Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Tennis
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Άλλα αθλήματα
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
Pierce
εγω ψηφιζω pistol pete (ναι εχει το ιδιο nick με τον maravich) δαγκωτο γιατι με αυτον μεγαλωσα και εμαθα το τενις και γενικα ειναι ο κορυφαιος απο πλευρας τιτλων . πιστευεται οτι θα τον φτασουν οι αλλοι εδω?
Keyser_Soze
Εγώ ψηφίζω Παγδατή γιατί...
ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΣ Ο ΚΥΠΡΙΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
mikri prasini ollandeza
Ναι δε λέω...(αν και η όλη κατάσταση με την Κύπρο μου την έσπασε λίγο...τώρα θυμήθηκαν οι Έλληνες πως η Κύπρος είναι Ελλάδα...τέσπαπ, τέσπαπ..)!!!

Αλλά εμένα μ΄αρέσει ο Ναδαλ...!!!
jokey
Roger ''The King", "FedEx", "Ninja" Federer.
Ο μεγαλύτερος αθλητής που σήκωσε ποτέ ρακέτα, όχι με δικά μου λεγόμενα μόνο βέβαια αλλά και των αντιπάλων του, και παλιών θρύλων του τέννις, με πάμπολλα ρεκόρ από τα 25 του χρόνια ήδη. Σε 2-3 χρόνια δε, θα φτάσει και τα 15 (όποιος κατάλβε, κατάλαβε). Κρίμα που στην Ελλάδα δεν ασχολείται κανένας με το άθλημα, χάνουν την ευκαιρία να δουν τον Πελέ του τέννις, ένας θρύλο που ακόμα παίζει, και θα παίζει για πολύ ακόμα να τον έχει καλά ο Θεός.
Συμπαθειες μου είναι και οι Σάφιν και Γκασκέ.
Ο Ναδάλ πολλές είναι οι φορές που με εκνευρίζει ένω αυτή τη περίοδο είναι και χώμα.

Πόσο χαίρομαι που βρίσκω κάποιους να ενδιαφέρονται για το τέννις w00t.gif
dizzy_fingers
Είναι ωραίο άθλημα το τένις.
Καμία σχέση με ότι το έχουν χαρακτηρίσει (soft, βαρετό, αριστοκρατικό, εύκολο...).
Όποτε βρίσκω την ευκαιρία (και το χρόνο βεβαίως...) βλέπω κανένα παιχνίδι στο supersport....από εκεί και πέρα όμως δεν έχω κάποιες ιδιαίτερες γνώσεις.
anti-stress
Δεν μπορώ να κρίνω αγωνιστικά, γιατί δεν παρακολουθώ πολύ τέννις. smile.gif

Αλλά ο Federer; Τι ξενέρωτος! blink.gif

Ο Παγδατής είναι μορφή πάντως! hippy.gif.jpeg thumbsup.gif
jokey
QUOTE(anti-stress @ Oct 18 2006, 09:44 PM) *
Αλλά ο Federer; Τι ξενέρωτος! blink.gif


Βασικά, μέσα στο κορτ είναι πολύ ήρεμος (είναι και από τα συστατικά που τον έχουν φέρει μέχρι εδώ) αλλά σαν άνθρωπος είναι πολύ "κινητικός" αν μπορώ να πω, και πολύ φιλικός και ανοιχτόκαρδος με όλους.
anti-stress
Ήρεμος... έτσι το λέμε τώρα..! tongue.gif

Δεν τον έχω γνωρίσει κι όλας laugh.gif ,
μπορεί να είναι πρώτη μούρη... wink.gif
αν και εμένα δε μου εμπνέει κάτι τέτοιο! cool.gif
trefoil 13
Θαυμάζω τον Φέντερερ για τις επιτυχίες του. Μου αρέσει που ο Παγδατής πήγε να μπει στους ισχυρούς αλλά τώρα τελευταία μας τα χει χαλάσει. Όταν πρωτοπαρακολούθησα τέννις μου άρεσε ο Μόγια και το στυλ του αλλά τώρα πλέον αναζητώ να δω κανέναν αγώνα του Κόρια αν και μου την σπάει πολλές φορές η έλλειψη μαχητικότητάς του. Έχω πιάσει τον εαυτό μου να παθιάζεται με αγώνες τέννις κυρίως της Δανιηλίδου. Είναι σοβαρό γιατρέ;
jokey
O Kόρια μου άρεσε και μένα όταν ήταν στα καλά του. Τώρα ξέχνα τον, έχει πολλά προβλήματα και σωματικά αλλά και ψυχολογικά και δεν φένεται να μπορεί να τα λύσει. Παραξενέυομαι όμως που κανένας δεν έχει αναφέρει τον Σάφιν όμως. Τον τελευταίο χρόνο έχει πολλά ιατρικά προβλήματα αλλά είναι ο μόνος που μπορεί να κοντράρει τον Φέντερερ σε τοπ φόρμα και ο τενίστας με τους περισσότερους φαν ανά τον κόσμο. Χώρια τις εκατοντάδες ρακέτες που έχει σπάσει κατα τη δειάρκεια των ματς.
liolias
Απο αυτους του τρεις ψηφιζω nadal γιατι ειναι νεος και μου αρεσει το στυλ του.Αλλα εκτος αυτων ψηφιζω πρωτα απολα Παγδατη!
Pierce
βλεπω εχετε μια μανια με τον κυπριο τεσπα. καλος τενιστας αλλα δεν γινετε να συγκρινεται με κανεναν απο τους τρεις. κανεις δεν εβλεπε τενις τη δεκαετια του 90 ρε παιδια? κανενας φαν του pete?(στο κατω κατω οι γονεις του ειναι ελληνες αφου εχετε τετοια κριτηρια ...)
diama13
Να μου θυμησει καποιος κατι???????πως λεγοταν ο τενιστας που κερδισε τον φεντερερ???????ναβαρο?????βλακεια ειπα???? rolleyes.gif
Keyser_Soze
Τον Αγκάσι γιατί δεν τον έβαλες; Μόνο αυτός μου άρεσε παλιά από τα μεγάλα ονόματα. Ένας άλλος που μου άρεσε μέχρι πριν 3-4 χρόνια είναι ο Γκιγιέρμο Κόρια αλλά τον έφαγαν οι τραυματισμοί, αλλιώς τι Φέντερερ και Ναδάλ μου λες... Αυτός θα ήταν ο ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ τώρα αν δεν είχε τα προβλήματα που είχε και συνεχίζει να έχει. Τώρα μου αρέσει ο Ρόντικ γιατί έχει το πιο επιθετικό στυλ απ' όλους. Τα σερβίς του μόνο ο Φέντερερ καταφέρνει να τα αποκρούσει. Και αυτόν (τον Ρόντικ) τον έκανε χωνί ο Μάρκος σ' ένα γκραν σλαμ (δε θυμάμαι ποιο ήταν) πέρσι.

Γι' αυτό όπως είπα και σ' ένα προηγούμενο ποστ...

ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΣ, ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΣ Ο ΚΥΠΡΙΟΣ,
ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΣ Ο ΚΥΠΡΙΟΣ!!!!!!!!!!!!


