Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Α2 2007-08
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Υπόλοιπα Ανδρικά Πρωταθλήματα > Α2 Εθνική
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
Senegal
QUOTE(Masterpiece_G4 @ Apr 2 2008, 13:53 ) *
Ποιος πιστευετε οτι θα κερδισει στο ντερμπι ΙΩΝΙΚΟΣ ΛΑΜΙΑΣ-Α.Ο.ΔΑΦΝΗΣ;

Εμενα αν και με βολευει να νικησει ο Ιωνικος, πιστευω οτι η Δαφνη εστω και δυσκολα θα κανει το 2πλο


Κι άλλο ενα μικρό σχόλιο φιλε μου ότι από την άλλη θα είναι ένα ντέρμπυ, γιατί προετοιμασμένοι με θετικές διαθέσεις είχαμε και με το Πανόραμα, αλλά ήρθαν και μας διέλυσαν.. μικρό προβάδισμα για τον ΑΟΔ, κρίσιμο το αν θα παίξει ο Βλαχόπουλος, που το τελευταίο καιρό ήταν σε εξέρετη φόρμα και πάντα το πρόβλημα με τον ίσως καλύτερο φετινό μας παίχτη τον Νικητάκη....

Όσο για τα Τρίκαλα θα τερματίσουν πρωτα...
οι μόνες πιθανές ήττες θα είναι στην Δάφνη και σε καμιά ΜΕΝΤ.. οι υπόλοιπες θα τα κερδίσουν όλα? tongue.gif
Masterpiece_G4
Καλη επιτυχια στη Δαφνη γιατι σιγουρα χρειαζεται πιο πολυ αυτη τη νικη και το αλλο Σαββατο ας ελπισουμε να γινει ενα καλο ματς και με καλη διαιτησια
vagelis73
Μακαρι να σας αφησουν να πατε στο κλειστο της Λαμιας αλλα δεν το βλεπω smile.gif
Senegal
QUOTE(vagelis73 @ Apr 2 2008, 22:01 ) *
Μακαρι να σας αφησουν να πατε στο κλειστο της Λαμιας αλλα δεν το βλεπω smile.gif


Τα παιδιά για Λαμία έχουν κλείσει πουλμαν... χεχε biggrin.gif
δεν νομίζω να μην επιτραπέι..
εγώ να δω αν θα μπορέσω να πάω..
basketka*los
Και γω πιστευω οτι η Δαφνη θα καταφερει να φυγει με το διπλο...Αυτη η ομαδα βγαζει μια σιγουρια οτι θα τα καταφερει εν τελει...
Masterpiece_G4
Ακουσα κατι περι διαλησης της Χαλκιδας. Ισχυει;
diama13
και εγω πιστευω οτι θα τη χτυπησει την λαμια η δαφνη....


senegalμην με τρελανεις τωρα με τον βλαχοπουλο....σιγα τον παικτη....μπαινει μεσα και φωναζει ολη η κερκιδα βγαλε τον αντρεα απο το ματσ....χωρις πλακα τωρα δεν ειναι παικτης για Α2...εχει προσοντα μεν,προσπαθει αλλα δν μπορεις να τον βαλεις στην ιδια ''κατηγορια'' με τον κακιουζη για παραδειγμα...ειναι η ποιοτητα του καθε παικτη ξεχωριστα... 41.gif blove.gif
Senegal
QUOTE(diama13 @ Apr 3 2008, 16:44 ) *
και εγω πιστευω οτι θα τη χτυπησει την λαμια η δαφνη....
senegalμην με τρελανεις τωρα με τον βλαχοπουλο....σιγα τον παικτη....μπαινει μεσα και φωναζει ολη η κερκιδα βγαλε τον αντρεα απο το ματσ....χωρις πλακα τωρα δεν ειναι παικτης για Α2...εχει προσοντα μεν,προσπαθει αλλα δν μπορεις να τον βαλεις στην ιδια ''κατηγορια'' με τον κακιουζη για παραδειγμα...ειναι η ποιοτητα του καθε παικτη ξεχωριστα... 41.gif blove.gif


Λοιπον φιλε καλησπερα καταρχας... επειδη εκτος ότι τον ξέρω προσωπικά είναι ένας παίχτης που τον παρακολουθώ χρόνια άσε με να έχω μια καλύτερη άποψη και σιγά σιγά να σταματήσουμε να τους βγάζουμε όλους άμπαλους..
αρχικά είναι ένα υπερβολικά καλό παιδί που έχει χύσει αίμα στις προπονήσεις και προσπαθεί όπως μπορεί για να βελτιώνεται συνεχώς παρόλα τα προβλήματα με τραυματισμούς..

Όσο για την κερκίδα πραγματικά πρέπει να ντρέπεσαι.. ότι φωνάζει να τον βγάλει έξω.. ΨΕΜΑΤΑ! Και ελπίζω να μην τα βλέπει κόσμος και να τα ακούει αυτά που γράφεις...

Στα τελευταία ματσ κάθε φορά που μπαίνει μέσα έχω να πώ ότι στο πέταλο γίνεται πανικός και όλο το γήπεδο χειροκροτά...
Μήπως ξερεις πολλούς παίχτες που έχουν γίνει σύνθημα στα χείλη των οπαδών της Δάφνης???

Ο Αντρέας είναι απο τα αγαπημένα μας παιδιά και το έχει αποδείξει σε δύσκολες έδρες με την ψυχή του όταν καποιοι δυστυχώς χάνουν με κατεβασμένα χέρια..

Με τον Κακιούζη μην τον συγκρίνεις.. άλλη ηλικία, άλλη προοπτική, ο ένας είναι ολοκληρωμένος παίχτης κι ο άλλος τώρα ειναι στην αρχή ακόμα.. μακάρι να μείνει στην ομάδα του χρόνου να μας βοηθήσει..
Senegal
QUOTE(Masterpiece_G4 @ Apr 3 2008, 16:21 ) *
Ακουσα κατι περι διαλησης της Χαλκιδας. Ισχυει;



Ισχύει φίλε μου.. ένας ένας παίχτης αποχωρούν.
Ήδη έχει αρχίσει να βάζει παιδιά από το εφηβικό να παίζουνε..
asthessaloniki
QUOTE(Senegal @ Apr 3 2008, 19:06 ) *
Ισχύει φίλε μου.. ένας ένας παίχτης αποχωρούν.
Ήδη έχει αρχίσει να βάζει παιδιά από το εφηβικό να παίζουνε..

Πάντως η διάλυση μιας ομάδας ενώ έχει αρχίσει η χρονιά είναι η χειρότερη μορφή επηρεασμού της δικαιοσύνης του πρωταθλήματος.Δεν ξέρω αν πληρούσε τους όρους για να συμμετάσχει εξ αρχής αλλά ήμαρτον πρέπει κάποιοι να φροντίσουν να μην ξαναγίνει 68.gif .Δεν ξέρω αν βάσει προγράμματος επηρεάζουν την κορυφή ή την ουρά αυτές οι εξελίξεις αλλά είναι απαράδεχτο για την διοργανώτρια αρχή τουλάχιστον.Και δε γίνεται πρώτη φορά στο ελληνικό μπάσκετ γενικότερα. sad.gif
kotzito
Προβλεψεις για την αυριανη αγωνιστικη:

Ιωνικος Λαμιας-Δαφνη(2 εστω και δυσκολα πιστευω οτι η Δαφνη θα κερδισει)
Χαλκιδα-ΜΕΝΤ(2.Η Χαλκιδα παρουσιαζει εικονα διαλυσης)
Πανοραμα-Παλαιο Φαληρο(1 το Πανοραμα θελει οπωσδηποτε την νικη για να διατηρησει την 2η θεση)
Περιστερι-Ηλυσιακος(1 το Περιστερι ειναι μια κλαση ανωτερο)
Παγκρατι-Ξανθη(αδιαφορο σχετικα ματς,κλινει προς τον ασο)
ICBS-Πανερυθραικος(1 το ICBS ειναι αρκετα καλυτερο απο την Ερυθραια,χωρις να αποκλειεται η εκπληξη)
Τρικαλα-Ηρακλης(1 ευκολη νικη για τους πρωτοπορους)
Σπορτιγκ-Απολλων Πατρων(1 το ντερμπι της αγωνιστικης.Ο νικητης αποκτα προβαδισμα για την παραμονη)
iliaszervos
QUOTE(asthessaloniki @ Apr 3 2008, 19:26 ) *
Πάντως η διάλυση μιας ομάδας ενώ έχει αρχίσει η χρονιά είναι η χειρότερη μορφή επηρεασμού της δικαιοσύνης του πρωταθλήματος.Δεν ξέρω αν πληρούσε τους όρους για να συμμετάσχει εξ αρχής αλλά ήμαρτον πρέπει κάποιοι να φροντίσουν να μην ξαναγίνει 68.gif .Δεν ξέρω αν βάσει προγράμματος επηρεάζουν την κορυφή ή την ουρά αυτές οι εξελίξεις αλλά είναι απαράδεχτο για την διοργανώτρια αρχή τουλάχιστον.Και δε γίνεται πρώτη φορά στο ελληνικό μπάσκετ γενικότερα. sad.gif


Το μοναδικό σενάριο με το οποιο επιρρεάζεται το πρωτάθλημα απο τη διάλυση της Χαλκίδας (αν τελικά γίνει) είναι αν ο Σπόρτιγκ διεκδικήσει μέχρι τέλους τη σωτηρία του κάνοντας 4/6 νίκες και πάρει 1 βαθμό απο ΑΣΕΑΔ που εκκρεμεί ακόμα (για την διακοπή του αγώνα με τον Ηλυσιακό απο τον ανεκδιήγητο καρούση)

τότε επειδή το πρόγραμμα της Χαλκίδας είναι
α) Εντός: Μεντ, Ηλυσιακό, Περιστέρι και
β) Εκτός: Φάληρο, Ξάνθη, Πανόραμα,

με δεδομένο οτι άνοδο διεκδικεί το Πανόραμα αλλά στην έδρα του ούτως ή άλλως μάλλον θα κέρδιζε, άρα την άνοδο δεν την επιρρεάζει!

Για την πτώση τώρα: εαν πούμε οτι το Φάληρο σαν τελευταίο έχει πέσει και με δεδομένο οτι αν ο Σπορτιγκ συνεχίσει να διεκδικεί - όπως είπαμε - τότε διεκδικεί απο Ηλυσιακό(+2) και Πάτρα (+2) (εχουν γίνει οι αγώνες της Πάτρας με Χαλκίδα - απο 1 νίκη ο καθένας και οι δυο νίκησαν εκτός!).

Η Χαλκίδα έχει μόνο Ηλυσιακό απο αυτούς και μάλιστα στην έδρα της (όπου είχε χάσει ο Σπορτιγκ) άρα αν κερδίσει ο Ηλυσιακός τους εφήβους της Χαλκίδας μέσα στη Χαλκίδα, είναι επιρρεασμός του πρωταθλήματος και μάλιστα εναντίον ομάδας (πρωταθλήτριας Α2 πέρσυ) της οποίας οι παίκτες μάχονται ηρωικά κάτω απο πολύ αντίξοες συνθήκες φέτος.
Masterpiece_G4
QUOTE(kojito @ Apr 4 2008, 17:03 ) *
Προβλεψεις για την αυριανη αγωνιστικη:

Ιωνικος Λαμιας-Δαφνη(2 εστω και δυσκολα πιστευω οτι η Δαφνη θα κερδισει)
Χαλκιδα-ΜΕΝΤ(2.Η Χαλκιδα παρουσιαζει εικονα διαλυσης)
Πανοραμα-Παλαιο Φαληρο(1 το Πανοραμα θελει οπωσδηποτε την νικη για να διατηρησει την 2η θεση)
Περιστερι-Ηλυσιακος(1 το Περιστερι ειναι μια κλαση ανωτερο)
Παγκρατι-Ξανθη(αδιαφορο σχετικα ματς,κλινει προς τον ασο)
ICBS-Πανερυθραικος(1 το ICBS ειναι αρκετα καλυτερο απο την Ερυθραια,χωρις να αποκλειεται η εκπληξη)
Τρικαλα-Ηρακλης(1 ευκολη νικη για τους πρωτοπορους)
Σπορτιγκ-Απολλων Πατρων(1 το ντερμπι της αγωνιστικης.Ο νικητης αποκτα προβαδισμα για την παραμονη)

Συμφωνω μαζι σου σε 7 απο τα 8 παιχνιδια. Στο Σπορτιγκ-Απολλων αν και ο Σπορτιγκ παλευει ολα τα παιχνιδια νομιζω οτι ο Απολλων εχει ενα μικρο προβαδισμα
iliaszervos
QUOTE(Masterpiece_G4 @ Apr 4 2008, 18:20 ) *
Συμφωνω μαζι σου σε 7 απο τα 8 παιχνιδια. Στο Σπορτιγκ-Απολλων αν και ο Σπορτιγκ παλευει ολα τα παιχνιδια νομιζω οτι ο Απολλων εχει ενα μικρο προβαδισμα


Μπορεί και να έχεις δίκηο φίλε... θα μάθουμε αύριο, πολλά θα εξαρτηθούν απο αυτόν τον αγώνα για τον Σπορτιγκ όπου θα εμφανιστούν και οι επιπτώσεις (θετικές ή αρνητικές?) απο την ήττα απο το Παγκράτι εντος έδρας με 49 πόντους απο παλιούς Σπορτιγκίτες και 0 πόντους(?) απο την ψυχή της ομάδας, τον Περάκη.

λάβε όμως υπ' όψιν για τη δυναμικότητα των ομάδων οτι στον αγώνα της Πάτρας ο Σπόρτιγκ έχασε με δυο παρατάσεις όπου βέβαια δεν άντεξαν οι 7 παίκτες που έχει σύνολο. Και προηγείτο με 10 πόντους 3 λεπτά πριν το τέλος, όπου ως συνήθως υπήρξε η γκρί παρέμβαση για λόγους ανεξήγητους!
sporting b.c.
Σπορτιγκ-Απολλων Πατρων 1


ΕΠΙΤΙΜΟΣ ΚΑΛΕΣΜΕΝΟΣ Ο ΠΑΤΡΙΝΟΣ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΑΓΑΠΗΣΑΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΗ ΠΕΡΙΟΔΟ
Senegal
QUOTE(kojito @ Apr 4 2008, 18:03 ) *
Προβλεψεις για την αυριανη αγωνιστικη:

Ιωνικος Λαμιας-Δαφνη(2 εστω και δυσκολα πιστευω οτι η Δαφνη θα κερδισει)
Χαλκιδα-ΜΕΝΤ(2.Η Χαλκιδα παρουσιαζει εικονα διαλυσης)
Πανοραμα-Παλαιο Φαληρο(1 το Πανοραμα θελει οπωσδηποτε την νικη για να διατηρησει την 2η θεση)
Περιστερι-Ηλυσιακος(1 το Περιστερι ειναι μια κλαση ανωτερο)
Παγκρατι-Ξανθη(αδιαφορο σχετικα ματς,κλινει προς τον ασο)
ICBS-Πανερυθραικος(1 το ICBS ειναι αρκετα καλυτερο απο την Ερυθραια,χωρις να αποκλειεται η εκπληξη)
Τρικαλα-Ηρακλης(1 ευκολη νικη για τους πρωτοπορους)
Σπορτιγκ-Απολλων Πατρων(1 το ντερμπι της αγωνιστικης.Ο νικητης αποκτα προβαδισμα για την παραμονη)


Κι εγώ εδώ και μέρες θεωρούσα 1ο φαβορί την Δάφνη, αλλά με φοβίζει που στα πρακτορία στοιχημάτων εχουν ανεβάσει την απόδοση του 2πλού.. (βλ. stan james)

Στα παραπάνω προγνωστικά δεν έχω να κάνω καμιά ένσταση..

