Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Tennis
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Άλλα αθλήματα
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
Mamuwalde
όπως και να το κάνουμε ο ναδάλ δεν έχει μπει σε καμία "ιερά σύγκριση" με το παρελθόν. είναι απλά ένας εξαιρετικός τενίστας στο χώμα

ενώ ο φέντερερ κινδυνεύει να στιγματιστεί απλά και μόνο γιατί δεν έχει πάρει το rg .

δεν τον αμφισβητώ , άλλωστε τον έχω παρακολουθήσει περισσότερο από οποιονδήποτε άλλο τενίστα . απλά είναι μια σκέψη που μου φάνηκε ειδικά φέτος ότι τον επειρεάζει . με τέτοια νευρικότητα δεν τον έχω ξαναδεί .
νομίζω ότι σαφώς επειρεάστηκες φέτος από την προσδοκία του επικείμενου τελικού .

άλλωστε άλλοι τενίστες δεν προλαβαίνουν να ζήσουν 2 τελικούς . οι 3 που έχει ήδη δεν είναι μικρό νούμερο

μακάρι να το πάρει πάντως . δεν το συζητάω
apkat
O Ναδαλ αν ακομα δεν εχει μπει σε αυτην την συγκριση θα πρεπει πλεον αν αρχισει να μπαινει.Αλλωστε 4 ρολαν γκαρος στην σειρα ειναι γιγαντιαιο επιτευγμα που τον κατατασσουν ως εναν απο τους κορυφαιους εβερ.Με το οτι δεν ειναι πολλοι οι 3 χαμενοι τελικοι ηθελα να πω οτι ο Φεντερερ λογικα θα εχει και αλλες ευκαιριες.Πιστευω οτι τουλαχιστον 2-3 χρονια ακομα μπορει να παραμεινει στο ιδιο υψηλο επιπεδο.

Ροντο ο Φεντερερ εχει τρομακτικα περιθωρια βελτιωσης.Φυσικα οχι τοσο τεχνικα(αν και εκει στο χωμα φανταζομαι οτι θα εχει πολλα πραγματα να δουλεψει) οσο διαχειρισης καταστασεων μεσα στα παιχνιδια.Πρωτον διαχειριση του εκνευρισμου του που για μενα ειναι απο τους πολυ βασικους λογους για τους οποιους ο Φεντερερ μπορει να χασει και δευτερον διαχειριση της τακτικης μεσα στο παιχνιδι που σημερα ας πουμε φανηκε οτι ειναι μεγαλη του αδυναμια..
apkat
QUOTE(giopride @ Jun 9 2008, 03:41 ) *
apkat ,αφού έχεις ασχοληθεί με το άθλημα δεν μπορεί να μην ξέρεις ότι το τένις είναι ευγενές σπορ [sic]
δε νομίζω να υπήρχε ποτέ περίπτωση να ακούσουμε άλλου είδους δηλώσεις ... εδώ ένας αγκάσι έκανε παλαβομάρες και κόντεψε να κόψει την καριέρα του πριν την ώρα του ...

αν θυμάμαι καλά ο έτερος σχολιαστής λέγεται καπάνταης και είναι πάλιουρας κι αυτός . έχει κάνει χρόνια το τουρνουά , τον θυμάμαι από πιτσιρίκι . δεν ξέρω "τεχνικά" τι σχόλια κάνουνε αλλά τουλάχιστον σέβεται και τον τηλεθεατή . ο χατζηγεωργίου είναι σα να προσπαθεί να πει κάτι για να τον θυμόμαστε ...


Aυτο τωρα το δα tongue.gif tongue.gif .Ενταξει προφανως δεν θα μπορουσε να βγει κανεις να πει κατι πολυ unfair αλλα βλεπεις ρε παιδι μου τοσα χρονια κοντρα οτι δεν εχουν ξεφυγει ουτε μια φορα ουτε στο γηπεδο ουτε στις δηλωσεις του.Μαλιστα ο Ναδαλ σημερα του εκανε και πλακα λεπτα μονο μετα την ληξη λεγοντας του "good job" και βλεπεις και τους 2 στα γελια παρα την ενταση που θα επρεπε να ειχαν.Η περσυ μετα το Ουιμπλεντον θυμαμαι δηλωση του Φεντερερ οτι "ειμαι πολυ χαρουμενος που καταφερα να κερδισω και φετος γιατι ξερω οτι με τον Ραφα δεν θα μπορω να το κανω για καιρο ακομα"(καπως ετσι) Γενικα ειναι αξιοθαυμαστη η συμπεριφορα και των 2.

Ο ετερος σχολιαστης ειναι φοβερα πιο ευχαριστος στον τηλεθεατη κατα την γνωμη μου biggrin.gif
nikolas12
QUOTE(B for Basketball @ Jun 8 2008, 18:05 ) *
ΝΑDAL!!!!!


Ακριβως ετσι εγιναν τα πραγματα με το Ναδαλ να κατακτα τον τεταρτο συνεχομενο τιτλο στο Ρολαντ Γκαρος!!!Ρεζιλεψε μπορω να πω τον καλυτερο τεννιστα του κοσμου με 3-0.Ομως η μεγαλυτερη εκπληξη ηταν η παρουσια του Φεντερερ.Απογοητευτικος οπως λεει και ο big dirk βρισκοταν σε αλλο γηπεδο.
captain charisma
βρε hip-hop μη βαζεις λογια που δεν ειπα ποτε tongue.gif αυτο το ειχα πει για τον μανου τζινομπιλι εναντιον των λεικερς....
εγω παντως υποστηριζω φεντερερ απ τους σημερινους.
ο ναδαλ μου ειναι αντιπαθης.
τον θυμαστε στο ευρωμπασκετ που σηκωθηκε ορθιος και ζητουσε αντιαθλητικα μαζι με τους παικτες? ugly_tocktock.gif 24.gif
απο τους παλιους ξεχωριζω τον πιτ σαμπρας που τον θεωρω τον κορυφαιο τενιστα του κοσμου,και τον αντρε αγκαζι
sporting b.c.
http://www.athenstennisacademy.gr/masters/index.html

H Athens Τennis Academy διοργανώνει το “Athens Tennis Academy Masters 2008”
και παρουσιάζει το Μάρκο Παγδατή σε έναν μοναδικό αγώνα επίδειξης με αντίπαλο τον Julien Benneteau

Είναι γεγονός! Ο διάσημος τεννίστας Μάρκος Παγδατής, ένας από τους καλύτερους τεννίστες στον κόσμο αυτή τη στιγμή, έρχεται στην Αθήνα. Ο Μάρκος Παγδατής, προσκεκλημένος της ATHENS TENNIS ACADEMY, της μεγαλύτερης Ακαδημίας Τέννις στην Ελλάδα, θα παίξει σε έναν μοναδικό αγώνα επίδειξης στις 8 Ιουλίου στο κεντρικό γήπεδο του Ολυμπιακού Κέντρου Αντισφαίρισης, στο Ο.Α.Κ.Α.!

O μεγάλος τεννίστας ο οποίος έρχεται στην Αθήνα μόνο για την ATHENS TENNIS ACADEMY και το “ATHENS TENNIS ACADEMY MASTERS 2008”, θα πρωταγωνιστήσει σε ένα μοναδικό και πρωτόγνωρο για τα ελληνικά δεδομένα exhibition game με αντίπαλο τον πολύ ανερχόμενο Γάλλο τεννίστα Julien Benneteau.

Το exhibition game ανάμεσα σε δύο κορυφαίους στον κόσμο παίκτες, θα διεξαχθεί την Τρίτη 8 Ιουλίου, στις 8:30 το βράδυ, στο Κεντρικό Γήπεδο του Ολυμπιακού Κέντρου Αντισφαίρισης!

Θα ακολουθήσει φιλικό διπλό παιχνίδι με συμπαίκτες επώνυμους Έλληνες, που η παρουσία τους δίπλα σε αυτούς τους διάσημους παίκτες, θα είναι μεγάλη έκπληξη για το κοινό!

