Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΦΗΒΩΝ ΕΣΚΑ 2017 - 2018
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Υπόλοιπα Ανδρικά Πρωταθλήματα > Υποδομές
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
taselen
QUOTE (Flinafim @ Jan 6 2018, 22:16 ) *
Το παιδάκι με το νο 16 του Προμηθεα ποιος είναι ρε παιδιά;;;Βολοδέρνει χωρις ρόλο,είναι ψηλός και τον βγάζουν μονίμως στην περιφέρεια χωρις να έχει τα προσόντα και παίζει αφύσικα πολύ,δίχως να του γίνεται καμία παρατήρηση από τον πάγκο σε λάθη επίθεσης και άμυνας...μου έχει κάνει πολύ αρνητική εντύπωση αυτή η στάση...χωρις να φταίει το παιδί βεβαια...πολύς επαρχιωτισμός!!!!


ο προμηθεας μεχρι πριν μια βδομαδα επαιζε με ομαδες απο ηλεία και αχαια. ενταξει το μπασκετ που επαιξε δεν ηταν και κατι φοβερο, αλλα τηρουμενων των αναλογιων ειχε αξιοπρεπη παρουσια. παντως δεν παιζει πολυ διαφορετικο μπασκετ απο αυτο που βλεπεις σε εσκα, εσκανα και εκασθ, αν αυτο θες να πεις με το "επαρχιωτισμος".
στα θετικα η χρηση του σωτηριου στη θεση 3 και του μαντζουκα στη θεση 3 και 4 ασχετως αν τον δικαιωσαν ή οχι, καθως με βαση τα τωρινα δεδομενα εκει ειναι η πραγματικη τους θεση.
wike side
QUOTE(taselen @ Jan 8 2018, 18:23 ) *
ο προμηθεας μεχρι πριν μια βδομαδα επαιζε με ομαδες απο ηλεία και αχαια. ενταξει το μπασκετ που επαιξε δεν ηταν και κατι φοβερο, αλλα τηρουμενων των αναλογιων ειχε αξιοπρεπη παρουσια. παντως δεν παιζει πολυ διαφορετικο μπασκετ απο αυτο που βλεπεις σε εσκα, εσκανα και εκασθ, αν αυτο θες να πεις με το "επαρχιωτισμος".
στα θετικα η χρηση του σωτηριου στη θεση 3 και του μαντζουκα στη θεση 3 και 4 ασχετως αν τον δικαιωσαν ή οχι, καθως με βαση τα τωρινα δεδομενα εκει ειναι η πραγματικη τους θεση.




Γιατί ποιος είπε ότι στις ¨δυνατές¨ ενώσεις παίζουν καλύτερα;;; ο Σωτηρίου όντως παίζει καλύτερα πρόσωπο,άν βελτιώσει το ποσταρισμα του θα παίξει και τις δύο θέσεις.
MAKHS
QUOTE(Gkos @ Jan 8 2018, 16:19 ) *
Ηρεμία ηρεμία.
Δεν έχει αλλα κίνητρα ο Μάκης .
Όλα καλά.
Kserolismos87
QUOTE (wike side @ Jan 8 2018, 17:54 ) *
Γιατί ποιος είπε ότι στις ¨δυνατές¨ ενώσεις παίζουν καλύτερα;;;


Αν μου επιτρεπεται μια γνωμη, την οποια κ εγραψα στο τοπικ του Προμηθεα μετα τα 2 πρωτα παιχνιδια, ο Προμηθεας λογω ελλειψης ανταγωνισμου υστερει σε σχεση με τις ομαδες της Αθηνας. Πιστευω οτι αυτο θα φανει στο πανελληνιο, οπου παρα τις μεγαλες προσδοκιες παλι θα περασει κατω απο τον πηχυ. Η μεγαλη διαφορα δεν ειναι τοσο στην επιθεση οσο στην αμυνα. Στην επιθεση και οι Αθηναικες ομαδες ενα στατικο μπασκετ παιζουν βασισμενο εν πολλοις σε ατομικες προσπαθειες αλλα βεβαια υπαρχουν και αρκετες που εχουν γρηγορη κυκλοφορια μπαλας και προσπαθουν να παιξουν με ελευθερα σουτ. Ο Προμηθεας υστερει κυριως στην ομαδικη αμυνα, δεν γινεται στο εφηβικο να τρως 60 ποντους σε ενα ημιχρονο ακομα και αν απεναντι ειναι η Μπαρτσελονα. Τραγικες τοποθετησεις παικτων, αργες περιστροφες, ασυννενοησια στις αλλαγες, "ανορεκτα" μποξαουτ. Επισης υστερει σε φυσικη κατασταση και αθλητικοτητα το οποιο εχει σχεση και με την αμυνα.
taselen
QUOTE (wike side @ Jan 8 2018, 17:54 ) *
Γιατί ποιος είπε ότι στις ¨δυνατές¨ ενώσεις παίζουν καλύτερα;;; ο Σωτηρίου όντως παίζει καλύτερα πρόσωπο,άν βελτιώσει το ποσταρισμα του θα παίξει και τις δύο θέσεις.


κανεις, απλα αυτο νομιζα ηθελε να πει με τη λεξη επαρχιωτισμος.
ο σωτηριου και με βαση το υψος του ταιριαζει καλυτερα στη θεση αυτη.
taselen
QUOTE (Kserolismos87 @ Jan 8 2018, 18:29 ) *
Αν μου επιτρεπεται μια γνωμη, την οποια κ εγραψα στο τοπικ του Προμηθεα μετα τα 2 πρωτα παιχνιδια, ο Προμηθεας λογω ελλειψης ανταγωνισμου υστερει σε σχεση με τις ομαδες της Αθηνας. Πιστευω οτι αυτο θα φανει στο πανελληνιο, οπου παρα τις μεγαλες προσδοκιες παλι θα περασει κατω απο τον πηχυ. Η μεγαλη διαφορα δεν ειναι τοσο στην επιθεση οσο στην αμυνα. Στην επιθεση και οι Αθηναικες ομαδες ενα στατικο μπασκετ παιζουν βασισμενο εν πολλοις σε ατομικες προσπαθειες αλλα βεβαια υπαρχουν και αρκετες που εχουν γρηγορη κυκλοφορια μπαλας και προσπαθουν να παιξουν με ελευθερα σουτ. Ο Προμηθεας υστερει κυριως στην ομαδικη αμυνα, δεν γινεται στο εφηβικο να τρως 60 ποντους σε ενα ημιχρονο ακομα και αν απεναντι ειναι η Μπαρτσελονα. Τραγικες τοποθετησεις παικτων, αργες περιστροφες, ασυννενοησια στις αλλαγες, "ανορεκτα" μποξαουτ. Επισης υστερει σε φυσικη κατασταση και αθλητικοτητα το οποιο εχει σχεση και με την αμυνα.


ο προμηθεας παιζει ολη τη χρονια με ομαδες πιο αδυναμες, πιο κοντες και πιο αργες οποτε ειναι λογικο να μην μπορει να βελτιωσει σημαντικα μερη του παιχνιδιου του, οπως η αμυνα. παντως για ομαδα απο επαρχια πρεπει να της αναγνωρισθει η προσπαθεια που καταβαλει.
Gkos
Στην κοπή της πίτας της ΕΣΚΑ που τελείωσε πριν λίγο,ο Καλαιτζής έκανε πάταγο με  την δήλωση του κατά την βράβευση της ομαδας για την περσινή σεζόν !

"Ηρθαμε εδω φετος ως 2οι,του χρόνου θα ερθουμε ως πρώτοι.
Σας το υποσχομαι."

Πραγματικά δηλωση που δεν περίμενες να ακούσεις!
polykos
Οι δηλώσεις πάντα αγωνιούν να γίνουν πραγματικότητα.

Καλά, πας και στις πίτες????
Και αφού πήγες, γιατί δε μας λες ποιοι πήραν τα φλουριά!!!!
m-papous
QUOTE (Gkos @ Jan 8 2018, 22:24 ) *
Στην κοπή της πίτας της ΕΣΚΑ που τελείωσε πριν λίγο,ο Καλαιτζής έκανε πάταγο με  την δήλωση του κατά την βράβευση της ομαδας για την περσινή σεζόν !

"Ηρθαμε εδω φετος ως 2οι,του χρόνου θα ερθουμε ως πρώτοι.
Σας το υποσχομαι."

Πραγματικά δηλωση που δεν περίμενες να ακούσεις!

Όταν φωνάζω από όταν ξεκίνησα στο forum πως ο άνθρωπος εκτός από μεγάλος προπονητής είναι και πνευματικός ογκόλιθος μερικοί νομίζαν πως έκανα πλάκα...
smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif
Gkos
Πραγματικά δεν ξέρω τι σκεφτόταν όταν έκανε αυτη την δήλωση . . .
Λες και είχε χάσει κανά στοιχημα και επρεπε να το πει!
Πολύ ατυχής στιγμή.
Νόμιζα ότι παρακουσα ,αλλα μου το επιβεβαίωσαν και άλλοι παριστάμενοι!
Εκτός του προφανούς ερωτήματος απο που προκύπτει αυτη η σιγουριά ,ειναι τουλαχιστον άκομψο ΟΛΟΙ να ευχονται καλή χρονιά και να ευχαριστούνε κλπ και ο προπονητής του αναπτυξιακού( με τα πύρινα άρθρα κλπ) να κάνει αυτή την δήλωση.

Θα έλεγα η στιγμή της βραδιάς,μα είναι ντέρμπι με την δηλωση του Βασιλακόπουλου,όπου σε μια αποστροφή του λόγου του και μιλώντας για τους νέους  ειπε :
Αν κάποια στιγμή έρθει η ώρα ,να ερθετε να μου το πείτε "Φτανει,τέρμα,ως εδώ" !

