Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ACB 2009-2010
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
Razorblade Fish
QUOTE(ilpostino @ Nov 26 2009, 21:55 ) *
αν τελικα γινει η ανταλλαγη ναχμπαρ-ερβελ τοτε θα μιλαμε για αλλο επιπεδο στη ρεαλ!

weekendman η καλυτερη σου?


Παιζει τετοιο σεναριο;Τι σκεφτονται ακριβως στην Εφες;
Weekendman
QUOTE(ilpostino @ Nov 26 2009, 21:55 ) *
αν τελικα γινει η ανταλλαγη ναχμπαρ-ερβελ τοτε θα μιλαμε για αλλο επιπεδο στη ρεαλ!

weekendman η καλυτερη σου?

Για εμένα σαν φίλο της Μπαρτσελόνα δεν ξέρω...αλλά για την Ρεάλ είναι πραγματικά...μαματή κίνηση υπόθετω δεν θα παίξει στο 4 αν έρθει στην Ρεάλ ,αλλά τον φαντάζομαι μαζί με Χάνσεν στην περιφέρεια της Ρεάλ και λυπάμαι τους αντιπάλους της για το πως θα την γλιτώσουν απο τα τρίποντα και των 2!
και μαζί με την δεδόμενη καλή περιφερειακή άμυνα και την ευελιξία των ψηλών που επισημάνα σε άλλες σελίδες του τόπικ, οι οιωνοί είναι καλοί αν και η Μπαρτσελόνα σε όσα σοβαρά παιχνίδια έπαιξε ως τώρα έκανε πλάκα στους άντιπάλους όπως χθές με Σιένα...
Σίγουρα η ανταλλαγή Ερβέλ-Νάχμπαρ αν γίνει πιάνει κορόιδο την Εφές που φορτώνεται έναν Βέλγο ρολίστα χάνοντας τον Νάχμπαρ...
Και αν έρθει Ρεάλ να δούμε αμυντικά πως θα τα παει ο Νάχμπαρ γιατί μετράει και αυτό στην Ρεάλ.
il postino
QUOTE(Weekendman @ Nov 27 2009, 17:24 ) *
Για εμένα σαν φίλο της Μπαρτσελόνα δεν ξέρω...αλλά για την Ρεάλ είναι πραγματικά...μαματή κίνηση υπόθετω δεν θα παίξει στο 4 αν έρθει στην Ρεάλ ,αλλά τον φαντάζομαι μαζί με Χάνσεν στην περιφέρεια της Ρεάλ και λυπάμαι τους αντιπάλους της για το πως θα την γλιτώσουν απο τα τρίποντα και των 2!
και μαζί με την δεδόμενη καλή περιφερειακή άμυνα και την ευελιξία των ψηλών που επισημάνα σε άλλες σελίδες του τόπικ, οι οιωνοί είναι καλοί αν και η Μπαρτσελόνα σε όσα σοβαρά παιχνίδια έπαιξε ως τώρα έκανε πλάκα στους άντιπάλους όπως χθές με Σιένα...
Σίγουρα η ανταλλαγή Ερβέλ-Νάχμπαρ αν γίνει πιάνει κορόιδο την Εφές που φορτώνεται έναν Βέλγο ρολίστα χάνοντας τον Νάχμπαρ...
Και αν έρθει Ρεάλ να δούμε αμυντικά πως θα τα παει ο Νάχμπαρ γιατί μετράει και αυτό στην Ρεάλ.

εννοουσα η καλυτερη σου λογω acb!

εχει τρομερη ποιοτητα στο παιχνιδι του ο τυπος και θα βοηθησει πολυ αν τελικα γινει η ανταλλαγη. δεν ειναι θιασωτης της αμυνας αλλα παιζει, δεν αδιαφορει και αυτη ειναι η βαση!

και μαλιστα γεμιζει και το 3 (και λιγο απο 4) της ρεαλ , οπου απεναντι σε γκριμαου και μαικλ (μπορει να κατεβει εκει και να παιξει πιο εξω) δεν πολυυπαρχει παικτης της ρεαλ να ματσαρει!

QUOTE(Razorblade Fish @ Nov 26 2009, 22:04 ) *
Παιζει τετοιο σεναριο;Τι σκεφτονται ακριβως στην Εφες;

ετσι εγραψε το superbasket.

αβυσσος...
Weekendman
Σαν επιπλέον σχόλιο η Κάχα έχασε απο την ελλειπή ΤΣΣΚΑ μετά τον πρόσφατο εφιάλτη με την Μπάρτσα όχι καλές επιδόσεις στα μεγάλα ματς μέχρι τώρα, αλλά παίζει αυτήν την στιγμή χωρίς τον βασικό πλέι-μεικερ τον Χουέρτας και το βασικό 3άρι τον Χέρμαν, σαν να βλέπω τον Ελιάχου να μην προσαρμόζεται στην Κάχα τον λιγότερο χρόνο σε μ.ο στην ACB απο όλους τους ψηλούς της Κάχα έχει...(λόγω τραυματισμού η...άμυνας άραγε)
έχει και καλό ματσάκι το Σάββατο Μάλαγα-Μπαρτσελόνα!
Weekendman
Εννοείται με βάση τα δείγματα που υπάρχουν στην Ευρωλίγκα αλλά και στο ματς που έπαιξε με την Ρεάλ ότι η Μάλαγα θα δυσκόλευε και την Μπαρτσελόνα σήμερα παρόλου που έχασε με 56-63 αλλά το ρεκόρ 3 νίκες-7 ήττες δεν πολύκολακεύει την Μάλαγα.

Η Μάλαγα κατάφερε να περιορίσει την Μπαρτσελόνα επιθετικά σε αρκετό βαθμό, δεν βγήκαν πολλά τρίποντα με καλές προυποθέσεις για την Μπαρτσελόνα ήτε με καλή κίνηση της ομάδας της Μπαρτσελόνα ήτε με σκρίν ,και παρόλου που επιχειρούσαν αρκετές φορές οι κοντοί της Μπαρτσελόνα να τροφοδοτούν τους ψηλούς της ομάδας της Βαρκελώνης για να τους δίνουν εύκολα καλάθια η Μάλαγα διάβαζε σχεδόν άριστα τις προθέσεις τους στο Α ημίχρονο!

Κρίμα για την Μάλαγα που στο Α'ημίχρονο ο Ναβάρο έπαιρνε καλές πάσες η απλά εκμεταλλευόταν και τον παραμικρό χώρο και ήταν ο βασικός υπεύθυνος για το προβάδισμα της Μπαρτσελόνα στο ημίχρονο με 27-30 που θα ήταν μεγαλύτερο αν η Μάλαγα δεν είχε τόσο πιεστική άμυνα που να υποχρέωνε την Μπαρτσελόνα στο τέλος του ημιχρόνου σε λάθη που κατέληγαν σε αιφνιδιασμούς για Μάλαγα.

Γενικά μέχρι το 3ο δεκάλεπτο η Μάλαγα δεν έβρισκε και αυτή πολλά σούτ, και προσπαθούσε κυρίως με drive (με έξαιρεση κάποια εξωτερικά σούτ του Βέλς) και τον Φρίλαντ μόνο να διακρίνεται κάπως απο τους ψηλούς της Μάλαγα αλλά ταλαιπωρήθηκε και αυτός πολύ απο Εντόγκ και Σία, φυσιολογικό να μην έχει συμπαράσταση στη γραμμή των ψηλών με απουσία Πρίντεζη,του σαρανάχρονου Λιούις αλλά και παρόντες τους Ρούμπιο, Λίμα,Άρτσιμπάλντ(οκ,αυτός αξίζει κάπως) σαν ενναλακτικούς ψηλούς.

Στο 4ο δεκάλεπτο βρήκε έλευθερα σούτ 3 πόντων πλησίασε 51-54 ,αλλά ενώ πραγματικά εξαφάνισε τον κατα τα άλλα σίγουρα μέγαλο παίκτη Ναβάρο (που οι μόνοι πόντοι που έβαλε στο Β'ημίχρονο ήταν απο τις βολές λόγω των αναγκαστικών φάουλ απο την Μάλαγα στο τέλος) η Μπαρτσελόνα βρήκε τους ψηλούς και εκμεταλλεύτηκε και το καλό παιχνίδι του Λόρμπεκ στην ρακέτα.

Πολύ χρόνος συμμετοχής για Σάδα,με την δεδομένη παρουσία του Ρίκι Ρούμπιο ο Λάκοβιτς απο 3-4η λύση που ήταν γενικώς πέρσι θα γίνει3-4η λύση στα γκάρντ!
Γενικά θα το χαρακτήριζα πολύ Ελληνικό παιχνίδι το σημερινό Μάλαγα-Μπαρτσελόνα αφού πήγε πολύ στο 5 εναντίον 5 αλλά τουλάχιστον είχε αγωνία!
Weekendman
Όταν κάποιος βλέπει η θυμάται την μπασκετική ομάδα της Μπαρτσελόνα φέρνει πρώτα απο όλα στο μυαλό την εντυπωσιακή και ελκυστική επίθεση της ,αλλά φαίνεται άλλος είναι πρώτος(Ρεάλ) και έχει το όνομα η τουλάχιστον τον προπονητή αμυντικό εξπέρ(Μεσίνα) και άλλος έχει την καλύτερη άμυνα όπως δείχνουν και τα παρακάτω στατιστικά απο την ιστιοσελίδα της ACB,

QUOTE
Mejor Defensa
CLUB PTS Par Media
Regal FC Barcelona 581 9 64,56
Real Madrid 612 9 68,00
Cajasol 627 9 69,67
Gran Canaria 2014 651 9 72,33
Power Electronics Valencia 651 9 72,33
Suzuki Manresa 659 9 73,22
Unicaja 661 9 73,44
DKV Joventut 665 9 73,89
Caja Laboral 673 9 74,78
Blancos de Rueda Valladolid 679 9 75,44
Lagun Aro GBC 605 8 75,63
Bizkaia Bilbao Basket 613 8 76,63
Ayuda en Acción Fuenlabrada 694 9 77,11
Estudiantes 694 9 77,11
CB Granada 707 9 78,56
Xacobeo Blu:Sens 711 9 79,00
Meridiano Alicante 712 9 79,11
Club Baloncesto Murcia 744 9 82,67

πήρα αφορμή βλέποντας τις χθεσινές καλές άμυνες για να το ψάξω...

Παρεπιμπόντως δεν μου λύνει κάποιος την απορία πως η ομάδα αυτή που δυσκολεύει την Μπαρτσέλονα(που σχεδόν ότι σοβαρό παιχνίδι δίνει φέτος το νικάει άνετα), χάνει απο την Ρεάλ στην παράταση είναι αήτητη στην Ευρωλίγκα καταφέρνει και εμφανίζει άλλη εικόνα στα υπόλοιπα παιχνίδια; γιατί τόσο Δρ Τζέκιλ και Μίστερ Χάιντ αυτή η ομάδα; δεν είναι και τόσο ισχυρή για να επιλέγει παιχνίδια η Μάλαγα!
Weekendman
Για σήμερα ξαναείδα την ομάδα του Βασιλειάδη που έχασε απο την Βαλένθια με 73-79 αυτό που μου άρεσε απο τον Βασιλειάδη δεν είναι οι 23 πόντοι γιατί τις ικανότητες σαν σκόρερ τις ξέρουμε όλοι ειδικά αν είναι σε μια ομάδα που η ποιότητα δεν ξεχειλίζει όποτε είναι πιο εύκολο να πάρει πρωτοβουλίες έτσι.
ουτε την προσπάθεια του να παίξει άμυνα
αλλά αυτο που μου άρεσε ήταν οι απόπειρες πάσας που προσπαθούσε να βγάλει και οι πάσες που τελικά έβγαλε γιατί το να ψάχνεις και τον συμπαίκτη και να βοηθάς έτσι και στην ομάδικη λειτουργία της ομάδας είναι σημαντικο και μπορεί να διευκολύνει τις φιλοδοξίες για ανώτερη ομάδα...

