Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Tennis
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Άλλα αθλήματα
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
kolokotronis
Τρομερό παιχνίδι από Φέντερερ.
Δεν άφησε και πολλά περιθώρεια στον Σέρβο στο καλύτερο ματς της χρονιάς μέχρι στιγμής.
18 άσσοι είναι πάρα πολλοί για το χώμα.

Μάλλον έκλπηξη το αποτέλεσμα (όσο μπορεί να είναι μία νίκη του μαέστρου) που όμως σε όλο το τουρνουά έδειχνε σε πολύ καλή κατάσταση.


Μακάρι να καθαρίσει και τον Ναδάλ.
Πέμπτος τελικός στο ρολάν γκαρός ανάμεσα στους δύο με το σκορ 4-0 υπέρ του ισπανού.
nikolas12
QUOTE(sarounas @ Jun 3 2011, 20:19 ) *
ρε παιδιά το μπαλάκι το βλέπετε ή μονάχα εγώ είμαι ο στραβός που έχει το πρόβλημα?

στο live (όχι στα ριπλέι) η κάλυψη είναι αρκετά μακρινή και είναι πολύ δύσκολο να καταλάβει κανείς τί γίνεται blink.gif


Και εγω ειχα προβλημα στη μια τηλεοραση να το δω, αλλα σε μια ενος αλλου δωματιου δεν ειχα. Λογικα ειναι αυτο που λεει ο rchos.


QUOTE(Manu7 @ Jun 3 2011, 20:57 ) *
Καλά αυτοί στη ΝΕΤ να δω ως πού θα φτάσει το θράσος τους...

Σταματάνε λέει τη μετάδοση για δελτίο ειδήσεων...Οι υπόλοιποι sport +...

Με λίγα λόγια, όσοι δεν έχετε ert HD και sport +, στα @@ μας...

ΥΓ:Πάλι καλά που έχω sport +....


Κρατικη τηλεοραση rules! Εμεις που δεν εχουμε sport+ το χασαμε. Και το ξαναεβαλαν στο 5-5 του τεταρτου σετ!

Αγχωθηκε ο Τζοκοβιτς και πολυ λογικο ηταν να χασει. Για ακομα ενα ματς πολυ καλος ο Φεντερερ και περιμενουμε εναν ωραιο τελικο απεναντι στον Ναδαλ, στον οποιο ελπιζω οτι το πουλεν μου θα παρει το εκτο του Ρολαν Γκαρος. Ο Τζοκοβιτς εκανε πολλα λαθη, δεν σταθηκε καλος στα ταιμπρεικ σε αντιθεση με τον Φεντερερ που παντα παιζει εξαιρετικα στα ταιμπρεικ. Μεγαλη η διαφορα και στους ασους με τον Φεντερερ να εχει τριπλασιους (18-6 ή 19-6 νομιζω).
NADAL!



(Γιατι δεν κανουν κανενα παρομοιο promote για τον τελικο να γελασουμε tongue.gif)
Leon_cp3
QUOTE(kolokotronis @ Jun 3 2011, 22:48 ) *
Τρομερό παιχνίδι από Φέντερερ.
Δεν άφησε και πολλά περιθώρεια στον Σέρβο στο καλύτερο ματς της χρονιάς μέχρι στιγμής.
18 άσσοι είναι πάρα πολλοί για το χώμα.

Μάλλον έκλπηξη το αποτέλεσμα (όσο μπορεί να είναι μία νίκη του μαέστρου) που όμως σε όλο το τουρνουά έδειχνε σε πολύ καλή κατάσταση.


Μακάρι να καθαρίσει και τον Ναδάλ.
Πέμπτος τελικός στο ρολάν γκαρός ανάμεσα στους δύο με το σκορ 4-0 υπέρ του ισπανού.


Μέχρι το μακάρι συμφωνώ απόλυτα. tongue.gif ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ Φέντερερ σήμερα,έχω πολλές αμφιβολίες για το αν όταν έκανε το 2-1 ο Νόλε πίστεψε πραγματικά ότι θα μπορούσε να βρει ευκαιρίες για να πάρει το ματς. Βέβαια στο tie break κρίθηκε το επόμενο θα μου πείτε αλλά και πάλι ο Ελβετός ήταν ένα σκαλί ανώτερος.
Από κει και πέρα βέβαια στον τελικό είμαι με Ναδάλ όπως πάντα. Εντάξει ότι ο Ρότζερ είναι από τους κορυφαίους των κορυφαίων κ.λπ. κ.λπ. το γνωρίζουμε πλέον στο μέγιστο βαθμό,τα έχει πάρει τα παπντα όλα, τώρα δεν είναι καιρός να δούμε έναν ακόμα τενίστα της εποχής μας να γράφει ιστορία; Αν την Κυριακή το κατακτήσει ο Ράφα φτάνει τα 6 του Μποργκ και έχει άνετα τη δυνατότητα να φτάσει τα 10+ μέχρι το τέλος της καρίερας του.
Vamos Rafa λοιπόν! smile.gif
Leon_cp3
Σήμερα (χθες) αν και δεν είδα ολόκληρο το δεύτερο σετ νομίζω ότι η Να Λι πήρε επάξια τον τίτλο και απ'ότι διάβασα έγινε και η πρώτη Ασιάτισσα που καταφέρνει τίτλο Γκραν Σλαμ ε; Μια χαρά... Αθόρυβα έφερε εις πέρας τη δουλίτσα της και τώρα δε ξέρω αν θα κάνει αυτό που μας ενήμερωσε ο Καπάνταης ότι έχει πει,δηλαδή το ότι θα αποσυρθεί για να ασχοληθεί με αυτό που σπουδάζει καθώς ο στόχος της ήταν ένα τέτοιο τρόπαιο.
Κατά τα άλλα ετοιμαζόμαστε για το ματς των ματς απέναντι στους 2 κορυφαίους...
Air and King
Ο Φεντερερ πηγε Τελικο?Μπραβο δεν το περιμενα να κερδισει τον Τζοκοβιτς...
Αλλα εδω υπαρχει το εξης ερωτημα....Πως μπορει σημερα να κερδισει τον Ναδαλ στο χωμα οταν δεν το εκανε ποτε στο prime του στο Ρολαντ Γκαρος?Οι ευχες μου ειναι με τον Ροτζερ(για μενα τον καλυτερο στην Ιστορια του Τεννις) αλλα φαβορι ξεκαθαρα ειναι ο Ναδαλ......
Manu7
Aυτοκτονία κανονική στο 1ο σετ από τον Ρότζερ...

