Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Παιδικοεφηβικά ΕΣΚΑΝΑ 2009-2010
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Υπόλοιπα Ανδρικά Πρωταθλήματα > Υποδομές
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
whitewoolf
QUOTE(ikarosbc @ Sep 8 2009, 10:57 ) *
Η δικια μου ομαδα εκανε συγχωνευση πριν 2.5 χρονια με την Ακαδημια που ειχε ΜΟΝΟ ΑΝΤΡΙΚΗ ΟΜΑΔΑ.
ΟΙ ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΙΚΑΡΟΥ. Τα παιδια ειναι μαζι μας απο μικρα. Δεν εγινε κανενα παντρεμα, ουτε μπερδεμα.
Ηταν χωρισμενα σε 2 τμηματα ανεκαθεν. Ετσι κατεβαιναν και στα τουρνουα σαν παμπαιδες Α και Β.
Αρα ειναι η ιδια ομαδα, η ιδια παρεα με τον ιδιο κοουτς. Δεν θελουν να φυγουν και να πανε σε αλλη ομαδα μετα απο τοσα χρονια.
Δεν εκβιαζουμε κανεναν με δελτιο. Τωρα θα βγαλουν. Θα ειναι ολα νεα.
Μην το ξαναπεις αυτο για τον Ικαρο/Ακαδημια.

Μια απορια.Αφελης ισως αλλα επειδη δεν ξερω και πολλα:
Αφου ειναι οπως λες τοσα χρονια μαζι [και λογικα ετσι θα ειναι οπως το λες] πως κατεβαιναν στα τουρνουα;;;Δεν ειχαν δελτιο;;;; [Με πιστοποιητικο;;;;]
Αρα, αν ναι, τι δελτιο και γιατι θα βγαλουν;;;; Σαν καινουργιοι παικτες;;;;!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Εαν κανω λαθος [καλοπροαιρετο] διορθωσε με αλλα κατι δεν μου λες καλα νομιζω.
ikarosbc
QUOTE(whitewoolf @ Sep 8 2009, 17:09 ) *
Μια απορια.Αφελης ισως αλλα επειδη δεν ξερω και πολλα:
Αφου ειναι οπως λες τοσα χρονια μαζι [και λογικα ετσι θα ειναι οπως το λες] πως κατεβαιναν στα τουρνουα;;;Δεν ειχαν δελτιο;;;; [Με πιστοποιητικο;;;;]
Αρα, αν ναι, τι δελτιο και γιατι θα βγαλουν;;;; Σαν καινουργιοι παικτες;;;;!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Εαν κανω λαθος [καλοπροαιρετο] διορθωσε με αλλα κατι δεν μου λες καλα νομιζω.

Καμμια απορια δεν αφελης. Ολοι εχουμε αποριες. Κανεις δεν ειναι ενημερωμενος για τα παντα.
Οποιος ισχυριζεται αυτο, ειναι αφελης.
Τουρνουα εννοω ανεπισημο ακαδημιων. Δεν χρειαζεται η εκδοση δελτιου.
Ο Ικαρος/Ακαδημια διοργανωνει καθε χρονο σχεδον απο την αρχη του ετους, τουρνουα ολων των ηλικιων των ακαδημιων.Συμμετεχουν περιπου 15 συλλογοι, κυριως απο νοτιοανατολικες συνοικιες, με ολα τους τα τμηματα.
Βγαινει προγραμμα και οι αγωνες γινονται τα Σαββατοκυριακα. Οι τελικοι γινονται την Ανοιξη με βραβευσεις κλπ.
Ειναι ενα επιπλεον κινητρο για τα παιδια, για να μην κανουν μονο προπονησεις.
Οτι αλλο χρειασθεις στη διαθεση σου.
Εσυ σε ποια ομαδα δραστηριοποιεισαι;
traxonas
QUOTE(ikarosbc @ Sep 8 2009, 17:28 ) *
Ο Ικαρος/Ακαδημια διοργανωνει καθε χρονο σχεδον απο την αρχη του ετους, τουρνουα ολων των ηλικιων των ακαδημιων.Συμμετεχουν περιπου 15 συλλογοι, κυριως απο νοτιοανατολικες συνοικιες, με ολα τους τα τμηματα.
Βγαινει προγραμμα και οι αγωνες γινονται τα Σαββατοκυριακα. Οι τελικοι γινονται την Ανοιξη με βραβευσεις κλπ.

OFF-TOPIC :Αρκετο καιρο τωρα θελω να συγχαρω την ομαδα σου για την αφιλοκερδη διοργανωση αυτου του τουρνουα, το κανω τωρα και δημοσιως. Αλλωστε συμμετεχουμε με τρια-τεσσερα τμηματα καθε χρονο. Φετος θα γινει;
ikarosbc
QUOTE(traxonas @ Sep 8 2009, 17:36 ) *
OFF-TOPIC :Αρκετο καιρο τωρα θελω να συγχαρω την ομαδα σου για την αφιλοκερδη διοργανωση αυτου του τουρνουα, το κανω τωρα και δημοσιως. Αλλωστε συμμετεχουμε με τρια-τεσσερα τμηματα καθε χρονο. Φετος θα γινει;

Ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια.
Οταν προκειται για παιδια προσπαθουμε παντα για το καλυτερο, με τα οποια μας λαθη,
τα οιποια μεσα και απο τις δικες σας προτασεις, προσπαθουμε να ελαχιστοποιησουμε.
Θα γινει και φετος, οπως καθε χρονο.
skelters
QUOTE(ikarosbc @ Sep 8 2009, 13:57 ) *
Καλημερα . Καφε ηπιαμε; Ολα καλα; Ή ξυπνησαμε στραβα απο κακο ονειρο.
Για να μην τρελλαθω δηλαδη εδω που εχω μπλεξει μ' εσας απο την Καλλιθεα.
Επιασες αυτα που εγραψα, τα προσαρμοσες στην δικια σου ομαδα κι αρχισες την αναλυση απλα για να πεις τον πονο σου και να κανεις κριτικη στους Καλλιθεατες.
Για τον ΙκαροΕσπερο τα εχουμε ξαναπει. Σταματησε να με ενδιαφερει το θεμα του. Καμια σχεση η ομαδα μου με την περιπτωση του.
Η δικια μου ομαδα εκανε συγχωνευση πριν 2.5 χρονια με την Ακαδημια που ειχε ΜΟΝΟ ΑΝΤΡΙΚΗ ΟΜΑΔΑ.
ΟΙ ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΙΚΑΡΟΥ. Τα παιδια ειναι μαζι μας απο μικρα. Δεν εγινε κανενα παντρεμα, ουτε μπερδεμα.
Ηταν χωρισμενα σε 2 τμηματα ανεκαθεν. Ετσι κατεβαιναν και στα τουρνουα σαν παμπαιδες Α και Β.
Αρα ειναι η ιδια ομαδα, η ιδια παρεα με τον ιδιο κοουτς. Δεν θελουν να φυγουν και να πανε σε αλλη ομαδα μετα απο τοσα χρονια.
Δεν εκβιαζουμε κανεναν με δελτιο. Τωρα θα βγαλουν. Θα ειναι ολα νεα.
Μην το ξαναπεις αυτο για τον Ικαρο/Ακαδημια.
Εδω αφησαμε να φυγουν αντρες χωρις να εχουμε απαιτησεις και θα εκβιασουμε παιδια;
Που τα φανταστηκες ολα αυτα που λες;
Σ' αυτα που λεω ειμαι σαφης και απολυτα κατανοητος νομιζω. Δεν μπορω να κανω κατι αλλο.
Αν θελεις να πεις κατι στον Εσπεριωτη, μη χρησιμοποιεις τα λογια μου και ιδιαιτερα την ομαδα μου, κανοντας αρνητικη κριτικη ασκοπα.
Σε παρακαλω πολυ δηλαδη.
Και επιτελους σταματηστε να χρησιμοποιειτε αυτο το τοπικ. Σεβασμος.

Δεν καταλαβαίνω . Οταν ανταλλάσσατε πυρά με τον esperioti ήτανε καλά ???? Και τώρα επειδή είπα εγώ την γνώμη μου σας πείραξε ???? Εγώ διαβάζω κάποια τοπικ που με ενδιαφέρουν και αναλόγως μετέχω στο διάλογο . Και τι κόλλημα είναι αυτό με την Καλλιθέα ???? Τόσο πολύ σας ενοχλεί ?????
Ευχαριστώ, ειλικρινά ,για τις διευκρινήσεις . Μερικά πράμματα δεν τα ήξερα. Παρ'ολα αυτά επέτρεψε μου, να επιμένω πρώτα στην αποψή μου ότι δεν μπορεί να υπάρχουν ομάδες που να έχουν Α.& Β. παιδικοεφηβικά και άλλες να μην μπορούν να συμπληρώσουν 12αδα. Και για αυτό πρέπει να ενεργοποιηθεί η ΕΣΚΑΝΑ. Διότι παιδιά απο ότι φαίνεται υπάρχουν. Ισως είναι θέμα συνδρομών που είναι και έσοδα του συλλόγου, αλλά αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία.!!!!!!
Δεύτερον , δεν μπορώ να συμφωνήσω με την γνώμη σου ,ότι δεν σε ενδιαφέρει κατα πόσο είναι νόμιμος η δημιουργία ομάδας Ικαρος Ν.Σμύρνης. Αλλοίμονο, αν παιρνάμε στα παιδιά μας , την άποψη ότι όλα επιτρέπονται αρκεί να έχουμε τις άκρες. Γιατί έτσι σε λίγο , θα έχουμε την κοινωνία του χάους , και όχι κοινωνία δικαίου.
Και τελευταίο, αφού υπάρχει θέμα γιατί κατεβάσατε τον σύλλογο με το όνομα Ικαρος Ν.Σμύρνης???? Δεν μπορούσατε να χρησιμοποιήσετε άλλο όνομα ????

QUOTE(esperiotis @ Sep 8 2009, 15:01 ) *
Επειδή μερικοί είναι ευαίσθητοι μέχρι αναισθησίας, θα παρακαλέσω τους συντονιστές να επαναφέρουν το τόπικ ΕΣΠΕΡΟΣ, προκειμένου να εκφρασθούν οι φίλοι, τα μέλη, οι παίκτες, οι γονείς του συλλόγου. Στην ανάγκη, να υπάρχει οι παλιοί διάλογοι. Παρακαλώ, να υπάρξει ξεχωριστό τόπικ για τον ΕΣΠΕΡΟ. Νομίζω ότι θα προσφέρατε πολλά στην Καλλιθέα και στο μέλλον της ομάδας και των παιδών. Οι παρεμβάσεις από έξω, δεκτές, χωρίς συμβουλές...

Επειδή μερικοί είναι ευαίσθητοι μέχρι αναισθησίας, θα παρακαλέσω τους συντονιστές να επαναφέρουν το τόπικ ΕΣΠΕΡΟΣ, προκειμένου να εκφρασθούν οι φίλοι, τα μέλη, οι παίκτες, οι γονείς του συλλόγου. Στην ανάγκη, να μην υπάρχουν οι παλιοί διάλογοι. Παρακαλώ, να υπάρξει ξεχωριστό τόπικ για τον ΕΣΠΕΡΟ. Νομίζω ότι θα προσφέρατε πολλά στην Καλλιθέα και στο μέλλον της ομάδας και των παιδών. Οι παρεμβάσεις από έξω, δεκτές, χωρίς συμβουλές...

Δεν καταλαβαίνω . Οταν ανταλλάσσατε πυρά με τον ikarobc ήτανε καλά ???? Και τώρα επειδή είπα εγώ την γνώμη μου σας πείραξε ???? Εγώ διαβάζω κάποια τοπικ που με ενδιαφέρουν και αναλόγως μετέχω στο διάλογο .
Είσαι ευαισθητοποιημένος για την νομιμότητα του παιδικού του Ικαρου Ν.Σμύρνης , αλλά για αυτά που συμβαίνουν στα παιδικοεφηβικά του Ικαρος-Εσπερος δεν λές κουβέντα.!!!!!!
Eπιμένω λοιπόν στην αποψή μου ότι δεν μπορεί να υπάρχουν ομάδες που να έχουν Α.& Β. παιδικοεφηβικά και άλλες να μην μπορούν να συμπληρώσουν 12αδα. Και για αυτό πρέπει να ενεργοποιηθεί η ΕΣΚΑΝΑ. Διότι παιδιά απο ότι φαίνεται υπάρχουν.
esperiotis
Δεν αναφέρθηκα σε σένα αγαπητέ φίλε, μάλλον με παρεξήγησες, συμφωνώ μαζί σου σε πολλά.
whitewoolf
QUOTE(ikarosbc @ Sep 8 2009, 15:28 ) *
Εσυ σε ποια ομαδα δραστηριοποιεισαι;


Σε καμμια.Παλια ημουν. [ΟΧΙ ΚΑΛΛΙΘΕΑ]
Αλλα και παλι κατι δεν καταλαβαινω.
Αυτα τα παιδια δεν ηταν εγγεγραμενα στο συλλογο;;;
Δεν τους εισπρατατε καποιο ποσο τον μηνα;;;
Αρα για να ειναι εγγεγραμενα σαν αθλητες του συλλογου θα επρεπε να ειχατε καταθεσει και χαρτια στην ομοσπονδια.
Αρα θα επρεπε να ειχαν και δελτιο.
Πως αλλιως μπορουσε να ειναι για να δικαιλογειτε και την εισπραξη των χρηματων στην εφορια εαν δεν ειναι εγγεγραμενοΙ αθλητες του συλλογου;; [παντα συμφωνα με τις αποδειξεις που δινατε για τα χρηματα αυτα στους γονεις που πληρωναν.]
Και παλι εαν κανω λαθος διορθωσε με.
whitewoolf
Και κατι ακομα. Εγινε συγχωνευση του Ικαρος Ν.Σμυρνης με την Ακαδημια μονο στο αντρικο εαν δεν κανω λαθος.Σωστα;;;
Ολο το υπολοιπο κομματι του Ικαρου συγχωνευθηκε-απορροφηθηκε απο ΑΕΚΤ και εγινε ΙΚΑΡΟΣ ΑΕΚΤ.Σωστα;;;
Τα παιδια που προανεφερες σε ποια ομαδα παρεμειναν;;;; ΙΚΑΡΟΣ ΑΚΑΔΗΜΙΑ;;;
Ο Ικαρος Ν.Σμυρνης διαλυθηκε σαν ομαδα μετα την συγχωνευση;;; [εννοω το ΑΦΜ του επαψε να υφιστατε;;;; εφ οσον συγχωνευτηκε;;;]
Απλα μια ενημερωση δεν εχω προσωπικο οφελος ή λογο.
ikarosbc
Θ' απαντησω σ' ολους στο τοπικ ΓΕΝΙΚΑ.
Σε μια-δυο μερες ομως λογω πιεσης χρονου.
Υπομονη.

whitewoolf, μπορεις εν το μεταξυ να ριξεις μια ματια στο τοπικ ΜΕΤΑΓΡΑΦΕΣ Α2 2009
στησελιδα 40 στις 17-07-09 στη δημοσιευση #592 για να μην τα επαναλαμβανω.
kallithea
QUOTE(ikarosbc @ Sep 9 2009, 18:17 ) *
Θ' απαντησω σ' ολους στο τοπικ ΓΕΝΙΚΑ.
Σε μια-δυο μερες ομως λογω πιεσης χρονου.

