισμοι...Προπονηση κανουμε! icon_drunk.gif

shot.gif shot.gif shot.gif shot.gif shot.gif shot.gif
SG3ptshooter
QUOTE(duncan21 @ Oct 31 2011, 01:30 ) *
Tι θα γίνει ρε sg να πούμε?Τι καταποντισμός είναι αυτός στο acbικό fantasy?Μ' άλλες προοπτικές μπήκα(με) στη λίγκα.Το γεγονός οτι είμαι μπρόστα μόνο από τους sajarame και bench οι οποίοι είναι επιεικώς απαράδεκτοι σε fantasy games γενικότερα,είναι σκέτη ξεφτίλα dry.gif !

καλά κι εγώ χάλια έχω πάει τις 2 τελευταίες αγωνιστικές. Και παρότι έχω αρκετά credits δεν τα ξοδεύω σωστά και λιγοστεύουν σιγά σιγά, όπως είχα προβλέψει με κρεμούν οι αδυναμίες μου προς τα πρόσωπα.. biggrin.gif
Εν τω μεταξύ δεν ξέρω αν συνειδητοποιείς πόσο νωρίς είναι αλλά έχει υπερδιπλάσιες αγωνιστικές από το EL fantasy το SuperManager. Mην απογοητεύεσαι.
QUOTE(morrison @ Oct 31 2011, 11:24 ) *
Mα ετσι και αλλιως για αυτο και οι διαξιφισμοι...Προπονηση κανουμε! icon_drunk.gif

τα προτιμώ κατ' ιδίαν γιατί λειτουργώ πολύ πιο φιλελεύθερα λεκτικά. cool.gif

Τρώω και επανέρχομαι με σχόλιο για την αγωνιστική, δυστυχώς αυτό το ΣΚ δεν πρόλαβα να δω δευτερόλεπτο πλην από το φινάλε της Βαλενθιάρας κι εκείνο με κάκιστο στριμ. Ήρθε η ώρα να παίξουμε με proxy στο Orange Arena το άλλο ΣΚ, δεν πάει άλλο!
baskethood
Εγώ μπόρεσα να δω την Εστουδιάντες,που έχει γίνει λατρεία και δεν χάνω παιχνίδι της,αλλά και το δεύτερο ημίχρονο της Μπάρτσα.Μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση η άμυνα της Φουενλαμπράδα και κυρίως τα καλά αμυντικά rotations και οι προσαρμογές τους στις καταστάσεις pick n roll των Καταλανών.Γι αυτό άρον άρον χθες ανέβασα και βίντεο στο φίλο μου το tube.
SG3ptshooter
QUOTE(baskethood @ Oct 31 2011, 14:25 ) *
Εγώ μπόρεσα να δω την Εστουδιάντες,που έχει γίνει λατρεία και δεν χάνω παιχνίδι της,αλλά και το δεύτερο ημίχρονο της Μπάρτσα.Μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση η άμυνα της Φουενλαμπράδα και κυρίως τα καλά αμυντικά rotations και οι προσαρμογές τους στις καταστάσεις pick n roll των Καταλανών.Γι αυτό άρον άρον χθες ανέβασa και βίντεο στο φίλο μου το tube.

το χω δει το vid, το βρήκα στις συνδρομές μου. Πράγματι στάθηκαν καλά για τα φετινά τους δεδομένα, όσο πορεύονται καλά Αγιόν και Μαϊνόλντι θα παλέψουν για το τέλος της οχτάδας. Πάντως η Μπάρτσα όταν χρειάζεται να παίξουν καλά τα πραγματικά τους όπλα σε παιχνίδι τέτοιου βεληνεκούς (καλύτεροι οι Ναβάρρο, Λόρμπεκ, Χουέρτας, δηλαδή οι τρεις καλύτεροι παίκτες στο ρόστερ των Καταλανών imo), ξέρεις ότι οι αντίπαλοι έκαναν καλή δουλειά, κι ας έχασαν. Για την Εστού δεν έχω να πω κάτι, Λαγκούν κατεβάζω τώρα. laugh.gif

