Help - Search - Members - Calendar
Full Version: 2ος όμιλος
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες > Older Tournaments > Mundobasket 2014
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
D-Wade
QUOTE(Giannis83 @ Sep 2 2014, 01:15 ) *
Η Ισπανία, όπως κι όλες οι ομάδες του Α και Β ομίλου, ούτως ή άλλως την Αμερική μπορούν να τη συναντήσουν μόνο στον τελικό. Πουθενά αλλού. Αυτό είχε εξασφαλιστεί με μαγικό τρόπο πριν καν γίνει η κλήρωση.

Σορρυ πέρασε η ώρα, μάλλον είμαι μεθυσμένος, λάθος είδα τις διασταυρώσεις

QUOTE(colonel gomelsky @ Sep 2 2014, 01:16 ) *
Εμείς το καταλαβαίνω να θέλουμε να αποφύγουμε την Ισπανία νωρίς. Η Ισπανία δεν θα ήταν καλύτερα να πετύχει νωρίτερα τους αμερικάνους και να προχωρήσει με λιγότερο άγχος;

Εντάξει μπορεί φέτος να έχει περισσότερες πιθανότητες να τους κερδίσει αλλά δεν είναι εύκολο . . .
thalys
QUOTE (tReason @ Sep 2 2014, 00:13 ) *
Eβγαλες γενικα συμπερασματα δες τι εγραψες..
Θα στο εξηγησω μαθηματικα γιατι αυτο που εγραψες ειναι τελειως ακυρο.


Ξέρω τι είναι η στοχαστική διαδικασία, δεν χρειαζόταν το σεντόνι.


QUOTE (tReason @ Sep 2 2014, 00:13 ) *
Το +- ενος παικτη δεν εξαρταται μονο απο την δικη του αποδοση αλλα απο την αποδοση 9 αλλων παικτων που βρισκονται στο παρκε την ιδια ωρα 4 συμπαικτων και 5 αντιπαλων.


Και πού είδες στο αρχικό μου ποστ να κρίνω συγκεκριμένο παίχτη από το +- του; Σε σύνολο παιχτών αναφέρθηκα, στους αναπληρωματικούς μας. Κι αυτοί έπαιξαν μαζί. Ως σύνολο μπορούν να κριθούν από το +- τους.

QUOTE (tReason @ Sep 2 2014, 00:13 ) *
Με λιγα λογια δεν μπορεις να ξερεις αν το +- ενος παικτη οφειλεται στον ιδιο ή σε ενα απο τους 9 αλλους κοιτωντας μονο το +-.
Αρα δεν μπορεις να βγαλεις ενα γενικο συμπερασμα απο το +- ενος μονο παιχνιδιου.Δεν ειναι λογικο.


Πού έβγαλα γενικό συμπέρασμα; Με quote, μην επαναλάβεις ότι το έκανα, δεν ξέρω τι μου γίνεται και δεν καταλαβαίνω από στατιστική.
provat
QUOTE(colonel gomelsky @ Sep 2 2014, 01:16 ) *
Εμείς το καταλαβαίνω να θέλουμε να αποφύγουμε την Ισπανία νωρίς. Η Ισπανία δεν θα ήταν καλύτερα να πετύχει νωρίτερα τους αμερικάνους και να προχωρήσει με λιγότερο άγχος;



Πιθανόν δεν το θεωρυύν πολύ σίγουρο...οπότε καλύτερα η δεύτερη θέση παρα ...η όγδοη...
sir-elric
QUOTE(ssoulliss @ Sep 1 2014, 23:10 ) *
Επιμένω πάντως πως το τρίο των προπονητών μας είναι το καλό μας χαρτί μέχρι στιγμής.

θα υπερθεματισω σε αυτο γιατι οι ανθρωποι δεν παιρνουν τα credits που τους αναλογουν. ειμαστε απο τις ποιο δυνατες ομαδες σε αυτο το αντικειμενο και φαινεται.

QUOTE(colonel gomelsky @ Sep 1 2014, 23:11 ) *
Έβλεπα και τον Μάντζαρη. Τελικά μερικοί παίχτες μπορούν μάλλον να αποδώσουν μόνο σε συγκεκριμένους ρόλους και σε συγκεκριμένες ομάδες. Γελάω εν ολίγοις που ολυμπιακοί και παναθηναΪκοί περιμέναμε πως και πως την απάντηση του Βαγγέλη.

και εγω το ιδιο σκεφτομουν!!τελευταιο συμβολαιο στου βαγγελακη.....................
anonym
Και μόνο το γεγονός ότι είμαστε μαζί με τους Ισπανούς οι πρώτες 2 ομάδες που προκρίνονται στην επόμενη φάση είναι σημαντική επιτυχία. Η ομάδα μας έχει ξεχωρίσει από τους άλλους σε πολλά πράγματα και γι' αυτό τα παιχνίδια δεν τα πήραμε στο πόντο. Μένει να καθαρίσουμε το παιχνίδι με τη Κροατία όπου οι Κροάτες θα παίξουν το παιχνίδι της ζωής τους. Εκεί θα φανεί η ομάδα μας και η συνέχεια.
pan24
τελικα φετος βλεποντας το πως εχουμε κερδισει και τα 3 παιχνιδια με εστω σχετικα ευκολους αντιπαλους και βλεποντας οτι αυτες οι ιδιες ομαδες εκαναν αντιπαλους μας να φτυσουν αιμα(φιλιπινες με αργεντινη,φιλιπινες με κροατια) η τους κερδισαν(σενεγαλη την κροατια) εχω μια απορια:εμεις ειμαστε τοσο καλοι ή κροατια-αργεντινη που υποτιθεται ειναι στο ιδιο η/και καλυτερο επιπεδο απο εμας ειναι τοσο χωμα?Θα το δουμε στα επομενα παιχνιδια...
tzagasdog
είμαστε ομάδα φέτος και θα φανεί και στα επόμενα παιχνίδια.
Έχει ρόλους οι ομάδα και δείχνει μία ισορροπία όλο αυτό στην οποία δεν ξέρω κατά πόσο θα έκανε καλό ο Σπαν. Παιχτούρα είναι πρέπει η νέα εθνική να βρει τον δρόμο της χωρίς αυτόν όπως έχει κάνει και με τόσους άλλους.
Weekendman
QUOTE(tzagasdog @ Sep 2 2014, 11:28 ) *
είμαστε ομάδα φέτος και θα φανεί και στα επόμενα παιχνίδια.
Έχει ρόλους οι ομάδα και δείχνει μία ισορροπία όλο αυτό στην οποία δεν ξέρω κατά πόσο θα έκανε καλό ο Σπαν. Παιχτούρα είναι πρέπει η νέα εθνική να βρει τον δρόμο της χωρίς αυτόν όπως έχει κάνει και με τόσους άλλους.


Καλά ας δούμε πρώτα και πως θα καταλήξει το τουρνουά, αλλά δεν νομίζω να φταίει ο Σπανούλης


-Στο ότι Μάντζαρης και Καλάθης δεν μπορούσαν να παίξουν πέρσι για την Εθνική, και ο Παππάς βγήκε εκτός ομάδος λόγω βλακείας…

-Επιλέξαμε να πάμε με ένα σωρό φόργουορντ.

-Δεν βάλαμε τον Αντετοκούμπο κατευθείαν από την Α2 στην Εθνική!

-Τραυματίστηκε ο ίδιος το 2013.

-Και ότι ο Μπουρούσης έπαιξε λιγότερο από όσο έπρεπε στο Ευρωμπάσκετ.
GK_23
QUOTE(tzagasdog @ Sep 2 2014, 11:28 ) *
είμαστε ομάδα φέτος και θα φανεί και στα επόμενα παιχνίδια.
Έχει ρόλους οι ομάδα και δείχνει μία ισορροπία όλο αυτό στην οποία δεν ξέρω κατά πόσο θα έκανε καλό ο Σπαν. Παιχτούρα είναι πρέπει η νέα εθνική να βρει τον δρόμο της χωρίς αυτόν όπως έχει κάνει και με τόσους άλλους.

Η εθνική ξεκίνησε και πέρυσι με 3/3 στο Ευρωμπάσκετ.

Στο φετινό Παγκόσμιο, οι ομάδες που παίξαμε μέχρι τώρα ήταν χειρότερες και είχαν σαφώς λιγότερο ταλέντο από εμάς.
Είναι πολύ βιαστικό συμπέρασμα να λέμε πως η ομάδα έχει ρόλους και ισορροπία. Για να δούμε πως θα λειτουργήσει η επίθεσή μας σε κλειστά ματς 60-65 πόντων και μετά κρίνουμε. Το ότι η εθνική αντιμετώπισε όλα τα ματς με σοβαρότητα μέχρι τώρα και δεν έδωσε δικαιώματα είναι πολύ θετικό αλλά εγώ προσωπικά δεν έχω πειστεί ότι η ομάδα έχει δυνατότητες για πέρα από τους 16. Και δεν μου μου αρέσει και ο τρόπος που παίζουμε, ειδικά στην επίθεση. Εκτός και αν ο Κατσικάρης κρύβει πράγματα για τη συνέχεια.
colonel gomelsky
QUOTE(tzagasdog @ Sep 2 2014, 11:28 ) *
είμαστε ομάδα φέτος και θα φανεί και στα επόμενα παιχνίδια.
Έχει ρόλους οι ομάδα και δείχνει μία ισορροπία όλο αυτό στην οποία δεν ξέρω κατά πόσο θα έκανε καλό ο Σπαν. Παιχτούρα είναι πρέπει η νέα εθνική να βρει τον δρόμο της χωρίς αυτόν όπως έχει κάνει και με τόσους άλλους.