Αφού ο ikarosbc θα απαντήσει «σε μια-δυο μέρες» λόγω πίεσης χρόνου, πράγμα που έχει να συμβεί (να μη γράψει δηλαδή για δύο συνεχείς μέρες) από τη μέρα που γράφτηκε στο basketforum τον Απρίλιο του 2009, ας πω κι εγώ τη γνώμη μου περιμένοντας.

Αν κατάλαβα καλά, οι περισσότερες δημοσιεύσεις εδώ θέτουν τεσσάρων ειδών ζητήματα.

1. Το πρώτο, χρονικά τελευταίο για την ακρίβεια, είναι αυτό που θέτει ο skelters. Αντιγράφω: «Η λύση είναι μία: Να αφήσουν τα παιδιά που δεν έχουν επιλέξει για την πρώτη ομάδα του παιδικού να φύγουν και να πάνε να παίξουν όπου αλλού θέλουν».

Συμφωνώ. Ακόμα και στον ΙΚΑΡΟ-ΕΣΠΕΡΟ, που μετά τη συγχώνευση είχαν ουσιαστικά δύο ισχυρές παιδικες ομάδες Α’ κατηγορίας (τις προερχόμενες αντίστοιχα από τον ΙΚΑΡΟ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ και τον ΕΣΠΕΡΟ) δεν κατεβάζουν β’ παιδικό.

2. Το δεύτερο ζήτημα είναι πιο σύνθετο. Τίθεται εμμέσως πάλι από τον skelters. Αντιγράφω: «Δεν είναι δυνατόν να υπάρχουν ομάδες με β’ παιδικό και β’ εφηβικό και άλλες ομάδες να μην έχουν παιδιά να συμπληρώσουν δωδεκάδα».

Εδώ φαίνεται ότι ο skelters επεκτείνει τον συλλογισμό του και στο β’ εφηβικό. Ξεπερνώ το παράδοξο, ότι δηλαδή στις ομάδες που καλλιεργούν συστηματικά το άθλημα καταλογίζεται ευθύνη για άλλες, που το καλλιεργούν λιγότερο συστηματικά. Προχωρώ στην ουσία του συλλογισμού.

Ο skelters ξέρει, ότι αυτό που γράφει είναι αμφίσημο, αφού λίγο πιο πάνω έχει ήδη γράψει: «… στο εφηβικό είναι δυνατόν να υπάρχουν τρείς ηλικίες και τα παιδιά των 16 ετών να ξέρουν, ότι πιθανώς την πρώτη χρονιά να έχουν μειωμένο χρόνο συμμετοχής, αλλά τον επόμενο χρόνο θα έχουν περισσότερο και τον τρίτο χρόνο ακόμη περισσότερο, ανάλογα πάντα με την μπασκετική τους αξία».

Φαίνεται ότι η διαφωνία μου με τον skelters περιορίζεται στον τρόπο αξιοποίησης των μικρότερων από αυτά τα παιδιά.

Εκείνος πιστεύει ότι τα παιδιά των τριών ηλικιών του εφηβικού θα πρέπει να προπονούνται όλα μαζί και όχι χωριστά σε α’ και β’ εφηβικό, επειδή «όταν οι μισοί έχουν επιλεγεί στo α’ εφηβικό και οι άλλοι πάνε στο β’ εφηβικό, έχει σπάσει ήδη η παρέα... Άσε που οι του β’ εφηβικού πιθανώς να θεωρούν τους εαυτούς τους θιγμένους και πιθανώς να αρχίσουν να ζηλεύουν και να ανταγωνίζονται τους πρώην συμπαίκτες και φίλους».

Ωστόσο ο skelters είναι ευφυής. Γι’ αυτό και δεν προτείνει τίποτε για τους μικρούς (16ρηδες) εφήβους, αυτούς για παράδειγμα που κατεβάζει φέτος ο ΙΚΑΡΟΣ-ΕΣΠΕΡΟΣ ως β’ εφηβικό.

Γιατί αν πρότεινε και γι’ αυτούς να τους αφήσουν να πάνε να παίξουν όπου θέλουν (ως έφηβοι εννοείται), θα ερχόταν σε αντίφαση με αυτό που έχει ήδη γράψει: «...ξέρουμε σε αυτές τις ηλικίες τη διαφορά που υπάρχει σωματοδομικά απο ηλικία σε ηλικία... Και απο αυτά τα παιδιά ζητάμε να συναγωνιστούν μεγαλύτερα παιδιά...».

3. Το τρίτο ζήτημα προέκυψε όταν ο traxonas (δημοσίευση #1) ρώτησε «Ο Ίκαρος Ν/Σ, στο παιδικο, ποια ομαδα ειναι;» Ο ikarosbc ψέλλισε κάτι, «τσίμπησε» ο esperiotis και εξερράγη ο ikarosbc, καταγγέλοντας τους δολοπλόκους Εσπεριώτες «διώκτες» του. Μα γιατί να τα βάλουν με σένα καλέ μου οι Εσπεριώτες; Aφού και το ονοματεπώνυμό σου δημοσιευμένο είδαν εδώ (από εσένα τον ίδιο) και πάλι δεν θυμήθηκαν αν σε έχουν συναντήσει κάπου. Ωστόσο ο skelters μάλλον δεν κατάλαβε καλά. Επικέντρωσε την προσοχή του στην υπόθεση, ότι κάποιοι δεν αφήνουν τα παιδιά, που δεν έχουν επιλέξει για την πρώτη ομάδα του παιδικού, να φύγουν και να πάνε να παίξουν όπου αλλού θέλουν.

Ο ikarosbc γράφει, ότι κανένας δεν τα κρατάει με το ζόρι. Τα ίδια δεν θέλουν να φύγουν. Ωστόσο, όπως μας ενημερώνει, δεν έχουν ιδιαίτερα αξιόλογη μπασκετική προοπτική. Αυτό, λέω εγώ, δεν συμβαίνει σπάνια. Μάλιστα τα ίδια τα παιδιά προφανώς θα το γνωρίζουν και (αν τυχαίνει να είναι σοβαροί και οι γονείς τους) δεν πρέπει να έχουν κανένα πρόβλημα.

Τότε λοιπόν ποιός ο λόγος να στήσουμε ολόκληρη μηχανορραφία (εξηγώ πιο κάτω), για να βάλουμε τα παιδιά αυτά να παίξουν με το «έτσι θέλω» σε επίσημο πρωτάθλημα; Δεν θα αρκούσε να παίζουν σε εσωτερικά τουρνουά; Ή στην παιδική χαρά της γειτονιάς τους; Ή σε κάποιο άλλο λιγότερο «εμπορικό» άθλημα τώρα που γίναμε πολλοί οι μπασκετικοί; Nα στείλω κάποιον να τα πάρει και να τα βάλει να παίξουν βόλλεϋ ή χάντμπωλ ή πιγκ πογκ, να χαρούν και την αξιοκρατική συμμετοχή τους σε επίσημο πρωτάθλημα και όχι τη συμμετοχή από την «πίσω πόρτα» με ψιλοπουστίτσες (προς θεού ikarosbc, όχι χοντρολαμογιές!) του μπαμπά ή του θείου τους;

Κάθε πιτσιρικάς έχει κάποιο ταλέντο. Άλλος έχει ταλέντο στο μπάσκετ. Άλλος στο ποδόσφαιρο. Άλλος στη μουσική. Άλλος βγάζει τις πιο όμορφες γκόμενες. Άλλος είναι μαθηταράς. Άλλος (που δεν είναι ούτε μαθηταράς, ούτε αθληταράς, ούτε αρχιγκόμενος), είναι ο πιο αγαπητός από όλους λόγω χαρακτήρα. Άλλος έχει καταφέρει (για λόγους που ευτυχώς μόνο τα ίδια τα παιδιά γνωρίζουν) να είναι ο αρχηγός της παρέας. Άλλος… Άλλος…

Ας ξαναγυρίσουμε όμως στον ikarosbc, ο οποίος, έχοντας δημοσιεύσει στο basketforum 211 άρθρα τις τελευταίες 134 ημέρες, είναι προφανές, ότι έχει χάσει τον έλεγχο αυτών που γράφει.

Φυσικά το πρόβλημα του Ελληνικού μπάσκετ δεν είναι τι θα γίνει με τους 14 «περισσευάμενους» 95ρηδες του συλλόγου μπάσκετ ΙΚΑΡΟΣ-ΑΚΑΔΗΜΙΑ, οι οποίοι, όπως μας γράφει ο ikarosbc, δεν κρίνονται κατάλληλοι για να στελεχώσουν το α’ παιδικό της ομάδας τους στη Β’ κατηγορία παίδων ΕΣΚΑΝΑ.

Το σοβαρό πρόβλημα εδώ (γιατί υπάρχει και πιο σημαντικό παρακάτω), είναι ότι ο ikarosbc προσπαθεί με αλλεπάλληλα ποσταρίσματα να πείσει, ότι από ολόκληρο τον κόσμο μόνο στον ΙΚΑΡΟΣ-ΑΚΑΔΗΜΙΑ και μόνο φέτος ειδικά υπάρχουν δεκατέσσερις 95ρηδες, που «περισσεύουν» σε μια μέτρια (έτσι κι αλλιώς) ομάδα, όπου το «μέτρια» είναι καθαρά αξιολογική κρίση και δεν συνιστά κανενός είδους μομφή.

Ο ikarosbc δεν διασαφήνισε πλήρως τα «οργανωτικά», πράγμα που υποχρεώνομαι να κάνω εγώ. Μέσα λοιπόν από αλλεπάλληλες συγχωνεύσεις στην περιοχή, βρέθηκαν εύκαιρες οι μπασκετικές σφραγίδες μερικών σωματείων. Ας απαριθμίσουμε μερικές:

  • Η σφραγίδα των ΙΚΑΡΩΝ (προσοχή στον πληθυντικό) ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ, του πρόγονου δηλαδή του ΙΚΑΡΟΥ-ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ, οι οποίοι δεν έπαιξαν ποτέ πουθενά. Όταν ο κανονικός ΙΚΑΡΟΣ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ μετακόμισε στην Καλλιθέα και συγχωνεύτηκε το καλοκαίρι του 2007 στην ΑΕΚΤ με το όνομα ΑΕ ΙΚΑΡΟΥ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ, οι ΙΚΑΡΟΙ ανασύρθηκαν, συγχωνεύθηκαν με την ΑΚΑΔΗΜΙΑ Π. ΦΑΛΗΡΟΥ και συγκρότησαν τον ΙΚΑΡΟ-ΑΚΑΔΗΜΙΑ.
  • Η σφραγίδα του ΙΚΑΡΟΥ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ. Ο σύλλογος αυτός μπασκετικά δεν υπάρχει από το 2007 αφού, όπως προαναφέρθηκε, συγχωνεύτηκε στην ΑΕΚΤ η οποία μετονομάστηκε σε ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΙΚΑΡΟΥ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ.
  • Η σφραγίδα της ΑΘΛΗΤΙΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ ΙΚΑΡΟΥ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ. Ούτε αυτός ο σύλλογος υπάρχει μπασκετικά από τον Μάϊο του 2009, αφού συγχωνεύτηκε στον ΠΟΚ ΕΣΠΕΡΟΣ, ο οποίος μετονομάστηκε σε ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΙΚΑΡΟΣ ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ.
Ο ikarosbc είναι ξεκάθαρος: Δεν είναι κακό, αφού του «περίσσευαν» δεκατέσσερις 95ρηδες, να χρησιμοποιήσει τη σφραγίδα του μπασκετικά ανυπόστατου σήμερα σωματείου ΙΚΑΡΟΣ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ, για να κατεβάσει τους «περισσευάμενούς» του στο πρωτάθλημα της ΕΣΚΑΝΑ.

Αν του «περίσσευαν» εικοσιοκτώ 95ρηδες, θα κατέβαζε με την ίδια άνεση και με αντίστοιχα επιχειρήματα τους μισούς με τη σφραγίδα του μπασκετικά ανυπόστατου σήμερα σωματείου ΙΚΑΡΟΣ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ και τους υπόλοιπους με τη σφραγίδα του μπασκετικά επίσης ανυπόστατου σήμερα σωματείου ΑΕ ΙΚΑΡΟΥ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ, με το οποίο έχει επίσης «άκρες», αφού, όπως ο ίδιος έχει γράψει εδώ, διετέλεσε και μέλος της διοίκησής του.

