Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Βαγγελης Ιωαννου,ο πιο τραγικος speaker(?)
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Οτιδήποτε για το μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
giannis_mg
Δεν γινεται να τον κλειδωσουν στο ξενοδοχειο και να μην μεταδιδει τους αγωνες...
Δεν αντεχω αλλο Θεε μου...
Εχω παρει υπερβολικη δοση του Βαγγελα...Θεε μου δειξε ελεος... icon_drunk.gif w00t.gif
giannis_mg
Δεν αντεχω να σε ακουω πια ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Εχει δωσει ρεσιταλ ο ασχετος...
Τοσες μαζεμενες λαλακιες καιρο ειχε να πει σε ενα ματς.....

Τον Λοβ τον λεει Τσαντλερ...
Αναρωτιεται σε ολο το ματς γιατι ο Κομπε βγηκε στην αρχη!!!!!ενω ειχε 2 φαουλ ρε μπαλονι!!!!!!!!!
Που του κανει κονξες ο Σιζεφσκι...

Το οτι ο coach K πανασχετε χοντρε αλλαζει καθε 7-8 λεπτα ολη την 5αδα το εχεις πει ισα με 300 φορες και μαλιστα θα τον ρωτησει ο Βαγγελας μετα γιατι δεν το εκανε και αλλαζει παιχτες καθε 2-3 λεπτα...
Εβγαλε και την αιτια ο Βαγγελας με σιγουρια οτι το κανει για να τους προσγειωσει....

Ωραιος παιχτης ο ΙγκουΑνταλα ε Βαγγελα????

Θεε μου δεν τον αντεχω αλλο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ας τον κανει καποιος να σκασει να ησυχασουμε!!!!!!!!!!!!!!!!!
reignman
Ιwannou went silent for a moment...


AAAAAAAAAAAND ITS GONE.
Air Kef
Μην ξεφεύγουμε με τους χαρακτηρισμούς.
T.W.Is.M.
QUOTE(Giannis_23 @ Aug 4 2012, 18:19 ) *
Ωραιος παιχτης ο ΙγκουΑνταλα ε Βαγγελα????


Μεχρι κι εδω λαθος το ειπε. Ο Χατζημεγιστος προπερσι τον ειχε πει Ιγκουαντολα! smiley.gif
Reggie Miller 31
QUOTE (sarounas @ Jul 31 2012, 23:47 ) *
ΕΛΕΟΣ
τι αμαρτίες πληρώνουμε?

ήθελα να ξέρα τον βάζουν κατόπιν συνεννόησης να περιγράφει ή μόνος του έχει την δύναμη να καθορίζει ότι θα σχολιάζει αυτός τους αγώνες?

ο άνθρωπος δεν είναι ότι γκαρίζει, έχει άθλια χροιά φωνής και είναι απίστευτα βαρετός μιας και δεν έχει κάτι αξιόλογο να πει, δυστυχώς για όλους εμάς που τον ακούμε δεν ξέρει καν την γλώσσα, αναμασά όλη την ώρα 50 λέξεις και 10 φράσεις κλισέ και το χειρότερο όλον να νομίζει ότι πρέπει να κάνει ραδιοφωνική μετάδοση

το κακό είναι να μην θέλεις να κλείσεις την φωνή γιατί χάνεται ο ήχος του γηπέδου και να είσαι αναγκασμένος να τον υποστείς

Δεν μπορώ να το χωνέψω ολόκληρη κρατική με τόσους δημοσιογράφους και βάζουν να μεταδίδει δημοφιλή αθλητικά γεγονότα κάποιον που δεν ξέρει να μιλά? τουλάχιστον δεν μπορεί να το βουλώνει κάποιες στιγμές?
πονάει το κεφάλι μου sad.gif

Το θέμα είναι ότι η ΕΡΤ έχει τόσο καλούς μπασκετικούς δημοσιογράφους, που απορώ τι κάνει και περιγράφει όλα τα μεγάλα μπασκετικά γεγονότα!

Όσοι είχατε την τύχη να παρακολουθήσεστε κάποια παιχνίδια των Ελληνικών playoffs πέρσι, και ακούσατε περιγραφές απο Σωτηρίου και Ντεντόπουλο θα καταλάβατε τι εννοώ wink.gif Εγώ το έχω βρει το κόλπο, ήχος στη σιγή και απο δίπλα ραδιόφωνο με ΕΡΑ σπορ και περιγραφή απο τους 2 παραπάνω και σχόλιο απο τον παμέγιστο Σωτήρη Γεωργίου 77.gif !!!! Το πρόβλημα είναι ότι πολλές φορές δεν υπάρχει συγχρονισμός ήχου-εικόνας ή ότι τους Ολυμπιακού τους έχει πάρει... μονοπώλιο ο κ. Ιωάννου tongue.gif tongue.gif tongue.gif