Χμμμ, νομίζω ότι δεν είναι άσπρο ή μαύρο. Ο Σπανούλης στην εθνική με α) χαλινάρι β) συχνό rotation γ) αυστηρά στο 2 είναι πραγματικό όπλο για την εθνική. Σαν go to guy είναι φύρα κι αυτό γιατί σε αντίθεση με άλλα σπουδαία guard του επιπέδου του υστερεί αρκετά τόσο στο mentality όσο και στο ball handling. Αυτά τα δύο κυρίως συνθέτουν και το κακό του assist/turnover ratio. O Σπανούλης σε αντίθεση πχ. με τον Διαμαντίδη ή τον Παπαλουκά, αν δεν παίξει καλά (με τον τρόπο που έχει συνηθίσει να παίζει) μπορεί να σε χαντακώσει. Σίγουρα κανείς δεν θα του έλεγε "μην έρχεσαι στην εθνική", θα ήταν τρελό κάτι τέτοιο, ωστόσο αν ξαναπαίξει (δύσκολο το θεωρώ) πρέπει να υποταχθεί στο σύστημα του Κατσικάρη που ειρήσθω εν παρόδω κάτι μου λέει ότι θα μείνει μαζί μας για καιρό.
koostas
ε, δεν νομιζω να ναι το ταβανι μας οι 16.. δηλαδη θεωρουμαστε κατωτεροι των φετινων σερβων, που μαλλον θα βρουμε??
αμα ειναι ελλαδα-σερβια το ζευγαρι, προβλεπω ανετη δικη μας νικη
Giannis83
QUOTE (GK_23 @ Sep 2 2014, 12:03 ) *
Και δεν μου μου αρέσει και ο τρόπος που παίζουμε, ειδικά στην επίθεση. Εκτός και αν ο Κατσικάρης κρύβει πράγματα για τη συνέχεια.


Να δεχτώ όλη την υπόλοιπη αμφισβήτηση. Αλλά πώς γίνεται να μη μας αρέσει ο τρόπος που παίζουμε (ως τώρα) στην επίθεση; Έχουμε την 5η επίθεση του τουρνουά με 86,3 πόντους ανα παιχνίδι, είμαστε 5οι στις assist με 18, 4η ομάδα με τα λιγότερα λάθη (13), 4οι στα τρίποντα με 37,7%, κι έχουμε το εκπληκτικό 101,7 efficiency ανα αγώνα. Τι άλλο να κάναμε επιθετικά απέναντι σ' αυτούς τους (έστω αδύναμους) αντιπάλους;
Το 2005 και το 2006 περνούσαμε τους 70 πόντους με τέτοιους αντιπάλους και κάναμε πάρτυ.

Ο Κατσικάρης εφαρμόζει την ίδια φιλοσοφία με την Μπιλμπάο. Θέλει αιφνιδιασμούς, ή αν αυτό δε γίνεται γρήγορες επιθέσεις στα 10 δευτερόλεπτα με ανοργάνωτη την αντίπαλη άμυνα. Ακόμα κι αν αυτό σημαίνει τρίποντο στον αιφνιδιασμό (ο Βασιλειάδης σούταρε περίπου 10 τρίποντα ανα παιχνίδι θυμάμαι, και όχι επειδή έκανε του κεφαλιού του). Θέλει να πάει το παιχνίδι σε πολλές κατοχές, όπου θα σουτάρουμε με καλύτερες προϋποθέσεις απ' ότι ο αντίπαλος. "Καλή άμυνα" για τον coach, όπως έχει πει κι ο ίδιος, είναι ακόμα κι αν φάμε 80 πόντους, αλλά πάρουμε 20 εύκολους πόντους στο transition απ' αυτήν.
Μπορεί να μας φαίνεται παράξενο με βάση όσα είχαμε συνηθίσει από την Εθνική τα προγούμενα χρόνια, αλλά αυτό ήταν πάντα το παιχνίδι του.
tzagasdog
προφανως δεν θα με χαλαγε να είναι ο Σπανούλης στην εθνική. Πιο πολύ το λέω γιατί μεγάλωσε και αυτός και σιγά σιγά πρέπει κάποιος άλλος να ξεπεταχτει για αυτή την ομάδα.
GK_23
QUOTE(Giannis83 @ Sep 2 2014, 11:26 ) *
Να δεχτώ όλη την υπόλοιπη αμφισβήτηση. Αλλά πώς γίνεται να μη μας αρέσει ο τρόπος που παίζουμε (ως τώρα) στην επίθεση; Έχουμε την 5η επίθεση του τουρνουά με 86,3 πόντους ανα παιχνίδι, είμαστε 5οι στις assist με 18, 4η ομάδα με τα λιγότερα λάθη (13), 4οι στα τρίποντα με 37,7%, κι έχουμε το εκπληκτικό 101,7 efficiency ανα αγώνα. Τι άλλο να κάναμε επιθετικά απέναντι σ' αυτούς τους (έστω αδύναμους) αντιπάλους;
Το 2005 και το 2006 περνούσαμε τους 70 πόντους με τέτοιους αντιπάλους και κάναμε πάρτυ.

Τα νούμερα που γράφεις τα ξέρω. Ποιες άμυνες όμως αντιμετωπίσαμε και βγάλαμε αυτά τα νούμερα; Από τις 3 ομάδες που αντιμετωπίσαμε, η μοναδική που δείχνει κάποιο ενδιαφέρον για το κομμάτι αυτό του παιχνιδιού είναι η Σενεγάλη. Επίσης, το 2005 και το 2006 μπορεί όντως να κάναμε πάρτι όταν περνούσαμε τους 70 πόντους αλλά αντίπαλοι όπως το Πουέρτο Ρίκο και οι Φιλιππίνες δεν θα περνούσαν τους 50.

Δεν μου αρέσει ο τρόπος που παίζουμε στο σετ παιχνίδι, για να το θέσω πιο σωστά. Το παιχνίδι με τις πολλές κατοχές μπορεί να μας έβγαλε ασπροπρόσωπους μέχρι τώρα αλλά με πιο σοβαρούς αντιπάλους είσαι σίγουρος πως λειτουργήσει το ίδιο καλά; Όταν δεν μπορούμε να βρούμε το εύκολο καλάθι, η επίθεσή μας είναι κυρίως post ups. Εκτός, όπως είπα αν κρύβει πράγματα ο Κατσικάρης. Δεν μου αρέσει ακόμη ο τρόπος που χρησιμοποιείται ο Γιάννης στην επίθεση, δεν είναι spot up shooter το παιδί. Θα έπρεπε να είχαμε μερικά plays με αυτόν δημιουργό.

Δεν αμφισβητώ, απλώς περιμένω να δω πως θα αντιδράσουμε απέναντι σε έναν αντίπαλο με καλές αμυντικές επιστροφές. Αν βρεις πχ τη Γαλλία ή τη Σερβία στους 16, μην περιμένεις να σε αφήνουν να κάνεις επίθεση 5 δεύτερα μετά την επαναφορά.
Weekendman
Ο άνθρωπος που διακρίθηκε σε κάτι Final Four Ευρωλίγκας και είναι ακόμη αήττητος εκεί, οδήγησε μια αποδεκατισμένη Εθνική σε μετάλλιο το 2009, έκανε εκπληκτικούς ημιτελικούς το 2006 και 2007 απέναντι σε ΗΠΑ και Ισπανία, και πήρε πρωτάθλημα με τα μωρα του Ολυμπιακού είναι φύρα για go to guy ,μάλιστα...
captain charisma
3 νικες ο απολογισμος της εθνικης ως τωρα..ας κραταμε μικρο καλαθι και να μη πανηγυρισουμε απο τωρα..διοτι οι αντιπαλοι που παιξαμε ηταν χαμηλοτερης δυναμικοτητας..στα ματς με κροατια και αργεντινη θα φανουν οι πραγματικες δυνατοτητες και το που μπορει να φτασει αυτη η ομαδα...

επισης παρατηρω καθε χρονο τετοιο καιρο κανουμε υποθεσεις για το ποια θεση πρεπει να παρουμε ετσι ωστε να αποφυγουμε μεγαθηρια και να εχουμε πιο ευκολο αντιπαλο στα νοκαουτ ματς..αυτη η λογικη δεν μου αρεσει καθολου..προτιμω να παιξουμε αυτο που ξερουμε και ας παιξουμε με οποια ομαδα βρεθει στο δρομο μας και οτι βγει...το να διαλεγουμε αντιπαλο ειναι καπως..
priest
QUOTE(GK_23 @ Sep 2 2014, 12:03 ) *
Η εθνική ξεκίνησε και πέρυσι με 3/3 στο Ευρωμπάσκετ.