Ωστόσο ο ikarosbc «ψωνίζει» από «πολυεθνική» και έχει «άκρες». Οι υπόλοιποι, οι «λαϊκούρες» της ΕΣΚΑΝΑ, που ψωνίζουν από το «πανέρι», τι πρέπει να κάνουν; Να τρέχουν στα Πρωτοδικεία για ν’ ανακαλύψουν καταστατικά πεθαμένων αθλητικών σωματείων για να κατεβάσουν τους «περισσευάμενους» παίκτες τους στο «επίσημο» πρωτάθλημα; Ή μήπως πιστεύει κανείς σοβαρά, ότι αυτό που μας παρουσιάζεται εδώ ως ειδικό φετεινό πρόβλημα ενός σωματείου δεν αποτελεί κάθε χρόνο σοβαρό πρόβλημα κάθε σωματείου, ιδιαίτερα εκείνων που διατηρούν μαζικά τμήματα υποδομής;

4. Το τέταρτο όμως ζήτημα είναι ακόμη πιο σημαντικό. Γράφει ο ikarosbc: «Το κατά πόσο είναι νόμιμο δεν με ενδιαφέρει κι ούτε καν το εξετάζω. Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να παίζουν, όσο το δυνατόν περισσότερα παιδια μπάσκετ».

Η πρώτη φράση είναι απαράδεκτη και λυπάμαι αν τον χαρακτηρίζει. Εφ’ όσον υιοθετεί την πρώτη φράση, τη δεύτερη μπορεί να τη διαμορφώνει κατά περίπτωση και όχι μόνο στο μπάσκετ, όπου «δραστηριοποιείται» σήμερα. Ας το δούμε στην πράξη:

Σήμερα:
1. Το κατά πόσο κάτι είναι νόμιμο δεν με ενδιαφέρει κι ούτε καν το εξετάζω.
2. Το μονο που με ενδιαφερει είναι να παίζουν μπάσκετ τα παιδιά.

Αύριο:
1. Το κατά πόσο κάτι είναι νόμιμο δεν με ενδιαφέρει κι ούτε καν το εξετάζω.
2. Συμπληρώνω στις τελείτσες που ακολουθούν τις εκάστοτε επιθυμίες μου και σπεύδω να τις ικανοποιήσω, νόμιμα ή παράνομα.
................................................
................................................

Κάποιοι πιτσιρικάδες τιμωρούνται εδώ με αποκλεισμό, γιατί βρίστηκαν ή μίλησαν άσχημα. Την ίδια στιγμή ένας μεγάλος άνθρωπος, έχοντας γίνει οικόσιτο στο basketforum, το χρησιμοποιεί ως βήμα για να εκφράζει απαράδεκτες απόψεις...

ΥΓ1: Ο μοναδικός λόγος που γράφηκε και δημοσιεύθηκε το άρθρο αυτό είναι για να βοηθήσει τον ikarosbc στην όσο το δυνατόν καλύτερη διήμερη προετοιμασία της ουσιαστικής επανόρθωσης των «παροραμάτων» που παρεισέφρυσαν στα δημοσιεύματά του σε αυτό το τόπικ. Περιορίστηκα στα κυριότερα. Υπάρχουν πάρα πολλά.

ΥΓ2: Τις περισσότερες φορές τα «παροράματα» οφείλονται σε overposting, το οποίο με τη σειρά του προκαλείται από εθισμό. Ξέρει κανείς κανένα προγραμματάκι, που να κλειδώνει το πληκτρολόγιο αλλά όχι και το ποντίκι;


skelters
QUOTE(kallithea @ Sep 10 2009, 02:39 ) *
Αν κατάλαβα καλά, οι περισσότερες δημοσιεύσεις εδώ θέτουν τεσσάρων ειδών ζητήματα.

1. Το πρώτο, χρονικά τελευταίο για την ακρίβεια, είναι αυτό που θέτει ο skelters. Αντιγράφω: «Η λύση είναι μία: Να αφήσουν τα παιδιά που δεν έχουν επιλέξει για την πρώτη ομάδα του παιδικού να φύγουν και να πάνε να παίξουν όπου αλλού θέλουν».

Συμφωνώ. Ακόμα και στον ΙΚΑΡΟ-ΕΣΠΕΡΟ, που μετά τη συγχώνευση είχαν ουσιαστικά δύο ισχυρές παιδικες ομάδες Α’ κατηγορίας (τις προερχόμενες αντίστοιχα από τον ΙΚΑΡΟ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ και τον ΕΣΠΕΡΟ) δεν κατεβάζουν β’ παιδικό.

2. Το δεύτερο ζήτημα είναι πιο σύνθετο. Τίθεται εμμέσως πάλι από τον skelters. Αντιγράφω: «Δεν είναι δυνατόν να υπάρχουν ομάδες με β’ παιδικό και β’ εφηβικό και άλλες ομάδες να μην έχουν παιδιά να συμπληρώσουν δωδεκάδα».

Εδώ φαίνεται ότι ο skelters επεκτείνει τον συλλογισμό του και στο β’ εφηβικό. Ξεπερνώ το παράδοξο, ότι δηλαδή στις ομάδες που καλλιεργούν συστηματικά το άθλημα καταλογίζεται ευθύνη για άλλες, που το καλλιεργούν λιγότερο συστηματικά. Προχωρώ στην ουσία του συλλογισμού.

Ο skelters ξέρει, ότι αυτό που γράφει είναι αμφίσημο, αφού λίγο πιο πάνω έχει ήδη γράψει: «… στο εφηβικό είναι δυνατόν να υπάρχουν τρείς ηλικίες και τα παιδιά των 16 ετών να ξέρουν, ότι πιθανώς την πρώτη χρονιά να έχουν μειωμένο χρόνο συμμετοχής, αλλά τον επόμενο χρόνο θα έχουν περισσότερο και τον τρίτο χρόνο ακόμη περισσότερο, ανάλογα πάντα με την μπασκετική τους αξία».

Φαίνεται ότι η διαφωνία μου με τον skelters περιορίζεται στον τρόπο αξιοποίησης των μικρότερων από αυτά τα παιδιά.

Εκείνος πιστεύει ότι τα παιδιά των τριών ηλικιών του εφηβικού θα πρέπει να προπονούνται όλα μαζί και όχι χωριστά σε α’ και β’ εφηβικό, επειδή «όταν οι μισοί έχουν επιλεγεί στo α’ εφηβικό και οι άλλοι πάνε στο β’ εφηβικό, έχει σπάσει ήδη η παρέα... Άσε που οι του β’ εφηβικού πιθανώς να θεωρούν τους εαυτούς τους θιγμένους και πιθανώς να αρχίσουν να ζηλεύουν και να ανταγωνίζονται τους πρώην συμπαίκτες και φίλους».

Ωστόσο ο skelters είναι ευφυής. Γι’ αυτό και δεν προτείνει τίποτε για τους μικρούς (16ρηδες) εφήβους, αυτούς για παράδειγμα που κατεβάζει φέτος ο ΙΚΑΡΟΣ-ΕΣΠΕΡΟΣ ως β’ εφηβικό.

Γιατί αν πρότεινε και γι’ αυτούς να τους αφήσουν να πάνε να παίξουν όπου θέλουν (ως έφηβοι εννοείται), θα ερχόταν σε αντίφαση με αυτό που έχει ήδη γράψει: «...ξέρουμε σε αυτές τις ηλικίες τη διαφορά που υπάρχει σωματοδομικά απο ηλικία σε ηλικία... Και απο αυτά τα παιδιά ζητάμε να συναγωνιστούν μεγαλύτερα παιδιά...».

[

Αγαπητέ Καλλιθέα,
Κατ'αρχάς συμφωνώ στα περισσότερα που γράφεις στη δημοσίευσή σου, με αποκορύφωμα το θέμα της νομιμότητας.

Οσον αφορά αυτά που έγραψα εγώ, φαίνεται ότι δεν ήμουνα σαφής και θέλω να κάνω κάποιες διευκρινήσεις.
Ποιές ομάδες καλλιεργούν συστηματικά τον αθλητισμό,όπως λές, καθορίζεται απο τον αριθμό των παιδιών κατά πρώτο λόγο ( αρα περισσότερες συνδρομές ). Γιατί άνθρωποι που θέλουν να ασχοληθούν με τον ερασιτεχνικό αθλητισμό υπάρχουν. Κινητρό τους θα ήτανε η μεγάλη ζήτηση αθλητών. Τώρα στους περισσότερους συλλόγους που
< καλλιεργούν τον αθλητισμό > υπάρχουν στεγανά που περιορίζουν τον αριθμό των ανθρώπων που πιθανώς να ήθελαν να ασχοληθούνε .
Ο αριθμός , λοιπόν των παιδιών ΜΠΟΡΕΙ να χρησιμεύσει σαν μέσο πίεσης για την χρησιμοποίηση των αθλητικών εγκαταστάσεων του εκάστοτε Δήμου . Εξάλλου δεν καταλαβαίνω το νόημα υπεραρίθμων παιδιών, απο τα οποία πολλά διακόπτουν η συμμετέχουν πλημμελώς στις προπονήσεις , λόγω απογοήτευσης και έλλειψης κινήτρου.
Βέβαια , εδώ παίζουν ρόλο και οι άκρες που έχει κάποιος στον εκάστοτε Δήμο.
Και φυσικά ΠΙΘΑΝΩΣ και η ιστορία του κάθε συλλόγου. Και λέω πιθανώς γιατί έχω την αίσθηση οτι τα τελευταία χρόνια ο Εσπερος δεν αντιμετωπίζετο σύμφωνα με την ιστορία του.
Οσο για τους συλλόγους οι οποίοι , εκ πεποιθήσεως (όπως ο Πανιώνιος) έχουν Β.Παιδικοεφηβικό δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό. Μήπως ξαφνικά ξεπηδήσει κάποιο ταλέντο, η κάποιος εξελιχθεί με τον χρόνο και τη δουλειά σε ταλέντο η απλώς για να βοηθηθεί οικονομικά ο σύλλογος ???? Αφήστε τα παιδιά να πάνε να παίξουν σε άλλες ομάδες .!!!!
Βέβαια στη περίπτωση του Πανιωνίου απο την αρχή ο αθλητής ξέρει ότι υπάρχει αυτό το καθεστώς!!!

Το Δεύτερο κομμάτι με την αξιοποίηση των 16ρηδων μάλλον δεν κατάλαβες καλά.
Εγώ είπα ότι αυτά τα παιδιά που έχουν ξεκινήσει απο τις ακαδημίες ενός συλλόγου, δικαιούνται να έχουν μία φυσιολογική εξέλιξη που να τους οδηγεί απο την παιδική στην εφηβική ομάδα . Το ότι θα περάσουν απο το στάδιο του 16αρι με τις λίγες πιθανώς συμμετοχές , στους 17ρηδες με πιθανώς περισσότερες κλπ. πάντα φυσικά με την μπασκετική τους αξία και την πιθανή σωματοδομική τους ανάπτυξη τους ακούγεται περισσότερο φυσικό και οι αντιδράσεις περιορίζονται.
Και φυσικά , είναι πολύ απογοητευτικό σε κάποιο παιδί που ήτανε μέλος της Α. Ομάδας κάποιου απο τους δυο συλλόγους που συγχωνεύονται/απορροφούνται να τους πεις τώρα ότι δεν είσαι τώρα τόσο καλός, άρα πήγαινε στη Β. Ομάδα.
Γιατί δεν είναι όλοι οι 16ρηδες που πάνε στη Β.Ομάδα. Μπορεί να υπάρχουν και μερικοί δύο-τρείς απο τις δύο συγχωνευόμενες ομάδες που μπορεί να συμμετέχουν στην Α.Ομάδα., των οποίων η επιλογή δεν έχει τίποτα να κάνει με την σταδιακή ανανέωση του εμψυχου υλικού, αλλά με αγωνιστικά κριτήρια . Και εννοώ αντί να γίνονται μεταγραφές εφήβων θα μπορούσαν να προωθηθούν και άλλοι 16 ρηδες η άλλα παιδιά απο τα εφηβικά των δύο ομάδων.
Το θέμα ,της καλώς εννοουμένης , παρέας παίζει μεγάλο ρόλο στο θετικό κλίμα που μπορεί να υπάρχει μέσα στην ομάδα που σίγουρα λειτουργεί θετικά και στην αγωνιστική εικόνα της ομάδας.
Είναι πολύ σημαντικό να ανδρώνεται ενα παιδί-αθλητής μέσα στην ίδια του την ομάδα και στους συμπαίκτες-φίλους. Είναι πιό θετικό απο ομάδα που αποτελείται απο παιδιά αλλων περιοχών , τα οποία έρχονται , λένε ένα γειά και τελειώνει η προπόνηση και απλώς φεύγουν.

Λοιπόν , όσα παιδιά δεν αξίζουν, όπως λέτε ,για την Α.Ομάδα ( γιατί όπως είπα και πιο πάνω ,υπάρχουν 16ρηδες στο σύνολο των 16ρηδων των δυο ομάδων που πιθανώς να επιλεγούν στην Α.Ομάδα)να τα αφήνουν οι ομάδες να φεύγουν και να πηγαίνουν όπου θέλουν.
Ο 16ρης θα μπορεί να πάει σε άλλη ομάδα που δεν θα έχει μόνο 16ρηδες, αλλά και 17ρηδες και 18ρηδες αλλά θα συμμετέχει κανονικά στις προπονήσεις της Α.Ομάδας . Και εκεί ίσως να έχει την φυσιολογική εξέλιξη που αναφέραμε συμμετέχοντας στους αγώνες της Α. Ομάδας σε ένα κανονικό πρωτάθλημα και όχι σε κάποιο τουρνουά.
Δεύτερον, μπορεί να πάει σε μία ομάδα κατώτερης κατηγορίας η δυναμικότητας , η οποία μπορεί να έχει πρόβλημα έμψυχου υλικού και να πάρει και περισσότερο χρόνο συμμετοχής.

