Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Tennis
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Άλλα αθλήματα
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
Warrior
QUOTE(sarounas @ Jan 25 2007, 12:12 AM) *
Βλέπω το topic έχει ξεφύγει, για να το επαναφέρουμε biggrin.gif

τί γίνεται; βλέπει κανείς το AUSTRALIAN;

είδα την εκπομπή το απόγευμα
μαύρισε η ψυχή μου, δεν ήταν καθόλου καλή μέρα 68.gif
η Μαρτίνα υπερέβαλε εαυτόν αλλά δεν τα κατάφερέ απέναντι στην ανώτερη και πολύ φορμαρισμένη Κλάιστερς, πάντως εκεί μετά το break στο τρίτο σετ όταν και προηγήθηκε 2-0 πίστεψα ότι μπορεί να προκριθεί και να απολαύσουμε έναν ημιτελικό Χίνγκις- Σαραπόβα. Δυστυχώς έμεινα με την όρεξη, πάντως πολύ καλά πήγε στο τουρνουά.

σαν να μην έφτανε αυτό ήρθε και το άλλο χαστούκι με τον Ναδάλ, συνετρίβει από τον χρυσό Ολυμπιονίκη της Αθήνας Φερνάντο Γκονζάλες, έτσι η μάχη με τον Φέντερερ πρέπει να περιμένει Παρίσι ή Ρώμη! πάντως ο Φερνάντο δείχνει σε μεγάλη φόρμα, για να δούμε θα απειλήσει τον Ελβετό;


Eγω φετος ρε γαμωτο δεν προλαβα να δω καθολου... sad.gif

Μονο τον αποκλεισμο του Παγδατη πετυχα live.Εφτασε το Μαρτινακι προημιτελικα? w00t.gif
Oλο και ανεβαινει!Μενει να καταφερει να περασει στα ημιτελικα σε ενα Grand slam τωρα πια..


Ο τελικος των γυναικων θα ειναι Σερενα-Σαραποβα.

Ο Φεντερερ περιμενει τον νικητη του ζευγαριου Χαας-Γκονζαλεζ
sarounas
QUOTE(apkat @ Jan 25 2007, 12:27 AM) *
O Φεντερερ ουτως η αλλως σε επιφανεια εκτος του χωματος δεν εχει αντιπαλο αυτη τη στιγμη στο παγκοσμιο τεννις..Ειναι παρα πολλες κλασεις πανω..Το μονο που μπορει να ελπιζει καποιος ειναι του παρει σετ..Οποτε μικρης σημασιας ο αποκλεισμος του Ναδαλ..

Ακριβώς έτσι, μάλιστα στην αρχή του τουρνουά το ερώτημα στο site του open ήταν αν θα χάσει κάποιο σετ ο Φέντερερ

QUOTE(McRae @ Jan 25 2007, 11:54 AM) *
Χωρις να αυτοχαρακτηριζομαι ειδικος του τενις,ειναι δυνατον διπλα στον Σαμπρας και τον Φεντερερ να βαζετε τον Ναδαλ?Ποιος Ναδαλ μπροστα σ'αυτα τα δυο τερατα.

Ουπς ohmy.gif ποιος λέει τέτοιο πράγμα για τον Ναδάλ; σαφώς και δεν είναι ακόμη σε τέτοιο επίπεδο. Απλώς είπα ότι λυπήθηκα μόνο και μόνο διότι τον συμπαθώ μιας και οι κόντρες τους με τον Ελβετό είναι μνημειώδες στο χώμα και μου αρέσει πολύ που πάει να δημιουργηθεί ένας μικρός ανταγωνισμός κάποιου με τον Φέντερερ. Χαρακτηριστικά θυμάμαι το παιχνίδι τους στο Ρολάντ Γκαρός πέρσι που με εντυπωσίασε και σαν να μην έφτανε αυτό, άλλοι που είδαν την μάχη τους (εγώ δεν το είδα αυτό) στο τουρνουά της Ρώμης τον Σεπτέμβρη λένε ότι ήταν απείρως καλύτερο!

QUOTE(apkat @ Jan 25 2007, 12:13 PM) *
Απο οσο μπορω να εκτιμησω απο την εμπειρια μου(εχω παιξει σε υψηλο επιπεδο τεννις) ο Φεντερερ ειναι οτι καλυτερο εχω δει..Πιο ολοκληρωμενος τεχνικα και απο Σαμπρας αλλα και Αγκασι(που νομιζω ειναι υποτιμημενος).Το μονο του κακο ειναι η νευρικοτητα που τον ποιανει καποιες φορες(ποιος ειπε οτι εναι ηρεμοςwink.gif και κανει παρα πολλα σερι λαθη.Εχει ομως και τη φοβερη δυνατοτητα να ηρεμει πολυ γρηγορα
Ο Ναδαλ δεν χωραει φυσικα σε αυτην την καταταξη ακομα..Ενα γκραντ σλαμ μονο εχει παρει αλλωστε..Για τεννιστες φυσικα προηγουμενων δεκαετιων(80ς και πισω) δεν εχω αποψη που μπορει να ηταν καλυτροι και απο τον ελβετο..

αυτό που λες σαφώς και ισχύει, φαίνεται ξεκάθαρα στα παιχνίδια του με τον Ναδάλ στο χώμα, μάλλον είναι και αυτό ένας πολύ σημαντικός παράγοντας που τον οδηγεί στην ήττα σε αυτά τα ματς

όσο για το άλλο με τους κορυφαίους στην ιστορία, σε γενικές γραμμές πιστεύω ότι οι νεότεροι αθλητές πάντα θα είναι ικανότεροι από τους παλιότερους, σύγκριση μπορεί να γίνει μόνο προς το παιχνίδι τους και κατά πόσο φαίνεται να είναι αποτελεσματικό και πρωτοποριακό για την εποχή του. Σαφώς τεχνικά δεν υπάρχει άλλος καλύτερος του Φέντερερ, αλλά εκπληκτικό τέννις για την εποχή τους εκτός από τον Σάμπρας, έπαιζαν ο Ιβάν Λέντλ και ποιο πίσω στα 70s και 80s ο Σουηδός ο Μποργκ (αυτόν μόνο σε κόπιες τον έχω δει, δεν τον πρόλαβα live) όποιος παρακολουθήσει κάποιους τελικούς του, ειδικά σε Wimbledon και στο Αμερικάνικο θα διαπιστώσει ότι παίζει σχεδόν όπως οι σημερινοί! δηλαδή με μεγάλη δύναμη από την γραμμή, έχοντας πολύ δυνατή την χαμηλή μπαλιά, κάτι που δεν είχε κανείς τότε (ούτε ο Μακένρο) και αν θυμάμαι καλά κρατούσε την ρακέτα με τα δύο. Πάντως αν πρέπει αναγκαστικά να βάλω μια κλίμακα με τους 5 κορυφαίους πάντα με βάση της εποχή τους φυσικά, θα τους έβαζα με σειρά Μποργκ, Φέντερερ, Σάμπρας, Λεντλ και Μακένρο. Βέβαια είπαμε ότι το παιχνίδι των νεότερων είναι καλύτερο και πιο εξελιγμένο.


