Help - Search - Members - Calendar
Full Version: 2ος όμιλος
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες > Older Tournaments > Mundobasket 2014
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
theref
QUOTE(tReason @ Sep 1 2014, 18:00 ) *
Το μπασκετ ειναι παιχνιδι επαφων και πρεπει να ξεπερνας το ενδεχομενα σκληρο παιχνιδι των αντιπαλων.


Και τι επαφων smiley.gif
roko
Παρτυ οι φιλιππινες σημερα.Αν δεν βγουν μονοι τους με τα χαζοφαουλ την εχουν την Αργεντινη.
T.W.Is.M.
Να αλλαξω λιγο το θεμα? Κοιταζοντας ενα βημα πιο μακρια και με αυτο εννοω την καταταξη του ομιλου βλεπω κατι αρνητικο στη σημερινη νικη της Σενεγαλης. Προφανως το σημερινο παιχνιδι ειναι σημαντικο, γιατι με νικη εξασφαλιζουμε την προκριση και παμε για τις θεσεις 1-3. Η νικη της Σενεγαλης ομως μας αυξανει τις πιθανοτητες για μια θεση στην πρωτη δυαδα. Αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο, θα πει κανεις. Ομως αν το δουμε λιγο πιο καλα, θα δουμε οτι σε αυτη την περιπτωση ο επομενος αντιπαλος ειναι ενας απο Βραζιλια, Γαλλια, Σερβια, ομαδες που θεωρω οτι δεν εχουν και μεγαλη διαφορα μεταξυ τους, αρα οτι θεση και να παρουμε μεταξυ 1-3 δε μας εξασφαλιζει ευνοικοτερη διασταυρωση στο νοκ αουτ. Η 2η θεση ομως μας στελνει στους 8(αν περασουμε) πανω στην Ισπανια, ενω οι αλλες 2 θεσεις πανω σε μια απο τις 3 ομαδες του αλλου ομιλου ή τις 2 που εχουμε να αντιμετωπισουμε στο δικο μας ομιλο.
Ξερω οτι οποτε μπαινουμε σε τετοια παιχνιδια δε μας βγαινει σε καλο. Ομως πλεον ο δρομος για να μεινουμε μακρια απο τους Ισπανους για αλλον ενα γυρο ερχεται μονο με 2 νικες εναντιον Κροατιας και Αργεντινης. Δεν εχουμε δηλαδη τη δυνατοτητα να κανουμε 4 νικες και να βγουμε 1οι ή 3οι. Εκτος κι αν χασουμε σημερα και βαλουμε τους εαυτους μας σε κινδυνο, ακομα και για την προκριση(αν και η νικη επι της Σενεγαλης με 23 βοηθαει πολυ σε ενδεχομενη πολλαπλη ισοβαθμια).
SG3ptshooter
QUOTE(kyle_lover @ Sep 1 2014, 16:59 ) *
Χαμένο ταλέντο δεν θα τον χαρακτήριζα σίγουρα, έχει ήδη καταφέρει πολλά στην καριέρα του ο Τόμιτς. Πάντως κι εγώ έχω την αίσθηση οτι είναι underachiever, δεδομένου του μπάσκετ που ξέρει. Πολύ πολύ ποιοτικός παίχτης αλλά με αμφισβητήσιμο mentality κατά τη γνώμη μου

Nαι και ναι.
QUOTE(yorgos @ Sep 1 2014, 17:08 ) *
Εγώ ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι κάνει ακόμη στην Ευρώπη ο Τόμιτς, αλλού είναι η θέση του.

Αν πάει με αυτό το mentality, αυτό το σώμα, αυτό το effort/intensity level, σε αυτήν την ομάδα(?) που έχει τα δικαιώματά του, η θέση του - στα 28χρονου πλέον- Tomic μάλλον είναι περισσότερο αυτή που έχει αυτή τη στιγμή. Ακόμα και σήμερα που έκανε 20 αξιολόγηση, αν του πάρεις, επειδή δε θα τις κερδίσει στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού, την πλειοψηφία των 14 βολών που κέρδισε απλά επειδή είναι πολύ καλός τεχνικά για το μάκρος του, βλέπω 1/3 fg και 0 steals + blocks απέναντι σε μια frotnline που αποτελείται σχεδόν εξ' ολοκλήρου από έναν μέτριο επιθετικά - άριστο αμυντικά άπειρο NBAer που δε βγαίνει ποτέ εδώ, αλλά έχει μόλις 15 ματς βασικός εκεί που "είναι η θέση του" Tomic. Η θέση του Tomic, αν θέλει μια Euroleague έστω ως βασικός, για μένα, τον ξινόμπαλο, ΟΚ, είναι στο γυμναστήριο ή στο... παρελθόν.
roko
Oι Φιλιππινες οπως και η εθνικη μας οπως και οι Ηπα οπως και οι Ισπανοι δειχνουν τον δρομο.Τρανζισιον και παλι τρανζισιον.Αυτο το αναρχο οπως το χαρακτηρισαν πολλοι παιχνιδι της ομαδας απο την Ασια ειναι ενα ειδος τρανζισιον οπως κανουν και οι Ηπα (αν και ειναι λιγο ιεροσυλια μπασκετικα να συγκρινω τα 2 μεγεθη,αλλα και οι Ηπα ενα τετοιο αλλοπροσαλλο παιχνιδι μου φαινεται οτι παιζουν,στα δικα μου ματια τουλαχιστον σαν θεατη,με μεγαλυτερη ποιοτητα βεβαια σαν μοναδες).