Αρα πιστεύω ότι εξήγησα γιατί διαφωνώ και τι προτείνω για τους μικρούς (16ρηδες) εφήβους αυτούς που για παράδειγμα κατεβάζει αποκλειστικά φέτος ο ΙΚΑΡΟΣ-ΕΣΠΕΡΟΣ ως β’ εφηβικό, όπως λες. Γιατί τότε πέφτουμε σε αυτό που λέω ότι σε αυτές τις ηλικίες υπάρχει σωματοδομική διαφορά απο ηλικία σε ηλικία... Και απο αυτά τα παιδιά ζητάμε να συναγωνιστούν μεγαλύτερα παιδιά....

Οσο για τα δελτία 16ρηδων ,δυστυχώς ξέρω περιπτώσεις που ζητηθήκανε απο τους ενδιαφερόμενους και ο σύλλογος αρνήθηκε να τους το δώσει.
Επίσης μεγαλύτερα παιδιά τα οποία φύγανε μόνο με υποσχετική , γεγονός που περίορισε αισθητά τις επιλογές των.
Αυτό γιατί δεν είναι όλες οι ομάδες που δέχονται να πάρουν παίκτες με υποσχετική , διότι συμπεριλαμβάνονται στις συνολικές μεταγραφές που μπορεί συνολικά ένας σύλλογος σε όλα τα επίπεδα.

Προσπάθησα να είμαι όσο το δυνατόν πιο σαφής και να απάντησα στις απορίες σου.
Οσο για το ευφυής, δεν ξέρω αν το είπες ειρωνικά η όχι , σ 'έυχαριστώ. Προσωπικά θεωρώ ότι δεν είμαι βλάκας αλλά δεν είμαι και Αινσταιν.

Jame-Li
Γιατι δεν αλλαζετε το τοπικ απο παιδιοκοεφιβικα β εσκανα σε -> Θεματα της Καλλιθεας???




perinick12
QUOTE(Jame-Li @ Sep 10 2009, 14:28 ) *
Γιατι δεν αλλαζετε το τοπικ απο παιδιοκοεφιβικα β εσκανα σε -> Θεματα της Καλλιθεας???


Δεν εχεις αδικο... sleep.gif mellow.gif
traxonas
QUOTE(Jame-Li @ Sep 10 2009, 15:28 ) *
Γιατι δεν αλλαζετε το τοπικ απο παιδιοκοεφιβικα β εσκανα σε -> Θεματα της Καλλιθεας???

+1
whitewoolf
[quote name='kallithea' date='Sep 10 2009, 01:39 ' post='338277']





4. Το τέταρτο όμως ζήτημα είναι ακόμη πιο σημαντικό. Γράφει ο ikarosbc: «Το κατά πόσο είναι νόμιμο δεν με ενδιαφέρει κι ούτε καν το εξετάζω. Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να παίζουν, όσο το δυνατόν περισσότερα παιδια μπάσκετ».

Αλλη μια απορια.
Εαν καποιο απο αυτα τα παιδια του Ικαρου Ν.Σμυρνης αποδειχτει μεγαλο ταλεντο και τον ζητηση ο ΟΣΦΠ για παρ/μα,εφ΄οσον ολες οι <νομιμες παρανομιες> γινοντε για να μην σταματηση το μπασκετ [και συμφωνω απολυτα να μην σταματησει] θα ειναι ελευθερο να παει <ελυθερα> ή θα ζητηθει απο τον ΟΣΦΠ κανενα τρελλο νουμερο οπως συνιθιζουν να κανουν τα μικρα σωματεια σε τετοιοες περιπτωσεις;;;
Γνωμη μου

Εαν ολα γινοντε γι αυτα τα παιδια τοτε θα πρεπει ελευθερα να αφεθει να παρι χωρις ανταλλαγματα.
Και κατι ακομα. Απο αυτα τα παιδια θα εισπρατετε μηνιαια <συνδρομη;;;;>
kallithea
QUOTE(ikarosbc @ Sep 11 2009, 18:08 ) *
Εσπεριωτες....
Βλεπω οτι προστεθηκε κι αλλος στην "παρεα μας".
Κλασσικος Εσπεριωτης!
Ξεκινα και τελειωνει το ποστ του μεσα στην ειρωνεια.
Λοιπον δεν εχω τιποτε να σας πω.
Εχουμε διαφορετικες αποψεις, τις καταθεσαμε κι ο καθενας μπορει τις αξιολογησει.
Αν σας ικανοποιει εγω ειμαι ο απατεωνας, το λαμογιο, ο ιντριγκαδορος.
Εσεις οι τιμιοι, οι παντογνωστες και αυτοι που ξερετε να κανετε αριστη διοικηση σ' ενα συλλογο.
Αν θελετε μονο, μην ταλαιπωρειτε αλλο το τοπικ των παιδικοεφηβικων.
Λαμβανω υπ' οψιν μου, μονο τις αποψεις αξιολογων ανθρωπων που εκτιμω και ευτυχως,
αυτοι εχουν εκφραστει με διαφορους τροπους.
Οι δικες σας μ' αφηνουν παντελως αδιαφορο.
Μπορειτε να κανετε οτι θελετε. Μονο καντε το σαν αντρες. Επωνυμα.
Θα ελεγα ομως καλυτερα να ασχοληθειτε με τα δικα σας προβληματα.
Αφηστε την ομαδα μου και τα παιδια της ησυχα.
Μην ορματε σαν ταυρος σε υαλοπωλειο οπου βλεπετε Ικαρο.
Μαζι σας δεν εχω να πω κατι αλλο.
Ευχομαι να πανε ολα καλα στον Ικαρο-Εσπερο και να 'χετε καλη αγωνιστικη χρονια.

Επειδή κάποιοι περίμεναν εδώ την απάντηση του ikarosbc,
την μεταφέρω ασχολίαστη από το τόπικ όπου είχε παραπέσει.
Κρατώ
τους χαρακτηρισμούς και ανταποδίδω τις ευχές.

ΥΓ:
Τις διαφορετικές απόψεις δεν κατάλαβα.
Ποιοί τις έχουμε και από πότε;
Ψύλλους στ' άχυρα ψάχνω...
Captain Kouk
Τά παιδικο-εφηβικά της β΄κατηγορίας πάνε για 26-27 Σεπτέμβρη για έναρξη. Φέτος θα δούμε πολύ ανοιχτό γήπεδο, όπως τότε πριν από 30 χρόνια. Δεν πειράζει σκληραγογούνται και τα παιδιά για να μην γίνονται μαλθακά, να δούνε πως είναι και το τσιμέντο πως θα παίξουν μετά στις μεγάλες ομάδες!!!!!! Κάθε χρόνο και καλύτερα μπράβο.smile.gif
magickaminia
QUOTE(Captain Kouk @ Sep 15 2009, 16:43 ) *
Τά παιδικο-εφηβικά της β΄κατηγορίας πάνε για 26-27 Σεπτέμβρη για έναρξη. Φέτος θα δούμε πολύ ανοιχτό γήπεδο, όπως τότε πριν από 30 χρόνια. Δεν πειράζει σκληραγογούνται και τα παιδιά για να μην γίνονται μαλθακά, να δούνε πως είναι και το τσιμέντο πως θα παίξουν μετά στις μεγάλες ομάδες!!!!!! Κάθε χρόνο και καλύτερα μπράβο.smile.gif

Θα ηθελα να συμπληρωσω στα λεγομενα σου μονο αυτο. Γιατι ειναι τελικα τοσο δυσκολο να γινονται οι αγωνες του παιδικου και του εφηβικου σε κλειστο γηπεδο ; Δεν καταλαβαινουν οι διοργανωτες της ΕΣΚΑΝΑ οτι ακομα και αν οι αγωνες γινονταν σε γηπεδο που δεν ειναι απαραιτητα η εδρα του γηπεδουχου θα καναν πολυ καλο για το γεγονος οτι δεν θα υπηρχαν αναβολες. Εγω για παραδειγμα σαν Ατρομητος Π. δεν θα ελεγα οχι να παιξω σε κλειστο ειτε ειναι αυτο στην Δραπετσωνα , ειτε στο Ικονιο , ειτε στο Ρεντη. Ειναι μαλλον τραγελαφος να μιλαμε για γηπεδα σημερα που τα μισα κλειστα γηπεδα ειναι κλειστα λογω εργων και καποια κλειστα ειναι ουσιαστικα ιδιωτικα γιατι παιζει σ αυτα μονο μια ομαδα. Καπου θα υπαρχει η χρυση τομη. blove.gif
traxonas
QUOTE(Captain Kouk @ Sep 15 2009, 16:43 ) *
Τά παιδικο-εφηβικά της β΄κατηγορίας πάνε για 26-27 Σεπτέμβρη για έναρξη.

Εχεις καποια εγκυρη πληροφορηση και το λες αυτο;
ikarosbc
QUOTE(magickaminia @ Sep 15 2009, 17:59 ) *
Θα ηθελα να συμπληρωσω στα λεγομενα σου μονο αυτο. Γιατι ειναι τελικα τοσο δυσκολο να γινονται οι αγωνες του παιδικου και του εφηβικου σε κλειστο γηπεδο ; Δεν καταλαβαινουν οι διοργανωτες της ΕΣΚΑΝΑ οτι ακομα και αν οι αγωνες γινονταν σε γηπεδο που δεν ειναι απαραιτητα η εδρα του γηπεδουχου θα καναν πολυ καλο για το γεγονος οτι δεν θα υπηρχαν αναβολες. Εγω για παραδειγμα σαν Ατρομητος Π. δεν θα ελεγα οχι να παιξω σε κλειστο ειτε ειναι αυτο στην Δραπετσωνα , ειτε στο Ικονιο , ειτε στο Ρεντη. Ειναι μαλλον τραγελαφος να μιλαμε για γηπεδα σημερα που τα μισα κλειστα γηπεδα ειναι κλειστα λογω εργων και καποια κλειστα ειναι ουσιαστικα ιδιωτικα γιατι παιζει σ αυτα μονο μια ομαδα. Καπου θα υπαρχει η χρυση τομη. blove.gif

Συμφωνω απολυτα μαζι σου κι αν μου επιτρεπεις να το επεκτεινω λιγο.
Εχω την εντυπωση οτι δεν χωρανε ολοι οι αγωνες σε κλειστα. Πολλοι ομως χωρανε.
Πιστευω οτι καποια ανοικτα μπορουν να κλεισουν με πολυ χαμηλο κοστος.
Ετσι και αγωνες παιδικοεφηβικων θα γινονται και σαν προπονητηρια μπορουν να τα χρησιμοποιουν αντρικες ομαδες.
Αν ολη την εβδομαδα εχει βροχες και δεν γινουν καθολου προπονησεις στο ανοικτο, δε βοηθαει μονο ο αγωνας στο κλειστο.
Οπωσδηποτε ομως ειναι και αυτο ενα μεγαλο βημα.
Ας κοψουν μια εξειδικευμενη πολιτιστικη εκδηλωση για λιγους, το καλοκαιρι οι Δημαρχοι και με τα χρηματα αυτα ας κλεισουν ενα ανοικτο γηπεδο. Και μ' αυτο παραγουν πολιτισμο και μαλιστα υψηλης ποιοτητας. Οχι μονο με τα "νταπα-ντουπα".
Αν ξερατε τι χρηματα σπαταλιωνται καθε χρονο σε αμφιβολου αισθητικης εκδηλωσεις το καλοκαιρι, θα αγανακτουσατε.
Captain Kouk
QUOTE(traxonas @ Sep 15 2009, 18:03 ) *
Εχεις καποια εγκυρη πληροφορηση και το λες αυτο;


Από ΕΣΚΑΝΑ λόγω του οτι δεν μπορεί να βρει γήπεδα. Την Δευτέρα μας το είπαν όταν πήραμε να ρωτήσουμε πότε παίζουμε.
whitewoolf
QUOTE(ikarosbc @ Sep 15 2009, 17:15 ) *
Συμφωνω απολυτα μαζι σου κι αν μου επιτρεπεις να το επεκτεινω λιγο.
Εχω την εντυπωση οτι δεν χωρανε ολοι οι αγωνες σε κλειστα. Πολλοι ομως χωρανε.
Πιστευω οτι καποια ανοικτα μπορουν να κλεισουν με πολυ χαμηλο κοστος.
Ετσι και αγωνες παιδικοεφηβικων θα γινονται και σαν προπονητηρια μπορουν να τα χρησιμοποιουν αντρικες ομαδες.
Αν ολη την εβδομαδα εχει βροχες και δεν γινουν καθολου προπονησεις στο ανοικτο, δε βοηθαει μονο ο αγωνας στο κλειστο.
Οπωσδηποτε ομως ειναι και αυτο ενα μεγαλο βημα.
Ας κοψουν μια εξειδικευμενη πολιτιστικη εκδηλωση για λιγους, το καλοκαιρι οι Δημαρχοι και με τα χρηματα αυτα ας κλεισουν ενα ανοικτο γηπεδο. Και μ' αυτο παραγουν πολιτισμο και μαλιστα υψηλης ποιοτητας. Οχι μονο με τα "νταπα-ντουπα".
Αν ξερατε τι χρηματα σπαταλιωνται καθε χρονο σε αμφιβολου αισθητικης εκδηλωσεις το καλοκαιρι, θα αγανακτουσατε.

1)Και την πολεοδομια την σκεφτηκε κανεις;;;;;;
2)Τις καταγγελιες τωςν γειτωνων αμα τους κλεισετε την θεα και δεν βλεπουν τα απλωμενα εσωρουχα της απεναντι γειτονισας το υπολογισε κανεις;;;[Αυτη ειναι η αστεια πλευρα] αλλα το σιγουρο ειναι οτι θα προχωρησουν σε καταγγελιες για παρανομη ανεγερση.
Λοιπον δεν ειναι τοσο απλο το θεμα.
ikarosbc
QUOTE(whitewoolf @ Sep 16 2009, 02:18 ) *
1)Και την πολεοδομια την σκεφτηκε κανεις;;;;;;
2)Τις καταγγελιες τωςν γειτωνων αμα τους κλεισετε την θεα και δεν βλεπουν τα απλωμενα εσωρουχα της απεναντι γειτονισας το υπολογισε κανεις;;;[Αυτη ειναι η αστεια πλευρα] αλλα το σιγουρο ειναι οτι θα προχωρησουν σε καταγγελιες για παρανομη ανεγερση.
Λοιπον δεν ειναι τοσο απλο το θεμα.

