Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΙΟ ΜΙΣΗΤΟΣ ΠΑΙΧΤΗΣ ΤΟΥ ΝΒΑ ΓΙΑ ΣΑΣ?
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Versus & Polls
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
morfi
QUOTE(Zephyr @ Nov 22 2011, 14:11 ) *
Υπερεκτιμημένος γιατί πριν ακόμα τελειώσει το σχολείο, τον είχαν ονομάσει "νέο Τζόρνταν". Το κακό είναι ότι το πίστεψε...

Δεν ξέρω αν το πίστεψε ή όχι. Ξέρω ότι από τότε και κάθε χρόνο ήταν-είναι όλο και καλύτερος. Και για μένα αυτό έχει σημασία.
geoko13
QUOTE(morfi @ Nov 22 2011, 17:50 ) *
Δεν ξέρω αν το πίστεψε ή όχι. Ξέρω ότι από τότε και κάθε χρόνο ήταν-είναι όλο και καλύτερος. Και για μένα αυτό έχει σημασία.


+10000....Είτε μας αρέσει είτε όχι,αυτή τη στιγμή είναι ένας από τους δύο καλύτερους στον κόσμο σ'αυτό που κάνει και έχει χρόνο ακόμα για να γίνει ο καλύτερος!Το δαχτυλίδι αργά ή γρήγορα θα έρθει....να δώ τότε τι θα λένε όλοι που τον κατηγορούν(όχι οτι έχουν άδικο μερικές φορές,αλλά πάντα όταν είσαι στην κορυφή haters gonna hate...).
Zephyr
QUOTE(morfi @ Nov 22 2011, 17:50 ) *
Δεν ξέρω αν το πίστεψε ή όχι. Ξέρω ότι από τότε και κάθε χρόνο ήταν-είναι όλο και καλύτερος. Και για μένα αυτό έχει σημασία.


QUOTE(geoko13 @ Nov 22 2011, 18:29 ) *
+10000....Είτε μας αρέσει είτε όχι,αυτή τη στιγμή είναι ένας από τους δύο καλύτερους στον κόσμο σ'αυτό που κάνει και έχει χρόνο ακόμα για να γίνει ο καλύτερος!Το δαχτυλίδι αργά ή γρήγορα θα έρθει....να δώ τότε τι θα λένε όλοι που τον κατηγορούν(όχι οτι έχουν άδικο μερικές φορές,αλλά πάντα όταν είσαι στην κορυφή haters gonna hate...).


Για να μην παρεξηγηθώ, δεν είπα ποτέ ότι δεν είναι παιχταράς ο Λεμπρόν. Είναι και σαφώς θα τον θυμόμαστε για πολλά χρόνια, αλλά το θέμα του "υπερεκτιμημένου" μπαίνει στην πρόωρη (και άτοπη) σύγκριση του με τον Τζόρνταν. Βάλε και τον εν γένει υφάκι του Κing (τρομάρα του) αλλά και την απαράδεκτη συμπεριφορά του προς τον Μέγα Ντίρκ στους φετινούς τελικούς (με τα "αστεία" βηχαλάκια) ε δεν θέλει και πολύ για να γίνει κάποιος hater 19.gif !
(Για να μην πλακώσουν οι mod με τα offtopic , συνεχίζω στο antiLebron thread smiley.gif !)
geo82
Anderson Varejao για την αγκωνιά που είχε δώσει στο Ζήση. Μακάρι να πηγαίνει συνέχεια σε ομάδες που χάνουν. Pau Gasol, γιατί ενώ είναι πολύ καλός παίκτης γκαρίζει συνεχώς προσπαθώντας να πάρει φάουλ. Από αυτόν όμως που απογοητεύτηκα πέρσι ήταν ο KG. Μου αρέσει που παίζει με πάθος αλλά σε κάποιες περιπτώσεις το παράκανε πέρσι με ύπουλα χτυπήματα.
george69
QUOTE (geo82 @ Nov 29 2011, 20:17 ) *
Anderson Varejao για την αγκωνιά που είχε δώσει στο Ζήση. Μακάρι να πηγαίνει συνέχεια σε ομάδες που χάνουν. Pau Gasol, γιατί ενώ είναι πολύ καλός παίκτης γκαρίζει συνεχώς προσπαθώντας να πάρει φάουλ. Από αυτόν όμως που απογοητεύτηκα πέρσι ήταν ο KG. Μου αρέσει που παίζει με πάθος αλλά σε κάποιες περιπτώσεις το παράκανε πέρσι με ύπουλα χτυπήματα.

O MATT GEIGER ΜΑΚΡΑΝ , χειροτερος και απο
τον LAIMBEER !!!!!!!!


http://www.youtube.com/watch?v=JPIzHifxT8A

shot.gif shot.gif shot.gif shot.gif shot.gif shot.gif shot.gif shot.gif shot.gif shot.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif
John Valthuer
QUOTE (geo82 @ Nov 29 2011, 20:17 ) *
Anderson Varejao για την αγκωνιά που είχε δώσει στο Ζήση. Μακάρι να πηγαίνει συνέχεια σε ομάδες που χάνουν. Pau Gasol, γιατί ενώ είναι πολύ καλός παίκτης γκαρίζει συνεχώς προσπαθώντας να πάρει φάουλ. Από αυτόν όμως που απογοητεύτηκα πέρσι ήταν ο KG. Μου αρέσει που παίζει με πάθος αλλά σε κάποιες περιπτώσεις το παράκανε πέρσι με ύπουλα χτυπήματα.



Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου. Μισώ τον Varejao για τον ίδιο ακριβώς λόγο. Είναι απαίσιος και αντιπαθέστατος. Πολύ το ευχαριστήθηκα αυτό που του έκανε ο Wade το 2009:

http://www.youtube.com/watch?v=5uRN7iJ5CqQ

Όπως πολύ σωστά είπε και ο Reggie Miller: "Welcome to your KODAK moment, Anderson Varejao!" smiley.gif


Δεύτερος πιο μισητός παίκτης για μένα είναι ο Matt Bonner γιατί μου τη σπάει ο άκρως εκνευριστικός τρόπος με τον οποίο ρίχνει τα τρίποντα.
geo82
Κι εγώ το είχα ευχαριστηθεί πολύ αυτό το κάρφωμα. Ο ορισμός του in your face!
captain charisma
λοιπον να ανανεωσω τη λιστα μου...πλεον σ αυτη μπαινει και ο λιν....

ο λιν αυτο ο λιν εκεινο ο λιν το αλλο....ελεος πια εχω βαρεθει πια αυτη τη προπαγανδα με τον λιν...οι αμερικανς κανουν λες και ειναι ο μεσιας..αλλα αυτοι ψοφανε για ιστοριες με σουπερηρωες....εβλεπα πριν λιγο το ματς μαβς νικς και ολη την ωρα αναφορες στο λιν απο πρωην προπονητες του, αντιδρασεις του κοινοι απο χονγκ κονγκ, συνεντευξεις...ελεος πια....

παλι καλα που δεν βλεπω καθολου νικς σ καθημερινη βαση γιατι θα ειχα σπασει το λαπτοπ....

