Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Παναθηναϊκός - ΤΣΣΚΑ Μόσχας
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ > Older Tournaments > Final 4 Athens 2007
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
morfi
Ανασφάλειες έχεις και έκανες δύο φορές το ίδιο ποστ ?
suspect
Υπαρχουν παιχνιδια που σηκωνουν μεγαλη αναλυση.
Συμπερασματα, ποικιλα σχολια, τεχνικες, τακτικες και πολλα συναφη.
Ο τελικος με την ΤΣΣΚΑ ηταν από τους αγωνες που σε αφηνουν αφωνο.

Παρακολουθω από το 1988 τα final 4 και ειμαι πεπεισμενος πως ειχαμε τη χαρα να ζησουμε τον καλυτερο τελικο.
Μεγαλες ομαδες, μεγαλο μπασκετ, ενας τελικος που τα ειχε όλα.

Υψηλο σκορ, θεαμα, τακτικη, εξαιρετικες αμυντικες προσπαθειες, μεγαλες αθλητικες προσωπικοτητες, αγωνια, ενταση, τσαμπουκας και το τελος βρηκε τη μεγαλυτερη ελληνικη ομαδα στο μπασκετ να σηκωνει την κουπα.

Επειδη η ΕΡΤ μεταδιδει και αγωνες του ΝΒΑ αρκετους από τους οποιους εχω δει, ειμαι σιγουρος ότι σε επιπεδο μπασκετ και αναφερομαι στο κατεξοχην αθλημα και όχι στο τσιρκο μεντρανο, ο τελικος ηταν ανωτερος από πολλες αμερικανιες.

Μερικα σημεια που θελω να θιξω είναι τα εξης:

1. ο Ομπραντοβιτς αγγιζει τον ορισμο της θρυλικης προσωπικοτητας στο αθλημα που εχει αφησει ανεξιτηλη της σφραγιδα του. Στον ημιτελικο με την Ταου ειχε σημαντικη συμμετοχη στη νικη. Στον τελικο όμως παραλιγο να τον χασει μονος του καθως στην αρχη του β ημιχρονου γυρισε την ομαδα με 4 κοντους και η διαφορα των 10 ποντων πεταξε. Τελος καλο όλα καλα, αλλα ενδεικτικο του ενας τελικος κρινεται σε μια κλωστη..
2. η μεγαλη διαφορα του ποδοσφαιρικου παναθηναϊκου με τον μπασκετικο φανηκε στη ( αν το δει κανεις επιφανειακα ) σχεδον γελοια περιφορα του τροπαιου από τον Θαναση Γιαννακοπουλο. Κι όμως, η αγαπη, το μερακι, η τιμη στην ιστορια και το συναισθημα περαν φυσικα της μεγαλης αξιας είναι τα στοιχεια που εχουν κανει μεγαλυτερη και από αυτή του Αρη, την αυτοκρατορια του ΠΑΟ. Στοιχεια που για τον ποδοσφαιρικο παναθηναϊκο αποτελουν αστροφυσικες εξισωσεις και παρα το μεγαλυτερο από ολους μπατζετ του, φετος ηταν ο χειροτερος της δεκαετιας.
3. η απαντηση στο ερωτημα Διαμαντιδης ή Παπαλουκας δοθηκε ξεκαθαρα στον τελικο. Ο Διαμαντιδης είναι τρομακτικος παικτης μεσα στο παιχνιδι. Ο Παπαλουκας είναι ΤΟ παιχνιδι.
4. MVP για τον ΠΑΟ ηταν ξεκαθαρα ο Σισκαουσκας. Ο Λιθουανος ηταν καθοριστικος στο παιχνιδι μετα τους αριθμους. Οι αμυντικες τοποθετησεις του, τα σημαντικα ριμπαουντ και κυριως ότι ειχε το καθαρο μυαλο και το σθενος να κανει διεισδυσεις παιρνοντας φαουλ, φθειροντας την αντιπαλη αμυνα, δινοντας ποντους από το πουθενα στον ΠΑΟ όταν όλα τα επιθετικα συστηματα κολλησαν και χρειαστηκε η ατομικη πρωτοβουλια, ηταν καταλυτικη η συμμετοχη του.
5. Θα αφησει εποχη αυτό που ειπε ο Ντικουδης περι Λαρισας. Μπορει η κουπα να τα σκεπασε όλα αλλα φιλτατε Ντικ ηταν χοντρο αυτό μεσα στη βαζελοφωλια να πανηγυρισεις επιτυχια αντιπαλου. Μπορει να κανω λαθος ( κατι που δεν γινεται συχνα χο χο χο ) αλλα αν ο Ντικ κανει 3 συνεχομενες μετριες εμφανισεις ή ο ΠΑΟ κανει μερικες ηττες, θυμηθειτε πως πρωτος αυτος θα φαει το κραξιμο.



