Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Γ' ΕΣΚΑ 2010-11 (3ος όμιλος)
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Υπόλοιπα Ανδρικά Πρωταθλήματα > Ε.Σ.Κ.Α.
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
jhantzop
Ομάδες Γ' ΕΣΚΑ 2010-11 - 3ος Όμιλος
ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΣ
ΑΟ ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΛΛ.
ΑΟ ΑΡΙΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
ΑΟ ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ ΑΙΓ.
ΑΣ ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ
ΑΣ ΡΟΔΟΠΟΛΗΣ
ΓΣ ΑΡΙΩΝ
ΓΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ
ΔΑΣ ΖΕΦΥΡΙΟΥ
ΚΑΟ ΓΕΡΑΚΑ
ΝΕΦΟ ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ
ΟΦΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

Βαθμολογία (σε 9 αγώνες)
ΓΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ 17 (8-1)
ΚΑΟ ΓΕΡΑΚΑ 17 (8-1)

ΝΕΦΟ ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ 16 (7-2)
ΟΦΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ 14 (5-4)
ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΣ 14 (5-4)
ΑΟ ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ ΑΙΓ. 14 (5-4)
ΑΟ ΑΡΙΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 14 (5-4)
ΑΣ ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ 13 (4-5)
ΑΣ ΡΟΔΟΠΟΛΗΣ 11 (2-7)
ΑΟ ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΛΛ. 11 (2-7)
ΓΣ ΑΡΙΩΝ 11 (2-7)
ΔΑΣ ΖΕΦΥΡΙΟΥ 10 (1-8)


10η αγωνιστική - Παρασκευή 17 Δεκεμβρίου 2010
Γ3-10 20:00 ΓΕΡΑΚΑ ΚΛ. ΚΑΟ ΓΕΡΑΚΑ - ΑΟ ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ ΑΙΓ.
Γ3-10 20:30 ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΟΦΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ - ΑΟ ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΛΛ.
Γ3-10 21:00 ΛΥΚ.ΖΕΦΥΡΙΟΥ ΔΑΣ ΖΕΦΥΡΙΟΥ - ΑΣ ΡΟΔΟΠΟΛΗΣ
Γ3-10 21:30 ΖΗΡΙΝΕΙΟ ΓΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ - ΝΕΦΟ ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ
Γ3-10 21:45 6ο ΕΝ.ΛΥΚ.ΑΙΓΑΛΕΩ ΑΣ ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ - ΓΣ ΑΡΙΩΝ
Γ3-10 21:45 ΣΠ.ΛΟΥΗ ΚΛ. ΑΟ ΑΡΙΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ - ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΣ

9η αγωνιστική - Παρασκευή 10 Δεκεμβρίου 2010
Γ3-09 19:45 ΜΕΤΣ Α' ΓΣ ΑΡΙΩΝ - ΓΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ 64-59
Γ3-09 20:30 ΕΡΓΑΝΗΣ ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΣ - ΚΑΟ ΓΕΡΑΚΑ 50-59
Γ3-09 21:00 ΛΥΚ.ΖΕΦΥΡΙΟΥ ΔΑΣ ΖΕΦΥΡΙΟΥ - ΑΣ ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ 47-59
Γ3-09 21:30 ΡΟΔΟΠΟΛΗΣ ΑΣ ΡΟΔΟΠΟΛΗΣ - ΑΟ ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΛΛ. 67-72
Γ3-09 21:30 ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑΣ ΚΛ. ΝΕΦΟ ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ - ΑΟ ΑΡΙΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 76-63
Γ3-09 21:45 6ο ΕΝ.ΛΥΚ.ΑΙΓΑΛΕΩ ΑΟ ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ ΑΙΓ. - ΟΦΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ 62-54

8η αγωνιστική - Παρασκευή 3 Δεκεμβρίου 2010
Γ3-08 20:00 ΓΕΡΑΚΑ ΚΛ. ΚΑΟ ΓΕΡΑΚΑ - ΝΕΦΟ ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ 66-61
Γ3-08 20:30 ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΟΦΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ - ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΣ 64-63
Γ3-08 21:00 6ο ΕΝ.ΛΥΚ.ΑΙΓΑΛΕΩ ΑΣ ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ - ΑΣ ΡΟΔΟΠΟΛΗΣ 68-62
Γ3-08 21:00 ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΠΑΛ. ΑΟ ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΛΛ. - ΑΟ ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ ΑΙΓ. 72-71
Γ3-08 21:30 ΖΗΡΙΝΕΙΟ ΓΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ - ΔΑΣ ΖΕΦΥΡΙΟΥ 70-52
Γ3-08 21:45 ΣΠ.ΛΟΥΗ ΚΛ. ΑΟ ΑΡΙΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ - ΓΣ ΑΡΙΩΝ 76-54

7η αγωνιστική - Παρασκευή 26 Νοεμβρίου 2010
Γ3-07 19:45 ΜΕΤΣ Α' ΓΣ ΑΡΙΩΝ - ΚΑΟ ΓΕΡΑΚΑ 39-59
Γ3-07 20:30 ΕΡΓΑΝΗΣ ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΣ - ΑΟ ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΛΛ. 81-59
Γ3-07 21:00 ΛΥΚ.ΖΕΦΥΡΙΟΥ ΔΑΣ ΖΕΦΥΡΙΟΥ - ΑΟ ΑΡΙΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 56-66
Γ3-07 21:30 ΡΟΔΟΠΟΛΗΣ ΑΣ ΡΟΔΟΠΟΛΗΣ - ΑΟ ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ ΑΙΓ. 56-57
Γ3-07 21:30 ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑΣ ΚΛ. ΝΕΦΟ ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ - ΟΦΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ 71-55
Γ3-07 21:45 6ο ΕΝ.ΛΥΚ.ΑΙΓΑΛΕΩ ΑΣ ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ - ΓΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ 74-79

6η αγωνιστική - Παρασκευή 19 Νοεμβρίου 2010
Γ3-06 20:00 ΓΕΡΑΚΑ ΚΛ. ΚΑΟ ΓΕΡΑΚΑ - ΔΑΣ ΖΕΦΥΡΙΟΥ 74-42
Γ3-06 20:30 ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΟΦΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ - ΓΣ ΑΡΙΩΝ 77-54
Γ3-06 21:00 ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΠΑΛ. ΑΟ ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΛΛ. - ΝΕΦΟ ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ 52-81
Γ3-06 21:00 6ο ΕΝ.ΛΥΚ.ΑΙΓΑΛΕΩ ΑΟ ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ ΑΙΓ. - ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΣ 49-60
Γ3-06 21:30 ΖΗΡΙΝΕΙΟ ΓΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ - ΑΣ ΡΟΔΟΠΟΛΗΣ 76-63
Γ3-06 21:45 ΣΠ.ΛΟΥΗ ΚΛ. ΑΟ ΑΡΙΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ - ΑΣ ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ 80-75

5η αγωνιστική - Παρασκευή 12 Νοεμβρίου 2010
Γ3-05 19:45 ΜΕΤΣ Α' ΓΣ ΑΡΙΩΝ - ΑΟ ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΛΛ. 67-62
Γ3-05 21:30 ΡΟΔΟΠΟΛΗΣ ΑΣ ΡΟΔΟΠΟΛΗΣ - ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΣ 60-54
Γ3-05 21:30 ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑΣ ΚΛ. ΝΕΦΟ ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ - ΑΟ ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ ΑΙΓ. 63-51
Γ3-05 21:45 6ο ΕΝ.ΛΥΚ.ΑΙΓΑΛΕΩ ΑΣ ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ - ΚΑΟ ΓΕΡΑΚΑ 42-53
Γ3-05 21:00 ΛΥΚ.ΖΕΦΥΡΙΟΥ ΔΑΣ ΖΕΦΥΡΙΟΥ - ΟΦΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ 41-48 (11/11/2010)
Γ3-05 21:30 ΖΗΡΙΝΕΙΟ ΓΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ - ΑΟ ΑΡΙΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 69-58 (16/11/2010)

4η αγωνιστική - Παρασκευή 5 Νοεμβρίου 2010
Γ3-04 20:00 ΓΕΡΑΚΑ ΚΛ. ΚΑΟ ΓΕΡΑΚΑ - ΓΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ 64-65
Γ3-04 20:30 ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΟΦΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ - ΑΣ ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ 76-75
Γ3-04 20:30 ΕΡΓΑΝΗΣ ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΣ - ΝΕΦΟ ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ 60-54
Γ3-04 21:00 6ο ΕΝ.ΛΥΚ.ΑΙΓΑΛΕΩ ΑΟ ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ ΑΙΓ. - ΓΣ ΑΡΙΩΝ 57-50
Γ3-04 21:00 ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΠΑΛ. ΑΟ ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΛΛ. - ΔΑΣ ΖΕΦΥΡΙΟΥ 51-55
Γ3-04 21:45 ΣΠ.ΛΟΥΗ ΚΛ. ΑΟ ΑΡΙΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ - ΑΣ ΡΟΔΟΠΟΛΗΣ 62-56

3η αγωνιστική - Παρασκευή 29 Οκτωβρίου 2010
Γ3-03 19:45 ΜΕΤΣ Α' ΓΣ ΑΡΙΩΝ - ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΣ 52-60
Γ3-03 21:00 ΛΥΚ.ΖΕΦΥΡΙΟΥ ΔΑΣ ΖΕΦΥΡΙΟΥ - ΑΟ ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ ΑΙΓ. 55-56
Γ3-03 21:30 ΖΗΡΙΝΕΙΟ ΓΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ - ΟΦΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ 76-47
Γ3-03 21:30 ΡΟΔΟΠΟΛΗΣ ΑΣ ΡΟΔΟΠΟΛΗΣ - ΝΕΦΟ ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ 55-72
Γ3-03 21:45 6ο ΕΝ.ΛΥΚ.ΑΙΓΑΛΕΩ ΑΣ ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ - ΑΟ ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΛΛ. 72-57
Γ3-03 21:45 ΣΠ.ΛΟΥΗ ΚΛ. ΑΟ ΑΡΙΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ - ΚΑΟ ΓΕΡΑΚΑ 65-66