Στο φετινό Παγκόσμιο, οι ομάδες που παίξαμε μέχρι τώρα ήταν χειρότερες και είχαν σαφώς λιγότερο ταλέντο από εμάς.
Είναι πολύ βιαστικό συμπέρασμα να λέμε πως η ομάδα έχει ρόλους και ισορροπία. Για να δούμε πως θα λειτουργήσει η επίθεσή μας σε κλειστά ματς 60-65 πόντων και μετά κρίνουμε. Το ότι η εθνική αντιμετώπισε όλα τα ματς με σοβαρότητα μέχρι τώρα και δεν έδωσε δικαιώματα είναι πολύ θετικό αλλά εγώ προσωπικά δεν έχω πειστεί ότι η ομάδα έχει δυνατότητες για πέρα από τους 16. Και δεν μου μου αρέσει και ο τρόπος που παίζουμε, ειδικά στην επίθεση. Εκτός και αν ο Κατσικάρης κρύβει πράγματα για τη συνέχεια.

Mακαρι να ηταν στην εθνικη ο Σπανουλης.Ο Ζησης εχει κανει εξαιρετικη δουλεια παιρνοντας πολλα κρισιμα σουτ ,θυμιζοντας Σπανουλη σε πολλες περιπτωσεις αλλα δυστυχως υστερουμε δημιουργικα.Κατα την γνωμη μου ο Σλουκας και ο Ζησης κανουν συνολικα την δουλεια του Σπανουλη και οχι στο μαξιμουμ.Τα ζευγαρια Καλαθη-Ζηση και Καλαθη-Σλουκα ειναι εξαιρετικα και απολυτως λειτουργικα σε αντιθεση με το ζευγαρι Ζηση-Σλουκα που υστερει αμυντικα.Για τον Μαντζαρη ουδεν σχολιο.

Ειναι κριμα να μην εχουμε αλλο αξιοπιστο πενταρι περα απο τον Μπουρουση.Περιμενω περισσοτερα απο τους Καλαθη και Παπανικολαου.
GK_23
QUOTE(priest @ Sep 2 2014, 12:31 ) *
Mακαρι να ηταν στην εθνικη ο Σπανουλης. Ο Ζησης εχει κανει εξαιρετικη δουλεια παιρνοντας πολλα κρισιμα σουτ, θυμιζοντας Σπανουλη σε πολλες περιπτωσεις αλλα δυστυχως υστερουμε δημιουργικα.Κατα την γνωμη μου ο Σλουκας και ο Ζησης κανουν συνολικα την δουλεια του Σπανουλη και οχι στο μαξιμουμ.Τα ζευγαρια Καλαθη-Ζηση και Καλαθη-Σλουκα ειναι εξαιρετικα και απολυτως λειτουργικα σε αντιθεση με το ζευγαρι Ζηση-Σλουκα που υστερει αμυντικα.Για τον Μαντζαρη ουδεν σχολιο.

Βασικά δεν έχει να κάνει με τον Σπανούλη αυτό που έγραψα αλλά αποκλειστικά με το πως παίζει η τωρινή εθνική απέναντι σε οργανωμένες άμυνες. Ο Ζήσης παίζει πάρα πολύ καλά αλλά ένας παίκτης με 28,5% ποσοστό καριέρας στην Ευρωλίγκα δεν θα βάζει κάθε βράδυ 4/5 τρίποντα.

Κυριακή κοντή γιορτή πάντως, το ματς απέναντι στην Κροατία θα μας δώσει καλύτερη εικόνα για τη δυναμική της εθνικής.
kyle_lover
Να καταθέσω κ εγω μια γνώμη στη συζήτηση. Ανεξάρτητα του τι θα κάνει η Εθνική στο τουρνουά, θεωρώ ότι η προσέγγιση είναι πολύ σωστή μέχρι στιγμής και εξηγούμαι. Στα μέσα της προηγούμενης δεκαετίας το ευρωπαικό μπάσκετ στηριζόταν σχεδόν αποκλειστικά στο pick'n'roll. Η Εθνική είχε την ευτυχή συγκυρία να έχει δύο από τους καλύτερους σε αυτό το κομμάτι του παιχνιδιού (Διαμαντίδης, Παπαλουκάς), προσάρμοσε το παιχνίδι της σε αυτό, με σφιχτή άμυνα και σετ επιθέσεις και έφερε τα αποτελέσματα που ξέρουμε.
Πλέον το μπάσκετ έχει αλλάξει, ο Κατσικάρης το ξέρει προφανώς καλύτερα από μας. Πρέπει να βρεις εύκολους πόντους σε ανοιχτό γήπεδο για να χτίσεις αυτοπεποίθηση. Διαθέτουμε αρκετούς παίχτες που μπορούν να το υποστηρίξουν, οι 2 από αυτούς εξαιρετικά (Αντετοκούμπο, Καλάθης). Προφανώς και δεν αρκεί μόνο αυτό για να είναι επιτυχημένη μια ομάδα, αλλά είναι η πρώτη φορά που θυμάμαι που η Εθνική εξυπηρετεί αυτό το παιχνίδι αποτελεσματικά, και έχει στηρίξει πολλά, απόδειξη οτι στα 2 φιλικά που δεν κατάφερε να τρέξει(Λιθουανία, Κροατία) είχε πολλά προβλήματα..
tReason
QUOTE (thalys @ Sep 2 2014, 01:28 ) *
Και πού είδες στο αρχικό μου ποστ να κρίνω συγκεκριμένο παίχτη από το +- του; Σε σύνολο παιχτών αναφέρθηκα, στους αναπληρωματικούς μας. Κι αυτοί έπαιξαν μαζί. Ως σύνολο μπορούν να κριθούν από το +- τους.



Πού έβγαλα γενικό συμπέρασμα; Με quote, μην επαναλάβεις ότι το έκανα, δεν ξέρω τι μου γίνεται και δεν καταλαβαίνω από στατιστική.


''Δεν ηθελα να πω αυτο'' ''ηθελα να πω κατι αλλο'' οι συνηθεις δικαιολογιες ..
Ουτε απο το συνολικο +- των αναπληρωματικων μπορεις να βγαλεις συμπερασμα.γενικα δεν μπορεις να κρινεις μια πενταδα εναν παικτη απο ενα μονο παιχνιδι




QUOTE (sir-elric @ Sep 2 2014, 01:47 ) *
θα υπερθεματισω σε αυτο γιατι οι ανθρωποι δεν παιρνουν τα credits που τους αναλογουν. ειμαστε απο τις ποιο δυνατες ομαδες σε αυτο το αντικειμενο και φαινεται.


Το τεχνικο επιτελειο συμφωνω ειναι απο τα καλυτερα του τουρνουα αλλα οταν αντιμετωπιζεις αυτα της σενεγαλης του πουερτο ρικο αλοιμονο αν δεν ειχαμε καλυτερο προπονητικο επιτελειο.Αυτο δεν σημαινει ομως οτι ο προπονητης δεν κανει λαθη ή δεν πρεπει να κριτικαρεται.και θα ελεγα οι προπονητες διαβασαν καλα τα 2 πρωτα ματς στο ματς με το Π.ρικο εκαναν χειροτερη δουλεια και παιξαμε την χειροτερη μας αμυνα και απο τα 3 παιχνιδια.
colonel gomelsky
QUOTE(Weekendman @ Sep 2 2014, 12:45 ) *
Ο άνθρωπος που διακρίθηκε σε κάτι Final Four Ευρωλίγκας και είναι ακόμη αήττητος εκεί, οδήγησε μια αποδεκατισμένη Εθνική σε μετάλλιο το 2009, έκανε εκπληκτικούς ημιτελικούς το 2006 και 2007 απέναντι σε ΗΠΑ και Ισπανία, και πήρε πρωτάθλημα με τα μωρα του Ολυμπιακού είναι φύρα για go to guy ,μάλιστα...



Ξεχνάς τα 6 (!!!!) λάθη σε μισό λεπτό με την Αργεντινή που μας στέρησαν δικό μας ματς, τις αποκαρδιωτικές εμφανίσεις ως παίκτης του ΟΣΦΠ με ΠΑΟ που χαντάκωσαν την ομάδα του και πολλά άλλα. Αν ξαναδιαβάσεις καλοπροαίρετα το ποστ μου θα καταλάβεις μια χαρά τι θέλω να πω. Βασικά το περιλαμβάνεις στην απάντηση σου αναφερόμενος στους εκπληκτικούς ημιτελικούς του 2006 και του 2007. Ο Σπανούλης είναι μεταξύ των μεγάλων παικτών αυτός με το χειρότερο mentality. Αν καταφέρεις και του δώσεις το ρόλο που του αναλογεί, είναι πυρηνικό όπλο. Αν τον αφήσεις ελεύθερο (όπως έχει αποδείξει ότι θέλει) ζεις και πεθαίνεις μαζί του. Πιο συχνά πεθαίνεις βέβαια, αλλά τι να κάνουμε, κανείς δεν είναι τέλειος.
Weekendman
QUOTE(tReason @ Sep 2 2014, 13:54 ) *
Το τεχνικο επιτελειο συμφωνω ειναι απο τα καλυτερα του τουρνουα αλλα οταν αντιμετωπιζεις αυτα της σενεγαλης του πουερτο ρικο αλοιμονο αν δεν ειχαμε καλυτερο προπονητικο επιτελειο.Αυτο δεν σημαινει ομως οτι ο προπονητης δεν κανει λαθη ή δεν πρεπει να κριτικαρεται.και θα ελεγα οι προπονητες διαβασαν καλα τα 2 πρωτα ματς στο ματς με το Π.ρικο εκαναν χειροτερη δουλεια και παιξαμε την χειροτερη μας αμυνα και απο τα 3 παιχνιδια.


