Help - Search - Members - Calendar
Full Version: 2ος όμιλος
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες > Older Tournaments > Mundobasket 2014
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
roko
Ο Βουγιουκας μου θυμισε καλογερο που κρεμας τα ρουχα σου.Αν ηταν λιγο πιο κοντος θα πουλιοταν πιο ακριβα αποτι κοστιζει σαν μπασκετμπολιστας..Κριμα να μην εχουμε και εναν ψηλο πισω απο τον Μπουρουση.Ειδα Σκολα σημερα και τρομαξα.Δεν ξερω πως θα αντιμετωπιστει αυτος ο παικτης αλλα ελπιζω να μην ειναι στην μερα του με μας.Ο Μπουρουσης 5 λεπτα πριν το τζαμπολ ξυριστηκε? Σαν παιδακι του γυμνασιου ηταν. biggrin.gif

Επειδη εχω χασει επεισοδια,οι διαφορες μετρανε?
theref
QUOTE(tuareg @ Aug 31 2014, 23:26 ) *
το σκοτωσαμε το θεριο,και βασικα οταν εισαι καλυτερη ομαδα επιβαλλεις εσυ ρυθμο ,δε ψαχνεις να ξεμπλεξεις απο το ρυθμο που θελει ο χειροτερος,αλλα εδω που τα λεμε με ποιο γκαρ να επιβαλλεις ρυθμο?



Νομιζω οτι επεβαλλαν το ρυθμο τους και δεν απειληθηκαν ποτε. Αν μαλιστα ειχαν μπει τα τριποντα οπως στη Σενεγαλη. δεν θα κουραζοντουσαν καθολου. Το παιχνιδι δεν σημαινει τιποτα γιατι δεν θα αντιμετωπισουν αλλες τετοιες κνευρισιτικες ομαδες.
thalys
QUOTE (T.W.Is.M. @ Aug 31 2014, 23:13 ) *
Υποθετω οτι ο τσακωμος στο τελος εγινε εξαιτιας του υπουλου φαουλ στον Παπανικολαου. Ισως αυτο να εκανε και τους δικους μας να εκδηλωσουν επιθεση στο τελος. Η πλακα ειναι οτι ο ιδιος που εκανε το φαουλ ηταν αυτος που διαμαρτυροταν.


Στην τελευταία επίθεση μας αρχικά φαίνεται ότι δεν θα σουτάρουμε και οι Φιλιππίνες σταματάνε να παίζουν άμυνα περιμένοντας να τελειώσει το χρονόμετρο, να χαιρετηθούμε και να κάνουν ντουζ. Η μπάλα όμως πάει στον Καϊμακόγλου στο τρίποντο, είναι ελεύθερος και ο Κατσικάρης του φωνάζει να σουτάρει. Αυτός υπακούει, σκοράρει και μετά ο Φιλιππινέζος που είχε ρίξει την γροθιά στον Παπανικολάου αρνείται να του δώσει το χέρι στον χαιρετισμό. Κάπου κει μπαίνει στη μέση ο Κατσικάρης(αυτό δεν το είδα, το είπαν οι σχολιαστές) και πάει να φουντώσει η φωτιά.

Ο Κατσικάρης στην συνέντευξη τύπου είπε ότι έδωσε εντολή να σουτάρουμε εξαιτίας της μπουνιάς στον Παπανικολάου.

Έχει ένα δίκιο ο Κατσικάρης, αλλά ήταν λίγο βρώμικη και η δική μας προσποίηση ότι θα κρατήσουμε την μπάλα που μπέρδεψε τους Φιλιππινέζους. Μικροπράματα γενικά, δεν υπάρχει λόγος ν'ασχολούμαστε.
ssoulliss
QUOTE (T.W.Is.M. @ Sep 1 2014, 00:13 ) *
Αυτο σκεφτηκα κι εγω καποια στιγμη βλεποντας το παιχνιδι! Ο Ταρπλει ηταν καλυτερος βεβαια και πιο σοβαρος, αλλα στις Φιλιππινες κι αυτος τετοια θα εκανε.
Υποθετω οτι ο τσακωμος στο τελος εγινε εξαιτιας του υπουλου φαουλ στον Παπανικολαου. Ισως αυτο να εκανε και τους δικους μας να εκδηλωσουν επιθεση στο τελος. Η πλακα ειναι οτι ο ιδιος που εκανε το φαουλ ηταν αυτος που διαμαρτυροταν.
Κριτικη για μπασκετ δε νομιζω να μπορει να γινει σε τετοιο ματς με το κατι σαν μπασκετ που παιζουν οι Φιλιππινες. Δεν ειμαι και τοσο σιγουρος οτι θα περασει η Σενεγαλη. Ουτε καν το Πουερτο Ρικο δεν ειναι εξω, η τριπλη ισοβαθμια θεωρω οτι παιζει αρκετα.


Μετά από πόσα κουτάκια μπύρας; tongue.gif
McRae
QUOTE(koostas @ Aug 31 2014, 22:53 ) *
, ε τωρα συγγνωμη, ειναι μπασκετ αυτο που παιζουν οι φιλιππινες, το πουερτο ρικο και η σενεγαλη?? οκ, περναει η σενεγαλη, ως η λιγοτερο χειροτερη..
\και τι σημαινει?? οτι πλεον θα ασχοληθουν σοβαρα με το μπασκετ και σε 4 χρονια θα εχουν μια σοβαρη εθνικη ομαδα??
ειδαμε ποσο αναπτυχθηκε η νιγηρια με τη νικη της εναντιον μας..
αμα δεν το εχεις, αστο

τεσπα, μπορει να ειμαι αυστηρος, αλλα ολη αυτη η φαση με τη συμμετοχη τετοιας δυναμικοτητας ομαδων σε μουντομπασκετ θυμιζει παρωδια
ειναι σαν να λεμε να συμμετεχουν τα νησια φεροες και το λουξεμβουργο σε μουντιαλ , μπας και αναπτυξουν το ποδοσφαιρο

στο μουντιαλ ο αγωνας της φιναλιστ αργεντινης με μια απ' τις χειροτερες ομαδες , το ιραν,κριθηκε στο τελευταιο λεπτο.. σδτο μουντομπασκετ ο αγωνας μιας καλης ευρωπμικης ομαδας, που μαλλον δεν θα φτασει τελικο, της ελλαδας, κοντρα στη σενεγαλη, που μαλλον θα προκριθει, ηταν 30 ποντους στο ημιχρονο... αν αυτο δεν πρεπει να προβληματισει τους υπευθυνους, τι να πω


Βασικα με το μπασκετ στις Φιλιπινες ασχολουνται πολυ πιο σοβαρα απ'οτι εδω.Νουμερο ενα σπορ ειναι οχι στην σκια του...Μαρινακη και του Αλαφουζου οπως εδω.Φυσικα σοβαρη και ανταγωνιστικη ομαδα σε παγκοσμιο επιπεδο πολυ δυσκολο να φτιαξουν γιατι οταν τα γκαρντ σου ειναι υψους απο 1.70 εως 1.75 και το τριαρι σου στο 1.83 υπαρχει προβλημα.
theref
QUOTE(thalys @ Sep 1 2014, 00:42 ) *
Στην τελευταία επίθεση μας αρχικά φαίνεται ότι δεν θα σουτάρουμε και οι Φιλιππίνες σταματάνε να παίζουν άμυνα περιμένοντας να τελειώσει το χρονόμετρο, να χαιρετηθούμε και να κάνουν ντουζ. Η μπάλα όμως πάει στον Καϊμακόγλου στο τρίποντο, είναι ελεύθερος και ο Κατσικάρης του φωνάζει να σουτάρει. Αυτός υπακούει, σκοράρει και μετά ο Φιλιππινέζος που είχε ρίξει την γροθιά στον Παπανικολάου αρνείται να του δώσει το χέρι στον χαιρετισμό. Κάπου κει μπαίνει στη μέση ο Κατσικάρης(αυτό δεν το είδα, το είπαν οι σχολιαστές) και πάει να φουντώσει η φωτιά.

