Help - Search - Members - Calendar
Full Version: NBA LIVE 08 VS NBA 2K8
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τεχνολογία και www
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
apkat
Ενταξει το βρηκα..

Ευχαριστω..!!
Gravedigger
Μόνο εμένα μου την σπάει το 2k9???Ναι έχει τρελά γραφικά κτλ αλλά είναι πολύ τεχνικό.Μόνο κουμπί για να δέσει τα παπούτσια ο παίχτης δεν έχει...Ένα σωρό συνδυασμοί κουμπιών για να κάνεις τα πιο απλά πράγματα.Εγώ θέλω κάτι πιο απλό για να ξεκουράζομαι αλλιώς πάω έξω να παίξω μπάσκετ.

1)Τι πρέπει να κάνω για να βάλω καλάθι στον αιφνιδιασμό?Συνέχεια το χάνουν και μου την σπάει.Άσε που για να καρφώσουν πρέπει να κάνεις αίτηση ενώ οι άλλοι μου καρφώνουν μέσα στην μούρη...
2)Γιατί οι αντίπαλοι αλωνίζουν μέσα στην ρακέτα μου και βάζουν καλάθι με όλους τους παίχτες πάνω τους ενώ οι δικοί μου τρώνε συνέχεια τάπες??
3)Γιατί τα χάνουν όταν είναι μόνοι τους κάτω από το καλάθι?
4)Γίνεται να περάσεις τον αντίπαλο σου ποτέ?Γιατί εμένα είναι συνέχεια μπροστά μου..

Edit: Μάλλον έπρεπε να το ποστάρω στα video-games.Κάποιος να το μεταφέρει smile.gif
j-kidd13
QUOTE(Gravedigger @ Feb 8 2009, 21:57 ) *
Μόνο εμένα μου την σπάει το 2k9???Ναι έχει τρελά γραφικά κτλ αλλά είναι πολύ τεχνικό.Μόνο κουμπί για να δέσει τα παπούτσια ο παίχτης δεν έχει...Ένα σωρό συνδυασμοί κουμπιών για να κάνεις τα πιο απλά πράγματα.Εγώ θέλω κάτι πιο απλό για να ξεκουράζομαι αλλιώς πάω έξω να παίξω μπάσκετ.

1)Τι πρέπει να κάνω για να βάλω καλάθι στον αιφνιδιασμό?Συνέχεια το χάνουν και μου την σπάει.Άσε που για να καρφώσουν πρέπει να κάνεις αίτηση ενώ οι άλλοι μου καρφώνουν μέσα στην μούρη...
2)Γιατί οι αντίπαλοι αλωνίζουν μέσα στην ρακέτα μου και βάζουν καλάθι με όλους τους παίχτες πάνω τους ενώ οι δικοί μου τρώνε συνέχεια τάπες??
3)Γιατί τα χάνουν όταν είναι μόνοι τους κάτω από το καλάθι?
4)Γίνεται να περάσεις τον αντίπαλο σου ποτέ?Γιατί εμένα είναι συνέχεια μπροστά μου..

Edit: Μάλλον έπρεπε να το ποστάρω στα video-games.Κάποιος να το μεταφέρει smile.gif

NAΙΙΙΙΙΙ!!!!!!!!Επιτέλους δεν είμαι ο μόνος που σκέφτεται έτσι για το 2k9.....Δεν μπορώ με ΤΙΠΟΤΑ να συνηθήσω τον χειρισμό του...Nba live και πάλι Nba live(αν και αυτό το έχουν πειράξει κάπως,αλλα δεν έχει καμία σχέση με το 2κ9)...Gravedigger είσαι στο μυαλό μου.Ακριβώς τις ίδιες απορίες (1,2,3,4)είχα μετά απο 2 μέρες ενασχόλησης με το παιχνίδι...Ξέρεις τι είναι να έχεις το Dallas και να αγκομαχάς να βάλεις καλάθι στους Bobcats???

YΓ:Αν και την πρώτη μέρα με ενθουσίασε η κίνηση των παιχτών και τα γραφικά και στο Poll ψήφισα 2k9...To μετάνοιωσα....!!!!!
captain charisma
QUOTE(Gravedigger @ Feb 8 2009, 21:57 ) *
Μόνο εμένα μου την σπάει το 2k9???Ναι έχει τρελά γραφικά κτλ αλλά είναι πολύ τεχνικό.Μόνο κουμπί για να δέσει τα παπούτσια ο παίχτης δεν έχει...Ένα σωρό συνδυασμοί κουμπιών για να κάνεις τα πιο απλά πράγματα.Εγώ θέλω κάτι πιο απλό για να ξεκουράζομαι αλλιώς πάω έξω να παίξω μπάσκετ.

1)Τι πρέπει να κάνω για να βάλω καλάθι στον αιφνιδιασμό?Συνέχεια το χάνουν και μου την σπάει.Άσε που για να καρφώσουν πρέπει να κάνεις αίτηση ενώ οι άλλοι μου καρφώνουν μέσα στην μούρη...
2)Γιατί οι αντίπαλοι αλωνίζουν μέσα στην ρακέτα μου και βάζουν καλάθι με όλους τους παίχτες πάνω τους ενώ οι δικοί μου τρώνε συνέχεια τάπες??
3)Γιατί τα χάνουν όταν είναι μόνοι τους κάτω από το καλάθι?
4)Γίνεται να περάσεις τον αντίπαλο σου ποτέ?Γιατί εμένα είναι συνέχεια μπροστά μου..