Η Ρεάλ κέρδισε πιο εύκολα απ' ότι δείχνει το σκορ, ο Πότσιους συνεχίζει να είναι δραματικός και με καταποντίζει στο φάνταζι (τους Λιθουανούς μου μέσα! ugly1.gif ), ο Ρέγιες καθάρισε το παιχνίδι με τα ριμπάουντ του και για άλλη μια φορά θα επιμείνω ότι έχετε δει πολύ Γκαρμπαχόσα και τον έχετε βγάλει άδικα παλαίμαχο παράλληλα και το Φελίπε. Μια χαρά στέκεται σε όλα τα παιχνίδια, μπορεί να ήταν άστοχος χτες αλλά φθείρει μια χαρά την αντίπαλη frontline και επ ουδενί δεν είναι αυτός το πρόβλημα των Μαδριλένων.

Πρώτη νίκη για τη Λαγκουν Άρο επιτέλους! Με το Βιδάλ και τον Πάνκο να είναι σχετικά άστοχοι παρότι καλοί ξανά, αλλά το Μπάρον επιτέλους να βρίσκει ρυθμό (αφού δεν τον γκαντέμιασε πάλι ο Wiki 19.gif ) και το Νέτο να κάνει τη διαφορά σε σχέση με τις κακές εμφανίσεις των Σαλγκάδο παραδόξως αλλά και του Παπαμακάριου, που έπαιξε πολύ λίγο όμως.

Στα αναμενόμενα οι νίκες της Ομπραντόιρο και Σεβίλλης και της Βιτόρια, όπου σκόραρε καλά επιτέλους ο ΣανΈμε.

Τέλος η Βαλένθια ξεκίνησε με +8, έπεσε στο -8, και τελικά με πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο κέρδισε πειστικά την Ουνικάχα. Επιτέλους ο Ντε Κολό ξύπνησε, γενικά τα γκαρντ πήγαν καλά (πάμε Ράφα!, αλλά και ο Μάρκοβιτς ήταν καλός παρά το 0/2). Ο Φρίλαντ έκανε πάλι double double (booooooooring), δεύτερη σερί φορά που πήρε σεβαστό χρόνο αυτός ο Φαβεράνι, πρέπει να αποκτήσω καλύτερη εικόνα για το Βραζιλιάνο. Γενικά μου αρέσουν αρκετοί Βραζιλιάνοι της λίγκας για κάποιο λόγο, κορυφή ο Ράφα Χετσχάιμερ της Σαραγόσα.
baskethood
QUOTE (SG3ptshooter @ Oct 31 2011, 14:54 ) *
Πρώτη νίκη για τη Λαγκουν Άρο επιτέλους! Με το Βιδάλ και τον Πάνκο να είναι σχετικά άστοχοι παρότι καλοί ξανά, αλλά το Μπάρον επιτέλους να βρίσκει ρυθμό (αφού δεν τον γκαντέμιασε πάλι ο Wiki 19.gif ) και το Νέτο να κάνει τη διαφορά σε σχέση με τις κακές εμφανίσεις των Σαλγκάδο παραδόξως αλλά και του Παπαμακάριου, που έπαιξε πολύ λίγο όμως.
Γενικά μου αρέσουν αρκετοί Βραζιλιάνοι της λίγκας για κάποιο λόγο, κορυφή ο Ράφα Χετσχάιμερ της Σαραγόσα.

