Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Tennis
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Άλλα αθλήματα
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
wagner love
QUOTE(apkat @ Sep 13 2009, 00:22 ) *
Sτην τετραδα του Us open αντιπαλοι οι Φεντερερ Τζοκοβιτς και Ναδαλ Ντελ Ποτρο..Ναδαλ και Φεντερερ εχουν φτασει σχετικα ευκολα μεχρι εδω και απο οτι βλεπω θα ξανασυναντηθουν σε τελικο..Ο Φεντερερ απεκλεισε ξανα τον Σοντερλινγκ με 3-1 στην 8αδα και ετσι εχει 12 σερι νικες επι του Σουηδου ενω ο Ναδαλ τον Γκονζαλες με 3-0.Ο τελικος θα γινει την Δευτερα λογω κακοκαιριας που καθυστερησε τον προημιτελικο του Ραφα.

(απκατ περιμενω σχολιο σου και στο ποδοσφαιρικο τοπικ) smiley.gif

νομιζω παιδια οτι ο ναδαλ θα χασει αν περασει στον τελικο. για ενα λογο το πιστευω βασικα. επειδη δεν εχει αναρρωσει πληρως απο τον τραυματισμο του! βεβαια συμπαθω παρα πολυ και τον ντελ ποτρο, ενω τζοκοβιτς και φεντερερ σχεδον καθολου!
kotzito
Πρωτος στον τελικο ο Ντελ Ποτρο ο οποιος συνετριψε τον Ναδαλ με 3-0 σετ(6-2 ολα τα σετ).Σε λιγη ωρα παιζουν Φεντερερ-Τζοκοβιτς για την αλλη θεση στον τελικο.Αργα το βραδυ εχουμε και τον τελικο στις γυναικες μεταξυ της Βοζνιατσκι και της Κλαιστερς,η οποια κανει δυναμικη επιστροφη και δειχνει ικανη να ανακτησει την θεση 1 σε λιγο καιρο,αν συνεχισει ετσι.
Emanuel David Ginobili
QUOTE(kojito @ Sep 13 2009, 23:32 ) *
Πρωτος στον τελικο ο Ντελ Ποτρο ο οποιος συνετριψε τον Ναδαλ με 3-0 σετ(6-2 ολα τα σετ).Σε λιγη ωρα παιζουν Φεντερερ-Τζοκοβιτς για την αλλη θεση στον τελικο.Αργα το βραδυ εχουμε και τον τελικο στις γυναικες μεταξυ της Βοζνιατσκι και της Κλαιστερς,η οποια κανει δυναμικη επιστροφη και δειχνει ικανη να ανακτησει την θεση 1 σε λιγο καιρο,αν συνεχισει ετσι.


Αντε ρε παιχταρα Juan Martin!!! Vamos Vamos Argentina!!! Ξεκινησε το ταξιδι για την κορυφη! Σαφως πιο επιθυμητος αντιπαλος για αυριο ο Djokovic, αλλα ουτε τον Federer τον τρεμω.
apkat
Μπροστα 2-1 ο Ροζτερ στον τελικο..Το παιχνιδι εχει πολυ ψωμι ακομα..Παντως ο Φεντεξ ειναι σε καλη μερα οποτε πιστευω θα τα καταφερει..
Gravedigger
Ο Federer πάντως είναι robot.Ανέκφραστος μονίμως!Αντίθετα, ο Del Potro είναι πολύ εκδηλωτικός!

ΥΓ.Μ'αρέσει που ο Roger απαντά άμεσα στο break του Αργεντίνου.Και στο 3ο σετ,αλλά και στο 4ο.

2-1 σετ.5-4 games για τον Federer.Service ο Del Potro. smile.gif
apkat
6-5 ο Φεντεξ..Αντε ενα γκειμ και το πηραμε..Αλλιως παμε για το ται μπρεικ..Μην παει σε 5ο σετ..