Καλη τύχη στην ΔΑΦΝΑΡΑ, με διπλό μας στέλνει στο τρελαθηκο.. tongue.gif
Senegal
QUOTE(Senegal @ Apr 5 2008, 14:11 ) *
Κι εγώ εδώ και μέρες θεωρούσα 1ο φαβορί την Δάφνη, αλλά με φοβίζει που στα πρακτορία στοιχημάτων εχουν ανεβάσει την απόδοση του 2πλού.. (βλ. stan james)

Στα παραπάνω προγνωστικά δεν έχω να κάνω καμιά ένσταση..

Καλη τύχη στην ΔΑΦΝΑΡΑ, με διπλό μας στέλνει στο τρελαδικο.. tongue.gif
asthessaloniki
QUOTE(iliaszervos @ Apr 4 2008, 18:13 ) *
Το μοναδικό σενάριο με το οποιο επιρρεάζεται το πρωτάθλημα απο τη διάλυση της Χαλκίδας (αν τελικά γίνει) είναι αν ο Σπόρτιγκ διεκδικήσει μέχρι τέλους τη σωτηρία του κάνοντας 4/6 νίκες και πάρει 1 βαθμό απο ΑΣΕΑΔ που εκκρεμεί ακόμα (για την διακοπή του αγώνα με τον Ηλυσιακό απο τον ανεκδιήγητο καρούση)

τότε επειδή το πρόγραμμα της Χαλκίδας είναι
α) Εντός: Μεντ, Ηλυσιακό, Περιστέρι και
β) Εκτός: Φάληρο, Ξάνθη, Πανόραμα,

με δεδομένο οτι άνοδο διεκδικεί το Πανόραμα αλλά στην έδρα του ούτως ή άλλως μάλλον θα κέρδιζε, άρα την άνοδο δεν την επιρρεάζει!

Για την πτώση τώρα: εαν πούμε οτι το Φάληρο σαν τελευταίο έχει πέσει και με δεδομένο οτι αν ο Σπορτιγκ συνεχίσει να διεκδικεί - όπως είπαμε - τότε διεκδικεί απο Ηλυσιακό(+2) και Πάτρα (+2) (εχουν γίνει οι αγώνες της Πάτρας με Χαλκίδα - απο 1 νίκη ο καθένας και οι δυο νίκησαν εκτός!).

Η Χαλκίδα έχει μόνο Ηλυσιακό απο αυτούς και μάλιστα στην έδρα της (όπου είχε χάσει ο Σπορτιγκ) άρα αν κερδίσει ο Ηλυσιακός τους εφήβους της Χαλκίδας μέσα στη Χαλκίδα, είναι επιρρεασμός του πρωταθλήματος και μάλιστα εναντίον ομάδας (πρωταθλήτριας Α2 πέρσυ) της οποίας οι παίκτες μάχονται ηρωικά κάτω απο πολύ αντίξοες συνθήκες φέτος.

Ώπως και να έχει είναι μια εικόνα ντροπιαστική για το πρωτάθλημα.Ειδικά φέτος που κατά τ άλλα είναι και αρκετά ανταγωνιστικό.Τουλάχιστον παίρνουν εμπειρίες κάποιοι νεαροί απ το εφηβικό της Χαλκίδας.Τι να πω...Ψάχνω και κάτι θετικό στην όλη κατάσταση.Κρίμα και πάλι κρίμα.Και μακάρι τελικά να μην επηρεάσει τίποτα στην έκβαση των στόχων των άλλων ομάδων. 68.gif
zigolo7
ICBS - ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΙΚΟΣ
72 - 86
sporting b.c.
ΣΠΟΡΤΙΓΚ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ 89-70
asthessaloniki
Τα Τρίκαλα κέρδισαν τον Ηρακλή 73-64 smiley.gif
Rondo
QUOTE(asthessaloniki @ Apr 5 2008, 19:50 ) *
Τα Τρίκαλα κέρδισαν τον Ηρακλή 73-64 smiley.gif

Πρώτη τους νίκη κόντρα στον Γηραιό μετά από 3 αποτυχημένες προσπάθειες...
basketka*los
Χαλκιδα - ΜΕΝΤ 66-81
Λαμια - Δαφνη 72-59,σχετικα ευκολα...Με τη Λαμια να λεει οτι μπορει μεχρι να ανεβει!!!Το πιστευουν λενε...
zigolo7
Χαλκίδα - ΜΕΝΤ 66-81
Πανόραμα - Π. Φάληρο 78-51
Περιστέρι - Ηλυσιακός ΑΣΣΟΣ
Παγκράτι - Ξάνθη ΔΙΠΛΟ
ICBS - Πανερυθραϊκός 72-86
Ιωνικός Λ. - Δάφνη 72-59
Τρίκαλα - Ηρακλής 73-64
Σπόρτιγκ - Απόλλων Π. 89-70
sporting b.c.
σημερα ποναει πιο πολυ η ηττα μας απο το Παγκρατι...
vagelis73
wav.gif wav.gif
[b][color=#000099]ΑΣΤ ΤΡΙΚΑΛΑ WEEEEE R THE CHAMPIONSSSSSSS MY FRIENDDDDDDD
Senegal
Δεν πειράζει ρε Δαφνάρα... μιά ήττα μέσα στο πρόγραμμα..

Από την 22η αγωνιστική έχω πει πως όποιος μαζέψει 53 βαθμούς περνάει..

Η ΔΑΦΝΗ ανεβαίνει αν απο δω και πέρα κάνει μόνο νίκες 100% επειδή το Πανόραμα εκτός από Ιλίσια που μάλλον θα περάσει έχει ΠΑΓΚΡΑΤΙ, ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ έξω που θα κάνει σίγουρα γκέλα..

Το ΠΑΝΟΡΑΜΑ έχει περιθώριο μόνο μια γκέλα.. το πολύ..



Αλλά ξανατονίζω πιστεύω πως το άλλο Σάββατο τα Τρίκαλα θα τα κερδίσουμε...
Άν προτελευταία αγωνιστική πάμε Ηρα και θέλουμε νικη θα την πάρουμε...

Όλη η χρονια θα είναι το ματσ στα Πατήσια... θα μας βγεί το αίμα στην κυριολεξία..

Μπράβο στην Λαμία για το πείσμα (που με 2 ήττες της ΔΑΦΝΗΣ και του Πανοραματος μπορεί να κάνει θαύμα) και άξιοι συγχαρητηρίων στον ΣΠΟΡΤΙΓΚ που δείχνει την αξιοπρέπεια του και τιμά την ιστορία του χωρίς να παραδίδει τα όπλα..
Masterpiece_G4
Μια νικη ακομα και ειμαστε και μαθηματικα Α1. Αρα και να χασουμε στη Δαφνη εχουμε πολλες ευκαιριες να κανουμε τη super νικη που θα κανει το ονειρο μας πραγματικοτητα
sporting b.c.
περιμενω με πολυ μεγαλο ενδιαφερον το επομενο Σάββατο δακρυσμενε Άρη...


12/04 17:30 Περιβόλα Απόλλων Πατρών - Παγκράτι
sporting b.c.
QUOTE(sporting b.c. @ Apr 6 2008, 08:14 ) *
περιμενω με πολυ μεγαλο ενδιαφερον το επομενο Σάββατο δακρυσμενε Άρη...
12/04 17:30 Περιβόλα Απόλλων Πατρών - Παγκράτι



μετα το 05/04 17:30 Κλ. Γυμναστήριο ΜΕΤΣ Παγκράτι - Ξάνθη 73-78 δακρυσμενε Άρη...


καταλαβαινεις...
Άρη...