να δω τι θα κανει ο λιν μολις γυρισει ο αντονι.....
pete7
οντως να δουμε τι θα γινει οταν γυρισει ο μελο
παντως εγω φαν του μελο ειμαι κ οχι του λιν,που χαιρομαι που παιζει καλα αλλα πρεπει να σταματησουν για το καλο του παικτη
hlias_lebron
Δεν εχω καποιο παιχτη που μισω ιδιαιτερα..λιγο το κομπε για το ολο στυλακι του αλλα λιγα πραγματα μαπλα εχουνε ειπωθει πολλες υπερβολες στο παρελθον για αυτον..
captain charisma
να ανανεωσω τη λιστα μου μετα τα χτεσινα...

μπαινουν σ αυτη ο τζινομπιλι και λεοναρντ!!!δεν εχω κατι μαζι τους αλλα με τις χαμενες βολες εχασα το στοιχημα και ουσιαστικα δωσαν στη χιτ το πρωταθλημα...

κ ο ποποβιτς επισης που δεν εκανε φαουλ στο τελος....αυτα...

jasonick
Ε μα, αν δεν έχεις στο τέλος έναν Dirk να σου καθαρίζει τα ματσάκια και έχεις τα γατάκια του Σαν Αντόνιο που πας; Αν και δεν θα με χάλαγε ο Leonard στους Mavs, να πω την μαύρη αλήθεια. tongue.gif
gmalamos
Μισητο δεν το λες αλλα μου τη σπαει η φατσα του μποσ των χιτ!!Απιστευτα ομως.. ugly_tocktock.gif
yorgos
O Carmelo γιατί είναι τεμπέλης, μονοδιάστατος, έχει ηλίθιο μουστάκι κατά καιρούς και ο ορισμός του λούζερ, τεράστιο liability για την όποια ομάδα. Και το παίζει και φίρμα ο γελοίος.

Ο Χάουαρνt γιατί είναι κουραδόμαγκας, τσάτσος, έχει IQ ραδικιού και μηδέν ταλέντο, μπετατζής κανονικός. Οποιοσδήποτε άνθρωπος δεν έπασχε από σύνδρομο down με τέτοια προσόντα θα ήταν μίνιμουμ Ράσελ.

Ο Κόμπι είναι αντιπαθής γιατί είναι κακομαθημένος, ατομιστής και μονίμως αγενής. Αλλά έχει δουλέψει, είναι ταλεντάρα και έχει drive για να πετύχει.

Ο Μπος έχει τη χειρότερη φάτσα στο ΝΒΑ και λαιμό από τη φυλή Κάρεν που μου δίνει στα νεύρα.

Με εκνευρίζει ο Ντελαβεντόβα, οικοδόμος ολκής, εκνευριστική άμυνα., ήρωας από το τίποτε, το απόλυτο τίποτε για μένα.

O Deron με εκνευρίζει κι εμένα, ατομιστής, συμφωνώ με το φίλο που είπε πως το στιλ της τρίπλας του είναι εκνευριστικό κι επιπλέον αυτά τα αψυχολόγητα με πεθαίνουν.

Αντιπαθούσα τον Καρλ Μαλόουν γιατί έπαιρνε αναβολικά πριν ανακαλυφθούν καν. Το Ντρέξλερ γιατί αντί να πηδάει κάθετα πηδούσε σε μήκος, λες και είναι ο Κουκοδήμος.

Στο αντιπαθόμετρο πάντως θα έβαζα πιο ψηλά το Χάουαρντ και τον Καρμέλο με τον Κόμπι σε δεύτερο πλάνο.

Για το ΛεΜπρον πραγματικά απορώ γιατί προκαλεί τόση αντιπάθεια. Μόνο τα γελάκαι με τους βήχες επί Νοβίτσκι μου φάνηκαν ηλίθια. Και ναι, εύκολα τον βάζω στη σύγκριση με τον Τζόρνταν, δε μου φαίνεται δα και όσο τραβηγμένο.
Ginobili
QUOTE(yorgos @ Jun 14 2015, 04:32 ) *
Για το ΛεΜπρον πραγματικά απορώ γιατί προκαλεί τόση αντιπάθεια. Μόνο τα γελάκαι με τους βήχες επί Νοβίτσκι μου φάνηκαν ηλίθια. Και ναι, εύκολα τον βάζω στη σύγκριση με τον Τζόρνταν, δε μου φαίνεται δα και όσο τραβηγμένο.

Γιατί αρνούμαι να τον βάλω στο ίδιο πάνθεον με Κόμπι..Τζόρνταν..Μάτζικ..έναν τρομερό παίκτη όντως...αλλά να υπολείπεται σε τεχνική.Και ο Τζόρνταν ήταν ένας υπεραθλητής...αλλά είχε και 1002 τρόπους να βάλει την μπάλα στο καλάθι.Είχε κι ένα αέρινο..φινετσάτο..στυλ!! Αποκόμιζες μία αίσθηση ξεχωριστή...ομορφιάς,μοναδικότητας,Τέχνης,
μετά από κάποια καλάθια.Το ίδιο και με τον Κόμπι...
Ο Λεμπρόν τι??? 45 π..έβαλε?? Είναι ηγέτης..?? Ναι οκ..και??? Εγώ μια αίσθηση μπουλτόζας-κατεδάφισης αποκομίζω περισσότερο.
Μιλάμε για τους τοπ της ιστορίας..έχω απαίτηση να βλέπω κάτι όμορφο,ξεχωριστό όταν μιλάω για τον κορυφαίο.
yorgos
QUOTE(Ginobili @ Jun 14 2015, 11:36 ) *
Γιατί αρνούμαι να τον βάλω στο ίδιο πάνθεον με Κόμπι..Τζόρνταν..Μάτζικ..έναν τρομερό παίκτη όντως...αλλά να υπολείπεται σε τεχνική.Και ο Τζόρνταν ήταν ένας υπεραθλητής...αλλά είχε και 1002 τρόπους να βάλει την μπάλα στο καλάθι.Είχε κι ένα αέρινο..φινετσάτο..στυλ!! Αποκόμιζες μία αίσθηση ξεχωριστή...ομορφιάς,μοναδικότητας,Τέχνης,
μετά από κάποια καλάθια.Το ίδιο και με τον Κόμπι...
Ο Λεμπρόν τι??? 45 π..έβαλε?? Είναι ηγέτης..?? Ναι οκ..και??? Εγώ μια αίσθηση μπουλτόζας-κατεδάφισης αποκομίζω περισσότερο.
Μιλάμε για τους τοπ της ιστορίας..έχω απαίτηση να βλέπω κάτι όμορφο,ξεχωριστό όταν μιλάω για τον κορυφαίο.


Αίσθηση μπουλντόζας δεν αποκομίζω με τίποτε. Και υπάρχουν πολλοί τομείς του παιχνιδιού που ο ΛεΜπρον είναι καλύτερος από τον Τζόρνταν, χώρια που ητ εχνική του για άνθρωπο του ύψους και του όγκου του είναι εξαιρετική. Δεν είναι τόσο "μεγάλος" παίκτης όσο ο Τζόρνταν (πιο αποφασιστικός και σταθερός στα κρίσιμα, εκπληκτικό comeback σαν να μην πέρασε μια μέρα) ούτε τόσο ντελικάτος, αλλά είναι πληρέστερος και σε αρκετά πράγματα (commanding defense, μπλοκ, μακρινό σουτ) είναι καλύτερος. Μπαίνει σε συζήτηση για GOAT κι εύκολα μάλιστα. Εννοείται πως τον βάζω πάνω από Κόμπι και Μάτζικ.