Ο Μάρκος Παγδατής και ο Julien Benneteau, oι καλύτεροι παίκτες, που έχουμε δει ποτέ στην Ελλάδα, στην ακμή της καριέρας τους, υπόσχονται να προσφέρουν στο ελληνικό κοινό υψηλής ποιότητας θέαμα που δε θα πρέπει να χάσει κανείς μας!

ΜΕΓΑΣ ΧΟΡΗΓΟΣ: Υπουργείο Τουριστικής Ανάπτυξης

Χορηγοί Επικοινωνίας είναι οι ραδιοφωνικοί σταθμοί Love Radio 97,5, Orange 93,2, Real Fm 97,8, τα τηλεοπτικά κανάλια Nova, Mad Tv, Alter Channel, το περιοδικό Status και η εφημερίδα Ο Φίλαθλος
Χορηγός Φιλοξενίας είναι το ξενοδοχείο Semiramis
Επίσημος Αερομεταφορέας είναι οι Ολυμπιακές Αερογραμμές
Υποστηρικτές της διοργάνωσης είναι οι εταιρίες : Intersport, Χαϊδεμένος, Le Coq Sportif, Ιατρικό Κέντρο Αθηνών, Physiomedica, www.tennisnews.gr

ΔΙΑΘΕΣΗ και ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΕΙΣΙΤΗΡΙΩΝ

* Στα τηλέφωνα 801-11-60000 (από σταθερό) και 210-6786000 (από κινητό).
* Athens Tennis Academy (210-6857917) Ολυμπιακό Κέντρο Αντισφαίρισης (είσοδος από οδό Αρτέμιδος)
* www.i-ticket.gr
* Καταστήματα Αθλητικών ειδών INTERSPORT.

Τιμή εισιτηρίων : 20, 40 και 80 ευρώ.
Jimar
τι ΜΑΤΣΑΡΑ γινεται ρε??

πολυ εντυπωσιακο παιχνιδι με φοβερα χτυπηματα και απο τους 2.

2-0 ο νανταλ , αλλα ισοφαρισε ο φεντερερ σε 2-2 ενω ο ισπανος ειχε τσαμπιονσιπ μπολ στο σερβις του στο ται μπρεικ του 4ου σετ
τωρα στο 5ο σετ ειναι 2-2 στα γκειμ, αλλα διακοπηκε λογω βροχης (αγγλια...)

GO ROGER!!
Alexmei
QUOTE(Jimar @ Jul 6 2008, 20:28 ) *
τι ΜΑΤΣΑΡΑ γινεται ρε??

πολυ εντυπωσιακο παιχνιδι με φοβερα χτυπηματα και απο τους 2.

2-0 ο νανταλ , αλλα ισοφαρισε ο φεντερερ σε 2-2 ενω ο ισπανος ειχε τσαμπιονσιπ μπολ στο σερβις του στο ται μπρεικ του 4ου σετ
τωρα στο 5ο σετ ειναι 2-2 στα γκειμ, αλλα διακοπηκε λογω βροχης (αγγλια...)

GO ROGER!!



λέτε να το πάρει 3 συνεχόμενη φορά από τον ίδιο αντίπαλο; Εγώ είμαι με Ναδάλ πάντως rolleyes.gif
NBAer
QUOTE(Jimar @ Jul 6 2008, 22:28 ) *
τι ΜΑΤΣΑΡΑ γινεται ρε??

πολυ εντυπωσιακο παιχνιδι με φοβερα χτυπηματα και απο τους 2.

2-0 ο νανταλ , αλλα ισοφαρισε ο φεντερερ σε 2-2 ενω ο ισπανος ειχε τσαμπιονσιπ μπολ στο σερβις του στο ται μπρεικ του 4ου σετ
τωρα στο 5ο σετ ειναι 2-2 στα γκειμ, αλλα διακοπηκε λογω βροχης (αγγλια...)

GO ROGER!!

Holly crap!!!! blink.gif blink.gif blink.gif

Που το βλεπεις?
Jimar
novasports1 το εχει.

5-5 ειναι!
benchwarmer
QUOTE(NBAer @ Jul 6 2008, 22:45 ) *
Holly crap!!!! blink.gif blink.gif blink.gif

Που το βλεπεις?


http://www.channelsurfing.net/watch-nbc.html

Μόνο με explorer νομιζω...
basket is life
δεν ξερω αν εχει ξαναγραφτει αλλα η venus williams κερδισε την αδερφη της serena στον τελικο και πηρε τον πεμπτο της τιτλο!
Alexmei
NAI! το πήρε ο Ναδάλ!!!!!!!!!! όλε όλε όλε μετά από 3 χρόνια συνεχόμενοι τελικοί και έχανε από τον Φέντερερ ήρθε η λύτρωση! Μπράβο ρε παιχταρά.!


Υ.Γ. Φανταστικό ματς. το καταχάρηκα!
basket is life
επισης στο διπλο γυναικων κερδισαν τον τιτλο παλι οι δυο αδερφες και η οικογενεια williams δεν αφησε τιτλο για τιτλο και σ αυτη τη διοργνωση!!(ευχαριστω για την πληροφορηση!! wink.gif )
benchwarmer
Ναδαλ, μετα απο 5 ωρες καθαρου ματς και 7 ωρες συνολικα..

6-4, 6-4, 6-7, 6-7, 9-7
apkat
Φανταστικο παιχνιδι απο 2 πολυ μεγαλους παικτες.Απο την μια ο ναδαλ αποδεικνυει οτι ειναι ο επομενος μεγαλος παικτης και απο την αλλη ο φεντερερ οτι παραμενει τεραστιος παικτης και με απιστευτη ψυχη αφου γυρισε και βρεθηκε κοντα στο να κερδισει ενα παιχνιδι που ολα εδειχναν οτι δεν μπορει να διεκδικησει.

Στενοχωρηθηκα για τον φεντερερ ομως πραγματικα χανει απο εναν πολυ μεγαλο παικτη που μπορει να γραψει μεγαλη ιστορια στα κορτ.Ελπιζω αυτη η πολυ κακη χρονια(για τα δεδομενα του Ελβετου) του Φεντερερ να μην ειναι η αρχη του τελους και να καταφερει απο την επομενη κιολας διοργανωση να επανελθει στα υψηλα του στανταρ.Σχολιασμο του αγωνα που παρακολουθησα σε ολη την διαρκεια θα κανω αν βρω χρονο αυριο που θα εχω ηρεμησει γιατι τωρα ισως εγω να εχω πιο πολλα νευρα και απο τον Φεντερερ.. tongue.gif
sarounas
ένα από τα καλύτερα αθλητικά γεγονότα που έχω δει ποτέ μου 41.gif
απίστευτος τελικός, καλύτερος ακόμη και από το αντίστοιχο περσινό υπερθέαμα που μας είχαν προσφέρει οι δυο τους.. 77.gif
ειδικά το σημείο που οι μισοί φίλαθλοι φώναζαν Ρότζερ και οι άλλοι Ράφα ήταν όλα τα λεφτά
συμφωνώ με τα σχόλια των σπίκερ που είπαν ότι σήμερα βλέπουμε το τέννις του 2020

το έβλεπα με έναν φίλο μου που του αρέσει πάρα πολύ το τέννις αλλά είναι πωρωμένος με τον Ναδάλ, έτσι μετά το τέλος του 4ου σετ μου λέει φεύγω και δεν ξανασχολούμε με τέννις βρίζοντας τον Ναδάλ!!! 68.gif 68.gif 68.gif

ουσιαστικά ο Φέντερερ βροντοφώναζε αρνιέμαι (να χάσω την ευκαιρία να σπάσω το ρεκόρ του Μποργκ) ξεδιπλώνοντας την αξεπέραστη κλάση και το πείσμα του όμως ο Ναδάλ έδειξε ψυχικά χαρίσματα και σθένος που πολύ σπάνια τα συναντάς σε κάποιον
είμαστε πολύ τυχεροί που βρέθηκε ένας τενίστας που κοντράρει τον Ρότζερ και τον φτάνει στα όρια γιατί βλέπουμε μάχες στα κορτ που ούτε φανταζόμασταν
τύφλα να έχουν τα Σάμπρας-Αγκάσι που βλέπαμε παλιότερα biggrin.gif
saou
Το πέτυχα κατά τύχη και γω στο 2-1 και πραγματικά κόλλησα... Εκπληκτικό τενις, πραγματικά εκπληκτικό! 77.gif 77.gif