QUOTE(Warrior @ Jan 25 2007, 03:46 PM) *
Eγω φετος ρε γαμωτο δεν προλαβα να δω καθολου... sad.gif

Μονο τον αποκλεισμο του Παγδατη πετυχα live.Εφτασε το Μαρτινακι προημιτελικα? w00t.gif
Oλο και ανεβαινει!Μενει να καταφερει να περασει στα ημιτελικα σε ενα Grand slam τωρα πια..

Ναι ο Παγδατής νομίζω είχε αποκλειστεί στον 2ο γύρο από έναν άσημο Γάλλο, όσο για την Μαρτίνα πράγματι είναι πολύ βελτιωμένη από πέρσι αλλά με την Κλάιστερς το παιχνίδι ήταν σαν την γάτα με το ποντίκι, η Βελγίδα ήταν πολύ επιθετική και η Μαρτίνα προσπάθησε να την κερδίσει με στρατηγική, όμως ένα black out στο 3ο σετ ήταν μοιραίο sad.gif στους προηγούμενους γύρους έδινε σχεδόν ρεσιτάλ από την bazeline κερδίζοντας πολλά ράλλυ 41.gif δεν φαντάζεσαι πόσο χάρηκα και ‘γω όταν την είδα ξανά που και που να ανεβαίνει στο φιλέ, πράγμα που σημαίνει ότι τα πόδια μάλλον είναι ok, ας ελπίσουμε μονάχα να κρατήσει αυτό και να μην τραυματιστεί πάλι ώστε να την δούμε ακόμη 1-2 χρονάκια!

QUOTE(Warrior @ Jan 25 2007, 03:46 PM) *
Ο τελικος των γυναικων θα ειναι Σερενα-Σαραποβα.

Ο Φεντερερ περιμενει τον νικητη του ζευγαριου Χαας-Γκονζαλεζ


από τις γυναίκες, απόντος της Αρντέν, όταν ξεκίνησε το τουρνουά σε εκπληκτική κατάσταση έδειχναν να βρίσκονται οι δύο Ρωσίδες Κουζνέτσοβα και Πετρόβα αλλά εντελώς περιέργως αποκλείστηκαν μετά από δύο γύρους βέβαια η Πετρόβα έπεσε πάνω στην Ουίλιαμς, επίσης έκπληξη προκάλεσε και ο αποκλεισμός του μεγάλου φαβορί, της Μορεσμό από μια άγνωστη, αντιθέτως δεν προδιέθεται για μεγάλα πράγματα η φιναλίστ Σαραπόβα, της οποίας είχα δει την πρεμιέρα, ήταν τραυματισμένη και ενώ στο 3ο σετ προηγούνταν 5-0 το πήρε μόλις και μετά βίας 9-7, μάλιστα η αντίπαλός της είχε φτάσει σε match ball! για την άλλη φιναλίστ την Σερένα Ουίλιαμς που από το πουθενά (οι δύο αδερφές είναι εξαφανισμένες τα τελευταία 2 χρόνια) έφτασε στον τελικό και μάλιστα πολύ εύκολα, τι να πω; ακόμη απορώ πως τα καταφέρνει τόσο καλά με τέτοιες μπουτάρες! οσο δυνατές απαντήσεις και να δίνει, σε τέτοιο επίπεδο πρέπει και να τρέχεις κιόλας και η πλάκα είναι ότι όντως τρέχει!

στους άνδρες με ξενέρωσε εντελώς ο Σάφιν όταν αποκλείστηκε από τον Ρόντικ, άλλα δυστυχώς μάλλον αυτός πάει τα ‘φαγε τα ψωμιά του 68.gif ενώ περίμενα και τον Νταβιντένκο να φτάσει στα ημιτελικά. Εκπληκτικός ήταν ο Γκονζάλες μέχρι τώρα κάνοντας εντυπωσιακές εμφανίσεις.. απέκλεισε δια περιπάτου τους Χιούιτ (ο σπουδαίος Αυστραλός που αν δεν κάνω λάθος έχει παίξει 4-5 τελικούς Grand slam) τον πολύ ανεβασμένο Αμερικάνο Μπλέικ, τον Ναδάλ και τον Χάας στον ημιτελικό (όπως βλέπω τώρα τον διέλυσε το πρωί), ένας κ’ ένας ήταν όλοι δηλαδή. Λέτε να πάρει σετ ή ακόμη καλύτερα να κοντράρει τον Φέντερερ στον τελικό;
Alexmei
O Roddick έχει ρεκόρ ενάντια στον Federrer 1-13... lifetime...
sarounas
QUOTE(Alexmei @ Jan 26 2007, 01:50 PM) *
O Roddick έχει ρεκόρ ενάντια στον Federrer 1-13... lifetime...

καλά είναι, αφού έχει μια νίκη και παλιότερα του είχε πάρει κάμποσα σετ biggrin.gif
καμιά πρόβλεψη για τελικό κανείς; και τα δύο περιμένω να είναι καλά παιχνίδια, θα έχει πολύ δουλειά το βίντεο τα ξημερώματα αφού των γυναικών ξεκινά 4:30 blink.gif
δεν μπορούσαν να το βάλουν το πρωί και αυτοί να το δούμε live, μιας και είναι Σάββατο αύριο;
apkat
Τι ωρα ειναι ο τελικος των αντρων;;

Βλεπω νικη Φεντερερ με 3-1 και αυτο επειδη ειναι σε καλη κατασταση ο Ροντικ..
sarounas
QUOTE(Alexmei @ Jan 26 2007, 01:50 PM) *
O Roddick έχει ρεκόρ ενάντια στον Federrer 1-13... lifetime...



QUOTE(apkat @ Jan 26 2007, 02:36 PM) *
Τι ωρα ειναι ο τελικος των αντρων;;

Βλεπω νικη Φεντερερ με 3-1 και αυτο επειδη ειναι σε καλη κατασταση ο Ροντικ..