Η Βαλένθια με τον Μαρίνοβιτς τώρα είναι πιο σταθερή οργανωτικά ,και επίσης να αναφέρω το φοβερό 88% απο τον Μαρτίνεζ με 7/8 τρίποντα ,όταν εμείς οι Ελληνες ψάχνουμε σουτέρ , οι Ισπανοί έχουν πολυτέλεια να αφήνουν τέτοιους σουτέρ έξω απο την Εθνική τους ομάδα!
Razorblade Fish
9 ομαδες ισοβαθμουν με ρεκορ 4-7,ακριβως πανω απο την τελευταια Μουρθια...Μεταξυ τους και η Ομπραντοιρο του Βασιλειαδη(μετριος χθες)...Θα γινει μαχη απο την 3η θεση και κατω παντως.Ξεχωριζουν Μπαρτσα-Ρεαλ,η Ταου δεν ειναι πια στο ιδιο επιπεδο με αυτες αλλα για μενα παραμενει φαβορι για την 3η θεση ενω για την τεταρτη θα παλεψουν Βαλενθια,Μπανταλονα αλλα εγω δεν ξεγραφω και την Μαλαγα.Εχει μεινει αρκετα πισω,αλλα εχει καλυτερη ομαδα απο τις αλλες 2 και εχουμε μαραθωνιο μπροστα μας...
Weekendman
QUOTE
Παίζει με Φουενλαμπράφα ο Τσικιτσβίλι

11-12-2009 19:42
Ρεπορτάζ:
Superbasket.gr



Το νέο πρόσωπο που προστέθηκε στη Φουενλαμπράδα μετά την αλλαγή προπονητή, είναι ο Τσικτσβίλι που επιστρέφει και επισήμως στην παλιά του ομάδα. Σύμφωνα με την «Marca», o παίκτης «ξεμπέρδεψε» με τον Πανιώνιο και θα κάνει ντεμπούτο στο ισπανικό πρωτάθλημα.

Ο πάουερ φόργουορντ – σέντερ, και στο παρελθόν είχε αγωνιστεί στην ομάδα, ενώ τώρα επιστρέφει με προσωρινό συμβόλαιο. «Εάν πάρει στα χέρια του όλα τα απαραίτητα έγγραφα από την FIBA, θα συμπεριληφθεί στην ομάδα και θα παίξει την Κυριακή με την Γκραν Κανάρια», αναφέρουν οι Ισπανοί.

απο http://www.superbasket.gr/?c=221&a=119249
Πάνε έλα Πανιώνιος-Φουενλαμπραδα τελικά αποφάσισε το παιδί που θα καταλήξει...

Παρατηρώντας τον Αμερικανό Γιέτερ στο παιχνίδι της Χαποέλ με τον Άρη στο Αλεξάνδρειο(απο αρκετά κοντά...) που τον έδιωξε η Μάλαγα και δεν έκανε ούτε και σε εμένα καλή εντύπωση στις αρχές αυτής της χρονιάς αναρωτήθηκα που έκρυβε το καλό σούτ την διεισδιτηκότητα και την ταχύτητα που έδειξε σε αυτό το παιχνίδι
και γενικότερα τα στατιστικά του δεν είναι άσχημα στην Χαποέλ Ευρωπαικά, αν και δεν μου κάνει το στύλ του Αμερικανού που έχει την έφεση για την πάσα,και αυτό δεν είναι καλό για πλέιμεικερ που θέλει σοβαρή καριέρα σε καλή ομάδα τύπου Μάλαγα...

Treathitch πιστεύεις στην φετινή Κάχα;

Ομπραντόιρο εναντίον Ρεάλ ένα σοβαρό κρας-τεστ για τον Βασιλειάδη απέναντι σε σκληρή άμυνα,θα είναι ενδιαφέρον το μεσημέρι της Κυριακής...

Και απο την ιστιοσελίδα της ACB η βαθμολογία
QUOTE
1 Real Madrid 11 0
2 Regal FC Barcelona 10 1
3 Caja Laboral 8 3
4 Power Elect. VLC 8 3
5 DKV Joventut 7 4
6 Cajasol 6 5
7 Suzuki Manresa 6 5
8 Lagun Aro GBC 5 6
9 Unicaja 4 7
10 Gran Canaria 2014 4 7
11 Bizkaia Bilbao Basket 4 7
12 Estudiantes 4 7
13 Xacobeo Blu:sens 4 7
14 Meridiano Alicante 4 7
15 Blancos Rueda Vall. 4 7
16 CB Granada 4 7
17 Ayuda en accion 4 7
18 CB Murcia 2 9
Weekendman
QUOTE
Σπουδαίο «διπλό» για Κάχα

12-12-2009 22:06
Ρεπορτάζ:
Γιάννης Τρουμούσης (troumousis@superbasket.gr)

Η Κάχα Λαμποράλ πέτυχε σπουδαία νίκη στην έδρα της φορμαρισμένης Μπανταλόνα με 77-73. Οι Βάσκοι είχαν ως κορυφαίο τον Σαν Εμετέριο με 26 πόντους, ενώ ο Τιάγκο Σπλίτερ σταμάτησε στους 16 πόντους.
Για την Μπανταλόνα ο Αντόνιο Μπουένο πέτυχε 17 πόντους και ο Κλέι Τάκερ 17. Από εκεί και πέρα, η Βαλένθια δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα απέναντι στην Μανρέσα (92-74). Από 15 πόντους πέτυχαν οι Μαρίνοβιτς και Μαρτίνεθ για τους γηπεδούχους, ενώ ο Μονταπέθ πέτυχε 16 για την Μανρέσα. Τέλος, η Εστουντιάντες επικράτησε της Γρανάδα με 77-65 με τον Αλμπερτ Ολιβερ να σταματά στους 18 πόντους, ενώ ο Γιάσεν σκόραρε 12.

http://www.superbasket.gr/?c=221&a=119285
Δεν έχω κανένα επιπλέον σχόλιο να κάνω αφού ήμουν Άλεξάνδρειο σήμερα...
Hakeem Olajuwon
Πρωτη ηττα για ρεαλ.Δυστυχως απο ενα σημειο και μετα κολλαγε και δεν το ειδα shot.gif 68.gif
Και ηταν ωραιο ματς
Weekendman
Και η αγωνιστική κρίση για την Ρεάλ συνεχίζεται μετά την ήττα απο την Πρόκομ στην Ευρωλίγκα, ήρθε η ώρα και για την 1η ήττα στην Ισπανία απο την ομάδα του Βασιλειάδη την Ομπραντόιρο με 78-68 εκτός έδρας.

Πραγματικά συγχαρητήρια στην Ομπραντόιρο για την εμφάνιση αυτή αν λάβουμε υπόψη ότι ο Τζάκσον ο μακράν πιο ποιοτικός ψηλός της ομάδας αυτής λείπει(λόγω τραυματισμού η για άλλο λόγο δεν ξέρω ,πάντως ο Χέτσμείερ κάλυψε το κενό του...) ο Τέρι ήταν περιορισμένος,και ο Βασιλειάδης με 2 πόντους μέχρι το 28 καί όμως άντεξε.

Στο 4ο δεκάλεπτο με έξυπνη άμυνα και με χρησιμοποιήση μεταξύ των άλλων και ζώνης μπορεί να δέχτηκε μερικά τρίποντα απο την Ρεάλ αλλά κατάφερε να μην συμπληρώσει τα 5 φάουλ και να μην δώσει βολές στην Ρεάλ με αυτόν τον τρόπο ,και με εκπληκτικό Βασιλειάδη με 4/5 τρίποντα απο το 28 και μετά πήγε το παιχνίδι στην παράταση, όπου το καθάρισε με 11 πόντους του Βασιλειάδη στο πεντάλεπτο της παράτασης όπου πραγματικά δεν μπορούσαν να τον περιορίσουν οι αντίπαλοι του και κέρδιζε τα φάουλ γιατί παραήταν γρήγορος για αυτούς.
Δεν θα μποροιύσαν να το φανταστώ αυτό βλέποντας μεχρι το 28 οι Χάνσεν,Καουκένας κτλ να μην του δίνουν σχεδόν ούτε το περιθώριο για να σουτάρει και έλεγα απο μεσα μου να ο Βασιλειάδης βρήκε σκληρή άμυνα και δυσκολευτήκε, ίσως με καλύτερους συμπαίκτες να μπορούσε να κάνει κάτικτλ, αλλά με την εμφάνιση του στο τέλος έπεισε και εμένα τον άπιστο Weekendman....
Απο την Ρεάλ μόνο ο Μπούλοκ ήταν παρών στα τελευταία λεπτά...

Για Εθνική επιμένω πάλι καλύτερα 3άρι ο Βασιλειάδης
-Θα βρεί χρόνο
-έχει ύψος
-παίρνει αρκετά ριμπάουντ

Μην πώ και στον Ολυμπιακό των Αθλητικών 3αριών χωρίς σούτ περισσότερο η λιγότερο(Τσίλντρες,Βασιλόπουλος,Παπανικολ

��
��
�ου) θα πρόσφερε σίγουρα το διαφορετικό και επιπλέον, αν φύγει ο Τσίλι δεν θα ήταν άσχημη πρόταση η επιστροφή του του χρόνου...
Hakeem Olajuwon
QUOTE(Weekendman @ Dec 13 2009, 16:29 ) *
Και η αγωνιστική κρίση για την Ρεάλ συνεχίζεται μετά την ήττα απο την Πρόκομ στην Ευρωλίγκα, ήρθε η ώρα και για την 1η ήττα στην Ισπανία απο την ομάδα του Βασιλειάδη την Ομπραντόιρο με 78-68 εκτός έδρας.

Πραγματικά συγχαρητήρια στην Ομπραντόιρο για την εμφάνιση αυτή αν λάβουμε υπόψη ότι ο Τζάκσον ο μακράν πιο ποιοτικός ψηλός της ομάδας αυτής λείπει(λόγω τραυματισμού η για άλλο λόγο δεν ξέρω ,πάντως ο Χέτσμείερ κάλυψε το κενό του...) ο Τέρι ήταν περιορισμένος,και ο Βασιλειάδης με 2 πόντους μέχρι το 28 καί όμως άντεξε.

Στο 4ο δεκάλεπτο με έξυπνη άμυνα και με χρησιμοποιήση μεταξύ των άλλων και ζώνης μπορεί να δέχτηκε μερικά τρίποντα απο την Ρεάλ αλλά κατάφερε να μην συμπληρώσει τα 5 φάουλ και να μην δώσει βολές στην Ρεάλ με αυτόν τον τρόπο ,και με εκπληκτικό Βασιλειάδη με 4/5 τρίποντα απο το 28 και μετά πήγε το παιχνίδι στην παράταση, όπου το καθάρισε με 11 πόντους του Βασιλειάδη στο πεντάλεπτο της παράτασης όπου πραγματικά δεν μπορούσαν να τον περιορίσουν οι αντίπαλοι του και κέρδιζε τα φάουλ γιατί παραήταν γρήγορος για αυτούς.
Δεν θα μποροιύσαν να το φανταστώ αυτό βλέποντας μεχρι το 28 οι Χάνσεν,Καουκένας κτλ να μην του δίνουν σχεδόν ούτε το περιθώριο για να σουτάρει και έλεγα απο μεσα μου να ο Βασιλειάδης βρήκε σκληρή άμυνα και δυσκολευτήκε, ίσως με καλύτερους συμπαίκτες να μπορούσε να κάνει κάτικτλ, αλλά με την εμφάνιση του στο τέλος έπεισε και εμένα τον άπιστο Weekendman....
Απο την Ρεάλ μόνο ο Μπούλοκ ήταν παρών στα τελευταία λεπτά...

Για Εθνική επιμένω πάλι καλύτερα 3άρι ο Βασιλειάδης
-Θα βρεί χρόνο
-έχει ύψος
-παίρνει αρκετά ριμπάουντ

Μην πώ και στον Ολυμπιακό των Αθλητικών 3αριών χωρίς σούτ περισσότερο η λιγότερο(Τσίλντρες,Βασιλόπουλος,Παπανικολ

��
��
��
�ου) θα πρόσφερε σίγουρα το διαφορετικό και επιπλέον, αν φύγει ο Τσίλι δεν θα ήταν άσχημη πρόταση η επιστροφή του του χρόνου...



