Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ACB 2009-2010
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
HLR CENATION
QUOTE(apkat @ Oct 26 2009, 03:25 ) *
O Φριλαντ στην Μαλαγα απ'οτι ειδα στο Βελιγραδι παιζει στο 5.Ε συγνωμη αλλα αν παιξει ο Σοφο και με τον Φριλαντ αντιπαλο δεν εχει 30 ποντους θα ειναι σκανδαλο..Καλος παικτης αλλα οχι για να παιξει στο 5 με τα θηρια..Γενικα η ρακετα τους ειναι πολυ αδεια αφου μονο κλασσικο 5αρι ειναι ο Αρτσιμπαλντ και μετα εχουν 2-3 4αρια..Ο Ολυμπιακος με την πληροτητα που εχει μεσα στο καλαθι πρεπει να καθαρισει το παιχνιδι..

Πως η Μαλαγα εμεινε φετος τοσο γυμνη;;

Το ερωτημα ειναι πως εμεινε ο ρενεσες σε τετοια μαλαγα...το φριλαντ με την μαλαγα τον ειδα εγω κ δεν ειναι πολυ σοφτ.θα μου πεις με το βελισκοβιτς επαιζε αρα...Αυτος ο ρουμοιο πανως δεν βλεπεται με τιποτα...ουτε να κουνηθει δεν μπορει.Παντως mvp με διαφορα εκει ο πριντεζης.καλα τη καθιζηση εχει αυτος ο ροντριγκεθ??Παντως τον ολυμπιακο ετσι οπως τον ειδα με τον αρη μπορει κ να το παρει...
apkat
Παντως εγω δεν ειμαι και πολυ σιγουρος οτι η Μαλαγα ειναι πολυ καλυτερη απο τον Αρη..

Βεβαια εχει καλη εδρα παραδοσιακα οποτε φυσικα δεν θα ειναι ευκολο παιχνιδι αλλα πιστευω οτι τους εχουμε..
HLR CENATION
QUOTE(apkat @ Oct 26 2009, 04:37 ) *
Παντως εγω δεν ειμαι και πολυ σιγουρος οτι η Μαλαγα ειναι πολυ καλυτερη απο τον Αρη..

Βεβαια εχει καλη εδρα παραδοσιακα οποτε φυσικα δεν θα ειναι ευκολο παιχνιδι αλλα πιστευω οτι τους εχουμε..

O αρης εγω νομιζω στην ισπανια ουτε 8αδα δεν θα μπαινε.μιλαμε για μεγαλο χαλι.τους σουλουπωσε καπως ο μαιλς αλλα μεχρι εκει.ακομα κ να περασει ο ολυμπιακος απο εκει θα φτυσει αιμα.θα δουμε τη τεταρτη...
HLR CENATION
ειδα πριν λιγο τη βαλενθια.με τεραστιο μπατζετ κ χρειαστηκε σπρωξιμο για να αποκλεισει μια βαλγικη ομαδα.Παντως ο ντε κολο μιλαμε για τεραστιο πλει μεικερ.θα αφησει εποχη.παντως νομιζα μετα το ευρωμπασκετ οτι ο περοβιτς επανηλθε αλλα τελικα τιποτα.οπως ηταν περυσι ειναι κ φετος.
Weekendman
QUOTE(laclipers @ Oct 28 2009, 02:35 ) *
ειδα πριν λιγο τη βαλενθια.με τεραστιο μπατζετ κ χρειαστηκε σπρωξιμο για να αποκλεισει μια βαλγικη ομαδα.Παντως ο ντε κολο μιλαμε για τεραστιο πλει μεικερ.θα αφησει εποχη.παντως νομιζα μετα το ευρωμπασκετ οτι ο περοβιτς επανηλθε αλλα τελικα τιποτα.οπως ηταν περυσι ειναι κ φετος.

Άλλα τα μάτια του λαγού και άλλα της Κουκουβάγιας η για να το πώ αλλιώς άλλο να παίζεις στην άριστη ρυθμισμένη απο τον προπονητή της Σερβία και άλλο στην Βαλένθια αν και βάση τις νίκες και την δύσκολη πρόκριση σήμερα προχώραει μια
χαρά στην χρονιά 09-10
Απο τον Πέροβιτς μην περιμένεις πολλά πράγματα έχει ένα καλό σουτάκι ,αλλά το κορμί του δεν είναι τόσο δυνατό η αθλητικό ούτε έχει το σύνολο των μπασκετικών κινήσεων του Κρστίτς ,άλλωστε ο Πέροβιτς δεύτερος σέντερ της Σερβίας ήταν που άλλοτε έπαιζε άλλοτε όχι σημαντικό ρόλο στο Ευρωμπάσκετ.
Είναι πράγματι πλεί-μεικερ με καλές προοπτικές ο Ντεκολο και όσο απουσίαζει ο Γουίλαμς θα είναι ο κορυφαίος σε ποιότητα περιφερειακός της Βαλένθια όποτε απο την απόδοση του μπορεί να κριθούν πολλά.
Πριν απο λίγο καιρό έλεγα οτι η Βαλένθια ξεκινάει με φιλοδοξίες για τετράδα και πιθανόν να ξαναμέινει εκτός ,αλλά βλέποντας τους αντιπάλους η Κάχα Λαμποράλ έχει ερωτηματικά όπως Όλεσον,Ινγκλις,χέρμαν αν πιάσουν την καλή τους απόδοση τότε δύσκολα η Βαλένθια να τους περάσει αν όχι όμως τότε κάτι γίνεται ,σίγουρα η Κάχα Λαμποράλ δεν θεωρείται ο τρίτος μεγάλος πόλος όπως πέρσι.
Η Μπανταλόνα έχει τον με Τάκερ έναν καλό σκόρερ ,τον Βάλτερς που έκτος απο συμπαθητικός σκόρερ έχει εξελιχθεί σε κορυφαίο πασέρ σε τέτοιο δύσκολο πρωτάθλημα και είναι σίγουρα παρα πολύ βελτιωμένος απο αυτόν πoυ βλέπαμε στον Πανιώνιο και τον Τρίπκοβιτς με κύριο χαρακτηριστικό σούτ αλλά και ότι κάνει πολλά πράγματα στο γήπεδο σαν κλασσικός σέρβος περιφερειακός
δεν ακούγεται άσχημα αλλά θα συμφωνήσω με εσενα που έλεγες οτι χρειάζεται προσθήκη στην ρακέτα γιατί με Κοφί,Μπογκντάνοβιτς,Σονσεκα και Νορέλ είναι κατάσταση που πάς ρε καραμήτρο;
όσο για αυτά που είπες για Μάλαγα σαν να ήσουν μες στο μυαλό μου στα περισσότερα ,και για την χάλια απόδοση των Αμερικάνων της και για την πτώση του Ροντρίγκεθ αλλά και για Ρούμπιο(με εκνευρίζει όταν τον βλέπω καλύτερα ας κατεβάζουν τον χιμένεθ στο 4) ,στο θέμα Φρίλαντ επικύνδυνος επιθετικά μπορεί να γίνει έστω και όχι π.χ σαν Λόρμπεκ,εγω πιστεύω μπορεί να σταθεί στη θέση 5 και αμυντικά το να σταματήσει Σόφο και Πέκοβιτς δύσκολο αλλά γενικότερα μπορεί και πρέπει όταν η μόνη ενναλακτική λύση στο 5 είναι ο Άρτσιμπαλντ και κανένας άλλος.
Και όταν ο Ομάρ Κουκ είναι αυτός που αναλαμβανει τις τελευταίες επιθέσεις στην ομάδα της Μάλαγα(με απόλυτη αποτυχία σχεδόν...) καταλαβαίνεις ότι δεν παμε και όλα όπως θέλουν στην Μάλαγα.
Τώρα αν χωθεί καμια Φουενλαμπράντα στην μάχη των κορυφαίων θέσεων δεν το αποκλείω τι λές για αυτό;
Σε κάθε περίπτωση υπάρχουν περιθώρια για την Βαλένθια έτσι όπως είναι η κατάσταση τώρα στην Ισπανία για 3η θέση και κάτω.
Weekendman
QUOTE
Είναι πράγματι πλεί-μεικερ με καλές προοπτικές ο Ντεκολο και όσο απουσίαζει ο Γουίλαμς θα είναι ο κορυφαίος σε ποιότητα περιφερειακός της Βαλένθια όποτε απο την απόδοση του μπορεί να κριθούν πολλά.

Βέβαια δεν πρέπει να ξεχνάμε καθόλου στην περιφέρεια της Βαλένθια τον Μαρτίνεζ και ακόμα πιο πολύ το εξαιρετικό σούτ 3 ποντων που έχει!
Hakeem Olajuwon
Ο πριντεζης εφαγε μια σαβουρντα.
Με το φορειο τον μαζεψανε.Ας ελπισουμε να μην ειναι κατι σοβαρο
Flash
QUOTE(Hakeem Olajuwon @ Nov 1 2009, 13:06 ) *
Ο πριντεζης εφαγε μια σαβουρντα.
Με το φορειο τον μαζεψανε.Ας ελπισουμε να μην ειναι κατι σοβαρο


Πρέπει να ήταν πραγματικά πολύ άτσαλο πέσιμο.

QUOTE
Ο 23χρονος φόργουορντ έπεσε άτσαλα στο παρκέ με αποτέλεσμα να χτυπήσει στο κεφάλι! Ακόμη δεν έχει γίνει γνωστή η σοβαρότητα της κατάστασης, πάντως για καλό και για κακό μεταφέρθηκε στο νοσοκείο.

Ο Πρίντεζης έμεινε για αρκετή ώρα στο παρκέ ακίνητος με τα δάχτυλα "γυρισμένα", κάτι που τρόμαξε τα μέλη της ομάδας.

Ο άσος της Ουνικάχα που έπεσε άτσαλα μετά το κάρφωμα που επιχείρησε, έδειξε να τα έχει... χαμένα για λίγα δευτερόλεπτα, ενώ μετά έπιασε το χέρι του. Μετά τις πρώτες εξετάσεις φάνηκε ότι δεν έχει κάτι σοβαρό, αλλά παρόλα αυτά υποβλήθηκε και σε μαγνητική τομογραφία στη σπονδυλική στήλη, η οποία ευτυχώς ήταν "καθαρή". Αμέσως μετά του έγινε νέα μαγνητική τομογραφία στο κεφάλι, τα αποτελέσματα της οποίας δεν είναι ακόμα γνωστά.

Ο ίδιος όταν εξετάστηκε από τους γιατρούς διαπιστώθηκε ότι υπέστη κενό μνήμης μετά το κάρφωμα.


http://www.sport24.gr/html/ent/011/ent.325011.asp
almirosbc

Cajasol - Unicaja 63 - 61

CB Murcia - Lagun Aro GBC 73 - 81

Bizkaia Bilbao Basket - Real Madrid 70 - 96

Meridiano Alicante - Suzuki Manresa 71 - 54

Xacobeo Blu:sens - Ayuda en acción Fuenla. 86 - 66

Valencia Basket Club - Caja Laboral on-line

Gran Canaria 2014 - CB Granada 102 - 65

DKV Joventut - Blancos de Rueda Valladolid

Estudiantes - Regal F.C. Barcelona 75 - 78
giannis_
http://www.youtube.com/watch?v=HaCqYVT6LSo...player_embedded

Επεσε πολυ ατσαλα!Καλη αναρρωση στον γιωργο!
il postino
QUOTE(Weekendman @ Oct 28 2009, 13:04 ) *
Βέβαια δεν πρέπει να ξεχνάμε καθόλου στην περιφέρεια της Βαλένθια τον Μαρτίνεζ και ακόμα πιο πολύ το εξαιρετικό σούτ 3 ποντων που έχει!

ποια η γνωμη σου μετα το χθεσινο ρεαλ-παο οσον αφορα την ισπανικη ομαδα?
Weekendman
QUOTE(ilpostino @ Nov 6 2009, 20:03 ) *
ποια η γνωμη σου μετα το χθεσινο ρεαλ-παο οσον αφορα την ισπανικη ομαδα?