Εντιτ:Με συνοπτικες διαδικασιες 6-6 και παμε για το ται μπρεικ..!!
wagner love
QUOTE(apkat @ Sep 15 2009, 03:36 ) *
6-5 ο Φεντεξ..Αντε ενα γκειμ και το πηραμε..Αλλιως παμε για το ται μπρεικ..Μην παει σε 5ο σετ..

Εντιτ:Με συνοπτικες διαδικασιες 6-6 και παμε για το ται μπρεικ..!!

εχω την αισθηση οτι στο ται μπρεικ θα το παρει ο φεντερερ. αν και ειμαι με τον ντελ ποτρο. ειναι αργεντινος και ειμαι με ολους τους αργεντινους (ασχετα αν το νικ μου ειναι βραζιλιανος ποδοσφαιριστης)χαχα
apkat
Το πηρε ο Αργεντινος..2-2..Α ρε Φεντερερ..2 χαμενα ται μπρεικ σε ενα ματς;;;;;;;;;;;;;;;;
Emanuel David Ginobili
NAIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!!!!!!!!!!!!!!!!
Παμε ρε Juan Martin! Κι οπου μας βγαλει! Εισαι μεγαλος τενιστας αγορι μου!!! Vamos Argentina!!!


@Wanger Love, o Βαγκνερ, γραφεται με Vagner.
wagner love
QUOTE(Emanuel David Ginobili @ Sep 15 2009, 03:49 ) *
NAIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!!!!!!!!!!!!!!!!
Παμε ρε Juan Martin! Κι οπου μας βγαλει! Εισαι μεγαλος τενιστας αγορι μου!!! Vamos Argentina!!!


@Wanger Love, o Βαγκνερ, γραφεται με Vagner.

χαρηκα πολυ για τον αργεντινο που με διεψευσε. αντε μακαρι να το παρει κιολας τωρα. εχεις δικιο για το αλλο. δεν ξερω γτ το εγραψα τωρα. θα το γραψω και σε μπλουζα ετσι ομως τωρα, για εφε, icon_drunk.gif
apkat
2-0 μπροστα ο Ντελ Ποτρο και δικο του σερβις στο 5ο σετ..Δυσκολα τα πραγματα..
Gravedigger
QUOTE (apkat @ Sep 15 2009, 03:57 ) *
2-0 μπροστα ο Ντελ Ποτρο και δικο του σερβις στο 5ο σετ..Δυσκολα τα πραγματα..

Δεν παίζει καλά ο Roger στο 5ο...Πρέπει να συγκεντρωθεί..

Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω πως έχασε και τα 2 tie break...
wagner love
Πο πο καρντάσια είστε όλοι φαν του ελβετού. λογικό. θυμάμαι εποχές μποργκ με μακενρο. εγω ημουν με τον μακενρο!
apkat
3-0 και τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα..θελει οπωςσδηποτε μπρεικ στο επομενο σερβις του Ντελ Ποτρο και φυσικα να κρατησει το σερβις του..φαβορι αυτην την στιγμη καθαρα ο Ντελ Ποτρο που κρατα το σερβις του φοβερα.
Emanuel David Ginobili
Eγω ειμαι fan του Αργεντινου!!! [Αir & King mode on/] Πιστευω πως εχει το potential να γινει ο GOAT [/Air & King mode off]
apkat
Mε το σκορ στο 4-2 και σερβις για τον Αργεντινο ειναι η πρωτελευταια ευκαιρια του Φεντεξ για μπρεικ..!

ΠΑΜΕ!!!!

Εντιτ:ΔΕν εγινε και πλεον με 5-2 θελουμε 3 σερι γκειμ για να μεινουμε στο παιχνιδι..Μαλλον ειναι νικητης ο Αργεντινος..