ΥΓ και αυτός μια χαρά ήταν στις μικτές ζώνες (με τους Ντικούδη-Φώτση να του βγάζουν τα γυαλιά και την γραβάτα smiley.gif )! Τι τις θέλει τις περιγραφές;;;;; shot.gif
SG3ptshooter
O Mάμπα. Και σωστά να το έλεγε, δηλαδή όλο, και μόνο που το ξέβρασε όπως το λέει έχασε κάθε cool αίσθηση. Πάει στο διάολο ο Καbάτσο και ο Μαρκουίνιος ( icon_drunk.gif ), το nick του Bryant πες το ολόκληρο και σωστά το ρημάδι..
sacarame
QUOTE(SG3ptshooter @ Aug 7 2012, 00:26 ) *
O Mάμπα. Και σωστά να το έλεγε, δηλαδή όλο, και μόνο που το ξέβρασε όπως το λέει έχασε κάθε cool αίσθηση. Πάει στο διάολο ο Καbάτσο και ο Μαρκουίνιος ( icon_drunk.gif ), το nick του Bryant πες το ολόκληρο και σωστά το ρημάδι..


Και έτσι όπως το λέει δημιουργεί και απορίες σε κόσμο άσχετο με το μπάσκετ που παρακολουθεί τον αγώνα...(όπως πχ η αδερφή μου που με ρώτησε αν έχει καμια συγγένεια με την τραγουδίστρια Σαμάνθα Μάμπα... 69.gif )
spysta
λιγο ακομα και θα τον λεει Μαμρα !!!
http://blueprintprep.com/lsatblog/wp-conte.../03/mumm-ra.jpg

αχα καλο ε ? 68.gif
Anaz
QUOTE(spysta @ Aug 7 2012, 01:02 ) *
λιγο ακομα και θα τον λεει Μαμρα !!!
http://blueprintprep.com/lsatblog/wp-conte.../03/mumm-ra.jpg

αχα καλο ε ? 68.gif
ναι ρε φιλε. Κι ελεγα μονο σε μενα ακουστηκε σχεδον μαμρα??

Αυτα τα μακροσυρτα "ναιαιαιαι", "για τρειειειεςςςς" κλπ με τον βαρετο και επιτηδευμενο τονο, κοντευουν να ξεπερασουν σε γραφικοτητα και το μακρινο ριμπαουντ.

Το σημερινο κορυφαιο ομως που του ξεφυγε στη φαση με το καρφωμα του ιγκουΑνταλα οτι "ισως θεωρησαν οτι δεν περασε η μπαλα ολο το διχτακι, δεν εξηγειται αλλιως" ηταν το καλυτερο χαιλαιτ.
T.W.Is.M.
QUOTE(Anaz @ Aug 7 2012, 05:19 ) *
Το σημερινο κορυφαιο ομως που του ξεφυγε στη φαση με το καρφωμα του ιγκουΑνταλα οτι "ισως θεωρησαν οτι δεν περασε η μπαλα ολο το διχτακι, δεν εξηγειται αλλιως" ηταν το καλυτερο χαιλαιτ.


Ειναι σαν το "δεν περασε ολοκληρη η μπαλα τη γραμμη".
Τελικα νομιζω οτι το καλυτερο ολων ειναι κατι πολυ καλα κρυμμενο. Οταν αναφερει κατι "για τους μη μυημενους"... wink.gif
natouralistis
Αφου ο Prigioni γινεται Πριχιονι, ο Ginobili γιατι δεν γινεται Χινομπιλι? 39.gif
sarounas
"όσο εσείς βλέπατε διαφημίσεις εμείς βλέπαμε τα κατορθώματα του Νοσιόνι"

θέλει και τα λέει ή βγαίνουν μόνα τους?
Reggie Miller 31
Ρε παιδιά έλεγε ΝοΘιόνι, ΠριΘιόνι, ΓκαρΘία ή μόνο εγώ τα άκουγα;;;; Τελικά είμαι σίγουρος, δεν είναι τόσο τα όσα λέει που με εκνευρίζουν, αλλά η διαπεραστική-τσιριχτή χρειά της φωνής του!!!!!
giorgos14
ο τυπος ειναι απεριγραπτος...εδω στην αρχη εβγαλε το ρωσια-λιθουανια καλο παιχνιδι.αυτος ο καημενος ο αργεντινος γιονσεν δεν λεγεται?ο βαγγελας πως τον ελεγε;
Reggie Miller 31
QUOTE (giorgos14 @ Aug 9 2012, 00:12 ) *
ο τυπος ειναι απεριγραπτος...εδω στην αρχη εβγαλε το ρωσια-λιθουανια καλο παιχνιδι.αυτος ο καημενος ο αργεντινος γιονσεν δεν λεγεται?ο βαγγελας πως τον ελεγε;

Τον έλεγε ΧΑΝΣΕΝ!!!!!!! ugly_tocktock.gif Ισως επειδή στα αγγλικά γράφεται Jasen...
Manu7
Eδώ πρέπει να αποκατασταθεί η αλήθεια.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να το κάνω εγώ αυτό με σιγουριά biggrin.gif

Oι Ισπανοί τον Prigioni τον προφέρουν Πριχιονι.Tον Jasen Χάσεν.Tον Νοcioni Νοσιόνι αν και δεν είμαι σίγουρος.

