Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Montepaschi Siena vs Olympiacos
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ > Older Tournaments > Euroleague 2011-2012
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
sacarame
VS.



Πρόγραμμα αγώνων :

Wednesday, March 21 ,at Siena 21.45
Friday, March 23 ,at Siena 21.45
Wednesday, March 28, at Pireus 21.00
*Friday, March 30 ,at Pireus 21.00
*April 4-5, at Siena

Επανάληψη του περσινού έργου, καθώς οι δυο ομάδες συναντώνται ξανά στο ίδιο σημείο της Euroleague. Πέρυσι οι ερυθρόλευκοι είχαν το πλεονέκτημα, θεωρούνταν το φαβορί, σκόρπισαν τους Ιταλούς στο πρώτο παιχνίδι, όμως τελικά η Σιένα πήρε μάλλον μια εύκολη πρόκριση με 3-1.Φέτος η Σιένα έδειξε από νωρίς ποιος είναι το αφεντικό στις μάχες της με τους Ισπανούς και πήρε την πρώτη θέση στο τοπ16. Από την άλλη, ο Ολυμπιακός έχοντας την CSKA στον όμιλό του, δύσκολα μπορούσε να περιμένει κάτι περισσότερο από την δεύτερη θέση και την πρόκριση, την οποία πέτυχε εις βάρος δυο τουρκικών ομάδων, Αυτό που μένει να δούμε είναι αν θα έχουμε επανάληψη των περσινών, ή αν οι ερυθρόλευκοι έχουν σκοπό να πληρώσουν τους Ιταλούς με το ίδιο νόμισμα...

Τι σκέφτονται στην Σιένα: Να μην την πατήσουν ακριβώς όπως ο Ολυμπιακός πέρυσι. Η Σιένα έχει δείξει σταθερότητα και διάρκεια στην απόδοσή της, τόσο στους ομίλους όσο και στο τοπ 16 και στα χαρτιά είναι το φαβορί για την πρόκριση. Επειδή όμως τα χαρτιά δεν παίζουν μπάσκετ, καλό θα είναι να δώσει ιδιαίτερη προσοχή στις αναμετρήσεις της..

Τι σκέφτονται στον Ολυμπιακό: Ότι η ομάδα πέτυχε τον στόχο να προκριθεί στα play-offs και τώρα μπορεί να τα δώσει όλα χωρίς κανένα άγχος στις συγκεκριμένες αναμετρήσεις. Η Σιένα δείχνει ποιοτικότερη, όμως το επιτελείο του Ολυμπιακού θα προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί τις αδυναμίες της, στηριζόμενο και στην καλή κατάσταση που δείχνει η ομάδα του τον τελευταίο καιρό...

Πιθανότητες/Πρόβλεψη σκορ: 65-35 η Σιένα, στα 4 ματς
argeitis
Θέλω να ευχηθώ καλή επιτυχία στην ομάδα μας για τα παιχνίδια της στην προημιτελική φάση.

Ήμουν από τους υποστηρικτές της άποψης πως μετά τα καλοκαιρινά γεγονότα, απώλεια πρωταθλήματος, πιθανή φυγή Αγγελόπουλων, κατακόρυφη μείωση μπάτζετ, απώλεια σημαντικότατων παικτών της ομάδας, μη ικανοποιητικά ποιοτική αντικατάσταση τους, θεωρούσα πως το μέλλον της θα ήταν ζωφερό.

Καλώς ή κακώς τα αδέρφια από τη στιγμή που ανέλαβαν την ομάδα μας είχαν συνηθίσει σε δυνατές μεταγραφές με παίκτες γεμάτους από εμπειρίες και ψημένους στα δύσκολα. Βέβαια τόνιζαν την ομάδα και με παίκτες από τις μικρές εθνικές ομάδες έχοντας στο νού τους και το αύριο. Ποτέ όμως δεν δώθηκε η δυνατότητα στους πιτσιρικάδες να μας δείξουν αν αξίζουν.

Στο βωμό της κατακτήσεως του πρωταθλήματος κάηκαν πολλοί τέτοιοι.

Η τελευταία απώλεια πρωταθλήματος έφερε τον Ολυμπιακό μας στο κρισιμότερο σταυροδρόμι της ιστορίας του.

Η χρονιά ξεκίνησε κυριολεκτικά στα βουβά για τον Ολυμπιακό.

Δίχως τυμπανοκρουσίες, χωρίς τις "παχιές" δηλώσεις των προηγούμενων ετών.

Παιχνίδι με παιχνίδι η ομάδα προσπαθούσε να βαδίσει σε καινούρια μονοπάτια, άγνωστα για τους περισσότερους παίκτες τις μιας και απαρτιζόταν από νεαρά ως επί το πλείστον και αμούστακα παιδιά, στα βαθιά νερά της Euroleague.