Οι παικτες της Αργεντινης τα εχουν φτυσει ηδη.Δεν ξερω αν επικρατησει η εμπειρια της Αργεντινης η' το γρηγορο παιχνιδι των Φιλιππινων (προβλεπω το 2ο με μεγαλη διαφορα κιολας),αλλα νομιζω σημερα ειδαμε τον δρομο να επικρατησουμε ευκολα της Αργεντινης στο μεταξυ μας παιχνιδι,και αυτο νομιζω ειναι να κανουμε το παιχνιδι μας ισως και μια ταχυτητα πανω,και να μην υποπεσουμε στο αργο τεμπο της Αργεντινης.
katharop
Με την αμυνα που παιζει η αργεντινη + το ροτεισον που εχει που θα εχουν σκασει στο 5ο ματς θα ειναι τυχεροι αν την γλιτωσουν με +15 απο μας
theref
QUOTE(T.W.Is.M. @ Sep 1 2014, 18:34 ) *
Δεν εχουμε δηλαδη τη δυνατοτητα να κανουμε 4 νικες και να βγουμε 1οι ή 3οι. Εκτος κι αν χασουμε σημερα και βαλουμε τους εαυτους μας σε κινδυνο, ακομα και για την προκριση(αν και η νικη επι της Σενεγαλης με 23 βοηθαει πολυ σε ενδεχομενη πολλαπλη ισοβαθμια).


Η σενεγαλη μπερδεψε τα πραγματα αλλα μπορουν να γινουν και αλλες εκπληξεις. Αν νικησουμε ΠΡ και χασουμε απο Αργεντινη και Κροατια (πολυ πιθανο) δεν υπαρχει πιθανοτητα να βγουμε 3οι?
T.W.Is.M.
QUOTE(SG3ptshooter @ Sep 1 2014, 18:41 ) *
Η θέση του Tomic, αν θέλει μια Euroleague έστω ως βασικό, για μένα, τον ξινόμπαλο, ΟΚ, είναι στο γυμναστήριο ή στο... παρελθόν.


Ρε πατριωτη, που εισαι εσυ οταν δινω μαχες στα τοπικ των συλλογων για τους "ξεπερασμενους 7-footers"?

QUOTE(theref @ Sep 1 2014, 18:47 ) *
Η σενεγαλη μπερδεψε τα πραγματα αλλα μπορουν να γινουν και αλλες εκπληξεις. Αν νικησουμε ΠΡ και χασουμε απο Αργεντινη και Κροατια (πολυ πιθανο) δεν υπαρχει πιθανοτητα να βγουμε 3οι?


Φυσικα, αλλα αν χασουμε και απο Αργεντινη και απο Κροατια, με τι ψυχολογια θα παμε στα νοκ αουτ οταν η πιο σοβαρη ομαδα που θα εχουμε κερδισει θα ειναι η Σενεγαλη???

Μην πει κανεις οτι για να πας ψηλα πρεπει να κερδισεις τους καλυτερους. Εννοειται αυτο, αλλα καλο ειναι τους καλυτερους να τους βρεις οσο πιο αργα γινεται, ωστε να εχεις φτασει οσο πιο μακρια μπορεις σε περιπτωση που χασεις. Αλλιως γιατι να αποφευγαμε και την 4η θεση που θα μας εστελνε πανω στην Ισπανια στους 16?
Φυσικα ολα οσα λεω εδω μπορει να αλλαξουν το βραδυ, αν οι Βραζιλιανοι κερδισουν την Ισπανια...
katharop
Τουισμ σκεφτομαι αυτο π ειπες 2 μερες τωρα.ακου πως εχει η φαση.νικας σημερα τους ψαραδες.αν νικησεις κροατια εισαι πρωτος.αν χασεις απο κροατια που δεν χανεις χανεις κςι απο αργεντινη και βγαινεις 3ος
thalys
Αν φτάσουμε στους 8 θα είναι επιτυχία γι'αυτή την ομάδα. Καλό θα είναι ν'αποφύγουμε τους Ισπανούς, αλλά αν πέσουμε σ'αυτούς στους 8, δεν χάθηκε κι ο κόσμος. Θα παίξουμε εναντίον τους για πρώτη φορά χωρίς άγχος και πίεση.

Ας περιμένουμε όμως να βεβαιωθούμε ότι θα βγουν πρώτοι οι Ισπανοί. Δεν είμαι τόσο βέβαιος ότι δεν θα χάσουν ένα παιχνίδι απέναντι σε Γαλλία-Σερβία-Βραζιλία. Ειδικά αν οι Γάλλοι ή οι Σέρβοι καίγονται για την κατάταξη.
SG3ptshooter
QUOTE(T.W.Is.M. @ Sep 1 2014, 18:50 ) *
Ρε πατριωτη, που εισαι εσυ οταν δινω μαχες στα τοπικ των συλλογων για τους "ξεπερασμενους 7-footers"?