Ναι βασικα και εγω αυτα ειδα μεχρι το 28 που επεσε μαυρο shot.gif
Η ομπρα επαιζε ζωνη και αφηνε τα τριποντα της ρεαλ αλλα η ρεαλ ηταν αρκετα αστοχη ενω κερδιζε και αφθονα επιθετικα ριμπαουντ αλλα και φαουλ.Στην αμυνα επιβεβαιωνε την υποψια μου οτι εχει την καλυτερη αμυνα στην ευρωπη και εδωσε
ελαχιστα ελευθερα σουτ στην ομπρα.Μεχρι εκει που ειδα δεν μπορουσα να πιστεψω οτι θα μπορουσε η ρεαλ να χασει αυτο το ματς.Και μετα ηρθε η συνεχεια...

Για την εθνικη συμφωνω οτι ο βασιλειαδης πρεπει να παιζει και τριαρι αλλα οχι μονο.Μη ξεχναμε οτι η ελλαδα εχει μονο ενα δυαρι ποιοτητας τον σπανουλη και αυτο οχι καθαροαιμο σαν τον βασιλειαδη.Αρα πρεπει να χρησιμοποιειται και στις 2 θεσεις.
Για τον ολυμπιακο πιστευω θα ηταν σαφεστατα χρησιμος ο βασιλειαδης αλλα οχι για τον ιδιο θα ηταν η βλακεια της καριερας του.
Πρωτον με τον γιαννακη δεν ταιριαζουν τα χνωτα τους και δευτερον θα μειωνοταν καθετα ο χρονος συμμετοχης του και θα επληττε την ανοδικη του πορεια.Καλυτερα να παει σε μια μεγαλη ισπανικη ομαδα που σιγουρα θα τον ζητησει με τις μεχρι τωρα εμφανισεις του
Weekendman
QUOTE(Hakeem Olajuwon @ Dec 13 2009, 16:51 ) *
Ναι βασικα και εγω αυτα ειδα μεχρι το 28 που επεσε μαυρο shot.gif
Η ομπρα επαιζε ζωνη και αφηνε τα τριποντα της ρεαλ αλλα η ρεαλ ηταν αρκετα αστοχη ενω κερδιζε και αφθονα επιθετικα ριμπαουντ αλλα και φαουλ.Στην αμυνα επιβεβαιωνε την υποψια μου οτι εχει την καλυτερη αμυνα στην ευρωπη και εδωσε
ελαχιστα ελευθερα σουτ στην ομπρα.Μεχρι εκει που ειδα δεν μπορουσα να πιστεψω οτι θα μπορουσε η ρεαλ να χασει αυτο το ματς.Και μετα ηρθε η συνεχεια...

Για την εθνικη συμφωνω οτι ο βασιλειαδης πρεπει να παιζει και τριαρι αλλα οχι μονο.Μη ξεχναμε οτι η ελλαδα εχει μονο ενα δυαρι ποιοτητας τον σπανουλη και αυτο οχι καθαροαιμο σαν τον βασιλειαδη.Αρα πρεπει να χρησιμοποιειται και στις 2 θεσεις.
Για τον ολυμπιακο πιστευω θα ηταν σαφεστατα χρησιμος ο βασιλειαδης αλλα οχι για τον ιδιο θα ηταν η βλακεια της καριερας του.
Πρωτον με τον γιαννακη δεν ταιριαζουν τα χνωτα τους και δευτερον θα μειωνοταν καθετα ο χρονος συμμετοχης του και θα επληττε την ανοδικη του πορεια.Καλυτερα να παει σε μια μεγαλη ισπανικη ομαδα που σιγουρα θα τον ζητησει με τις μεχρι τωρα εμφανισεις του

Για την Εθνική ας βρεί χρόνο και ας είναι όπου θέλει, αν και έχω σαφώς εκφράσει την προτιμήση για το που να παίζει, για Ολυμπιακό να ξαναθυμήσω ότι τους Σόφο και Τεόντοσιτς δεν πολύχώνευε πέρσι ο Γιαννάκης ,αλλά είδες τι ρόλο έχουν φέτος λόγω της αγωνιστικής κατάστασης τους.
Για το ποιά ομάδα οφείλει να αγωνιστεί ο Βασιλειάδης λέω και εγώ καμιά μεγαλύτερη Ισπανική ομάδα(π.χ Βαλένθια) εκεί θα τον σεβονται σίγουρα, ταιριάζει το στύλ μπάσκετ και θα αναπτυχθεί ακόμα περισσότερο μπασκετικά, στον Ολυμπιακό και να έχει τις προυποθέσεις για να πάρει χρόνο υπάρχει το πρόβλημα ότι η πιέση είναι τεράστια ,αλλά όταν σπας άμυνα σαν την δεδομένα πολυ καλή περιφερειακή άμυνα της Ρεάλ και παίρνεις εσύ το παιχνίδι, δείχνεις ότι έχεις τα φόντα για Ολυμπιακό...

QUOTE
Βασιλιάς, Κωστάκης
13-12-2009 16:15
Ρεπορτάζ:
Superbasket.gr

O Κώστας Βασιλειάδης έριξε στο καναβάτσο την βασίλισσα και την υποχρέωσε στην πρώτη φετινή της ήττα στο ισπανικό πρωτάθλημα. Ο Ελληνας γκαρντ-φόργουορντ είχε 25 πόντους και η Ομπραντέιρο νίκησε με 78-68 τη Ρεάλ.

Ο Βασιλειάδης έπαιξε 38 λεπτά και είχε 9/10 βολές, 2/4 δίποντα και 4/8 τρίποτα, πήρε 5 ριμπάουντ, ενώ είχε και 2 ασίστ. Κερδισε ουσιαστικά μόνος του τη Ρεάλ, που για κορυφαίο τον Μπούλοκ (27 π., 5/5/β., 2/3 δ., 6/9 τρ.).
Την ήττα της Ρεάλ εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο η Μπαρτσελόνα, που συνέτριψε με 83-50 την Βαγιαδολίδ. Ο Λόρμπεκ είχε 18 πόντους, ενώ ο Ναβάρο σημείωσε 13.

Στα άλλα σημερινά παιχνίδια
Γκραν Κανάρια - Φουενλαμπράδα 70-77
Καχασόλ - Μουρθία 99-59
Αλικάντε - Μπρέογκαν 100-102

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Ρεάλ 11-1, Μπαρτσελόνα 11-1, Καχα Λαμποράλ 9-3, Βαλένθια 9-3, Καχασόλ 7-5, Μπανταλόνα 7-5, Μανρέσα 6-6, Μπρέογκαν 6-6, Εστουνιάντρες 5-7, Φουενλαμπράντα 5-7, Ομπραντέιρο 5-7, Γκραν Κανάρια 4-8, Μπιλμπάο 4-8, Γρανάδα 4-8, Βαγιαδολίδ 4-8, Μουρθία 2-10

απο http://www.superbasket.gr/?c=284&a=119299
Weekendman
ilpostino ψάχναμε για το ποιός θα μπορούσε να παίξει στο 3 για την Ρεάλ για να αντιμεντωπίσει Γκριμάου και Μάικλ η απάντηση δόθηκε νομίζω απο χθές μέσω Βελίτσκοβιτς ό οποιός έχει δεδομένο καλό παχνίδι με πρόσωπο και με πλάτη ,ταχύτητα,ευελιξία και αρκετά με πολύ καλή τεχνική κατάρτιση για να ανταποκριθεί στις ανάγκες τις θέσης 3 και επιθετικά και αμυντικά.

Αλλά ας μην υπερβάλουμε ότι μπορεί να τα καταφέρει όλα στην άμυνα σαν 3άρι ακόμα,
Με παίκτες όπως ο Μαίκλ η ο Περπέρογλου μπορεί να τους αντιμεντωπίσει, αν όμως το 3άρι είναι τύπου Βασιλειάδη η Κελάτι σουτέρ δηλαδή που κινούνται γρήγορα και εκτελούν γρήγορα για εκεί δεν είναι κατάλληλος όπως π.χ μπορεί αμυντικά ο Βασιλόπουλος ,για αυτό παραδείγματος χάρη δεν είδαμε στον αγώνα της Ρεάλ στην Ομπραντόιρο τον Σέρβο να μαρκάρει τον Βασιλειάδη που ήταν το 3άρι στον αγώνα εκείνο.

Κατα τά άλλα είδαμε αρκετά χθές στο ΟΑΚΑ απο αυτά που γράφτηκαν στο τόπικ αυτό για την Ρεάλ νομίζω(ασχέτως απουσιών ΠΑΟ)...
Weekendman
QUOTE
«Στραβοπάτησε» η Ρεάλ

19-12-2009 22:15
Ρεπορτάζ:
Superbasket.gr



Η Ρεάλ δεν κατάφερε να περάσει από το «μπλόκο» των Βάσκων και γνώρισε νέα ήττα στο ισπανικό πρωτάθλημα, χάνοντας με 80-62 από την Κάχα Λαμποράλ. Από την αρχή οι μαδριλένοι έμειναν πίσω στο σκορ και δεν έκαναν την ανατροπή. Η «βασίλισσα» παρέμεινε δεύτερη με 11-2 νίκες.


Δεκάλεπτα: 24-16, 35-28, 62-44, 80-62
Κάχα Λαμποράλ: Ρίμπας 13, Μίτσοφ 2, Σίνγκλετάρι 6, Ουέρτας 7, Ελιάου, Τελέτοβιτς 10, Σαν Εμετέριο 7, Σπλίτερ 17, Ίνγκλις 12, Μπάρατς 6.
Ρεάλ: Πριτζιόνι 5, Χάνσεν 2, Λαβρίνοβιτς 11, Ρέγες 9, Φαν Ντε Σπίγκελ, Καουκένας 6, Βελίτσκοβιτς 6, Γκαρμπαχόσα 10, Βιδάλ, Μπούλοκ 13.


Σε άλλα παιχνίδια: Γρανάδα-Μπρουέσα 88-76, Φουενλαμπράδα – Μανρέσα 81-84.

Εγω έλεγα απο την αρχή της χρονιάς οτι η Κάχα με βάση το υλικό της αν αξιοποιήσει στο έπακρον τους παίκτες που έχει μπορεί να χωθεί σφήνα στους 2 μεγάλους της Ισπανίας και να πάει φάιναλ φορ Ευρωλίγκας, μέχρι ένα σημείο πιστεύα ότι έλεγα...βλακειές αλλά τώρα είναι 1η στον όμιλο της στην Ευρωλίγκα και κρατιέται μια χαρά στο Ισπανικό πρωτάθλημα συντρίβοντας και την Ρεάλ σήμερα και ακόμα δεν την έχουμε δεί πλήρη(Χέρμαν,Όλεσον γα να δούμε τι θα προσφέρουν) αν και ο Ιβάνοβιτς πάντοτε με ολιγομελή ρόστερ τα κατάφερνε μια χαρά...

http://acbtv.acb.com/video/2329



colonel gomelsky
Άσχετο-σχετικό: Όσες φορές έχω μπει στο σάιτ της ασεμπε, δεν βρίσκω πουθενά τα αγγλικά. Είναι δυνατόν να είναι μόνο στα ισπανικά;
Weekendman
QUOTE(colonel gomelsky @ Dec 20 2009, 00:38 ) *
Άσχετο-σχετικό: Όσες φορές έχω μπει στο σάιτ της ασεμπε, δεν βρίσκω πουθενά τα αγγλικά. Είναι δυνατόν να είναι μόνο στα ισπανικά;

Πρέπει να είναι έτσι!
αλλά ο Google translator μπορεί να είναι ο φίλος σου σε αυτήν την περίπτωση...
Weekendman
Και μια και ασχολήθήκαμε με την Κάχα Λαμποράλ χθές ας ασχοληθούμε με την Καχασόλ σήμερα που συνεχίζει την πολύ καλή πορεία της φέτος νικόντας και την Βαλένθια στην έδρα της με 82-53!!!!