Ο Κατσικάρης στην συνέντευξη τύπου είπε ότι έδωσε εντολή να σουτάρουμε εξαιτίας της μπουνιάς στον Παπανικολάου.

Έχει ένα δίκιο ο Κατσικάρης, αλλά ήταν λίγο βρώμικη και η δική μας προσποίηση ότι θα κρατήσουμε την μπάλα που μπέρδεψε τους Φιλιππινέζους. Μικροπράματα γενικά, δεν υπάρχει λόγος ν'ασχολούμαστε.



Ωραια περιγραφη-ευχαριστω
αλλα βλεπω υπαρχουν διαφωνιες πως εγιναν τα πραγματα
rchos
QUOTE(thalys @ Sep 1 2014, 00:42 ) *
Στην τελευταία επίθεση μας αρχικά φαίνεται ότι δεν θα σουτάρουμε και οι Φιλιππίνες σταματάνε να παίζουν άμυνα περιμένοντας να τελειώσει το χρονόμετρο, να χαιρετηθούμε και να κάνουν ντουζ. Η μπάλα όμως πάει στον Καϊμακόγλου στο τρίποντο, είναι ελεύθερος και ο Κατσικάρης του φωνάζει να σουτάρει. Αυτός υπακούει, σκοράρει και μετά ο Φιλιππινέζος που είχε ρίξει την γροθιά στον Παπανικολάου αρνείται να του δώσει το χέρι στον χαιρετισμό. Κάπου κει μπαίνει στη μέση ο Κατσικάρης(αυτό δεν το είδα, το είπαν οι σχολιαστές) και πάει να φουντώσει η φωτιά.

Ο Κατσικάρης στην συνέντευξη τύπου είπε ότι έδωσε εντολή να σουτάρουμε εξαιτίας της μπουνιάς στον Παπανικολάου.

Έχει ένα δίκιο ο Κατσικάρης, αλλά ήταν λίγο βρώμικη και η δική μας προσποίηση ότι θα κρατήσουμε την μπάλα που μπέρδεψε τους Φιλιππινέζους. Μικροπράματα γενικά, δεν υπάρχει λόγος ν'ασχολούμαστε.


Στην τελευταία επίθεση τα πράγματα δεν έγιναν έτσι ακριβώς.
Η εντολή να γίνει επίθεση δίνεται πολύ πριν φτάσει η μπάλα στον Καιμακόγλου.
Από τον πάγκο φωνάζουν να γίνει επίθεση από όταν η μπάλα είναι ακόμη στην δικιά μας πλευρά.Εκεί είναι που ο Τενόριο νομίζω κάνει νόημα να μην κάνουμε επίθεση.Κάτι που δεν έχω ξαναδεί σε αγώνα εγώ.Η ομάδα δηλαδή που αμύνεται στην τελευταία φάση να κάνει νόημα στην ομάδα που επιτίθεται να μην κάνει επίθεση.Αυτό είναι καθαρά απόφαση της ομάδας που έχει την μπάλα.
Ο Κατσικάρης ουσιαστικά νευρίασε όπως είπε όχι για το χτύπημα αλλά για το ότι είδε τον προπονητή της αντίπαλης ομάδας να συγχαίρει τον παίχτη του για αυτή την κίνηση.

Σε διεθνές φόρουμ πάντως από Φιλιπινέζους διαβάζω ότι η Ελλάδα σε αντίθεση με την Κροατία κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό της απεναντι τους γιαυτό και δεν μπόρεσαν να κυνηγήσουν την νίκη σε αντίθεση με τον αγώνα απέναντι στους Κροάτες.Εμείς είδαμε ότι δεν καταφέραμε να επιβάλουμε τον ρυθμό μας.Μάλλον απλά οι μεν δεν έχουν ιδέα για το στυλ παιχνιδιού των δε.Εγώ αυτό καταλαβαίνω.
thalys
O Καϊμακόγλου είπε ότι του έδωσε εντολή ο προπονητής κι έπρεπε να εκτελέσει. Δεν άκουσα πότε ακριβώς δόθηκε. Στο ζωντανό, που θυμάμαι, ήμασταν διστακτικοί στην αρχή και προς στιγμή νόμισα κι εγώ ότι δεν θα εκτελέσουμε επίθεση. Κάπου κει σταμάτησαν οι Φιλιππινέζοι να παίζουν άμυνα και μεις συνεχίσαμε να πασσάρουμε, χωρίς εμφανή πρόθεση να σουτάρουμε. Η μπάλα φτάνει στον Κάι, ευστοχεί και ξεκινάει το πανηγύρι.

Για την ακριβή αιτία της εντολής Κατσικάρη έχεις δίκιο. Εξακολουθώ να πιστεύω ότι είναι πολλή φασαρία για το τίποτα κι ότι το εντελώς φερ πλέυ από την πλευρά μας θα ήταν να φανούμε πιο επιθετικοί και να δείξουμε ξεκάθαρα ότι θα επιτεθούμε. Τώρα κι αυτοί, ας μην σταμάταγαν να παίζουν άμυνα.
thalys
Σύμφωνα με φιλιππινέζικα σάιτ, ο Μπουρούσης έσπρωξε τον Αλαπάγκ μετά το τέλος του αγώνα.
GK_23
QUOTE(thalys @ Sep 1 2014, 01:14 ) *
Σύμφωνα με φιλιππινέζικα σάιτ, ο Μπουρούσης έσπρωξε τον Αλαπάγκ μετά το τέλος του αγώνα.

Δεν είδα μέχρι τέλους το ματς και έχασα όλα αυτά τα περίεργα σκηνικά. Γενικά υπήρχε ένας εκνευρισμός χθες νομίζω από την αρχή, ο Καλάθης ειδικά φαινόταν να παίζει πολύ νευρικά.

Τώρα όλο αυτό το πράγμα με τις δηλώσεις δεν βγάζει πουθενά, παίζεις στο Παγκόσμιο και κανένας δεν θα σου χαριστεί. Καλύτερα να εκτονωθεί η όλη κατάσταση, να πάμε παρακάτω.

Όλος αυτός ο εκνευρισμός είναι κακό σημάδι κατά την γνώμη μου. Δεν πάει να πει ότι επειδή καθαρίσαμε τη Σενεγάλη από το 1ο δεκάλεπτο, θα κερδίζουμε κάθε αντίπαλο με τον ίδιο τρόπο. Τέλος, η επίθεσή μας στο μισό γήπεδο είναι πολύ μέτρια μέχρι στιγμής. Απέναντι σε πιο οργανωμένες άμυνες και πιο αθλητικά κορμιά, θα έχουμε μεγάλο πρόβλημα. Εντελώς εκτός σετ παιχνιδιού ο Γιάννης, χωρίς να φταίει ο ίδιος κατά τη γνώμη μου. Θα μπορούσαμε να τρέξουμε λίγα πικ εν ρολ με τον Γιάννη αλλά από ότι φαίνεται δεν υπάρχει αυτή η πτυχή στα πλάνα του Κατσικάρη.

Το Πουέρτο Ρίκο παίζει την ύπαρξή του σήμερα και θέλει πολύ μεγάλη προσοχή. Μπορεί να παίζει τραγικά μέχρι τώρα αλλά διαχρονικά όταν είναι αουτσάιντερ πάντα κάνει ζημιές.