Από γυναίκες τενίστριες παλιότερα μου άρεσε η Μαρτίνα Χίγκινς γιατί ήταν και γαμώ τις τενίστριες (Νο. 1 κάποια στιγμή αν θυμάμαι καλά) και ΚΟΥΚΛΑΡΑ! Τώρα μου αρέσει μόνο η Σαράποβα και μόνο για τον δεύτερο λόγο.
jokey
QUOTE(Keyser_Soze @ Oct 19 2006, 04:32 PM) *
Τον Αγκάσι γιατί δεν τον έβαλες; Μόνο αυτός μου άρεσε παλιά από τα μεγάλα ονόματα. Ένας άλλος που μου άρεσε μέχρι πριν 3-4 χρόνια είναι ο Γκιγιέρμο Κόρια αλλά τον έφαγαν οι τραυματισμοί, αλλιώς τι Φέντερερ και Ναδάλ μου λες... Αυτός θα ήταν ο ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ τώρα αν δεν είχε τα προβλήματα που είχε και συνεχίζει να έχει. Τώρα μου αρέσει ο Ρόντικ γιατί έχει το πιο επιθετικό στυλ απ' όλους. Τα σερβίς του μόνο ο Φέντερερ καταφέρνει να τα αποκρούσει. Και αυτόν (τον Ρόντικ) τον έκανε χωνί ο Μάρκος σ' ένα γκραν σλαμ (δε θυμάμαι ποιο ήταν) πέρσι.


Δεν τα λες καλά και αν θες σου εξηγώ και το γιατί.
Keyser_Soze
QUOTE
Δεν τα λες καλά και αν θες σου εξηγώ και το γιατί.
Τι περιμένεις για να μου εξηγήσεις; Την άδειά μου; Δεν ασχολούμαι παρά ελάχιστα με το τένις οπότε σίγουρα κάτι πιο σωστό θα έχεις να πεις πάνω σε αυτό το άθλημα απ' ότι εγώ. Ακούω λοιπόν...
jokey
QUOTE(Keyser_Soze @ Oct 20 2006, 02:27 AM) *
Τι περιμένεις για να μου εξηγήσεις; Την άδειά μου; Δεν ασχολούμαι παρά ελάχιστα με το τένις οπότε σίγουρα κάτι πιο σωστό θα έχεις να πεις πάνω σε αυτό το άθλημα απ' ότι εγώ. Ακούω λοιπόν...


Δεν ήθελα να σε προσβάλλω tongue.gif Κατ' αρχήν, το ταβάνι του σε potensial ο Κόρια το είχε ακουμπήσει ήδη πριν τους τραυματισμούς του όπου έφτασε "μόνο" μέχρι το νο3 στον κόσμο και τους 5 τίτλους σε 2 χρόνια, όλοι σε χώμα. Αστεία πράγματα σε σχέση με Φέντερερ και Ναδάλ που τα 3 τελευταία χρόνια έχουν πάρει 50 τίτλους μαζί σε διαφορετικές επιφάνειες. Το ότι θα ήτανε ο κορυφαίος όλων χωρίς τους τραυματισμούς δεν ισχύει αφού δε το έκανε τότε που ήτανε τοπ και που (σύμφωνα με τους περισσότερους) ο ανταγωνισμός ήταν μικρότερος από τώρα. Βασικά ο Κόρια είναι κλασσικός παίχτης χώματος που κυριάρχησε στην επιφάνεια για 2 χρόνια αλλά σε σκληρό και σε γρασίδι δεν έκανε τίποτα.

Και αυτό που σίγουρα δεν ισχύει είναι το ότι ο Ρόντικ είναι ο πιο επιθετικός παίχτης. Οι πιο επιθετικοί παίχτες, αυτοί που παίζουνε πραγματικά στο όριο και πάνε για τις γραμμές και τους winners είναι οι Σάφιν, Φέντερερ (ειδικά αυτοί), Ναλμπάντιαν, και άλλοι. Ο Ρόντικ δεν είναι καν κοντά σε αυτούς.
Keyser_Soze
Εντάξει ίσως έχεις δίκιο. Να σε ρωτήσω... Ο Σάφιν (Μάρατ Σάφιν νομίζω τον λένε, σωστά; ) είναι αυτός που σε ένδειξη διαμαρτυρίας σε ένα σφύριγμα του διαιτητή κατέβασε επειδηκτικά το σορτσάκι του; Αν ναι τότε και αυτός μου αρέσει σαν παίχτης. Γαμάτος!!! Τον είχα δει σε 2-3 παιχνίδια και είχα πάθει την πλάκα μου. Όσον αφορά τον Ρόντικ υπέθεσα ότι είναι επιθετικός γιατί έχει τρελό σερβίς. Γι' αυτό μόνο.
jokey
Βασικά ο Ρόντικ έχει καταγράψει το δυνατότερο σερβίς στον κόσμο με 155 μίλια την ώρα όταν ένα σερβίς θερωρείται δυνατό στα 120 και πολύ σπάνια βλέπεις πάνω από 140 μίλια. Τώρα όσον αφορά την ερωτησή σου δεν ξέρω να σου απαντήσω ναι ή όχι αλλά αν το έχει κάνει κάποιος αυτό, σίγουρα ήτανε ο Μάρατ Σάφιν.
Pierce
QUOTE(Keyser_Soze @ Oct 19 2006, 07:32 PM) *
Τον Αγκάσι γιατί δεν τον έβαλες;


εβαλα τον κατα κοινη ομολογια τον καλυτερο τεννιστα ολων των εποχων (βλsampras) προσ το παρον τουλαχιστον και τους δυο καλυτερους σημερα. γι αυτο δεν εβαλα τον αγκασι. κατα τα αλλα εχουν περασει και αλλοι πολυ καλοι τεννιστες απο τα κορτ οπως ο ivan lendl ο οποιος ηταν απιστευτος...
Warrior
Toν Σαμπρας εγω τον προλαβα στα "τελευταια του".Καταπληκτικος τεννιστας,αλλα το "κατα κοινη ομολογια
καλύτερο τεννιστα ολων των εποχων" νομιζω παιζεται.Ο Φεντερερ,παρολο που δεν τον συμπαθω ιδιαιτερα,
ηδη αμφισβητει τον τιτλο του αυτο και απολυτα δικαιολογημενα.Οταν ολοκληρωσει την καριερα του,αυτα
που θα εχει καταφερει θα ειναι ανεπαναληπτα.Ειναι πραγματικα φαινομενο και για μενα ειναι ο πιο πληρης
τεννιστας ολων των εποχων...

Αφου εβαλες και τον Ναδαλ,μπορουσες να βαλεις και τον Αγκασι,τον οποιο υποστηριζα στις μαχες με τον
Σαμπρας.. cool.gif

Γενικα δεν με συγκινουν οι τεννιστες με το καταπληκτικο σερβις,προτιμω αυτους που στηριζονται στην καλη
επιστροφη.