Γιατί, όταν κάνουμε την ίδια συζήτηση ακριβώς στα του ΠΑΟ με αφορμή ότι κάποιοι φίλοι νοσταλγούν τον πολύ κατώτερο και σε mobility και τεχνικά Ίαν να παίζει το 5 μαζί με τον Esteban Batista εσύ που είσαι;

Πάντως παρότι προφανώς κάτω σε σχέση με το παρελθόν δεν ξεγράφω την Αργεντινή, ούτε σήμερα ούτε γενικά σε κάποιο νορμάλ χιαστί, παρά τα προβλήματα και τις αδυναμίες. Η εμπειρία τους και η ποιότητά τους παραμένουν σημαντικά ατού. Αν δεν χανόταν χωρίς Prigioni δίπλα ο Campazzo χτες, αν δε μου παρα-έπεφτε παράλογος ο Herrmann, μπορεί να τους έβλεπα και ψηλότερα. Το να υπήρχε η frontline τους με το Scola έξω δεν το απαιτώ, έχω μάθει να μου φαίνεται πλεονεξία. tongue.gif
Zoys
QUOTE(thalys @ Sep 1 2014, 18:52 ) *
Αν φτάσουμε στους 8 θα είναι επιτυχία γι'αυτή την ομάδα. Καλό θα είναι ν'αποφύγουμε τους Ισπανούς, αλλά αν πέσουμε σ'αυτούς στους 8, δεν χάθηκε κι ο κόσμος. Θα παίξουμε εναντίον τους για πρώτη φορά χωρίς άγχος και πίεση.

Για δεύτερη αν βάλουμε και τον ημιτελικό του '09.

Η Αργεντινή επιμένει στα τρίποντα την ίδια ώρα που παίζει με την πιο κοντή ομάδα του Παγκοσμίου... Θα ξεφύγουν οι Φιλιππινέζοι με 15 και ακόμα θα ψάχνουν σκορ από τα 6,75...
thalys
QUOTE (Zoys @ Sep 1 2014, 18:54 ) *
Για δεύτερη αν βάλουμε και τον ημιτελικό του '09.

Η Αργεντινή επιμένει στα τρίποντα την ίδια ώρα που παίζει με την πιο κοντή ομάδα του Παγκοσμίου... Θα ξεφύγουν οι Φιλιππινέζοι με 15 και ακόμα θα ψάχνουν σκορ από τα 6,75...


Νίκη στον ημιτελικό σημαίνει εξασφάλιση μεταλλίου. Κι εκείνη η ομάδα είχε πολλούς παίχτες που είχαν φάει σφαλιάρες από τους Ισπανούς. Στοιχηματίζω ότι πίεση υπήρχε στην ομάδα.

Επίσης, το πιο σημαντικό, εκείνο το ευρωμπάσκετ το είδα ελάχιστα. smiley.gif
Zoys
QUOTE(thalys @ Sep 1 2014, 18:57 ) *
Νίκη στον ημιτελικό σημαίνει εξασφάλιση μεταλλίου. Κι εκείνη η ομάδα είχε πολλούς παίχτες που είχαν φάει σφαλιάρες από τους Ισπανούς. Στοιχηματίζω ότι πίεση υπήρχε στην ομάδα.

Επίσης, το πιο σημαντικό, εκείνο το ευρωμπάσκετ το είδα ελάχιστα. smiley.gif

Το μετάλλιο ήταν σίγουρο. Στον άλλο ημιτελικό έπαιζαν οι Σλοβένοι. smiley.gif
yorgos
QUOTE
κάποιοι φίλοι νοσταλγούν τον πολύ κατώτερο και σε mobility και τεχνικά Ίαν να παίζει το 5 μαζί με τον Esteban Batista εσύ που είσαι;


Υπάρχει μια διαφορά ανάμεσα στους όχι ιδιαίτερα αθλητικούς ψηλούς που ξέρουν εξαιρετικό μπάσκετ και σε αυτούς που δεν ξέρουν: το μπάσκετ. Κι εγώ ανάμεσα στο Νουόσου (για να το χοντρύνω) και τον Βουγιούκα προτιμώ τον Νουόσου. Ανάμεσα στον Τόμιτς και οποιονδήποτε ψηλό της Ευρωλίγκας, προτιμώ τον Τόμιτς.

Η τεχνική του Τόμιτς, το footwork και -κυρίως- η ικανότητά του στην πάσα είναι τέτοια που κατά τη γνώμη μου τον καθιστά ΝΒΑ material ήδη πριν την τελευταία διετία. Έχουν παίξει λιγότερο καλοί (και λιγότερο αθλητικοί) ψηλοί στο ΝΒΑ, άπειροι. Το αν ο ίδιος δε θέλει να ξεβολευτεί, προτιμάει το πρώτος στο χωριό, ξέρει ότι θα βγάζει περισσότερα στην Ευρώπη ή φωνάζει η μαμά του αν φύγει μακριά της επειδή είναι άρρωστη, είναι άλλο θέμα, προσωπικό του.

Στα φόρουμ των τζαζιανών πάντως έχω δει μεταστροφή. Πριν 2 χρόνια ας πούμε γενικώς το consensus ήταν πως θα ήταν ένα backup με καλό σκορ και τρύπα στην άμυνα, τώρα τους βλέπω πολύ πιο θετικούς. Σωστά επισημαίνεται το θέμα της ομάδας (παίζει τεράστιο ρόλο), αλλά ακόμη κι έτσι νομίζω ότι υποτιμάται το πόσο μπορεί να τερατωθεί κάποιος μέσα σε ένα χρόνο στο ΝΒΑ σωματικώς. Για μένα πάντως ούτε κι αυτό δεν έχει ανάγκη για να κάνει αξιοπρεπή καριέρα εκεί. Αν και στ α28 μου, κι εγώ θα προτιμούσα να είμαι κορυφαίος στην Ευρώπη παρά να ξεκινήσω τα πειράματα.