Από 5-3 έχασε 5-7...Ο Ναδάλ από ένα σημείο και μετά έβγαζε απίστευτες άμυνες
και δεν έκανε ούτε λάθος...
Manu7
Μεγάλο ματς άξιο των προσδοκιών μας.

Μείωσε 2-1 ο Φέντερερ.Όλα τα σετ είχαν αρκετά break σε break.

Η ώρα είναι 7:30 και αν ισοφαρίσει ο Φέντερερ θέλω να δω τι θα κάνει η ΝΕΤ με
το δελτίο ειδήσεων.Θα πέσει πολύ γέλιο..
Manu7
Nικητής του Ρολάν Γκαρός ο Ράφα Ναδάλ.

Ο άνθρωπος δεν παίζεται στο χωμά απλά. 77.gif

Ακούραστο το παληκάρι.Να τον πηγαίνει ο Φέντερερ από εδώ και από κει και να μην σταματάει να κυνηγάει τις μπαλιές.
Απίστευτες άμυνες και απίστευτες οι αντιδράσεις του μετά από τα εξαιρετικά χτυπήματα του Ελβετού.

Ο Ρότζερ ήταν πολύ καλός θα έλεγα.Σε κάποιες καθοριστικές φάσεις όμως έχασε τη συγκέντρωση ή δεν είχε και την
εύνοια της τύχης μαζί του.Ήταν χάρμα ιδέσθαι πραγματικά με την ποικιλία στα χτυπήματα του κατά διαστήματα του
παιχνιδιού αλλά πραγματικά δεν μπορούσε να τα χαρεί γιατί απέναντι του είχε ένα "σκυλί" κανονικό θα κυνηγάει
και να δαγκώνει.

Ραντεβού στο Wimbledon.
kolokotronis
Και αυτός ο Φέντερερ...

Μια ζωή ή του ύψους ή του βάθους μέσα στον ίδιο αγώνα.
Για να μην πω μέσα στο ίδιο σετ.

Τελοσπάντων, αναμένουμε το Γουίμπλεντον.
Magnus92
Παραδεχομενος την ανωτεροτητα του Ισπανου σημερα ( γαμω την τυχη μου tongue.gif ), θελω απλα να τονισω την πνευματικη ανωτεροτητα του Φεντερερ σε σχεση με τον Ναδαλ... Ο ανθρωπος ειναι υποδειγμα αθλητη και επαγγελματια γενικοτερα...

Μου κανει ιδιαιτερη εντυπωση η διαφορα αυτων των 2 ( μπορει εν μερει να οφειλεται στην ιδιοσυγκρασια των δυο λαων)
nikolas12
Ο πιο αθλητικος τενιστας τα τελευταια χρονια! Απιστευτες αμυνες απο εκει που πιστευες οτι ο Φεντερερ ειχε κερδισει τον ποντο, δυνατα χτυπηματα, ετρεξε τον μεγαλο Ελβετο, ο οποιος στο 4ο σετ εμεινε απο δυναμεις και απεδειξε για αλλη μια χρονια οτι ειναι ο αρχοντας του χωματος! Παρα πολλα αβιαστα λαθη ο Ελβετος.
Respect και στους δυο για αυτο το καταπληκτικο ματς που ειδαμε.

Magnus92:
+1. Τεραστιος αθλητης ο Ελβετος. Υποδειγμα απλα. Ισως ομως και γι' αυτο μ'αρεσει και λογω χαρακτηρα ο Ναδαλ περα των αγωνιστικων. Ολο αυτο το παθος και η παρορμητικοτητα παραδοξως μου αρεσουν πολυ.
baskethood
Ο Τζοκοβιτς πηρε το πρωτο Wimbedon στην καριερα του και περασε στην πρωτη θεση
http://www.atpworldtour.com/Rankings/Singles.aspx

Δεν παρακολουθησα τον τελικο αλλα θα το κανω με την πρωτη ευκαιρια wink.gif
Badass
Ο Τζόκοβιτς είναι σε τρομερή φόρμα αυτή την περίοδο. Είναι αξιοσημείωτη η πρόοδος που κάνει χρόνο με το χρόνο. Έχοντας πλέον μια καλύτερη εικόνα για τον "Νόλε" πιστεύω πως το ταλέντο του Φέντερερ και του Ναδάλ δεν το έχει, αλλά είναι εργατικός και δουλεύει συνεχώς τις αδυναμίες του. Είναι και λίγο τυχερός αυτή την περίοδο. Ο Φέντερερ έχει αφήσει πίσω του τα καλύτερα και ο Ναδάλ δεν είναι σε top φόρμα. Όπως και να 'χει χίλια μπράβο!

Θέλω να πω και κάτι για το Ναδάλ-Φέντερερ. Είμαι κι εγώ της γνώμης(όπως και άλλοι) πως ο Φέντερερ είναι ο μεγαλύτερος τενίστας όλων των εποχών. Στα 30 του πλέον έχει αφήσει τα καλύτερά του χρόνια πίσω. Όμως επειδή είναι μεγάλη προσωπικότητα τον περιμένω του χρόνου σε μια τελική παράσταση. Ένα ακόμα grand slam θα το πάρει πιστεύω για να φύγει με το κεφάλι ψηλά. Όπως δήλωσε και ο ίδιος μετά τον αποκλεισμό του, θα προπονηθεί όσο δεν το έχει κάνει ποτέ.