Βλέποντάς τι μπαλιές αντάλλασαν μετά από τόσες ώρες παιχνιδιού πραγματικά έμεινα με ανοιχτό το στόμα... Τυχεροί όσοι το είδατε από την αρχή. Δεν έχω ιδιαίτερες ιστορικές γνώσεις πάνω στο άθλημα αλλά νομίζω ότι το σημερινό πρέπει να ήταν από τα κορυφαία ματς ever.
spysta
Aπο τα καλυτερα παιχνιδια των τελευταιων ετων !!!!Μιλαμε για ΤΡΟΜΑΧΤΙΚΟ επιπεδο .. οπως ελεγαν και οι σχολιαστες .. τεννις αλλων εποχων ..2020 και μετα !!!!!! tongue.gif 41.gif 41.gif 41.gif

Αν και στεναχωρηθηκα .. γιατι ειμαι με Φεντερερ .. ο Ναδαλ καθε χρονο δειχνει οτι βελτιωνεται σε πολλους τομεις .. εχει ξεφυγει απο το απλα ενας πολυ δυνατος παικτης με φοβερη αντοχη .. εχει εμπλουτισει τις κινησεις του και τα χτυπηματα του (καλα παντα ειχε φοβερο forehand .. μιλαμε οτι πλεον το backhand του ειναι 3 επιπεδα πανω) !!! Αναμφηβολα σε 3-4 χρονια το πολυ θα ειναι το νουμερο 1 .. εκτος κι αν αυτος ο ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ Τζοκοβιτς ανταποκριθει στις προσδοκιες .. παρει λιγο ογκο .. βελτιωσει την τεχνικη του λιγο ακομα .. και χαλαρα θα μπορει να ειναι ο βασικοτερος ανταγωνιστης του Ισπανου .. ισως και καλυτερος .. εμενα μ αρεσει περισσοτερο δηλ

ΥΠΟΚΛΙΣΗ στον ΤΕΡΑΣΤΙΟ Ροτζερ Φεντερερ 77.gif 77.gif 77.gif .. ειναι ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ολων των εποχων .. ο πιο ολοκληρωμενος παικτης που εχει υπαρξει ποτε .. αμφιβαλλω αν θα εβλεπε τιτλο ο Ναδαλ σε περιπτωση ο Ελβετος ηταν σε φορμα (γιατι εμφανεστατα το τελευταιο χρονο εχει πεσει πολυ η αποδοση του .. μιλαμε για κατι ανοητα λαθη που αλλοτε μονο για πλακα θα τα εκανε ο παικταρας) Ειμαι σιγουρος οτι θα επανελθει στα στανταρ του του χρονου ..
apkat
QUOTE(spysta @ Jul 7 2008, 02:05 ) *
ΥΠΟΚΛΙΣΗ στον ΤΕΡΑΣΤΙΟ Ροτζερ Φεντερερ 77.gif 77.gif 77.gif .. ειναι ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ολων των εποχων .. ο πιο ολοκληρωμενος παικτης που εχει υπαρξει ποτε .. αμφιβαλλω αν θα εβλεπε τιτλο ο Ναδαλ σε περιπτωση ο Ελβετος ηταν σε φορμα (γιατι εμφανεστατα το τελευταιο χρονο εχει πεσει πολυ η αποδοση του .. μιλαμε για κατι ανοητα λαθη που αλλοτε μονο για πλακα θα τα εκανε ο παικταρας) Ειμαι σιγουρος οτι θα επανελθει στα στανταρ του του χρονου ..


Διαφωνω.Ο φεντερερ και κατα την γνωμη μου ειναι ο καλυτερος εβερ και εχει τρομακτικες ικανοτητες ΟΜΩΣ πλεον και ο Ναδαλ καλως η κακως αξια οφειλει να μπει σε αυτην την λιστα.Τα κατορθωματα του για αυτην την ηλικια ειναι μοναδικα ενω και αυτος δειχνει οτι εχει εξαιρετικες ικανοτητες.Με 2 λογια αν δεν υπηρχε Ναδαλ ο Φεντερερ τωρα θα ειχε πολυ περισσοτερους τιτλους και δεν θα εβλεπε κανεις πτωση στην φορμα του.Ομως εχει απεναντι του εναν φανταστικα ικανο(και οχι πληρη ακομα) παικτη που ξερει πως να του κανει την ζωη δυσκολη και εσχατως να τον κερδιζει.Η πτωση της αποδοσης του φεντερερ σχετιζεται παρα πολυ αμεσα με την αναδειξη του Ραφα.Ο Ραφα παιρνει τιτλους επειδη ειναι καλυτερος και οχι επειδη ειναι τυχερος που δεν ειναι σε φορμα ο ροτζερ.Φυσικα αυτο δεν σημαινει οτι ο Φεντερερ δεν θα ξανακερδισει.Σε καθε τουρνουα πρωτο φαβορι εξακολουθει να ειναι ομως ξερει πλεον οτι απεναντι του εχει εναν εξισου καλο τεννιστα ο οποιος μπορει να τον κερδισει ανα πασα στιγμη.Ελπιδα μου αυτο να λειτουργησει ευεργετικα για τον Ελβετο και να μην τον αποθαρυνει.Τελος να πω οτι ειμαστε απιστευτα τυχεροι οσοι απολαυσαμε τον σημερινο αγωνα αλλα και οσοι θα απολαυσουμε αλλους τετοιους στο μελλον και φυσικα που 2 απο τους καλυτερους τενιστες ολων των εποχων(ισως στο τελος της καριερας τους να ειναι και οι 2 κορυφαιοι εβερ) παιζουν στις μερες μας ως αντιπαλοι.
spysta
QUOTE(apkat @ Jul 7 2008, 00:47 ) *
Διαφωνω.Ο φεντερερ και κατα την γνωμη μου ειναι ο καλυτερος εβερ και εχει τρομακτικες ικανοτητες ΟΜΩΣ πλεον και ο Ναδαλ καλως η κακως αξια οφειλει να μπει σε αυτην την λιστα.Τα κατορθωματα του για αυτην την ηλικια ειναι μοναδικα ενω και αυτος δειχνει οτι εχει εξαιρετικες ικανοτητες.Με 2 λογια αν δεν υπηρχε Ναδαλ ο Φεντερερ τωρα θα ειχε πολυ περισσοτερους τιτλους και δεν θα εβλεπε κανεις πτωση στην φορμα του.Ομως εχει απεναντι του εναν φανταστικα ικανο(και οχι πληρη ακομα) παικτη που ξερει πως να του κανει την ζωη δυσκολη και εσχατως να τον κερδιζει.Η πτωση της αποδοσης του φεντερερ σχετιζεται παρα πολυ αμεσα με την αναδειξη του Ραφα.Ο Ραφα παιρνει τιτλους επειδη ειναι καλυτερος και οχι επειδη ειναι τυχερος που δεν ειναι σε φορμα ο ροτζερ.Φυσικα αυτο δεν σημαινει οτι ο Φεντερερ δεν θα ξανακερδισει.Σε καθε τουρνουα πρωτο φαβορι εξακολουθει να ειναι ομως ξερει πλεον οτι απεναντι του εχει εναν εξισου καλο τεννιστα ο οποιος μπορει να τον κερδισει ανα πασα στιγμη.Ελπιδα μου αυτο να λειτουργησει ευεργετικα για τον Ελβετο και να μην τον αποθαρυνει.Τελος να πω οτι ειμαστε απιστευτα τυχεροι οσοι απολαυσαμε τον σημερινο αγωνα αλλα και οσοι θα απολαυσουμε αλλους τετοιους στο μελλον και φυσικα που 2 απο τους καλυτερους τενιστες ολων των εποχων(ισως στο τελος της καριερας τους να ειναι και οι 2 κορυφαιοι εβερ) παιζουν στις μερες μας ως αντιπαλοι.