ωχ, τί πάθατε ρε παιδιά με τον Ρόντικ; blink.gif
πάει αποκλειστηκε στον ημιτελικό αυτός με κάτω τα χέρια από τον Φέντερερ biggrin.gif

ΡΟΤΖΕΡ ΦΕΝΤΕΡΕΡ- ΦΕΡΝΑΝΤΟ ΓΚΟΝΖΑΛΕΣ είναι ο τελικός wink.gif
και γίνεται το πρωί της Κυριακής στις 10:30
Warrior
Δυστυχως φετος το eurosport δεν εχει πολλες μεταδοσεις απο το τουρνουα.Γι'αυτο και δεν
εχω δει καθολου.Καλα η ΕΡΤ δεν μπορουσε να παρει τουλαχιστον τον τελικο των αντρων?? sad.gif
sarounas
QUOTE(Warrior @ Jan 26 2007, 04:53 PM) *
Δυστυχως φετος το eurosport δεν εχει πολλες μεταδοσεις απο το τουρνουα.Γι'αυτο και δεν
εχω δει καθολου.Καλα η ΕΡΤ δεν μπορουσε να παρει τουλαχιστον τον τελικο των αντρων?? sad.gif

μόνη περίπτωση ήταν αν έπαιζε κανένας Παγδατής όπως πέρσι sad.gif
Η ΕΡΤ εδώ και τόσα χρόνια το μόνο που δείχνει είναι τελικούς ρολάν Γκαρός αν και νομίζω ότι κάποιες φορές είχε δείξει και τελικούς wimbledon, νόμισα ότι τώρα με το sport+ θα έδειχνε τίποτα, αλλά τζίφος
όλα τα grand slam από το eurosport τα έβλεπα πάντα, όσο για τις μεταδόσεις έδειχνε όλη την νύχτα live λόγω διαφοράς ώρας όπως πάντα εξάλλου στην Μελβούρνη, εγώ έβαζα το βίντεο να γράφει και σε μια ωρίτσα την άλλη μέρα έβλεπα όλα τα τεκταινόμενα cool.gif
Warrior
Mε αποκωδικοποιητη βλεπεις Eurosport,ε??

Γιατι η ελεθερη μεταδοση αρχιζει μια το μεσημερι ρε γμτ,ετσι τελικος γιοκ φετος! sad-smiley-009.gif smile.gif
sarounas
QUOTE(Warrior @ Jan 26 2007, 05:12 PM) *
Mε αποκωδικοποιητη βλεπεις Eurosport,ε??

Γιατι η ελεθερη μεταδοση αρχιζει μια το μεσημερι ρε γμτ,ετσι τελικος γιοκ φετος! sad-smiley-009.gif smile.gif

ναι από δορυφόρο, στον astra στους 29, το Γερμανικό είναι ελεύθερο όλη μέρα και έχει το πρόγραμμα του international
apkat
H Σερενα σηκωσε την κουπα αρκετα ευκολα απο οτι δειχνει το τελικο σκορ (2-0 (6-2 6-1)) επι της Σαραποβα φτανοντας τα τρια τροπαια στο Αυστραλιανο και τα 8 συνολικα γκραντ σλαμ..

Κριμα για τη Σαραποβα που υποστηριζα..Δυστυχως δεν ειδα το ματς..Το ειδα κανεις να πει εντυπωσεις;;(ναι σαρουνας εσενα εννοω κυριως tongue.gif )
Pierce
υπαρχει καποιος που δεν υποστηριζει σαραποβα? laugh.gif tongue.gif . απο τα reviews που διαβασα οντως το πηρε για την πλακα της η williams....
Warrior
Εγω παραδοξως δεν την παω την Σαραποβα...Με εκνευριζουν οι κραυγες της!! biggrin.gif

Μαρτινακι και ξερο ψωμι.... cool.gif

Απο προπερσι ξαναβρηκα νοημα στο γυναικειο τενις.Στο διαστημα της απουσιας της,υποστηριζα την
Κλαιστερς!Αλλα επειδη τελευταια οπου πετυχαινει την Χινγκις,την αποκλειει...εχει αρχισει και με
εκνευριζει! angry.gif

Περιττο να πω πως ουτε τις αδερφες Ουιλιαμς(κυριως την Σερενα) συμπαθω ιδιαιτερα... rolleyes.gif
sarounas
μάπα ήταν ο τελικός στις γυναίκες, εκτός του ότι έλειπε το σασπένς ήταν και πολύ κακό παιχνίδι. Σπάνια γινόταν πάνω από 4-5 χτυπήματα σε κάθε πόντο, επιπλέον η Σαραπόβα ποτέ δεν μπήκε στο κλίμα του αγώνα και δεν μπορούσε να αντιδράσει στις πολύ δυνατές διαγώνιες της Σερένα, η μόνη στιγμή που άξιζε απ’ όλο το παιχνίδι ήταν στο πρώτο σετ, με το σκορ στο 5-0 η Σαραπόβα σε ένα σμας πέταξε το μπαλάκι πάνω στην Σερένα η οποία είχε ανέβει στο φιλέ! ανφέρ και συμπεριφορά μικρού παιδιού θα πείτε, αλλά ήταν ο μόνος τρόπος να κάνει κάτι για να αλλάξει την εικόνα του αγώνα, δηλαδή εκνευρίζοντάς την. Έπρεπε να δείτε το βλέμμα που τις έριξε η Ουίλλιαμς, μιλάμε φοβήθηκε το μάτι μου, αλλά εντάξει μετά το τέλος του ματς φαινομενικά ήταν όλα μέλι-γάλα.
Κάτι τέτοια κάνει η Σαραπόβα και δεν την συμπαθεί κανείς μέσα στους κύκλους του επαγγελματικού τέννις, αν και στο ξεκίνημα της καριέρας της υπήρχε μεγάλη προκατάληψη εναντίον της εξαιτίας του πατέρα της, όμως και αυτή από την πλευρά της με κάτι τέτοια δεν κάνει κάτι για να αλλάξει αυτό το αρνητικό κλίμα

Ηρέμησε και η μάνα της Σερένα που όπως συνήθως βρισκόταν στο γήπεδο, αφού αντίπαλος στον τελικό δεν ήταν η Βένους, μιας και από τα 7 γκραντ σλαμ που είχε η Σερένα τα 5 τα κατέκτησε με αντίπαλο την αδερφή της στον τελικό!


QUOTE(Warrior @ Jan 27 2007, 09:09 PM) *
Εγω παραδοξως δεν την παω την Σαραποβα...Με εκνευριζουν οι κραυγες της!! biggrin.gif

Μαρτινακι και ξερο ψωμι.... cool.gif

Απο προπερσι ξαναβρηκα νοημα στο γυναικειο τενις.Στο διαστημα της απουσιας της,υποστηριζα την
Κλαιστερς!Αλλα επειδη τελευταια οπου πετυχαινει την Χινγκις,την αποκλειει...εχει αρχισει και με
εκνευριζει! angry.gif

άσε τα ίδια και εγώ laugh.gif
υπομονή μέχρι την επόμενη συνάντηση, από βλακεία έχασε τώρα, απλά αποσυντονίστηκε στο τρίτο σετ μετά το μπρέικ επειδή νόμισε κέρδισε, είμαι σίγουρος ότι τότε θα είναι πιο συγκεντρωμένη και θα τα καταφέρει..
Warrior
Συγκλονιστικο το 1ο σετ του τελικου...

