Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΦΗΒΩΝ ΕΣΚΑ 2017 - 2018
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Υπόλοιπα Ανδρικά Πρωταθλήματα > Υποδομές
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
Hip
QUOTE (Gkos @ Oct 11 2017, 17:52 ) *
Οσοι θελετε να απολαυσετε εμενα και Polykos,θα μας βρειτε ΣΕΦ την
επόμενη Τριτηwink.gif

Συναντηση γιγαντων. 77.gif
Να υποθεσω πως θα υποστηριζετε την ιδια ομαδα; smiley.gif
Gkos
Με Περιστερι ειμαστε βασικα .
Λογω Καλαμποκη ο polykos λογω Κικι Κλαρκ εγω wink.gif

(Μην το πεις παραεξω αλλα και χτες κοντα ημαστανwink.gif )
Hip
QUOTE (Gkos @ Oct 11 2017, 18:17 ) *
Με Περιστερι ειμαστε βασικα .
Λογω Καλαμποκη ο polykos λογω Κικι Κλαρκ εγω wink.gif

Κατα βαθος και εγω, λογο Κουτσουφλακη shot.gif
The fundanental
QUOTE (vasilis95 @ Oct 11 2017, 09:36 ) *
Στην Παλλήνη απ' οτι φαίνεται απο το αποτέλεσμα δεν υπήρξε κανένα ντέρμπι. Στο ΔΟΥΚΑΣ - ΑΕΚ τι έγινε; Υπάρχει κάποιος να μας ενημερώσει;



.... μου κάνει εντύπωση το εύρος του σκορ και στο παιχνίδι του εφηβικού αλλά και στο παιδικό !!! δεν μας έχουν συνηθίσει σε τέτοια οι ομάδες του μπαρουτοκαπνισμένου sir !!! μου φαίνεται και αυτός και η Χατζής ολίγον ματιασμένοι στην αρχή της σεζόν. Μήπως ήταν κάποιος από το forum εκεί να μας διαφωτίσει ή το παιχνίδι δεν το σηκώνει?
vasilis95
QUOTE (The fundanental @ Oct 11 2017, 19:36 ) *
.... μου κάνει εντύπωση το εύρος του σκορ και στο παιχνίδι του εφηβικού αλλά και στο παιδικό !!! δεν μας έχουν συνηθίσει σε τέτοια οι ομάδες του μπαρουτοκαπνισμένου sir !!! μου φαίνεται και αυτός και η Χατζής ολίγον ματιασμένοι στην αρχή της σεζόν. Μήπως ήταν κάποιος από το forum εκεί να μας διαφωτίσει ή το παιχνίδι δεν το σηκώνει?

Φίλος που παραβρέθηκε στην αναμέτρηση του εφηβικού μου μετέφερε χθές οτι ο ΠΑΟ ήταν πολύ καλός απο την αρχή. Πίεσε, έτρεξε,ήταν πολύ εύστοχος και κάπως έτσι επικράτησε εύκολα.
kaligkaris
Συνεπείς και σήμερα στο ραντεβού μας για προγνωστικά….. και μερικά σχόλια.

Έχουμε διανύσει ήδη τέσσερεις αγωνιστικές και μπορούμε να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα αρκετά ασφαλή.
Σε καλύτερη κατάσταση βρίσκονται με την σειρά που αναφέρονται : Περιστέρι, ΠΑΟ, Δούκας, ΑΕΚ που είναι και το πιθανότερο να καταλάβουν την αρχική τετράδα.

Νομίζω ότι θα γίνει «μάχη» για την 5η θέση μεταξύ των Αμύντα και Ακαδημίας και σαν αουτσάιντερ η Τριπλή Κορώνα.
Πιστεύω από την μέχρι σήμερα παρουσία των ομάδων δύσκολα θα μπορέσει να μπει κάποιος άλλος στην εξάδα.
Φυσικά όλα αυτά είναι εκτιμήσεις. Το πρωτάθλημα έχει πάρα πολύ δρόμο ακόμα μπροστά του και αστάθμητοι παράγοντες μπορεί να παίξουν καθοριστικό ρόλο ακόμα και για την τετράδα.
Οι πιο σταθμισμένοι από τους αστάθμητους είναι οι τραυματισμοί και οι ιώσεις.
Εδώ σημαντικό ρόλο παίζει το βάθος πάγκου. Σε αυτό υπερτερούν εμφανώς Περιστέρι, ΠΑΟ, Ακαδημία και υστερούν οι ΑΕΚ, Δούκας και Αμύντας.
Όσο και να φαίνεται ότι δεν παίζει σημαντικό ρόλο, θέλω να ενημερώσω, ότι όπως έχει δείξει η ιστορία, στα ντέρμπυ των ομάδων με μικρό ρόστερ οι προσωπικότητες παίζουν τον κύριο ρόλο και αν λείπει έστω και ένας το πρόβλημα είναι καθοριστικό.

Στην ουρά τώρα φαίνεται ότι οι Άγιοι Ανάργυροι και η ΑΕΝΚ σχεδόν σίγουρα και κάποια από τις Απόλλωνας, Φιλαθλητικός και Δάφνη θα πάρουν την κατιούσα. Με την προϋπόθεση ότι δεν θα υπάρξει κάποια αναπάντεχη ενίσχυση των ρόστερ. Για να σας προλάβω ο κανονισμός μεταγραφών προβλέπει ότι ένας μη δηλωμένος ελεύθερος παίκτης μπορεί να ενταχθεί στο δυναμικό ομάδας μέχρι 31/12/2017. Το ερώτημα είναι αν υπάρχει έστω και ένας τέτοιος που μπορεί να βοηθήσει ….

Προγνωστικά τώρα….