Το πηρε ο Αργεντινος με 6-2..Ηταν πολυ καλυτερος στο τελευταιο σετ..
Emanuel David Ginobili
5-2! Mε Luv Game!!! Παμε!!!
wagner love
QUOTE(apkat @ Sep 15 2009, 04:14 ) *
Mε το σκορ στο 4-2 και σερβις για τον Αργεντινο ειναι η πρωτελευταια ευκαιρια του Φεντεξ για μπρεικ..!

ΠΑΜΕ!!!!

Εντιτ:ΔΕν εγινε και πλεον με 5-2 θελουμε 3 σερι γκειμ για να μεινουμε στο παιχνιδι..Μαλλον ειναι νικητης ο Αργεντινος..

ασε τα γουρια καρνταση! σε εχω καταλαβει smiley.gif
Gravedigger
Κρίμα ρε γαμώτο....Πολύ κρίμα....
Emanuel David Ginobili
ΤΕΛΟΣ!!!
Σε 3 μερες καθαρισε Federer, Nadal και καταφερε να κανει πραματα που αδυνατουσαν αλλοι να κανουν για χρονια!!!
Μεγαλος τενιστας ο μικρος και πιστευω ακραδαντα πως τον no.1 της παγκοσμιας καταταξης τον περιμενει στα επομενα 1-2 χρονια! Υποκλινομαστε μεγαλε Αργεντινε!!!
Air and King
Δεν πειραζει.Το 16ο θα περιμενει λιγο!
Ο Ντελ Ποτρο ειναι οντως καλος και σημειωσε μια νικη απεναντι στον κορυφαιο Τεννιστα κατι που φυσικα τον αναιβαζει αλλα για να φτασει στο #1 του κοσμου θελει και δουλεια ακομα και διαρκεια....Μπορει να εχασε ο Φεντερερ αλλα θα αργησει να ξαναπεσει απο το #1 της παγκοσμιας καταταξης μετα απο περυσι που του πηρε την θεση ο Ναδαλ λογω του ντεφορμαρισματος του περυσι.
Εχω την αισθηση οτι ο Φεντερερ εμεινε απο δυναμεις στο τελευταιο σετ........
Tretiak
Κάποιος Ντελ Πότρο νίκησε τον Φέντερερ. Μπράβο... ποιός τυχερός το είχε παίξει στο στοίχημα ?
apkat
Εγω πιο ψυχολογικο ειδα το αδειασμα του Ροζτερ μετα και το δευτερο χαμενο ται μπρεικ..
Gravedigger
QUOTE (apkat @ Sep 15 2009, 16:01 ) *
Εγω πιο ψυχολογικο ειδα το αδειασμα του Ροζτερ μετα και το δευτερο χαμενο ται μπρεικ..

Συμφωνώ.Όταν το set γενικά πηγαίνει σε tie break νιώθω μια ασφάλεια.Ξέρω ότι το έχει.2 χαμένα πήγαιναν πολύ,και έδειξε ότι επηρεάστηκε.Ήταν πολύ κακός στο τελευταίο set.
kolokotronis
Τελικός αυστραλιανού όπεν αύριο το πρωι στις 10:30.
Φέντερερ-Μάρευ. Δεύτερη συνάντησή τους σε τελικό σλαμ μετά το US OPEN του 2008 όπου ο ελβετός είχε επικτατήσει εύκολα με 3-0.
Δεύτερος τελικός σλαμ για τον σκοτσέζο, πάλι εναντίον του Νο1.
Φαβορί φυσικά φαβορί ο Φέντερερ.

Μετά το τουρνουά ο Ναδάλ πέφτεί στο Νο4 της παγκόσμιας κατάταξης μετα από το 2005 (είχε πέσει στο Νο3 για 1-2 βδομάδες για μια στιγμή).
Τον ξεπερνάνε Μάρευ και Τζόκοβιτς.
Τους επόμενους μήνες ενδέχεται να πέσει 1-2 θέσεις ακόμα, μέχρι να αρχίσει το ρολάν γκαρρός.