Μετα απο 1 ωρα και 5 λεπτα ο Φεντερερ επικρατησε με 7-6(7-2 στο ται-μπρεικ)!

Ο Γκονζαλεζ στο 10ο game ειχε διπλο set-point,αλλα ο Φεντερερ επεστρεψε...Συγκολινιστικο και το 12ο
game οταν και ο Γκονζαλεζ εσωσε 4 set-point,αλλα στο ται-μπρεικ νικηθηκε κατα κρατος..

edit: Και η συνεχεια ηταν αναμενομενη....3-0 (7-6,6-4,6-4)!!

10ο grand slam... 41.gif
apkat
Mπραβο ρε Ροτζερ!! 77.gif Ποιο ειναι το ρεκορ γκραντ σλαμ;;Αν δεν βγει καινουργιος μεγαλος παικτης συντομα θα το σπασει το ρεκορ οποιο και να ναι..
sarounas
QUOTE(apkat @ Jan 28 2007, 02:15 PM) *
Mπραβο ρε Ροτζερ!! 77.gif Ποιο ειναι το ρεκορ γκραντ σλαμ;;Αν δεν βγει καινουργιος μεγαλος παικτης συντομα θα το σπασει το ρεκορ οποιο και να ναι..

Νομίζω ότι ο αριθμός που κυνηγά ο Φέντερερ είναι το 15 αφού 14 έχει ο Σάμπρας, τώρα για ρεκόρ δεν ξέρω αν έχει κάποιος τεννίστας πριν το '70 παραπάνω, δεν πιστεύω να υπάρχει όμως

σχετικά με το ματς μπορεί να κέρδισε 3-0 ο Φέντερερ αλλά ο τελικός ήταν πολύ καλός με γεμάτα σετ και πολλούς εξαιρετικούς πόντους, πολλά συγχαρητήτρια και στον Γκονζάλες, ήταν μεγάλος μαχητής και προσπάθησε σε όλο το παιχνίδι, μακράν το πιο δύσκολο παιχνίδι στο τουρνουά για τον Ελβετό!
Πάντως τα χρειάστηκε για τα καλά ο Φέντερερ, δεν μπορούσε να σπάσει με τίποτα το σερβίς του Γκονζάλες, σε όλο το ματς έκανε μόλις 3 break! όλα αυτά την στιγμή που ο Ρόντικ –που ίσως έχει το καλύτερο σερβις στον κόσμο – διασύρθηκε στον ημιτελικό από τον Ελβετό.
Όμως μετά λύπης μου διαπίστωσα για άλλη μια φορά ότι σε έδαφος πλην χώματος ο Φέντερερ δεν παίζεται, χαίρω πολύ θα μου πείτε…. αλλά αυτά που έκανε πάλι σήμερα είναι μεν τρομερά αλλά είναι κάτι το συνηθισμένο για αυτόν. Σχεδόν η μόνη περίπτωση να του ‘παιρνε πόντο ήταν να κάνει τέλειο σερβις και να τον θέτει εκτός μάχης, αφού η έκρηξη και τα αντανακλαστικά του, τον βοηθούν να παίρνει κάθε πόντο όταν ανεβαίνει στο φιλέ, μάλιστα από ένα σημείο και μετά, μιας και δεν περνούσαν ούτε διαγώνιες ούτε κάθετες, ο Γκονζάλες είχε απηυδύσει τόσο που έκανε συνέχεια λόμπες! σαν να μην έφτανε αυτό, στο παιχνίδι από την γραμμή ο Φέντερερ θύμιζε Στέφι Γκραφ στις δόξες της όταν έστελνε τις αντιπάλους της μία δεξιά μία αριστερά, αλλά και όταν έριχνε κάθετες έβαζε πάντα πολλά φάλτσα δηλαδή μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα! ο καημένος ο Φερνάντο είχε βάλει στόχο να του ρίχνει το μπαλάκι αριστερά για να δίνει μπακχαντ, αφού όποτε του δινε μπροστινή ήταν αυτοκτονία.
Για να είμαι ειλικρινής έχω βαρεθεί την όλη κατάσταση την τελευταία 3ετία, αλλά τουλάχιστον παρήγορο είναι το γεγονός ότι ίσως και να βλέπουμε το τέλειο τέννις από κάποιον, φανταστείτε αν υπήρχε κάποιος ισάξιός του, τι θα βλέπαμε,,,
α ρε Σάφιν κρίμα το ταλέντο σου, ξύπνα επιτέλους να δούμε καμιά πραγματικά μεγάλη μάχη!
Pierce
QUOTE
Τον τίτλο στο τουρνουά Pan Pacific Open που διεξήχθη στο Τόκιο, κατέκτησε η Μαρτίνα Χίνγκινς. Η Ελβετίδα τενίστρια, χρειάστηκε 71 λεπτά για να κάμψει την αντίσταση της Άνα Ιβάνοβιτς από τη Σερβία την οποία κέρδισε με 6-4, 6-2. Αυτός ήταν και ο τρίτος τίτλος στο απλό σε WTA Tour για τη Χίνγκις από το 2006 οπότε και αποφάσισε να επιστρέψει στα διεθνή κορτ και ο 5ος στο συγκεκριμένο τουρνουά.

"Το να κερδίζεις τουρνουά τώρα, είναι δύο φορές πιο γλυκό απ` ότι στο παρελθόν. Για μένα ήταν φυσιολογικό όταν κάτι τέτοιο συνέβαινε το 1997 και το 1998. Δεν πίστευα ότι θα μπορούσα να κερδίζω και πάλι τουρνουά μετά την επιστροφή μου. Αυτή τη φορά όμως το άξιζα πραγματικά. Είμαι περήφανη για τον εαυτό μου", είπε η Χίνγκινς.
www.sportime.gr


αντε το μαρτινακι σας την εκανε τη χαρη tongue.gif
jokey
Η Χίγκινς έπαιζε μόνη της σήμερα. Σε ένα σημείο είχε 19 συνεχόμενους πόντους σε service game και των δύο. Σε 50 λεπτά τελείωσε το ματς.
Ο Φέντερερ πήρε το αυστραλιανό χωρίς να χάσει σετ, κάτι που είχε να γίνει από το 1975 νομίζω από τον
Κεν Ρόσγουολ, παλιό θρύλο. Και όντως κανένας δεν έχει περισσότερα από τα 14 του Σάμπρας. Μάλιστα κανένας δεν έχει 13 και συνεχίζουμε στα 12 και μετά. Πάντως ο τελικός δε με πολυγέμισε. Όχι ότι δεν παίχτηκε καλό τενις, αλλά στους ημιτελικούς οι δύο τους είχαν παίξει εκπληκτικά (δεν τα είδα, έτσι άκουσα, γαίνεται και από τα σκορ όμως) και περίμενα περισσότερα, ειδικά από τον Γκονζάλες, τουλάχιστον να τον κοντράρει περισσότερο και να πάρει 1 σετ. Το μάτι του Φέντερερ γυάλιζε και ο Γκονζάλες μάζευε τα έντομα αν θυμάστε το περιστατικό.
sarounas
QUOTE(pierce21 @ Feb 4 2007, 09:40 AM) *
αντε το μαρτινακι σας την εκανε τη χαρη tongue.gif

