Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Tennis
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Άλλα αθλήματα
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
ozorgnax
QUOTE(kotzito @ Jun 1 2010, 22:29 ) *
Εσκασε η πρωτη τεραστια εκπληξη στο Ρολαν Γκαρος.Ο Σοντερλινγκ μετα τον Ναδαλ περσυ,απεκλεισε φετος και τον Φεντερερ στα προημιτελικα.Ετσι αν δεν κανω λαθος αν καποιος απο τους Ναδαλ,Τζοκοβιτς παρει τον τιτλο ριχνει απο την κορυφη της καταταξης τον Ελβετο.Να δουμε ποσο θα επηρεαστει ο Φεντερερ απο τον αποκλεισμο.Αν και πιστευω οτι στο Γουιμπλεντον θα επιστρεψει δριμυτερος και θα ειναι για μενα το φαβορι για να το παρει.

Γουστάρω Σόντερλινγκ με τρέλα!!! Πληροφοριακά, ο Τζόκοβιτς ακόμα και να το πάρει φτάνει μόνο μέχρι το νούμερο 2. Ο Σόντερλινγκ στο 4 και ο Ναδάλ φυσικά στο 1. Περιμένω τελικό Σόντερλινγκ-Ναδάλ με ανυπομονησία...
nikolas12
Παιδια σημερα ο τελικος του Ρολαν Γκαρος με Ναδαλ-Σοντερλινγκ.Ξερει κανεις αν θα το δειξει η ΕΤ1 ή ο Novasports;
Bonzo
Το δείχνει η Ετ1 και το eurosport στις 4
Magnus92
Βλεπετε να γινεται η εκπληξη σημερα ;;;
Vamos Σοντερλινγκ !!!
Bonzo
Δύσκολα. Ο σουηδός έρχεται από συνεχόμενα ζώρικα ματς ενώ ο Ναδαλ ήταν τρομερά τυχερός στην κλήρωση(δεν έχει χάσει ούτε ένα σετ). Δεν έχει χάσει κανένα αγώνα φέτος στο χώμα και έχει πολύ σοβαρό κίντητρο(αν κερδίσει πάει Νο1). Βέβαια ο Σοντερλινγκ έχει κερδίσει δυο παίχτες που δεν έιχαν χάσει ούτε σετ στο τουρνουά(Μπέρντιχ, Φέντερερ).
Λογικά βλέπω Ναδαλ 3-1 ή 3-2. Πάντως ο Σοντερλινγκ είναι αρκετά ασταθής. Στην μέρα του, αν του βγει το σερβίς ειδικά, δε χάνει με τίποτα(βλέπε αγώνα με Φέντερερ)
morrison
Τελος,ευκολα τελικα ο Ναδαλ νικησε τον Σοντερλινγκ.
Παλι δεν εχασε σετ,6-4,6-2,6-4.
kolokotronis
7ο γραν σλαμ για τον Ναδάλ, 5ο ρολαν γκαρρός.
Ξανά στο Νο1 ο ισπανός.
Νομίζω ότι ο Φέντερερ ήθελε μόνο μία εβδομάδα ακόμα για να φτάσει τον Σαμπρας στις συνολικές εβδομάδες στο Νο1.
Πρέπει να έχει ο ελβετός 285 με τον Σάμπρας στις 286.
Τώρα που ακολουθεί το Γουίμπλετον είναι αδύνατον να γυρίσει στο Νο1, αφού ο Φέντερερ το κατέκτησε πέρυσι ενώ ο Ναδάλ δεν είχε πάρει μέρος.
Πιο πιθανό να αυξηθεί η διαφορά τους παρά να τον ξαναπιάσει.
fruhl10val
κριμα για soderling,πολυ τον παω
αλλα με τετοιο προγραμμα που ειχε τον κουρασαν
δεν πειραζει ομως μπορει να περασει τον del potro στη βαθμολογια ,ο οποιος ειναι καιρο τραυματιας
morrison
Mπραβο στον κουμπαρο!
Και τωρα Φεντερερ...
kolokotronis
QUOTE(morrison @ Aug 21 2010, 19:46 ) *
Mπραβο στον κουμπαρο!
Και τωρα Φεντερερ...

Μπράβο στον Μάρκο.
Όσοι παρακολουθούν ξέρουν πόσο δύσκολο είναι να κερδίσεις τον Ναδάλ.
Αν κερδίσει και τον Φέντερερ θα μπει στο πολύ μικρό κλαμπ των παικτών που θα τους έχουν αποκλείσει στο ίδιο τουρνουά.
Ας ελπίσουμε να κρατήσει την φόρμα του και για το US open.
kolokotronis
Για όσους ψιλοασχολούνται με το άθλημα (σαν και μένα), χθες άρχισε το πρώτο grand slam της χρονιάς, το όπεν της αυστραλίας.

Μεγάλα φαβορί, ως συνήθως τα τελευταία χρόνια, οι ναδάλ και φέντερερ.

Ο ισπανός πάει για το 10ο grand slam (έχει 9), ενώ ο ελβετός κυνηγάει το 17ο (έχει ήδη το ρεκόρ με τα 16 που έχει).

Σήμερα (ξημερώματα για εμάς) ξεκινάει την προσπάθεια και ο Παγδατής εναντίον ενός σλοβένου Νο 141 στον κόσμο, που δεν τον ξέρει ούτε η μάνα του.
Ο Μάρκος πριν το τουρνουά είναι στο νούμερο 21 του κόσμου.
Ας ελπίσουμε να πάει καλά.