Και δω έμεινα άναυδος,μεγάλο τρολ ο πρόεδρος;

QUOTE (polykos @ Jan 8 2018, 22:50 ) *
Οι δηλώσεις πάντα αγωνιούν να γίνουν πραγματικότητα.

Καλά, πας και στις πίτες????
Και αφού πήγες, γιατί δε μας λες ποιοι πήραν τα φλουριά!!!!



Κανείς ;
Το πήρε ο Βασιλακόπουλος λογικά χωρίς πολλά πολλά 😂

Προφανώς και πήγα.
Στην πίτα της ΕΣΚΑΝΑ πάω ,δεν θα πάω στης ΕΣΚΑ ;
Όπου χρειαστει για να πετύχω φλουρι φίλε.
Και στους φίλους των καναρινιών άμα κόβουν θα πάωsmile.gif
Στέλνετε μου προτάσεις inbox😂
tiramolas111
QUOTE (m-papous @ Jan 8 2018, 23:00 ) *
Όταν φωνάζω από όταν ξεκίνησα στο forum πως ο άνθρωπος εκτός από μεγάλος προπονητής είναι και πνευματικός ογκόλιθος μερικοί νομίζαν πως έκανα πλάκα...
smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif


ΧΑΧΑΧΑΧΑΧ.......ΕΙΣΑΙ ΦΟΒΕΡΟΣ ΠΑΠΠΟΥ.....ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΡΟΜΕΡΟ......ΜΥΑΛΟ ΑΥΤΟΣ Ο ΚΑΛΑΙΤΖΗΣ...
ΑΚΟΥ ΤΙ ΕΙΠΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.....ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ......ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΕΛΗ ΝΑ ΝΟΥΘΕΤΙΣΗ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ.......
ΧΑΧΑΧΑΧΑ......ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο.....ΚΥΡΙΟΣ ......ΛΥΝΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝΕΙ ΣΤΟ ΑΘΗΝΑΙΚΟ ΜΠΑΣΚΕΤ......
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧ.......Ε ΡΕ ΠΛΑΚΕΣ.......ΟΣΟ ΜΙΛΑΕΙ ΟΜΩΣ Ο ΚΑΛΑΙΤΖΗΣ ΤΟΣΟ ΕΚΤΙΘΕΤΑΙ.......ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΑΥΤΟ......
.
kaligkaris
Καλή και ευτυχισμένη χρονιά !
Το 2018 να έχει μόνο επιτυχίες ατομικές και ομαδικές!
Όπως πάντα, προγνωστικά και σήμερα…… διανθισμένα με αρκετά σχόλια !!
Τρία τουλάχιστον, αρκετά ενδιαφέροντα ματς για σήμερα. Τα δύο είναι σίγουρα ντέρμπυ..
Η αρχή του χρόνου μετά από 20ήμερη αγωνιστική αποχή, συνήθως επιφυλάσσει εκπλήξεις.
Για πάμε να δούμε….

1) ΑΕΚ – ΔΟΥΚΑΣ
Το πρώτο μεγάλο ντέρμπυ της αγωνιστικής. Ο Δούκας είχε καθαρίσει το πρώτο ματς στο Δαΐς σχετικά εύκολα. Στον Άγιο Θωμά τα πράγματα σίγουρα θα είναι διαφορετικά. Η ΑΕΚ πιο έμπειρη και πιο ώριμη συγκριτικά με το ματς εκείνο, θα δείξει σίγουρα διαφορετικό πρόσωπο. Η περιφέρειά της θα είναι βαρόμετρο όπως και με το Περιστέρι. Αν παίξουν και τα δύο μεγάλα της όπλα, δείξει ομαδικότητα στην άμυνα και τροφοδοτηθεί επαρκώς ο Χατζιδάκης κοντά στο καλάθι, τότε μάλλον δεν θα δυσκολευτεί στην έδρα της να καταβάλει τον Δούκα που δεν δείχνει και τόσο σταθερός τελευταία. Βασικό μειονέκτημα και των δύο, η απουσία αξιόπιστων λύσεων από τον πάγκο. Θα δώσω άσσο και η πιθανότητα να πέσω έξω είναι μικρή : 1

2) ΑΜΥΝΤΑΣ – ΤΡΙΠΛΗ ΚΟΡΩΝΑ
Ο Αμύντας στην έδρα του είναι ακόμα πιο δυνατός από την αναπάντεχα καλή ομάδα και πορεία που κάνει φέτος. Η Τριπλή Κορώνα αν και πάντα αξιόμαχη δεν θα τον προβληματίσει εκτός λίγο στην αρχή του αγώνα. Είναι ομάδα πιο γεμάτη σε όλες τις θέσεις και η παρέα του Χατζιβέρογλου είναι υποδεέστερη από εκείνη του Καλδή, Σιούντρη κλπων.
Σίγουρος άσσος : 1

3) ΕΦΑΟΖ – ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ο Φιλαθλητικός που εκτιμώ ότι δεν θα κινδυνέψει με υποβιβασμό, είναι μικρό μέγεθος για το Περιστέρι , που διαθέτει ύψος αλλά όχι επαρκή ομαδικότητα. Τι κι’ αν παίζει στο γήπεδό του ? είναι παράγοντας που δεν μπορεί να υποσκελίσει την διαφορά δυναμικότητας. Στάνταρ διπλό : 2

4) ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ – ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Ντέρμπυ ουραγών.
Κατά την γνώμη μου και οι δύο ομάδες θα αποχαιρετήσουν την κατηγορία. Σε κάθε περίπτωση όμως ο σημερινός αγώνας είναι από εκείνους που μπορεί να νικήσει ο οποιοσδήποτε. Η Δάφνη φαίνεται να έχει σοβαρά προβλήματα οργάνωσης και αγωνιστικής παρουσίας. Οι Άγιοι σίγουρα πιο ομάδα. Αμυντικά θα παίξουν την γνωστή τους ταμπουροζώνη και επιθετικά θα αφεθούν σε ένα πολύ καλό και εξελίξιμο πλείμεικερ (οποιος τον γνωρίζει ας γράψει το όνομα του) και ο θεός βοηθός. Η Δάφνη συνήθως από μακριά είναι εύστοχη και ειδικά στο Δάσος. Θα βοηθήσει και η ζώνη των Αγίων σε αυτό ? Πιστεύω ότι τελικά και η έδρα θα παίξει τον ρόλο της και μάλλον δύσκολα η Δάφνη θα επικρατήσει. Λέω άσσο : 1

5) ΠΑΟ – BAC
Ένα πολύ ενδιαφέρον ματς, βγαλμένο από τα παλιά (του παιδικού βέβαια, που πλέον έγιναν έφηβοι) ! Πλούσια η προϊστορία των δύο ομάδων. Φέτος ο ΠΑΟ είναι αρκετά δυνατός και σύμφωνα με τον προπονητή του έχει υποσχεθεί δημοσίως ότι την πρωτιά την έχει στο τσεπάκι !! smile.gif
Ευγενείς πόθοι ?? ίσως να μην δείξει αφερέγγυος και να το πετύχει. Μακάρι γιατί φαίνεται από τα λεγόμενά του ότι η θέση του είναι αρκετά επισφαλής. Γιατί άραγε ?? με τον Φράνκι είναι κολλητάρια, δεν μπορώ να καταλάβω…. Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου.
Πάντως έχω να πω ότι δεν είναι κακό να βάζεις να σου γράφουν ηθικοπλαστικά άρθρα που να τα μοστράρεις ως δικά σου, το κακό είναι ότι καρφώνεσαι όταν τα παραβαίνεις κατά ουσία και τύπο πριν αλέκτωρ λαλήσει… Ο λαός μας το λέει : «Θέλει η πουτ…..να να κρυφτεί και η χαρά δεν την αφήνει».
Αναμφισβήτητα ο φετινός Παναθηναϊκός διαθέτει ένα πολύ αξιόπιστο σύνολο που πράγματι μπορεί να τον φτάσει ψηλά. Πρέπει όμως να κρατάει χαμηλό προφίλ γιατί όπως πολύ καλά γνωρίζει η έπαρση συνήθως τιμωρείται.
Anyway…

Το φαβορί σίγουρα στο σημερινό ματς είναι ο γηπεδούχος. Η Ακαδημία είναι ομάδα για το καλλίτερο και το χειρότερο, συνήθως εξαρτάται από την απόδοση της περιφέρειάς της. Πιστεύω ότι ο ΠΑΟ στο γήπεδο του δεν θα δώσει δικαίωμα να αμφισβητηθεί η πρωτοκαθεδρία του. Δίνω άσσο με πιθανότητα να διαψευστώ από μικρή έως ελάχιστη : 1

6) ΑΠΟΛΛΩΝ – ΑΕΝΚ
Η Κηφησιά είναι μάλλον η τρίτη ομάδα που θα αποχαιρετήσει την μεγάλη κατηγορία.
Ο Απόλλωνας στο γήπεδο του είναι πάντα πολύ δυνατός. Το εμπόδιο της ΑΕΝΚ είναι πολύ χαμηλό και θα το υπερπηδήσει με σχετική ευκολία . Στάνταρ άσσος : 1
erasitexnis
Μπαααααααααααμ!!!
ΕΦΑΟΖ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 62-53
kaligkaris
QUOTE (erasitexnis @ Jan 10 2018, 00:42 ) *
Μπαααααααααααμ!!!
ΕΦΑΟΖ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 62-53



Πραγματικά έκπληξη πρώτου μεγέθους !
Μήπως γνωρίζει κάποιος αν το Περιστέρι έπαιζε με ελλείψεις βασικών παικτών (Καράμπελας, Καδρας) ??