2η αγωνιστική - Παρασκευή 22 Οκτωβρίου 2010
Γ3-02 20:30 ΕΡΓΑΝΗΣ ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΣ - ΔΑΣ ΖΕΦΥΡΙΟΥ 67-54
Γ3-02 20:30 ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΟΦΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ - ΑΟ ΑΡΙΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 58-43
Γ3-02 21:00 6ο ΕΝ.ΛΥΚ.ΑΙΓΑΛΕΩ ΑΟ ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ ΑΙΓ. - ΑΣ ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ 67-57
Γ3-02 21:00 ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΠΑΛ. ΑΟ ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΛΛ. - ΓΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ 44-64
Γ3-02 21:30 ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑΣ ΚΛ. ΝΕΦΟ ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ - ΓΣ ΑΡΙΩΝ 73-45
Γ3-02 21:30 ΡΟΔΟΠΟΛΗΣ ΑΣ ΡΟΔΟΠΟΛΗΣ - ΚΑΟ ΓΕΡΑΚΑ 61-75

1η αγωνιστική - Παρασκευή 15 Οκτωβρίου 2010
Γ3-01 19:45 ΜΕΤΣ Α' ΓΣ ΑΡΙΩΝ - ΑΣ ΡΟΔΟΠΟΛΗΣ 54-62
Γ3-01 20:00 ΓΕΡΑΚΑ ΚΛ. ΚΑΟ ΓΕΡΑΚΑ - ΟΦΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ 62-51
Γ3-01 21:00 ΛΥΚ.ΖΕΦΥΡΙΟΥ ΔΑΣ ΖΕΦΥΡΙΟΥ - ΝΕΦΟ ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ 60-64
Γ3-01 21:30 ΖΗΡΙΝΕΙΟ ΓΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ - ΑΟ ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ ΑΙΓ. 68-55
Γ3-01 21:45 6ο ΕΝ.ΛΥΚ.ΑΙΓΑΛΕΩ ΑΣ ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ - ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΣ 62-52
Γ3-01 21:45 ΣΠ.ΛΟΥΗ ΚΛ. ΑΟ ΑΡΙΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ - ΑΟ ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΛΛ. 62-51
parag
QUOTE(jhantzop @ Jul 15 2010, 14:40 ) *
Γ.Σ. ΚΗΦΙΣΙΑΣ
Α.Σ. ΡΟΔΟΠΟΛΗΣ
Α.Ο. ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΠΑΛΛΗΝΗΣ
Α.Ο. ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ ΑΙΓΑΛΕΩ
Α.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ ΑΙΓΑΛ.
Γ.Σ. ΑΡΙΩΝ
Κ.Α.Ο. ΓΕΡΑΚΑ
Δ.Α.Σ. ΖΕΦΥΡΙΟΥ
Ο.Φ.Η. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ
Α.Ο. ΑΡΙΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
Ν.Ε.Φ.Ο. ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ
ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ Α.Σ.

Έναρξη πρωταθλήματος Παρασκευή 15 Οκτωβρίου.

Καλησπερα σε ολους και καλη χρονια.... εχουμε προγνωστικα?? τι ξερουμε για τισ 2 ομαδεσ που ανεβηκαν απο Δ και τισ 4 που επεσαν???εχουμε φαβορι για ανοδο και πτωση??
Για να αρχισουμε....
ts_10
QUOTE(parag @ Jul 15 2010, 17:49 ) *
Καλησπερα σε ολους και καλη χρονια.... εχουμε προγνωστικα?? τι ξερουμε για τισ 2 ομαδεσ που ανεβηκαν απο Δ και τισ 4 που επεσαν???εχουμε φαβορι για ανοδο και πτωση??
Για να αρχισουμε....



Καλη χρονια και απο μενα αν και εχουμε ακομα....προγνωστικα δε μπορω να κανω αλλα το μονο σιγουρο ειναι οτι ο ομιλος ειναι παρα πολυ δυσκολος..Νομιζω οτι φετος θα αλλοιωθει πολυ η δυναμικη μιας ομαδας με την αστεια και τραγελαφικη αποφαση της ΕΣΚΑ για ενα πιτσιρικα μονιμα στη 5αδα..(απορω πως δεχτηκαν οι ομαδες αυτο τα ταβατζιλικι..)..Οποτε κανεις δε μπορει να ειναι σιγουρος πως 8α εμφανιστουν οι ομαδες..βεβαια υπαρχουν και ομαδες οπως οι Κηφισια που παιζει εδω και 2 χρονια με μικρους οποτε δε θα εχει προβλημα..θα δουμε λοιπον..καλες διακοπες για τωρα..
peter
QUOTE(ts_10 @ Jul 16 2010, 09:53 ) *
Καλη χρονια και απο μενα αν και εχουμε ακομα....προγνωστικα δε μπορω να κανω αλλα το μονο σιγουρο ειναι οτι ο ομιλος ειναι παρα πολυ δυσκολος..Νομιζω οτι φετος θα αλλοιωθει πολυ η δυναμικη μιας ομαδας με την αστεια και τραγελαφικη αποφαση της ΕΣΚΑ για ενα πιτσιρικα μονιμα στη 5αδα..(απορω πως δεχτηκαν οι ομαδες αυτο τα ταβατζιλικι..)..Οποτε κανεις δε μπορει να ειναι σιγουρος πως 8α εμφανιστουν οι ομαδες..βεβαια υπαρχουν και ομαδες οπως οι Κηφισια που παιζει εδω και 2 χρονια με μικρους οποτε δε θα εχει προβλημα..θα δουμε λοιπον..καλες διακοπες για τωρα..


Α ρε ts_10 αμέσως να μας "καρφώσεις" ...απτη κλήρωση....χαχαχα....
Πάντως θα χει μεγάλη πλάκα φέτος με τους μικρούς....θέλω να δώ πώς η γραμματεία θα το ελέγχει (μεταξύ μας τώρα πολλές φορές δε τα βγάζανε πέρα με τα 2 χρονόμετρα τώρα που θα χουν κ αυτό???)
icon_drunk.gif
Απο τις ομάδες του ομίλου...εκτός απο μας (Κηφισιά) που όντως έχουμε αρκετά "μικρά" παιδιά που θα μπουν να παίξουν κ μπορούν να σταθούν...το ίδιο απο όσο γνωρίζω ισχύει και για το Νικηφόρο (Μιχελιδάκης-Βαμβακίδης αντίπαλοί???πωωωω....),Αθηναικό και Παλλήνη...για τους υπόλοιπους δεν έχω ιδέα!Όσο για προγνωστικά που έλεγε ο φίλος jhantzop...τι να πείς..???..Δε θα ναι δυνατός ο Αρίων ή ο ΟΦΗ ή ο Νικηφόρος(αρκετές κ καλές κινήσεις)...ή οι ομάδες που ανέβηκαν που συνήθως έρχονται με "φόρα"...θα δούμε...δυνατός πολύ όμιλος....
Καλές διακοπές...καλή ξεκούραση....
g_80
QUOTE(peter @ Jul 16 2010, 11:17 ) *
Α ρε ts_10 αμέσως να μας "καρφώσεις" ...απτη κλήρωση....χαχαχα....
Πάντως θα χει μεγάλη πλάκα φέτος με τους μικρούς....θέλω να δώ πώς η γραμματεία θα το ελέγχει (μεταξύ μας τώρα πολλές φορές δε τα βγάζανε πέρα με τα 2 χρονόμετρα τώρα που θα χουν κ αυτό???)
icon_drunk.gif
Απο τις ομάδες του ομίλου...εκτός απο μας (Κηφισιά) που όντως έχουμε αρκετά "μικρά" παιδιά που θα μπουν να παίξουν κ μπορούν να σταθούν...το ίδιο απο όσο γνωρίζω ισχύει και για το Νικηφόρο (Μιχελιδάκης-Βαμβακίδης αντίπαλοί???πωωωω....),Αθηναικό και Παλλήνη...για τους υπόλοιπους δεν έχω ιδέα!Όσο για προγνωστικά που έλεγε ο φίλος jhantzop...τι να πείς..???..Δε θα ναι δυνατός ο Αρίων ή ο ΟΦΗ ή ο Νικηφόρος(αρκετές κ καλές κινήσεις)...ή οι ομάδες που ανέβηκαν που συνήθως έρχονται με "φόρα"...θα δούμε...δυνατός πολύ όμιλος....
Καλές διακοπές...καλή ξεκούραση....



oi μικροι 8α φορανε αναγκαστηκα 4 5 κ 6 βαση προκυρη3ης....οποτε 8α ειναι ευκολο να 3εχωριζουν.......
gk65
QUOTE(ts_10 @ Jul 16 2010, 09:53 ) *
Καλη χρονια και απο μενα αν και εχουμε ακομα....προγνωστικα δε μπορω να κανω αλλα το μονο σιγουρο ειναι οτι ο ομιλος ειναι παρα πολυ δυσκολος..Νομιζω οτι φετος θα αλλοιωθει πολυ η δυναμικη μιας ομαδας με την αστεια και τραγελαφικη αποφαση της ΕΣΚΑ για ενα πιτσιρικα μονιμα στη 5αδα..(απορω πως δεχτηκαν οι ομαδες αυτο τα ταβατζιλικι..)..Οποτε κανεις δε μπορει να ειναι σιγουρος πως 8α εμφανιστουν οι ομαδες..βεβαια υπαρχουν και ομαδες οπως οι Κηφισια που παιζει εδω και 2 χρονια με μικρους οποτε δε θα εχει προβλημα..θα δουμε λοιπον..καλες διακοπες για τωρα..

