Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ACB 2009-2010
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
SG3ptshooter
To τι κράξιμο είχα φάει από τα παιδιά που το βλέπαμε για την αποθέωσή του Σαν μέχρι το 44.59 δε λέγεται. Με εκδικούνταν για το πως έκανα στα 2 πρώτα ματς.

Δε θα έλεγα ότι με δικαίωσε ακριβώς σήμερα. Έκλεψε την παράσταση... 41.gif

Όσο για τη διαιτησία μόνο εγώ τα βλέπω όλα ανάποδα.. laugh.gif
GR-HAMMER
+1 στο οτι ειναι το καλυτερο παιχνιδι που εγινε φετος στην ευρωπη...
απιστευτη διακυμανση...πεφτανε κορμια...ηρωες..(τελετοβιτς), μοιραιοι (μπαζιλε-σαντα)...
τα ειχε ολα...
απλα ευτυχως που εβαλε το γκολ η βραζιλια και γυρισα να δω τι εχει sport+, το ειχα ξεχασει...
Ευχαριστουμε την ACB γι'αυτη τη φοβερη μπασκετικη παρασταση...
il postino
πολυ κακη η μπαρτσα σε αυτους τους τελικους!!! δε ξερω αν 3 σερι ασχημα ματς , εστω και αν ηταν στους τελικους , εστω και αν ηταν τα 3 τελευταια της χρονιας , αρκουν για να ακυρωσουν μια τετοια χρονια! δεν ειμαι σιγουρος αν μπορουν να εξαχθουν ασφαλη συμπερασματα για την ομαδα της μπαρτσα!!! προσωπικα ειμαι μπερδεμενος..

οσο για την ταου , με ενα τρελο και αφερεγγυο τροπο παιχνιδιου αλλα με παικτες διψασμενους για διακριση κατορθωσε να κερδισει μεσα σε μια εβδομαδα 3 φορες την καλυτερη ομαδα της ευρωπης!!!!! για μενα , πετυχε το ακατορθωτο! και ακατορθωτο το θεωρω γιατι κανεις δεν θα πονταρε σε 3-0 υπερ της καχα πριν τους τελικους!!!!!!

spysta
QUOTE(LFO @ Jun 15 2010, 22:24 ) *
εκ μερους του εαυτου μου , του rankin & του spysta θελω να εκφρασω την συμπαθεια μας στην Μπαρτσελονα, στην πρωταθλητρια Ευρωπης Μπαρτσελονα, για την πικρη ηττα της.....

Δυστυχως για αυτην αλλα ευτυχως για το μπασκετ, στην Ισπανια ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ NON CALL ΣΦΥΡΙΓΜΑΤΑ!!!!

Πολλα μπραβο και στις 2 ομαδες για μια υπεροχη σειρα αγωνων....

laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Air Kef
QUOTE
The true Euroleague Final. No other European team challenged Barcelona as hard as we did this year. We are Europe's second best team and we beat this season's Barcelona 3 times in 5 games!



But you lost 2 games out of 2 from Olympiacos! Damn!
priest
QUOTE(LFO @ Jun 16 2010, 00:24 ) *
εκ μερους του εαυτου μου , του rankin & του spysta θελω να εκφρασω την συμπαθεια μας στην Μπαρτσελονα, στην πρωταθλητρια Ευρωπης Μπαρτσελονα, για την πικρη ηττα της.....

Δυστυχως για αυτην αλλα ευτυχως για το μπασκετ, στην Ισπανια ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ NON CALL ΣΦΥΡΙΓΜΑΤΑ!!!!

Πολλα μπραβο και στις 2 ομαδες για μια υπεροχη σειρα αγωνων....

τα εντελως αντιθετα συναισθηματα...χαρηκα που εχασε και αφου και εσυ πετας σποντα ας πεταξω και εγω μια..και του χρονου φιλτατε ολυμπιακέ
kseplenhs
QUOTE(Air Kef @ Jun 16 2010, 00:58 ) *
But you lost 2 games out of 2 from Olympiacos! Damn!



vaskonian clients my friend ... 71.gif
treathitch
QUOTE(Air Kef @ Jun 15 2010, 23:58 ) *
But you lost 2 games out of 2 from Olympiacos! Damn!

