Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Video Games
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τεχνολογία και www
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
kolossos
Όσο καιρό είμαι στο φόρουμ δεν θυμάμαι να είχε ανοίξει κάτι αντίστοιχο, ένα τόπικ για όσους ασχολούνται με κάθε είδους παιχνίδια. Γράψτε εμπειρίες, απόψεις, απορίες και ότι άλλο σας κατέβει σχετικό με τον χώρο. Για να δούμε πόσοι είμαστε.
Εγώ αυτή την στιγμή ασχολούμαι με 3 παιχνιδάκια στο 360 (pro 6, nba 2k7, gears of war) από τα οποία είμαι πλήρως ικανοποιημένος. Θα ήθελα πολύ να έπερνα ακόμα το project gotham 3 kai to top spin 2 αλλά δυστυχώς μετά δεν θα είχα αρκετό χρόνο να ασχοληθώ με το καθένα. Επίσης να πω ότι παίζω και στο xbox live οπότε αν υπάρχει και άλλος δικτυομένος εδώ μέσα μπορούμε να κανονίσουμε κανένα παιχνιδάκι.
Γενικότερα θεωρώ κορυφαίες σειρές του είδους τις παράκατω: Zelda, Resident Evil, Shenmue (ζω με το όνειρο ότι κάποια μέρα θα κυκλοφορήσει και το 3ο μέρος της σειράς, όσοι έχουν παίξει καταλαβαίνουν), Syberia ( Έπος... έτσι απλά), Broken sword (έχουν βγει 4 παιχνίδια αλλά πλέον δυστυχώς έχουν αρχίσει να επαναλαμβάνονται επικίνδυνα). Επίσης τεράστια ιστορία και τα championship manager kai pro evolution.
Τα video games δεν είναι μόνο για παιδιά και αποβλακωμένους...
Pierce
ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ!! γιατι αργησες τοσο καιρο να ανοιξεις το τοπικ??? tongue.gif λοιπον εχω πορωση με το ps2 εχω απειρα παιχνιδια . ενα απο τα αγαπημενα μου ειναι το μαφια το οποιο το εχω 3 χρονια αλλα δεν μπορω να περασω την προτελευταια πιστα εδω και 2 χρονια.... θα ηθελα να παρω στο scarface ) το οποιο πρεπει να ειναι απιστευτο!! επισης ειμαι μανιακος του φουτμπολ μανατζερ και φυσικα ολων των ΝΒΑ( κανα δυο μου εχουν ξεφυγει) .επισης κορυφη ειναι το γκραν τουρισμο και ειναι κριμα που εσεις του xbox δεν εχετε τη δυνατοτητα να το παιξετε .επισης οπως ειπες το προ εβο ειναι καταπληκτικο ματσακι και ειναι ιδανικο για παρεα. ειχαμε μαζευτει 4 μαντραχαλοι και παιζαμε απο τις 8 το βραδυ μεχρι τις 5 το πρωι. ειναι τεραστια η πλακα γιατι εκτος απο τον αντιπαλο βριζεις και τον συμπεκτη!.Τελος μαζευω λεφτα για το ps3 γιατι ειναι πολλα τα λεφτα αρη...(600€) και ο μαρτης ειναι κοντα. biggrin.gif
sihainas
Εγώ μέσα στις επόμενες μέρες θα παραγγείλω το 360 μου... το έχει στο play.com 404€ (την premium έκδοση) με 2 ασύρματα χειρηστήρια και το Project Gotham...

Τώρα έχω εδώ και κάτι χρόνια ps2 το οποίο πολύ σπάνια το χρησιμοποιώ οπότε με βλέπω να το πουλάω για να μειώσω λίγο και το κόστος του xbox

Όσον αφορά στο pc... παίζω που και που football manager όχι όμως πολύ φανατικά, αντέθετα πόρωση είναι το pes 6 το οποίο είναι και ο κύριος λόγος που θα πάρω το xbox και όχι το ps3 (μιας και μέχρι τώρα είμουνα ψιλοκολλημένος με τα ps λόγω του pes ή iss pro όπως το πρωτομάθαμε. Επίσης παίζω λίγο Company of Heroes φοβερό παιχνίδι (τώρα τελευταία πάντως το έχω παρατήσει)... καμιά φορά μπορεί να παίξω και κανά παιχνιδάκι NBA Live αλλά όχι πολύ συχνά...
Pierce
QUOTE(sihainas @ Jan 4 2007, 11:33 AM) *
Εγώ μέσα στις επόμενες μέρες θα παραγγείλω το 360 μου... το έχει στο play.com 404€ (την premium έκδοση) με 2 ασύρματα χειρηστήρια και το Project Gotham...

Τώρα έχω εδώ και κάτι χρόνια ps2 το οποίο πολύ σπάνια το χρησιμοποιώ οπότε με βλέπω να το πουλάω για να μειώσω λίγο και το κόστος του xbox

μην νομιζεις οτι θα πιασεις και πολλα ...


QUOTE(sihainas @ Jan 4 2007, 11:33 AM) *
αντέθετα πόρωση είναι το pes 6 το οποίο είναι και ο κύριος λόγος που θα πάρω το xbox και όχι το ps3

δηλαδη αν καταλαβα καλα στο ps3 δεν θα εχει pes 6 για αυτο προτιμας το xbox?
sihainas
QUOTE(pierce21 @ Jan 4 2007, 11:46 AM) *
μην νομιζεις οτι θα πιασεις και πολλα ...
δηλαδη αν καταλαβα καλα στο ps3 δεν θα εχει pes 6 για αυτο προτιμας το xbox?



Το ξέρω ότι δεν θα πιάσει πολλά... αλλά ούτως ή άλλως...δεν το χρησιμοποιώ τώρα...αν πάρω και xbox...

Όσο για το pes δεν ξέρω αν θα βγει αλλά και να βγει το ps3 είναι υπερβολικά ακριβό (όχι ότι το xbox δεν είναι αλλά το ps3 το παρακάνει...άσε που αργεί ακόμα tongue.gif)
Pierce
το καλο πραγμα αργει να γινει και τα τζαπονια ειμαι σιγουρος οτι θα φτιαξουν καλο πραγμα καλυτερο απο το xbox . τωρα τα λεφτα οντως ειναι αρκετα.... μαλλον και εγω ετσι πως το βλεπω το καλοκαιρι θα το παρω
liolias
Εγω επειδη το pc μου ειναι παλιο........αρχαιο θα ελεγα.... το μονο παιχνιδι που παιζω τωρα ειναι το football manager 2007. Το pro το 6 το εχω δει και αυτο και ειναι φοβερο. Τωρα ομως ειμαι σε μεγαλο διλημμα... Εχω μαζεψει αρκετα λεφτα και ειμαι αναμεσα σε ps3 και νεο pc.. αα και φυσικα πιστευω οτι συμφωνειτε ολοι μαζι μου.. ΠΟΙΟ Fifa?? Pro και τα μυαλα στα καγκελα!!!!
kolossos
QUOTE
Εγώ μέσα στις επόμενες μέρες θα παραγγείλω το 360 μου... το έχει στο play.com 404€ (την premium έκδοση) με 2 ασύρματα χειρηστήρια και το Project Gotham...