Ο όμιλος στον οποίο κληρώθηκε στην πρώτη φάση, υπό διαφορετικές συνθήκες, θα έβρισκε την ομάδα μας πρώτη και αήττητη. Τώρα όμως κάθε παιχνίδι ηταν πόλεμος για αυτήν.

Παρόλα αυτά κατάφερε και έδειξε σθένος και το πάλεψε μέχρι τέλους. Σίγουρα έχασε και κάποια παιχνίδια στις λεπτομέρειες όμως για πρώτη φορά καταλάβαμε πως κάτι καλό φτιάχνεται αλλά θα πρέπει να βοηθηθεί με τις απαραίτητες προσθήκες.

Στην κλήρωση του ΤΟΡ 16 είπαμε όλοι μας, σημειωτέων και η αφεντιά μου, ωραία τώρα ας απολαύσουμε τα παιχνίδια, θεωρώντας πως έχοντας στον όμιλο το πρώτο φαβορί για την κατάκτηση του Ευρωπαϊκού, την CSKA Moscow, αλλά και δύο τουρκικές ομάδες οι οποίες έχουν ρίξει τρελά ποσά για την ενίσχυσή τους, το πιθανότερο θα ήταν η δεύτερη θέση να παιζόταν ανάμεσα τους.

Παρόλα αυτά διαψευστήκαμε ευχάριστα, βλέποντας έναν ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ να παλεύει όλα τα παιχνίδια του, να παίζει ένα μπάσκετ, τηρουμένων των αναλογιών, όμορφο, να νικά μέσα έξω την EFES, να χάνει από την GALATASARAY στην Κωνσταντινούπολη στην παράταση, και να παλεύει σαν θηρίο στο ΣΕΦ με την ρωσική αρκούδα, στην οποία και υπέκυψε φυσιολογικά.

Και τα κατάφερε αυτά με ένα ρόστερ που δυστυχώς δεν του είχαμε δώσει την πρέπουσα προσοχή όλη τη χρονιά, που τους αγνοούσαμε επιδεικτικά με την μη παρουσία μας στο γήπεδο.

Ποιος δεν θυμάται άραγε τις άδειες εξέδρες στο παιχνίδι με την FENERBAHCE???????

Όμως αυτά τα αμούστακα ως επί το πλέιστων παιδιά, μας έδειξαν το ταλέντο και την ποιότητα που έχουν και μας έκαναν όλους να τους προσέξουμε και να ανασκευάσουμε για όσα είχαμε υποτιμητικά πει.

ΜΑΓΚΙΑ ΤΟΥΣ και ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ

Σίγουρα πλέον στην καρδιά των ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ βρίσκεται αυτή η ομάδα, διαγράφοντας το παρελθόν των ακριβοπληρωμένων σταρ που δεν κατάφεραν κάτι σε σχέση με τα χρήματα που έπαιρναν.

Χαίρομαι όταν βλέπω στην ομάδα να παίζει η νέα γενιά του ελληνικού μπάσκετ, ο ΣΛΟΥΚΑΣ, ο ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ, ο ΚΑΤΣΙΒΕΛΗΣ, ο ΜΑΝΤΖΑΡΗΣ, καθοδηγούμενοι από τον αρχηγό μας το ΜΠΙΛΑΡΟ που θα τους βοηθήσει να φέρουν την ομάδα εκεί που της αξίζει και της αρμόζει.

Σίγουρα η SIENA είναι μια πολύ δυνατή και έμπειρη ομάδα, την οποία θεωρούν ως το πρώτο φαβορί για την πρόκριση, όμως ποιος μπορεί να αρνηθεί την ελπίδα στο όνειρο της πρόκρισης για τα μωρά του ΘΡΥΛΟΥ???????

Που πλέον τα μωρά του έγιναν ΑΝΤΡΕΣ!!!!!!!!!!!!!!

Πάμε λοιπόν να δούμε τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ μας όπως τον ονειρευόμαστε και ότι γίνει.

ΠΑΜΕ ΡΕ ΘΡΥΛΕ
Manu7
Μπας και πρέπει να ξεκινήσουμε να μιλάμε για τα ματς με τη Σιένα?

Το μόνο που ζητάω εγώ από τους παίχτες είναι να τα δώσουν όλα.
Να κάνουν τη ζωή των Ιταλών όσο πιο δύσκολη γίνεται.Να τους βγει η ψυχή ρε αδερφάκι μου για να μας αποκλείσουν!

Όπως μας έκαναν και αυτοί πέρυσι.Βέβαια αυτοί την πήραν την πρόκριση,εμείς πολύ δύσκολα...