Ο Παγδατης πολυ καλος,αλλα δεν πλησιαζει κανεναν απο τους παραπανω..
Pierce
QUOTE(Warrior @ Oct 21 2006, 12:19 PM) *
το "κατα κοινη ομολογια
καλύτερο τεννιστα ολων των εποχων" νομιζω παιζεται.Ο Φεντερερ,παρολο που δεν τον συμπαθω ιδιαιτερα,
ηδη αμφισβητει τον τιτλο του αυτο και απολυτα δικαιολογημενα.Οταν ολοκληρωσει την καριερα του,αυτα
που θα εχει καταφερει θα ειναι ανεπαναληπτα.Ειναι πραγματικα φαινομενο και για μενα ειναι ο πιο πληρης
τεννιστας ολων των εποχων...


μα για αυτο ακριβως εγραψα προς το παρον γιατι σιγουρα(δυστυχως για μενα) ο ελβετος ως το τελος της καριερας του θα τον εχει ξεπερασει κατα πολυ
trefoil 13
QUOTE(Warrior @ Oct 21 2006, 12:19 PM) *
Γενικα δεν με συγκινουν οι τεννιστες με το καταπληκτικο σερβις,προτιμω αυτους που στηριζονται στην καλη
επιστροφη.

Και εμένα μου αρέσει να βλέπω καλές επιστροφές. Να βλέπεις την αντίδραση του τενίστα σε ένα δύσκολο σερβίς που δέχεται και να καταλήγει την επιστροφή στην αντίπαλη γραμμή, στα όρια!
liolias
Παντως δεν με συγκινει καθολου το συγκεκριμενο αθλημα.Καθεσαι 3 ωρες και βλεπεις δυο ατομα να στελνουν ενα μπαλακι ο ενας στον αλλο και να κερδιζει αυτος που θα κουραστει πιο αργα.Ασε που οι τεννιστες γυμναζουν μονο το ενα χερι που χρησιμοποιουν για να παιζουν σε αντιθεση με το μπασκετ που πρεπει να γυμναζεις ολο το σωμα.
dizzy_fingers
Α, άλλη μία λανθασμένη αντίληψη περί του αθλήματος...
Δε θα απαντήσω εγώ. Θα αφήσω τους άλλους που είναι πιο σχετικοί, να σε "περιλάβουν" tongue.gif biggrin.gif.

Απλά να σου πω πως δεν κάθονται στατικοί σε ένα σημείο για να λες ότι γυμνάζουν μόνο το ένα τους χέρι. Οι επιταχύνσεις και οι αλλαγές κατεύθυνσης των αθλητών, είναι απίστευτες...
liolias
Μονο με το ενα χερι παιζουν.πχ αν ειναι καποιος δεξιοχειρας παιζει μονο με το δεξι και το αντιθετο.
Keyser_Soze
Να πληροφορήσω κι εγώ με τη σειρά μου ότι το τένις είναι το πιο δύσκολο άθλημα στον κόσμο μετά τη φόρμουλα 1. Οι πιέσεις που δέχονται οι αθλητές είναι τρομερές. Σκέψου μόνο ότι τελειώνουν από το ένα τουρνουά και φεύγουν ΑΜΕΣΩΣ για άλλο. Είναι κι άλλα αλλά θα πρέπει να γράψω ολόκληρο κείμενο και βαριέμαι...
dizzy_fingers
QUOTE(liolias @ Oct 21 2006, 11:30 PM) *
Μονο με το ενα χερι παιζουν.πχ αν ειναι καποιος δεξιοχειρας παιζει μονο με το δεξι και το αντιθετο.

Σώπα βρε tongue.gif.
Όπως σου είπα, όμως, δεν παίζουν μόνο με τα χέρια.
Όλο το σώμα βρίσκεται σε εγρήγορση.

Όπως κι επίσης, μπορεί να χρησιμοποιούν ως επί το πλήστον (κι όχι "μόνο", καθώς στα backhand θέλει δύναμη και από τα δύο χέρια) ένα χέρι, αλλά θα ήταν χαζό να γυμνάζουν μόνο το ένα...υπάρχουν και θέματα ισορροπίας, γενικής κίνησης, δύναμης...
Για παράδειγμα έχεις δει κανέναν ακοντιστή να έχει το ένα του χέρι κοκκαλιάρικο και το άλλο τίγκα στις φλέβες και τον όγκο όπως στο Αστερίξ? laugh.gif
jokey
Στο μπάσκετ και στο ποδόσφαιρο, οι αθλητές κάνουν 2 ώρες καθαρή προπόνηση κάθε μέρα. Στο τέννις 6. Και στο στίβο 8. Και δε γυμνάζουν μόνο το ένα τους χέρι αφού το 90% των παικτών έχει μπάκχαντ με τα 2 χέρια. Αλλά και όσοι χρησιμοποιούν το 1 χέρι για όλα τα χτυπήματα, σου φένεται λογικό να κάνουν βάρη μόνο στο ένα χέρι?
liolias
Δεν κανουν προπονηση μονο 2 ωρες.Καποιοι μπασκετμπολιστες κανουν πολυ περισσοτερο.Παντως δινουν μεγαλυτερη βαρυτητα στο ενα χερι.
jokey
Ε και κάποιοι τενίστες κάνουν αντίστοιχα περισσότερη προπόνηση. Δε μου λέει κάτι αυτό. Όσον αφορά τη βαρύτητα, αυτό που λες το ρώτησες σε κάποιον αθλητή και σου απάντησε ή είδες κάποια σχετική εκπομπή και το ξέρεις? Ή απλά το υποψιάζεσαι επειδή χρησιμοποιούν το 1 χέρι? Γιατί και μένα μου φένεται κάπως πιο λογικό να δίνουν έστω και ελάχιστα περισσότερη βαρύτητα στο καλό τους χέρι αλλά δεν το έχω πραγματικά ακούσει κάπου και έτσι όπως μου το λες και συ δεν με πείθεις. (Πάντως μη νομίζεις ότι κάνουν τη φοβερή προπόνηση στα χέρια, όσο κάνουν και οι μπασκεμπολίστες κάνουν, γενικά γυμνάζουν όλο τους το σώμα ισόποσα.)
liolias
Οχι δεν μιλησα με τεννιστα.απο το λιγο τεννις που παρακολουθω διαμορφωσα αυτη την αποψη.
Pierce
QUOTE(liolias @ Oct 22 2006, 02:49 AM) *
Δεν κανουν προπονηση μονο 2 ωρες.Καποιοι μπασκετμπολιστες κανουν πολυ περισσοτερο.Παντως δινουν μεγαλυτερη βαρυτητα στο ενα χερι.