Το θέμα μας όμως εδώ είναι το γιατί κάποιος μας φαίνεται αντιπαθητικός κι ο συγκεκριμένος δεν μου κάνει κάτι τέτοιο, δε θα μπορούσα να τον αντιπαθήσω επειδή δεν είναι τόσο ντελικάτος όσο ο Τζόρνταν (που επίσης δεν είναι ο πιο τεχνίτης παίκτης στην ιστορία του ΝΒΑ). Να τον αντιπαθεί κανείς για τη σκόνη, για τα γελάκια κλπ το κατανοώ, αλλά επειδή είναι "μπετατζής" μου φαίνεται περίεργο. Εδώ θα μου πεις εγώ αντιπαθώ το Μπος λόγω της φάτσας του βέβαια...
Quincy
QUOTE(yorgos @ Jun 14 2015, 13:44 ) *
Μπαίνει σε συζήτηση για GOAT κι εύκολα μάλιστα.


Φυσικά και είναι ήδη GOAT Candidate. Το θέμα είναι μέχρι που θα φτάσει στην κούρσα. Δέχομαι ότι θα ξεπεράσει τον Bird (το θέμα είναι κατά πόσο), αλλά μπορεί κανείς να επιχειρηματολογήσει για τον Lebron απέναντι στους Kareem, Jordan, Chamberlain και να τον "βγάλει από πάνω";;; Το φετινό δαχτυλίδι θα κρίνει πολλά για κάτι τέτοιο φυσικά.


On topic, δεν νομίζω να αντιπαθεί κανείς τον LBJ για τον τρόπο παιχνιδιού του. Αυτό που λέει ο Ginobili μάλλον έχει να κάνει με το δικό του γούστο και την goatοσυζήτηση παρά την αντιπάθεια.
yorgos
QUOTE
Δέχομαι ότι θα ξεπεράσει τον Bird (το θέμα είναι κατά πόσο), αλλά μπορεί κανείς να επιχειρηματολογήσει για τον Lebron απέναντι στους Kareem, Jordan, Chamberlain και να τον "βγάλει από πάνω";;; Το φετινό δαχτυλίδι θα κρίνει πολλά για κάτι τέτοιο φυσικά.

Το φετινό δαχτυλίδι θα ήταν έπος αν ερχόταν, και δε θα έρθει με την καμία όμως. Αν όμως πάρει με υγιή ομάδα άλλα 2, μπαίνει ή δεν μπαίνει, έχοντας αποδείξει ότι ακόμη και με ντελαβεντόβες και Σία Λιαροπούλου πάει τραίνο στους τελικούς, αποκλείοντας Μπουλς και παιρνοντας 2 νίκες απέναντι στην καλύτερη και σταθερότερη ομάδα ουσιαστικά μόνος του; Θέλω να πω, και να μη πάρει το φετινό δαχτυλίδι (που δε θα το πάρει), το φετινό του έπος δε σβήνεται.
Quincy
Δεν με πείθει η δυναμικότητα της Ανατολικής Περιφέρεια για να βαφτίσω "έπος" την παρουσία των Cavs στους τελικούς. Η σειρά με τους Bulls ήταν δύσκολη, αλλά μέχρι εκεί. Και φυσικά οι τελικοί που κάνει είναι φοβεροί, αλλά μιλάμε για την χώρα του : "the first is first, the second is nothing"

Δεν το γράφω αυτά για να μειώσω το impact του Lebron στην ομάδα του και τη λίγκα γενικότερα. Αν πχ είχε τραυματιστεί αυτός αντί του Love μπορεί να βλέπαμε το Chicago τώρα. Αλλά εκ του αποτελέσματος και μόνο ένα υποθετικό ακόμα 2/6 θα είναι "πληγή" στη σύγκριση με τους 3 που ανέφερα παραπάνω.
yorgos
QUOTE
Δεν με πείθει η δυναμικότητα της Ανατολικής Περιφέρεια για να βαφτίσω "έπος" την παρουσία των Cavs στους τελικούς.

Μα το έπος δεν είναι ότι έφτασαν στους τελικούς, αυτό είναι απλό κατόρθωμα. Το έπος είναι ότι έχουν κερδίσει ήδη δύο κι έχασαν άλλον έναν στην παράταση. Αφού δε σε πείθει η Ανατολή, και δικαιολογημένα, θα έπρεπε να σε πείσει η εμφάνιση απέναντι στην κατά τεκμήριο καλύτερη ομάδα της λίγκας, που είναι και από τη Δύση. Ε άμα δε σου κάνουν και οι εμφανίσεις στους τελικούς, τότε τι να κάνουμε, να αναστήσουμε τους Λέικερς του Μάτζικ για να πειστούν και οι άπιστοι;
Quincy
Οι εμφανίσεις μου κάνουν και μου παρακάνουν. Δεν είναι όμως αρκετές χωρίς το δαχτυλίδι. Θα συγκρίνουμε δηλαδή τον Lebron με τον Jorndan, και όταν φτάσουμε στο 2/6 του Lebron θα πούμε "πήρε όμως και 2-3 παιχνίδια από τους GSW"; Δεν νομίζω.
legend33
QUOTE (Quincy @ Jun 14 2015, 16:05 ) *
Φυσικά και είναι ήδη GOAT Candidate. Το θέμα είναι μέχρι που θα φτάσει στην κούρσα. Δέχομαι ότι θα ξεπεράσει τον Bird (το θέμα είναι κατά πόσο), αλλά μπορεί κανείς να επιχειρηματολογήσει για τον Lebron απέναντι στους Kareem, Jordan, Chamberlain και να τον "βγάλει από πάνω";;; Το φετινό δαχτυλίδι θα κρίνει πολλά για κάτι τέτοιο φυσικά.


On topic, δεν νομίζω να αντιπαθεί κανείς τον LBJ για τον τρόπο παιχνιδιού του. Αυτό που λέει ο Ginobili μάλλον έχει να κάνει με το δικό του γούστο και την goatοσυζήτηση παρά την αντιπάθεια.


αν και ασχετο με το τοπικ, ο ουιλτ 2 πρωταθληματα πειρε ολα κι'ολα. Τα στατιστικα του ειναι που τον κανουν κορυφαιο αν και εκεινη την εποχη πολλοι παικτες καναν τρελα στατιστκα λογω πιο απλοϊκου μπασκετ. Οσο για τελικους ΝΒΑ αν δεν κανω λαθος, λιγοτερους εχει απο τον λεμπρον.
T.W.Is.M.
QUOTE(yorgos @ Jun 15 2015, 16:44 ) *
Μα το έπος δεν είναι ότι έφτασαν στους τελικούς, αυτό είναι απλό κατόρθωμα. Το έπος είναι ότι έχουν κερδίσει ήδη δύο κι έχασαν άλλον έναν στην παράταση. Αφού δε σε πείθει η Ανατολή, και δικαιολογημένα, θα έπρεπε να σε πείσει η εμφάνιση απέναντι στην κατά τεκμήριο καλύτερη ομάδα της λίγκας, που είναι και από τη Δύση. Ε άμα δε σου κάνουν και οι εμφανίσεις στους τελικούς, τότε τι να κάνουμε, να αναστήσουμε τους Λέικερς του Μάτζικ για να πειστούν και οι άπιστοι;



Περιττο να πω εγω ποιος ειναι ο πιο αντιπαθης παιχτης για μενα, ετσι;
Απλα να σχολιασω βλεποντας τα φετινα πλει οφ απο μεγαλυτερη αποσταση απο τα τελευταια χρονια(λιγοτερα ολοκληρα ματς και τους τελικους λαιβ, εκτος του game 4) οτι θεωρω πως στα φετινα πλει οφ οι Λεικερς του Σακ και του Κομπι θα το επαιρναν αηττητοι!Οι Warriors με ψιλοαπογοητευσαν στους τελικους. Περιμενα οτι με το μισο Κλιβελαντ θα εκαναν sweep και βρισκοται να παλευουν για να παρουν τον τιτλο. Το Κλιβελαντ απο την αλλη ειναι αξιο συγχαρητηριων.
yorgos




QUOTE
θεωρω πως στα φετινα πλει οφ οι Λεικερς του Σακ και του Κομπι θα το επαιρναν αηττητοι!