Τι έγινε στο κλειστό του Άγιου Θωμά ?? γνωρίζει κάποιος ?

Και στον Τάφο όπως έμαθα έγινε πολύ όμορφο παιχνίδι, που τελικά επικράτησε ο ΠΑΟ με +12 αν με πληροφόρησαν σωστά. Ο ΠΑΟ κατώτερος των προσδοκιών που έχει καλλιεργήσει. Η BAC πολύ μαχητική και χωρίς ψηλό στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα.
Η διαιτησία πάντως θόλωσε την προσπάθεια των παιδιών του ΠΑΟ που θα κέρδιζαν και χωρίς την πολύ μεροληπτική της βοήθεια, δίνοντας επιπλέον λαβές για τις χθεσινοβραδυνές υποσχέσεις του προπονητή της και το πως τελικά αυτές θα επιτευχθούν smile.gifsmile.gif
erasitexnis
QUOTE(kaligkaris @ Jan 10 2018, 00:43 ) *
Πραγματικά έκπληξη πρώτου μεγέθους !
Μήπως γνωρίζει κάποιος αν το Περιστέρι έπαιζε με ελλείψεις βασικών παικτών (Καράμπελας, Καδρας) ??

Τι έγινε στο κλειστό του Άγιου Θωμά ?? γνωρίζει κάποιος ?

Και στον Τάφο όπως έμαθα έγινε πολύ όμορφο παιχνίδι, που τελικά επικράτησε ο ΠΑΟ με +12 αν με πληροφόρησαν σωστά. Ο ΠΑΟ κατώτερος των προσδοκιών που έχει καλλιεργήσει. Η BAC πολύ μαχητική και χωρίς ψηλό στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα.
Η διαιτησία πάντως θόλωσε την προσπάθεια των παιδιών του ΠΑΟ που θα κέρδιζαν και χωρίς την πολύ μεροληπτική της βοήθεια, δίνοντας επιπλέον λαβές για τις χθεσινοβραδυνές υποσχέσεις του προπονητή της και το πως τελικά αυτές θα επιτευχθούν smile.gifsmile.gif

Δεν ξέρω αν είχε ελλείψεις το Περιστέρι. Ξέρω ότι ο ΕΦΑΟΖ είχε 2 σημαντικές απουσίες Μπουραντάς και Σωτηρίου
18-9, 32-23, 51-36, 62-53
Τα δεκάλεπτα δείχνουν καθαρή επικράτηση
kaligkaris
QUOTE (erasitexnis @ Jan 10 2018, 01:49 ) *
Δεν ξέρω αν είχε ελλείψεις το Περιστέρι. Ξέρω ότι ο ΕΦΑΟΖ είχε 2 σημαντικές απουσίες Μπουραντάς και Σωτηρίου



Να με συγχωρέσεις φίλε μου erasitexnis , αλλά αν πράγματι το Περιστέρι έπαιζε με τις συγκεκριμένες ελλείψεις, τα μεγέθη των ελλειψεων συγκρινόμενα είναι εντελώς ανόμοια. Οι Καράμπελας , Κάδρας από την ομάδα του Περιστερίου είναι ελλείψεις που δεν μπορούν να αναπληρωθούν από την υπάρχουσα λοιπή σύνθεση.

Αλλά γιατί θεωρητικολογούμε??
Ξέρει κάποιος να μας πληροφορήσει αν το Περιστέρι είχε ελλείψεις και ποιές ??
storm2
Σκορ περιόδων κατά την διάρκεια των αγώνων μπορείτε να βλέπετε εδώ.
http://www.basketdream.gr/νέα/item/13238-α
erasitexnis
QUOTE(kaligkaris @ Jan 10 2018, 00:56 ) *
Να με συγχωρέσεις φίλε μου erasitexnis , αλλά αν πράγματι το Περιστέρι έπαιζε με τις συγκεκριμένες ελλείψεις, τα μεγέθη των ελλειψεων συγκρινόμενα είναι εντελώς ανόμοια. Οι Καράμπελας , Κάδρας από την ομάδα του Περιστερίου είναι ελλείψεις που δεν μπορούν να αναπληρωθούν από την υπάρχουσα λοιπή σύνθεση.

Αλλά γιατί θεωρητικολογούμε??
Ξέρει κάποιος να μας πληροφορήσει αν το Περιστέρι είχε ελλείψεις και ποιές ??

3) ΕΦΑΟΖ – ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ο Φιλαθλητικός που εκτιμώ ότι δεν θα κινδυνέψει με υποβιβασμό, είναι μικρό μέγεθος για το Περιστέρι , που διαθέτει ύψος αλλά όχι επαρκή ομαδικότητα. Τι κι’ αν παίζει στο γήπεδό του ? είναι παράγοντας που δεν μπορεί να υποσκελίσει την διαφορά δυναμικότητας. Στάνταρ διπλό : 2


Ασφαλώς και υπάρχει διαφορά δυναμικότητας (και δεν την κάνουν δύο πάικτες) και αυτό δεν αλλάζει από ενα (το σημερινό) αποτέλεσμα. Αλλά καμιά φορά δεν φτάνει για να κερδίσεις. Χρειάζονται και άλλα
kaligkaris

Ασφαλώς και υπάρχει διαφορά δυναμικότητας (και δεν την κάνουν δύο πάικτες) και αυτό δεν αλλάζει από ενα (το σημερινό) αποτέλεσμα. Αλλά καμιά φορά δεν φτάνει για να κερδίσεις. Χρειάζονται και άλλα[/quote]

1) Συμφωνώ απόλυτα ότι η διαφορά δυναμικότητας δεν αλλάζει με ένα αγώνα.
2) Έχω τις επιφυλάξεις μου αν την διαφορά δυναμικότητας δεν την κάνουν δύο παίκτες. Εξαρτάται από τους παίκτες που λείπουν συγκρινόμενοι με τους συμπαίκτες τους και φυσικά με τους αντιπάλους. Ξέρεις πόσες από τις ομάδες της Α ΕΣΚΑ εφήβων που πρωταγωνιστούν φέτος βασίζονται κυρίως σε δύο παίκτες ??.. Όλες ... smile.gif
3) Με το ότι δεν φτάνει η διαφορά δυναμικότητας καμιά φορά για να κερδίσεις... ίσως είναι ακριβές ίσως και όχι, εξαρτάται τι εννοείς... και αν αυτό επιτελέστηκε σήμερα.

Φιλικά
erasitexnis
QUOTE(kaligkaris @ Jan 10 2018, 00:56 ) *
Να με συγχωρέσεις φίλε μου erasitexnis , αλλά αν πράγματι το Περιστέρι έπαιζε με τις συγκεκριμένες ελλείψεις, τα μεγέθη των ελλειψεων συγκρινόμενα είναι εντελώς ανόμοια. Οι Καράμπελας , Κάδρας από την ομάδα του Περιστερίου είναι ελλείψεις που δεν μπορούν να αναπληρωθούν από την υπάρχουσα λοιπή σύνθεση.

Αλλά γιατί θεωρητικολογούμε??
Ξέρει κάποιος να μας πληροφορήσει αν το Περιστέρι είχε ελλείψεις και ποιές ??

Το Περιστέρι παρατάχθηκε πλήρες, συμπεριλαμβανομένων Καράμπελα και Κάρδα.

QUOTE(kaligkaris @ Jan 10 2018, 01:10 ) *
Ασφαλώς και υπάρχει διαφορά δυναμικότητας (και δεν την κάνουν δύο πάικτες) και αυτό δεν αλλάζει από ενα (το σημερινό) αποτέλεσμα. Αλλά καμιά φορά δεν φτάνει για να κερδίσεις. Χρειάζονται και άλλα

1) Συμφωνώ απόλυτα ότι η διαφορά δυναμικότητας δεν αλλάζει με ένα αγώνα.
2) Έχω τις επιφυλάξεις μου αν την διαφορά δυναμικότητας δεν την κάνουν δύο παίκτες. Εξαρτάται από τους παίκτες που λείπουν συγκρινόμενοι με τους συμπαίκτες τους και φυσικά με τους αντιπάλους. Ξέρεις πόσες από τις ομάδες της Α ΕΣΚΑ εφήβων που πρωταγωνιστούν φέτος βασίζονται κυρίως σε δύο παίκτες ??.. Όλες ... smile.gif
3) Με το ότι δεν φτάνει η διαφορά δυναμικότητας καμιά φορά για να κερδίσεις... ίσως είναι ακριβές ίσως και όχι, εξαρτάται τι εννοείς... και αν αυτό επιτελέστηκε σήμερα.

Φιλικά

Το Περιστέρι παρατάχθηκε πλήρες, συμπεριλαμβανομένων Καράμπελα και Κάρδα.
Συμφωνώ σχεδόν σε όλα. Δεν εννοώ τίποτα για το συγκεκριμένο παιχνίδι που δεν το είδα εξ΄άλλου. Είπα κάτι πολύ κλασικό. Δεν κερδίζει πάντα το καλύτερο ρόστερ. Αλλιώς δεν θα είχαμε αγώνες.
kaligkaris
Erasitexnis : "Το Περιστέρι παρατάχθηκε πλήρες, συμπεριλαμβανομένων Καράμπελα και Κάρδα".




Τότε η επιτυχία του Φιλαθλητικού είναι πράγματι εντυπωσιακή !
Μράβο σε όλους τους αθλητές του και σε όσους συντέλεσαν σε αυτο.