Νομίζω επίσης, ότι η Αργεντινή θα δυσκολευτεί πολύ με τις Φιλιππίνες. Έχουν μεγάλο πρόβλημα στην άμυνα οι Αργεντίνοι, ειδικά μέσα στο καλάθι. Ο Σκόλα ότι βάζει μπροστά, το τρώει πίσω και ο Λάμας πρέπει να βρει τρόπο να ανοίξει λίγο το rotation στους ψηλούς. Ο Ντελία δεν είναι τόσο κακός παίκτης. Αν το ματς πάει στο τέμπο που έπαιξε η Αργεντινή με τους Κροάτες και τους Πορτορικάνουν, τότε οι Φιλιππίνες έχουν τύχη.
ssoulliss
Δεν νομίζω ότι πρέπει να στεκόμαστε τόσο πολύ στους τσαμπουκάδες. Συμβαίνουν αυτά. Σήμερα κερδίσαμε σχετικά εύκολα. Δεν απειληθήκαμε ιδιαίτερα σε όλο το ματς. Η εθνική έχει κάτι που το έχει απολέσει από το 2008. Άντε και το 2009.

Σοβαρό τεχνικό επιτελείο. Νομίζω ότι οι Σκουρτόπουλος και Πρίφτης κάνουν πολύ καλή δουλειά σε ανάλυση, στατιστική και στήσιμο άμυνας. Ο Κατσικάρης μ'αρέσει. Βέβαια δεν έχουμε παίξει με κάποιο θηρίο. Από εδώ και πέρα θα έχουμε μόνο δύσκολα παιχνίδια!

Αύριο παίζουμε με μια ομάδα που αν θυμάμαι καλά δεν χάνουμε συνήθως σε επίσημο ματς (1994 ήττα, 1996 νίκη, 1998 νίκη, 2004 νίκη, 2008 νίκη, 2010 νίκη και 2012 νίκη). Όλα αυτά τα μάτς υπήρχαν ιδιαιτερότητες. Και σήμαναν κάτι.

Η βολή του Σιγάλα, ο τσαμπουκάς στην Ατλάντα, το τάιμ άουτ του Γιαννάκη στους ομυμπιακούς, η νίκη πρόκριση στο προολυμπιακό κλπ...

Νομίζω ότι αν είμαστε συγκεντρωμένοι, γιατί σοβαροί δείχνουμε μέχρι στιγμής, δεν θα έχουμε πρόβλημα. Μόνο μην τους υποτιμήσουμε!
TakeshyKurosawa
Πέρα από το εμφανές και γνωστό πρόβλημα στους ψηλούς πιστεύω ότι και η εικόνα μας στα γκαρντ που υποτίθεται ότι έχουμε κάποια πολυφωνία είναι μέχρι τώρα αποθαρρυντική. Ο Καλάθης δείχνει να είναι πολύ ντεφορμέ, Σλούκας ψαρωμένος και δεν φαίνεται να τον εμπιστεύεται ο Κατσικάρης αν και θεωρώ ότι αν ο Σλούκας παίξει είναι εμφανώς καλύτερος παίχτης από τον ενοχλητικό Βασιλειάδη, Μάντζαρης και αυτός βγάζει μία ατολμία και ηττοπάθεια. Επίσης ο Παπανικολάου μου φαίνεται ότι από την περίοδο που έφυγε ο Ίβκοβιτς και από τα μισά της πρώτης σεζόν με Μπάρτζι και έπειτα έχει πάρει την κάτω βόλτα.
GK_23
Ο Βασαλό είναι σίγουρα εκτός από το σημερινό ματς για τους Πορτορικάνους.
Ο Αρόγιο θα είναι στην αποστολή αλλά δεν είναι σίγουρο αν θα αγωνιστεί ή όχι. Ο τραυματισμός του είναι τελικά λιγότερο σοβαρός από ότι είχε αρχικά εκτιμηθεί.

Καμιά πρόβλεψη για τα άλλα ματς; Υπάρχουν 3 ξεκάθαρα φαβορί στις ισάριθμες σημερινές αναμετρήσεις του ομίλου. Έχω μία διαίσθηση πως ένα από τα τρία ματς θα "στραβώσει" rolleyes.gif
σπυριαρης
πριν ξεκινησει το τουρνουα πιστευα πως αν υπαρχει μια ομαδα που να μπορει να αποκλεισει την ισπανια απο το τελικο αυτη ειναι η ισπανια.για να δουμε,σημερα θα παρουμε μια πρωτη γευση,αν και σε περιπτωση που ξανασυναντηθουν οι δυο ομαδες στον ημιτελικο θα προκειται ενδεχομενως για αλλο ματς απο το σημερινο
belalik
Ρε παιδια .. Προφανως θα κανω λαθος, αλλα εξηγειστε μου κατι ..


Σε πιθανη ισοβαθμια τριων ομαδων, συγκεκριμενα της δικης μας, των Φιλιππινων και μιας αλλης, δεν μπορει να παιξουν ρολο οι διαφορες ποντων στα μεταξυ μας παιχνιδια αν εχουμε πχ τον ιδιο αριθμο βαθμων και ολοι μια νικη-μια ηττα στα μεταξυ μας παιχνιδια;

Τραβηγμενο σεναριο οκ, αλλα θεωρητικα ετσι δεν ειναι;


Εγω κατι τετοιο φανταστηκα αρχικα οταν ειδα τον Κατσικαρη να κανει νοηματα στους παιχτες να σκοραρουν ...
gspara
QUOTE (GK_23 @ Sep 1 2014, 11:48 ) *
Ο Βασαλό είναι σίγουρα εκτός από το σημερινό ματς για τους Πορτορικάνους.
Ο Αρόγιο θα είναι στην αποστολή αλλά δεν είναι σίγουρο αν θα αγωνιστεί ή όχι. Ο τραυματισμός του είναι τελικά λιγότερο σοβαρός από ότι είχε αρχικά εκτιμηθεί.

Καμιά πρόβλεψη για τα άλλα ματς; Υπάρχουν 3 ξεκάθαρα φαβορί στις ισάριθμες σημερινές αναμετρήσεις του ομίλου. Έχω μία διαίσθηση πως ένα από τα τρία ματς θα "στραβώσει" rolleyes.gif

Δεν ειχα σκοπο να δω Αργεντινη σημερα αν και μεγαλος φαν.Δεν αντεχω 2η σερι μερα να δω Φιλιππινες και το θεωρουσα χαλαρο +20 και πανω.
Με τσιτωσες ομως και θα το ρισκαρω....
rankin
QUOTE(rchos @ Sep 1 2014, 00:03 ) *
Στην τελευταία επίθεση τα πράγματα δεν έγιναν έτσι ακριβώς.
Η εντολή να γίνει επίθεση δίνεται πολύ πριν φτάσει η μπάλα στον Καιμακόγλου.
Από τον πάγκο φωνάζουν να γίνει επίθεση από όταν η μπάλα είναι ακόμη στην δικιά μας πλευρά.Εκεί είναι που ο Τενόριο νομίζω κάνει νόημα να μην κάνουμε επίθεση.Κάτι που δεν έχω ξαναδεί σε αγώνα εγώ.Η ομάδα δηλαδή που αμύνεται στην τελευταία φάση να κάνει νόημα στην ομάδα που επιτίθεται να μην κάνει επίθεση.Αυτό είναι καθαρά απόφαση της ομάδας που έχει την μπάλα.
Ο Κατσικάρης ουσιαστικά νευρίασε όπως είπε όχι για το χτύπημα αλλά για το ότι είδε τον προπονητή της αντίπαλης ομάδας να συγχαίρει τον παίχτη του για αυτή την κίνηση.