Edit: Μάλλον έπρεπε να το ποστάρω στα video-games.Κάποιος να το μεταφέρει smile.gif


1 για καλαθι στον αιφνιδιασμο πρεπει να πατας και το κουπι του τρεξιματος για να κανεις καρφωμα...αλλιως αμα πας περπατωντας μην περιμενεις να καρφωσεις...
για το καρφωμα πρεπει να κανεις καποιες ρυθμισεις στα οπτιονς του παιχνιδιου
2 στην αμυνα μην παιρνεις ποτε παικτη ρακετας για να μαρκαρεις εσυ τον αντιπαλο γιατι ετσι στο βαζει πιο ευκολα το καλαθι..ασε τον παικτη να κανει αυτοματα την αμυνα και παιξε με τους περιφερειακους σου..ετσι ειναι πιο δυσκολο να βαλει ο αντιπαλος καλαθι...μπορεις να κανεις νταπλ τιμ και εχεις περισσοτερες πιθανοτητες κλεψιματος
οσον αφορα την επιθεση αν παιζεις με παικτες ρακετας κανε πρωτα προσποιηση,ετσι ο αντιπαλος θα σηκωθει για ταπα τοτε πατας το κουπι τρεξιματος και καρφωμα.
3 το παθαινω και γω αυτο....αλλα οχι πολλες φορες.
4 αν εχεις το μπραιαντ ή τον λεμπρον και πατησεις τρεξιμο τοτε ξεπερνας τον αντιπαλο που σε μαρκαρει και καρφωνεις αναμεσα σε 2 και 3 αντιπαλους.
SlobodaN
To ξαναλέμε για να γίνει κατανοητό. Τα πράγματα στο 2Κ είναι απλά. Παίζεις με σύστημα -κυρίως στην επίθεση- ? Μαθαίνεις και κερδίζεις. Παίζεις χύμα? Θα χάνεις και από τους Thunder. Το θέμα είναι να έχεις χρόνο και υπομονή για να τα κατανοήσεις και να εξικοιωθείς.
captain charisma
φιλε μου μπορω να σου πω οτι το παιχνιδι το παιζω στο δυσκολο επιπεδο και φαντασου οτι απο συστηματα δν εχω δοκιμασει κανενα.εχω παρει τους λεικερς και σε 82 παιχνιδια κανονικης σεζον δν εχω κανει ηττα...το κολπο ειναι να κλεβεις τη μπαλα απ τους αντιπαλους ψηλους και να κανεις αιφνιδιασμους ετσι ωστε να παρεις διαφορα ασφαλειας και μετα κανεις και σουτακια..
SlobodaN
QUOTE(big dirk @ Feb 9 2009, 11:43 ) *
φιλε μου μπορω να σου πω οτι το παιχνιδι το παιζω στο δυσκολο επιπεδο και φαντασου οτι απο συστηματα δν εχω δοκιμασει κανενα.εχω παρει τους λεικερς και σε 82 παιχνιδια κανονικης σεζον δν εχω κανει ηττα...το κολπο ειναι να κλεβεις τη μπαλα απ τους αντιπαλους ψηλους και να κανεις αιφνιδιασμους ετσι ωστε να παρεις διαφορα ασφαλειας και μετα κανεις και σουτακια..



Σίγουρα όσο καλύτερη ομάδα έχεις τόσο τα ratings και η επιλογές σου είναι πολύ περισσότερες.Δεν σου βγαίνει το λάδι γενικά όπως λέει και ένας φίλος παραπάνω. Γενικά εμένα όμως δεν μου αρέσει να επιλέγω πρωτοκλασάτες ομάδες. Προτιμώ κάτι υποδεέστερο πχ 76ers ώστε σε μία ενδεχόμενη νίκη επί Lakers,Celtics, Cleveland να το χαίρομαι περισσότερο. Το ότι επιλέγω βέβαια και υποδεέστερη ομάδα συνεπάγεται και με ότι είπαμε παραπάνω..

Αυτο με την τάπα στην baseline που λες ισχύει. 11/10 φορές ο αντίπαλος ψαρώνει. wink.gif

Συμφωνώ και στο θέμα του μη επιλογής παίχη κάτω απο την ρακέτα. Η άμυνα πρέπει να γίνεται περιφερειακά και με συνεχόμενες εναλλαγές παιχτών -μόνο στην περιφέρεια-.
Mamuwalde
υπάρχει κι άλλο κολπάκι για να αποκτάς διαφορά . στα matchups βάζεις double team πάνω στον αντίπαλο pg . ακόμα κι αν έχει πολύ καλό παίκτη θα χάσει αρκετές μπάλες. όταν μπει και ο αναπληρωματικός παίζει πολύ κλέψιμο .

επίσης θεωρώ πολύ βολικό να μην παίζεις άμυνα τον pg . καλύτερα να έχεις το 3 ή το 5 [αρκεί να μπορείς να κατεβάζεις ριπάουντ αλλιώς γίνεται σπαστικό]
SlobodaN
QUOTE(giopride @ Feb 9 2009, 11:51 ) *
υπάρχει κι άλλο κολπάκι για να αποκτάς διαφορά . στα matchups βάζεις double team πάνω στον αντίπαλο pg . ακόμα κι αν έχει πολύ καλό παίκτη θα χάσει αρκετές μπάλες. όταν μπει και ο αναπληρωματικός παίζει πολύ κλέψιμο .

επίσης θεωρώ πολύ βολικό να μην παίζεις άμυνα τον pg . καλύτερα να έχεις το 3 ή το 5 [αρκεί να μπορείς να κατεβάζεις ριπάουντ αλλιώς γίνεται σπαστικό]



Αυτό το περιβόητο Sag of στον τρόπο άμυνας μήπως ξέρεις τι ρόλο βαράει? Εγώ παίζω με tight d σε όλους τους παίχτες.
Mamuwalde
νομίζω είναι να τον παίζεις χαλαρά , πως μάρκαρε ο κόμπι τον ρόντο στα 3 μέτρα ? κάπως έτσι