Μου έχει καρφωθεί στο μυαλό ότι θα κάνουμε ένα διπλό... icon_drunk.gif Τώρα με ποιον τρόπο μπορεί να γίνει αυτό,άστο...tongue.gif

Θεωρώ ότι δεν μας ταιριάζει η Σιένα.Ειδικά τον Μακάλεμπ δεν βρίσκω ποιος μπορεί να τον αναχαιτίσει...
Σίγουρα όμως στους ψηλούς θα πέσει πολύ ξυλίκι... cool.gif
Αλλά φέτος είναι περισσότερο ενισχυμένη και παίζει πολύ πιο όμορφο μπάσκετ οπότε μας δίνω ένα 20% για να περάσουμε.
Anaz
Να πω την αληθεια μου, δεν μου καθεται καλα που αυτο το τοπικ ειναι σε αυτο το subforum, κι οχι στου Ολυμπιακου...
Vagouridis
3-2 θα περασει ο Ολυμπιακος .Ετσι για το περσυνο γαμωτο που τον απεκλεισε, και γιατι γουσταρv να δω και τις 2 ελληνικες ομαδες στο F4.
kseplenhs
QUOTE(Manu7 @ Mar 16 2012, 22:44 ) *
Μου έχει καρφωθεί στο μυαλό ότι θα κάνουμε ένα διπλό... icon_drunk.gif Τώρα με ποιον τρόπο μπορεί να γίνει αυτό,άστο...tongue.gif

και εγώ πιστεύω πως θα κάνουμε ένα διπλό αλλά νομίζω πως θα κάνουν και αυτοί tongue.gif

Πάντως σαν ζευγάρι το προβλέπω κάτι σαν το λιμοζ-ολυμπιακός το 1993.Τότε με ομηρικές μάχες και τον πασπαλ' να πατάει γραμμή.Οτι θυμάμαι χαίρομαι,το ξέρω...
sacarame
QUOTE(Anaz @ Mar 17 2012, 06:02 ) *
Να πω την αληθεια μου, δεν μου καθεται καλα που αυτο το τοπικ ειναι σε αυτο το subforum, κι οχι στου Ολυμπιακου...



Απλά σκέψου ότι θα ήταν "πιο άσχημο" να έχουμε εδώ τους 2 προημιτελικούς των άλλων ομάδων, και τους "ελληνικούς" στα τόπικ των ομάδων από την στιγμή που μιλάμε για την ίδια διοργάνωση...

Οπότε κάναμε το θεωρητικά πιο σωστό..Τα τόπικς σε αυτό το σαμπ, αλλά και παραπομπή στα σαμπς των ομάδων για να τα βλέπουν όλοι....
Anaz
QUOTE(sacarame @ Mar 17 2012, 14:50 ) *
Απλά σκέψου ότι θα ήταν "πιο άσχημο" να έχουμε εδώ τους 2 προημιτελικούς των άλλων ομάδων, και τους "ελληνικούς" στα τόπικ των ομάδων από την στιγμή που μιλάμε για την ίδια διοργάνωση...

Οπότε κάναμε το θεωρητικά πιο σωστό..Τα τόπικς σε αυτό το σαμπ, αλλά και παραπομπή στα σαμπς των ομάδων για να τα βλέπουν όλοι....
δικιο εχεις. Απλα θα προτεινα τουλαχιστον η παραπομπη στο αλλο τοπικ να ειναι pinned, αν γινεται.
jovan
Ψήφισα 3-1 .
Πιστεύω θα χάσουμε τα 2 παιχνίδια στη Σιένα και σχετικά εύκολα και θα κέρδισουμε δύσκολα το 1 παίχνιδι στο ΣΕΦ
αλλά μέχρι εκέι στο 4 δεν το βλέπω.... sad.gif
j-kidd13
Δυσκολα πιστευω οτι ο Ολυμπιακος θα περασει στο φαιναλ φορ....
Προβλεψη μου ειναι Σιενα στα 5 παιχνιδια....
T.W.Is.M.
QUOTE(j-kidd13 @ Mar 17 2012, 23:06 ) *
Δυσκολα πιστευω οτι ο Ολυμπιακος θα περασει στο φαιναλ φορ....
Προβλεψη μου ειναι Σιενα στα 5 παιχνιδια....