Και καθόλου δεν τους χάλασε που φάγανε το τριποντάκι στη λήξη... χοχοχο

δηλαδή, αν η μπάλα γλιστρούσε και έφευγε απο τα χέρια του Καλαθη, αυτοί δεν θα εκδήλωναν αιφνιδιασμό; Ρε που τα πουλάνε αυτά τα σάπια, που στα 30" με το σκορ στο -10 ξερωγω, βαράγανε τριποντα για να μαζέψουν το σκορ οσο περισσότερο μπορούσαν;

Πες τους να κάτσουν στο άξονα των Ψ και την επόμενη φορά να βρουνε καλύτερο αμερικάνο να πάρει υπηκοότητα, γιατί αυτόν τον έκανε, ειδικά ο Πρίντεζης, άλογο...

Ακους εκεί, η ομάδα που κάνει μεταγραφή αμερικάνο ΝΒΑερ και ρίχνει χτυπήματα στα γκογκόβια με επιβράβευση του προπονητή της, να παραπονιέται για fair play! Γελάνε και διχτάκια!

Απλά, ειχανε πάρει θάρρος τα νομιστεράκια που κοντράρανε την Κροατία και νομίζανε οτι ειναι κάθε μέρα του Αϊ Γιαννιού, αλλά του Αϊ Γιαννιού ηταν πριν 3 μέρες και την ευκαιρία τους την χάσανε...
Επίσης, η εθνική μας, μπορεί οντως να μην έχει κάποιον σουπερ σταρ και να έχει και σοβαρό θέμα στο σεντερ, αλλά για την ώρα δείχνει οτι ειναι σοβαρή ομάδα και απο μπαχαλάκηδες Τενόριους δεν θα μπορούσε να χάσει...

Αυτά για το παιχνίδι με τους Φιλιππίνος...
D-Wade
QUOTE(belalik @ Sep 1 2014, 12:22 ) *
Ρε παιδια .. Προφανως θα κανω λαθος, αλλα εξηγειστε μου κατι ..


Σε πιθανη ισοβαθμια τριων ομαδων, συγκεκριμενα της δικης μας, των Φιλιππινων και μιας αλλης, δεν μπορει να παιξουν ρολο οι διαφορες ποντων στα μεταξυ μας παιχνιδια αν εχουμε πχ τον ιδιο αριθμο βαθμων και ολοι μια νικη-μια ηττα στα μεταξυ μας παιχνιδια;

Τραβηγμενο σεναριο οκ, αλλα θεωρητικα ετσι δεν ειναι;


Εγω κατι τετοιο φανταστηκα αρχικα οταν ειδα τον Κατσικαρη να κανει νοηματα στους παιχτες να σκοραρουν ...

Ναι θα έπαιζαν ρόλο οι διαφορές σε τέτοια περίπτωση(αν και απίθανη) αλλά ο Κατσικάρης δε ζήτησε σουτ στην τελευταία επίθεση γι'αυτόν το λόγο όπως εξήγησε μετά τον αγώνα.
tolistriant
Η εντολή να κάνουμε επίθεση δώθηκε όταν η μπάλα είναι στα χέρια του Καλάθη και δείχνει ότι δεν θα εκδηλώσει επίθεση. Κάπου εκεί δίνεται η εντολή από τον πάγκο να εκτελέσουμε επίθεση. Είναι μεγάλη η συζήτηση για τον αν ήταν σωστή ή λάθος η επιλογή του Κατσικάρη, διότι δεν πρέπει να ξεχνάμε το αντιαθλητικό παιχνίδι των αντιπάλων(και την επιβράβευση αυτού από το προπονητικό επιτελείο τους, όπως ο ίδιος ο Κατσικάρης είπε) καθ΄όλη την διάρκεια του παιχνιδίου. Προφανώς εκνευρισμένος ο Κατσικάρης έδωσε την εντολή την οποία εκτέλεσαν. Τώρα βέβαια μπορεί να ξύπνησε το πρωί, να ήπιε ήρεμος τον καφέ του στο ξενοδοχείο και να σκέφτηκε ότι κακώς ασχολήθηκε με τον κομπλεξισμό των αντιπάλων. Ίσως όλοι στην θέση του κάναμε το ίδιο ή ίσως και λίγα περισσοτερα. wink.gif
NKoulaf
Τί ρυθμοί και δεν συμμαζεύεται, χάσαμε τα πάντα όλα από έξω και αυτό είναι όλο. Αν είχαμε στο ημίχρονο τα ποσοστά που είχαμε με τη Σενεγάλη στα τρίποντα, και πάλι με τριάντα θα κερδίζαμε και θα έπαιζε ο βαθύς πάγκος. Τελειώσαμε το μάτς με 2/2 (δεν θυμάμαι αν είναι και 3/4 με του Πρίντεζη) και ξεχάσαμε τί αστοχία είχαμε για 39 λεπτά. 'Εκλεισε η άμυνα, πέσανε και μπουνιές και χάσαμε καποιες επιθέσεις από μέσα που θα κάναμε πλάκα αν είχαμε ισορροπία. Να δούμε στο τέλος του τουρνουά αν θα έχουν τις μισές νίκες από την Σενεγάλη οι Φιλιππίνες. Εδώ θα είμαστε.
katharop
Η σενεγαλη δινει ρεσιταλ
GK_23
Δεν θυμάμαι άλλη Αφρικανική ομάδα στο παρελθόν, πλην της Ανγκόλας, να προσπαθεί να παίξει τόσο οργανωμένο μπάσκετ όσο η Σενεγάλη. Καμία σχέση με την Νιγηρία του 2012, κυκλοφορούν αρκετά την μπάλα και προσπαθούν να την περάσουν συνέχεια κοντά στο καλάθι κυρίως στον Ντίενγκ. Ο Ντ'Αλμειδά κάνει φοβερό ματς, έπαιξε 18 λεπτά στο πρώτο μέρος. Δεν υπάρχει ισάξιος pg στον πάγκο της Σενεγάλης, αν αντέξει στον ίδιο ρυθμό στο 2ο ματς, τότε πάει για μεγάλη νίκη η Σενεγάλη.

Οι Κροάτες φαίνονται λίγο κουρασμένοι από χθες, παρόλο που προσπάθησαν κάποια στιγμή να πιέσουν, δεν κατάφεραν κάτι. Μόλις 4 λάθη έχει η Σενεγάλη στο ημίχρονο. Ο Ντίενγκ έχει ήδη 16-7, πάει για 3ο συνεχόμενο νταμπλ-νταμπλ.
sacarame
QUOTE(GK_23 @ Sep 1 2014, 14:13 ) *
Δεν θυμάμαι άλλη Αφρικανική ομάδα στο παρελθόν, πλην της Ανγκόλας, να προσπαθεί να παίξει τόσο οργανωμένο μπάσκετ όσο η Σενεγάλη. Καμία σχέση με την Νιγηρία του 2012, κυκλοφορούν αρκετά την μπάλα και προσπαθούν να την περάσουν συνέχεια κοντά στο καλάθι κυρίως στον Ντίενγκ.



Το επιβεβαιώνουν αυτό και στις τελευταίες φάσεις όπου η κυκλοφορία τους είναι υποδειγματική...

Οι Κροάτες δείχνουν τα γνωστά σημάδια αποσύνθεσης με κακές επιλογές στην επίθεση, κι ενώ πλησιάζουν δεν καταφέρνουν να προσπεράσουν στο σκορ.

Το ματς δείχνει ότι θα έχει πολύ ενδιαφέρον ως το τελος..

εντιτ: Απίστευτο τρίποντο Ντ'Αλμειντά εν κινήσει...
GK_23
QUOTE(sacarame @ Sep 1 2014, 13:38 ) *
Το επιβεβαιώνουν αυτό και στις τελευταίες φάσεις όπου η κυκλοφορία τους είναι υποδειγματική...