Έχοντας αναλυθεί αρκετά το παιχνίδι αυτό θα εστιάσω σε 2-3 πράγματα
-οταν έλεγα οτι παρόλου που δεν πήρε ακριβώς τους επιθυμητούς παίκτες οτι ο Μεσίνα έφτιαξε μια ομάδα όπως ήθελε δεν απείχα πολύ απο την πραγματικότητα τουλάχιστον στο τομέα της άμυνας και ειδικότερα απο τους περιφερειακούς της Ρεάλ, που επισήμανα στην αρχή της χρονιάς την αμυντική δεινότητα στην πλειοψηφία τους (Πριτζίονι,Γιούλ και Καουκένας) και βλέπεις όχι εντελώς τυχαία τον Μπούλοκ να παίζει μόνο 10 λεπτά περίπου,σαφώς λιγότερο απο τους τρείς υπόλοιπους και αυτό δείχνει οτι η Ρεάλ θα βασιστεί κυριώς στην άμυνα της που έβγαλε όπως ειδες εκτός επιθυμητής κατάστασης τον Παναθηναικό των καλών περιφερειακών(έστω και χωρίς Σάρας) και τον δεδομένων προσανατολισμών μην επιτρέποντας τό πικ εν ρολ του πρωταθλητή Ευρώπης όπως άλλες φορές! βέβαια μέσα στην έδρα της με απουσίες ο αντίπαλος της και με πιο πολλά και πιο σοβαρά παιχνίδια στα πόδια της η Ρεάλ απο τον ΠΑΟ δεν μπορεί να κριθεί για το πόσο ψηλά είναι πραγματικά.
-Μήπως υποτιμήσαμε τον Καουκένας; θα μου πείς βέβαια δεν ήταν παιχνίδι που ήταν ακριβώς στον πόντο...
-O Λαβρίνοβιτς μπορεί να εξελιθεί σε μεγάλο όπλο δεν είναι μόνο η αξιοποιήση του λόγω πικ εν ρόλ η μεγάλης ταχύτητας της ομάδας της Ρεάλ αλλά είναι γρήγορός στα πόδια, καλός σουτέρ και αρκετά δυνατός σωματικά που μόνο ο Πέκοβιτς είναι δύσκολο να τον αντιμεντωπίσει αμυντικά ο Λιθουανός(και ο Σόφο ίσως άλλα με καλή ομαδική άμυνα μπορεί να τον σταματήσεις σε αντίθεση με τον Σέρβο που μόνο τα φαόυλ καλά ίσως και απο τα λάθη αν κρίνουμε απο χθές...), το οτι ο Ν.Λαβρίνοβιτς είναι γρήγορος στα πόδια μπορεί νσ γίνει πλεονέκτημα γιατί δεν θα είναι εύκολο να τον κυνηγάνε για να αποτρέψουν πιθανή καλή βραδιά του απο μέση και μακρινή απόσταση σέντερ όπως οι Σχοτσιαρνίτης,Βούισιτς,Λόρμπεκ,Πέκοβιτς για να αναφέρω μερικούς απο τους σέντερ των κυριότερων αντιπάλων της Ρεάλ και αυτό θα προκαλέσει έναν προβληματισμό για το πως θα αντιμεντωπισεί αμυντικά αυτό απο τους αντιπάλους της η Ρεάλ.
Και η Ρεάλ όταν επιστρέψουν και οι δικιοί της τραυματίες και κυρίως ο Ρέγες θα μπορεί να έχει το πλεονέκτημα που είχε η Μπαρτσελόνα πέρσι με Άντερσεν και Ιλιάσοβα να έχει 2 ευκίνητους ψηλούς που να προβληματίσουν με την συνεχη κίνηση τους τον αντίπαλο και κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει πραγματικότητα με Ρέγες στο 4 και Λαβρίνοβιτς γενικότερα οι ψηλοί της Ρεάλ είναι γρήγοροι και ευκινήτοι και όχι μόνο οι 2 που ανέφερα και αυτό φυσικά βοηθάει στην αμυντική και επιθετική λειτουργία.
Μια και είπα για Λόρμπεκ ακόμα και αν ο Μόρις καλύψει τον Ιλιασόβα πιστεύεις οτι ο Λόρμπεκ μπορεί να παίξει ακριβώς τον ρόλο του Άντερσεν η μήπως δεν χρείαζεται; ο Λόρμπεκ απο τα πόστ μου εδώ πιστεύω οτι έχει περίπου την ίδια επιθετική ικανότητα με τον Άντερσεν και στα σούτ 2 πόντων και 3 πόντων και με πλάτη στο καλάθι, αμυντικά μπορεί θεωρητικά την ίδια ικανότητα περίπου αλλά ο kseplenhs έκανε μια για μένα εύστοχη παρατήρηση
QUOTE
εγω πάλι εξακολουθώ να πιστευω πως η μπαρτσελόνα μετά την φυγή των άντερσεν και ιλιασοβα θα έχει χάσει την περσυνή σπιρτάδα της.ειδικά μέσα στο καλάθι που αυτοί οι 2 παίχτες εκτός απο την διαρκή κίνησή τους που κούραζε τις άμυνες,ήταν και απρόβλεπτοι.

οπότε Μιλώντας για την Μπαρτσελόνα υπάρχει ένα ερωτηματικό εδώ...

Αλήθεια πως λές να δούμε τον Κελάτι στη Βαλένθια λές να βγάλει μάτια και να δοθεί ευκαιρία για μουρμούρα; που δεν θα είναι απαραιτήτως δικαιολογημένη...
Τέλος δεν ξέρω γιατί κάποιοι περιμένουν απο την Μπιλμπάο πράγματα και γιατί πήγε ο Μούμπρου εκεί εκτός απο οικονομικούς λόγους;, τελικά είπα κάτι περισσότερο απο 2-3 πράγματα!
Weekendman
QUOTE
Και η Ρεάλ όταν επιστρέψουν και οι δικιοί της τραυματίες και κυρίως ο Ρέγες θα μπορεί να έχει το πλεονέκτημα που είχε η Μπαρτσελόνα πέρσι με Άντερσεν και Ιλιάσοβα να έχει 2 ευκίνητους ψηλούς που να προβληματίσουν με την συνεχη κίνηση τους τον αντίπαλο και κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει πραγματικότητα με Ρέγες στο 4 και Λαβρίνοβιτς γενικότερα οι ψηλοί της Ρεάλ είναι γρήγοροι και ευκινήτοι και όχι μόνο οι 2 που ανέφερα και αυτό φυσικά βοηθάει στην αμυντική και επιθετική λειτουργία.

Ρέγιες στο 4 και Λαβρίνοβιτς στο 5 ήθελα να πώ

QUOTE
για να αναφέρω μερικούς απο τους σέντερ των κυριότερων αντιπάλων της Ρεάλ και αυτό θα προκαλέσει έναν προβληματισμό για το πως θα αντιμεντωπισεί αμυντικά αυτό απο τους αντιπάλους της η Ρεάλ.

απο τους αντιπάλους της Ρεάλ ήθελα να πώ στο τέλος! αυτές είναι μερικές διορθώσεις απο μένα για καλύτερη κατανόηση!
il postino
QUOTE(Weekendman @ Nov 7 2009, 01:40 ) *
Έχοντας αναλυθεί αρκετά το παιχνίδι αυτό θα εστιάσω σε 2-3 πράγματα
-οταν έλεγα οτι παρόλου που δεν πήρε ακριβώς τους επιθυμητούς παίκτες οτι ο Μεσίνα έφτιαξε μια ομάδα όπως ήθελε δεν απείχα πολύ απο την πραγματικότητα τουλάχιστον στο τομέα της άμυνας και ειδικότερα απο τους περιφερειακούς της Ρεάλ, που επισήμανα στην αρχή της χρονιάς την αμυντική δεινότητα στην πλειοψηφία τους (Πριτζίονι,Γιούλ και Καουκένας) και βλέπεις όχι εντελώς τυχαία τον Μπούλοκ να παίζει μόνο 10 λεπτά περίπου,σαφώς λιγότερο απο τους τρείς υπόλοιπους και αυτό δείχνει οτι η Ρεάλ θα βασιστεί κυριώς στην άμυνα της που έβγαλε όπως ειδες εκτός επιθυμητής κατάστασης τον Παναθηναικό των καλών περιφερειακών(έστω και χωρίς Σάρας) και τον δεδομένων προσανατολισμών μην επιτρέποντας τό πικ εν ρολ του πρωταθλητή Ευρώπης όπως άλλες φορές! βέβαια μέσα στην έδρα της με απουσίες ο αντίπαλος της και με πιο πολλά και πιο σοβαρά παιχνίδια στα πόδια της η Ρεάλ απο τον ΠΑΟ δεν μπορεί να κριθεί για το πόσο ψηλά είναι πραγματικά.
-Μήπως υποτιμήσαμε τον Καουκένας; θα μου πείς βέβαια δεν ήταν παιχνίδι που ήταν ακριβώς στον πόντο...
-O Λαβρίνοβιτς μπορεί να εξελιθεί σε μεγάλο όπλο δεν είναι μόνο η αξιοποιήση του λόγω πικ εν ρόλ η μεγάλης ταχύτητας της ομάδας της Ρεάλ αλλά είναι γρήγορός στα πόδια, καλός σουτέρ και αρκετά δυνατός σωματικά που μόνο ο Πέκοβιτς είναι δύσκολο να τον αντιμεντωπίσει αμυντικά ο Λιθουανός(και ο Σόφο ίσως άλλα με καλή ομαδική άμυνα μπορεί να τον σταματήσεις σε αντίθεση με τον Σέρβο που μόνο τα φαόυλ καλά ίσως και απο τα λάθη αν κρίνουμε απο χθές...), το οτι ο Ν.Λαβρίνοβιτς είναι γρήγορος στα πόδια μπορεί νσ γίνει πλεονέκτημα γιατί δεν θα είναι εύκολο να τον κυνηγάνε για να αποτρέψουν πιθανή καλή βραδιά του απο μέση και μακρινή απόσταση σέντερ όπως οι Σχοτσιαρνίτης,Βούισιτς,Λόρμπεκ,Πέκοβιτς για να αναφέρω μερικούς απο τους σέντερ των κυριότερων αντιπάλων της Ρεάλ και αυτό θα προκαλέσει έναν προβληματισμό για το πως θα αντιμεντωπισεί αμυντικά αυτό απο τους αντιπάλους της η Ρεάλ.
Και η Ρεάλ όταν επιστρέψουν και οι δικιοί της τραυματίες και κυρίως ο Ρέγες θα μπορεί να έχει το πλεονέκτημα που είχε η Μπαρτσελόνα πέρσι με Άντερσεν και Ιλιάσοβα να έχει 2 ευκίνητους ψηλούς που να προβληματίσουν με την συνεχη κίνηση τους τον αντίπαλο και κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει πραγματικότητα με Ρέγες στο 4 και Λαβρίνοβιτς γενικότερα οι ψηλοί της Ρεάλ είναι γρήγοροι και ευκινήτοι και όχι μόνο οι 2 που ανέφερα και αυτό φυσικά βοηθάει στην αμυντική και επιθετική λειτουργία.
Μια και είπα για Λόρμπεκ ακόμα και αν ο Μόρις καλύψει τον Ιλιασόβα πιστεύεις οτι ο Λόρμπεκ μπορεί να παίξει ακριβώς τον ρόλο του Άντερσεν η μήπως δεν χρείαζεται; ο Λόρμπεκ απο τα πόστ μου εδώ πιστεύω οτι έχει περίπου την ίδια επιθετική ικανότητα με τον Άντερσεν και στα σούτ 2 πόντων και 3 πόντων και με πλάτη στο καλάθι, αμυντικά μπορεί θεωρητικά την ίδια ικανότητα περίπου αλλά ο kseplenhs έκανε μια για μένα εύστοχη παρατήρηση

οπότε Μιλώντας για την Μπαρτσελόνα υπάρχει ένα ερωτηματικό εδώ...

Αλήθεια πως λές να δούμε τον Κελάτι στη Βαλένθια λές να βγάλει μάτια και να δοθεί ευκαιρία για μουρμούρα; που δεν θα είναι απαραιτήτως δικαιολογημένη...
Τέλος δεν ξέρω γιατί κάποιοι περιμένουν απο την Μπιλμπάο πράγματα και γιατί πήγε ο Μούμπρου εκεί εκτός απο οικονομικούς λόγους;, τελικά είπα κάτι περισσότερο απο 2-3 πράγματα!


ο μεσινα σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα εκανε τη ρεαλ αμυντικο εξολοθρευτη. εχει ηδη βαλει τη σφραγιδα του ο κοουτς!

παιζουν πολυ καλη περιφερειακη αμυνα , η οποια ειναι το κλειδι για να μη φθασει η μπαλα στους αντιπαλους ψηλους! ο γιουλ ειναι εντυπωσιακος , αλλαξε αρδην τη ροη του αγωνα μπαινοντας στο β δεκαλεπτο. ο πριγκιονι ειναι και αυτος εξαιρετικος αμυντικος και οπως λες , μαζι με τον καουκενας , συνθετουν φοβερη τριπλετα. στην επιθεση αμα βρουν ρυθμο ειναι φοβεροι (μεχρι και ο πριγκιονι εβαλε 3 τριποντα). επιφυλασσομαι μονο στο τι θα κανουν σε σετ παιχνιδι σε ενα κρισιμο ματς. κιλλερ μπορει να χαρακτηριστει μονο ο καουκενας αλλα μπορεις να στηριχτεις πανω του σε κρισιμο ματς? ιδωμεν! οσο για τον μπουλοκ , σε αυτη την ποιοτικη ρεαλ και στα 33 του δεν εχει θεση. μονο για κανα 5λεπτο και αν του βγει το σουτ ετσι κρυος που θα μπαινει. προχθες π.χ του βγηκε.