Don't remind me of these losers rolleyes.gif
ViC
παλαβιάρα ομάδα η Κάχα. Τέλος.
fruhl10val
υπεροχο!!!απλα υπεροχο το παιχνιδι
εγω αν και με τους βασκους, παρακαλαγα να κερδισει η μπαρτσα για να δουμε κιαλλο παιχνιδι η τουλαχιστον να παει δευτερη παραταση
οποτε το κοψιμο μου φανηκε σωστο smiley.gif
φοβερο τελειωμα
μονο εμενα μου φανηκε αδικος ο τιτλος του mvp στον splitter?
Xaroumenos loukoumas
QUOTE(fruhl10val @ Jun 16 2010, 02:29 ) *
υπεροχο!!!απλα υπεροχο το παιχνιδι
εγω αν και με τους βασκους, παρακαλαγα να κερδισει η μπαρτσα για να δουμε κιαλλο παιχνιδι η τουλαχιστον να παει δευτερη παραταση
οποτε το κοψιμο μου φανηκε σωστο smiley.gif
φοβερο τελειωμα
μονο εμενα μου φανηκε αδικος ο τιτλος του mvp στον splitter?

Mάλλον! tongue.gif
nickomcbr
Τρομερό παιχνίδι! Ευχαριστώ τις δύο ομάδες που μου θύμισαν πόσο όμορφο άθλημα είναι το μπάσκετ και μου έβγαλαν λίγο από το δηλητήριο των ελληνικών τελικών. San Emeterio, muchos cojones! Η αποθέωση της θέλησης απέναντι στα αθλητικά προσόντα.

Το κόψιμο στο τέλος, αν και υποστήριζα Caja, πιστεύω σωστά δεν μέτρησε. O Morris αντέδρασε αστραπιαία και φάνηκε να προλαβαίνει τη μπάλα στο ανέβασμα. Και στο replay φάνηκε να είναι στη κορύφωση. Γενικά η διαιτησία πολύ καλή. Ούτε έδρες, ούτε ασυλίες, ούτε 2 μέτρα και 2 σταθμά, ούτε να καθυστερούν κάποια κλάσματα να σφυρίξουν σαν να "σκέφτονται" κάτι. Άμεσα σφυρίγματα, χωρίς δεύτερες σκέψεις, ενέπνεαν εμπιστοσύνη και σεβασμό. Χαρακτηριστική στιγμή όταν ένας διαιτητής έκανε παρατήρηση στον (πολύ) Navaro να μη διαμαρτύρεται και αυτός έδειξε να συμφωνεί. Συγνώμη αλλά οι συγκρίσεις είναι αναπόφευκτες και είναι τραγικά εις βάρος μας... Από κάθε άποψη διεξαγωγής του παιχνιδιού...
LFO
QUOTE(priest @ Jun 15 2010, 23:58 ) *
τα εντελως αντιθετα συναισθηματα...χαρηκα που εχασε και αφου και εσυ πετας σποντα ας πεταξω και εγω μια..και του χρονου φιλτατε ολυμπιακέ


Κοιτα, δεν ειναι το τοπικ αυτο για "μονομαχιες αιωνιων".... Παρολα αυτά δεν πεταξα καμια σποντα....ευθεια κατηγορια ηταν. Οχι ομως στον Παναθηναϊκό αλλα στην ελληνικη διαιτησια. Αυτοι σφυριζουν, οχι εσείς !