ΥΓ:Ο Φέντερερ έχει παίξει τους 18 από τους 19 τελευταίους τελικούς σλαμ.
Air and King
Παει για το 16ο ο μεγαλος Ροτζερ Φεντερερ!
Μπορει να γινει καλο παιχνιδι καθως και ο Μαρει εκτος οτι ειναι εξαιρετικος τεννιστας ειναι και σε καλη κατασταση!
kolokotronis
QUOTE(Air and King @ Jan 31 2010, 02:07 ) *
Παει για το 16ο ο μεγαλος Ροτζερ Φεντερερ!
Μπορει να γινει καλο παιχνιδι καθως και ο Μαρει εκτος οτι ειναι εξαιρετικος τεννιστας ειναι και σε καλη κατασταση!

Όντως είναι σε καλή κατάσταση ο σκοτσέζος, αλλά όποιος είδε τον ημιτελικό του φέντερερ με τον τσονγκά πρέπει να τρόμαξε.
Αν πιάσει πάλι τέτοιο παιχνίδι ο ελβετός, αντίο ζωή για τον μάρευ.
apkat
Eγω ειδα τον Φεντερερ στους 8 με τον νταβιντενκο και στους 4 με τον τσονγκα..Σιγουρα ο Ροτζερ ειναι σε πολυ καλη κατασταση..Το παιχνιδι στους 8 μαλλον θυμιζει πιο πολυ αυτα που θα αντιμετωπισει αυριο ο Φεντεξ αφου με τον Γαλλο εκανε πλακα..Ηταν πολυ κουρασμενος ο Τσονγκα και δεν παλεψε καν..Δηλαδη δεν ηταν τοσο αποτελεσμα καλου παιχνιδιου του Φεντερερ παρα κακου του Τσονγκα.

Θεωρω οτι θα γινει καλο παιχνιδι αλλα θα το καθαρισει ο Ροτζερ αν και δυσκολα..Παντως εχει αρκετες πιθανοτητες και ο Μαρει που ειναι και αυτος σε καλη κατασταση..

Ο Ραφα εκοψε την ντοπα φαινεται και πεφτει διαρκως..
wagner love
QUOTE(apkat @ Jan 31 2010, 02:32 ) *
Eγω ειδα τον Φεντερερ στους 8 με τον νταβιντενκο και στους 4 με τον τσονγκα..Σιγουρα ο Ροτζερ ειναι σε πολυ καλη κατασταση..Το παιχνιδι στους 8 μαλλον θυμιζει πιο πολυ αυτα που θα αντιμετωπισει αυριο ο Φεντεξ αφου με τον Γαλλο εκανε πλακα..Ηταν πολυ κουρασμενος ο Τσονγκα και δεν παλεψε καν..Δηλαδη δεν ηταν τοσο αποτελεσμα καλου παιχνιδιου του Φεντερερ παρα κακου του Τσονγκα.

Θεωρω οτι θα γινει καλο παιχνιδι αλλα θα το καθαρισει ο Ροτζερ αν και δυσκολα..Παντως εχει αρκετες πιθανοτητες και ο Μαρει που ειναι και αυτος σε καλη κατασταση..

Ο Ραφα εκοψε την ντοπα φαινεται και πεφτει διαρκως..

Ρε καρντάση Απκατ μην τα λες έτσι αυτά! Πρώτο ερώτημα, ποιος επαγγελματίας τενίστας δεν παίρνει ντόπα? Δεύτερον o Ναδάλ αποκλειστικά λόγω ντόπας έκανε την πορεία του? Τρίτο επειδή στα μεταξύ τους νικάει τον Ελβετό δεν σημαίνει ότι πρέπει να παίρνει κάτι πολύ σκληρό έτσι?
Τέταρτο, Come On Andy smiley.gif
apkat
Καλα αστειευομουν..Ετσι κι αλλιως ας κανει οτι θελει..Πλεον ανυπαρκτος ειναι..