Επίσης παίζει και ρόλο αν είναι Βάσκος αυτός που περιγράφει ή Καταλανός ή Ισπανός σαν όλους τους άλλουςbiggrin.gif

Το θέμα είναι οι Αργεντίνοι πώς τους προφέρουν.Απλά δεν μπορώ να καταλάβω σίγουρα αν είναι αργεντίνικη η μετάδοση
στα διάφορα search μου στο youtube.

SG δώσε καμια βοήθεια ρε συ...

Οπότε μην βιάζεστε να κρίνετε τον Βαγγέλα σε αυτό το θέμα γιατί ούτε και σεις οι ίδιοι δεν ξέρετε πώς προφέρονται οι παίχτες.Να κράζουμε τον χοντρούλη μας επειδή δεν μπορεί να πάει στους Αργεντίνους speaker να μάθει για τα ονόματα μαζί σας biggrin.gif.




SG3ptshooter
QUOTE(Manu7 @ Aug 9 2012, 13:15 ) *

Eίναι γεγονός ότι με βάση το τι ακούμε όλη τη χρονιά σε Ισπανόφωνες περιγραφές ο Βαγγέλης δεν είναι παρά ελάχιστα foul σε αυτό το ζήτημα, στα περισσότερα είναι πιο κοντά στο σωστό. Αλλά όταν ξεβράζει εκείνο το b για τον Καμπάτσο ή όταν απλά διαβάζει απ' το site της Fiba λάθος το που έπαιζε φέτος ο Jasen και ως εθνικός μπασκετικός περιγράφας δεν έχει τη γνώση να το πει το σωστό, ακόμα foul είναι, παντού και πάντα, μου είναι πραγματικά δύσκολο να τον υπερασπιστώ όταν μου χαλά τόσο μια μέρα προημιτελικών ΟΑ με την άμπαλη βραχνάδα του και την υπερέμφαση του επίθετου "μακρινό" κάθε φορά που νιώθει πως παίρνει ανάσα δικαίωσης στον αγώνα του για να γίνουμε όλοι καθυστερημένοι..
aegeansheed
QUOTE(Manu7 @ Aug 9 2012, 13:15 ) *
Eδώ πρέπει να αποκατασταθεί η αλήθεια.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να το κάνω εγώ αυτό με σιγουριά biggrin.gif

Oι Ισπανοί τον Prigioni τον προφέρουν Πριχιονι.Tον Jasen Χάσεν.Tον Νοcioni Νοσιόνι αν και δεν είμαι σίγουρος.

Επίσης παίζει και ρόλο αν είναι Βάσκος αυτός που περιγράφει ή Καταλανός ή Ισπανός σαν όλους τους άλλους biggrin.gif

Το θέμα είναι οι Αργεντίνοι πώς τους προφέρουν.Απλά δεν μπορώ να καταλάβω σίγουρα αν είναι αργεντίνικη η μετάδοση
στα διάφορα search μου στο youtube.

SG δώσε καμια βοήθεια ρε συ...

Οπότε μην βιάζεστε να κρίνετε τον Βαγγέλα σε αυτό το θέμα γιατί ούτε και σεις οι ίδιοι δεν ξέρετε πώς προφέρονται οι παίχτες.Να κράζουμε τον χοντρούλη μας επειδή δεν μπορεί να πάει στους Αργεντίνους speaker να μάθει για τα ονόματα μαζί σας biggrin.gif .


Ευτυχώς ή δυστυχώς έχασα το χθεσινό -κατά τις αναφορές του bench- παραλήρημα. Δηλαδή και τί δε θα έδινε κάποιος για να ακούσει Πριθιόνι ή πριόνι whatever..

Μιας που βλέπω δίψα για γνώση ας καταθέσω τη μακροχρόνια εμπειρία μου από τα μαθήματα Ισπανικών και μια αποτυχημένη προσπάθεια για Basico μαζί με πολλές αθλητοώρες παρακολούθησης αγώνων.

Οι ισπανοί, γενικά μιλάνε στα κανάλια καστιγιάνικα, αυτό σημαίνει ότι τα "c" πριν από "e" ή "i" θα το προφέρουν ως "θ" π.χ. Θερβάντες (Cervantes), θιέλο (cielo) και αντίστοιχα το "z" θα το προφέρουν επίσης ως "θ" π.χ. Θαραγόθα (Ζaragoza).
Τα αργεντίνικα ισπανικά τα καταλαβαίνεις από μία χροιά fake ψευδίσματος, καθώς και από το μεγαλύτερο τράβηγμα των φωνηέντων σε σχέση με τα καστιγιάνικα.

Οι αργεντινοί (ή αργεντίνοι ή αργεντινέζοι) ότι λένε ως "θ" στις περιπτώσεις παραπάνω οι ισπανοί, αυτοί το λένε απλά "σ". Αυτός είναι ο γενικός κανόνας μιλώντας εμπειρικά. Υπάρχει μόνο μια ιδιαιτερότητα στις λέξεις που υπάρχει διπλό σύμφωνο με πρώτο το "s", όπου αυτό δεν προφέρεται, κάνοντας την προφορά της λέξης σα να μιλάει ψευδός. Επίσης στα ισπανικά λέξη που ξεκινάει με διπλό σύμφωνο με πρώτο το "s" υποχρεωτικά στον προφορικό λόγο θα πάρει ένα επιπλέον "e" πριν για λόγους ευηχίας.