Χθες είδα το πρώτο ματς του φέντερερ και έπαθα πλάκα.
Ο άνθρωπος δεν είναι αθλητής.
Είναι καλλιτέχνης.
Pierce
Matsares kai xtes, to nalbadian hewitt , alla kai to federer simon, me ton gallo na girnaei to 2-0 se 2-2, alla ligo i apeiria ligo i kourasi ,den katafere oliki anatropi


(mmin pei kaneis kamia papatza gia ta greeklish, eimai se linux kai den exo ellhnika)
kolokotronis
Ο federer ξεπερνώντας τον σκόπελο του simon ( κακό match up για τον ελβετό, καθώς τον είχε 2-0 στις μεταξύ τους ο γγάλλος πριν το παινχίδι), έχει εύκολο έργο για να φτάσει στα ημιτελικά.

Τους δύο επόμενους αντίπαλους του έχει για πρωινό, ενώ στον προημιτελικό μαλλον θα συνσντήσει τον roddick με τον οποίο έχει ρεκόρ νικών 20-2!!!
Άρα πάει φουλ για ημιτελικό τουλάχιστον, όπου μάλλον θα βρει ή τον djokovic ή τον berdych.

O Παγδατής αντιμετωπίζει για τον δεύτερο γύρο τον del potro (άτυχως να βρει τοναργεντίνο τόσο νωρίς), με το ματς να διεξάγεται, ώρα Ελλάδας, αύριο το μεσημέρι.
Για όσους έχουν nova και πιάνουν eurosport, νομίζω θα έχει τρομερό ενδιαφέρον ο αγώνας.

Γενικά πάντως, και τον αργεντίνο να κερδίσει, έχει πολύ δύσκολη συνέχεια.

Όλος ο κόσμος που του αρέσει το άθλημα ανυπομονεί για τελικό ναδαλ-φέντερερ.

Αν συμβεί, προβλέπεται επικός τελικός.
nikolas12
Αναμεσα σε Ναδαλ-Φεντερερ υποστηριζω Ναδαλ και θα ηθελα πολυ να δω αυτους τους δυο τελικο. Οποτε φτανουν γινεται χαμος και βλεπουμε καταπληκτικα ματς.
Ο Φεντερερ επαιξε χθες καλα, αλλα μπορει να εχει δυσκολα ματς στη συνεχεια ειδικα προημιτελικο-ημιτελικο.
Εγω περιμενω παντως το ματς Παγδατη-Ντελ Ποτρο. Κριμα για τον Μαρκο πανω απ' ολα να πεσει σε εναν καλο αντιπαλο τοσο νωρις, αλλα ας μην αποκλειουμε τοσο ευκολα το ενδεχομενο της εκπληξης, γιατι ο Παγδατης ειναι καλος τενιστας και ξερει να κανει εκπληξεις.
Δεν περιμενα να περασει δυσκολα ο Μονφις και να δυσκολευτει απο το πρωτο ματς. Τωρα θα δειξει η συνεχεια.
Xaroumenos loukoumas
QUOTE(pierce21 @ Jan 19 2011, 19:11 ) *
Matsares kai xtes, to nalbadian hewitt , alla kai to federer simon, me ton gallo na girnaei to 2-0 se 2-2, alla ligo i apeiria ligo i kourasi ,den katafere oliki anatropi


(mmin pei kaneis kamia papatza gia ta greeklish, eimai se linux kai den exo ellhnika)



Αν δεν απατώμαι, μπορείς εύκολα να βαλεις ελληνικά σε linux.
Ρώτα κάποιον που ασχολείται.
Την επόμενη φορά, θα σου σβήσω το post 69.gif
kolokotronis
Παγδατής μόλις τα κατάφερε και πέρασε στον 3ο γύρο του αυστραλιανού όπεν, κερδίζοντας 3-1 σετ τον Ντελ Πότρο.

Πολύ καλή εμφάνιση από τον κύπριο, αν και ο αργεντίνος προέρχεται από τραυματισμό στον καρπό, ο οποίος τον είχε κρατήσει εκτός για μεγάλο διάστημα, ρίχνοντάς τον πολύ χαμηλά στην παγκόσμια κατάταξη.
Αν δεν ήταν έτσι τα πράγματα θα επρόκειρο για μεγάλη έκλπηξη.

Για όσους δεν πολυασχολούνται, ο Ντελ Πότρο, είναι ο μοναδικός τενίστας, μαζί με τον Τζόκοβιτς, που έχει κερδίσεi grand slam τα τελευταία 6 χρόνια, εκτός φέντερερ και ναδαλ.
Κέρδισε το US open το 2009 κερδίζοντας 3-2 στον ελικό τον φέντερερ.
Μόνο τυχαίος δεν είναι δηλαδή.