Ε όπως εμφανίζονται με τόσες απώλειες όλοι, ναι. Αλλά μιλάμε για τα πιο κουτσά πλέι οφ όλων των εποχών. Αν ήταν πλήρεις οι ομάδες (συμπεριλαμβανομένων κάτι Θάντερ, Ιντιάνες, Ρόουζ κανονικό κλπ), για αήττητους δεν τους πολυέβλεπα.
QUOTE
Οι Warriors με ψιλοαπογοητευσαν στους τελικους. Περιμενα οτι με το μισο Κλιβελαντ θα εκαναν sweep και βρισκοται να παλευουν για να παρουν τον τιτλο. Το Κλιβελαντ απο την αλλη ειναι αξιο συγχαρητηριων.

Συμφωνώ και στα δύο. Αλλα αι πολεμισταί πληρώνουν και την ανυπαρξία από τον Κερ, κατά τη γνώμη μου πολλά λάθη, αργές αντιδράσεις ση διάρκεια του παιχνιδιού και ακόμη και το body language είναι φορ δε μπαζ, δεν εμπνέει αυτό το πράγμα, χώρια ότι και οι πέτρες ξέρουν ότι η όποια προετοιμασία γίνεται από το Τζέντρι. Εγώ είχα ποντάρει τα μαλλιά μου ότι η σειρά θα λήξει 4-2 ή 4-1, χάρηκα όταν πήρε το πρώτο το Κλίβελαντ γιατί νόμιζα ότι κινδύνευε να μην πάρει κανένα κι εδώ μιλάμε ότι χτυπάει τη σειρά στα ίσα, ακόμη και χτες μέχρι το 40' νομίζω ήταν μπροστά. Αν δεν έχει ευθύνη ο κόουτς που δεν μπορεί να νικήσει τους Καβς με το Λεμπρον να χτυπάει 45άρια, Λαβ Ίρβινγκ και τον πολύτιμο για μένα Βαρεζάο εκτός, ποιος φταίει; Μέχρι και το σπάσιμο του ψηλού σκριν στον Κάρι του πήρε 4 μάτς να καταλάβει τι γίνεται. Απαράδεκτος, στην Ευρώπη θα γελάγαμε.
captain charisma
ο τζειμς μετα το ματς στις δηλωσεις του ειπε οτι ειναι ο καλυτερος στον κοσμο..ξερουμε οτι ειναι ο καλυτερος αλλα τετοιες δηλωσεις δεν πρεπει να τις λεει καν..κατα καιρους ο τζειμς εχει κανει αστοχες π.χ τοτε με τα πολλα σουτ του ντουραντ ειχε πει οτι αν επαιρνε αυτο τοσα θα ειχε 60 ποντους ξερω γω και βλεπουμε φετος στους τελικους που παιρνει 35 σουτ ανα ματς ποσους ποντους βαζει...η μετα τους χαμενους τελικους του 2011 οταν το ρωτησαν πως νιωθει κ ειπε εσεις περιμενατε να χασω για να χαρειτε αλλα την επομενη μερα θα γυριστε στη μιζερια και γω θα συνεχισω τη ζωη μου..μετα λεμε γιατι εχει τοσους haters..καποια πραγματα δεν ξερει να τα διαχειριστει σωστα...
air_23
QUOTE (yorgos @ Jun 14 2015, 16:44 ) *
Αίσθηση μπουλντόζας δεν αποκομίζω με τίποτε. Και υπάρχουν πολλοί τομείς του παιχνιδιού που ο ΛεΜπρον είναι καλύτερος από τον Τζόρνταν, χώρια που ητ εχνική του για άνθρωπο του ύψους και του όγκου του είναι εξαιρετική. Δεν είναι τόσο "μεγάλος" παίκτης όσο ο Τζόρνταν (πιο αποφασιστικός και σταθερός στα κρίσιμα, εκπληκτικό comeback σαν να μην πέρασε μια μέρα) ούτε τόσο ντελικάτος, αλλά είναι πληρέστερος και σε αρκετά πράγματα (commanding defense, μπλοκ, μακρινό σουτ) είναι καλύτερος. Μπαίνει σε συζήτηση για GOAT κι εύκολα μάλιστα. Εννοείται πως τον βάζω πάνω από Κόμπι και Μάτζικ.

Το θέμα μας όμως εδώ είναι το γιατί κάποιος μας φαίνεται αντιπαθητικός κι ο συγκεκριμένος δεν μου κάνει κάτι τέτοιο, δε θα μπορούσα να τον αντιπαθήσω επειδή δεν είναι τόσο ντελικάτος όσο ο Τζόρνταν (που επίσης δεν είναι ο πιο τεχνίτης παίκτης στην ιστορία του ΝΒΑ). Να τον αντιπαθεί κανείς για τη σκόνη, για τα γελάκια κλπ το κατανοώ, αλλά επειδή είναι "μπετατζής" μου φαίνεται περίεργο. Εδώ θα μου πεις εγώ αντιπαθώ το Μπος λόγω της φάτσας του βέβαια...

για το οτι πουλησε το κλιβελαντ ωστε να σιγουρεψει πηγαινοντας στο μαιαμι και τους μπιγκ-3 οτι δεν θα τελειωσει ατιτλος μπορουμε να τον αντιπαθουμε?και τωρα γυρισε στο κλιβελαντ και καλα που αγαπουσε?υποκρισια στο φουλ

QUOTE (Quincy @ Jun 15 2015, 16:21 ) *
Δεν με πείθει η δυναμικότητα της Ανατολικής Περιφέρεια για να βαφτίσω "έπος" την παρουσία των Cavs στους τελικούς. Η σειρά με τους Bulls ήταν δύσκολη, αλλά μέχρι εκεί. Και φυσικά οι τελικοί που κάνει είναι φοβεροί, αλλά μιλάμε για την χώρα του : "the first is first, the second is nothing"

Δεν το γράφω αυτά για να μειώσω το impact του Lebron στην ομάδα του και τη λίγκα γενικότερα. Αν πχ είχε τραυματιστεί αυτός αντί του Love μπορεί να βλέπαμε το Chicago τώρα. Αλλά εκ του αποτελέσματος και μόνο ένα υποθετικό ακόμα 2/6 θα είναι "πληγή" στη σύγκριση με τους 3 που ανέφερα παραπάνω.

δεν θεωρω οτι εχει κανενα σπεσιαλ ιμπακτ...δλδ ο τιμοθεος που το 98 πηγε σε μια απο τις πιο λουζερ ομαδες του πλανητη και σημερα μιλαμε ολοι για την πιο πετυχημενη ομαδα της 15ετιας τι να πει?