Προβλεπεις δηλαδη σειρα σαν αυτη του 2006 με τη Μακαμπι, που χαθηκε στο τριτο ματς με το αστοχο τριποντο του Παπαμακαριου? Εγω νομιζω οτι το πιο πιθανο σκορ ειναι 3-1 για τη Σιενα. Θεωρω δυσκολο να κανουμε διπλο στην Ιταλια και θεωρω δυσκολο αν εχει γινει το 2-0 να κερδισουμε 2 ματς εδω.
Αν κερδισουμε παιχνιδι εκει, αλλαζει ολη η σειρα, οπως αλλαξε περσι μετα το διπλο της Σιενα στο ΣΕΦ. Βεβαια η διαφορα δυναμικοτητας ειναι μεγαλυτερη απ οτι περσι, οποτε ειναι πιο δυσκολο για τον Ολυμπιακο να παρει 2 ματς σε 3 μερες. Το παιχνιδι για μπρεικ παντως δεν ειναι το 1ο, αλλα το 2ο, αν θελει να εχει πιο πολλες πιθανοτητες προκρισης, και μετα να παιξει τη μιση προκριση στην εδρα του στο 3ο ματς.
Για να μπορεσουμε παντως να εχουμε πιθανοτητες προκρισης, θα πρεπει να αντεξουμε στο ξυλο κατω απ το καλαθι και να κερδισουμε τις μαχες εκει. Για το ΜακΚαλεμπ δε βλεπω αμεση λυση, αλλα αν περιοριστουν οι υπολοιποι, ας παει να κερδισει μονος του...
LFO
3-0 Σιενα . sad.gif

Αυτή την αισθηση εχω...
phoenix_93
QUOTE(LFO @ Mar 19 2012, 14:21 ) *
3-0 Σιενα . sad.gif

Αυτή την αισθηση εχω...


Δεν φοβάμαι τίποτα, είμαι ελεύθερος...
natouralistis
Πέρυσι τέτοια εποχή ο Ολυμπιακός περίμενε τη Σιένα στο ΣΕΦ με πλεονέκτημα έδρας για μια θέση στον ήλιο..
1ο μάτς το εξωπραγματικό 89-41!

Ποιός πίστευε τότε ότι αυτή η ομάδα ήταν ικανή να αποκλείσει τον Ολυμπιακό? Κι όμως συνέβη.

Φέτος ο ρόλος του φαβορί έχει περάσει στους Ιταλούς,και λόγω του πλεονεκτήματος της έδρας και λόγω ρόστερ.

Αντίστοιχα με πέρυσι λοιπόν, ελπίζω να προκύψει έκπληξη, να σπάσει η έδρα των σφίχτερ και ο Θρύλος να βρεθεί στη χώρα που συνήθως παίζει διαστημικό μπάσκετ!
Manu7
Σιένα γενικά έχω παρακολουθήσει σε περίπου 4 αγώνες...

Οι παίχτες που κάνουν τη διαφορά και τραβάνε σε σκοράσισμα κάνουν μπαμ:Μακάλεμπ που δεν σταματίεται,ο Άντερσεν, ο Ξιστόφ(μεγάλη καψούρα και οι 2) και λιγότερο ο Ρακόσεβιτς.Απλά ο τελευταίος παίρνει και πολλές δημιουργικές προσπάθειες καθώς ιδιαίτερα όταν ήταν τραυματίας ο Μακάλεμπ έπαιζε άσσος.Κάτι τέτοιο συνεχίστηκε και στο τοπ 16 παίρνοντας αρκετό χρόνο από τον Ζήση βγάζοντας και κάποιες ασσίστ παραπάνω σε σχέση με την κανονική περίοδο.Ωστόσο δεν είναι το πολυβόλο που είχαμε συνηθίσει στην επίθεση.Βέβαια πότε φοβηθήκαμε τον Ρακόσεβιτς για να το κάνουμε τώρα?Ίσως η παρουσία του Μακάλεμπ τον κάνει πιο απρόβλεπτο πλέον.

Από τους υπόλοιπους ο Στόουνρουκ και ο Μος είναι οι γνωστοί αντιτουριστικοί τύποι που προορίζονται για το χαμαλίκι και τη βρώμικη δουλειά.Εμ έλα όμως που ο δεύτερος πλέον τα παστελώνει και στην επίθεση άνετα?Έχει 12,2 πόντους στο τοπ 16 και 10/21 τρίποντα και 11.3 ranking.Παίρνει και αρκετές προσπάθειες ο άτιμος...Οπότε προβλέπω τρελή αγανάκτηση όποτε θα ευστοχεί γιατί δεν τον έχουμε συνηθίσει...Ο δε Ζήσης είναι ο κλασσικός Ζήσης.....Τον ξέρουμε όλοι.Για μένα είναι ο Μάντζαρης της Σιένα σε καλύτερη και πιο πλήρη μορφή.Δεν το λέω υποτιμητικά.Αναφέρομαι στις δουλειές του στο γήπεδο.Άλλωστε παραδέχομαι ότι ο Βαγγέλης τον τελευταίο μήνα κάνει καλά παιχνίδια.