Αν κάνω μια μικρή ανάλυση της ομάδας
στη θέση 1 είναι ο Κάλογουέι ένας ταχύτατος γκάρντ με ικανότητα στα Drive και με εξαιρετικό σούτ αλλά και επίσης καλός πασέρ και κατα συνέπεια και πλέι-μεικερ αν δεν βγεί η Καχασόλ Ευρωλίγκα η δεν του δώσουν κανένα χρυσό συμβόλαιο στη Σεβίλλη τον θεωρώ σίγουρα οτι θα κάνει το βήμα για ανώτερη ομάδα.
στο 2 είναι ο Έλις που είναι ο κλασσικός σούτινγκ γκάρντ που φροντίζει για το σκορ παρακάνοντας το καμιά φορά απο την γραμμή των 6 και 25...
Ο Κίρκσει εκμεταλλεύται τα Αθλητικά προσόντα του και στη θέση 3 προσφέρει ριμπάουντ,κλεψίματα και συμπληρώνει ικανοποιητικά το σκόρ στην περιφέρεια της Καχασόλ.
Στους ψηλούς ό Σέντερ είναι ο Τριγκουέρο ο ψηλός που κάνει ακριβώς τις τυπικές δουλείες ενός σέντερ να παίζει με πλάτη και να ολοκληρώνει τις φάσεις κοντα στο καλάθι απο ασσίστ συμπαικτών και καμιά φορά να κάνει καμιά τάπα
ενώ στη θέση του Πάουερ Φόργουορντ είναι ο σαφώς ποιότικότερος και πιο Ευέλικτος Σαβάνοβιτς με καλύτερο επιθετικό παιχνίδι και με πρόσωπο και με πλάτη
Κατα τα άλλα ξεχωρίζει ο Ισπανός Φόργουορντ ο Μίσο αλλά οι υπόλοιποι είναι στην ουσία ρολίστες και παίκτες για να ξεκουράζουν τους βασικούς που ανέφερα πιο πάνω
τότε πως καταφέρνει η Καχασόλ να είναι στην πρώτη πεντάδα;
τα στατιστικά απο την ιστιοσελίδα της ACB δίνουν την απάντηση

QUOTE
Mejor Defensa
CLUB PTS Par Media
Regal FC Barcelona 750 12 62,50
Real Madrid 825 12 68,75
Cajasol 839 12 69,92
Unicaja 867 12 72,25
Power Electronics Valencia 875 12 72,92
Gran Canaria 2014 883 12 73,58
DKV Joventut 885 12 73,75
Suzuki Manresa 887 12 73,92
Caja Laboral 887 12 73,92
Blancos de Rueda Valladolid 909 12 75,75
Bizkaia Bilbao Basket 919 12 76,58
Estudiantes 920 12 76,67
Xacobeo Blu:Sens 923 12 76,92
Lagun Aro GBC 926 12 77,17
CB Granada 942 12 78,50
Ayuda en Acción Fuenlabrada 949 12 79,08
Meridiano Alicante 956 12 79,67
Club Baloncesto Murcia 1012 12 84,33

Ήρθε ο Μεσίνα για να προσφέρει μεταξύ των άλλων και πιο σταθερή αμυντική λειτουργία στην Ρεάλ και ο Πλάθα που ήταν ο προηγούμενος προπονητής της Ρεάλ τον ακολουθεί καταπόδας έχοντας την 3η καλύτερη άμυνα του Ισπανικού πρωταθλήματος!

QUOTE
% Triples
CLUB CON INT %
Power Electronics Valencia 103 249 41,37%
Regal FC Barcelona 102 252 40,48%
Cajasol 105 275 38,18%
DKV Joventut 119 314 37,90%
Real Madrid 107 284 37,68%
Caja Laboral 94 251 37,45%
Blancos de Rueda Valladolid 87 237 36,71%
Unicaja 98 267 36,70%
Meridiano Alicante 100 273 36,63%
Bizkaia Bilbao Basket 105 289 36,33%
Xacobeo Blu:Sens 107 304 35,20%
Ayuda en Acción Fuenlabrada 108 321 33,64%
Club Baloncesto Murcia 82 245 33,47%
Lagun Aro GBC 82 248 33,06%
Estudiantes 95 296 32,09%
Gran Canaria 2014 91 284 32,04%
CB Granada 78 252 30,95%
Suzuki Manresa 91 303 30,03%

Στα τρίποντα τρίτη η Καχασόλ

QUOTE
Rebotes Ofensivos
CLUB TOT Par Media
Estudiantes 156 12 13,00
Cajasol 148 12 12,33
Suzuki Manresa 141 12 11,75
Gran Canaria 2014 137 12 11,42
Club Baloncesto Murcia 131 12 10,92
Caja Laboral 122 12 10,17
Blancos de Rueda Valladolid 120 12 10,00
Real Madrid 116 12 9,67
DKV Joventut 114 12 9,50
Ayuda en Acción Fuenlabrada 111 12 9,25
Lagun Aro GBC 109 12 9,08
CB Granada 109 12 9,08
Bizkaia Bilbao Basket 109 12 9,08
Xacobeo Blu:Sens 107 12 8,92
Unicaja 102 12 8,50
Power Electronics Valencia 101 12 8,42
Regal FC Barcelona 100 12 8,33
Meridiano Alicante 92 12 7,67

Και δεύτερη στα επιθετικά ριμπάουντ που δίνουν τις περίφημες επιθέσεις 2ης ευκαιρίας...

Όποτε με βάση και την γνώμη των μπασκετικών ειδικών όταν τηρούνται οι προυποθέσεις της καλής άμυνας,της ευστοχίας στα τρίποντα και των πολλών επιθετικών ριμπάουντ δημιουργούνται οι προυποθέσεις για μια καλή πορεία και φαντάζομαι δεν ισχυεί κάτι άλλο στο Κορυφαίο πρωτάθλημα της Ευρώπης!
Μήπως τελικά ο Πλάθα είναι καλύτερος προπονητής απο ότι νομίζαμε;

Και ετοιμάστειτε 27/12 για Ρεάλ-Μπαρτσελόνα...
Weekendman
QUOTE
Μόνη πρώτη η Μπάρτσα

20-12-2009 16:53
Ρεπορτάζ:
Superbasket.gr



Η Μπαρτσελόνα εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την ήττα της Ρεάλ και επικρατώντας με 84-72 της Μούρθια, απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής. Οι μπλαουγκράνα είχαν για ηγέτη τον Φραν Βάθκεθ που πέτυχε 18 πόντους, ενώ συμπαραστάτες του ήταν ο Ναβάρο (14π.) και ο Γκριμάο (11π.).

Τα αποτελέσματα: Γκραν Κανάρια - Ομπραντόιρο 80-64, Καχασόλ-Βαλένθια 82-53, Εστουδιάντες - Μπιλμπάο 77-71.

Βαθμολογία: Μπαρτσελόνα 12-1, Ρεάλ Μαδρίτης 11-2, Κάχα Λαμποράλ 10-3, Βαλένθια 9-4, Καχασόλ 8-5, Μπανταλόνα 7-5, Μανρέσα 7-6, Μάλαγα - Εστουδιάντες -, Λαγκούν Άρο 6-7, Γκραν Κανάρια - Ομπραντόιρο - Γρανάδα - Φουενλαμπράδα 5-8, Αλικάντε 4-8, Μπιλμπάο - Βαγιαδολίδ 4-9, Μούρθια 2-11.

απο http://www.superbasket.gr/?c=221&a=119554

QUOTE
Πρίντεζης: «Ολα λειτουργούν στην εντέλεια»

20-12-2009 17:38
Ρεπορτάζ:
Superbasket.gr

Ο παίκτης της Μάλαγα, Γιώργος Πρίντεζης μίλησε στον ARRENA 89,2 στην εκπομπή του Μενέλαου Σεβαστιάδη, «Triple Double».



Για την αγωνιστική κατάσταση της Μάλαγα: «Αν εξαιρέσουμε τον αγώνα με τον Ολυμπιακό που ουσιαστικά ήταν σαν να μην κατεβήκαμε ποτέ, μετέπειτα ήρθαν τρεις πολύ σημαντικές νίκες και για την Ευρωλίγκα και για το ισπανικό πρωτάθλημα και ουσιαστικά… ξεμπουκώσαμε. Πιστεύω ότι παιχνίδι με το παιχνίδι γινόμαστε και καλύτεροι».



Για την αγωνιστική του κατάσταση μετά τον τραυματισμό: «Δόξα το Θεό και ο ωμός μου και η πλάτη μου είναι παρά πολύ καλά. Έχω παίξει 4-5 παιχνίδια, αλλά μου λείπει ο ρυθμός, καθώς πρέπει να βρω τα πατήματά μου και στην άμυνα και στην επίθεση. Ελπίζω ότι μέρα με τη μέρα θα είμαι όλο και καλύτερα. Ευτυχώς κατάφερα να προσαρμοστώ γρήγορα, αλλά θέλω ακόμα λίγο χρόνο προκειμένου να ξαναβρώ τον εαυτό μου».



Για την μέχρι στιγμής εμπειρία του από το ισπανικό πρωτάθλημα: « Το πρωτάθλημα είναι καταπληκτικό, καθώς όλες οι ομάδες είναι πολύ ποιοτικές. Χθες παίξαμε με την Βαγιαδολίδ, η οποία τερματίζει κάτω από τη 12η θέση και το γήπεδο ήταν κατάμεστο. Ήταν μια γιορτή στην οποία συμμετείχαν άνθρωποι όλων το ηλικιών. Αυτό και μονό το γεγονός σε κάνει να ευχαριστιέσαι το μπάσκετ».



Για τη διαφορετική νοοτροπία των Ισπανών παραγόντων: «Είμαι τυχερός γιατί τόσα χρόνια ήμουν σε μια ομάδα, όπως ο Ολυμπιακός, που όλα είναι πάρα πολύ οργανωμένα. Αλλά και στη Μάλαγα τα πράγματα είναι πάρα πολύ καλά, τόσο οργανωτικά , όσο και διοικητικά. Όλα λειτουργούν στην εντέλεια και σου προσφέρουν τόσα πράγματα που σε κάνουν να μην σκέφτεσαι τίποτα άλλο παρά μόνο το μπάσκετ».

απο http://www.superbasket.gr/?c=253&a=119559
Weekendman
QUOTE
Στη Μανρέσα ο Λιούις

22-12-2009 16:39
Ρεπορτάζ:
Superbasket.gr



Μέσα σε 24 ώρες, ο Λάρι Λιούις βρήκε την ομάδα στην οποία θα τελειώσει την σεζόν. Ο «βετεράνος» που αποχαιρέτησε την Μάλαγα μόλις χθες, υπέγραψε συμβόλαιο μέχρι το τέλος της αγωνιστικής περιόδου με τη Μανρέσα.





Ο 40άχρονος Αμερικανός, με την φανέλα της Ουνικάχα είχε μέσο όρο 3.5 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ σε 2 αγώνες στο ισπανικό πρωτάθλημα και 6.8 πόντους στην Ευρωλίγκα.


QUOTE
O Ραντένοβιτς στην Κάχασολ

22-12-2009 16:35
Ρεπορτάζ:
Superbasket.gr



Στην Ισπανία και συγκεκριμένα την Κάχασολ, θα συνεχίσει την καριέρα του ο Ιβάν Ραντένοβιτς. Ο 25άχρονος σέντερ, αποτελεί παρελθόν από την ΤΣΣΚΑ και μετακόμισε στην Ανδαλουσία, όπου θα παίξει μέχρι το τέλος της σεζόν.




Ο 25άχρονος παίκτης θα ενισχύσει την Κάχασολ μετά το «ναυάγιο» των διαπραγματεύσεων με τον Βλάντιμιρ Ντάσιτς. Ο πρώην του Πανελληνίου, στο παρελθόν είχε παίξει στην Ισπανία με την Χιρόνα.

