Help - Search - Members - Calendar
Full Version: LOST-Prison Break !!!!
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τέχνες και θεάματα
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
Air Kef
Οποιος θελει warn για spoiler μπορει απλα να το ζητησει.


Spysta επειδη ημουν σιγουρος οτι θα τα εγραφες ολα,εισαι τυχερος που δν σε διαβασα. tongue.gif


Σποιλερ απλα μαρκαρεις και βαζεις ασπρο χρώμα,οπως το Word.

Αφου δν ηξερες πως γινεται ΑΣ ΜΗΝ ΕΓΡΑΦΕΣ.
Πμ σε καποιον μοντ να σου εξηγησει. smile.gif
spysta
QUOTE(Air Kef @ Feb 17 2008, 13:31 ) *
Οποιος θελει warn για spoiler μπορει απλα να το ζητησει.
Spysta επειδη ημουν σιγουρος οτι θα τα εγραφες ολα,εισαι τυχερος που δν σε διαβασα. tongue.gif
Σποιλερ απλα μαρκαρεις και βαζεις ασπρο χρώμα,οπως το Word.

Αφου δν ηξερες πως γινεται ΑΣ ΜΗΝ ΕΓΡΑΦΕΣ.
Πμ σε καποιον μοντ να σου εξηγησει. smile.gif

Εμαθα εμαθα !!!!!! tongue.gif
Οι θεωρειες μου την αλλη φορα με spoiler !!!!!! afro.gif
spysta
Σημερα μου ειπανε οτι θα γινει πανικος ......... για να δουμε για να δουμε!!!
morfi
QUOTE(spysta @ Feb 19 2008, 19:09 ) *
Σημερα μου ειπανε οτι θα γινει πανικος ......... για να δουμε για να δουμε!!!

Αναφέρεσαι στο Lost ή στο Prison Break ; Παρεμπιπτόντως, το τελευταίο του PB προσπαθώ ώρες να το κατεβάσω και ακόμα έχει κανά δίωρο. angry_red.gif
sihainas
χαχα εγώ το κατέβασα χθες βράδυ... και μάλλον επιβεβαιώνεται ότι η Σάρα είναι ζωντανή (όχι δεν εμφανίζεται) γενικά είναι ένα αρκετά συναρπαστικό επεισόδιο... Ξέρουμε πότε περίπου να περιμένουμε το επόμενο; Θα το δείξουν σε κανα μήνα δίμηνο ξέρω γω ή θα πάνε για του χρόνου;
morfi
Θέλει ακόμα μία ώρα !

ΓΚΡΡΡΡΡ ΘΑ ΤΑ ΣΠΑΣΩ ΟΛΑ !

Gravedigger
QUOTE(morfi @ Feb 19 2008, 20:27 ) *
Θέλει ακόμα μία ώρα !

ΓΚΡΡΡΡΡ ΘΑ ΤΑ ΣΠΑΣΩ ΟΛΑ !

Εμένα άλλα 8 λεπτά!Άντε,άντε! biggrin.gif
Alexmei
Επιτέλους ο Μάικλ πήρε πίσω το γ@μάτο στυλ και ω ναι για πρώτη φορά θέλει εκδίκηση biggrin.gif . Το επισόδειο συναρπαστικό και ο Μαχόουν πάλι έσκισε 41.gif 77.gif επιτέλους ένα επισόδειο που σε κρατάει σε αγωνία 41.gif
PanosIlio
Εγώ γιατί ρε γμτ όσο πιο πολύ βλέπω PB τόσο πιο πολύ ξενερώνω, και δεν έχω δει πολύ, μέχρι και το 5ο επεισόδιο του 2ου κύκλου αν και έχω ότι έχει παιχτεί μέχρι στιγμής. (εκτός από τον πρώτο κύκλο που κάποια στιγμή θα τον πάρω από κανένα dvdαδικο και θα το περάσω στο δίσκο έτσι για το αρχείο μου tongue.gif)

Νιώθω πως το παραξηλώσανε, Prison Break λέγεται, ε ωραία αποδράσανε από τη φυλακή αλλά μετά....τέσπα λίγο λίγο θα το βλέπω από περιέργεια και μόνο και ΔΕΝ θα διαβάζω αυτό το topic, είστε μαρτυριάρηδες εδώ tongue.gif

Απλά θα γράφω το άσχετο μου που και που biggrin.gif
morfi
QUOTE(PanosIlio-G7 @ Feb 20 2008, 09:08 ) *
Νιώθω πως το παραξηλώσανε, Prison Break λέγεται, ε ωραία αποδράσανε από τη φυλακή αλλά μετά....

...ξεκινάει το κυνηγητό. Έτσι δεν πάει ; wink.gif

Πάντως αξίζει να τη δείς. Για πολλούς (σχεδόν όλους !) η δεύτερη σεζόν είναι καλύτερη από τη πρώτη.
PanosIlio
Αυτό δεν είναι κηνυγητό, βόλτες κάνουν, πηδάνε γκόμενες κτλ κτλ και κυκλοφορούν και συνέχεια μέρα, ε οκ σασπένς έχει αλλά είναι to fake.

Τέσπα δεν λέω ότι δεν μου αρέσει, αν ήταν δεν θα το έβλεπα καθόλου, απλά μπορούσαν και καλύτερο.
sihainas
QUOTE(morfi @ Feb 20 2008, 13:23 ) *
Για πολλούς (σχεδόν όλους !) η δεύτερη σεζόν είναι καλύτερη από τη πρώτη.



Δεν νομίζω. Η 2η σαιζόν στη μέση κάνει μια τεράστια κοιλιά... βέβαια στο τέλος σε αποζημιώνει αλλά νομίζω ότι η 1η είναι μακράν καλύτερη.
morfi
QUOTE(PanosIlio-G7 @ Feb 20 2008, 14:04 ) *
Αυτό δεν είναι κηνυγητό, βόλτες κάνουν, πηδάνε γκόμενες κτλ κτλ και κυκλοφορούν και συνέχεια μέρα, ε οκ σασπένς έχει αλλά είναι to fake.

Τέσπα δεν λέω ότι δεν μου αρέσει, αν ήταν δεν θα το έβλεπα καθόλου, απλά μπορούσαν και καλύτερο.

Δεν είναι δα και τόσο χαλαρά όσο φαίνεται να εννοείς. Μπορεί να κυκλοφορούν μέρα αλλά καλύπτονται και ξέρουν που πάνε ενώ αν εξαιρέσεις τον μικρό που βρίσκει μία κοπέλα, όλοι οι άλλοι δεν συναναστρέφονται με κάποια άλλη πέραν της γυναίκας-κοπέλας τους.

QUOTE(sihainas @ Feb 20 2008, 14:15 ) *
Δεν νομίζω. Η 2η σαιζόν στη μέση κάνει μια τεράστια κοιλιά... βέβαια στο τέλος σε αποζημιώνει αλλά νομίζω ότι η 1η είναι μακράν καλύτερη.

Σοβαρά, είσαι ο μοναδικός που βλέπει κοιλιά στη 2η σεζόν ! blink.gif
PanosIlio
Ναι καλύπτονται, φοράνε καπέλα tongue.gif tongue.gif

Και σχέδιο έχουν μόνο τα 2 αδέλφια, κάποιο σχέδιο τέλος πάντων.

Αλλά, μπαίνουν σε δημόσιες υπηρεσίες φόρα παρτίδα, βλ. Δημαρχείο ή συναναστρέφονται με αστυνομικούς και το παίζουν και βετεράνοι πολέμου βλ. βενζινάδικο, ε με ξενερώνει λίγο, όχι πολύ (είμαι φαν του Σιγκάλ βλέπεις) αλλά όχι δεν είναι καθόλου ρεαλιστικό.

Απλά έχει ενδιαφέρον γιατί δεν ξέρεις τι δυσκολίες θα συναντήσουν μόλις στρίψουν το στενό πχ, σε αυτό είναι καλοί και επίσης πεθαίνουν αδιακρίτως άτομα, συνέχεια είσαι σε εγρήγορση για το ποιος θα είναι ο επόμενος biggrin.gif
sihainas
Τι να σου πω ρε Μορφή... ίσως να φταίει ότι μέχρι ένα σημείο στη 2η σαιζόν έβλεπα κανά 3-4 (ή και παραπάνω) επεισόδια κάθε μέρα...και μετά έπρεπε να περιμένω μια βδομάδα για να δώ το επόμενο...
morfi
Για μία ακόμη φορά το Prison Break ήταν συγκλονιστικό. To σασπένς σε κράταγε κολλημένο στην οθόνη ενώ η ανατροπές στην υπόθεση ήταν επίσης συγκλονιστικές. Πολύ συγκινητικό το τέλος που ο καθένας παίρνει, έστω και προσωρινά, το δρόμο του ιδίως βλέποντας τον Σούκρε να μπαίνει στη φυλακή. sad.gif

Σύμφωνα με τη wiki, τέλος για φέτος. Αναμένουμε του χρόνου καινούργια επεισόδια αν και θέλω να πιστεύω ότι δεν θα το παρατραβήξουν.