11 XANTHI 36 (25)
12 AS APOLLON PATRON 34 (25)
13 ILISIAKOS 34 (25)
14 AGE HALKIDAS 32 (25)
15 AO SPORTING 31 (25)
16 AO P. FALIROU 30 (25)
vagelis73
Ποσο ζορι τραβανε ρε παλικαρια στην Αθηνα.......Ρεπορταζ της Μπασκετουπολης στην ΕΤ1 πριν απο λιγο και αναφερθηκαν μονο στην ηττα της Δαφνης και την νικη του Πανοραματος..........Αν ειναι δυνατον να μην λενε τπτ
για την ομαδα τρενο της Α2.............
Masterpiece_G4
QUOTE(vagelis73 @ Apr 6 2008, 15:58 ) *
Ποσο ζορι τραβανε ρε παλικαρια στην Αθηνα.......Ρεπορταζ της Μπασκετουπολης στην ΕΤ1 πριν απο λιγο και αναφερθηκαν μονο στην ηττα της Δαφνης και την νικη του Πανοραματος..........Αν ειναι δυνατον να μην λενε τπτ
για την ομαδα τρενο της Α2.............



Γιατι να πουν για την επαρχεια χαζοι ειναι. Ετσι και αλλιως ειναι γνωστο οτι Ελλαδα ειναι μονο Αθηνα αντε και Θεσσαλονικη angry_red.gif angry_red.gif angry_red.gif
ilias77
Τρίκαλα - Ηρακλής 73-64

Τα δεκάλεπτα: 13-12, 35-32, 52-45, 73-64.

Τρίκαλα (Τζήμας): Λεπενιώτης 6, Κατσαρές 7, Βαρδιάνος 7 (2), Φόρος, Μπαλάφας 8 (1), Μπόγδανος 2, Κακλαμάνος 20, Παπακώστας 2, Χαρισμίδης 16, Φούντας 2, Τσιάκας 3 (1).

Ηρακλής (Κωνσταντινίδης): Σιαμανδούρας 6, Τότσιος 23 (2), Μίσιτς 11, Αποστολόπουλος 6, Φουτσιτζής, Τζινόπουλος, Δανιήλ 5, Σεκούντα 2, Καλές 1, Συμεωνίδης 10.

Παγκράτι - Ξάνθη 73-78

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 40-30, 57-48, 73-78.

Παγκράτι (Λυκογιάννης): Κουκάς 6 (2), Λιακόπουλος 19 (1), Γκοτζογιάννης 4, Τσολάτος 4, Βούλγαρης 11 (3), Κλήμης 5 (1), Τζιάλλας 3, Μαχαίρας 10, Βαρυπάτης 11 (2), Τσιάκος.

Ξάνθη (Ζαφειρούδης): Μουλάκης 32 (6), Φρουσκλιάς, Στεφανίδης 1, Νικολούδης 1, Κεφαλάς 13 (1), Κουτσογιάννης 2, Βοϊβατόπουλος, Σκάρα 11, Λούπος 18.

Πανόραμα - Παλαιό Φάληρο 78-51

Τα δεκάλεπτα: 30-15, 52-26, 59-40, 78-51.

Πανόραμα (Τακιανός): Μπεχλιβάνης 4, Πανάρας 8, Φαλέκας 9 (1), Χούμπαυλης 4, Παναγιωτόπουλος, Ορφανός 18 (4), Χατζηπέτρου 5, Κακαρούδης 24 (3), Τσάικος, Γιοσμάς 4, Ψωμάς 2.

Παλαιό Φάληρο (Γεωργικόπουλος): Τσιριγωτάκης 3 (1), Παβλίσεβιτς 3 (1), Μπαφόπουλος, Παγώνης 7, Μέντζος 6, Ζούκας 2, Κορωνίδης 4, Σαρακατσίδης 7 (1), Μανωλιδάκης, Ροδοστόγλου 3 (1), Χαλκιαδάκης 4, Αποστούθης 12.

ICBS - Πανερυθραϊκός 72-86

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 31-38, 49-60, 72-86.

ΙCBS (Τσοτσουμάνος): Κάντιτς 13 (3), Μπάρδας 15 (2), Πλιούκας , Βιδάλης 2, Μασλαρινός 5, Ζάρας 8 (2), Γιοβάνοβιτς 2, Αναγνωστόπουλος 23, Νησιώτης, Τσέλιος 4 (1).

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Υφαντής 13 (1), Σκουζής 11 (1), Συριστατίδης 1, Κουτούζης, Χόμπσον 30, Τσότσος , Ντουμάνης 15 (1), Γριμπαβιώτης 5, Μανόλοβιτς 2, Μάγλος 5, Ζαμπέτης 4 (1).

Περιστέρι – Ηλυσιακός 81-74

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 42-35, 65-58, 81-74.

Περιστέρι (Τζιάλλας): Μαντζάνας, Μοσχοβίτης 9 (1), Αμάτο 2, Μάντζαρης Α. 12 (3), Κόκκαλης 2, Μάντζαρης Β., Τσουκ 5, Μαργαρίτης 6, Δεληγιάννης 15, Τριμπάνσκι 7, Μπούτσι 23 (2), Κοτίνης.

Ηλυσιακός (Καραγιάννης): Αθηναίος 7 (1), Κομποδιέτας 12 (2), Παπανικολάου 5, Αθανασόπουλος, Τσαρούχας 20 (1), Αθανασούλας 5 (1), Κουτσούλιας 13 (2), Μπόγρης 4, Ιωάννου 4, Παπαδόπουλος 4.

Χαλκίδα - ΜΕΝΤ 66-81

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 35-45, 51-69, 66-81.

Χαλκίδα (Γκλιάτης): Κρητικός 1, Κανταρτζής 17 (3), Πανταζής, Μελάς 12 (2), Προδρόμου 17 (1), Ψαθάς 16 (1), Δημάκος 3 (1).

ΜΕΝΤ (Κουκουλεκίδης): Καρύδας 13 (1), Κοκολιός 5 (1), Σκαρλάτος 1, Γιαννακίδης 17 (1), Μπούρσιτς 11 (3), Μπένας 7, Αράπης, Μάντιτς 11 (1), Μακρής 2, Δέσπος 14.

Ιωνικός Λαμίας - Δάφνη 72-59

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 35-32, 50-51, 72-59.

Ιωνικός Λαμίας (Ζαρονικόλας): Σοφογιάννης 8 (2), Κουτσογιάννης 3, Χρήστου 21, Τζακόπουλος 2, Σπανός 17 (3), Καμπερίδης 12 (3), Κουτκιάς, Γιαννουζάκος 2, Τσόπης 2, Πασχάλης 3, Βεσκούκης 2.

Δάφνη (Σορώτος): Τόλιας 1, Κακιούζης 21 (1), Νικητάκης 14 (1) Σουρλής 5 (1), Παπαδημητρίου, Κερασοβίτης 5, Σιούτης, Αγγελόπουλος 2, Βλαχόπουλος 7, Πετροδημόπουλος 4.

Σπόρτιγκ - Απόλλωνας Πάτρας 89-70

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 54-36, 75-51, 89-70.

Σπόρτιγκ (Νασούφης): Κακάβας 20 (2), Ντολαπτσής, Φωτίου 19 (3), Χούμας 20 (1), Μουτράν 4, Περράκης 14 (1), Μόρφης 12 (1), Μίχας.

Απόλλωνας Πάτρας (Παπαδόπουλος): Καπερώνης, Λιανός 8 (1), Κανελλόπουλος, Μανούσος 2, Παπαδόπουλος 6, Γιαννικόπουλος, Κάντος 11 (1), Γεωργίτσης 24 (2), Αθανασιάδης 15 (4), Καποτάς 4.