Αν και σε γενικες γραμμες συμφωνω με αυτα που γραφεις .. θα επιμεινω οτι αν ο Φεντερερ ηταν ο αναλογος πχ της προηγουμενης 2ετιας τοτε τουλαχιστον στο χορτο δεν θα μπορουσε να τον συναγωνιστει ο Ναδαλ .. χωρις να μειωνω την νικη του!!(για το χωμα της αντοχης και της δυναμης δεν συζηταω .. ο Ισπανος ειναι νουμερο 1 εκει)

btw o Ναδαλ στο χθεσινο παιχνιδι δεν θυμισε πιο πολυ απο ποτε .. Κορια .. ??Ενα αμυντικο παιχνιδι .. προσεκτικο .. με κυριο στοχο το λαθος του αντιπαλου !!Επαιξε πολυ εξυπνα .. στελνοντας στην παγιδα τον Ελβετο .. την παγιδα του επιθετικου παιχνιδιου και του να εκτελει πρωτος στις δυσκολες στιγμες .. πραγμα που τον οδηγησε στο ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΟ για τα δεδομενα Φεντερερ .. 34-35 λαθη (καπου τοσα πρεπει να ητανε)!!!!!!!!
Και φυσικα σαν γατα ο Ναδαλ .. στα κρισιμα σημεια χτυπησε με τρομερη επιθεση .. οπως σ εκεινο το σημειο στο τελευταιο game που ανεβηκε δυο φορες στο φιλε και πηρε πανευκολα δυο ποντους επειτα απο καλο σερβις .. ενω σ ολο το παιχνιδι ηταν ζητημα να ειχε ανεβει πανω απο 3-4 φορες ..

ΥΓ.Ο Ναδαλ μου θυμιζει οτι και ο ΛεΜπρον στο μπασκετ .. next generation player .. σωματικα ΚΤΗΝΟΣ
sarounas
για την τακτική του Ναδάλ τί να πω; δεν βρίσκω κάτι το παράξενο εξάλλου
ο καθένας εφαρμόζει μία στρατηγική στο μυαλό του προκειμένου να χτυπήσει στις αδυναμίες του αντιπάλου του εκμεταλλευόμενος τα δικά του όπλα, κάτι αντίστοιχο εξάλλου έκανε και ο Φέντερερ μάλιστα σε ένα σημείο άκουσα ότι είχε 40/70 ανόδους στο φιλέ, βέβαια εδώ που τα λέμε σιγά και την τακτική του Ναδάλ (ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα) που στην υποδοχή όπως συνήθως καθόταν δύο μέτρα πίσω από την τελική για να μετριάσει κάπως την αποτελεσματικότητα του σέρβις και παρ’ ολ’ αυτά ο Φέντερερ πέρασε κάπου 25 άσους;
ή το ότι σημάδευε το μπακχαντ του Ελβετού (λες και έχει κανένα πρόβλημα ο Ρότζερ) και που επεδίωκε τα ράλι;
μα λίγο πολύ αυτό είναι το παιχνίδι του Ναδάλ tongue.gif

ήταν μία ιστορική νίκη στα ίσα σε ένα ματς που θα έστελνε τον Ελβετό στο no1 στην ιστορία του Wimbledon, άρα και ένα από τα σημαντικότερα παιχνίδια στην ιστορία του τέννις εφάμιλλο με τις αντίστοιχες κόντρες του 1980 και 1981 Μποργκ- Μάκενρο που ανάγκασαν τον Σουηδό μην αντέχοντας την ήττα του 1981 να βάλει πρόωρα τέλος μόλις στα 25 στην καριέρα του blink.gif

και βέβαια
δεν συμφωνώ στο ότι ο Φέντερερ είναι σε κακή κατάσταση –καμιά σχέση, κατά την γνώμη μου- εκτός από το πρώτο δίμηνο (Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου) που αντιμετώπισε προβλήματα με την υγεία του συνήλθε και πάλι, στο όπεν του Παρισιού έφτασε και πάλι εύκολα στον τελικό ενώ στο Wimbledon διέλυσε τους πάντες στο πέρασμά του (μην χάνοντας ούτε ένα σετ στον δρόμο για τον τελικό) ακόμη και τους αρκετά φορμαρισμένους Άντσιτς και Σάφιν σε προημιτελικά και ημιτελικά, οι οποίοι προσπάθησαν να τον κερδίσουν με επιθετικό παιχνίδι
όσον αφορά τα πολλά αβίαστα λάθη και αυτά μέρος του παιχνιδιού αποτελούν και είναι αποτέλεσμα της συνολικής πίεσης που δέχεται από τον αντίπαλο, ο Φέντερερ έχει συνέχεια πολλά τέτοια στα παιχνίδια του με τον Ναδάλ διότι ο Ισπανός τον φτάνει πολλές φορές στα όρια της απόγνωσης καταστρέφοντας την αυτοσυγκέντρωσή του wink.gif

εξάλλου όλοι περιμέναμε την φετινή γιγαντομαχία χωρίς προγνωστικά μετά το περσινό επίσης καταπληκτικό παιχνίδι που κατά την γνώμη μου έχασε τζάμπα ο Ναδάλ
όπως σημείωσα και παραπάνω είναι φανταστικό που υπάρχει ο Ναδάλ, γιατί τώρα ο πολύ μεγάλος Φέντερερ πρέπει να κάνει 15 πράγματα για να κερδίσει ενώ πριν χρειαζόταν μόλις 5 κάτι το οποίο φέρνει το τένις σε άλλη διάσταση 77.gif 77.gif 77.gif
έτσι είναι...
πάντα στον αθλητισμό όταν ένα μεγαθήριο έχει ένα άλλο να το πιέζει το αποτέλεσμα που βγαίνει είναι ονειρεμένο για τον φίλαθλο 41.gif
την τελευταία 3ετία σε αυτό το ζευγάρι χρωστάει τα πάντα το τένις γιατί εκτόξευσαν και πάλι την δημοτικότητά του στα ύψη
saou
Απορία προς τους σχετικότερους: τα ματς σε χώμα ποια διαφορά έχουν από τα αντίστοιχα στο χορτάρι και γιατί στο χώμα ο Φέντερερ χάνει συστηματικά από το Ναδάλ?

Λαμβάνοντας υπόψη το τελευταίο (έχει κερδίσει Ρολάν Γκαρός ο Ελβετός?) δεν είναι υπερβολικό να τον χαρακτηρίζετε κορυφαίο ever? Δεν είναι σαν να λέτε ότι τα ματς σε χώμα είναι δευτερεύουσας σημασίας?
benchwarmer
QUOTE(saou @ Jul 7 2008, 10:54 ) *
Απορία προς τους σχετικότερους: τα ματς σε χώμα ποια διαφορά έχουν από τα αντίστοιχα στο χορτάρι και γιατί στο χώμα ο Φέντερερ χάνει συστηματικά από το Ναδάλ?

Λαμβάνοντας υπόψη το τελευταίο (έχει κερδίσει Ρολάν Γκαρός ο Ελβετός?) δεν είναι υπερβολικό να τον χαρακτηρίζετε κορυφαίο ever? Δεν είναι σαν να λέτε ότι τα ματς σε χώμα είναι δευτερεύουσας σημασίας?


Χωρις να δηλωνω σχετικοτερος, τα ματς στο χωμα ειναι γενικα πιο "αργα" απο τα υπολοιπα, προφανως λογω επιφανειας, και βασιζονται λιγοτερο στο σερβις (σε γενικες γραμμες).. Το αν ο Φεντερερ ειναι ο κορυφαιος ever δεν το ξερω, καθως δεν εχω εικονα απο παλιοτερους.. Παντως και ο Σαμπρας δεν εχει κερδισει Ρολαν Γκαρος..
Τα ματς σε χωμα δεν ειναι δευτερευουσας σημασιας, απλα απο τα 4 γκραν σλαμ, μονο το Ρολαν Γκαρος ειναι σε χωμα..