Γιατί ως γνωστό κάτι που δεν μπορεί να αμφισβητηθεί από κανέναν και ποτέ είναι ότι η αξία του ηττημένου γιγαντώνει την δόξα του νικητή !! wink.gif
Gkos
Και όμως,εκτός της χρόνιας απουσίας του Νίκο (που μετράει αντίστροφα να επανέλθει) ,όλοι οι άλλοι ήταν παρόντες όπως έγραψε σωστά ο ερασιτέχνης.
Παρόντες απόντες απότι φαίνεται όμως.

Παρά την 20ήμερη αποχή των ομάδων λοιπόν,σαν να μην  άλλαξε τίποτα . . .
Όπως έφυγε το 17 ,έτσι μπήκε το 18.
Το Περιστέρι δεύτερη σερί βαριά ήττα ,και είναι σε σοβαρή πτώση 1,5 μήνα τώρα που η μόνη του σημαντική νίκη ήταν επι του Δούκα,ο οποιος Δούκας όμως ειναι σε ελεύθερη πτώση . . .
Κάτι που ήταν αναμενόμενο να συμβει βέβαια(μικρό ρόστερ,μηδαμινές προπονήσεις) αλλά όχι με τόσο εκκωφαντικό τρόπο.

Κοινή συνισταμένη;
Το κακό μπασκετ που βλέπουμε.
Καληνύχτα σας.
kaligkaris
Ρε Gkos,

με τον Φιλαθλητικό μήπως έπαιξε και ο........Γιάννης ή άντε ο Θανάσης , τουλάχιστον ! ?? smiley.gif smiley.gif smiley.gif
nikolas_asteri
QUOTE (erasitexnis @ Jan 9 2018, 23:42 ) *
Μπαααααααααααμ!!!
ΕΦΑΟΖ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 62-53


Ναι μωρή κοουτσάρα blove.gif
Gkos
QUOTE (kaligkaris @ Jan 10 2018, 02:04 ) *
Ρε Gkos,

με τον Φιλαθλητικό μήπως έπαιξε και ο........Γιάννης ή άντε ο Θανάσης , τουλάχιστον ! ?? smiley.gif smiley.gif smiley.gif



Ακούσα πήρε Λα Μέλο, και στείλανε στην Βιτάουτας έναν σωσία τουwink.gif

QUOTE (nikolas_asteri @ Jan 10 2018, 02:20 ) *
Ναι μωρή κοουτσάρα blove.gif



Μπράβο στην κοουτσάρα (που δεν ξέρω καν ποιος είναι 😂 ) !
nikolas_asteri
QUOTE (Gkos @ Jan 10 2018, 02:55 ) *
Μπράβο στην κοουτσάρα (που δεν ξέρω καν ποιος είναι 😂 ) !


Ο Κοσμάς (που είναι αδερφός μου οπότε δεν είμαι αντικειμενικός, αλλά είναι μεγάλος προπονητής icon_joy.gif )
mpek
QUOTE (kaligkaris @ Jan 9 2018, 20:11 ) *
...
5) ΠΑΟ – BAC
... και σύμφωνα με τον προπονητή του έχει υποσχεθεί δημοσίως ότι την πρωτιά την έχει στο τσεπάκι !! smile.gif
Ευγενείς πόθοι ?? ίσως να μην δείξει αφερέγγυος και να το πετύχει. Μακάρι γιατί φαίνεται από τα λεγόμενά του ότι η θέση του είναι αρκετά επισφαλής. Γιατί άραγε ?? με τον Φράνκι είναι κολλητάρια, δεν μπορώ να καταλάβω…. Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου.
Πάντως έχω να πω ότι δεν είναι κακό να βάζεις να σου γράφουν ηθικοπλαστικά άρθρα που να τα μοστράρεις ως δικά σου, το κακό είναι ότι καρφώνεσαι όταν τα παραβαίνεις κατά ουσία και τύπο πριν αλέκτωρ λαλήσει… Ο λαός μας το λέει : «Θέλει η πουτ…..να να κρυφτεί και η χαρά δεν την αφήνει».
Αναμφισβήτητα ο φετινός Παναθηναϊκός διαθέτει ένα πολύ αξιόπιστο σύνολο που πράγματι μπορεί να τον φτάσει ψηλά. Πρέπει όμως να κρατάει χαμηλό προφίλ γιατί όπως πολύ καλά γνωρίζει η έπαρση συνήθως τιμωρείται.
Anyway…

Αυτό το post θα ήθελα να το είχα γράψει εγώ, δεν μπορώ να συμφωνήσω περισσότερο.
Αν λέει τέτοια κουβέντα ο Καλαϊτζής που στο κάτω κάτω έχει να επιδείξει αξιοσημείωτη αγωνιστική παρουσία, τότε τι να πουν/κάνουν οι υπόλοιποι που αγωνίστηκαν έως Γ Εθνική ;
kaligkaris
QUOTE (mpek @ Jan 10 2018, 14:21 ) *
Αυτό το post θα ήθελα να το είχα γράψει εγώ, δεν μπορώ να συμφωνήσω περισσότερο.
Αν λέει τέτοια κουβέντα ο Καλαϊτζής που στο κάτω κάτω έχει να επιδείξει αξιοσημείωτη αγωνιστική παρουσία, τότε τι να πουν/κάνουν οι υπόλοιποι που αγωνίστηκαν έως Γ Εθνική ;


Φίλε μου mpek, σου εκχωρώ την πατρότητα! rolleyes.gif
Gkos
QUOTE (Gkos @ Jan 10 2018, 01:50 ) *
Παρά την 20ήμερη αποχή των ομάδων λοιπόν,σαν να μην  άλλαξε τίποτα . . .
Όπως έφυγε το 17 ,έτσι μπήκε το 18.
Το Περιστέρι δεύτερη σερί βαριά ήττα ,και είναι σε σοβαρή πτώση 1,5 μήνα τώρα που η μόνη του σημαντική νίκη ήταν επι του Δούκα,ο οποιος Δούκας όμως ειναι σε ελεύθερη πτώση . . .
Κάτι που ήταν αναμενόμενο να συμβει βέβαια(μικρό ρόστερ,μηδαμινές προπονήσεις) αλλά όχι με τόσο εκκωφαντικό τρόπο.



ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ-ΑΜΥΝΤΑΣ την ερχόμενη Τρίτη και Αμύντας-Δούκας την επόμενη.
Ουσιαστικα οι πορτοκαλί με ένα ροζ φύλλο θα είναι στην 4άδα.
Όποιος είναι ο χαμένος μάλλον θα είναι αυτός που θα μείνει εκτος. . .

QUOTE (nikolas_asteri @ Jan 10 2018, 04:53 ) *
Ο Κοσμάς (που είναι αδερφός μου οπότε δεν είμαι αντικειμενικός, αλλά είναι μεγάλος προπονητής icon_joy.gif )



Μπραβο στον Κοσμά 👏👏👏
Gkos
QUOTE (erasitexnis @ Jan 9 2018, 23:42 ) *
Μπαααααααααααμ!!!
ΕΦΑΟΖ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 62-53



Ειδα στο σαιτ του ΓΣΠ με ποιους παικτες επαιζε ο ΕΦΑΟΖ και ειλικρινα δυσκολευομαι να πιστεψω πως εχασε το Περιστερι ....
Και με διαφορα κιολας...(Ξερω πως ακουγεται καπως αυτο αλλα ειναι αυτο που νιωθω)
Και ολα αυτα ενω ειχα δει το ΓΣΠ-ΑΕΚ ( που οι γηπεδουχοι ηταν τραγικοι)...
polykos
QUOTE(Gkos @ Jan 12 2018, 20:28 ) *
Ειδα στο σαιτ του ΓΣΠ με ποιους παικτες επαιζε ο ΕΦΑΟΖ και ειλικρινα δυσκολευομαι να πιστεψω πως εχασε το Περιστερι ....
Και με διαφορα κιολας...(Ξερω πως ακουγεται καπως αυτο αλλα ειναι αυτο που νιωθω)
Και ολα αυτα ενω ειχα δει το ΓΣΠ-ΑΕΚ ( που οι γηπεδουχοι ηταν τραγικοι)...

Ξέρω οτι περιμένεις, εσύ κι άλλοι, "κακεντρεχές" σχόλιο για τον ομοσπονδιακό προπονητή, αλλά δεν σας κάνω την χάρη.
Gkos
Ε όταν είδα πως σχολιασες,αυτό ανέμενα τι να λεμε τώρα😂
Ασε ησυχο τόν κόουτς και παίξε μπαλα στην ΕΣΚΑΝΑ που ερχεται ντερμπιwink.gif

(Για την κοπή της πίτας σας δεν ενημέρωσες το φόρουμ-μην ανησυχεις για μενα ,δεν θα ερθω)
Doctor Snitch
Για να μείνετε ήσυχοι κάποιοι και να μην σας πιάνει ταραχή, την επόμενη φορά, πριν ο Καλαϊτζής πει το οτιδήποτε θα σας ρωτήσει πρώτα για να πάρει τη γνώμη σας.

Οκ;







































Gkos
Δικαιωμα του να πει ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ δικαιωμα του καθενος να σχολιασει τα λεγομενα του wink.gif

Btw στην σελίδα στο fb ( https://m.facebook.com/profile.php?id=40674...=content_filter ) έχει ανεβει σε βιντεο η βραβευση κορασιδων και νεανιδων σε βιντεο αλλα των εφηβων αγνοειται...!

Και ειναι λογικο να αναρωτιεμαι ,σωστα ;
Doctor Snitch
Φυσικά και είναι λογικό να αναρωτιέστε.....