Στον 3ο γύρο, ο Μάρκος αντιμετωπίζει τον αυστριακό Melzer, Νο11 στον κόσμο.
Άλλος ένας πολύ δύσκολος αντίπαλος.
Καλή επιτυχία.
nikolas12
Δυστυχως εγκατελειψε ο Παγδατης με τον Μελτσερ λογω τραυματισμου. Εχανε 2-1 και δεν πηγαιναν ολα πολυ καλα αλλα τελικα δεν μπορεσε να συνεχισει.
Τσονγκα και Γιουζνι αποκλειστηκαν απο πολυ κατωτερους αντιπαλους.
Ο Φεντερερ απεκλεισε με 3-1 τον Ρομπρεδο και θα βρει τωρα ή τον Ροντικ ή τον Βαβρινκα.
Και ο Τζοκοβιτς περασε στους 8 και αυριο θα δουμε αν θα περασουν Ναδαλ, Μαρει, Σοντερλινγκ.
Παντως ελπιζω να περασει ο Ναδαλ να κατακτησει και το Open φετος.

Στις γυναικες αποκλειστηκε η Στοσουρ. Η Σκιαβονε περασε απο ματς που κρατησε 4 ωρες και 44 λεπτα!


Γενικα παντως στους 8 και τωρα στους 16 θα εχει ενδιαφεροντα ματς.
Αυριο θα εχει το Μελτσερ-Μαρει και αμα περασει ο Ναδαλ θα παιξει με τον Φερερ.
Για να δουμε...
nikolas12
Περασε ο Ναδαλ ευκολα απο τον Τσιλιτς και παιζει με τον Φερερ. Αποκλειστηκε ο Σοντερλινγκ απο τον Ντολγκοπολοφ! Εκπληξη μεγαλου μεγεθους απο τον Ουκρανο.
Στις γυναικες περασε η Κλαιστερς.
kolokotronis
Φέντερερ(2)-Βάβρίνκα(19)
Μπέρντιχ(6)-Τζόκοβιτς(3)
Ντολγκοπολοφ(46)-Μάρευ(5)
Ναδάλ(1)-Φερέρ(7)

οι προημιτελικοί.

Φέντερερ και Βαβρίνκα παίζουν στις 3:30 τα ξημερώματα ενώ οι Μπέρντιχ και Τζόκοβιτς αύριο στις 10:30.
Οι άλλοι δύο προημιτελικοί μεθαύριο.
Όποιος έχει NOVA μπορεί να τα δει από το Eurosport.

Μεγάλη έκπληξη μέχρι στιγμής φυσικά ο Νολγκοπολοφ ο οποίος έχει αποκλείσει Τσόνγκα και Σόντερλινγκ με 3-2 σετ και τους δύο.
Παρ'ότι είναι 22 χρονών έχει παίξει μόλις 55 ματς με ρεκόρ 25-30 και αυτό είναι το τέταρτο σλαμ που παίρνει μέρος έχοντας φτάσει μέχρι τον 3ο γύρο στην καλύτερη!!
Αν κερδίσει και τον Μάρευ...

Πάντως βλέπω τον Μάρευ να καθαρίζει τον Ναδάλ στον ημιτελικό.

sarounas
Έχασε ο Ναδάλ, χάθηκε και η ευκαιρία να δούμε άλλο ένα πολύ μεγάλο τελικό μεταξύ των δύο κορυφαίων. Περίμενα ότι θα τον δυσκόλευε πολύ ο Φερέρ αλλά δεν πίστευα ότι θα μπορούσε να τον αποκλείσει.

Όπως και να ‘χει εκτιμούμε αφάνταστα τον Ράφα που έσωσε την δημοτικότητα του τένις χαρίζοντάς μας αλησμόνητες συγκρούσεις με τον –όπως πολύ πετυχημένα αναφέρεται παραπάνω- καλλιτέχνη Ελβετό. Αν δεν υπήρχε ο Ισπανός τώρα το τένις θα είχε πάρει τον δρόμο της φόρμουλα 1 όταν αποχώρησε ο Χάκινεν και δεν βρέθηκε κάποιος να απειλήσει τον Σουμάχερ με αποτέλεσμα όταν αποχώρησε ο Γερμανός να μην μείνει τίποτα πίσω.

πολύ καλά παιχνίδια οι δύο προημιτελικοί που είδα στις γυναίκες με την Βοσνιάτσκι και την Κλάιστερς να είναι σε αρκετά καλή κατάσταση και πιστεύω –αν δεν έχουν αντίρρηση η Ζβονάρεβα και η Λι- ότι θα μας προσφέρουν έναν αξιόλογο τελικό
Pierce
Υγιεινός περίπατος ο τελικός μέχρι στιγμής για τον Σερβο, έχει τον Μάρει στο δεύτερο σετ 5-0...(κέρδισε το πρώτο 6-4)
Pierce


wav.gif wav.gif wav.gif
kolokotronis
Το άξιζε το σλαμ ο Τζόκοβιτς και μπράβο του.
Απεκλεισε και τον Φέντερερ και ήταν σταθερά καλός σε όλο το τουρνουά.
Σίγουρα θα κατακτήσει και άλλα μέχρι το τέλος της καρριέρας του.

Ο Μάρρευ ήταν λίγο απογοήτευση στον τελικό, στον οποίο όμως είχε φτάσει εύκολα με τη βοήθεια των άλλων αποτελεσμάτων (αποκλεισμός σόνερλιννγκ-αποκλεισμός ναδάλ).
Έχει ήδη 3 χαμένους τελικούς και το πρόβλημα είναι ότι τους έχει χάσει και τους 3 με κάτω τα χέρια.
Στους 2 βέβαια είχα τον φέντερερ απέναντί του αλλά χθες δεν δικαιολογήται να ''πέσει'' έτσι αμαχητί.
Πιστεύω το πρόβλημά του είναι πιο πολύ ψυχολογικό, μιας και το τέννις είναι ίσως το άθλημα που η ψυχολογία παίζει τον σημαντικότερο ρόλο.
Αν καταφέρει να πάρει ένα, πιστεύω μετά θα ακολουθήσουν και άλλα πιο εύκολα.