Zoys
Δηλώσεις Κροατών μετά την ήττα από τη Σενεγάλη:

QUOTE
''Ναι, μας έχει ξανασυμβεί. Να χάνουμε από υποδεέστερες ομάδες. Αν μπορούσα να διαλέξω που θα ήθελα να έχω γεννηθεί δεν θα διάλεγα την ... βαλκανική χερσόνησο'' ανέφερε χαρακτηριστικά ο Ρέπεσα για να καυτηριάσει τη βαλκανικη (άρα και κροατική) νοοτροπία.

Δήλωση ... γεμάτη καρφιά και από τον Ρόκο Λένι Ούκιτς : ''Ξέραμε ότι η Σενεγάλη είναι πολύ αθλητική ομάδα. Ότι πηδάνε πολύ στα ριμπάουντ, ότι δεν πρέπει αν τους δίνουμε δεύτερες ευκαιρίες κι ότι δεν έπρεπε να μπούμε στον ρυθμό τους. Κάναμε όλα όσα ... δεν έπρεπε. Αν δείτε τα στατιστικά θα διαπιστώσετε ότι έχουμε δεχθεί 30 πόντους κοντά στο καλάθι. Και αυτό συνέβη για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι''.

Είπε ακόμη ο Κροάτης γκαρντ της Τσεντεβίτα και πρώην άσος του Παναθηναϊκού : ''Όταν είσαι φαβορί πρέπει να αντιμετωπίζεις διαφορετικά τον αγώνα. Να έχεις από την αρχή στόχο να επιβληθείς. Όταν το αουτσάιντερ νιώσει αυτοπεποίθηση και αρχίζει να βάζει εύκολα καλάθια, είναι δύσκολο να ανατραπεί η κατάσταση. Αρχίζεις και κάνεις δεύτερες σκέψεις. Χάνεις τα σουτ. Χάνεις και το παιχνίδι. Αυτό συνέβη και με μας''.

Αυτός που κράτησε την ψυχραιμία του ήταν ο Λούκα Ζόριτς: "Εντάξει σε κανένα δεν άρεσε η ήττα, αλλά θα την ξεχάσουμε, εφόσον νικήσουμε τους Έλληνες''.

Πηγή: gazzetta.gr

Να δούμε πώς θα μεταφραστεί αυτό το κλίμα εντός παρκέ στον μεθαυριανό αγώνα με την Ελλάδα...
yorgos
Πείτε με απαισιόδοξο αλλά φαβορί (έστω κι ελαφρά) στο μεταξύ μας ματς θεωρώ τους Κροάτες, ανεξαρτήτως της εικόνας που θα δείξουμε σήμερα.
tuareg
μολις πηρε τη μπαλα ο λαμας απο τα χερια του καμπασο,καρπασο πως λεγεται και την εδωσε στο πριτζιονι περασε η αργενιτνη μπροστα

katharop
Απαραδεκτη ομαδα η αργεντινη κακη στην αμυνα μονοδιαστατη στην επιθεση σκοραρουν σχεδον μονο με ρριππντα και βασιζονται στις ατομικες προσπαθειες καποιων ποιοτικων παικτων
SG3ptshooter
QUOTE(yorgos @ Sep 1 2014, 19:09 ) *
Υπάρχει μια διαφορά ανάμεσα στους όχι ιδιαίτερα αθλητικούς ψηλούς που ξέρουν εξαιρετικό μπάσκετ και σε αυτούς που δεν ξέρουν: το μπάσκετ. Κι εγώ ανάμεσα στο Νουόσου (για να το χοντρύνω) και τον Βουγιούκα προτιμώ τον Νουόσου. Ανάμεσα στον Τόμιτς και οποιονδήποτε ψηλό της Ευρωλίγκας, προτιμώ τον Τόμιτς.

Πιάνεσαι από κάτι που είπα στον TWIsM και δεν αφορούσε ευθέως τη θέση μου για τον Tomic. Νομίζω διαφέρει η οπτική μας μιας και πιστεύω πως όσο τον ανεβάζει η τεχνική του ως ratio με το ύψος του τον Tomic σε σύγκριση με το Lasme, τόσο και ακόμα περισσότερο τον ανεβάζει και σε σύγκριση με το νορμάλ καλό τεχνικά Ίαν που έχει και γενικότερα κατώτερο πακέτο. Έχει σημασία όχι μόνο το πόσο ξεχωριστός είσαι κάπου αλλά και το πόσο δεν υστερείς εκεί που δεν ξεχωρίζεις, με κριτήρια βασικών σε ομάδες ΝΒΑ ο Tomic δεν είναι ασφαλής νικητής μιας θέσης σε frontline NBA. Ακόμα και στην άδεια των Jazz.