οι ψηλοι τους βγαζουν μεγαλη ενεργεια αλλα δεν υπαρχει καποιο βαρυ κορμι μεσα στη ρακετα και αυτο ειναι πολυ μεγαλο μειονεκτημα. πώς θα αντιμετωπισουν τον πεκοβιτς και το σοφο αργοτερα? θα μου πεις με βοηθειες , και με την εχτρα πασα τι γινεται? εκει πονανε κατ εμε. μειονεκτουν στο παιχνιδι μεσα στη ρακετα αφου μονο ο ρεγιες ειναι αποτελεσματικος εκει μεσα. οι γκαρμπα , λαβρινοβιτς και βελιτσκοβιτς πιο πολυ τραβιουνται προς τα εξω. ο λαβρινοβιτς προχθες με σουτακια τον επαιζε τον πεκοβιτς. κρατησαν τον πεκοβιτς μεχρι το τελος του ματς μεσα στο παιχνιδι!!!! δεν τον εφθειραν καθολου.

συμπερασματικα , η ρεαλ ειναι πολυ καλη ομαδα , θα ματωνει κανεις για να την κερδισει , εχει μεγαλη ποιοτητα στο ροστερ και στο παιχνιδι της αλλα επιμενω σε αυτο που σου ελεγα , οτι δηλαδη ο μεσινα πρεπει να σκεφθει πολυ για το πώς θα ανταπεξελθει η ομαδα στα κρισιμα και ζορικα ματς οταν δεν εχει μεσα την πολυ μεγαλη κλαση. μου δωσε την εντυπωση ομως οτι ειναι πολυ δυσκολο να χασει ματς στα οποια προηγειται.
Weekendman
QUOTE(ilpostino @ Nov 7 2009, 13:16 ) *
ο μεσινα σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα εκανε τη ρεαλ αμυντικο εξολοθρευτη. εχει ηδη βαλει τη σφραγιδα του ο κοουτς!

παιζουν πολυ καλη περιφερειακη αμυνα , η οποια ειναι το κλειδι για να μη φθασει η μπαλα στους αντιπαλους ψηλους! ο γιουλ ειναι εντυπωσιακος , αλλαξε αρδην τη ροη του αγωνα μπαινοντας στο β δεκαλεπτο. ο πριγκιονι ειναι και αυτος εξαιρετικος αμυντικος και οπως λες , μαζι με τον καουκενας , συνθετουν φοβερη τριπλετα. στην επιθεση αμα βρουν ρυθμο ειναι φοβεροι (μεχρι και ο πριγκιονι εβαλε 3 τριποντα). επιφυλασσομαι μονο στο τι θα κανουν σε σετ παιχνιδι σε ενα κρισιμο ματς. κιλλερ μπορει να χαρακτηριστει μονο ο καουκενας αλλα μπορεις να στηριχτεις πανω του σε κρισιμο ματς? ιδωμεν! οσο για τον μπουλοκ , σε αυτη την ποιοτικη ρεαλ και στα 33 του δεν εχει θεση. μονο για κανα 5λεπτο και αν του βγει το σουτ ετσι κρυος που θα μπαινει. προχθες π.χ του βγηκε.

οι ψηλοι τους βγαζουν μεγαλη ενεργεια αλλα δεν υπαρχει καποιο βαρυ κορμι μεσα στη ρακετα και αυτο ειναι πολυ μεγαλο μειονεκτημα. πώς θα αντιμετωπισουν τον πεκοβιτς και το σοφο αργοτερα? θα μου πεις με βοηθειες , και με την εχτρα πασα τι γινεται? εκει πονανε κατ εμε. μειονεκτουν στο παιχνιδι μεσα στη ρακετα αφου μονο ο ρεγιες ειναι αποτελεσματικος εκει μεσα. οι γκαρμπα , λαβρινοβιτς και βελιτσκοβιτς πιο πολυ τραβιουνται προς τα εξω. ο λαβρινοβιτς προχθες με σουτακια τον επαιζε τον πεκοβιτς. κρατησαν τον πεκοβιτς μεχρι το τελος του ματς μεσα στο παιχνιδι!!!! δεν τον εφθειραν καθολου.

συμπερασματικα , η ρεαλ ειναι πολυ καλη ομαδα , θα ματωνει κανεις για να την κερδισει , εχει μεγαλη ποιοτητα στο ροστερ και στο παιχνιδι της αλλα επιμενω σε αυτο που σου ελεγα , οτι δηλαδη ο μεσινα πρεπει να σκεφθει πολυ για το πώς θα ανταπεξελθει η ομαδα στα κρισιμα και ζορικα ματς οταν δεν εχει μεσα την πολυ μεγαλη κλαση. μου δωσε την εντυπωση ομως οτι ειναι πολυ δυσκολο να χασει ματς στα οποια προηγειται.

Θα επικεντρωθώ κυρίως με το θέμα Πέκοβιτς και Λαβρίνοβιτς το έχω υπόψη μου ότι η Ρεάλ μπορεί να έχει πάικτες που πάιζουν με πλάτη στο καλάθι Ρέγες,Βελίτσκοβιτς αλλά σίγουρα δεν έχει κάποιον στα κυβικά του Πέκοβιτς σε θεματα δύναμης αν ψάξω τον λόγο που πήγε ο Λαβρίνοβιτς σε σουτάκια και δεν προσπάθησε να φθείρει περισσότερο τον Μαυροβούνιο μπορεί να εξηγηθεί ως εξής.
Το παιχνιδι του Λαβρίνοβιτς είναι αυτά τα σουτάκια και η όποια δράση του στη ρακέτα προέρχεται περισσότερο απο την δημιουργική διάθεση των συμπαικτών(και σε αυτό είναι τυχερός φέτος ο Λιθουανός).
επίσης το ερώτημα είναι πόσοι μπορούν πραγματικά να κοντράρουν έναν Πέκοβιτς τον πιο δυνατό σωματικά παίκτη της Ευρώπης, εγώ βλέπω μόνο τον Σοφοκλή Σχοτσιαρνίτη να μπορεί να είναι αυτός που στα ίσια θα τον πάιξει αμυντικά σαν τέρας δύναμης που είναι και αυτός ,αλλά και θα τον φθείρει με το επιθετικό του παιχνίδι δεν νομίζω να υπάρχει άλλος ψηλός που να παίζεςι στην Ευρώπη που να πείς σίγουρα ότι έχει τον Πέκοβιτς χωρίς βοήθεια.
Θα μου πείς θα μπορούσε ένας Έραζεμ Λόρμπεκ που έχει και το παιχνίδι με πρόσωπο και με πλάτη αυτά στη θεωρία να φθείρει έναν Πέκοβιτς έστω και αν είναι λίγο αργός, στην πράξη όμως είδαμε τι έκανε απέναντι στον Σχοτσιαρνίτη στον Μικρο Τελικό του Ευρωμπάσκετ που ούτε επιθετικά απέδωσε ο Σλοβένος΄ενώ αμυντικά δεν τα κατάφερε ούτε και αυτός να κρατήσει ύπο έλεγχο τον Σόφο.
Και αυτά αντιμεντωπίζοντας μια ομάδα(Ελλάδα) που το επιθετικό της σύστημα ήταν σε γενικές γραμμές Σπανούλης τρίπλα τρίποντο,Σπανούλης διείσδηση πάσα έξω σούτ,ανοίγουμε χώρο για Σχοτσιαρνίτη και τον ταίζουμε...
Άναφέρω τον Λόρμπεκ ως παίκτη που επιθετικά είναι αποδεδειγμένα πλήρης και τον Σχορτσιανίτη ως το πιο κοντινό στον Πέκοβιτς για να δείς πως το να έχεις παίκτη που να παίζει στη ρακέτα δεν σημαίνει και μεγαλύτερη πιθανότητα για φθορά αντιπάλου
για αυτό άνέφερα το παράδειγμα της περσίνης Μπαρτσελόνα των ευκίνητων ψηλών και των αντίστοιχων της Φετινής Ρεάλ γιατί είναι μια συνταγή που τουλάχιστον πέρσι απέδωσε εναντίον του ΠΑΟ και αφού ο ΠΑΟ είναι ένας απο τους αντιπάλους(μη πώ ο κύριος) της Ρεάλ ακολουθώντας δοκιμασνένη και επιτυχημένη συνταγή το θεωρώ πιο ασφαλές.
Στο θέμα αν δώσεις βοήθειες στον Πέκοβιτς θα δεχτεί πολλά τρίποντα η Ρεάλ στο συγκεγκριμένο παιχνίδι βάσει Στατιστικών τουλάχιστον ο Παναθηναικός το εκμεταλεύτηκε με 9/21 τρίποντα αλλά δεν απείλησε τελικά ιδιαίτερα
θα μου πείς ναι ο Ολυμπιακός έδινε βοήθειες στον ψηλό αλλά δεχόταν ένα σωρό τρίποντα αλλά υπάρχει μια βασική διαφορά μεταξύ Ολυμπιακού και φετινής Ρεάλ
στις εγχώριες μονομάχίες ΠΑΟ-Ολυμπιακού ο Παναθηναικός εκμεταλλευόταν μεταξύ των άλλων τα άργα πόδια ψηλών όπως ο Τζάκσον,Τσακαλίδης,Ζίζιτς,Βούισιτς(όταν παίζει πολύ χρόνο όπως πέρσι) και με τον πικ εν ρόλ η τις διεισδήσεις έβρισκε εύκολα σε περίπτωση μη διπόντου το εύκολο σούτ 3 πόντων απο τα πλάγια η απο την κορυφή, ενώ και οι περιφερειακοί του Ολυμπιακού όπως Τεόντοσιτς,Γκρίρ,Μπλάκνει για δίαφορους λόγους μη προσήλωσης,ύψους κτλ δεν αποτελούσαν και κανένα αμυντικό οχυρο όπως μπορούν να είναι οι αντίστοιχοι της Ρεάλ στην περιφέρεια που κουράζουν τους αντιπάλους τους τους καταστρέφουν το παιχνίδι και επιπλέον με τους γρήγορους ψηλούς της Ρεάλ δεν μπορείς να διεισδήσεις η να βρείς εύκολα τρίποντο όπως σε άλλες περιπτώσεις... και αυτά για την Ρεάλ δεν ισχυουν μόνο για αναμέτρηση με ΠΑΟ...
Για την επίθεση της Ρεάλ και τι μπορεί να γίνει στα κρίσιμα σημεία
πέρα απο την άμυνα που αν είναι καλή εκνευρίζει τον αντίπαλο και σου δίνει ψυχολογία στα τελευταία λεπτά όπως παραδέχεσαι και εσύ αν δεν κάνω λάθος
QUOTE
οτι δηλαδη ο μεσινα πρεπει να σκεφθει πολυ για το πώς θα ανταπεξελθει η ομαδα στα κρισιμα και ζορικα ματς οταν δεν εχει μεσα την πολυ μεγαλη κλαση. μου δωσε την εντυπωση ομως οτι ειναι πολυ δυσκολο να χασει ματς στα οποια προηγειται.

Η Ρεάλ θα ευχηθεί να της μπαίνουν τα τρίποντα αλλά σαν τακτική η Ρεάλ μπορεί να εφαρμόσει αυτό που φοβούνται οι Ελληνικές ομάδες σε Εθνικό και συλλογικό επίπεδο και σε κάθε περίπτωση το κατέχουν καλύτερα οι Ισπανικές ομάδες απο όλους, το γρήγορο παιχνίδι και το υλικό για αυτό είναι κατάλληλο, για σετ παιχνίδι επιμενω η άμυνα θα στηρίξει την Ρεάλ!
Weekendman
Μια χαρά πήγαινε η Βαλένθια είχε καμιά 20 και παραπάνω πόντους διαφορά στο ημίχρονο οι Μαρτίνεθ και ΝτεΚολο πήγαιναν μια χαρά οργανωτικά ο Κελάτι εξαιρετικός επιθετικά και αμυντικά(στο 2οημίχρονο εξαφανίστηκε), και οι τρείς φετινοί πρωταγωνιστές της Φουενλαμπραδα Φίτς,Τόμας,Μπατίστα εντελώς περιορισμένοι με σχεδόν κανένα πόντο και οι τρείς μαζί, αλλά στο 2ο ημίχρονο πραγματικά η Βαλένθια έκανε ότι μπορούσε για να κάνει ντέρμπι το παιχνίδι και απο 22-46 έγινε 62-66 7 λεπτά πριν το τέλος εκεί σοβαρεύτηκε η Βαλένθια και πήρε την σκυτάλη των λαθών η Φουενλαμπράντα για να γίνει το σκορ 67-82.
Πιο μεγάλα ονόματα οι Νίλσεν,Πέροβιτς,Πιετρούς αλλά οι Κλαβέρ και Λίτσουκ(σε ρόλο Μπουρούση στα τρίποντα σήμερα) πρόσφεραν σαφώς περισσότερα σήμερα και ήταν καθοριστικοί στην εξέλιξη του παιχνιδίου.
a bullet for your head
QUOTE(Weekendman @ Nov 7 2009, 21:57 ) *
Μια χαρά πήγαινε η Βαλένθια είχε καμιά 20 και παραπάνω πόντους διαφορά στο ημίχρονο οι Μαρτίνεθ και ΝτεΚολο πήγαιναν μια χαρά οργανωτικά ο Κελάτι εξαιρετικός επιθετικά και αμυντικά(στο 2οημίχρονο εξαφανίστηκε), και οι τρείς φετινοί πρωταγωνιστές της Φουενλαμπραδα Φίτς,Τόμας,Μπατίστα εντελώς περιορισμένοι με σχεδόν κανένα πόντο και οι τρείς μαζί, αλλά στο 2ο ημίχρονο πραγματικά η Βαλένθια έκανε ότι μπορούσε για να κάνει ντέρμπι το παιχνίδι και απο 22-46 έγινε 62-66 7 λεπτά πριν το τέλος εκεί σοβαρεύτηκε η Βαλένθια και πήρε την σκυτάλη των λαθών η Φουενλαμπράντα για να γίνει το σκορ 67-82.
Πιο μεγάλα ονόματα οι Νίλσεν,Πέροβιτς,Πιετρούς αλλά οι Κλαβέρ και Λίτσουκ(σε ρόλο Μπουρούση στα τρίποντα σήμερα) πρόσφεραν σαφώς περισσότερα σήμερα και ήταν καθοριστικοί στην εξέλιξη του παιχνιδίου.