αυτό με το double team πάντως πιάνει . δοκίμασέ το
Gravedigger
Αφού αρχίσαμε εδώ την συζήτηση ας συνεχίσω εδώ.3 μέρες μετά και το παιχνίδι μου την σπάει ακόμα πιο πολύ.Πραγματικά δεν ξέρω πως έχω ακόμα ολόκληρο χειριστήριο!Οι αντίπαλοι εξακολουθούν να κάνουν βόλτες κάτω από το καλάθι.Σε κάθε διείσδυση τρώω και καλάθι.Δεν ξέρω πως γίνεται κάθε φορά που εγώ πάω να βάλω καλάθι να τρώω τάπα και ο Parker να βάζει καλάθι με τον Dampier και τον Nowitzki μπροστά του σαν να μην υπάρχουν.Η βάζει καλάθι,η παίρνει foul η και τα 2.Ε,δεν γίνεται να κερδίσεις αν δεν μπορείς να παίξεις άμυνα.Επίσης,συνεχίζουν να τα χάνουν από κάτω.Κάρφωμα μπορώ να κάνω μόνο στον αιφνιδιασμό η με παίχτες που καρφώνουν σαν τρελοί.(Howard,Smith).Ο Dampier ΠΟΤΕ δεν έχει καρφώσει από κάτω.Τον λόγο δεν τον ξέρω.Ο Duncan όμως μια χαρά μου καρφώνει συνέχεια όταν τον έχω αντίπαλο.
captain charisma
απο οτι καταλαβα σε play station το εχεις το παιχνιδι?με χειριστηριο δν εχω δοκιμασει να παιξω νβα(μονο προ παιζω).εγω το εχω στο πσ και παιζω με το πληκτορογιο.
οσον αφορα τις διυσδυσεις που κανουν οι αντιπαλοι δοκιμασες να παιξεις αμυνα με το 2 η το 3?γιατι αν παιξεις με τον ασσο πολυ ευκολα θα σου ξεφυγει ο αντιπαλος.και οταν φτασει ρακετα για λει απ ενεργοποιησε εναν απ τους 2 ψηλους σου για να σηκωθει για ταπα.εγω αυτο κανω με γκασολ και μπαινουμ και δν μου βαζουν ευκολα καλαθια.
για το καρφωμα δοκιμασες να κανεις πρωτα προσποιηση ωστε να σηκωθει ο αντιπαλος και να του ξεφυγεις?
γενικα εχει καποιους ψηλους που δν κανουν καθλου καρφωμα...
Gravedigger
QUOTE (big dirk @ Feb 12 2009, 00:49 ) *
απο οτι καταλαβα σε play station το εχεις το παιχνιδι?με χειριστηριο δν εχω δοκιμασει να παιξω νβα(μονο προ παιζω).εγω το εχω στο πσ και παιζω με το πληκτορογιο.
οσον αφορα τις διυσδυσεις που κανουν οι αντιπαλοι δοκιμασες να παιξεις αμυνα με το 2 η το 3?γιατι αν παιξεις με τον ασσο πολυ ευκολα θα σου ξεφυγει ο αντιπαλος.και οταν φτασει ρακετα για λει απ ενεργοποιησε εναν απ τους 2 ψηλους σου για να σηκωθει για ταπα.εγω αυτο κανω με γκασολ και μπαινουμ και δν μου βαζουν ευκολα καλαθια.
για το καρφωμα δοκιμασες να κανεις πρωτα προσποιηση ωστε να σηκωθει ο αντιπαλος και να του ξεφυγεις?
γενικα εχει καποιους ψηλους που δν κανουν καθλου καρφωμα...

Σε 360 το έχω,οπότε ναι,με χειριστήριο παίζω.Με όποιον και να παίξω άμυνα ο PG θα φύγει.Και καλά να φύγει αλλά τάπες δεν τρώει με τίποτα.Ενεργοποιώ τον ψηλό,πηδάει,και ο άλλος βάζει άνετα lay-up σαν να μην υπάρχει κανείς!Αυτό με την προσποίηση όντως πιάνει αλλά δεν μου έχει τύχει να καρφώσει ποτέ ο παίχτης μου μετά από την προσποίηση.Ίσως φταίει ο Dampier,αλλά και πάλι σε normal συνθήκες θα έπρεπε να καρφώνει.
captain charisma
για το πλειμεκρ που λες οτι στα βαζει σηκωνω τα χερια ψηλα.
στη προσποιηση οταν εισαι κοντα στο καλαθι και τον ξεφευγεις τον αντιπαλο και εχεις πατημενο το κουπι τρεξιματος και και πατησεις κατευθειαν το κουπι του σουτ θα κανει καρφωμα(μην περιμενεις να φτασεις κατω απο το καλαθι και να πατησεις τοτε το σουτ γιατι θα κανει απλο λει απ),δεν υπαρχει περιπτωση. οσο για το καρφωμα δοκιμασε στα options στο game slide εκει που λεει για dunks να ανεβασεις το ποσοστο για να μπορεις να κανεις περισσοτερες φορες καρφωμα.
SlobodaN
Eπίσης μία γενική συμβουλή να δώσω, το είδα σε πολλά "ψαγμένα" forums για το 2Κ9. Ένα καλό hint είνα να ανεβάσετε την ταχύτητα του παιχνιδιού από 50 σε 52. Εφαρμόστε το ίδιο και στην επιλογή user speed (κάτι τέτοιο). Το παιχνίδι θα γίνει πιο "ελαφρύ" και ρεαλιστικό. Το έκανα και έχει διαφορά.
lakersdynasty
Παιδια ξερει καποιος αν μπορω να απεγκαταστησω απο τον υπολογιστη το nba 2k9 αλλα να κρατησω τα saved files που ειχα?
JohnStockton
Παιδια το 2κ9 RULEZZZ!!!!Απλα παιχνιδαρα....Ειναι το καλυτερο Μπασκετακι που εχς παιξει ποτε
Οσο γι αυτους που εχουν προβλημα δοκιμαστε στην επιθεση να παιξεται πικ εν ρολ και στην αμυνα με ψηλοτερο τον πλειμεικερ...αν δν σουταρει κιολας(πχ ροντο) δοστε του διαδρομο και παρτε θεση κατω απο την ρακετα για επιθετικο
dizzy_fingers
Κοινώς, παίξτε μπάσκετ. smile.gif
Gravedigger
QUOTE (JohnStockton @ Feb 24 2009, 17:04 ) *
Παιδια το 2κ9 RULEZZZ!!!!Απλα παιχνιδαρα....Ειναι το καλυτερο Μπασκετακι που εχς παιξει ποτε
Οσο γι αυτους που εχουν προβλημα δοκιμαστε στην επιθεση να παιξεται πικ εν ρολ και στην αμυνα με ψηλοτερο τον πλειμεικερ...αν δν σουταρει κιολας(πχ ροντο) δοστε του διαδρομο και παρτε θεση κατω απο την ρακετα για επιθετικο