π.χ. ο Sting θα ακουστεί "Εστίνγκ", ο Scola "Εσκόλα" (και στα αργεντίνικα "Εκόλα")

π.χ. αν ένας αργεντινός ήθελε να πει π.χ. το όνομα Pascuale θα το πρόφερε ως "Πακουάλε".

Γενικά σωστή προφορά αργεντίνικων ονομάτων είναι εκ προοιμίου δύσκολη αφού λόγω πολλών μεταναστευτικών κινημάτων βλέπεις από ιταλικά, πολωνέζικα, γερμανικά επίθετα και μπερδεύσεσαι. Οπότε μπορείς να τα λες όπως θέλεις για να τελειώνεις.
Ως παράδειγμα φέρνω τον Mascherano, του οποίου το όνομα έχει προφανώς γερμανικές ρίζες (δεν έχει νομίζω άλλη γλώσσα συνεχόμενα "sch", ίσως και τα ολλανδικά) και εμένα δε μου κάνει να τον πω "μαστσεράνο", που θα ήταν η κανονική μετάφραση από τα ισπανικά στα ελληνικά, αλλά μασεράνο με παχύ "σ" μάλιστα. Το Jasen είναι το ίδιο ανάθεμα. Προφανώς έχει δανέζικη, ολλανδική καταγωγή και originally θα έπρεπε στην Ευρώπη να ακούγεται Γιάσεν, αλλά επειδή το παλικάρι έχει γεννηθεί στην Αργεντινή πήρε τους κανόνες των ισπανικών, οπότε μάλλον Χάσεν θα περίμενα να τον ακούσω.

Τον Prigioni τον έχω ακούσει μόνο Πριχιόνι (με λεπτό "χ". Με παχύ, όπως είναι το ελληνικό "χ" ακούγονται οι λέξεις με jota (ισπανικό "j" μόνο), αλλά θα περίμενα να τον ακούσω και Πριζόνι.
Το Ginobili το ακούω Ζινόμπιλι ή Τζινόμπιλι.
Νοσιόνι εννοείται, Γουτιέρες κλπ.

Ένα τραγικό λάθος που κάνει πολύς κόσμος είναι με τον Ουέρτας, του οποίου το "Η" δεν ακούγεται (κανένα "Η" στην αρχή δεν ακούγεται. Βλ. Hurtado = Ουρτάδο, Hilario = Ιλάριο κλπ). Δεν είναι Χουέρτας, αν το πεις έτσι πρέπει να γράφεται "JUERTAS".

Αυτά, καλά μπάνια!
Manu7
QUOTE(aegeansheed @ Aug 9 2012, 15:03 ) *
Ευτυχώς ή δυστυχώς έχασα το χθεσινό -κατά τις αναφορές του bench- παραλήρημα. Δηλαδή και τί δε θα έδινε κάποιος για να ακούσει Πριθιόνι ή πριόνι whatever..

Μιας που βλέπω δίψα για γνώση ας καταθέσω τη μακροχρόνια εμπειρία μου από τα μαθήματα Ισπανικών και μια αποτυχημένη προσπάθεια για Basico μαζί με πολλές αθλητοώρες παρακολούθησης αγώνων.

Οι ισπανοί, γενικά μιλάνε στα κανάλια καστιγιάνικα, αυτό σημαίνει ότι τα "c" πριν από "e" ή "i" θα το προφέρουν ως "θ" π.χ. Θερβάντες (Cervantes), θιέλο (cielo) και αντίστοιχα το "z" θα το προφέρουν επίσης ως "θ" π.χ. Θαραγόθα (Ζaragoza).
Τα αργεντίνικα ισπανικά τα καταλαβαίνεις από μία χροιά fake ψευδίσματος, καθώς και από το μεγαλύτερο τράβηγμα των φωνηέντων σε σχέση με τα καστιγιάνικα.

Οι αργεντινοί (ή αργεντίνοι ή αργεντινέζοι) ότι λένε ως "θ" στις περιπτώσεις παραπάνω οι ισπανοί, αυτοί το λένε απλά "σ". Αυτός είναι ο γενικός κανόνας μιλώντας εμπειρικά. Υπάρχει μόνο μια ιδιαιτερότητα στις λέξεις που υπάρχει διπλό σύμφωνο με πρώτο το "s", όπου αυτό δεν προφέρεται, κάνοντας την προφορά της λέξης σα να μιλάει ψευδός. Επίσης στα ισπανικά λέξη που ξεκινάει με διπλό σύμφωνο με πρώτο το "s" υποχρεωτικά στον προφορικό λόγο θα πάρει ένα επιπλέον "e" πριν για λόγους ευηχίας.

π.χ. ο Sting θα ακουστεί "Εστίνγκ", ο Scola "Εσκόλα" (και στα αργεντίνικα "Εκόλα")

π.χ. αν ένας αργεντινός ήθελε να πει π.χ. το όνομα Pascuale θα το πρόφερε ως "Πακουάλε".