Αν κανω καπου λαθος ας με διορθωσει καποιος smile.gif
sak86
Ωραίο ματσάκι χτές.Βέβαια οι δυο τους έχουν παίξει τουλάχιστον 3 καλύτερα πιο ποιοτικά και πιο συναρπαστικά ματς.
Για το Ναδάλ πρέπει να πω ότι πρέπει να σταματήσει αυτός ο καρκίνος της καθηστέρησης κάθε φορά που βρίσκεται σε δύσκολη θέση και να παίξει πιο αντρίκια.Βέβαια πρέπει να βρεθεί και διαιτητής με βαρίδια να τον χρεώσει με penalty point για τις καθηστερήσεις(Το ίδιο ισχύει και για τη Σαράποβα)Ο Φέντερερ είναι παίκτης ρυθμού και είναι εμφανές ότι όταν τελειώνει ο πόντος,βλέπεις Replay από όλες τις κάμερες,προλαβαίνεις να δεις και ένα επεισόδιο Φιλαράκια και γυρίζεις και ο Ναδαλ ακόμα σκουπίζεται,δεν μπορεί να κάνει πολλά πράγματα.Χθες αισθάνθηκα τρομερή αγαλλίαση κάθε φορά που είχε βροχή που έδειχνε το ματς Borg-McEnroe του 80.Ούτε πετσετούλες,ούτε 10 μπαλάκια για να διαλέξω τα 2,ούτε ξύσιμο κώλου,ούτε τίποτα άλλες παπαριές.ΜΟΝΟ ΤΕΝΙΣ.
Για το Φέντερερ τώρα πρέπει να πω ότι πρέπει να απομακρυνθεί λίγο από τα μέσα και τον τύπο.Οπως έχει πει και ο Σάμπρας αυτός κρατούσε τους δημοσιογράφους σε απόσταση.Ο Φέντερερ ευτυχώς για τους άλλους και δυστυχώς για τον εαυτό του είναι πολύ προσιτός χαρακτήρας και κάνει συνεχώς διαφημίσεις,συνεντεύξεις και αγώνες επίδειξης κάθε φορά που πάει σε ένα τουρνουά,συναντάει επίσης celebrities,ποδοσφαιριστές,τον Πάπα,κάτι που του αποσπά την προσοχή από το τένις και χάνει σε αυτοσυγκέντρωση κάτι το οποίο ο Ναδάλ δε χάνει ποτέ.Δε γίνεται τώρα ο ένας να απαντάει στις ίδιες ερωτήσεις στα αγγλικά,στα γαλλικά και στα γερμανικά δέκα ώρες και ο άλλος να κάνει συνοπτικές συνεντεύξεις επειδή δεν καταλαβαίνει και να τη γλιτώνει με κάτι Clay is my favourite σουρφέις,Thank you very και happy for be here.
Τέλος ένα άλλο "λάθος" του Ρότζερ ήταν ότι πήγε σε τόσους πολλούς τελικούς στο χώμα,στο οποίο σαφώς υπερτερεί ο Ναδάλ και εκεί έκανε 9 ήττες στα 10 μάτς(στα περισσότερα μάλιστα παίζοντας πολύ καλά, σε μερικά έχασε κερδίζοντας περισσότερους πόντους!!)κάτι που του δημιούργησε κόμπλεξ κατωτερότητας.Ο Φέντερερ ήταν εκεί στους τελικούς του χώματος ο Ναδάλ όμως ήταν σπάνια στους τελικούς στο χορτάρι ή στα hard courts και όποτε ήταν έχανε.
Μην ανησυχείς πάντως Ρότζερ.Πάλι με χρόνια με καιρούς,πάλι δικά σου θα 'ναι. biggrin.gif
sarounas
QUOTE(sak86 @ Jul 7 2008, 17:36 ) *
Ωραίο ματσάκι χτές.Βέβαια οι δυο τους έχουν παίξει τουλάχιστον 3 καλύτερα πιο ποιοτικά και πιο συναρπαστικά ματς.
Για το Ναδάλ πρέπει να πω ότι πρέπει να σταματήσει αυτός ο καρκίνος της καθηστέρησης κάθε φορά που βρίσκεται σε δύσκολη θέση και να παίξει πιο αντρίκια.Βέβαια πρέπει να βρεθεί και διαιτητής με βαρίδια να τον χρεώσει με penalty point για τις καθηστερήσεις(Το ίδιο ισχύει και για τη Σαράποβα)Ο Φέντερερ είναι παίκτης ρυθμού και είναι εμφανές ότι όταν τελειώνει ο πόντος,βλέπεις Replay από όλες τις κάμερες,προλαβαίνεις να δεις και ένα επεισόδιο Φιλαράκια και γυρίζεις και ο Ναδαλ ακόμα σκουπίζεται,δεν μπορεί να κάνει πολλά πράγματα.Χθες αισθάνθηκα τρομερή αγαλλίαση κάθε φορά που είχε βροχή που έδειχνε το ματς Borg-McEnroe του 80.Ούτε πετσετούλες,ούτε 10 μπαλάκια για να διαλέξω τα 2,ούτε ξύσιμο κώλου,ούτε τίποτα άλλες παπαριές.ΜΟΝΟ ΤΕΝΙΣ.
Για το Φέντερερ τώρα πρέπει να πω ότι πρέπει να απομακρυνθεί λίγο από τα μέσα και τον τύπο.Οπως έχει πει και ο Σάμπρας αυτός κρατούσε τους δημοσιογράφους σε απόσταση.Ο Φέντερερ ευτυχώς για τους άλλους και δυστυχώς για τον εαυτό του είναι πολύ προσιτός χαρακτήρας και κάνει συνεχώς διαφημίσεις,συνεντεύξεις και αγώνες επίδειξης κάθε φορά που πάει σε ένα τουρνουά,συναντάει επίσης celebrities,ποδοσφαιριστές,τον Πάπα,κάτι που του αποσπά την προσοχή από το τένις και χάνει σε αυτοσυγκέντρωση κάτι το οποίο ο Ναδάλ δε χάνει ποτέ.Δε γίνεται τώρα ο ένας να απαντάει στις ίδιες ερωτήσεις στα αγγλικά,στα γαλλικά και στα γερμανικά δέκα ώρες και ο άλλος να κάνει συνοπτικές συνεντεύξεις επειδή δεν καταλαβαίνει και να τη γλιτώνει με κάτι Clay is my favourite σουρφέις,Thank you very και happy for be here.
Τέλος ένα άλλο "λάθος" του Ρότζερ ήταν ότι πήγε σε τόσους πολλούς τελικούς στο χώμα,στο οποίο σαφώς υπερτερεί ο Ναδάλ και εκεί έκανε 9 ήττες στα 10 μάτς(στα περισσότερα μάλιστα παίζοντας πολύ καλά, σε μερικά έχασε κερδίζοντας περισσότερους πόντους!!)κάτι που του δημιούργησε κόμπλεξ κατωτερότητας.Ο Φέντερερ ήταν εκεί στους τελικούς του χώματος ο Ναδάλ όμως ήταν σπάνια στους τελικούς στο χορτάρι ή στα hard courts και όποτε ήταν έχανε.
Μην ανησυχείς πάντως Ρότζερ.Πάλι με χρόνια με καιρούς,πάλι δικά σου θα 'ναι. biggrin.gif