Μα αν δεν σουτάρει γιατί να του δώσεις διάδρομο?Για να μπει να στο βάλει από μέσα?Αν δεν σουτάρει,κλείνεις τον διάδρομο και τον αφήνεις να σουτάρει!
JohnStockton
Εννουσα δος του χωρο και συ πηγεναι κατω απο το καλαθι και περιμενετον στημενος.Αμα σουταρει μαλλον θα το χασει.Ααν μπει μαλλον θα πεσει πανω σου και θα παρεισ το φαουλ.
Αν ο αντιπαλος ποιντ γκαρντ ειναι καλος παιξ τον σφιχτα και καλυτερα οχι double team γιατι θα σε ταραξουν στα τριποντα
apkat
Oχι εννοει οτι του αφηνεις λιγο χωρο γιατι δεν φοβασαι για το σουτ του οποτε αν δοκιμασει ντραιβ να εχεις χρονο να τον προλαβεις κατι που δεν μπορεις να κανεις αν εχεις κολλησει πανω του.Οπως παιζουν δηλαδη στην πραγματικοτητα αμυνα στον Τσιλντρες ολοι στην Ευρωπη..

Γενικα σαν τιπ θεωρω οτι σε ολους τους ασσους πρεπει να αφηνεις λιγο χωρο γιατι τα ντραιβ οντως ειναι πιο επικυνδινα απο το σουτ.Δοκιμαστε απο τα πρωτα δεκαλεπτα να χρησιμοποιησετε πολυ εναν παικτη ρακετας ωστε στα επομενα δεκαλπετα να αναγκαστουν να τον παιξουν νταμπλ τιμ και να δημιουργηθουν ελευθερα σουτ απο την περιφερεια(σχεδον παντα σε βοηθεια ερχεται ο παικτης που ειναι απο την πλευρα του ψηλου οποτε η πασα ειναι ευκολη).Στην επιθεση πικ ν ρολ σταθερα αφου παντα θα εχει καποιο αποτελεσμα με προσοχη ομως στην πασα μετα το σκριν και πολυ συχνα εκμεταλευομαι τα κοψιματα των κοντων στην ρακετα(παιζοντας με τους σανς που οι ριτσαρντσον και μπαρμποσα ειναι πολυ καλοι στα ντραιβ).Στην αμυνα παιζω φουλ κορτ μαν 2 μαν με πολυ πιεση στον παικτη που κατεβαζει(ειτε ασσος ειτε 2αρι) ωστε να κανει λαθη.Στο θεμα του ριμπαουντ εχω και γω προβλημα.Προτιμω να μαρκαρω το 2 η το 3 του αντιπαλου που και στο ριμπαουντ δεν επιρεαζουν τοσο(οσο το 4 και το 5) και δεν ειναι τοσο επικυνδινοι οσο οι ασσοι αφου δεν κρατανε τοσο την μπαλα στα χερια.

Παιζω στο 4ο επιπεδο απο τα 5 και πλεον νομιζω μπορω να τους κερδισω ολους εκτος των Λεικερς Σελτικς.Ομως ομαδες επιπεδου σαν αντονιο ντιτροιτ και νταλλας τις παιρνω ευκολα πλεον.Θελει παντως να παιξεις παρα πολυ για να το μαθεις καλα..

Α και μια ερωτηση.Αλευ ουπ πως στο διαολο γινεται;;;Παιζω με πληκτρολογιο και εχω αλλαξει και τα κουμπια οποτε μην μου πειτε καποιο στανταρ κουμπι αλλα τι αλλο κανει αυτο το κουμπι η πως ονομαζεται απο το 2Κ9(πχ Β1,Β2....)

Εντιτ:Γενικοτερα παντως θα συμφωνησω λιγο με τον Ντιγγερ.Και γω πιο πολυ αγχωνομαι και προβληματιζομαι οταν παιζω παρα διασκεδαζω..Στο Live παντα ημουν χαλαρος την ωρφα που επαιζα.Τωρα ειμαι διαρκως στην τσιτα.. tongue.gif
SlobodaN
Συμφωνώ με Apcat όσον αφορά το sag off στους point guard. Να, τώρα έπαιξα με τους Bobcats και συνεχώς άφηνα ελεύθερο τον Felton να σουτάρει. O Chalmers τον είχε κάνα δυό μέτρα απόσταση. Στο τέλος έβαλε 2-3 εκεί αλλά ήταν ήδη αργά..Προσέξτε όμως γιατί δεν είναι όλοι οι point guards οικοδόμοι.


Απο άμυνα παίζω πολύ ful court trap , και ενιοτε με έχει βοηθήσει και το box in one (προσοχή σε αυτό αν ο αντίπαλος έχει καλή περιφερεια μην το τολμήσετε). Και γενικά αν κάποιος παίχτης σας ευστοχίσει σε τρίποντο, στην αμέσως επόμενη δική σας επίθεση ξανακάντε το με τον ίδιο παίχτη. Εμένα 8/10 φορές μου πετυχαίνει.
Air Kef
QUOTE
Εντιτ:Γενικοτερα παντως θα συμφωνησω λιγο με τον Ντιγγερ.Και γω πιο πολυ αγχωνομαι και προβληματιζομαι οταν παιζω παρα διασκεδαζω..Στο Live παντα ημουν χαλαρος την ωρφα που επαιζα.Τωρα ειμαι διαρκως στην τσιτα..