tongue.gif tongue.gif
wagner love
QUOTE(apkat @ Jan 31 2010, 03:04 ) *
Καλα αστειευομουν..Ετσι κι αλλιως ας κανει οτι θελει..Πλεον ανυπαρκτος ειναι..

tongue.gif tongue.gif

Δεν πειράζει, τον ρολογά τον Φέντερερ τον ξεγύμνωσε για λίγα χρονάκια! tongue.gif tongue.gif tongue.gif
apkat
Ναι αλλα ο ρολογας ειναι ακομα εδω και παιρνει κουπες..Ο Βλαχοισπανος που ειναι;;
wagner love
QUOTE(apkat @ Jan 31 2010, 03:10 ) *
Ναι αλλα ο ρολογας ειναι ακομα εδω και παιρνει κουπες..Ο Βλαχοισπανος που ειναι;;

Τώρα είναι με τη Μαρία (Σαράποβα) και... ξεκουράζονται. Σίγουρα καλύτερο από το να ιδρώνει στα κορτ όπως ο ρολογάς! icon_drunk.gif
apkat
Xαχαχα..Εχεις και τετοιο παρασκηνιο;;

Γουσταρω..
wagner love
QUOTE(apkat @ Jan 31 2010, 03:13 ) *
Xαχαχα..Εχεις και τετοιο παρασκηνιο;;

Γουσταρω..

Το πιο σημαντικό (πέραν από τα αγωνιστικά) που μπορείς να μάθεις από ένα γκραν σλαμ, είναι ποιος πήγε με ποια! Και ποιος συνεχίζει να πηγαίνει και μετά! icon_drunk.gif
kolokotronis
QUOTE(wagner love @ Jan 31 2010, 03:07 ) *
Δεν πειράζει, τον ρολογά τον Φέντερερ τον ξεγύμνωσε για λίγα χρονάκια! tongue.gif tongue.gif tongue.gif

Ο ναδάλ έχει ρεκόρ 13-7 εναντίον του φέντερερ διότι από τα 20 ματς, τα 11 έγιναν στο χώμα.
Ο φέντερερ κατάφερνε να φτάσει τους τελιούς των χωμάτινων τουρνουα και να τον αντιμετωπίσει.
Ο ναδάλ το κατάφερνε αυτό πολύ λιγότερες φορές.
Τα ματς απ δεν λένε τίποτα . Τα σλαμ μετράνε.
Επίσης το στυλ του ρότζερ του επιτρέπει να έχει πολύ μεγαλύτερη καρριέρα, συγκρινόμενο με το πολύ απαιτητικότερο, σωματικά, στυλ του ισπανού.
Όποιος τους έχει παρακολουθήσει καταλαβαίνει τι εννοώ

Πέρα από αυτά, μας έχουν χαρίσει τρομερά ματς και ευχομαι ο ναδάλ να συνέλθει σωματρικά να δούμε και άλλα.
wagner love
QUOTE(kolokotronis @ Jan 31 2010, 03:24 ) *
Ο ναδάλ έχει ρεκόρ 13-7 εναντίον του φέντερερ διότι από τα 20 ματς, τα 11 έγιναν στο χώμα.
Ο φέντερερ κατάφερνε να φτάσει τους τελιούς των χωμάτινων τουρνουα και να τον αντιμετωπίσει.
Ο ναδάλ το κατάφερνε αυτό πολύ λιγότερες φορές.
Τα ματς απ δεν λένε τίποτα . Τα σλαμ μετράνε.
Επίσης το στυλ του ρότζερ του επιτρέπει να έχει πολύ μεγαλύτερη καρριέρα, συγκρινόμενο με το πολύ απαιτητικότερο, σωματικά, στυλ του ισπανού.
Όποιος τους έχει παρακολουθήσει καταλαβαίνει τι εννοώ

Πέρα από αυτά, μας έχουν χαρίσει τρομερά ματς και ευχομαι ο ναδάλ να συνέλθει σωματρικά να δούμε και άλλα.