Επίσης :
- Θυμάστε τον Απόλσκις ; Τον πιτσιρικά μέσα στη φυλακή που ήταν άσπρος αλλά νόμιζε ότι ήταν μαύρος ; Τον "ο-αιτ γιο" ; Μπήκε στα αλήθεια φυλακή, αφού οδηγούσε υπό την επήρρεια αλκοόλ και κοκαίνης χτυπώντας σε ένα δέντρο και σκοτώνοντας μία κοπελίτσα 17 χρονών.

- Στο τραπέζι έπεσε η ιδέα, και αν διάβασα καλά έχει ήδη αποφασιστεί να γίνει, το αντίστοιχο Prison Break με πρωταγωνίστρια γυναίκα και θα φέρει το τίτλο "Prison Break: Cherry Hill". DUH!
jois21
QUOTE(PanosIlio-G7 @ Feb 20 2008, 14:04 ) *
Αυτό δεν είναι κηνυγητό, βόλτες κάνουν, πηδάνε γκόμενες κτλ κτλ και κυκλοφορούν και συνέχεια μέρα, ε οκ σασπένς έχει αλλά είναι to fake.

Τέσπα δεν λέω ότι δεν μου αρέσει, αν ήταν δεν θα το έβλεπα καθόλου, απλά μπορούσαν και καλύτερο.


Ελπιζω να μη μιλαει για φεικ καποιος που βλεπει λοστ το οποιο συναγωνιζεται το εξφαιλς και το χιροους στο ρεαλισμο... smile.gif

Στο θεμα τωρα.Ωραιο το τελευταιο πριζον αλλα ελπιζω να μην αναφερονται στη γνωστη Σαρα οτι πρεπει να βρουν. Υποθετω οτι ειναι ενα κωδικο ονομα οπως η "Σονα" στο τελος του 2ου κυκλου το οποιο εχει αμεση σχεση με το ονομα στο φακελο που βρηκε ο Μαικλ. Το γεγονος οτι ο Ελτζει δινει το λουλουδι στο Μαικλ δειχνει οτι ειτε βρισκοταν μπροστα στο θανατο της, ειτε ισως σε καποιο διπλανο δωματιο και καταλαβε πολυ καλα τι εγινε. Δε μπορει η Σαρα πχ. να το εσκασε και να εστειλαν μια μπαρμπυ στο Λινκ! Εξαλλου και η ολη ιστορια της εκδικησης του Μαικλ βασιζεται πανω σ' αυτο, αρα δυσκολα ειναι ενα ψεμα. Τελος, ξερουμε απο τους προηγουμενους κυκλους ποσο σημαντικο προσωπο ηταν η Σαρα και αν εκρυβε κατι.

ΑΛΛΑ, απο την αλλη στη Σαρα αναφερεται ο Μαχοουν ο οποιος μονο μια Σαρα ξερουμε οτι ξερει. Βεβαια η συναντηση με το ψαρα δειχνει οτι ειχαν συζητησει πολυ περισσοτερα οι δυο τους πριν...
Υστερα λεει οτι λογο της Σαρα θα τους κυνηγησει ο Μαικλ, κι αυτο στοιχειο οτι ειναι η κανονικη Σαρα. Χρονικα ο διαλογος αυτος προηγειται της επισκεψης του Μαικλ στο σπιτι με το φακελο αρα δε γνωριζουν ακομα οτι τον εχει, αρα δε θελουν ο Μαικλ να τους βρει για να τον παρουν. Θελουν τον ιδιο το Μαικλ. Και μη μου πειτε οτι τον θελουν γιατι ειναι εξυπνος και μπορει να συνεργαστει με την Εταιρια βοηθοντας το εργο της γιατι ειναι γελιο.

Ο Τιμπαγκ μεγαλος τελικα. Ουτε ξυλο του ρηξανε, εγινε και πρωτο ονομα, εφαγε και τη γκομενα του Λετσερο. Αυτος πρεπει να συνεργαστει με την εταιρια!


-το πανω ποστ να διαγραφει-
KobeBryant
Ρε τι γινεται με αυτο το Lost!!! Θα μας τρελανουν στο τελος icon_drunk.gif icon_drunk.gif

Μετριο το επεισοδιο αλλα το φιναλε τρομερο για ακομη μια φορα
ΣΠΟΙΛΕΡ
Η Κειτ εχει για παιδι της τον Ααρον ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif
klearxos
Στη δικη ο Jack ειπε κατι για 8 επιζησαντες ή κανω λαθος?
Wilkinson
QUOTE(morfi @ Feb 21 2008, 02:49 ) *
Σύμφωνα με τη wiki, τέλος για φέτος. Αναμένουμε του χρόνου καινούργια επεισόδια αν και θέλω να πιστεύω ότι δεν θα το παρατραβήξουν.

Diladi pote tha ksanadiksoun episodio???
QUOTE(morfi @ Feb 21 2008, 02:49 ) *
Επίσης :
- Θυμάστε τον Απόλσκις ; Τον πιτσιρικά μέσα στη φυλακή που ήταν άσπρος αλλά νόμιζε ότι ήταν μαύρος ; Τον "ο-αιτ γιο" ; Μπήκε στα αλήθεια φυλακή, αφού οδηγούσε υπό την επήρρεια αλκοόλ και κοκαίνης χτυπώντας σε ένα δέντρο και σκοτώνοντας μία κοπελίτσα 17 χρονών.

ohmy.gif blink.gif ohmy.gif Krima....ton pigena para poli.....
QUOTE(morfi @ Feb 21 2008, 02:49 ) *
- Στο τραπέζι έπεσε η ιδέα, και αν διάβασα καλά έχει ήδη αποφασιστεί να γίνει, το αντίστοιχο Prison Break με πρωταγωνίστρια γυναίκα και θα φέρει το τίτλο "Prison Break: Cherry Hill". DUH!

68.gif 68.gif 68.gif An ine dinaton....tha ine megali kseftila.... shot.gif
sihainas
QUOTE(KobeBryant @ Feb 22 2008, 15:31 ) *
Ρε τι γινεται με αυτο το Lost!!! Θα μας τρελανουν στο τελος icon_drunk.gif icon_drunk.gif

Μετριο το επεισοδιο αλλα το φιναλε τρομερο για ακομη μια φορα
ΣΠΟΙΛΕΡ
Η Κειτ εχει για παιδι της τον Ααρον ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif



Έτσι και παθαίνει κάτι η Κλαίρ θα νευριάσω πολύ... shot.gif tongue.gif
sihainas
Σε περίπτωση που δεν το μάθατε χθες κυκλοφόρησε το Lost: Via Domus ένα παιχνίδι βασισμένο στο Lost...όπως ήταν φυσικό έσπευσα να το...χμ "αγοράσω"... Δεν έχω παίξει ακόμα αλλά ξέρω ότι έχεις έναν νέο χαρακτήρα ο οποίος έχει πάθει αμνησία και δεν θυμάται τίποτα (ή τουλάχιστον έτσι λέει) φυσικά όλοι οι γνωστοί χαρακτήρες της σειράς είναι εκεί... είμαι περίεργος να δω πώς θα είναι...
rchos
δεν βλεπω ουτε το ενα ουτε το αλλο(εχω δει μονο πρωτη σαιζον πριζον) απλα ηθελα καιρο να γραψω και εγω με λευκα γραμματα οπως βλεπω οτι συνεχεια κανετε εδω γιαυτο και εγραψα αυτο το ποστ!

Υ.Γ. ενταξει ικανοποιηθηκα! tongue.gif
morfi
Τελικά ο πατέρας του ΜακΓκρέιντι μόνο τυχαία δεν τους βρήκε με το σκάφος. Ο ίδιος είπε πως του είχαν πεί ότι θα έρθουν από νότιο-ανατολικά (αν θυμάμαι καλά) και ξέροντας τη προέλευση, πήρε το ρίσκο να τους βρεί αυτός. Λίγο τύχη ήθελε που μάλλον την είχε. smile.gif
Tatubasketfan
σχετικά με το prison break διάβασα κάπου ότι: Η ηθοποιός που έπαιζε την Σάρα ήταν έγκυος, εξού και ο λόγος που έφυγε από τη σειρά, και στην επόμενη σεζόν θα επιστρέψει!επιπλέον και εγώ προσωπικά δεν πιστεύω ότι έτσι απλά την σκοτώσανε...