Με τους μαθητευόμενους μάγους που έβαλαν δίπλα στον Τρινκιέρι, και να μην ήταν, θα μας φαινόταν απο τα καλύτερα το φετινό τεχνικό επιτελείο...

roko
Ποσο πολυ ειμαστε της υπερβολης παντως ειναι τρομερο..

Καναμε 3 νικες και οι πιο πολλοι αρχισαν να λενε και να γραφουν για οκταδες και τετραδες και διασταυρωμα με την Ισπανια στον ημιτελικο smiley.gif Ρε παιδια,σε φαση ομιλων ειμαστε ακομη.Περιμεντε λιγο..Λες και τα παντα σε αυτο το συμπαν εξαρτωνται απο το που πως και ποτε θα βρουμε την Ισπανια..Δηλαδη η Ισπανια ειναι σιγουρο οτι θα μας κερδισει,και εμεις πλην της Ισπανιας τους εχουμε ολους στο τσεπακι επισης σιγουρα...

Το αλλο τωρα για τον Κατσικαρη.Εκανα πχ ενα σχολιο οτι ειναι πολυ αγαπητος στους παικτες και οτι ισως για αυτο να ειναι τοσο δημοφιλης αν και δεν εχει παρει τιποτα σοβαρες κουπες.Και αρχισαν μερικοι να προσπαθουν να πεισουν οτι ντε και καλα ειναι απο τους κορυφαιους στην Ευρωπη επειδη εκανε μια καλη πορεια στην ACB με την Μπιλμπαο...Δηλαδη με μια επιτυχια τον βαφτιζουμε κορυφαιο.Να μην ειναι πχ ουτε κορυφαιος ουτε μυρωδιας αλλα καπου στην μεση το αποκλειουμε απο την συζητηση.. blink.gif

Αλλο παραδειγμα η ομαδα των Φιλιππινων.Να τους σταυρωσουμε επειδη ειναι πιο κοντη ομαδα και επειδη παιζει με εναν διαφορετικο τροπο..Μα αν ηταν τοσο κακη ομαδα θα εχανε με ανω των 30 σε καθε αγωνα στο χαλαρο,δεν θα εχανε ετσι δυσκολα και με αιμα (χθες εβαλαν και οι γκρι το χερακι τους..) απο ομαδες οπως η Ελλαδα και η Αργεντινη και η Κροατια..

Το ιδιο και με παικτες που τους βαφτιζετε πολλοι ασχετους εν μια νυκτι.Ενταξει στο χαλαρο και στην πλακα ολα λεγονται αλλα σε μια σοβαρη συζητηση να λεμε ασχετους τους παντες,μου θυμιζει λιγο Αλεφαντο και Γεωργιου η φαση...Το ιδιο εχω κανει και εγω με τον Μπαρτζωκα και ενδεχομενως και με αλλους αλλα ειναι λαθος.

Εγω λεω να σχολιαζουμε αγωνιστικα και τεχνικα οσο μπορουμε τις αδυναμιες και τις δυναμεις μας,και να αφησουμε τα σεναρια επιστημονικης φαντασιας και τους αφορισμους παικτων - προπονητων - ομαδων κλπ.

Χθες πχ ειπε κατι ο Κατσικαρης που για αλλη μια φορα εδειξε οτι ειναι πολυ καλος χαρακτηρας.Ειπε μονος του σε ερωτηση του δημοσιογραφου για το τι ετρεξε και στο τελος μειωσε καπως το Πουερτο Ρικο,οτι η διαφορα μειωθηκε εξαιτιας του,με λαθος εκτιμηση που εκανε στο διαβασμα του παιχνιδιου στο τελος.Ας αναλυσουμε αυτη η δηλωση του τι μπορει να σημαινει,τι εκανε λαθος,ας επαινεσουμε οτι βγηκε αντρικεια και ειπε το παιρνω πανω μου εγω φταιω,και ας μεινουμε εκει χωρις αφορισμους αλλα και χωρις τυμπανοκρουσιες.
Weekendman
QUOTE(colonel gomelsky @ Sep 2 2014, 13:59 ) *
Ξεχνάς τα 6 (!!!!) λάθη σε μισό λεπτό με την Αργεντινή που μας στέρησαν δικό μας ματς, τις αποκαρδιωτικές εμφανίσεις ως παίκτης του ΟΣΦΠ με ΠΑΟ που χαντάκωσαν την ομάδα του και πολλά άλλα. Αν ξαναδιαβάσεις καλοπροαίρετα το ποστ μου θα καταλάβεις μια χαρά τι θέλω να πω. Βασικά το περιλαμβάνεις στην απάντηση σου αναφερόμενος στους εκπληκτικούς ημιτελικούς του 2006 και του 2007. Ο Σπανούλης είναι μεταξύ των μεγάλων παικτών αυτός με το χειρότερο mentality. Αν καταφέρεις και του δώσεις το ρόλο που του αναλογεί, είναι πυρηνικό όπλο. Αν τον αφήσεις ελεύθερο (όπως έχει αποδείξει ότι θέλει) ζεις και πεθαίνεις μαζί του. Πιο συχνά πεθαίνεις βέβαια, αλλά τι να κάνουμε, κανείς δεν είναι τέλειος.


Μην υπερμεγεθύνουμε ότι θέλουμε κανένας από τους τρεις μεγάλους γκαρντ δεν έκανε καλό παιχνίδι απέναντι στην Αργεντινή τότε. Τα επιτεύγματα του Σπανούλη πάντως είναι συγκεκριμένα σε Παναθηναϊκό Ολυμπιακό και Εθνική ,και με αρκετά χρόνια καριέρας , τώρα αν θέλει κανείς να πάρει επιλεκτικά ,μπορώ και εγώ να μειώσω τον Διαμαντίδη

που πχ είχε το 2013-2014 με ΤΣΣΚΑ μέσο όρο 5,2 πόντους 4,8 ασσίστ 2,6 λάθη με ποσοστά ευστοχίας 14,3% στα δίποντα και 17,3% στα τρίποντα, μέτριους προημιτελικούς με Μπαρτσελόνα το 2013, και στον ημιτελικό της Ευρωλίγκας του 2012 ήταν εξαφανισμένος, αλλά παρόλα αυτά δεν θεωρώ ότι τα παραπάνω αμαυρώνουν το σύνολο της καριέρας του, ούτε είναι αφορμή για υποκειμενικές οπαδικές μειώσεις…

colonel gomelsky
QUOTE(Weekendman @ Sep 2 2014, 14:21 ) *
ούτε είναι αφορμή για υποκειμενικές οπαδικές μειώσεις…


Αυτό ακριβώς κάνεις και το έχασες το τραίνο, τεσπα δεν θα επιμείνω αν και νομίζω ήμουν σαφής με τα italics. Περιοδολόγησες και όταν έλαβες αντίστοιχη απάντηση δεν σου άρεσε η περιοδολόγηση. Επίσης αυθαίρετες γενικεύσεις (και τα τρια γκαρντ ήταν χάλια -ναι αλλά δεν μας χαντάκωσαν) και άλλα. Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε. Λάθος δικό μου που το ξεκίνησα βασικά, αν και θυμόμουν άλλο ύφος και κυρίως αντίληψη από μέρους σου. Αλλάξατε αρκετά μερικοί στα χρόνια που λείπω. Να είναι τα ευρωπαϊκά ίσως; Who knows....
roko
http://www.sport-fm.gr/article/i-suggnwmi-...pourousi/784527

Ο Μπουρουσης λεει οτι ο Κατσικαρης πρεπει να μεινει πολλα χρονια στην ομαδα.Μα ποσο αγαπητος πια αυτος ο ανθρωπος εχω αρχισει και ανησυχω.. smiley.gif
Kostas LDN
Ισως off-topic αλλα...

Ο Καζλαουσκας αναφερεται στο 2010 ως αναλογη περισταση με τον τραυματισμο του Καλνιετις (καθως αλλαξαν τα πλανα του) και χαρακτηριζει τη στιγμη που χαλασαν τα πραγματα υποτιθεμενο τραυματισμο που προφασιστικε ο Σοφο που χαλασε τα αποδυτηρια και τις σχεσεις των παικτων μαζι του, χαρακτηριζοντας το περιστατικο το κυριο πληγμα στην πορεια της ομαδας

http://www.delfi.lt/sportas/pasaulio-kreps...s.d?id=65718828
KingCrimson
QUOTE(Kostas LDN @ Sep 2 2014, 15:31 ) *
Ισως off-topic αλλα...