Η Βαθμολογία (Σε 25 αγώνες): Τρίκαλα 46, Πανόραμα 43, Δάφνη 43, Ιωνικός Λαμίας 41, Περιστέρι 41, Παγκράτι 39, ICBS 38, Ηρακλής 38, Πανερυθραϊκός 37, Ξάνθη 36, ΜΕΝΤ 36, Απόλλωνας Πάτρας 34, Ηλυσιακός 34, Χαλκίδα 32, Σπόρτιγκ 31, Παλαιό Φάληρο 30.
asthessaloniki
QUOTE(vagelis73 @ Apr 6 2008, 16:58 ) *
Ποσο ζορι τραβανε ρε παλικαρια στην Αθηνα.......Ρεπορταζ της Μπασκετουπολης στην ΕΤ1 πριν απο λιγο και αναφερθηκαν μονο στην ηττα της Δαφνης και την νικη του Πανοραματος..........Αν ειναι δυνατον να μην λενε τπτ
για την ομαδα τρενο της Α2.............

Βασικά δεν είναι θέμα Αθήνας ή επαρχίας.Νομίζω ότι την Α2 γενικά την έχουνε γραμμένη.Δε γίνεται να αφιερώνουν μόλις δύο τρία λεπτά σε ένα τόσο ανταγωνιστικό πρωτάθλημα.Όπως και στην Αθλητική Κυριακή όπου γενικά το μπάσκετ είναι υποτιμημένο.Πάντως απ' τη στιγμή που αφιερώνουν τόσο λίγο χρόνο λογικά τον δίνουν στο ντέρμπι της αγωνιστικής και στην ανταγωνίστρια ομάδα για το δεύτερο εισητήριο για την Α1 αφού εκεί είναι το ενδιαφέρον και η αγωνία.Άλλωστε γενικά οι υπεύθυνοι της συγκεκριμένης εκπομπής μου έχουν δημιουργήσει την αίσθηση ότι στηρίζουν το επαρχιακό μπάσκετ. blove.gif
Senegal
QUOTE(asthessaloniki @ Apr 7 2008, 22:57 ) *
Βασικά δεν είναι θέμα Αθήνας ή επαρχίας.Νομίζω ότι την Α2 γενικά την έχουνε γραμμένη.Δε γίνεται να αφιερώνουν μόλις δύο τρία λεπτά σε ένα τόσο ανταγωνιστικό πρωτάθλημα.Όπως και στην Αθλητική Κυριακή όπου γενικά το μπάσκετ είναι υποτιμημένο.Πάντως απ' τη στιγμή που αφιερώνουν τόσο λίγο χρόνο λογικά τον δίνουν στο ντέρμπι της αγωνιστικής και στην ανταγωνίστρια ομάδα για το δεύτερο εισητήριο για την Α1 αφού εκεί είναι το ενδιαφέρον και η αγωνία.Άλλωστε γενικά οι υπεύθυνοι της συγκεκριμένης εκπομπής μου έχουν δημιουργήσει την αίσθηση ότι στηρίζουν το επαρχιακό μπάσκετ. blove.gif


Εννοείτε φίλε μου.. Και θέλω να τονίσω πως είναι απαράδεκτο να προβάλετε στα ΜΜΕ στο ποδόσφαιρο ακόμα και η Γ Εθνική και στην Α2 οι εφημερίδες να έχουν μιά τόσο μικρή παράγραφο... ενώ βρισκόμαστε σε εποχές που το ελληνικό μπάσκετ ανθίζει..
Masterpiece_G4
Ετσι ειναι γιατι μια αθλητικη εφημεριδα εχει 3 σελιδες Γ εθνικη και απο Α2 γραφουν μολο τα Σαββατα(αναληση παιχνιδιων)και ην Κυριακη τα αποτελεσματα
iliaszervos
QUOTE(Senegal @ Apr 5 2008, 20:28 ) *
Δεν πειράζει ρε Δαφνάρα... μιά ήττα μέσα στο πρόγραμμα..

Από την 22η αγωνιστική έχω πει πως όποιος μαζέψει 53 βαθμούς περνάει..

Η ΔΑΦΝΗ ανεβαίνει αν απο δω και πέρα κάνει μόνο νίκες 100% επειδή το Πανόραμα εκτός από Ιλίσια που μάλλον θα περάσει έχει ΠΑΓΚΡΑΤΙ, ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ έξω που θα κάνει σίγουρα γκέλα..

Το ΠΑΝΟΡΑΜΑ έχει περιθώριο μόνο μια γκέλα.. το πολύ..
Αλλά ξανατονίζω πιστεύω πως το άλλο Σάββατο τα Τρίκαλα θα τα κερδίσουμε...
Άν προτελευταία αγωνιστική πάμε Ηρα και θέλουμε νικη θα την πάρουμε...

Όλη η χρονια θα είναι το ματσ στα Πατήσια... θα μας βγεί το αίμα στην κυριολεξία..

Μπράβο στην Λαμία για το πείσμα (που με 2 ήττες της ΔΑΦΝΗΣ και του Πανοραματος μπορεί να κάνει θαύμα) και άξιοι συγχαρητηρίων στον ΣΠΟΡΤΙΓΚ που δείχνει την αξιοπρέπεια του και τιμά την ιστορία του χωρίς να παραδίδει τα όπλα..


Για να σου ανταποδώσω τα καλά λόγια για την ομάδα μου φίλε, εχω να σου πώ (είχα ερθει στο Δαφνη-Σπορτιγκ) οτι ήταν πράγματι καλά οργανομένη και συγκεντρωμένη ομάδα με συμπαγή υποστήριξη απο την εξέδρα (μας νίκησε ανετα και δίκαια). Δικαίως διεκδικεί άνοδο! Και μακάρι να πετύχετε (έχοντας ομως χάσει στα Πατήσια!) Εμάς μας ενδιαφέρει να κερδίσετε την Πάτρα στην εδρα σας και το Πανόραμα τον Ηλυσιακό.

Τώρα για το υπόλοιπο πρόγραμμα, επειδή απο τη μιά έχετε Ηρακλή εκτος (φήμες λέγανε για ενωση με Πανόραμα) και Σπορτιγκ εκτος, που πρέπει να παλέψει σαν τελικούς πλέον όλους τους αγώνες, ενώ το Πανόραμα εχει Περιστέρι, Παγκράτι που είναι αδιάφοροι, πιστεύω εχετε πιο δύσκολο πρόγραμμα και την ισοβαθμία εναντίον σας...
asthessaloniki
QUOTE(Senegal @ Apr 8 2008, 14:12 ) *
Εννοείτε φίλε μου.. Και θέλω να τονίσω πως είναι απαράδεκτο να προβάλετε στα ΜΜΕ στο ποδόσφαιρο ακόμα και η Γ Εθνική και στην Α2 οι εφημερίδες να έχουν μιά τόσο μικρή παράγραφο... ενώ βρισκόμαστε σε εποχές που το ελληνικό μπάσκετ ανθίζει..

Και μάλιστα σε μια περίοδο που το ποδόσφαιρο ποιοτικά κατρακυλάει.Σε αντίθεση με το μπάσκετ που έστω και αργά ανεβάζει επίπεδο.Αν και κάτι θα έπρεπε να γίνει ώστε να έχουμε και μια πιο ανταγωνιστική Α1.Γιατι φέτος η Α2 μέχρι ένα σημείο ήταν φωτιά.
Masterpiece_G4
QUOTE(asthessaloniki @ Apr 8 2008, 17:27 ) *
Και μάλιστα σε μια περίοδο που το ποδόσφαιρο ποιοτικά κατρακυλάει.Σε αντίθεση με το μπάσκετ που έστω και αργά ανεβάζει επίπεδο.Αν και κάτι θα έπρεπε να γίνει ώστε να έχουμε και μια πιο ανταγωνιστική Α1.Γιατι φέτος η Α2 μέχρι ένα σημείο ήταν φωτιά.