Πολύ χαίρομαι γι’ αυτό, μπράβο και πάλι!!! αλλά για να πω την αλήθεια τα τουρ τόσο το WTA όσο και το ΑΤΡ ποτέ δεν με ενθουσίαζαν, σαν διοργάνωση είναι κυρίως για να μαζεύουν όλοι χρήματα και να υπάρχει ένα υποτυπώδες πρωτάθλημα, το μοναδικό που βλέπω με ενδιαφέρον είναι το τελικό τουρνουά στο τέλος της χρονιάς, αυτό όχι μόνο γιατί πάντα υπάρχουν πολλές απουσίες (πάντα μου έδινε την εντύπωση ότι υπάρχει ένα κλίμα μεταξύ των καλύτερων «θα πάω εγώ σ’ αυτό, σ’ εκείνο εσύ και σ’ εκείνα και οι δύο» κάτι σαν άτυπη συμφωνία), αλλά και γιατί οι αθλητές επιδιώκουν φαντάζομαι να είναι σε φουλ φόρμα στα grand slam. Πρέπει να υπάρχει ειδική περίπτωση, όπως έγινε την περασμένη Κυριακή που έφτασε στον τελικό η Χίνγκις για να κάτσω να δω, πάντως στο συγκεκριμένο τουρνουά πάντα πάει καλά η Μαρτίνα όπως αναφέρει και το ρεπορτάζ παραπάνω (και πέρσι τελικό έφτασε αλλά είχε χάσει), βέβαια φέτος τραυματίστηκε στον ημιτελικό η Σαραπόβα αλλά το σημαντικό και πραγματικά παράξενο για μένα είναι ότι έχει φτάσει και πάλι σε πολύ ψηλό επίπεδο, μιας και είναι ήδη στο δεύτερο γκρουπ των κορυφαίων τενιστριών και αρκετές φορές δυσκολεύει αυτές του πρώτου!

Στο αντίστοιχο τουρνουά των ανδρών στο Ζάγκρεμπ νικητής ήταν ο Παγδατής μιας και κέρδισε τον Λιούμπισιτς στον τελικό, ο Μάρκος πάει πολύ καλά και φέτος, με μοναδική εξαίρεση τον αγώνα με τον Γάλλο στο AUSTRALIAN. Η Δανιηλίδου είναι σε κακή κατάσταση αφού και στο τουρνουά του Παρισιού που βρίσκεται σε εξέλιξη, ήδη αποκλείστηκε, βλέπω όμως ότι επανήλθε η Αρντέν, καλό αυτό (την θέλω για να κοντράρει την Σερένα)

ποτέ δεν το φανταζόμουν ότι θα συζητούσαμε για τέννις στο basketforum,
να ‘στε καλά ρε παιδιά!
τα καλύτερα έρχονται smile.gif εν αναμονή των υπόλοιπων τριών λοιπόν.. για μένα πάντα το καλύτερό μου ήταν το ρολάν Γκαρός, ελπίζω να τα λέμε και τότε

QUOTE(jokey @ Feb 4 2007, 05:08 PM) *
Το μάτι του Φέντερερ γυάλιζε και ο Γκονζάλες μάζευε τα έντομα αν θυμάστε το περιστατικό.

ναι πλάκα είχε εκείνη η σκηνή, αλλά το πρόβλημα με τα έντομα στην Μελβούρνη είναι αιώνιο
sarounas
όσοι είστε από Αθήνα και σας αρέσει έστω και λίγο το τέννις μην χάσετε με τίποτα την ευκαιρία να δείτε -έστω και τώρα- από κοντά τον θρύλο Πιτ Σάμπρας να αγωνίζεται, πιστέψτε με ότι στο τουρνούα των βετεράνων της ATP το επίπεδο είναι πολύ καλό και οι αθλητές σε πολύ καλή κατάσταση, σχεδόν όλοι τους θα μπορούσαν να παίρνουν μέρος άνετα και στα κανονικά τουρνουά.
Pierce
απο τριτη μεχρι και κυριακη ερτ και σπορ+ θα δειξουν τους προημιτελικούς, τους ημιτελικούς και τους τελικούς, ανδρών και γυναικών, στο μονό και το διπλό του ρολαν γκαρος. 41.gif

στην περιγραφη ο χατζηγεωργιου..... sad.gif
Flash
Δεν παρακολουθώ τέννις σχεδόν καθόλου αλλά μόλις είδα τον αγώνα Σαράποβα-Τσακβετάντζε και συνειδητοποίησα ότι πράγματι υπάρχει περίπτωση να είναι ένας άντρας ερωτευμένος με δύο γυναίκες συγχρόνως blove.gif

Ειδικά αν είναι Ρωσίδες... (ή μάλλον πρώην Σοβιετικές)
Pierce
προχθες ειχε ναδαλ, ο οποιος κερδισε ανετα 3-0 (6-4,6-3,6-0)
και σημερα ειχε τον ελβετο ο οποιος κερδισε και αυτος 3-0 (7-5, 7-6, 7-6) και περιμενει τον ημιτελικο των Νόβακ Τζόκοβιτς και Ραφαέλ Ναδάλ ωστε να δει τον αντιπαλο του την κυριακη. ο φεντερερ να θυμισω οτι το συγκεκριμενο γκραν σλαμ δεν το εχει κερδισει ποτε ohmy.gif
apkat
Γινεται παρα πολυ ωραιο και θεαματικοτατο παιχνιδι στον δευτερο ημιτελικο μεταξυ Τζοκοβιτς και Ναδαλ..7-5 το πρωτο σετ ο ναδαλ 3-2 προηγειται στο δευτερο ο Τζοκοβιτς.Ελπιζω ο Σερβος να τα καταφερει και να συνεχιστει το εκπληκτικα ενδιαφερον παιχνιδι.