Ο Καζλαουσκας αναφερεται στο 2010 ως αναλογη περισταση με τον τραυματισμο του Καλνιετις (καθως αλλαξαν τα πλανα του) και χαρακτηριζει τη στιγμη που χαλασαν τα πραγματα υποτιθεμενο τραυματισμο που προφασιστικε ο Σοφο που χαλασε τα αποδυτηρια και τις σχεσεις των παικτων μαζι του, χαρακτηριζοντας το περιστατικο το κυριο πληγμα στην πορεια της ομαδας

http://www.delfi.lt/sportas/pasaulio-kreps...s.d?id=65718828


H oμαδα του 2010 ηταν απο τις χειροτερες και αν θυμαμαι καλα ειχε βγει ο Καζλαουσκας και ειχε κανει και δηλωσεις κατα των παικτων, οτι το ταβανι τους ηταν η δεκαεξαδα κλπ
ssoulliss
QUOTE (Kostas LDN @ Sep 2 2014, 15:31 ) *
Ισως off-topic αλλα...

Ο Καζλαουσκας αναφερεται στο 2010 ως αναλογη περισταση με τον τραυματισμο του Καλνιετις (καθως αλλαξαν τα πλανα του) και χαρακτηριζει τη στιγμη που χαλασαν τα πραγματα υποτιθεμενο τραυματισμο που προφασιστικε ο Σοφο που χαλασε τα αποδυτηρια και τις σχεσεις των παικτων μαζι του, χαρακτηριζοντας το περιστατικο το κυριο πληγμα στην πορεια της ομαδας

http://www.delfi.lt/sportas/pasaulio-kreps...s.d?id=65718828


Αν έγιναν όλα αυτά που λέει ο Καζλάουσκας, που προσωπικά δεν έχω λόγο να τον αμφισβητήσω, ο Σόφο παραμένει ακόμη και σήμερα αγαπημένο παιδί της ομοσπονδίας και του προέδρου.

Κοίταζα τα σενάρια του ομίλου μας...Οι τέσσερις πρώτες ομάδες παίζουν για όλες τις θέσεις με εμάς να έχουμε ένα αβαντάζ λόγω της μεγάλης νίκης επί της Σενεγάλης.

Το Πουέρτο Ρίκο κυνηγά ουσιαστικά την Κροατία. Θέλει να την κερδίσουμε.

Οι Φιλιππίνες κυνηγούν την Σενεγάλη, θέλουν νίκη με τους Αργεντίνους.

Ουσιαστικά το ματς που θα κρίνει την κατά πολύ την κατάταξη είναι το Σενεγάλη-Αργεντινή. Οι γκαούτσος δεν μένουν έξω ακόμη και αν κάνουν 2 ήττες. Στη χειρότερη θα έχουν τριπλή ισοβαθμία με Κροατία και μια εκ των Φιλιππίνων/Πουέρτο Ρίκο που τους δίνει πρόκριση. Έστω και σαν τέταρτοι.

Οι Κροάτες με δύο ήττες προκρίνονται μόνο αν οι Φιλιππίνες και το Πουέρτο Ρίκο κάνουν από μία νίκη.

T.W.Is.M.
QUOTE(KingCrimson @ Sep 2 2014, 16:22 ) *
H oμαδα του 2010 ηταν απο τις χειροτερες και αν θυμαμαι καλα ειχε βγει ο Καζλαουσκας και ειχε κανει και δηλωσεις κατα των παικτων, οτι το ταβανι τους ηταν η δεκαεξαδα κλπ


Η ομαδα του 2010 ηταν τοσο τρενο στα φιλικα που περιμεναμε το τελευταιο φιλικο με τις ΗΠΑ στο ΟΑΚΑ για να δουμε αν μπορουμε να τους κοντραρουμε! Μεχρι εκεινο το ματς με τη Σερβια που επεσε το ξυλο. Απο εκει ξεκινησε να στραβωνει το πραγμα, χρονικα τουλαχιστον.
Ημουν μεσα και στα 3 ματς του Ακροπολις και θυμαμαι οτι παιζαμε με τη Σλοβενια και γελουσαμε στην εξεδρα με την εξελιξη του αγωνα. Γελιο του στυλ "φερτε μας κανεναν αντιπαλο στα μετρα μας, τι να τους κανουμε αυτους"...

QUOTE(colonel gomelsky @ Sep 2 2014, 15:24 ) *
Αυτό ακριβώς κάνεις και το έχασες το τραίνο, τεσπα δεν θα επιμείνω αν και νομίζω ήμουν σαφής με τα italics. Περιοδολόγησες και όταν έλαβες αντίστοιχη απάντηση δεν σου άρεσε η περιοδολόγηση. Επίσης αυθαίρετες γενικεύσεις (και τα τρια γκαρντ ήταν χάλια -ναι αλλά δεν μας χαντάκωσαν) και άλλα. Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε. Λάθος δικό μου που το ξεκίνησα βασικά, αν και θυμόμουν άλλο ύφος και κυρίως αντίληψη από μέρους σου. Αλλάξατε αρκετά μερικοί στα χρόνια που λείπω. Να είναι τα ευρωπαϊκά ίσως; Who knows....


Δεν ειναι τα ευρωπαικα, ειναι η αντιδραση στην αλλαγη αντιμετωπισης απεναντι σε συγκεκριμενα προσωπα με πρωτο πρωτο το Σπανουλη. Δεν εννοω εσενα προσωπικα.
Ο Σπανουλης ομως δεν ειναι παρων στο Παγκοσμιο, εδω μιλαμε για το 2ο ομιλο, οποτε καλο θα ηταν να μεινει η κουβεντα στο θεμα του ομιλου, της εθνικης και της πορειας της και της εικονας των αλλων ομαδων που αντιμετωπιζουμε.
katharop
πάντως αν είδατε τις δηλώσεις του μπουρούση.....Ερωτηθείς αν τον ανησυχεί κάτι, απάντησε: «Να μην πέσουμε στο πρώτο χιαστί με την Ισπανία. Από εκεί και πέρα δεν έχουμε κάτι να φοβηθούμε.,,,,,,,και το είπε δημόσια κάτι που σημαίνει πως απο πίσω έχουν βγει τα κομπιουτεράκια για το πως θα τους πετύχουμε μόνο στους 4,και δεν είναι μόνο κάτι που λέμε εδω μεσα.ολοι το έχουν στο μυαλό τους.
roko
QUOTE (katharop @ Sep 2 2014, 17:14 ) *
πάντως αν είδατε τις δηλώσεις του μπουρούση.....Ερωτηθείς αν τον ανησυχεί κάτι, απάντησε: «Να μην πέσουμε στο πρώτο χιαστί με την Ισπανία. Από εκεί και πέρα δεν έχουμε κάτι να φοβηθούμε.,,,,,,,και το είπε δημόσια κάτι που σημαίνει πως απο πίσω έχουν βγει τα κομπιουτεράκια για το πως θα τους πετύχουμε μόνο στους 4,και δεν είναι μόνο κάτι που λέμε εδω μεσα.ολοι το έχουν στο μυαλό τους.


Ας κοιταξει ο Μπουρουσης μην απο τους πολλους υπολογισμους,ψαχνει αυριο να βρει τροπο να βγει τριτοτεταρτος...Πραγματικα χαζο αυτο που ειπε.Οταν το λεει ενας αθλητης κιολας ειναι ακομη χειροτερο.Αυτο το χουι δεν μπορεσε ποτε του να το αποβαλει.Να μην ειναι επαγγελματιας και να σκεφτεται και να συμπεριφερεται σαν οπαδος οπου παιζει..
captain charisma
αν ειπε τετοιο πραγμα ο μπουρουσης ειναι εντελως τραγικο..δλδ εχουν στο μυαλο τους ποιον θα αντιμετωπισουν στη 4αδα?τοσο σιγουρο το εχουν οτι θα περασουν τους 16 και τους 8??
Giannis83
Θεωρώ πως όλοι εδώ μέσα είμαστε άνθρωποι που μπορούμε να διαβάζουμε και να κατανοούμε μια απλή πρόταση. Αντιγράφω την φράση του Μπουρούση:
QUOTE
«Να μην πέσουμε στο πρώτο χιαστί με την Ισπανία. Από εκεί και πέρα δεν έχουμε κάτι να φοβηθούμε. Από εκεί και πέρα, υγεία να έχουμε και όλα τα άλλα είναι στο χέρι μας»


Μιλάει ξεκάθαρα για το πρώτο χιαστί. Ούτε για τους"8", ούτε για τους "4".
Timemaster
Από ότι κατάλαβα ο Μπουρούσης δεν είπε να βγούμε τρίτοι ώστε να μη παίξουμε στην τετράδα με τους Ισπανούς αλλά από τις ομάδες του άλλου ομίλου αυτή που φοβάται στις διασταύρωση στη φάση των 16 είναι η Ισπανία.