και για το lost το μόνο που έχω να πω είναι ότι τα σπάει φέτος!!!!!ειδικά τα δυο τελευταία επεισόδια ήταν καταπληκτικά...είτε ήταν με την Κate και το παιδί της Clair (που κατα πάσα πιθανότητα κάτι παθαίνει δυστυχώς η Claire....αλλά νομίζω χρειάζεται να ξαναδούμε το επεισόδιο που έκανε flash back σχετικά με το μέντιουμ που είχε πάει!), είτε είναι με τον desmond που επιτέλους καταλάβαμε τι περίπου συμβαίνει και ότι ο πραγματικός κόσμος με το νησί έχουνε διαφορά ώρας..ή πολύ απλά το νησί είναι σε άλλη διάσταση!!!!αλλά νομίζω αυτό το επεισόδιο ήταν μακράν το καλυτέρο που έχει παιχτεί έως τώρα στο lost!!!!
spysta
To 5 επεισοδιο της 4 σεζον του LOST ..... ΙΣΩΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ever !!!!!!!!!!Αν οχι .. ενα απο τα καλυτερα στανταρ.. ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟ
Spoiler ..... Αν και πεφτει αρκετη επιστημονικη φαντασια .. νομιζω οτι αυτο που γινεται με τον χρονο και το νησι εξηγειτε σε ενα μεγαλο βαθμο απο την συγχρονη επιστημη .. ο ηλεκτρομαγνητισμος και η ραδιενεργεια ειναι η αιτια για ολα αυτα .. θυμαμαι ενα ντοκιμαντερ που εβλεπα στο οποιο οι επιστημονες παραδεχονταν χωρις καμια αμφιβολια ..οτι μεσα στις καταιγιδες .. αν βρεθεις με αεροπλανο ή ελικοπτερο στο γνωστο '' τουνελ της καταιγιδας'' τοτε αυτο λογω της υπερβολικης ενεργειες λειτουργει σαν μια προωθητικη δυναμη που σε κανει να κινησε παρα πολυ γρηγορα στο χρονο .. ακομα και να διακτυνιζεσαι .. το ντοκιμαντερ ητανε για το τριγωνο των Βερμουδων!!!Στο νησι απο την πρωτη σεζον εχουμε δει οτι τα επιπεδα ηλεκτρομαγνητισμου ειναι πολυ υψηλα
morfi
Eίδε κανείς το έκτο επεισόδιο του Lost ; Οι κριτικές μιλάνε με τα χειρότερα χαρακτηρίζοντας το ως το χειρότερο της τέταρτης σεζόν εώς τώρα.

Κανείς από εδώ ;
KobeBryant
Το ειδα εγω... Ενταξει δεν λεει και πολλα δινει καποιες μικρες απαντησεις αλλα ειναι σαφως κατωτερο απο τα προηγουμενα.
BTW μετα και απο το επεισοδιο αυτης της βδομαδας δηλαδη το 7ο θα υπαρχει ενα κενο περιπου ενος μηνα μεχρι το επομενο
spysta
To ειδα και γω το εκτο ... λιγα πραγματα ..απλα για να συμπληρωθουν επεισοδια
Δεν το ηξερα αυτο με το ενα μηνα διακοπη ... ΞΕΝΕΡΩΜΑ ...


τσπ
ηθελα να το αναφερω εδω και καιρο ... ο Μαικλ Εμερσον .. δηλ ο Μπεντζαμιν Λαινους ... δεν ειναι πραγματικα ΚΑΤΠΛΗΚΤΙΚΟΣ ηθοποιος ??????Δεν ξερω ..αλλα εχει κατι που μ αρεσει πολυ ..
Το ιδιο και ο Τερι Οκουιν (Τζον Λοκ) ...
Tatubasketfan
Καλά εντάξει ρε παιδιά δε γίνεται όλα τα επεισόδια να έχουνε την ίδια αγωνία και το ίδιο μυστήριο...υπάρχουν πάντα κάποια που συμπληρώνουν..εγώ έμεινα πολύ ευχαριστημένη και από αυτό το επεισόδιο και είναι σίγουρα η καλύτερη σεζόν μέχρι τώρα!
Alexmei
Aπό το cosmo.gr, άρθρο του Παύλος Παπαπαύλου

QUOTE
Η Fox επιβεβαίωσε τη συνέχεια της σειράς που έχει κερδίσει φίλους σε κάθε άκρη του πλανήτη. Η απόδραση συνεχίζεται… Η απεργία των σεναριογράφων για αρκετές εβδομάδες, αποτέλεσε το λόγο που η τρίτη σεζόν της σειράς Prison Break τελείωσε πριν την ώρα της στο δέκατο τρίτο επεισόδιο. Σύμφωνα με επίσημη ενημέρωση, η Fox επιβεβαίωσε την προβολή της τέταρτης περιόδου και ζήτησε από την 20th Century Fox TV 22 ολοκαίνουρια επεισόδια.

Τα τελευταία από αυτά παρουσίασαν την πορεία των δύο αδερφών στον Παναμά και όπως επιβεβαιώνεται από τα νέα δεδομένα, το 13ο ήταν και το τελευταίο της περασμένης σειράς. Στην τέταρτη σεζόν ο Wentworth Miller (Michael) θα ξεκινήσει την αναζήτηση των στελεχών της «εταιρίας», στους οποίους οφείλεται η δολοφονία της αγαπημένης του. Στο πλευρό του θα βρίσκεται και αυτή τη φορά ο Dominic Purcell (Lincoln).

Τα γυρίσματα θα ξεκινήσουν άμεσα και θα λάβουν χώρα στο Los Angeles. Αναμένονται περαιτέρω λεπτομέρειες για την ημερομηνία έναρξης προβολής των νέων επεισοδίων.
jois21
Νομιζω οτι καποτε πρεπει να μαθεις που να σταματας κυριοι στη Φοξ, ειδικα μετα το μετριοτατο και μισοκομμενο 3ο κυκλο.

Τωρα αν εχουν βγαλει κανενα τρομερο 4ο θα δειξει.
morfi
QUOTE(jois21 @ Mar 25 2008, 17:28 ) *
Νομιζω οτι καποτε πρεπει να μαθεις που να σταματας κυριοι στη Φοξ, ειδικα μετα το μετριοτατο και μισοκομμενο 3ο κυκλο.

Μέτριο για σένα βέβαια.

Γιατί μπορεί να έκανε μία κοιλιά στην αρχή, αλλά μετά ήταν τρομερό.
jois21
Σε σχεση με ολη τη σειρα ηταν μετριοτατος ο 3ος.
Ηταν λειψος παρ ολα αυτα προλαβε και εκανε και κοιλια. Ειχε διακοπες λογω απεργιων. Ηταν πολυ προχειρα γυρισμενος. Εγιναν αναγκαστικες αλλαγες στο σεναριο. Οι ηθοπιοι που μπηκαν, απλα καμια σχεση με αυτους που εφυγαν ενω πιστευω πως και οι σταθεροι απεδωσαν χειροτερα.
Γενικα 1ος>2ος>>>3ος, ε καπου σταματας πριν σε παρει κι αλλο η κατηφορα εκτος αν εχουν τρομερο 4ο.
sihainas
Συμφωνώ φίλτατε Jois ότι έχει πάρει την κάτω βόλτα αλλά κάπως πρέπει να τελειώσει η ιστορία δεν μπορούν τα το κόψουν έτσι απότομα... οπότε καλύτερα που θα γυριστεί και νέος κύκλος.
jois21
Μια επιλογη θα ηταν να το τελειωσουν σα συνεχεια του 3ου, αλλα μαλλον εχουν κατι εντελως νεο.
morfi
QUOTE(jois21 @ Mar 25 2008, 21:36 ) *
Σε σχεση με ολη τη σειρα ηταν μετριοτατος ο 3ος.
Ηταν λειψος παρ ολα αυτα προλαβε και εκανε και κοιλια. Ειχε διακοπες λογω απεργιων. Ηταν πολυ προχειρα γυρισμενος. Εγιναν αναγκαστικες αλλαγες στο σεναριο. Οι ηθοπιοι που μπηκαν, απλα καμια σχεση με αυτους που εφυγαν ενω πιστευω πως και οι σταθεροι απεδωσαν χειροτερα.
Γενικα 1ος>2ος>>>3ος, ε καπου σταματας πριν σε παρει κι αλλο η κατηφορα εκτος αν εχουν τρομερο 4ο.

Φυσικά αυτό είναι προσωπική άποψη και από τις συζητησείς που έχω κάνει υπάρχουν λίγοι που νομίζουν το ίδιο. Με όσα άτομα έχω μιλήσει θεωρούν (όπως και εγώ) (εκτός από την αρχή) τρομερή τη τρίτη σεζόν και το πως εξελίσσεται η ιστορία. Όπως και ότι πολλοί (εγώ δεν είμαι μέσα σε αυτούς) θεωρούν τη δεύτερη σεζόν καλύτερη από τη πρώτη.

Προσωπικά δεν έχω χασεί καθόλου τον ενθουσιασμό μου και περιμένω με ανυπομονησία την επόμενη σεζόν της σειράς. Μπορεί 20+ επεισόδια να φαίνονται πολλά, αλλά υπάρχει ακόμα κάποιος (Σούκρε) στη φυλακή που λογικά δεν μπορεί να μείνει μέσα.
spysta
Οι πολικές αρκούδες


Αν ήταν απλές, καφετί αρκούδες ίσως να μην το συζητούσαμε. Αλλά το γεγονός ότι σε ένα τροπικό νησί κάνουν την εμφάνιση τους εξαγριωμένες πολικές αρκούδες πάει πολύ. Και είναι σίγουρο ότι ο J.J. Abrams το έχει σκεφτεί πολύ το πράγμα, αφού τις βάζει στο σενάριο από το πρώτο κιόλας επεισόδιο.