Παρότι ο Καουκένας τραυματίστηκε, η Σιένα πήρε τον 35χρονο Θόρτον ο οποίος έχει ένα 8,7 μ.ο. στο τοπ 16 αλλά σίγουρα τον Λιθουανό θα τον φοβόμουν πολύ περισσότερο.Μάλιστα ο Αραντόρι ο οποίος ήταν καλός στην κανονική περίοδο και μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση στο τοπ 16 παραγκωνίστηκε μάλλον λόγω της έλευσης του Θόρτον και έτσι αυτός μαζί με τους Λεχτάλερ,Καραρέτο,Ρες και Μικελόρι δεν νομίζω να μας επιφυλάσουν ιδιαίτερες εκπλήξεις...

Το πιο αξιοσημείωτο όμως είναι η εξαιρετική διαχείρηση χρόνου από τον Πιανιτζάνι.Ο Μακάλεμπ παίζει κάπου 26 λεπτά μ.ο. στο τοπ 16 όπως και τα υπόλοιπα βασικά εργαλεία.Οπότε καταλαβαίνετε την άνεση να παίξει άπειρο ξυλο.
Είναι πολύ δυνατή στο 1 και 4 δηλαδή.Δεν παίρνει σκορ από το 5 αλλά το αναπληρώνει με ολίγον από 2 και 3.

Προσωπικά όποτε την παρακολούθησα έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος από το μπασκετικό θέαμα που προσέφερε η συγκεκριμένη ομάδα.

Πρόβλεψη 3-1.
SG3ptshooter
QUOTE(Manu7 @ Mar 20 2012, 02:10 ) *

η Siena είναι μεν πολύ καλύτερα από πέρυσι, αλλά η frontline μπορεί να πάθει σοβαρή ζημιά επιθετικά, τόσο με plays που θα εκμεταλλεύονται τη διαφορά ταχύτητας του G-Print απ' τον Ξυστό όσο και την όχι-ακριβώς-γρήγορη/lockdown άμυνα του Andersen. Γι' αυτό και παρότι προφανώς είναι φαβορί η Siena δε θεωρώ καθόλου εύκολη τη σειρά για τους Ιταλούς ή την πρόκριση τελειωμένη υπόθεση.

Ο Rakocevic δεν είναι εκεί για να κάνει τη διαφορά, ούτε ο Bootsy, ούτε ο Ζήσης. Σίγουρα θα ρισκάρετε αρκετά σε αυτούς για να γίνει όσο το δυνατόν πιο δύσκολο το να έρθει σκορ απ' το Bo. Το πρόβλημα είναι ότι κανείς τους δεν είναι αμελητέα ποσότητα, δεν τους αντιμετωπίζεις ως ηγέτες μιας ομάδας με περιορισμένες δυνατότητες που τους δίνουν τα κλειδιά στην επίθεση, αλλά ως πιόνια μιας αρκετά πλήρους περιφέρειας. Κι ακόμη και το βάθος του πάγκου που αναφέρεις εγώ δεν το θεωρώ ακίνδυνο, ακόμα θυμάται ο κάθε Παναθηναϊκός εδώ μέσα πως είχε χαθεί ένα ματς στην Ιταλία με τα τρίποντα του Κάρα-ρέτο. Αυτό ήταν και η αφορμή να γράψω 2 σειρές ενώ βλέπω και στριμ άλλωστε. icon_drunk.gif

Αν είχαν και το Θεό το Rimas θα έλεγα και 3-0 έτσι για τη Λιθουανία, αλλά το βλέπω για 3-1 ή 3-2 με διπλό/διπλά, ο Ολυμπιακός δεν πρέπει να δείξει έλλειμμα στο να παλέψει, που ως τώρα το κάνει καλά στο δεύτερο μισό της σεζόν, και η Siena δεν πρέπει να υπερτιμήσει τις δυνάμεις της, ακόμα κι αν είναι με πλεονέκτημα και βελτιωμένη και φαβορί κλπ παραμένει μια ομάδα με δεδομένη φιλοσοφία που δε χωρά όμως χαλάρωση, τα βλέπω και στο ΟΑΚΑ κάθε top 16. tongue.gif
Manu7
QUOTE(SG3ptshooter @ Mar 20 2012, 02:46 ) *
1)η Siena είναι μεν πολύ καλύτερα από πέρυσι, αλλά η frontline μπορεί να πάθει σοβαρή ζημιά επιθετικά, τόσο με plays που θα εκμεταλλεύονται τη διαφορά ταχύτητας του G-Print απ' τον Ξυστό όσο και την όχι-ακριβώς-γρήγορη/lockdown άμυνα του Andersen. Γι' αυτό και παρότι προφανώς είναι φαβορί η Siena δε θεωρώ καθόλου εύκολη τη σειρά για τους Ιταλούς ή την πρόκριση τελειωμένη υπόθεση.