Έλεγα προ ολίγων ημερών για τις σχετικά λίγες λύσεις στο ρόστερ της Καχασόλ να και η επιπλέον ενίσχυση! απο το 4 δεν θα έχει πρόβλημα σκόρ η Καχασόλ σίγουρα...
il postino
ρε παιδια τι γινεται με αυτον τον χερμαν στην ταου?
Weekendman
Εκπληκτικό παιχνίδι στην Μάλαγα με την Μπανταλόνα να νικά εκτός έδρας την Μάλαγα με 78-76
Η Μάλαγα εκμεταλλευόταν
-την ποιοτική υπεροχή των 3 ψηλών της(Φρίλαντ,Πρίντεζης,Άρτσιμπάλντ) που ώρες ώρες έδειχναν ότι κάνανε περίπατο μέσα στην ρακέτα της Μπανταλόνα
-τους αιφνιδιασμούς απο τα λάθη που προκαλούσε στην Μπανταλόνα η πιεστική άμυνα της Μάλαγα
-και την καλή ημέρα του Αμερικανου γκάρντ του Ντίν
και έδειχνε ότι είχε χωρίς να παίρνει και τεράστιες διαφορές τον έλεγχο του παιχνιδιού καθώς η Μπανταλόνα μπορεί να είχε πολύ καλή κυκλοφορία της Μπάλας και εξαιρετικά σκρίν που έβγαζε ένα σωρό τρίποντα και με αρκετά καλό ποσοστό ευστοχίας , αλλά κοντά στο καλάθι δεν μπορούσε να απειλήσει στις περισσότερες περιπτώσεις ακόμα και οι ψηλοί έβγαιναν και σούταραν για τρίποντα χαρακτηριστικό ότι στο 37ο λεπτό απο τους 68 πόντους της Μπανταλόνα οι 45 ήταν απο τρίποντα!
και ενώ με τον ανισσόροπο αυτόν τρόπο παιχνιδιού δεν φαινόταν ότι θα κατάφερνε η Μπανταλόνα ο Τάκερ έκανε ένα χωρίς υπερβολή θεικό 4ο δεκάλεπτο που σχεδόν σκόραρε μόνο αυτός ,και για κερασάκι στην τούρτα έβαλε και το νικητήριο καλάθι παρόλου που έπαιζε συνεχώς...

Καλά είναι να αγοράσει και κανέναν παίκτη ρακέτας η Μπανταλόνα γιατί μέν όταν μου έρχονται στο μυαλό παίκτες της Μπανταλόνα μου έρχονται περιφερειακοί είτε πρόκειται για το μακρινό παρελθόν(Βιγιακάμπα,Αδέρφια Γιοφρέσα) είτε για το πιο κοντινό(Ρούμπιο,Φερνάντεθ) είτε το παρόν(Τάκερ,Βάλτερς,Τρίπκοβιτς) αλλά αν συνεχίσουν έτσι όχι τον Μενσά-Μπονσού και τον Μουαζό θα πεθυμήσουν αλλά μη σας πώ και τον Άντριου Μπέτς ακόμα!
Ο Τάκερ είναι εξαιρετική περίπτωση 2άριου άλλος ένας υποψήφιος για μεγάλη ομάδα δεν χρειάζεσαι να ψάχνεις στο ΝΒΑ για να βρίσκεις αυτό που θέλεις...
κάτι τέτοιο να είχε βρεί ο Ολυμπιακός στο 2 και δεν θα με χαλούσε...

Σήμερα 9 και μισή το βράδυ Ρεάλ-Μπαρτσελόνα μην το χάσετε εδώ γιατί θα δούμε τις δυνατότητες
και της Μπαρτσελόνα που με εξαίρεση το καταπληκτικό της παιχνίδι στην Σιένα όλα τα παιχνίδια με μεγάλους αντιπάλους τα έχει δώσει εντός
και για την Ρεάλ γιατί άλλο ο ευρισκόμενος σε άσχημη αγωνιστική κατάσταση Παναθηναικός που περισσότερο σέρνεται παρά φοβίζει ,και άλλο η αρκετά φορμαρισμένη Μπαρτσελόνα.
a bullet for your head
Το Ρεαλ-Μπαρτσα θα το χει το spor +,η' θα υπαρχει καποιο λινκ?
Hakeem Olajuwon
QUOTE(a bullet for your head @ Dec 27 2009, 17:32 ) *
Το Ρεαλ-Μπαρτσα θα το χει το spor +,η' θα υπαρχει καποιο λινκ?


Δεν θελω χαζες ερωτησεις.Τα ματς της ACB τα δειχνει ζωντανα (τα περισσοτερα) απο το σαιτ της.
Απο την επονομαζομενη και ως acb360 http://acb360.orange.es/
a bullet for your head
QUOTE(Hakeem Olajuwon @ Dec 27 2009, 17:40 ) *
Δεν θελω χαζες ερωτησεις.Τα ματς της ACB τα δειχνει ζωντανα (τα περισσοτερα) απο το σαιτ της.
Απο την επονομαζομενη και ως acb360 http://acb360.orange.es/

Αγαπητε...αυτο το γνωριζω ηδη...
Απλα ρωτησα,μηπως το εχει και η TV...μπας και το δω απο κει..
Hakeem Olajuwon
QUOTE(a bullet for your head @ Dec 27 2009, 17:44 ) *
Αγαπητε...αυτο το γνωριζω ηδη...
Απλα ρωτησα,μηπως το εχει και η TV...μπας και το δω απο κει..


Ναι θα το δειξει το σπορ+.Καλα αυτο το χαζες ερωτησεις το ειπα χιουμοριστικα σε εορτινο κλιμα smiley.gif
a bullet for your head
QUOTE(Hakeem Olajuwon @ Dec 27 2009, 17:49 ) *
Ναι θα το δειξει το σπορ+.Καλα αυτο το χαζες ερωτησεις το ειπα χιουμοριστικα σε εορτινο κλιμα smiley.gif

Μολις μπηκα και γω στο προγραμμα και το τσεκαρισα...οπως δειχνει και το Μαλαγα-Μπανταλονα τωρα...
Ηθελες δεν ηθελες...με εκανες να ψαξω.... cool.gif
apostatis13
QUOTE(a bullet for your head @ Dec 27 2009, 17:32 ) *
Το Ρεαλ-Μπαρτσα θα το χει το spor +,η' θα υπαρχει καποιο λινκ?

κανα προγνωστικο για το ματς αυτο υπαρχει απο κανεναν που να ασχολειται με την λιγκα γιατι δεν πολυβλεπω το πρωταθλημα τους.Να σπρωξουμε κανα φραγκο μερες που ειναι και για να το δουμε με μεγαλυτερο ενδιαφερον το παιχνιδι.
Weekendman
Αν έλεγε κανείς ότι στο Α'ημίχρονο ο Ναβάρο θα είχε κλειστεί καλά απο την άμυνα της Ρεάλ και ότι ο Μαίκλ δεν θα έβρισκε κανένα πεδίο δράσης θα ήταν ευχαριστημένοι στην Ρεάλ ,αλλά είχα προειδοποιήσει εγκαίρως για την άμυνα της Μπαρτσελόνα ότι είναι πολύ σκληρή και στην ουσία τις έθεσε προβλήματα η Ρεάλ μόνο στην αρχή με τον Λαβρίνοβιτς όταν τον μάρκαρε ο Εντόγκ γιατί όσο περνούσε η ώρα τόσο έκλεινε τους διαδρόμους η Μπαρτσελόνα προς την ρακέτα και δεν επέτρεπε και πολλά ελεύθερα σούτ και απο αυτα που βγήκαν μπήκαν πολύ λίγα για την Ρεάλ και αυτό φυσικά δεν κάνει πιο ανοιχτή την άμυνα της Μπαρτσελόνα
βάλε επιπλέον και την καλες συνεργασίες περιφερειακών-Βάσκεθ(τρομερός ως τώρα σε άμυνα και επίθεση) και την γενικά καλή κυκλοφορία και καλή επιλογή σούτ απο την Μπαρτσελόνα και συμπληρώνεται το σκηνικό.
Να δούμε τι θα σκαρφιστεί ο Μεσίνα στο Β'ημίχρονο...
a bullet for your head
QUOTE(Weekendman @ Dec 27 2009, 23:16 ) *
Αν έλεγε κανείς ότι στο Α'ημίχρονο ο Ναβάρο θα είχε κλειστεί καλά απο την άμυνα της Ρεάλ και ότι ο Μαίκλ δεν θα έβρισκε κανένα πεδίο δράσης θα ήταν ευχαριστημένοι στην Ρεάλ ,αλλά είχα προειδοποιήσει εγκαίρως για την άμυνα της Μπαρτσελόνα ότι είναι πολύ σκληρή και στην ουσία τις έθεσε προβλήματα η Ρεάλ μόνο στην αρχή με τον Λαβρίνοβιτς όταν τον μάρκαρε ο Εντόγκ γιατί όσο περνούσε η ώρα τόσο έκλεινε τους διαδρόμους η Μπαρτσελόνα προς την ρακέτα και δεν επέτρεπε και πολλά ελεύθερα σούτ και απο αυτα που βγήκαν μπήκαν πολύ λίγα για την Ρεάλ και αυτό φυσικά δεν κάνει πιο ανοιχτή την άμυνα της Μπαρτσελόνα
βάλε επιπλέον και την καλες συνεργασίες περιφερειακών-Βάσκεθ(τρομερός ως τώρα σε άμυνα και επίθεση) και την γενικά καλή κυκλοφορία και καλή επιλογή σούτ απο την Μπαρτσελόνα και συμπληρώνεται το σκηνικό.
Να δούμε τι θα σκαρφιστεί ο Μεσίνα στο Β'ημίχρονο...

Ο Πασκουαλ σημερα ηταν παρα πολυ διαβασμενος...τοσο στο πως η Ρεαλ λειτουργει,εχοντας ψηλο σχημα...οσο και οτι η Ρεαλ στο σημερινο ματς,θα ειχε μικρο rotation παικτων λογω των απουσιων...
Στο Α' ημιχρονο,τα play's ηταν εξαιρετικα και πανεξυπνα...με συνεχη κινηση,screen,timing & διαρκεια...ωστε να κουρασουν τους Λαβρινοβιτς & Γκαρμπαχοθα(και τους υπολοιπους)...και καταληγοντας πολλες φορες σε pick n' roll με τον Βασκεθ..η' σε καποια παραλλαγη με back screen & back door σ'αυτον...
Στην αμυνα εκτος αυτων που ανεφερες,κυριαρχησαν και στα ρημπαουντ...και επεβαλλαν αυτοι τον ρυθμο τους..
Νομιζω οτι ηταν λανθασμενη η επιμονη του Μεσσινα στον Γκαρμπαχοθα...ο οποιος εκτος οτι δεν ηταν ''συνδεδεμενος'' με το καλαθι,ηταν και απ τους πιο αδυναμους αμυντικους κρικους...
Κατα τη γνωμη μου θα επρεπε ο Μεσσινα να ξεκινησει με κοντο σχημα,οπως το εκανε στις αρχες του 2ου ημιχρονου..να επιμεινει περισσοτερο στη τροφοδοτηση του Λαβρινοβιτς..και εχοντας τον Βελιτσκοβιτς αποκλειστικα στη θεση 4,να γινοταν προσπαθεια να εκμεταλευεται αυτος τα οποια miss-match..ειτε παιζοντας με προσωπο τον Λορμπεκ,ειτε με πλατη τον Μορρις..& διαχειριζοντας ετσι το rotation των ψηλων,ωστε οι Ντασιτς & Γκαρμπαχοθα να ερχονται απ το παγκο...
Στο 1ο μισο της 3ης περιοδου η Ρεαλ εδειχνε να ανακαμπτει..ομως πολυ ευστοχα ο Πακουαλ αμεσως πηρε ταιμ-αουτ για να ανακοψει το ρυθμο της Ρεαλ..και με ενα σερι που ετρεξε μετα,νομιζω οτι εγειρε εκει, τελειως τη πλαστιγγα υπερ της Μπαρτσα...
Πραγματικα η Μπαρτσα, ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΔΟΥΛΕΜΕΝΗ ΟΜΑΔΑ....και ο κοουτς Πασκουαλ,εχει μεγαλο μεριδιο σ'αυτο.
Weekendman
Τι να πεί κανείς τα σκορ 25-43 στο ημίχρονο,40-68 και το Τελικό 57-79 τα λένε όλα αυτό είναι ένα παιχνίδι για όλους έμας τους φίλους της Μπαρτσελόνα να το κρατήσουμε σε DVD και σκέφτομαι όταν είσαι οπαδός της Μπαρτσελόνα και έχεις αυτην την ομάδα στο μπασκετ και την αντιστοιχή στο ποδόσφαιρο πόσο ευτυχισμένος άνθρωπος να είσαι απο το θέαμα που σου προσφέρεται;
Σίγουρα οι απουσίες Ρέγες,Χάνσεν είναι πιο σημαντικές απο την απουσία του Λάκοβιτς που μπορεί καμιά φορά να ανακατεψει ωε γνωστόν την Μπαρτσελόνα με τον τρόπο παιχνιδιού του αλλά αυτή η ήττα δεν δικαιολογείται