Οπως πολυ σωστα ειπαι και o dizzy einai απλως απαραιτητο να ειναι αντιστοιχα γυμνασμενα και τα δυο χερια αφου αν οχι μονο στο backhand υπαρχουν και καποιοι(ελαχιστοι βεβαια) που χρησιμοποιουν και τα δυο τους χερια και στο forhand. kαι οντως οι καταποπονησεις που δεχονται κατα τη διαρκεια του αγωνα ειναι τεραστιες(δες ενα αγωνα του ναδαλ πως τρεχει πανω κατω για 3 ωρες και θα το καταλαβεις) και οπως ειπε και ο Keyser_Soze το τενις ειναι οντως το πιο επιπονο και πιο δυσκολο αθλημα μετα τη φορμουλα
jokey
Βασικά, είναι ανάλογα και με τον αγώνα. Υπάρχουν παιχνίδια (όχι πολύ σπάνια) που ο αγώνας κρατάει 3 ώρες και ο χρόνος του καθαρού τέννις μετριέται στα 10 λεπτά επειδή οι αθλητές κάνουν πολλά λάθη και δεν κρατάν πολύ οι πόντοι. Υπάρχουν και παιχνίδια βέβαια, όπως ο τελικός της Ρώμης φέτος ανάμεσα σε Φέντερερ και Ναδάλ που τρέχανε για 5 ώρες πέρα δώθε με τους μισούς πόντους να κρατάνε τουλάχιστον 20 χτυπήματα, και δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί δεν είχαν πέσει ακόμα κάτω, όταν όλη τη προηγούμενη βδομάδα έχουν προηγηθεί άλλα 5 παιχνίδια δυνατού τεννις για τον καθένα!
sarounas
βλέπω και εγώ από πολύ παλιά τέννις, ο καλύτερος όλων φυσικά είναι ο Φέντερερ ο άνθρωπος δεν παίζεται, έχει καταργήσει κάθε έννοια ανταγωνισμού στο άθλημα (αν και στο χώμα ο Ναδάλ τον κερδίζει, το ματσάκι στο Ρολάν Γκαρός φέτος ήταν όλα τα λεφτά, ο Φέντερερ τα έκανε όλα και πάλι έχασε, ίσως ήταν το καλύτερο παιχνίδι όλων των εποχων όσον αφορά την ποιότητα του.) κάτι σαν αυτά που έκανε ο Σάμπρας την προηγούμενη δεκαετία, που με είχε κάει δεν ξέρω γιατί να βαριέμαι το τένις, ίσως γιατί ήξερα ότι πάντα θα κέρδιζε.
πολύ μεγάλος τενίστας σχεδόν ασυναγώνιστος ήταν ο Τσεχοσλοβάκος Ιβάν Λεντλ, αλλά και ο Μπόρις Μπέκερ, πολύ μου άρεσαν ο Έντμπεργκ, ο Τσανγκ αν και έφυγε νωρίς ενώ δεν συμπαθούσα καθόλου τον άνθρωπο με το καλύτερο ίσως σερβίς όλων των εποχών , τον Γκόραν Ιβανίσεβιτς ενώ λίγο μου άρεσε και ο Αγκάσι, ενώ πολύ καλός είναι σαν στιλ και ο αργεντίνος ο Κορία σήμερα, αλλά παίζει χωρίς πάθος σαν να μην έχει ψυχή μέσα του.

α, και κάτι άλλο, επειδή όσο ήμουνα στην Θεσσαλονίκη είχα γνωρίσει τον Κώστα Οικονομίδη, αυτά τα περί εύκολου αγωνίσματος ξεχάστε τα
αρκεί να σας πω ότι το παιδί όπως και κάθε επαγγελματίας τενίστας έκανε πολύ περισσότερη προπόνηση και από εμένα που έκανα τρίαθλο και μάλιστα σχεδόν το ίδιο επίπονη
jokey
QUOTE(sarounas @ Oct 23 2006, 04:14 PM) *
(αν και στο χώμα ο Ναδάλ τον κερδίζει, το ματσάκι στο Ρολάν Γκαρός φέτος ήταν όλα τα λεφτά, ο Φέντερερ τα έκανε όλα και πάλι έχασε, ίσως ήταν το καλύτερο παιχνίδι όλων των εποχων όσον αφορά την ποιότητα του.)


Καλά σοβαρολογείς? Ούτε κάτα διάνοια, μη λέμε ότι θέλουμε. Το ματς δεν είναι καν στη δεκάδα των καλύτερων παιχνιδιών φέτος, όχι μόνο για μένα, αλλά κανένας δεν το αναφέρει έτσι ούτε σε φόρουμ που μπαίνω. Ο Φέντερερ τα έκανε όλα και πήρε μόνο 1 σετ? Εξάλλου ο τελικος στη Ρώμη ανάμεσα στους ίδιους αντιπάλους 1 μήνα πριν ήταν πολύ καλύτερος (και ίσως να έιναι το καλύτερο παιχνίδι φέτος για μένα), εκεί πραγματικά ο Φέντερερ τα έκανε όλα, μέχρι και ματς πόιντ είχε στο 4ο σετ και 5-3 ήτανε μπροστά στο τάι μπρέικ στο 5ο αλλά ο Ναδάλ ήτανε ασυναγώνιστος στο χώμα τότε.
sarounas
QUOTE(jokey @ Oct 23 2006, 10:36 PM) *
Καλά σοβαρολογείς? Ούτε κάτα διάνοια, μη λέμε ότι θέλουμε. Το ματς δεν είναι καν στη δεκάδα των καλύτερων παιχνιδιών φέτος, όχι μόνο για μένα, αλλά κανένας δεν το αναφέρει έτσι ούτε σε φόρουμ που μπαίνω. Ο Φέντερερ τα έκανε όλα και πήρε μόνο 1 σετ? Εξάλλου ο τελικος στη Ρώμη ανάμεσα στους ίδιους αντιπάλους 1 μήνα πριν ήταν πολύ καλύτερος (και ίσως να έιναι το καλύτερο παιχνίδι φέτος για μένα), εκεί πραγματικά ο Φέντερερ τα έκανε όλα, μέχρι και ματς πόιντ είχε στο 4ο σετ και 5-3 ήτανε μπροστά στο τάι μπρέικ στο 5ο αλλά ο Ναδάλ ήτανε ασυναγώνιστος στο χώμα τότε.