διαφωνώ κάθετως οριζοντίως και πλαγίως tongue.gif
το ματσάκι λόγο και της σημαντικότητάς του θα το βάλω τουλάχιστον στα πέντε μεγαλύτερα παιχνίδια από το 1975 και ύστερα 41.gif
επίσης
το σύγχρονο τένις είναι απείρως καλύτερο από αυτό που παιζόταν την εποχή του Μποργκ, του Λεντλ και του Σάμπρας και το επίπεδο του τένις όταν αναμετρόνται ο Φέντερερ με τον Ναδάλ είναι μακράν το καλύτερο τουλάχιστον της τελευταίας 35ετίας δηλαδή σε ολόκληρη την ιστορία
ακόμη και τα κόλπα με τις καθυστερήσεις στο σέρβις του Ναδάλ μου αρέσουν γιατί φτιάχνουν κλίμα και παρατείνουν την αγωνία wink.gif
sak86
Φίλε sarounas(τι παικτάρα κι αυτός ο Marculionis!!)έγραψες ένα ολόκληρο post-απάντηση στο δικό μου και ουσιαστικά απαντάς-διαφωνείς με μένα μόνο στην τελευταία σου πρόταση.Ξαναδιάβασε το,αν θέλεις,πιο προσεκτικά και θα καταλάβεις.Αν έλεγα ότι το επίπεδο του 70 και του 80 ή ακόμα και του 90 είναι καλύτερο από το σημερινό θα ήμουν τουλάχιστον αφελής.Βέβαια,δεν πρέπει να παραβλέπουμε το γεγονός ότι τότε οι άνθρωποι έκαναν απίστευτα πράγματα με ξύλινες ρακέτες!!
sarounas
χεχε, ο Μαρτσουλιόνις ήταν θεός 77.gif
ok άκυρο το σχόλιο μου πριν, βλέπεις εξέλαβα λάθος το
QUOTE(sak86 @ Jul 7 2008, 17:36 ) *
Χθες αισθάνθηκα τρομερή αγαλλίαση κάθε φορά που είχε βροχή που έδειχνε το ματς Borg-McEnroe του 80.Ούτε πετσετούλες,ούτε 10 μπαλάκια για να διαλέξω τα 2,ούτε ξύσιμο κώλου,ούτε τίποτα άλλες παπαριές.ΜΟΝΟ ΤΕΝΙΣ.

ακούς εκεί ξύσιμο κώλου laugh.gif laugh.gif
υπέθεσα ότι δεν σε ενθουσίασε κιόλας το παιχνίδι και προτιμούσες το Μποργκ-Μάκενρο από το φετινό και κατά συνέπεια εκείνη την εποχή του τέννις ohmy.gif

βέβαια για να μην τους αδικήσουμε κιόλας, φυσικά και συμφωνώ με το ότι οι άνθρωποι (Μποργκ Μάκενρο κλπ) έπαιζαν απίστευτα στην εποχή τους και όπως άλλωστε συμβαίνει παντού, πάντα υπάρχει μία λογική συνέχεια στην εξέλιξη των πραγμάτων, το γεγονός ότι και στο τέννις βρισκόμαστε στο σημερινό σημείο οφείλεται σε αυτούς που πέρασαν νωρίτερα, η κάθε εποχή προσθέτει νέα στοιχεία βασισμένα στα ήδη υπάρχοντα, τα ίδια θα λέμε σε 30 χρόνια και για τους σημερινούς, άλλο το ένα άλλο το άλλο wink.gif

άσχετα με τα παραπάνω
ΥΓ1: ίσως θα έπρεπε να διδαχθούμε τίποτα από αυτούς
πως σας φαίνεται η συμπεριφορά των δύο, που ως συνήθως εκθειάζει ο ένας τον άλλο; (ούτε σπόντες, ψυχρότητα, «περίεργα σχολιάκια» κλπ, όπως δηλαδή θα έπρεπε να είναι παντού σε τόσο υψηλό επίπεδο) και κάντε μία σύγκριση με τους δικούς μας υπερπροέδρους που επιδίδονται σε πολέμους ανακοινώσεων πικάροντας ο ένας τον άλλο (σύλλογοι, παίκτες) για να τους μειώσουν στα μάτια των υπολοίπων; νοοτροπία που βέβαια έχει περάσει και σε πολλούς φιλάθλους και παίκτες 68.gif 68.gif 68.gif
η πλάκα της υπόθεσης είναι ότι αυτοί πανηγυρίζουν σαν τρελοί όταν κερδίζουν, μα αφού επικρατούν εναντίον κάποιου άχρηστου όπως λένε γιατί χαίρονται τόσο; ohmy.gif

ΥΓ2: φαντάζεστε του χρόνου ο Φέντερερ να κάνει την έκπληξη και να πληρώσει με το ίδιο νόμισμα τον Ναδάλ στο Ρολάν Γκαρός;
sak86
QUOTE(sarounas @ Jul 8 2008, 23:15 ) *
βέβαια για να μην τους αδικήσουμε κιόλας, φυσικά και συμφωνώ με το ότι οι άνθρωποι (Μποργκ Μάκενρο κλπ) έπαιζαν απίστευτα στην εποχή τους και όπως άλλωστε συμβαίνει παντού, πάντα υπάρχει μία λογική συνέχεια στην εξέλιξη των πραγμάτων, το γεγονός ότι και στο τέννις βρισκόμαστε στο σημερινό σημείο οφείλεται σε αυτούς που πέρασαν νωρίτερα, η κάθε εποχή προσθέτει νέα στοιχεία βασισμένα στα ήδη υπάρχοντα, τα ίδια θα λέμε σε 30 χρόνια και για τους σημερινούς, άλλο το ένα άλλο το άλλο wink.gif

άσχετα με τα παραπάνω
ΥΓ1: ίσως θα έπρεπε να διδαχθούμε τίποτα από αυτούς
πως σας φαίνεται η συμπεριφορά των δύο, που ως συνήθως εκθειάζει ο ένας τον άλλο; (ούτε σπόντες, ψυχρότητα, «περίεργα σχολιάκια» κλπ, όπως δηλαδή θα έπρεπε να είναι παντού σε τόσο υψηλό επίπεδο) και κάντε μία σύγκριση με τους δικούς μας υπερπροέδρους που επιδίδονται σε πολέμους ανακοινώσεων πικάροντας ο ένας τον άλλο (σύλλογοι, παίκτες) για να τους μειώσουν στα μάτια των υπολοίπων; νοοτροπία που βέβαια έχει περάσει και σε πολλούς φιλάθλους και παίκτες 68.gif 68.gif 68.gif
η πλάκα της υπόθεσης είναι ότι αυτοί πανηγυρίζουν σαν τρελοί όταν κερδίζουν, μα αφού επικρατούν εναντίον κάποιου άχρηστου όπως λένε γιατί χαίρονται τόσο; ohmy.gif

ΥΓ2: φαντάζεστε του χρόνου ο Φέντερερ να κάνει την έκπληξη και να πληρώσει με το ίδιο νόμισμα τον Ναδάλ στο Ρολάν Γκαρός;
.

+100

Αντε να δούμε τι θα γίνει τώρα στα σκληρά γήπεδα της Αμερικής και του Καναδά.Αν πάει κι εκεί καλά ο Ναδάλ θα μιλάμε πλέον και επίσημα για αλλαγή σελίδας στο παγκόσμιο τένις.
sarounas
προς το παρών αυτό που προέχει είναι οι Ολυμπιακοί αγώνες του Αυγούστου αλλά δεν ξέρω σε τι επιφάνεια θα αγωνιστούν οι 64 φιναλίστ, λογικά όπως συνήθως θα είναι σε σκληρό wink.gif
στην Αθήνα στους άνδρες είχε καταποντιστεί ο Φέντερερ από τον Μπέρτιχ και είχαν θριαμβεύσει οι Χιλιανοί ο Γκονζάλες και ο Μασού, μάλιστα αν θυμάμαι καλά ο Γκονζάλες στο μονό πρέπει να έπαιζε μέχρι στις 2 ξημερώματα στον μικρό τελικό προκειμένου να κατακτήσει το χάλκινο

το USA νομίζω ότι θα γίνει τον Σεπτέμβρη μετά τους Ολυμπιακούς
apkat
Ευτυχως το πηρε ο φεντερερ το us open.Και πλεον φτανει στα 13.Θυμιζω θελει 1 πλεον για να ισοφαρισει τον σαμπρας και 2 για να τον ξεπερασει.θελω να πιστευω οτι θα τα καταφερει.Τα καταφερε σχετικα ευκολα παντως σωζωντας μια χαμενη κατα τ'αλλα χρονια.Στον τελικο 3-0 τον Μαρει που ειχε αποκλεισει χθες τον ναδαλ σε επεισοδιακο παιχνιδι που διακοπηκε λογω βροχης.Ο φεντερερ οπως δειχνουν τα σκορ δεν δυσκολευτηκε πουθενα ιδιαιτερα.Δυστυχως δεν καταφερα να δω κανενα παιχνιδι ομως θα κατεβασω τον τελικο γιατι ο Ελβετος οπως διαβασα θυμισε τον προ 2-3τιας εαυτο του..