Ρε παιδια μιλαμε για γεννηθεντες το 90 και νεωτερη δηλαδη 20 ετων κλεισμενα. Για ποιον πιτσιρικα μιλαμε και τραγελαφικα. Πολυ μαμοθρεφτο μου ακουγετε. Εδω αλλοι σε αυτη την ηλικια βγαζουν γερα μεροκαματα η προσπαθουν να παιξουν επαγγελματικα σε αλλες κατηγοριες βεβαια. Ασε που εγω σε αυτη την ηλικια ειχα οικογενεια.
topten
QUOTE(ts_10 @ Jul 16 2010, 09:53 ) *
Καλη χρονια και απο μενα αν και εχουμε ακομα....προγνωστικα δε μπορω να κανω αλλα το μονο σιγουρο ειναι οτι ο ομιλος ειναι παρα πολυ δυσκολος..Νομιζω οτι φετος θα αλλοιωθει πολυ η δυναμικη μιας ομαδας με την αστεια και τραγελαφικη αποφαση της ΕΣΚΑ για ενα πιτσιρικα μονιμα στη 5αδα..(απορω πως δεχτηκαν οι ομαδες αυτο τα ταβατζιλικι..)..Οποτε κανεις δε μπορει να ειναι σιγουρος πως 8α εμφανιστουν οι ομαδες..βεβαια υπαρχουν και ομαδες οπως οι Κηφισια που παιζει εδω και 2 χρονια με μικρους οποτε δε θα εχει προβλημα..θα δουμε λοιπον..καλες διακοπες για τωρα..

Eκτος απο τους μικρους εχουμε και το προβλημα των γηπεδων.Να δουμε ποσα εχουν τη δυνατοτητα να μεγαλωσουν.Το δικο σας μαλλον το ξεχνατε σαν εδρα?
peter
'Οπως το λες φίλε gk65.....συμφωνώ απόλυτα!!!!ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ....Πόσους "μικρούς" είδες πέρσι στο πρωτάθλημα της Γ' να παίζουν ??Εγώ ελάχιστους.....
Μακάρι να υπάρχουν έτσι κ αλλιώς οι ομάδες θα "αναγκαστούν" πλέον να τους βάζουν...ευκαιρία τους......
gk65
QUOTE(peter @ Jul 16 2010, 19:14 ) *
'Οπως το λες φίλε gk65.....συμφωνώ απόλυτα!!!!ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ....Πόσους "μικρούς" είδες πέρσι στο πρωτάθλημα της Γ' να παίζουν ??Εγώ ελάχιστους.....
Μακάρι να υπάρχουν έτσι κ αλλιώς οι ομάδες θα "αναγκαστούν" πλέον να τους βάζουν...ευκαιρία τους......

Αρα φιλε μου δεν ειναι τραγελαφικο το μετρο. Ειναι μια ευκαιρια η Γ και Δ ΕΣΚΑ να γινουν κατηγοριες για αναπτυξη και οι ομαδες να αρχισουν να δουλευουν μικρους σε ηλικια αθλητες και να τους εμπιστευονται.
peter
Ίσως να παρεξηγήθηκα με το 1ο μου post....ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ με το μετρο αυτό ....στις κατηγορίες αυτές (Γ κ Δ) ΠΡΕΠΕΙ να παιζουν οι πιο νεαροί(παιδία που χουν τελειώσει εφηβικό κτλ...)....με το ζόρι θα πει κάποιος.....ναι με το ζόρι!!!! η ενστασή μου ήταν για το πώς θα ελέγχεται απτη γραμματεία - διαιτητές κτλ.....
nikefalin
QUOTE(peter @ Jul 16 2010, 21:35 ) *
Ίσως να παρεξηγήθηκα με το 1ο μου post....ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ με το μετρο αυτό ....στις κατηγορίες αυτές (Γ κ Δ) ΠΡΕΠΕΙ να παιζουν οι πιο νεαροί(παιδία που χουν τελειώσει εφηβικό κτλ...)....με το ζόρι θα πει κάποιος.....ναι με το ζόρι!!!! η ενστασή μου ήταν για το πώς θα ελέγχεται απτη γραμματεία - διαιτητές κτλ.....


ο έλεγχος είναι σχετικά εύκολος με την αριθμηση 4,5,6.

το θέμα είναι το τι γίνεται σε περιπτώσεις τραυματισμών , ασθένειών κλπ και τι ερμηνείες πιθανόν να προκύψουν από όλους.

το μέτρο πάντως ήδη έχει εφαρμοστεί στην ΕΣΚΑΝΑ , να δούμε τι θα φέρει.

το θέτικο βήμα πάντως για τα νέα παιδιά έγινε στην Δ, οπού επιτρέπεται και η συμμετοχή εφηβικών ομάδων ( Α κατηγορίας εφήβων) στο πρωτάθλημα.

ts_10
QUOTE(peter @ Jul 16 2010, 20:35 ) *
Ίσως να παρεξηγήθηκα με το 1ο μου post....ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ με το μετρο αυτό ....στις κατηγορίες αυτές (Γ κ Δ) ΠΡΕΠΕΙ να παιζουν οι πιο νεαροί(παιδία που χουν τελειώσει εφηβικό κτλ...)....με το ζόρι θα πει κάποιος.....ναι με το ζόρι!!!! η ενστασή μου ήταν για το πώς θα ελέγχεται απτη γραμματεία - διαιτητές κτλ.....


Εγω παιδια σορυ αλλα δε συμφωνω...ειδικα με τον ενα στη πενταδα συνεχεια...πραγματικα δε βρισκω καμια λογικη..δηλαδη 8α εχουμε στην ομαδα ενα καλο 90ρη και δεν θα τον βαζουμε απο μονοι μας??θα πρεπει να μας τον επιβαλλουν??το αντιθετο δε το σκεφτεται κανενας??οτι μπορει να εξελιχτει σε 4+1 (οπως παιζαμε στις γειτονιες και βαζαμε εναν χαριστικα)και να καει το παιδι??τεσπα ευτυχως εχουμε 1-2 καλα παιχτακια και εμεις..απλα δε μαρεσει η λογικη με το ζορι..φιλε peter οι δικοι σου μικροι μου ειχαν κανει μεγαλη εντυπωση για αυτο σας ανεφερα,πολυ ετοιμοι παιχτες που φετος 8α ειναι ακομα καλυτεροι...

@topten δε ξερω καθολου τι 8α γινει με το γηπεδο μας...δεν εχω ενημερωση..το μονο που ξερω ειναι οτι ακουστηκε στη κληρωση οτι πολυ λιγα γηπεδα 8α μπορεσουν να αλλαξουν γραμμες και θα υπαρχει γενικα προβλημα..θα δουμε...
MANOLIS24
QUOTE(parag @ Jul 15 2010, 18:49 ) *
Καλησπερα σε ολους και καλη χρονια.... εχουμε προγνωστικα?? τι ξερουμε για τισ 2 ομαδεσ που ανεβηκαν απο Δ και τισ 4 που επεσαν???εχουμε φαβορι για ανοδο και πτωση??
Για να αρχισουμε....


Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι οι οι ομαδες που υποβιβαστηκαν:

ΓΣ ΑΡΙΩΝ: δεν θα κινδυνεψει αλλα ουτε θα παει για ανοδο.
ΚΑΟ ΓΕΡΑΚΑΣ: Το πρωτο φαβορι για την ανοδο.
ΟΦΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ: ισχυουν τα ιδια που ισχυουν για τον Αριων.
ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ : Θα παλεψει για την παραμονη.


οι ομαδες που ανεβηκαν:

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΑΙΓ. : Παει για δευτερη συνεχομενη ανοδο.
ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΛΛ. : Θα παλεψει για την παραμονη.

ολα αυτα ειναι προσωπικη μου αποψη με βαση το μεταγραφικο παζαρι.


parag
QUOTE(MANOLIS24 @ Jul 19 2010, 15:43 ) *
Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι οι οι ομαδες που υποβιβαστηκαν:

ΓΣ ΑΡΙΩΝ: δεν θα κινδυνεψει αλλα ουτε θα παει για ανοδο.
ΚΑΟ ΓΕΡΑΚΑΣ: Το πρωτο φαβορι για την ανοδο.
ΟΦΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ: ισχυουν τα ιδια που ισχυουν για τον Αριων.
ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ : Θα παλεψει για την παραμονη.


οι ομαδες που ανεβηκαν:

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΑΙΓ. : Παει για δευτερη συνεχομενη ανοδο.
ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΛΛ. : Θα παλεψει για την παραμονη.

ολα αυτα ειναι προσωπικη μου αποψη με βαση το μεταγραφικο παζαρι.

Για τον ΓΕΡΑΚΑ θα συμφωνησω για τον ΔΙΑΓΟΡΑ δε ξερω, αλλα νομιζω οτι φετοσ θα ειναι δυνατοσ και ο ΝΙΚΗΦΩΡΟΣ και το Ζεφυρι που δε πηγε ασχημα περσυ, νομιζω οτι ειναι ο πιο δυσκολοσ ομιλος..
topten
QUOTE(parag @ Jul 20 2010, 12:45 ) *
Για τον ΓΕΡΑΚΑ θα συμφωνησω για τον ΔΙΑΓΟΡΑ δε ξερω, αλλα νομιζω οτι φετοσ θα ειναι δυνατοσ και ο ΝΙΚΗΦΩΡΟΣ και το Ζεφυρι που δε πηγε ασχημα περσυ, νομιζω οτι ειναι ο πιο δυσκολοσ ομιλος..

Για το Νικηφορο δεν ξερω τι μπορει να κανει αλλα για το Ζεφυρι οι συγκυριες το εφεραν περσι στη τεταρτη θεση χωρις να ειναι κατι το ιδιαιτερο σαν ομαδα.Παντως ο ομιλος ειναι πολυ πολυ δυσκολος για ολους.Η ανοδος απο την παραμονη πιστευω θα ειναι πολυ κοντα απο πλευρας βαθμολογιας.
Legionnaire
Θα ήθελα να μιλήσω για το μέτρο με τους πιτσιρικάδες.

Θεωρώ ότι στην προσπάθειά της η ΕΣΚΑ να προωθήσει τα ταλέντα, κάνει το λάθος που κάνει αυτός που τον πονάει το πόδι του και πάει και το κόβει...

Η ΕΣΚΑ κατά βάσει ως ερασιτεχνική κατηγορία, θα πρέπει και να βγάζει ταλέντα σαν προθάλαμος προετοιμασίας για μεγαλύτερο επίπεδο, αλλά και να μπορεί να αποτελεί διέξοδος για ερασιτέχνες αθλητές ανεξαρτήτου ηλικίας, οι οποίοι θέλουν να κάνουν το χόμπι τους παίζοντας το αγαπημένο τους σπόρ.