Το σπορ μετά από 5 χρόνια απόλυτης κυριαρχίας φέντερερ-ναδάλ, από εδώ και πέρα θα γίνει πιο ανταγωνιστικό.
Φτάνει να σημειώσουμε ότι από το ρολλάν γκαρός του 05', οι δυο τους είχαν κατακτήσει τα 21 από τα 23 γραν σλαμ!!!
Όσο και να είμαι οπαδός του φέντερερ, θέλω να βλέπω ανταγωνισμό και να υπάρχουν 6-7 υποψήφιοι κάθε φορά για κάθε σλαμ.
Έτσι κι αλλιώς ο ελβετός πλησιάζει τα 30 (μεγάλη ηλικία για τέννις), ο ισπανός είναι 25 αλλά τραυματίζεται συχνά εξ'αιτίας του στυλ παιχνιδιού του και δύσκολα θα αντέξει σε τόσο υψηλό επίπεδο για πολλά χρόνια ακόμα..
Μακάρι να ξεπεταχτεί και κανένας πιτσιρικάς , αλά ντελ πότρο, και να μην ξέρουμε τον ένα τουλάχιστον φιναλίστ από πριν.
Leon_cp3
Έχει πέσει λίγο το θέμα ε;
Λοιπόν ας το επαναφέρουμε μιας που το αγαπημένο χωμάτινο βρίσκεται σε πλήρη εξέλιξη.
Τι είδαμε σήμερα (χθες πλέον),στην 5η μέρα.
Είδαμε στους άνδρες τον Μέλτσερ να αποκλείεται από τον Τσέχο, Ρόσολ (Νο. 111 του ταμπλό), τον Μάρκο να μένει επίσης έξω από τον 24χρονο Αργεντινό Λεονάρντο Μάιερ (Νο. 217 !), ενώ άλλο ένα 200 plus προκρίθηκε στους 32 ο μικρός Antonio Veic (για την ακρίβεια 227) αποκλείοντας τον Νταβιντένκο για τον οποίο μάλλον παραπέρασαν τα χρόνια..Ο Κολομβιανός Falla (No. 120) επικράτησε με 3-1 του Γερμανού Μάγερ (Νο. 20). Αυτά από τις μεγάλες εκπλήξεις στους άνδρες. Από τα ματς που είδα ή μισοείδα ο Μάρει έδειξε πάλι αρκετές από τις αρετές του κόντρα στον Μπολέλι τον οποίο και πέρασε με 3-0,ο Ναδάλ για δεύτερο σερί αγώνα κέρδισε αλλά δεν πολυέπεισε (πάλι 3 ώρες και αγώνας,σπαταλά δυνάμεις την ώρα που Τζόκοβιτς και Φέντερερ καθαρίζουν εύκολα και αυτό θα παίξει σίγουρα τον ρόλο του αν συνεχίσει έτσι) και μάλιστα τώρα θα τεθεί αντιμέτωπος με πολύ καλό αντίπαλο τον Ζιλ Σιμόν που πέρασε το εμπόδιο του συμπατριώτη του Ζερεμί Τσάρντι.
Από τις γυναίκες είδα Σαράποβα-Γκαρσία, η 18χρονη Γαλλίδα -για την οποία μιλάνε με τα καλύτερα λόγια και λένε ότι σύντομα θα έχει ραγδαία άνοδο- λίγο έλειψε να κάνει τη σούπερ έκπληξη αλλά από τα μέσα του 2ου σετ και μετά η Σαράποβα ξύπνησε.Δεν πολυέπεισε ούτε αυτή πάντως. Θυμάμαι κάποτε ήμουν μέγας θαυμαστής της αλλά με τούτα και με κείνα νομίζω εδώ και καμιά τετραετία παραμένει στάσιμη...
Η μεγαλύτερη σημερινή έκπληξη βέβαια ήταν ο αποκλεισμός της Κλάιστερς από την 20χρονη Ρους (Νο. 114 του ταμπλό),η Βελγίδα πήρε το πρώτο σετ σχετικά άνετα,κάπου εκεί με πήρε ο ύπνος και ξυπνάω βλέποντας τελικό 2-1 για τη Ρους με το τρίτο σετ στο 6-1 υπέρ της.Πρέπει να έκανε το ματς της ζωής της. Μεγάλο ενδιαφέρον λοιπόν.
spysta
θελω Τζοκοβιτς .. για να σπασει το ρεκορ συνεχομενων νικων του Μακενρο.
και φυσικα γιατι το αξιζει αφου παιζει το καλυτερο τεννις φετος ..

ο Μαρει αργα και σταθερα ωριμαζει τοσο .. οσο χρειαζεται για να γινει απο το τοπ4 .. τοπ1 (πιο πολυ στο ranking και οχι στην συνειδηση του κοσμου)
εγω παντως τον πιστευω πολυ τον Βρετανο
Leon_cp3
QUOTE(spysta @ May 27 2011, 02:05 ) *
θελω Τζοκοβιτς .. για να σπασει το ρεκορ συνεχομενων νικων του Μακενρο.
και φυσικα γιατι το αξιζει αφου παιζει το καλυτερο τεννις φετος ..