Κλειδιά για μένα του σημερινού παιχνιδιού
-Παράγοντας Ρούμπιο εκτελεστής(με τρίποντα μάλιστα) δημιουργός με πολλά πικ εν ρολ,αλειουπ και γενικότερα πολλές συνεργασίες με συμπαίκτες όπως ο Βάσκεθ, αλλά κυρίως η καλή άμυνα πάνω στον Πριτζιόνι γιατί ο Πριτζιόνι ειδικότερα είναι ίσως το πιο σημαντικό κομμάτι της Ρεάλ αν δεν παέι καλά δεν πάει καλά και η Ρεάλ γιατί χωρίς το πικ εν ρόλ δεν αξιοποιείται η ευελιξία και η ταχύτητα των ψηλών της Ρεάλ ,και επειδή στην Ρεάλ δεν υπάρχουν οι ψηλοί που να παίζουν με πλάτη στο καλάθι το πρόβλημα γίνεται εντονότερο
-Βάσκεθ με την παρουσία του σε άμυνα έκλεισε τους διαδρόμους προς την ρακέτα, και στην επίθεση με τις συνεργασίες του με τους περιφερειακούς συνέβαλε καθοριστικά στο να ξεφύγει η Μπαρτσελόνα με άνετη διαφορά απο το πρώτο ημίχρονο κιόλας
-Τα σούτ που δεν μπήκαν απο την Ρεάλ και έκαναν πιο κλειστή την άμυνα της Μπαρτσελόνα και τύποι σαν τον Μόρις, και Βάσκεθ δεν είναι εύκολο να διεισδήσεις μπροστά τους χωρίς να σου αλλοιώσουν την προσπάθεια
-η Ρεαλ μπορεί με πλήρη γραμμή περιφερειακών με Χάνσεν,Λιούλ και με τον Γιάριτς που δεν έπαιξε σήμερα που είναι καλοί και γρήγοροι περιφερειακοί να αντιμεντώπιζε την Μπαρτσελόνα και να αναχαίτιζε τα πικ εν ρολ της, με Πριτζιόνι και Κάουκενας μόνο όπως σήμερα ήταν μια δύσκολη αποστολή...

Με εξαίρεση τα παιχνίδια με Παναθηναικο δεν με ικανοποιεί η Ρεάλ του Μεσίνα μέχρι στιγμής...

Συμφωνώ σε αυτά που λές bullet μόνο 2 ενστάνσεις
QUOTE
Νομιζω οτι ηταν λανθασμενη η επιμονη του Μεσσινα στον Γκαρμπαχοθα...ο οποιος εκτος οτι δεν ηταν ''συνδεδεμενος'' με το καλαθι,ηταν και απ τους πιο αδυναμους αμυντικους κρικους...

Έλλειψη Ρέγες και με κακή μέρα απο τον Βελίτσκοβιτς δεν υπήρχαν πολλές ενναλακτικές επιλογές...

Στον Βελίτσκοβιτς μπορούσε να επιμένει ,όσο για τον Λαβρίνοβιτς μπορεί να παίξει με πρόσωπο η με πικ εν ρολ αλλά χρειαζεται συνεργασία με τους περιφερειακούς της Ρεάλ και οι Πριτζίονι και Καουκένας είχαν αποκοπεί εξαιτιας της άμυνας της Μπαρτσελόνα...

Ο Πάσκουαλ σίγουρα αυτην την φορά σε αντίθεση με το φαίναλ φορ του 2009 κέρδισε την μάχη του πάγκου απο τον Μεσίνα...
a bullet for your head
QUOTE(Weekendman @ Dec 28 2009, 00:17 ) *
Συμφωνώ σε αυτά που λές bullet μόνο 2 ενστάνσεις

Έλλειψη Ρέγες και με κακή μέρα απο τον Βελίτσκοβιτς δεν υπήρχαν πολλές ενναλακτικές επιλογές...

Στον Βελίτσκοβιτς μπορούσε να επιμένει ,όσο για τον Λαβρίνοβιτς μπορεί να παίξει με πρόσωπο η με πικ εν ρολ αλλά χρειαζεται συνεργασία με τους περιφερειακούς της Ρεάλ και οι Πριτζίονι και Καουκένας είχαν αποκοπεί εξαιτιας της άμυνας της Μπαρτσελόνα...

Ο Πάσκουαλ σίγουρα αυτην την φορά σε αντίθεση με το φαίναλ φορ του 2009 κέρδισε την μάχη του πάγκου απο τον Μεσίνα...

Οπως ανεφερα στην αρχη,ο Πασκουαλ ηταν παρα πολυ διαβασμενος στο πως λειτουργει & τι αυτοματισμους βγαζει η Ρεαλ,οταν χρησιμοποιει το ψηλο σχημα..οπως επισης στο οτι το rotation δεν θα ηταν διευρυμενο.
Ο Μεσσινα,θα επρεπε να διαχειριστει διαφορετικα τη κατασταση σημερα..και να παρουσιασει κατι διαφορετικο.
Κατα τη γνωμη μου θα επρεπε στην επιθεση να εχει μονο 3 προσανατολισμους...
1ον,να τροφοδοτειται ο Λαβρινοβιτς,ειδικα με τον Βασκεθ να τον μαρκαρει...διοτι ο Βασκεθ ειναι ενας παικτης κλειδι για τη Μπαρτσα,τοσο στις βοηθειες & την αμυνα στον αερα,οσο και οτι στην επιθεση παιζει θαυμασια το pick n' roll..
2ον,ο Βελιτσκοβιτς αποκλειστικα στη θεση 4(και χωρις τον Γκαρμπαχοθα ταυτοχρονα στην ιδια 5αδα),να παιρνει συνεχως πρωτοβουλιες,οπως ειπα και παραπανω..
3ον,να σημαδευεται ο Ναβαρο...

Ενα κοντο σχημα ηταν επιβεβλημενο σημερα...το πειραμα με τον Ντασιτς(ως SF) & τις ''καθιερωμενες'' αμυνες ζωνης απετυχαν...
Η παρουσια του Βινταλ διπλα στον Πριγκιονι ηταν περα για περα απαραιτητη..
O Nτασιτς θα επρεπε να παιξει ως back-up του Βελιτσκοβιτς..στη θεση 4,ενω ο Γκαρμπαχοθα ως back-up του Λαβρινοβιτς στη θεση 5...εκει,οπου στα post-up των αντιπαλων του μπορει να ειχε καποια προβληματα,ομως στη επιθεση θα δημιουργουσε εξισου η' και περισσοτερα...

Ο Μεσσινα ηταν προβλεψιμος & μη τολμηρος...ενω ο Πασκουαλ,''δυο κινησεις πιο μπροστα''..
Magnus92
(χωρις να εχω δει το παιχνιδι...) ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ΜΑΔΡΙΛΕΝΟΙ tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif


MADRID CABRON, SALUDA AL CAMPEON 77.gif 77.gif (νταξει μωρε πλακιτσα κανω)
kotzito
Tεραστια νικη η Μπαρτσελονα.Βεβαιως αυτο δεν λεει τιποτα για την συνεχεια του πρωταθληματος και το ποιος θα στεφθει πρωταθλητης.Αλλα με αυτη την νικη της η Μπαρτσελονα απεδειξε οτι αυτη την στιγμη ειναι η πιο hot ομαδα στην Ευρωπη και οτι ειναι μια κλαση ανωτερη απο την Ρεαλ.Απο την αλλη οι Μαδριλενιοι δεν ειναι κακη ομαδα,αλλα με τις τοσες μεταγραφες δεν εχουν δεσει ακομα.Δεν της εχουν βγει και καποιες μεταγραφες και γενικα χρειαζεται χρονο αυτη η ομαδα ωστε να ειναι σταθερη στην αποδοση της και να μπορει να παρει τιτλους.
Weekendman
QUOTE(a bullet for your head @ Dec 28 2009, 00:55 ) *
Οπως ανεφερα στην αρχη,ο Πασκουαλ ηταν παρα πολυ διαβασμενος στο πως λειτουργει & τι αυτοματισμους βγαζει η Ρεαλ,οταν χρησιμοποιει το ψηλο σχημα..οπως επισης στο οτι το rotation δεν θα ηταν διευρυμενο.
Ο Μεσσινα,θα επρεπε να διαχειριστει διαφορετικα τη κατασταση σημερα..και να παρουσιασει κατι διαφορετικο.
Κατα τη γνωμη μου θα επρεπε στην επιθεση να εχει μονο 3 προσανατολισμους...
1ον,να τροφοδοτειται συνεχεια ο Λαβρινοβιτς,ειδικα με τον Βασκεθ να τον μαρκαρει...διοτι ο Βασκεθ ειναι ενας παικτης κλειδι για τη Μπαρτσα,τοσο στις βοηθειες & την αμυνα στον αερα,οσο και οτι στην επιθεση παιζει θαυμασια το pick n' roll..
2ον,ο Βελιτσκοβιτς αποκλειστικα στη θεση 4(και χωρις τον Γκαρμπαχοθα ταυτοχρονα στην ιδια 5αδα),να παιρνει συνεχως πρωτοβουλιες,οπως ειπα και παραπανω..
3ον,να σημαδευεται συνεχεια ο Ναβαρο...

Ενα κοντο σχημα ηταν επιβεβλημενο σημερα...το πειραμα με τον Ντασιτς(ως SF) & τις ''καθιερωμενες'' αμυνες ζωνης απετυχαν...
Η παρουσια του Βινταλ διπλα στον Πριγκιονι ηταν περα για περα απαραιτητη..
O Nτασιτς θα επρεπε να παιξει ως back-up του Βελιτσκοβιτς..στη θεση 4,ενω ο Γκαρμπαχοθα ως back-up του Λαβρινοβιτς στη θεση 5...εκει,οπου στα post-up των αντιπαλων του μπορει να ειχε καποια προβληματα,ομως στη επιθεση θα δημιουργουσε εξισου η' και περισσοτερα...

Ο Μεσσινα ηταν προβλεψιμος & μη τολμηρος...ενω ο Πασκουαλ,''δυο κινησεις πιο μπροστα''..

Το κοντό σχήμα θα ήταν εφικτό αν ήταν παρόντες οι Γιάριτς,Λιούλ που είναι ψηλά γκάρντ ο Βιντάλ δεν έχει καλή χρονιά με την Ρεάλ για αυτό ήταν πρακτικά δύσκολο να μπεί σήμερα, τον Ντάσιτς τον είχε για τον φόβο του Μαίκλ αν είχε κοντό σχήμα η Ρεάλ θα έπαιζε μις-ματς ο Μάικλ με τον λεγόμενο κοντό η λιγότερο σωματώδη αντίπαλο του.
Σωστή η παράτηρηση σου για Γκαρμπαχόθα όπως και ο Λαβρίνοβιτς θα μπορούσε να τραβήξει ως πεντάρι τον αντίπαλο του έξω για να εχουμε τα τρίποντα του η πιο ανοιχτη ρακέτα για διεισδήσεις είπαμε όμως ο παράγοντας Μαίκλ...
Όσο για τις 3 προτεινόμενες κινήσεις
Είναι πιο δύσκολο απο ότι φαίνεται να σημαδεφτεί ο Ναβάρο...
Βελίτσκοβιτς με πολύ κλειστή άμυνα όπως προανέφερα δεν μπορούσε να παίξει με πλάτη εύκολα,άλλωστε ο Μόρις είναι και σωματικά δυνατός και αλτικός παίκτης δεν είναι εύκολο να του βάλεις καλάθι παρά την ικανότητα του σέρβου στο πόσταρισμα
Λαβρίνοβιτς τροφοδότηθηκε αρκετά θα έλεγα, σε ορισμένα σημεία μάλιστα μόνο αυτό γινόταν απο την Ρεάλ για αυτό αντιμεντωπίστηκε μετα απο ένα σημείο απο την Μπαρτσελόνα...
Εξαφανισμένος ο Μπούλοκ που υποτίθεται παίρνει και καμιά ατομική προσπάθεια,σαν να είχε δίκιο που αμφέβαλλε ο illpostino για τις ηγετικές του ικανότητες του
ποιος να το περίμενε Κάχα Λαμποράλ και Ρεάλ ισόβαθμες στο τέλος του 2009; δεν νομίζω πολλοί...
Weekendman
QUOTE
Ενα κοντο σχημα ηταν επιβεβλημενο σημερα...το πειραμα με τον Ντασιτς(ως SF) & τις ''καθιερωμενες'' αμυνες ζωνης απετυχαν...
Η παρουσια του Βινταλ διπλα στον Πριγκιονι ηταν περα για περα απαραιτητη..