Τωρα αν αισθανεστε το ιδιο και το αυτο με την ελληνικη διαιτησια και παρεξηγηθηκες, τοτε τι να πω....δεκτη και η δικη σου σποντα.
nickomcbr
Μεγάλες στιγμές...

http://acbtv.acb.com/video/3017

http://acbtv.acb.com/video/3018
iraklis peristeriou

Η τρίτη ομάδα της κανονικής περιόδου του Ισπανικού πρωταθλήματος
- κερδίζει κατά κράτος τη 2η (Ρεάλ) στους ημιτελικούς (αν και η διαφορά μπάτζετ των δύο ομάδων προκαλεί ίλιγγο)
- "σκουπίζει" την πρώτη της κανονικής περιόδου (Barca), η οποία τυχαίνει να βγήκε Πρωταθλήτρια Ευρώπης

Αυτό είναι μπάσκετ! Μπράβο στους Βάσκους αυτονομιστές!
Razorblade Fish
QUOTE(iraklis peristeriou @ Jun 16 2010, 12:14 ) *
Η τρίτη ομάδα της κανονικής περιόδου του Ισπανικού πρωταθλήματος
- κερδίζει κατά κράτος τη 2η (Ρεάλ) στους ημιτελικούς (αν και η διαφορά μπάτζετ των δύο ομάδων προκαλεί ίλιγγο)
- "σκουπίζει" την πρώτη της κανονικής περιόδου (Barca), η οποία τυχαίνει να βγήκε Πρωταθλήτρια Ευρώπης

Αυτό είναι μπάσκετ! Μπράβο στους Βάσκους αυτονομιστές!

Η Καχα ηταν 2η στην κανονικη περιοδο,εχοντας κερδισει μαλιστα μεσα-εξω τη Ρεαλ.
priest
QUOTE(LFO @ Jun 16 2010, 10:57 ) *
Κοιτα, δεν ειναι το τοπικ αυτο για "μονομαχιες αιωνιων".... Παρολα αυτά δεν πεταξα καμια σποντα....ευθεια κατηγορια ηταν. Οχι ομως στον Παναθηναϊκό αλλα στην ελληνικη διαιτησια. Αυτοι σφυριζουν, οχι εσείς !

Τωρα αν αισθανεστε το ιδιο και το αυτο με την ελληνικη διαιτησια και παρεξηγηθηκες, τοτε τι να πω....δεκτη και η δικη σου σποντα.

και γτ περιμενεις να αλλαξει τπτ?αδυνατο.καθε χρονο τα ιδια και τα ιδια.αλλο ελλαδα αλλο ισπανια.τωρα αν αισθανεσαι ομορφα να τα ριχνεις ολα στην διαιτησια γτ για μια ακομη φορα χασατε το πρωταθλημα καλο κανεις στον παο..και εκει κολλαει η σποντα.
LFO
QUOTE(priest @ Jun 16 2010, 12:00 ) *
και γτ περιμενεις να αλλαξει τπτ?αδυνατο.καθε χρονο τα ιδια και τα ιδια.αλλο ελλαδα αλλο ισπανια.τωρα αν αισθανεσαι ομορφα να τα ριχνεις ολα στην διαιτησια γτ για μια ακομη φορα χασατε το πρωταθλημα καλο κανεις στον παο..και εκει κολλαει η σποντα.


1. Δεν ειπα τιποτα για φετος, που το ειδες εσυ αυτο?? Το non call εγινε πριν 3-4 χρονια....ειδες να γραφω πουθενα για φετος?
2. Το γεγονος οτι υπαρχει τεραστια διαφορα στην διαιτησια σε ελληνικο και ισπανικο πρωταθλημα , νομιζω το ειδε μεχρι και ο Συμεωνιδης εχθες...το χθεσινοβραδυνο "Non call", που απλα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΦΕΥΡΕΣΗ για να καλυψουν τα.....ακαλυπτα, ειναι η πιο τρανταχτη αποδειξη του ποσο σεβονται οι διαιτητες στην Ισπανια αυτο που λεγεται μπασκετ....Δεν κρυφτηκανε ,δεν κολωσανε, δεν σκεφτηκαν ουτε εκατοστο του δευτερολεπτου να μην το δωσουν! Το σφυριγμα δε , το πηρε ο διαιτητης επανω , στο τριποντο. Δηλαδη το ειδε και "πηρε" το σφυριγμα!! Αυτο δεν θα το επαιρνε ουτε ο Βορεαδης....ποσο μαλλον εναντιον ενος πρωταθλητη....