Επισης αν βρεθει ο Ελβετος στον τελικο με τον Σερβο θα ειναι παρα πολυ δυσκολο να το χασει και επιτελους θα ολοκληρωθει η συλλογη του.Αν βρεθει με τον Ναδαλ μαλλον παλι ο Ισπανος θα ειναι το φαβορι αν και ο Ροτζερ τον κερδισε στα τουρνουα προετοιμασιας στο χωμα.
Pierce
οταν εχασε το β σετ ο σερβος κατέρρευσε. στο 3 στα πρωτα 4 game ηταν στον κοσμο του καθως δεν κρατουσε καλα ουτε τη ρακετα! ωστοσο δειχνει να εχει λαμπρο μελλον μπροστα του. για την ιστορια ο αγωνας τελειωσε 3-0 (7-5, 6-4, 6-2) και ο τελικος ειναι ο αναμενομενος . ναδαλ-φεντερερ
man10
Αν κανει ο Ναδαλ το three peat θα ειναι τεραστια επιτυχια,ειδικα αν αναλογιστει κανεις το νεαρο της ηλικιας του,γεννημενος αλλωστε το 1986 παρακαλω!
apkat
Οντως αλλα πιστευω οτι ηρθε η ωρα του τεραστιου Ροτζερ Φεντερερ να σπασει αυτην την κυριαρχιοτ του Ισπανου..Πρεπει να πιστοποιησει την ανωτεροτητα του και στο χωμα μιας και σε ολες τις αλλες επιφανειες ειναι αδιαπραγματευτη..

Για το ματς του ναδαλ στον ημιτελικο τωρα οντως αν και μεχρι το δευτερο σετ ο Σερβος ηταν στο παιχνιδι μετα φανηκε να εχει παντελη ελλειψη συγκεντρωσης και να μην το πιστευει πλεον.Παντως ειδαμε 2-3 ποντους απιστευτης ομορφιας που μονο οποιος εχει παιξει τεννις σε ενα σχετικα ψηλο επιπεδο μπορει να καταλαβει το μεγεθος της δυσκολιας τους..
jokey
QUOTE(apkat @ Jun 8 2007, 04:09 PM) *
Γινεται παρα πολυ ωραιο και θεαματικοτατο παιχνιδι στον δευτερο ημιτελικο μεταξυ Τζοκοβιτς και Ναδαλ..7-5 το πρωτο σετ ο ναδαλ 3-2 προηγειται στο δευτερο ο Τζοκοβιτς.Ελπιζω ο Σερβος να τα καταφερει και να συνεχιστει το εκπληκτικα ενδιαφερον παιχνιδι.

Επισης αν βρεθει ο Ελβετος στον τελικο με τον Σερβο θα ειναι παρα πολυ δυσκολο να το χασει και επιτελους θα ολοκληρωθει η συλλογη του.Αν βρεθει με τον Ναδαλ μαλλον παλι ο Ισπανος θα ειναι το φαβορι αν και ο Ροτζερ τον κερδισε στα τουρνουα προετοιμασιας στο χωμα.


2 φορές παίξανε και είχανε από 1 νίκη. Και δεν είναι τουρνουά προετοιμασίας τα masters, είναι τα πιο σημαντικά αμέσως μετά τα grand slam. Κατά τα άλλα αναμενόμενα τα αποτελέσματα σήμερα για να μην πω και τα σκορ ακόμα. Επίσης, δεν είναι μόνο ο Nadal που πηγαίνει για το 3ο συνεχόμενο πλέον, αλλά και η Henin και 4ο συνολικά αν το καταφέρει) στις γυναίκες. Καταπληκτική τενίστρια. Αλήθεια πόσο καιρό έχει να συμβεί (αν...) να έχουμε 3peat σε άνδρες και γυναίκες ταυτόχρονα σε major?
apkat
Σιγουρα τα masters δεν ειναι μικρης βαρυτητας αλλα στην ουσια οτι τουρνουα γινεται πριν τα γκραντ σλαμ για τους κορυφαιους παικτες ειναι σαν τουρνουα προετοιμασιας..Ο Φεντερερ περσυ πχ ειχε δηλωσει οτι ολη τη χρονια προετοιμαζοταν για το Ρολαντ Γκαρος. smiley.gif smiley.gif
jokey
QUOTE(apkat @ Jun 8 2007, 06:28 PM) *
Σιγουρα τα masters δεν ειναι μικρης βαρυτητας αλλα στην ουσια οτι τουρνουα γινεται πριν τα γκραντ σλαμ για τους κορυφαιους παικτες ειναι σαν τουρνουα προετοιμασιας..Ο Φεντερερ περσυ πχ ειχε δηλωσει οτι ολη τη χρονια προετοιμαζοταν για το Ρολαντ Γκαρος. smiley.gif smiley.gif


Καμία σχέση, ψυχολογικά εννοούσε. Και επιμένω ότι δεν είναι τουρνούά προετοιμασίας, είναι πολύ σημαντικά τουρνουά. Το ότι τυχαίνει να συμπίπτουν με τις εβδομάδες πριν το Ρολάν Γκαρός (γιατί μόνο σε αυτό το σλαμ συμβαίνει) δεν σημαίνει ότι δεν αντιμετωπίζονται το ίδιο από τους αθλητές.
apkat
Δηλαδη ενας παικτης σαν τον Φεντερερ πιστευεις οτι δινει την ιδια βαρυτητα σε ενα μαστερ πριν το Ρολαν Γακρος και την ιδια στο τουρναουα του Παρισιου;Ειναι προφανες οτι ο προγραμματισμος αυτων των παικτων ειναι να ειναι σε κατασταση φουλ φορμας πριν τις 4 μεγαλες διοργανωσεις;Σιγουρα προσφερουν στην βαθμολογια αλλα και οικονομικα στους παικτες.
apkat
Η τελευται προταση μου αναφερεται στα μαστερ φυσικα ε;; tongue.gif tongue.gif
Ελπιζω να το καταλαβες γιατι ετσι οπως το εγραψα δεν φαινεται καθαρα..
jokey
QUOTE(apkat @ Jun 8 2007, 09:19 PM) *
Δηλαδη ενας παικτης σαν τον Φεντερερ πιστευεις οτι δινει την ιδια βαρυτητα σε ενα μαστερ πριν το Ρολαν Γακρος και την ιδια στο τουρναουα του Παρισιου;Ειναι προφανες οτι ο προγραμματισμος αυτων των παικτων ειναι να ειναι σε κατασταση φουλ φορμας πριν τις 4 μεγαλες διοργανωσεις;Σιγουρα προσφερουν στην βαθμολογια αλλα και οικονομικα στους παικτες.


Εννοείτε πως τα τουρνουά που έχουν στο μυαλό τους οι παίχτες είναι τα σλαμ, λογικό. Και δέχομαι ότι ο Φέντερερ και ο Ναδάλ μπορεί να θυσιάσουνε το μάστερς του Αμβούργου ή της Ρώμης πχ για να είναι σε φόρμα στο Παρίσι. Αλλά δεν το έχω δει αυτό να συμβαίνει. Σε όλα μπαίνουν και σε όλα φτάνουν στους τελικούς και παίζουν μεταξύ τους σε συνεχόμενη βάση (Μιλάω μόνο για τη περίοδο Απρίλιου - Μαίου και τον Αύγουστο που υπάρχουν μαστερς ακριβώς πριν τα σλαμ). Όλοι οι άλλοι νομίζω ότι προσπαθούν το ίδιο σε όλα τα είδη των τουρνουά, λογω και το ότι δεν υπάρχει περίπτωση να κερδίσουν σλαμ σε αυτήν την era.