Υποχρεώνοντας 40' ανάμεσα σε1 (από 3) παίκτες είναι καταρχήν σαφής επέμβαση/αλλοίωση στο ίδιο το παιχνίδι, στην ίδια την τακτική. Επιπλέον, όπως είπε και κάποιος πιο πάνω το παιχνίδι μπορεί να καταλήξει όντως 4+1, αφού οι ομάδες που δεν έχουν ακαδημίες και δεν είχαν πιτσιρικάδες, είναι δύσκολο να αποκτήσουν τουλάχιστο 2 αξιόμαχους σε μια μεταγρ. περίοδο. Θεωρώ ότι τουλάχιστο θα έπρεπε να δοθεί χρόνος προετοιμασίας στις ομάδες, πριν πάμε σε μια τέτοια απόφαση.

Εγώ θα πρότεινα να γίνουν υποχρεωτικοί 5 πιτσιρικάδες στη δωδεκάδα. Αυτό θα ήταν ένα μεταβατικό στάδιο. Με αυτό τον τρόπο, αναπόφευκτα θα αυξανόταν ο χρόνος συμμετοχής τους, χωρίς να τους "επιβάλλεις" στο παιχνίδι. Έτσι θα δινόταν ο απαραίτητος χρόνος στις ομάδες να συνειδητοποιήσουν και να φτιάξουν τις ακαδημίες τους. Μετά θα μπορούσε να ισχύσει και το παρόν μέτρο.

Τέλος πάντων. Δύσκολος όμιλος φέτος, με άγνωστο παράγοντα την ποιότητα των 20άρηδων που έχει κάθε ομάδα.
gk65
QUOTE(Legionnaire @ Jul 20 2010, 15:43 ) *
Θα ήθελα να μιλήσω για το μέτρο με τους πιτσιρικάδες.

Θεωρώ ότι στην προσπάθειά της η ΕΣΚΑ να προωθήσει τα ταλέντα, κάνει το λάθος που κάνει αυτός που τον πονάει το πόδι του και πάει και το κόβει...

Η ΕΣΚΑ κατά βάσει ως ερασιτεχνική κατηγορία, θα πρέπει και να βγάζει ταλέντα σαν προθάλαμος προετοιμασίας για μεγαλύτερο επίπεδο, αλλά και να μπορεί να αποτελεί διέξοδος για ερασιτέχνες αθλητές ανεξαρτήτου ηλικίας, οι οποίοι θέλουν να κάνουν το χόμπι τους παίζοντας το αγαπημένο τους σπόρ.

Υποχρεώνοντας 40' ανάμεσα σε1 (από 3) παίκτες είναι καταρχήν σαφής επέμβαση/αλλοίωση στο ίδιο το παιχνίδι, στην ίδια την τακτική. Επιπλέον, όπως είπε και κάποιος πιο πάνω το παιχνίδι μπορεί να καταλήξει όντως 4+1, αφού οι ομάδες που δεν έχουν ακαδημίες και δεν είχαν πιτσιρικάδες, είναι δύσκολο να αποκτήσουν τουλάχιστο 2 αξιόμαχους σε μια μεταγρ. περίοδο. Θεωρώ ότι τουλάχιστο θα έπρεπε να δοθεί χρόνος προετοιμασίας στις ομάδες, πριν πάμε σε μια τέτοια απόφαση.

Εγώ θα πρότεινα να γίνουν υποχρεωτικοί 5 πιτσιρικάδες στη δωδεκάδα. Αυτό θα ήταν ένα μεταβατικό στάδιο. Με αυτό τον τρόπο, αναπόφευκτα θα αυξανόταν ο χρόνος συμμετοχής τους, χωρίς να τους "επιβάλλεις" στο παιχνίδι. Έτσι θα δινόταν ο απαραίτητος χρόνος στις ομάδες να συνειδητοποιήσουν και να φτιάξουν τις ακαδημίες τους. Μετά θα μπορούσε να ισχύσει και το παρόν μέτρο.

Τέλος πάντων. Δύσκολος όμιλος φέτος, με άγνωστο παράγοντα την ποιότητα των 20άρηδων που έχει κάθε ομάδα.

Απο περυσι στην προκηρηξη αναφερετε για τους νεαρους στην Γ Δ ΕΣΚΑ. Οποτε ποσος χρονος προετοιμασιας να δωθει?
Legionnaire
QUOTE(gk65 @ Jul 20 2010, 15:53 ) *
Απο περυσι στην προκηρηξη αναφερετε για τους νεαρους στην Γ Δ ΕΣΚΑ. Οποτε ποσος χρονος προετοιμασιας να δωθει?


ενας χρόνος για να δώσεις το βάρος σου σε παιδο-εφηβικό δεν αρκεί.
gk65
QUOTE(Legionnaire @ Jul 20 2010, 15:55 ) *
ενας χρόνος για να δώσεις το βάρος σου σε παιδο-εφηβικό δεν αρκεί.

Εδω ο κανονισμος λεει οτι τα καινουργια σωματεια σε δυο χρονια μπορουν να εχουν αντρικη ομαδα. Τα σωματεια της Γ που τα περισσοτερα ειναι αρκετων χρονων δεν προλαβαινουν σε ενα χρονο να βρουν αξιολογους νεαρους?. Οταν το ηξεραν και επρεπε να προγραμματισουν το ροστερ τους.
Legionnaire
QUOTE(gk65 @ Jul 20 2010, 16:03 ) *
Εδω ο κανονισμος λεει οτι τα καινουργια σωματεια σε δυο χρονια μπορουν να εχουν αντρικη ομαδα. Τα σωματεια της Γ που τα περισσοτερα ειναι αρκετων χρονων δεν προλαβαινουν σε ενα χρονο να βρουν αξιολογους νεαρους?. Οταν το ηξεραν και επρεπε να προγραμματισουν το ροστερ τους.


Όπως και να χει διαφωνώ γιατί το θεωρώ σαφή επέμβαση/αλλοίωση στο ίδιο το παιχνίδι, στην ίδια την τακτική, την υποχρέωση δηλ. χρησιμοποίησης συγκεκριμένων παικτών.
parag
QUOTE(Legionnaire @ Jul 20 2010, 17:59 ) *
Όπως και να χει διαφωνώ γιατί το θεωρώ σαφή επέμβαση/αλλοίωση στο ίδιο το παιχνίδι, στην ίδια την τακτική, την υποχρέωση δηλ. χρησιμοποίησης συγκεκριμένων παικτών.

Θα συμφωνησω μαζι σου...
peter
QUOTE(parag @ Jul 20 2010, 12:45 ) *
Για τον ΓΕΡΑΚΑ θα συμφωνησω για τον ΔΙΑΓΟΡΑ δε ξερω, αλλα νομιζω οτι φετοσ θα ειναι δυνατοσ και ο ΝΙΚΗΦΩΡΟΣ και το Ζεφυρι που δε πηγε ασχημα περσυ, νομιζω οτι ειναι ο πιο δυσκολοσ ομιλος..


Ο Νικηφόρος θα ναι αρκετα δυνατος..τυχαίνει να ξέρω τον coach αλλά κ τις μεταγραφές,όπως επίσης και ότι εδώ κ μια 3ετία ο προηγούμενος coach (Μαγγουνής έπαιζε με πολλούς πολλούς πιτσιρικάδες,άρα κ το νέο μέτρο βολεύει )...το ερωτηματικό μου είναι ο Γέρακας!!!Είχαν ακουστεί για πολλές αποχωρήσεις κτλ..προφανώς θα έχετε καλύτερη πληροφόρηση....
Legionnaire
Ο Θεμιστοκλής έχοντας κρατήσει τη λεγεώνα μετά από σίριαλ 2 μηνών, απέκτησε 2 πιτσιρικάδες από εφηβικό Αιγάλεω, πιθανό 2 ακόμη μικρούς από Β' ΕΣΚΑ, 1 γκαρντ το Ζαφειρόπουλο απο Β' ΕΣΚΑ, επαναδραστηριοποίησε (?) το bomber Σουλελέ και τώρα ο πρόεδρος και διευθ. συμβ. ή CEO John Dam... ψάχνει το μπαμ με 5άρι.

Αν υπάρχει κάποιο 5άρι που ψάχνεται (ας είναι >30χρ.) τότε ας επικοινωνήσει.

Ο στόχος θα κλιμακωθεί ανάλογα με το πως θα δέσει τη μαγιά ο Ομπράντο - Μαρούσοβιτς smiley.gif
gk65
QUOTE(Legionnaire @ Jul 20 2010, 17:59 ) *
Όπως και να χει διαφωνώ γιατί το θεωρώ σαφή επέμβαση/αλλοίωση στο ίδιο το παιχνίδι, στην ίδια την τακτική, την υποχρέωση δηλ. χρησιμοποίησης συγκεκριμένων παικτών.

Αποψη σου. Σεβαστη.

QUOTE(Legionnaire @ Jul 20 2010, 21:20 ) *
Ο Θεμιστοκλής έχοντας κρατήσει τη λεγεώνα μετά από σίριαλ 2 μηνών, απέκτησε 2 πιτσιρικάδες από εφηβικό Αιγάλεω, πιθανό 2 ακόμη μικρούς από Β' ΕΣΚΑ, 1 γκαρντ το Ζαφειρόπουλο απο Β' ΕΣΚΑ, επαναδραστηριοποίησε (?) το bomber Σουλελέ και τώρα ο πρόεδρος και διευθ. συμβ. ή CEO John Dam... ψάχνει το μπαμ με 5άρι.

Αν υπάρχει κάποιο 5άρι που ψάχνεται (ας είναι >30χρ.) τότε ας επικοινωνήσει.

Ο στόχος θα κλιμακωθεί ανάλογα με το πως θα δέσει τη μαγιά ο Ομπράντο - Μαρούσοβιτς smiley.gif

Εγω εμαθα οτι ο Προεδρος ψηνει ενα play maker Α1 που δεν μπορει να βρει ομαδα να ερθει στο Θεμιστοκλη. Η επιταγη που του εχει δωσει ειναι λευκη και ο παικτης θα βαλει το ποσο. Αληθευει?
Legionnaire
QUOTE(gk65 @ Jul 20 2010, 22:14 ) *
Αποψη σου. Σεβαστη.