καλά ντε, μην κάνεις έτσι
δεν μιλάω για εξέλιξη του σκορ,
εγώ λέω για το επίπεδο του παιχνιδιού, και 3-0 μπορεί να έρθει ένα ματς και να είναι εξαιρετικό
είδα τον καλύτερο τενίστα του κόσμου να προέρχεται από πολύ καλές εμφανίσεις στο τουρνουά
και να εξηγεί πριν το παιχνίδι ότι είναι σε εξαιρετική κατάσταση και να λέει ότι είναι η μεγάλη του ευκαιρία
μάλιστα όταν τελείωσε το παιχνίδι στις δηλώσεις του είπε ότι έκανα τα πάντα δεν ξέρω τί άλλο χρειάζεται να κάνω για να τον κερδίσω στο χώμα και ήταν πολύ απογοητευμένος.
κάτι τέτοιο αντιλήφθηκα και εγώ την ώρα του παιχνιδιού, αφού έβλεπα τον κορυφαίο να προσπαθεί με αυτοθυσία δίνοντας τα πάντα και τελικά να χάνει
εξάλλου μην νομίζεις ότι είμαι εντελώς άσχετος, εκτός του ότι παίζω (όχι επαγγελματικά βεβαίως) παρακολουθώ τα μεγάλα τουρνουά (εντάξει από προημιτελικούς και ύστερα), από τα τέλη της δεκαετίας του 80, ειδικά ρολάν γκαρός δεν πρέπει να έχω χάσει από το '88!
diama13
QUOTE(sarounas @ Oct 24 2006, 03:18 PM) *
καλά ντε, μην κάνεις έτσι
δεν μιλάω για εξέλιξη του σκορ,
εγώ λέω για το επίπεδο του παιχνιδιού, και 3-0 μπορεί να έρθει ένα ματς και να είναι εξαιρετικό
είδα τον καλύτερο τενίστα του κόσμου να προέρχεται από πολύ καλές εμφανίσεις στο τουρνουά
και να εξηγεί πριν το παιχνίδι ότι είναι σε εξαιρετική κατάσταση και να λέει ότι είναι η μεγάλη του ευκαιρία
μάλιστα όταν τελείωσε το παιχνίδι στις δηλώσεις του είπε ότι έκανα τα πάντα δεν ξέρω τί άλλο χρειάζεται να κάνω για να τον κερδίσω στο χώμα και ήταν πολύ απογοητευμένος.
κάτι τέτοιο αντιλήφθηκα και εγώ την ώρα του παιχνιδιού, αφού έβλεπα τον κορυφαίο να προσπαθεί με αυτοθυσία δίνοντας τα πάντα και τελικά να χάνει
εξάλλου μην νομίζεις ότι είμαι εντελώς άσχετος, εκτός του ότι παίζω (όχι επαγγελματικά βεβαίως) παρακολουθώ τα μεγάλα τουρνουά (εντάξει από προημιτελικούς και ύστερα), από τα τέλη της δεκαετίας του 80, ειδικά ρολάν γκαρός δεν πρέπει να έχω χάσει από το '88!

Παιδια,μπορω να πω και εγω την γνωμη μου?πιστευω πως ενας τενιστας δουλευει πολυ πανω στην φυσικη κατασταση για την αντοχη που θα εχει μεσα στο γηπεδο,αφου οπως ξερουμε τρεχουν για ωρες πανω κατα...και δουλευουν λιγοτερο με ρακετα...πρεπει να εχουν τεραστια αντοχη,και πολλη μεγαλη δυναμη και αντοχη στα ποδια... smile.gif
NBAer
QUOTE
και οπως ειπε και ο Keyser_Soze το τενις ειναι οντως το πιο επιπονο και πιο δυσκολο αθλημα μετα τη φορμουλα


Μπα με τιποτα!
Ναι μεν ειναι μαζι με Ποδοσφαιρο και Μπασκετ και Στιβο(μερικα αγωνισματα) και θαλασσιο Πολο και Φορμουλα 1 και Σκακι και Κολυμβηση και, και, και.... σε υψηλο "επαγγελματικο" επιπεδο βεβαιως, απο τα πιο δυσκολα και κουραστικα αθληματα, αλλα δεν ειναι το πιο κουραστικο..... Μαζι με τα αλλα μεν, αλλα οχι το πιο κουραστικο.

Προσωπικα ειναι πολυ δυσκολο να ταξινομησω τα προαναφερθεντα αθληματα σε σειρα κουρασης που υποκεινται οι αγωνιζομενοι σε αυτα και λιγοτερο δυσκολο σε σειρα δυσκολιας του καθε αθληματος....

Πιθανοτατα θα ελεγα για τα:
Τενις σε επιπεδο αθλητων με καταταξη 8 και πανω, παιζοντας σε προημιτελικα και πανω των Γκραντ Σλαμ.
Ποδοσφαιρο σε επιπεδο Champions League φασης 16 και μεταξυ οχι "μικρων" ομαδων(Πχ Liverpool tongue.gif).
Μπασκετ σε επιπεδο τελικων ΝΒΑ ή εστω φιναλ-4 Ευρωλιγκας.
Στιβος σε κορυφαιο επιπεδο Ολυμπιακων αγωνων ή παγκοσμιου πρωταθληματος για τελικους αγωνισματος 100 μ ή 200 μ.
Στιβος σε κορυφαιο επιπεδο Ολυμπιακων αγωνων ή παγκοσμιου πρωταθληματος για τελικους αγωνισματος 5000 μ ή 10000 μ ή Μαραθωνιο.
Θαλασσιο Πολο σε επιπεδο τελικου-ημιτελικου Ολυμπιακων αγωνων ή παγκοσμιου πρωταθληματος.
Φορμουλα 1.
Σκακι σε επιπεδο μεγαλων τουρνουα σε επιπεδο 2700+ ELO.
Κολυμβηση σε επιπεδο Ολυμπιακων αγωνων ή παγκοσμιου πρωταθληματος για τελικους 50 μ ή 100 μ.
Κολυμβηση σε επιπεδο Ολυμπιακων αγωνων ή παγκοσμιου πρωταθληματος για τελικους μεγαλων αποστασεων.


Κουραση:
1)Φορμουλα 1.
2)Ποδοσφαιρο
3)Σκακι
4)Τενις
5)Μπασκετ
6)Θαλασσιο Πολο
7)Κολυμβηση μεγ. αποστ.
8)Στιβος 5000μ/10000μ/Μαραθ.
9)Κολυμβηση 50μ/100μ
10)Στιβος 100μ/200μ


Δυσκολια αθληματος:
1)Σκακι
2)Φορμουλα 1.
3)Ποδοσφαιρο
4)Στιβος 100μ/200μ
5)Κολυμβηση 50μ/100μ
6)Τενις
7)Μπασκετ
8)Κολυμβηση μεγ. αποστ.
9)Στιβος 5000μ/10000μ/Μαραθ.
10)Θαλασσιο Πολο

Με τις αποστασεις που χωριζουν τα στοιχεια καθε κατηγοριας, να ειναι γενικα πολυ μικρες.....


Οσο για το ποιος ειναι ο καλυτερος Τενιστας ολων των εποχων, νομιζω οτι ειναι ο Σαμπρας και με καποια διαφορα μαλιστα! Ο Φεντερερ πραγματι ειναι εκπληκτικος αλλα ακομα δεν εχει κανει οσα εκανε ο Σαμπρας. Αν συνεχισει βεβαια ετσι τοτε θα περασει τον Σαμπρας σε accomplishments(πως διαολο λεγεται στα Ελληνικα αυτο? unsure.gif Δεν θελω το "επιτυχιες" υπαρχει καποια αλλη πιο ομορφη λεξη αλλα δεν μου ερχεται να παρει! shot.gif ). Αλλα προς το παρον ο Σαμπρας νομιζω ειναι κορυφαιος.....
jokey
QUOTE(sarounas @ Oct 24 2006, 03:18 PM) *
καλά ντε, μην κάνεις έτσι
δεν μιλάω για εξέλιξη του σκορ,
εγώ λέω για το επίπεδο του παιχνιδιού, και 3-0 μπορεί να έρθει ένα ματς και να είναι εξαιρετικό
είδα τον καλύτερο τενίστα του κόσμου να προέρχεται από πολύ καλές εμφανίσεις στο τουρνουά
και να εξηγεί πριν το παιχνίδι ότι είναι σε εξαιρετική κατάσταση και να λέει ότι είναι η μεγάλη του ευκαιρία
μάλιστα όταν τελείωσε το παιχνίδι στις δηλώσεις του είπε ότι έκανα τα πάντα δεν ξέρω τί άλλο χρειάζεται να κάνω για να τον κερδίσω στο χώμα και ήταν πολύ απογοητευμένος.
κάτι τέτοιο αντιλήφθηκα και εγώ την ώρα του παιχνιδιού, αφού έβλεπα τον κορυφαίο να προσπαθεί με αυτοθυσία δίνοντας τα πάντα και τελικά να χάνει
εξάλλου μην νομίζεις ότι είμαι εντελώς άσχετος, εκτός του ότι παίζω (όχι επαγγελματικά βεβαίως) παρακολουθώ τα μεγάλα τουρνουά (εντάξει από προημιτελικούς και ύστερα), από τα τέλη της δεκαετίας του 80, ειδικά ρολάν γκαρός δεν πρέπει να έχω χάσει από το '88!