Aν έχεις και dsl ψάξτο και για xbox live. Η συνδρομή είναι περίπου 60 ευρώ το χρόνο αλλά πραγματικά αξίζει τον κόπο. Εγώ πριν 2,5 χρόνια στο xbox είχα φάει βράδια ατέλειωτα παίζοντας pgr2 sto xbox live biggrin.gif
dizzy_fingers
Εγώ αναρωτιέμαι το Nintendo Wii τί ψάρια θα πιάσει 39.gif...
Pierce
δεν νομιζω και πολλα...
δεν μπορει να χτυπησει σε τιτλους παιχνιδιων τα αλλα δυο οσο καλη κονσολα και να ειναι.
προσωπικα ειμαι συναισθηματικα συνδεδεμενος με την Nintendo! ειχα την πρωτη κονσολα που εβγαλε wub.gif
αλλα και εκεινη την κουμουτσα το game boy!Αχ! πηγα 15-16 χρονια πισω τωρα
sihainas
QUOTE(kolossos @ Jan 4 2007, 01:54 PM) *
Aν έχεις και dsl ψάξτο και για xbox live. Η συνδρομή είναι περίπου 60 ευρώ το χρόνο αλλά πραγματικά αξίζει τον κόπο. Εγώ πριν 2,5 χρόνια στο xbox είχα φάει βράδια ατέλειωτα παίζοντας pgr2 sto xbox live biggrin.gif



είναι ήδη μέσα στις προτεραιότητές μου tongue.gif
dizzy_fingers
Νομίζω πως όλοι της γενιάς μας λίγο πολύ είμαστε δεμένοι είτε με τη Nintendo είτε με τη SEGA...καθώς με αυτά μεγαλώσαμε.

Απίστευτες εποχές. Εποχές που αν θυμηθείς δεν έδιναν τόσο βάση στα τεχνικά χαρακτηριστικά όσο στην πρωτοτυπία και το βαθμό διασκέδασης.

Τα τελευταία χρόνια αυτό δεν ισχύει και βλέπεις τη μία εταιρεία να συναγωνίζεται την άλλη στο πόσο ισχυρότερη κάρτα γραφικών θα έχει και ....στο ποιός θα κλείσει αποκλειστικά το PES tongue.gif.
Πραγματικά, νέου είδους τίτλοι δεν έχουν υπάρξει εδώ και πολλά χρόνια και πώς να υπάρξουν αφού οι ιδέες έχουν πέσει και κορεστεί εδώ και πολύ καιρό...

Γι'αυτό θεωρώ ευφυέστατη την ιδέα των ανθρώπων της Nintendo αντί να δημιουργήσουν νέο είδος παιχνιδιών, να δημιουργήσουν νέο τρόπο παιξίματος (διάβασμα κίνησης χεριού κλπ).

Ασφαλώς όλα κρίνονται από τα νούμερα πωλήσεων οπότε μέχρι να κυκλοφορήσει και το PS3 για κάμποσο καιρό δε θα μπορούμε να λέμε για σταθερά μερίδια της αγοράς.

Αλλά πιστεύω πως ο κόσμος έχει μπουχτίσει από τις πανάκριβες κονσόλες με τις τιτάνιες τεχνικές επιδόσεις, που όμως οδηγούν σε (σαφώς)καλύτερα γραφικά αλλά όχι σε καινούρια wink.gif.
Εγώ έχω μπουχτίσει...
sihainas
Σαν ιδέα το Wii είναι τέλειο... το θέμα είναι το αν θα το υποστηρίξουν κατάλληλα... (και τα τελευταία χρόνια η nitendo το 'χει χάσει το παιχνίδι)
dizzy_fingers
Έχει ρίξει όλο της το βάρος σε αυτήν την κονσόλα αν έχεις παρατηρήσει.

Μη βλέπεις εδώ που οι μουρόχαυλοι δε διαφημίζουν τίποτα (τί λέω τώρα, εδώ στην εποχή των "φρουτάκιων" πήγαν να τα απαγορέψουν).

Στο εξωτερικό έχει πέσει τρελή διαφήμιση.
Η Nintendo περιμένει πολλά πράγματα από το Wii και έχει ρίξει πολλά λεφτά πάνω του.
NBAer
QUOTE(sihainas @ Jan 4 2007, 11:33 AM) *
Aντέθετα πόρωση είναι το pes 6 το οποίο είναι και ο κύριος λόγος που θα πάρω το xbox και όχι το ps3 (μιας και μέχρι τώρα είμουνα ψιλοκολλημένος με τα ps λόγω του pes ή iss pro όπως το πρωτομάθαμε.


Δεν καταλαβαινω.... sad.gif

Αφου εχεις PS2 γιατι δεν παιρνεις το PES 6 για PS2?
Επισης: αφου εχεις PC γιατι δεν παιρνεις το PES 6 για PC(θα σου βγει και φθηνοτερο απο XBOX & PS2)?

Επισης: Αν θελεις οπωσδηποτε να αγορασεις καινουρια παιχνιδομηχανη, γιατι προτιμας το Xbox απο το PS3?
Επισης: Γιατι λες οτι ο κυριος λογος που θα παρεις Xbox ειναι το PES6? Ξερεις τιποτα σχετικο με το αν το PΕS6 στο Xbox θα ειναι διαφορετικο και ανωτερο απο αυτο για PC ή PS2/3 ?
Εγω απο τα λιγα που γνωριζω ειχα διαβασει οτι το PES6 για Χbox ειναι ελαφρως κατωτερο απο αυτο για PC και PS2, λογω μιας ελλειψης που εχει αν και δεν θυμαμαι περισσοτερα....
jois21
QUOTE(sihainas @ Jan 4 2007, 11:48 AM) *
Το ξέρω ότι δεν θα πιάσει πολλά... αλλά ούτως ή άλλως...δεν το χρησιμοποιώ τώρα...αν πάρω και xbox...

Όσο για το pes δεν ξέρω αν θα βγει αλλά και να βγει το ps3 είναι υπερβολικά ακριβό (όχι ότι το xbox δεν είναι αλλά το ps3 το παρακάνει...άσε που αργεί ακόμα tongue.gif)

Δε θα πιασει;
Ηδη πουλαει πολυ καλα, πολυ καλυτερα απο PS3.

(Το PS3 εχει βγει...)

QUOTE
Έχει ρίξει όλο της το βάρος σε αυτήν την κονσόλα αν έχεις παρατηρήσει.

Μη βλέπεις εδώ που οι μουρόχαυλοι δε διαφημίζουν τίποτα (τί λέω τώρα, εδώ στην εποχή των "φρουτάκιων" πήγαν να τα απαγορέψουν).

Στο εξωτερικό έχει πέσει τρελή διαφήμιση.
Η Nintendo περιμένει πολλά πράγματα από το Wii και έχει ρίξει πολλά λεφτά πάνω του.

Λαθος, το βαρος το ριχνει και το εριχνε παντα στις φορητες κονσολες (DS, Lite Κτλ)
Στο wii εχει επενδυσει λιγοτερα.
sihainas
QUOTE(NBAer @ Jan 4 2007, 05:59 PM) *
Δεν καταλαβαινω.... sad.gif

Αφου εχεις PS2 γιατι δεν παιρνεις το PES 6 για PS2?
Επισης: αφου εχεις PC γιατι δεν παιρνεις το PES 6 για PC(θα σου βγει και φθηνοτερο απο XBOX & PS2)?