1) ΑΕΚ – Άγιοι Ανάργυροι
Ασχολίαστο στάνταρ 1

2) Αμύντας – Περιστέρι
Ντέρμπι !! μεγάλο κατά την γνώμη μου.
Ο Αμύντας πολύ δυνατός με την μέχρι τώρα εικόνα, στον Υμηττό θα υποταχθεί πολύ δύσκολα! Το Περιστέρι πρέπει να υπερβάλει εαυτό και με περίσσευμα σοβαρότητας να αποδείξει στο παρκέ ότι δεν είναι μόνο θεωρητικά καλύτερο. Θα πω άσσο για έκπληξη : 1

3) Φιλαθλητικός – Δούκας
Εδώ ο Δούκας έχει το εμφανέστατο προβάδισμα. Στάνταρ διπλό : 2

4) Δάφνη – Ακαδημία
Η Ακαδημία δεν έχει δείξει ακόμα τίποτα ιδιαίτερο. Σίγουρα το πολύ δύσκολο πρόγραμμά της την έχει αφήσει πίσω βαθμολογικά. Μην ξεχνάμε ότι παρά το brand name και τον διάσημο προπονητή της, είναι νεοφώτιστη στην κατηγορία. Το ρόστερ της είναι αρκετά αξιόλογο και λογικά κάποια στιγμή όταν θα γίνει πιο συνεργατικό μεταξύ του στην άμυνα και πιο αποτελεσματικό στην επίθεση, τότε θα πάρει μπροστά. Η Δάφνη με 2 - 3 αξιόλογες μονάδες δεν θα μπορέσει ακόμα και στο γήπεδό της να πάρει τον άσσο : 2

5) ΠΑΟ – ΑΕΝΚ
Κανένα πρόβλημα για το τριφύλλι. Θα επικρατήσει άνετα. Στάνταρ άσσος : 1

6) Απόλλωνας – Τριπλή Κορώνα
Έχω την αίσθηση ότι θα γίνει όμορφο παιχνίδι και αμφίρροπο. Ο Απόλλωνας θα παλέψει πολύ για την σωτηρία του και θα κτυπάει γερά οποιοδήποτε ματς μέσα στην Ριζούπολη. Ειδικά αυτά με ισοδύναμους αντιπάλους. Τώρα θα μου πείτε η Τριπλή Κορώνα είναι ισοδύναμή ? Μάλλον είναι λίγο καλύτερη. Θα πω άσσο όμως για ψιλοέκπληξη : 1

Αν είναι να πάω ταμείο , να κάνω μπάζα τουλάχιστον !! smile.gifsmile.gif
vasilis95
Φίλε kaligkaris,
Επαληθεύτηκες πλήρως για το ΑΜΥΝΤΑΣ-ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ. Ο ΑΜΥΝΤΑΣ είναι τελικά η ευχάριστη έκπληξη της σεζόν μέχρι τώρα.
Μακάρι να έχουμε πάντα τετοιες εκπλήξεις στις υποδομές με ομάδες χωρίς μεταγραφές, μανατζαραίους και οικονομικές επενδύσεις σε ...15χρονους.
polykos
QUOTE(vasilis95 @ Oct 18 2017, 10:20 ) *
Φίλε kaligkaris,
Επαληθεύτηκες πλήρως για το ΑΜΥΝΤΑΣ-ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ. Ο ΑΜΥΝΤΑΣ είναι τελικά η ευχάριστη έκπληξη της σεζόν μέχρι τώρα.
Μακάρι να έχουμε πάντα τετοιες εκπλήξεις στις υποδομές με ομάδες χωρίς μεταγραφές, μανατζαραίους και οικονομικές επενδύσεις σε ...15χρονους.


Χμμμμμ!
Επαληθεύτηκε ....διότι παρευρέθην!!!! icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif

Χμμμμμ!!
Ε οχι και χωρίς μεταγραφές ο Αμύντας.....6-7 είναι οι μη...γηγενείς
vasilis95
QUOTE (polykos @ Oct 18 2017, 17:07 ) *
Χμμμμμ!!
Ε οχι και χωρίς μεταγραφές ο Αμύντας.....6-7 είναι οι μη...γηγενείς


Εννοώ μεταγραφές χωρίς ανταλλάγματα (οικονομικά και άλλα)...
Gkos
QUOTE (polykos @ Oct 18 2017, 17:07 ) *
Χμμμμμ!
Επαληθεύτηκε ....διότι παρευρέθην!!!! icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif


Τα μισα λες !

Δεν λες που μπηκες στο -16 και το εφερες τουμπα !


Ετοιμος να πας να πανηγυρισεις ήσουνα με τον Καλαμποκη αλλα δεν ολοκληρώθηκε η δουλεια 😜
kaligkaris
Φίλε vasilis95 επαληθεύτηκα σε όλα !! 6 στα 6
Όχι μόνο στο Αμύντας – Περιστέρι αλλά και στο Απόλλωνας – Τριπλή Κορώνα και στο Δάφνη – BAC που ένα παιχνίδι 20 πόντων διαφοράς το έκαναν ντέρμπυ όπως μου διεμηνύθη.
Πήρα το αίμα μου πίσω για την φτωχή ψαριά μου στα προγνωστικά της προ-προηγούμενης που είχα χάσει και τα δύο ντέρμπυ εκείνης της αγωνιστικής.

Υ.Γ. 1 : Συγχαρητήρια στα παιδιά της Ακαδημίας. Μου μεταφέρθηκε ότι στον αγώνα φόρεσαν μαύρο περικάρπιο σε ένδειξη πένθους για την αδικοχαμένη Μαρίνα από το Μαρκόπουλο που ήταν στενή φίλη αθλητών της άρα και της ομάδας.
Υ.Γ. 2 : Ξέρει κάποιος τι έγινε στο Φιλαθλητικός – Δούκας ? Η ΕΣΚΑ δίνει : 1 – 2
Υ.Γ. 3 : polykos…..υποκλίνομαι !! smile.gif (insider)
east17
[quote name='kaligkaris' date='Oct 18 2017, 19:48 ' post='858445']

Υ.Γ. 2 : Ξέρει κάποιος τι έγινε στο Φιλαθλητικός – Δούκας ? Η ΕΣΚΑ δίνει : 1 – 2

Φιλαθλητικός – Δούκας 49-78
DRJ
QUOTE(polykos @ Oct 18 2017, 17:07 ) *
Χμμμμμ!
Επαληθεύτηκε ....διότι παρευρέθην!!!! icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif

Χμμμμμ!!
Ε οχι και χωρίς μεταγραφές ο Αμύντας.....6-7 είναι οι μη...γηγενείς


Ο ΦΙΛΟΣ ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΟΣ ΟΤΙ Ο ΑΜΥΝΤΑΣ ΕΧΕΙ 6-7 ΠΑΙΚΤΕΣ ΜΗ ΓΗΓΕΝΕΙΣ ΠΑΙΚΤΕΣ.
Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ 5 ΠΑΙΚΤΕΣ ΗΡΘΑΝ ΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΑΣ ΜΕΤΑΓΡΑΦΗ ΕΚ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΝ ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΝΗΘΕΙΣ ΤΟ 2001 ΚΑΙ Ο ΔΥΟ 2000.Ο ΒΑΣΙΚΟΣ ΚΟΡΜΟΣ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΤΟΥ ΑΜΥΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΓΗΓΕΝΕΙΣ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΠΑΙΖΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΟΜΙΝΙ ΜΑΖΙ
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ ΕΙΧΕ ΑΓΓΙΞΕΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ 19 ΠΟΝΤΟΥΣ ΔΙΑΦΟΡΑ.ΟΜΩΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΜΕ ΕΥΣΤΟΧΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΙΠΟΝΤΟ ΜΕΙΩΣΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΥΡΑΣΗ ΤΟΝ ΠΑΙΚΤΩΝ ΑΜΥΝΤΑ.
Gkos
QUOTE (vasilis95 @ Oct 18 2017, 10:20 ) *
Φίλε kaligkaris,
Επαληθεύτηκες πλήρως για το ΑΜΥΝΤΑΣ-ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ. Ο ΑΜΥΝΤΑΣ είναι τελικά η ευχάριστη έκπληξη της σεζόν μέχρι τώρα.
Μακάρι να έχουμε πάντα τετοιες εκπλήξεις στις υποδομές με ομάδες χωρίς μεταγραφές, μανατζαραίους και οικονομικές επενδύσεις σε ...15χρονους.




Με Καδρά και Νίκο Χούγκαζ τραυματίες,Μπήλιο και Καλοκάθη αρρώστους,Κρασάκη να αγωνίζεται παρότι τραυματίας,και Καράμπελα να συμπληρώνει φάουλ από νωρις ,η εκπληξη θα ήταν να νικούσε το Περιστέρι😜
Και που κατάφερε να επιστρέψει χάνοντας στο νήμα,θαύμα ήταν.

Να ειμαστε δίκαιοι.

https://youtu.be/8MlbTrRtAkQ

Την πρώτη τους ήττα με σκορ 63-59 γνώρισαν οι Έφηβοι του Γυμναστικού Συλλόγου Περιστερίου, καθώς στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α΄ ΕΣΚΑ δεν τα κατάφεραν με αντίπαλο τον Αμύντα.


Η ομάδα μας μετά από ένα κακό ξεκίνημα αναγκάστηκε να κυνηγά στο σκορ τους γηπεδούχους καθ’ όλη την διάρκεια του και παρότι μείωσε σε απόσταση βολής στην τελευταία περίοδο, εντούτοις δεν μπόρεσε να πετύχει μια ακόμα ολική ανατροπή.

Δεκάλεπτα: 20-10, 36-25, 48-36, 63-59
Αμύντας (Σαλιχος): Αναστασίου 5, Αγγελακόπουλος, Καραμπέτσος, Παρθενίου 1, Κάλδης 8, Δελής, Έξαρχος, Αποστολάκης 8, Γιούση 9, Ανυφαντάκης, Σιούντρης 17(3), Ραυτόπουλος 15.
ΓΣ Περιστερίου (Καλαμπόκης-Σταθάκης):
Καράμπελας 10, Βούρτσης 13(2), Γεωργιάδης 5(1), Μιχάλης 3(1), Χουγκάζ 9(1), Παπαδόπουλος 9(1), Ύμερι, Καλοκάθης, Στρογγύλης, Κρασάκης 10.

http://www.gsperisteri.gr/2017/10/18/%CF%8...B2%CE%BF%CE%B9/


m-papous
-
Gkos
Σαφέστατοςwink.gif
Gkos
Χαζευα τωρα το βίντεο και έχει αδικηθεί σαφέστατα το Περιστερι σε μια φάση πολυ κρισιμη!!!
Στι 5:00 του βίντεο(το σκορ ειναι 52-52 και εχει επιστρεψει απο το 46-30 ο ΓΣΠ)
ξεκιναει η επίθεση του Περιστεριου με το
τριποντο του Βουρτση που ακυρωθηκε για λαθος ανανεωση χρονου (δεν το βλεπετε στο βιντεο αλλα ακυρωθηκε μετα απο διαβούλευση των ρεφ με την γραμματεία)
!Οντως δεν επρεπε να ανανεωθει ο χρονος,αφου το τριποντο Μιχαλη ηταν αιρμπολ.
Αλλα οταν σουταρε ο Μιχαλης εμεναν 7" .
Αυτος ο χρονος ομως οπως βλεπω ηταν αρκετότατος γιατι 5" μετα ειναι που εκτελεί ο Βούρτσης !
Ολο το ματς ηταν αυτη η φαση...
Και απορουσα γιατι το εβαλε στο βιντεο ο Καραμπελας, αφου δεν μετρησε τελικα ,να γιατί!

(Δεν λεω πως το κανανε επιτηδες οι ρεφ -μην πεταχτει κανεις )

Polykos δες παράγκα κατα του Καλαμπόκη 😢
vasilis95
"Με Καδρά και Νίκο Χούγκαζ τραυματίες,Μπήλιο και Καλοκάθη αρρώστους,Κρασάκη να αγωνίζεται παρότι τραυματίας,και Καράμπελα να συμπληρώνει φάουλ από νωρις ,η εκπληξη θα ήταν να νικούσε το Περιστέρι😜
Και που κατάφερε να επιστρέψει χάνοντας στο νήμα,θαύμα ήταν.