QUOTE(yorgos @ Sep 1 2014, 19:09 ) *
Η τεχνική του Τόμιτς, το footwork και -κυρίως- η ικανότητά του στην πάσα είναι τέτοια που κατά τη γνώμη μου τον καθιστά ΝΒΑ material ήδη πριν την τελευταία διετία. Έχουν παίξει λιγότερο καλοί (και λιγότερο αθλητικοί) ψηλοί στο ΝΒΑ, άπειροι. Το αν ο ίδιος δε θέλει να ξεβολευτεί, προτιμάει το πρώτος στο χωριό, ξέρει ότι θα βγάζει περισσότερα στην Ευρώπη ή φωνάζει η μαμά του αν φύγει μακριά της επειδή είναι άρρωστη, είναι άλλο θέμα, προσωπικό του.

Στα φόρουμ των τζαζιανών πάντως έχω δει μεταστροφή. Πριν 2 χρόνια ας πούμε γενικώς το consensus ήταν πως θα ήταν ένα backup με καλό σκορ και τρύπα στην άμυνα, τώρα τους βλέπω πολύ πιο θετικούς. Σωστά επισημαίνεται το θέμα της ομάδας (παίζει τεράστιο ρόλο), αλλά ακόμη κι έτσι νομίζω ότι υποτιμάται το πόσο μπορεί να τερατωθεί κάποιος μέσα σε ένα χρόνο στο ΝΒΑ σωματικώς. Για μένα πάντως ούτε κι αυτό δεν έχει ανάγκη για να κάνει αξιοπρεπή καριέρα εκεί. Αν και στ α28 μου, κι εγώ θα προτιμούσα να είμαι κορυφαίος στην Ευρώπη παρά να ξεκινήσω τα πειράματα.

Προφανώς και είναι ΝΒΑ material από πλευράς potentialομετρου ο Tomic, μάλιστα ίσως αν είχε πάει αρκετά νωρίτερα πολύ λογικό θα ήταν και να το είχε εκπληρώσει περισσότερο απ' ότι πιστεύω ότι μπορεί πλέον να το κάνει. Νιώθω ότι όσον αφορά τον Tomic δεν μπορώ να παίρνω ως δεδομένο πως πλέον θα φουσκώσει θα προσαρμοστεί θα σκληρύνει θα προσπαθήσει κλπ όσο χρειάζεται για να κερδίσει το ρόλο ενός ποιοτικού βασικού με ολοκληρωμένο παιχνίδι και στις 2 πλευρές του παρκέ και στο transition και στο post, αμυντικά περισσότερο προφανώς.

Το ερωτηματικό μου όμως στο mentality δεν πηγάζει μόνο απ' την κατανόηση της νοοτροπίας του "πρώτου στο χωριό", αλλά κι απ' την αμφιβολία του όσον αφορά το κατά πόσο είναι δυναμικός αρκετά για να πρωτεύει πράγματι στο χωριό, όπου ως κοινοτικός έχει τεράστιο αβαντάζ σε κάποιους τομείς, αλλά δε νιώθω ότι η πολύ μεγάλη άνεσή του επιθετικά σε ατομικό κυρίως επίπεδο έχει μεταφραστεί και σε κάποια πραγματικά σπουδαία επιτυχία για τις ομάδες του ακόμα και χωριό-wise, σε Euroleague ή Eθνική ομάδα. Ή κατά πόσο θέλει αρκετά να πρωτεύει, γενικότερα.

Με βάση όλες τις ειδικότατες συνθήκες του Ευρωπαϊκού μπάσκετ, ναι ο Tomic είναι πολύ πιθανό να είναι η πιο κατάλληλη επιλογή αν θες να αποκτήσεις έναν καλό center που θα σου δώσει πολλά πράγματα που σπάνια βρίσκεις εύκολα.
yorgos
QUOTE
Έχει σημασία όχι μόνο το πόσο ξεχωριστός είσαι κάπου αλλά και το πόσο δεν υστερείς εκεί που δεν ξεχωρίζεις, με κριτήρια βασικών σε ομάδες ΝΒΑ ο Tomic δεν είναι ασφαλής νικητής μιας θέσης σε frontline NBA


Καμία διαφωνία αγαπητέ.
Zoys
Ο Laprovittola γιατί δεν είχε πάρει χρόνο στα δύο πρώτα παιχνίδια;
roko
Οι Φιλιππινεζες παντως στις κερκιδες σκιζουν tongue.gif Τις βαζουν κατω τις Ευρωπαιες wink.gif
kyle_lover
QUOTE (Zoys @ Sep 1 2014, 19:35 ) *
Ο Laprovittola γιατί δεν είχε πάρει χρόνο στα δύο πρώτα παιχνίδια;


Για τον ίδιο λόγο που δεν έχει πάρει ο Γλυνιαδάκης που σήμερα θα βαλει 35 πόντους.. smiley.gif
Runt
Οι Αργεντινοι παιρνουν απο το τριποντο 30 και βαλε ποντους ανα παιχνιδι (και με τι ποσοστα), αν τους το κοψουμε θα κερδισουμε (Εδω πανε να τους κερδισουν αλλοι κι αλλοι) Ωστοσο οσο σοβαροι σαν ομαδα ειμαστε εμεις αλλο τοσο αυτοπεποιθηση εχουν αυτοι.
roko
Χρειαστηκαν την βοηθεια των διαιτητων που τους εδωσαν 2 βολες δωρο ενω το διχτακι κουνηθηκε καθαρα απο τον Νοτσιονι,και επισης ειδα τουλαχιστον 2 περιπτωσεις ακομη που δεν δοθηκε φαουλ υπερ των φιλιππινων οταν εγινε η ανατροπη τους...