2)Ο Rakocevic δεν είναι εκεί για να κάνει τη διαφορά, ούτε ο Bootsy, ούτε ο Ζήσης. Σίγουρα θα ρισκάρετε αρκετά σε αυτούς για να γίνει όσο το δυνατόν πιο δύσκολο το να έρθει σκορ απ' το Bo. Το πρόβλημα είναι ότι κανείς τους δεν είναι αμελητέα ποσότητα, δεν τους αντιμετωπίζεις ως ηγέτες μιας ομάδας με περιορισμένες δυνατότητες που τους δίνουν τα κλειδιά στην επίθεση, αλλά ως πιόνια μιας αρκετά πλήρους περιφέρειας. Κι ακόμη και το βάθος του πάγκου που αναφέρεις εγώ δεν το θεωρώ ακίνδυνο, ακόμα θυμάται ο κάθε Παναθηναϊκός εδώ μέσα πως είχε χαθεί ένα ματς στην Ιταλία με τα τρίποντα του Κάρα-ρέτο. Αυτό ήταν και η αφορμή να γράψω 2 σειρές ενώ βλέπω και στριμ άλλωστε. icon_drunk.gif

3)Αν είχαν και το Θεό το Rimas θα έλεγα και 3-0 έτσι για τη Λιθουανία, αλλά το βλέπω για 3-1 ή 3-2 με διπλό/διπλά, ο Ολυμπιακός δεν πρέπει να δείξει έλλειμμα στο να παλέψει, που ως τώρα το κάνει καλά στο δεύτερο μισό της σεζόν, και η Siena δεν πρέπει να υπερτιμήσει τις δυνάμεις της, ακόμα κι αν είναι με πλεονέκτημα και βελτιωμένη και φαβορί κλπ παραμένει μια ομάδα με δεδομένη φιλοσοφία που δε χωρά όμως χαλάρωση, τα βλέπω και στο ΟΑΚΑ κάθε top 16. tongue.gif


1)Συμφωνώ για τη φροντ λάιν.Είναι το ευάλωτο σημείο τους.Επιθετικά ιδίως η θέση 5.Αμυντικά υστερούν λίγο στο 4.Αλλά μόνο ο Πρίντεζης μπορεί να τους παίξει 1vs1 επιθετικά.Αμυντικά ματσάρουμε καλά στους ψηλούς γενικότερα.Ακόμη και ο Χάινς όταν θα βρίσκει τον Στόουνρουκ απέναντι του θα βρει κάποιον στα μέτρα του ο οποίος δεν θα τον παίξει με πλάτη.Ενώ ο Άντιτς είναι ό,τι πρέπει απέναντι σε Ξυστόφ και Άντερσεν.Ο καλός φυσικά Σκοπιανός...Ο Ρες και ο Λεχτάλερ εντάξει είναι αναχαιτίσιμοι.Με αυτούς το πρόβλημα είναι το στραβό κεφάλι του Χάιντς που θα προσπαθεί να καρφώσει στα μούτρα τους...Αλλά γενικά παιζουν και με Άντερσεν και Ξυστόφ μαζί οπότε πάλι ο Χάινς θα έχει μικρότερο μειόνεκτημα.Καλά για τον Ντορσι δεν το συζητάω.Επιθετικά όμως δεν απειλουν οι παίχτες μας 1vs1 (πλην Πρίντεζη) οπότε αντίστοιχα τα αμυντικά τους μειονεκτήματα δύσκολα να φανούν...

2)Συμφωνώ για τα πρώτα που λες.
Δεν θεωρώ ακίνδυνο το βάθος πάγκου.Πάγκος είναι και ο Ζήσης,ο Θόρτον,ο Ξυστόφ όταν έρχεται από κει.Θεωρώ ακίνδυνους τους Ιταλούς.Φοβάμαι κάποιο ξεπέταγμα του Αραντόρι όπως είχα πει γιατί είδα ωραία πράγματα από αυτόν αλλά πλέον παίζει ελάχιστα.Άντε και τον Ρες με το ζόρι.Αλλά οι υπολοιποι είναι πολύ μέτριοι.Και συγγνώμη δηλαδή αλλά αυτός ο Καραρέτο σας έχει γίνει ψύχωση με το συμπάθιο από εκείνα τα 5 τρίποντα (σε ματς κανονικής περιόδου αν δεν κάνω λάθος!:P) που παίζει να ήταν το μόνο κάλό ματς της ζωής του tongue.gif.