Μα δεν λέω ότι ήταν καλύτερο επειδή είχε περισσότερη ένταση. Ήταν καλύτερο για μένα, και για πάρα πολλούς άλλους, γιατί είδα και τα δύο ματς (και μάλιστα το παιχνίδι στη Ρώμη το ξανάδα αργότερα) και έκρινα ανάλογα. Επίσης, ο Φέντερερ δεν είναι παίχτης χώματος (το ότι φτάνει σε ημιτελικό και τελικό RG συνεχόμενα δείχνει πόσο μεγάλος παίχτης είναι στη πραγματικότητα). Αν έπαιζε ο Κουέρτεν στα καλύτερα του στον φετινό τελικό μάλλον θα νίκαγε τον Ναδάλ. Δεν σημαίνει όμως ότι είναι καλύτερος του Φέντερερ.

QUOTE(NBAer @ Oct 24 2006, 09:46 PM) *
Δυσκολια αθληματος:
1)Σκακι
2)Φορμουλα 1.
3)Ποδοσφαιρο
4)Στιβος 100μ/200μ
5)Κολυμβηση 50μ/100μ
6)Τενις
7)Μπασκετ
8)Κολυμβηση μεγ. αποστ.
9)Στιβος 5000μ/10000μ/Μαραθ.
10)Θαλασσιο Πολο

Με τις αποστασεις που χωριζουν τα στοιχεια καθε κατηγοριας, να ειναι γενικα πολυ μικρες.....
Οσο για το ποιος ειναι ο καλυτερος Τενιστας ολων των εποχων, νομιζω οτι ειναι ο Σαμπρας και με καποια διαφορα μαλιστα! Ο Φεντερερ πραγματι ειναι εκπληκτικος αλλα ακομα δεν εχει κανει οσα εκανε ο Σαμπρας. Αν συνεχισει βεβαια ετσι τοτε θα περασει τον Σαμπρας σε accomplishments(πως διαολο λεγεται στα Ελληνικα αυτο? unsure.gif Δεν θελω το "επιτυχιες" υπαρχει καποια αλλη πιο ομορφη λεξη αλλα δεν μου ερχεται να παρει! shot.gif ). Αλλα προς το παρον ο Σαμπρας νομιζω ειναι κορυφαιος.....


Κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει αυτό. Σε κορυφαίο επίπεδο, όλα τα αθλήματα και γενικά όλες οι "τέχνες" είναι το ίδιο δύσκολα. Έχει να κάνει με την εξέλιξη του κάθε αθλήματος. Στο υψηλότερο επίπεδο όσο δύσκολο είναι να παίξεις μπάσκετ, το ίδιο δύσκολο είναι να παίξεις μπιλιάρδο, το ίδιο δύσκολο είναι να παίξεις κέρλινγκ, το ίδιο δύσκολο είναι να ζωγραφίσεις. Για να μην πω ότι δεν μπορείς να συγκρίνει μήλα με αγγούρια.

Επίσης σε επίπεδο επιτυχίας η διαφορά του Φέντερερ με του Σάμπρας είναι όσο η απόσταση μετξύ 9 και 14 γκραν σλαμ. Σε επίπεδο τεχνικής, ταλέντου κτλ είναι η ίδια απόσταση μόνο που ευνοεί τον Φέντερερ. Ίσως και να υπερβάλω λίγο.
liolias
Πως γινεται να ειναι το σκακι πιο κουραστικο απο το μπασκετ??
NBAer
QUOTE(jokey @ Oct 25 2006, 06:40 AM) *
Κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει αυτό. Σε κορυφαίο επίπεδο, όλα τα αθλήματα και γενικά όλες οι "τέχνες" είναι το ίδιο δύσκολα.


Ναι φυσικα περιπου αλλα εγω διαφωνω στο "το ιδιο δυσκολα". Υπαρχουν διακυμανσεις....


QUOTE
Στο υψηλότερο επίπεδο όσο δύσκολο είναι να παίξεις μπάσκετ, το ίδιο δύσκολο είναι να παίξεις μπιλιάρδο, το ίδιο δύσκολο είναι να παίξεις κέρλινγκ, το ίδιο δύσκολο είναι να ζωγραφίσεις.


Στο υψηλοτερο επιπεδο πραγματι ειναι παρα μα παρα πολυ δυσκολο να επιτυχεις σε οτιδηποτε. Αλλα πιστευω οτι απο αθλημα σε αθλημα υπαρχουν εμφανεις διακυμανσεις....


QUOTE
Για να μην πω ότι δεν μπορείς να συγκρίνει μήλα με αγγούρια.


Οχι αυτο δεν πιστευω οτι ειναι αληθες στην υπο εξεταση περιπτωση μας, αυτη των διαφορετικων αθληματων δηλαδη. Με εναν προσεχτικο ορισμο της "δυσκολιας για καθε αθλημα" συγκρινουμε ομοια πραγματα....



QUOTE
Επίσης σε επίπεδο επιτυχίας η διαφορά του Φέντερερ με του Σάμπρας είναι όσο η απόσταση μετξύ 9 και 14 γκραν σλαμ. Σε επίπεδο τεχνικής, ταλέντου κτλ είναι η ίδια απόσταση μόνο που ευνοεί τον Φέντερερ. Ίσως και να υπερβάλω λίγο.


Βασικα και οι 2 ειναι παντοδυναμοι, απλα ο Φεντερερ βασανιζει τους αντιπαλους πολυ περισοτερο και τους οδηγει αργα στο θανατο με παμπολους τροπους, ενω ο Σαμπρας ηταν "quick killer" και τους σκοτωνε με 1-2 κινησεις.....

Παντως εγω δεν θα βιαζομουν τοσο πολυ να χρισω τον Φεντερερ ως νεο καλυτερο ολων των εποχων. Αυτο ειναι που με εκνευριζει παντα! Αν και στην περιπτωση του ισως να ισχυσει στο μελλον αλλα προς το παρον δεν νομιζω.....