ο Μαρει αργα και σταθερα ωριμαζει τοσο .. οσο χρειαζεται για να γινει απο το τοπ4 .. τοπ1 (πιο πολυ στο ranking και οχι στην συνειδηση του κοσμου)
εγω παντως τον πιστευω πολυ τον Βρετανο


Είμαι από την αρχή Ναδαλικός (εννοώ από τότε που πρωτοεμφανίστηκε και μάγεψε στο χώμα γιατί απλά μου την έδινε ο Φέντερερ και σε αυτή την επιφάνεια υπήρχε κάποιος να τον σταματήσει tongue.gif ) αλλά νομίζω ότι στην κατάσταση που βρίσκεται ο Νόβακ δε χάνει ούτε με μισό χέρι.
Ο Μάρεϊ είναι πολύ δυνατό παιδί,ταλαντούχο, αλλά στο χώμα θέλει πολλή δουλειά ακόμα, δεν είναι το φόρτε του.
spysta
QUOTE(Leon_cp3 @ May 26 2011, 23:12 ) *
Είμαι από την αρχή Ναδαλικός (εννοώ από τότε που πρωτοεμφανίστηκε και μάγεψε στο χώμα γιατί απλά μου την έδινε ο Φέντερερ και σε αυτή την επιφάνεια υπήρχε κάποιος να τον σταματήσει tongue.gif ) αλλά νομίζω ότι στην κατάσταση που βρίσκεται ο Νόβακ δε χάνει ούτε με μισό χέρι.
Ο Μάρεϊ είναι πολύ δυνατό παιδί,ταλαντούχο, αλλά στο χώμα θέλει πολλή δουλειά ακόμα, δεν είναι το φόρτε του.

εγω παντως τον ψιλοαντιπαθω τον Ναδαλ .. ειναι ΠΑΙΚΤΑΡΑΣ προφανως αλλα μου τη σπαει λιγο η φατσα του ( tongue.gif ),το γεγονος οτι ειναι λιγο γυφτος (πχ μερικες φορες διαμαρτυρεται υπερβολικα χωρις λογο,φτυνει στο παρκε,τραβαει τη σωβρακα του πριν το σερβις κτλ κτλ) .. κυριως ομως μου τη σπαει το παιχνιδι του.

παιζει με τετοιο τροπο ωστε να ωθησει τον αντιπαλο στο λαθος .. περναει δυνατες μπαλιες πχ αλλα οχι μπαλιες που θα του δωσουν τον ποντο (πχ να στοχευσει σε γωνιες με top spin και τετοια) .. θα περασει την μπαλα με τετοιο safe τροπο ωστε ο αντιπαλος να πιεστει στην απαντηση .. και τελικα μετα απο 2-3 ακομα μπαλιες να κανει το λαθος .. και φυσικα ακολουθει αυτη τη στρατηγικη γιατι σωματικα ειναι ΤΑΥΡΟΣ και 2 φορες πιο γυμνασμενος απο οποιοδηποτε αλλο τεννιστα (γι αυτο αλλωστε ειναι ο καλυτερος στο χωμα .. το οποιο χρειαζεται διπλασια δυναμη στα χτυπηματα)

ο Φεντερερ απο την αλλη (οπως κ ο Τζοκοβιτς) .. ψαχνει τη γωνια της γωνιας ωωω γωνια .. αυτο μ'αρεσει εμενα.

------------------
με τον Ναδαλ θα δεις rally το οποιο τελικα θα καταληξει στο φιλε απο λαθος του αντιπαλου
ενω
με τον Φεντερερ θα δεις rally το οποιο τελικα θα καταληξει σε ενα φοβερο γωνιακο χτυπημα του Ελβετου

αυτη ειναι η διαφορα νοοτροπιας και προσεγγισης του αθληματος
--------------------

ο Φεντερερ ειναι ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ τεννιστας ολων των εποχων .. και ειναι πραγματικα priceless που τον βλεπουμε live αυτη τη στιγμη εστω και στα τελευταια του .. παικτης σαν τον Ροτζερ θα περασουν πολλαααα χρονια για να ξαναβγει