Τον Νέτο τον έχεις σε εκτίμηση;
Χθες πήρε 31 λεπτά και έκανε καλό αγώνα(από το λίγο που είδα) ενώ στα προηγούμενα παιχνίδια έπαιρνε μετά βίας 15λεπτο.
Πιστεύω ότι αργά η γρήγορα θα καθιερωθεί.Ενδιαφέρουσα ομάδα η Λαγκούν πάντως,αρκεί να μην παίζει ο Παπαμακάριος,δεν ταιριάζει καθόλου στο ισπανικό πρωτάθλημα και νομίζω ότι δε μπορεί να ανταποκριθεί.
Για τον Φρίλαντ τι να πω,1.9 μύρια και κάτι έφτασε η αξία του και θα ανέβει και άλλο.Αν τον δώσω θα κλείσω όλες τις τρύπες της ομάδας μου. tongue.gif
SG3ptshooter
QUOTE(baskethood @ Oct 31 2011, 15:03 ) *
Τον Νέτο τον έχεις σε εκτίμηση;
Χθες πήρε 31 λεπτά και έκανε καλό αγώνα(από το λίγο που είδα) ενώ στα προηγούμενα παιχνίδια έπαιρνε μετά βίας 15λεπτο.
Πιστεύω ότι αργά η γρήγορα θα καθιερωθεί.Ενδιαφέρουσα ομάδα η Λαγκούν πάντως,αρκεί να μην παίζει ο Παπαμακάριος,δεν ταιριάζει καθόλου στο ισπανικό πρωτάθλημα και νομίζω ότι δε μπορεί να ανταποκριθεί.
Για τον Φρίλαντ τι να πω,1.9 μύρια και κάτι έφτασε η αξία του και θα ανέβει και άλλο.Αν τον δώσω θα κλείσω όλες τις τρύπες της ομάδας μου. tongue.gif

είχα σχολιάσει το Νέτο κάπου, δεν ξέρω αν ήταν καν στο φόρουμ, μετά από την παρουσία του σε τουρνουά μικρών, μου είχε κάνει καλή εντύπωση. Χτες ήταν η πρώτη του μεγάλη εμφάνιση αλλά ήταν μόλις το πέμπτο του ματς στην αποδω πλευρά του Ατλαντικού και είναι 19. Σίγουρα έχει τη δυνατότητα να βρει χρόνο, δεν ξέρω πόσο θα εκτοπίσει τον καλλιτέχνη που λέγεται Χάβι Σαλγκάδο αλλά αν μοιραστούν το χρόνο με τον παλαιμαχίζοντα Ισπανό και ανταποκριθεί στο εικοσάλεπτο που μπορεί να κερδίσει, μπορεί να μιλάμε για την αρχή μιας πολύ αξιόλογης καριέρας. Σημασία έχει να σταθεροποιήσει την απόδοσή του, για όλους. Γενικά η Λαγκούν έχει Βιδάλ, Πάνκο, Μπάρον, Σαλγκάδο που είναι παίκτες κλάσης παρά τις ιδιαιτερότητες του καθενός, αν μπει και ο Νέτο στο ροτέισον της περιφέρειας ο ήδη αδιάφορος Παπαμακάριος δεν έχει πολλές ελπίδες για παραπάνω χρόνο συμμετοχής, ακόμα και σε σχήματα με 3 γκαρντ. Επιμένω πως αν είχαν σοβαρούς ψηλούς θα ήταν πολύ καλύτερη ομάδα, οι προαναφερθέντες είναι καλύτεροι, ιδιαίτερα τεχνικά, από αντίστοιχους παίκτες ομάδων για οχτάδα.

Δεν πήρα τον αγαπημένο μου Τζόελ γιατί ήταν αμφίβολος την πρώτη αγωνιστική. Ήταν η μόνη μου προκατειλημμένη επιλογή στην οποία έκανα πίσω. Epic fail. biggrin.gif
SG3ptshooter
Mόλις ένα παιχνίδι σήμερα, με το αναμενόμενα ασταθές λόγω των νέων συνθηκών Bilbao να πηγαίνει στην έδρα της Manresa, με την οποία βρίσκονται μαζί στο 3-2. Αν οι Βάσκοι δείξουν επηρεασμένοι από τις δύο σερί ήττες έναντι των θεωρητικά άμεσων ανταγωνιστών τους για top 16 της EL, όλα γίνονται. Αλλά μια καλή Bilbao θα περάσει το εκτός έδρας test. Ο Asselin και ο Doellman είναι η δύναμη των γηπεδούχων, ο D' Or έχει το το Δομινικανό αν παίξει καλά αλλά ερωτηματικό αποτελεί κυρίως το πως θα πάνε αμυντικά ο Hervelle και ο Banic στον Αμερικανό ηγέτη της Manresa.