Edit: Το κατάλαβα.
klearxos
Καλησπερα!
Δεν μου αρεσε και παρα πολυ ο αγωνας σημερα!...
Μου θυμισε κατι απο ΟΣΦΠ-Αρης! tongue.gif Μπορει να ηθελε ο Ελβετος αλλα δεν μπορουσε. Κατι εκανε στο δευτερο σετ που ανεβηκε πολλες φορες στο φιλε αλλα αυτο ηταν.! Ο Nadal επαιξε πολυ στο backhand του Federer με αποτελεσμα να μην μπορεσει κανει παιχνιδι.

Συγχαρητηρια στον Ισπανο! 41.gif
Air Kef
Τελικά το τέννις είναι φοβερό άθλημα..Δν ξέρω Άρης-ΟΣΦΠ,αλλα ηταν απολαυση.

Κατι άλλο που θελω να ρωτήσω,αυτους που ξερουν τέννις.


Ο Χατζηγεωργιου ξερει απο τέννις,ή αυτά που λέει ειναι για να περάσει η ώρα.
trefoil 13
QUOTE(Air Kef @ Jun 10 2007, 10:17 PM) *
Κατι άλλο που θελω να ρωτήσω,αυτους που ξερουν τέννις.
Ο Χατζηγεωργιου ξερει απο τέννις,ή αυτά που λέει ειναι για να περάσει η ώρα.

Έχω την ίδια απορία!
Η φράση "πλασάρει το κορμί του" τι σημαίνει...;
Bonzo
Ο Χατζηγεωργίου ξέρει πολύ περισσότερο από τένισ από οτι από μπασκετ.Εχει γνώσεις αλλά τις φράσει κλισέ δεν τις γλιτώνουμε με τπτ
Warrior
Nαι ρε παιδια....εχει γινει looser blink.gif πια ο Φεντερερ στο Ρολαν Γκαρος! tongue.gif

Οντως ο αγωνας φανηκε απο την αρχη που θα παει.Αντε να δουμε αν θα καταφερει ποτε ο Φεντερερ να
κανει το 4/4...

Ο Χατζηγεωργιου ξερει απο τενις,αλλα αν δεν ελεγε αυτα τα...καταπληκτικο,απιθανο,μοναδικο,φανταστι
κο,
ο λυκος της Ελβετιας w00t.gif laugh.gif ....θα ηταν πολυ καλυτερα! biggrin.gif
Alexmei
επίσης αν δεν έλεγε ότι ο Federer είναι ο κορυφαίος όλων των αθλημάτων, του μπάσκετ, του ποδοσφαίρου, του golf, μεγαλύτερος από τον Ronaldinho, τον Jordan, τον Ronaldo και ότι άλλο είπε, ίσως έβλεπα τον αγώνα με φωνή, και χωρίς το muting banana.gif
apkat
Θελοντας να πιστευω οτι ξερω αρκετο τεννις και σιγουρα περισσοτερο απο το Χατζηγεωργιου εχω να πω οτι ειναι τραγικος..Ειδα τα 2 πρωτα σετ γιατι μετα πηγα ΣΕΦ και πραγματικα 3-4 φορες το εβαλα στο μιουτ(το εβγαζα γιατι καποιες φορες εχανα την εξελιξη και γιατι σκεφτομουν οτι δεν αξιζει να χασω την ατμοσφαιρα για εναν κακο σπικερ)..Γενιικα τεχνικα εχει ελαχιστες γνωσεις και αυτο φαινεται απο το γεγονος οτι εντυπωσιαζεται απο φασεις οι οποιες ειναι απλες οχι μονο για παικτες τετοιου επιπεδου αλλα και χαμηλοτερου.Χαρακτηριστικο παραδειγμα.Ο Φεντερερ κανει ντροπ σοτ και οπως ολοι οι αθλητες γυριζει τελευταια στιγμη τη λαβη για να παρει αυτα τα φαλτσα .Οποτε ο Χατζηγεωργιου αρχιζει και αναλυει ποσο σπουδαιο ειναι οτι γυρισε τη λαβη τελευταια στιγμη.Συγνωμη αλλα αυτο το εκανα και γω πολλα χρονια και δεν ψαρωνα τους αντιπαλους μου και ας ηταν 12 χρονων tongue.gif tongue.gif tongue.gif Επισης πολλους ορους τους δημιουργει μονος του και για αλλους δεν ξερει τι ακριβως σημαινουν.Επισης με εκνευρισε παρα πολυ η επιμονη του στην ιεροτελεστια του Ναδαλ.Που σιγα την ιεροτελεστια στην τελικη.Πριν σερβιρει κανει 1-2 συγκεκριμενες κινησεις.Οπως περιπου οι περισσοτεροι μπασκετμπολιστες πριν εκτελεσουν βολες.

Οσο ειδα απο το ματς φαινεται οτι δεν τον παει με τιποτα το χωμα τον Φεντερερ.Του αλλαζει απιστευτα το παιχνιδι.Αν αυτος ο παικτης δεν μπορει να παιξει γρηγορα και αναγκαζεται σε ποντους 15 και 20 χτυπηματων καταστρεφεται.Και παλι ομως φανηκε η τερσατια κλαση του ανα φασεις.Στο δευτερο σετ πχ σε 2-3 γκειμ ανεβαινε γρηγορα στο φιλε και εκει τα πραγματα τελειωναν ευκολα.Αυτο δυστυχως μονο με τον ναδαλ δεν μπορει να το κανει περισσοτερο αφου ο Ισπανος εχει το καλυτερο πασινγκ σοτ στον κοσμο..Κριμα για τον Ροτζερ.Παμε να παρουμε τα υπολοιπα και του χρονου παλι εδω να το ξαναχτυπησουμε.. smiley.gif smiley.gif

QUOTE
επίσης αν δεν έλεγε ότι ο Federer είναι ο κορυφαίος όλων των αθλημάτων, του μπάσκετ, του ποδοσφαίρου, του golf, μεγαλύτερος από τον Ronaldinho, τον Jordan, τον Ronaldo και ότι άλλο είπε, ίσως έβλεπα τον αγώνα με φωνή, και χωρίς το muting