Οι Κροάτες δείχνουν τα γνωστά σημάδια αποσύνθεσης με κακές επιλογές στην επίθεση, κι ενώ πλησιάζουν δεν καταφέρνουν να προσπεράσουν στο σκορ.

Το ματς δείχνει ότι θα έχει πολύ ενδιαφέρον ως το τελος..

εντιτ: Απίστευτο τρίποντο Ντ'Αλμειντά εν κινήσει...

Πάμε για μάχη στη 4η περίοδο, η Σενεγάλη είναι στο +7.

Ο Μαλαγιέ Ντόι χτύπησε και δεν ξαναμπήκε στο ματς ενώ ο Εντζάι έχει 4 φάουλ
tuareg
το μυρισε το κρινο και η χρβατσκα.....ποσο πιο κροατες
Weekendman
Τελικά η νίκη μας επί της Σενεγάλης ήταν με ένα σμπάρο 2 τρυγόνια, γιατί έκανε βασικούς αντιπάλους μας όπως το Πουέρτο Ρίκο και η Κροατία να την υποτιμήσουν, και να ηττηθούν…
Vas
Τελικά ή εμείς έχουμε πολύ καλή ομάδα (και εξουδετερώσαμε πλήρως την Σενεγάλη) ή οι Κροάτες είναι πολύ χάλια…. (μην ξεχνάμε πως κέρδισαν και τους Φιλι-πινέζους!) rolleyes.gif
GK_23
QUOTE(Vas @ Sep 1 2014, 14:32 ) *
Τελικά ή εμείς έχουμε πολύ καλή ομάδα (και εξουδετερώσαμε πλήρως την Σενεγάλη) ή οι Κροάτες είναι πολύ χάλια…. (μην ξεχνάμε πως κέρδισαν και τους Φιλι-πινέζους!) rolleyes.gif

Ως συνήθως η αλήθεια είναι κάπου στη μέση tongue.gif

Νομίζω πως μάλλον έχουμε υποτιμήσει την εμφάνιση της εθνικής μας με τη Σενεγάλη, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο.

Σχετικά με το σημερινό ματς, ο Νταλμειδά έχει κάνει το ματς της ζωής του, έπαιζε 36 λεπτά και έκανε 0 λάθη...

Καλά ο Ντίενγκ είναι εκτός συναγωνισμού, 40 λεπτά έπαιξε σήμερα...
katharop
Βασικα εχουμε καλο προπονητη και ειμαστε ομαδα.διχως βεντετες.και εχουμε πλανο σε καθε ματς.κατι πολυ σημαντικο.πειτε μου την τελευταια φορα που η εθνικη ειχε τετοιο ποσοστο στα τριποντα και νικησε ευκολα εστω κ αδυναμο αντιπαλο.αυτο δηλωνει πλουραλισμο επιλπγων

Περυσι ελεγα οτι ο σπανουλης καταδτρεφει την ομαδα και τσιμπησα φαουλ για αυτο.η αληθεια ειναι καπου στην μεση.καλοι οι παιχτες βεντετες αλλα οταν εχεις μικρο προπονητη που δεν μπορει να τους επιβληθει καταστρεφουν το παιχνιδι των ομαδων.ο τρινκερι περυσι ξταν γλαστρα
Zoys
QUOTE(Vas @ Sep 1 2014, 15:32 ) *
Τελικά ή εμείς έχουμε πολύ καλή ομάδα (και εξουδετερώσαμε πλήρως την Σενεγάλη) ή οι Κροάτες είναι πολύ χάλια…. (μην ξεχνάμε πως κέρδισαν και τους Φιλι-πινέζους!) rolleyes.gif

Καλύτεροι από τους Κροάτες δεν είμαστε σαν ρόστερ (ούτε και γίναμε μετά τη σημερινή τους γκέλα), αλλά από πλευράς χαρακτήρα η Κροατία πάσχει διαχρονικά ειδικά όταν υποτιμά τον αντίπαλο. Το έκανε μέχρι στιγμής δύο φορές, το πλήρωσε τη μία. Επίσης, είναι roller coaster στην απόδοση της (τεράστια διαφορά η χθεσινή νίκη επί των Αργεντίνων με τη σημερινή τους ήττα) και δεν διαθέτει τόσο καλή ομαδική λειτουργία. Εκεί θεωρώ ότι υπερέχουμε και πρέπει να βασιστούμε όταν τους αντιμετωπίσουμε.

Μπράβο στη Σενεγάλη που φαίνεται να σφραγίζει την πρόκριση ενώ δίνει και εμφατικές απαντήσεις σε όσους πίστεψαν ότι δεν είχε μέλλον στο τουρνουά. 41.gif
katharop
QUOTE (Zoys @ Sep 1 2014, 15:46 ) *
Καλύτεροι από τους Κροάτες δεν είμαστε σαν ρόστερ (ούτε και γίναμε μετά τη σημερινή τους γκέλα), αλλά από πλευράς χαρακτήρα η Κροατία πάσχει διαχρονικά ειδικά όταν υποτιμά τον αντίπαλο. Το έκανε μέχρι στιγμής δύο φορές, το πλήρωσε τη μία. Επίσης, είναι roller coaster στην απόδοση της (τεράστια διαφορά η χθεσινή νίκη επί των Αργεντίνων με τη σημερινή τους ήττα) και δεν διαθέτει τόσο καλή ομαδική λειτουργία. Εκεί θεωρώ ότι υπερέχουμε και πρέπει να βασιστούμε όταν τους αντιμετωπίσουμε.

Μπράβο στη Σενεγάλη που φαίνεται να σφραγίζει την πρόκριση ενώ δίνει και εμφατικές απαντήσεις σε όσους πίστεψαν ότι δεν είχε μέλλον στο τουρνουά. 41.gif

Θέλω επιχειρηματα θελω να βαλεις το ροστερ κατψ 1 προς εναν και να μου αποδειξεις οτι ειναι καλυτεροι.εγω δεν πιστευω οτι ουτε ατομικα ειναι καλυτεροι.εκτος της θεσης 5 που η διαφορα ειναι μικρη παλι δεν βέπω ατομικα που ειναι καλυτεροι.
kyle_lover
Αυτό το παλικάρι ο Faye μόνο σε εμένα αρέσει τόσο? Και δεν το λέω βάσει της σημερινής μόνο εμφάνισης, στην Α1 στις ομάδες που έχει παιξει ξεχωρίζει σαν τη μύγα μες στο γάλα. Μακρύς και αθλτικός, μου φαίνεται πολύ καλό εργαλείο. Για Ευρωλίγκα δε νομίζω, αλλά σε ομάδα επιπέδου Eurocup θα ήθελα να τον δω..
Zoys
QUOTE(katharop @ Sep 1 2014, 15:54 ) *
Θέλω επιχειρηματα θελω να βαλεις το ροστερ κατψ 1 προς εναν και να μου αποδειξεις οτι ειναι καλυτεροι.εγω δεν πιστευω οτι ουτε ατομικα ειναι καλυτεροι.εκτος της θεσης 5 που η διαφορα ειναι μικρη παλι δεν βέπω ατομικα που ειναι καλυτεροι.