Προσυπογράφω τα όσα με είπες! Εγώ πλακίτσα έκανα! icon_drunk.gif
apkat
Πρωτος μαγκας ο Ελβετος..Το πηρε το 16ο..
wagner love
QUOTE(apkat @ Jan 31 2010, 14:37 ) *
Πρωτος μαγκας ο Ελβετος..Το πηρε το 16ο..

Καλός είναι ναι! tongue.gif
Gravedigger
The MASTER.

16

apkat
Eιχες μια χρονικη καθυστερηση μιας ημερας αλλα εγραψες για τον βασιλια οποτε ολα οκ..!!!


tongue.gif tongue.gif
Gravedigger
QUOTE (apkat @ Feb 1 2010, 17:47 ) *
Eιχες μια χρονικη καθυστερηση μιας ημερας αλλα εγραψες για τον βασιλια οποτε ολα οκ..!!!


tongue.gif tongue.gif

Ναι το ξέρω αλλά δεν μπήκα καθόλου φόρουμ.
Ποτέ δεν είναι αργά για τον Βασιλιά όμως!
Παρακολούθησα από την αρχή το ΑΟ και ενώ έγιναν πολλές εκπλήξεις εγώ είδα τον Roger να κάνει 1 από τα καλύτερα του τουρνουά.Μόνο με τον Davydenko τρόμαξα κάποια στιγμή,μέχρι να του πάρει 13 συνεχόμενα games και αντίο στον Ρώσο.
apkat
Ετσι ετσι..Πολυ μεγαλο τουρνουα ο Ροτζερ..Σε εκπληκτικη κατασταση..

Οντως με τον Ρωσσο δυσκολευτηκε λιγο αλλα απο το 2ο σετ και μετα εκανε παρτυ..Στον ημιτελικο εκανε περιπατο και τον τελικο τον πηρε σχετικα ευκολα με μονη δυσκολια στο τελευταιο σετ..Γενικα αν σκεφτει κανεις την κακη κατασταση του Ναδαλ που ειναι ο μονος που μπορει να ειναι μονιμη απειλη για τον Ελβετο ο Φεντερερ φετος εχει ευακιρια να μεγαλωσει πολυ το παλμαρε του..
polympoumpounas
QUOTE(Gravedigger @ Feb 1 2010, 17:54 ) *
Ναι το ξέρω αλλά δεν μπήκα καθόλου φόρουμ.
Ποτέ δεν είναι αργά για τον Βασιλιά όμως!
Παρακολούθησα από την αρχή το ΑΟ και ενώ έγιναν πολλές εκπλήξεις εγώ είδα τον Roger να κάνει 1 από τα καλύτερα του τουρνουά.Μόνο με τον Davydenko τρόμαξα κάποια στιγμή,μέχρι να του πάρει 13 συνεχόμενα games και αντίο στον Ρώσο.


Με τον Αντρεεφ δεν φοβηθηκες?Εγω εκει που ειχε παρει το πανω χερι ο Ρωσος στο τριτο σετ λεω αυτο ηταν, μας τελειωσε το σερι.Θυμομουν και το παιχνιδι τους στο Αμερικαν Οπεν που ο Φεντερερ ειδε και επαθε να το παρει και πιστεψα οτι αυτη τη φορα θα γινει η εκλπηξη.Βεβαια ο Βασιλιας με διεψευσε για ακομα μια φορα!