Εγω εμαθα οτι ο Προεδρος ψηνει ενα play maker Α1 που δεν μπορει να βρει ομαδα να ερθει στο Θεμιστοκλη. Η επιταγη που του εχει δωσει ειναι λευκη και ο παικτης θα βαλει το ποσο. Αληθευει?



Λευκή είναι σίγουρα η επιταγή, με 5 φύλλα γκοφρέ και άρωμα λεβάντα... 24.gif
KONDILOS
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΤΟΥΣ ΧΡΗΣΤΕΣ!!!ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΗ ΜΠΑΣΚΕΤΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΌΛΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΘΛΗΤΕΣ ΧΩΡΙΣ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΑΠΡΟΟΠΤΑ.ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ 3ο ΟΜΙΛΟ ΤΗΣ Γ'ΕΣΚΑ,ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟΣ ΚΑΙ Ο ΠΙΟ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΡΕΙΣ ΜΕ ΔΥΝΑΤΕΣ ΟΜΑΔΕΣ.ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΟΙ ΟΜΑΔΕΣ ΠΟΥ ΑΝΕΒΗΚΑΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΟΥΝ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΕΣ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΩΡΑΙΟ ΜΠΑΣΚΕΤΑΚΙ,ΜΕ ΣΥΝΑΡΠΑΣΤΙΚΑ ΜΑΤΣ.ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΑΡΚΕ.ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ,ΚΑΙ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ!!!!
assistant
QUOTE(KONDILOS @ Jul 23 2010, 09:24 ) *
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΤΟΥΣ ΧΡΗΣΤΕΣ!!!ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΗ ΜΠΑΣΚΕΤΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΌΛΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΘΛΗΤΕΣ ΧΩΡΙΣ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΑΠΡΟΟΠΤΑ.ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ 3ο ΟΜΙΛΟ ΤΗΣ Γ'ΕΣΚΑ,ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟΣ ΚΑΙ Ο ΠΙΟ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΡΕΙΣ ΜΕ ΔΥΝΑΤΕΣ ΟΜΑΔΕΣ.ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΟΙ ΟΜΑΔΕΣ ΠΟΥ ΑΝΕΒΗΚΑΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΟΥΝ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΕΣ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΩΡΑΙΟ ΜΠΑΣΚΕΤΑΚΙ,ΜΕ ΣΥΝΑΡΠΑΣΤΙΚΑ ΜΑΤΣ.ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΑΡΚΕ.ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ,ΚΑΙ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ!!!!

Κι εσυ ΧΡΗΣΤΗΣ,ε;;;;;;;;;;;;;;;Καλως ηρθες στο κλαμπ...............
KONDILOS
Ναι,καινούργιος είμαι,αν και το φόρουμ το παρακολουθώ από την αρχή του.Οι απόψεις είναι ενδιαφέρουσες και επλίζω να συνεχιστεί έτσι...Τα υπόλοιπα και τα πιο ενδιαφέροντα μετά τα μπανάκια και τις παραλίες!!!
gsp_5
QUOTE(Legionnaire @ Jul 20 2010, 15:43 ) *
Θα ήθελα να μιλήσω για το μέτρο με τους πιτσιρικάδες.

Θεωρώ ότι στην προσπάθειά της η ΕΣΚΑ να προωθήσει τα ταλέντα, κάνει το λάθος που κάνει αυτός που τον πονάει το πόδι του και πάει και το κόβει...

Η ΕΣΚΑ κατά βάσει ως ερασιτεχνική κατηγορία, θα πρέπει και να βγάζει ταλέντα σαν προθάλαμος προετοιμασίας για μεγαλύτερο επίπεδο, αλλά και να μπορεί να αποτελεί διέξοδος για ερασιτέχνες αθλητές ανεξαρτήτου ηλικίας, οι οποίοι θέλουν να κάνουν το χόμπι τους παίζοντας το αγαπημένο τους σπόρ.

Υποχρεώνοντας 40' ανάμεσα σε1 (από 3) παίκτες είναι καταρχήν σαφής επέμβαση/αλλοίωση στο ίδιο το παιχνίδι, στην ίδια την τακτική. Επιπλέον, όπως είπε και κάποιος πιο πάνω το παιχνίδι μπορεί να καταλήξει όντως 4+1, αφού οι ομάδες που δεν έχουν ακαδημίες και δεν είχαν πιτσιρικάδες, είναι δύσκολο να αποκτήσουν τουλάχιστο 2 αξιόμαχους σε μια μεταγρ. περίοδο. Θεωρώ ότι τουλάχιστο θα έπρεπε να δοθεί χρόνος προετοιμασίας στις ομάδες, πριν πάμε σε μια τέτοια απόφαση.

Εγώ θα πρότεινα να γίνουν υποχρεωτικοί 5 πιτσιρικάδες στη δωδεκάδα. Αυτό θα ήταν ένα μεταβατικό στάδιο. Με αυτό τον τρόπο, αναπόφευκτα θα αυξανόταν ο χρόνος συμμετοχής τους, χωρίς να τους "επιβάλλεις" στο παιχνίδι. Έτσι θα δινόταν ο απαραίτητος χρόνος στις ομάδες να συνειδητοποιήσουν και να φτιάξουν τις ακαδημίες τους. Μετά θα μπορούσε να ισχύσει και το παρόν μέτρο.

Τέλος πάντων. Δύσκολος όμιλος φέτος, με άγνωστο παράγοντα την ποιότητα των 20άρηδων που έχει κάθε ομάδα.



Ακόμα και τις χρονιές που περάσανε, με "μικρούς" αναγκαστικά στην 12άδα, δεν γινόταν και τίποτα σπουδαίο. Δηλαδή, έδινες χρόνο στον πιτσιρικά, ίσα ίσα για να πει ότι έπαιξε, ενώ ο κορμός σου αποτελούνταν από "μεγάλους", οι περισσότεροι των οποίων με συμβόλαια..Πες μου τώρα εσύ. Ακόμα και αν οι μικροί σου μπορούν να ανταπεξέρθουν σε έναν "αντρικό" αγώνα, θα τους δώσεις τον απαραίτητο χρόνο καθόλη τη διάρκεια της σεζόν, ή θα τους πετάς σε κατι 5λεπτα απλά και μόνο για να μην αφήσεις στον πάγκο κάποιον αμοιβόμενο παίχτη σου?
Όλα αυτά τα λέω με βάση αυτό που έιδα 2 χρόνια τώρα στην δικία μου ομάδα στην Γ' , όταν και η διοίκηση είχε πεί πως θα προωθήσει μικρούς στην 1η ομάδα. και το αποτέλεσμα? ο καλύτερος "μικρός" να μην παίρνει πάνω από 10 λεπτά...

Τέλος, γίνεται προφανές ότι με αυτό το μέτρο θα αναγκαστούν οι σύλλογοι να δυναμώσουν τα παιδοεφηβικά τους τμήματα ετσι ώστε σε βάθος χρόνου οι ομάδες να απαρτίζονται από, κυρίως, νέα παιδία!
rock
QUOTE(gsp_5 @ Jul 26 2010, 14:30 ) *
Καλο ειναι να μπορεις να "δεσεις" τους "μικρους" και τους "μεγαλους" μαζι αλλα το θεμα ειναι οι μικροι εχουν την καψα που εχουν οι μεγαλοι ή ειναι μονο για να πηγαινουν για καφε.
Εγω πιστευω οτι πρεπει να παιζουν οι μικροι και να υπαρχει μια κατηγορια μετα το εφηβικο (κατω τον 21) οπου τα παιδια να προσαρμοζονται.
Φιλε gsp 5 ελπιζω η ομαδα σου να παει καλα φετος
Ακόμα και τις χρονιές που περάσανε, με "μικρούς" αναγκαστικά στην 12άδα, δεν γινόταν και τίποτα σπουδαίο. Δηλαδή, έδινες χρόνο στον πιτσιρικά, ίσα ίσα για να πει ότι έπαιξε, ενώ ο κορμός σου αποτελούνταν από "μεγάλους", οι περισσότεροι των οποίων με συμβόλαια..Πες μου τώρα εσύ. Ακόμα και αν οι μικροί σου μπορούν να ανταπεξέρθουν σε έναν "αντρικό" αγώνα, θα τους δώσεις τον απαραίτητο χρόνο καθόλη τη διάρκεια της σεζόν, ή θα τους πετάς σε κατι 5λεπτα απλά και μόνο για να μην αφήσεις στον πάγκο κάποιον αμοιβόμενο παίχτη σου?
Όλα αυτά τα λέω με βάση αυτό που έιδα 2 χρόνια τώρα στην δικία μου ομάδα στην Γ' , όταν και η διοίκηση είχε πεί πως θα προωθήσει μικρούς στην 1η ομάδα. και το αποτέλεσμα? ο καλύτερος "μικρός" να μην παίρνει πάνω από 10 λεπτά...

Τέλος, γίνεται προφανές ότι με αυτό το μέτρο θα αναγκαστούν οι σύλλογοι να δυναμώσουν τα παιδοεφηβικά τους τμήματα ετσι ώστε σε βάθος χρόνου οι ομάδες να απαρτίζονται από, κυρίως, νέα παιδία!