Πραγματικά..Μεγάλη αλήθεια..

Το χω ψιλολιώσει αυτές τις μέρες,αλλα δυσκολεύομαι τρομερά ακόμα και στα πιο απλά. Μπορεί να φταίει και οτι δοκιμάζω με joypad κι οχι με πληκτρολόγιο. Απκατ λες να το γυρίσω;
JohnStockton
Eγω παντως παιζω με τζοιπαντ και δεν δυσκολευομαι.Το πληκτρολογιο μου εσπαγε τ νευρα.Θα συμφωνησω και στο τιπ με τον ψηλο.Στην αρχη βαζω και γω οσο μπορω την μπαλα μεσα.Μετα απο μερικες επιθεσεις φερνουν ντμπλ τιμ και βρισκεις ευκολα ελευθερα σουτ
apkat
E kef εγω παιζω με πληκτρολογιο ολα τα παιχνιδια γενικα και με βολευει..

Τωρα αν εχεις συνηθησει γενικα αλλα παιχνιδια με joypad δεν ξερω ποσο ευκολη θα ειναι η μεταβαση.Παντως απ'οτι εχω ακουσει με joypad εχεις πολυ μεγαλυτερη ανεση σε κινησεις σε σχεση με το πληκτολογιο..

Υ.Γ:Για το αλευ ουπ θα μου πει κανεις;;;
captain charisma
για αυτο που λεει με τα τριποντα ο σλοπονταν εχει δικιο.το εχω κανει και γω με νοβιτσκι μπραιαντ με αποτελεσμα να βαζω μεχρι 5 συνεχωμενα τριποντα....

οσο για το αλει ουπ ουτε εγω το εχω καταφερει.
PanosIlio
Για το alley oop που λέτε και πως γίνετε με το πληκτρολόγιο. Εγώ αυτό που έκανα όταν έπαιζα τέτοια παιχνίδια στο pc και με πληκτρολόγιο ήταν να πηγαίνω να κοιτάω ποια ήταν τα κουμπιά καταρχάς από το μενού σε χειριστήριο και μετά έκανα και την αντιστοιχία στο πληκτρολόγιο.

Πχ, στο xbox το alley oop είναι το LT + το κουμπί της πάσας. Ε αυτό που θα έκανα θα ήταν να πάω να δω πως ονομάζει το action που κάνει στην επίθεση το αντίστοιχο κουμπί στο χειριστήριο και μετά θα κοίταγα που έχω βάλει εγώ να κάνει αυτό το συγκεκριμένο action στο πληκτρολόγιο.

Άλλη λύση είναι το training mode του 2K9, είναι πάρα πολύ καλό και είμαι 99% σίγουρος πως κάπου εκεί μέσα περιγράφει πως γίνεται το alley oop.

ΥΓ1: Συνήθως επειδή αυτά τα παιχνίδια δεν φτιάχνονται για pc παρά μεταφέρεται μια έκδοση παιχνιδομηχανής στο pc ο πρώτος τρόπος είναι πιο εύκολος για να βρεις κάτι.

ΥΓ2: Όλα αυτά που λέτε για να αφήνεις τον κοντό να σουτάρει και να του κλείνεις το drive κτλ ναι μεν πιάνει αλλά όχι στα εύκολα level, 4ο και 5ο μόνο, στα υπόλοιπα 3 τα ελεύθερα σουτ μπαίνουν. Στο 4ο και 5ο επίπεδο τα στατιστικά που βλέπεις είναι και τα πραγματικά αλλιώς στα άλλα 3 που δεν είναι και τόσο ρεαλιστικά τα πάντα μπαίνουν. Την έχω πατήσει πολλές φορές έτσι και με έχουν "σκοτώσει" οι πιο απίθανοι παίκτες.
Air Kef
Ρε κι εγω ολα σε πληκτολογιο τα παιζω, ακόμα και προ. Απλα επειδή έτσι δεν μπορώ να παίξω διπλό σε παιχνιδομηχανές είπα να ξεκινήσω με τζοιπαντ το 2Κ9 μήπως και..
Τέλος παντων, ακόμα ζορίζομαι ακόμα και να πάω ευθεία τον παίκτη σε αιφνιδασμό, να σκάει την μπάλα ο ψηλός με το που την πέρνει στο λόου ποστ κτλ. sad.gif
Gravedigger
QUOTE (PanosIlio-G7 @ Feb 25 2009, 09:50 ) *
Πχ, στο xbox το alley oop είναι το LT + το κουμπί της πάσας.

Αυτό είναι σίγουρο???Εμένα δεν μου πιάνει με τίποτα angry_red.gif

Πάντως γενικά το παιχνίδι εξακολουθεί να μου σπάει τα νεύρα. tongue.gif Ειδικά όποτε παίζω με τους Spurs μετά το κλείνω για να μην νευριάσω άλλο.Δεν περνάει καμία πάσα στον ψηλό αφού όλες τις κλέβουν και οι Ginobili,Parker δεν κόβονται με τίποτα.Επίσης...Τι είναι αυτό με τις βολές????Όποτε το παιχνίδι είναι κοντά στο score στο τέλος του αγώνα μονίμως χάνω γιατί δεν μπορώ να βάλω βολές.ΟΚ μερικές φορές μπαίνουν αλλά δεν είναι δυνατόν να πρέπει να μάθεις το στυλ του κάθε παίχτη ώστε να ξέρεις πόση ώρα πρέπει να κρατήσεις τον μοχλό κάτω...πχ ο Duncan σκάει μια ώρα την μπάλλα και μετά την πετάει σαν βόμβα στην πραγματικότητα.Άντε τώρα να κάτσω εγώ να υπολογίσω πότε θέλει να ξεφορτωθεί την μπάλλα για να ξέρω να αφήσω τον μοχλό...