Στο 1ο ημιχρονο η Βαλενθια επαιξε υποδειγματικα στην αμυνα της,κρατωντας τους αντιπαλους στους 24 ποντους.
Τα βασικα ατου της Φουενλαμπραντα ηταν πληρως εξουδετερωμενα και μονο καποιες ατομικες ενεργειες του Κολον,κρατουσαν ''συνδεδεμενη'' την ομαδα με το σκορ...
Τους επηρρεασε πολυ και το γεγονος οτι ο Φιτς τραυματιστηκε στο γονατο,μενοντας για αρκετη ωρα απ'εξω,κατι που τον εβγαλε τελειως εκτος ρυθμου...και ο Αμερικανος ειναι παικτης ρυθμου..
Στο Β' ημιχρονο η Φουενλαμπραντα αυξησε την αμυντικη πιεση,δυσκολεψε πολυ την επιθετικη αναπτυξη της Βαλενθια και οι Τομας,Μπουρσταιν.Αντελο και Φιτς,βρηκαν τροπους για να σκοραρουν...
Βεβαια,παρολο που στην 4η περιοδο η Βαλενθια ηταν κακη,η Φουενλαμπραντα δεν μπορουσε να σκοραρει με τιποτα...παντελλης ελλειψη καθαρου μυαλου...
Μου εκανε εντυπωση που ενω η Βαλενθια πιεζοταν αρκετα,ο Σπαχια επεμεινε να κρατησει στο τεραιν τον Σιμεον...


Κορυφαιος για τους νικητες ο Ουκρανος C ο Λιντσουκ....
Πολυ δυνατο κορμι..τρεχει πολυ καλα το γηπεδο και σουταρει πολυ καλα απ τα 6.25μ...εξουδετερωσε τον Μπατιστα και στην επιθεση ηταν μια διαρκης απειλη..
Ο Κλαβερ αν και δυσκολευτηκε πολυ απ το physical game των αντιπαλων,κανοντας αρκετα λαθη,καταφερε και βοηθησε τελικα αρκετα, στο σκοραρισμα και στα ρημπαουντ..
Weekendman
QUOTE(a bullet for your head @ Nov 7 2009, 23:11 ) *
Στο 1ο ημιχρονο η Βαλενθια επαιξε υποδειγματικα στην αμυνα της,κρατωντας τους αντιπαλους στους 24 ποντους.
Τα βασικα ατου της Φουενλαμπραντα ηταν πληρως εξουδετερωμενα και μονο καποιες ατομικες ενεργειες του Κολον,κρατουσαν ''συνδεδεμενη'' την ομαδα με το σκορ...
Τους επηρρεασε πολυ και το γεγονος οτι ο Φιτς τραυματιστηκε στο γονατο,μενοντας για αρκετη ωρα απ'εξω,κατι που τον εβγαλε τελειως εκτος ρυθμου...και ο Αμερικανος ειναι παικτης ρυθμου..
Στο Β' ημιχρονο η Φουενλαμπραντα αυξησε την αμυντικη πιεση,δυσκολεψε πολυ την επιθετικη αναπτυξη της Βαλενθια και οι Τομας,Μπουρσταιν.Αντελο και Φιτς,βρηκαν τροπους για να σκοραρουν...
Βεβαια,παρολο που στην 4η περιοδο η Βαλενθια ηταν κακη,η Φουενλαμπραντα δεν μπορουσε να σκοραρει με τιποτα...παντελλης ελλειψη καθαρου μυαλου...
Μου εκανε εντυπωση που ενω η Βαλενθια πιεζοταν αρκετα,ο Σπαχια επεμεινε να κρατησει στο τεραιν τον Σιμεον...


Κορυφαιος για τους νικητες ο Ουκρανος C ο Λιντσουκ....
Πολυ δυνατο κορμι..τρεχει πολυ καλα το γηπεδο και σουταρει πολυ καλα απ τα 6.25μ...εξουδετερωσε τον Μπατιστα και στην επιθεση ηταν μια διαρκης απειλη..
Ο Κλαβερ αν και δυσκολευτηκε πολυ απ το physical game των αντιπαλων,κανοντας αρκετα λαθη,καταφερε και βοηθησε τελικα αρκετα, στο σκοραρισμα και στα ρημπαουντ..

Βασικά έτσι είναι τα πράγματα όπως τα είπαμε ,συμπληρωματικά
Ο Φίτς είναι παίκτης ρυθμού και η φύση της ομάδας που τον βάζει σε ρόλο να ψάχνει το σκοράρισμα όποτε συμφωνώ οτι ο τραυματισμός τον επηρέασε ,θα μπορούσε στο 2ο ημίχρονο να φανεί λίγο πιο ψυχραιμος παρόλου αυτά αποφεύγοντας τραβηγμένα τρίποντα και διεισδήσεις αν και η δουλειά του όπως είπα είναι να παίρνει καμιά προσπάθεια παραπάνω στην ομάδα του...
Πως καταφέρνει ο Ίβκοβιτς να κάνει χρήσιμο τον Πέροβιτς στην Σερβία και στην Βαλένθια χωρίς να έχει περάσει πολύ καιρός να παρουσίαζεται ο Σέρβος Σέντερ σε κακή κατάσταση; βέβαια στο τόπικ αυτό ανέφερα μερικούς πιθανούς λόγους αλλά θα ήθελα την γνώμη σου σε αυτό...
Ο Σιμέον καλά έκανε και έμεινε παρόλου την πίεση αφού αυτήν την στιγμή τα γκάρντ της Βαλένθια είναι μόνο οι Μαρτίνεθ και ΝτεΚολό και βγάζουν 30λέπτα όπως σήμερα,αν έπαιζαν περισσότερο ίσως να μην ήταν αρκετά φρέσκοι για τα κρίσιμα τελευταία λεπτά του αγώνα, αυτό νομίζω είναι το πιο λογικό και όχι τακτική Καζλάουσκας στο Ευρωμπάσκετ που οι δικοί μας βασικοί παίζαν συνεχώς ενω οι στάρ των Τούρκων ξεκουραζόταν και όχι μόνο δεν πήραμε διάφορα αλλά παραλίγο να το πληρώσουμε!

Επιπλέον νέα απο την Ισπανία προβλήματα με την νέα γρίπη και για άλλη ομάδα
http://www.superbasket.gr/?c=221&a=118044

αλλά και παρθενική νίκη για την Μάλαγα με 84-54 επι της Μούρθια
Weekendman
Μπορεί τα σκορ Μπαρτσελόνα-Καχασόλ76-67 και Ρεάλ-Αλικάντε78-68 να μην δείχνουν μεγάλα ντέρμπι ,αλλά η πραγματικότητα ήταν ότι Μπαρτσελόνα και η Ρεάλ δυσκολεύτηκαν πολύ περισσότερο απο ότι δείχνει το σκορ, η Μπαρτσελόνα δεν μας το είχε συνηθήσει αυτό φέτος στα εντός έδρας παιχνίδια της, η Ρεάλ χρειάστηκε στο τελευταίο πεντάλεπτο την ευγενική εως σκανδαλώδη συμπεριφορά των διαιτητών υπέρ της, άλλα άμα ξεκινάς νωριτερα και με πιο σοβαρές ομάδες είναι ένας λόγος που εξηγεί και την έκβαση στις πρόσφατες ΕλληνοΙσπανικές μονομάχίες εκτός απο τα λάθη που έκαναν οι Ελληνικές ομάδες και τους τραυματισμούς που είχαν...
a bullet for your head
QUOTE(Weekendman @ Nov 8 2009, 01:05 ) *
Πως καταφέρνει ο Ίβκοβιτς να κάνει χρήσιμο τον Πέροβιτς στην Σερβία και στην Βαλένθια χωρίς να έχει περάσει πολύ καιρός να παρουσίαζεται ο Σέρβος Σέντερ σε κακή κατάσταση; βέβαια στο τόπικ αυτό ανέφερα μερικούς πιθανούς λόγους αλλά θα ήθελα την γνώμη σου σε αυτό...
Ο Σιμέον καλά έκανε και έμεινε παρόλου την πίεση αφού αυτήν την στιγμή τα γκάρντ της Βαλένθια είναι μόνο οι Μαρτίνεθ και ΝτεΚολό και βγάζουν 30λέπτα όπως σήμερα,αν έπαιζαν περισσότερο ίσως να μην ήταν αρκετά φρέσκοι για τα κρίσιμα τελευταία λεπτά του αγώνα, αυτό νομίζω είναι το πιο λογικό και όχι τακτική Καζλάουσκας στο Ευρωμπάσκετ που οι δικοί μας βασικοί παίζαν συνεχώς ενω οι στάρ των Τούρκων ξεκουραζόταν και όχι μόνο δεν πήραμε διάφορα αλλά παραλίγο να το πληρώσουμε!

O 1oς λογος που μπορω να σκεφτω ειναι, πως ειναι διαφορετικες οι απαιτησεις ενος ολιγοημερου τουρνοα..συν βεβαια και το γεγονος,οτι οι περισσοτερες ομαδες παιζουν τετοιο ειδους μπασκετ και συγκροτουν κατ'αναλογο τροπο και τα ροστερ τους,που ειναι εκ διαμετρου αντιθετο με τους ρυθμους που επικρατουν στην ACB..
Ευλογα θα μπορουσε να πει καποιος ''και για τον Σαντιαγκο δεν ισχυε κατι τετοιο?''..για π.χ.
Ο Σαντιαγκο ομως,διαθετει 2 πολυ καλα στοιχεια.Το ενα ειναι η αποτελεσματικοτητα του μες'στο ζωγραφιστο,παιζοντας με πλατη,η' εκτελωντας με ταχυτητα οντας δεχομενος καποια baseline cross pick & το 2ο η ικανοτητα του να φθειρει με φαουλ τους αντιπαλους ψηλους..
Ο Περοβιτς δεν διαθετει αυτες τις ικανοτητες..εχει ομως τις ιδιες αδυναμιες,να ειναι ευαλλωτος στην αμυνα του pick n' roll & να μην μπορει να ακολουθει συνεχεια τους ρυθμους που υπαρχουν σε καταστασεις transition(συν βεβαια οτι δεν μπορει να ανταποκριθει καλα κοντρα σε αντιπαλους ψηλους, που αποδιδουν καλα βασιζομενοι στο physical game.).

Οσον αφορα τον Σιμεον,θα πω πως η αντεπιθεση της Φουενλαμπραντα ηταν επικινδυνη,ειδικα οταν βρισκοταν και αυτος στο παρκε.Το σημειο ηταν κομβικο..καθως ειναι & ομαδα ρυθμου και αγωνιζοταν και στην εδρα της..
Αν η Φουελαμπραντα εδειχνε μεγαλυτερη επιθετικη αποτελεσματικοτητα,εκμεταλλευομενη τα πολλα λαθη της Βαλενθια,σε εκεινο το χρονικο σημειο,θα καταφερνε να κανει και την ''ολικη επαναφορα''.
Γι'αυτο τονισα το οτι ο Σπαχια επεμεινε στον Σιμεον..νομιζω οτι ηταν ρισκο.
Weekendman
QUOTE(a bullet for your head @ Nov 8 2009, 16:49 ) *
O 1oς λογος που μπορω να σκεφτω ειναι, πως ειναι διαφορετικες οι απαιτησεις ενος ολιγοημερου τουρνοα..συν βεβαια και το γεγονος,οτι οι περισσοτερες ομαδες παιζουν τετοιο ειδους μπασκετ και συγκροτουν κατ'αναλογο τροπο και τα ροστερ τους,που ειναι εκ διαμετρου αντιθετο με τους ρυθμους που επικρατουν στην ACB..
Ευλογα θα μπορουσε να πει καποιος ''και για τον Σαντιαγκο δεν ισχυε κατι τετοιο?''..για π.χ.
Ο Σαντιαγκο ομως,διαθετει 2 πολυ καλα στοιχεια.Το ενα ειναι η αποτελεσματικοτητα του μες'στο ζωγραφιστο,παιζοντας με πλατη,η' εκτελωντας με ταχυτητα οντας δεχομενος καποια baseline cross pick & το 2ο η ικανοτητα του να φθειρει με φαουλ τους αντιπαλους ψηλους..
Ο Περοβιτς δεν διαθετει αυτες τις ικανοτητες..εχει ομως τις ιδιες αδυναμιες,να ειναι ευαλλωτος στην αμυνα του pick n' roll & να μην μπορει να ακολουθει συνεχεια τους ρυθμους που υπαρχουν σε καταστασεις transition(συν βεβαια οτι δεν μπορει να ανταποκριθει καλα κοντρα σε αντιπαλους ψηλους, που αποδιδουν καλα βασιζομενοι στο physical game.).