Καταντια να βλεπεις τους Αργεντινους που εχουν μεγαλη φανελα,να πανηγυριζουν στις κερκιδες σαν να πηραν το μουντιαλ στο ποδοσφαιρο επειδη κερδισαν με αιμα και λιγο διαιτησια τις Φιλιππινες..Πραγματικα αυτη η ομαδα ειναι το μεγαλυτερο στανταρ για νικη της εθνικης μας.Νικαμε Πουερτο Ρικο και Κροατια και βγαινουμε πρωτοι πολυ απλα.
KingCrimson
QUOTE(roko @ Sep 1 2014, 20:03 ) *
Χρειαστηκαν την βοηθεια των διαιτητων που τους εδωσαν 2 βολες δωρο ενω το διχτακι κουνηθηκε καθαρα απο τον Νοτσιονι,και επισης ειδα τουλαχιστον 2 περιπτωσεις ακομη που δεν δοθηκε φαουλ υπερ των φιλιππινων οταν εγινε η ανατροπη τους...

Καταντια να βλεπεις τους Αργεντινους που εχουν μεγαλη φανελα,να πανηγυριζουν στις κερκιδες σαν να πηραν το μουντιαλ στο ποδοσφαιρο επειδη κερδισαν με αιμα και λιγο διαιτησια τις Φιλιππινες..Πραγματικα αυτη η ομαδα ειναι το μεγαλυτερο στανταρ για νικη της εθνικης μας.Νικαμε Πουερτο Ρικο και Κροατια και βγαινουμε πρωτοι πολυ απλα.


καλα αν ημουν Σκολα,μετα απο αυτη την εμφανιση θα χα παρει το αεροπλανο για Μπουενος Αιρες
roko
QUOTE (KingCrimson @ Sep 1 2014, 20:19 ) *
καλα αν ημουν Σκολα,μετα απο αυτη την εμφανιση θα χα παρει το αεροπλανο για Μπουενος Αιρες


Εχει φιλοτιμο και δειχνει επαγγελματιας.Δεν το παιζει βεντεττα σαν κατι δικους μας ελληναραδες ... wink.gif

Παντως οι φιλιππινες εκαναν μια μεγαλη υπερβαση.Δεν καταλαβαινω γιατι τοσο θαψιμο για μια ομαδα που το ταβανι της ηταν στο Α και αυτοι εφτασαν να διεκδικουν το Κ..Γενικα τις ομαδες που προσπαθουν να ξεπερασουν το ταβανι τους,νομιζω πρεπει να τις επευφημουμε και οχι να τις αντιμετωπιζουμε αλαζονικα.

Χθες το αγκωνιδι του Πριντεζη στον κοντο των Φιλιππινων μετα το υπουλο ομολογουμενως χτυπημα στον Παπανικολαου,το προσεξε κανεις? Δεν θυμαμαι αν ηταν ο ιδιος παικτης αλλα οποιος και να ηταν ενα τοσο αντιαθλητικο χτυπημα επρεπε να το καυτηριασουμε αν θελουμε να ειμαστε ενα επιπεδο πανω σε μπασκετικο πολιτισμο οπως ευαγγελιζομαστε κατα καιρους..Σε επιπεδο προπονητων και παικτων εννοω..

Υ.Γ. Θεωρω εντελως γελοιο το θεαμα με τους φιλαθλους - τσολιαδες ,φουστανελατους και τους αρχαιους ελληναραδες με τις πανωπλιες σε στυλ Λεωνιδα..Οι αποκριες ειναι κοντα στον Φλεβαρη.Καποια στιγμη πρεπει να απαγορευτουν οι εισοδοι σε τετοια ατομα γιατι θεωρω οτι χαλανε την εικονα ενος αγωνα και μιας κερκιδας.Εμεις και οι Σκοπιανοι εχουμε απομεινει να ντυνομαστε ετσι στα γηπεδα,αντε και οι Ιταλοι στο ποδοσφαιρο σε καμια Λατσιο...
tReason
Κοουτσαρισμα για γελια και για κλαματα
roko
Α ρε Ιαν τι επαθες.. smiley.gif Ενα καλαθι πηγε να βαλει ο κακομοιρης και σβησαν τα φωτα..
KingCrimson
Ο Βουγιουκας εχει χωρτασει ταπιδια smiley.gif
Timemaster
Γλυνιαδακης φορ εβερ!!!!

νομίζω πως θα συμφωνήσω με κάποιον για τα ζευγάρια των γκαρντ που δείχνουν να αποδίδουν.
Σίγουρα Μάτζαρης με Βασιλειάδη δε μπορεί.
Zoys
QUOTE(Timemaster @ Sep 1 2014, 21:18 ) *
Σίγουρα Μάτζαρης με Βασιλειάδη δε μπορεί.

Ακριβώς. Ο καλύτερος δημιουργός σε αυτή την πεντάδα είναι ο Καϊμακόγλου...
Runt
Υπαρχει ανεξηγητο αχγος, κακο σουτ (no shit), ενω στο 5 vs 5 κομπλαρουμε ασχημα, μονο με καλη επιθετικη αμυνα και μετα σφαιρα στο καλαθι εχουμε ελπιδες να περασουμε στους 8
priest
Καλος αμυντικα ο Παπανικολαου αλλα επιθετικα χειροτερος και απο τον Αντετοκουνμπο.