Και όμως ο Βιντάλ έπαιξε ένα 20λέπτο σχεδόν και ήταν τόσο άφαντος(εκτός απο άποντος) που δεν παρατηρήσε κανένας απο τους 2 μας ότι έπαιξε τόσο!
όποτε μάλλον δεν θα βοηθούσε αν έπαιζε και περισσότερο χρονικο διάστημα...

http://www.acb.com/fichas/LACB54121.php
Weekendman
QUOTE
Η «βασίλισσα» υποκλίθηκε στη Μπάρτσα

27-12-2009 23:36
Ρεπορτάζ:
Superbasket.gr



Το πολυαναμενόμενο ντέρμπι της Ισπανίας έμεινε στα χαρτιά και η Μπάρτσα, εγκλώβισε την «λαβωμένη» Ρεάλ, επικρατώντας άνετα με 79-57. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν χωρίς τους Χάνσεν, Ρέγιες, Γιουλ και έχασαν με κατεβασμένα τα χέρια, ενώ την ίδια ώρα ο Ρούμπιο στο βάπτισμα του πυρός που έκανε σε el clasico, έκλεψε την παράσταση πετυχαίνοντας 18 πόντους και μοιράζοντας 7 ασίστ! Οι μπλαουγκράνα απέκτησαν διαφορά στην κορυφή της λίγκας, ενώ η Ρεάλ γνώρισε την πρώτη εντός έδρας ήττα της για φέτος και πλέον «συγκατοικεί» με την Κάχα Λαμποράλ στη δεύτερη θέση.





Δεκάλεπτα: 14-21, 25-43, 40-66, 57-79

Ρεάλ: Πριτζιόνι, Λαβρίνοβιτς 19(1), Καουκένας 8(1), Βελίτσκοβιτς 2, Γκαρμπαχόσα 10, Βιδάλ, Ντάσιτς 11(1), Μπούλοκ 7(1).

Μπαρτσελόνα: Μπαζίλε 2, Τρίας, Ρούμπιο 18(3), Ναβάρο 10(2), Βάθκεθ 16, Ν’Ντονγκ 4, Σάδα 4, Μόρις 3(1), Μάικλ 8, Λόρμπεκ 7(1), Γκριμάου 7(1).





Τα υπόλοιπα αποτελέσματα: Μούρθια - Γκραν Κανάρια 86-83, Μπρουέσα - Εστουδιάντες 86-74, Κάχα Λαμποράλ – Κάχασολ 73-82, Μανρέσα – Βαγιαδολίδ 73-82, Μπιλμπάο – Βαλένθια 79-80, Φουενλαμπράδα – Γρανάδα 76-83. Βαθμολογία: Μπαρτσελόνα 13-1, Ρεάλ Μαδρίτης - Κάχα Λαμποράλ 11-3, Βαλένθια 11-4, Μπανταλόνα 9-5, Καχασόλ 8-6, Μανρέσα – Λαγούν 7-7, Μάλαγα - Εστουδιάντες - Γρανάδα 6-8, Φουενλαμπράδα - Γκραν Κανάρια - Ομπραντόιρο - Αλικάντε - Βαγιαδολίδ 5-9, Μπιλμπάο 4-10, Μούρθια 3-11.

Η Εικόνα της αγωνισιτικής συνοπτικά...

Για το σημάδεμα του Ναβάρο όσο αφορα bullet να συμπληρώσω αν και στην ουσία δεν έκανε αυτός την μεγάλη επιθετική ζημιά και ας ξεγελάνε οι 10 πόντοι του...
Με δεδομένο ότι ο Ναβάρο δεν αποζητάει την άμυνα η μόνη λύση ήταν να τον ποστάρουν, όπως όμως έχει επισημανθεί έλλειπαν πολλά γκάρντ και μάλιστα ψηλά(Γιάριτς,Λιούλ) και μαζί με τον Χάνσεν(2δυαρότριάρι) θα ήταν 3 επιλογές που θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει για να ποστάρουν τον Ναβάρο και να του πάρουν φάουλ με δεδομενο όμως ότι χθές στο 1 ήταν ο Πριτζίονι και στο 2 ο Καουκένας και ο Μπούλοκ που δεν μπορεί να ποστάρει θα ήταν δύσκολο βγάλει λαγούς απο το καπέλο ο Μεσίνα...
Θα μπορούσε να πεί κανείς ότι θα μπορούσαν αν όχι να τον φθείρουν με φάουλ να του βάλουν αρκετούς πόντους, το ότι ήταν όμως λίγοι αριθμητικά και πιεστηκάν αρκετά ήταν αυτό που δεν τους άφησε περιθώρια και δυνάμεις για εκμετάλλευση αμυντικων αδυναμιών του Ναβάρο...

QUOTE
ρε παιδια τι γινεται με αυτον τον χερμαν στην ταου?

Τελικά έπαιξε χθές για λίγο βέβαια

http://www.acb.com/fichas/LACB54118.php

Και η δράση στην Ισπανία δεν τελειώσε ακόμα για αυτήν την χρονιά ,την τρίτη 8 παρά τέταρτο Μαδριλένικο ντέρμπι Εστουντιάντες-Ρεάλ

Είπαμε καλά λόγια για τον Βασιλειάδη και τον ματιάσαμε όπως δείχνουν τα 1/8 τρίποντα που είχε χθές...
http://www.acb.com/fichas/LACB54126.php
a bullet for your head
QUOTE(Weekendman @ Dec 28 2009, 01:45 ) *
Και όμως ο Βιντάλ έπαιξε ένα 20λέπτο σχεδόν και ήταν τόσο άφαντος(εκτός απο άποντος) που δεν παρατηρήσε κανένας απο τους 2 μας ότι έπαιξε τόσο!
όποτε μάλλον δεν θα βοηθούσε αν έπαιζε και περισσότερο χρονικο διάστημα...

http://www.acb.com/fichas/LACB54121.php

Στο 1ο ημιχρονο επαιξε ως αλλαγη του Πριγκιονι..ενω στην αρχη του 2ου,συνυπηρξαν.
Λογω της απουσιας του Λιουλ,ο Μεσσινα τον χρησιμοποιει αποκλειστικα στο PG..ενω ξερουμε οτι δεν ειναι η φυσικη του θεση αυτη,ανεξαρτητα αν εχει την ικανοτητα να ξεκινα και αυτος επιθετικα play's.
Για τον Ναβαρο που λες παρακατω..ο Βινταλ θα μπορουσε να τον ποσταρει..οπως και ο Καουκενας..συν οτι ο ''Λα Μπομπα'',δεν ειναι και ο καλυτερος αμυντικος πανω στη ντριμπλα του αντιπαλου,σε καταστασεις 1 vs 1.
Κατα τη γνωμη μου,ο Μπουλοκ θα επρεπε να παιξει λιγοτερο σε σχεση με τους υπολοιπους G..


QUOTE(Weekendman @ Dec 28 2009, 16:01 ) *
Για το σημάδεμα του Ναβάρο όσο αφορα bullet να συμπληρώσω αν και στην ουσία δεν έκανε αυτός την μεγάλη επιθετική ζημιά και ας ξεγελάνε οι 10 πόντοι του...

Αν θυμαμαι καλα,αρχισε να συνδεεται με το καλαθι στο 2ο μισο της 3ης περιοδου,μετα το ταιμ-αουτ του Πασκουαλ & αφου η Ρεαλ εχει μειωσει στο -11.
Ξερουμε ολοι οτι ανα πασα στιγμη μπορει να σε σκοτωσει...μπορει να μην σκοραρε πολυ,ομως οι ποντοι του ηταν σε ενα κρισιμο σημειο,που αν η Μπαρτσα δεν αντιδρουσε στο ξεσπασμα της Ρεαλ,τοτε η Βασιλισσα μπορει & να εμπαινε για τα καλα στο παιχνιδι..
6-0
Βλέποντας χθες το φανταστικό μπάσκετ της Μπάρτσα σκεφτόμουν πόσο πολύ έχει απογειώσει το παιχνίδι της σε σχέση με πέρσι ο Ρούμπιο. Είναι τρομακτικό να βλέπεις τα πράγματα που κάνει μέσα στο παρκέ αν σκεφτείς ότι είναι μόλις 20 χρόνων.

Άραγε θεωρούν πολλοί ακόμα ότι είναι υπερεκτιμημένος;
Το παλικαράκι είναι ήδη ο καλύτερος πλέι της Ευρώπης!
a bullet for your head
QUOTE(6-0 @ Dec 28 2009, 16:41 ) *
Βλέποντας χθες το φανταστικό μπάσκετ της Μπάρτσα σκεφτόμουν πόσο πολύ έχει απογειώσει το παιχνίδι της σε σχέση με πέρσι ο Ρούμπιο. Είναι τρομακτικό να βλέπεις τα πράγματα που κάνει μέσα στο παρκέ αν σκεφτείς ότι είναι μόλις 20 χρόνων.

Άραγε θεωρούν πολλοί ακόμα ότι είναι υπερεκτιμημένος;
Το παλικαράκι είναι ήδη ο καλύτερος πλέι της Ευρώπης!

Εκτος οτι εχει ενα ακομη χρονο εμπειριων και παραστασεων στη πλατη του,στη Μπαρτσα,εχει την ευτυχια να αξιοποιει περισσοτερους καλους παικτες,απ'οτι εκανε μεχρι προσφατα στη Μπανταλονα.
Σεζον με τη σεζον θα παρουσιαζεται καλυτερος.
Hakeem Olajuwon
To παιχνιδι κριθηκε στην πολυ καλη αρχη της μπαρτσα.Ολα τα συστηματα ηταν δουλεμενα απο την αρχη ως το τελος
και ο καθε παικτης ειχε προετοιμαστει για την καθε λεπτομερεια που θα μπορουσε να εμφανιστει στην εξελιξη των φασεων.
Οχι σαν καποιους προπονητες της πλακας που αφηνουν δηθεν την ελευθερια στους παικτες να αυτοσχεδιασουν και να δημιουργησουν αν εχουν βεβαια αυτες τις ικανοτητες.
Επισης τα αθλητικα προσοντα των παικτων της μπαρτσελονα ηταν σαφως καλυτερα αυτων των καταλανων και αυτο μετρησε.
ηταν και πιο ευστοχη στα ελευθερα σουτ οπως αναμενοταν.
Το προβαδισμα που πηραν οι καταλανοι εδωσε ψυχολογια στο α ' μερος και εκοψε τα ποδια των γηπεδουχων και ηταν πολυ δυσκολο να γυρισει το ματς στο β μερος.
Πάντως οι παικτες της μπαρτσελονα δεν με πειθουν πιστευω οτι οι προπονητες της μπαρτσελονα βγαζουν το 100% των δυνατοτητων των παικτων.Αν οι αλλες ισχυρες ομαδες φορμαριστουν δεν ειμαι βεβαιος οτι μπορουν να τις νικησουν αλλα αυτο θα φανει στο μελλον.

Αφηνω ομως το ντερμπι που δεν σημαινει και τιποτα αυτη την περιοδο και θα αναφερθω σε κατι πιο σημαντικο.
Υπηρχε περιπτωση ο πασκουαλ αν ηταν στην ελλαδα να ειχε προσληφθει σε μια μεγαλη ελληνικη ομαδα 'η σε οποιαδηποτε της Α1;Ενας προπονητης με ασημαντη προπονητικη εμπειρια και εγινε πρωτος προπονητης στην μπαρτσελονα.
Κανενας δεν ειπε εχει το ειδικο βαρος για να γινει πρωτος προπονητης στην μπαρτσελονα και αλλες τετοιες μπουρδες που λεγονται στην ελλαδα.
Το ιδιο με τον γκουαρντιολα στο ποδοσφαιρο ενας προπονητης απο το πουθενα και εγινε προπονητης της πρωτης ομαδας και θεωρειται ο πιο επιτυχημενος προπονητης στην ιστορια της μπαρτσελονα.
Ενας αντιστοιχος ελληνας γκουαρντιολα ή πασκουαλ αν υπαρχει στην ελλαδα θα του ειχε δοθει η ευκαιρια να προπονησει μια μεγαλη ομαδα;Αμφιβαλλω για να μην πω οτι το αποκλειω.