Οσο ειδα παντως αυτο δεν το ειπε.Αυτο που ειπε και πιθανον σε μπερδεψε ειναι οτι εχει περισσοτερο εσοδα απο αγωνιστικους(και οχι διαφημιστικους) λογους απο τον καθε αλλο αθλητη στον κοσμο..
Pierce
o τυπος ξερει απο τεννις περισσοτερο απο μπασκετ. οσον αφορα τον αγωνα ο φεντερερ εχω την εντυπωση οτι το πουλησε το παιχνιδι. εκανε παρα πολλα αβιαστα λαθη, σε σημαντικα σημεια των γκειμ, στο πρωτο σετ δε ειχε 0/10 break points σε ενα σημειο! οντως warrior λουζερ! φανηκε να χανει την ψυχραιμια του (πρωτοφανές) και να λυγιζει απο τις προηγουμενες ηττες απο τον ισπανο. τι να πω. παντως εχει 5 χρονια ακομα τουλαχιστον καλου τενις, για να καταφερει να το παρει.
αλεξ, το παλικαρι εκανε αναφορα στις ψηφοφοριες που γινονται για τον κορυφαιο αθλητη, που οντως ειναι στην κορυφη της λιστας ,περνωντας σουμαχερ,γουντς,ροναλντινιο και λοιπους αλλους. χιλιες φορες να τον ακουω στο τενις παρα στο μπασκετ smile.gif
Alexmei
QUOTE
Οσο ειδα παντως αυτο δεν το ειπε.Αυτο που ειπε και πιθανον σε μπερδεψε ειναι οτι εχει περισσοτερο εσοδα απο αγωνιστικους(και οχι διαφημιστικους) λογους απο τον καθε αλλο αθλητη στον κοσμο..



το είπε και θα σου πώ ακριβώς πότε!. Το είπε όταν ο Federer πήρε το πρώτο του game στο 4 και τελευταίο σετ.
apkat
Τοτε δεν εβλεπα αν και μου φαινεται πολυ τραβηγμενο να το ειπε για εναν αθλητη οσο μεγαλος και ας ειναι.
Το ακουσαν και αλλοι αυτο;;

Γνωμη μου ειναι οτι οποιδηποτε αθλημα ξερεις καλα ο σπικερ αν δεν εχει μεγαλη γνωση του αντικειμενου θα σε εκνευρισει.Εμενα ο Χατζηγεωργιου σημερα με τρελανε και λογω των εκνευριστοκατατων κλισε του αλλα κυριως λογω των τεχνικων ανακριβειων που χρησιμοποιουσε..

Παντως pierce21 ενα συνηθες λαθος που κανουμε ειναι οτι ο Φεντερερ δεν χανει την ψυχραιμια του.μεγα λαθος.Ειναι απο τους πιο νευρικους παικτες.Οταν εκνευριζεται μπορει να χασει σερι πολλυς ποντους η και γκειμ απο τα νευρα του.Το καταπληκτικο ομως που κανει ειναι οτι ξαφνικα και εκει που δε το περιμενεις ηρεμει απολυτα και ξαναρχιζει να παιζει καλα..
Pierce
εμενα αλλο ειναι αυτο που μου κανει εντυπωση με τον φεντερερ.
δεν βγαζει κιχ! δεν ακουγεται τιποτα, ενω οι αλλοι οταν χτυπουν την μπαλα σκουζουν λες και παιζουν σε τσοντα! tongue.gif . οσον αφορα την ψυχραιμια του , απλα δεν ειναι συνηθες φαινομενο να τον φερνει καποιος αντιπαλος σε αυτο το σημειο ωστε να τσατιστει για αυτο μου εκανε εντυπωση. σημερα ηταν φανερα αγχωμενος παντως
Warrior
Δεν διαφωνω...ομως σημερα φανηκε να μην το πιστευει απο την αρχη,δεν ηταν εκνευρισμος.Το 0/10 break
point λεει παρα πολλα,απο την στιγμη που ο Ναδαλ δεν εκανε και κανενα φοβερο παιχνιδι.Γενικα δεν μου
αρεσε ο τελικος(και εμενα)σημερα.Περιμενα να δω πολυ μεγαλυτερη μαχη..

Τελικα και ο Φεντερερ ειναι ανθρωπος με "αδυναμιες"... smile.gif
apkat
Warrior αυτες ηταν αδυναμιες ομως που ο Φεντερερ παντα ειχε.Δεν φανηκε κατι καινουργιο παλι σημερα παρα η δυσκολια του στο χωμα.Γιατι οπου αλλου και να παιξει με τον ναδαλ ο Ραφα θα πρεπει να ειναι ευχαριστημενος με το 1 σετ και τιποτα αλλο.Ειναι απιστευτα πληρης παικτης σε καθε αλλη επιφανεια.Πιστευω παντως οτι επειδη εχει ακομα ακομα αρκετα χρονια ποιοτικου τεννις μπροστα του θα καταφερει να μαθει να παιζει στον ιδιο βαθμο και στο χωμα και το ρολαν Γκαρος δε θα λειψει απο τη συλλογη του.Αν συνεχισει παντως με τους ιδιους ρυθμους σε 1-2 χρονια θα ναι και ο πρωτος σε γκραντ σλαμ και θα ειναι και τυπικα ο κορυφαιος ολων των εποχων.

Επαναλαμβανω την αποψη μου οτι ο Ναδαλ ειναι ακομα παρα παρα πολυ μακρυα απο τον Φεντερερ.Ειναι για την ωρα το απολυτο νουμερο 2 πισω απο τον μεγαλο Ελβετο.

Επισης pierce ο Φεντερερ εκνευριζεται πολυ και σε αλλα ματς με αντιπαλους εκτος του Ναδαλ και χανει σερι ποντους καθαρα απο νευρα που δημιουργουν αβιαστα λαθη.Παραδειγμα και ο τελικος με τον παγδατη οπου ο Ροτζερ ειχε χασει αρκετα γκειμ απο εκνευρισμο στο πρωτο σετ και στις αρχες του δευτερου.Οταν ομως ηρεμησε τα πραγματα εγιναν πολυ απλα..
liolias
Ο τελικος δεν ελεγε και πολλα παιδια 68.gif 68.gif Αντε στο επομενο τουρνουα να δουμε Παγδατη στον τελικο να γουσταρουμε!
Bonzo
Αυτό που είπε είανι ακριβ΄ς αυτό που είπε ο Πιρς πο δεν είναι λάθος.οτι σε μια ψηφοφορία βγήκε ο μεγαλύτερος αθλητης για πέρυσι ξεπερνώντας οποιονδήποτε αλλο αθλήτή σε οποιοδήποτε άλο άθλημα.Κια δεν νομίζω ότι είανι και τόοοοοσο παράλογο..
jokey
Αν δε κάνω τραγικό λάθος, γιατί δεν είδα τον τελικό από ΕΤ1, μάλλον μιλάτε γι' αυτό. Laureus, τα οποία είναι κάτι σαν "αθλητικά' oscar http://www.laureus.com/awards.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.