Αυτο ηθελα να πω με το ποστ μου....Εκει εγινε το αυτονοητο και το σωστο. Εδω το αυτονοητο και το σωστο ειναι να μην δωθει αυτο το σφυριγμα...
SG3ptshooter
QUOTE(LFO @ Jun 16 2010, 13:23 ) *
"Non call", που απλα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΦΕΥΡΕΣΗ

Kάνε ενα γκουγκλ σερτς κι αν βγάλει μόνο αποτελέσματα από Ελλάδα έχεις δίκιο. rolleyes.gif
Θα παρακαλούσα να μη συνεχιστεί το θέμα της διαιτησίας εδώ, ήδη έχουν γίνει συστάσεις και προειδοποιήσεις. bball.gif
iraklis peristeriou
QUOTE(Razorblade Fish @ Jun 16 2010, 12:46 ) *
Η Καχα ηταν 2η στην κανονικη περιοδο,εχοντας κερδισει μαλιστα μεσα-εξω τη Ρεαλ.


thanks!
με μπέρδεψε το contra
http://www.contra.gr/tables/gr/now/LigaACB.html
αλλά στο euroleague βλέπω το σωστό
http://www.euroleague.net/uleb/domestic-le...2009-2010/spain

Επίσης, η Ρεάλ τους απέκλεισε στον ημιτελικό κυπέλλου.
Συνολικά, η μεγαλύτερη απογοήτευση της Ευρώπης ήταν η Ρεάλ του Μεσίνα, με ένα από τα μεγαλύτερα budgets και δεν κατάφερε τίποτα, το μεγαλύτερο επίτευγμα ήταν που έφτασε τελικό κυπέλλου Ισπανίας και έχασε με 19 πόντους, σε ένα αγώνα παρωδία.
Weekendman
Σαν σύντομο σχόλιο Πάντως η Κάχα διέψευσε 2 μύθους

όπως είχα πεί σε προηγούμενο πόστ
-Διεύψεσε τον μύθο οτι μια ομάδα με πολλούς νέους παίκτες είναι δύσκολο να καταφέρει τους στόχους της και όμως τα κατάφερε με 8 νέους ( Χουέρτας,Παλάσιο,Ρίμπας,Ινγκλις,Όλεσον,Χέρ
??αν,Ελγιάχου,Γκολούμποβιτς)
-Και ότι στο μπάσκετ νικάει πάντα ο θεωρητικά καλύτερος γιατί μπορεί να έχουμε βαρετη συνέχιση αυτοκρατοριών όπως της ΤΣΣΚΑ και του Παναθηναικού αλλά έχουμε επίσης
-αυτο που είδαμε στην Ισπανία
-Να χάνει το δεύτερο πρωτάθλημα σε τρία χρόνια η Μακάμπι
-Και να αποκλείονται στα προημιτελικά οι τέσσερις πρώτες ομάδες της κανονικής περιόδου στην Γερμανία

Δεν ξέρω αν ο Σπλίττερ αξίζει τον τίτλο του ΜVP γιατί ακόμα και να μην σκοράρει σίγουρα θα συνεισφέρει σε πολλούς τομείς του παιχνιδιού της Κάχα όπως ριμπάουντ και ασσίστ(και είναι ο κεντρικος άξονας της ομάδας απλά)
η ο Σαν Εμετέριο γιατι στα κρίσιμα σημεία έδειξε...κότσια

Αλλά το σημαντικότερο για την Κάχα στους Τελικούς και σε αυτα τα πλέι-οφ γενικότερα ήταν η σαφώς μεγαλύτερη προσφορά των Ελγιάχου,Όλεσον και Χέρμαν που στην κανονική περίοδο ήταν μέτριοι εως αρνητικοί αυτό έδωσε μια καθοριστικά θετική ώθηση στην Κάχα πέραν απο την σκληρή άμυνα της η την απόδοση παικτών όπως ο Σαν Εμετέριο και ο Σπλίττερ

Για Διαιτησία παρόλου που είχε 2 αμφισβητούμενες φάσεις που προκαλούν μπόλικη κουβέντα ήταν όπως πρέπει στο σύνολο των παιχνιδιών πιστεύω(δεν έχω πρόθεση αυτην την στιγμή για σύγκριση με Α1 μένω σε τεκτενόμενα ACB !)...
roben

Δυο λόγια και από μένα για τους τελικούς του ισπανικού πρωταθλήματος...