Επισης: Αν θελεις οπωσδηποτε να αγορασεις καινουρια παιχνιδομηχανη, γιατι προτιμας το Xbox απο το PS3?
Επισης: Γιατι λες οτι ο κυριος λογος που θα παρεις Xbox ειναι το PES6? Ξερεις τιποτα σχετικο με το αν το PΕS6 στο Xbox θα ειναι διαφορετικο και ανωτερο απο αυτο για PC ή PS2/3 ?
Εγω απο τα λιγα που γνωριζω ειχα διαβασει οτι το PES6 για Χbox ειναι ελαφρως κατωτερο απο αυτο για PC και PS2, λογω μιας ελλειψης που εχει αν και δεν θυμαμαι περισσοτερα....


Το έχω ήδη στο pc... tongue.gif αλλά μάλλον δεν εκφράστηκα σωστά... ήθελα να πω ότι θα αφού βγαίνει και για το xbox το pes 6 (ενώ μέχρι πριν μερικά χρόνια ήταν μόνο για ps...) θα προτιμίσω το xbox επίσης δεν θα πάρω ps3 γιατί είναι πανάκριβο...

QUOTE(jois21 @ Jan 4 2007, 06:10 PM) *
Δε θα πιασει;
Ηδη πουλαει πολυ καλα, πολυ καλυτερα απο PS3.

(Το PS3 εχει βγει...)
Λαθος, το βαρος το ριχνει και το εριχνε παντα στις φορητες κονσολες (DS, Lite Κτλ)
Στο wii εχει επενδυσει λιγοτερα.


κάνε τον κόπο να διαβάσεις και τα πιο πάνω ποστ tongue.gif
dizzy_fingers
QUOTE(jois21 @ Jan 4 2007, 04:10 PM) *
Λαθος, το βαρος το ριχνει και το εριχνε παντα στις φορητες κονσολες (DS, Lite Κτλ)
Στο wii εχει επενδυσει λιγοτερα.

Αυτά τα δεδομένα ίσχυαν πριν το λανσάρισμα του Wii.
Τώρα άλλαξαν τα πράγματα.
Δε μπορούν κιόλας να κάνουν αλλιώς...αν θέλουν να ξαναμπούν στην αγορά, αυτό δε θα το πετύχουν με τις 25 διαφορετικές εκδόσεις του gameboy advance, θέλουν μία σταθερή επιτραπέζια κονσόλα για να τους βάλει στο παιχνίδι.

Επίσης, να αναφέρω πως ζήτησα από τον αδερφό μου να κοιτάξει στη Βιέννη όπου μένει, μήπως βρει κανένα και μου είπε πως έχουν πουληθεί όλα.

Damn, μέχρι και σχετικό επεισόδιο στο south park έκαναν πριν μερικές εβδομάδες laugh.gif.
jjc
Και γω εχω κολημμα με την nintendo

Δεν μπορεσα ποτε να αγορασω κονσολα αλλης εταιριας...
..δεν ξερω γιατι
kolossos
Για την nintendo το DS ήταν αυτό που την κράτησε στη ζωή. To gamecube (του οποίου είμαι κάτοχος και είχα μείνει αρκετά ικανοποιημένος) είχε πολλές δυνατότητες -περισσότερες από το ps2- δεν αξιοποιήθηκε σωστά. Τώρα πια η νιντυ έχει δλωσει μεγάλο βάρος στο wii με μια σημαντική διαφορά όμως από το παρελθόν. Κάνει την προσπάθεια να προσεγγίσει άτομα που δεν έχουν καμία σχέση με τα video games. To ξεκίνημα ήταν εντυπωσιακό καθώς στο εξωτερικό είχαμε μέχρι και φαινόμενα μαύρης αγοράς. Γνωστός μου από Γερμανία αγόρασε 3 κονσόλες και έβγαλε κέρδος περίπου 200 ευρώ πουλώντας. Πάντως από όσα έχω ακούσει, αν εξαιρέσουμε το Zelda το οποίο είναι κορυφαίο, δεν υπάρχουν άλλα αξιόλογα παιχνίδια προς το παρόν. Dizzy αν ενδιαφέρεσαι να αγοράσεις στην Αθήνα υπάρχουν σε αφθονία, έτσι και αλλιώς δεν νομίζω να βρεις φθηνότερη τιμή από τα 250 που είναι και η επίσιμη.
dizzy_fingers
Το ξέρω ότι η τιμή είναι παγκοσμίως η ίδια.
Απλά, στην Αθήνα θα πλήρωνα εγώ...ενώ στη Βιέννη ο αδερφός μου 19.gif!
kolossos
QUOTE(dizzy_fingers @ Jan 4 2007, 09:52 PM) *
Το ξέρω ότι η τιμή είναι παγκοσμίως η ίδια.
Απλά, στην Αθήνα θα πλήρωνα εγώ...ενώ στη Βιέννη ο αδερφός μου 19.gif!


Eίσαι αποφασισμένος δηλαδή να το αγοράσεις ε; Οπότε στο επόμενο meeting βάζω εγώ 360 και 2k7 και εσύ wii... μας βλέπω να βάζουμε περιορισμό στον αριθμό των συμμετοχών tongue.gif
jjc
QUOTE(Arkadios @ Jan 7 2007, 07:59 PM) *
Μολις ανακαλυψα πως υπρχει patch που μετατρεπει το ΝΒΑ Live σε Euroleague Live. κ αν κρινω απο τα screenshots ειναι πολυ καλη δουλεια.


κανε λινκ!!!!!
sihainas
QUOTE(Arkadios @ Jan 7 2007, 09:59 PM) *
Μολις ανακαλυψα πως υπρχει patch που μετατρεπει το ΝΒΑ Live σε Euroleague Live. κ αν κρινω απο τα screenshots ειναι πολυ καλη δουλεια.



Για το 2007? Βγήκε?
Anaz
euroleague project
Δεν πρεπει να'χει βγει για το '07,δεν βρήκα τίποτα στο net.
dizzy_fingers
Αρκάδιε κάνε ένα search στο φόρουμ για τόπικ περί NBA Live.
Θα βρείς ενδιαφέρουσες πληροφορίες.

Αν δεν τα καταφέρεις, στείλε κι ένα πμ στον Olorin που είναι στην ομάδα που φτιάχνει τα patch, να σου πει περισσότερες πληροφορίες για το πότε θα βγει το φετινό.
Olorin
Άνοιξε τέτοιο topic και το πρόσεξα 5 μέρες μετά??? ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ!!!! 68.gif

Επειδή είναι πολλά αυτά που θέλω να σχολιάσω σχετικά με τα όσα ειπώθηκαν, θα επισημάνω απλώς λίγα πράγματα, δεδομένου ότι είμαι ο μόνος (θεωρητικά, τουλάχιστον) "άνθρωπος του χώρου"...

*Το ξέρω ότι θα ακουστεί λιγάκι βαρύ αυτό που θα πω, αλλά ΙΜΗΟ, το PS3 θα αποτελέσει τον θάνατο της Sony, τουλάχιστον σε ό,τι αφορά τα video games, αν και έμμεσα θα την επηρεάσει πολύ περισσότερο από όσο φαντάζεστε, αφού αν δεν επικρατήσει το Blue-Ray ως ο διάδοχος του DVD (το πιθανότερο από ό,τι δείχνουν τα πράγματα), η Sony πολύ δύσκολα θα παραμείνει ο κολοσσός των ηλεκτρονικών ειδών που ξέρουμε εδώ και δεκαετίες... Το κακό για όλους μας, είναι ότι βλέποντας η Sony ότι η (αναπάντεχη μέχρι πριν από λίγα χρόνια) απόλυτη καταστροφή πλησιάζει (προσέξτε, δεν αναφέρομαι ΜΟΝΟ στο κομμάτι των video games), έχει προβεί σε πλήθος πανικόβλητων ενεργειών που τελικά μόνο πιο κοντά στο χείλος του γκρεμού την φέρνουν...