Υ.Γ:και το παιχνιδι στον ημιτελικο με τον Τζοκοβιτς θα πρεπει να ταν πολυ ωραιο..και αυτο θα ψαξω να το κατεβασω.. biggrin.gif

Υ.Γ2:τα Ελληνικα σαιτ ακομα δεν εχουν αντιληφθει το γεγονος..Σιγουρα το αναλαφρο αφιερωμα του σπορτ24 για τα 6 προσωπα του Μαραντονα(tyxaio to paradeigma) παρουσιαζει μεγαλυτερο ενδιαφερον απο τον τελικο του us open
Air and King
Ο Σαμπρας ηταν ο αγαπημενος μου τεννιστας μεχρι να εμφανηστει ο "μαγος" που λεγεται Ροτζερ Φεντερερ.Εχω γινει μεγαλος φαν του και αν δεν ειναι ηδη ειναι ζητημα λιγου χρονου να εξεληχθει στον κορυφαιο τεννιστα ολων των εποχων.
Ο Αγκασι ειχε πει προσφατα οτι "τα γυρησματα" που εχει ο Φεντερερ δεν τα εχει ξαναδει απο κανενα αλλον.Εγω θα προσθεσω και την τεχνικη που ομοια εγω προσωπηκα δεν εχω ξαναδει.
apkat
Στο Αυστραλιανο παλι τελικος Φεντερερ Ναδαλ..Ο Ροτζερ εφτασε μεχρι τον τελικο παρα πολυ ευκολα αφου στα τελευταια του 5 παιχνιδια εχασε μολιας 2 σετ.Απο την αλλη ο Ραφα στον ημιτελικο κοντρα σττον Βερδασκο εδωσε μια παρα πολυ σκληρη και επιπονη(κατι που ισως να τον επιρεασει και στον τελικο) μαχη που ολοκληρωθηκε μετα απο 5+ ωρες με 3-2 σετ υπερ του.Κλασσικο παιχνιδι μπορει να θεωρηθει ηδη αυτος ο ημιτελικος..

Για τον τελικο η προβλεψη ειναι Ροτζερ καθως δειχνει οτι εχει επανελθει για τα καλα.Στο Αυστραλιανο εχει καλη παραδοση και φτανει εκει πιο ξεκουραστος.Βεβαια ο Ναδαλ δειχνει οτι απο φυσικη κατασταση δεν χαμπαριζει και ολα ειναι βεβαια ανοικτα.Προβλεψη μου 3-1 υπερ του Φεντερερ...!!! biggrin.gif

Εντιτ:Ο τελικος προφανως την Κυριακη ενω ωρα δεν μπορω να βρω αυτην την στιγμη..Φανταζομαι μεσημερακι Αυστραλιας..
sak86
19:30 ώρα Αυστραλίας 10:30 ώρα Ελλάδας.
Στο τουρνουά των Juniors ο Φρέντυ ο Γεωργούδας έχει πάει τελικό!!!!
sak86
Για όποιον ενδιαφέρεται για το σημερινο τελικο...

http://www.channelsurfing.net/watch-austrailian-open-3.html
sarounas
ο βασιλιάς πέθανε, ζήτω ο νέος βασιλιάς...
κάτι τέτοιο φαίνεται να ταιριάζει μετά και την σημερινή παράσταση που έδωσαν Ναδάλ και Φέντερερ.

συγκλονιστική η στιγμή της απονομής άταν βούρκωσε ο Φέντερερ, σχεδόν μέσα σε μία στιγμή γκρέμισε τον μύθο που τον χαρακτήριζε ως την απόλυτη αθλητική μηχανή.
asero
Παιδια,κατα την γνωμη μου λιγο αδικα εχασε τον τελικο ο φεντερερ.Εκτος απο το πεμπτο σετ,στα αλλα ηταν καλυτερος.Αλλα οπως και να'χει,συγχαρητηρια στον ραφα γιατι εχει κανει τεραστια βηματα προοδου και εχει ολα τα φοντα να φτασει το ρεκορ του σαμπρας στα γκραντ σλαμ και στις εβδομαδες παραμονης στο νουμερο 1
sak86
QUOTE(sarounas @ Feb 1 2009, 22:05 ) *
συγκλονιστική η στιγμή της απονομής άταν βούρκωσε ο Φέντερερ, σχεδόν μέσα σε μία στιγμή γκρέμισε τον μύθο που τον χαρακτήριζε ως την απόλυτη αθλητική μηχανή.


Εχει κλάψει πολλάκις...Η πίεση είναι τεράστια...
apkat
QUOTE(sak86 @ Feb 2 2009, 00:58 ) *
Εχει κλάψει πολλάκις...Η πίεση είναι τεράστια...


Oντως Σαρονας εχει ξανακλαψει..Θυμαμαι 2-3 φορες τουλαχιστον και σε νικες και σε ηττες..

Τον τελικο δεν τον εχω δει ακομα αλλα θα τον δω σιγουρα.Αυτο που μπορω να πω με σιγουρια πλεον ομως ειναι το εξης.Ο Φεντερερ παραμενει καλυτερος παικτης με την εννοια της πληροτητας στο παιχνιδι του ομως στο ματς απ του με τον Ναδαλ υπαρχει φρικτο προβλημα αφου ο Ραφα μπορει να παιξει αμυντικα καλα πλεον σε ολες τις επιφανειες τον Ροτζερ.Αυτο σημαινει πιο γρηγορη κουραση για τον φεντερερ(που σε συγκριση με τον Ναδαλ σε αυτο το θεμα υστερει δραματικα) και κατ'επεκταση πολλα ευκολα λαθη απο πλευρας Φεντερερ.Δεν ειναι τυχαιο οτι και σημερα ενω ο Φεντερερ εχει σαφως περισσοτερα winners ειχε και εξισου περισσοτερα αβιαστα λαθη.Παιρνει φυσικα ακομα τους ευκολους ποντους που παντα επαιρνε αλλα αυτο συμβαινει μονο οταν τα χτυπηματα του ειναι απολυτως τελεια.Οταν απεχουν εστω και λιγο απο την τελειοτητα ο ραφα εχει απαντηση και πλεον παει ο ποντος στην κουραση οπου ο ραφα σχεδον παντα επικρατει(δεν ειναι τυχαιο το ποσοστο που εχει Ναδαλ σε ραλι που πανε σε πανω απο 5 χτυπηματα-Αντιστοιχα ψηλο ειναι του φεντερερ σε ραλι κατω απο 5 χτυπηματα)

Τι σημαινουν ολα αυτα;;Πανω κατω αυτο που εγραψε ο σαρουνας.Ο βασιλιας πεθανε ζητω ο νεος βασιλιας.ΟΜΩΣ ο Ναδαλ δεν ειναι ακομα ανικητος σε σχεση με τους υπολοιπους τοπ παικτες σε αντιθεση με τον Φεντερερ.Μπορει να μπορει να κερδιζει καθε φορα τον Ροτζερ οπου τον βρισκει αλλα δεν ειναι τοσο ανετος με τους υπολοιπους.Και κυριως με παικτες που εχουν την ιδια αγωνιστικη φιλοσοφια με αυτον..Θεωρω οτι στα επομενα 2 χρονια ο Ροτζερ θα εχει την ευκαιρια να παρει 2 τιτλους ωστε να ξεπερασει τον σαμπρας που ειναι και για αυτον βεβαια πλεον το ζητουμενο.Το θεμα βεβαια ειναι οτι μεχρι το τελος της καριερας του ναδαλ δεν αποκλειεται να εχει ξεπερασει και τους 2.