Το μονο που μου την σπαει ειναι που ο Ναδαλ επεσε τεταρτος και τωρα πολυ πιθανον να βρεθουν στα ημιτελικα στο Ρολαντ Γκαρος και οχι στον τελικο.Θελω εκδικηση για τον τελικο του 2008! shot.gif


Υ.Γ.Στα ποσα πιστευετε οτι θα σταματησει ο Ελβετος?

apkat
Πιστευω οτι ισως o αριθμος 22 που ανηκει στην μεγαλη Στεφι Γκραφ μπορει να ειναι ο επομενος στοχος του Ροτζερ..4 χρονια 6-7 τιτλοι ειναι κατι που ο Ελβετος μπορει να κανει οπως ειναι τα δεδομενα τωρα..
polympoumpounas
Καλα ο επομενος στοχος ειναι τα 18 της Εβερτ και της Ναβρατιλοβα!Ας σπασει αυτο και μετα παμε και για την Γκραφ!

Για εμενα παντως τα 22 ειναι υπερβολικα μεγαλος αριθμος και δεν ξερω αν θα τα καταφερει.Μην ξεχνας οτι τo prime του το εχει περασει ο Ελβετος αφου ειναι ηδη 28.Δεν μιλαμε για μπασκετ ή για ποδοσφαιρο εδω, 28 χρονων στο τεννις εισαι βετερανος.Δεν υπαρχει περιπτωση στα επομενα 4-5 χρονια να ειναι τοσο dominant οσο ηταν μεχρι τωρα.Νομιζω οτι ο μεγαλυτερος ηλικιακα παιχτης που καταφερε ποτε να παρει γκραντ σλαμ ηταν 33!Απο την αλλη βεβαια αφου καποιος τεννιστας καταφερε να παρει major στα 33 του θα μου πεις, γιατι να μην παρει και ο Φεντερερ στα 34 του? smile.gif


Εγω την προβλεψη μου την εκανα οταν ο Ελβετος ειχε μολις 6 και ελεγα οτι θα παρει... 16!Οποτε μαλλον τον υποτιμησα αφου στην κατασταση που τον βλεπω δεν υπαρχει περιπτωση να μην παρει ακομα 2-3(μινιμουμ), τωρα πια στα 20 με 22 τον κοβω να σταματαει.Παντως το ρεκορ της Κουρτ δεν το ξεπερναει...
apkat
Ναι τα 18 δεν τα ανεφερα γιατι ηταν πολυ λιγα για τα δεδομενα πλεον του Φεντερερ..Θεωρω οτι μπορει να φτασει στα 22 που ειπα..O Αγκασι στα 33 του πηρε Αυστραλιανο οπεν ενω στα 35 του επαιξε τελικο με τον Φεντερερ στο US open.

Θεωρω οτι εχει ξεπερασει την ακμη του αν και το φετινο Αυστραλιανο εδειχνε οτι παραμενει σε εκπληκτικη κατασταση ομως στα επομενα 4-5 χρονια 6 τιτλοι δεν νομιζω οτι ειναι υπερβολικο νουμερο για αυτον τον παικτη..
kolokotronis
Κατ'αρχήν συγχαρητήρια για το 16ο.
Τώρα για την συνέχεια ας αρχίσω με τις εβδομάδες στο Νο1.
Σε 2,5 μήμες ξεπερνάει άλλο ένα ρεκόρ, αυτό του Σάμπρας στην παραμονή σε αυτή τη θέση.
Ο Σάμπρας έχει 286 και ο Φέντερερ 269.
Έχει και το ρεκόρ των συνεχόμενων εβδοβμάδων με 237.
Η πρόβλεψή μου?
350 εβδομάδες στο Νο1.
Όσον αφορά τα σλαμ, αφού πήρε το αυστραλιανό, έχει την ευκαιρία να τα πάρει και τα 4 την ίδια χρονιά, κάτι που αφ'ότου άρχισε η περίοδος των όπεν στο τέννις (1968), μόνο ο Λάβερ το έχει καταφέρει το 1969. Τότε όμως 3 από τα 4 σλαμ παίζονταν σε γρασσίδι κάτι που κάνει το επίτευγμα του ελβετου (αν γίνει) ακόμα πιο εντυπωσιακό, για να μην μιλήσω για τον ανταγωνισμό που είχε ο καθένας να αντιπετωπίσει.
Θα πουν πολλοί ''αν δεν είχε τραυματιστεί ο Ναδάλ...''
Εκεί ακριβώς είναι το θέμα.
Με τον τρόπο-στυλ που αγωνίζεται ο ισπανός, είναι λογικό να επιβαρύνονται τα γονατά του όσο δεν πάει άλλο.
Γι'αυτό έχασε και το προηγούμενο Γουίμπλεντον.
Η καρριέρρα του θα είναι σε αναγωνιστικό επίπεδο μέχρι τα 26 του.
Ο Φέντερερ από την άλλη είναι το ακριβώς αντίθετο.
Του ''βγαίνει'' τελείως φυσικά και ακούραστα. Ατσαλάκωτα.
Για αυτό το λόγο νομίζω θα διεκδικεί σλαμ μέχρι τα 32 του.
Εδώ το έκανε α Αγκασσι που και λιγότερο ταλαντούχος ήταν και ''χειρότερη'' ζωή έκανε, καταχρήσεις κτλ.