Από πού ήρθαν; Τις έφερε, λέει, η DHARMA για να κάνει πειράματα πάνω τους. Ωραία, την καταγωγή τους τη μάθαμε. Το γιατί ήθελαν να κάνουν τα πειράματα και κυρίως πως καταφέρνουν να επιβιώσουν σε υψηλές θερμοκρασίες θα μας το πει κανείς; Μην είναι απόγονοι των pansebjorne και του Γιόρεκ Μπάρνισον από το «Αστέρι του Βορρά»;

Tip

Αν ψάξει κανείς ανακαλύπτει ενδιαφέροντα στοιχεία… Οι αρκούδες στη σημειολογία αντιπροσωπεύουν ένα από τα επτά θανάσιμα αμαρτήματα: την οργή. Οκ, αυτό δε λέει και τίποτα από μόνο του. Μήπως το γεγονός ότι άλλα πέντε θανάσιμα αμαρτήματα κάνουν την εμφάνισή τους, μέσω των ζώων που τα συμβολίζουν στα βιβλία, κεντρίζει το ενδιαφέρον μας;

Η ζήλεια συμβολίζεται με το σκύλο (ο Βίνσεντ), η λαιμαργία με το γουρούνι (τα αγριογούρουνα), η απληστία με το βάτραχο (ο βάτραχος του Σόγιερ), η αλαζονεία με το άλογο (το άλογο της Κέιτ), η λαγνεία με την αγελάδα (η αγελάδα του μονόφθαλμου Μίκαελ). Εντυπωσιαστήκατε; Μπορεί να είναι και τυχαίο, μπορεί και όχι. Αν δούμε και καμιά κατσίκα- συμβολίζει τη νωθρότητα- να αρχίσουν να μας μπαίνουν υποψίες…

Οι αριθμοί


Τίποτα δε σου προκαλεί τόσο έντονα την επιθυμία να βροντοφωνάξεις «Τι στο δι@ολο σημαίνει αυτό;». Οι προσθέσεις, αφαιρέσεις και όλοι οι μαθηματικοί συνδυασμοί που μπορούν να γίνουν στην παραπάνω ακολουθία έχουν γίνει ήδη από τους φανατικούς…Το αποτέλεσμα; Τίποτα… Κανείς δε μπορεί να αποκρυπτογραφήσει την σημασία τους.

Ήταν οι αριθμοί στο λαχείο που κέρδισε ο Χάρλεϊ (και του έφεραν ανεκδιήγητη κακοτυχία), ήταν χαραγμένοι πάνω στην καταπακτή, ήταν ο κωδικός που έπρεπε να πληκτρολογούν στο κομπιούτερ για να μην ανατιναχθούν, ήταν μέρος του μηνύματος της Ρουσώ που αναμεταδιδόταν για 16 χρόνια. Ουφ! Και για όσους δεν το είχαν προσέξει, έχουν κάνει guest εμφάνιση και σε μικρότερες σκηνές: ήταν τα νούμερα στην εμφάνιση μιας ομάδας ποδοσφαίρου, οι πινακίδες σε αυτοκίνητο της αστυνομίας κι αναγράφονταν πάνω στη φιάλη με το «φάρμακο» της Κλερ και του Ντέσμοντ.

Tip

Το γινόμενο των αριθμών είναι 7418880. Στο τελευταίο επεισόδιο του τρίτου κύκλου, βλέπουμε έναν σταθμό κάπου στην Ανταρκτική (λογικά) όπου δύο Πορτογάλοι ανακαλύπτουν την τοποθεσία του νησιού και μετά από λίγο, λόγω βλάβης, εκκενώνουν το σταθμό. Λίγο πριν την εκκένωση, εμφανίζεται στην οθόνη του κομπιούτερ ο αριθμός 7418880. Σύμπτωση;

Το άθροισμα των αριθμών είναι 108. Στο σταθμό της Dharma, ο Λοκ κι ο Ντέσμοντ ήταν αναγκασμένοι να πληκτρολογούν τη συγκεκριμένη ακολουθία κάθε… 108 λεπτά. Κι αυτό σύμπτωση;

Οι μυστηριώδεις αριθμοί είναι το μεγαλύτερο μυστήριο της σειράς και- προφανώς- έχουν μεγάλη σημασία στην ιστορία. Ή μήπως… Όχι; Κάποια στιγμή στο παρελθόν οι παραγωγοί είχαν δηλώσει πως τα νούμερα αυτά είναι τυχαία και πως δεν θα εξηγηθούν ποτέ. Προφανώς εννοούν τους αριθμούς ως αριθμούς γιατί αλλιώς να το κλείσουν το μαγαζί.

Ο μαύρος καπνός


Το επονομαζόμενο «Monster» του Lost δεν είναι ούτε δράκος ούτε ο Darth Vader. Είναι ένα μαύρο σύννεφο που βγάζει θορύβους, εκπέμπει φως και –απ’ ότι έχουμε καταλάβει- σκοτώνει όποιον βρεθεί στο δρόμο του. Σκότωσε ήδη δύο και ίσως να «εξαφανίσει» κι άλλους στο διάβα του. Εμφανίστηκε από το πρώτο κιόλας επεισόδιο, οπότε σίγουρα παίζει μεγάλο ρόλο στο story ακόμα κι αν δεν έχει κατανοήσει κανείς τη σύσταση του. Γιατί καπνός; Γιατί όχι κάτι άλλο; Τι ρόλο «βαράει» εν πάση περιπτώσει; Γιατί δεν μπορεί να πάει σε κάποια μέρη και δρα κυρίως μέσα στα δάση; What the f%ck?

Τιp

Στις 21 Μαίου οι παραγωγοί και δημιουργοί Damon Lindelof και Carlton Cuse επιβεβαίωσαν μια υποψία πολλών φαν: πίσω από την αράχνη που είχε δαγκώσει και παραλύσει τη Νίκι, κάνοντάς την να φαίνεται νεκρή, αλλά και πίσω από τις μυστηριώδεις εμφανίσεις του Οουλτ (όταν είχε εξαφανιστεί) βρισκόταν το Τέρας.

Ανακεφαλαιώνουμε. Eχουμε ένα μαύρο πράγμα που αλλάζει μορφές κατά βούληση, σκοτώνει επίσης κατά βούληση (δεν σκότωσε τον Λοκ αλλά σκότωσε άλλους δύο), χειραγωγεί καταστάσεις και γεγονότα για να καταφέρει αυτό που θέλει (τι θέλει όμως να καταφέρειwink.gif. Η Ρουσό είχε δηλώσει ότι είναι το «σύστημα» ασφαλείας του νησιού, αλλά ο Μπεν και οι Άλλοι υποτίθεται πως δεν ξέρουν τι είναι. Τελικά ποιος ξέρει να τον πάρουμε ένα τηλεφωνάκι να μας διαφωτίσει;

Ο Τζέικομπ


Ο άνθρωπος (wink.gif πίσω από όλα. «Όλα» όσα αφορούν το νησί και του Άλλους anyway, γιατί αν πρέπει να βρούμε τον άνθρωπο πίσω από όλη την ιστορία πρέπει να κάνουμε λοβοτομή στον J.J. Abrams (και ίσως πάλι να μην βρούμε και τίποτα). Αυτό που ξέρουμε σίγουρα είναι ότι είναι εκείνος που γνωρίζει όλα τα μυστικά του νησιού και έχει την ικανότητα να θεραπεύει τον καρκίνο. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν μπορούμε να τον δούμε. Όχι όλοι εν πάση περιπτώσει…

Η ιστορία γύρω από τον Τζέικομπ δεν έχει πολλά κεφάλαια, αλλά σίγουρα αυτά που έχουμε δει μας κάνουν να πλάθουμε τα δικά μας σενάρια. Όταν ο Μπεν πήγε τον Λοκ να συναντήσει τον Τζέικομπ στη φτωχο-καλύβα του, ο Λοκ δεν μπορούσε να τον δει και να τον ακούσει, ενώ υποτίθεται ότι ο Μπεν είχε κανονικότατη συζήτηση μαζί του. Λίγο πριν φύγουν, ο Λοκ ακούει μια φωνή να του ψιθυρίζει «Βοήθησε με». Γιατί δεν την άκουσε ο Μπεν κι όταν ο Λοκ πήγε να του εξηγήσει τι άκουσε, ο Τζέικομπ «τα πήρε» και διέλυσε το σπίτι; Κι αν είναι ο εγκέφαλος τότε τι ζητάει και βοήθεια από πάνω; Τι λε ρε φίλε, σοβαρά;

Στα πρώτα επεισόδια της 4ης σαιζόν, ο Χάρλεϊ χάνεται στο δάσος και καταλήγει στη καλύβα του μπαρμπα- Τζέικομπ, μόνο που εκείνος μπορεί να τον δει κανονικότατα. Και τι βλέπει; Τον μπαμπά του Τζακ ως Τζέικομπ. Ο οποίος τα έχει κακαρώσει, σημειωτέον, πολύ πριν το δυστύχημα. Καλά, όχι ότι δεν μπορεί να ζωντανέψει, αυτό θα ήταν το λιγότερο… Μήπως, όμως, το τελευταίο περιστατικό ήταν απλά ο ωραίος και συμπαθητικούλης καπνός σε μια ακόμη μεταμόρφωσή του;

Τιp

Στη Βίβλο ο Βενιαμίν (Benjamin δηλαδή Μπεν) είναι γιος του Ιακώβου (Τζέικομπ). Χμμμ… Όχι, πως σημαίνει απαραίτητα κάτι στην πλοκή, μπορεί οι σεναριογράφοι να το έκαναν επίτηδες για αυτήν ακριβώς την αντίδραση που έχετε τώρα... Κάνουμε και κολπάκια τώρα;Εεε;;