Να ειμαστε δίκαιοι"



Όταν μια ομάδα χτίζεται για να διεκδικήσει πρωτάθλημα και χάνει απο δυνατό αλλά υποδεέστερο (θεωρητικά) αντίπαλο, αυτό χαρακτηρίζεται ως έκπληξη.
Gkos
QUOTE (vasilis95 @ Oct 19 2017, 14:21 ) *
[i]"Με Καδρά και Νίκο Χούγκαζ τραυματίες,Μπήλιο και Καλοκάθη αρρώστους,Κρασάκη να αγωνίζεται παρότι τραυματίας,και Καράμπελα να συμπληρώνει φάουλ από νωρις ,η εκπληξη θα ήταν να νικούσε το Περιστέρι😜
Και που κατάφερε να επιστρέψει χάνοντας στο νήμα,θαύμα ήταν.

Να ειμαστε δίκαιοι"
[/i]


Όταν μια ομάδα χτίζεται για να διεκδικήσει πρωτάθλημα και χάνει απο δυνατό αλλά υποδεέστερο (θεωρητικά) αντίπαλο, αυτό χαρακτηρίζεται ως έκπληξη.



Ηταν μιση και εχασε απο αντιπαλο πολυ δυνατο στην εδρα του που χε 3/4 νικες και μια ηττα απο ΠΑΟ οπως εγινε.
Ο Αμυντας ηταν φαβορι, σε αυτο το ματς με αυτες τις συνθηκες.
polykos
QUOTE(Gkos @ Oct 19 2017, 14:20 ) *
Polykos δες παράγκα κατα του Καλαμπόκη 😢

Την ώρα του αγώνα σου είπα για το λάθος και οτι κακώς δε μέτρησε το καλάθι. Διότι ακόμα και να υπάρχει λάθος (στην προκειμένη περίπτωση υπάρχει ) ανανέωση του χρόνου και αφού συνεχίστηκε το ματς και μπήκε το καλάθι, αυτό μετράει, μιας και οι διατητές δε μπορούν να γυρίσουν πίσω το χρόνο ούτε να αλλάξουν οτι συνέβη.
Αν κάποιος γνωρίζει τι λέει ο κανονισμός σε τέτοιες περιπτώσεις, καλό είναι να γράψει κάτι.
Να σημειώσω μάλιστα οτι στην 1η αγωνιστική της Β εσκανα στο Σαλπέας, παρόμοια κατάσταση έκρινε τον αγώνα κατα την διάρκεια της παράτασης, υπερ του γηπεδούχου Φοίνικα κόντρα στην ΑΕ καλλιθέας (84-83). Ηταν μάλιστα το κερασάκι στην τούρτα που μας σέρβιρε η κυρία Γρίβα με τα φοβερά και τρομερά που έκανε εναντίον και των 2 ομάδων και τελικά εναντίον του αθλήματος. Τεσπα, αφού πήρε όλα τα τηλέφωνα που είχε στο καρνέ της, αποφάσισε το σωστό(απο όσο ξέρω κι εγώ) δεν γύρισε πίσω το χρόνο και ότι έγινε στο διάστημα το επίμαχο, μέτρησε κανονικα.
kaligkaris
Εδώ και πάλι για τις καθιερωμένες προβλέψεις μας…..
Θέλω να πιστεύω ότι θα έχω την επιτυχία της προηγούμενης φοράς, αν και δεν είναι το ζητούμενο….
Έχουμε τρία ντερμπάκια ! Ένα δηλαδή και δύο μικρότερα, που μπορούν όμως να γίνουν εξίσου δυνατά με το πρώτο.
Πάμε λοιπόν ….

1) ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ – ΑΠΟΛΛΩΝ
Το Περιστέρι δεν θα έχει κανένα πρόβλημα απέναντι στον πάντα αξιόμαχο Απόλλωνα. Είναι πολύ διαφορετικά τα μεγέθη. Στάνταρ άσσος : 1

2) ΑΚΑΔΗΜΙΑ – ΑΕΚ
Το ένα από τα δύο μικρά ντέρμπι με φαβορί την ΑΕΚ.
Η ΑΕΚ μετά από τα στραπάτσα του Περιστερίου και του Δούκα έχει δείξει ότι χωλαίνει πολύ σοβαρά στο θέμα πάγκος. Θέλει όμως με κάθε κόστος να κρατηθεί μέσα στην κούρσα των πρωτοπόρων. Η BAC στο γήπεδό της είναι πάντα σκληρό καρύδι που λυγίζει δύσκολα ειδικά από ομάδες της δυναμικότητας της σημερινής ΑΕΚ.
Σίγουρα θα γίνει ένα κλειστό παιχνίδι από άποψη σκορ και θα νικήσει εκείνος που θα εκπλήξει με «κάτι» καθοριστικό για την έκβαση του αγώνα. Το τι μπορεί να είναι αυτό το «κάτι» δεν είναι προσδιορισμένο. Ίσως η ομαδικότητα, οι απροσδόκητες λύσεις από τον πάγκο, ίσως η υπεραπόδοση συγκεκριμένων παικτών…… ή άλλο που τώρα δεν μου έρχεται. Βαρόμετρο για την ΑΕΚ όπως πάντα οι Ρογκαβόπουλος – Χατζιδάκης, ενώ στα ατού της Ακαδημίας το βάθος πάγκου. Θα πω διπλό που θεωρώ και το πιθανότερο : 2

3) ΔΟΥΚΑΣ – ΑΜΥΝΤΑΣ
Το μεγαλύτερο από τα τρία ντέρμπυ που είπα στην αρχή.
Ο Αμύντας είναι η ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος. Μένει μόνο να δούμε πόσο ψηλά μπορεί να φτάσει . Έχει νικήσει ήδη Περιστέρι και έχει χάσει με αυτοχειρία το ματς με τον ΠΑΟ στην πρώτη αγωνιστική στην παράταση. Ειδικά στο γήπεδο του είναι πολύ δυνατός. Στο Δαΐς όμως τα πράγματα σίγουρα δυσκολεύουν αρκετά. Ο Δούκας των Σακελαρίου, Ψαρά, Τσουργιάννη θα παραταχθεί ως φαβορί. Αν ο Αμύντας νικήσει και σήμερα τότε δεν νομίζω ότι μπορεί να χάσει την τρίτη τουλάχιστον θέση της τελικής κατάταξης ! Επειδή το σενάριο και εμένα μου φαίνεται υπεραισιόδοξο θα πω άσσο : 1

4) ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ – ΕΦΑΟΖ
Το τρίτο και μικρότερο ντέρμπυ της σημερινής αγωνιστικής.
Ομάδες, και οι δύο, με μικρή απομένουσα δυναμικότητα μετά τις αναγκαστικές αποχωρήσεις των αθλητών που τις έφεραν και τις δύο στην μεγάλη κατηγορία.
Σίγουρα θα έχουμε ένα παιχνίδι με διακυμάνσεις στο σκορ και ίσως επιφυλάξει και σασπένς. Οι Άγιοι Ανάργυροι γνωρίζουν ότι αν δεν κερδίζουν αυτά τα παιχνίδια, η κατηγορία θα είναι ένα όμορφο και διδακτικό γρήγορο πέρασμα. Τα ίδια ισχύουν σε μικρότερο βαθμό βέβαια για τον Φιλαθλητικό που νομίζω ότι τελικά έστω και δύσκολα θα επικρατήσει : 2

5) ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ – ΠΑΟ
Η Δάφνη Δαφνίου θα κάνει την 5η της ήττα σε ισάριθμους αγώνες (θυμίζουμε το ανβληθέν παιχνίδι με Αγίους Αναργύρους εκτός έδρας το οποίο αναβλήθηκε και θα ήταν το πρώτο που θα κτυπούσε με αξιώσεις νίκης). Η διαφορά δυναμικότητας με τον ΠΑΟ είναι μεγάλη. Ο ΠΑΟ θα καταλάβει σχετικά εύκολα κάποια από τις δύο άντε τρεις το πολύ, πρώτες θέσεις της κατάταξης. Στάνταρ : 2

6) ΤΡΙΠΛΗ ΚΟΡΩΝΑ – ΑΕΝΚ
Η Τριπλή Κορώνα δεν θα δυσκολευτεί στο κλειστό της Βάρης απέναντι στην πολύ αδύναμη φέτος ΑΕΝΚ. Επειδή είναι ακόμα πολύ νωρίς για οποιουδήποτε τύπου χάρες θα πω στάνταρ άσσο : 1
Flinafim
Πολύ νωρίς έξω ο Ρογκα...Που να βρει ρυθμο....θα έχουμε θέματα!!😷😷😷
erasitexnis
ΑΓ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ - ΕΦΑΟΖ: 59-68
ak11596
ΒΑC - ΑΕΚ 64 - 73 (16-10, 40-29, 58-54,64-73)

Πολύ καλύτερο παιχνίδι από το αντίστοιχου του παιδικού. Η Ακαδημία προηγείτο για πάνω από 30 λεπτά αλλά τελικά έχασε. Το κρίσιμο σημείο η μάχη των ψηλών την οποία κέρδισε τελικά ... ο Χατζηδάκης !!!
H ομάδα της BAC παρατάχθηκε με τουλάχιστον δύο απουσίες, Ντούρας (προφανώς τραυματίας γιατί τον είδα με πολιτικά στον πάγκο) και Παπαγεωργίου (δεν ξέρω...). Ξεκίνησε πιο δυνατά με καλό διάβασμα της άμυνας της ΑΕΚ και σερί διεισδύσεις του Ηλιόπουλου (μόνο που δεν ξεχωρίζω τα αδέλφια, οπότε δεν ξέρω ποιος είναι ποιος ....!!!). Η BAC διεύρυνε την διαφορά μέχρι και το τέλος του 1ου ημιχρόνου. Στο 3ο 10λεπτο έκανε ένα ξέσπασμα 19-8 η ΑΕΚ αλλά η BAC μετά το time-out του Παταβούκα ξαναβρήκε ρυθμό. Δυστυχώς οι ψηλοί της, οι οποίοι λόγω και όγκου και ύψους είχαν θέμα με τον Χατζηδάκη τελικά δεν άντεξαν, κουράστηκαν, φορτώθηκαν με φάουλ (αποβλήθηκαν και οι δύο με 5 φάουλ) οπότε παραδόθηκε στο τέλος και η BAC.
Κορυφαίος του αγώνα ο Χατζηδάκης, σε χαμηλή πτήση ο Ρογκαβόπουλος, ο οποίος αναλώθηκε επιθετικά σε μακρινά σουτ (παρότι ευστόχησε σε τουλάχιστον 4 τρίποντα) και δεν χρησιμοποιήθηκε απ'τον Χατζή όσο θα περίμενε κανείς για την αμφίρροπη εξέλιξη του αγώνα. Πιο ομάδα η BAC, αρκετά βελτιωμένος ο Ηλιόπουλος, βοήθησαν αρκετά ο Ευαγγελιάδης-Λουκαϊτης, προσπάθησαν οι ψηλοί... Αν και τυπικά νεοφώτιστη, τα παιδιά της BAC παίζουν χρόνια μαζί και πιστεύω ότι είναι απ'τα φαβορί για 4άδα.

Περιέργως είχε κόσμο (συνήθως μετά τον αγώνα του παιδικού μειώνεται αισθητά η παρουσία του κόσμου), καλοί οι διαιτητές παρότι υπήρξε μια μικροένταση με Παταβούκα για μια απόφαση, καθώς και ψιλο-διαμαρτυρίες συγκεκριμένων ...γονέων (αλλά προφανώς σε αυτές τις διαμαρτυρίες δεν μπορεί να δοθεί ιδιαίτερη βάση).
Μετά το τέλος του αγώνα περίμενε η μια ομάδα να χειροκροτήσει την άλλη (δυστυχώς πρέπει να επιβραβεύονται τα αυτονόητα γιατί δεν είναι τόσο συνηθισμένα όσο θα έπρεπε ...δηλαδή πάντα !!!).
Στα περίεργα της βραδιάς το κλείσιμο των φώτων, για κανένα 5λεπτο, προφανώς λόγω τεχνικής βλάβης αλλά τελικά μετά από ολιγόλεπτη διακοπή, επανήλθαν οπότε και συνεχίστηκε ο αγώνας...
Gkos
Προς ΕΣΚΑ/ΕΣΚΑΝΑ.