Όπως και όλοι εμείς που γράφουμε εδώ και καιρό που λέμε ότι δε πρέπει να βγούμε τέταρτοι στον όμιλο μας για να μη παίξουμε με το φαβορί της διοργάνωσης (ένα από τα δύο). Από εκεί και πέρα ούτε είπε πως θα κάτσουμε να χάσουμε για να βγούμε τρίτοι ώστε να τους αποφύγουμε στην φάση των 8 ούτε τίποτα.
Εκτός και αν δεν άκουσα όλη την συνέντευξη που έκανε.

rolleyes.gif
katharop
ε ναι προφανώς ειπε για το πρώτο χιαστί το έκανα και κοπυ παστε....αλλά για να δηλώνει δημόσια για το πρώτο χιαστί ποιος μου λέει οτι εσωτερικά δεν υπάρχει συνενόηση για τα χιαστι εως τους 4???
Timemaster
από εκεί και πέρα μετά από αρκετό καιρό μου αρέσει η εθνική Ελλάδος.
Για να πω το κρίμα μου την ευχαριστιέμαι περισσότερο και από την εποχή κόουτς Γιαννάκη όπου για 30 λεπτά παίζαμε τσίκι τσίκι και μετά έπαιρναν πρωτοβουλίες οι σουπερ σταρ παίχτες που είχαμε για να κάνουμε τις απίστευτες ανατροπές.

Τώρα χωρίς να έχουμε παίχτες Α-ΚΛΑΣ παίζουμε ωραίο στρωτό μπάσκετ από την αρχή εως το τέλος άλλος φορές μας βγαίνει και άλλες όχι.

Όσο αναφορά τους παίχτες μπορεί ο Γιάννης να είναι τρομερό ταλέντο και φαίνεται να προσπαθεί πολύ όμως είναι ο παίχτης που κάνει και την μεγαλύτερη κατάχρηση της μπάλας. Όπως το βλέπω εγώ είναι προτιμότερο να δώσει την μπάλα σε κάποιον γκαρντ και να τρέξει στο αντίπαλο καλάθι για να πάρει την μπάλα παρά να διασχίσει όλη την απόσταση τριπλάροντας ανάμεσα σε αντιπάλους.

Από εκεί και πέρα ανάλογα τον αντίπαλο και την βραδιά θα έχουμε και τους ανάλογους παίχτες που θα παίρνουν προσπάθειες.
Τη μία ο Καιμακόγλου , την άλλη ο Ζήσης οπότε σε κάποιο παιχνίδι μπορεί να δούμε ακόμα και τον Σλούκα ή τον Μάτζαρη να ξεπετάγεται.

Πάντως για εμένα η ομάδα έκανε το μίνιμουμ χρέος της βάση ρόστερ και τώρα θα πρέπει να κάνει την πρώτη μικρή υπέρβαση νικόντας την Κροατία για την πρωτιά στον όμιλο.

Στη φάση των 16 πιστεύω πως θα αποκλειστούμε με όποιον και να παίξουμε αλλά με νομίζω πως με την Γαλλία έχουμε περισσότερες πιθανότητες ή με την Σερβία. Ισπανία και Βραζιλία δυστυχώς είναι σε άλλο επίπεδο για εμάς και θα ήταν πιο μεγάλο θαύμα από αυτό της Ιαπωνίας αν τους περνούσαμε.

QUOTE(katharop @ Sep 2 2014, 20:44 ) *
ε ναι προφανώς ειπε για το πρώτο χιαστί το έκανα και κοπυ παστε....αλλά για να δηλώνει δημόσια για το πρώτο χιαστί ποιος μου λέει οτι εσωτερικά δεν υπάρχει συνενόηση για τα χιαστι εως τους 4???



α. Ο Μπουρούσης ποτέ δε σκέφτεται και πάντα μα πάντα πετάει ότι του έρθει στο κεφάλι.
β. Εμένα αλλά και τον οποιοδήποτε αν ρωτούσε ένας δημοσιογράφος ποιον αντίπαλο φοβάμαι στα χιαστί την Ισπανία θα έλεγα αυτό δε σημαίνει ότι θα μπω στο τριπάκι να σκεφτώ να βγω τρίτος ώστε να μη παίξω μαζί της μετά από δύο νοκ άουτ. Αλλά θα σκεφτόμουν να μη βγω τέταρτος ώστε να την αποφύγω στο πρώτο νοκ άουτ και μετά βλέπουμε.
Zephyr
QUOTE(Timemaster @ Sep 2 2014, 20:54 ) *
Πάντως για εμένα η ομάδα έκανε το μίνιμουμ χρέος της βάση ρόστερ και τώρα θα πρέπει να κάνει την πρώτη μικρή υπέρβαση νικόντας την Κροατία για την πρωτιά στον όμιλο.

Στη φάση των 16 πιστεύω πως θα αποκλειστούμε με όποιον και να παίξουμε αλλά με νομίζω πως με την Γαλλία έχουμε περισσότερες πιθανότητες ή με την Σερβία. Ισπανία και Βραζιλία δυστυχώς είναι σε άλλο επίπεδο για εμάς και θα ήταν πιο μεγάλο θαύμα από αυτό της Ιαπωνίας αν τους περνούσαμε.


Για μένα πέρα από ΗΠΑ και Ισπανία, όλοι οι άλλοι στο ίδιο καζάνι βράζουν.
Όλες οι ομάδες είναι χτυπημένες από σοβαρές ελλείψεις και όσες δεν έχουν ιδιαίτερες ελλείψεις (βλ.Βραζιλία, Κροατία) δεν έχουν mentality νικητή. Δεν λέω ότι θα τους περάσουμε όλους τρένο και θα πάμε 4αδα κατευθείας, προς Θεού, με τους Κροάτες θα δώσουμε ουσιαστικά το πρώτο δυνατό ματς, όμως μετά την προσθήκη του Καλάθη και του Πρίντεζη η ομάδα έχει αλλάξει προς το καλύτερο. Έχει άλλη σιγουριά στο παρκέ και έτσι απελευθερώνονται ψυχολογικά και οι αναπληρωματικοί (ειδικά οι Καιμακ, Κούμπο και Σλούκας πατάνε καλύτερα απ' οτι στα φιλικά).
katharop
QUOTE (Timemaster @ Sep 2 2014, 20:54 ) *
από εκεί και πέρα μετά από αρκετό καιρό μου αρέσει η εθνική Ελλάδος.
Για να πω το κρίμα μου την ευχαριστιέμαι περισσότερο και από την εποχή κόουτς Γιαννάκη όπου για 30 λεπτά παίζαμε τσίκι τσίκι και μετά έπαιρναν πρωτοβουλίες οι σουπερ σταρ παίχτες που είχαμε για να κάνουμε τις απίστευτες ανατροπές.

Τώρα χωρίς να έχουμε παίχτες Α-ΚΛΑΣ παίζουμε ωραίο στρωτό μπάσκετ από την αρχή εως το τέλος άλλος φορές μας βγαίνει και άλλες όχι.

Όσο αναφορά τους παίχτες μπορεί ο Γιάννης να είναι τρομερό ταλέντο και φαίνεται να προσπαθεί πολύ όμως είναι ο παίχτης που κάνει και την μεγαλύτερη κατάχρηση της μπάλας. Όπως το βλέπω εγώ είναι προτιμότερο να δώσει την μπάλα σε κάποιον γκαρντ και να τρέξει στο αντίπαλο καλάθι για να πάρει την μπάλα παρά να διασχίσει όλη την απόσταση τριπλάροντας ανάμεσα σε αντιπάλους.

Από εκεί και πέρα ανάλογα τον αντίπαλο και την βραδιά θα έχουμε και τους ανάλογους παίχτες που θα παίρνουν προσπάθειες.
Τη μία ο Καιμακόγλου , την άλλη ο Ζήσης οπότε σε κάποιο παιχνίδι μπορεί να δούμε ακόμα και τον Σλούκα ή τον Μάτζαρη να ξεπετάγεται.

Πάντως για εμένα η ομάδα έκανε το μίνιμουμ χρέος της βάση ρόστερ και τώρα θα πρέπει να κάνει την πρώτη μικρή υπέρβαση νικόντας την Κροατία για την πρωτιά στον όμιλο.

Στη φάση των 16 πιστεύω πως θα αποκλειστούμε με όποιον και να παίξουμε αλλά με νομίζω πως με την Γαλλία έχουμε περισσότερες πιθανότητες ή με την Σερβία. Ισπανία και Βραζιλία δυστυχώς είναι σε άλλο επίπεδο για εμάς και θα ήταν πιο μεγάλο θαύμα από αυτό της Ιαπωνίας αν τους περνούσαμε.




α. Ο Μπουρούσης ποτέ δε σκέφτεται και πάντα μα πάντα πετάει ότι του έρθει στο κεφάλι.
β. Εμένα αλλά και τον οποιοδήποτε αν ρωτούσε ένας δημοσιογράφος ποιον αντίπαλο φοβάμαι στα χιαστί την Ισπανία θα έλεγα αυτό δε σημαίνει ότι θα μπω στο τριπάκι να σκεφτώ να βγω τρίτος ώστε να μη παίξω μαζί της μετά από δύο νοκ άουτ. Αλλά θα σκεφτόμουν να μη βγω τέταρτος ώστε να την αποφύγω στο πρώτο νοκ άουτ και μετά βλέπουμε.