Δεν χρειάζεται καμία τέτοια αναλυτική διαδικασία σύγκρισης ανάμεσα στους παίκτες. Δεν νομίζω να υπάρχει θέση που να μπορούμε να πούμε ότι υπερέχουμε έναντι των Κροατών που σαν μονάδες είναι πιο ταλαντούχοι. Δεν λέω ότι απέχουμε υπερβολικά - σε καμία περίπτωση - αλλά παίκτες σαν τον Saric, τον Bogdanovic και τον Tomic δεν διαθέτουμε. Άλλο αυτό βέβαια και άλλο η ομαδική απόδοση εντός του γηπέδου, η χημεία, ο χαρακτήρας, ο παράγοντας "προπονητής" στα οποία βλέπω την Εθνική σε αρκετά καλό επίπεδο από τα δύο πρώτα της παιχνίδια και αυτά είναι τα βασικά μας όπλα για να διεκδικήσουμε τη νίκη απέναντι στην ομάδα του Repesa.
Giannis83
Έχουμε ξεκάθαρα καλύτερο ρόστερ από τους Κροάτες, οι οποίοι υπερτερούν απέναντί μας μόνο στους 3 σουτέρ που έχουν (Ρούντεζ, Μπογκντάνοβιτς, Σιμόν) και οι οποίοι αν είναι στη μέρα τους μπορούν να σε καθαρίσουν. Αλλά αυτοί οι σουτέρ δεν κάνουν απολύτως τίποτα άλλο στο παιχνίδι της ομάδας και είναι μαύρη τρύπα στην άμυνα.
Κατά τ' άλλα τα γκαρντ (Καλάθης, Ζήσης, Σλούκας, Μάντζαρης) είναι κλάσεις πάνω σε δημιουργία-άμυνα-μυαλό από τα δικά τους (Λαφαγιέτ-Ούκιτς), Αντετοκούνμπο-Παπανικολάου υπερτερούν των δικών τους τριαριών στα πάντα εκτός του σουτ όπως προείπα, Καϊμακόγλου-Πρίντεζης έχουν ήδη αποδείξει τι μπορούν να κάνουν στο τουρνουά και δεν συγκρίζονται με τον υπερ-ταλαντούχο αλλά άπειρο ακόμα Σάριτς, και στο "5" μέχρι στιγμής ο Μπουρούσης κάνει καταπληκτικό τουρνουά και σίγουρα πολύ καλύτερο από τον Τόμιτς, ενώ ο Βουγιούκας όσο κακός και να είναι δεν θέλω να πιστεύω ότι θα την πατήσει από τον Ζόριτς... Αντίθετα πσιτεύω ότι του ταιριάζει πολύ και μπορούμε να τον εκμεταλλευτούμε σε αυτό το ματς.
Άντριτς, Μπάμπιτς και Γλυνιαδάκη τους βγάζω εκτός εξίσωσης...

Από πλευράς πάγκου, ομαδικότητας, συνοχής και νοοτροπίας, υπερέχουμε επίσης ξεκάθαρα.
Είπαμε να μην είμαστε υπεραισιόδοξοι όπως τα προηγούμενα χρόνια, αλλά όχι μέχρι του σημείου να υποτιμούμε ένα ρόστερ σαν το δικό μας με τόσες ατομικές διακρίσεις από επίπεδο εφήβων-νέων, μέχρι ευρωλίγκα. Υπάρχει το κενό ενός ακόμα αθλητικού παίχτη στο 5, αλλά ποια ομάδα (πλην Αμερικής-Ισπανίας) έχετε δει ως τώρα χωρίς κενά;
more stars
Δεν ξέρω πιο ρόστερ είναι καλύτερο, έχουν και οι Κροάτες έχουμε και μεις καλούς.
Καλάθης Μπογκντάνοβιτς, Ατεντο, Σάριτς, Τομιτς μοιάζουν να ξεχωρίζουν στις θέσεις τους. Οι υπόλοιποι με +/- imo.

Πάντως συνολικά είναι ένα επίπεδο κάτω σε ταχύτητα και αμυντική προσήλωση. Δε νομίζω ότι μπορούν να πάνε ψηλά στο τουρνουά. Ακόμα και αν μας πάρουν, σε περίπτωση τριπλή ισοβαθμίας με τους Σενεγαλέζους έχουμε το πάνω χέρι.
Άρα εμείς πάμε ως 2οι τουλάχιστον και αυτοί βρίσκουν ή τους Ισπανούς ή τους Βραζιλιάνους (μάλλον τους δεύτερους) μπροστά τους. Αντίο ζωή.
katharop
QUOTE (Zoys @ Sep 1 2014, 16:06 ) *
Δεν χρειάζεται καμία τέτοια αναλυτική διαδικασία σύγκρισης ανάμεσα στους παίκτες. Δεν νομίζω να υπάρχει θέση που να μπορούμε να πούμε ότι υπερέχουμε έναντι των Κροατών που σαν μονάδες είναι πιο ταλαντούχοι. Δεν λέω ότι απέχουμε υπερβολικά - σε καμία περίπτωση - αλλά παίκτες σαν τον Saric, τον Bogdanovic και τον Tomic δεν διαθέτουμε. Άλλο αυτό βέβαια και άλλο η ομαδική απόδοση εντός του γηπέδου, η χημεία, ο χαρακτήρας, ο παράγοντας "προπονητής" στα οποία βλέπω την Εθνική σε αρκετά καλό επίπεδο από τα δύο πρώτα της παιχνίδια και αυτά είναι τα βασικά μας όπλα για να διεκδικήσουμε τη νίκη απέναντι στην ομάδα του Repesa.

Τονν τομιτς τον θεωρω χαμενο ταλεντο το ταβανι του ηταν για πολυ ψηλα αλλα για μενα ειναι στασιμος εδω και 2 χρονια.ο σαριτς ειναι πολυ μικρος για να θεωρηθει ειδη παιχτης κλασης ο παπανικολαου για μενα ειναι καλυτερος..αν το παμε ετσι και αυτοι δεν εχουν ταλεντο σαν τον γιαννη.επισης στην θεση 4 μειονεκτουν.για τον μπογκντανοβιτς θα συμφωνησω. Mpoρεις να μου πεις ποιο ειναι το pg αυτης της ομαδας?οι μισοι παιχτες τους ειναι παιχτες eurocup.ασσο σαν τον καλαθη δεν εχουν.απο αυτα που βλεπω εχουν ροστερ 8 παικτων και μεις βαθος παγκου 11 παικτεςγια μενα ο σαριτς ειναι 3 και οχι 4. Ειμαστε ατομικα ξεκαθαρα καλυτεροι
kyle_lover
QUOTE (Giannis83 @ Sep 1 2014, 16:12 ) *
Έχουμε ξεκάθαρα καλύτερο ρόστερ από τους Κροάτες, οι οποίοι υπερτερούν απέναντί μας μόνο στους 3 σουτέρ που έχουν (Ρούντεζ, Μπογκντάνοβιτς, Σιμόν) και οι οποίοι αν είναι στη μέρα τους μπορούν να σε καθαρίσουν. Αλλά αυτοί οι σουτέρ δεν κάνουν απολύτως τίποτα άλλο στο παιχνίδι της ομάδας και είναι μαύρη τρύπα στην άμυνα.
Κατά τ' άλλα τα γκαρντ (Καλάθης, Ζήσης, Σλούκας, Μάντζαρης) είναι κλάσεις πάνω σε δημιουργία-άμυνα-μυαλό από τα δικά τους (Λαφαγιέτ-Ούκιτς), Αντετοκούνμπο-Παπανικολάου υπερτερούν των δικών τους τριαριών στα πάντα εκτός του σουτ όπως προείπα, Καϊμακόγλου-Πρίντεζης έχουν ήδη αποδείξει τι μπορούν να κάνουν στο τουρνουά και δεν συγκρίζονται με τον υπερ-ταλαντούχο αλλά άπειρο ακόμα Σάριτς, και στο "5" μέχρι στιγμής ο Μπουρούσης κάνει καταπληκτικό τουρνουά και σίγουρα πολύ καλύτερο από τον Τόμιτς, ενώ ο Βουγιούκας όσο κακός και να είναι δεν θέλω να πιστεύω ότι θα την πατήσει από τον Ζόριτς... Αντίθετα πσιτεύω ότι του ταιριάζει πολύ και μπορούμε να τον εκμεταλλευτούμε σε αυτό το ματς.
Άντριτς, Μπάμπιτς και Γλυνιαδάκη τους βγάζω εκτός εξίσωσης...