ιμπακτ και μυθος για μενα θα ηταν αν εμενε στο κλιβελαντ και μεγαλωνε ΜΑΖΙ με την ομαδα
legend33
QUOTE (air_23 @ Jun 15 2015, 23:31 ) *
για το οτι πουλησε το κλιβελαντ ωστε να σιγουρεψει πηγαινοντας στο μαιαμι και τους μπιγκ-3 οτι δεν θα τελειωσει ατιτλος μπορουμε να τον αντιπαθουμε?και τωρα γυρισε στο κλιβελαντ και καλα που αγαπουσε?υποκρισια στο φουλ


δεν θεωρω οτι εχει κανενα σπεσιαλ ιμπακτ...δλδ ο τιμοθεος που το 98 πηγε σε μια απο τις πιο λουζερ ομαδες του πλανητη και σημερα μιλαμε ολοι για την πιο πετυχημενη ομαδα της 15ετιας τι να πει?

ιμπακτ και μυθος για μενα θα ηταν αν εμενε στο κλιβελαντ και μεγαλωνε ΜΑΖΙ με την ομαδα

impact φιλε ειναι το ποσο επηρεαζει η παρουσια του, μια ομαδα. Αν κατι εχει ο λεμπρον αδιαμφησβητητο ειναι αυτο. Εφυγε απο του καβς δεν ξαναειδαν πλευ οφφσ παρολο που πηραν πολλα νο1 ντραφτ, ηρθε τους πηγε τελικουσ και διεκδικει το πρωταθλημα χωρις τον 2ο και 3ο σκορερ της ομαδας. το αντιστροφο ακριβως απο οτι εγινε στο στουσ χιτ.

ο ντανκαν ειχε εναν ποποβιτς, ο λεμπρον ποτε!

Δηλαδη ο Ονιλ δεν ειναι μυθος που εφυγε απο το ορλαντο για να παει στουσ λεικερς;; αστεια επιχειρηματα.
yorgos

QUOTE
για το οτι πουλησε το κλιβελαντ ωστε να σιγουρεψει πηγαινοντας στο μαιαμι και τους μπιγκ-3 οτι δεν θα τελειωσει ατιτλος μπορουμε να τον αντιπαθουμε?

Μπορείς, δικαίωμά σου είναι. Το να "σιγουρέψει" πάντως είναι υπερβολικό, δεν έπαιζαν και μόνοι τους, ομαδάρες είχαν απέναντι συμπεριλαμβάνοντας αυτή που μόνος σου ονόμασες καλύτερη ομάδα της 15ετίας. Αυτοί λοιπόν είχαν big 3, τον καλύτερο προπονητή στη λίγκα και την πιο επιτυχημένη διοίκηση. Γιατί να μην κυνηγήσει κι ο Τζέιμς το ίδιο; Ειδικά από την ώρα που υπήρχε αγεφύρωτο χάσμα με τη διοίκηση;
QUOTE
και τωρα γυρισε στο κλιβελαντ και καλα που αγαπουσε?υποκρισια στο φουλ

Επειδή έφυγε δηλαδή δεν το αγαπούσε; η πόλη του είναι (σχεδόν). Κι εγώ έφυγα από την (όχι ακριβώς ζάμπλουτη) χώρα μου γιατί είχα καλύτερες συνθήκες εργασίας αλλού, όταν επέστρεψα δεν είδα να μου προσάπτει κανείς υποκρισία. Επαγγελματίας αθλητής είναι και φυσικά με εγωισμό. Λογικό είναι να θέλει να πάρει πρωταθλήματα, να έχει ένα legacy. Κι επέστρεψε για να μεγαλώσει το legacy αυτό, απελευθερωμένος από το βάρος του άγχους του να αποδείξει ότι δεν είναι λούζερ.

Ερώτηση προς τους haters (γιατί εχουμε και συνειδητοποιημένους απ' ό,τι βλέπω): πριν πάει στο Μαϊάμι τον συμπαθούσατε; Για να καταλάβω αν ο βασικός λόγος αντιπάθειας είναι αυτό που ανέφερε ο φίλος air_23 ή αν έχει να κάνει με συνπεριφορές σαν αυτές που ανέφερε ο καπιτάν χάρισμα ή αν απλά κάποιοι είναι τζορντανικοί και τους ενοχλεί η (άδικη κατά τη γνώμη τους) σύγκριση.

QUOTE
δεν θεωρω οτι εχει κανενα σπεσιαλ ιμπακτ..

Αν είναι κάτι ο Λεμπρόνας, είναι ο ορισμός του impact, τη φωτογραφία του πρέπει να έχει δίπλα. Δεν έχει υπάρξει παίκτης που να επηρεάζει τόσο όλες τις εκφάνσεις του παιχνιδιού, από την οργάνωση της άμυνας μέχρι το ρυθμό, τα ριμπάουντ, το σκορ, το περιφερειακό σουτ, την οργάνωση της επίθεσης.



QUOTE
Οι εμφανίσεις μου κάνουν και μου παρακάνουν. Δεν είναι όμως αρκετές χωρίς το δαχτυλίδι. Θα συγκρίνουμε δηλαδή τον Lebron με τον Jorndan, και όταν φτάσουμε στο 2/6 του Lebron θα πούμε "πήρε όμως και 2-3 παιχνίδια από τους GSW"; Δεν νομίζω.


Θα συγκρίνουμε το πόσο καλοί παίκτες ήταν. Όχι το πόσους τίτλους πήραν. Δε θα βγάλω το Δοξάκη μεγαλύτερο από τον Πρέλεβιτς. Δεν είναι ο Χόρι μεγαλύτερος του Μπάρκλεϊ.
air_23
QUOTE (legend33 @ Jun 16 2015, 02:27 ) *
impact φιλε ειναι το ποσο επηρεαζει η παρουσια του, μια ομαδα. Αν κατι εχει ο λεμπρον αδιαμφησβητητο ειναι αυτο. Εφυγε απο του καβς δεν ξαναειδαν πλευ οφφσ παρολο που πηραν πολλα νο1 ντραφτ, ηρθε τους πηγε τελικουσ και διεκδικει το πρωταθλημα χωρις τον 2ο και 3ο σκορερ της ομαδας. το αντιστροφο ακριβως απο οτι εγινε στο στουσ χιτ.

ο ντανκαν ειχε εναν ποποβιτς, ο λεμπρον ποτε!

Δηλαδη ο Ονιλ δεν ειναι μυθος που εφυγε απο το ορλαντο για να παει στουσ λεικερς;; αστεια επιχειρηματα.

δλδ αν οι καβαλιερς φετος δεν γυριζε ο λεμπρον και παιρναν λοβ,ειχαν τον ιρβινγκ και κραταγανε και το φετινο νο1 δεν θα ταν καλη ομαδα?