Ακόμα και τις χρονιές που περάσανε, με "μικρούς" αναγκαστικά στην 12άδα, δεν γινόταν και τίποτα σπουδαίο. Δηλαδή, έδινες χρόνο στον Καλο ειναι να μπορεις να "δεσεις" τους "μικρους" και τους "μεγαλους" μαζι αλλα το θεμα ειναι οι μικροι εχουν την καψα που εχουν οι μεγαλοι ή ειναι μονο για να πηγαινουν για καφε.
Εγω πιστευω οτι πρεπει να παιζουν οι μικροι και να υπαρχει μια κατηγορια μετα το εφηβικο (κατω τον 21) οπου τα παιδια να προσαρμοζονται.
alduvar79
QUOTE(rock @ Jul 26 2010, 23:18 ) *
Ακόμα και τις χρονιές που περάσανε, με "μικρούς" αναγκαστικά στην 12άδα, δεν γινόταν και τίποτα σπουδαίο. Δηλαδή, έδινες χρόνο στον Καλο ειναι να μπορεις να "δεσεις" τους "μικρους" και τους "μεγαλους" μαζι αλλα το θεμα ειναι οι μικροι εχουν την καψα που εχουν οι μεγαλοι ή ειναι μονο για να πηγαινουν για καφε.
Εγω πιστευω οτι πρεπει να παιζουν οι μικροι και να υπαρχει μια κατηγορια μετα το εφηβικο (κατω τον 21) οπου τα παιδια να προσαρμοζονται.

Συμφωνώ απόλυτα με όλα τα παραπάνω, όντως είναι λίγο βιαστικό το μέτρο με τους under20 και θεωρώ ότι εππηρεάζει σημαντικά τους κανόνες του παιχνιδιού και τον προγραμματισμό των ομάδων.
Απλώς επειδή να αλλάξει δεν γίνεται, μήπως να ασχοληθούμε λίγο και με το πρωτάθλημα. Δηλαδή προγνωστικά, μεταγραφές, κλπ.
gsp_5
QUOTE(rock @ Jul 26 2010, 23:18 ) *
το θεμα ειναι οι μικροι εχουν την καψα που εχουν οι μεγαλοι ή ειναι μονο για να πηγαινουν για καφε.



Πιστεύω πως αυτό είναι θέμα καθαρά προσωπικό από τη μία (κατά πόσο δηλαδή ο μικρός έχει πάρει στα σοβαρά πού βρίσκεται), και θέμα επιρροής από την άλλη... Γιατί όταν ξαφνικά βρίσκεσαι σε μια ομάδα όπου όλοι είναι μεγαλύτεροι, δυνατότεροι και πιό ώριμοι(?) μπασκετικά από σένα, το πιο λογικό είναι να προσπαθήσεις να πάρεις πράγματα από αυτους. Όταν αυτό που εισπράττεις είναι αδιαφορία, τότε και συ καταλήγεις με την κάψα του να πηγαίνεις για καφέ...Επίσης, αυτό είναι και θέμα προπονητή και γενικότερα πειθαρχίας..

Δε ξέρω. Εγώ έτσι το βλέπω... rolleyes.gif
RAPTOR
Θα ηθελα να τοποθετηθω και εγω επι του θεματος.Κατ αρχας διαβαζω για μικρους,πιτσιρικαδες και αλλους χαρακτηρισμους.
Αυτοι λοιπον οι μικροι,πιτσιρικαδες σ αυτην την ηλικια κανονικα θα κοντευαν να απολυθουν απο φανταροι!!!Ενδιαφερον εχει εαν το παρουμε απο την αλλη πλευρα.Ξεκιναει μια ομαδα με τους τρεις 90αρηδες οι οποιοι και κανουν 5 φαουλ.Τοτε κατα την ΕΣΚΑ εναποκειται στην κρισι του διαιτητη να διαγνωσει εαν υπαρχει η οχι δολος.Μυλος δηλαδη.
Στο δια ταυτα το σωστοτερο μετρο για μενα ειναι ενας τροπος πριμοδοτησης των ομαδων που θα χρησιμοποιουν ηλικιακα μικρους παικτες και οταν λεω μικρους ενοω 17-18 χρονων.Επειδη καποιοι ισως πουν οτι δεν υπαρχουν χρηματα για πριμοδοτησεις θα πω οτι υπαρχουν πολλων ειδων κινητρα ακομη και βαθμολογικα ουτως ωστε να περασει το μετρο.
Κακα τα ψεματα στην τελικη εναποκειτα στην διαθεση και στο μερακι καποιων ομαδων-ανθρωπων για να εχει επιτυχια οποιαδηποτε μετρο.Με το αποφασιζουμε και διαταζουμε χωρις προηγουμενως να υπαρχει ευρυτερη συμμετοχη σε συζητηση απο τους εμπλεκομενους , παλι θα εχουμε μια απο τα ιδια ως συνηθως.
gsp_5
QUOTE(RAPTOR @ Jul 27 2010, 15:37 ) *
Θα ηθελα να τοποθετηθω και εγω επι του θεματος.Κατ αρχας διαβαζω για μικρους,πιτσιρικαδες και αλλους χαρακτηρισμους.
Αυτοι λοιπον οι μικροι,πιτσιρικαδες σ αυτην την ηλικια κανονικα θα κοντευαν να απολυθουν απο φανταροι!!!Ενδιαφερον εχει εαν το παρουμε απο την αλλη πλευρα.Ξεκιναει μια ομαδα με τους τρεις 90αρηδες οι οποιοι και κανουν 5 φαουλ.Τοτε κατα την ΕΣΚΑ εναποκειται στην κρισι του διαιτητη να διαγνωσει εαν υπαρχει η οχι δολος.Μυλος δηλαδη.
Στο δια ταυτα το σωστοτερο μετρο για μενα ειναι ενας τροπος πριμοδοτησης των ομαδων που θα χρησιμοποιουν ηλικιακα μικρους παικτες και οταν λεω μικρους ενοω 17-18 χρονων.Επειδη καποιοι ισως πουν οτι δεν υπαρχουν χρηματα για πριμοδοτησεις θα πω οτι υπαρχουν πολλων ειδων κινητρα ακομη και βαθμολογικα ουτως ωστε να περασει το μετρο.
Κακα τα ψεματα στην τελικη εναποκειτα στην διαθεση και στο μερακι καποιων ομαδων-ανθρωπων για να εχει επιτυχια οποιαδηποτε μετρο.Με το αποφασιζουμε και διαταζουμε χωρις προηγουμενως να υπαρχει ευρυτερη συμμετοχη σε συζητηση απο τους εμπλεκομενους , παλι θα εχουμε μια απο τα ιδια ως συνηθως.


Συμφωνώ κυρίως με τα τελευταία σου λόγια! Τίποτα δε μπορεί να γίνει αναγκαστικά και να έχει και αποτελέσματα ώστε όλοι να είναι ευχαριστημένοι (Ένωση, ομάδες και, πάνω απ' όλα, πάιχτες).

Legionnaire
QUOTE(gsp_5 @ Jul 26 2010, 14:30 ) *
Ακόμα και τις χρονιές που περάσανε, με "μικρούς" αναγκαστικά στην 12άδα, δεν γινόταν και τίποτα σπουδαίο. Δηλαδή, έδινες χρόνο στον πιτσιρικά, ίσα ίσα για να πει ότι έπαιξε, ενώ ο κορμός σου αποτελούνταν από "μεγάλους", οι περισσότεροι των οποίων με συμβόλαια..Πες μου τώρα εσύ. Ακόμα και αν οι μικροί σου μπορούν να ανταπεξέρθουν σε έναν "αντρικό" αγώνα, θα τους δώσεις τον απαραίτητο χρόνο καθόλη τη διάρκεια της σεζόν, ή θα τους πετάς σε κατι 5λεπτα απλά και μόνο για να μην αφήσεις στον πάγκο κάποιον αμοιβόμενο παίχτη σου?
Όλα αυτά τα λέω με βάση αυτό που έιδα 2 χρόνια τώρα στην δικία μου ομάδα στην Γ' , όταν και η διοίκηση είχε πεί πως θα προωθήσει μικρούς στην 1η ομάδα. και το αποτέλεσμα? ο καλύτερος "μικρός" να μην παίρνει πάνω από 10 λεπτά...

Τέλος, γίνεται προφανές ότι με αυτό το μέτρο θα αναγκαστούν οι σύλλογοι να δυναμώσουν τα παιδοεφηβικά τους τμήματα ετσι ώστε σε βάθος χρόνου οι ομάδες να απαρτίζονται από, κυρίως, νέα παιδία!


Ακόμη και να μην αρέσει στους "μεγάλους" παίκτες θα συνέφερε πολύ τον όποιο πρόεδρο-έφορο να χρησιμοποιήσει μικρούς που μπορούν όμως να σταθούν, και επειδή οι απαιτήσεις τους σε χρήμα είναι αν όχι ανύπαρκτες τότε περιορισμένες, και γιατί ίσως θα μπορούσε να τους πουλήσει αργοτερα, χώρια που θα έφτιαχνε και ενα κορμό με παιδιά της ομάδας με μακροχρόνιο ορίζοντα και όχι ένα συνοθύλευμα καλών μεν αλλά μισθοφόρων δε παικτών με μονοετή ορίζοντα.

Φυσικά θα έδινα χρόνο σε μικρους που μπορούν να ανταπεξέλθουν. Με βάση τη δική μου εμπειρία όμως η νοοτροπία αρκετών πιτσιρικάδων έχει αλλάξει ριζικά στο πέρασμα των χρόνων. Παίκτες 18-19 χρονών έχουν πλέον παράπονα γιατί χρησιμοποιούνται 10-15 και όχι 35 λεπτά, ενώ κάποτε εμείς είμασταν ευχαριστημένοι αν είμασταν μόνιμα στη 12άδα και παίζαμε και λίγο, γυάλιζε το μάτι μας, σκυλιάζαμε, με εγωισμό αλλά σε αθλητικά πλαίσια. Επίσης η διάθεση τους στο γήπεδο είναι περισσότερο για χαβαλέ και εκτόνωση όπως σε ένα μονάκι, παρά διάθεση για πραγματική βελτίωση και σωστό μπασκετάκι. Αυτό ιδιαίτερα σε παιδιά που δεν είχαν την ευκαιρία να πάρουν τα βασικά του μπάσκετ από πιτσιρίκια σε οργανωμένες ακαδημίες. Δε λέω καλό είναι να έχει κανείς υψηλές προσδοκίες αλλά αυτό πρέπει να συνάδει και με τα προσόντα του. Οι 4 γραμμές του γηπέδου είναι αμείλικτος κριτής για όλους μικρούς-μεγάλους, και σε βαθος χρόνου όλοι παίρνουν ευκαιρίες. Τέλος αξίζει να αναφερθεί κανείς στο κακό που κάνουν οι μπαμπάδες με "υψηλά όνειρα" και επεμβατική διάθεση για την "αδικία" που υφίσταται ο κανακάρης παιχταράς τους, φουσκώνοντας το μυαλό των μικρών και εγκαθιδρώντας μια νοοτροπία ότι για όλα φταίει ο κακός προπονητής - πράγμα που εμποδίζει την όποια βελτίωση και συγκέντρωση στο άθλημα.