Αυτη η ταση των MME να χριζουν διαδοχους σε καθε αθλημα ειναι απιστευτη και υπερ-τραγικη.
Αποσυρεται ο MJ. Γκραντ Χιλ ως ο νεος MJ, Μπρεντ Μπαρυ ως ο νεος MJ για τους Bulls, Βινς Καρτερ ως ο νεος MJ, Κομπε Μπραιντ ως ο νεος MJ, Λεμπρον ως ο νεος MJ. Τραγωδια.....

Μαραντονα σταματαει. Αριελ Ορτεγα ο νεος διαδοχος, Χουαν Ρ. Ρικελμε ο νεος Μαραντονα, Παμπλο Αιμαρ ο νεος Μαραντονα, Σαβιολα ο νεος Μαραντονα. Απλη τραγωδια και εδω. Ευτυχως με την παροδο του χρονου σταματησαν να συγκρινουν τον μεγαλο Ντιεγκο με αυτους τους ταλαντουχους ποδοσφαιριστες. Και πλεον ειδαν οτι δεν τους παιρνει και τους θεωρουν οτι ειναι απλα πολυ καλοι ποδοσφαιριστες και οχι νεοι Μαραντονα.
Λυονελ Μεσι. Και παλι ο νεος Μαραντονα. Οχι που δεν θα το εκαναν! Στην περιπτωση βεβαια του Μεσι εχουμε πραγματι εναν που ισως πλησιαζει στον Μαραντονα αλλα για να θεωρηθει νεος Μαραντονα πρεπει να κανει πολλα περισσοτερα....
Μην μιλησουμε για Πελε.... Τον Ντενιλσον τον θυμαται κανεις? biggrin.gif (Δεν τον υποτιμω παραμενει πολυ καλος ποδοσφαιριστης αλλα ειπαμε, ΟΧΙ Πελε!)
Ο Ροναλντινιο βεβαια αν συνεχιζε την πορεια που ειχε πριν το 2006 για 4-5 ακομα χρονια, τοτε ισως να μπορουσε να ονομαστει ο νεος Πελε. Αλλα απο τον Μαρτιο του 2006 και μετα εχει μια γνησιως φθινουσα πορεια(τεραστιο ντεφορμαρισμα θελω να ελπιζω) και ελπιζω να ξαναβρει το παλιο εαυτο του.....
NBAer
QUOTE(liolias @ Oct 25 2006, 03:33 PM) *
Πως γινεται να ειναι το σκακι πιο κουραστικο απο το μπασκετ??


Λοιπον επειδη φαινεται οτι δεν ξερεις και πολλα για το σκακι top-επιπεδου ας αναφερω μερικα πραγματα:


Να επιμεινω στο οτι παντα μιλω για Σκακι τοπ-επιπεδου μεταξυ GMs με 2700+ ELO και σε μεγαλα τουρνουα ή ακομα και στην υψιστη δοκιμασια: ενα παγκοσμιο πρωταθλημα! Και δεν μιλω για συγκριση Μπασκετ γειτονιας, με Σκακι μεταξυ δυο φιλων για πλακα.

Ετσι λοιπον ακομα και με καθαρα σωματικης κουρασης κριτηρια το Σκακι ειναι ενα πολυ επιπονο αθλημα και συγκρινεται ανετα με το Μπασκετ σε επιπεδο playoffs ΝΒΑ. Αλλα στο Σκακι κυριαρχει η πνευματικη κουραση η οποια ειναι ασυγκριτη με οτιδηποτε αλλο σε επιπεδο αθλητισμου! Μετα απο ενα παιχνιδι νιωθεις εξαθλιωμενος και πληρως εξαντλημενος.

Να αναφερω μερικα στοιχεια για τους μη-γνωριζοντες.
Ενα παγκοσμιο πρωταθλημα πχ ειναι περιπου 12 αγωνες, ενω παλαιοτερα ηταν 24 ή και πιο πολυ. Αυτοι γινονται σε 15 περιπου μερες οποτε δεν υπαρχει και πολυς χρονος ξεκουρασης αφου πρεπει να παιζεις σχεδον καθημερινα.

Τωρα τα σημαντικοτερα: Καθε αγωνας διαρκει περιπου 5 με 8 ωρες, συνηθως 6 ειναι ο μεσος ορος! Στο 85+% του χρονου αυτων των 5-8 ωρων ΠΡΕΠΕΙ να σκεφτεσαι συνεχως και με μεγαλη ενταση! Πρεπει να αναλυεις θεσεις συνεχως για 4-6 ωρες και να εχεις και την πιεση του χρονου αλλα και να μην κανεις καθολου λαθη αλλιως ολη η προηγουμενη σκεψη παει χαμενη. Πρεπει να εισαι 100% συγκεντρωμενος επι 5-8 ωρες και ταυτοχρονα να σκεφτεσαι και να αναλυεις συνεχεια. Το κεφαλι σου μετα απο καθε αγωνα δεν το νιωθεις.
Μετα απο καθε αγωνα οι παιχτες χανουν περιπου 2 κιλα σε υγρα. Μετα απο καθε σειρα αγωνων (12 αγωνες για ενα παγκοσμιο πρωταθλ.πχ) οι παιχτες χανουν απο 9 εως 20 κιλα!

Προσπαθησε να σκεφτεις πολυ μα πολυ εντονα για την λυση ενος προβληματος για 20 λεπτα. Καντο για 6 ωρες και θα δεις πως ειναι να το κανεις αν εχεις και πιεση χρονου αλλα και αν παιζεις για τον τιτλο παγκοσμιου πρωταθληματος!


Ενα ακραιο παραδειγμα:

Το 1984 ο Παγκοσμιος πρωταθλητης τοτε A.Karpov επαιξε με τον νεαρο τοτε G.Kasparov για τον τιτλο του παγκοσμιου πρωταθληματος. Ο νικητης θα ηταν αυτος που θα νικουσε πρωτος 6 παιχνιδια.
Μετα απο 9 παιχνιδια ο Karpov νικησε τα 4 και ειχαμε και 5 ισοπαλιες. Ακολουθησαν 17 παιχνιδια με ολα ισοπαλιες ωσπου ο Kaprov νικησε ξανα και το εκανε 5-0! 27 παιχνιδια παιχτηκαν ως τοτε. Το ματς αρχισε 10 Σεπτεμβριου 1984 και εκεινη τη στιμγη ηταν 23 Νοεμβριου!
4 Ισοπαλιες ακολουθησαν ωσπου ο Kasparov πηρε το πρωτο του παιχνιδι. 5-1!
14 ισοπαλιες ακολουθησαν και ειχαμε ηδη φτασει στις 28 Ιανουαριου του επομενου ετους!!!
Ο Karpov ειχε χασει 10 κιλα και ηταν σε αθλια κατασταση μπαινοβγαινοντας στα νοσοκομεια.
Ο 21χρονος Kasparov νικησε και τα επομενα 2 παιχνιδια κανοντας το 5-3, παιζοντας εως τοτε 48 παιχνιδια!