Το καλό για τη Σιένα είναι ότι η τετράδα Μακάλεπμ,Άντερσεν,Λαβρίνοβιτς,Μος εμφανίζουν μια αξιοσημείωτη σταθερότητα επιθετικά οπότε αυτό είναι ένα τεράστιο πλεονέκτημα.Ο Ολυμπιακός θα πρέπει σε κάθε ματς να βγάζει λαγό από το καπέλο.
Το καλό για μας είναι ότι τον τελευταίο μήνα αυτό συνέβαινε και σιγά σιγά κάποιοι παίχτες γίνονται και σταθεροί.Ένα πράγμα σαν τον Καλάθη και τον Σάτο πέρυσι τέτοια εποχή που από τότε και έπειτα δεν κατέβηκαν ποτέ από το επίπεδο που ανέβηκαν.

3)Σωστά μιλάς.wink.gif.
tzagasdog
link please
frenchman7
moi aussi please smile.gif
Zoys
Κι εγώ ρε guys θα το εκτιμούσα.
ALdaperan
και εδω ενα αν μπορείτε
phoenix_93
Ανοίγω μπουκλαι όταν χάσει σουτ ο Άντερσεν.
Badass
Κι σε μενα ρε παιδια αν μπορει καποιος για link γιατι τα σταθερα μου τα εχουν παιξει
Badass
Manu7 εχεις δικιο. Σε λαθος τοπικ γραφαμε
pete7
καλα παμε μεχρι τωρα

πολυ γρηγορη ομαδα πρωτη φορα την βλεπω φετος
Nuntius
Hook - alley oop pass πρώτη φορά βλέπω tongue.gif
ViC
would kill for a link... hammer.gif
Badass
QUOTE (ViC @ Mar 21 2012, 22:21 ) *
would kill for a link... hammer.gif


Κι εγω επισης rolleyes.gif

belalik
Μπείτε http://www.sportlemon.tv και από εκεί θα βρείτε λινκς .. Ψαχτε basketball κλπ

Δυστυχώς μόνο με ιταλική μετάδοση και φωναζουν συνεχεια .. Προσπαθώ να βρω κανα αγγλικο αλλα δεν ..
Nuntius
QUOTE (belalik @ Mar 21 2012, 22:26 ) *
Δυστυχώς μόνο με ιταλική μετάδοση και φωναζουν συνεχεια .. Προσπαθώ να βρω κανα αγγλικο αλλα δεν ..


Εγώ δεν έχω ήχο στον υπολογιστή μου οπότε δεν με νοιάζει καν tongue.gif
rankin
Αυτο το φυσέκι, ο Νίκοςοζήσηςοκουμπαροςτουβασίλη, κάθε μέρα που περνάει γίνεται και χειρότερος...
Ε το μπαγάσα... έχει χάσει και άλλο απο ταχύτητα και έχει γίνει σαν μαουνα!
Σε σπριντ κερδίζει μονο τον χαλπερίν !!!
a.car
QUOTE(belalik @ Mar 21 2012, 22:26 ) *
Μπείτε http://www.sportlemon.tv και από εκεί θα βρείτε λινκς .. Ψαχτε basketball κλπ

Δυστυχώς μόνο με ιταλική μετάδοση και φωναζουν συνεχεια .. Προσπαθώ να βρω κανα αγγλικο αλλα δεν ..



ένας Ιταλός και ένας Ιταλός Γιατζόγλου( μιλάει ιταλικά με αμερικάνικη προφορά)?
shtarkws
Καλός ολυμπιακός λόγω πριντεζη στην επίθεση,τραγικός στην άμυνα.Κακοί Σπανούλης κεσελ λο,πάντως αν το πιστέψει ο ολυμπιακός μπορεί να το πάρει
jovan
QUOTE(a.car @ Mar 21 2012, 22:36 ) *
ένας Ιταλός και ένας Ιταλός Γιατζόγλου( μιλάει ιταλικά με αμερικάνικη προφορά)?

Χαχαχα και έγω αυτό παρατήρησα!!
Είναι προπόνητης πάντως..
Μήπως έιναι κανένας αμερικάνος που έμαθε ιταλικά??
Πάντως έχει τέλεια προφόρα!! 21.gif 21.gif

εντιτ:με πρόλαβε ο πετε7
Razorblade Fish
Ο σοφος παιρνει τα time-out για να σχεδιαζει σκοτωμενα τριποντα του Πριντεζη;Α ρε μαγε...Καταπληκτικος ο Χαινς,μας κρατησε στο παιχνιδι.Οι 48 ποντοι βεβαια ειναι παρα πολλοι,δεν μπορουμε να κερδισουμε με τετοια αμυνα.
shtarkws
QUOTE(a.car @ Mar 21 2012, 22:36 ) *
ένας Ιταλός και ένας Ιταλός Γιατζόγλου( μιλάει ιταλικά με αμερικάνικη προφορά)?