Τέλος πάντων αυτή η κουβέντα έχει πολύ ψωμί...και ω γεγοναι γεγοναι, οπότε πάμε γι άλλα.

peter
ΣΩΣΤΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
lamar
QUOTE(RAPTOR @ Jul 27 2010, 15:37 ) *
Θα ηθελα να τοποθετηθω και εγω επι του θεματος.Κατ αρχας διαβαζω για μικρους,πιτσιρικαδες και αλλους χαρακτηρισμους.
Αυτοι λοιπον οι μικροι,πιτσιρικαδες σ αυτην την ηλικια κανονικα θα κοντευαν να απολυθουν απο φανταροι!!!Ενδιαφερον εχει εαν το παρουμε απο την αλλη πλευρα.Ξεκιναει μια ομαδα με τους τρεις 90αρηδες οι οποιοι και κανουν 5 φαουλ.Τοτε κατα την ΕΣΚΑ εναποκειται στην κρισι του διαιτητη να διαγνωσει εαν υπαρχει η οχι δολος.Μυλος δηλαδη.Στο δια ταυτα το σωστοτερο μετρο για μενα ειναι ενας τροπος πριμοδοτησης των ομαδων που θα χρησιμοποιουν ηλικιακα μικρους παικτες και οταν λεω μικρους ενοω 17-18 χρονων.Επειδη καποιοι ισως πουν οτι δεν υπαρχουν χρηματα για πριμοδοτησεις θα πω οτι υπαρχουν πολλων ειδων κινητρα ακομη και βαθμολογικα ουτως ωστε να περασει το μετρο.
Κακα τα ψεματα στην τελικη εναποκειτα στην διαθεση και στο μερακι καποιων ομαδων-ανθρωπων για να εχει επιτυχια οποιαδηποτε μετρο.Με το αποφασιζουμε και διαταζουμε χωρις προηγουμενως να υπαρχει ευρυτερη συμμετοχη σε συζητηση απο τους εμπλεκομενους , παλι θα εχουμε μια απο τα ιδια ως συνηθως.


Να ξερεις οτι αυτο που λες δεν ισχυει. Σε ερωτηση που εγινε στον αντιπροεδρο της ΕΣΚΑ κο Αλεξοπουλο τη μερα της κληρωσης, τι γινεται σε περιπτωση που μια ομαδα χασει τους 3 μικρους με 5 φαουλ, η απαντηση ηταν σαφης. "Η ομαδα που οποιαδηποτε στιγμη και για οποιοδηποτε λογο δεν εχει μεσα αθλητη γεννημενο το 1990 και μετα, χανει το ματς". Και συνεχισε λεγοντας," εμεις σας λεμε οτι πρεπει να εχετε τουλαχιστον τρεις 90αρηδες στην δωδεκαδα. Εσεις αν εχετε φοβο οτι μπορει να αποβληθουν οι τρεις με πεντε φαουλ, βαλτε τεσσερις, πεντε, εξι, ακομα και δωδεκα 90αρηδες στη δωδεκαδα, για να μην εχετε κανενα αγχος."

Οποτε δεν εναποκειται τιποτα στη διαθεση της ΕΣΚΑ, η θεση της ειναι ξεκαθαρη απο πριν ξεκινησουν τα πρωταθληματα.
nikefalin
QUOTE(lamar @ Jul 27 2010, 22:57 ) *
Να ξερεις οτι αυτο που λες δεν ισχυει. Σε ερωτηση που εγινε στον αντιπροεδρο της ΕΣΚΑ κο Αλεξοπουλο τη μερα της κληρωσης, τι γινεται σε περιπτωση που μια ομαδα χασει τους 3 μικρους με 5 φαουλ, η απαντηση ηταν σαφης. "Η ομαδα που οποιαδηποτε στιγμη και για οποιοδηποτε λογο δεν εχει μεσα αθλητη γεννημενο το 1990 και μετα, χανει το ματς". Και συνεχισε λεγοντας," εμεις σας λεμε οτι πρεπει να εχετε τουλαχιστον τρεις 90αρηδες στην δωδεκαδα. Εσεις αν εχετε φοβο οτι μπορει να αποβληθουν οι τρεις με πεντε φαουλ, βαλτε τεσσερις, πεντε, εξι, ακομα και δωδεκα 90αρηδες στη δωδεκαδα, για να μην εχετε κανενα αγχος."

Οποτε δεν εναποκειται τιποτα στη διαθεση της ΕΣΚΑ, η θεση της ειναι ξεκαθαρη απο πριν ξεκινησουν τα πρωταθληματα.


το παιχνίδι έχει κανόνες , είναι ένα είδος σύμβασης για το πως θα παίζετε, παγκοσμίως. όταν λοιπόν αλλάζεις κάποιους από αυτούς, έστω και σε περιορισμένο μέγεθος ( τις 2 τελευταίες κατηγορίες τοπικού) , το λες "πείραμα".
Να δούμε πως θα πάει , αν και πως θα οφελήσει σε κάτι .

Υπάρχουν αρκετά επιχειρήματα υπερ όσο και κατά, που κατά τη γνώμη μου είναι σωστά ( τουλάχιστον τα περισσότερα από αυτά). Κι εγώ θέλω να βλέπω νέα παιδιά να παίζουν και μένα όμως με ενοχλεί αυτό το "υποχρεωτικό".

Ελπίζω να μη βιώσουμε τραγελαφικές καταστάσεις ( όπως αυτής με τα φάουλ ή "τραυματισμούς" κλπ, που εύκολα μπορούμε να σκαρφιστούμε ) και οτί υπάρχουν σαφείς δικλείδες για όλα αυτά.

Ρωτήστε τουλάχιστον τους γνωστούς σας στην ΕΣΚΑΝΑ οπού αυτό εφαρμόζεται εδώ και 2 χρόνια αν θυμάμαι καλά.
MBANDA
QUOTE(rock @ Jul 26 2010, 23:18 ) *
Ακόμα και τις χρονιές που περάσανε, με "μικρούς" αναγκαστικά στην 12άδα, δεν γινόταν και τίποτα σπουδαίο. Δηλαδή, έδινες χρόνο στον Καλο ειναι να μπορεις να "δεσεις" τους "μικρους" και τους "μεγαλους" μαζι αλλα το θεμα ειναι οι μικροι εχουν την καψα που εχουν οι μεγαλοι ή ειναι μονο για να πηγαινουν για καφε.
Εγω πιστευω οτι πρεπει να παιζουν οι μικροι και να υπαρχει μια κατηγορια μετα το εφηβικο (κατω τον 21) οπου τα παιδια να προσαρμοζονται.


Το μέτρο με τους ...μικρούς (20+ χρονών) ισχύει στην ΕΣΚΑΝΑ και την περασμένη χρονιά "δούλεψε" για όσους έκαναν έγκαιρα τον προγραμματισμό τους. Έτσι οι ομάδες που διακρίθηκαν και ειδικά ανέβηκαν το ώφειλαν κατά πολύ στην δύναμη που είχαν στον παίχτη αυτό.
Αφού δεν υπάρχουν διαθέσιμα γήπεδα και διαιτητές για επιπλέον πρωτάθλημα Νέων Ανδρών (αυτοί είναι οι λόγοι σύμφωνα με τις ...Αρχές) και όλοι κοιτάνε πως θα "κλείσουν" το ρόστερ της χρονιάς με σίγουρες (τον Ιούνιο, αλλά πολλές από αυτές αποδεικνύονται μάπα από τον Οκτώβρη) λύσεις κάποιος θα έπρεπε να "επιβάλει" και 1 "μικρό"
στους 5 αγωνιζόμενους στα άκρως ερασιτεχνικά (όπως δηλώνουν) σωματεία αυτών των κατηγοριών.
Με δεδομένο ότι συμφωνώ με την επιβολή του "μικρού" αντί του μεγάλου ή ηλικιωμένου, είτε χομπύστα είτε με συμβολαιο αναστρέφω το ερώτημα του φίλου παραπάνω
"Έχουν την κάψα οι μεγάλοι, με πολλούς να ξέρουν ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι παραπάνω είτε λόγω υποχρεώσεων είτε γιατί δεν ξέρουν (πολλοί επειδή παίζουν street basket - δηλαδή μπάσκετ αλάνας) και δεν θα έχουν οι μικροί, με τους περισσότερους που μένουν στο χώρο μετά τα 18-19 να είναι στα γήπεδα από 6 χρονών και μαθημένοι πολλοί από αυτούς από τα 12 τους χρόνια με τον πίνακα του προπονητή και με συστήματα ?"
Εγώ πιστεύω πως έχουν και θα χαρώ φέτος να δώ τα νέα αυτά παιδιά.
Άλλωστε από την στιγμή που και οι 2 αντίπαλοι θα έχουν "μικρούς" δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν βάλεις μεγάλο να μαρκάρει τον μικρό του αντιπάλου σου ο δικός σου μικρός θα είναι "εκτεθειμένος" σε μεγάλο του αντιπάλου σου.
Όσο για την ηλικία να πούμε ότι οι γεννηθέντες αρχές 1990 στην έναρξη του πρωταθλήματος θα είναι σχεδόν 21 ετών ενώ οι γεννηθέντες το τέλος του 1990 θα είναι στο τέλος 20,5. Όχι και τόσο μικροί για μια χώρα που έχει εκατοντάδες σωματεία με παιδικο-εφηβικά.
Όσο για τους μεγάλους, ας παλέψουν, όσοι μπορούν για 1 στις υπόλοιπες 4 θέσεις ή την 6η, 7η κτλ δηλαδή για τις αλλαγές.
Κάθε νέος κανονισμός έχει πολλούς τρόπους ανάγνωσης.
Εγώ καταθέτω την άποψή μου με την εμπειρία από την περυσινή χρονιά.
Φυσικά υπάρχει και η περίπτωση του μικρού κωλ_παιδου που ξέροντας ότι είναι απαραίτητος κάνει την ζωή του κόουτς ποδήλατο. Γιαυτό υπάρχει και ο Πρόεδρος. Εξήγηση από την αρχή.
Ποδήλατο εσύ την ομάδα 1 χρόνο αλλά από του χρόνου το δελτίο σου καρφωμένο στο ταβάνι και άντε στον αγύριστο
ts_10
Σορρυ παιδια αλλα αμα εισαι 20+ χρονων και πρεπει να σε επιβαλει ενας κανονας για να παιξεις...απλα δε κανεις...ή κανεις για 8-9 παιχτης...ειχε τυχει σε εμας να ερθει απο εφηβικο παικτης και μεσα σε 6 μηνες να παιζει βασικος στο αντρικο..αλλα εβλεπες οτι το χε και δε καταλαβαινες διαφορα..και οπως ξαναειπα αμα εχουν ομαδες καλους μικρους θα τους βαζουν απο μονοι τους να παιζουν,οχι ταβατζιλικι..
Καλα μπανια.. smiley.gif
nairepao
Εγω θα προτιμουσα να δινοντουσαν καποια μπονους (ειτε χρηματικα ειτε βαθμολογικα, πχ σε περιπτωσεις ισοβαθμιων ή κατι τετοιο) στα σωματεια των οποιων οι παιδικοεφηβικες ομαδες θα ειχαν εξαιρετικη αποδοση παρα αυτο το "υποχρεωτικο" το οποιο σε τελικη αναλυση δεν υπολογιζει και τον ασταθμητο παραγοντα οπως αυτο που ανεφερε καποιος περι τραυματισμου ολων των μικρων ή κατι πιο απλο το οποιο μου ειχε τυχει οσο επαιζα στην Κηφισια οταν ολοι οι μικροι πηγαν 5ημερη με το σχολειο τους και παιζαμε οι πουροι.
Γιατι ο αθλητισμος σε αυτα τα επιπεδα εχει και κοινωνικο χαρακτηρα και δεν μπορουμε να αποκλεισουμε και τους μεγαλυτερους σε ηλικια απο το να παιζουν,μια με τον κανονισμο των μεταγραφων των 30ρηδων και μια με τον κανονισμο για τους μικρους...