Από πλευράς πάγκου, ομαδικότητας, συνοχής και νοοτροπίας, υπερέχουμε επίσης ξεκάθαρα.
Είπαμε να μην είμαστε υπεραισιόδοξοι όπως τα προηγούμενα χρόνια, αλλά όχι μέχρι του σημείου να υποτιμούμε ένα ρόστερ σαν το δικό μας με τόσες ατομικές διακρίσεις από επίπεδο εφήβων-νέων, μέχρι ευρωλίγκα. Υπάρχει το κενό ενός ακόμα αθλητικού παίχτη στο 5, αλλά ποια ομάδα (πλην Αμερικής-Ισπανίας) έχετε δει ως τώρα χωρίς κενά;


Συμμερίζομαι την αισιοδοξία σου, είναι θετικό πράγμα, αλλά σε πολλά σημεία διαφωνώ. Όχι και μονοδιάστατος σουτέρ ο Μπογκντάνοβιτς για παράδειγμα, είναι ίσως ο καλύτερος penetrator που έχουν οι Κροάτες στο ρόστερ. Επίσης ο άπειρος Σάριτς, στα παιχνίδια που έχω δει εγώ, παίζει σαν βετεράνος, είναι έτοιμος παίχτης υψηλής ποιότητας, κατά τη γνώμη μου 1 επίπεδο πάνω από όλους τους υπόλοιπους. Στο μόνο που συμφωνώ είναι ότι έχουμε μια σχετική υπεροπλία στα γκαρντ, οι Κροάτες διαθέτουν 1,5 οργανωτή (Λαφαγέτ, 1/2 Ουκιτς) ενω εμείς 3 - 4. Και πάλι όμως το πλεονέκτημα αφορά σε συγκεκριμένο κομμάτι του παιχνιδιού, όχι οτι θεωρώ τους δικούς μας ατομικά καλύτερους αν εξαιρέσω τον Καλάθη..
katharop
Μονο τον λαφαγετ εχουν.παικτης ουκιτς δεν υπαρχει στο ευρωπαικο στερεωμα.
bodiroga10
QUOTE (katharop @ Sep 1 2014, 15:30 ) *
Μονο τον λαφαγετ εχουν.παικτης ουκιτς δεν υπαρχει στο ευρωπαικο στερεωμα.

μονο τον σιμον εχουν στην περιφερεια..... λαφαγιετ και ουκιτς ειναι του ιδιου επιπεδου το αποδεικνυουν και τα στατιστικα τους μεχρι στιγμης στο τουρνουα.......
kyle_lover
QUOTE (bodiroga10 @ Sep 1 2014, 16:44 ) *
μονο τον σιμον εχουν στην περιφερεια..... λαφαγιετ και ουκιτς ειναι του ιδιου επιπεδου το αποδεικνυουν και τα στατιστικα τους μεχρι στιγμης στο τουρνουα.......


Εγώ μιλούσα για οργανωτές. Ο Λαφαγέτ είναι καθαρός άσος, τον συμπληρώνει ο Ούκιτς που ανεβαίνει και στο 2 όμως, παίρνοντας χρόνο από τον Σίμον.
belalik
QUOTE(katharop @ Sep 1 2014, 16:22 ) *
Τονν τομιτς τον θεωρω χαμενο ταλεντο το ταβανι του ηταν για πολυ ψηλα αλλα για μενα ειναι στασιμος εδω και 2 χρονια.



Νομιζω πως δεν ισχυει αυτο που λες. Τα δυο τελευταια χρονια ειναι που ακριβως εχει κανει το αλμα και ειναι σταθερα απο τους καλυτερους ψηλους στην ευρωλιγκα. Πρεπει να ειναι στανταρ στη 10αδα μη πω στη 5αδα των πιο αποδοτικων παικτων ανα λεπτο συμμετοχης. Ειδα αρκετα παιχνιδια ευρωλιγκας περυσι, και σε αρκετα απο αυτα ηταν μακραν ο κορυφαιος της ομαδας του (εκει που επαιζε και ο συμπαθης, και φοβερα βελτιωμενος Παπανικολαου μη ξεχναμε). Ειναι σιγουρα στους κορυφαιους 4-5 ψηλους στην Ευρωπη, ισως ο πιο ποιοτικος ολων.

Δες στατιστικα και θα καταλαβεις - δεν μου φαινονται αριθμοι για 'χαμενο ταλεντο'. Δηλαδη αν εφτανε το ταβανι του τι μ.ο. PIR θα ειχε, 50; Αν τα συγκρινεις με των προηγουμενων ετων θα δεις το 'αλμα' που σου λεω.

http://www.euroleague.net/competition/play...easoncode=E2013



Εδω τα στατς του (επισης πολυ καλου) Μπουρουση .. Με παρομοια λεπτα συμμετοχης, σε μια εξισου ταλαντουχα ομαδα..

http://www.euroleague.net/competition/play...easoncode=E2013



Zoys
QUOTE(katharop @ Sep 1 2014, 16:22 ) *
Τονν τομιτς τον θεωρω χαμενο ταλεντο το ταβανι του ηταν για πολυ ψηλα αλλα για μενα ειναι στασιμος εδω και 2 χρονια.ο σαριτς ειναι πολυ μικρος για να θεωρηθει ειδη παιχτης κλασης ο παπανικολαου για μενα ειναι καλυτερος..αν το παμε ετσι και αυτοι δεν εχουν ταλεντο σαν τον γιαννη.επισης στην θεση 4 μειονεκτουν.για τον μπογκντανοβιτς θα συμφωνησω. Mpoρεις να μου πεις ποιο ειναι το pg αυτης της ομαδας?οι μισοι παιχτες τους ειναι παιχτες eurocup.ασσο σαν τον καλαθη δεν εχουν.απο αυτα που βλεπω εχουν ροστερ 8 παικτων και μεις βαθος παγκου 11 παικτεςγια μενα ο σαριτς ειναι 3 και οχι 4. Ειμαστε ατομικα ξεκαθαρα καλυτεροι

1) Παίζουμε με 1,5 σέντερ. Νομίζω ότι αρκεί για να αφήσουμε στην άκρη το αν έχει πιάσει ή όχι ο Tomic το ταβάνι του.
2) Ο Saric παρά το νεαρό της ηλικίας του αποτελεί ήδη κεφάλαιο για την Εθνική Κροατίας. Τα νούμερα του δε είναι πολύ καλύτερα από τον Παπανικολάου - o οποίος ελπίζω να ανεβάσει στροφές ενόψει των δύσκολων αγώνων του ομίλου.
3) Ο Lafayette είναι ουσιαστικά αυτός που τρέχει την ομάδα. Καλύτερος του Καλάθη δεν είναι, αλλά στην περιφέρεια τους γενικά υπάρχουν οπλισμένοι καλύτεροι σουτέρ.


QUOTE(belalik @ Sep 1 2014, 16:54 ) *
Νομιζω πως δεν ισχυει αυτο που λες. Τα δυο τελευταια χρονια ειναι που ακριβως εχει κανει το αλμα και ειναι σταθερα απο τους καλυτερους ψηλους στην ευρωλιγκα.