*Εχμ... δεν ξέρω αν σας λέει κάτι, αλλά από τα περίπου 10 άτομα που έχουν δοκιμάσει το Wii στο σπίτι μου, οι 4 τους (εντελώς άσχετοι μεταξύ τους και μάλιστα ήρθαν σε διαφορετικές μέρες, οπότε δεν μπορεί να πει κανείς ότι επηρέασαν ο ένας τον άλλον) πήγαν και αγόρασαν Wii το επόμενο πρωί!!!! blink.gif Μάλιστα, οι 2 δεν είχαν ποτέ άλλη κονσόλα παρά μόνο PC (λάθος, ο ένας είχε Atari 2600 πριν από 15-20 χρόνια... tongue.gif ) και ένας άλλος δεν είχε καν ξανακούσει για το Wii πριν το δει δίπλα από την τηλεόρασή μου!!!

*Άσχετο, αλλά και από προσωπική άποψη και από όσα διάβασα και από όσους άλλους το έπαιξαν, το PES6 στο X360 είναι σχεδόν χειρότερο(!) από την έκδοση για PS2, PC κ.λπ., πράγμα λίγο-πολύ αναμενόμενο, αφού η Konami βιάστηκε να βγάλει τη σχετική έκδοση και περιορίστηκε σε... προχειρο-conversion.

*Δυστυχώς, δεν ξέρω τι γίνεται με το Euroleague Mod 07... Ο Delinquent που είναι ο μόνος άλλος Έλληνας στην ομάδα και τον είδα πριν μια βδομάδα, είναι φαντάρος στην Πάτρα, τους υπόλοιπους της ομάδας (Ισραηλινούς, Λιθουανούς, Βούλγαρους, Ισπανούς κ.λπ.), εδώ και 2-3 μήνες δεν τους πετυχαίνω ούτε καν στο MSN, ενώ εδώ και κανα 2μηνο έχει "πέσει" το forum του nbalive.org... sad.gif
Air Kef
Ετσι το Wii ε;;

Η τιμη του ποια ειναι σε Ελλαδα και εξωτερικο;
sihainas
Στο πλαίσιο το έχει 249,99
http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog...&product=907995

Ενώ στο play.com που συνήθως είναι πολύ φθινότερο το έχει 269,99 (αλλά έχει κάνει sold out ohmy.gif )
http://www.play.com/Games/Wii/CART/3-/1032...ct.html?cur=258
Keyser_Soze
QUOTE
Εχμ... δεν ξέρω αν σας λέει κάτι, αλλά από τα περίπου 10 άτομα που έχουν δοκιμάσει το Wii στο σπίτι μου, οι 4 τους (εντελώς άσχετοι μεταξύ τους και μάλιστα ήρθαν σε διαφορετικές μέρες, οπότε δεν μπορεί να πει κανείς ότι επηρέασαν ο ένας τον άλλον) πήγαν και αγόρασαν Wii το επόμενο πρωί!!!! blink.gif Μάλιστα, οι 2 δεν είχαν ποτέ άλλη κονσόλα παρά μόνο PC (λάθος, ο ένας είχε Atari 2600 πριν από 15-20 χρόνια... tongue.gif ) και ένας άλλος δεν είχε καν ξανακούσει για το Wii πριν το δει δίπλα από την τηλεόρασή μου!!!

Το wii όμως θα αντέξει στον συναγωνισμό με το xbox360 και το ps3 που θα βγει αργότερα; Δηλαδή από τις 3 παιχνιδομηχανές (xbox360, ps3 και wii) ποια προτείνεις ότι είναι η καλύτερη και θα έχει και τη μεγαλύτερη διάρκεια (σε παραγωγή παιχνιδιών); Μπορείς να κάνεις ένα συγκριτικό τεστ για να μάθουμε κι εμείς που δεν είμαστε τόσο μες στα πράγματα;
kolossos
QUOTE
Το wii όμως θα αντέξει στον συναγωνισμό με το xbox360 και το ps3 που θα βγει αργότερα; Δηλαδή από τις 3 παιχνιδομηχανές (xbox360, ps3 και wii) ποια προτείνεις ότι είναι η καλύτερη και θα έχει και τη μεγαλύτερη διάρκεια (σε παραγωγή παιχνιδιών); Μπορείς να κάνεις ένα συγκριτικό τεστ για να μάθουμε κι εμείς που δεν είμαστε τόσο μες στα πράγματα;


Σκοπός της nintendo δεν είναι να ανταγωνιστεί τα μηχανήματα της sony και της microsoft αντίστοιχα. Η ninty ουσιαστικά "παίζει" μόνη της σε μία καινούρια αγορά που προσπαθεί να δημιουργήσει. Αυτό γίνεται έτσι και αλλιώς αντιληπτό ότι έχει σχεδιαστεί ώστε να προσελκύει άτομα τα οποία δεν έχουν καμία σχέση με το άθλημα.
Olorin
Όταν μίλαγα για την κρίση πανικού που έχει πιάσει τη Sony, κάτι τέτοια σκηνικά είχα στο μυαλό μου...

Ίσως να διαβάσατε ορισμένοι πριν από λίγες μέρες, για την έκρηξη υπερηφάνειας της Sony (αλλά και ανακούφισης, αφού επιτέλους το PS3 θα αποκόμιζε κάποια θετικά σχόλια), για το τεχνολογικό ΕΜΜΥ που κέρδισε το νέο της χειριστήριο, το Six-Axis του PS3 και ταυτόχρονα την έκπληξη και απορία που προξένησε σε όλο τον κόσμο η απόφαση αυτή...

Τελικά, η Sony μάλλον βιάστηκε να στείλει τα δελτία τύπου και να αρχίσει να διαλαλεί παντού ότι κέρδισε το PS3 και το χειριστήριο του είναι τόσο πρωτοποριακά που κέρδισαν το ΕΜΜΥ, αφού λογάριαζε χωρίς τον ξενοδόχο... Βλέπετε, το βραβείο δεν το πήρε μόνη της, αλλά μαζί με τη... Nintendo!!!

Φυσικά όλοι θα θεωρείτε ότι παρέα στο Six-Axis θα κάνει το πραγματικά πρωτοποριακό Wii-mote... Αμ δε! Το βραβείο το μοιράστηκε η Sony με το... "D-pad", τον κλασικό σταυρό των χειριστηρίων το οποίο λανσάρισε η Nintendo με τα φορητά Game & Watch και αργότερα με το NES!!! Βλέπετε, το ΕΜΜΥ αναφερόταν στην προσφορά των εταιρειών στην εξέλιξη των χειριστηρίων καθόλη την ιστορία των video games και η Sony δεν το κέρδισε για το Six-Axis, αλλά για το παλιότερο Dual Shock του PS2!!!

Για άλλη μια φορά λοιπόν τους τελευταίους μήνες (αναπάντεχη πολύμηνη καθυστέρηση της ευρωπαϊκής κυκλοφορίας του PS3, αποκάλυψη "στημένων" fan sites για την προώθηση του PSP κ.α.), η εταιρεία που κυριάρχησε στις δυο προηγούμενες γενιές παιχνιδομηχανών έγινε ρεζίλι και ο κατήφορός της μοιάζει να μην έχει τέλος...