Στα περι "απαιτητικων μικρων" επιτρεψτε μου να διαφωνησω, και εμεις οταν ειμασταν μικροι κατι τετοια ελεγαν για μας οι μεγαλυτεροι και παντα ετσι θα πηγαινει. Παντα θα ακους απο τους μεγαλυτερους να λενε "εμεις οταν ειμασταν μικροι δεν ειμασταν ετσι ουτε γιουβετσι"...Και αν οι μικροι τωρα δεν επιδεικνυουν σωστη νοοτροπια και χαρακτηρα ειμαστε κι εμεις υπευθυνοι.


Στα του ομιλου τωρα, θυμαμαι οτι η Κηφισια ειχε καλους μικρους, λογικα αν παιξει καλα αυτο το χαρτι της παει για καλη πορεια.
Στο γηπεδο της Ροδοπολης βλεπω να παιζεται κατι μεταξυ μπασκετ και σκουως...
panther2910
Καλησπέρα,ξέρουμε τίποτα από μεταγραφές;Ο Αρίων έχετε ακούσει αν πήρε κανά παίχτη;
Pau Gasol
Τα ερωτήματα για την νεα οδηγια που αφορά τους 90αρηδες ειναι πολλά...
Εμένα αυτό που με απασχολεί (επειδή το έζησα όταν ήμουν σε αυτήν την ηλικία) είναι το πώς ένα παιδι αρχικά
σε ηλικία 17-18 που δεν έχει χρόνο ούτε για βόλτα θα καταφέρει να ακολουθήσει πλήρως το προγραμμα προπονήσεων.
Έπειτα στα 19 που έχουν φύγει ή έχουν έρθει φοιτητές χάνουν μία χρονιά εφόσον η ΕΟΚ δεν έχει έχει κάνει κάποια ειδική συνθήκη ώστε να μπορουν να πάρουν μεταγραφή εφόσον αυτές λήγουν τέλη Ιούνη και τα παιδιά μαθαίνουν το που πέρασαν τέλη Αυγούστου. Άρα μιλάμε για παιδιά τα οποία είναι ή φοιτητες στην Αθήνα και κατάγονται από αυτήν, ή που δεν είχαν την τύχη να περάσουν κάπου...
Ωραία λογική....


bsktmn
Καλη σεζον σε ολους!Συμφωνω οτι ο 3ος ειναι ο πιο δυσκολος ομιλος. Αυτο δεν ειναι κ κακο μιας κ θα υπαρχει ανταγωνισμος! Οσο για τους μικρους , ηταν γνωστο οποιος δουλεψε σε αυτο θα εχει πλεονεκτημα. Αλλωστε ειναι κριμα να επενδυονται χρηματα για μεταγραφες σε αυτες τις κατηγοριες. Ας δουλεψει σαν κλαδι του Αναπτυξιακου επιτελους.
Οσο για την διαγραμμιση , καμμια αλλαη στις διαστασεις. Οι τελικες γραμμες παραμενουν ιδιες. Το θεμα ειναι που θα βρεθουν χρηματα. Τοσο για την διαγραμμιση οσο κ τα χειριστηρια/χρονομετρα.
jhantzop
QUOTE(bsktmn @ Sep 2 2010, 17:58 ) *
Καλη σεζον σε ολους!Συμφωνω οτι ο 3ος ειναι ο πιο δυσκολος ομιλος. Αυτο δεν ειναι κ κακο μιας κ θα υπαρχει ανταγωνισμος! Οσο για τους μικρους , ηταν γνωστο οποιος δουλεψε σε αυτο θα εχει πλεονεκτημα. Αλλωστε ειναι κριμα να επενδυονται χρηματα για μεταγραφες σε αυτες τις κατηγοριες. Ας δουλεψει σαν κλαδι του Αναπτυξιακου επιτελους.
Οσο για την διαγραμμιση , καμμια αλλαη στις διαστασεις. Οι τελικες γραμμες παραμενουν ιδιες. Το θεμα ειναι που θα βρεθουν χρηματα. Τοσο για την διαγραμμιση οσο κ τα χειριστηρια/χρονομετρα.


Σε αρκετά γήπεδα πρέπει να αλλάξουν και οι τελικές γραμμές. Ο "παλιός" κανονισμός λέει πως τα γήπεδα πρέπει να είναι 28x15 αλλά γίνονται δεκτά και 26x14. Τώρα με το τρίποντο στο 6.75, τα "μικρά" γήπεδα πρέπει να μεγαλώσουν για να υπάρχει χώρος για σουτ τριών πόντων από τις γωνίες.

blove.gif


Pau Gasol
QUOTE(jhantzop @ Sep 2 2010, 18:39 ) *
Σε αρκετά γήπεδα πρέπει να αλλάξουν και οι τελικές γραμμές. Ο "παλιός" κανονισμός λέει πως τα γήπεδα πρέπει να είναι 28x15 αλλά γίνονται δεκτά και 26x14. Τώρα με το τρίποντο στο 6.75, τα "μικρά" γήπεδα πρέπει να μεγαλώσουν για να υπάρχει χώρος για σουτ τριών πόντων από τις γωνίες.

blove.gif


Se osa ghpeda einai dynaton ayto...
Stoy A8hnaikou h sto boh8htiko tou Mets ti 8a kanoun....?????
8a baloun stis kerkides tis grammes????
bsktmn
Δεν θα επιμεινω αλλα απο οτι ειδα σε γηπεδο με την νεα διαγραμμιση οι αλλαγες δεν αφορουσαν στις γωνιες. Δεν ειχε καμμια αλλαγη εκει. Τωρα τι κ πως..αυτο ειδα αυτο λεω!
Pau Gasol
QUOTE(panther2910 @ Aug 25 2010, 11:56 ) *
Καλησπέρα,ξέρουμε τίποτα από μεταγραφές;Ο Αρίων έχετε ακούσει αν πήρε κανά παίχτη;



Κάτι ακούγεται για 2άρι αρκετά καλό με έφεση στο σκοράρισμα... Για 30+ πόντους ...
Είναι από μεγαλύτερη κατηγορία και θα έχει σίγουρα πρωταγωνιστικό ρόλο...

QUOTE(bsktmn @ Sep 3 2010, 11:59 ) *
Δεν θα επιμεινω αλλα απο οτι ειδα σε γηπεδο με την νεα διαγραμμιση οι αλλαγες δεν αφορουσαν στις γωνιες. Δεν ειχε καμμια αλλαγη εκει. Τωρα τι κ πως..αυτο ειδα αυτο λεω!


Η επισημη ανακοίνωση όσον αφορά τις διαστάσεις και όχι μόνο για τους κανόνες της νέας σεζόν από την FIBA.
KONDILOS
καλημέρα σε όλους τους χρήστες!!!καλή μπασκετική χρονιά να έχουμε με υγεία και χωρίς τραυματισμούς για όλες τις ομάδες και για όλα τα παιδιά.εγώ απο την σειρά μου θα ήθελα να ευχηθώ στην ομάδα μου,τον διαγόρα καλή επιτυχία,όλοι οι αθλητές να είναι γεροί και να υλοποιήσουμε τους στόχους μας και τις φιλοδοξίες μας,αφού τα τελευταία 2,5χρόνια γίνεται μια σοβαρή δουλειά από προπονητές-παίχτες-διοίκηση!!!
bsktmn
Kαλη επιτυχια σε ολολυς κ στον Διαγορα φυσικα. Ελπιζω το τριπτυχο , προοπονητης-παικτες-διοικηση και την οντως σοβαρη δουλεια που κανουν ν την ακολουθησουν κ καποιοι απο τον κοσμο σας.Να μην εχουμε φαινομενα ασχημα , χαρη σε λιγους αλλα δυστυχως που υπαρχουν.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.