Συμπερασματικά, βλέπω τον Φέντερερ, αν παραμείνει χωρίς τραυματισμούς, να φτάνει τα 21+ σλαμ (απλησίαστο ρεκόρ) και μακάρι ο Ναδάλ να γίνει καλά να δούμε και πάλι επικά ματς μεταξύ τους.
Όσον αφορά το 13-7 υπέρ του Ναδάλ στις μεταξύ τους αναμετρήσεις, από τα 20 παιχνίδια, τα 11 έχουν γίνει στο χώμα-->καλύτερη επιφάνεια για Ναδάλ, χειρότερη για Φέντερερ.
Αυτό συμβαίνει επειδή ο Φέντερερ κατάφερνε να φτάνει στους χωμάτινους τελικούς για αν τον αντιμετωπίσει, ενώ ο ισπανός δεν έφτανε σε καμμία περίπτωση στους ίδιους τελικούς με σκληρή επιφάνεια, όπου ο ελβετός είχε το πάνω χέρι.

Για μένα ο Φέντερερ είναι ότι καλύτερο έχει βγει στο χώρο του τέννις.

Σόρρυ αν κούρασα.

Air and King
QUOTE(kolokotronis @ Feb 9 2010, 15:46 ) *
Για μένα ο Φέντερερ είναι ότι καλύτερο έχει βγει στο χώρο του τέννις.

Σόρρυ αν κούρασα.

Ενδιαφερον ολα αυτα που εγραψες......
Μεχρι και πριν λιγα χρονια θεωρουσα οτι ο καλυτερος στην Ιστορια ηταν ο Σαμπρας με δευτερο τον Μποργκ...Τωρα πια θεωρω τον Φεντερερ τον Κορυφαιο Τεννιστα Ολων Των Εποχων με τον Σαμπρας δευτερο!
Ειχα δει καποτε ενα παιχνιδι του 1999 που ο 19χρονος τοτε Φεντερερ ειχε κερδισει σε ενα Επικο παιχνιδι στο Γουιμπλεντον τον Σαμπρας με 3-2....Δεν ηταν Τελικος σιγουρα μαλλον Προημιτελικος!
kotzito
Εσκασε η πρωτη τεραστια εκπληξη στο Ρολαν Γκαρος.Ο Σοντερλινγκ μετα τον Ναδαλ περσυ,απεκλεισε φετος και τον Φεντερερ στα προημιτελικα.Ετσι αν δεν κανω λαθος αν καποιος απο τους Ναδαλ,Τζοκοβιτς παρει τον τιτλο ριχνει απο την κορυφη της καταταξης τον Ελβετο.Να δουμε ποσο θα επηρεαστει ο Φεντερερ απο τον αποκλεισμο.Αν και πιστευω οτι στο Γουιμπλεντον θα επιστρεψει δριμυτερος και θα ειναι για μενα το φαβορι για να το παρει.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.