Γενικά σωστή προφορά αργεντίνικων ονομάτων είναι εκ προοιμίου δύσκολη αφού λόγω πολλών μεταναστευτικών κινημάτων βλέπεις από ιταλικά, πολωνέζικα, γερμανικά επίθετα και μπερδεύσεσαι. Οπότε μπορείς να τα λες όπως θέλεις για να τελειώνεις.
Ως παράδειγμα φέρνω τον Mascherano, του οποίου το όνομα έχει προφανώς γερμανικές ρίζες (δεν έχει νομίζω άλλη γλώσσα συνεχόμενα "sch", ίσως και τα ολλανδικά) και εμένα δε μου κάνει να τον πω "μαστσεράνο", που θα ήταν η κανονική μετάφραση από τα ισπανικά στα ελληνικά, αλλά μασεράνο με παχύ "σ" μάλιστα. Το Jasen είναι το ίδιο ανάθεμα. Προφανώς έχει δανέζικη, ολλανδική καταγωγή και originally θα έπρεπε στην Ευρώπη να ακούγεται Γιάσεν, αλλά επειδή το παλικάρι έχει γεννηθεί στην Αργεντινή πήρε τους κανόνες των ισπανικών, οπότε μάλλον Χάσεν θα περίμενα να τον ακούσω.

Τον Prigioni τον έχω ακούσει μόνο Πριχιόνι (με λεπτό "χ". Με παχύ, όπως είναι το ελληνικό "χ" ακούγονται οι λέξεις με jota (ισπανικό "j" μόνο), αλλά θα περίμενα να τον ακούσω και Πριζόνι.
Το Ginobili το ακούω Ζινόμπιλι ή Τζινόμπιλι.
Νοσιόνι εννοείται, Γουτιέρες κλπ.


Ένα τραγικό λάθος που κάνει πολύς κόσμος είναι με τον Ουέρτας, του οποίου το "Η" δεν ακούγεται (κανένα "Η" στην αρχή δεν ακούγεται. Βλ. Hurtado = Ουρτάδο, Hilario = Ιλάριο κλπ). Δεν είναι Χουέρτας, αν το πεις έτσι πρέπει να γράφεται "JUERTAS".

Αυτά, καλά μπάνια!

Noμίζω το ποστ του sheed είναι κατατοπιστικότατο. thumbsup.gif

Το συμπέρασμα που είχα εξαρχής είναι ότι ο Βαγγέλας πιο πολύ έχει ακούσει περιγραφές Ισπανών speaker (επειδή λογικά βαριέται να ψάξει για Αργεντίνικες....) ή μπορεί να αυτοσχεδιάζει κιόλας προφέροντας τον Nocioni Νοθιόνι σε κάθε c ή s των ονομάτων biggrin.gif.

Εδώ βρήκα όμως Αργεντίνικη μετάδοση οπότε επιβεβαιώνονται πάνω κάτω τα μπολνταρισμένα στο ποστ του sheed.

Ναι ρε Καμ-πάσο επιτέλους ακούμε σωστά το όνομα σου!
ALdaperan
Δεν Παλεύεται ο τύπος !!
Πιο τραγικό "σπίκερ" δεν έχω ξαναματακούσει.. Απορώ πώς του το επιτρέπει η ερτ..
Στους Ολυμπιακούς Βαγγέλη Ιωάννου βρήκαν να βάλουν ;; 19.gif
Έχει δώσει ρεσιταλ ο άνθρωπος ..

Στο ματς Αργεντινή-Βραζιλία αποκαλούσε το Nene σε όλο το παιχνίδι ως Hilario , ενώ επίσημα έχει αλλάξει όνομα από το 2003 και η φανέλα του γράφει Nene !! Για να μην αναφέρω ότι άλλος είχε την μπάλα και άλλο όνομα έλεγε..

Ότι να ναι , είναι ο άνθρωπος .. 1000 φορές καλύτερα στο mute ή με ιερογλυφική περιγραφή που λέει ο λόγος laugh.gif
Tario
Επίσης δεν ξέρω αν θυμάστε μια εφεύρεση κάπου το 2005 αν θυμάμαι καλά πού έλεγε συνεχώς "... σουτάρει από το χαμηλό ποστ..."! Αν είναι να τα κανουμε όλα στα ελληνικά ας το κάνουμε απ' την αρχή "χαμηλό ταχυδρομείο" ή αντιστοιχα "low ταχυδρομείο"! Το κακό είναι ότι έχει περάσει αυτή η έκφραση και την χρησιμοποιεί σε όλες τις μεταδόσεις.
NBAholic
Aegean, πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες που έδωσες.
Όταν βρεις λίγο χρόνο, πες μας και για την προφορά του Llull, αν και αυτό είναι άλλου speaker ευαγγέλιο (Φ. Συρίγος - "όχι Γιουλ αλλά Τζουλ"). Για να είμαι ειλικρινής, το "Τζουλ" το άκουσα κι εγώ από ισπανόφωνο (ή καταλανόφωνο; Ή μήπως βασκόφωνο; ) σπίκερ, αλλά κάθε σάιτ με ισπανικές προφορές επιμένει στο σύνηθες "Γιουλ".
Zoys
QUOTE(NBAholic @ Aug 27 2012, 16:35 ) *
Aegean, πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες που έδωσες.
Όταν βρεις λίγο χρόνο, πες μας και για την προφορά του Llull, αν και αυτό είναι άλλου speaker ευαγγέλιο (Φ. Συρίγος - "όχι Γιουλ αλλά Τζουλ"). Για να είμαι ειλικρινής, το "Τζουλ" το άκουσα κι εγώ από ισπανόφωνο (ή καταλανόφωνο; Ή μήπως βασκόφωνο; ) σπίκερ, αλλά κάθε σάιτ με ισπανικές προφορές επιμένει στο σύνηθες "Γιουλ".