Μπραβο στην Παναθα, τους θαυμασα, τους ζηλεψα και πανηγυρισα.
Τιμη μας και χαρα μας να εχουμε τετοια ομαδα στην Ελλαδα και να βλεπουμε υψηλου επιπεδου μπασκετ.
Air Kef
77.gif



QUOTE
3. η απαντηση στο ερωτημα Διαμαντιδης ή Παπαλουκας δοθηκε ξεκαθαρα στον τελικο. Ο Διαμαντιδης είναι τρομακτικος παικτης μεσα στο παιχνιδι. Ο Παπαλουκας είναι ΤΟ παιχνιδι.


Μου το ειπε ο θρυλος7 χωρίς να μου πει ποιος το ειπε.Με το που λεει suspect,μου ήρθε στο μυαλο "ποιος άλλος;" wink.gif smile.gif
thrylos7
Τόσες αναλύσεις έχουμε κάνει για το δίδυμο (όχι μόνο στο Final 4), αλλά μόνο αυτή η ατάκα τις καλύπτει όλες! 41.gif

Συμφωνώ απόλυτα! Αυτό ισχύει, αυτή τη στιγμή...
soz
Απο πότε ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ είναι οι θεατρινισμοί,τα σκετσάκια και οι βουτιές;;
Χαίρομαι που δεν υπάρχει περίπτωση ΠΟΤΕ ο μητσάρας να πέσει σε αυτό το επίπεδο.

Κατά τα άλλα συμφωνώ κ εγω με τα παραπάνω.
panos75
QUOTE
Απο πότε ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ είναι οι θεατρινισμοί,τα σκετσάκια και οι βουτιές;;
Χαίρομαι που δεν υπάρχει περίπτωση ΠΟΤΕ ο μητσάρας να πέσει σε αυτό το επίπεδο.


blink.gif blink.gif blink.gif

68.gif 68.gif 68.gif
liolias
Μπραβο στον Παο που καταφερε να κερδισει σε ενα τοσο δυσκολο αγωνα που κριθηκε στο καλαθι!
dizzy_fingers
QUOTE(soz @ May 16 2007, 05:21 AM) *
Χαίρομαι που δεν υπάρχει περίπτωση ΠΟΤΕ ο μητσάρας να πέσει σε αυτό το επίπεδο.

Πήγε ήδη 71.gif.
Κοίτα αγκωνιά στον Σμόντις wink.gif.

Πότε θα καταλάβουμε όμως ότι ένας παίχτης μπορεί να είναι μεγάλος όσο ενοχλητικός και να είναι σε μία μερίδα κόσμου λόγω των εξωαγωνιστικών του τερτιπιών?

panos75, καλό είναι η κρίση μίας άποψης να γίνεται με εποικοδομητικό τρόπο κι όχι με σκοπό αποδοκιμασίας που μεταφράζεται σε 6 smilies.
Hakeem
QUOTE(soz @ May 16 2007, 08:21 AM) *
Απο πότε ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ είναι οι θεατρινισμοί,τα σκετσάκια και οι βουτιές;;
Χαίρομαι που δεν υπάρχει περίπτωση ΠΟΤΕ ο μητσάρας να πέσει σε αυτό το επίπεδο.