Δεν είναι δυνατόν να είναι ίδια μέρα τα ΑΕΚ-ΠΑΟ και Πρωτέας-Ολυμπιακός.
Δεν γίνεται.
Κάντε κάτι.
Ένα μήνα σπάω το κεφάλι μου και δεν μπορώ να επιλέξω. . .😥😥😥

polykos
QUOTE(Gkos @ Oct 30 2017, 00:14 ) *
Ένα μήνα σπάω το κεφάλι μου και δεν μπορώ να επιλέξω. . .😥😥😥

και τι κατάφερες???
με σπασμένο κεφάλι θα πας στο ναό ενώπιον του κυρίου "γραφείο τύπου"?????
kaligkaris
Δεν μπορώ να μην σταθώ στο δεύτερο κατά σειρά 6 στα 6 που είχαν οι προβλέψεις των δύο προηγούμενων αγωνιστικών.
Μάλλον δεν θα μου ξεφύγει ούτε σήμερα επειδή βοηθάει πολύ σε αυτό το σημερινό πρόγραμμα.

Είναι σχεδόν βέβαιο ότι σήμερα δεν έχουμε κάποιο ντέρμπυ.
Οι διαφορές δυναμικότητας των αντιπάλων είναι από μεγάλες έως αισθητές.
Αυτό δεν σημαίνει ότι κάποια ματς δεν μπορεί να εξελιχθούν σε ντέρμπυ.

Για πάμε λοιπόν και αναλύουμε ότι χρειάζεται στην πορεία…

1) ΑΕΚ - ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ
Η Διαφορά ποιότητας είναι παραπάνω από αισθητή και στο κλειστό του Άγιου Θωμά η ΑΕΚ δεν θα έχει κανένα πρόβλημα ειδικά παρόντος του καλύτερου παίκτη της Ένωσης και παντοδύναμου μέσα στην ρακέτα Χατζιδάκη, συνεπικουρούμενου από τον λίγο ασταθή τελευταία και κάπως μονοδιάστατο Ρογκαβόπουλο. Η απουσία ψηλών της Δάφνης θα την καταδικάσει απόλυτα. Μερικά εύστοχα τρίποντα θα φανούν πολύ λίγα. Σίγουρος άσσος : 1

2) ΑΠΟΛΛΩΝ – ΔΟΥΚΑΣ
Και εδώ η αγωνιστική διαφορά είναι μεγάλη. Η Ριζούπολη είναι μια σκληρή έδρα αλλά όχι για τις ομάδες της δυναμικότητας του Δούκα που ως αήττητος έχει μεγάλο ψυχολογικό πλεονέκτημα και αέρα. Οι Τσουργιάννης, Ψαρράς, Σακελαρίου κλπ θα περάσουν ένα εύκολο βράδυ. Σίγουρα διπλό : 2

3) ΠΑΟ – ΤΡΙΠΛΗ ΚΟΡΩΝΑ
Τα αδελφάκια.
Έχει γίνει πολύ κουβέντα από πέρυσι αλλά και στο τόπικ του παιδικού για το "ανίερο" αυτό δίδυμο και πως το επιτρέπει η διοργανώτρια αρχή. Είναι προφανές ότι όταν κάποιος διαθέτει δύο ομάδες στο πρωτάθλημα μπορεί να καθορίσει σίγουρα τους υποβιβασμούς αλλά και υπό συνθήκες και την είσοδο στην τετράδα.
Οι συνθήκες αυτές με την συγκεκριμένη δυναμικότητα των ομάδων δεν υφίστανται για να λέμε τα πράγματα με το όνομά του. Η Τριπλή είναι μια αξιόμαχη ομάδα που θα καταλάβει κάποια από τις θέσεις 7 - 8. Ο ΠΑΟ είναι πολύ δουλεμένος με προσθήκες που μπήκαν γρήγορα στο πνεύμα που θέλει να δώσει ο Καλαϊτζής στην ομάδα και έχουν κάνει ένα πολύ καλό και δυνατό σύνολο. Προσωπική μου άποψη είναι ότι θα καταλάβει μία από τις δύο πρώτες θέσεις. Το αποτέλεσμα σήμερα θα είναι άσσος. Ακόμα και αν η Τριπλή είναι μπροστά στο ημίχρονο 30 πόντους πάλι άσσος θα είναι wink.gif : 1

4) ΚΗΦΙΣΙΑ – ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Η Κηφισιά μάλλον δεν θα μπορέσει να αποφύγει τον υποβιβασμό. Μετά από αρκετά χρόνια στην Α κατηγορία ήρθε η φουρνιά που λόγω μικρής δυναμικότητας και δυνατότερων αντιπάλων δεν μπορέσει να ανταποκριθεί. Πόσο μάλλον όταν αντίπαλος είναι το πολύ ενισχυμένο φέτος Περιστέρι. Στάνταρ διπλό : 2.

5) ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ – BAC
Ίσως το πιο ενδιαφέρον ματς της αγωνιστικής. Ο ΕΦΑΟΖ έχει μια σχετικά κοντή ομάδα που έχει μεγάλη διάθεση να τρέξει και να πιέσει όλες τις μπάλες σε όλο το γήπεδο. Επιθετικά διαθέτει 1 – 2 μονάδες με καλό χειρισμό και σουτ. Η Ακαδημία έχει δεμένη ομάδα που φέτος έχει παλέψει όλα τα μέχρι τώρα δύσκολα παιχνίδια της. Ατομικά οι παίκτες της είναι τεχνικά αρτιότεροι και αρκετά ομαδικοί. Αν αντέξουν την πίεση του Φιλαθλητικού που θα είναι συνεχής δεν θα δυσκολευτούν να φύγουν από του Ζωγράφου με το ροζ φύλλο. Βαρόμετρο οι ψηλοί της. Το πιθανότερο αποτέλεσμα είναι το διπλό : 2

6) ΑΜΥΝΤΑΣ – ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Οι Άγιοι Ανάργυροι είναι η πιο αδύνατη ομάδα της κατηγορίας. Ο Αμύντας μία από τις ισχυρότερες. Το αποτέλεσμα προδιαγεγραμμένο . Στάνταρ άσσος. : 1
kaligkaris
Εδώ και σήμερα….
Μετά το τρίτο στην σειρά 6 στα 6, πάμε για το τέταρτο !! Αν και σήμερα δεν είναι και τόσο εύκολο…
Έχουμε ματσάρες σήμερα !!!