Οσον αφορα τον Σιμεον,θα πω πως η αντεπιθεση της Φουενλαμπραντα ηταν επικινδυνη,ειδικα οταν βρισκοταν και αυτος στο παρκε.Το σημειο ηταν κομβικο..καθως ειναι & ομαδα ρυθμου και αγωνιζοταν και στην εδρα της..
Αν η Φουελαμπραντα εδειχνε μεγαλυτερη επιθετικη αποτελεσματικοτητα,εκμεταλλευομενη τα πολλα λαθη της Βαλενθια,σε εκεινο το χρονικο σημειο,θα καταφερνε να κανει και την ''ολικη επαναφορα''.
Γι'αυτο τονισα το οτι ο Σπαχια επεμεινε στον Σιμεον..νομιζω οτι ηταν ρισκο.

Σε αυτα που λές για Πέροβιτς υπερκαλύφθηκα μπορώ να πώ
Για Σιμεόν ένα δεκάλεπτο έπαιξε όχι υπερβολικός χρόνος, συμφωνώ ότι η Φουενλαμπράδα είναι ομάδα ρυθμού και θα μπορούσε να ανατρέψει την κατάσταση αυτή, αλλά δεν είναι μόνο η μεγάλη διαφορά(ακόμα και στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου) που άφηνε περιθώρια για χρησιμοποιήση του Σιμέον, αλλά και το γεγονός ότι ακόμα και να υπολόγιζε η Βαλένθια την σχεδόν κάλυψη της διαφοράς θα έλαβε επίσης υπόψη ότι για να γίνει ανατροπή χρειάζεται μεγάλη σπατάλη δυνάμεων και η Φουενλαμπράδα δεν έχει λύσεις σε πλήρη αφθονία για να αντέξει και να ανατρέψει τέτοιες καταστάσεις όπως μπορούν οι μεγάλες ομάδες ,για αυτο πιστεύω ότι είδαμε και τις φαινομενικά εκτός λογικής προσπάθειες στα τελευταία λεπτά με την κούραση να παίζει τον ρόλο της...

Η αγωνιστική στην Ισπανία
http://www.superbasket.gr/?c=221&a=118068

και μερικά βίντεο απο τα παιχνίδια της ACB
http://acbtv.acb.com/video/2150
Ρεάλ-Αλικάντε
http://acbtv.acb.com/video/2151
Μπαρτσελόνα-Καχασόλ
απο την ιστιοσελίδα της ACB
Weekendman
QUOTE
Γουίλιαμς: «Χαρούμενος στη Μάλαγα»

Η Μάλαγα παρουσίασε σήμερα το πρωί στο «Martin Carpena» τον Σαμόντ Γουίλιαμς. Ο Αμερικανός –με γεωργιανό διαβατήριο- γκαρντ τόνισε ότι είναι πολύ ικανοποιημένος για το γεγονός ότι πλέον θα αγωνίζεται σε μια ομάδα με μεγάλη ιστορία και έναν εξαιρετικό προπονητή. Πρόκειται για τον τρίτο σταθμό του Γουίλιαμς στην ACB μετά τη θητεία του στη Μπαρτσελόνα (2005-'06) και τη Βαλένθια (2007-'09).

Κατά την παρουσίασή του από την ομάδα της Ανδαλουσίας, ο Σαμόντ Γουίλιαμς ανέφερε: «Είμαι πολύ ικανοποιημένος για την παρουσία μου στην Μάλαγα. Η Ουνικάχα είναι μια ομάδα με ιστορία στην Ευρωλίγκα και διαθέτει έναν σπουδαία προπονητή. Μίλησα με τον κόουτς Ρενέσες. Έχω αγωνιστεί εναντίον του και πρόκειται για έναν από τους κορυφαίους τεχνικούς στην Ευρώπη. Ξέρω ότι η ομάδα περνάει μια δύσκολη κατάσταση στην ACB με ρεκόρ 1-5, πλέον πρέπει να κοιτάξουμε το κάθε παιχνίδι ξεχωριστά και στο τέλος να κάνουμε τον απολογισμό μας».

από http://www.gazzetta.gr/content/view/54104/38/
Καλά να πάθω που είδα το ρόστερ της Βαλένθια στο eurobasket.com και νόμιζα ο Σ.Γουίλιαμς ήταν ακόμα στη Βαλένθια αν και έβλεπα οτι δεν έπαιζε στα παιχνίδια της Βαλένθια αλλά αφου εμπιστεύτηκα την σελίδα που μεταξύ των άλλων εκανε μεταγραφή τον Μαυροκεφαλίδη στον Άρη έπρεπε να το περιμένω...
Ακόμα και αν ο Σ.Γουίλιαμς δεν είναι στην καλή κατάσταση που ήταν πριν απο λίγα χρόνια και με δεδομένη την αγωνιστική ανάσταση του Ντίν στα τελευταία παιχνίδια μου φαίνεται ότι η Μάλαγα ξαφνικά ξανααποκτά καλούς Αμερικανούς στην περιφέρεια της και αν πάρει καλό τεσσάρι στη θέση του Πρίντεζη και επιστρέψει και ο Έλληνας παίκτης θα γίνει πολύ υπολογίσιμη αν και θα χρειαστεί να...λαχανιάσει για να καλύψει το άσχημο ξεκίνημα της!

και επίσης
QUOTE
Προσθήκη Σινγκλετάρι στην Κάχα Λαμποράλ

Η Κάχα Λαμποράλ αναζητούσε ένα παίκτη για την ενίσχυση της περιφέρειάς της και τον βρήκε στο πρόσωπο του 24χρονου Αμερικανού γκαρντ, Σον Σινγκλετάρι. Το νέο μεταγραφικό απόκτημα των Βάσκων, υπέγραψε συμβόλαιο μονοετούς διάρκειας, με την αντίπαλο του Αμαρουσίου στον γ΄όμιλο της Ευρωλίγκα, να διατηρεί το δικαίωμα ακύρωσης της συμφωνίας, αν δεν μείνει ικανοποιημένη από την απόδοσή του, στους πρώτους δύο μήνες μήνες της μεταξύ τους συνεργασίας.

Ο νέος παίκτης της Κάχα Λαμποράλ είναι απόφοιτος του Πανεπιστημίου της Βιρτζίνια, στο οποίο μετρούσε 16.9 πόντους, 4.8 ασίστ και 4 ριμπάουντ κατά μέσο όρο, ενώ πέρυσι είχε μικρό χρόνο συμμετοχής, αγωνιζόμενος στο ΝΒΑ με την φανέλα των Φοίνιξ Σανς και Σάρλοτ Μπόμπκατς.

http://www.gazzetta.gr/content/view/54174/38/
Λαβράκι τύπου Μπέβερλι;
themoss
Πως βλεπετε το ματς Μαρτσα-Καχα λαμποραλ? Σκεφτομαι πολυ σοβαρα (μιας και ειμαι πλεον στη Barcelona) να παρω εισητηριο και να παω... Weekend τι λες Παλαου ή Παλατάκι?χαχα
thrylos7
thumbsup.gif

Περιμένουμε και φώτος... biggrin.gif
Weekendman
QUOTE(themoss @ Nov 14 2009, 01:50 ) *
Πως βλεπετε το ματς Μαρτσα-Καχα λαμποραλ? Σκεφτομαι πολυ σοβαρα (μιας και ειμαι πλεον στη Barcelona) να παρω εισητηριο και να παω... Weekend τι λες Παλαου ή Παλατάκι?χαχα

Α ρε...καλόπαιδο Θέμο biggrin.gif ως τώρα η Κάχα έπαιζε με μέτριες ομάδες τώρα είναι η πρώτη αναμέτρηση για την τρέχουσα σαιζόν που θα παίξει με ένα απο τα λεγόμενα μεγάλα μπασκετικά ψάρια που είναι σε αυτήν την περίπτωση η Μπαρτσελόνα, λογικά η Μπαρτσελόνα έχει τα όπλα για να αντιμεντωπίσει την Κάχα θα πιέσει τους περιφερειακούς της Κάχα για να τους βγάλει εκτός ρυθμού αφού έχει την ποιότητα και ποσότητα περιφερειακών ειδικά τώρα όταν λείπει ο Χουέρτας που είχε ξεκινήσει αρκετά καλά.
Η μονομαχία Λόρμπεκ και Σπλίττερ θα κρίνει πολλά σίγουρα όμως δεν υπάρχει η σημαντική υπεροπλία της Μπαρτσελόνα στους ψηλούς όπως στους περσινούς Τελικούς
Βλέποντας όμως την φθίνουσα εικόνα της Μπάρτσα στα τελευταία παιχνίδια που δυσκολεύτηκε με ομάδες όπως Η Βιλερμπαν και η Καχασόλ ποντάρω αν όχι σε διπλό,τουλάχιστον βρίσκω αρκετά πιθανό δύσκολη νίκη για Μπαρτσελόνα μεταξύ 1 και 5 πόντων για να κάνω και την στοιχηματική πρόταση της ημέρας!

και μια που μιλάμε για ΚαχαΛαμποράλ να και ο Μίτσοβ που εξασφάλισε και συμβόλαιο!
http://www.gazzetta.gr/content/view/54695/38/
Και τι έγινε Πασκουάλ τα βλέπουμε αλλίως τώρα τα πράγματα αφ'υψηλού;
http://www.gazzetta.gr/content/view/54684/38/

Themoss enjoy it my friend και μην ξεχνάς φωτογραφίες!
themoss
Mολις αγορασα το εισητηριο... Φωτογραφιες οτι μπορεσω να βγαλω με το iphone... Ελπιζω να βγαλω κατι καλο... Οποτε Θελετε ελατε για επισκεψη να δουμε και κανα ματσακι Euroleague.... wink.gif
H αποψη μου για το ματς ειναι πως ευκολα η δυσκολα θα κερδισει η Μπαρτσελονα. Ελπιζω να ειναι ωραιο και θεαματικο ματς.
HLR CENATION
Τεραστιο ματς απο τη μπαρτσελονο σημερα.Φανηκε ποσο δουλεμενη ομαδα ειναι κατι σκριν για σεμιναριο....Η καχα νομιζω οτι θα επανελεθει εχει καλο ροστερ αλλα πρεπει να σουλουπωθει στην αμυνα..
themoss
Μπορει να μην ηταν ντερμπι αλλα οπως και να εχει ηταν πολυ ωραιο παιχνιδι. Η Μπαρτσα σε απιστευτη μερα, το παιχνιδι τελειωσε στις αρχες του 2ου δεκαλεπτου εκει που ο Ρικυ εκανε συνεχομενα κλεψιματα. Η Καχα πολυ κατωτερη του αναμενουμενου.
Εβγαλα πολλες φωτογραφιες αλλα θα τις ανεβασω μολις μου βαλουν Ιντερνετ της προκοπης γιατι προς το παρον ειμαι με 3g.
OnLy_PAS-AthEnS
ΜΑ 67% στα τριποντα???Οι Παιχτες του ΟΣΦΠ δεν το βλεπουν αυτο το ποσοστο σε ματς ουτε σε τρια ονειρα μαζι!
Weekendman
Ως τώρα η μοναδική ήττα που είχαν οι 2 αιώνιοι της Ισπανίας (Ρέαλ και Μπαρτσελόνα) μαζί στην Ισπανία ήταν απο την Γκραν Κανάρια και παρολίγο να γίνουν 2 σήμερα γιατί τα...Καναρίνια πήγαν να κάνουν την ζημιά πάλι αυτήν την φορά στη Ρεάλ αφού το παιχνίδι πήγε παράταση και εκεί νίκησε η Ρεάλ 73-67.
Η Γκράν Κανάρια απο όσα βλέπω μέχρι τώρα είναι μια ομάδα που παίζει αρκετά με πολύ καλή άμυνα αφού στα περισσότερα παιχνίδια της υποχρεώνει τους αντιπάλους της σε χαμηλά σκορ χαρακτηριστικό ότι κράτησε 2 ομάδες με πολλές επιθετικές λύσεις τις Μπαρτσελόνα και Ρεάλ στους 65 και 62 πόντους(στην κανονική διάρκεια του αγώνα χωρίς την παράταση) αντίστοιχα.
Το πρόβλημα για την Γκράν Κανάρια είναι οτι επιθετικά δεν έχει πολλούς παίκτες που να είναι τόσο αξιόπιστοι για να σύρουν το επιθετικό...κάρο της ομάδας στην ουσία ο Κάρολ είναι η σίγουρη λύση οι υπόλοιποι όχι τόσο.
Και έτσι έφτανε σήμερα η πραγματικά καταπληκτική άμυνα του Καουκένας πάνω στον Κάρολ (που ήταν επικύνδυνος στον υπόλοιπο αγώνα) στα 2 τελευταία λεπτά του αγώνα και στην παράταση που έπαιρνε ο Κάρολ πραγματικά την μπάλα με το ζόρι και φυσικά δεν έκανε τίποτα σχεδόν προκαλώντας κατα συνέπεια επιθετική ασφυξία στον αντίπαλο της Ρεάλ!
Αυτό το πακέτο εξαιρετικού αμυντικού καλού εκτελεστή και πασέρ δεν ενδιαφέρθηκε να το αποκτήσει ο Ολυμπιακός πιο θερμά; δεν το πιστεύω θα προτιμούσε απλώς Ισπανία και Ρεάλ θέλω να πιστεύω ο Λιθουανός...