Απο την αλλη ο Μαντζαρης εχει παιξει μονο 3 λεπτα και ο Σλουκας καθολου.
provat
Το παιγνιδι το εχουμε, αεκει σε μερικες περιπτωσεις να ανοιξουμε τις αποστασεις στην επιθεση. Παραδειγμα η τελευταιες επιθεσεις οπου μας εμεινε η μπαλα στα χερια. Οσο το Πορτο Ρικο αισθανεται μεσα στον αγωνα εκδηλωνει πιο ορθολογικες επιθεσεις.
roko
QUOTE (Runt @ Sep 1 2014, 21:40 ) *
Υπαρχει ανεξηγητο αχγος, κακο σουτ (no shit), ενω στο 5 vs 5 κομπλαρουμε ασχημα, μονο με καλη επιθετικη αμυνα και μετα σφαιρα στο καλαθι εχουμε ελπιδες να περασουμε στους 8


Παιδια δεν παιζουμε μονοι μας.Παιζουν και οι αλλοι.Το Πουερτο Ρικο εχει καλους παικτες δεν ειναι καμια ομαδουλα,και παιζει και την υπαρξη του στην διοργανωση.Το μεγαλυτερο μας προβλημα ειναι η ελλειψη στο 5 που το ξερουν ολοι πλεον..Πλην του Μπουρουση τιποτα..

Γουσταρω τρελα φασεις σαν την τελευταια με κοψιμο και αιφνιδιασμο και τριποντο στο τελος bball.gif .Θυμιζουν ανατροπες του παρελθοντος.
tReason
Να ρωτησω κατι οι ελληνες προπονητες παιρνουν διπλωμα για να ασκησουν το επαγγελμα;
Πως ακριβως τους το δινουν;

Να ναι καλα και η διαιτησια που ειναι φιλελληνικη γιατι το αποτελεσμα θα ηταν πιο κοντα με την μαλλον χειροτερη ομαδα του ομιλου
Giannis83
Παίζουμε με μια ομάδα που παίζει την επιβίωσή της και τα δίνει όλα. Βρήκαμε όμως γρήγορα λύσεις στα προβλήματα που μας βάλανε και τελειώσαμε το ημίχρονο με την μέγιστη διαφορά στο παιχνίδι ως τώρα. Είναι σημαντικό για την ψυχολογία στα αποδυτήρια.
Πέρα από το σκορ, στο ranking το παιχνίδι είναι 49-30 υπέρ μας. Αυτό που μας λείπει σήμερα (κι ως τώρα στο τουρνουά) για να κάνουμε το ξεπέταγμα που θα κλειδώσει το παιχνίδι είναι να έρθει επιτέλους η έκρηξη του Παπανικολάου επιθετικά, που είναι ανεξήγητα κακός και αγχωμένος.

ΥΓ. +13 επιμέρους σκορ με Μπουρούση, -4 με Γλυνιαδάκη και -1 με Βουγιούκα! Δεν είναι μόνο ότι Γλυνιαδάκης-Βουγιούκας είναι κακοί, αλλά είναι κι ότι ο Μπουρούσης είναι σε τρομερή κατάσταση (μη τον ματιάσω) και η διαφορά κάνει μπαμ.
Runt
QUOTE (roko @ Sep 1 2014, 21:44 ) *
Παιδια δεν παιζουμε μονοι μας.Παιζουν και οι αλλοι.Το Πουερτο Ρικο εχει καλους παικτες δεν ειναι καμια ομαδουλα,και παιζει και την υπαρξη του στην διοργανωση.Το μεγαλυτερο μας προβλημα ειναι η ελλειψη στο 5 που το ξερουν ολοι πλεον..Πλην του Μπουρουση τιποτα..

Γουσταρω τρελα φασεις σαν την τελευταια με κοψιμο και αιφνιδιασμο και τριποντο στο τελος bball.gif .Θυμιζουν ανατροπες του παρελθοντος.

Δεν το λεω επειδη δεν κερδιζουμε με 20, το λεω διοτι αυριο μεθαυριο θα βρουμε ασφαλως καλυτερες ομαδες στην αμυνα. Επισης δεν δεχομαι οι Φιλλιπινεζοι να σουταρουν(πολυ) καλυτερα απο εμας. Εκεινο παντως που δεν καταλαβαινω ειναι το αγχος μεχρι το 25'
provat
QUOTE(tReason @ Sep 1 2014, 21:48 ) *
Να ρωτησω κατι οι ελληνες προπονητες παιρνουν διπλωμα για να ασκησουν το επαγγελμα;
Πως ακριβως τους το δινουν;

Να ναι καλα και η διαιτησια που ειναι φιλελληνικη γιατι το αποτελεσμα θα ηταν πιο κοντα με την μαλλον χειροτερη ομαδα του ομιλου



Δεν θα έλεγα οτι η διαιτησία είναι φιλελληνική. Απλά σε γενικές γραμμές δίκαιη.
Zoys
Δεν έχουμε ικανοποιητική εικόνα και νομίζω ότι προηγούμαστε κυρίως λόγω της απουσίας του Arroyo που αφήνει ξεκρέμαστη την επίθεση των Πορτορικανών οι οποίοι και δεν θα πάψουν να είναι επικίνδυνοι στην επανάληψη ειδικά αν δεν βελτιωθούμε αισθητά.