H A2 εχει ακομα αρκετο ενδιαφερον. Ακομα και ο Α.Σ.Τ. δεν εχει εξασφαλισει βαθμολογικα την ανοδο και Δαφνη,Πανοραμα ισως και η Λαμια ειναι μεσα στο παιχνιδι της ανοδου. Το ιδιο γινεται και στην ουρα που ολα ειναι ανοικτα. Στην Α1 ειναι φανερο πως Ολυμπιακος και ΠΑΟ εχουν τεραστια διαφορα δυναμικοτητας απο τις ομαδες που παλευουν για την παραμονη. Αυτο μαλλον γινεται γιατι δεν υπαρχουν πολλοι λευταδες να επενδυσουν σε μικροτερες ομαδες.
kotzito
Σιγουρα το πρωταθλημα της Α2 παρουσιαζει μεγαλυτερη αγωνια φετος απο αυτο της Α1.Αλλα απο τα ΜΜΕ προβαλλεται της Α1 επειδη ειναι πιο εμπορικο.Η διαφορα ομως Α1-Α2 ειναι σιγουρα χαοτικη.Παντως εμενα αυτο που μου εχει κανει εντυπωση φετος στην Α2 ειναι η οργανωση.Οι περισσοτερες ομαδες ειναι εξαιρετικα οργανωμενες ισως και καλυτερα απο καποιες της Α1.Ομως το χρημα και η προβολη ειναι αυτο που λειπει σιγουρα.
asthessaloniki
QUOTE(kojito @ Apr 8 2008, 20:56 ) *
Σιγουρα το πρωταθλημα της Α2 παρουσιαζει μεγαλυτερη αγωνια φετος απο αυτο της Α1.Αλλα απο τα ΜΜΕ προβαλλεται της Α1 επειδη ειναι πιο εμπορικο.Η διαφορα ομως Α1-Α2 ειναι σιγουρα χαοτικη.Παντως εμενα αυτο που μου εχει κανει εντυπωση φετος στην Α2 ειναι η οργανωση.Οι περισσοτερες ομαδες ειναι εξαιρετικα οργανωμενες ισως και καλυτερα απο καποιες της Α1.Ομως το χρημα και η προβολη ειναι αυτο που λειπει σιγουρα.

Φυσικά και η διαφορά ανάμεσα στις δυο κατηγορίες είναι μεγάλες.Δε νομίζω χαοτικές.Απλά θεωρώ ότι στην Α2 υπάρχουν αυτή τη στιγμή ομάδες με μεγαλύτερη δυναμική απ' αυτές στην Α1.Ας πάρουμε το παράδειγμα του Αιγάλεω που έναν έναν διώχνει παίκτες για να βγάλει οικονομικά τη χρονιά.Ελπίζω αυτό να μη συμβαίνει επειδή οι απαιτήσεις στην Α2 είναι μικρότερες αλλά μου δημιουργείται η εντύπωση ότι γενικά στην Α2 υπάρχουν πιο νοικοκυρεμένες ομάδες απ' ότι υπήρχαν διαχρονικά στην Α1.Όσον αφορά την εμπορικότητα του πρωταθλήματος το σπορ+ δείχνει καθημερινα 80000 blink.gif ποδοσφαιρικές κονσέρβες και δεν μπορει η ΕΡΤ να αγοράσει κάποια παιχνίδια να τα δείξει σε μαγνητοσκόπηση έστω μέσα στην εβδομάδα;Βασικά εγώ έχω μια ερώτηση αν ξέρει κάποιος ας μου την απαντήσει.Πόση είναι η διαφορά στο μπάτζετ ανάμεσα σε μία ομάδα της Α2 με φιλοδοξίες και σε μία ομάδα της Α1 που εξασφαλίζει άνετα την παραμονή της;
penetration
Φίλε όλα σχετικά είναι. Τα λεφτά παίζουν τις πιο πολλές φορές τον πιο καθοριστικό ρόλο. Αρκετές φορές όμως με πολλ'α λεφτά άλλά με κακές κινήσεις διοικητικές και τεχνικές κυρίως όσο αφορά τη δημιουργία του roster της ομάδας το καλοκαίρι έρχεται η αποτυχία. Είτε από ανικανότητα,είτε είτε από κακή ενημέρωση-πληροφόρηση και τις πιο πολλές φορές από κακή επιρροή τεχνικής και διοικητικής ηγεσίας από τους λεγόμενους managers.η ποιότητα των παιχτων δεν έχει καμία σχέση με το μπάτζετ. Ενίοτε δε αδαείς παράγοντες επενδύουν σε προπονητές αμφιβόλου αξίας απλά επειδή φέρουν μεγάλο όνομα ως παίχτες.
Είναι λοιπόν συνηθισμένο μόνο στην Ελλάδα κάθε χρόνο οι 2-3 καλύτερες ομάδες της Α2 που πάνε για άνοδο να χαλάνε περισσότερα λεφτά από αρκετές μικρομεσαίες ομάδες της Α1.
Έτσι, χωρίς να αναφερθώ σε χρηματικό ποσό, θα σου αναφέρω μόνο παραδείγματα ομάδων:
1.ΙΩΝΙΚΟΣ Λ. μπάτζετ μεγαλύτερο από αρκετές μικρομεσαίες ομάδες της Α1.Μάλλον ΄΄εχασε την άνοδο και το τί φταίει έγινε και είναι πλέον εμφανές.
2.Περιστέρι μπάτζετ μεγλύτερο από το Αιγάλεω τουλάχιστον. Κακές επιλογές παιχτών για διεκδίκηση ανόδου.Τις επιλογές αυτές της έκανε καθαρά η τεχνική ηγεσία έχοντας την πλήρη στήριξη της διοίκησης. Η δε τεχνική ηγεσία βασίστηκε γι αυτές τις επιλογές πού?
3ΑΙΓΑΛΕΩ από α1. Μπάτζετ μικρότερο από τις 4 ομάδες της Α2 που διεκδικούν-διεκδικούσαν άνοδο. Καλή επιλογή προπονητ'η(η οποία μάλλον έγινε από οικονομική ανάγκη και ευτυχώς που έγινε) και ο οποίος ως καλός τεχνικός και ΓΝΩΣΤΗΣ ΤΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ έκανε τις καλύτερες για τις οικονομικές δυνατότητες επιλογές και απέδειξε πως όποιος ψάχνει βρίσκει.
4 ΑΓΟΡ Ξεκίνησε με απειρία και roster της Α2 για να παίξει Α1. Στη πορεία έστω και αργά άλλαξε και προπονητή και roster και ξέφυγε τελείως από τον αρχικό οικονομικό σχεδιασμό. Καινα σωθεί η χρονιά δεν θα πρέπει από τους ανθρώπους του να θεωρηθεί πετυχημένη.
5 Δάφνη ΕΚΕΙ θα πρέπει να ρωτήσουν κάποιοι παράγοντες πολλά πράγματα. Εμπειρία διοικητική και όλως περιεργως΄φέτος ήρεμη και σταθερή με την καλύτερη για την κατηγορία επιλογή προπονη΄τη ο οποίος με τη σειρά του έφτιαξε ένα roster που διεκδικεί άνοδο χωρίς οικονομικές υπερβολές. ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΜΠΑΤΖΕΤ ΤΗΣ ΔΑΦΝΗΣ πρέπει να βρίσκεται Το ΜΕΤΡΟΝ που έλεγαν οι αρχαίοι.
6. Πανερυθραικός πολλά λεφτά πολύ κακός σχεδιασμός με έλλειψη τεχνογνωσίας.
Θα μπορούσα να συνεχίσω αναφέροντας όλες της ομάδες της Α1 και Α2 καθώς και κάποιες από την Γ εθν. αλλά δεν χρειάζεται.
Το μυστικό είναι να ΓΙΝΕΙ Ο ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΑΠΟ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΑΖΙ ΟΛΟΙ ΘΑ ΕΠΙΛΕΞΟΥΝ ΤΟΥΣ ΠΑΙΧΤΕΣ ΣΤΗΡΙΖΟΜΕΝΟΙ ΚΑΘΑΡΑ ΣΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΜΠΑΤΖΕΤ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΠΕΡΝΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ.
iliaszervos
@penetration
Πολύ σωστά τα σχόλιά σου φίλε, σωμφωνώ ιδιαίτερα για όσα λες για Αιγάλεω και Δάφνη! Επίσης στο "όποιος ψάχνει βρίσκει"!