QUOTE
Mολις αγορασα το εισητηριο... Φωτογραφιες οτι μπορεσω να βγαλω με το iphone... Ελπιζω να βγαλω κατι καλο... Οποτε Θελετε ελατε για επισκεψη να δουμε και κανα ματσακι Euroleague....

Θέμο αν έρθω εκεί θα με φιλοξενήσεις στο σπιτάκι σου; tongue.gif

Δυστυχώς το χθεσινό παιχνίδι δεν μπορέσα να το δώ και να απολαύσω την Μπαρτσελόνα πάντως λογικό το βρίσκω να έκανε πολλά κλέψιματα ο Ρούμπιο είπαμε χωρίς Χουέρτας θα ήταν δύσκολα τα πράγματα για Κάχα στην περιφέρεια, αλλά όσο και καλά να είναι τα σκρίν της Μπαρτσελόνα 18/27 τρίποντα είναι και λίγο εκτός φυσιολογικου παρόλου τους γνωστούς καλούς σουτέρ της ομάδας της Βαρκελώνης.
άποτομα καλή εικόνα για Μπάρτσα ξανά!
Hakeem Olajuwon
Ειδα ρεαλ και την ομαδα του βασιλειαδη η οποια ακομη δεν εχω καταλαβει πως λεγεται
Βεβαιως το ντερμπι ηταν εκει που δεν αναμενοταν.
Η ρεαλ ξεκαθαρα ομαδα του προπονητη που παιρνει το 100%+ των παικτων οι οποιοι επιθετικα και Στο 1-1 δεν ειναι κατι το τρομερο.αν μια ομαδα αμυνθει σωστα οπως τα καναρια μπορει να τους περιορισει αρκετα.Τους διασωζει η αμυνα και η αριστη διαχειριση υλικου του μεσσινα.Τα καναρια παιζουν αριστα σε αμυνα και επιθεση εχουν πολυ καλο προπονητη
Απο οτι εχω παρατηρησει Η διαιτησια ευνοει στην ισπανια ρεαλ και μπαρτσελονα οπως στην ελλαδα οσφπ και παο εστω σε μικροτερο βαθμο 68.gif

Στο αλλο ματς υπηρχε μονο μια ομαδα στο γηπεδο.Η μαλαγα απογοητευση οι παικτες σε καμμια περιπτωση δεν δικαιολογουν τα συμβολαια τους.Η ομπρα εχει ορισμενους καλους παικτες με κορυφαιο βεβαιως τον βασιλειαδη ο οποιος εκανε αλλη μια πολυ καλη εμφανιση.Αν συνεχισει ετσι δικαιουται χωρις δευτερη κουβεντα μια θεση στην 12αδα στης εθνικης ενω θεωρω σχεδον βεβαιο οτι θα παρει μεταγραφη σε μια καλυτερη ισπανικη ομαδα του χρονου.
Εκτος κι αν αφυπνιστουν καποιες ελληνικες ομαδες αν και μονο 2 πιθανοτατα μπορει να τον πληρωσουν
themoss
QUOTE(Weekendman @ Nov 15 2009, 15:39 ) *
Θέμο αν έρθω εκεί θα με φιλοξενήσεις στο σπιτάκι σου; tongue.gif

Eννοειται αυτο...

Δεν ειδα καποιο αλλο ματς αλλα χαιρομαι πολυ για το Βασιλειαδη, μακαρι να δειξει επιτελους ολα οσα μπορει να κανει.

Η Μπαρτσα ηταν ξεκαθαρα στη μερα της. Ξεχασα να πω οτι ο Σινγλετερι δε μου γεμισε καθολου το ματι.
polympoumpounas
QUOTE(themoss @ Nov 15 2009, 18:17 ) *
Δεν ειδα καποιο αλλο ματς αλλα χαιρομαι πολυ για το Βασιλειαδη, μακαρι να δειξει επιτελους ολα οσα μπορει να κανει.


Ο Βασιλειαδης κανει μεχρι στιγμης εκπληκτικη χρονια και ειναι πολυ περιεργο(για να μην πω υποπτο) που τα ΜΜΕ το παιρνανε λιγο στο ντουκου.Μονο μια συνεντευξη του εχω εχω διαβασει εδω και μηνες ενω σπανια γινεται αναφορα στις επιδοσεις του.Σε αυτη τη συνεντευξη λοιπον ο Βασιλειαδης ειπε οτι σε αντιθεση με τις προηγουμενες χρονιες ελπιζει φετος να κληθει στην προετοιμασια της Εθνικης αφηνοντας ετσι να εννοηθει οτι φετος ο λογος που δεν πηγε δεν ηταν ο φημολογουμενος τραυματισμος του αλλα η μη κληση του.Τωρα με δεδομενο τις πολλες μας απουσιες στους κοντους εγω να αν υποθεσω οτι καποιος εβαλε το χερακι του για να μην κληθει επειδη καποτε ειπε οχι στην Εθνικη(το 2005) θα ειμαι κακος?

Φετος εχει ανα παιχνιδι 16,4 ποντους με 62% στα διποντα, 43% στα τριποντα και 100% στις βολες(16/16),2 ασσιστ και 4,3 ριμπαουντ, για να δουμε αν θα κληθει για Τουρκια.Αν οχι για εμενα τοτε σιγουρα καποιος βαζει το χερακι του για να τον καψει οπως το ειχε κανει και με τον Οικονομου...
Weekendman
QUOTE(polympoumpounas @ Nov 15 2009, 22:22 ) *
Ο Βασιλειαδης κανει μεχρι στιγμης εκπληκτικη χρονια και ειναι πολυ περιεργο(για να μην πω υποπτο) που τα ΜΜΕ το παιρνανε λιγο στο ντουκου.Μονο μια συνεντευξη του εχω εχω διαβασει εδω και μηνες ενω σπανια γινεται αναφορα στις επιδοσεις του.Σε αυτη τη συνεντευξη λοιπον ο Βασιλειαδης ειπε οτι σε αντιθεση με τις προηγουμενες χρονιες ελπιζει φετος να κληθει στην προετοιμασια της Εθνικης αφηνοντας ετσι να εννοηθει οτι φετος ο λογος που δεν πηγε δεν ηταν ο φημολογουμενος τραυματισμος του αλλα η μη κληση του.Τωρα με δεδομενο τις πολλες μας απουσιες στους κοντους εγω να αν υποθεσω οτι καποιος εβαλε το χερακι του για να μην κληθει επειδη καποτε ειπε οχι στην Εθνικη(το 2005) θα ειμαι κακος?

Φετος εχει ανα παιχνιδι 16,4 ποντους με 62% στα διποντα, 43% στα τριποντα και 100% στις βολες(16/16),2 ασσιστ και 4,3 ριμπαουντ, για να δουμε αν θα κληθει για Τουρκια.Αν οχι για εμενα τοτε σιγουρα καποιος βαζει το χερακι του για να τον καψει οπως το ειχε κανει και με τον Οικονομου...

Έλα τώρα είναι δυνατόν να υποψιάζεσαι οτι η ΕΟΚ με τόσα νέα μυάλα γεμάτα φρεσκάδα,καινοτομία και κυρίως καθόλου εγωιστές θα κρατάει κακία στον Βασιλειάδη; ντρόπης πράγματα είσαι κακό και άτακτο αγόρι...

Μια και είμαστε...μεταξύ μας ας αλλάξω ύφος και ας προσθέσω σοβαρότητα στα γραφόμενα μου, αν κρίνουμε απο την όχι και άριστη συμπεριφορά της ΕΟΚ στον Γιαννάκη από τότε που έφυγε απο την Εθνική και την γκρίνια και τα υπονοούμενα στους Παπαλουκά και Διαμαντίδη(και στις ομάδες τους) φέτος, θα κολλήσουν στον Βασιλειάδη για να κάνει μούτρα η ΕΟΚ όταν το έχει κανει σε πολύ μεγαλύτερα μπασκετικά μεγέθη όπως αυτά που ανέφερα και όχι μόνο;
να μην το θεωρείς πιθανό το ενδεχόμενο αλλά απολύτως βέβαιο ότι κάποιος έβαλε το χεράκι του για να μην κληθεί ο Βασιλειάδης στην φετινή Εθνική...

Αν δούμε καθαρά αγωνιστικά τον αν ο Βασιλειάδης θα ήταν χρήσιμος για την φετινή Εθνική τότε βλέπουμε οτι σε κάποια κομμάτια του Ελληνικού παιχνιδιού μπορούσε να προσφέρει με τον τρόπο που έπαιζε η Εθνική

μπορεί η Εθνική όσο προχωρούσε το τουρνουά να...Γιαννάκιζε και να έπαιζε το κλασσικό Ελληνικό μπάσκετ δυνατή άμυνα και 5 εναντίον 5 αλλά παρόλου που ο Βασιλειάδης δεν θεωρείται καλός αμυντικός θα μπορούσε να προσφέρει αμυντικά με λίγη προσπάθεια εδώ τα κατάφερε ο Πρίντεζης αμυντικά(και επιθετικά θα έλεγα) στη θέση αυτή που δεν ήταν συνηθισμένος.

Επιθετικά έχω ξαναπεί οτι το παιχνίδι της Εθνικής ήταν ανοίγουμε χώρο για Σόφο, τρίπλα Σπανούλη και τρίποντα ,διείσδηση Σπανούλη και πάσα έξω σε κάποιον για να σουτάρει τρίποντο για αυτήν ακριβώς την δουλειά θα ήταν κατάλληλος φέτος ο Βασιλειάδης.

Για την Εθνική 2010 δύσκολα τον βλέπω σαν λεγόμενος κοντός στη θέση 2 είναι γεμάτη η Εθνική, στο 3 είναι ο Βασιλόπουλος με αρκετά καλό τρίποντο και σαφώς καλύτερος αμυντικός και δεν βγάζεις έξω τον Περπερόγλου που μπορεί να τα έσπασε στα τελευταία παιχνίδια του Ευρωμπάσκετ αλλά παίκτης που παίζει στον Παναθηναικό είναι πιο σίγουρη λύση απο έναν παίκτη μικρής ομάδας της Ισπανίας....

QUOTE
Eννοειται αυτο...

Δεν ειδα καποιο αλλο ματς αλλα χαιρομαι πολυ για το Βασιλειαδη, μακαρι να δειξει επιτελους ολα οσα μπορει να κανει.

Η Μπαρτσα ηταν ξεκαθαρα στη μερα της. Ξεχασα να πω οτι ο Σινγλετερι δε μου γεμισε καθολου το ματι.

Δεν αμφέβαλλα για αυτό μόνο ένα μικρό πρόβλημα έχω για να έρθω Βαρκελώνη διάθεση έχω χρήματα δεν έχω!
Όσο για Σινγκλετέρι αν και μπορεί να είναι νωρίς να τον κρίνω πιθανόν να είναι στην κατηγορία των αποτυχημένων επιλογών του Ιβάνοβιτς στους αμερικάνους γκάρντ όπως Λόφτον φέτος η τον αξέχαστο Λούκας στην περσινή περίοδο...

QUOTE
Απο οτι εχω παρατηρησει Η διαιτησια ευνοει στην ισπανια ρεαλ και μπαρτσελονα οπως στην ελλαδα οσφπ και παο εστω σε μικροτερο βαθμο

Σωστό αυτό που λές αλλά οι ΟΣΦΠ και ΠΑΟ την χρειάζονται την εύνοια αναλόγικά σε λιγότερα παιχνίδια απο ότι οι Ισπανικές αντίστοιχες.