Εγώ πάλι χρησιμοποιώ το "Λιουλ" αφού νομίζω πως έτσι το προφέρουν στις ισπανικές μεταδόσεις.
SG3ptshooter
http://splicd.com/kaUSgzdidGs/41/46
Κι ο ίδιος το λέει λες και δεν ξέρει πως να το πει tongue.gif Εγώ το ακούω "πνιγμένο" Γ περισσότερο από Λ, φαντάζομαι αν ήταν "καθαρό" Λ θα το έγραφαν με ένα και η χρήση δύο L υποδηλώνει κάποιον ήχο που μόνο οι Ισπανοί μπορούν να βγάλουν, μετά από αδύναμη σύγκρουση με τον αντίπαλο και πάνω στο flop. Όταν το έγραφα ακόμη το όνομά του με Ελληνική γραφή τον έλεγα Γιούιγ προσωπικά, από κει και πέρα όπως σας φωτίσει ο Θεός πείτε τον. Σας διαβεβαιώ δε θα σας παρεξηγήσει κανένας.
Manu7
QUOTE(SG3ptshooter @ Aug 27 2012, 17:53 ) *
http://splicd.com/kaUSgzdidGs/41/46
Κι ο ίδιος το λέει λες και δεν ξέρει πως να το πει tongue.gif Εγώ το ακούω "πνιγμένο" Γ περισσότερο από Λ, φαντάζομαι αν ήταν "καθαρό" Λ θα το έγραφαν με ένα και η χρήση δύο L υποδηλώνει κάποιον ήχο που μόνο οι Ισπανοί μπορούν να βγάλουν, μετά από αδύναμη σύγκρουση με τον αντίπαλο και πάνω στο flop. Όταν το έγραφα ακόμη το όνομά του με Ελληνική γραφή τον έλεγα Γιούιγ προσωπικά, από κει και πέρα όπως σας φωτίσει ο Θεός πείτε τον. Σας διαβεβαιώ δε θα σας παρεξηγήσει κανένας.

Έτσι και εγώ έχω διαπιστώσει..Πιο πολύ προς το Γιούιγ καταλαβαίνω ότι λένε οι Ισπανοί σπίκερς.Είναι και λογικό βέβαια αν δεις ότι γράφεται Llull το όνομα του.Φυσικά,μπορεί να εμπλέκονται όμως και άλλοι κανόνες προφοράς, πόσο μάλλον αν ο σπίκερ είναι Καταλανός,Βάσκος,Μαδριλένος κλπ...
damian
http://www.gazzetta.gr/media-cafe/article/...aggelis-ioannoy

Έγινες χαλίφης στη θέση του χαλίφη τραγικέ σπίκερ, αλλά που θα πάει το αστέρι του Θεού θα ξαναλάμψει...
SG3ptshooter
Συγχαρητήρια Βαγγέλη, συνεχίζω να θεωρώ ότι είσαι ένα χάλι στο μικρόφωνο οπότε ελπίζω η προαγωγή να σημαίνει ότι θα γλιτώσουμε. Πάρε κι απ' το φίλο σου:
http://www.youtube.com/watch?v=-smZhMXsV4I#t=1m10s
natouralistis
QUOTE (morrison @ Aug 29 2012, 14:23 ) *


Τόσα χρόνια πριονίζανε τη θέση του τιτανομέγιστου γλυψομαλλιά...Όνειδος!!
Zoys
Για να λέμε την αλήθεια ο Βαγγέλας ήταν ο μόνος άξιος αντικαταστάτης του Χατζηγεωργίου. Μόνο το δικό του (δημοσιογραφικό) μέγεθος μπορεί να καλύψει το κενό που αφήνει το τρελό αγόρι με την ανέμελη χαίτη.
aegeansheed
ΣΚΑΣΕ
pain of salvation
QUOTE(aegeansheed @ Jan 11 2013, 22:06 ) *
ΣΚΑΣΕ


ΧΑΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ...
...θεε μου,τι ανακούφιση η λήξη του αγώνα
SG3ptshooter
"Το μακρινό rebound για τη Siena. Ένα μακρινό rebound που μπορεί να αποδειχθεί καθοριστικό μπλα μπλα"
Γιατί να μην παραλείψεις απλά το επίθετο; Θα γελούσαμε λίγο λιγότερο εις βάρος σου στο κάτω κάτω. smiley.gif
T.W.Is.M.
QUOTE(SG3ptshooter @ Jan 18 2013, 23:26 ) *
"Το μακρινό rebound για τη Siena. Ένα μακρινό rebound που μπορεί να αποδειχθεί καθοριστικό μπλα μπλα"
Γιατί να μην παραλείψεις απλά το επίθετο; Θα γελούσαμε λίγο λιγότερο εις βάρος σου στο κάτω κάτω. smiley.gif


Κι ομως οταν στο Νταλας-Οκλαχομα ακουσα οτι η Θαντερ πηρε long rebound ο πρωτος που μου ηρθε στο μυαλο ηταν ο Βαγγελας. Ο αγωνας τωρα δικαιωνεται... smiley.gif
gmalamos
QUOTE(T.W.Is.M. @ Jan 20 2013, 04:48 ) *
Κι ομως οταν στο Νταλας-Οκλαχομα ακουσα οτι η Θαντερ πηρε long rebound ο πρωτος που μου ηρθε στο μυαλο ηταν ο Βαγγελας. Ο αγωνας τωρα δικαιωνεται... smiley.gif


Γατακια θα ελεγα εγω..Τα χει πει ο βαγγελας!!
Razorblade Fish
Μιλάμε για Όσκαρ βλακείας.Πάρε χαμπάρι Βαγγέλα ότι το κόκκινο το 5 δίπλα στο σκορ δείχνει ότι το ΕΠΟΜΕΝΟ φάουλ είναι το πέμπτο και δίνει βολές και μη μας πρήζεις όλο το βράδυ για λάθη της Στατιστικής...
morrison
To απόλυτο μπέρδεμα συνέβαινε όταν γύρναγε και κοίταγε ότι κοίταγε (..πίνακα..?μόνιτορ? ) ΠΡΙΝ περαστεί καν το 4ο ομαδικό και έλεγε κάτι ακατάληπτα ότι ο Ολυμπιακός έχει 3 κτλ. Να αντιληφθεί ότι το κόκκινο καρτελάκι δήλωνε ότι στο επόμενο είναι βολές ούτε καν...Με ένα μυαλό χειμώνα-καλοκαίρι που να τα προλάβει όλα αυτά ο άνθρωπος βέβαια...
T.W.Is.M.
QUOTE(morrison @ Mar 15 2013, 19:16 ) *
To απόλυτο μπέρδεμα συνέβαινε όταν γύρναγε και κοίταγε ότι κοίταγε (..πίνακα..?μόνιτορ? ) ΠΡΙΝ περαστεί καν το 4ο ομαδικό και έλεγε κάτι ακατάληπτα ότι ο Ολυμπιακός έχει 3 κτλ. Να αντιληφθεί ότι το κόκκινο καρτελάκι δήλωνε ότι στο επόμενο είναι βολές ούτε καν...Με ένα μυαλό χειμώνα-καλοκαίρι που να τα προλάβει όλα αυτά ο άνθρωπος βέβαια...


Στο μονο που τον δικαιολογω ειναι οτι το κοκκινο καρτελακι γραφει πανω τον αριθμο 5, πραγμα που οντως ειναι λαθος, αφου η ομαδα δεν εχει απαραιτητα συμπληρωσει τα 5 ομαδικα, αλλα το επομενο φαουλ της θα ειναι το 5ο. Το πιο σωστο ειναι αυτο που κανουν στο ΝΒΑ, που γραφουν τη λεξη bonus κατω απο το ονομα της ομαδας ή εστω αυτο που γινεται στην Α1, που μπαινει μια κιτρινη παυλα για καθε φαουλ που υποπιπτει η ομαδα και μια κοκκινη οταν συμπληρωθουν 5 ομαδικα.
SteveNashidis
QUOTE(morrison @ Mar 15 2013, 19:16 ) *
To απόλυτο μπέρδεμα συνέβαινε όταν γύρναγε και κοίταγε ότι κοίταγε (..πίνακα..?μόνιτορ? ) ΠΡΙΝ περαστεί καν το 4ο ομαδικό και έλεγε κάτι ακατάληπτα ότι ο Ολυμπιακός έχει 3 κτλ. Να αντιληφθεί ότι το κόκκινο καρτελάκι δήλωνε ότι στο επόμενο είναι βολές ούτε καν...Με ένα μυαλό χειμώνα-καλοκαίρι που να τα προλάβει όλα αυτά ο άνθρωπος βέβαια...


Δεν απάντησα τόσο καιρό γιατί περίμενα να το επιβεβαιώσω και αυτό έγινε τώρα στο ματς Ρεαλ-ΠΑΟ !
Ο Βαγγέλαρος είχε δίκιο . Όταν βγαίνει το κόκκινο καρτελάκι με τον αριθμό πέντε σημαίνει ότι η ομάδα έχει φτάσει στα 5 φάουλ και όχι στα 4 και από το επόμενο βαράει βολές όπως λέτε όλοι .