@Για τους φίλους εκτός Αθήνας
θάθελα να συμφωνήσω για την απαράδεκτα μεροληπτική αντιμετώπιση των ΜΜΕ - ως προς τον χρόνο και την έκταση των αναφορών τους στις επαρχιακές ομάδες. Όμως ας μην το μετανοιώνουν που μένουν στην επαρχία, αυτοί είναι οι ευνοϊμένοι που ζούν μια ζωή πιό "ανθρώπινη". Δεν υπάρχει "Αθήνα" φίλοι ούτε "Αθηναίοι" (εκτός απο μερικούς ξιπασμένους κολωνακιώτες) το κέντρο είναι απρόσωπο! Προσπαθείτε να παραβιάσετε ανοιχτές πόρτες!

@Είναι απαράδεκτο επίσης το γεγονός της υποβάθμισης της Α2 απο όλα τα ΜΜΕ. Εχω εντυπωσιαστεί πραγματικά ιδιαίτερα με τις tv αθλητικές εκπομπές αλλά και απο τον τύπο γενικά... σχεδόν σαν να μην υπάρχει πρωτάθλημα Α2. Αν διαβάζει κάποιος δημοσιογράφος ας μας το σχολιάσει...
asthessaloniki
QUOTE(penetration @ Apr 9 2008, 11:06 ) *
Φίλε όλα σχετικά είναι. Τα λεφτά παίζουν τις πιο πολλές φορές τον πιο καθοριστικό ρόλο. Αρκετές φορές όμως με πολλ'α λεφτά άλλά με κακές κινήσεις διοικητικές και τεχνικές κυρίως όσο αφορά τη δημιουργία του roster της ομάδας το καλοκαίρι έρχεται η αποτυχία. Είτε από ανικανότητα,είτε είτε από κακή ενημέρωση-πληροφόρηση και τις πιο πολλές φορές από κακή επιρροή τεχνικής και διοικητικής ηγεσίας από τους λεγόμενους managers.η ποιότητα των παιχτων δεν έχει καμία σχέση με το μπάτζετ. Ενίοτε δε αδαείς παράγοντες επενδύουν σε προπονητές αμφιβόλου αξίας απλά επειδή φέρουν μεγάλο όνομα ως παίχτες.
Είναι λοιπόν συνηθισμένο μόνο στην Ελλάδα κάθε χρόνο οι 2-3 καλύτερες ομάδες της Α2 που πάνε για άνοδο να χαλάνε περισσότερα λεφτά από αρκετές μικρομεσαίες ομάδες της Α1.
Έτσι, χωρίς να αναφερθώ σε χρηματικό ποσό, θα σου αναφέρω μόνο παραδείγματα ομάδων:
1.ΙΩΝΙΚΟΣ Λ. μπάτζετ μεγαλύτερο από αρκετές μικρομεσαίες ομάδες της Α1.Μάλλον ΄΄εχασε την άνοδο και το τί φταίει έγινε και είναι πλέον εμφανές.
2.Περιστέρι μπάτζετ μεγλύτερο από το Αιγάλεω τουλάχιστον. Κακές επιλογές παιχτών για διεκδίκηση ανόδου.Τις επιλογές αυτές της έκανε καθαρά η τεχνική ηγεσία έχοντας την πλήρη στήριξη της διοίκησης. Η δε τεχνική ηγεσία βασίστηκε γι αυτές τις επιλογές πού?
3ΑΙΓΑΛΕΩ από α1. Μπάτζετ μικρότερο από τις 4 ομάδες της Α2 που διεκδικούν-διεκδικούσαν άνοδο. Καλή επιλογή προπονητ'η(η οποία μάλλον έγινε από οικονομική ανάγκη και ευτυχώς που έγινε) και ο οποίος ως καλός τεχνικός και ΓΝΩΣΤΗΣ ΤΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ έκανε τις καλύτερες για τις οικονομικές δυνατότητες επιλογές και απέδειξε πως όποιος ψάχνει βρίσκει.
4 ΑΓΟΡ Ξεκίνησε με απειρία και roster της Α2 για να παίξει Α1. Στη πορεία έστω και αργά άλλαξε και προπονητή και roster και ξέφυγε τελείως από τον αρχικό οικονομικό σχεδιασμό. Καινα σωθεί η χρονιά δεν θα πρέπει από τους ανθρώπους του να θεωρηθεί πετυχημένη.
5 Δάφνη ΕΚΕΙ θα πρέπει να ρωτήσουν κάποιοι παράγοντες πολλά πράγματα. Εμπειρία διοικητική και όλως περιεργως΄φέτος ήρεμη και σταθερή με την καλύτερη για την κατηγορία επιλογή προπονη΄τη ο οποίος με τη σειρά του έφτιαξε ένα roster που διεκδικεί άνοδο χωρίς οικονομικές υπερβολές. ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΜΠΑΤΖΕΤ ΤΗΣ ΔΑΦΝΗΣ πρέπει να βρίσκεται Το ΜΕΤΡΟΝ που έλεγαν οι αρχαίοι.
6. Πανερυθραικός πολλά λεφτά πολύ κακός σχεδιασμός με έλλειψη τεχνογνωσίας.
Θα μπορούσα να συνεχίσω αναφέροντας όλες της ομάδες της Α1 και Α2 καθώς και κάποιες από την Γ εθν. αλλά δεν χρειάζεται.
Το μυστικό είναι να ΓΙΝΕΙ Ο ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΑΠΟ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΑΖΙ ΟΛΟΙ ΘΑ ΕΠΙΛΕΞΟΥΝ ΤΟΥΣ ΠΑΙΧΤΕΣ ΣΤΗΡΙΖΟΜΕΝΟΙ ΚΑΘΑΡΑ ΣΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΜΠΑΤΖΕΤ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΠΕΡΝΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ.

Σίγουρα χωρίς σχεδιασμό και προσεκτικές κινήσεις βασιζόμενος σε ανθρώπους που γνωρίζουν το άθλημα αλλά και την εκάστοτε κατηγορία το μοναδικό που μπορείς να καταφέρεις είναι να δώσεις αρκετά λεφτά σε μανατζαρέους που θα σου φέρουν αμφιβόλου ποιότητας παίκτες και θα σου κάνουν αφαίμαξη οικονομική.Απλά επειδή πολλές φορές σε όλες τις κατηγορίες αλλά και σχεδον σε όλα τα αθλήματα βλέπουμε ομάδες να μην μπορούν τελικά να ανταποκριθούν στις οικονομικές απαιτήσεις που οι ίδιες δημιουργούν με τα γνωστά αποτελέσματα.Αυτό στο οποίο θέλω να καταλήξω είναι ότι όλες οι ομάδες που συμμετέχουν σε επαγγελματικά πρωταθλήματα πρέπει να μπορυν να εγγυώνται τα χρήματα που θα ξοδέψουν από την αρχή της χρονιάς για να μη δημιουργούνται ομάδες όπως η Χαλκιδα που στην εξέλιξη του πρωταθλήματος μπορούν να το επηρεάσουν με την ουσιαστική τους διάλυση.Δηλαδή,στο περίπου, τι μπάτζετ έχει ο Ιωνικός και το Αιγάλεω που έχουν εντελώς διαφορετική κατάλιξη σε σχέση με τους στόχους τους;Ετσι για να ικανοποιηθεί η περιέργειά μου. 39.gif
Senegal
QUOTE(iliaszervos @ Apr 8 2008, 15:54 ) *
Για να σου ανταποδώσω τα καλά λόγια για την ομάδα μου φίλε, εχω να σου πώ (είχα ερθει στο Δαφνη-Σπορτιγκ) οτι ήταν πράγματι καλά οργανομένη και συγκεντρωμένη ομάδα με συμπαγή υποστήριξη απο την εξέδρα (μας νίκησε ανετα και δίκαια). Δικαίως διεκδικεί άνοδο! Και μακάρι να πετύχετε (έχοντας ομως χάσει στα Πατήσια!) Εμάς μας ενδιαφέρει να κερδίσετε την Πάτρα στην εδρα σας και το Πανόραμα τον Ηλυσιακό.