Για πάμε…
1) BAC – ΑΜΥΝΤΑΣ
Εδώ τώρα θα δούμε ποιος θα είναι μάλλον ο πέμπτος (και δυσκολότερα ο τέταρτος) της τελικής κατάταξης. Ο Αμύντας ως γνωστό αποτελεί την έκπληξη της φετινής διοργάνωσης. Έχει νικήσει το Περιστέρι αν και με ελλείψεις το τελευταίο και Τριπλή Κορώνα και έχει χάσει από ΠΑΟ στο τσακ και από Δούκα με κατοστάρα.
Η Ακαδημία έχει τελειώσει με την όλους της θεωρητικής τετράδας με ήττες και ευελπιστεί από εδώ και πέρα μόνο σε νίκες. Ο αγώνας στην Παλλήνη θα είναι σκληρός και με κλειστό σκορ. Θα κερδίσει αυτός που θα το θέλει περισσότερο. Η Ακαδημία λόγω έδρας έχει μικρό προβάδισμα. Όποιος δείξει πιο έτοιμος και ψύχραιμος με σωστές επιλογές και λίγα λάθη θα πάρει τις πιθανότητες με το μέρος του. Το βλέπω μάλλον άσσο : 1

2) ΑΕΚ – ΠΑΟ
Ματσάρα και εδώ. Ο ΠΑΟ παίζει καλά το run n’ gun παιχνίδι που του επιβάλει ο προπονητής του , με σάρωμα όλο το γήπεδο, αιφνιδιασμούς, και πολύ γρήγορες επιθέσεις μάξιμουμ χρόνου 12 δευτερολέπτων. H AEK πιο «βασιλική» στο παιχνίδι της με δύναμη και έμφαση μέσα στην ρακέτα. Ο ΠΑΟ αν είναι επαρκώς εύστοχος στις γρήγορες επιθέσεις του θα έχει το προβάδισμα από την αρχή και δεν θα το χάσει μέχρι το τέλος. Αν δεν είναι πολύ αποτελεσματικός το πλεονέκτημα το έχει η ΑΕΚ. Ο πάγκος θα παίξει σημαντικό ρόλο, εκεί που η ΑΕΚ υστερεί. Η έδρα θα έχει και αυτή τον λόγο της. Βλέπω πολύ κλειστό παιχνίδι που τελικά δύσκολα θα το πάρει ο ΠΑΟ : 2

3) ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ - ΤΡΙΠΛΗ ΚΟΡΩΝΑ.
Ενδιαφέρον παιχνίδι. Η Τριπλή είναι παντού αξιόμαχη. Το Περιστέρι όμως στο γήπεδο του δεν θα της δώσει καμιά ευκαιρία. Στάνταρ άσσος : 1

4) ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ – ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ
Ματς δυνατό και εδώ. Δύο ομάδες χωρίς μεγάλη διαφορά δυναμικότητας . Ο Απόλλωνας σαφώς καλλίτερος τόσο ατομικά όσο και ομαδικά. Οι Άγιοι όμως παίζουν στην έδρα τους και αυτό μετράει αρκετά. Νομίζω ότι ο Απόλλωνας θα δυσκολευτεί αρκετά μέχρι το πρώτο ημίχρονο αλλά μετά θα καθαρίσει εύκολα. Διπλό : 2

5) ΔΟΥΚΑΣ – ΑΕΝΚ
Νομίζω ότι δεν χωράνε σχόλια η διαφορά ίσως και να ξεπεράσει τους 30 πόντους. Σίγουρος άσσος : 1

6) ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ – ΕΦΑΟΖ
Ματσάρα και εδώ !
Η Δάφνη είναι πολύ καλή στο γήπεδο της. Ξέρει καλά τα καλάθια της (είπαμε να γέρνουν λίγο αλλά εσείς εκεί μάλλον το παρακάνατε !) και είναι πολύ εύστοχη στο σουτ που είναι σχεδόν το μοναδικό της όπλο. Ο Φιλαθλητικός πιο πλήρης σε επιλογές και πολύ μαχητικός Αν μαρκάρει σωστά το σουτ της Δάφνης τότε θα έχει βρει το κλειδί για την νίκη. Θα μπορέσει όμως ?
Θα γίνει ένα όμορφο και δυνατό παιχνίδι . Βλέπω ότι η Δάφνη θα έχει τον πρώτο λόγο, λόγω έδρας. Θα πω άσσο. : 1
ak11596
AΕΚ ΠΑΟ 65-65 παμε παράταση
ak11596
QUOTE (ak11596 @ Nov 7 2017, 23:45 ) *
AΕΚ ΠΑΟ 65-65 παμε παράταση