Δε θέλω να υποτιμήσω το ταλέντο του Ναδάλ(που άλλωστε είναι από τους αγαπημένους μου) θεωρώ πως είναι απίστευτα τυχερός από τη φύση. Είναι ίσως ο πιο "αθλητικός" τενίστας της ιστορίας ενώ είναι και αριστερόχειρας. Δύο τεράστια προτερήματα που κρύβουν αδυναμίες που έχει. Δε θέλω να γίνω υπερβολικός αλλά αν ο Φέντερερ είχε αυτά τα δύο κατά τη γνώμη μου θα είχε άνετα πάνω από 20 τίτλους grand slam
kolokotronis
Badass, ο ναδάλ δεν είναι αριστερόχειρας. tongue.gif
Δεξιόχειρας είναι, αλλά ''πιέστηκε'' από τον προπονητή του να μάθει να παίζει με το αριστερο, με το οποίο ήταν έτσι κι αλλιώς καλός, για να αποκτήσει πλεονέκτημα.
Δεν ήταν λοιπόν τυχερός, αλλά δούλεψε πάρα πολύ για να φτάσει να παίζει τόσο καλά σε αυτό το επίπεδο με το ''κακό'' χέρι.
Εξ'αιτίας αυτού του γεγονότος μάλιστα υστερούσε πάρα πολύ στο σερβίς, κάτι που έχει βελτιώσει πολύ τα δύο τελευταία χρόνια, αλλά έχει απίστευτο μπάκχαντ αφού βοηθάει το ''καλό'' δεξί του χέρι στο συγκεκριμένο χτύπημα.

Για τον φέντερερ καλά τα λέτε, είναι τριάντα ετών, παλαίμαχος υπό κανονικές συνθήκες για τέννις, αλλά είναι τέτοια η κλάση του που κρατιέται ακόμα άνετα πίσω από τζόκοβιτς-ναδάλ.
Τον σέρβο τον κέρδισε και στο παρίσι μετά από μία μεγάλη εμφάνιση.

Φέτος ο τζόκοβιτς έχει ανέβει επίπεδο σίγουρα, αλλά και ο ναδάλ έχει πέσει ένα κλικ.
Στον τελικό ο σέρβος κέρδισε ψιλοεύκολα και έχει ελαχιστοποιήσει τα λάθη στο παιχνίδι του.

Ίσως ξεκίνησε η εποχή τζόκοβιτς.
Badass
QUOTE (kolokotronis @ Jul 5 2011, 19:16 ) *
Badass, ο ναδάλ δεν είναι αριστερόχειρας. tongue.gif
Δεξιόχειρας είναι, αλλά ''πιέστηκε'' από τον προπονητή του να μάθει να παίζει με το αριστερο, με το οποίο ήταν έτσι κι αλλιώς καλός, για να αποκτήσει πλεονέκτημα.

Δεν ήταν λοιπόν τυχερός, αλλά δούλεψε πάρα πολύ για να φτάσει να παίζει τόσο καλά σε αυτό το επίπεδο με το ''κακό'' χέρι.
Εξ'αιτίας αυτού του γεγονότος μάλιστα υστερούσε πάρα πολύ στο σερβίς, κάτι που έχει βελτιώσει πολύ τα δύο τελευταία χρόνια, αλλά έχει απίστευτο μπάκχαντ αφού βοηθάει το ''καλό'' δεξί του χέρι στο συγκεκριμένο χτύπημα.

Για τον φέντερερ καλά τα λέτε, είναι τριάντα ετών, παλαίμαχος υπό κανονικές συνθήκες για τέννις, αλλά είναι τέτοια η κλάση του που κρατιέται ακόμα άνετα πίσω από τζόκοβιτς-ναδάλ.
Τον σέρβο τον κέρδισε και στο παρίσι μετά από μία μεγάλη εμφάνιση.

Φέτος ο τζόκοβιτς έχει ανέβει επίπεδο σίγουρα, αλλά και ο ναδάλ έχει πέσει ένα κλικ.
Στον τελικό ο σέρβος κέρδισε ψιλοεύκολα και έχει ελαχιστοποιήσει τα λάθη στο παιχνίδι του.

Ίσως ξεκίνησε η εποχή τζόκοβιτς.


Δεν το γνώριζα αυτό. Το δεδομένο είναι πως από τη στιγμή που παίζει με το αριστερό έχει πλεονέκτημα. Μπράβο του πάντως που δούλεψε για να το καταφέρει αυτό. Ταυτόχρονα όμως είναι και ο πιο "αθλητικός" τενίστας που έχω δει. Ο συνδυασμός ταλέντου, κορμιού και αριστερού χεριού είναι "δολοφονικός". Με αυτή την έννοια είπα πως είναι τυχερός.

Δε νομίζω πως ξεκίνησε η εποχή Τζόκοβιτς, με την έννοια πως δε θα μονοπωλήσει τίτλους τα επόμενα χρόνια. Ευελπιστώ πως 1-2 θα πάρει ακόμα ο Φέντερερ ενώ στη μάχη Ναδάλ-Τζόκοβιτς βλέπω από πάνω τον Ισπανό. Πρειμέν επίσης κάποια στιγμή να κάνει την υπέρβαση ο Μάρει και ο Ντελ Πόρτο. Σίγουρα θα δούμε σπουδαία πράγματα στο μέλλον.