1) Καταρχήν επειδή διάβασα και άκουσα διάφορα για την ποιότητα των παιχνιδιών σε σύγκριση και με τα αντίστοιχα μεταξύ Παναθηναικού και Ολυμπιακού η αποψή μου είναι ότι αφενός και οι 2 ελληνικές ομάδες που έπαιξαν στους δικούς μας τελικούς ήταν ανώτερες από την πρωταθλήτρια Ισπανίας Κάχα Λαμποράλ (δεν την νίκησε τυχαία 2 φορές ο Ολυμπιακός στην Ευρωλίγκα),αφετέρου οι ελληνικοί τελικοί ήταν (αγωνιστικά) ποιοτικότεροι από τους ισπανικούς! (δεν αναφέρομαι στο σασπένς αλλά στην ποιότητα τόσο των παικτών των δικών μας ομάδων όσο και του μπάσκετ που απέδωσαν αυτές) Εδώ Διαμαντίδης,Σπανούλης,Γιασικεβίτσιους,Νίκ
λας,Μπατίστ,Πέκοβιτς,Παπαλουκάς,Τεόντοσιτς
,Τσίλντρες,Κλέιζα,Μπουρούσης, εκεί Χουέρτας,Όλεσον,Σαν Εμετέριο,Τελέτοβιτς,Σπλίτερ,Ελιγιάχου,Ρούμ
πιο,Ναβάρο,Μάικλ,Λόρμπεκ,Ν'Ντονγκ...Προς τα που γέρνει η ζυγαριά...Επιπλέον Παναθηναικός και Ολυμπιακός (ιδίως οι πρωταθλητές) ''σεβάστηκαν'' περισσότερο την μπάλα,τις επιθέσεις τους (αν εξαιρέσει κανείς την απόδοση της ομάδας του Πειραιά στην 4η περίοδο του τρίτου αγώνα),δεν είδαμε σε τόσο μεγάλο ποσοστό ούτε τις ''σκοτωμένες'' επιθέσεις των 2 φιναλίστ της ισπανικής λίγκας,ούτε τα ''τούβλα'',ούτε τους ''ηρωισμούς'',ούτε τα αβίαστα λάθη,ούτε τα γιουρούσια...Είδαμε πιό οργανωμένο μπάσκετ,πιό κοντρολαρισμένο,πιό δουλεμένο,πιό προσανατολισμένο...Προσωπικά πιστεύω ότι έστω στα σημεία οι ελληνικοί τελικοί ήταν πιό μπασκετικοί !!