Αναρωτιέμαι και εγώ τη σκοπιμότητα να λειτουργήσει κανονικά το ιδιωτικό της Δυτικής όχθης την ημέρα των τριών Ιεραρχών, μετά φυσικά από τον εκκλησιασμό των μαθητών-αθλητών της ΑΕΚ και του ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ που φοιτούν εκεί.

Δυο τεράστιοι σύλλογοι που διαπαιδαγωγούν σωστά τους αθλητές τους με αξίες και αρχές......Πάνω από όλα το σχολείο !!!!

Εκεί να τα στείλετε τα παιδιά σας (εάν δεν τα στέλνετε ακόμη), γιατί αυτοί οι σύλλογοι τις ΥΠΟΣΧΕΣΕΙΣ τους τις τηρούν και τις κάνουν πράξη !!!!

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΓΓΥΗΜΕΝΑ








































Gkos
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
kaligkaris
Ξεδιαλύνει το τοπίο σιγά σιγά, τόσο στην κορυφή όσο και στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα.

Έχουμε να κάνουμε τις εξής παρατηρήσεις – συμπεράσματα που ενώ κανένα δεν είναι σίγουρο η πιθανότητα να συμβούν είναι πολύ πολύ μεγάλη.
1) Αν ο Αμύντας κερδίσει σήμερα το Περιστέρι (πιθανό) τότε θα τελειώσει πρώτος (αναπάντεχο ποιος να το φανταζόνταν !) την regular season. Αυτό θα συμβεί λόγω ευκολότερου προγράμματος επειδή έχει μέσα στον Υμηττό ΑΕΚ και Δούκα που μάλλον δεν θα έχει πρόβλημα με εξαίρεση λίγο την ΑΕΚ. Ενώ ο ΠΑΟ που είναι ο άμεσος διεκδικητής της Α θέσης έχει μέσα την ΑΕΚ και εκτός το Περιστέρι, εξίσου δύσκολα και τα δύο.

2) Εκ του 1, ο ΠΑΟ έχει καπαρωμένη την Β θέση αν όχι την Α οπότε δεύτερος θα είναι ο Αμύντας.

3) Η ΑΕΚ θα είναι σχεδόν σίγουρα τρίτη. Εκτός αν κερδίσει εκτός και ΠΑΟ και Αμύντα ! (δύσκολο!)

4) Για την τέταρτη θέση θα γίνει μάχη μεταξύ Δούκα και Περιστερίου. Που μάλλον το έργο αυτό θα ξεδιαλύνει μόλις την προτελευταία αγωνιστική στο μεταξύ τους παιχνίδι στο Περιστέρι, όπου το προβάδισμα θα το έχει το Περιστέρι οπότε ο Δούκας μένει εκτός. Αναμενόμενο από την αρχή της χρονιάς.

Έχουμε λοιπόν :
1 - Αμύντας
2 – ΠΑΟ
3 – ΑΕΚ
4 – Περιστέρι
5 - Δούκας

Πάμε στον πάτο τώρα.

Ο Φιλαθλητικός μετά την τεράστια νίκη του επί του Περιστερίου έχει βγει από το κάδρο. Οι 3 βαθμοί διαφορά από την ΑΕΝΚ της παρέχουν σχετική ασφάλεια εκτός και αν έρθουν τα πάνω κάτω. Είναι σχεδόν σίγουροι προς αποχώρηση οι :
10 - ΑΕΝΚ
11 - Δάφνη Δαφνίου
12 - Άγιοι Ανάργυροι.

Η σειρά στις ενδιάμεσες θέσεις θα είναι η εξής :

6 - BAC λόγω ευκολότερου προγράμματος (έχει τους ανταγωνιστές της 6 ης θέσης, Απόλλωνα και Τριπλή Κορώνα , στο γήπεδό της).
7 – Απόλλωνας λόγω του παραπάνω.
8 – Τριπλή Κορώνα
9 – ΕΦΑΟΖ

Νομίζω ότι δεν έχω αφήσει κενά…

Πάμε τώρα για τα σημερινά προγνωστικά μας.

1) ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ – ΑΜΥΝΤΑΣ
Ντέρμπυ κανονικότατο !!
Το Περιστέρι μετά το στραπάτσο με τον ΕΦΑΟΖ αρχίζει και φλερτάρει με την 5η θέση ! Πρέπει οπωσδήποτε να μαζέψει τα «κομμάτια» του να κάνει πολύ σοβαρή ανασύνταξη δυνάμεων και να μπει σήμερα στο παρκέ με το μαχαίρι στο στόμα!
Ο Αμύντας δεν είναι πρόβατο επί σφαγή ...... είναι πρώτος ! smile.gif Αν έχει σε καλή μέρα το σύνηθες δίδυμο τότε το παιχνίδι θα είναι εξαιρετικά αμφίρροπο. Όποιος κυριαρχήσει στην ρακέτα και δεν δώσει επιθέσεις δεύτερης ευκαιρίας θα κερδίσει. Δίνω άσσο επειδή όπως είπα το Περιστέρι ξέρει ότι πρέπει να μπει στο γήπεδό του με διάθεση καμικάζι που τελικά μάλλον θα τον δικαιώσει. Αλλιώς χαιρέτα την Αλεξάνδρεια που χάνεις……………. : 1

2) ΑΚΑΔΗΜΙΑ – ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ
H BAC στο παρκέ της Ελληνογερμανικής κανονικά δεν θα έχει πρόβλημα με την αξιόμαχη αλλά αδύναμη Δάφνη. Και επειδή για θέμα γοήτρου κυνηγάει την έκτη θέση , χάρες δεν κάνει. Άσε που αυτά είναι και εκτός φιλοσοφίας του προπονητή της. Η μοίρα της Δάφνης για φέτος είναι προδιαγεγραμμένη : 1

3) ΔΟΥΚΑΣ - ΕΦΑΟΖ
Ο Φιλαθλητικός με αναβαθμισμένο γόητρο θα επισκεφθεί το Δαΐς. Αν η πτώση του Δούκα δεν ήταν από κατακόρυφη έως παταγώδης τότε θα μιλάγαμε για ένα εύκολο βράδυ του Δούκα. Τώρα όμως ? Νομίζω όμως ότι όπως και να έχει, ο Δούκας δεν θα δώσει ευκαιρία στον Φιλαθλητικό να μπει στο ματς. Είπαμε !! δεν είναι κάθε μέρα του Αι Γιαννιού !! smile.gif
Κοσμά, πρέπει να περιμένεις την επόμενη αγωνιστική που θα δοξαστείς σίγουρα!! wink.gif Στάνταρ άσσος : 1

4) ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ - ΑΕΚ
Το ματς δεν αντέχει σε μεγάλη ανάλυση και εκτενή σχολιασμό. Η ΑΕΚ είναι πολύ υπέρτερο αγωνιστικό μέγεθος και θα έχει ένα εύκολο βράδυ. Πρέπει να διαβεβαιώσω θεατές και θαμώνες των Αγίων Αναργύρων πως δεν θα χαρίσει η διαιτησία το παιχνίδι στην ΑΕΚ λόγω Χατζή στον πάγκο εεε?? smile.gif. Στάνταρ διπλό : 2

5) ΚΗΦΙΣΙΑ – ΠΑΟ
Η ΑΕΝΚ παρότι στο γήπεδο της δεν θα έχει ευκαιρία να ελπίσει σε κάτι καλό. Ο ΠΑΟ πολύ πιο δυνατός και συγκροτημένος, στο κυνήγι της πρώτης θέσης δεν μπορεί να δείξει επιείκεια. Στάνταρ διπλό : 2

6) ΤΡΙΠΛΗ ΚΟΡΩΝΑ – ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ
Ματσάρα εδώ!! Ντέρμπυ που αξίζει κάποιος να παρακολουθήσει. Μεγάλο ενδιαφέρον, όχι βαθμολογικό, αλλά γοήτρου. Δύο ισοδύναμες ομάδες. Ο Απόλλωνας πιο έμπειρος και πιο μαχητικός. Η Τριπλή έχει στοιχεία καλής ομάδας προπονητικά δουλεμένης που αυτό βγαίνει στο παρκέ. Αμφίρροπο παιχνίδι …. Αν η Τριπλή έχει ευστοχία στα μακρινά σουτ που θα επιχειρήσει τότε μάλλον θα κερδίσει. Φαβορί για εμένα είναι ο Απόλλωνας . Δίνω διπλό ! : 2
mpek
QUOTE (Doctor Snitch @ Jan 13 2018, 20:45 ) *
Για να μείνετε ήσυχοι κάποιοι και να μην σας πιάνει ταραχή, την επόμενη φορά, πριν ο Καλαϊτζής πει το οτιδήποτε θα σας ρωτήσει πρώτα για να πάρει τη γνώμη σας.

Οκ;

Εμένα δεν χρειάζεται να με ρωτήσει, μπορεί να λέει ελεύθερα ό,τι επιθυμεί. Ούτε εγώ βέβαια θα ζητήσω τη γνώμη κανενός για να σχολιάζω ευπρεπώς τα λόγια και κυρίως καμώματα οποιουδήποτε.
east17
16η Αγωνιστική - Αποτελέσματα:

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ-ΑΜΥΝΤΑΣ. 66-58
ΑΚΑΔΗΜΙΑ-ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ. 63-53
ΔΟΥΚΑΣ-ΕΦΑΟΖ. 78-64
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ-ΑΕΚ. 46-72
ΑΕΝΚ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ. 39-76
ΤΡΙΠΛΗ ΚΟΡΩΝΑ-ΑΠΟΛΛΩΝ. 56-57
Gkos
QUOTE (taselen @ Jan 8 2018, 18:48 ) *
ο προμηθεας παιζει ολη τη χρονια με ομαδες πιο αδυναμες, πιο κοντες και πιο αργες οποτε ειναι λογικο να μην μπορει να βελτιωσει σημαντικα μερη του παιχνιδιου του, οπως η αμυνα. παντως για ομαδα απο επαρχια πρεπει να της αναγνωρισθει η προσπαθεια που καταβαλει.