Τώρα για το υπόλοιπο πρόγραμμα, επειδή απο τη μιά έχετε Ηρακλή εκτος (φήμες λέγανε για ενωση με Πανόραμα) και Σπορτιγκ εκτος, που πρέπει να παλέψει σαν τελικούς πλέον όλους τους αγώνες, ενώ το Πανόραμα εχει Περιστέρι, Παγκράτι που είναι αδιάφοροι, πιστεύω εχετε πιο δύσκολο πρόγραμμα και την ισοβαθμία εναντίον σας...



Δυστυχως φίλε μου στην ζωή δεν και στο σύστημα που υπάρχει σ αυτό το κράτος δεν αρκεί μόνο το φιλότιμο για να πετύχεις έναν στόχο όπως είναι η παραμονή ή η ανοδος.. και αυτό ισχύει κατά πολύ για την ομάδα σου(βλέπε λαμόγια που σας έχουν κοντράρει σε πολλούς τομείς)..

Ευχαριστώ κι εγώ για τα καλα σου λόγια για την Δάφνη και χαίρομαι ιδιαίτερα που σ' άρεσε η ατμόσφαιρα μέσα στο κλειστό.. Πραγματικά φέτος πολλές φορές η εξέδρα μας ήταν συγκινιτική..

Κι όσο για τα παιχνίδια που αναφέρεις.. ξαναλέω ότι με νίκη με τα Τρίκαλα (που θα έρθει λογικά) και με νίκη επί του Σπόρτιγκ η ομάδα ανέβηκε..
Στα τελευταία 3 δεν νομίζω να κάνει γκέλα πουθενά και δεν φοβάμαι καθόλου κανέναν..

Όλη η χρονιά στα Πατήσια...

Το Πανόραμα έχει Ηλυσιακό, Περιστέρι, Παγκράτι κι από το Περιστέρι δεν περνάει...

ΥΓ. Θα ήθελα να έρθω με παρέα στα Πατήσια για το ματσ μας.. δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.. biggrin.gif
iliaszervos
QUOTE(Senegal @ Apr 9 2008, 14:44 ) *
ΥΓ. Θα ήθελα να έρθω με παρέα στα Πατήσια για το ματσ μας.. δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.. biggrin.gif


Αυτό έλειπε να έχω εγώ πρόβλημα! Ευπρόσδεκτοι... μπάς και κόψουμε και κανένα εισητήριο παραπάνω!

Θυμίζω μόνο οτι όπως και στις δικές σας εξέδρες ετσι και στις δικές μας υπάρχουν κάποιοι που θα "στεναχωρηθούν" αν είστε εκδηλωτικοί...
Senegal
QUOTE(iliaszervos @ Apr 9 2008, 17:45 ) *
Αυτό έλειπε να έχω εγώ πρόβλημα! Ευπρόσδεκτοι... μπάς και κόψουμε και κανένα εισητήριο παραπάνω!

Θυμίζω μόνο οτι όπως και στις δικές σας εξέδρες ετσι και στις δικές μας υπάρχουν κάποιοι που θα "στεναχωρηθούν" αν είστε εκδηλωτικοί...


Αυτά είναι τα θληβερά.. και ένα στοιχείο που έχει διώξει και κόσμο απο τον χώρο του μπάσκετ.. Φυσικά δεν εννοώ να στεναχωρεθεί κάποιος tongue.gif αλλα ελπίζω να μην υπάρξουν έκτροπα.. smile.gif
penetration
QUOTE(asthessaloniki @ Apr 9 2008, 12:58 ) *
Σίγουρα χωρίς σχεδιασμό και προσεκτικές κινήσεις βασιζόμενος σε ανθρώπους που γνωρίζουν το άθλημα αλλά και την εκάστοτε κατηγορία το μοναδικό που μπορείς να καταφέρεις είναι να δώσεις αρκετά λεφτά σε μανατζαρέους που θα σου φέρουν αμφιβόλου ποιότητας παίκτες και θα σου κάνουν αφαίμαξη οικονομική.Απλά επειδή πολλές φορές σε όλες τις κατηγορίες αλλά και σχεδον σε όλα τα αθλήματα βλέπουμε ομάδες να μην μπορούν τελικά να ανταποκριθούν στις οικονομικές απαιτήσεις που οι ίδιες δημιουργούν με τα γνωστά αποτελέσματα.Αυτό στο οποίο θέλω να καταλήξω είναι ότι όλες οι ομάδες που συμμετέχουν σε επαγγελματικά πρωταθλήματα πρέπει να μπορυν να εγγυώνται τα χρήματα που θα ξοδέψουν από την αρχή της χρονιάς για να μη δημιουργούνται ομάδες όπως η Χαλκιδα που στην εξέλιξη του πρωταθλήματος μπορούν να το επηρεάσουν με την ουσιαστική τους διάλυση.Δηλαδή,στο περίπου, τι μπάτζετ έχει ο Ιωνικός και το Αιγάλεω που έχουν εντελώς διαφορετική κατάλιξη σε σχέση με τους στόχους τους;Ετσι για να ικανοποιηθεί η περιέργειά μου. 39.gif

Μπράβο και αυτό είναι το ιδανικό το οποίο μόνο το κράτος με τήρηση και εφαρμογή της νομοθεσίας μπορεί να επιβάλει και εφαρμόσει.
Δεν μπαίνω σε διαδικασία να αναφέρω ποσά - άλλοι μπορούν να το κάνουν αυτό με λεπτομέρειες πάντως να ξέρεις ότι ο Τζάάμπερ είχε μικρότερο μηνιάτικο από κάποιους παίχτες του Περιστερίου και του Ιωνικού. Σκέψου τα μηνιάτικα των Ελλήνων και κοινοτικών του Αιγάλεω.
asthessaloniki
QUOTE(penetration @ Apr 9 2008, 19:03 ) *
Μπράβο και αυτό είναι το ιδανικό το οποίο μόνο το κράτος με τήρηση και εφαρμογή της νομοθεσίας μπορεί να επιβάλει και εφαρμόσει.
Δεν μπαίνω σε διαδικασία να αναφέρω ποσά - άλλοι μπορούν να το κάνουν αυτό με λεπτομέρειες πάντως να ξέρεις ότι ο Τζάάμπερ είχε μικρότερο μηνιάτικο από κάποιους παίχτες του Περιστερίου και του Ιωνικού. Σκέψου τα μηνιάτικα των Ελλήνων και κοινοτικών του Αιγάλεω.

Καλά πολλές ομάδες διαμαρτύρονται για τα μεγάλα ποσά που ζητάνε έλληνες αθλητές αλλά μάλλον αυτό ισχύει για πιο μεγάλες ομάδες.Πάντως ο Τζάαμπερ ήταν...
Όσον αφορά το κράτος και τη νομθεσία που πρέπει να εφαρμόσει πρέπει να το κάνει ειδικά στις μικρότερες κατηγορίες όχι μόνο του μπάσκετ γιατί πολλοί αθλητές(αν όχι οι περισσότεροι) δεν παίρνουν τα τρελά λεφτά για να τους τα τρώνε κιόλας αφού απ' αυτά πρέπει να ζήσουν.Πάντως αυτό με τον Τζάαμπερ ακ΄όμη να το χωνέψω.Ο τύπος είναι παίκτης ευρωλίγκα χαλαρά.Και πολύ ενδεικτικό για να μου λύσει την περιέργεια.Thanks smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.