ΥΓ.btw ο Τζοκοβιτς παιζει να εχε ενα απο τα κορυφαια backhand ολων των εποχων .. τοσο κοφτο,γρηγορο και αποτομο
apkat
Το 95% των χτυπηματων(και φυσικα και του Ραφα) στο τεννις σημερα γινονται με τοπ-σπιν..Συμφωνω γενικα με αυτο που λες για Ναδαλ Σπυστα απλα το αναφερω ως παρατηρηση..Αντε να εξαιρεσω το backhand του Φεντερερ και καποιων ακομα που συνηθως γινεται με slice..
Leon_cp3
Συμφωνώ απόλυτα για τον Φέντερερ. Επειδή το έθεσα κάπως πριν και ίσως φάνηκε ότι δε τον αναγνωρίζω,καμία σχέση. Άλλο το ότι θέλω να χάνει tongue.gif και άλλο το ότι είναι σίγουρα στην ελίτ των κορυφαίων έβερ εδώ και καιρό.
Ο Ναδάλ παίζει όπως είπες,αλλά είναι ακριβώς επειδή έχει αυτή τη σιγουριά στα χτυπήματα του.Είναι αυτό που λέμε ο σκοπός αγιάζει τα μέσα.Απλά προτιμά τον δικό του τρόπο κι ας μην είναι ο πιο θεαματικός. Έχει βελτιωθεί όμως και στις υπόλοιπες επιφάνειες,και σίγουρα ποτέ δεν έδειξε αδυναμία στο να πάρει έναν δύσκολο πόντο. Το κατέχει,έστω αν θέλεις λιγότερο από Φέντερερ ή και Τζόκοβιτς αλλά παίζει μεγάλο τένις επίσης.
spysta
QUOTE(apkat @ May 26 2011, 23:28 ) *
Το 95% των χτυπηματων(και φυσικα και του Ραφα) στο τεννις σημερα γινονται με τοπ-σπιν..Συμφωνω γενικα με αυτο που λες για Ναδαλ Σπυστα απλα το αναφερω ως παρατηρηση..Αντε να εξαιρεσω το backhand του Φεντερερ και καποιων ακομα που συνηθως γινεται με slice..

συμφωνω ..απλα εχω μια μικρη ενσταση γιατι οκ τα χτυπημα μοιαζουν ολα τοπ σπιν και σχεδον ειναι γιατι μιλαμε για τεραστιες ταχυτητες .. αλλα το καθαρο ΤΟΠ ΣΠΙΝ ξεχωριζει πσιτευω.Και δεν μιλαω για καρφια .. μιλαω για τα ψηλα forehand με το μικρο αλματακι .. τα οποια καταληγουν αναπαντητα απο τον αντιπαλο

ο Φεντερερ παντως πολλες φορες απανταει αρκετα επιθετικα με το μπακχαντ του .. οχι μονο με slice
αυτος που ηταν ΜΟΝΟ με sclice backhand ηταν ο Κορια .. ο τυπακος αυτος εκανε καριερα βασιζομενος στο λαθος του αλλου.αλλος χειροτερος αυτος laugh.gif
apkat
Οχι οχι τοπ σπιν ειναι ολα αυτα..Απλα αλλαζει ο τροπος που θα εχουν τοποθετηθει τα ποδια σταση σωματος κλπ..Η λαβη στην ρακετα ιδια ειναι..Οταν εχει αυτο το αλματακι που λες εχει απλα φοβερα περισσοτερη ωθηση λογω κινησης ολου του σωματος προς τα μπροστα εκτος του χεριου.

Καλα δεν λεω οτι κανει μονο slice backhand ο Ροτζερ..Αλλα ειναι κλασσικο του χτυπημα..

Το καρφι ειδικα μιας και το ανεφερες μπορει να μην ειναι και top-spin αλλα φλατ..Αλλα συνηθως και αυτα με τοπ-σπιν ειναι..
spysta
QUOTE(apkat @ May 27 2011, 00:46 ) *
Οχι οχι τοπ σπιν ειναι ολα αυτα..Απλα αλλαζει ο τροπος που θα εχουν τοποθετηθει τα ποδια σταση σωματος κλπ..Η λαβη στην ρακετα ιδια ειναι..Οταν εχει αυτο το αλματακι που λες εχει απλα φοβερα περισσοτερη ωθηση λογω κινησης ολου του σωματος προς τα μπροστα εκτος του χεριου.

Καλα δεν λεω οτι κανει μονο slice backhand ο Ροτζερ..Αλλα ειναι κλασσικο του χτυπημα..

Το καρφι ειδικα μιας και το ανεφερες μπορει να μην ειναι και top-spin αλλα φλατ..Αλλα συνηθως και αυτα με τοπ-σπιν ειναι..

βρε δεν διαφωνω .. απλα εγω το προσεγγιζω απο αποψη δυναμης και αποτελεσματος. τοπ σπιν = ποντος για μενα .. καπως ετσι δες το.
προφανως τα περισσοτερα χτυπηματα τοπ σπιν ειναι και οντως η λαβη παραμενει η ιδια ..
##το καρφι που καταληγει σε ποντο .. ειναι το smash που λεμε.η δυναμη ολων αυτων ειναι τοπ σπιν .. η λαβη ομως εδω αλλαζει.Συνηθως πιανεις γωνια 45 μοιρων την ρακετα με τον καρπο σου ..για να το βρεις σχετικα καθετα το μπαλακι στον αερα

πολυ ωρολογια πιασαμε να ουμ ..
kolokotronis
Λίγο ακόμα υπομονή παίδες.

Την ερχόμενη εβδομάδα αναλαμβάνει ο Χατζημέγας.
Φοράει το καλό του κουστούμι και παίρνει θέση μάχης στην καλύτερη (μαζί με τις συνεντεύξεις στα γαλλικά στις ολυμπιάδες) έκφανση του πολύπλευρου ταλέντου του.
Το τοπ σπιν του ναδάλ (που λέτε και εσείς) θα έχει περίοπτη θέση.