Υπαρχουν λυσεις.
Δεν μιλαω για κτισματα. Εννοω ελαφρες κατασκευες, (γι' αυτο λεω και χαμηλο κοστος), που δεν εμπιπτουν στο συντελεστη δομησης.
Οι πολεοδομιες ειναι υπηρεσιες που ανηκουν στους δημους. Δημοτικοι υπαλληλοι τις στελεχωνουν.
Οποιοδηποτε προβλημα λυνεται προφορικα και συντομα χωρις ανταλλαγη χαρτουρας κλπ.
Σε μερικα γηπεδα οντως ισως υπαρξουν διαμαρτυριες περιοικων.
Βεβαια τους ικανοποιει η θεα, αλλα απο την αλλη τους ενοχλει πολυ ο θορυβος που γινεται ολη μερα.
Ας γινει τελος παντων οπου αυτο ειναι εφικτο.
Κατα πασα πιθανοτητα θα γινει μια τετοια κατασκευη εντος των ημερων.
Οταν ολοκληρωθει σε ενα-εναμισυ μηνα απο την εναρξη των εργασιων, οπως λενε, θα μαθω και θα σας ενημερωσω για ποιοτητα κατασκευης, χρηστικοτητα και κοστος.
traxonas
Σ'εμας, οταν σκεπασαμε με τεντα το ανοικτο μας-αυτο κι αν θεωρειται ελαφρια κατασκευη-, ηρθε καταγγελια στο
Δημο απο την πολεοδομια και προστιμο γυρω στα 40.000 ευρω, αν δεν ξηλωνοταν αμεσα. Φυσικα, ο νεος τοτε δημαρχος
κολωσε και μας το ξηλωσε. Η τεντα-πανακριβη κατασκευη- σαπιζει απο τοτε σε ενα οικοπεδο αποθηκη του δημου.
Αν ειχαμε πληρωσει το προστιμο, σημερα θα ειχαμε ενα ακομη κλειστο προπονητηριο, εστω και με επιπλεον το κοστος
του προστιμου. Αλλα βλεπεις, ηταν πανω στην αλλαγη της δημαρχιας και το εργο ηταν του απελθοντος δημαρχου.
Εερε κλωτσες που πηγανε χαμενες!!! angry_red.gif icon_tomato.gif
Captain Kouk
QUOTE (whitewoolf @ Sep 16 2009, 02:18 ) *
1)Και την πολεοδομια την σκεφτηκε κανεις;;;;;;
2)Τις καταγγελιες τωςν γειτωνων αμα τους κλεισετε την θεα και δεν βλεπουν τα απλωμενα εσωρουχα της απεναντι γειτονισας το υπολογισε κανεις;;;[Αυτη ειναι η αστεια πλευρα] αλλα το σιγουρο ειναι οτι θα προχωρησουν σε καταγγελιες για παρανομη ανεγερση.
Λοιπον δεν ειναι τοσο απλο το θεμα.


Τελικά παντού τα ίδια, πρέπει να υπάρχει οργανωμένο σχέδιο μέχρι και τις ιδιες δικαιολογίες χρησιμοποιούν. Βέβαια δεν τους ενδιαφέρει αν μετά τις 11μμ μαζεύονται εκεί μέσα κάθε καρυδιάς καρύδι και δεν μπορεί να περάσεις από εκεί, προέχει η θέα και η ησυχία, με τα μηχανάκια με τις κομένες εξατμίσεις να κάνουν το γύρο του θανάτου μέσα στο γήπεδο. Αλλά εκεί δεν βγαίνουν να μιλήσουν είναι αλήτες δεν είναι αθλήτες φοβούνται! Τι να πεις χάλια μαύρα.
skelters
QUOTE(Captain Kouk @ Sep 16 2009, 10:43 ) *
Τελικά παντού τα ίδια, πρέπει να υπάρχει οργανωμένο σχέδιο μέχρι και τις ιδιες δικαιολογίες χρησιμοποιούν. Βέβαια δεν τους ενδιαφέρει αν μετά τις 11μμ μαζεύονται εκεί μέσα κάθε καρυδιάς καρύδι και δεν μπορεί να περάσεις από εκεί, προέχει η θέα και η ησυχία, με τα μηχανάκια με τις κομένες εξατμίσεις να κάνουν το γύρο του θανάτου μέσα στο γήπεδο. Αλλά εκεί δεν βγαίνουν να μιλήσουν είναι αλήτες δεν είναι αθλήτες φοβούνται! Τι να πεις χάλια μαύρα.

Δεν είναι μόνο τα ανοικτά γήπεδα!!!!!
Εμαθα , οτι το Π.Φάληρο θα συνεχίσει να χρησιμοποιεί το γήπεδο στη Κοψαχείλα σαν έδρα!!!!
Μα είναι σοβαρά πράμματα αυτά!!!!!
Πέρσυ , είχαμε τραυματισμούς παιδιών , ενστάσεις και δεν ξέρω αν ακόμη όταν βρέχει μπαίνουν νερά !!!!
Θα πρέπει να έχουμε πιό σοβαρούς τραυματισμούς και αίμα για να πεισθούν οι υπεύθυνοι ότι το γήπεδο είναι εντελώς ακατάλληλο για αγώνες παιδικοεφηβικών ?????????!!!!!!!!!
Bikerboy
QUOTE(skelters @ Sep 16 2009, 13:05 ) *
Δεν είναι μόνο τα ανοικτά γήπεδα!!!!!
Εμαθα , οτι το Π.Φάληρο θα συνεχίσει να χρησιμοποιεί το γήπεδο στη Κοψαχείλα σαν έδρα!!!!
Μα είναι σοβαρά πράμματα αυτά!!!!!
Πέρσυ , είχαμε τραυματισμούς παιδιών , ενστάσεις και δεν ξέρω αν ακόμη όταν βρέχει μπαίνουν νερά !!!!
Θα πρέπει να έχουμε πιό σοβαρούς τραυματισμούς και αίμα για να πεισθούν οι υπεύθυνοι ότι το γήπεδο είναι εντελώς ακατάλληλο για αγώνες παιδικοεφηβικών ?????????!!!!!!!!!

Σε αυτο το γηπεδο ειχαμε αλλαξει εξω!!! 68.gif και ηταν χειμωνας και ειχε βρεξει και πιο πριν!!!!τελειως ακαταλληλο!!!ειδικα αυτο της ευριαλης!!!!οι μπασκετες ηταν απαραδεκτες και ο ταπιτας γλυστραγε!!!
whitewoolf
QUOTE(Bikerboy @ Sep 16 2009, 16:25 ) *
Σε αυτο το γηπεδο ειχαμε αλλαξει εξω!!! 68.gif και ηταν χειμωνας και ειχε βρεξει και πιο πριν!!!!τελειως ακαταλληλο!!!ειδικα αυτο της ευριαλης!!!!οι μπασκετες ηταν απαραδεκτες και ο ταπιτας γλυστραγε!!!

Μια ερωτηση και οποιος θελει και ξερει [αν ενημερωνετε απο εδω η ΕΣΚΑΝΑ] ας απαντησει.
1) Το γηπεδο αυτο εχει αδεια απο την ΓΓΑ να λειτουργει σαν αγωνιστικο γηπεδο;;;;
2) Τηρει τις προδιαγραφες που εχει ορισει το κρατος στην εννοια της λεξης γηπεδο;;;;
3) Γινετε ελεγχος καταλληλοτητος των γηπεδων οταν αυτα δηλωνονυε σαν εδρες;;;;
4) Γιατι οι διοικουντες το Φαλληρο ενω εισπαρατουν απο τις ακαδημιες τους το οχι ευκαταφρονητο ποσο των 40-45 Ε δεν νοικιαζουν ενα γηπεδο κλειστο για τις προπονησεις τους και τους αγωνες;;;; Και μην πει καποιος οτι δεν υπαρχουν κλειστα για να βρεθουν και οι ωρες. Απλα εαν παει να κλεισει ωρες στο κλειστο της Θεωμητορος για παραδειγμα, θα πρεπει να πληρωνει καποιο ποσο στο Δ.Αγ. Δημητριου. Γιατι θελουν μονο να εισπαρατουν και οχι να ξοδευοθν;;;Για να πληρωνουν με τα εσοδα των πιτσιρικαδων τα υπολοιπα τμηματα;;;
5) Οι διαιτητες γιατι επιτρεπουν να γινοντε αγωνες σε τετοια γηπεδα;;; Δεν αντιλαμβανωντε οτι εαν συμβει το παραμικρο, εγω προσωπικα θα τους κυνηγησω μεχρι εκει που δεν φανταζοντε [εννοω να χτυπησει το δικο μου παιδι].
Και οσον αφορα την 2η ερωτηση σας παραθετω αυτουσιο τον νομο περι ορισμου γηπεδων και οποιος θελει ας τον χρησιμοποιηση οπως νομιζει.
shot.gif blove.gif

ΑΡΘΡΟ 29 - ΓΗΠΕΔΑ
1. Με βάση τις δηλώσεις συμμετοχής του προηγούμενου άρθρου, καθορίζονται και τα γήπεδα που θα χρησιμοποιηθούν σαν έδρες των σωματείων κάθε Κατηγορίας, τα οποία γνωστοποιούνται με το κοινοποιούμενο πρόγραμμα αγώνων.
2. Τα γήπεδα που θα χρησιμοποιηθούν, θα πρέπει να χαρακτηρισθούν σαν κατάλληλα και, σύμφωνα με το Νόμο και να τους έχει χορηγηθεί, απαραίτητα, η σχετική άδεια λειτουργίας.
3. Για να χαρακτηρισθεί ένα γήπεδο κατάλληλο, για την τέλεση αγώνων Πρωταθλήματος, θα πρέπει να συγκεντρώνει τις παρακάτω προϋποθέσεις.
α. ο κύριος αγωνιστικός χώρος αλλά και ο χώρος που τον περιβάλλει θα πρέπει να είναι επίπεδος, χωρίς εδαφικές ανωμαλίες, σκληρός και απαλλαγμένος από κάθε εμπόδιο και οιοδήποτε αντικείμενο, σταθερό ή μετακινούμενο, που είναι δυνατόν να προκαλέσει τραυματισμό στους συμμετέχοντες στους αγώνες.
β. η κατασκευή και οι διαστάσεις των πινάκων, το ύψος και το πάχος της στεφάνης καθώς και τα δίκτυα πρέπει να είναι σύμφωνα με όσα ορίζονται από τους Κανονισμούς Παιδιάς
γ. τα στηρίγματα των πινάκων να είναι τοποθετημένα, με τρόπο, που να αποκλείεται ο τραυματισμός των αθλουμένων
δ. τα στηρίγματα των πινάκων να είναι στερεά τοποθετημένα έτσι ώστε να αποφεύγονται οι κινήσεις των πινάκων, με τα κτυπήματα της μπάλας
ε. να διαθέτει αποδυτήρια για τα μέλη δύο, τουλάχιστον, ομάδων καθώς και ένα για τους διαιτητές
στ. να διαθέτει δίκτυο ύδρευσης και αποχωρητήρια
ζ. να διαθέτει επαρκή ηλεκτροφωτισμό, για τη διεξαγωγή νυκτερινών και μη αγώνων
θ. να διαθέτει, επίσης, πίνακα αποτελεσμάτων και
η. πλήρες φαρμακείο, για την προσφορά πρώτων βοηθειών

ι. οι διαστάσεις του αγωνιστικού χώρου να είναι σύμφωνες με τα όσα ορίζουν οι Κανονισμοί Παιδιάς
ια. η απόσταση των θεατών από τις γραμμές των ορίων του αγωνιστικού χώρου να είναι, τουλάχιστον, 2 μέτρα

ιβ. κατ΄ εξαίρεση, τα τοπικά πρωταθλήματα, αρμοδιότητας Αθλητικών Ενώσεων και Επιτροπών, επιτρέπεται να διεξαχθούν και σε γήπεδα που δεν πληρούν τους όρους των παραγράφων ε και στ με απόφαση της Ε.Ο.Κ. μετά από εισήγηση της αρμόδιας Οργανωτικής Επιτροπής.
3. Πριν από την έναρξη του Πρωταθλήματος, η Οργανωτική Επιτροπή πρέπει να επιθεωρήσει τα γήπεδα που έχουν γνωστοποιηθεί με τις δηλώσεις συμμετοχής των σωματείων, στα οποία υποδεικνύει με έγγραφο τις, τυχόν ατέλειες που διαπιστώνονται.
4. Τα σωματεία υποχρεούνται να συμμορφωθούν με τις υποδείξεις της Επιτροπής και να γνωστοποιήσουν την αποκατάσταση των ατελειών, 5 ημέρες πριν από την έναρξη του πρωταθλήματος.
5. Σε αντίθετη περίπτωση, το σωματείο που δεν συμμορφώνεται με τις υποδείξεις, αποβάλει την ιδιότητα του γηπεδούχου, για το διάστημα που απαιτείται για την αποκατάσταση των ατελειών που έχουν διαπιστωθεί, σύμφωνα με την κρίση της αρμόδιας Οργανωτικής Επιτροπής.