QUOTE(Keyser_Soze @ Jan 9 2007, 03:58 PM) *
Το wii όμως θα αντέξει στον συναγωνισμό με το xbox360 και το ps3 που θα βγει αργότερα; Δηλαδή από τις 3 παιχνιδομηχανές (xbox360, ps3 και wii) ποια προτείνεις ότι είναι η καλύτερη και θα έχει και τη μεγαλύτερη διάρκεια (σε παραγωγή παιχνιδιών); Μπορείς να κάνεις ένα συγκριτικό τεστ για να μάθουμε κι εμείς που δεν είμαστε τόσο μες στα πράγματα;


Όπως λέει κι ο kolossos πιο πάνω, ο σκοπός της Nintendo δεν ήταν να ανταγωνιστεί στα ίσα το Χ360 και το PS3 και για αυτό λίγο πολύ απέτυχε με το Gamecube στην προηγούμενη γενιά, ενώ μέχρι στιγμής τα σχόλια μόνο θετικά είναι για το Wii...

Από άποψη τεχνικών χαρακτηριστικών, δεν υπάρχει φυσικά καμία σύγκριση, αφού το Wii είναι θεωρητικά λίγο καλύτερο (άλλοι λένε για 2Χ, άλλοι για 5Χ ισχύ) από τις κονσόλες της τωρινής γενιάς (PS2, Xbox κ.λπ.), ενώ τα X360 και PS3 είναι αρκετά ισχυρότερα και σχεδόν ισάξια μεταξύ τους (σε άλλους τομείς υπερισχύει το ένα και σε άλλους το άλλο...).

Ωστόσο, το θέμα βέβαια δεν είναι το ποιο μηχάνημα έχει ελαφρώς ισχυρότερο επεξεργαστή κ.λπ. αλλά το πώς θα εκμεταλλευτούν τα χαρακτηριστικά αυτά οι προγραμματιστές... Άλλωστε, στην περασμένη γενιά, το PS2 ήταν το τεχνικά ασθενέστερο σε σχέση με τα Xbox και Gamecube, όμως κυρίως λόγω της απίστευτης βιβλιοθήκης τίτλων που διέθετε, κέρδισε την "6η αγωνιστική του κονσολικού πρωταθλήματος" με χαρακτηριστική άνεση...

Για το Wii, οι βασικές μου επιφυλάξεις πριν την κυκλοφορία του, ήταν το κατά πόσο θα υποστηριχθεί από 3rd party κατασκευαστές (Zelda, Mario, Metroid κ.λπ. είναι ίσως από τα θεϊκότερα franchises στην ιστορία των video games, όμως καμιά κονσόλα δεν επιβίωσε μόνο με 5-10 αριστουργήματα στο ενεργητικό της) και κατά πόσο θα αντέξει η καινοτομία της σε βάθος χρόνου, όταν δηλαδή θα έχει φύγει ο αρχικός ενθουσιασμός...

Η πρώτη αμφιβολία μου, από τώρα κιόλας πάει να διαλυθεί... Ήδη μέσα στον τελευταίο μήνα και από τη στιγμή που το Wii ξεπέρασε ακόμα και τις πιο αισιόδοξες προβλέψεις του... Miyamoto, τόσο από άποψης πωλήσεων όσο και αποδοχής από τα ΜΜΕ, ήταν πολλές οι εταιρείες ανάπτυξης και έκδοσης παιχνιδιών που άρχισαν να εκφράζονται με τα καλύτερα λόγια για το "πόσο πρωτοποριακό είναι", "πόσο εύκολο και φιλικό είναι στον προγραμματισμό" μπλα-μπλα... επειδή φυσικά μυρίστηκαν χρήμα και όχι για την ψυχή της μάνας τους...

Αυτό επηρεάζει και τη δεύτερη αμφιβολία μου, αφού ένα βασικό στοιχείο για την αντοχή μιας κονσόλας στον χρόνο είναι να διαθέτει πλούσιο οπλοστάσιο τίτλων, κάτι που από ό,τι φαίνεται θα το αποκτήσει σιγά-σιγά...

Λογικά, η πορεία του Wii προβλέπω πως θα είναι ανάλογη με αυτή που είχε το DS στον χώρο των φορητών παιχνιδομηχανών... Καμία σύγκριση τεχνολογικά από άποψη γραφικών, ήχου κ.λπ. με το PSP, βασίστηκε όμως στην πρωτοτυπία (κυρίως στο θέμα του χειρισμού) και την παρουσίαση τίτλων που σε μαγνητίζουν για το gameplay και τη διασκέδαση που σου προσφέρουν και όχι "πετσοκομμένες" εκδόσεις "οικιακών" τίτλων... Πριν κυκλοφορήσουν τα δυο μηχανήματα, όλοι (συμπεριλαμβανομένου και εμού) έβαζαν τα γέλια στη σύγκριση των δυο μηχανημάτων και θεωρούσαν ότι το PSP θα είναι σαν "να κλέβει εκκλησία" (θυμάμαι συζήταγα με έναν συνάδελφο και είχε χρησιμοποιήσει για το DS την έκφραση "Πού πας ρε Καραμήτρο!!!") και σήμερα, περίπου 2 και κάτι χρόνια μετά, το DS είναι ουσιαστικά το απόλυτο gadget σε όλο τον πλανήτη, ενώ το PSP κατόρθωσε να "βγει δεύτερο σε μια κούρσα που έτρεχε μόνο του", θεωρήθηκε ως η μεγαλύτερη αποτυχία στην ιστορία της Sony (και εκτός video games) και ως η αρχή του τέλους για τον ιαπωνικό κολοσσό...

Αντίστοιχα, τον τελευταίο χρόνο οι εταιρείες που στράφηκαν αποκλειστικά στο DS αυξήθηκαν, τα διαθέσιμα παιχνίδια πολλαπλασιάστηκαν και η ποιότητά τους αυξήθηκε κατακόρυφα... Κάτι τέτοιο θεωρώ ότι θα συμβεί και με το Wii, ειδικά από τη στιγμή που όπως προανέφερα, όλο και περισσότερες εταιρείες κοιτάζουν με καλό μάτι την ανέλπιστη εμπορική επιτυχία του... Απλώς όπως συμβαίνει με κάθε κονσόλα, το launch το βρήκε με ελάχιστα παιχνίδια (στην Ελλάδα τουλάχιστον μέτρησα 16 την πρώτη εβδομάδα), κάτι που βέβαια είναι φυσιολογικό και αναμενόμενο, όπως και το ότι τα καλύτερα παιχνίδια ήταν της ίδιας της Nintendo, η οποία όπως ήταν λογικό είχε περισσότερο χρόνο να πειραματιστεί με τα development kits και τον χειρισμό του wii-mote, ενώ οι υπόλοιπες εταιρείες έκαναν ορισμένες προχειροδουλειές για να προλάβουν το launch (π.χ. το Red Steel και το Far Cry της UbiSoft)... Βέβαια, αυτό ήταν απόλυτα αναμενόμενο, αφού σε κάθε κονσόλα οι τίτλοι που βλέπουμε ακόμα και μερικούς μήνες μετά την κυκλοφορία της, είναι έτη φωτός μπροστά από τους launch titles, πόσο μάλλον σε μια κονσόλα με μη συμβατικό χειρισμό, που στην αρχή οι developers δεν θα ήξερα καν πως θα ήταν ή τι ακριβώς προβλήματα θα είχε κ.λπ.