QUOTE(priest @ Sep 1 2014, 21:41 ) *
Καλος αμυντικα ο Παπανικολαου αλλα επιθετικα χειροτερος και απο τον Αντετοκουνμπο.

Απο την αλλη ο Μαντζαρης εχει παιξει μονο 3 λεπτα και ο Σλουκας καθολου.

Σωστές παρατηρήσεις. Ελπίζω ο Παπανικολάου να ξεπεράσει γρήγορα το επιθετικό του ντεφορμάρισμα γιατί περιμένουμε βοήθεια στον σκορ και από αυτόν στα επόμενα παιχνίδια, ειδικότερα μακρινά σουτ στα οποία έδειξε σχετικά αξιόπιστος στα φιλικά. Ο Σλούκας νομίζω ότι ταιριάζει στη σημερινή αναμέτρηση και μου κάνει εντύπωση που δεν τον έβαλε ο κόουτς στο πρώτο μέρος.
Runt
ο treason ειναι πολυ σωστος σε παλιοτερο ποστ για τα γκαρντ, ας οψονται οι παλιες αγαπες(Βασιλειαδης)
provat
QUOTE(Zoys @ Sep 1 2014, 21:52 ) *
Δεν έχουμε ικανοποιητική εικόνα και νομίζω ότι προηγούμαστε κυρίως λόγω της απουσίας του Arroyo που αφήνει ξεκρέμαστη την επίθεση των Πορτορικανών οι οποίοι και δεν θα πάψουν να είναι επικίνδυνοι στην επανάληψη ειδικά αν δεν βελτιωθούμε αισθητά.


Σωστές παρατηρήσεις. Ελπίζω ο Παπανικολάου να ξεπεράσει γρήγορα το επιθετικό του ντεφορμάρισμα γιατί περιμένουμε βοήθεια στον σκορ και από αυτόν στα επόμενα παιχνίδια, ειδικότερα μακρινά σουτ στα οποία έδειξε σχετικά αξιόπιστος στα φιλικά. Ο Σλούκας νομίζω ότι ταιριάζει στη σημερινή αναμέτρηση και μου κάνει εντύπωση που δεν τον έβαλε ο κόουτς στο πρώτο μέρος.


Για σήμερα η αφύπνηση του θα ειναι έκπληξη. Εχασε και κοντινά σίγουρα καλαθια. Δεν ειδα τον χτεσινο αγώνα και δεν εχω γνωμη για το προσωρινο η οχι.
Dred11
Εγώ πάλι βλέπω ότι παίζουμε ορθολογικά, με κάποια προβληματάκια ανά διαστήματα στα τελειώματα. Καλή εμφάνιση γενικά. Αυτός ο Μπάλκμαν έχει πρόβλημα πραγματικά με ουσίες που έγραψε κάπου ένας φίλος; Διαφορετικά, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν παίζει σε μεγάλη ομάδα στην Ευρώπη ή στο NBA.
Zoys
Νομίζω ότι σε αυτά τα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου αγγίξαμε το τέλειο ξεκινώντας από τις φοβερές άμυνες που έβγαλε η ομάδα. Δεν βλέπω το Πουέρτο Ρίκο να μπορεί να βρει τα ψυχικά αποθέματα για να επιστρέψει ουσιαστικά στο ματς.
Runt
ο Σλουκας πρεπει να εχει καποιο προβλημα δεν εξηγειται αλλιως...το παιρνω πισω cool.gif
t0ny3
Το ομορφο με αυτη τηνΕθνικη ειναι οτι μπορει να τρεξει και να προσφερει ωραιο μπασκετ. Οκ οι ομαδες που εχουμε αντιμετωπισει μεχρι στιγμης ειναι υποδεεστερες, αλλα ολοι μπορουμε να παρατηρησουμε ωραιες συναργασιες και καλα σημαδια.

Κλειδι ειναι η επιθετικη αμυνα και οι αφνιδιασμοι. Μεχρι στιγμης ετσι αποδιδει η ομαδα, γιατι στο σετ παιχνιδι εχουμε καποια θεματακια.

Εχουμε φαει αρκετα ευκολα καλαθια στην αμυνα, αλλα εχουμε καλη εικονα αν εξαιρεσεις ενα κολλημα στο 2ο δεκαλεπτο. Για να δουμε...

Υ.Γ Προτιμω Σλουκα, απο Ματζαρη με βαση την εικονα τους.
Dred11
ONίκοςοζήσης έβαλε το βάλτοαγόριμου και foul goal στη συνέχεια από τον Αντέτο. Classic.
roko
Γουσταρω στον Κατσικαρη οτι ειναι παρεα με τα παιδια και αυτο φαινεται καθαρα.Ισως για αυτο να ειναι και τοσο δημοφιλης σαν ονομα (παροτι δεν εχει κανει και κανα μπαμ στην καριερα του),γιατι ειναι πολυ αγαπητος στους παικτες.Η ομαδα εκανε το 3/3 και με νικη απεναντι στην Κροατια ειμαστε 1οι.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.