εντυπωσιακό! Από όλο τον τελικό αυτό σου έμεινε από τον Παπαλουκά? Και βέβαια ήσουνα δίπλα για να δεις ποσο δυνατά τον χτύπησε στα "καρύδια" ο Μπετσίροβιτς, έτσι? Εγώ δεν ξέρω αν έκανε θέατρο ή όχι, γι'αυτό και δεν μπορώ να πάρω γνώμη. Μου αρκεί, όμως, η δήλωση του Δημητρη Παπαδόπουλου στην ΕΡΑ ΣΠΟΡ το ίδιο βράδυ, που είπε ότι "για να έπεσε κάτω ο Θοδωρής, σίγουρα υπάρχει λόγος".

Just my 2 cents...
soz
Άλλο ο τσαμπουκάς και τα νεύρα στο παιχνίδι,άλλο η υποκριτική επιπέδου αλίκης βουγιουκλάκη!!

Ίσως επειδή σιχαίνομαι τους θεατρίνους/κλάψες όταν παίζω ο ίδιος μπάσκετ,γιαυτό μπορεί να μου κακοφάνηκε 10 φορές περισσότερο απο οτι σε εσάς η συγκεκριμένη βουτιά.


Τέσπα,γούστα είναι αυτά.

PS ποτε δεν έχω πει οτι δεν θεωρώ μεγάλο παίκτη τον παπαλουκά.Μακάρι να το σήκωνε κιόλας το ευρωπαικό για να χαμογελούσε και το χειλάκι αρκετών που είναι στην πίκρα χρόνια τώρα και έβλεπαν αυτό το παιχνίδι ως μοναδική ελπίδα να ξεσαλώσουν και να πανηγυρίσουν.Αμ δε...
Air Kef
QUOTE
Ίσως επειδή σιχαίνομαι τους θεατρίνους/κλάψες όταν παίζω ο ίδιος μπάσκετ,γιαυτό μπορεί να μου κακοφάνηκε 10 φορές περισσότερο απο οτι σε εσάς η συγκεκριμένη βουτιά.


Στην θεση σου τότε θα σιχαινόμουν τον Διαμαντιδη,που για καθε φάουλ διαμαρτύρεται για κανα 2λεπτο.


QUOTE
PS ποτε δεν έχω πει οτι δεν θεωρώ μεγάλο παίκτη τον παπαλουκά.Μακάρι να το σήκωνε κιόλας το ευρωπαικό για να χαμογελούσε και το χειλάκι αρκετών που είναι στην πίκρα χρόνια τώρα και έβλεπαν αυτό το παιχνίδι ως μοναδική ελπίδα να ξεσαλώσουν και να πανηγυρίσουν.Αμ δε...



Επιτέλος ας σταματήσει αυτο το σχόλιο.Εχει ειπωθει 10 φορές σε αυτό το φόρουμ και δν προκειται κανένας να ανταπαντήσει.
soz
Οκ γν'ωμη σου και γνώμη μου.

Όσο για το σχόλιο,είμαι καινούργιος και δεν το έχω ξαναδιαβάσει αλλιώς δεν θα το επαναλάμβανα συγνώμη.
Αλλά χαίρομαι που έχουν καταλάβει και άλλοι εδω μέσα κάποια πραγματάκια.
thrylos7
Το πρόβλημα δεν είναι η επανάληψη του σχολίου αυτή καθ' εαυτή.. αλλά τ' ότι υπάρχουν ισάριθμες απαντήσεις που το καταρρίπτουν... wink.gif
NBAer
QUOTE(soz @ May 16 2007, 08:21 AM) *
Απο πότε ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ είναι οι θεατρινισμοί,τα σκετσάκια και οι βουτιές;;


Θεατρινισμοι? Οπως?
Τις διαμαρτυριες εννοεις? Αν ναι αυτο δεν ειναι θεατρινισμος αλλα ειναι διαμαρτυρια απλα.