ΥΓ1.Κάτι τρελά layup που ο παίχτης στηρίζεται στο σώμα του αμυντικού και κάτι in your face καρφώματα πως σκατά μου τα κάνουν οι άλλοι και όταν πάω να το κάνω εγώ μου την φοράνε καπέλο?Μόνο στον αιφνιδιασμό μου πιάνει το κάρφωμα.

ΥΓ2.Ο Dampier στο παιχνίδι παίζει να είναι πιο άχρηστος από ότι στην πραγματικότητα.Έχω χάσει άπειρες φορές λόγω χαμένων lay-up του.
PanosIlio
QUOTE(Gravedigger @ Feb 25 2009, 11:10 ) *
Αυτό είναι σίγουρο???Εμένα δεν μου πιάνει με τίποτα angry_red.gif


Πιάνει αλλά όχι πάντα, πρέπει ο παίκτης που θα δεχτεί την πάσα να έχει πάρει τα βήματα να έχει κάνει κίνηση κτλ.

Σε 5x5 παιχνίδι είναι δύσκολο να βγει πρέπει να εφαρμόσεις κάποιο από τα συστήματα που καταλήγουν σε back door αλλά σε κατάσταση αιφνιδιασμού 2 με 1 τις περισσότερες φορές παίζει. Απλά ξαναλέω πρέπει αυτός που θα δεχτεί την μπάλα να κάνει κίνηση.
X-NEC
Τα alley-oop δυσκόλεψαν πολύ και καλά έκαναν ως ένα βαθμό σε σχέση με πέρυσι αλλα όντως υπάρχουν αγώνες που ούτε ένα δε πετυχαίνει. Παιδιά επειδή έχω το 2K9 σε PS3, θα ήθελα να ρωτήσω αν το έχει και κανένας άλλος ώστε να παίζουμε οποτε μπορούμε. Εγώ μέρα παρα μέρα παίζω κάνα δυο ματσάκια. Είναι κόλλημα το παιχνίδι τι να λέμε...
scales84
το 2κ9 στο πσ3 ειναι απλα απαιχτο..τα καλυτερα γραφικα εβερ..η μονη βλακεια σε σχεση με οπερσυ που αλλαξαν τον τροπο που σουταρεις βολες..ηταν πιο ωραιο περσυ
X-NEC
Ναι και μένα δεν μου άρεσε που αφαίρεσαν τον ρολο του sixaxis στις βολές αλλα τι να κάνουμε...
Mamuwalde
με το keyboard : πατάς ένα από τα κουμπιά που κάνουν ντρίμπλα [εγώ έχω το shift νομίζω από default] και ταυτόχρονα το κουμπί που κάνει reverse που κάνει .

θα πρέπει πάντως να έχεις πασέρ που κάνει flashy passes και έναν καλό dunker να κόβει προς το καλάθι

εγώ με pad δεν παίζω ούτε στο gameboy tongue.gif
X-NEC
QUOTE(giopride @ Feb 25 2009, 22:43 ) *
θα πρέπει πάντως να έχεις πασέρ που κάνει flashy passes και έναν καλό dunker να κόβει προς το καλάθι


Δεν χρειάζεται τίποτα από τα δυο για το alley-oop. Και ο Gasol μπορεί να δώσει πασα στον Kobe και να γίνει! biggrin.gif
j-kidd13
QUOTE(Gravedigger @ Feb 25 2009, 11:10 ) *
ΥΓ2.Ο Dampier στο παιχνίδι παίζει να είναι πιο άχρηστος από ότι στην πραγματικότητα.Έχω χάσει άπειρες φορές λόγω χαμένων lay-up του.


Στο Nba live 09 που επαιζα ο Dampier ηταν παντα στους πρωτους σκορερ μου....Σε πολλα ματς δε,δεν χανει καλαθι...Και ειναι και αμυντικος ογκολιθος!!!Τι ριμπαουντ,τι ταπες!!!Η απολυτη αντιθεση.....
SlobodaN
Πάντως είναι γεγονός ότι το 2Κ δεν παίζεται όσον αφορά την ατμόσφαιρα του παιχνιδιού. Σε σχέση με Live τουλάχιστον.Δηλαδή όταν παίζεις εκτός έδρας το καταλαβαινεις ρε παιδί μου, αν υψώσεις και λίγο την ένταση -παρεπιπτόντως πρέπει στο επόμενο να κάνουν μία σωστότερη default ρύθμιση του ήχου λίγο- νιώθεις ότι είσαι μέσα στο γήπεδο.

Άσε που έχω πιάσει αυθόρμητα τον εαυτό μου σε κρίσιμο σημείο να χειροκροτάω χαμένη βολή του αντιπάλου..

Δεν πάω καλά μου φαίνεται.. wacko.gif
X-NEC
Καλά εννοείται αυτό. Είναι πολύ μπροστά το 2K τι να λέμε. Οι κινήσεις που μπορείς να κανεις σε συνδυασμό με τα γραφικά και την όλη ατμόσφαιρα δίνουν στο παιχνίδι απίστευτο βάθος. Αντίθετα το Live παρα το γεγονός ότι βελτιώθηκε παρα πολύ σε σχέση με το 08 που απλά δε βλεπότανε/παιζότανε, θέλει πολύ ακόμα για να φτάσει το 2K. Επίσης το καταπληκτικό με το 2K είναι η κίνηση της μπάλας και το γεγονός ότι δεν μπαίνουν τα καλάθια αεράτα (nothing but net που θα έλεγε και ο Βαγγέλης Ιωάννου! biggrin.gif) αλλα με ένα σορό τρόπους!
Pierce
αντιο κοσμε.
Σημερα πηγα και πηρα επιτελους το xbox + 2κ9+ προ
τα ξαναλεμε σε 2-3 χρονια
X-NEC
X-BOX; (Ουδέν σχόλιον! dry.gif tongue.gif) Κρίμα δε θα μπορούμε να παίζουμε μαζί. sad.gif