Aπο τo sport24 / Men24

ΥΓ.Ο Μαυρος καπνος ειναι ο κερβερος .. εχει τρια κεφαλια !!
kostakis19
Λοιπον σειρα μου να καταθεσω τις αποψεις μου για το Prison Break (αφου αυτο εχω δει). Δεν ξερω τι υποστηριζουν πολλοι αλλα εχοντας δει τις δυο πρωτες σεζον (σε μια βδομαδα-απιστευτο καψιμο) ειναι μια ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΣΕΙΡΑ.Η δευτερη χρονια με πολλη περισσοτερη δραση (και εξωτερικα γυρισματα) ειναι εξισου καλη με την πρωτη.Γενικα μου αρεσουν πολυ οι ταινιες-σειρες που στηριζονται στην εξυπναδα (Οι συμμοριες 11,12,13 και The Italian Job απο τις αγαπημενες μου) και ετσι κολλησα και με αυτη.Κατεβαζω τωρα τον τριτο κυκλο αλλα δισταζω να βλεπω ενα-ενα τα επεισοδια για να μη χασω τη σειρα των γεγονοτων.Ετσι εν τω μεταξυ λεω να αρχισω το Lost.Μια ερωτηση για οσους ξερουν: Ποσο επεισοδια εχει ο 3ος κυκλος του Prison Break;;;
jois21
13
spysta
QUOTE(spysta @ Apr 2 2008, 21:46 ) *
Οι πολικές αρκούδες


Αν ήταν απλές, καφετί αρκούδες ίσως να μην το συζητούσαμε. Αλλά το γεγονός ότι σε ένα τροπικό νησί κάνουν την εμφάνιση τους εξαγριωμένες πολικές αρκούδες πάει πολύ. Και είναι σίγουρο ότι ο J.J. Abrams το έχει σκεφτεί πολύ το πράγμα, αφού τις βάζει στο σενάριο από το πρώτο κιόλας επεισόδιο.

Από πού ήρθαν; Τις έφερε, λέει, η DHARMA για να κάνει πειράματα πάνω τους. Ωραία, την καταγωγή τους τη μάθαμε. Το γιατί ήθελαν να κάνουν τα πειράματα και κυρίως πως καταφέρνουν να επιβιώσουν σε υψηλές θερμοκρασίες θα μας το πει κανείς; Μην είναι απόγονοι των pansebjorne και του Γιόρεκ Μπάρνισον από το «Αστέρι του Βορρά»;

Tip

Αν ψάξει κανείς ανακαλύπτει ενδιαφέροντα στοιχεία… Οι αρκούδες στη σημειολογία αντιπροσωπεύουν ένα από τα επτά θανάσιμα αμαρτήματα: την οργή. Οκ, αυτό δε λέει και τίποτα από μόνο του. Μήπως το γεγονός ότι άλλα πέντε θανάσιμα αμαρτήματα κάνουν την εμφάνισή τους, μέσω των ζώων που τα συμβολίζουν στα βιβλία, κεντρίζει το ενδιαφέρον μας;

Η ζήλεια συμβολίζεται με το σκύλο (ο Βίνσεντ), η λαιμαργία με το γουρούνι (τα αγριογούρουνα), η απληστία με το βάτραχο (ο βάτραχος του Σόγιερ), η αλαζονεία με το άλογο (το άλογο της Κέιτ), η λαγνεία με την αγελάδα (η αγελάδα του μονόφθαλμου Μίκαελ). Εντυπωσιαστήκατε; Μπορεί να είναι και τυχαίο, μπορεί και όχι. Αν δούμε και καμιά κατσίκα- συμβολίζει τη νωθρότητα- να αρχίσουν να μας μπαίνουν υποψίες…

Οι αριθμοί


Τίποτα δε σου προκαλεί τόσο έντονα την επιθυμία να βροντοφωνάξεις «Τι στο δι@ολο σημαίνει αυτό;». Οι προσθέσεις, αφαιρέσεις και όλοι οι μαθηματικοί συνδυασμοί που μπορούν να γίνουν στην παραπάνω ακολουθία έχουν γίνει ήδη από τους φανατικούς…Το αποτέλεσμα; Τίποτα… Κανείς δε μπορεί να αποκρυπτογραφήσει την σημασία τους.

Ήταν οι αριθμοί στο λαχείο που κέρδισε ο Χάρλεϊ (και του έφεραν ανεκδιήγητη κακοτυχία), ήταν χαραγμένοι πάνω στην καταπακτή, ήταν ο κωδικός που έπρεπε να πληκτρολογούν στο κομπιούτερ για να μην ανατιναχθούν, ήταν μέρος του μηνύματος της Ρουσώ που αναμεταδιδόταν για 16 χρόνια. Ουφ! Και για όσους δεν το είχαν προσέξει, έχουν κάνει guest εμφάνιση και σε μικρότερες σκηνές: ήταν τα νούμερα στην εμφάνιση μιας ομάδας ποδοσφαίρου, οι πινακίδες σε αυτοκίνητο της αστυνομίας κι αναγράφονταν πάνω στη φιάλη με το «φάρμακο» της Κλερ και του Ντέσμοντ.

Tip

Το γινόμενο των αριθμών είναι 7418880. Στο τελευταίο επεισόδιο του τρίτου κύκλου, βλέπουμε έναν σταθμό κάπου στην Ανταρκτική (λογικά) όπου δύο Πορτογάλοι ανακαλύπτουν την τοποθεσία του νησιού και μετά από λίγο, λόγω βλάβης, εκκενώνουν το σταθμό. Λίγο πριν την εκκένωση, εμφανίζεται στην οθόνη του κομπιούτερ ο αριθμός 7418880. Σύμπτωση;

Το άθροισμα των αριθμών είναι 108. Στο σταθμό της Dharma, ο Λοκ κι ο Ντέσμοντ ήταν αναγκασμένοι να πληκτρολογούν τη συγκεκριμένη ακολουθία κάθε… 108 λεπτά. Κι αυτό σύμπτωση;

Οι μυστηριώδεις αριθμοί είναι το μεγαλύτερο μυστήριο της σειράς και- προφανώς- έχουν μεγάλη σημασία στην ιστορία. Ή μήπως… Όχι; Κάποια στιγμή στο παρελθόν οι παραγωγοί είχαν δηλώσει πως τα νούμερα αυτά είναι τυχαία και πως δεν θα εξηγηθούν ποτέ. Προφανώς εννοούν τους αριθμούς ως αριθμούς γιατί αλλιώς να το κλείσουν το μαγαζί.

Ο μαύρος καπνός


Το επονομαζόμενο «Monster» του Lost δεν είναι ούτε δράκος ούτε ο Darth Vader. Είναι ένα μαύρο σύννεφο που βγάζει θορύβους, εκπέμπει φως και –απ’ ότι έχουμε καταλάβει- σκοτώνει όποιον βρεθεί στο δρόμο του. Σκότωσε ήδη δύο και ίσως να «εξαφανίσει» κι άλλους στο διάβα του. Εμφανίστηκε από το πρώτο κιόλας επεισόδιο, οπότε σίγουρα παίζει μεγάλο ρόλο στο story ακόμα κι αν δεν έχει κατανοήσει κανείς τη σύσταση του. Γιατί καπνός; Γιατί όχι κάτι άλλο; Τι ρόλο «βαράει» εν πάση περιπτώσει; Γιατί δεν μπορεί να πάει σε κάποια μέρη και δρα κυρίως μέσα στα δάση; What the f%ck?

Τιp

Στις 21 Μαίου οι παραγωγοί και δημιουργοί Damon Lindelof και Carlton Cuse επιβεβαίωσαν μια υποψία πολλών φαν: πίσω από την αράχνη που είχε δαγκώσει και παραλύσει τη Νίκι, κάνοντάς την να φαίνεται νεκρή, αλλά και πίσω από τις μυστηριώδεις εμφανίσεις του Οουλτ (όταν είχε εξαφανιστεί) βρισκόταν το Τέρας.