Guido bagatta και Dan peterson,ο δεύτερος είναι μεγάλη μορφή
tReason
To καλυτερο που κανει ο πιανιτζανι για τον οσφπ ειναι οτι εδωσε τοσο χρονο στον ζηση για να πεταξει τα
συνηθη τουβλα του...
Η σιενα ειναι καλυτερη ομαδα εχει το προβαδισμα για την νικη σημερα...
pete7
προπονητης ειναι οχι παικτης σωστα
frenchman7
Ρε ο Βουκσεβιτς είναι αυτός?
rankin
Ο Ολυμπιακός κατα διαστήματα έχει παίξει καλές άμυνες.
Το αμυντικό του πρόβλημα επικεντρώνεται, και πάλι κατα διαστήματα, στις κακές επιστροφές στο transition και στο γεγονός οτι έχει χάσει αρκετά αμυντικά ριμπάουντ..
και φυσικά στο οτι έχει αποτυχει να ελεγξει τον ρυθμό

γενικά ο Ολυμπιακός αν συνεχίσει έτσι, χάσει - κερδίσει, θα εχει δειξει ενα καλό και ανταγωνιστικό προφίλ
Περσι με πολλαπλάσιο μπάτζετ και πλεονεκτημα έδρας, έδειχνε εικόνα παρθεναγωγείου.
Τουλάχιστον φέτος παίζουν παραπάνω απο τις ικανότητες τους και ικανοποιούν με την μαχητικότητα τους... Επιτυχία ειναι, αν μη τι άλλο
jovan
QUOTE(Razorblade Fish @ Mar 21 2012, 22:39 ) *
Ο σοφος παιρνει τα time-out για να σχεδιαζει σκοτωμενα τριποντα του Πριντεζη;Α ρε μαγε...Καταπληκτικος ο Χαινς,μας κρατησε στο παιχνιδι.Οι 48 ποντοι βεβαια ειναι παρα πολλοι,δεν μπορουμε να κερδισουμε με τετοια αμυνα.

Το ίδιο δεν είχε κάνει με τον ΠΑΟ που κατέληξε σε τάπα του Μπατίστ?? angry_red.gif angry_red.gif
Badass
Ευχαριστω τα παιδια για τα λινκ. Το κακο ειναι πως τα ηξερα αυτα και δεν επιαναν. Μονο τα 30 τελευταια δευτερα ειδα. Ας ελπισω να παει καλα στο δευτερο
pain of salvation
-τραγική άμυνα
-όλα τα αμφισβητούμενα σφυριγματάκια τα έχουν πάρει οι Ιταλοί
-τα καλάθια της Σιένα είναι κυρίως από προσωπικές ενέργειες
-επιτέλους λίγο Rankin στα ποστς
Zoys
Μετά το εύστοχο τρίποντο ο Κέσελ έφαγε μια ξεγυρισμένη τάπα και κατάφερε να με εκνευρίσει πάλι... Τραγική επιλογή να προσπαθήσει για σουτ ενώ ακολουθούσε η άμυνα της Σιένα από πίσω και ενώ έχουμε πάρει κεφάλι στο σκορ.
Nuntius
Τι επικό μαλλί ο Moss και ο Stonerook smiley.gif
Razorblade Fish
Και αυτος ο φλωρος ο Αντερσεν σημερα βρηκε να τα βαζει ολα.40% σουταρει ολη τη χρονια,80% σημερα.Ο Πριντεζης παααααλι ξεχασμενος στον παγκο...
phoenix_93
Σκέψου αυτοί τι θα λένε για το Κέσελ.
kotzito
Πανω που πετυχαινουμε 2-3 καλαθια και περναμε μπροστα,αρχιζουμε τις χαζομαρες και σε επιθεση και σε αμυνα και οχι μονο χανουμε το προβαδισμα αλλα φτιαχνουν και διαφορα.

Ο Ολυμπιακος παντως μεχρι τωρα εχει παιξει καλυτερα απ'οτι θα περιμεναμε.Δυσκολο βεβαια να κερδισουμε με τον Andersen on fire,αλλα ποτε δεν ξερεις.
Razorblade Fish
Ο Αντιτς κανει τα πιο χαζα φαουλ σε ολη τη γη
Zoys
Ο Μάντζαρης σε 12 λεπτά συμμετοχής στο απόλυτο 0 με τον Σλούκα διαρκώς στον πάγκο...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.