Και τα αποτελέσματα και η Βαθμολογία της αγωνιστικής αυτής
QUOTE
Στην παράταση η Ρεάλ
15-11-2009 16:38
Ρεπορτάζ:
Superbasket.gr



Το έξτρα πεντάλεπτο χρειάστηκε η Ρεάλ για να επικρατήσει με 73-67 της Γκραν Κανάρια και να παραμείνει αήττητη στην κορυφή του ισπανικού πρωταθλήματος. Η «βασίλισσα» έκανε το 60-62 με καλάθι του Βελίτσκοβιτς, όμως, ο Σαβάνε ισοφάρισε 2΄΄ πριν το τέλος και ο αγώνας κατέληξε στην παράταση. Εκεί «καθάρισαν» οι φιλοξενούμενοι χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα.


Δεκάλεπτα: 18-18, 31-27, 50-50, 62-62 (κ.α.), 67-73
Γκραν Κανάρια: Φίσερ, Αγκουστίν 8, Σαβάνε 16, Μπέλας, Νόρις 2, Κίκερ 2, Μόραν 3, Κάρολ 23(2), Σάντερς 11(3), ΜακΝτόναλντ 2.
Ρεάλ: Πριτζιόνι 9(1), Χάνσεν 15(3), Λαβρίνοβιτς 15, Καουκένας 5, Βελίτσκοβιτς 13, Γκαρμπαχόσα 3(1), Ερβέλ 2, Βιντάλ 2, Μπούλοκ 4, Γιούλ 5(1).



Σε άλλο παιχνίδι, η Ομπραντόιρο του Κώστα Βασιλειάδη, πρωταγωνίστησε στη μεγάλη έκπληξη της αγωνιστικής, κερδίζοντας τη Μάλαγα με 83-66! Ο Έλληνας παίκτης, πραγματοποίησε μία ακόμα καλή εμφάνιση και πέτυχε 21 πόντους με 6/6 δίποντα και 3/12 τρίποντα, ενώ είχε 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο σε 27.48΄.


Τα υπόλοιπα αποτελέσματα: Καχασόλ - Μπιλμπάο 70-64, Εστουδιάντες - Φουενλαμπράδα 80-61, Αλικάντε - Μούρθια 113-69, Βαλένθια - Μπρουέσα 75-71, Μπανταλόνα - Μανρέσα 66-77. Βαθμολογία: Ρεάλ 7-0, Μπαρτσελόνα 6-1, Βαλένθια – Μπανταλόνα 5-1, Κάχα Λαμποράλ 5-2, Φουενλαμπράδα 4-3, Λαγκούν 3-2, Μανρέσα 3-3, Γκραν Κανάρια – Ομπραντόιρο – Κάχασολ – Γρανάδα 3-4…

απο http://www.superbasket.gr/?c=221&a=118270
Gravedigger
QUOTE (Weekendman @ Nov 16 2009, 17:21 ) *
πέτυχε 21 πόντους με 6/6 δίποντα και 3/12 τρίποντα, ενώ είχε 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο σε 27.48΄.

Πρέπει να του έχουν δώσει πολύ ελευθερία στην ομάδα του!12 τρίποντα??Ούτε ο Gallinari δεν τα κάνει αυτά στους Knicks!(καλά,βασικά τα κάνει αλλά μιλάμε για τους Knicks,οπότε δεν μετράει).
kotzito
Aρκετα καλη σεζον για τον Βασιλειαδη μεχρι τωρα,εχοντας 16,4 ποντους και 4,3 ριμπαουντ.Πιστευω οτι για αλλη μια φορα επιβεβαιωνει οτι για μικρομεσαιες ομαδες ειναι απο τις καλυτερες επιλογες σε σχεση ποιοτητας-χρηματων.Βεβαιως το γεγονος οτι ναι μεν παιζει σε μια ομαδα που ειναι στην μεση σχεδον της βαθμολογιας,αλλα δεν εχει το ονομα π.χ. της Γκραν Καναρια ή της Εστουντιαντες,δεν κανει πιο γνωστα τα κατορθωματα του.Παντως παρακολουθωντας το ροστερ της Ομπραντοιρο,βλεπω οτι εχει καλους παικτες,με πιο γνωστους τους παλιους γνωριμους μας Μαρκ Τζακσον και Ντραγκο Πασαλιτς.
HLR CENATION
QUOTE(kotzito @ Nov 17 2009, 19:01 ) *
Aρκετα καλη σεζον για τον Βασιλειαδη μεχρι τωρα,εχοντας 16,4 ποντους και 4,3 ριμπαουντ.Πιστευω οτι για αλλη μια φορα επιβεβαιωνει οτι για μικρομεσαιες ομαδες ειναι απο τις καλυτερες επιλογες σε σχεση ποιοτητας-χρηματων.Βεβαιως το γεγονος οτι ναι μεν παιζει σε μια ομαδα που ειναι στην μεση σχεδον της βαθμολογιας,αλλα δεν εχει το ονομα π.χ. της Γκραν Καναρια ή της Εστουντιαντες,δεν κανει πιο γνωστα τα κατορθωματα του.Παντως παρακολουθωντας το ροστερ της Ομπραντοιρο,βλεπω οτι εχει καλους παικτες,με πιο γνωστους τους παλιους γνωριμους μας Μαρκ Τζακσον και Ντραγκο Πασαλιτς.

κ τον τερι που επαιζε στον αρη...
Weekendman
QUOTE
Γλίτωσε το «έμφραγμα» η Μπάρτσα

18-11-2009 23:24
Ρεπορτάζ:
Superbasket.gr



Κάτι παραπάνω από σκούρα, τα βρήκε η Μπάρτσα στην έδρα της Φουενλαμπράδα. Οι μπλαουγκράνα μπορεί να επικράτησαν με 68-62, όμως, δυσκολεύτηκαν να κάμψουν τις αντιστάσεις των γηπεδούχων και χρειάστηκαν ένα τρίποντο του Ρούμπιο στο τελευταίο λεπτό έκανε το 66-60 με τρίποντο και ακολούθησε ένα καλάθι του Ναβάρο που «λύτρωσε» την ομάδα του…


Δεκάλεπτα: 13-16, 12-18, 16-18, 62-68

Φουενλαμπράδα: Μπατίστα 24(1), Τόμας 16(1), Μπούρστεϊν 5.

Μπάρτσα: Ναβάρο 15(2), Μόρις 13, Μάικλ 9(1).





Η Κάχα Λαμποράλ επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας με 72-65 της Βαγιαδολίδ, ενώ πρώτοι σκόρερ ήταν ο Τελέτοβιτς (23π.) και ο Ίνγκλις (17π.). Τα υπόλοιπα αποτελέσματα: Μπιλμπάο – Αλικάντε 80-58, Γρανάδα – Κάχασολ 66-79, Μάλαγα – Βαλένθια 87-75, Μανρέσα – Εστουδιάντες 76-86 (κ.α. 71-71).

από http://www.superbasket.gr/?c=221&a=118398

Και μετά το ευχάριστο διάλλειμα με την Κάχα η Μπαρτσελόνα επέστρεψε στις μέτριες εμφανίσεις(με 4/20 τρίποντα η ομάδα που έχει σουτέρ ενώ άλλες με Τεόντοσιτς και Κλέιζα δεν έχουν...) με την Φουενλαμπράδα που δεν επαιξε ο Φίτς για λογαριασμό της και που δεν είναι σίγουρα ισχυρότερη απο τον ΠΑΟΚ.
Τα λέω αυτά γιατί όταν βλέπω τέτοια ομαδάρα σαν την Μπαρτσελόνα να δυσκολεύεται με Καχασόλ και Φουενλαμπράδα, μήπως να μην ζητάμε να κερδίσει ο Ολυμπιακός κάθε παιχνίδι με 30 ποντους διαφορά και με 100άρες; λέω εγω...
Πάντως όπως και στο παιχνίδι με Βαλένθια και σε αυτό η Φουενλαμπράδα αρχίσει να αναπτύζει ένα νέο χόμπι να χάνει με μεγάλες διαφορές και να τις γυρίζει εστώ αν και με την Μπάρτσα απείλησε πολύ περισσότερο!
εδώ και το βίντεο απο την ιστιοσελίδα της ACB
http://acbtv.acb.com/video/2191

QUOTE
Ουϊλιαμς: «Με πρόσβαλλε η συμπεριφορά του Σπάχια»

18-11-2009 23:37
Ρεπορτάζ:
Superbasket.gr



Τα μαχαίρια βγήκαν και ο Σαμόντ Ουϊλιαμς έστω και ετεροχρονισμένα, απαντάει στον Νέβεν Σπάχια, λέγοντας ότι ποτέ ξανά δεν θα συνεργαζόταν μαζί του. Η εμπειρία του από την Βαλένθια, του φτάνει και του περισσεύει… «Ειλικρινά δεν θα συνεργαζόμουν μαζί του. Όχι επειδή είναι κακός προπονητής, αλλά επειδή ο τρόπος που προπονεί δεν ταιριάζει με μένα και το πώς παίζω. Την περασμένη σεζόν διαπίστωσα ότι αυτά που ζητούσε δεν τα έβρισκε σε εμένα. Παρά το γεγονός ότι πάντα προσπαθούσα. Σε κάποιες περιπτώσεις αισθανόμουν προσβεβλημένος από την συμπεριφορά του», δήλωσε.





Στο παρελθόν, ο Κροάτης τεχνικός, είχε ασκήσει αρνητική κριτική στον παίκτη… «Ο Ουϊλιαμς είναι ένας ακόμα παίκτης, τίποτα το ιδιαίτερα για μένα. Έχει την ίδια όρεξη με τον Όλιβερ, τον Μιράγιες, τον Αβντάλοβιτς», είχε πει τότε.

απο http://www.superbasket.gr/?c=221&a=118402
εδω υπάρχει ένα...μίσος μεγάλο

QUOTE
Κάχασολ για Ερβέλ

18-11-2009 23:32
Ρεπορτάζ:
Superbasket.gr



Η Κάχασολ αντιμετωπίζει προβλήματα στο σκοράρισμα και γι’ αυτό η διοίκηση αποφάσισε να πραγματοποιήσει μία ακόμα μεταγραφή, για να ενισχυθεί. Ο παίκτης που ενδιαφέρει την ομάδα της Σεβίλλης, είναι ο Άξελ Ερβέλ, αλλά ο Βέλγος πρέπει να ρίξει τις οικονομικές του απαιτήσεις…




Ο Έτορε Μεσίνα του έχει γνωστοποιήσει ότι δεν τον υπολογίζει, όμως, αυτός δεν θέλει να χάσει το παχυλό συμβόλαιο που έχει με την Ρεάλ. Εναλλακτική λύση, είναι ο Ζάρκο Ρακόσεβιτς, όμως, ο Χοάν Πλάθα προτιμάει τον Ερβέλ.

απο http://www.superbasket.gr/?c=221&a=118399
Είναι ο Ερβέλ η λύση για το σκοράρισμα; αμφιβάλω...
xristos_metal
Σημερα εχει πολυ ωραιο ματσακι. Ρεαλ- Μπανταλονα, νομιζω σε μιση ωριτσα ξεκιναει και λογικα θα το δειχνει στο acb 360. Στις 9¨30 πρεπει να παιζει και ο Βασσιλειαδης,θα ριξω μια ματια και στη Xacobeo να δω τι λεει!
Weekendman
QUOTE
Πρώτη και αήττητη…
Του Βαγγέλη Πάτα
19/11/2009 (23:57)

Το αήττητο της διατήρησε η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής. Η "βασίλισσα" έκανε το "8 στα 8" αφού δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα να κάμψει την αντίσταση της Μπανταλόνα με 84-70, έχοντας σε πολύ μεγάλη ημέρα τον Νόβιτσα Βελίτσκοβιτς. Ο Σέρβος φόργουορντ έκανε την καλύτερη εμφάνιση του με τη φανέλα των Μαδριλένων αφού σε 30 λεπτά είχε 29 πόντους (8/14διπ., 2/3τρ., 7/8βολ.) και 13 ριμπάουν, κάνοντας έτσι "νταμπλ νταμπλ". Ο Σέρχιο Γιουλ πρόσθεσε 16 πόντους ενώ από τους ηττημένους ο Κλέι Τάκερ σημείωσε 27.

Την ήττα έπειτα από τρία συνεχόμενα θετικά αποτελέσματα γνώρισε η Ομπραντόιρο, η οποία δεν τα κατάφερε στην έδρα της Μούρθια γνωρίζοντας τη συντριβή με 86-66. Ο Κώστας Βασιλειάδης πάντως ήταν για ακόμα μια φορά ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του καθώς σε περίπου 30 λεπτά πέτυχε 14 πόντους (1/1διπ., 4/9τρ.) ενώ μάζεψε και 4 ριμπάουντ και μοίρασε μια ασιστ. Από τους νικητές ξεχώρισε ο Μίλος Βούγιανιτς που "φόρτωσε" το καλάθι των "νεοφώτιστων" με 20 πόντους.