Ανακεφαλαιώνουμε. Eχουμε ένα μαύρο πράγμα που αλλάζει μορφές κατά βούληση, σκοτώνει επίσης κατά βούληση (δεν σκότωσε τον Λοκ αλλά σκότωσε άλλους δύο), χειραγωγεί καταστάσεις και γεγονότα για να καταφέρει αυτό που θέλει (τι θέλει όμως να καταφέρειwink.gif. Η Ρουσό είχε δηλώσει ότι είναι το «σύστημα» ασφαλείας του νησιού, αλλά ο Μπεν και οι Άλλοι υποτίθεται πως δεν ξέρουν τι είναι. Τελικά ποιος ξέρει να τον πάρουμε ένα τηλεφωνάκι να μας διαφωτίσει;

Ο Τζέικομπ


Ο άνθρωπος (wink.gif πίσω από όλα. «Όλα» όσα αφορούν το νησί και του Άλλους anyway, γιατί αν πρέπει να βρούμε τον άνθρωπο πίσω από όλη την ιστορία πρέπει να κάνουμε λοβοτομή στον J.J. Abrams (και ίσως πάλι να μην βρούμε και τίποτα). Αυτό που ξέρουμε σίγουρα είναι ότι είναι εκείνος που γνωρίζει όλα τα μυστικά του νησιού και έχει την ικανότητα να θεραπεύει τον καρκίνο. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν μπορούμε να τον δούμε. Όχι όλοι εν πάση περιπτώσει…

Η ιστορία γύρω από τον Τζέικομπ δεν έχει πολλά κεφάλαια, αλλά σίγουρα αυτά που έχουμε δει μας κάνουν να πλάθουμε τα δικά μας σενάρια. Όταν ο Μπεν πήγε τον Λοκ να συναντήσει τον Τζέικομπ στη φτωχο-καλύβα του, ο Λοκ δεν μπορούσε να τον δει και να τον ακούσει, ενώ υποτίθεται ότι ο Μπεν είχε κανονικότατη συζήτηση μαζί του. Λίγο πριν φύγουν, ο Λοκ ακούει μια φωνή να του ψιθυρίζει «Βοήθησε με». Γιατί δεν την άκουσε ο Μπεν κι όταν ο Λοκ πήγε να του εξηγήσει τι άκουσε, ο Τζέικομπ «τα πήρε» και διέλυσε το σπίτι; Κι αν είναι ο εγκέφαλος τότε τι ζητάει και βοήθεια από πάνω; Τι λε ρε φίλε, σοβαρά;

Στα πρώτα επεισόδια της 4ης σαιζόν, ο Χάρλεϊ χάνεται στο δάσος και καταλήγει στη καλύβα του μπαρμπα- Τζέικομπ, μόνο που εκείνος μπορεί να τον δει κανονικότατα. Και τι βλέπει; Τον μπαμπά του Τζακ ως Τζέικομπ. Ο οποίος τα έχει κακαρώσει, σημειωτέον, πολύ πριν το δυστύχημα. Καλά, όχι ότι δεν μπορεί να ζωντανέψει, αυτό θα ήταν το λιγότερο… Μήπως, όμως, το τελευταίο περιστατικό ήταν απλά ο ωραίος και συμπαθητικούλης καπνός σε μια ακόμη μεταμόρφωσή του;

Τιp

Στη Βίβλο ο Βενιαμίν (Benjamin δηλαδή Μπεν) είναι γιος του Ιακώβου (Τζέικομπ). Χμμμ… Όχι, πως σημαίνει απαραίτητα κάτι στην πλοκή, μπορεί οι σεναριογράφοι να το έκαναν επίτηδες για αυτήν ακριβώς την αντίδραση που έχετε τώρα... Κάνουμε και κολπάκια τώρα;Εεε;;
Aπο τo sport24 / Men24

ΥΓ.Ο Μαυρος καπνος ειναι ο κερβερος .. εχει τρια κεφαλια !!

Παιδες sorry .. ξεχασα να το κανω spoiler ..αν θελει καποιος mod να το κανει παρακαλω για οσους δεν εχουν δει τα υπολοιπα επεισοδια lost
Keyser_Soze
Τώρα άστο... μας ξενέρωσες άσχημα...















Πλάκα κάνω... Εγώ τα έχω δει άλλωστε και οι υπόλοιποι στα @@ μου tongue.gif
Keyser_Soze
Άλλο ένα τρομερά ενδιαφέρον αρθράκι για τους λοστμάνιακς, ως συνέχεια αυτού που πόσταρε πιο πάνω ο Spysta.

Προσοχή: μόνο για φανατικούς καθώς περιέχει spoilers!

QUOTE
Οι παραγωγοί μας έκαναν τη χάρη να κάνουν δηλώσεις για τα θέματα με τα οποία θα ασχολείται κάθε σαιζόν. Η τέταρτη, που παίζεται, μας δείχνει ποιοί κατάφεραν να γυρίσουν στον πολιτισμό και επικεντρώνεται στο ότι πρέπει να γυρίσουν πίσω στο νησί. Η πέμπτη θα μας εξηγήσει γιατί πρέπει να γυρίσουν επειγόντως πίσω, ενώ η έκτη και η τελευταία θα μας αποκαλύψει τι γίνεται όταν επιστρέφουν στο νησί.

Απλά δε μπορούμε να περιμένουμε. Και για να περάσουν οι ημέρες μας μέχρι τις αποκαλύψεις, δε γίνεται να κάνουμε τίποτα άλλο, παρά να αναλύουμε ξανά και ξανά όλα αυτά που μας έχουν παραξενέψει. Και δεν τελειώνουν τα άτιμα...

Ο Μπεν

Το πιο αινιγματικό πρόσωπο της ιστορίας. Ο ξερόλας, ο άνθρωπος –κλειδί, ο κινητής του νήματος που είναι πάντα στο σωστό μέρος την κατάλληλη στιγμή. Πως στο δι@ολο τα καταφέρνει αυτός ο αντιπαθέστατος που μοιάζει με πτηνό (ή νυφίτσα, διαλέξτε και πάρτε) να είναι πάντα μπροστά; Γιατί έχει τόσο αυτοπεποίθηση και αραδιάζει του κόσμου τα ψέματα; Τα «γιατί» δεν τελειώνουν με αυτόν τον τύπο. Για αυτό ας θυμηθούμε λίγο την ιστορία του…

Όταν γεννήθηκε ο Μπεν, η μητέρα του λόγω επιπλοκών πέθανε στη γέννα. Η τελευταία της επιθυμία είναι να ονομαστεί το παιδί Μπέντζαμιν. Η μητέρα του βιβλικού Βενιαμίν πέθανε κι αυτή στη γέννα κι είχε την ίδια επιθυμία. Κάποια χρόνια αργότερα ο Μπεν σκότωσε τον ίδιο του τον πατέρα, ενώ έβλεπε και οράματα της νεκρής του μητέρας –κλασικά συμβάντα στο Lost. Και οι δύο γονείς του πέθαναν την ημέρα των γενεθλίων του, στις 21 Δεκεμβρίου – η ημέρα αυτή είναι η μικρότερη σε ηλιοφάνεια όλου του χρόνου.

Ο Μπεν είχε πει στα δικά μας τα παιδιά (βλέπε Λοκ και Τζακ) ότι έχει ζήσει όλη του τη ζωή εις τη νήσο αυτή. Αργότερα μάθαμε ότι ήρθε μαζί με τον πατέρα του, ο οποίος δούλευε για την DHARMA. Την οποία αργότερα πρόδωσε για να πάει με την αντίπαλη ομάδα των Hostiles, στην οποία μετά τη διάλυση της DHARMA έγινε ο επικεφαλής. Ωραία… Επίσης υποτίθεται ότι μπορεί να πηγαινοέρχεται στο νησί όποτε του καπνίσει –έχει και πολλά διαβατήρια στο όνομά του, οπότε κάτι τα χρειάζεται, δε μπορεί. Ναι, αλλά αν είναι έτσι γιατί είχε φαγωθεί να τον εγχειρήσει ο Τζακ αφού θα μπορούσε πολύ απλά να πάει στον καλύτερο γιατρό στον αληθινό κόσμο;

Ο Μπεν κι ο Τζέικομπ


Μία μέρα πριν την πτώση της πτήσης Oceanic 815, ο Μπεν ανακαλύπτει ότι έχει έναν όγκο ναααα στην πλάτη του. Γιατί να αποκτήσει όγκο στο νησί όπου υποτίθεται προσφέρει ανοσία τους κατοίκους του κι όταν έχει έναν Τζέικομπ που μπορεί να τον θεραπεύσει; Τι έκανε και τσάντισε τον Τζέικομπ; Ή μήπως ήταν απλά ένα κόλπο για να καταφέρει κάτι;

Αν και ο Μπεν έχει δηλώσει ότι ο Τζέικομπ είναι ο άνθρωπος που του δίνει διαταγές σε εμάς πιο πολύ φάνηκε σαν να τον κρατάει κρατούμενο. Όταν είχαν πάει με τον Λοκ να δουν τον Τζέικομπ, ο τελευταίος ζήτησε τη βοήθεια του Λοκ. Αν είναι πάνω από όλους, γιατί ζήτησε κρυφά βοήθεια από τον Λοκ, χωρίς να τους ακούσει ο Μπεν; Μια πιθανή θεωρία είναι ότι ο Μπεν χρησιμοποιεί τις δυνάμεις του Τζέικομπ για να πετυχαίνει τους σκοπούς του. Αυτό ίσως εξηγούσε την παράξενη μαύρη σκόνη γύρω από την καλύβα του Τζέικομπ, η οποία χρησιμοποιείται σε κάποιες θρησκείες για να περιορίσεις και να παγιδέψεις τα πνεύματα. Χμμμ...