ΥΓ: Γνωρίζει κανείς αν μεταδίδει από στούντιο στην Ελλάδα ή από το γήπεδο στο Παρίσι?
Ρωτάω γιατί μεταδίδει χαμήλόφωνα, όπως επιβάλεται στα γήπεδα τέννις, για να μην ενοχλεί.
Αν είναι στο στούντιο, όπως νομίζω, έχει γράψει άλλη μία χρυσή σελίδα στην πορεία του.
nikolas12
QUOTE(kolokotronis @ May 27 2011, 16:43 ) *
ΥΓ: Γνωρίζει κανείς αν μεταδίδει από στούντιο στην Ελλάδα ή από το γήπεδο στο Παρίσι?
Ρωτάω γιατί μεταδίδει χαμήλόφωνα, όπως επιβάλεται στα γήπεδα τέννις, για να μην ενοχλεί.
Αν είναι στο στούντιο, όπως νομίζω, έχει γράψει άλλη μία χρυσή σελίδα στην πορεία του.


Κολοκοτρωνη δεν ειμαι 100% σιγουρος αλλα νομιζω μεταδιδει απο το γηπεδο. Ετσι νομιζω ειχε πει, αλλα δεν το λεω με σιγουρια. Οχι πως δεν τον εχω ικανο να μεταδιδει χαμηλοφωνα απο στουντιο...
Αντε Χατζη πολυ αντεξαμε!
kolokotronis
Χατζηγεωργίου γιοκ στο ρολάν γκαρός...
Επιστροφή του Καπάνταη.

Τζόκοβιτς-Φέντερερ ο πρώτος ημιτελικός και πρώτη φορά ο σέρβος είναι τόσο μεγάλο φαβορί (όχι μόνο για τον ημιτελικο, αλλά και για το τουρνουά).
Αήττητος φέτος, έχει κερδίσει και δύο φορές τον ναδάλ στο χώμα ψιλοεύκολα.
Δείχνει ασταμάτητος.
Αύριο ο ναδάλ στον δικό του προημιτελικό αντιμετωπίζει τον σόντερλινγκ, από τον οποίο έχει γνωρίσει τη μοναδική του ήττα στο συγκεκριμένο τουρνουά πριν από δύο χρόνια.
Manu7
QUOTE(kolokotronis @ May 31 2011, 20:50 ) *
Χατζηγεωργίου γιοκ στο ρολάν γκαρός...
Επιστροφή του Καπάνταη.

Τζόκοβιτς-Φέντερερ ο πρώτος ημιτελικός και πρώτη φορά ο σέρβος είναι τόσο μεγάλο φαβορί (όχι μόνο για τον ημιτελικο, αλλά και για το τουρνουά).
Αήττητος φέτος, έχει κερδίσει και δύο φορές τον ναδάλ στο χώμα ψιλοεύκολα.
Δείχνει ασταμάτητος.
Αύριο ο ναδάλ στον δικό του προημιτελικό αντιμετωπίζει τον σόντερλινγκ, από τον οποίο έχει γνωρίσει τη μοναδική του ήττα στο συγκεκριμένο τουρνουά πριν από δύο χρόνια.

Επίσης ο Ντζοκοβιτς πέρασε στον ημιτελικό άνευ αγώνα οπότε ξεκουράστηκε μια χαρά...wink.gif.

Βέβαια ο Φέντερερ δεν έχει χάσει σετ με αποτέλεσμα και αυτός να μην έχει κουραστεί πολύ.

Οπωσδήποτε ο Σέρβος είναι φαβορί όπως και να΄χει...
apkat
Ευτυχως μενω αυτες τις μερες σε σπιτι με eurosport και βλεπω πολλα παιχνιδακια...Ο Ροτζερ σημερα ηταν παρα πολυ καλος..Στα break points παλι λιγο τα εχανε μα κατα τα αλλα ηταν δυναμη..Βεβαια με τον Τζοκοβιτς ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα..

Επισης πολυ μεγαλη επιστροφη του μαρει που περασε στην 8αδα και ειναι ηδη φαβορι για την τετραδα..
Myria
QUOTE(apkat @ May 31 2011, 21:17 ) *
Ευτυχως μενω αυτες τις μερες σε σπιτι με eurosport και βλεπω πολλα παιχνιδακια...Ο Ροτζερ σημερα ηταν παρα πολυ καλος..Στα break points παλι λιγο τα εχανε μα κατα τα αλλα ηταν δυναμη..Βεβαια με τον Τζοκοβιτς ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα..

Επισης πολυ μεγαλη επιστροφη του μαρει που περασε στην 8αδα και ειναι ηδη φαβορι για την τετραδα..


Προσωπικά θέλω Μαρει κ Τζοκοβιτς.Ειναι πολυ καμμενη επιλογη??
apkat
Ε λιγακι καμενη ειναι...Ο Τζοκοβιτς παντως ειναι δυσκολο να σταματηθει απο τον Φεντερερ στην παρουσα φαση..Στο Μαρει- Ναδαλ μαλλον φαβορι ειναι ο Ραφα μιας και εκτος ολων των αλλων ο Μαρει ειναι και ψιλοτραυματιας και ειδικα στα μεγαλα ραλι που θα χρειαστει να παιξει με τον ραφα ειναι πολυ πιθανον να μην αντεξει..

Οποτε μαλλον πιο πιθανος τελικος ειναι ο ναδαλ- Τζοκοβιτς με φαβορι τον Τζοκοβιτς αυτην την φορα.