Καλορίζικο και πάνω από όλα να σου βγει γερο. smile.gif
SlobodaN
Είχα κι εγώ ΧΒΟΧ και το 2Κ9, και αυτή τη στιγμή μου στρογγυλοκάθονται σε μια γωνιά του συρταριού μου. Επένδυσα στο PC με 22' full hd οθόνη φουλάρισα το κουτί μέσα και το απολαμβάνω πλέον απο εκεί. Θεωρώ επειδή είδα και το ένα και το αλλο, ότι στα γραφικά είναι -στα σημεία- καλύτερο στο PC, gameplay, χμ.. ε πάνω κάτω το ίδιο θα έλεγα..
hagi
QUOTE(SlobodaN @ Feb 9 2009, 10:15 ) *
To ξαναλέμε για να γίνει κατανοητό. Τα πράγματα στο 2Κ είναι απλά. Παίζεις με σύστημα -κυρίως στην επίθεση- ? Μαθαίνεις και κερδίζεις. Παίζεις χύμα? Θα χάνεις και από τους Thunder. Το θέμα είναι να έχεις χρόνο και υπομονή για να τα κατανοήσεις και να εξικοιωθείς.

Είναι και δεν είναι έτσι..Το να παίζεις με σύστημα είναι πολύ σημαντικό στο παιχνίδι και δείχνει το πόσο αληθοφανές είναι.Βέβαια και να μην παίξεις με σύστημα παλι μπορείς να κερδίσεις αλλά σίγουρα θα πρέπει να μοιράζεις την μπάλα και να μην προσπαθείς να παίζεις με γιουρούσια.

QUOTE(Gravedigger @ Feb 12 2009, 00:05 ) *
Αφού αρχίσαμε εδώ την συζήτηση ας συνεχίσω εδώ.3 μέρες μετά και το παιχνίδι μου την σπάει ακόμα πιο πολύ.Πραγματικά δεν ξέρω πως έχω ακόμα ολόκληρο χειριστήριο!Οι αντίπαλοι εξακολουθούν να κάνουν βόλτες κάτω από το καλάθι.Σε κάθε διείσδυση τρώω και καλάθι.Δεν ξέρω πως γίνεται κάθε φορά που εγώ πάω να βάλω καλάθι να τρώω τάπα και ο Parker να βάζει καλάθι με τον Dampier και τον Nowitzki μπροστά του σαν να μην υπάρχουν.Η βάζει καλάθι,η παίρνει foul η και τα 2.Ε,δεν γίνεται να κερδίσεις αν δεν μπορείς να παίξεις άμυνα.Επίσης,συνεχίζουν να τα χάνουν από κάτω.Κάρφωμα μπορώ να κάνω μόνο στον αιφνιδιασμό η με παίχτες που καρφώνουν σαν τρελοί.(Howard,Smith).Ο Dampier ΠΟΤΕ δεν έχει καρφώσει από κάτω.Τον λόγο δεν τον ξέρω.Ο Duncan όμως μια χαρά μου καρφώνει συνέχεια όταν τον έχω αντίπαλο.

Τα πράγματα είναι απλά.Δεν χρειάζεται ούτε άγχος ούτε τίποτα.Τα παιχνίδια είναι για να τα απολαμβάνουμε.Απλά είναι θέμα συνήθειας του παιχνιδιού.Είναι ένα δύσκολο παιχνιδι που στα υψηλά επίπεδα ίσως το έχουν παρακάνει λίγο αλλά αν κατέβεις λίγο πχ στο All Star θα δεις ότι με τον καιρό και χωρίς να παίζεις βιαστηκά θα μπορείς να κάνεις τα πάντα και να κερδίζεις.

Γενικά το παιχνίδι αυτό (και μιλάμε πλέον για το 2K9) είναι εξαιρετικό αλλά έχει υψηλό επίπεδο δυσκολίας και πρέπει να παίζει μπάσκετ για να κερδίσεις.Ένα πολύ σημαντικό στοιχείο που έχει είναι η ψυχολογία των παιχτών που ίσως το έχουν παρακάνει εκεί αλλά παίζει πολύ μεγάλο ρόλο.Μπορεί να αλλάξει υπέρ ή κατά σου μέσα στο παιχνίδι.
Δηλαδή αν είσαι καλός επιθετικά και καλός αμυντικά θα παρατηρήσουμε ότι το παιχνίδι γυρνάει προς εμάς και βγαίνουν καλύτερες άμυνες ή καλύτερες επιθέσεις..αν όμως πάμε άσχημα τα πάντα είναι εναντίον μας και είναι δύσκολο να γυρίσεις το ματς.

Γενικά για να μην λέμε πολλά είναι ένα παιχνίδι που είναι πραγματικά μπάσκετ,είναι ίσως λίγο περισσότερο δύσκολο από όσο θα έπρεπε αλλά έχει μαγεία και είναι πολύ απρόβλεπτο.Άλλωστε η δυσκολία που έχει στο να κερδίσεις σου δίνει και την ικανοποίηση ότι τα κατάφερες και πανηγυρίζεις!!Φαντάσου να πάρεις το Πρωτάθλημα.