Ο Ναδάλ διαβάζω πως έπαιζε τραυματίας στο Wimbledon

apkat
Ναδαλ Τζοκοβιτς στον τελικο αφου και οι 2 επικρσατησαν σε ματσαρες στους ημιτελικους των φεντερερ Μαρει. Ειδικα το τζοκοβιτς Μαρει τρελο π[αιχνιδι και ειναι κριμα που ο Σκωτσεζος δεν το πηρε μιας και εκανε τρελη ανατροπη( νομιζω αδικηθηκε και λιγο στο 5-5 απο την διαιτησια μιας και θα μπορουσε να προηγηθει 6-5 και να σερβιρει για το ματς)

Τωρα στον τελικο το δεδομενο ειναι οτι ο Ναδαλ εχει μια παραπανω μερα ξεκουραση και αυτος ισως ειναι παραγοντας μιας και ο Νοβακ επαιζε 5 ωρες σημερα..Να δουμε παντως..Υποστηριζω Τζοκοβιτς αλλα κατι μου λεει οτι θα το παρει ο Ναδαλ..
HLR CENATION
www.sigmalive.com/sports/football/international/england/494314

sigmalive
G-arenas
ποιος νομιζετε να κατακτησει φετος το το roland garros?πιστευω πως ο ραφα θα το κατακτησει και φετος,δειχνει σε καταπληκτικη φορμα,εχει κερδισει ολους τους αντιπαλους του για πλακα(νομιζω δεν εχει χασει σετ ακομα)την στιγμη κιολας που φεντερερ και τζοκοβιτς δυσκολευονται παρα πολυ να νικησουν(στα προημιτελικα νικησαν 3-2 με ανατροπη)
Manu7
Roland Garros δεν είδα φέτος με το Euro ταυτόχρονα μόνο λίγο τον τελικό που αν δεν έπιανε βροχή το μομέντουμ ήταν με τον Τζόκοβιτς οπότε ίσως είχε κάποιες ελπίδες παραπάνω..

Είδα όμως αρκετά Wimbledon φέτος.

Σήμερα είχε ημιτελικό Τζόκοβιτς-Φέντερερ μιας και ο Ναδάλ έπεσε θύμα έκπληξης από την αρχή του τουρνουά(ε ας την πάθει και αυτός μια φορά..biggrin.gif).

Ο Βασιλιάς επιστρέφει λοιπόν για το 17ο γκραν σλαμ.Σήμερα ήταν φανταστικός στα σετ 3 και 4.Έκανε σερβίς ο Τζόκοβιτς και του έβγαινε η ψυχή για να πάρει πόντο.Αντίθετα το ίδιο διάστημα ο Ρότζερ σέρβιρε καταπληκτικά οπότε με το που έκανε το μπρέικ φαινόταν ότι δεν γινόταν να το χάσει.Γενικά ο Νόβακ είχε χάσει την ενέργεια και φάνηκε ότι είναι αλλιώς να είσαι νούμερο 1 και να είσαι πίσω 2-1 στα σετ..Είχε αγχωθεί πολύ και ήταν ξεκάθαρο.Σε κάποια φάση έχασε ένα γκέιμ κάνοντας 4 λάθη συνεχόμενα!

Ο Ρότζερ γενικά εύκολα πέρασε από τους 16 και τους 8 ενώ το δύσκολο το είχε πιο πριν όταν βρέθηκε να χάνει με 2 σετ από τον Γάλλο τον Μπενετό αλλά το γύρισε.Μια από τα ίδια και ο Τζόκοβιτς.

Από τα άλλα ματς μ'άρεσε πολύ ο Φερέρ που έκανε πλάκα στον Ντελ Πότρο που είναι και αυτός αδυναμία μου πέρα από τον Ρότζερ αλλά σε μια ματσάρα με τον Μάρει λύγισε και ο Άγγλος που δεν με συγκινεί καθόλου το στυλ του παίζει αυτή τη στιγμή με Τσονγκά ημιτελικό.2-1 στα σετ κερδίζει και αναμένεται μάχη (4-4 στο 4ο σετ).

Είδα και γυναίκες και απ'ότι φαίνεται η Σερένα επιστρέφει και αυτή δυναμικά.Παίζει τελικό αύριο με μια πολωνιδα την Ραντβανσκα νουμερο 3 (αν προφέρεται έτσι ) της κατάταξης αρκετά καλή που την είδα στον ημιτελικό.Αλλά δεν την ήξερα πιο πριν.Γενικά στις γυναίκες γίνονται συνεχώς εκπλήξεις και έτσι κάθεμια κερδίζει και ένα γκραν σλαμ.Η Σαράποβα(1) φέτος έχασε στον δεύτερο γύρο από μια Γερμανίδα την Λιζίτσκι η οποία έφτασε μέχρι και τους 8.
kolokotronis
Όντως πολύ αγχωμένος σήμερα ο τζόκοβιτς.
Δεν είναι και ο περυσινός οδοστρωτήρας πάντως.
Έχει πέσει ένα κλικ.
Ο μαέστρος δεν έκανε τίποτα ιδιαίτερο (ίσως δεν μπορεί πλέον).
Σέρβιρε πάρα πολύ καλά και περιόρισε τα αβίαστα λάθη στο ελάχιστο.
Ήταν όντως φανερό ότι κράταγε το σερβίς του πολύ πιο εύκολα απ'τον σέρβο.

Τώρα στον τελικό, σίγουρα φαβορί ο ελβετός, αλλά όχι και πολύ δυνατό φαβορί.
Περισσότερο φαβορί ήταν ο τζόκοβιτς σήμερα.

Ο φέντερερ πάει για το 7ο γουίμπλεντον (ρεκόρ), για το 17 σλαμ (ρεκόρ) και με νίκη στον τελικό ξαναγίνεται Νο1 (ήδη πέρασε τον ναδάλ στο Νο2) στην ηλικία των 31!!! Με ναδάλ-τζόκοβιτς, μάλιστα σε πολύ καλή ηλικία!
Αν νικήσει πιάνει-ξεπερνάει τον σάμπρας στις συνολικές εβδομάδες στο Νο1 (υπολείπεται μόνο μία) και σπάει και αυτό το ρεκόρ.
Έχει να κερδίσει 2,5 χρόνια κάποιο σλαμ, παρ'ότι είναι πολύ σταθερός γενικά και πάει σχεδόν πάντα ψηλά, ενώ κερδίζει αρκετά άλλα τουρνουά.