Σκετσακια=μπηκε κατα τη γνωμη μου για να δειξεις οτι εκανε ο Παπαλουκας πολλα ασχημα, καθως μονο θεατρινισμοι και βουτιες φαινεται λιγο. biggrin.gif

Βουτιες? Δηλαδη αν πονεσε πραγματικα, τοτε η βουτια πιστευεις οτι δεν δικαιολογειται?
Μα οταν χτυπησεις σε "εκεινο" ειδικα το σημειο πρεπει να λυγισεις τα ποδια και ο πιο ευκολος τροπος ειναι να ξαπλωσεις κατω κλεινοντας τα γονατα και τα ποδια. Εσυ και μερικοι αλλοι(ή αλλος, καθως δεν θυμαμαι το πληθος) πού ξερεις οτι δεν πονεσε ο Παπαλουκας?



QUOTE
Χαίρομαι που δεν υπάρχει περίπτωση ΠΟΤΕ ο μητσάρας να πέσει σε αυτό το επίπεδο.


Λυπουμαι που θα σε πληροφορησω οτι ο ΔΔ διαμαρτυρεται πλεον σε σχεδον καθε του φαουλ για κανα μισο ή και παραπανω λεπτο.
Επισης εδωσε μια αγκωνια στον Σμοντις και αν την δεις καλα θα δεις οτι το εκανε επιτηδες!
Οποτε αυτο το ΠΟΤΕ σου, οχι μονο ΔΕΝ ισχυει αλλα μαλλον ισχυει και το αντιθετο.....


Αυτα που εγραψα εδω ειναι μια επαναληψη οσων γραφτηκαν και απο τους αλλους μετα το post σου, απλα η επαναληψη ειναι πολυ καλο πραγμα....
panos75
QUOTE
panos75, καλό είναι η κρίση μίας άποψης να γίνεται με εποικοδομητικό τρόπο κι όχι με σκοπό αποδοκιμασίας που μεταφράζεται σε 6 smilies.


1ον Μερικές φορές τα λόγια περιτεύουν όταν καλείσαι να σχολιάσεις τέτοιες απόψεις.

2ον Επικοδομητική κριτική μπορεί να γίνει μόνο όταν ο άλλος παραθέτει κάποια επιχειρήματα κι όχι όταν πετάει τσιτάτα που διάβασε στην ''Πράσινη''.

peace.gif




Υ.Γ. Ντροπή και αίσχος σε όσους τολμούν να επικρίνουν τον Άγιο Δημήτριο του ελληνικού μπάσκετ! Βρε εδώ όλοι λένε ότι είναι το καλύτερο παιδί και εσείς το αμφισβητείτε; Ε και που έριξε μερικές αγκωνίες ή διαμαρτύρεται συνέχεια τους διαιτητές τι έγινε;

Άσε που βασικά φταίνε οι αλήτες οι δημοσιογράφοι που αναφέρουν αυτά τα ασήμαντα γεγονότα αντί να μας ενημερώνουν πόσες γριές περνάει στο απέναντι πεζοδρόμιο κάθε μέρα ο Δημητράκης ή πόσα ευρώ δώρισε για την ανέγερση του νοσοκομείου ''Ελπίδα''.

smiley.gif
Anaz
Koiτα που θα τσακωθουμε για το ποιος απο τους δυο κορυφαιους Ελληνες διεθνεις και προτυπα επαγγελματια,ειναι πιο "βρωμικος".. blink.gif
Warrior
QUOTE(Anaz @ May 16 2007, 05:24 PM) *
Koiτα που θα τσακωθουμε για το ποιος απο τους δυο κορυφαιους Ελληνες διεθνεις και προτυπα επαγγελματια,ειναι πιο "βρωμικος".. blink.gif


thumbsup.gif

Αυτο ακριβως ηθελα να γραψω!! smile.gif
vastravoud
Διαβάστε τη συνέντευξη του ΔΙαμαντίδη στο site της Ευρωλίγκα, δείτε πως μιλάει για τους συμπαίκτες του και τον Παπαλουκά και μετά ας σταματήσουμε να τσακωνόμαστε για θέματα που δε θα έπρεπε να μας απασχολήσουν τόσο πολύ.
NBAer
QUOTE(vastravoud @ May 16 2007, 08:55 PM) *
Διαβάστε τη συνέντευξη του ΔΙαμαντίδη στο site της Ευρωλίγκα, δείτε πως μιλάει για τους συμπαίκτες του και τον Παπαλουκά και μετά ας σταματήσουμε να τσακωνόμαστε για θέματα που δε θα έπρεπε να μας απασχολήσουν τόσο πολύ.