εχθές 20 πόντους στο ρελαντί οι ισπανοι την βραζιλία....Να καταλάβω το οτι η ισπανία δεν παίζετε...έχω δει τα ματς της βραζιλίας..τους κατατάσω στο ίδιο επίπεδο πάνω κάτω με τους σέρβους και τους γάλλους,6 απο τους 12 παίχτες τους παίζουν στην λατινική αμερική....4 πολύ καλούς παίχτες έχουν και μετά ποιον τον χούερτας?και μέσο όρο ηλικίας 32-33 ετών.εγώ ποντάρω πως δεν μπορούν να μας αντιμετωπίσουν δεν έχουν δα τα φοβερά pg που μπορούν να πάνε το παιχνίδι σε αργό ρυθμό,να επιβληθούν δηλαδή στους δικούς μας....3 απο τους παίχτες που έχουν στο ροτατιον δεν θα έπαιζαν ουτε στην Α1...
Giannis83
Το να κερίσουμε τη Βραζιλία, που ήρθε κι αυτή με wild card καθώς αποκλείστηκε στο παναμερικανικό, θα είναι έκπληξη ίσου μεγέθους με τη νίκη μας επί των ΗΠΑ?!? Συγνώμη αλλά νομίζω ότι υπερβάλουμε πάρα πολύ και υποτιμάμε πολύ άδικα την ομάδα και τους παίχτες που έχουμε.
Θα επαναλάβω κάτι που έχω πει μερικές μέρες πριν: Πλην Ισπανίας και Αμερικής, δεν υπάρχει αντίπαλος σε αυτό το τουρνουά με τον οποίο να ξεκινάμε με πιθανότητες νίκης κάτω του 40%.
sarounas
αντιθέτως εμένα δεν μου αρέσει ιδιαίτερα η ομάδα, νομίζω ότι είναι υπερβολικά σοφτ και καθόλου αθλητική με εξαίρεση Καλάθη, Παπ και Αντεντοκούμπο

δηλαδή σε παιχνίδια με δυνατούς αντιπάλους δεν νομίζω ότι θα μπορέσουμε να ανταπεξέλθουμε.. ελπίζω να έχει κρυμμένο άσσο στο μανίκι ο κόουτς και με διαψεύσει wink.gif

βέβαια μέχρι τώρα οι αντίπαλοί μας ήταν μετριότατοι και δεν μπορούν να βγουν ασφαλή συμπεράσματα μιας και δεν τους υποτιμήσαμε ή μπερδευτήκαμε (όπως πχ οι Αργεντίνοι χθες που έριξαν 40τρίποντα με τις Φιλιππίνες) και δεν χρειάστηκε να φορτσάρουμε καθόλου. Πολλά θα φανούν για το τί ψάρια μπορουμε να πιάσουμε αύριο με τους Κροάτες. Το θέμα είναι να αποφύγουμε την τρίτη θέση που λογικά θα μας ρίξει στην Βραζιλία. Σερβία και Γαλλία από ότι έχω δει μπορεί και να έχουμε κάποιες ελπίδες αλλά και μ αυτούς θα πρέπει να ανταπεξέλθουμε στο πολύ δυναμικό παιχνίδι sad.gif
Timemaster
QUOTE(katharop @ Sep 2 2014, 21:14 ) *
εχθές 20 πόντους στο ρελαντί οι ισπανοι την βραζιλία....Να καταλάβω το οτι η ισπανία δεν παίζετε...έχω δει τα ματς της βραζιλίας..τους κατατάσω στο ίδιο επίπεδο πάνω κάτω με τους σέρβους και τους γάλλους,6 απο τους 12 παίχτες τους παίζουν στην λατινική αμερική....4 πολύ καλούς παίχτες έχουν και μετά ποιον τον χούερτας?και μέσο όρο ηλικίας 32-33 ετών.εγώ ποντάρω πως δεν μπορούν να μας αντιμετωπίσουν δεν έχουν δα τα φοβερά pg που μπορούν να πάνε το παιχνίδι σε αργό ρυθμό,να επιβληθούν δηλαδή στους δικούς μας....3 απο τους παίχτες που έχουν στο ροτατιον δεν θα έπαιζαν ουτε στην Α1...



Δεν νομίζω πως κέρδισαν στο ρελαντί οι Ισπανοί χτες. Για να γίνει η διαφορά ασφαλείας έπρεπε ο Γκασόλ να βάλει τρία τρίποντα.
Πάντως δεν εννοώ πως έχουνε σουπερ ομάδα όπως έχουν οι Αμερικάνοι ή οι Ισπανοί αλλά τους θεωρώ βάση παιχνιδιών που έκαναν καλύτερους από Γάλλους-Σέρβους ενώ έχουν πολύ δυνατά κορμιά όπου θα μας βάλουν (με μπόλικο ξύλο πιθανών) μέσα στα καλάθια.
Δυστυχώς στη δύναμη που υστερούμε εμείς αυτοί κυριαρχούν.
Όσο για το τέμπο αν δε πάρουμε τα ριμπάουντ γρήγορο τέμπο δε θα μπορέσουμε να έχουμε.
Zoys
Μπορεί η Βραζιλία αυτή τη στιγμή να έχει καλές πιθανότητες να είναι δεύτερη στον Α' Όμιλο μετά την Ισπανία, αλλά δεν βλέπω καμιά διαφορά δυναμικότητας με Γαλλία και Σερβία ενώ παρά την χαοτική μας διαφορά στη θέση 5 εξακολουθώ να μην βλέπω λόγο να θέλει κανείς να τους αποφύγουμε στο νοκ-άουτ.
KingCrimson
QUOTE(roko @ Sep 2 2014, 18:33 ) *
Ας κοιταξει ο Μπουρουσης μην απο τους πολλους υπολογισμους,ψαχνει αυριο να βρει τροπο να βγει τριτοτεταρτος...Πραγματικα χαζο αυτο που ειπε.Οταν το λεει ενας αθλητης κιολας ειναι ακομη χειροτερο.Αυτο το χουι δεν μπορεσε ποτε του να το αποβαλει.Να μην ειναι επαγγελματιας και να σκεφτεται και να συμπεριφερεται σαν οπαδος οπου παιζει..

μια χαρα τα λεει ο Μπουρουσης, το παιδι εχει παιξει και Ισπανια,Ιταλια και προφανως θα χει δει οτι οι παικτες εκει ειναι πιο ανετοι και δε χρειαζεται να ναι συνεχως δηθεν ..οπως εδω!

Για τους 8, εχω αρχισει ηδη να ψηνομαι περισσοτερο λογω Κατσικαρη....η Ισπανια δυσκολο να μας κατσει ...οποτε με οποιονδηποτε αλλο το παλευουμε (σιγουρα κατι θα σκεφτει το προπονητικο επιτελειο), με Ζουρο ή Καζλαουσκας θα το θεωρουσα χαμενη υποθεση απο τωρα.......
Αν περασουμε 8αδα, νομιζω οτι θα ναι μια χαρα για αυτη την ομαδα
Το σκληρο παιχνιδι που μπορει να αντιπαραταξει πχ η Βραζιλια..εχει αντιστοιχα και πολλα φαουλ
thalys
Το πρόβλημα είναι ότι η Βραζιλία έχει το βάθος να αντέξει τα πολλά φάουλ. Εμείς όχι και τόσο. Άσε που αν βάλουμε Γλυνιαδάκη-Βουγιούκα απέναντι σε Νένε-Σπλίτερ-Βαρεζάο η λογική λέει ότι θα φάμε πολλά και είναι ζήτημα αν θα βάλουμε καλάθι.
T.W.Is.M.
QUOTE(Timemaster @ Sep 2 2014, 21:19 ) *
Δεν νομίζω πως κέρδισαν στο ρελαντί οι Ισπανοί χτες. Για να γίνει η διαφορά ασφαλείας έπρεπε ο Γκασόλ να βάλει τρία τρίποντα.
Πάντως δεν εννοώ πως έχουνε σουπερ ομάδα όπως έχουν οι Αμερικάνοι ή οι Ισπανοί αλλά τους θεωρώ βάση παιχνιδιών που έκαναν καλύτερους από Γάλλους-Σέρβους ενώ έχουν πολύ δυνατά κορμιά όπου θα μας βάλουν (με μπόλικο ξύλο πιθανών) μέσα στα καλάθια.
Δυστυχώς στη δύναμη που υστερούμε εμείς αυτοί κυριαρχούν.
Όσο για το τέμπο αν δε πάρουμε τα ριμπάουντ γρήγορο τέμπο δε θα μπορέσουμε να έχουμε.