Από την άλλη είναι χρυσή ευκαιρία και για τον μάρευ να κατακτήσει το πρώρο του σλαμ (και το σημαντικότερο), αφού δεν χρειάστηκε να αντιμετωπίσει ούτε τον σέρβο, ούτε τον ισπανό (έχασε στον 2ο γύρο από το Νο 100 στον κόσμο!!), απέναντι στους οποίους δεν του έδινα καμμία τύχη.
Τώρα έχει σοβαρές ελπίδες.
Manu7
Τo σήκωσε λοιπόν ο μαέστρος! banana.gif

Ωραίος ο τελικός και με εξέπληξε ο Μάρει.Σε κάποια φάση τα αβίαστα λάθη ήταν 21-6 υπέρ του Φέντερερ.Είχε φοβερή ψυχολογία ο Βρετανός παρόλο που έπαιζε μπροστά σε ένα κοινό που προσδοκούσε πολλά από αυτόν.Έβγαζε επίσης άμυνες σε εξαιρετικά χτυπήματα και σε κάποια μάλιστα από αυτά ανάγκασε τον Ρότζερ σε λάθη.

Όλα αυτά μέχρι να πάρει μπρος για τα καλά ο Φέντερερ και με τη σειρά του να μην κάνει λάθη,να χάνει δύσκολα τα games που δεν σέρβιρε ενώ ώρες ώρες έβγαζε την ψυχή του Άντι τρέχοντας τον από εδώ και από κει και κάνοντας τον σε κάποια χτυπήματα να βγάζει κραυγές απόγνωσης για να προλάβει τα προλάβει.Αποκορύφωμα ένα game στο 3ο καθοριστικό σετ που παίζανε 18 λεπτά με τον Μάρει να πέφτει κάτω 3 φορές από τα χτυπήματα του Ρότζερ.Ευτυχως που δεν τραυματίστηκε σοβαρά γιατί θα ξενέρωναν όλοι με τον τελικό.Ε έκανε το μπρέικ τότε ο Ελβετός και μετά φάνηκε ότι μπήκε το νερό στο αυλάκι για το 17ο γκραν σλαμ και την επιστροφή του στο Νο1! 41.gif

Δεν βρίσκω ωραίo βίντεο με highlights από τον αγώνα.Αν βρω θα το ποστάρω.Βρήκα όμως από τον ημιτελικό με τον Τζόκοβιτς


Επίσης η φοβερή σκηνή με τις δηλώσεις και τους λυγμούς του Μάρει στο τέλος 77.gif
kolokotronis
Manu, μόνο εμείς οι δύο ασχολούμαστε. smile.gif

Καλός ο τελικός, δεν θα έλεγα ότι ο φέντερερ κέρδισε πιο εύκολα απ'ότι στον ημιτελικό τον τζόκοβιτς.
Προσπάθησε ο μάρευ, αλλά όπως και να κάνουμε δεν είναι ούτε ναδάλ, ούτε τζόκο.
Έχει πολύ καλό αμυντικό παιχνίδι αλλά για να κερδίσεις τον φέντερερ χρειάζεται να επιτεθείς και όχι να περιμένεις τα λάθη του αντιπάλου.
Το έκανε σε κάποια σημεία του αγώνα αλλά όχι σε σταθερή βάση.
Καποιοι λένε ότι το κλείσιμο της οροφής στο 3ο σετ ευνόησε τον ελβετό, ο οποίος χωρίς την ''παρεμπόδιση'' του αέρα, μπορούσε να σημαδεύει τις γραμμές με άνεση και να επιτίθεται διαρκώς..
Αλλά οι συνθήκες είναι πάντα οι ίδιες και για τους δύο παίκτες...

Επίσης ο σκωτσέζος είναι όλη την ώρα μορφασμούς ότι πονάει κάπου. Μια το πόδι του, μια το χέρι του, μια η πλάτη του, μια ο κ@λος του...
Πολύ ''ηρωισμός''.
Εν πάσει περιπτώσει, είναι πολύ άτυχος που έχει πέσει στην ίδια εποχή με τρεις από τους μεγαλύτερους τενίστες όλων των εποχών.
Οι φέντερερ-ναδάλ για μένα είναι σίγουρα οι Νο1 και Νο2 έβερ.
Ο τζόκοβιτς πέρυσι τους πήρε παραμάζωμα και τους δύο.
Νομίζω, ότι από το γουίμπεντον του 04' και μετά, ο μοναδικός νικητής σλαμ εκτός των τριών, είναι ο ντελ πότρο με το us open το 2009 και ο σάφιν με το αυτραλιανό του 05'. blink.gif
Μιλάμε για 33 σλαμ, από τα οποία τα 31, τα έχουν πάρει 3 παίκτες..(φέντερερ 15 (17 σύνολο)-ναδάλ 11 - τζόκοβιτς 5)
Τέταρτος χαμένος τελικός σλαμ για τον μάρευ και είναι ήδη 25... Μπορεί να μην τα καταφέρει ποτέ.

Ο φέντερερ είναι πάλι Νο1 με πολύ μικρή διαφορά από τον 2ο τζόκοβιτς ->
http://www.atpworldtour.com/Rankings/Singles.aspx
Τρομερό επίτευγμα για ένα 31χρονο, τη σήμερον ήμέρα. Ο πιο ηλικιωμένος Νο1 έβερ μετά τον αγκασι.
plo koon
QUOTE (Manu7 @ Jul 9 2012, 22:37 ) *

QUOTE (random youtuber)
This is like watching Kobe playinh LeBron 1 on 1.


Έσκασα στα γέλια όταν το διάβασα. Και αν το σκεφτεί κανείς έχει δίκιο. (βέβαια με τον Ναδάλ θα ήταν πιο spot on)
maik23
QUOTE (kolokotronis @ Jul 9 2012, 23:22 ) *
Manu, μόνο εμείς οι δύο ασχολούμαστε. smile.gif

Ο πιο ηλικιωμένος Νο1 έβερ μετά τον αγκασι.


αν και παρακολουθω τεννις χρονια δεν κρατω στατιστικα οπως στο μπασκετ.αλλα και οι μακενρο και ιβαν λεντλ δεν ηταν νο1 σε μεγαλη ηλικια?