Οι στιγμες που ζουμε παντως αν μη τι αλλο ειναι ιστορικες και αυτοι οι 2 θα μνημονευονται ως οι 2 μεγαλυτεροι αντιπαλοι ολων των εποχων.Σιγουρα η πιο ενδιαφερουσα εποχη στο τενις που εχω παρακολουθησει και σιγουρα μετα την εμφανιση του Ναδαλ το τεννις απεκτησε ξανα την χαμενη του αιγλη μιας και τα τοσα χρονια κυριαρχιας του Ελβετου σιγουρα ειχαν αφαιρεσει το τοσο ενδιαφερον..
Air and King
QUOTE(sarounas @ Feb 1 2009, 22:05 ) *
ο βασιλιάς πέθανε, ζήτω ο νέος βασιλιάς...
κάτι τέτοιο φαίνεται να ταιριάζει μετά και την σημερινή παράσταση που έδωσαν Ναδάλ και Φέντερερ.

sarounas μην λες τετοια ο Ροτζερ παντα ειναι ο Βασιλιας!Μην ξεχναμε αλλωστε οτι παρολο που εχει γινει πελατης του Ναδαλ θεωρειται απο πολλους ο κορυφαιος ολων των εποχων πανω απο Σαμπρας,Μποργκ και Κονορς.Δυο ακομα Γκραντ Σλαμ και ας τον Ναδαλ θελει ακομα.Ο Ναδαλ ειναι καλυτερος αθλητης αλλα ο Ροτζερ ειναι Μαγος.
sarounas
Απίστευτο!
τέλος εποχής…. έχασε ο Ναδάλ στο Ρολάν Γκαρός!!!


Παρακολουθούσα το παιχνίδι στο sport+
τραγικός σήμερα ο Ράφα έχασε από τον Σόντερλινγκ, έναν 25χρονο Σουηδό τενίστα που ποτέ στην καριέρα του δεν έχει φτάσει σε προημιτελικό grand slam!!!
αν δεν είχα δει το παιχνίδι δεν θα μπορούσα να πιστέψω πώς έγινε αυτό.

τα σχόλια είναι περιττά, μετά τον αποκλεισμό και του Τζόκοβιτς ο δρόμος είναι ανοιχτός στον Φέντερερ να αποκτήσει τον μοναδικό τίτλο που του λείπει.
Boom Dizzle
Απιστευτο!Ουτε εγω το πιστεψα οτι ο Ναδαλ εχασε απο εναν ασημο Σουηδο και μαλιστα στο Ρολαν Γκαρος!!!
Ετσι θεωρω οτι ο Φεντερερ ειναι απο εδω και περα το αδιαφιλονικητο φαβορι να παρει αυτο το τιτλο και
να σπασει την κακοδαιμονια που εχει σε αυτο το Grand Slam!!
kotzito
Πολυ μεγαλη εκπληξη.Ο Ναδαλ ηταν κακιστος σημερα,ισως εκανε την χειροτερη εμφανιση του τα τελευταια 4-5 χρονια απεναντι στον Σουηδο που εκανε τα διπλασια σχεδον λαθη απο αυτον.Ο Φεντερερ πλεον εχει ανοικτο τον δρομο για τον τελικο οπου λογικα θα αντιμετωπισει τον Μαρει.Υπερβολικος παντως ο χαρακτηρισμος ως τελος εποχης.Πιστευω οτι στο Γουιμπλεντον θα εχουμε μεγαλη μαχη με τον Φεντερερ να επιθυμει την επιστροφη στο νο.1 και τον Ναδαλ να αποδειξει οτι ηταν απλως μια ατυχια.


Υ.Γ.-Μηπως πρεπει να αλλαξει ο τιτλος του τοπικ σε ''τεννις'' ή ''τεννις-Φεντερερ vs Ναδαλ'' ;
Sani-boy
ο Φεντερερ εχει την ευκαιρια και δεν πρεπει να την χασει..αν και δεν ειναι σε τρελη φορμα..για μενα αυτος ηταν το φαβορι(ακομα και ο Ναδαλ το πε) σε αυτο το Ρολαν γκαρος..
αντε ξανα να τον δουμε 1ον στην καταταξη!
Tretiak
2 ρωσίδες στον τελικό του Ρολάν Γκαρός!!!!! Σάφινα - Κουζνέτσοβα! Μπράβο κοριτσάρες μας !!!
sarounas
QUOTE(kojito @ May 31 2009, 20:53 ) *
Υπερβολικος παντως ο χαρακτηρισμος ως τελος εποχης.

Φυσικά επρόκειτο για «τέλος εποχής»
Ο Ναδάλ ποτέ δεν είχε χάσει στο Ρολάν Γκαρός καθώς είχε δημιουργήσει τον δικό του θρύλο…. 4 συμμετοχές- 4 τίτλοι!!!!

Ο Σόντερλιγκ που τον κέρδισε, συνέχισε κάνοντας τις κορυφαίες εμφανίσεις της καριέρας του φτάνοντας στον τελικό της Κυριακής.

Αυτή την στιγμή Φέντερερ- Ντελ Πότρο 1-1 στα σετ.
Αν δεν το πάρει και φέτος ο Ελβετός δεν πρόκειται να το κατακτήσει ποτέ….
apkat
QUOTE(sarounas @ Jun 5 2009, 19:22 ) *
Φυσικά επρόκειτο για «τέλος εποχής»
Ο Ναδάλ ποτέ δεν είχε χάσει στο Ρολάν Γκαρός καθώς είχε δημιουργήσει τον δικό του θρύλο…. 4 συμμετοχές- 4 τίτλοι!!!!

Ο Σόντερλιγκ που τον κέρδισε, συνέχισε κάνοντας τις κορυφαίες εμφανίσεις της καριέρας του φτάνοντας στον τελικό της Κυριακής.

Αυτή την στιγμή Φέντερερ- Ντελ Πότρο 1-1 στα σετ.
Αν δεν το πάρει και φέτος ο Ελβετός δεν πρόκειται να το κατακτήσει ποτέ….


To πηρε το ματσακι ο Ροτζερ αν και δυσκολα με 3-2 σετ κοντρα στον πολυ καλο Αργεντινο.Απιστευτα δυνατο σερβις ο τυπος και αυτο δυσκολευε παρα πολυ τον Ροτζερ.Παντως στα 2 τελευταια κρισιμα σετ ηταν φανταστικος.Ενας Φεντερερ απο τα παλια.

Και τωρα παμε την Κυριακη να το παρουμε και αυτο να φτασει και τα 14 και μετα αλλο ενα Γουιμπλεντον και ας παρει ο Ναδαλ οτι θελει στην συνεχεια.
Gravedigger
Άντε ρε Roger επιτέλους!!Τώρα είσαι και επίσημα ο καλύτερος τεννίστας όλων των εποχών tongue.gif

ΥΓ.Ο Soderling πολύ καλός και πολύ συμπαθητικός.Ελπίζω να συνεχίσει έτσι και να μην ξεφουσκώσει.
Omar Little
Παίρνουμε και Wimbledon, αποσυρόμαστε, γινόμαστε μύθοι και μετά αφήνουμε τα πιτσιρίκια να πλακώνονται μεταξύ τους tongue.gif (αν και τον βλέπω να έχει άνετα άλλα 3-4 χρόνια σε top επίπεδο)

QUOTE(Gravedigger @ Jun 7 2009, 18:24 ) *
ΥΓ.Ο Soderling πολύ καλός και πολύ συμπαθητικός.Ελπίζω να συνεχίσει έτσι και να μην ξεφουσκώσει.


Ωραίες και οι δηλώσεις του μετά το παιχνίδι 41.gif
kotzito
Με το Wimbledon τι γινεται;Θα το δειξει και αυτο η κρατικη ή θα το δειξει η ΝΟΒΑ;
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.