Και πριν τα 3 τριποντα του Παου(του αδερφου του Γκασολ ντε) η διαφορα ηταν στο διψηφιο για τους Ισπανους. Η Βραζιλια ειχε κανει come back για να μειωσει στο μονοψηφιο και η διαφορα ανεβηκε ξανα μετα. Απο το πρωτο δεκαλεπτο ηταν στους 16.
Εννοειται οτι η διαφορα ειναι μεγαλη στη θεση 5. Πιστευεις ομως οτι οποιος παιξει στο 4 για τη Βραζιλια θα μπορει να προλαβαινει τα δικα μας 4αρια?
Anaz
QUOTE
Για μένα πέρα από ΗΠΑ και Ισπανία, όλοι οι άλλοι στο ίδιο καζάνι βράζουν.
Συμφωνω. ιδια αποψη ειχα πριν ξεκινησει το Μουντο, και μετα απο 3 μερες ακομα δεν βλεπω καποια να ξεχωριζει ωστε να την καταταξω (αντικειμενικα) τριτη.. Ειναι καμμια 8αρα ομαδες που λιγο-πολυ ειναι στο ιδιο επιπεδο. Το ποια θα μπει σφηνα στα μεταλια ειναι θεμα μερας, σταυρωματος, προετοιμασιας, φορμαρισματος, τυχης..
ssoulliss
QUOTE (sarounas @ Sep 2 2014, 21:16 ) *
αντιθέτως εμένα δεν μου αρέσει ιδιαίτερα η ομάδα, νομίζω ότι είναι υπερβολικά σοφτ και καθόλου αθλητική με εξαίρεση Καλάθη, Παπ και Αντεντοκούμπο

δηλαδή σε παιχνίδια με δυνατούς αντιπάλους δεν νομίζω ότι θα μπορέσουμε να ανταπεξέλθουμε.. ελπίζω να έχει κρυμμένο άσσο στο μανίκι ο κόουτς και με διαψεύσει wink.gif

Σοφτ είναι ο Καιμακόγλου; Ο Μάντζαρης είναι σοφτ; ο σφακιανός σαραντάπηχος;

Εντάξει δεν έχουμε τους Τσαρτσαρή,Φώτση,Ντικούδη,Βασιλόπουλο κλπ που είχε η ομάδα το 2005-2007 , αλλά δεν τους λες σοφτ τους υπόλοιπους!

QUOTE (Zoys @ Sep 2 2014, 21:22 ) *
Μπορεί η Βραζιλία αυτή τη στιγμή να έχει καλές πιθανότητες να είναι δεύτερη στον Α' Όμιλο μετά την Ισπανία, αλλά δεν βλέπω καμιά διαφορά δυναμικότητας με Γαλλία και Σερβία ενώ παρά την χαοτική μας διαφορά στη θέση 5 εξακολουθώ να μην βλέπω λόγο να θέλει κανείς να τους αποφύγουμε στο νοκ-άουτ.


Συμφωνώ. Βασικά νομίζω πως με όποιον και από τους τρεις και να παίξουμε το περισσότερο άγχος θα το έχουν εκείνοι. Η Βραζιλία μ'αρεσε και εχθές μετά το πρώτο δεκάλεπτο έδειξε καλά στοιχεία. Θα διάλεγα Σερβία, λόγω ανυπαρξίας αντίπαλου προπονητή.
roko
QUOTE (KingCrimson @ Sep 2 2014, 21:39 ) *
μια χαρα τα λεει ο Μπουρουσης, το παιδι εχει παιξει και Ισπανια,Ιταλια και προφανως θα χει δει οτι οι παικτες εκει ειναι πιο ανετοι και δε χρειαζεται να ναι συνεχως δηθεν ..οπως εδω!

Για τους 8, εχω αρχισει ηδη να ψηνομαι περισσοτερο λογω Κατσικαρη....η Ισπανια δυσκολο να μας κατσει ...οποτε με οποιονδηποτε αλλο το παλευουμε (σιγουρα κατι θα σκεφτει το προπονητικο επιτελειο), με Ζουρο ή Καζλαουσκας θα το θεωρουσα χαμενη υποθεση απο τωρα.......
Αν περασουμε 8αδα, νομιζω οτι θα ναι μια χαρα για αυτη την ομαδα
Το σκληρο παιχνιδι που μπορει να αντιπαραταξει πχ η Βραζιλια..εχει αντιστοιχα και πολλα φαουλ


Οποτε οταν παιξει με την Ισπανια,η Clinex ας του κανει και μια προσφορα ενα πακο χαρτια υγειας και να την χρισουμε και χορηγο στην φανελα εκτακτως εκεινη την ημερα biggrin.gif Δεν γινεται οταν εισαι Εθνικη Ελλαδος στο μπασκετ που η φανελα ειναι πραγματικα πολυ βαρια και καταξιωμενη και χιλιοιδρωμενη,να βγαινεις εν μεσω της διοργανωσης και να σταυροκοπιεσαι να μην πετυχεις καποιον συγκεκριμενο αντιπαλο σου και να βγαινεις να το λες δημοσια.Ας ρωτησει τα παλικαρια του 2006 τι εκαναν στο φαβορι της διοργανωσης τις ΗΠΑ.

Πριβε ας κανουν ο,τι συζητησεις και οποιον αγωνιστικο σχεδιασμο τους βολευει για τα χιαστι,ας κανουν και βουντου αν θελουν δεν με ενδιαφερει και πολυ,αλλα να βγαινεις και να το λες και δημοσια ειναι too much να το ακους οταν εισαι φιλαθλος,απο τον αθλητη που σε εκπροσωπει.Δεν κανει γκελ ρε παιδι μου..

Ποσο μαλλον οταν βλεπεις τις φουκαριαρες τις Φιλιππινες να μην καταλαβαινουν απο ονοματα,και οι ανθρωποι να ματωνουν την καθε φαση σε αμυνα και επιθεση.Ντροπη κατα τη γνωμη μου,αυτο δεν ειναι θαρρος γνωμης ουτε ρεαλισμος,ειναι απλως φοβος.Και για εναν αθλητη αυτο ειναι απαραδεκτο γιατι ο ιδιος ο αθλητισμος σε μαθαινει να πολεμας για την υπερβαση,και οχι να βαζεις ο ιδιος ανυπερβλητα εμποδια στο μυαλο σου.
Petran911
QUOTE(colonel gomelsky @ Sep 2 2014, 13:59 ) *
Ξεχνάς τα 6 (!!!!) λάθη σε μισό λεπτό με την Αργεντινή που μας στέρησαν δικό μας ματς, τις αποκαρδιωτικές εμφανίσεις ως παίκτης του ΟΣΦΠ με ΠΑΟ που χαντάκωσαν την ομάδα του και πολλά άλλα. Αν ξαναδιαβάσεις καλοπροαίρετα το ποστ μου θα καταλάβεις μια χαρά τι θέλω να πω. Βασικά το περιλαμβάνεις στην απάντηση σου αναφερόμενος στους εκπληκτικούς ημιτελικούς του 2006 και του 2007. Ο Σπανούλης είναι μεταξύ των μεγάλων παικτών αυτός με το χειρότερο mentality. Αν καταφέρεις και του δώσεις το ρόλο που του αναλογεί, είναι πυρηνικό όπλο. Αν τον αφήσεις ελεύθερο (όπως έχει αποδείξει ότι θέλει) ζεις και πεθαίνεις μαζί του. Πιο συχνά πεθαίνεις βέβαια, αλλά τι να κάνουμε, κανείς δεν είναι τέλειος.


Νομίζω ότι δεν είσαι αντικειμενικός. Ο Σπανούλης κέρδισε ένα μετάλλιο το 2009 όντας στην περιφέρεια μόνος με τον ΝΖ. Το 2008 το παιχνίδι το χάσαμε επειδή αδυνατούσαμε να βάλουμε πίεση στον ένα και μοναδικό playmaker της Αργεντινής και επειδή αποφάσισέ ο Γιαννάκης ότι ο ΝΖ ήταν ο παίχτης που θα κλείδωνε τον Ντελφίνο. Για το 2012 βεβαίως και έχει ευθύνη, ενώ πέρσι αν δεν τραυματιζόταν, πιθανόν να μην χάναμε από τους τυχάρπαστους και επίσης σίγουρα δεν ήταν ιδέα του να πάμε με τρία γκάρντ σε τουρνουά. Ο τρόπος που παίζει ο Σπανούλης έχει να κάνει πάντα με ποιους έχει δίπλα του. Στον ΠΑΟ υπήρχε η υπερομάδα, αλλά και στον ΟΣΦΠ τα δύο χρόνια του repeat, υπήρχε ο τυπάκος ο Άτσι Λο, που διέθετε πλήρες πακέτο (άμυνα, επίθεση, οργάνωση) και πολύ καλό supporting cast από πίσω. Φέτος με Καλάθη, Μάντζαρη, ΝΖ ο Σπαν θα ήταν άλλος άνθρωπος. Άλλο να είσαι ο go to guy, και άλλο να το παίζεις Superman. Θα δεις τι θα γίνει με Κροατία, Αργεντινή που θα ψάχνουμε ποιος πάρει τα σουτ, και θα ψάχνουμε τον ΝΖ. Του χρόνου τι θα του πεις, να μην κατέβει? Επίσης αυτός το πάλευε, δεν ήταν κουρασμένος και να τον παρακαλάνε.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.