Group B
For the first time in an ANGT competition, Promitheas Patras ended up in last place after winning their first game against Unicaja Malaga. They featured a young and inexperienced roster, in which the most interesting prospect was forward Eleftherios Mantzoukas (‘03), who also happened to be the youngest player in L’Hospitalet: already listed at 6’8, Mantzoukas played off the ball and showed great instincts for the game, solid catch and shoot skills and awareness in moving without the ball. He averaged 7 points and 5.7 rebounds in the tournament. Forward Aristotelis Sotiriou (‘01) is a 6’8 all-around player and was a major contributor for Promitheas on both ends of the court: he guarded multiple positions on defense, while on offense showed good ball skills and decision making, averaging 7.8 points and 5 rebounds. Wing Angelos Grammatikos (‘01) didn’t impact much the game, but has good size at 6’7 and looked already as a solid handler and passer on offense.



http://www.eurohopes.com/news/6251/angt_lhospitalet_-_recap

(Το ποστάρω εδώ αφού εδω είχα ποστάρει για το τουρνουά-τον Ολυμπιακο στο Μόναχο θα τον εχουμε στην ΕΣΚΑΝΑ obviously)
kaligkaris
Εδώ και σήμερα, πιστοί στο ραντεβού μας της Τρίτης για σχόλια και φυσικά προγνωστικά.
Μετά το 6 στα 6 της προηγούμενης αγωνιστικής , ελπίζω και σήμερα τα προγνωστικά μου να στεφθούν με απόλυτη επιτυχία!!..... θα δείξει !!

1) ΑΕΚ – ΑΚΑΔΗΜΙΑ
Η ΑΕΚ θα καταλάβει όπως έχουμε πει την τρίτη θέση, εκτός και αν χάσει και τα δύο ματς με Αμύντα και ΠΑΟ εκτός, και ταυτόχρονα το Περιστέρι νικήσει και ΠΑΟ και Δούκα εντός. Λίγο δύσκολο να συμβούν όλα αυτά έτσι ακριβώς. Στην ισοβαθμία πάντως με Περιστέρι υπερτερεί η ΑΕΚ λόγο καλύτερης διαφοράς στους μεταξύ τους αγώνες. Όπως σωστά καταλάβετε έχω τον Δούκα να μένει εκτός νυμφώνος…. Λόγω χειρότερης αγωνιστικής κατάστασης από τους 4 πρώτους αλλά και λόγω προγράμματος. Έχει Περιστέρι και ΠΑΟ εκτός και εντός αντίστοιχα, εξίσου δύσκολα και τα δύο.

Πάντως η ΑΕΚ σήμερα στο κλειστό του Αγίου Θωμά δεν θα δυσκολευτεί μάλλον, να καταβάλλει την αντίσταση της Ακαδημίας. Αν και η τελευταία όπως έχουμε ξαναπεί είναι ικανή για το αναπάντεχο. Νομίζω όμως ότι σήμερα δεν θα τα καταφέρει όπως με τον Δούκα. Δίνω ανεπιφύλαχτα άσσο. Πιστεύω ότι θα γίνει ωραίο παιχνίδι επειδή και οι δύο ομάδες έχουν ποιότητα, μόνο που η BAC σπάνια την βγάζει στο παρκέ : 1.

2) ΑΜΥΝΤΑΣ – ΔΟΥΚΑΣ
Όμορφο παιχνίδι και εδώ. Ο Αμύντας πιο σταθερός και εντός της έδρας του θα καταβάλει τον παραπαίοντα πια Δούκα, ίσως και με σχετική δυσκολία. Πάντως θυμίζουμε ότι ο Δούκας ήταν η μόνη ομάδα που έριξε κατοστάρα στον Αμύντα. Σίγουρα ο Αμύντας θα θέλει να πάρει το αίμα του πίσω και μάλλον θα τα καταφέρει, χωρίς κατοστάρα βέβαια smile.gif.Δίνω άσσο : 1

3) ΠΑΟ – ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ
Ο ΠΑΟ τελικά μετά την προηγούμενη ήττα του Αμύντα στο Περιστέρι η πιθανότητα να καταλάβει την πρώτη θέση φαντάζει ως πολύ μεγάλη. Αν και δεν είναι το φαβορί για αυτή την θέση ! Θα το καταφέρει μόνο αν κερδίσει και τα τρία ματς φωτιά που έχει με ΑΕΚ – ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ και ΔΟΥΚΑ. Τα δύο τελευταία εκτός! Ενώ ο Αμύντας έχει μόνο να ξεπεράσει το εμπόδιο της ΑΕΚ στον Υμηττό. Όπως καταλαβαίνεται μάλλον ο Αμύντας έχει το πάνω χέρι ακόμα αφού και στην ισοβαθμία είναι καλύτερος. Αν τελικά έρθει δεύτερος ο ΠΑΟ θα μπλέξει στα play off με την ΑΕΚ…… Δύσκολα να τηρήσει ο Καλαϊτζής τις υποσχέσεις που έδωσε…. Δύσκολα….. smile.gif
Η Δάφνη μετά από μία όμορφη βόλτα στην πρώτη κατηγορία, θα επιστρέψει στην Β. Όχι και τόσο άσχημα αν σκεφτούμε ότι από του χρόνου θα υπάρχει και Γ !!
Ο ΠΑΟ θα έχει ένα προπονητικό σχεδόν βράδυ στην Λεωφόρο. Στάνταρ άσσος : 1

4) ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ – ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Νομίζω ότι θα είναι το πιο ενδιαφέρον παιχνίδι που μπορεί να παρακολουθήσει κάποιος, σήμερα. Ο Απόλλωνας κέρδισε την Τριπλή για ένα πόντο στην προηγούμενη αγωνιστική εκτός και είναι ψυχολογικά ανεβασμένος. Στο κλειστό της Ριζούπολης βέβαια πάντα είναι πολύ δυνατός. Το Περιστέρι από ότι έδειξε και με τον Φιλαθλητικό είναι ικανός για γκέλες ολκής. Πρέπει σήμερα να είναι πολύ σοβαρό για να φύγει με το ροζάκι. Αν όχι τότε φλερτάρει πάλι με την 5η θέση ! Νομίζω όμως ότι σήμερα δεν θα γκελάρει πάλι. Δίνω με επιφύλαξη διπλό : 2

5) ΑΕΝΚ – ΤΡΙΠΛΗ ΚΟΡΩΝΑ
Ωραίο παιχνίδι και εδώ. Η Τριπλή είναι αδιάφορη βαθμολογικά. Η ΑΕΝΚ μάλλον πέφτει….. Δίνει τον υπερπάντων αγώνα να τραβήξει στην θέση της τον Φιλαθλητικό. Με συνδυασμό αποτελεσμάτων στους εναπομένοντες αγώνες βέβαια !!! Το σχέδιο δύσκολο να πετύχει πιά. Μάλλον είναι πολύ αργά. Πάντως το σημερινό ματς θα είναι αμφίρροπο με κλειστό σκορ. Παρόλη την αγωνιστική εικόνα δίνω στάνταρ άσσο δεδομένου ότι οι ομάδες είναι συναιτεράκια από παλιά!! wink.gif : 1

6) ΕΦΑΟΖ – ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Ο Φιλαθλητικός θέλει την νίκη για να εξανεμίσει τις όποιες πιθανότητες έχει η ΑΕΝΚ για παραμονή. Οι Άγιοι Ανάργυροι είναι ιδανικός αντίπαλος για αυτό, όντας ήδη υποβιβασμένος. Κοσμά, προβλέπω δόξα σήμερα και εντός έδρας ! Πρέπει να πανηγυριστεί δεόντως!.... παραμονή είναι αυτή !!. Στάνταρ άσσος : 1
Kserolismos87
Ξερει καποιος να μας πει τι εγινε στο Αμυντας-Δουκας?
m-papous
QUOTE (Kserolismos87 @ Jan 25 2018, 11:33 ) *
Ξερει καποιος να μας πει τι εγινε στο Αμυντας-Δουκας?

Ο Δούκας φαίνεται πως βρήκε τον τρόπο με τον Αμύντα όπως και στην Α2
storm2
Οι βαθμολογίες των Εφήβων (top 8) σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη και Κρήτη. Οι πρώτες εξ αυτών θα βρεθούν στην Τελική Φάση που θα αντιμετωπίσει η πρωταθλήτρια ΕΣΚΑ.
fairbasket
QUOTE (m-papous @ Jan 25 2018, 11:55 ) *
Ο Δούκας φαίνεται πως βρήκε τον τρόπο με τον Αμύντα όπως και στην Α2

Γιατί δε μας λέει κάποιος τον τρόπο, που όντως τον υποψιάζομαι αλλά κάνεις δεν τον λέει,μιας και ο πατέρας του "τρόπου"βρίσκεται σε άλλη πόλη;
kaligkaris
Αρχικά να ζητήσω συγνώμη για την πολυήμερη απουσία μου με κορύφωση την απουσία προγνωστικών της προηγούμενης αγωνιστικής, αλλά σοβαροί οικογενειακοί λόγοι υγείας με κράτησαν μακριά.

Επανέρχομαι όμως δριμύτερος να αναπληρώσω το χαμένο έδαφος !! smile.gif
Πάμε λοιπόν με σχόλια και προγνωστικά!