6. Εάν, κατά τη διάρκεια της διεξαγωγής του αγωνιστικού θεσμού, διαπιστωθούν ατέλειες στο γήπεδο σωματείου, αυτό οφείλει να συμμορφωθεί, αμέσως, με τις έγγραφες υποδείξεις της αρμόδιας Επιτροπής. Σε αντίθετη περίπτωση, επιβάλλεται η κύρωση της προηγούμενης παραγράφου.
• Κάθε μεταβολή, τροποποίηση, που πραγματοποιείται στα δηλωθέντα γήπεδα θα πρέπει να γνωστοποιείται στην Οργανωτική Επιτροπή και μέσω αυτής στην Ε.Ο.Κ.
ΑΡΘΡΟ 30
1. Κάθε Οργανωτική Επιτροπή υποχρεούται, πριν από την έναρξη του κάθε πρωταθλήματος, να υποβάλει στην Ε.Ο.Κ. πίνακα των εγκριθέντων από αυτή γηπέδων.
2. Η Ε.Ο.Κ. εγκρίνει ή απορρίπτει τα προτεινόμενα γήπεδα. Μέχρι την πράξη αυτή της Ομοσπονδίας, το γήπεδο που εγκρίνεται σαν κατάλληλο από μια Οργανωτική Επιτροπή, δύναται να χρησιμοποιηθεί για τα πρωταθλήματά της.
3. Όλα τα σωματεία που διαθέτουν ιδιόκτητο ή ιδιόχρηστο γήπεδο αναγνωρισμένο από την Οργανωτική Επιτροπή ή την Ε.Ο.Κ. σαν κατάλληλο, υποχρεούνται να διαθέτουν αυτό για τη διεξαγωγή των αγωνιστικών θεσμών αρμοδιότητας Ε.Ο.Κ. ή Οργανωτικών Τοπικών Επιτροπών.
4. Σε σωματείο που δεν συμμορφώνεται, με τα όσα ορίζει η προηγούμενη παράγραφος, επιβάλλονται από το Δ.Σ. της Ε.Ο.Κ.
α. χρηματικό πρόστιμο
β. σε περίπτωση υποτροπής υποβάλλεται πρόταση στην Γ.Γ.Α. για στέρηση της ιδιότητας του γηπεδούχου, μέχρι και 4 αγωνιστικές μέρες.
ΑΡΘΡΟ 31 - ΓΗΠΕΔΟΥΧΑ ΣΩΜΑΤΕΙΑ
1. Γηπεδούχα σωματεία, σύμφωνα με τις διατάξεις των Κανονισμών αυτών είναι
α. τα σωματεία που αγωνίζονται σε γήπεδα ιδιοκτησίας τους ή:
β. τα σωματεία που έχουν εξασφαλίσει για τους αγώνες τους, την έγγραφη άδεια χρησιμοποίησης γηπέδου άλλου σωματείου ή δημόσιου φορέα, όπως, ειδικότερα, ορίζονται στα άρθ. 28 και 29
• Η έννοια, όμως, του γηπεδούχου σωματείου, όσον αφορά τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις του, όπως αυτές προσδιορίζονται από τις σχετικές διατάξεις των Νόμων και Κανονισμών, αποκτάται ευθύς ως τούτο κληρωθεί πρώτο από τη διαδικασία των κληρώσεων, γεγονός που αποτυπώνεται στο, μετά ταύτα, καταρτιζόμενο πρόγραμμα.
2. Στις περιπτώσεις που το σωματείο στερείται την ιδιότητα του γηπεδούχου για οποιαδήποτε αιτία, σύμφωνα με τα οριζόμενα στις διατάξεις του Νόμου, του Καταστατικού και του Κανονισμού Πρωταθλημάτων της Ε.Ο.Κ., οι αγώνες, που θα έδινε στην έδρα του, θα διεξάγονται σε γήπεδο που θα καθορίζεται με απόφαση της Ε.Ο.Κ. ή της αρμόδιας Τοπικής Οργανωτικής Επιτροπής, σύμφωνα με όσα σχετικά ορίζονται στις σχετικές διατάξεις των Κανονισμών αυτών.
• Ειδικότερα, όταν το γηπεδούχο σωματείο χάνει την έδρα του, λόγω ποινής, διατηρεί την ιδιότητα του γηπεδούχου, όσον αφορά όλες τις υπόλοιπες υποχρεώσεις του, που προβλέπονται από τους Κανονισμούς.
3. Στα προγράμματα των αγώνων αναγράφεται πρώτα το σωματείο, που έχει την ιδιότητα του γηπεδούχου.
4. Κάθε γηπεδούχο σωματείο οφείλει να μεριμνά για την έγκυρη λήψη άδειας διεξαγωγής του αγώνα από τις αρμόδιες αρχές, εφόσον υποχρεούται γι΄ αυτό από τη σχετική Προκήρυξη και για την παρουσία αστυνομικής δύναμης, αλλά και όλων των μέτρων, που επιβάλλονται από τους Κανονισμούς.
5. Το γηπεδούχο σωματείο οφείλει να τοποθετεί τραπέζι για τη γραμματεία του αγώνα, στο οποίο θα βρίσκονται το Φύλλο Αγώνα, τα χρονόμετρα και γενικά όσα προβλέπουν οι Κανονισμοί Παιδιάς.
•Τονίζεται, ιδιαίτερα, ότι τα χρονόμετρα πρέπει να είναι τα ειδικά για τους αγώνες καλαθοσφαίρισης και όχι τα για ιδιωτική χρήση προοριζόμενα. Η χρήση των τελευταίων επιτρέπεται μόνο σε ιδιαίτερα εξαιρετικές περιπτώσεις και μετά από σύμφωνη γνώμη των διαιτητών του αγώνα.
ΑΡΘΡΟ 32 - ΓΗΠΕΔΟ ΑΝΤΙΚΑΝΟΝΙΚΟ
1. Γήπεδο αγώνα δύναται να χαρακτηρισθεί αντικανονικό, μόνο πριν από την έναρξή του και σε μια από τις παρακάτω περιπτώσεις:
α. όταν οι κύριες γραμμές του αγωνιστικού χώρου, διαχωριστική, χώρος ελεύθερης βολής, δεν έχουν καθόλου χαραχθεί
β. όταν οι κύριες γραμμές έχουν μεν χαραχθεί, αλλά κατά τρόπο αντικανονικό και πλημμελή και για το λόγο αυτό δεν εξασφαλίζουν την κανονική διεξαγωγή του αγώνα
γ. όταν το ύψος της στεφάνης ή του πίνακα από το έδαφος δεν είναι το προβλεπόμενο από τους Κανονισμούς Παιδιάς
δ. όταν το στεφάνι δεν έχει "δικτάκι" ή η κατάσταση του υπάρχοντος είναι τέτοια, ώστε να μην γίνεται, με ευχέρεια, αντιληπτή η διέλευση της μπάλας στο καλάθι
ε. όταν ο φωτισμός είναι, καταφανώς, ελαττωματικός
στ. όταν, στον αγωνιστικό χώρο, υπάρχουν κάθε φύσης εμπόδια
2. Για τη δυνατότητα διεξαγωγής ή όχι του αγώνα, λόγω αντικανονικότητας του γηπέδου, μόνος αρμόδιος να αποφασίσει είναι ο Α΄ Διαιτητής, των αγωνιζομένων ομάδων υποχρεούμενων να συμμορφωθούν με τη σχετική απόφασή του.
3. Οι διαιτητές πρέπει να αξιώνουν και τα σωματεία υποχρεούνται, πριν από την έναρξη του αγώνα, να μεριμνούν, για την αποκατάσταση της κανονικότητας του γηπέδου.
4. Οι διαιτητές υποχρεούνται, με έκθεσή τους προς την Οργανωτική Επιτροπή, να αναφέρουν κάθε αντικανονικότητα γηπέδου, που θα διαπιστώσουν. Σε περίπτωση δε υποβολής ένστασης, τους λόγους, που οδήγησαν στη λήψη της απόφασης περί διεξαγωγής του αγώνα.
5. Η ματαίωση αγώνα, λόγω αντικανονικότητας του γηπέδου, βαρύνει το σωματείο που έχει την ιδιότητα του γηπεδούχου, με συνέπεια την απώλεια του αγώνα και το μηδενισμό της ομάδας του.
ΑΡΘΡΟ 33 - ΓΗΠΕΔΟ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ
1. Ένα γήπεδο χαρακτηρίζεται σαν ακατάλληλο, πριν ή και μετά την έναρξη του αγώνα, στις παρακάτω εξαιρετικές περιπτώσεις:
α. Όταν, εξ αιτίας βροχής, το έδαφος του γηπέδου καθίσταται ολισθηρό, σε σημείο που να αποτελεί κίνδυνο για τους αθλητές.
β. Όταν, για τον ίδιο λόγο, το έδαφος του γηπέδου, έστω και διάφορα μέρη αυτού, έχουν καλυφθεί με νερά ή λάσπες, σε σημείο που η αναπήδηση της μπάλας στο έδαφος να μην είναι η ενδεδειγμένη.
γ. Όταν, μετά από διακοπή του ηλεκτρικού ρεύματος ή ολικής ή μερικής βλάβης της ηλεκτρολογικής εγκατάστασης, η διεξαγωγή του αγώνα καθίσταται αδύνατη.
3. Αρμόδιος να αποφασίσει για τη δυνατότητα διεξαγωγής του αγώνα ή συνέχισής του, μετά τη διακοπή, είναι ο Α΄ διαιτητής. Οι διαγωνιζόμενες ομάδες υποχρεούνται να συμμορφωθούν με τις αποφάσεις του διαιτητή.
4. Σε περίπτωση συνέχισης ή όχι του αγώνα, μετά από διακοπή, για οποιοδήποτε λόγο, που αναφέρεται στις προηγούμενες παραγράφους, ο διαιτητής οφείλει να ειδοποιήσει, για την απόφασή του, τους αρχηγούς των δύο ομάδων.
5. Το γηπεδούχο σωματείο είναι υποχρεωμένο να συμμορφωθεί με την απόφαση του διαιτητή να απομακρυνθούν υπάρχοντα νερά ή λάσπες, για να γίνει δυνατή η διεξαγωγή ή συνέχιση του αγώνα.
6. Αγώνας που διακόπηκε από τον διαιτητή για έναν από τους αναφερόμενους, στις προηγούμενες παραγράφους, λόγους, για να συνεχισθεί, θα πρέπει να μην περάσουν 30 λεπτά από τη διακοπή του.
7. Ειδικά, για την περίπτωση της παραγράφου 1γ του άρθρου αυτού, το γηπεδούχο σωματείο, σε εύλογο χρόνο, που καθορίζεται από τον διαιτητή, χωρίς κατάφορη παραβίαση της, αμέσως, προηγούμενης παραγράφου, οφείλει να επισκευάσει

Επισης μια ακομα ερωτηση.
Γιατι η γραμματεια ειναι παντοτε 2 μετρα απο τον παγκο του Φαλληρου [και εαν πει καοιος οτι δεν υπαρχει χωρος θα ειναι σωστο αλλα υπαρχει και η σκοτεινη πλευρα του γεγγαριου στο θεμα] και ο αντιπαλος προπονητης δεν μπορει οχι μονο να ξερει το σκορ αλλα ουτε και ποσα φαουλ εχει καθε παικτης του;;;;;
Περιμενω απαντησεις απο τους ΦΩΣΤΗΡΕΣ ΤΗΣ ΕΣΚΑΝΑ αλλα ειπαμε: το μαγαζακι ειναι γωνια και στ΄αρχ......αια τους υποδηματα τα υπολοιπα. Γαια και πυρι μιχθητω. Λαικα;;;;: Σταχτη και μπουρμπερη. Εαν μετρησουμε μονο ποσες παραβασεις εχει κανει το Φαλληρο τοσα χρονια και ποσες η ΕΣΚΑΝΑ πρεπει να αποβληθουν και οι 2 απο το Ελληνικο πρωταθλημα. Εχω λαθος;;;;;;;;;;..........................................
traxonas
Εχουμε καμια νεα πληροφορηση για το ποτε και με ποιους θα παιξουν τα παιδικοεφηβικα της β'κατηγοριας;
Υποτιθεται οτι θα ξεκιναγαμε το Σαββατο 19/9 και υπαρχει απλετο...σκοτος μεχρι σημερα 17/9 shot.gif
Εγινε κληρωση παμπαιδικων και μινι;
whitewoolf
Σας παραθετω επισης την επικοινωνια που προσπαθησα να εχω σημερα [περιμενω απαντηση εαν αυτη φυσικα ερθει ποτέ] με τον προεδρο της ΕΣΚΑΝΑ.
ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ
ΕΝΩΣΗ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΝΟΤΙΟΥ ΑΤΤΙΚΗΣ
Διεύθυνση:
ΣΤΑΔΙΟ ΕΙΡΗΝΗΣ ΚΑΙ ΦΙΛΙΑΣ
Ν.ΦΑΛΗΡΟ
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
18535

Τηλέφωνο: 210 4825981 - 4825982




Στείλτε ένα μήνυμα σε αυτό το άτομο:

Πληκτρολογήστε το όνομα: ΠΡΟΕΔΡΟ ΕΣΚΑΝΑ

E-Mail:.............................................

Θέμα μηνύματος: ΓΗΠΕΔΟ ΚΟΨΑΧΕΙΛΑ


Πληκτρολογήστε το μήνυμα: blove.gif

Παρακαλω ενημερωστε με πως επιτρεπετε να γινονυε αγωνες πρωταθληματος στο κλειστο γηπεδο του Π.Φαλληρου-Κοψαχειλα.
Τηρει τις σαφως προσδιοριζομενες απο τον νομο προδιαγραφες;;;;
Σας παραθετω ορισμενα σημεια του αρθρου 29 του σχετικου νομου.
1)2. Τα γήπεδα που θα χρησιμοποιηθούν, θα πρέπει να χαρακτηρισθούν σαν κατάλληλα και, σύμφωνα με το Νόμο και να τους έχει χορηγηθεί, απαραίτητα, η σχετική άδεια λειτουργίας.