Ιδού η φώτο από το ματς στα 4 φουλ του παναθηναικού (το οποίο έκανε ο ούκιτς)


Kαι η φώτο από το 5ο φουλ (το οποίο έκανε ο Λάσμε ή ο Γκιστ)



To καρτελάκι βγαίνει όταν η ομάδα κάνει 5 φουλ !
duncan21
Mα ήταν προφανές τι είπε ο Σπανούλης στον Περπέρογλου.Έχουμε ανεβάσει πίεση,η φωνή έχει κλείσει κι έχουμε και το Βαγγέλα με τις μαλακίες του(μακράν το χειρότερο δίδυμο όλων των εποχών με Γιωργάκη Ράμπο Σιγάλα).Χριστέ μου τα πάθη σου....
Anaz
QUOTE
μακράν το χειρότερο δίδυμο όλων των εποχών με Γιωργάκη Ράμπο Σιγάλα
ευκολα. btw ποσο μερα με τη νυχτα ειναι ο Σιγαλας με τον Λημνιατη?? Οσο ευστοχος ειναι ο Λημνιατης, αλλο τοσο ανιδεος ακουγεται ωρες ωρες ο Σιγαλας.
Hakeem
O Σιγαλας σχολιάζει νομίζω όπως επαιζε μπασκετ. Με τα μουσκουλα και οχι με το μυαλό. Φερτε Λημνιάτη για φαιναλ φορ!!!
natouralistis
QUOTE (Hakeem @ Apr 27 2013, 10:46 ) *
O Σιγαλας σχολιάζει νομίζω όπως επαιζε μπασκετ. Με τα μουσκουλα και οχι με το μυαλό. Φερτε Λημνιάτη για φαιναλ φορ!!!


Ούτε καν σαν πρώην παίχτης δε μιλάει..Ώρες ώρες είναι σαν να ακούς έναν εντελώς άσχετο με το μπάσκετ.

Σε αγώνα που ανέλυε ο Σιγάλας μπαίνει στο παρκέ κάποιος παίχτης γεμάτος kinesio tape σε χέρια- πλάτες -λαιμούς. Νομίζω ήταν ο Spliter σε αγώνα με τη Ταου.



Τον βλέπει ο Σιγάλας και λέει: Χεχε τι να κάνουμε..Υπάρχουν ιδιόρρυθμοι παίχτες, τους αρέσει να προκαλούν, τώρα αυτός γέμισε το σώμα του με ζωγραφιές....

Έμεινα μαλάκ@ς!!!

Ρε φίλε αλήθεια τώρα, έφαγες όλη σου τη ζωή μέσα στα αποδυτήρια, στα φυσικοθεραπευτήρια με δεσίματα με tape και γυρνάς και λες αυτό το πράγμα; Δηλαδή μιλάμε δεν τίθεται θέμα αν ξέρει ή όχι να κρίνει, εδώ μιλάμε πάμε σε κατάσταση υπάρχει ή δεν υπάρχει τίποτα μες το κεφάλι του...
SG3ptshooter
Δε μπορώ να δω τελικό EL στο mute, αλλά του αξίζει. Άλλο ένα plea να τον ξεφορτωθούμε απ' του χρόνου.
aegeansheed
Όταν ο Ιωάννου λέει "Θα μπορούσε να δοθεί όμως", παραλείπεται η δευτερεύουσα υποθετική "αν ο διαιτητής ήταν κωλόγαυρος από τα γενοφάσκια του"
SG3ptshooter
QUOTE(aegeansheed @ May 12 2013, 23:28 ) *
Όταν ο Ιωάννου λέει "Θα μπορούσε να δοθεί όμως", παραλείπεται η δευτερεύουσα υποθετική "αν ο διαιτητής ήταν κωλόγαυρος από τα γενοφάσκια του"

ή 80-20 θα παίξουν υπέρ των άλλων ή 90-10. Φακτ.
aegeansheed
Μπορεί να βγει το φάντασμα του Χάνεμαν να του κόψει το κεφάλι (die by the sword)????

Τότε θα έχουμε Θεϊκή Παρέμβαση...

edit: τη γλώσσα έστω
Rated: (en)joy
Έδωσε ρεσιτάλ πάλι!!! Σε κάποια φάση είπε κάτι για τον Σπανούλη και κάποια μπριζόλα, άκουσα καλά;;; 24.gif 24.gif 24.gif Θυμάται κανείς την ατάκα μήπως;
SG3ptshooter
QUOTE(aegeansheed @ May 13 2013, 00:28 ) *
Τότε θα έχουμε Θεϊκή Παρέμβαση...

"τυχερός ή μήπως κι ευλογημένος;" 69.gif


και βέβαια:

απαιτώ να βγει με φουφουλίτσα να το χορέψει στη φιέστα

Dan Peterson, o "συνάδελφος" απ' την Ιταλία. Ίδιο επίπεδο insight φαντάζομαι, με τα κυβικά του Βαγγέλη εμφανώς ψηλότερα.
Άλλα είπε τώρα απ ότι άκουσε, του είπε μετά γελώντας όχι και στο "divine intervention", του χαλάσε τη μέρα ο κοντός.
sacarame
Και μαγικό τρολλάρισμα Πρίντεζη στο τέλος στη συνέντευξη του στον Βαγγέλα...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.