1) ΑΜΥΝΤΑΣ – ΑΚΑΔΗΜΙΑ.
Ο Αμύντας έβαλε φωτιά στην κορυφή της βαθμολογίας όπου με δύο ηχηρές ήττες από Περιστέρι εκτός (ψιλοαναμενόμενη) και Δούκα εντός (ψιλοαναπάντεχη) γκρεμίστηκε από την πρώτη θέση στην πέμπτη !
Θα μου πείτε ότι κάθε ομάδα δικαιούται να κάνει μια κοιλιά. Σωστό !
Η διαφορά είναι ότι το timing της κοιλιάς του Αμύντα ίσως του κοστίσει την είσοδό του στην τετράδα. Το καλό για αυτόν είναι ότι ο άμεσος ανταγωνιστής του Δούκας για την τέταρτη θέση έχει δυσκολότερο πρόγραμμα (Περιστέρι, εκτός και ΠΑΟ, εντός) ενώ ο Αμύντας έχει να ξεπεράσει το εμπόδιο της ΑΕΚ στο γήπεδό του. Σε περίπτωση ισοβαθμίας τους μένει εκτός τετράδας ο Αμύντας, λόγω της συντριβής του με κατοστάρα στο Δαΐς.
Δεν πρέπει να παραβλέψουμε και το σενάριο να μείνει εκτός το Περιστέρι με εξίσου δύσκολο πρόγραμμα με ΠΑΟ και Δούκα , μέσα. Η ΑΕΚ με βαθμό περισσότερο μάλλον δεν θα κινδυνέψει εκτός και αν έρθουν τα πάνω κάτω.
Η γνώμη μου είναι ότι ο Δούκας έχει τρεις τουλάχιστον παίκτες που είναι εξαιρετικά έμπειροι και πολύ δύσκολα θα μείνουν εκτός τετράδας με βάση την ήδη διαμορφωμένη βαθμολογική θέση.
Οπότε οι αρχικές προβλέψεις ότι ο Αμύντας θα διεκδικήσει την πέμπτη θέση με την BAC ίσως και να μην είναι τόσο ουτοπικές. Τα στερνά τιμούν τα πρώτα!! smile.gifsmile.gif
Ειδικά αν σήμερα δεν καταφέρει να νικήσουν στο γήπεδό τους της εξαιρετικά απρόβλεπτη και μεταπτωτική σε απόδοση Ακαδημία τότε είναι σίγουρο ότι θα μείνει εκτός νυμφώνος. Πιστεύω όμως ότι θα συναισθανθεί το διακύβευμα και θα ξεπεράσει εύκολα ή δύσκολα το εμπόδιο της ΒΑC. Δίνω άσσο : 1

2) ΕΦΑΟΖ - ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ
Η μάχη της κορυφής καλά κρατεί. Η μάχη του υποβιβασμού είναι αρκετά πιο ξεκάθαρη. Οι Άγιοι Ανάργυροι έχουν αποχαιρετήσει ήδη την κατηγορία και μαθηματικά. Η μοναδική ελπίδα της ΑΕΝΚ να παραμείνει στην κατηγορία είναι να κερδίσει και τους 4 εναπομένοντες αγώνες και ο Φιλαθλητικός να χάσει και τους 4 αντίστοιχους! Τρελό ? Πράγματι αν αναλογιστεί κανείς ότι η ΑΕΝΚ πρέπει να κερδίσει εκτός των Δάφνης και Αγίων εκτός έδρας αμφότερα, Δούκα και BAC στο γήπεδό της. Λίγο δύσκολο ??? και ο Φιλαθλητικός να χάσει σήμερα από την Δάφνη Δαφνίου, στου Ζωγράφου! Πως είπατε?? Όπως καταλαβαίνουμε μεταξύ των ΕΦΑΟΖ και ΑΕΝΚ σχεδόν σίγουρα θα πέσει η ΑΕΝΚ εκτός και αν γίνει της κακομοίρας!! smile.gif
Το δεύτερο και τελευταίο πιθανό σενάριο να χάσει ο ΕΦΑΟΖ την κατηγορία είναι να χάσει και τους 4 εναπομείναντες αγώνες και να κερδίσει η Δάφνη και τους 4, αντίστοιχους ! Αυτό προϋποθέτει φυσικά ότι η Δάφνη πρέπει οπωσδήποτε να κερδίσει σήμερα τον ΕΦΑΟΖ ανεξαρτήτου διαφοράς αλλά και τους Αμύντα και Κηφισιά εκτός και Απόλλωνα εντός. Τι λέτε ? Πως ακούστηκε??
Επομένως μαθηματικά υπάρχουν πιθανότητες (απειροελάχιστες όπως εξηγήσαμε για ΑΕΝΚ και Δάφνη) και για τους τρεις (ΕΦΑΟΖ, ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ και ΑΕΝΚ) να παραμείνουν στην κατηγορία και να πέσουν οι άλλοι δύο. Αν φυσικά σήμερα ο ΕΦΑΟΖ κερδίσει την Δάφνη Δαφνίου ανεξαρτήτου διαφοράς , που είναι και το πιθανότερο και για αυτό δίνω άσσο, όλα τέλειωσαν και μαθηματικά πέφτουν : Άγιοι Ανάργυροι, ΑΕΝΚ και Δάφνη Δαφνίου : 1

3) ΠΑΟ – ΑΕΚ
Το πολύ μεγάλο ντέρμπυ της αγωνιστικής!!
Ο ΠΑΟ με παιχνίδι ταχύτητας, απίστευτα μεγάλου πλήθους αλλαγών (υπερτριπλάσιων σε σχέση με τους αντίπαλους πάγκους) , επιθέσεων των 10 – 12 δευτερολέπτων με όσα καλά ή κακά μπορεί να συνεπάγεται αυτή η τακτική στον παρκέ και κατ’ επέκταση στο αποτέλεσμα του αγώνα , έχει καταφέρει να υποστηρίζει την τακτική αυτή με αξιόπιστο τρόπο και να παίρνει αποτελέσματα που τον φέρνουν πρώτο στον βαθμολογικό πίνακα. Η ΑΕΚ από την άλλη με πιο κοντρόλ μπάσκετ βασιζόμενη επιθετικά σε ποσοστό άνω του 70% στην αναμφισβήτητη αξία του Χατζιδάκη μέσα στην ρακέτα αλλά και του Ρογκαβόπουλου (όταν δεν αποφασίζει να σουτάρει από τα 8 μέτρα αλλά να βάλει τα προσόντα του στην υπηρεσία της ομάδας) είναι σίγουρα πιο αξιόπιστη και βάζει δύσκολα σε κάθε αντίπαλο ειδικά σε εκείνους με gun n’ run παιχνίδι όπως ο ΠΑΟ. Το αποτέλεσμα εξαιρετικά αμφίρροπο. Το σκορ θα είναι σίγουρο πολύ κλειστό και η νίκη θα κριθεί στα λάθη και στις λεπτομέρειες. Βαρόμετρο της απόδοσης της ΑΕΚ οι περιφερειακοί και ο Ρογκαβόπουλος ενώ για τον ΠΑΟ ο Προίσκος και ο Καραγιώργης στον βαθμό που η τακτική του Καλαϊτζή μπορεί να αναδείξει έστω και έναν διακριθέντα . Όποιος κυριαρχήσει στην ρακέτα μάλλον θα νικήσει. Το κοντρόλ μπάσκετ ευνοεί την ΑΕΚ. Δίνω και λόγω έδρας άσσο σε ένα ούτως ή άλλως εξαιρετικά αμφίρροπο παιχνίδι : 1

4) ΑΕΝΚ – ΔΟΥΚΑΣ
Η κρισιμότητα της κατάστασης στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα δεν θα αφήσει κανένα περιθώριο στον Δούκα να δείξει οποιαδήποτε επιείκεια στην ΑΕΝΚ που όπως προείπαμε έχει πάρει την άγουσα…. Στάνταρ διπλό : 2

5) ΤΡΙΠΛΗ ΚΟΡΩΝΑ – ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Το Περιστέρι να δείξει ιδιαίτερα σοβαρό και δεν θα δυσκολευτεί να καταβάλει την πάντα αξιόπιστη Τριπλή Κορώνα , ειδικά στο γήπεδό της. Στάνταρ διπλό : 2

6) ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ – ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Ο Απόλλωνας θα έχει ένα εύκολο βράδυ στην Ριζούπολη απέναντι σε μία ήδη υποβιβασμένη ομάδα που για αυτόν τον λόγο θα παίξει ελευθέρα και χωρίς άγχος. Στάνταρ άσσος : 1

Αυτά, τα όχι και λίγα…. Για να εξιλεωθώ !!

Ciao
Afrathias10
QUOTE (kaligkaris @ Feb 6 2018, 13:49 ) *
Αρχικά να ζητήσω συγνώμη για την πολυήμερη απουσία μου με κορύφωση την απουσία προγνωστικών της προηγούμενης αγωνιστικής, αλλά σοβαροί οικογενειακοί λόγοι υγείας με κράτησαν μακριά.

Επανέρχομαι όμως δριμύτερος να αναπληρώσω το χαμένο έδαφος !! smile.gif
Πάμε λοιπόν με σχόλια και προγνωστικά!