ο λεμπρον ΔΕΝ μπορει να εχει εναν ποποβιτς...γτ ακομα και τον μπλατ που εικναι εξαιρετικος προπονητης τον εκανε στην μπαντα...ετοιμος ηταν να τον διωξει γτ δεν θελει προπονητη πανωαπο το κεφαλι του αλλα μαριονετα

QUOTE (yorgos @ Jun 16 2015, 09:09 ) *
Μπορείς, δικαίωμά σου είναι. Το να "σιγουρέψει" πάντως είναι υπερβολικό, δεν έπαιζαν και μόνοι τους, ομαδάρες είχαν απέναντι συμπεριλαμβάνοντας αυτή που μόνος σου ονόμασες καλύτερη ομάδα της 15ετίας. Αυτοί λοιπόν είχαν big 3, τον καλύτερο προπονητή στη λίγκα και την πιο επιτυχημένη διοίκηση. Γιατί να μην κυνηγήσει κι ο Τζέιμς το ίδιο; Ειδικά από την ώρα που υπήρχε αγεφύρωτο χάσμα με τη διοίκηση;

Επειδή έφυγε δηλαδή δεν το αγαπούσε; η πόλη του είναι (σχεδόν). Κι εγώ έφυγα από την (όχι ακριβώς ζάμπλουτη) χώρα μου γιατί είχα καλύτερες συνθήκες εργασίας αλλού, όταν επέστρεψα δεν είδα να μου προσάπτει κανείς υποκρισία. Επαγγελματίας αθλητής είναι και φυσικά με εγωισμό. Λογικό είναι να θέλει να πάρει πρωταθλήματα, να έχει ένα legacy. Κι επέστρεψε για να μεγαλώσει το legacy αυτό, απελευθερωμένος από το βάρος του άγχους του να αποδείξει ότι δεν είναι λούζερ.

Ερώτηση προς τους haters (γιατί εχουμε και συνειδητοποιημένους απ' ό,τι βλέπω): πριν πάει στο Μαϊάμι τον συμπαθούσατε; Για να καταλάβω αν ο βασικός λόγος αντιπάθειας είναι αυτό που ανέφερε ο φίλος air_23 ή αν έχει να κάνει με συνπεριφορές σαν αυτές που ανέφερε ο καπιτάν χάρισμα ή αν απλά κάποιοι είναι τζορντανικοί και τους ενοχλεί η (άδικη κατά τη γνώμη τους) σύγκριση.


Αν είναι κάτι ο Λεμπρόνας, είναι ο ορισμός του impact, τη φωτογραφία του πρέπει να έχει δίπλα. Δεν έχει υπάρξει παίκτης που να επηρεάζει τόσο όλες τις εκφάνσεις του παιχνιδιού, από την οργάνωση της άμυνας μέχρι το ρυθμό, τα ριμπάουντ, το σκορ, το περιφερειακό σουτ, την οργάνωση της επίθεσης.





Θα συγκρίνουμε το πόσο καλοί παίκτες ήταν. Όχι το πόσους τίτλους πήραν. Δε θα βγάλω το Δοξάκη μεγαλύτερο από τον Πρέλεβιτς. Δεν είναι ο Χόρι μεγαλύτερος του Μπάρκλεϊ.

ειχε να διαλεξει αναμεσα σε καβς,μπουλς,νεα υορκη και μαιαμι..διαλεξε να παει εκει που ειχε τις περισσοτερες πιθανοτητες για να παρει τιτλο..Οκ δικαιωμα του..Αλλα δικαιωμα και δικο μας να θεωρουμε οτι κοτεψε να παει σε μια ομαδα που θα ηταν ξεκαθαρα το νο1 και να μεγαλωσει μαζι της διεκδικωντας τον τιτλο..Αυτο που κανει φετος δλδ να το εκανε πριν 6 χρονια...ατιτλος ομως...οχι με την σιγουραντζα που εχει πλεον οτι οκ πηρα 2 δαχτυλιδια και 2 mvp...

Η συγκριση με τον μιχαλακη δεν υφισταται καν..ειναι ιεροσυλη και απλα γελαμε...το ονο που συγκρινονται ειναι τα νουμερα τους κι αυτο ειδικα στο σκοραρισμα με πολυ χειροτερα ποσοστα ο λεμπρον..ο μιχαλακης ηταν ο πιο γουινερ παικτης της ιστοριας με 1000 τροπους να σκοραρει και ο λεμπρον παει φετος για το 2/6 σε τελικος με ουσιαστικα 2 τροπους να σκοραρει..την μπουκα και το ποστ....Καμια συγκριση
Dwyane ''the flash'' Wade
Αν γυρισουμε σε ποστ που εχουν γραφτει εδω για τον Λεμπρον πριν το decision θα νομιζουμε οτι προκειται για αλλο προσωπο. Εγω προσωπικα περα απο τα καραγκιοζιλικια του 2011 με τα βηχαλακια δεν βρισκω κατι μεμπτο στην συμπεριφορα του. Και για την τελευταια του δηλωση που ειναι το κακο. Δεν ειπε κατι υπερβολικο, αυτο που γνωριζουμε ολοι και ειναι η πραγματικοτητα ειπε. Απο κει κι επειτα οταν ακουω αλλους να τους ενοχλει το ταλκ (ενω πριν το 2010 δεν τους ενοχλουσε), αλλους να λενε ακομα μετα απο 5 χρονια οτι ειναι προδοτης (ενω ο σακ οχι π.χ.) κτλ εγω τα βρισκω αστεια και συγνωμη κιολας. Εδω ο κομπε γυρισε ολο το L.A. αναποδα για να διωξει τον Σακιλ και να αισθανθει και αυτος επιτελους πρωτη φιρμα σε μια ομαδα και κανεις τοτε δεν ενοχληθηκε. Δεν θελω καν να φανταζομαι τι θα γινοταν αν εβγαιναν στη φορα εξωσυζυγικες σχεσεις του Λεμπρον. Οι haters θα απαιτουσαν τον απαγχονισμο του στην πλατεια του Οχαιο.
Και για να συνοψισουμε εγω γενικα τον ορο hater ποτε δεν τον καταλαβα. Βασικα μου φαινεται αδιανοητο να ''μισεις'' εναν παικτη και μαλιστα εναν τεραστιο παικτη. Να μην σου αρεσει οκ, να σε εκνευριζει οκ αλλα τι μισεις ακριβως??? Κι εγω βλεπω τον Κομπε κια μου τη δινει στα νευρα αλλα αναγνωριζω την τεραστια αξια του. Εδω περα μισουμε τον Λεμπρον, οποτε τον βγαζουμε αυτοματως μπετατζη, αμπαλο, κωλοχαρακτηρα και τον κυριο υπευθυνο για ενδεχομενο grexit.
air_23
QUOTE (Dwyane ''the flash'& @ Jun 16 2015, 11:26 ) *
Αν γυρισουμε σε ποστ που εχουν γραφτει εδω για τον Λεμπρον πριν το decision θα νομιζουμε οτι προκειται για αλλο προσωπο. Εγω προσωπικα περα απο τα καραγκιοζιλικια του 2011 με τα βηχαλακια δεν βρισκω κατι μεμπτο στην συμπεριφορα του. Και για την τελευταια του δηλωση που ειναι το κακο. Δεν ειπε κατι υπερβολικο, αυτο που γνωριζουμε ολοι και ειναι η πραγματικοτητα ειπε. Απο κει κι επειτα οταν ακουω αλλους να τους ενοχλει το ταλκ (ενω πριν το 2010 δεν τους ενοχλουσε), αλλους να λενε ακομα μετα απο 5 χρονια οτι ειναι προδοτης (ενω ο σακ οχι π.χ.) κτλ εγω τα βρισκω αστεια και συγνωμη κιολας. Εδω ο κομπε γυρισε ολο το L.A. αναποδα για να διωξει τον Σακιλ και να αισθανθει και αυτος επιτελους πρωτη φιρμα σε μια ομαδα και κανεις τοτε δεν ενοχληθηκε. Δεν θελω καν να φανταζομαι τι θα γινοταν αν εβγαιναν στη φορα εξωσυζυγικες σχεσεις του Λεμπρον. Οι haters θα απαιτουσαν τον απαγχονισμο του στην πλατεια του Οχαιο.
Και για να συνοψισουμε εγω γενικα τον ορο hater ποτε δεν τον καταλαβα. Βασικα μου φαινεται αδιανοητο να ''μισεις'' εναν παικτη και μαλιστα εναν τεραστιο παικτη. Να μην σου αρεσει οκ, να σε εκνευριζει οκ αλλα τι μισεις ακριβως??? Κι εγω βλεπω τον Κομπε κια μου τη δινει στα νευρα αλλα αναγνωριζω την τεραστια αξια του. Εδω περα μισουμε τον Λεμπρον, οποτε τον βγαζουμε αυτοματως μπετατζη, αμπαλο, κωλοχαρακτηρα και τον κυριο υπευθυνο για ενδεχομενο grexit.