αρχισα να παρακολουθω τεννις με μακενρο.μετα με ιβαν λεντλ και μπορις μπεκερ.μετα αγκασι και τωρα ναδαλ.δεν μαρεσουν οι υπολοιποι παικτες που παιζουν ενα κλασικο τροπο τενις.θελω κατι εκεντρικο στον τροπο παιχνιδιου και στην προσωπικοτητα.ειναι βαρετο το τενις χωρις αυτα τα 2 για μενα.δεν λεω οτι σαμπρας κ.α δεν ειναι παιχταραδες αλλα παιζουν με πολυ μυαλο και οχι με ρισκο-ενστικτο που φερνει χρωμα στο τενις.δεν ειναι τυχαιο οτι οι παραπανω που ανεφερα τυχαινουν μεγαλης συμπαθειας απο το κοινο ακομα και μετα απο χρονια.
για οσους εχουν παιξει τενις καταλαβαινουν τι λεω.
kolokotronis
http://www.youtube.com/watch?v=Va2vmogKM6U&hd=1

Πάρτε ένα καλό από τον τελικό.
Gravedigger
QUOTE (kolokotronis @ Jul 9 2012, 23:22 ) *
Manu, μόνο εμείς οι δύο ασχολούμαστε. smile.gif

Μπα,πρέπει να είναι και άλλοι απλώς βαριούνται να ποστάρουν.Όπως εγώ πχ tongue.gif
Pierce
+1
Ειδα αρκετα παιχνιδια σε αυτο το wimbledon , οπως εκεινο το 6ωρο του cilic , ΤΟΝ ημιτελικο , 2-3 του τσονγκα, την ματσαρα του φερερ με τον Μαρει και τον ντελποτρο και αλλα αρκετα.
Ηταν πολυ δυνατο το τουρνουα, με ωραια παιχνιδια.
Manu7
US open 2012 λοιπόν σε εξέλιξη εδώ και 1,5 βδομάδα περίπου.

Kαι από σήμερα το πρωί ξενέρωσα όσο δεν πάει γιατί όταν ξύπνησα να δω τι κάνει ο Ρότζερ πριν πάω να δώσω μάθημα έχανε
2-1 από τον Μπέρντυχ τον Τσέχο..Δυστυχώς, φάνηκε ότι δεν πήγαινε καλά το πράγμα με αποτέλεσμα αποκλεισμός για τον μαέστρο.Ο Μπέρντιχ (ν.7) συνέχισε το πολύ καλό τουρνουά του και δίκαια πήγε στον ημιτελικό. angry_red.gif

Ο Ρότζερ πάντως είχε δύσκολο πρόγραμμα όπως και να'χει.Αν νικούσε εχτές, θα έπαιζε ημιτελικό με τον Μάρει.
Μέχρι και εχτές όμως δεν είχε χάσει σετ.Αλλά πέρασε στους 8 χωρίς αγώνα γιατί ο Φις ο Αμερικανός δεν κατέβηκε λόγω
τραυματισμού.Θα ήταν ένα καλό τεστ για τη μετάβαση του σε παίχτη πρώτης δεκάδας όπως ο Μπέρντιχ.Ο Φέντερερ μάλιστα είχε κατακτήσει και το τελευταίο ATP masters στο Σινσινάτι όπου νίκησε τον Νόβακ στον τελικό 6-0(!) 7-6 και έδειξε για τα καλά
τα δόντια του.Αλλά δυστυχώς το 18ο δεν ήρθε.Δεν πειράζει... rolleyes.gif

Είδα όμως γενικά το τουρνουά από την αρχή του και μέχρι και τους 16 η μεγάλη έκπληξη ήταν ο αποκλεισμός του Τσονγκά από έναν Σλοβάκο τον Κλίζαν.
Ο Ναδάλ ως γνωστόν είναι τραυματίας.

Το μεγάλο γεγονός μέχρι στιγμής είναι ότι το τέλος της καριέρας του Άντι Ρόντικ,νικητης του US open το 2003 με το γνωστό φονικό σερβις.Είχε πει ότι θα ήταν το τελευταίο τουρνουά του.Έχασε εχτές από τον Ντελ Πότρο και προφανώς είχαμε πολλές συγκινήσεις από τον ίδιο και τους Αμερικανούς στο γήπεδο.
Underachiever θα τον χαρακτήριζα.Έπαιξε αρκετούς τελικούς και σίγουρα άξιζε κάτι καλύτερο.

Ο Τζόκοβιτς κάνει πλάκα καθώς δεν έχει χάσει σετ και τα παίρνει με κάτι 6-1,6-2 πάνω κάτω.Αλλά το δυνατό τεστ έρχεται σήμερα με αντίπαλο τον Αργεντινό. cool.gif

Ο δε Μάρει συνεχώς ανεβαίνει.Νομίζω έχει επιτέλους περισσότερες πιθανότητες από ποτέ να πάρει ένα γκραντ σλαμ.Κέρδισε 3-0 τον Ράονιτς ο οποίος είναι το νέο πουλέν και που σίγουρα τρόμαζε πολλούς και εχτές έχανε 1-0 σετ από τον Κροάτη τον ψηλό τον Τσίλιτς και 5-2 στο δεύτερο σετ αλλά γύρισε τόσο το 2ρο σετ όσο και το ματς!Αλλά ρε Τσίλιτς αυτοκτόνα... shot.gif

Οι ημιτελικοί λοιπόν είναι:
α) Μπέρντιχ - Μάρει
β)νικητης απ'το Τιπσάρεβιτς - Φέρερ με νικητή από το Ντελ Πότρο - Τζόκοβιτς.
damian
Φοβερή μάχη στον τελικό του αυστραλιανού μεταξύ Νολε και Μάρει
HLR CENATION
Την Κυριακη στις 15.00 παμε για ματσαρα Τζοκοβιτς-Ναδαλ στο χωματινο τερεν του Μοντε Καρλο.

Το περιμενω με ανυπομονησια το συγκεκριμενο ματς.Τι ματς δηλαδη ματσαρα.Αν και ο Ναδαλ εχει συνεχομενες κατακτησεις στο Μοντε Καρλο.

Για το ΑΤP MASTERS 1000 θα παιξουν.
HLR CENATION
O Ναδαλ σπαει το σερβις του Γαλλου Τσονγκα στο πεμπτο γκειμς και ειναι μπροστα με 3-2.Ο τσονγκα ειναι το νο 6 της παγκοσμιας καταταξης.