Εγω θα προτιμουσα Φεντερερ- μαρει μιας και ετσι πιστευω οτι ο Ελβετος θα το παρει ενω με αντιπαλο τον Ναδαλ μαλλον ειναι πιο δυσκολο. Παντως ειχα να τον δω καιρο τον Φεντερερ και μου φαινεται σε αρκετα καλη κατασταση σε αυτο το Ρολαντ γκαρος. Λιγο τα χαζα λαθη να προσπαθησει να περιορισει (που παντα εκανε βεβαια) και να γινει λιγο πιο αποτελεσματικος στα break points ισως και να τα καταφερει..
Manu7
Aπορώ πραγματικά πως σας αρέσει ο Μάρει...Τίποτα δεν με έχει εντυπωσιάσει στο παιχνίδι του...
Myria
QUOTE(Manu7 @ Jun 1 2011, 01:34 ) *
Aπορώ πραγματικά πως σας αρέσει ο Μάρει...Τίποτα δεν με έχει εντυπωσιάσει στο παιχνίδι του...

Υπαρχουν και ανεξηγητα φαινομενα στη ζωη ειναι η αληθεια..Ειναι ο αθλητης που ολοι το αγαπανε κ στηριζουν χωρις λογο..
nikolas12
Πολυ καλο παιχνιδι χθες για τον Φεντερερ που εκανε αρκετα αβιαστα λαθη, αλλα δεν δυσκολευτηκε να παρει το ματς με 3-0.
Ενδιαφερον ζευγαρι ημιτελικου. Πιστευω πως ο τρομερα φορμαρισμενος Τζοκοβιτς ειναι για πρωτη φορα το φαβορι απεναντι στον μεγαλο Ροτζερ, θα κρινουμε απο το αποτελεσμα ομως.
Για το Ναδαλ-Σοντερλινγκ πιστευω πως ο Ναδαλ με ενα 3-1 ή 3-2 θα περασει, αλλα φετος δεν τον εχω ικανο να το παρει. Ειναι ο αγαπημενος μου παικτης οσον αφορα το τεννις, αλλα πιστευω (και απευχομσι) οτι αυτος που θα το παρει θα ειναι ο νικητης του ζευγαριου Τζοκοβιτς-Φεντερερ.
fruhl10val
κερδισε 3-0 ο ναδαλ τον Robin....κριμα κ εχω συμπαθεια στο Söderling μεγαλη....να δω ποτε θα σταματησει να κανει αβιαστα λαθη αυτος ο σουηδος...
kolokotronis
Ημιτελικοί σήμερα στο παρίσι.
Ναδάλ (1)-Μάρευ(4) και Τζόκοβιτς (2)-Φέντερερ (3), οι τέσσερεις καλύτεροι δηλαδή.
Αν κερδίσει ο Τζόκοβιτς, ανεξάρτητα του τι θα γίνει στον τελικό, περνάει για πρώτη φορά στην καρριέρα του στο Νο1.
Θα είναι η πρώτη φορά μετά από 7,5 περίπου χρόνια που θα βρίσκεται κάποιος άλλος από τους Φέντερερ-Ναδάλ εκεί.
Ο ελβετός είναι ο τελευταίος παίκτης που κέρδισε τον σέρβο το Νοέμβριο του 2010.
Από τότε μετράει πάνω από 40 νίκες σερί.
Ο φέντερερ κάνει καλό τουρνουά μέχρι στιγμής, αλλά κατά πάσα πιθανότητα αυτό δεν θα είναι αρκετό.
nikolas12
Νίκησε ο Ναδάλ και είπε στις δηλώσεις ότι θα είναι πολύ δύσκολος ο τελικός. Αυτό που περιμένω βέβαια με ανυπομονησία είναι το Τζοκοβιτς-Φεντερερ. Λογικά θα είναι πάρα πολύ καλό ματς.
sarounas
ρε παιδιά το μπαλάκι το βλέπετε ή μονάχα εγώ είμαι ο στραβός που έχει το πρόβλημα?

στο live (όχι στα ριπλέι) η κάλυψη είναι αρκετά μακρινή και είναι πολύ δύσκολο να καταλάβει κανείς τί γίνεται blink.gif
rchos
QUOTE(sarounas @ Jun 3 2011, 20:19 ) *
ρε παιδιά το μπαλάκι το βλέπετε ή μονάχα εγώ είμαι ο στραβός που έχει το πρόβλημα?

στο live (όχι στα ριπλέι) η κάλυψη είναι αρκετά μακρινή και είναι πολύ δύσκολο να καταλάβει κανείς τί γίνεται blink.gif


erthd και αυτα τα προβληματα λυθηκαν...
Manu7
Σαν να τον άγχωσε τον Τζόκοβιτς η ετικέτα του φαβορί..Κάνει πολλά λάθη ενώ ο Φέντερερ
με το που σταμάτησε να τα κάνει έχει βρει ρυθμό και διδάσκει..
Manu7
Καλά αυτοί στη ΝΕΤ να δω ως πού θα φτάσει το θράσος τους...

Σταματάνε λέει τη μετάδοση για δελτίο ειδήσεων...Οι υπόλοιποι sport +...

Με λίγα λόγια, όσοι δεν έχετε ert HD και sport +, στα @@ μας...

ΥΓ:Πάλι καλά που έχω sport +....
Flash
Μπράβο ρε Μαέστρο!

Άντε να δούμε αν θα νικήσει το Ναδάλ στο χώμα αυτή τη φορά...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.