Tην Κυριακή οι Ισπανοί εγκληματούν μη δείχνοντας το Lagun Aro - Valencia, η Real έχει αντίπαλο τη Σεβίλλη σε ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι, η Barcelona στο τοπικό match δε νομίζω να αποτύχει απέναντι στην πάντοτε ασταθή Badalona, ενώ το καλύτερο παιχνίδι για τους καμένους της λίγκας μάλλον είναι Estudiantes - Zaragoza, με τις δύο ομάδες να έρχονται από ήττες όχι τόσο εντός προγράμματος, με άρωμα τελευταίων θέσεων για τα play offs, μάλιστα όποιος χάσει μένει κάπως υπερβολικά πίσω παρότι είναι αρχή, με μονομαχίες Άτσουμπαλντ, Χετσχάιμερ vs Σίμονς και Γκάμπριελ, με τριγωνικές κλπ.

Επίσης έχουμε λάιβ τα Κάχα - Ομπραντόιρο (είναι ικανή για όλα η Κάχα, πραγματικά) και Μούρθια - Φουενλαμπράδα, ενώ δε μεταδίδονται η Ουνικάχα κόντρα στη Βαγιαδολίδ, και η Αλικάντε με τα Κανάρια. Παρότι είναι νωρίς ακόμα, οι δύο απογοητεύσεις σε σχέση με πέρυσι μάλλον θα είναι αυτές, η Blancos de Rueda (οι Πουτσελάνιος κιτρινομπλέ όπως λέω) και η Canaria, δε θα μου κάνει καμία έκπληξη ακόμα και να κινδυνέψει κάποια αν συνεχίσουν έτσι. Βλέπει εύκολα κανείς ποσο πεσμένοι είναι, παίκτες με μικρό ρόλο πέρυσι γίνονται βασικοί και περσινοί ημι-βασικοί παλεύουν μόνοι τους ως τώρα φέτος, με τα περισσότερα νέα αποκτήματά τους μάλιστα να μην έχουν δώσει κάτι ξεχωριστό. Ίδωμεν.
sacarame
Πωωωωωωωωωωωωω όχι ρε %#$#%$^#$, ξέχασα να κάνω αλλαγές στο φάνταζι... 68.gif
baskethood
QUOTE (sacarame @ Nov 5 2011, 19:14 ) *
Πωωωωωωωωωωωωω όχι ρε %#$#%$^#$, ξέχασα να κάνω αλλαγές στο φάνταζι... 68.gif

Και καλά. tongue.gif
Ας τις δικαιολογίες ρε Στέλιο. biggrin.gif
benchwarmer
QUOTE(sacarame @ Nov 5 2011, 20:14 ) *
Πωωωωωωωωωωωωω όχι ρε %#$#%$^#$, ξέχασα να κάνω αλλαγές στο φάνταζι... 68.gif


Δεν πειραζει, ετσι μαλλον θα πας καλυτερα
SG3ptshooter
Πάντως το Bilbao βρίσκεται και επίσημα σε κρίση, μεγαλύτερης έκτασης απ' ότι θα ανέμενε κανείς. Η ήττα από τη Μανρέσα με 81-73 μπορεί να αναπληρωθεί στην πορεία αλλά το σκορ της πρώτης περιόδου (29-9 υπέρ των γηπεδούχων) δείχνει πως ακόμα το Bilbao δεν μπορεί να διαχειριστεί τη φετινή πραγματικότητα γι' αυτό. Πιθανότατα μόνοι διασωθέντες οι Έλληνες, με το Μαυροειδή μάλιστα να κάνει double double, ενώ x-factor για τη Μανρέσα αποδείχθηκε ο ασπρομάλλης αναπληρωματικός SG, o Montanez.