εγω πριν το decision ειχα φανελα του λεμπρον...με χαλασε ΠΟΛΥ ο τροπος που επαιξε κι αποφασισε....ο τροπος παιχνιδιου του θεωρω οτι μετα απο 13 χρονια στο ΝΒΑ θα επρεπε να ειχε βλετιωθει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ και δεν εχει γινει..το σουτ καποια στιγμη στο μαιαμι το φτιαξε αλλα φετος το χαλασε ξανα ενω δεν απεκτησε ΠΟΤΕ καμια πλαστικοτητα η ιδιαιτερο πλουραρισμο στιςκινησεις του...
Quincy
QUOTE(yorgos @ Jun 16 2015, 06:09 ) *
Θα συγκρίνουμε το πόσο καλοί παίκτες ήταν. Όχι το πόσους τίτλους πήραν. Δε θα βγάλω το Δοξάκη μεγαλύτερο από τον Πρέλεβιτς. Δεν είναι ο Χόρι μεγαλύτερος του Μπάρκλεϊ.



Μα δεν ήθελα να πω πως όποιος έχει 3 δαχτυλίδια και πάνω είναι καλύτερος του Lebron. Σε τέτοιες συγκρίσεις μετράνε τα πάντα. Εγώ ανέφερα 3 παίκτες που κυριάρχησαν στα prime στη λίγκα, εχουν το ταλέντο, τα ρεκόρ, τα νούμερα, το performance, τις διακρίσεις αλλά και τους τίτλους - εκτός από τον Wilt, ο οποίος όμως είναι έτη φωτός μπροστά σε όλα τα υπόλοιπα-.

Όλοι κρίνονται με βάση αυτά. Γιατί ο Lebron να είναι εξαίρεση του κανόνα; Γιατί να συμβιβαστώ και να τον πω GOAT όταν υπάρχουν καριέρες καλύτερες από τη δική του -κι αυτό παίρνοντας σαν fact το ότι σε θέμα ταλέντου είναι στην ίδια κατηγορία προς χάριν της συζήτησης, γιατί προσωπικά δεν το πιστεύω-;

Ως προς το άλλο που ρώτησες. Πριν πάει στο Miami όχι δεν τον αντιπαθούσα. Ούτε τώρα που γύρισε πίσω, ακόμα κι αν πήγε σε καλύτερη ομάδα πάλι imo και η φάση μου έβγαζε ένα "τώρα που έφτιαξε ομάδα το Cleavelant ας γυρίσω να πάρω ένα και μ αυτούς να εξιλεωθώ". Σίγουρα θα μου ήταν πιο συμπαθής αν είχε μείνει να παλέψει εκεί για τους τίτλους του, αλλά δεν μένω εκεί πια. Πλέον δεν τρέφω ούτε αρνητικά ούτε θετικά συναισθήματα για τον Lebron. Ίσως επειδή δεν πηρε τα "not 1, not 2 ... not 7 " που ακολούθησαν του dicision. Λίγη ως καθόλου σημασία έχουν όμως αυτά, στο χέρι του Lebron είναι να βουλώσει στόματα και να μην έχουν που να κρυφτούν οι επικριτές του. Αν πιστεύεις ότι το έχει καταφέρει αυτό στο βαθμό που το έκανε ο Jordan πχ τι να σου πω, ίσως και να ναι έτσι και να μην το βλέπω.
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(air_23 @ Jun 16 2015, 13:41 ) *
εγω πριν το decision ειχα φανελα του λεμπρον...με χαλασε ΠΟΛΥ ο τροπος που επαιξε κι αποφασισε....ο τροπος παιχνιδιου του θεωρω οτι μετα απο 13 χρονια στο ΝΒΑ θα επρεπε να ειχε βλετιωθει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ και δεν εχει γινει..το σουτ καποια στιγμη στο μαιαμι το φτιαξε αλλα φετος το χαλασε ξανα ενω δεν απεκτησε ΠΟΤΕ καμια πλαστικοτητα η ιδιαιτερο πλουραρισμο στιςκινησεις του...


To οτι μετα απο 13 χρονια μονο εσυ βλεπεις πως δεν εχει βελτιωθει πολυ αυτο τα λεει ολα. Αλλα τι να συζητησουμε παραπανω οταν εσυ ο ιδιος εχεις δηλωσει εδω μεσα πως βλεπεις μονο τους τελικους. Διαμορφωνεις αποψη με 5 ματς το χρονο.Οκ παω πασο.
yorgos
QUOTE
Η συγκριση με τον μιχαλακη δεν υφισταται καν..ειναι ιεροσυλη και απλα γελαμε...το ονο που συγκρινονται ειναι τα νουμερα τους κι αυτο ειδικα στο σκοραρισμα με πολυ χειροτερα ποσοστα ο λεμπρον.


Είναι καλύτερος μπλοκέρ, καλύτερος στο να κατευθύνει την άμυνα, καλύτερος στο τρίποντο, καλύτερος ριμπάουντερ, ποστάρει καλύτερα, έχει καλύτερο αριστερό χέρι και τολμώ να σου πω ότι πασάρει και καλύτερα και κερδίζει και πιο εύκολα φάουλ. Υστερεί στην προσωπική πάνω στη μπάλα (όπου είναι πολύ καλός, απλά ο Τζόρνταν ήταν εκπληκτικός), στο θέαμα, στο διάβασμα 1vs1, στο σουτ μέσης απόστασης και στο μεγαλύτερο μέρος της καρίερας του ήταν και χειρότερος στο decision making, που σε κάποιο βαθμό εξηγει και τους τίτλους, ο Τζόρνταν απλά σεληνιαζόταν στα μεγάλα ματς, πράγμα που πλέον φαίνεται να κάνει κι ο ΛεΜπρον αν κι όχι με την ίδια (ακατανόητη, υπεράνθρωπη) συνέπεια που το έκανε ο MJ. Αν τα επόμενα 2-3 χρόνια κάνει τελικούς σαν τους φετινούς, και πάρει και 2-3 δαχτυλίδια, πράγμα καθόλου απίθανο αν δεν τραυματιστεί πάλι το 70% της πεντάδας του, ο Τζόρνταν απειλείται πολύ πιο σοβαρά.
QUOTE
.ο μιχαλακης ηταν ο πιο γουινερ παικτης της ιστοριας με 1000 τροπους να σκοραρει και ο λεμπρον παει φετος για το 2/6 σε τελικος με ουσιαστικα 2 τροπους να σκοραρει..την μπουκα και το ποστ....Καμια συγκριση

Ξεχάσαμε το μακρινό σουτ βλέπω, το "τραβάω όλη την άμυνα πάνω μου και οι άλλοι μένουν ορθάνοιχτοι" και το τρανζίσιον. Δεν είναι ένας εκπληκτικά καλός αθλητής με καλούτσικη τεχνική. Είναι ο πληρέστερος παίκτης που έχουμε δει ποτέ, επειδή τα απίστευτα αθλητικά του προσόντα συνοδεύονται από πάρα πολύ καλή τεχνική. Όχι απαράμιλλη, αλλά ολσταρική.