Αυτό πάντως που μπορώ να σου εγγυηθώ, είναι πως ακόμα και από τη στιγμή που θα αγοράσεις το βασικό πακέτο (α, την αγορά δεύτερου χειριστηρίου την θεωρώ κάτι παραπάνω από επιβεβλημένη!!!), θα διασκεδάσεις περισσότερο από όσο έχεις διασκεδάσει ποτέ στη ζωή σου παίζοντας Wii-Sports με τους φίλους σου, αλλά και με άτομα που δεν θα πίστευες ποτέ (ούτε κι εκείνα) ότι υπήρχε έστω και μια περίπτωση στο εκατομμύριο να ασχοληθούν με video games... Πίστεψέ με, το χαμόγελό σου θα εκτείνεται από το ένα αυτί μέχρι το άλλο... smile.gif Φυσικά, αν θέλεις και λίγο single player υπάρχει πάντα και το Zelda, αλλά προσωπικά δεν το έχω αγοράσει ακόμα, γιατί θέλω να τελειώσω επιτέλους την άτιμη την πτυχιακή μου... (είναι και πάνω από 50 ώρες το άτιμο!!!)

Υ.Γ: Επίσης, για όσους δεν πτοούνται από τα 600€ που κοστίζει το PS3, σκεπτόμενοι ότι αργά ή γρήγορα θα ακολουθήσουν την πρακτική που είχαν στα PS2 και PSX όπου τα τσίπαραν και έπαιζαν...εχμ...νόμιμα αντίγραφα, να σας επισημάνω πως ακόμα κι αν "σπαστεί" σύντομα το μηχάνημα της Sony (κάτι που φυσικά κανείς δεν μπορεί να προβλέψει το πότε και αν θα γίνει...), αυτή τη στιγμή ένα Blue-Ray recorder κοστίζει 800€ και τα άγραφα δισκάκια γύρω στα 25-30€ έκαστο!!! (εντάξει, προφανώς οι τιμές θα πέσουν κατακόρυφα με τον χρόνο, αλλά και πάλι πόσο πιο χαμηλά να πάνε??? Άλλο να σου καεί ένα DVD του 0,5€ κι άλλο το BR των 30€...)
Keyser_Soze
Χίλια ευχαριστώ ρε Olorin. Να 'σαι καλά.
dizzy_fingers
Μου προέκυψε μία απορία.

Όταν αρχίσουν και κυκλοφορούν αθλητικοί τίτλοι για το Wii, πως θα λειτουργεί ο χειρισμός? 39.gif
Ειδικά στα μπασκετικά...υποθέτω πως επιτέλους η διαδικασία εκτέλεσης των ελεύθερων βολών θα γίνει ενδιαφέρουσα, αλλά στο παιχνίδι? (ασφαλώς υπάρχει η πιθανότητα να λειτουργεί κανονικά με D-pad και κουμπάκια χωρίς κινήσεις χεριού...αλλά τη βρίσκω πολύ συμβατική λύση για τα πατριωτάκια biggrin.gif)

Λέτε να αρχίσουμε να βλέπουμε τα πρώτα πετυχημένα fps (First Person Sports)? ohmy.gif
Pierce
αν σας πω οτι με τοσα που εχω ακουσει στο διαδικτυο μου εχει δημιουργηθει τεραστια απορια για το τι ειναι το Wii, τελος παντων. το πηρε ενας φιλος μου ο οποιος δεν ειχε καμια σχεση με κονσολες και τωρα δεν ξεκολαει. λεω να παω να παρω το Wii τελικα αρκετα συντομα μαλιστα και οταν ερθει το PS3 και περασουν καποιοι μηνες και πεσει η τιμη του βλεπουμε.οσον αφορα το τσιπαρισμα του PS2. δεν τολμησα ποτε να του βαλει τσιπ γιατι η πλειοψηφια των φιλων μου που το εκαναν σε λιγο καιρο η κονσολα τους τα ειχε κλαταρει...
σιγουρα φταιει αυτος που το εβαλε και δεν ισχυει στο συνολο των τσιπ,αλλα εγω δεν ηθελα να το διακινδυνευσω...

QUOTE(dizzy_fingers @ Jan 10 2007, 02:52 PM) *
Λέτε να αρχίσουμε να βλέπουμε τα πρώτα πετυχημένα fps (First Person Sports)? ohmy.gif

η καταστροφη του αθλητισμου! tongue.gif
dizzy_fingers
The day the Japs changed the world... laugh.gif
Pierce
δεν θα συγχωρεσω ποτε τη μανα μου που πηγε και εδωσε το NES μου!σνιφ κλαψ. Nintendo rocks.. 3 ζητω για το wii. btw olorin ευχαριστουμε για το ακρως ξεκαθαριστικο ποστ σου,μας ανοιξες τα ματια κατα καποιο τροπο smile.gif (τα δικα μου σιγουρα παντως...)
Keyser_Soze
Τα δικά μου ακόμα περισσότερο. Στον επόμενο μισθό μου θα το τσιμπίσω το Wiiάκι. Σε καμιά καμιά 20αριά μέρες δηλαδή.
kolossos
QUOTE
Υ.Γ: Επίσης, για όσους δεν πτοούνται από τα 600€ που κοστίζει το PS3, σκεπτόμενοι ότι αργά ή γρήγορα θα ακολουθήσουν την πρακτική που είχαν στα PS2 και PSX όπου τα τσίπαραν και έπαιζαν...εχμ...νόμιμα αντίγραφα, να σας επισημάνω πως ακόμα κι αν "σπαστεί" σύντομα το μηχάνημα της Sony (κάτι που φυσικά κανείς δεν μπορεί να προβλέψει το πότε και αν θα γίνει...), αυτή τη στιγμή ένα Blue-Ray recorder κοστίζει 800€ και τα άγραφα δισκάκια γύρω στα 25-30€ έκαστο!!! (εντάξει, προφανώς οι τιμές θα πέσουν κατακόρυφα με τον χρόνο, αλλά και πάλι πόσο πιο χαμηλά να πάνε??? Άλλο να σου καεί ένα DVD του 0,5€ κι άλλο το BR των 30€...)


Αυτό το πράγμα πάντα το λέμε. Τα ίδια για το ps2, τα ίδια για το dreamcast και πάει λέγοντας... Άμα υπάρχει ζήτηση, όλα σπάνε και σε μικρό διάστημα σχετικά.
Αυτό που δεν σχολίασες αρκετά και θα παίξει πολύ μεγάλο ρόλο στην "μάχη" είναι τα διαφορετικά μέσα αποθήκευσης που χρησιμοποιούν οι 2 κονσόλες δλδ τα HD DVD kai to Blue Ray. To γεγονός αυτό δίνει ακόμα μεγαλύτερη βαρύτητα στην αγορά των Vg αφού θα επηρεάσουν σε μεγάλο βαθμό το μέσο που θα επικρατήσει τελικά. Από τα λίγα που έχω ακούσει (τον τελευταίο 1,5 χρόνο έχω μείνει λίγο έξω από τα πράγματα) το HD και κατεπέκταση το 360 έχουν αποκτήσει ένα μικρό προβάδισμα...
Air Kef
Μπηκα τώρα στο σαιτ της μηχανης και ειδα καποια βιντεο με ανθρωπους να παιζουν διαφορα παιχνιδια.