-

Στελόνε μην τους δίνεις σημασία ρε, όταν θα κάνεις την αντεπίθεσή σου θα τρίβουν τα μάτια τους. tongue.gif
Άλλωστε σε λίγο παρέα θα είμαστε στον πάτο, έχω 0 σήμερα παρότι έπαιξε παίκτης, νεοαποκτηθείς μάλιστα. laugh.gif
baskethood
QUOTE (SG3ptshooter @ Nov 5 2011, 15:05 ) *
Tην Κυριακή οι Ισπανοί εγκληματούν μη δείχνοντας το Lagun Aro - Valencia, η Real έχει αντίπαλο τη Σεβίλλη σε ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι, η Barcelona στο τοπικό match δε νομίζω να αποτύχει απέναντι στην πάντοτε ασταθή Badalona, ενώ το καλύτερο παιχνίδι για τους καμένους της λίγκας μάλλον είναι Estudiantes - Zaragoza, με τις δύο ομάδες να έρχονται από ήττες όχι τόσο εντός προγράμματος, με άρωμα τελευταίων θέσεων για τα play offs, μάλιστα όποιος χάσει μένει κάπως υπερβολικά πίσω παρότι είναι αρχή, με μονομαχίες Άτσουμπαλντ, Χετσχάιμερ vs Σίμονς και Γκάμπριελ, με τριγωνικές κλπ.

Εγώ αν και μη καμένος, τα προηγούμενα χρόνια σίγουρα όχι, θα προτιμήσω, αν βρω λίνκ βέβαια, την Εστουδιάντες. Αλλά δυστυχώς λινκς, αξιόπιστα, που να μπορώ να δω τον αγώνα με καθαρή ματιά δεν υπάρχουν, έτσι προτιμώ να βλέπω τα παιχνίδια σε επανάληψη μέσα από το orange arena.
baskethood
Επιτέλους ο rookie έπιασε κορυφή biggrin.gif
Και ας μου τα χάλασαν σήμερα Φρίλαντ και Ναβάρρο. Με αποζημίωσε όμως ο Ντε Κολό με το 44αρι του. 41.gif
Κατά τ'άλλα παρακολούθησα το Εστουδιάντες-Σαραγόσα, η δεύτερη έχασε ένα ματς που το είχε φανερά. Την πλήρωσε από τη λάθος αντιμετώπιση που είχε στις καταστάσεις με σκριν πάνω στη μπάλα, όπου η επιλογή τους να στέλνουν το γκάρντ κάτω από το σκριν επέτρεψε στον Φλόρες να κάνει εύκολα σουτάκια από μέση απόσταση αλλά και στον Γκρέιντζερ να κάνει επιθετικά ντράιβ προς το καλάθι.
baskethood
QUOTE (baskethood @ Nov 6 2011, 22:05 ) *
Κατά τ'άλλα παρακολούθησα το Εστουδιάντες-Σαραγόσα, η δεύτερη έχασε ένα ματς που το είχε φανερά. Την πλήρωσε από τη λάθος αντιμετώπιση που είχε στις καταστάσεις με σκριν πάνω στη μπάλα, όπου η επιλογή τους να στέλνουν το γκάρντ κάτω από το σκριν επέτρεψε στον Φλόρες να κάνει εύκολα σουτάκια από μέση απόσταση αλλά και στον Γκρέιντζερ να κάνει επιθετικά ντράιβ προς το καλάθι.

Και για του λόγου το αληθές,στις φώτο και στα βίντεο φαίνεται η κακή αντιμετώπιση στα πικ ν ρολ, το κλειστό αμυντικό spacing και η απουσία ομαδικής άμυνας.








lamar
http://www.superbasket.gr/permalink/150313.html

Επιτελους, μου βγηκαν τα ματια στο lap top!!!!
pete7
κ acb κ ανδριατικη θα εχει ο οτε οπως διαβασα
Weekendman
Και Μάλαγα-Ρεάλ(σε λίγο) και Βαλένθια-Μπαρτσελόνα(7 και μιση) σήμερα αξίζει τον κόπο,βέβαια δεν έχω ΟΤΕ TV, αλλά έχω δορυφορικό κανάλι για το μεσημεριανό ματς...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.