Υπαρχει η σχετικη αδεια;;;

2)ε. να διαθέτει αποδυτήρια για τα μέλη δύο, τουλάχιστον, ομάδων καθώς και ένα για τους διαιτητές
στ. να διαθέτει δίκτυο ύδρευσης και αποχωρητήρια
ζ. να διαθέτει επαρκή ηλεκτροφωτισμό, για τη διεξαγωγή νυκτερινών και μη αγώνων
θ. να διαθέτει, επίσης, πίνακα αποτελεσμάτων και
η. πλήρες φαρμακείο, για την προσφορά πρώτων βοηθειών
ι. οι διαστάσεις του αγωνιστικού χώρου να είναι σύμφωνες με τα όσα ορίζουν οι Κανονισμοί Παιδιάς
ια. η απόσταση των θεατών από τις γραμμές των ορίων του αγωνιστικού χώρου να είναι, τουλάχιστον, 2 μέτρα
ιβ. κατ΄ εξαίρεση, τα τοπικά πρωταθλήματα, αρμοδιότητας Αθλητικών Ενώσεων και Επιτροπών, επιτρέπεται να διεξαχθούν και σε γήπεδα που δεν πληρούν τους όρους των παραγράφων ε και στ με απόφαση της Ε.Ο.Κ. μετά από εισήγηση της αρμόδιας Οργανωτικής Επιτροπής.

Τηρουντε τα προαναφερομενα;;;

3. Πριν από την έναρξη του Πρωταθλήματος, η Οργανωτική Επιτροπή πρέπει να επιθεωρήσει τα γήπεδα που έχουν γνωστοποιηθεί με τις δηλώσεις συμμετοχής των σωματείων, στα οποία υποδεικνύει με έγγραφο τις, τυχόν ατέλειες που διαπιστώνονται.

Εχει γινει ο σχετικος απο εσας ελεγχος;;;;

ΑΡΘΡΟ 31 - ΓΗΠΕΔΟΥΧΑ ΣΩΜΑΤΕΙΑ
1. Γηπεδούχα σωματεία, σύμφωνα με τις διατάξεις των Κανονισμών αυτών είναι
α. τα σωματεία που αγωνίζονται σε γήπεδα ιδιοκτησίας τους ή:
β. τα σωματεία που έχουν εξασφαλίσει για τους αγώνες τους, την έγγραφη άδεια χρησιμοποίησης γηπέδου άλλου σωματείου ή δημόσιου φορέα, όπως, ειδικότερα, ορίζονται στα άρθ. 28 και 29

Ο χωρος αυτος [γιατι περι γηπεδου δεν προκειτε) εχει εξασφαλισει την αδεια του ΟΣΚ για χρησιμοποιηση του σε αγωνες πρωταθληματος;;;;
Εαν καπου κανω λαθος παρακαλω [επειδη η επικοινωνια αυτη ειναι καλοπροαιρετη με γνωμονα την ασφαλεια των παιδιων-αθλητων] διορθωστε με.
Ευχαριστω.

Σε αναμονη απαντησης. 17-9-2009
ikarosbc
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!

Μπραβο whitewoolf.

Πολυ καλη κινηση. Θετικοτατο βημα.

Πιστευω οτι αν ειχαν κανει το ιδιο περισσοτεροι απο εναν, θα ειχε καλυτερο αποτελεσμα, χωρις να θελω να προκαταβαλω την απαντηση.
Κι οχι μονο για το "γηπεδο" της Κοψαχειλα, αλλα και μια αλλα σειρα ζητηματα, που απασχολουν τους συλλογους.
Αν θελουμε να δοθει λυση σε καυτα προβληματα πρεπει να οργανωθουμε.
Εχω δημοσιευσει κατα καιρους ποια κατα τη γνωμη μου ειναι αυτα και τροπους για να τα αντιμετωπισουμε.
Ζητησα αποψεις και προτασεις. Κανεις δεν ανταποκριθηκε.
Ειμαι αρκετα απογοητευμενος, γιατι πιστευω οτι ενας απο τους σκοπους της επικοινωνιας σ' αυτο το φορουμ πρεπει να ειναι και η λυση των διαφορων προβληματων, που αντιμετωπιζουν ολοι οι συλλογοι.
Αυτο οπως ειπα μονο οργανωμενα και μαζικα μπορουμε να πιεσουμε για να γινει.
Να γινεται διαπιστωση και ν' αναφερονται απλα και μονο, ειναι ασκοπο.
Το να αναφερουμε σκορ, να κανουμε περιγραφη, κριτικη αγωνων ή να γραφουμε για τις μεταγραφες και μονο, προσωπικα θεωρω οτι δεν καλυπτει την παρουσια μου στο χωρο αυτο.
Εχω καποια μικρα αποθεματα υπομονης.
Εαν δεν εχει γινει εστω ενα βημα μεχρι να εξαντληθουν, θα τον εγκαταλειψω απογοητευμενος.
ikarosbc
QUOTE(traxonas @ Sep 17 2009, 12:25 ) *
Εχουμε καμια νεα πληροφορηση για το ποτε και με ποιους θα παιξουν τα παιδικοεφηβικα της β'κατηγοριας;
Υποτιθεται οτι θα ξεκιναγαμε το Σαββατο 19/9 και υπαρχει απλετο...σκοτος μεχρι σημερα 17/9 shot.gif
Εγινε κληρωση παμπαιδικων και μινι;

ΑΥΡΙΟ Σαββατο 19/9 στην πρεμιερα των παιδικοεφηβικων με ποιους παιζετε;

Δεν υπαρχει τσιπα. Τετοια ανευθυνοτητα και διαλυση δεν εχω ξανασυναντησει στη ζωη μου.
Με τι ασχολουνται ολη μερα;
Μια ενημερωτικη ανακοινωση δεν μπορουν να βγαλουν οτι αναβαλλεται η εναρξη και οτι οριζεται για τοτε;
Δεν σεβονται τον κοπο και τα εξοδα των ομαδων, τον κοπο και τη λαχταρα των παιδιων;
Ετσι κανουν και στην οικογενεια τους; (αν εχουν) Τα παιδια τους τα εχουν γραμμενα;
Αλλα ετσι γινεται στην Ελλαδα. Οποιος παρει εξουσια στα χερια του, την αλλη μερα γινεται αλλαζονας.
Ατομα που ψηφιζουν οι συλλογοι για ν' ασκησουν Διοικηση.
Αξιζει ν' ασχολεισαι αραγε με ομαδες και πρωταθληματα κατω απο το "πεπλο" τετοιων ατομων;
Διοργανωτες σου λεει. Ουτε για πανυγηρια δεν κανουν. icon_tomato.gif icon_tomato.gif icon_tomato.gif icon_tomato.gif icon_tomato.gif icon_tomato.gif icon_tomato.gif icon_tomato.gif icon_tomato.gif
Δεν θυμαμαι και ποσα μελη εχει το ΔΣ. Εγω παντως 2 κιλα πηρα και μεχρι εκει φτασανε. Ο επομενος!!!!!
Captain Kouk
QUOTE(ikarosbc @ Sep 18 2009, 23:47 ) *
ΑΥΡΙΟ Σαββατο 19/9 στην πρεμιερα των παιδικοεφηβικων με ποιους παιζετε;

Δεν υπαρχει τσιπα. Τετοια ανευθυνοτητα και διαλυση δεν εχω ξανασυναντησει στη ζωη μου.
Με τι ασχολουνται ολη μερα;
Μια ενημερωτικη ανακοινωση δεν μπορουν να βγαλουν οτι αναβαλλεται η εναρξη και οτι οριζεται για τοτε;
Δεν σεβονται τον κοπο και τα εξοδα των ομαδων, τον κοπο και τη λαχταρα των παιδιων;
Ετσι κανουν και στην οικογενεια τους; (αν εχουν) Τα παιδια τους τα εχουν γραμμενα;
Αλλα ετσι γινεται στην Ελλαδα. Οποιος παρει εξουσια στα χερια του, την αλλη μερα γινεται αλλαζονας.
Ατομα που ψηφιζουν οι συλλογοι για ν' ασκησουν Διοικηση.
Αξιζει ν' ασχολεισαι αραγε με ομαδες και πρωταθληματα κατω απο το "πεπλο" τετοιων ατομων;
Διοργανωτες σου λεει. Ουτε για πανυγηρια δεν κανουν. icon_tomato.gif icon_tomato.gif icon_tomato.gif icon_tomato.gif icon_tomato.gif icon_tomato.gif icon_tomato.gif icon_tomato.gif icon_tomato.gif
Δεν θυμαμαι και ποσα μελη εχει το ΔΣ. Εγω παντως 2 κιλα πηρα και μεχρι εκει φτασανε. Ο επομενος!!!!!


Μόνο αυτό λες, και καλα κάνεις και το λες, τα παιδιά που τα φέρανε πίσω οι προπονητές από 20 Αυγούστου για να εχουν ένα τουλάχιστόν μήνα για προέτοιμασία και αναστάτωσαν τις διακοπές της οικογένειας τους. Άλλαα που δεν ήρθαν και τωρα προσπαθούν να δέσουν με τα υπόλοιπα. Οι προπονητες που ψαχνουν σαν τρελλοι να βρουνφιλικα για να τα κρατήσουν ζεστά. Μια ολόκληρη αλυσίδα γιατί καποιος δεν μπορει να προγραμματισει σωστά ενα απλό πράγμα. Αλλά μην πας μακρια μονο τους ομιλούς κοιτα μερικοι ειναι φωτια και αλλοι ξερεις απο τωρα ποιοι δυο θα περασουν. Έλεος ειπαμε γεωγραφικά κριτηρια αλλά οχι και όμιλοι κωμωδία. Ξέρω το παιδικό και το εφηβικό συνεχως αλλάζει και κανεις δεν ξέρει την δυναμικότητα των ομάδων, αλλά κάποιοι σύλλογοι ειναι στιγματισμένη και κατεβενουν μονο και μόνο για να κατέβουν. Καποια στιγμή αυτό πρέπει να σταματησει και οχι να τους κανουμε και ομίλους για να εξυπηρετούνται και να μην πηγαίνουν πολύ μακρια. Αυτό ειναι καθαρα αλλοίωση του πρωταθληματος. Αυτός ο νόμος για την τιμωρεία του αντρικού αν δεν κατεβάζεις παιδικο εφηβικά έκανε κωμωδία κάποιους αγώνες με τα δεκα παιδάκια που μαζεύουν κάποις ομάδες και δεν μπορουν να περάσουν την σέντρα. Επιτέλους πάρτε σοβαρα μέτρα!!!
whitewoolf
Συγνωμη που στο τελος θα γινω γραφικος αλλα ο μηνας εχει 19 αυριο ξεκιναει το πρωταθλημα και απαντησει απο τον ΚΥΡΙΟ ΠΡΟΕΔΡΟ της αξιαγαπητης κατα τα αλλα ΕΣΚΑΝΑ δεν πηρα. [Θεμα καταλληλοτητας αλλα και νομιμης λειτουργιας γηπεδου Κοψαχειλα]
Τι λετε;;;;;;;Να στειλω το ιδιο mail και μεχρι την ΕΟΚ;;;;;;;;;;;;;
ikarosbc
QUOTE(whitewoolf @ Sep 19 2009, 23:10 ) *
Συγνωμη που στο τελος θα γινω γραφικος αλλα ο μηνας εχει 19 αυριο ξεκιναει το πρωταθλημα και απαντησει απο τον ΚΥΡΙΟ ΠΡΟΕΔΡΟ της αξιαγαπητης κατα τα αλλα ΕΣΚΑΝΑ δεν πηρα. [Θεμα καταλληλοτητας αλλα και νομιμης λειτουργιας γηπεδου Κοψαχειλα]
Τι λετε;;;;;;;Να στειλω το ιδιο mail και μεχρι την ΕΟΚ;;;;;;;;;;;;;

Ο μήνας εχθές είχε 19. Γι' αυτούς έχει μόνιμα 9.

Λυπάμαι αλλά θα περιμένεις πολύ καιρό.

Με την ΕΟΚ ίσως κάτι γίνει.
sothrakhss13
Μια μικρη ανακοινωση απο πλευρας μου αλλα και της ομαδας που συμμετεχω τον λεοντα μοσχατου.

Φετος για πρωτη φορα δημιουργησαμε τμημα παιδικου το οποιο επειτα απο πολλες προσπαθειες γινεται ανταγωνιστικο.

Οι νεοι μας παιχτες εχουν διπλα τους εναν προπονητη-παιχτη του αντρικου,εναν πτυχειουχο γυμναστη των τεφα,γιατρο για την οποιαδποτε αδιαθεσια,οποιουδηποτε παιχτη μας,κλειστο γηπεδο μπασκετ,και για τις προπονησεις,αλλα και για τους αγωνες,γυμναστηριο το οποιο εχουμε ερθει σε συνεννοηση με τον δημο μας,και οι αθλητες μας(παιδικου),μπορουν να γυμναστουν ελευθερα,νεες εμφανισεις,νεα προπονητικα.


Ολα μας τα τμηματα εκμαθησης μπασκετ ειναι δωρεαν.


Υπερβολικη διαθεση,αισιοδοξια και αγαπη για το αθλημα μας κανει να βγαινουμε στη γυρα,να ενημερωνουμε οσους ενδιαφερονται,και να σας προσκαλουμε ολους οσους θελετε να δοκιμαστειτε και να μας δοκιμασετε μεσα απο τις πρπονησεις του παιδικου μας.

Στο σαιτ της ομαδας μας,υπαρχουν εικονες του γηπεδου,τηλεφωνα της διοικησης για ενημερωση των προπονησεων καθως και πολλες αλλες ενδιαφερουσες στειλες και πληροφοριες για εμας.


Ελατε να σας δειξουμε την αγαπη μας για το μπασκετ,να γινουμε ολοι μαζι καλυτεροι και να χαρουμε με τις νικες μας!!!
traxonas
QUOTE(sothrakhss13 @ Sep 21 2009, 15:25 ) *
Μια μικρη ανακοινωση απο πλευρας μου αλλα και της ομαδας που συμμετεχω τον λεοντα μοσχατου.

Φετος για πρωτη φορα δημιουργησαμε τμημα παιδικου το οποιο επειτα απο πολλες προσπαθειες γινεται ανταγωνιστικο.

Οι νεοι μας παιχτες εχουν διπλα τους εναν προπονητη-παιχτη του αντρικου,εναν πτυχειουχο γυμναστη των τεφα,γιατρο για την οποιαδποτε αδιαθεσια,οποιουδηποτε παιχτη μας,κλειστο γηπεδο μπασκετ,και για τις προπονησεις,αλλα και για τους αγωνες,γυμναστηριο το οποιο εχουμε ερθει σε συνεννοηση με τον δημο μας,και οι αθλητες μας(παιδικου),μπορουν να γυμναστουν ελευθερα,νεες εμφανισεις,νεα προπονητικα.