Η 8η αγωνιστική
Μπιλμπάο – Αλικάντε 80-58
Φουενλαμπράδα – Μπαρτσελόνα 62-68
Γρανάδα – Καχασόλ 66-79
Κάχα Λαμποράλ – Βαγιαδολίδ 72-65
Μανρέσα – Εστουντιάντες 76-86
Μάλαγα – Βαλένθια 87-75
Ρεάλ Μαδρίτης – Μπανταλόνα 84-70
Μπρουέσα – Γκραν Κανάρια 76-70
Μούρθια – Ομπραντόιρο 86-66

Βαθμολογία: Ρεάλ Μαδρίτης 8-0, Μπαρτσελόνα 7-1, Βαλένθια 6-2, Κάχα Λαμποράλ 6-2, Μπανταλόνα 5-3, Μανρέσα 4-4, Φουενλαμπράδα 4-4, Μπρουέσα 5-3, Γκραν Κανάρια 3-5, Ομπραντόιρο 3-5, Αλικάντε 3-5, Καχασόλ 4-4, Γρανάδα 3-5, Βαγιαδόλιδ 2-6, Εστουντιάντες 3-5, Μπιλμπάο 2-5, Μάλαγα 2-6, Μούρθια 2-6.

από http://www.basketblog.gr/pages/ViewContent...amp;w=0&m=1

Είχα βαρεθεί να βλέπω την Ρεάλ να κερδίζει σχεδόν κάθε φορά δύσκολα, αλλα χθές λίγο η βροχή τριπόντων για την Ρεάλ στο 4ο δεκάλεπτο, λίγο η απόδοση των Βελίτσκοβιτς(με τέτοιους ψηλούς ως αντιπάλους θα έκανε κάποιος ψηλός της Ρεάλ πάρτι) και Γιούλ, αλλά και ότι ο Τάκερ ήταν εξαντλημενος στο τελευταίο δεκάλεπτο λόγω των 37 λεπτών που έπαιξε καθόρισαν την μοίρα του παιχνιδιού.

ilpostino μάλλον τζάμπα μαλώναμε η μάλλον καλύτερα διαφωνούσαμε για το αν ο Μπούλοκ θα ήταν ηγέτης στα κρίσιμα για την Ρεάλ γιατί χθές δεν έπαιξε ούτε ένα δεκάλεπτο και χαρακτηριστικά στα τελευταία 15 λεπτά δεν έπαιξε καθόλου!

Είχα επισημάνει στο παιχνίδι με τον Παναθηναικό που είναι μια προσομείωση των μεγάλων παιχνιδιών της άνοιξης ότι έπαιξε τον λιγότερο χρόνο απο όλους τους περιφερειακούς της Ρεάλ και σε συνδυασμό με τις φήμες που εξαπλώνονται και εδώ στο Φόρουμ και γενικότερα οτι μπορεί να φύγει θέλω την γνώμη των άλλων για το αν μείνει ο Μπούλοκ η τον φάει τελικά η αμυντική φιλοσοφία του Μεσίνα...

QUOTE
Σημερα εχει πολυ ωραιο ματσακι. Ρεαλ- Μπανταλονα, νομιζω σε μιση ωριτσα ξεκιναει και λογικα θα το δειχνει στο acb 360. Στις 9¨30 πρεπει να παιζει και ο Βασσιλειαδης,θα ριξω μια ματια και στη Xacobeo να δω τι λεει!

Είναι πολύ...μαμάτη υπηρεσία το acb360 που σου δίνει την δυνατότητα να βλέπεις και 4-5 ματσάκια της Ισπανικής Λίγκας την αγωνιστικη να έχεις όρεξη, έχω κανταντήσει να ξέρω την φετινή Ισπανική Λίγκα καλύτερα απο την αντίστοιχή Ελληνκή τουλάχιστον αυτήν την χρονική στιγμή!
themoss
Εβλεπα το Ρεαλ Βαγιαδολιδ και πραγματικα αναρωτιομουν πως ειναι δυνατον η Ρεαλ να πηρε το Βελιτσκοβιτς με 900 χιλιαρικα ενω ο Ολυμπιακος τον Παπανικολαου. Ξερει κανεις να ενημερωσει για το λογο που εχουν 2 αγωνες μεσα σε 3 μερες?
Το ματσακι το καθαρισε ευκολα η Ρεαλ αν εξαιρεσουμε το 1ο δεκαλεπτο.
Weekendman
QUOTE(themoss @ Nov 21 2009, 21:36 ) *
Εβλεπα το Ρεαλ Βαγιαδολιδ και πραγματικα αναρωτιομουν πως ειναι δυνατον η Ρεαλ να πηρε το Βελιτσκοβιτς με 900 χιλιαρικα ενω ο Ολυμπιακος τον Παπανικολαου. Ξερει κανεις να ενημερωσει για το λογο που εχουν 2 αγωνες μεσα σε 3 μερες?
Το ματσακι το καθαρισε ευκολα η Ρεαλ αν εξαιρεσουμε το 1ο δεκαλεπτο.

Για τον απλό λόγο ότι ο Ολυμπιακός έχανε κάποτε όλα τα ταλέντα και προσπαθεί τώρα να μην επαναλάβει το λάθος με αποτέλεσμα να του πιάσει...κάτι όπως σου έλεγα και απο κοντά ο Άρης παίρνοντας υπερβολικά λεφτά απο τον ΟΣΦΠ.
Όποτε ο λόγος είναι ο ανταγωνισμός με τον ΠΑΟ.
Ο Βελίτσκοβιτς έλεγα σε προηγούμενες σελίδες του τόπικ ότι θα γίνει αστέρι πολύ σύντομα ,το πολύ σε 2 χρόνια και αυτό δεν το πιστεύω μόνο εγώ στην Ευρώπη, ο Παπανικολάου για να γίνει πρωταγωνιστής προφανώς θα χρειαστει κάτι περισσότερο χρονικά...
2 αγώνες σε 3 μέρες και δεν διαμαρτυρήθηκε ολόκληρη Ρεάλ; εδώ δεν μπορώ να βρώ τον λόγο που έγιναν 2 ματς στις 3 μέρες!
Weekendman
QUOTE(Weekendman @ Nov 21 2009, 22:27 ) *
2 αγώνες σε 3 μέρες και δεν διαμαρτυρήθηκε ολόκληρη Ρεάλ; εδώ δεν μπορώ να βρώ τον λόγο που έγιναν 2 ματς στις 3 μέρες!

Πάντως βάσει των 2 άνετων νικών της δεν φάνηκε να την βλάπτει το αντίθετο μάλιστα!
themoss
Ο Παπανικολαου θα δουμε αν γινει προταγωνιστης... Σημερα παντως ο Βελιτσκοβιτς παλι ηταν Super.
Ναι δε φανηκε να εχει δυσκολιες λογο κουρασης, εκανε πολυ καλο παιχνιδι.
Weekendman
QUOTE(themoss @ Nov 22 2009, 00:16 ) *
Ο Παπανικολαου θα δουμε αν γινει προταγωνιστης... Σημερα παντως ο Βελιτσκοβιτς παλι ηταν Super.
Ναι δε φανηκε να εχει δυσκολιες λογο κουρασης, εκανε πολυ καλο παιχνιδι.

Ο Βασιλόπουλος παίζει καλή άμυνα και έχει ένα καλό τρίποντο και φαίνεται πολυτίμος στο Ελληνικό μπάσκετ
δεν θα μπορέσει να παίξει άμυνα ο μικρός που φαίνεται να το έχει;,και να αποκτήσει με τα χρόνια ένα αξιόπιστο τρίποντο όπως έκανε ο Βασιλόπουλος σταδιακά;, αν μπορέσει και επιπλέον σε σχέση με Βασιλόπουλο να σκάει απλώς την μπάλα χωρίς να αγχωνόμαστε αν κάνει βήματα και αναπτύξει και παιχνίδι με πλάτη έστω και μέτριο βαθμό θα είναι η βελτιωμένη έκδοση του Βασιλό.
γιατί για μελλοντικό ηγέτη-σκόρερ της Εθνικής δεν τον βλέπω...
Την εμπιστοσύνη του Γιαννάκη φαίνεται να την έχει πάντως...

βγήκαμε και off topic!
Αν θέλεις την μεταφέρουμε στο τόπικ της Εθνικής την συζήτηση αυτή πέρι Παπανικολάου.
Weekendman
QUOTE
Πάρτι η «Μπάρτσα»

22-11-2009 17:10
Ρεπορτάζ:
Superbasket.gr

Καμία λύπηση για την Μπρουέσα. Η Μπαρτσελόνα ήταν ασταμάτητη και διέλυσε την αντίπαλό της με 83-54. Μεγάλη νίκη και για τη Βαλένθια επί της Μεριντιάνο και αγχωτική νίκη της Κάχα Λαμποράλ απέναντι στη Φουενλαμπράντα.



ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ – ΜΠΡΟΥΕΣΑ 83-54

Ναβάρο 17, Ρούμπιο 15, Βάσκεθ 9 – Χόπκινς 12, Πάνκο 8, Ντόμπλας 8



ΜΠΑΝΤΑΛΟΝΑ – ΜΟΥΡΘΙΑ 83-73

Βάλτερς 24, Τρίπκοβιτς 17, Μπογκντάνοβιτς 17 – Ρόμπλες 16, Βούγιανιτς 15, Μος 10, Πρέστες 10



ΚΑΧΑ ΛΑΜΠΟΡΑΛ – ΦΟΥΕΝΛΑΜΠΡΑΝΤΑ 76-68

Ίνγκλις 21, Ρίμπας 14, Σαν Εμετέριο 11, Σπλίτερ 11 – Μπατίστα 20, Σάντες 16, Τόμας 15



ΒΑΛΕΝΘΙΑ – ΜΕΡΙΝΤΙΑΝΟ 85-69

Πέροβιτς 16, Μαρίνοβιτς 15, Μαρτίνεζ 14 – Όστιν 18, Κατελίνας 12, Στόιτς 11



ΚΑΧΑΣΟΛ – ΟΜΠΡΑΝΤΟΡΙΟ 81-72

Σαβάνοβιτς 17, Κιρκσέι 17, Έλις 11, Μισό 11 – Τζάκσον 19, Μπουλφόνι 13, Βασιλειάδης 10, Τζέντοβιτς 10



ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ – ΜΠΙΛΜΠΑΟ 98-78

Κάρολ 25, Φίσερ 19, Μοράν 12 – Μουμπρού 20, Μπάνιτς 16, Γκάρντια 9

από http://www.superbasket.gr/?c=221&a=118524

Είπα να δώ ένα παιχνίδι του Βασιλειάδη πιο εκτεταμένα και τον πέτυχα σε μέτρια μέρα!
Η Κάχα εξαιρετικά τυχερή ,στο 69-68 αστόχησε αρκετά ελεύθερος ο παίκτης της Φουενλαμπράδα και στην εξέλιξη της φάσης έκανε και αντιαθλητικό ο Μπατίστα.
χωρίς τον Φίτς ζόρισε τους 2 περσινούς φιναλίστ τις 2 τελευταίες αγωνιστικές η Φουενλαμπράδα αλλά και πάλι ήττα, όσο ρέντα είχε στην αρχή τώρα της βγαίνει ανάποδα...
Weekendman
Ρε παιδιά εκεί στην Μαδρίτη ίσως να θέλετε να φύγει ο Ερβέλ απο την Ρεάλ αλλά όχι και έτσι!
http://www.youtube.com/watch?v=I-ELe1GHFoA
Παρατήρησα την φάση σερφάροντας σε ξένα Φόρουμ...
il postino
QUOTE(Weekendman @ Nov 23 2009, 14:47 ) *
Ρε παιδιά εκεί στην Μαδρίτη ίσως να θέλετε να φύγει ο Ερβέλ απο την Ρεάλ αλλά όχι και έτσι!
http://www.youtube.com/watch?v=I-ELe1GHFoA
Παρατήρησα την φάση σερφάροντας σε ξένα Φόρουμ...


φαινεται θα του χαραμισε καμια τρελη πασα και του τη φυλαγε ο αργεντινος για να χει το νου του ο ψηλος!

κανει οντως πολυ καλη χρονια ο βελιτσκοβιτς και προσωπικα , επειδη το εχουμε συζητησει , δεν το περιμενα σε τετοιο βαθμο απο φετος.


υ.γ ο παπανικολαου εχει τη δυνατοτητα να παιξει μεγαλο μπασκετ και απο του χρονου κιολας να γινεται ο βασιλοπουλος (απο τον οποιο πραγματικα περιμενα πολλα παραπανω) η αλλαγη του!
themoss
QUOTE(Weekendman @ Nov 23 2009, 12:47 ) *
Ρε παιδιά εκεί στην Μαδρίτη ίσως να θέλετε να φύγει ο Ερβέλ απο την Ρεάλ αλλά όχι και έτσι!
http://www.youtube.com/watch?v=I-ELe1GHFoA
Παρατήρησα την φάση σερφάροντας σε ξένα Φόρουμ...


Ναι την ειδα τη φαση βλεποντας τον αγωνα αλλα ξεχασα να το ποσταρω. Πρεπει να κουνηθηκε λιγο ο εγκεφαλος του.
il postino
αν τελικα γινει η ανταλλαγη ναχμπαρ-ερβελ τοτε θα μιλαμε για αλλο επιπεδο στη ρεαλ!

weekendman η καλυτερη σου?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.