Το ματς διεκοπηκε καθως ο Kaprov δεν ηταν σε θεση να συνεχισει. Ο Kasparov ζητησε την αναβολη για λιγες μερες ομως η παγκοσμια ομοσπονδια προτεινε αναβολη 3 μηνων.
Ο Kasparov δεν δεχτηκε κλπ,κλπ....OFF-TOPIC
jokey
QUOTE(NBAer @ Oct 25 2006, 02:25 PM) *
Βασικα και οι 2 ειναι παντοδυναμοι, απλα ο Φεντερερ βασανιζει τους αντιπαλους πολυ περισοτερο και τους οδηγει αργα στο θανατο με παμπολους τροπους, ενω ο Σαμπρας ηταν "quick killer" και τους σκοτωνε με 1-2 κινησεις.....


Αυτό που λες είναι και η βασική διαφορά των δύο παιχτών. Ο Σάμπρας είχε καλύτερο σερβίς (και βασιζόταν πάρα πολύ σε αυτό) ενώ ο Φέντερερ είναι καλύτερος baseliner και μπορεί και/να παίρνει τους πόντους στα ράλλυ. Ο Σάμπρας και να ήθελε να παίρνει πόντους από ράλλυ, δυσκολευόταν πάρα πολύ. Χαρακτηριστικό είναι ότι στο Ρολάν Γκαρός, που το σερβίς δεν αποτελεί καν παράμετρο στο παιχνίδι, έφτασε μόνο μέχρι τα προημητελικά και μάλιστα μόνο 1 φορά.

Τρελό το παράδειγμα που ανέφερες αν όντως ισχύει.
NBAer
QUOTE(jokey @ Oct 25 2006, 06:27 PM) *
Αυτό που λες είναι και η βασική διαφορά των δύο παιχτών. Ο Σάμπρας είχε καλύτερο σερβίς (και βασιζόταν πάρα πολύ σε αυτό) ενώ ο Φέντερερ είναι καλύτερος baseliner και μπορεί και/να παίρνει τους πόντους στα ράλλυ. Ο Σάμπρας και να ήθελε να παίρνει πόντους από ράλλυ, δυσκολευόταν πάρα πολύ. Χαρακτηριστικό είναι ότι στο Ρολάν Γκαρός, που το σερβίς δεν αποτελεί καν παράμετρο στο παιχνίδι, έφτασε μόνο μέχρι τα προημητελικά και μάλιστα μόνο 1 φορά.


Ναι ακριβως! Βεβαια και ο Φεντερερ δυσκολευεται στην Γαλλια. Θα παρει λετε ποτε εκει το τροπαιο? blink.gif

QUOTE
Τρελό το παράδειγμα που ανέφερες αν όντως ισχύει.


Ε? Αμφισβητεις τα λεγομενα μου? shot.gif angry_red.gif shot.gif

Ψαξε στο GOOGLE για ιστοριες Kasparov,Karpov,1984 τοτε και απολογησου πριν η ατσαλινη, κοφτερη και υγρη λεπιδα ακουμπησει τον λαιμο σου kill.gif
jokey
QUOTE(NBAer @ Oct 25 2006, 03:38 PM) *
Ε? Αμφισβητεις τα λεγομενα μου? shot.gif angry_red.gif shot.gif

Ψαξε στο GOOGLE για ιστοριες Kasparov,Karpov,1984 τοτε και απολογησου πριν η ατσαλινη, κοφτερη και υγρη λεπιδα ακουμπησει τον λαιμο σου kill.gif


laugh.gif
Σιγά μη κάτσω να ψάξω, σε εμπιστεύομαι tongue.gif
sarounas
Βλέπω το topic έχει ξεφύγει, για να το επαναφέρουμε biggrin.gif

τί γίνεται; βλέπει κανείς το AUSTRALIAN;

είδα την εκπομπή το απόγευμα
μαύρισε η ψυχή μου, δεν ήταν καθόλου καλή μέρα 68.gif
η Μαρτίνα υπερέβαλε εαυτόν αλλά δεν τα κατάφερέ απέναντι στην ανώτερη και πολύ φορμαρισμένη Κλάιστερς, πάντως εκεί μετά το break στο τρίτο σετ όταν και προηγήθηκε 2-0 πίστεψα ότι μπορεί να προκριθεί και να απολαύσουμε έναν ημιτελικό Χίνγκις- Σαραπόβα. Δυστυχώς έμεινα με την όρεξη, πάντως πολύ καλά πήγε στο τουρνουά.

σαν να μην έφτανε αυτό ήρθε και το άλλο χαστούκι με τον Ναδάλ, συνετρίβει από τον χρυσό Ολυμπιονίκη της Αθήνας Φερνάντο Γκονζάλες, έτσι η μάχη με τον Φέντερερ πρέπει να περιμένει Παρίσι ή Ρώμη! πάντως ο Φερνάντο δείχνει σε μεγάλη φόρμα, για να δούμε θα απειλήσει τον Ελβετό;
apkat
O Φεντερερ ουτως η αλλως σε επιφανεια εκτος του χωματος δεν εχει αντιπαλο αυτη τη στιγμη στο παγκοσμιο τεννις..Ειναι παρα πολλες κλασεις πανω..Το μονο που μπορει να ελπιζει καποιος ειναι του παρει σετ..Οποτε μικρης σημασιας ο αποκλεισμος του Ναδαλ..

Στο Παρισι θεωρω δεδομενο οτι θα δουμε επαναληψη του περσινου τελικου και ελπιζω οτι ο Ελβετος θα εχει προετοιμαστει καλυτερα για να παρει για πρωτη φορα και τα 4 γκραντ σλαμ..
McRae
Χωρις να αυτοχαρακτηριζομαι ειδικος του τενις,ειναι δυνατον διπλα στον Σαμπρας και τον Φεντερερ να βαζετε τον Ναδαλ?Ποιος Ναδαλ μπροστα σ'αυτα τα δυο τερατα.

υ.γ. Τι γινεται με το φορουμ?Παταω την 4η σελιδα του θεματαος και μου βγαζει ενα ασχετο αβαταρ..πολλα προβληματα τωρα τελευταια.
apkat
O Ναδαλ ειναι ενα παιδι με εκπληκτικες δυνατοτητες που θα εχει την ευκαιρια στο μελλον να γινει το νουμερο ενα αλλα για την ωρα εχει την ατυχια να εχει μπροστα του τον εκπληκτικο Φεντερερ..

Απο οσο μπορω να εκτιμησω απο την εμπειρια μου(εχω παιξει σε υψηλο επιπεδο τεννις) ο Φεντερερ ειναι οτι καλυτερο εχω δει..Πιο ολοκληρωμενος τεχνικα και απο Σαμπρας αλλα και Αγκασι(που νομιζω ειναι υποτιμημενος).Το μονο του κακο ειναι η νευρικοτητα που τον ποιανει καποιες φορες(ποιος ειπε οτι εναι ηρεμοςwink.gif και κανει παρα πολλα σερι λαθη.Εχει ομως και τη φοβερη δυνατοτητα να ηρεμει πολυ γρηγορα



Ο Ναδαλ δεν χωραει φυσικα σε αυτην την καταταξη ακομα..Ενα γκραντ σλαμ μονο εχει παρει αλλωστε..Για τεννιστες φυσικα προηγουμενων δεκαετιων(80ς και πισω) δεν εχω αποψη που μπορει να ηταν καλυτροι και απο τον ελβετο..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.