Όσο για το κάρφωμα από κάτω που αναφέρουν κάποιοι φίλοι είναι όντως λίγο θέμα,αλλά αυτό που κυρίως έχει σημασία εκεί είναι το στατιστικό "standing dunk" που έχει ο παίχτης.Αν είναι υψηλό τότε ο παίχτης καρφώνει από κάτω.
Και τέλος για το alley oop γίνεται με το πλήκτρο που κάνεις post (που γυρνάς πλάτη δηλαδή με τους ψηλούς) και την πάσα.Εγώ το έχω στο XBOX 360 και παίζω με χειριστήριο αλλά νομίζω και στο pc που το δοκίμασα έτσι παίζει.Βέβαια alley oop δεν κάνει πάντα.Εξαρτάται από την θέση των παιχτών.Αυτό που θα καταλάβετε όμως όταν κάνετε τον παραπάνω συνδιασμό είναι ότι την πάσα θα την κάνει ψιλοκρεμαστή,δεν θα την δώσει ευθεία.Έτσι αν κάποιος παίχτης τρέξει προς το καλάθι σε στημένη άμυνα ή σε αιφνιδιασμό και πατήσουμε τα δύο πλήτρα τότε θα δούμε μια προσπάθεια alley oop.
reignman
καμια σχεση τα γραφικα στο pc με του ps3.
επειδη το εχω και στο pc με 2χ geforce 8800 ultra , 4gb ram κτλ
το εχω και στο ps3.
παιζω απο την ιδια 40" sony bravia full hd.
τεραστια η διαφορα στο ps3.
πρωτον το ps3 χρησιμοποιει 3rd gen γραφικα... κατι που με μια πρωτη ματια φαινεται στις φανελες, που κοιματιζουν κουνιουνται κτλ , ενω στο pc ειναι ακινητες. υπαρχουν και αλλες διαφορες που δεν μπορω αυτη τι στιγμη να γραψω λογο περιορισμενου χρονου.
Pierce
QUOTE (X-NEC @ Feb 26 2009, 22:47 ) *
X-BOX; (Ουδέν σχόλιον! dry.gif tongue.gif) Κρίμα δε θα μπορούμε να παίζουμε μαζί. sad.gif

Καλορίζικο και πάνω από όλα να σου βγει γερο. smile.gif

thanks! μακρυά τα rrod απο μας

Μονο την οκλαχομα εχω καταφερει να κερδισω και να χασω στον ποντο απο το τοροντο. ολοι οι αλλοι μου ριχνουν σφαλιαρες, αλλα που θα παει θα το μαθω.
Οσο για το καρφωμα ο KG εχει τα posterized για πλακα . Μεχρι και windmill στα μουτρα του yao εκανα
PanosIlio
Πες μας όμως και πόσες τάπες έφαγες από τον Yao smiley.gif

Εγώ πάντως όσο εύκολα καρφώνω με τον Dunkan ή τον Stoudamire μπροστά του άλλο τόσο εύκολα μου κρύβει το καλάθι, έτσι απλά.
Mamuwalde
πέφτει πολλή τάπα ειδικά από το τρίτο επίπεδο και πάνω . γενικώς τα εύκολα layup είναι ένα ζήτημα . ή με παίκτες τύπου arenas . τα μπουμπουνάνε από παντού δεν ξέρεις τιν πρωτοκόψεις ...

που θα πάει θα τους καταφέρω tongue.gif
Pierce
QUOTE (PanosIlio-G7 @ Feb 27 2009, 18:21 ) *
Πες μας όμως και πόσες τάπες έφαγες από τον Yao smiley.gif

απο τον yao καμια. ο Νεστεροβιτς με εκανε πελατη του laugh.gif
X-NEC
Hagi έχεις δίκαιο σε αυτά που γραφεις. Eγώ δεν έχω ασχοληθεί παρα πολύ μονος μου με το cpu αλλα ξέρω πολύ καλά τι γίνεται μιας και στο 8 είχα λιώσει κυριολεκτικά. Το 2K είναι παιχνίδι που θα πρέπει να θέλει και το cpu να κερδίσεις αλλιώς δεν νικάς με τίποτα. Κατ αρχήν οι ευστοχίες που δίνει στις δυο ομάδες ελάχιστες φορες ειναι ίδιες ώστε να πηγαίνει πόντο πόντο και να κερδίσει στο τέλος κάποιος με ελαχιστη διαφορα. Συνήθως εμφανίζονται γνωστά scores όπως πχ το 41-29 που έχω βαρεθεί να το συναντάω και αλλα πολλά. Μερικές φορες όλο αυτό το θέμα καταντάει εκνευριστικό ιδίως σε online παιχνίδια διότι στα πρώτα δυο λεπτά μόλις δω ότι δεν μπαίνει τιποτα, αμέσως κοιτάω τους παίκτες και βλέπω ότι δυο από αυτούς είναι κρυοι! Αυτό στο offline νομίζω ότι ρυθμίζεται από το clutch αν δεν κάνω λάθος. Εντάξει να παίζεις ένα φιλικό με φίλους η με το cpu αλλα αν πεις να παίξεις πρωτάθλημα με το cpu το να σου κάνει τέτοια κολπα από την αρχή δεν είναι και ότι καλύτερο διότι παίρνει διαφορα αμέσως και μετά τρέχεις να προλάβεις κάνοντας γρήγορο παιχνίδι. Πέραν αυτού του προβλημάτος, το παιχνίδι είναι κορυφή και έχει βελτιωθεί και παρα πολύ σε σχέση με πέρυσι. Στην αρχή κάποιες αλλαγές δε μου άρεσαν αλλα μετά από λίγο έγινε ξανά το κλασικό αγαπημένο μου 2Κ. Όσο για τα alley-oops εμενα μου αρέσει να αντιστρέφονται κάπως οι ρολοι και ο αποδεκτης της πασας να είναι ο Kobe η κάποιος άλλος "κοντός" και μετά οι ψηλοί. Μερικές φορες αυτός που θέλω να πάρει την μπάλα δεν κάνει κίνηση η την κάνει αργά αλλα δεν με πειράζει. Μου άρεσε που το δυσκόλεψαν μιας και πέρυσι πετύχαιναν σχεδόν όλα.

Τέλος η έκθεση! smiley.gif
SlobodaN
Ένα καλό κολπάκι στο pc συγκεκριμένα αναφέρομαι, είναι το εξής: όταν παίζεις πρωτάθλημα και σου βγάλει μύνημα ότι ένας παίχτης σου τραυματίστηκε και θα μείνει έξω 2-3 εβδομάδες, απλά πατάς ctrl alt del κλείνεις το παιχνίδι, το κάνεις restart και ο τραυματισμός απλά δεν υφίσταται. smile.gif
X-NEC
Ναι αλλα δεν θα υφίστανται και οι οποιες νίκες/ήττες είχες κάνει πριν τον τραυματισμό. Εκτος και αν κανεις save μετά από κάθε αγώνα...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.