Οταν καποιος αποκαλει τον Διαμαντιδη "παναγία" και τον Παπαλουκα μιζερο και "βρωμικο" τυπο, νομιζω καποια σχολια επρεπε να γραφτουν.....
vastravoud
Όχι, γενικό ήταν το σχόλιο μου και δεν αναφερόταν προσωπικά σε εσένα!

Έχουμε τον καλύτερο συνδυασμό παικτών στις θέσεις 1-2 στην ΕΥρώπη(οι οποίοι και δεν έχουν κανένα πρόβλημα μεταξύ τους) και βρίσκουμε αφορμές για να γκρινιάζουμε!
hagi
QUOTE(vastravoud @ May 16 2007, 07:24 PM) *
Έχουμε τον καλύτερο συνδυασμό παικτών στις θέσεις 1-2 στην ΕΥρώπη(οι οποίοι και δεν έχουν κανένα πρόβλημα μεταξύ τους) και βρίσκουμε αφορμές για να γκρινιάζουμε!


Συμφωνώ απόλυτα..Εμείς θα πρέπει να χαιρόμαστε που τους έχουμε και να μην δημιουργούμε αρνητικό κλίμα,είναι λάθος..

Κατά τη γνώμη μου είναι και οι δύο πολύ καλά παιδιά..
soz
Λοιπόν,είπα οτι δεκτές οι απόψεις όλων σας αλλά μερικοί είχαν όρεξη για κουβεντούλα.

Δεν δέχομαι δημόσια πανηγυράκια και κοροιδίες προς το πρόσωπό μου,ειδικά όταν έχω τονίσει προηγουμένως οτι η συζήτηση τελείωσε απο μέρους μου και δέχτηκα τις απόψεις που εκφράστηκαν και αναγνώρισα οτι μπορεί να είμαι εγω λάθος.

Άλλωστε γιαυτό συμμετέχω στο φόρουμ,για να μοιραστώ και να ανταλλάξω απόψεις.

Τέλος να προσθέσω οτι όποια άποψη και αν εκφράσω στο φόρουμ απο εδω και πέρα,είμαι υπεύθυνος να την συζητήσω και απο κοντά με όποιον ενδιαφέρεται.Κάθε κριτική καλοδεχούμενη είναι,ειδικά όταν εκφράζεται face to face και οχι ιντερνετικά.

Γιατί μόνο έτσι αποκτάς πραγματική ευθύνη των όσων λες,και η άποψή σου έχει κύρος.Όταν έχεις το θάρρος να την πεις στον άλλο κατάμουτρα.

Φιλικά γιώργος
enypnio
και οι δύο άνθρωποι είναι και οι 2 το καλύτερο για τις ομάδες τους θέλουν, και οι 2 το ίδιο σταρούκλες είναι απλά εκφράζονται με διαφορετικό τρόπο (ειδικά αν λάβουμε υπ όψιν το απόφθεγμα του του Κορνήλιου Καστοριάδη που λέει ότι η ταπεινότητα είναι και αυτή μια μορφή εγωισμού).

και φυσικά δεν είναι ούτε παναγίες ούτε καλόγριες. Και θα βρίσουν και θέατρο θα παίξουν και θα ρίξουν και καμιά ξανάστροφη άμα χρειαστεί!!!!!!!!! είναι και αυτό μέρος της δουλειάς.
Igor
QUOTE
και φυσικά δεν είναι ούτε παναγίες ούτε καλόγριες. Και θα βρίσουν και θέατρο θα παίξουν και θα ρίξουν και καμιά ξανάστροφη άμα χρειαστεί!!!!!!!!! είναι και αυτό μέρος της δουλειάς.


Ακριβως. Μπασκετ παιζουν οχι πατιναζ..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.