Ειναι κατι τελειως διαφορερικο απο οσα εχουμε δει..Μαγεια..


Ανυπομωνω να παω στον Μανολη να το δοκιμασω! biggrin.gif


Ειχε κανει ενα ρεπορταζ ο ΑΝΤ1 πανω σε αυτο πριν τα χριστουγεννα επειδη ειχε πολλες πωλησεις.

Ειπε ο δημοσιογράφος οτι το μονο προβλημα ειναι ο ιμαντας που σπάει ευκολα και εχει τραυματισει πολλούς!Εκει που έπαιζε καποιος,του έσπαγε στην κινηση ο ιμαντας και επεφτε πανω σε καποιον και τον τραυματιζε.Κατι ακουσα για αποσυρση και επανακυκλοφορεια των χειρηστήριων..
Olorin
Κι εγώ την έχω αυτή την αγωνία για τα αθλητικά παιχνίδια στο Wii, αλλά ας μη λέμε μεγάλα λόγια, γιατί το Madden NFL της EA Sports έχει λάβει εξαιρετικά σχόλια από όλα τα ΜΜΕ και πολλοί λένε ότι αν και έχει κατώτερα γραφικά από την έκδοση του Χ360, ο χειρισμός του το αναγάγει σε πολύ αρτιότερη και διασκεδαστική εμπειρία...

Πλάκα-πλάκα, αν με ενδιέφερε έστω και λίγο παραπάνω το football θα το αγόραζα σίγουρα (είναι από τους 16 τίτλους που υπάρχουν και στην ελληνική αγορά)...

Θα ψάξω μήπως βρω κανένα trailer με τον χειρισμό του για να σας το δείξω...

Κατά τ'άλλα, το έστω και "περισσότερο-demo-παρά-παιχνίδι" Wii Sports, απέδειξε ότι ορισμένα αθλήματα ταιριάζουν απίστευτα στον χειρισμό του Wii και με λίγους πειραματισμούς και φαντασία από τους προγραμματιστές μπορεί να γίνουν θαύματα... Χαρακτηριστικό είναι ότι για τα 2 από τα 5 αθλήματα (τένις, γκολφ) ήδη έχουν ετοιμαστεί/ετοιμάζονται πλήρεις εμπορικοί τίτλοι από άλλες εταιρείες (Rafael Nadal's Tennis, Super Swing Golf, λογικά θα ακολουθήσει και το νέο Tiger Woods αργότερα...), τα άλλα 2 (μπέιζμπολ, πυγμαχία) το θεωρώ σχεδόν βέβαιο ότι θα δούμε υλοποίησή τους (ίσως και άμεσα από τα σχετικά franchises της EA Sports), ενώ για το τελευταίο (bowling), τουλάχιστον από άποψη χειρισμού, η υλοποίησή του είναι τόσο πλήρης, που πέρα από μεγαλύτερο εύρος επιλογών (π.χ. τουρνουά, Online παιχνίδι κ.λπ.), δεν νομίζω ότι θα'χε να προσφέρει κάτι παραπάνω ένα αποκλειστικό παιχνίδι...

Τέλος, έχουν επιβεβαιώσει τόσο η EA Sports όσο και η Konami ότι αναπτύσσουν η κάθεμιά το δικό της ποδοσφαιρικό παιχνίδι, αλλά για το πώς θα εκμεταλλεύεται τον χειρισμό του Wii μόνο ανεπιβεβαίωτες φήμες έχουν ακουστεί (π.χ. ένα ξένο site έγραψε πως θα συνοδεύεται από ένα λουράκι που θα δένει το Wii-mote στο πόδι!!! blink.gif )

Για μπάσκετ δεν έχω ακούσει ακόμα τίποτα, πέρα από μια πάλι ανεπιβεβαίωτη φήμη πως θα περιλαμβάνεται στα αθλήματα του υποτιθέμενου "Wii Sports 2" (μαζί με χόκεϊ, κολύμβηση, βόλεϊ κ.α.), αλλά μάλλον αποδεικνύεται fake... sad.gif

@kolossos, η αλήθεια είναι ότι ήθελα να σχολιάσω τον πόλεμο των αποθηκευτικών μέσων, αλλά μετά από μια ώρα που έκανα για να γράψω το post το ξέχασα... icon_drunk.gif

Όχι μόνο είναι σημαντικό αυτό που λες για το Blue ray vs HD-DVD, αλλά ουσιαστικά (και) πάνω σε αυτό στηρίζεται ο ισχυρισμός μου (και των περισσοτέρων εκπροσώπων του ειδικού τύπου) ότι ενδεχόμενη αποτυχία του PS3, θα αποτελέσει την (μικρότερη ή μεγαλύτερη) καταστροφή της Sony... Στην ουσία, θέλει να χρησιμοποιήσει ως "Δούρειο Ίππο" το PS3 για να προσπαθήσει να καθιερώσει το BR ως διάδοχο του απλού DVD, όμως αυτό είναι δίκοπο μαχαίρι, αφού αν δεν τα καταφέρει, θα "κάψει" το μοναδικό τομέα που μέχρι πριν λίγο καιρό κυριαρχούσε, αυτόν των οικιακών κονσολών, αφού από ό,τι έχω ακούσει και από περισσότερο γνώστες του χώρου των ηλεκτρονικών συσκευών και στους άλλους τομείς (οθόνες, στερεοφωνικά κ.λπ., μόνο η Bravia την σώζει λίγο...) περνάει κρίση...
dizzy_fingers
QUOTE
Θα ψάξω μήπως βρω κανένα trailer με τον χειρισμό του για να σας το δείξω...

Εδώ είσαι

Επίσης, αξίζει να δείτε και το review για το Red Steel, ειδικά το σημείο με τις ξιφομαχίες!
Pierce
δεν θυμαμαι γαμωτο που πηρε το ματι μου ενα αρθρακι για το wii. λεει ιδρωνε το χερι αρκετα και ειχε σαν αποτελεσμα να γλιστραει ο ιμαντας και να φευγει απο το χερι με αποτομες κινησεις και να φευγει καρφωτο για την τηλεοραση(!) για αυτο το λογο εγινε ανακληση σε 3,2 εκατομμύρια ιμάντες . στοιχεια δειχνουν οτι εγιναν 325.000 πωλήσεις μηχανημάτων μέσα σε 2 ημέρες (!!) και ως το τελος του χρονου πωληθηκαν πανω απο 4 εκατ συσκευες. η Nintendo εβγαλε ανακοινωση που ελεγε <<Κρατήστε το χειριστήριο σταθερά και αποφύγετε τις υπερβολικές κινήσεις στη διάρκεια του παιχνιδιού. Αν τα χέρια σας ιδρώσουν, σταματήστε και στεγνώστε τα» ώστε να μην γλιστρήσει>>
Olorin
dizzy_fingers, επειδή το τερμάτισα το "Red Steel", να επισημάνω πως είναι ένα μετριότατο FPS που σε κάθε άλλη πλατφόρμα θα πέρναγε απαρατήρητο, αλλά και μόνο ο χειρισμός του το κάνει συμπαθητικό...

Ωστόσο, αυτό είχα ως παράδειγμα ότι οι 3ες εταιρείες, βιάστηκαν να προλάβουν το launch και παρουσίασαν προχειροδουλειες...