Ο Μπεν κι ο Μάγος του Οζ

Όταν ο Μπεν είναι κρατούμενος, συστήνεται ως ο Χένρι Γκέιλ και λέει ιστορίες ότι ήταν κι αυτός επιζήσαντας της πτήσης κι ότι έχασε τη γυναίκα του. Μπούρδες. Αλλά δεν είναι εκεί το θέμα. Ο Χένρι Γκέιλ είναι χαρακτήρας του «Μάγου του Οζ», ήταν ο θείος της Ντόροθι. Η μητέρα του Μπεν λεγόταν Έμιλι, όπως λεγόταν η σύζυγος του λογοτεχνικού Γκέιλ και θεία της Ντόροθι. Υπάρχει συσχετισμός ή είναι απλά ένα τέχνασμα των σεναριογράφων; Και ποιος είναι ο αληθινός Χένρι Γκέιλ του οποίου το πτώμα ανακάλυψε ο Σαγίντ;

Spoiler

Αρκετοί φαν υποστηρίζουν ότι ο Μπεν έχει τις ίδιες ικανότητες με τον Ντέσμοντ: μπορεί να ταξιδεύει στο χρόνο. Για αυτό είναι τόσο σίγουρος για τον εαυτό του, για αυτό είναι στο σωστό μέρος πάντα αφού μπορεί να ανατρέξει στο μέλλον για να δει τι πρόκειται να γίνει. Βρε, λες;

Tα θαύματα


Σοκ μας προκάλεσε το γεγονός ότι ο επί 4 χρόνια παράλυτος Τζον Λοκ με το που πάτησε τα… πόδια του στο νησί, θεραπεύτηκε. Τόσο απλό είναι δηλαδή; Το νησί έχει δείξει από νωρίς το ενδιαφέρον του προς τον Λοκ, αφού τον έχει γιατρέψει κι άλλες φορές. Ο Μπεν μετά την εγχείρηση γίνεται στο τσακ μπαμ περδίκι.

Ο Τζιν που δεν μπορούσε να κάνει παιδιά, αφήνει έγκυο τη Τζιν. Σύμφωνα με τα λεγόμενα της Τζουλιέτ (κι αυτή δε μας τα λέει πολύ καλά και να δεις που θα αποδειχθεί πιο «κακιά» από ότι νομίζουμε) το σπέρμα των αντρών που βρίσκονται στο νησί είναι πέντε φορές πιο ισχυρό απ’ ότι κανονικά. Ο μονόφθαλμος Μίκαελ εμφανίζεται με σάρκα και οστά και καμία πληγή αφού τον χτύπησε το ρεύμα του φράχτη. Η Ρόουζ έπασχε από καρκίνο, ο οποίος εξαφανίστηκε όταν το αεροπλάνο έπεσε στο νησί.

Γενικότερα, οι πληγές θεραπεύονται σε χρόνο dt και κάποιοι γιατρεύονται από θανάσιμες νόσους. Μόνο που, όπως λέει ο Μπεν, «Το νησί επιλέγει ποιους θα θεραπεύσει και ποιους όχι». Μήπως δεν ευθύνεται το νησί για αυτά τα θαύματα, αλλά ο Τζέικομπ; Ακόμα δεν έχουμε δει κάποιον νεκρό να γυρνάει πίσω, βέβαια. Ίσως να μπορεί να το κάνει κι απλά δε θέλησε να σώσει τους συγκεκριμένους που πέθαναν.

Εδώ που τα λέμε, μόνο το γεγονός ότι μετά την πτώση ενός αεροπλάνου καταφέρνουν να επιζήσουν τόσοι άνθρωποι χωρίς τραυματισμούς σε βάζει σε υποψίες. Βέβαια, δε θα μπορούσε να γυριστεί αλλιώς η σειρά. Back to zero.

Θεωρίες


Έχουμε καταλάβει ότι κάτι παίζει με τα ηλεκτρομαγνητικά πεδία στην περιοχή γύρω από το νησί. Αυτά ενδεχομένως να ευθύνονται για τις θεραπευτικές ικανότητες του και για αυτόν το λόγο μπορεί η DHARMA να διάλεξε τη συγκεκριμένη τοποθεσία για να διεξάγει τα πειράματα της. Ίσως ήθελε να βρει τρόπο να εκμεταλλευτεί τις ιδιότητες του νησιού για να μπορεί να θεραπεύει από μόνης της. Όμως γιατί πεθαίνουν οι έγκυες; Κυκλοφορεί μια πολύ ενδιαφέρουσα θεωρία που φαίνεται να «δένει» έστω και θεωρητικά.

Θυμάστε τον κύριο ονόματι Ρίτσαρντ Άλπερτ; Ήταν αυτός που συνάντησε ο μικρός σε ηλικία Μπεν μέσα στη ζούγκλα. Χρόνια μετά, το ξανασυναντάμε μαζί με τον ενήλικα πλέον Μπεν και δείχνει να μην έχει γεράσει ούτε μια ημέρα! Αν συνδυάσουμε τις θεραπευτικές ικανότητες του νησιού μαζί με το χρόνο που φαίνεται να κυλάει διαφορετικά στο νησί, τότε μπορούμε να εξηγήσουμε τις έγκυες που πεθαίνουν.

Η φυσιολογική ανάπτυξη ενός εμβρύου παρεμβάλλεται με τη διαδικασία γήρανσης των μητέρων τους και δημιουργείται πρόβλημα. Η Κλερ κατάφερε να επιζήσει επειδή ήταν ήδη «στις μέρες της» και το μωρό είχε προλάβει να αναπτυχθεί. Η Σαν πρέπει οπωσδήποτε να φύγει από το νησί γιατί είναι στους πρώτους μήνες της εγκυμοσύνης. Ενδιαφέρον, ε;

Ο Χρόνος


Μιλώντας για τον μίστερ Αγέραστο, Ρίτσαρντ Άλπερτ, δε γίνεται να μην αναλύσεις τη σημασία του χρόνου στην ιστορία. Όταν ο Μπεν τον ξανασυναντάει μετά από χρόνια τον ρωτάει αν θυμάται τι είναι τα γενέθλια –προφανώς σκασίλα του αφού δεν γερνάει πια. Για του λόγου το αληθές οι δύο παραπάνω φωτογραφίες του Άλπερτ έχουν διαφορά αρκετών δεκατιών.

Στο βίντεο πλύσης εγκεφάλου στο Δωμάτιο 23, μια γυναίκα επαναλαμβάνει συνεχώς τη φράση «Μόνο οι ηλίθιοι είναι σκλάβοι του χωρόχρονου». Τυχαίο; Το ελικόπτερο στην τέταρτη σαιζόν κάνει πάνω από μία ημέρα να φτάσει στο καράβι, ενώ κανονικά θα έπρεπε να κάνει μόνο λίγα λεπτά.Ο ίδιος ο Ρίτσαρντ Άλπερτ λέει στην Τζουλιέτ «Θα εκπλαγείς όταν δεις πως κυλάει ο χρόνος στο νησί». Οπότε είναι γεγονός ότι κάτι «παίζει» με το χρόνο και εδώ που τα λέμε, το είχαμε καταλάβει ούτως ή άλλως.

Παίζοντας με τον χωρόχρονο


Ο Ντάνιελ, στην τέταρτη σαιζόν, προσπαθεί να φτιάξει μια μηχανή του χρόνου –και προφανώς το πέτυχε. Ο Ντέσμοντ έχει flashbacks από το παρελθόν και το μέλλον του, όπως και ο τυπάκος που συναντάει στο καράβι. Γενικότερα, όπως είπαμε και παραπάνω, ο χρόνος στο νησί δεν κυλάει με τα ίδια δεδομένα όπως στον έξω κόσμο.

Αυτό μπορείς να το διαπιστώσεις αν συγκρίνεις τους Oceanic 6 πριν και αφού έφυγαν από το νησί. Ο Τζακ ξαφνικά έγινε γκριζομάλλης κι αν υποθέσουμε πως το τρίχρονο παιδί της Κέιτ, ο Άαρον, στο μέλλον είναι το μωρό της Κλερ τότε ανακαλύπτεις το χρονικό κενό. Η θεωρία της σχετικότητας στην πράξη: προφανώς ο χρόνος κυλάει πολύ αργά στο νησί, έτσι όταν επιστέφουν στον κόσμο μετά από π.χ. 3 μήνες, στην πραγματικότητα έχουν περάσει π.χ. 3 χρόνια. Μαύρη τρύπα; Παράλληλος κόσμος; Ένα κενό στο χωρόχρονο; Who knows?

Άρα...

Ίσως ο συνδυασμός όλων των παραπάνω αποδεικνύει ότι όντως το νησί δε μπορεί να το βρει κανείς. Είναι χαμένο σε άλλη διάσταση για αυτό και ο Μπεν αναφέρει «Ακόμα κι ο Θεός να έψαχνε να το βρει δε θα μπορούσε». Και τότε ο Ουίντμορ –ο μπαμπάς της Πένυ- πως το βρήκε; Πας να λύσεις ένα μυστήριο και γεννιούνται άλλα δέκα ρε γαμ*το μου…
morfi
Oύτε ένα σχόλιο εδώ και ένα μήνα για το Lost; ohmy.gif

Οι θεωρίες περί χρόνου και για τις δυνατότητες που έχει το νησί να γατρεύει και να διαλέγει ποιός ζει και ποιός πεθαίνει, από ότι φάνηκε στα τελευταία επεισόδια, τελικά ισχύουν.