QUOTE
Ως προς το άλλο που ρώτησες. Πριν πάει στο Miami όχι δεν τον αντιπαθούσα. Ούτε τώρα που γύρισε πίσω, ακόμα κι αν πήγε σε καλύτερη ομάδα πάλι imo και η φάση μου έβγαζε ένα "τώρα που έφτιαξε ομάδα το Cleavelant ας γυρίσω να πάρω ένα και μ αυτούς να εξιλεωθώ".

Μου αρκεί ως απάντηση, να καταλάβω θέλω, όχι σώνει και καλά να πείσω.

QUOTE
Αν πιστεύεις ότι το έχει καταφέρει αυτό στο βαθμό που το έκανε ο Jordan πχ τι να σου πω, ίσως και να ναι έτσι και να μην το βλέπω.

Δεν πιστεύω ότι ακόμη έχει φτάσει στα επίπεδα GOAT του Τζόρνταν. Πιστεύω ότι είναι ασφαλώς στη συζήτηση (μου φαίνεται αδιανόητο να "γελάμε με τη σύγκριση") και με δεδομένη τη φοβερή φετινή χρονιά, αν ακολουθήσουν 2-3 ακόμη τέτοιες θα έχει ακόμη πιο πολύ ενδιαφέρον. Προσωπικά σα στιλ προτιμώ άλλους παίκτες κι ας μην είναι GOAT (ο Νας ας πούμε για μένα είναι παγκόσμιο φαινόμενο).
air_23

QUOTE
Είναι καλύτερος μπλοκέρ, καλύτερος στο να κατευθύνει την άμυνα, καλύτερος στο τρίποντο, καλύτερος ριμπάουντερ, ποστάρει καλύτερα, έχει καλύτερο αριστερό χέρι και τολμώ να σου πω ότι πασάρει και καλύτερα και κερδίζει και πιο εύκολα φάουλ.

καλυτερος μπλοκερ λογικο γτ ειναι καλυτερος αθλητης...καλυτερος στο να κατευθυνει την αμυνα δεν ειναι..Καλυτερος στο τριποντο σιγουρα δεν ειναι ειδικα φετος χτιζει γηπεδα,καλυτερος ριμπαουντερ ειναι παλι επειδη ειναι καλυτερος αθλητης...Ποσταρει καλυτερα ειναι σχετικο...εχει πιο δυναμικο ποσταρισμα αλλα οταν ο μαικλ ποσταρε εβρισκε 1οο τροπους να σκοραρει μεσα απο προσποιησεις...καλυτερο αριστερο χερι δεν εχει με τπτ γενικα σε οτιδηποτε αφορα τροπους σκοραρισματος δεν μπορει να συγκριθει με τον μαικλ στο δε πασαρει καλυτερα απορω που το βλεπεις αφου συνηθως ΔΕΝ πασαρει....
QUOTE
Υστερεί στην προσωπική πάνω στη μπάλα (όπου είναι πολύ καλός, απλά ο Τζόρνταν ήταν εκπληκτικός), στο θέαμα, στο διάβασμα 1vs1, στο σουτ μέσης απόστασης και στο μεγαλύτερο μέρος της καρίερας του ήταν και χειρότερος στο decision making, που σε κάποιο βαθμό εξηγει και τους τίτλους, ο Τζόρνταν απλά σεληνιαζόταν στα μεγάλα ματς, πράγμα που πλέον φαίνεται να κάνει κι ο ΛεΜπρον αν κι όχι με την ίδια (ακατανόητη, υπεράνθρωπη) συνέπεια που το έκανε ο MJ. Αν τα επόμενα 2-3 χρόνια κάνει τελικούς σαν τους φετινούς, και πάρει και 2-3 δαχτυλίδια, πράγμα καθόλου απίθανο αν δεν τραυματιστεί πάλι το 70% της πεντάδας του, ο Τζόρνταν απειλείται πολύ πιο σοβαρά.

ο τζορνταν δεν απειλειται ΠΟΤΕ απο τον λεμπρον για τον απλουστατο λογο οτι σε 13 χρονια καριερας οσα κλεινει ο λεμπρον φετος ειχε 6/6 σε τελικους ενω ο λεμπρον ΜΑΛΛΟΝ παει για 2/6..κι αν στα 2 ηταν αουτσαιντερ με το κλιβελαντ οι 2 τελικοι που εχασε με το μαιμι δεν θα χανοντουσαν ΠΟΤΕ απο τον μαικλ...
QUOTE
Ξεχάσαμε το μακρινό σουτ βλέπω, το "τραβάω όλη την άμυνα πάνω μου και οι άλλοι μένουν ορθάνοιχτοι" και το τρανζίσιον. Δεν είναι ένας εκπληκτικά καλός αθλητής με καλούτσικη τεχνική. Είναι ο πληρέστερος παίκτης που έχουμε δει ποτέ, επειδή τα απίστευτα αθλητικά του προσόντα συνοδεύονται από πάρα πολύ καλή τεχνική. Όχι απαράμιλλη, αλλά ολσταρική.



Δεν ειναι για κανενα λογο ο πληρεστερος μπασκεμπολιστας....ουτε καν ο δευτερος αφου μετα τον μαικλ υπαρχει ο ματζικ..Ειναι ενας υπεραθλητης με σχετικα καλη μπασκετικη τεχνικη αλλα πολυ μικροτερο μπασκετικο iq απο τους 2 που προανεφερα...Ισωςσ αυτο βεβαια να φταιει το οτι δεν πηγε κολλεγιο κι αν ειχε παει εκει ωστε να τελιοποιησει πραγματα του ταλεντου του στα βασικα να ηταν πολυ πιο ψηλα....Μην ξεχναμε οτι ουτε καν με την εθνιηκ του δεν πολυξεχωριζε και ειχε κι ενα απολαυστικο στραπατσο απο την εθνικη μας...
SteveNashidis
QUOTE(yorgos @ Jun 16 2015, 17:14 ) *
Προσωπικά σα στιλ προτιμώ άλλους παίκτες κι ας μην είναι GOAT (ο Νας ας πούμε για μένα είναι παγκόσμιο φαινόμενο).




Και πολύ αδικημένος γιατί έπεσε αντίπαλος σε πολλούς από τους πλέον πιο μισητούς παίκτες του ΝΒΑ που είχαν την ανάλογη διαιτητική εύνοια smiley.gif smiley.gif smiley.gif
legend33
Οσο καλη ομαδα ηταν και το μαιαμι με ουιεντ,μπος,ντενγκ,γκρεινζερ που ηταν 8οι πριν τραυματιστει ο μπος αλλα τοσο καλοι θα ηταν και οι καβαλιερς με ιρβινγκ-λοβ χωρις λεμπρον.

Αν στα 18 του τον αναλαμβανε ενας τετοιος προπονητης δεν ξερει τι θα γινοταν.
yorgos

QUOTE
Και πολύ αδικημένος γιατί έπεσε αντίπαλος σε πολλούς από τους πλέον πιο μισητούς παίκτες του ΝΒΑ που είχαν την ανάλογη διαιτητική εύνοια smiley.gif smiley.gif smiley.gif

Πες τα ρε Στηβ.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.