Ο Ναδαλ κατεκτησε το πρωτο σετ με 6-3 καθως εσπασε για δευτερη φορα το σερβις του Τσονγκα.
HLR CENATION
Aπιστευτος Τσογκα.Απο 1-5 στο δευτερο σετ το κανει 5-5.

Εσπασε δυο φορες σερβις του Ναδαλ.
HLR CENATION
Τo πηρε στο ται μπρεικ ο Ναδαλ με 7-3.τεραστιο δευτερο σετ.

Τωρα στις 4.00 η σειρα του Ντζοκοβιτς.
HLR CENATION
O Nτζοκοβιτς 3-0 μεχρι στιγμης στο πρωτο σετ προηγειται του Ναδαλ που εχει 8 σερι κατακτησεις στο Μοντε Καρλο.
bbplayer
H Sharapova προφανώς και γνωρίζει το πόσο φωνάρα είναι αλλά το να κάνει ώρες ώρες σαν την Barbie όπως και να το κάνεις είναι λίγο κάπως. Είδα τα ματς και με την Jankovic και με την Azarenka σήμερα αλλά δε νομίζω ότι έχει τύχη στον τελικό κόντρα στο άλλο το Ορκ
Manu7
Τρέλα πουλάει ο Ναδάλ στο ρολάν γκαρός...

Δηλαδή τον λυπήθηκα τον Νολε.

Που να μην έλειπε και ένα χρόνο ο τύπος. Έχει επανέλθει για τα καλά. blink.gif
Zoys
Πολύ ωραίο ματς ο τελικός. Πανάξια νικήτρια η Γουίλιαμς απέναντι στην επίσης πολύ καλή Σαράποβα.

Κατά τα άλλα, Σαράποβα είσαι αρρώστια! blush.gif
SteveNashidis
Aνετα ο Ναδαλ ! Καλός και ο Φερέρ αλλά θέλει δουλειά για να φτάσει το επίπεδο του συμπατριώτη του ..
Ωραία η φάση που μπήκε ο αούγκανος με τον πυρσό και τρόμαξε τον Ναδαλ !
Έπρεπε να τον αφήσουν όμως οι υπεύθυνοι ασφαλείας να του ρίξει ένα χέρι ξύλο ο Ισπανός μετά αλλά δεν έγινε κάτι τέτοιο ! smile.gif
nikolas12
Πολύ εύκολα ο Ναδάλ, για εμένα δεν αποτέλεσε έκπληξη. Με εξέπληξε το γεγονός ότι παρά την κατάκτηση πέφτει στο 5 και ανεβαίνει ο Φερέρ στο 4.
Zoys
Πού είναι ο T.W.Is.Μ; Τον ζητάει κάποιος Nadal για να γυρίσει ένα ματς. smiley.gif
T.W.Is.M.
QUOTE(Zoys @ Jun 8 2014, 16:31 ) *
Πού είναι ο T.W.Is.Μ; Τον ζητάει κάποιος Nadal για να γυρίσει ένα ματς. smiley.gif


Να ενημερωσω σε αυτο το σημειο(νομιζω πως ειναι η πιο καταλληλη στιγμη, εστω και με ενα grand slam τουρνουα καθυστερηση) οτι δεν προκειται να γυρισω κανενα ματς εναντιον του Τζοκοβιτς. Ειδικα υπερ του Ναδαλ.

Νομιζω οτι ειναι η σωστη στιγμη για να ανταποδωσω στον Τζοκοβιτς τους πανηγυρισμους του οταν η εθνικη κερδισε την Ακτη Ελεφαντοστου! Του ειχα πει τοτε να παει στο Γουιμπλεντον να διδαξει τενις και αυτο εκανε.
Ο Ναδαλ προτιμησε να κανει στην ακρη σαν Κυρ(γ)ιος για να αποφυγει την ηττα, ο μεγαλος Φεντερερ δοκιμασε την τυχη του, αλλα οπως ολοι(πλην Ναδαλ στο χωμα) δεν ηταν αρκετος!



Αλλος ενας τιτλος και επιστροφη στο Νο1 για το Νολε. Απ οτι ακουω ανακοινωσε οτι η μελλουσα γυναικα του ειναι εγκυος. Ακολουθει το δρομο μου λοιπον! Η ευνοια της Death Valley ειναι παντα μαζι του...
Zoys
Θρίαμβος για τον Djokovic που επιστρέφει και στην κορυφή της παγκόσμιας κατάταξης. Και εις ανώτερα! 41.gif

QUOTE(T.W.Is.M. @ Jul 6 2014, 19:44 ) *
Να ενημερωσω σε αυτο το σημειο(νομιζω πως ειναι η πιο καταλληλη στιγμη, εστω και με ενα grand slam τουρνουα καθυστερηση) οτι δεν προκειται να γυρισω κανενα ματς εναντιον του Τζοκοβιτς. Ειδικα υπερ του Ναδαλ.

Νομιζω οτι ειναι η σωστη στιγμη για να ανταποδωσω στον Τζοκοβιτς τους πανηγυρισμους του οταν η εθνικη κερδισε την Ακτη Ελεφαντοστου! Του ειχα πει τοτε να παει στο Γουιμπλεντον να διδαξει τενις και αυτο εκανε.
Ο Ναδαλ προτιμησε να κανει στην ακρη σαν Κυρ(γ)ιος για να αποφυγει την ηττα, ο μεγαλος Φεντερερ δοκιμασε την τυχη του, αλλα οπως ολοι(πλην Ναδαλ στο χωμα) δεν ηταν αρκετος!



Αλλος ενας τιτλος και επιστροφη στο Νο1 για το Νολε. Απ οτι ακουω ανακοινωσε οτι η μελλουσα γυναικα του ειναι εγκυος. Ακολουθει το δρομο μου λοιπον! Η ευνοια της Death Valley ειναι παντα μαζι του...