Μέχρι και πριν λίγο καιρό, η ιστορία στο νησί ήταν εξαιρετικά μέτρια με το ενδιαφέρον να στρέφεται στις σκηνές από το μέλλον. Στα τελευταία επεισόδια αυτό φάνηκε να αλλάζει. Στο νησί συμβαίνουν εξελίξεις που επιτέλους είναι ενδιαφέρον ενώ και οι υπόλοιπες σκηνές δεν έχασαν καθόλου από το ενδιαφέρον τους.

btw η Κλαιρ μέσα στη σπίτι του Τζέικομπ ήταν τρομακτική! Γυάλιζε το μάτι της, είχε ένα περίεργο ύφος και ήταν ασυνήθιστα χαλαρή. Από ότι φαίνεται από εδώ και πέρα θα δούμε ένα διαφορετικό χαρακτήρα.
saou
Η Κλαιρ στο τελευταίο επεισόδιο ήταν λες και κατέβαζε όλη νύχτα μπάφους στην καλύβα... Αυτό μου θύμισε το ύφος της icon_drunk.gif

Παραμένω φαν της σειράς και εννοείται θα κατεβάσω όλα τα επόμενα επεισόδια αλλά ομολογώ ότι όσο πάει στην τέταρτη τα πράγματα μπουρδουκλώνονται επικίνδυνα... Αρχίζω να αμφιβάλλω για το αν θα ξεμπλέξει ποτέ πλήρως το κουβάρι και έχω την εντύπωση ότι θα μας αφήσουν με αναπάντητα ερωτήματα ή θα αρκεστούμε σε μεταφυσικές εξηγήσεις.
spysta
Για τη Κλαιρ ....... --> μπορει να ειναι και νεκρη..
Αρκετα καλα επεισοδια .. με αγωνια ερωτηματα ..απαντησεις.. και τον Μπεν ακομα μια φορα να δινει μαθηματα υποκριτικης ικανοτητας
Flash
Χθες προβλήθηκε το πρώτο μέρος του τρίωρου φινάλε του τέταρτου κύκλου. Θα ακολουθήσει ένα δίωρο αλλά σε δύο βδομάδες από τώρα.

Κυριολεκτικά και μεταφορικά χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα (Κλαιρ - Άαρον το κυριολεκτικό, το μεταφορικό δε χρειάζεται εξήγηση). Η πλοκή έχει σπάσει αυτή τη στιγμή σε 4 επιμέρους ιστορίες: 1) Κέιτ-Σαχίντ-Ρίτσαρντ 2) Χέρλι-Λοκ-Μπεν 3)Τζακ-Σογιερ-Πιλότος 4) Τζιν-Σαν-Ααρον-Μαικλ-Ντεσμοντ. Πόρωση και χωρίς αλεξίπτωτο...

Τα ερωτήματα αντί να λύνονται πυκνώνουν ακόμα περισσότερο και όλα δείχνουν ότι πάμε για το καλύτερο φινάλε όλων των μέχρι τώρα κύκλων. Αυτό που με προβληματίζει είναι κυρίως αυτό που ανέφερε ο Σαου. Οι σεναριογράφοι/παραγωγοί έχουν δηλώσει ότι στο τέλος όλης της σειράς θα υπάρχει μια απολύτως λογική εξήγηση για ότι συμβαίνει στο νησί. Το ζήτημα είναι αν η εξήγηση αυτή θα δίδεται μέσα από την επιστήμη και την τεχνολογία (έστω πολύ τραβηγμένα) ή θα μέσα από το μεταφυσικό ή ένα συνδυασμό και των δύο; Προσωπικά δε με χαλάει τίποτα από τα παραπάνω αρκεί να μην είναι μια πολύ απλοϊκή και βολική εξήγηση, να έχει δηλαδή αρκετό βάθος και σκοπό. Ας πούμε αν η όλη ιστορία στο νησί ήταν ένα είδους "καθαρτηρίου" (με την έννοια του Dante ) για τις ψυχές των επιβατών της πτήσης 815 θα ξενέρωνα, ευτυχώς το διέψευσαν κατηγορηματικά οι σεναριογράφοι. Θα τους δείξω εμπιστοσύνη πάντως έχουν συνολικά άλλα 36 επεισόδια για να ξετυλίξουν το κουβάρι μέσα από την πλοκή εντός και εκτός νησιού.


ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΣΠΟΙΛΕΡΣ

ΥΓ1: αυτή η καλύβα, ο Τζέικομπ, ο Κρίστιαν, ο πατέρας του Τζακ, η μπαφοΚλαιρ, το Ματι στην καλυβα, η στάχτη γύρω απο την καλύβα έχουν αρχίσει να με στοιχειώνουν, εμμονή κοντεύουν να μου γίνουν.

ΥΓ2: Προσέξατε γενικά τι γίνεται με τις σχέσεις πατεράδων-γιων ; Κριστιαν με Τζακ (πανικός), Λοκ με τον δικό του απατεώνα πατέρα (πανικόςχ2), Σογιερ που έγινε ότι έγινε εξαιτίας αυτού που προκάλεσε ο πατέρας του Λοκ στον δικό του πατέρα (πανικόςχ3), Κειτ η οποία ολοι ξέρουμε τι εκανε στον πατριό της, Μπεν ο οποίος επίσης ξερουμε τι εκανε στον δικό του πατέρα και τους υπόλοιπους της Νταρμα. Σαν η οποία έχει κόντρα εξουσίας και σεβασμού με τον δικό της πατέρα, ενώ το δικό της παιδί φαίνεται ότι μεγαλώνει στον πραγματικό κόσμο χωρίς τον πατέρα του (Τζιν). Χέρλι τον οποίο επίσης είχε εγκαταλείψει ο πατέρας του και καθε προσπάθεια πραγματικής συμφιλίωσης πάει στραβά. Κλαιρ η οποία βλέπει στη μέση του νησιού τον δικό της πατέρα. Άαρον τον οποίο επίσης ο πατέρας του εγκατέλειψε πριν ακόμα γεννηθεί. Mαικλ ο οποίος έκανε φόνους για να σώσει τον Γούολτερ και έπειτα οι δρόμοι τους χωρίστηκαν στον πραγματικό κόσμο. Παλίοτερα η Ανν Λουτσία που έγινε αστυνομικός επειδή ήταν και ο πατέρας της. ΜΑ ΤΙ ΣΤΟΝ *BEEP* ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ;

ΥΓ3: Χαμός επίσης γίνεται και με τα ονόματα. Έχω εντοπίσει δύο διαφορετικές συνάφειες μεταξύ των ονομάτων. Η πρώτη είναι λίγο πολύ προφανής. Πολλά βιβλικά ονόματα. Μπεν, Ααρον, Τζέικομπ. Κρίστιαν, Τζον (τo δε επώνυμο του Τζακ είναι Sheperd, ξέρετε τώρα- ο καλός ποιμένας). Ψάχνοντας βρήκα και δευτερέυοντες χαρακτήρες που είχαν βιβλικά ονόματα πχ Ρέιτσελ (η αδερφή της Τζουλιέτ), Ντέιβ (ο φανταστικός φίλος του Χερλι) κλπ
Η δεύτερη με πόρωσε περισσότερο. Εξαρχής είχα αντιληφθεί ότι ένας από τους κεντρικούς χαρακτήρες έχει το όνομα ενός μεγάλου Σκωτσέζου φιλοσόφου (από τους αγαπημένους μου) : Τζον Λοκ. Κάπου στην αρχή του δεύτερου κύκλου αντιλήφθηκα ότι η το επώνυμο της Γαλλίδας ήταν Ρουσώ (όπως ο Ζαν Ζακ, ο μεγάλος διαφωτιστής). Ε τότε πορώθηκα. Ψάχνοντας τα επώνυμα των χαρακτήρων βρήκα: ο Ντέσμοντ λέγεται Χιουμ όπως ο φιλόσοφος Ντέιβιντ Χιουμ, η Τζουλιέτ λέγεται Μπερκ (φιλόσοφος Εντμουντ Μπερκ), ο Ρωσος με το ένα μάτι λέγεται Μπακούνιν (ψωφος ρε!), ο φυσικός λέγεται Φάραντευ (δε χρειάζεται εξήγηση πιστεύω) , η Κέιτ λέγεται Όστιν (όπως η συγγραφέας Τζέιν Όστιν), ο μαθηματικός που έχει το ίδιο πράγμα με τον Ντέσμοντ, τρελαίνεται και τελικά πεθαίνει λέγεται Minkowski όπως ο μεγάλος μαθηματικός που συνέβαλε στην επίλυση προβημάτων της θεωρίας αριθμών και της θεωρίας της σχετικότητας ! icon_drunk.gif
Γενικά τίποτε σε αυτό το σήριαλ δεν είναι τυχαίο.


STAY LOST 77.gif
Flash
Χθες λοιπόν προβλήθηκε το διπλό, χορταστικό επεισόδιο του lost με το οποίο τελείωσε ο απίστευτος 4ος κύκλος. Υπάρχουν αρκετές απαντήσεις και η συνέχεια προβλέπεται ακόμη καλύτερη. Παρόλα αυτά το τελευταίο πλάνο εμένα προσωπικά με τσάκισε. Όσοι το δουν θα καταλάβουν τι εννοώ.
sihainas
Μόλις το είδα κι εγώ το τελευταίο επεισόδιο... μέχρι και την τελευταία σκηνη έλεγα...χμ... δεν έχει γίνει κάτι το συνταρακτικό...περίμενα περισσότερα από το τελευταίο επεισόδιο της σαιζόν... τελικά στο τέλος όμως έσκασε η "βόμβα". Άντε και του χρόνου...
spysta
Πολυ ωραιο φιναλε .. πολυ δυνατο !!!! smile.gif
Στο τελος οντως σκαει βοβμα ... ισως ομως τα φαινομενα να απατουν ..

keep staying LOST !!!!!! 77.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.