1) ΑΜΥΝΤΑΣ – ΑΚΑΔΗΜΙΑ.
Ο Αμύντας έβαλε φωτιά στην κορυφή της βαθμολογίας όπου με δύο ηχηρές ήττες από Περιστέρι εκτός (ψιλοαναμενόμενη) και Δούκα εντός (ψιλοαναπάντεχη) γκρεμίστηκε από την πρώτη θέση στην πέμπτη !
Θα μου πείτε ότι κάθε ομάδα δικαιούται να κάνει μια κοιλιά. Σωστό !
Η διαφορά είναι ότι το timing της κοιλιάς του Αμύντα ίσως του κοστίσει την είσοδό του στην τετράδα. Το καλό για αυτόν είναι ότι ο άμεσος ανταγωνιστής του Δούκας για την τέταρτη θέση έχει δυσκολότερο πρόγραμμα (Περιστέρι, εκτός και ΠΑΟ, εντός) ενώ ο Αμύντας έχει να ξεπεράσει το εμπόδιο της ΑΕΚ στο γήπεδό του. Σε περίπτωση ισοβαθμίας τους μένει εκτός τετράδας ο Αμύντας, λόγω της συντριβής του με κατοστάρα στο Δαΐς.
Δεν πρέπει να παραβλέψουμε και το σενάριο να μείνει εκτός το Περιστέρι με εξίσου δύσκολο πρόγραμμα με ΠΑΟ και Δούκα , μέσα. Η ΑΕΚ με βαθμό περισσότερο μάλλον δεν θα κινδυνέψει εκτός και αν έρθουν τα πάνω κάτω.
Η γνώμη μου είναι ότι ο Δούκας έχει τρεις τουλάχιστον παίκτες που είναι εξαιρετικά έμπειροι και πολύ δύσκολα θα μείνουν εκτός τετράδας με βάση την ήδη διαμορφωμένη βαθμολογική θέση.
Οπότε οι αρχικές προβλέψεις ότι ο Αμύντας θα διεκδικήσει την πέμπτη θέση με την BAC ίσως και να μην είναι τόσο ουτοπικές. Τα στερνά τιμούν τα πρώτα!! smile.gifsmile.gif
Ειδικά αν σήμερα δεν καταφέρει να νικήσουν στο γήπεδό τους της εξαιρετικά απρόβλεπτη και μεταπτωτική σε απόδοση Ακαδημία τότε είναι σίγουρο ότι θα μείνει εκτός νυμφώνος. Πιστεύω όμως ότι θα συναισθανθεί το διακύβευμα και θα ξεπεράσει εύκολα ή δύσκολα το εμπόδιο της ΒΑC. Δίνω άσσο : 1

2) ΕΦΑΟΖ - ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ
Η μάχη της κορυφής καλά κρατεί. Η μάχη του υποβιβασμού είναι αρκετά πιο ξεκάθαρη. Οι Άγιοι Ανάργυροι έχουν αποχαιρετήσει ήδη την κατηγορία και μαθηματικά. Η μοναδική ελπίδα της ΑΕΝΚ να παραμείνει στην κατηγορία είναι να κερδίσει και τους 4 εναπομένοντες αγώνες και ο Φιλαθλητικός να χάσει και τους 4 αντίστοιχους! Τρελό ? Πράγματι αν αναλογιστεί κανείς ότι η ΑΕΝΚ πρέπει να κερδίσει εκτός των Δάφνης και Αγίων εκτός έδρας αμφότερα, Δούκα και BAC στο γήπεδό της. Λίγο δύσκολο ??? και ο Φιλαθλητικός να χάσει σήμερα από την Δάφνη Δαφνίου, στου Ζωγράφου! Πως είπατε?? Όπως καταλαβαίνουμε μεταξύ των ΕΦΑΟΖ και ΑΕΝΚ σχεδόν σίγουρα θα πέσει η ΑΕΝΚ εκτός και αν γίνει της κακομοίρας!! smile.gif
Το δεύτερο και τελευταίο πιθανό σενάριο να χάσει ο ΕΦΑΟΖ την κατηγορία είναι να χάσει και τους 4 εναπομείναντες αγώνες και να κερδίσει η Δάφνη και τους 4, αντίστοιχους ! Αυτό προϋποθέτει φυσικά ότι η Δάφνη πρέπει οπωσδήποτε να κερδίσει σήμερα τον ΕΦΑΟΖ ανεξαρτήτου διαφοράς αλλά και τους Αμύντα και Κηφισιά εκτός και Απόλλωνα εντός. Τι λέτε ? Πως ακούστηκε??
Επομένως μαθηματικά υπάρχουν πιθανότητες (απειροελάχιστες όπως εξηγήσαμε για ΑΕΝΚ και Δάφνη) και για τους τρεις (ΕΦΑΟΖ, ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ και ΑΕΝΚ) να παραμείνουν στην κατηγορία και να πέσουν οι άλλοι δύο. Αν φυσικά σήμερα ο ΕΦΑΟΖ κερδίσει την Δάφνη Δαφνίου ανεξαρτήτου διαφοράς , που είναι και το πιθανότερο και για αυτό δίνω άσσο, όλα τέλειωσαν και μαθηματικά πέφτουν : Άγιοι Ανάργυροι, ΑΕΝΚ και Δάφνη Δαφνίου : 1

3) ΠΑΟ – ΑΕΚ
Το πολύ μεγάλο ντέρμπυ της αγωνιστικής!!
Ο ΠΑΟ με παιχνίδι ταχύτητας, απίστευτα μεγάλου πλήθους αλλαγών (υπερτριπλάσιων σε σχέση με τους αντίπαλους πάγκους) , επιθέσεων των 10 – 12 δευτερολέπτων με όσα καλά ή κακά μπορεί να συνεπάγεται αυτή η τακτική στον παρκέ και κατ’ επέκταση στο αποτέλεσμα του αγώνα , έχει καταφέρει να υποστηρίζει την τακτική αυτή με αξιόπιστο τρόπο και να παίρνει αποτελέσματα που τον φέρνουν πρώτο στον βαθμολογικό πίνακα. Η ΑΕΚ από την άλλη με πιο κοντρόλ μπάσκετ βασιζόμενη επιθετικά σε ποσοστό άνω του 70% στην αναμφισβήτητη αξία του Χατζιδάκη μέσα στην ρακέτα αλλά και του Ρογκαβόπουλου (όταν δεν αποφασίζει να σουτάρει από τα 8 μέτρα αλλά να βάλει τα προσόντα του στην υπηρεσία της ομάδας) είναι σίγουρα πιο αξιόπιστη και βάζει δύσκολα σε κάθε αντίπαλο ειδικά σε εκείνους με gun n’ run παιχνίδι όπως ο ΠΑΟ. Το αποτέλεσμα εξαιρετικά αμφίρροπο. Το σκορ θα είναι σίγουρο πολύ κλειστό και η νίκη θα κριθεί στα λάθη και στις λεπτομέρειες. Βαρόμετρο της απόδοσης της ΑΕΚ οι περιφερειακοί και ο Ρογκαβόπουλος ενώ για τον ΠΑΟ ο Προίσκος και ο Καραγιώργης στον βαθμό που η τακτική του Καλαϊτζή μπορεί να αναδείξει έστω και έναν διακριθέντα . Όποιος κυριαρχήσει στην ρακέτα μάλλον θα νικήσει. Το κοντρόλ μπάσκετ ευνοεί την ΑΕΚ. Δίνω και λόγω έδρας άσσο σε ένα ούτως ή άλλως εξαιρετικά αμφίρροπο παιχνίδι : 1

4) ΑΕΝΚ – ΔΟΥΚΑΣ
Η κρισιμότητα της κατάστασης στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα δεν θα αφήσει κανένα περιθώριο στον Δούκα να δείξει οποιαδήποτε επιείκεια στην ΑΕΝΚ που όπως προείπαμε έχει πάρει την άγουσα…. Στάνταρ διπλό : 2

5) ΤΡΙΠΛΗ ΚΟΡΩΝΑ – ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Το Περιστέρι να δείξει ιδιαίτερα σοβαρό και δεν θα δυσκολευτεί να καταβάλει την πάντα αξιόπιστη Τριπλή Κορώνα , ειδικά στο γήπεδό της. Στάνταρ διπλό : 2

6) ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ – ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Ο Απόλλωνας θα έχει ένα εύκολο βράδυ στην Ριζούπολη απέναντι σε μία ήδη υποβιβασμένη ομάδα που για αυτόν τον λόγο θα παίξει ελευθέρα και χωρίς άγχος. Στάνταρ άσσος : 1

Αυτά, τα όχι και λίγα…. Για να εξιλεωθώ !!

Ciao



ΠΑΟ ΑΕΚ 34 35 Α ημίχρονο
erasitexnis
ΕΦΑΟΖ - ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ 85-53
Μόνο ντέρμπυ δεν ήταν
30-17, 48-33, 66-44, 85-83

ΑΕΝΚ, ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ, ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ αποχαιρέτησαν την κατηγορία
dream04
QUOTE (erasitexnis @ Feb 6 2018, 21:19 ) *
ΕΦΑΟΖ - ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ 85-53
Μόνο ντέρμπυ δεν ήταν
30-17, 48-33, 66-44, 85-83

ΑΕΝΚ, ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ, ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ αποχαιρέτησαν την κατηγορία

Νομίζω οτι ΑΕΝΚ και ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ πέφτουν και σε παιδικό και σε εφηβικό.
Τι έγινε παιδιά??
fairbasket
QUOTE (dream04 @ Feb 7 2018, 00:09 ) *
Νομίζω οτι ΑΕΝΚ και ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ πέφτουν και σε παιδικό και σε εφηβικό.
Τι έγινε παιδιά??
Για διαφορετικούς λόγους πάντως....
Μάγκες για μαζωχτείτε και πείτε ποιους βλέπετε στην τετράδΑ από ΠΑΟ,ΔΟΥΞ,ΑΜΥΝΤΑΣ,ΓΣΠ,ΑΕΚ και πώς τοΥς βλέπετε?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.