@pierce21, συμπάσχω έστω και εν μέρει... Κατάφερα με νύχια και με δόντια να κρατήσω το NES από την καταδιωκτική μανία της μητέρας μου, αλλά δυστυχώς, δεν λειτουργεί πια... sad.gif

Παρόλα αυτά, για συναισθηματικούς καθαρά λόγους, έχω θέσει βέτο να μην καταλήξει σε καμία χωματερή και το έχω ακόμα στο κουτί/μνήμα του να αναπαύεται εις τους αιώνας των αιώνων, αμήν... sad.gif

Air Kef
, πίστεψέ με, παρόλο που έχω δει κι εγώ φωτο με ατυχήματα, θέλει τεράστια προσπάθεια να σπάσει το (προληπτικό) λουράκι και ακόμα μεγαλύτερη να φύγει μετά το χειριστήριο σε μάτι/τηλεόραση/βάζο/παράθυρο κ.λπ. και να το σπάσει...

Κάπως πιο πιθανό είναι σε παιχνίδια τύπου τένις, μποξ στο Wii Sports, να μην ελέγχεις τα χέρια σου και να χτυπήσεις τον διπλανό σου ή κάποιο αντικείμενο, ενώ όμως κρατάς το χειριστήριο... (ε, για την αγαρμποσύνη μας δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα... tongue.gif ) Το να φύγει, προσωπικά δεν έχω ακούσει να συμβαίνει σε κανένα γνωστό μου...

Α και pierce21, τα παραπάνω στα λέει ο άνθρωπος με τα πιο ιδρωμένα χέρια σε ολόκληρο τον κόσμο... Αφού λοιπόν πέρασε η κονσόλα το τεστ "Olorin wet-hands", δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας... tongue.gif
Keyser_Soze
Τελικά αποφάσισα να μη πάρω το Wii τώρα αλλά να περιμένω λίγο ακόμα (μέχρι το Πάσχα ας πούμε) γιατί πήγα στο www.gamespot.com και έβλεπα παιχνίδια και πρόσεξα ότι ενώ τα παιχνίδια που βγαίνουν αποκλειστικά για το Wii είναι γαμάτα (Wario Ware, Zelda, κτλ.), άλλα παιχνίδια που έχουν βγει και για άλλες κονσόλες δεν είναι τόσο καλά, όπως πχ το καινούριο Splinter Cell ή το Tony Hawk's (εξαιρείται το Madden). Και επειδή βλέπω ότι το Xbox360 έχει βγάλει μερικούς εξαιρετικούς τίτλους (Gears Of War, Oblivion, Warfighter, Rainbow Six, Call Of Duty 3, κτλ.) θα περιμένω να δω αν θα βγούν αργότερα μερικοί πραγματικά εξαιρετικοί τίτλοι για το Wii που θα κάνουν τη διαφορά.
Olorin
Σε αυτό δεν έχεις άδικο KS...

Πράγματι, τα περισσότερα ports από άλλες κονσόλες για το Wii, δείχνουν να είναι προχειροδουλειές, που εκμεταλλεύονται επιφανειακά και περισσότερο για λόγους εντυπωσιασμού και όχι ουσίας τις δυνατότητες χειρισμού του Wii, όμως αυτό οφείλεται σε μεγάλο βαθμό και στο ότι πρώτον βιάστηκαν οι εταιρείες για να προλάβουν το launch και δεύτερον επειδή οι 3rd party κατασκευαστές (οι εταιρείες πλην Nintendo δηλαδή) είχαν περιορισμένες εκδόσεις και απέκτησαν σχετικά καθυστερημένα τα development kits.

Υπάρχουν βέβαια κι εξαιρέσεις όπως το Madden που ανέφερες, ενώ και για το Call of Duty 3 έχουν ακουστεί καλά (με σημαντικότατο όμως μειονέκτημα την απουσία του multiplayer).

Από την άλλη, όπως σε κάθε άλλη κονσόλα, το launch χαρακτηρίζεται από περιορισμένο αριθμό τίτλων (όπως προείπα, αν δεν κάνω λάθος, αυτή η στιγμή στην Ελλάδα ο αριθμός των παιχνιδιών δεν πρέπει να ξεπερνά τα 20...)

Βέβαια, μπορείς να πεις ότι αυτό κάπως αντισταθμίζεται αφού έχει μια έτοιμη βιβλιοθήκη εκατοντάδων τίτλων ως κληρονομιά από το Gamecube (ναι, ίσως ξέχασα να το αναφέρω, αλλά το Wii υποστηρίζει τέλεια ΟΛΑ τα παιχνίδια του GC, αρκεί φυσικά να διαθέτεις το σχετικό χειριστήριο...), πολλά από τα παιχνίδια του οποίου τα είδα αυτές τις μέρες σε πολλά γνωστά καταστήματα σε προσφορές γύρω στα 9€!!!

Άποψή μου πάντως, είναι πως αν σου περισσεύουν γύρω στα 300€ (εντάξει καταλαβαίνεις πώς το εννοώ, σε κανέναν από εμάς δεν "περισσεύουν" τόσα λεφτά...) ακόμα και το βασικό πακέτο με το Wii Sports, θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο αν πάρεις και δεύτερο χειριστήριο, για αρκετό καιρό αν βασιστείς στο multiplayer και θα διασκεδάσεις όσο δεν είχες διασκεδάσει ποτέ ξανά παίζοντας video games. Αν μάλιστα πάρεις και το Zelda, τότε έχεις εγγυημένες και 50-60 ώρες single player εμπειρίας...

Από την άλλη, το Χ360 είναι ήδη στην αγορά πάνω από χρόνο κι έχει ήδη αποκτήσει μια μεγάλη ιδιαίτερα ελκυστική βιβλιοθήκη τίτλων, ενώ όπως είπαμε στον τεχνικό τομέα (γραφικά κ.λπ.) απέχει αρκετά από το Wii.

Οπότε όπως καταλαβαίνεις, η επιλογή είναι δύσκολη και εξαρτάται (και) από το τι ψάχνεις εσύ αυτή τη στιγμή από μια κονσόλα...
sihainas
Κι εγώ αποφάσισα τελικά να μην παραγγείλω το 360... Το ξανασκέφτηκα και κρίνοντας από το πόσο λίγο έπαιξα ps2 και γενικά επειδή ούτε στο pc παίζω πολύ...νομίζω ότι θα ήταν μάλλον "πεταμένα λεφτά"... στο μέλλον και άμα πέσει λίγο η τιμή του...ίσως να το ξανασκεφτω...
Pierce
η nintendo δηλωνει οτι και με την προσθηκη του wii(και σε συνδιασμο με την καλη πορεια του DS ) τα κερδη της θα ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΤΟΥΝ και οτι μετοχη θα αυξηθει μεχρι και 2.5% καθως σε ολο το κοσμο επικρατει η νοσος wiiτιδα tongue.gif
Air Kef
Σας ικετεύω..

Υπάρχει κάποιο πατς που ανανεώνει τα ρόστερ του ΝΒΑ Live 2003 όπως είναι σήμερα; ohmy.gif help.gif

Εχω ψάξει στο nbavg.org αλλα πέρα απο το ντραφτ του 2003 και βελτιώσεις στην εμφανιση των παικτών δν έχω βρει..


sad.gif
dizzy_fingers
ΝΒΑ JAM is BACK w00t.gif ! (niggaz afro.gif )
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.