Το ιδιο και με τους παικτες.Υπηρχε περιπτωση αν ο ρουμπιο ηταν ελληνας να παρει ευκαιριες σε οποιαδηποτε ομαδα της Α1 απο τα 16;Απο τα 20 και βλέπουμε.Και υπαρχουν πολλα τετοια παραδειγματα
Τι θελω να πω.
Οτι στην ισπανια τολμουν να δωσουν ευκαιριες σε νεους αθλητες και προπονητες,(εννοειται στους ταλαντουχους και οχι στους αταλαντους) σε αντιθεση με την ελλαδα που κυριαρχουν οι επετηριδες οι κλικες και η ιεραρχια και τα μεγαλα ΟΝΟΜΑΤΑ που αρκετες φορες υπολειπονται σε ΑΞΙΑ.
Σε ταλεντα τωρα που παρακολουθω καλυτερα το ισπανικο πρωταθλημα δεν νομιζω οτι υπερτερουν οι ισπανοι υπερτερουν ομως στην αξιοποιηση τους και στις ευκαιριες πους τους δινουν για να διακριθουν.
Ειναι αυτη η διαφορα νοοτροπιας που μας κραταει πίσω
Weekendman
QUOTE(a bullet for your head @ Dec 28 2009, 16:19 ) *
Στο 1ο ημιχρονο επαιξε ως αλλαγη του Πριγκιονι..ενω στην αρχη του 2ου,συνυπηρξαν.
Λογω της απουσιας του Λιουλ,ο Μεσσινα τον χρησιμοποιει αποκλειστικα στο PG..ενω ξερουμε οτι δεν ειναι η φυσικη του θεση αυτη,ανεξαρτητα αν εχει την ικανοτητα να ξεκινα και αυτος επιθετικα play's.
Για τον Ναβαρο που λες παρακατω..ο Βινταλ θα μπορουσε να τον ποσταρει..οπως και ο Καουκενας..συν οτι ο ''Λα Μπομπα'',δεν ειναι και ο καλυτερος αμυντικος πανω στη ντριμπλα του αντιπαλου,σε καταστασεις 1 vs 1.
Κατα τη γνωμη μου,ο Μπουλοκ θα επρεπε να παιξει λιγοτερο σε σχεση με τους υπολοιπους G..



Αν θυμαμαι καλα,αρχισε να συνδεεται με το καλαθι στο 2ο μισο της 3ης περιοδου,μετα το ταιμ-αουτ του Πασκουαλ & αφου η Ρεαλ εχει μειωσει στο -11.
Ξερουμε ολοι οτι ανα πασα στιγμη μπορει να σε σκοτωσει...μπορει να μην σκοραρε πολυ,ομως οι ποντοι του ηταν σε ενα κρισιμο σημειο,που αν η Μπαρτσα δεν αντιδρουσε στο ξεσπασμα της Ρεαλ,τοτε η Βασιλισσα μπορει & να εμπαινε για τα καλα στο παιχνιδι..

Στο θέμα Ναβάρο καταρχήν ο Βιντάλ δεν θα μπορούσε να κάνει πολλά γιατί είχε επιφορτιστεί και οργανωτικά καθήκοντα μπορεί να υπάρχουν παίκτες που να μπορούν να συνδυαζουν και οργάνωση και εκτέλεση και διαφόρου είδους δουλειές αλλά δεν μπορεί ο καθένας να είναι αποτελεσματικός σε όλες και είναι δύσκολο να τα καταφέρει ο Βιντάλ όπως είδες χθές, επίσης δεν νομίζω να είχε δουλευτεί πολύ λόγω των σχετικά λίγων προσπαθειών που παίρνει φέτος, το να εκμεταλλευτούν τον Βιντάλ με κοντύτερους αντιπάλους για να το επιχειρήσουν σε τέτοιο ντέρμπι.

Ειναι γεγονός ότι δεν είναι ο καλύτερος αμυντικός στην τρίπλα του αντιπάλου σε καταστάσεις ένας εναντίον ενός ο Ναβάρο έχεις δίκιο αλλά για αυτό ύπάρχουν οι ομαδικές βοήθειες γιατί και να προσπερνούσε ο παίκτης της Ρεάλ και να έκανε Drive τον περίμεναν οι Μόρις και Βάσκεθ που δεν έπετρεπαν στους παίκτες της Ρέαλ να εκμετταλευτούν

θα μπορούσαν με καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας να εκμεταλλευτούν τις όποιες βοήθειες έδινε η Ρεάλ σε μαρκαρίσματα άλλα οι Πριτζίονι και Καουκένας ήταν τα καθαρόμαια γκάρντ, ο Μπούλοκ είναι περισσότερο εκτελεστής παρά οργανωτής και ο Βιντάλ γκάρντ-φόργουορντ δεν μπορούσε έτσι να κυκλοφορίσει γρήγορα και αποτελεσματικά την μπάλα και να βρεί καλά σούτ

Διαφωνώ μαζί σου όσο αφορά τον Μπούλοκ, γιατί είδες την Μπαρτσελόνα ότι είχε διαβάσει στο μέγιστο τα επιθετικά συστήματα του Μεσίνα και δεν είναι μόνο χθές αλλά και γενικότερα η Ρεάλ δεν έχει σταθερούς σουτέρ στην περιφέρεια τουλάχιστον ,

και το πρόβλημα φάνηκε χθές γιατί έλλειψαν 2 απο τους καλούς σουτέρ ο Λιούλ και ο Χάνσεν όποτε ο Μπούλοκ μπορούσε θεωρητικά να βοηθήσει και γιατί είναι καλός σουτέρ, και γιατί μπορεί να παρει ατομική πρωτοβουλία εκτός συστήματος για να ξαφνιάσει την Μπαρτσελόνα, και γιατί είναι παίκτης που μπορεί σε 2 λεπτά να σου σκοράρει 2-3 τρίποντα και να άλλαζε την πορεία του παιχνιδιού...

Ο Ναβάρο έβαλε τα 2 τρίποντα, αλλά η Ρεάλ είχε πλησιάσε περισσότερο λόγω της χαλάρωσης της Μπαρτσελόνα παρά λόγω αγωνιστικής άνάκαμψης απο την Ρεάλ, είδαμε στην συνέχεια όχι μονο τις συνεργασίες των ψηλών να μην σταματάνε αλλα και να έχουμε και σε σχέση με το Α ημίχρονο ακομα περισσότερες και ευκολότερες διεισδήσεις απο την Μπαρτσελόνα όποτε δεν νομίζω να κινδύνευε σε κάθε περίπτωση η Μπάρτσα

Πέρα απο τα άλλα πρόβλήματα ήταν μεγάλη απουσία του Ρέγες γιατί περαν του Βελίτσκοβιτς κανενας άλλος ψηλός δεν παίζει με πλάτη ελλείψη Ρέγες, έτσι θα είχε λίγα παραπάνω φάουλ υπέρ της η Ρεάλ και καλάθια θα υπήρχαν σίγουρα

Να δούμε που θα παίζει περισσότερο ο Βελίτσκοβιτς 3 η 4; γιατί έχουμε συνωστισμό στη θέση 4 με Ρέγες,Γκαρμπαχόθα,Βελίτσκοβιτς και θα υπάρχουν κατα διαστήματα μετακινήσεις θέσεων(π.χ Ρέγες στο 5,Βελίτσκοβιτς στο 3) την τεχνική κατάρτιση για τη θέση 3 την έχει ο Σέρβος

Για Ρούμπιο με βάση τα χρήματα που παίρνει ίσως είναι υπερεκτιμημένος αν συνεχίσει όπως χθές δεν θα είναι όμως!
γιατι η εμφανιση του θύμησε παίκτες όπως ο Διαμαντίδης...
δεν είναι τυχαίο που έβγαλε νοκ-αουτ τον Πριτζιόνι που άντεξε π.χ ως ο μόνος σοβαρός πλεί-μεικερ της Ταού πέρσι η το 2008 με την Εθνική Ελλάδος στην Ολυμπιάδα με πολλούς Ελληνές γκάρντ να τον μαρκάρουν όποτε καταλαβαίνει ο καθενας την σπουδαίοτητα της εμφανισής του...
a bullet for your head
Ολες αυτες οι κουβεντες-σκεψεις εχουν πολυ μεγαλο ενδιαφερον...
Δυστυχως φιλε weekendman,την ACB δεν την εχω ''τιμησει δεοντος'' φετος...θα προσπαθησω να ''επανασυνδεθω''... rolleyes.gif
Στα τελευταια λεγομενα του Hakeem θα συμφωνησω...ειναι καποια πραγματα που και & γω,ουκ ολιγες φορες εχω θιξει...
Weekendman
QUOTE(a bullet for your head @ Dec 28 2009, 19:57 ) *
Ολες αυτες οι κουβεντες-σκεψεις εχουν πολυ μεγαλο ενδιαφερον...
Δυστυχως φιλε weekendman,την ACB δεν την εχω ''τιμησει δεοντος'' φετος...θα προσπαθησω να ''επανασυνδεθω''... rolleyes.gif
Στα τελευταια λεγομενα του Hakeem θα συμφωνησω...ειναι καποια πραγματα που και & γω,ουκ ολιγες φορες εχω θιξει...

Όσο αφορά τους προπονητές τους νεαρούς μπορούμε να τους εμπιστευτούμε μόνο αν κάνουν αγροτικό όπως και οι νεαροί παίκτες, και που ξέρεις μπορεί να δείς κάποτε τον Σφαιρόπουλο στον Ολυμπιακό(κρυφή επιθυμία αν δεν βρεθεί καλός Ευρωπαίος)...
Giorgos#4
QUOTE(a bullet for your head @ Dec 28 2009, 19:57 ) *
Ολες αυτες οι κουβεντες-σκεψεις εχουν πολυ μεγαλο ενδιαφερον...
Δυστυχως φιλε weekendman,την ACB δεν την εχω ''τιμησει δεοντος'' φετος...θα προσπαθησω να ''επανασυνδεθω''... rolleyes.gif
Στα τελευταια λεγομενα του Hakeem θα συμφωνησω...ειναι καποια πραγματα που και & γω,ουκ ολιγες φορες εχω θιξει...



Την ACΒ την δειχνει μονο το sport+?Γιατι δυστηχως δεν πιανει στην Ροδο...
a bullet for your head
QUOTE(Giorgos#4 @ Dec 28 2009, 20:19 ) *
Την ACΒ την δειχνει μονο το sport+?Γιατι δυστηχως δεν πιανει στην Ροδο...

Αν μπεις στην ιστοσελιδα της acb,στο acb360,μπορεις και απο κει να παρακολουθησεις ματς.
Hakeem Olajuwon
Νεα δυνατοτητα!
Καποιος μπορει να δειτε σε μαγνητοσκοπηση ολοκληρα παιχνιδια της ACB απο το σαιτ της.
Εδω http://acb360.orange.es/matches/LACB/54/121 π.χ. να δει καποιος ολοκληρο το ρεαλ μπαρτσελονα αλλα και τα αλλα παιχνιδια της αγωνιστικης.Καλα αυτα για τον εσακε ειναι επιστημονικη φαντασια

http://translate.googleusercontent.com/tra...ZqW5J5groV-4F2g
Giorgos#4
ευχαριστω ,θα τα βλεπω μαλλον σε μαγνητοσκοπηση μιας και δεν εχω τοσο γρηγορο internet.Το μονο κακο ειναι πως απο τι βλεπω το acb.com δεν εχει αγγλικα(?)
Hakeem Olajuwon
QUOTE(Giorgos#4 @ Dec 28 2009, 21:08 ) *
ευχαριστω ,θα τα βλεπω μαλλον σε μαγνητοσκοπηση μιας και δεν εχω τοσο γρηγορο internet.Το μονο κακο ειναι πως απο τι βλεπω το acb.com δεν εχει αγγλικα(?)


Δεν εχει αλλα χρησιμοποιησε το google translate για να παρεις μια γενικη ιδεα του τι γραφει,(η μεταφραση δεν ειναι παντα καλή).Παντως και με χαμηλη ταχυτητα πιστευω οτι μπορεις να τα βλεπεις ζωντανα.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.