Ναι, δεν ήξερα ότι ήταν στις εξαιρέσεις σου ο Djokovic. tongue.gif
Zoys


Sharapova και Djokovic στο μεγάλο τελικό του Australian Open απέναντι σε (Serena) Williams και Murray!

Good luck και στους δύο! happy.gif

Zoys
Ο τίτλος στην Williams λοιπόν που κέρδισε με 2-0 σετ (6-3, 7-6) τη Sharapova με το δεύτερο σετ να δικαιώνει τις προσδοκίες για έναν συναρπαστικό αγώνα υψηλού επιπέδου και να κρίνεται στις λεπτομέρειες με την πλάστιγγα να γέρνει στην κλάση και την εμπειρία της Αμερικανίδας.

Συγχαρητήρια στην Williams που παραμένει κορυφαία έστω κι αν έχει βαρύνει τελευταία. 41.gif
Πίστη στη Maria που έπαιξε αποφασιστικά στο δεύτερο σετ, αλλά οι αρκετοί παραπάνω άσσοι της Williams δεν της επέτρεψαν να ανατρέψει την κατάσταση για να διεκδικήσει κάτι καλό απέναντι στον "κακό της δαίμονα". smile.gif
Zoys
Ο Djokovic καθάρισε σαν αυγό τον Ισπανό πρώην ( 19.gif ) διεκδικητή του τίτλου. cool.gif
SteveNashidis
Kαι σε ένα αμφίρροπο ματς ο Murray νίκησε τον Ferrer!
D-Wade
Το 10ο grand slam για το μεγάλο Νόλε 77.gif Άλλα 8 μένουν cool.gif
Καταπληκτικός αγώνας
Nemesakos
QUOTE (D-Wade @ Sep 14 2015, 08:39 ) *
Το 10ο grand slam για το μεγάλο Νόλε 77.gif Άλλα 8 μένουν cool.gif
Καταπληκτικός αγώνας


Τον τελικό δεν τον είδα καθώς είχε καθυστέρηση 3 ώρες και το πρωί δουλειά...tongue.gif Επίσης έλειπα από το σπίτι και δεν είδα τον γυναικείο τελικό αλλά τον είδα σε επανάληψη χτες την ώρα που έπρεπε να παίζουν οι άντρες... Εξαιρετική η Πενέτα δεν αντιλέγει κανείς.. Αλλά εγώ θελω να πω τα καλύτερα για την Βίντσι. Είδα live τον αγώνα με την Γουίλιαμς. Αυτό το πάθος που έβγαλε, αυτά τα χτυπήματα που έβγαλε, backhand με το ένα χέρι...!!! Η Γουίλιαμς έδειχνε ξεκάθαρα πως δεν μπορεί να ακολουθήσει την Βίντσι στην ποιότητα που έβγαλε. Όταν στηρίζεσαι στην δύναμη και στην εξολόθρευση είναι λογικό, μόλις περνάει 1 ώρα παιχνιδιού η απόδοσή σου να πέφτει. Εκεί την πάτησε η Σερένα, που έδειχνε εξουθενωμένη, έδειχνε να μην μπορεί πάρει τα πόδια της. Εξαιρετική η Βίντσι, έπαιξε τελικό αλλά φαινόταν αδειασμένη. Ένοιωθε νομίζω νικήτρια και ας έχασε. Σήμερα ελπίζω να δω τον αντρικό τελικά, λογικά θα το έχει σε επανάληψη!
yorgos
QUOTE(Nemesakos @ Sep 14 2015, 12:22 ) *
Τον τελικό δεν τον είδα καθώς είχε καθυστέρηση 3 ώρες και το πρωί δουλειά...tongue.gif Επίσης έλειπα από το σπίτι και δεν είδα τον γυναικείο τελικό αλλά τον είδα σε επανάληψη χτες την ώρα που έπρεπε να παίζουν οι άντρες... Εξαιρετική η Πενέτα δεν αντιλέγει κανείς.. Αλλά εγώ θελω να πω τα καλύτερα για την Βίντσι. Είδα live τον αγώνα με την Γουίλιαμς. Αυτό το πάθος που έβγαλε, αυτά τα χτυπήματα που έβγαλε, backhand με το ένα χέρι...!!! Η Γουίλιαμς έδειχνε ξεκάθαρα πως δεν μπορεί να ακολουθήσει την Βίντσι στην ποιότητα που έβγαλε. Όταν στηρίζεσαι στην δύναμη και στην εξολόθρευση είναι λογικό, μόλις περνάει 1 ώρα παιχνιδιού η απόδοσή σου να πέφτει. Εκεί την πάτησε η Σερένα, που έδειχνε εξουθενωμένη, έδειχνε να μην μπορεί πάρει τα πόδια της. Εξαιρετική η Βίντσι, έπαιξε τελικό αλλά φαινόταν αδειασμένη. Ένοιωθε νομίζω νικήτρια και ας έχασε. Σήμερα ελπίζω να δω τον αντρικό τελικά, λογικά θα το έχει σε επανάληψη!

Το βλεπε ο πατέρας μου και για πρώτη φορά τον είδα να παθιάζεται με τένις.
-Τι κοιτάς ρε γέρο;
-Να χάσει αυτή η σκρόφα!
- Η Σερένα;
- Όχι η άλλη, η σκύλα!
- Τη Βίντσι λες μωρέ;
- Κοίτα φάτσα, ίδια η γιαγιά σου είναι! (για την πεθερά του το έλεγε)
Nemesakos
QUOTE (yorgos @ Sep 14 2015, 16:40 ) *
Το βλεπε ο πατέρας μου και για πρώτη φορά τον είδα να παθιάζεται με τένις.
-Τι κοιτάς ρε γέρο;
-Να χάσει αυτή η σκρόφα!
- Η Σερένα;
- Όχι η άλλη, η σκύλα!
- Τη Βίντσι λες μωρέ;
- Κοίτα φάτσα, ίδια η γιαγιά σου είναι! (για την πεθερά του το έλεγε)



Χαχα άσχημη ναι... Αλλά όχι κ η Σερένα όμορφη...Επιτυχίες και οι 2...tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.