2) Για μένα οι Βάσκοι κατέκτησαν το πρωτάθλημα διότι έπιασαν το 100% της αποδοσής τους ενώ οι Καταλανοί κάτι ανάμεσα σε 50 και 70% της δικής τους! Η καλή Μπαρτσελόνα θα νικούσε την καλή Κάχα,την δεδομένη ωστόσο χρονική στιγμή ανταγωνίστηκαν η καλή Κάχα με την μέτρια Μπαρτσελόνα! Η ομάδα του Ιβάνοβιτς έχω την εντύπωση ότι δεν χρησιμοποίησε αλχημείες για να φτάσει σε αυτό το απίστευτο σκούπισμα...Αντιμετώπισε το επιθετικό παιχνίδι της Μπαρτσελόνα με κλασικό man to man χωρίς αλλαγές στα μαρκαρίσματα,συχνά οι περιφερειακοί της έδιναν ένα μέτρο στους αντίπάλους προτιμώντας να γεμίσουν λίγο περισσότερο την ρακέτα κόβοντας τα ''κοψίματα'' και ψιλορισκάροντας το τρίποντο ενώ συνήθως στα καταλανικά pick and roll ο Σπλίτερ έδινε βοήθεια στο μαρκάρισμα του αντίπαλου γκαρντ προσπαθώντας να κόψει ενδεχόμενο σουτ την ίδια ώρα που ο συμπαίκτης του γκαρντ δεν ακολουθούσε την κίνηση του ψηλού της Μπαρτσελόνα προς το καλάθι αλλά συνέχιζε να αμύνεται πάνω στον κοντό! Επιπλέον σε κάθε πιθανότητα καταλανικού αιφνιδιασμού το φάουλ ήταν σχεδόν πρώτη επιλογή...Επιθετικά η Κάχα παρουσίασε ένα μάλλον αργό και προβλέψιμο παιχνίδι,σίγουρα όμως αυτό που πέτυχε ήταν να ελέγξει τον ρυθμό και να κρατήσει τα ματς σε χαμηλό και κλειστό σκορ ώστε να τα διεκδικεί... Η Μπαρτσελόνα εμφανίστηκε ''άδεια'',''ξεζουμισμένη'',δίχως ενέργεια,δίχως φρεσκάδα,δίχως ιδέες,μια ταχύτητα κάτω από αυτό που μπορεί,δεν παρουσίασε τον εντυπωσιακό επιθετικό πλουραλισμό στον οποίο μας είχε συνηθίσει,φάνηκε αδύναμη να εφαρμόσει τα συστηματά της,αναλώθηκε σε πολλές...''ξεκούραστες'' επιθέσεις με σουτ 3 πόντων με ποσοστά κατώτερα αυτών που είχε όλη την σεζόν και δεν προσπάθησε να ακουμπήσει την μπάλα στο ζωγραφιστό εκεί όπου σαφώς υπερείχε απέναντι στην σχετικά soft για τέτοιο επίπεδο front line της Κάχα...

3) Η διαφορά ανάμεσα στους ελληνικούς και στους ισπανικούς τελικούς δεν ήταν η διαιτησία,ήταν ο αυτοσεβασμός και η ωριμότητα των προπονητών,των διοικήσεων και του κόσμου...Κι εκεί υπήρχαν σφυρίγματα σε οριακές και κρίσιμες φάσεις,κανένας όμως δεν προσπάθησε να ψάξει για άλλοθι,να προπαγανδίσει,να αποποιηθεί και να μεταφέρει ευθύνες,να δυναμιτίσει (και με την βοήθεια των οπαδικών φυλλάδων) την ατμόσφαιρα...Οι νικητές πανηγύρισαν,οι ηττημένοι αποδέχτηκαν την ήττα τους,έτσι είναι ο αθλητισμός...Αν κάτι πρέπει να αλλάξουμε στην Ελλάδα δεν είναι τους διαιτητές μας αλλά κάτι πολύ πιο ουσιαστικό,την παιδεία μας...
kseplenhs
εμένα μου έκανε εντύπωση η φρεσκάδα τους και οτι δεν φάνηκε να λυγίζουν απο την πίεση των αγώνων.

ναι μεν οι άμυνες τσάκιζαν κόκκαλα και απο τις 2 ομάδες αλλά όποια βρισκόταν στην επίθεση δεν ήταν στατική.έψαχνε τρόπους να βρεί λύσεις μέσα στο ξύλο.
ακόμα και στην παράταση, δεν υπάρχει τώρα να βλέπεις τον σαν εμετέριο μετά απο 45 λεπτά έντονου και αδιάκοπου ξύλου να σκάει σταυρωτή και να ξαπλώνει τον μπαζίλε στα τελευταία δευτερόλεπτα.
εκεί συνήθως άντε να δείς κανένα κρίσιμο σκριν και κάποιος να πεταχτεί απο το πουθενά να κάνει το μεγάλο σουτ.αλλά σταυρωτή,μπούκα και πάτημα που να τον κρατάει 5 δευτερόλεπτα στον αέρα?δεν περιγράφω άλλο... wos_sport4.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.