Ολα μας τα τμηματα εκμαθησης μπασκετ ειναι δωρεαν.


Υπερβολικη διαθεση,αισιοδοξια και αγαπη για το αθλημα μας κανει να βγαινουμε στη γυρα,να ενημερωνουμε οσους ενδιαφερονται,και να σας προσκαλουμε ολους οσους θελετε να δοκιμαστειτε και να μας δοκιμασετε μεσα απο τις πρπονησεις του παιδικου μας.

Στο σαιτ της ομαδας μας,υπαρχουν εικονες του γηπεδου,τηλεφωνα της διοικησης για ενημερωση των προπονησεων καθως και πολλες αλλες ενδιαφερουσες στειλες και πληροφοριες για εμας.


[b]Ελατε να σας δειξουμε την αγαπη μας για το μπασκετ,να γινουμε ολοι μαζι καλυτεροι και να χαρουμε με τις νικες μας!!![/b]

Ολα καλα και αγια αλλα οταν προσκαλεις κοσμο σβησε τουλαχιστον την υπογραφη απο κατω
''πρωτα τη βλεπεις...και μετα την νιωθεις'', τρομαζεις τον κοσμο!!
Πλακα κανω, sothraki, μην παρεξηγεις smiley.gif

Στα σοβαρα τωρα, ευχομαι καλη επιτυχια στο εργο σας, θελει υπομονη και επιμονη, στο λεω εκ πειρας.
Το οτι διαθετετε κλειστο,ακομη και για προπονησεις ειναι μεγαλη αβαντα.
Να προσπαθησετε να εχετε καλους, καταξιωμενους προπονητες με εκπαιδευτικο πνευμα.
sothrakhss13
Ειμαστε σε καλο δρομο.Πραγματικα οποιος θελει ας ερθει να γινει μελος του συλλογου μας.Ολοι εχουν βαλει τα δυνατα τους
traxonas
Απο ΕΣΚΑΝΑ, βγηκε η πρωτη αγωνιστικη των β' παιδικοεφηβικων.
Την αλλη Τριτη λοιπον
Τραχωνες - Αρμενικη παιδικο
Τραχωνες - ΑΟΝΑ εφηβικο

ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ
ΚΑΛΑΘΗΣ
QUOTE(traxonas @ Sep 21 2009, 19:16 ) *
Απο ΕΣΚΑΝΑ, βγηκε η πρωτη αγωνιστικη των β' παιδικοεφηβικων.
Την αλλη Τριτη λοιπον
Τραχωνες - Αρμενικη παιδικο
Τραχωνες - ΑΟΝΑ εφηβικο

ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ

Φίλε τράχωνα , μήπως γνωρίζεις το πρόγραμμα του Πανελευσινιακού σε παιδικό και εφηβικό? smiley.gif
traxonas
QUOTE(ΚΑΛΑΘΗΣ @ Sep 21 2009, 22:23 ) *
Φίλε τράχωνα , μήπως γνωρίζεις το πρόγραμμα του Πανελευσινιακού σε παιδικό και εφηβικό? smiley.gif

Δεν το γνωριζω,φιλε μου, μπορειτε ομως να το μαθετε μ'ενα τηλ. στην ΕΣΚΑΝΑ στο 4825982, αλλα
φανταζομαι θα ανακοινωθουν πολυ συντομα και στο σαιτ eskana.gr
sothrakhss13
μεχρι την παρασκευη θα εχουν γινει γνωστες ολες οι κληρωσεις με το προγραμμα ολων των ομιλων
whitewoolf
QUOTE(sothrakhss13 @ Sep 21 2009, 13:25 ) *
Μια μικρη ανακοινωση απο πλευρας μου αλλα και της ομαδας που συμμετεχω τον λεοντα μοσχατου.

Φετος για πρωτη φορα δημιουργησαμε τμημα παιδικου το οποιο επειτα απο πολλες προσπαθειες γινεται ανταγωνιστικο.

Οι νεοι μας παιχτες εχουν διπλα τους εναν προπονητη-παιχτη του αντρικου,εναν πτυχειουχο γυμναστη των τεφα,γιατρο για την οποιαδποτε αδιαθεσια,οποιουδηποτε παιχτη μας,κλειστο γηπεδο μπασκετ,και για τις προπονησεις,αλλα και για τους αγωνες,γυμναστηριο το οποιο εχουμε ερθει σε συνεννοηση με τον δημο μας,και οι αθλητες μας(παιδικου),μπορουν να γυμναστουν ελευθερα,νεες εμφανισεις,νεα προπονητικα.


Ολα μας τα τμηματα εκμαθησης μπασκετ ειναι δωρεαν.


Υπερβολικη διαθεση,αισιοδοξια και αγαπη για το αθλημα μας κανει να βγαινουμε στη γυρα,να ενημερωνουμε οσους ενδιαφερονται,και να σας προσκαλουμε ολους οσους θελετε να δοκιμαστειτε και να μας δοκιμασετε μεσα απο τις πρπονησεις του παιδικου μας.

Στο σαιτ της ομαδας μας,υπαρχουν εικονες του γηπεδου,τηλεφωνα της διοικησης για ενημερωση των προπονησεων καθως και πολλες αλλες ενδιαφερουσες στειλες και πληροφοριες για εμας.


Ελατε να σας δειξουμε την αγαπη μας για το μπασκετ,να γινουμε ολοι μαζι καλυτεροι και να χαρουμε με τις νικες μας!!!


Καλη επιτυχια στην προσπαθεια σας και μιας και το ανεφερες μια μικρη ενημερωση που φανταζομε θα ειναι γνωστη.
Βασει νομου ολα τα τμηματα που συμμετεχουν σε πρωταθλημα ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ. Τα σωματεια εαν εισπρατουν συνδρομη ειναι παρανομο. Δεν αναφερωμε και δεν υποννοω κατι για την ομαδα σας. Γενικο ειναι το θεμα γιατι καποια σωματεια το ξεχνουν ή δεν φανταζοντε οτι καποιος γνωριζει.
sothrakhss13
Η προσπαθεια μας κατα το συνολο της ειναι δωρεαν οσον αφορα και τις ακαδημιες και ολο το συνολο των τμηματων αν δεν κατανοηθει
ΚΑΛΑΘΗΣ
QUOTE(traxonas @ Sep 22 2009, 09:58 ) *
Δεν το γνωριζω,φιλε μου, μπορειτε ομως να το μαθετε μ'ενα τηλ. στην ΕΣΚΑΝΑ στο 4825982, αλλα
φανταζομαι θα ανακοινωθουν πολυ συντομα και στο σαιτ eskana.gr

Ευχαριστω!! icon_wave.gif
Captain Kouk
Δεν μπορώ να καταλάβω πως αλλάζουν οι ομιλοι μετά την κλήρωση. Άραγε μπορούμε να αλλάξουμε και εμεις όμιλο τώρα που είδαμε ποιος ειναι που. Ελπίζω ο ομιλος που έμεινε με ληψες ομάδες να μην πουν οτι περνάει ενας και απο αλλους τρεις. Πάντως συμβαίνουν περίεργα πράγματα. Οι ομιλοι που υπάρχουν αναρτημένοι εχουν αλλάξει. 68.gif
sothrakhss13
Καλημερα σ'ολους.
Οπως σας εκανα γνωστο η ομαδα μου εδω και λιγο καιρο εχει κανει προσπαθειες για τον σχηματισμο ενος τμηματος παιδικου ουτως ωστε να δωσουμε βαση στην δημιουργια νεων δικων μας παιχτων,λλα και στην υπαρξη παιδικου ωστε να μην χαθουν οι 2 βαθμοι απο το αντρικο που εδω και3 χρονια χανονται.
Ο σκοπος της υποχρεωτικης παρουσιας ακαδημιων ειναι να αποδεικνυει οτι μια ομαδα ειναι υγιεις,και οτι βασιζεται στα δικα της παιδια αγαπωντας το αθλημα.

Με τα πολλα λοιπον μαζεψαμε τους μικρους μας εδω και 10 μερες,και γινεται προσπαθεια να συλλεχθουν τα εγγραφα τους για να βγουν δελτια.
Αυτο που ζητηθηκε απο το σωματειο μας απο καποιοον συντονιστη προγραμμματος της εσκανα,με το ονομα κοσ Σακης,ηταν να αναβαλουμε την πρωτη αγωνιστικη,η να μας δωθει ρεπο,ουτως ωστε να εχουμε ενα πιο γερο συνολο μετα απο αλλες 3-4 προπονησεις,αλλα και να εχουμε συγκεντρωσει τα δελτια.

Η επιβραβευση λοιπον της προσπαθειας μας αυτης ειχε εναν κο Σακη μαινομενο να επιτηθεται στην γενικη γραμματεα της ομαδας μας και να της κανει υποδειξεις για το μπασκετικο ηθος και τις αρχες,οταν αυτη με τη διοικηση εχουν επενδυσει στο σωματειο ενα αξιοσεβαστο ποσο για γ εσκανα και παιδικο,ενω ο εταιρος μιλα απο θεση ισχυος,η οποια παντα και απο παντου,εχει να λαμβανει.

Τα οποια σχολεια δικα σας.

Περιμεναμε μια καλυτερη αντιμετοπιση απο ατομα που λενε οτι αγαπουν το μπασκετ.Ισως να χαρουν οταν δουν τα μικρα μας ενθουσιασμενα και απροπονητα να χανουν 40-50 ποντους στον πρωτο αγωνα!
Κριμα για τις καρεκλες που καθονται πανω τους λαθος...ατομα

Καλο πρωταθλημα σ'ολους τους νεαρους αθλητες.Να ναι ολοι γεροι και να χαρουν το αθλημα που εμεις χρονια τωρα στηριζουμε και απολαμβανουμε!!!
whitewoolf
QUOTE(sothrakhss13 @ Sep 25 2009, 10:14 ) *
Καλημερα σ'ολους.
Οπως σας εκανα γνωστο η ομαδα μου εδω και λιγο καιρο εχει κανει προσπαθειες για τον σχηματισμο ενος τμηματος παιδικου ουτως ωστε να δωσουμε βαση στην δημιουργια νεων δικων μας παιχτων,λλα και στην υπαρξη παιδικου ωστε να μην χαθουν οι 2 βαθμοι απο το αντρικο που εδω και3 χρονια χανονται.
Ο σκοπος της υποχρεωτικης παρουσιας ακαδημιων ειναι να αποδεικνυει οτι μια ομαδα ειναι υγιεις,και οτι βασιζεται στα δικα της παιδια αγαπωντας το αθλημα.

Με τα πολλα λοιπον μαζεψαμε τους μικρους μας εδω και 10 μερες,και γινεται προσπαθεια να συλλεχθουν τα εγγραφα τους για να βγουν δελτια.
Αυτο που ζητηθηκε απο το σωματειο μας απο καποιοον συντονιστη προγραμμματος της εσκανα,με το ονομα κοσ Σακης,ηταν να αναβαλουμε την πρωτη αγωνιστικη,η να μας δωθει ρεπο,ουτως ωστε να εχουμε ενα πιο γερο συνολο μετα απο αλλες 3-4 προπονησεις,αλλα και να εχουμε συγκεντρωσει τα δελτια.

Η επιβραβευση λοιπον της προσπαθειας μας αυτης ειχε εναν κο Σακη μαινομενο να επιτηθεται στην γενικη γραμματεα της ομαδας μας και να της κανει υποδειξεις για το μπασκετικο ηθος και τις αρχες,οταν αυτη με τη διοικηση εχουν επενδυσει στο σωματειο ενα αξιοσεβαστο ποσο για γ εσκανα και παιδικο,ενω ο εταιρος μιλα απο θεση ισχυος,η οποια παντα και απο παντου,εχει να λαμβανει.

Τα οποια σχολεια δικα σας.

Περιμεναμε μια καλυτερη αντιμετοπιση απο ατομα που λενε οτι αγαπουν το μπασκετ.Ισως να χαρουν οταν δουν τα μικρα μας ενθουσιασμενα και απροπονητα να χανουν 40-50 ποντους στον πρωτο αγωνα!
Κριμα για τις καρεκλες που καθονται πανω τους λαθος...ατομα

Καλο πρωταθλημα σ'ολους τους νεαρους αθλητες.Να ναι ολοι γεροι και να χαρουν το αθλημα που εμεις χρονια τωρα στηριζουμε και απολαμβανουμε!!!


Ο κος Σακης τα εκανε αυτα;;;;;χαχαχαχα.Ελεος. Ας μαθει πρωτα τα περι αθληματος και τα ξαναλεμε.
Ο ανθρωπος ειναι οιδημωνπερι του αθληματος.

Για ρωτησε τον γιατι δεν απαντανε στο ερωτημα μου περι του ΧΩΡΟΥ Κοψαχειλα;;;;;;;;
kobe81
τωρα θα τον μαθετε ρε παιδια?απο τα μεγαλυτερα προβληματα της εσκανα.
sothrakhss13
και μαζι του βρεθηκαν κ αλλοι υποστηρικτες απο την ομσπονδια!
Μιλαμε για πραγματικο παραληρημα.Οι ανθρωποι ενδιαφερονται για το αθλημα μονο στα χαρτια.Η προσπαθεια μας δεν εχει κανενα υποστηρικτη.Αγαπανε ολοι την ομαδα μας οταν τα παει καλα,και νοιαζονται για το μπασκετ μονο οταν μπορει να προωθηθει το οποιοδηποτε συμφερον.
Πραγματικα κριμα γιατι τετοιοι παραγοντες χαλανε το αθλημα και την ιδεα αυτου.
Και πιο πολυ κριμα για τα πιτσιρικια μας που με τοσο ενθουσιασμο μαζευτηκαν στο γηπεδο για να χαρουν το μπασκετακι.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.