Ακριβώς. Στην περίπτωση του Tomic η "στασιμότητα" μόνο αρνητική δεν είναι.
kyle_lover
QUOTE (katharop @ Sep 1 2014, 16:22 ) *
Τονν τομιτς τον θεωρω χαμενο ταλεντο το ταβανι του ηταν για πολυ ψηλα αλλα για μενα ειναι στασιμος εδω και 2 χρονια.


Χαμένο ταλέντο δεν θα τον χαρακτήριζα σίγουρα, έχει ήδη καταφέρει πολλά στην καριέρα του ο Τόμιτς. Πάντως κι εγώ έχω την αίσθηση οτι είναι underachiever, δεδομένου του μπάσκετ που ξέρει. Πολύ πολύ ποιοτικός παίχτης αλλά με αμφισβητήσιμο mentality κατά τη γνώμη μου
yorgos
Εγώ ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι κάνει ακόμη στην Ευρώπη ο Τόμιτς, αλλού είναι η θέση του.

Ροστερικώς η Κροατία για μένα είναι η τρίτη καλύτερη ομάδα στο τουρνουά (αν και από το 3 μέχρι το 7 βράζουν πολλές στο ίδιο σχεδόν καζάνι). Αλλά για άλλη μια φορά δεν πείθει. Αν δεν τα καταφέρει και στο πολύ "αδυνατισμένο" φετινό Μουντομπάσκετ δε θα τα καταφέρει ποτέ.
theref
Ενταξει και λοιπον; Η Κροατια δεν εδωσε τη προσοχη που επρεπε. Ολοι εχουν Νιγηριες, Φινλανδιες κλπ Γενικα σε κατι τετοια παιχνιδια δεν υπαρχει αρκετη προιστορια μεταξυ των ομαδων και δεν γνωριζουν το παιχνιδι τους.

Στο παιχνιδι με εμας θα ειναι διαφορετικοι και θα παιξουν στο max οπως με την Αργεντινη.

Δυστυχως ολοι θα χτυπησουν το παιχνιδι με εμας γιατι τα περιθωρια στενευουν. Απο δω και στο εξης ολα ειναι διαφορετικα γιατι ολοι χρειαζονται τους βαθμους και κανενας δεν ειναι ανυποψιαστος. Τουλαχιστο παιζουμε με ομαδες που ξερουμε καλα.
katharop
Παρερμηνευτηκαν τα λογια μου.δεν ειπα οτι ο τομιτς ειναι κακος σεντερ.πολυ καλος ειναι ειναι στους τοπ στην ευρωπη .το ποτενσιαλ του ηταν για νβα ομως αυτη την στιγμη ειναι ενα κλικ καλυτερος του μπουρουση επιτυχια δεν το λες αυτο.αλωστε καλοι ψηλοι στην ευρωπη δεν μενουν.απο κει και περα ειναι απαθης δεν ειναι ηγετης και δεν θα παρει την ομαδα στις πλατες του στα δυσκολα.φιλε παντως να ξες το πρ στα σεντερ βγαινει πολυ πιο ευκολα απο τα γκαρντ.ο κρσιτς στις καλες χρονιες του εοχε πανω απο 20.οσο για τον 1,5 σεντερ π εχουμε συγγνωμη η κροατια ποσους εχει?ο ζοριτς λογιζεται για σεντερ?
theref
QUOTE(gspara @ Sep 1 2014, 12:28 ) *
Δεν ειχα σκοπο να δω Αργεντινη σημερα αν και μεγαλος φαν.Δεν αντεχω 2η σερι μερα να δω Φιλιππινες και το θεωρουσα χαλαρο +20 και πανω.
Με τσιτωσες ομως και θα το ρισκαρω....



Ελα που κανεις οτι δεν θες. Ειναι τσιρκο το μπασκετ τους με τα χουφτωματα, γιουρουσια και τον Μπλατς σε θεση Χιονατης Εχουν πλακα αυατα που κανουν αλλα σε αλλους οχι σ εμας. smiley.gif
TakeshyKurosawa
Λόγω της χθεσινής ήττας και της σημερινής νίκης της Σενεγάλης πιστεύω ότι η Αργεντινή θα εμφανιστεί πολύ δυνατή και σοβαρή και θα έχει πολύ εύκολο απόγευμα.
Weekendman
Ας κερδίσουμε πρώτα έναν σοβαρό αντίπαλο , και μετα φορτώνουμε με προσδοκίες τους παίκτες της Εθνικής. Γιατί βλέπω πάλι κλασσική Ελληνική αισιοδοξία, και οι Κροάτες μην ξεχνάμε ότι και πέρσι ξεκίνησαν με κακές εμφανίσεις σε αντίθεση με εμάς, αλλα τους αγώνες των ημιτελικών τους είδαμε εμείς απο τον καναπέ...


tReason
Οι εντυπωσεις που αφηνει η ομαδα ειναι αυτες περιπου που εδινε και στα φιλικα πολυ καλη αμυνα ειδικα με βαση το αμυντικο υλικο που εχει και αυτο πιστωνεται στους προπονητες.Η μεγαλυτερη αδυναμια ειναι Στην επιθεση στο μισο γηπεδο που ειναι καλη δεδομενου του επιθετικου ταλεντου των παικτων αλλα μπορει να παιξει πολυ καλυτερα.

Τα λαθη που κανει το προπονητικο επιτελειο ειναι τα εξης:
Το διδυμο καλαθης -ζησης δεν ειναι ταιριαστο Και οι 2 ειναι καλυτεροι με την μπαλα στα χερια. Και πολυ κακοι χωρις και μακρια απο την μπαλα.Χωρις την μπαλα σλουκας μαντζαρης ειναι καλυτεροι πχ απο τον ζηση γιατι ειναι καλυτεροι σουτερ απο το τριποντο.Αλλα ουτε στην αμυνα ταιριαζουν γιατι και οι 2 ειναι ψηλα γκαρντ θα εχουν προβλημα οταν ο αντιπαλος εχει τουλαχιστον ενα κοντο γρηγορο γκαρντ.
Πιο ταιριαστο θα ηταν ενα διδυμο καλαθης-σλουκας και ζησης-μαντζαρης και ο βασιλειαδης ως off-guard αν και οπως εχω πει ειναι καλυτερος στο 3.

Σε συναρτηση με τα ανωτερω και με την αδυναμια μας στο μισο γηπεδο ο σλουκας νομιζω πρεπει να παιξει περισσοτερο.
Για τον βουγιουκα και την γενικοτερη του ανεπαρκεια τα εχω πει στην προετοιμασια και τι πρεπει να γινει.

Ενα θετικο που ειδα χτες ειναι η χρησιμοποιηση του πριντεζη ως screener στο πικ εν ρολ και ο μπουρουσης να βρισκεται στην αδυνατη πλευρα.Πολυ καλη ιδεα και θα ειναι μια κατασταση που θα ειναι πολυ δυσκολο να αντιμετωπισει μια οποιαδηποτε αμυνα πρεπει να χρησιμοποιηθει περισσοτερο.
Για τις φιλιππινες διαφωνω οτι παιζουν αναρχο μπασκετ η κακο μπασκετ πιαζουν οπως πρεπει για να εχουν τις μεγαλυτερες πιθανοτητες επιτυχιας.Η αμυνα που επαιξαν εχτες ηταν αρκετα εξυπνη και εκμεταλευτηκε τις επιθετικες αδυναμιες μας αλλα και η επιθεση τους ειχε αρκετα εξυπνα plays. Επισης οι διαμαρτυριες για το σκληρο παιχνιδι δεν εχουν κανενα νοημα και μονο να αποπροσανατολισουν μπορουν απο το σημερινο παιχνιδι με το πουερτο ρικο.Το μπασκετ ειναι παιχνιδι επαφων και πρεπει να ξεπερνας το ενδεχομενα σκληρο παιχνιδι των αντιπαλων.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.