Tελικά νίκησε η ΑΕΚ με 87-80 στην 2η παράταση...!!!
Ωραία εξέλιξη και 2 παρατάσεις μας άφησαν με καλές εντυπώσεις (ειδικά εμάς τους ΑΕΚτζήδες...!!!)
Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μάλλον νευρικά το παιχνίδι. Ο ΠΑΟ όμως άρχισε να ανεβάζει απόδοση και
τελείωσε το 1ο δεκάλεπτο με 11-22. Στην αρχή του 2ου δεκαλέπτου φάνηκε να συνεχίζεται η υπεροχή των πρασίνων, αλλά κάπου εκεί έκανε την αντεπίθεση της η ΑΕΚ και με μπροστάρηδες τους ...συνήθεις υπόπτους Ρογκαβόπουλο-Χατζηδάκη τελικά τελείωσε το ημίχρονο 32-35. Στο 2ο ημίχρονο οι ομάδες ήταν κοντά αλλά πάντα μπροστά ο ΠΑΟ. Τελικά Χατζηδάκης με πόντους από την ρακέτα, Ρογκαβόπουλος με 2 συνεχόμενα τρίποντα και Χατζηδάκης με επιθετικό ριμπάουντ, καλάθι και φάουλ, έφεραν το ματς στην ισοπαλία. Στην 1η παράταση συνεχίστηκε το ίδιο μοτίβο. Στην 2η όμως ανέλαβε το ...Νο 15 της ΑΕΚ (αν ξέρει κανείς το όνομα του...) και με 9 πόντους έδωσε ουσιαστικά το παιχνίδι στην γηπεδούχο.
Από την ΑΕΚ ξεχώρισαν (για άλλη μια φορά) οι Χατζηδάκης και Ρογκαβόπουλος, οι οποίοι είναι οι πυλώνες της ομάδας. Ο Ρογκαβόπουλος αν και μάλλον άστοχος (πήρε πολλά μακρινά σουτ) κράτησε την μπάλλα στις κρίσιμες φάσεις και έδωσε λύσεις σε άμυνα και επίθεση. Ο Χατζηδάκης, αν και όχι σε ιδιαίτερα καλή μέρα και με πολλή αστοχία στις βολές, ήταν καταλυτικός μέσα στη ρακέτα. Από κει και πέρα, υπάρχει μεγάλη διαφορά δυναμικότητας στους υπόλοιπους παίκτες και δεν έχουν βρει χημεία σαν ομάδα. Ελπίζω ότι θα βελτιωθούν στο μέλλον και πάντως θα είναι από τους πρωταγωνιστές.
Ο ΠΑΟ πιο δεμένη ομάδα, τρέχουν και (όταν) είναι εύστοχοι, αποδίδουν και καλύτερα... Μάλλον κορυφαίος του ΠΑΟ ο Πολιτόπουλος, πολύ καλό το Νο16 (δεν είμαι καθόλου σίγουρος για το Νο της φανέλας) πάντως ευστόχησε σε αρκετά 3ποντα, ο Σταυρακούκας είχε το δύσκολο ρόλο να αμύνεται πάνω στον Ρογκαβόπουλο, με προσφορά και το highllight του αγώνα ο Αμβράζης, με θετικό πρόσημο και ο Προίσκος.
Καλοί οι διαιτητές, δεν ασχολήθηκε κανείς μαζί τους.
Αρκετός κόσμος στις εξέδρες, πολλοί μπασκετικοί 'celebrities΄...!!!
Μετά το τέλος του αγώνα οι παίκτες της ΑΕΚ περίμεναν να χειροκροτήσουν την ομάδα του ΠΑΟ κάτι που (δυστυχώς) δεν τους ανταποδόθηκε...
Αυτά...
ak11596
QUOTE (ak11596 @ Nov 8 2017, 01:51 ) *
Στην 2η όμως ανέλαβε το ...Νο 15 της ΑΕΚ (αν ξέρει κανείς το όνομα του...) και με 9 πόντους έδωσε ουσιαστικά το παιχνίδι στην γηπεδούχο.


Τελικά βρήκα το όνομα του παιδιού είναι Μανώλης Μακαριάδης (2000)

QUOTE (ak11596 @ Nov 8 2017, 01:51 ) *
... πολύ καλό το Νο16 (δεν είμαι καθόλου σίγουρος για το Νο της φανέλας) πάντως ευστόχησε σε αρκετά 3ποντα ...


Τελικά το σωστό Νο είναι το 9 και το όνομα Κλοντιάν Μούτσα (2001)...
ak11596
QUOTE (ak11596 @ Nov 8 2017, 12:36 ) *
Τελικά βρήκα το όνομα του παιδιού είναι Μανώλης Μακαριάδης (2000)



Τελικά το σωστό Νο είναι το 9 και το όνομα Κλοντιάν Μούτσα (2001)...


Συγνώμη και πάλι αλλά τελικά αναφερόμουν όντως στο Νο 16 (Μάριος Τσέλλος, 2000). Ευχαριστώ συγκεκριμένο (και επιφανές θα έλεγα...) μέλος του forum για την βοήθεια του (για άλλη μια φορά...!!!)
Gkos
QUOTE (ak11596 @ Nov 8 2017, 01:51 ) *
Αρκετός κόσμος στις εξέδρες, πολλοί μπασκετικοί 'celebrities΄...!!!


Που με πήρες είδηση ;;;😳😂😂
mpek
Παρακάτω υπάρχουν τα βίντεο από ένα μέρος του αγώνα ΑΕΚ - ΠΑΟ.

http://www.youtube.com/playlist?list=PL_Ji...FFoxh7fHPiyzs1i

Δεν μπορώ να μην σχολιάσω τον τρόπο που αγωνίζονται οι ομάδες δύο νέων και ελπιδοφόρων προπονητών: Η μπάλα γύρω γύρω όλοι, φοβισμένοι και άβουλοι όλοι πλην Ρογκαβόπουλου επιλέγουν είτε μπάσιμο "νυν υπέρ πάντων αγών" είτε πάσα στον ψηλό είτε σκοτωμένο σουτ στα 23΄,59΄΄ . Αναρωτιέμαι αν οι Καλαϊτζής και Χατζής είναι ευχαριστημένοι με αυτό που παίζουν οι ομάδες τους...
mpek
QUOTE (mpek @ Nov 10 2017, 00:04 ) *
Παρακάτω υπάρχουν τα βίντεο από ένα μέρος του αγώνα ΑΕΚ - ΠΑΟ.

http://www.youtube.com/playlist?list=PL_Ji...FFoxh7fHPiyzs1i

Δεν μπορώ να μην σχολιάσω τον τρόπο που αγωνίζονται οι ομάδες δύο νέων και ελπιδοφόρων προπονητών: Η μπάλα γύρω γύρω όλοι, φοβισμένοι και άβουλοι όλοι πλην Ρογκαβόπουλου επιλέγουν είτε μπάσιμο "νυν υπέρ πάντων αγών" είτε πάσα στον ψηλό είτε σκοτωμένο σουτ στα 23΄,59΄΄ . Αναρωτιέμαι αν οι Καλαϊτζής και Χατζής είναι ευχαριστημένοι με αυτό που παίζουν οι ομάδες τους...


Το σωστό link
https://www.youtube.com/playlist?list=PL_Ji...FFoxh7fHPiyzs1i

m-papous
QUOTE (mpek @ Nov 10 2017, 01:04 ) *
Δεν μπορώ να μην σχολιάσω τον τρόπο που αγωνίζονται οι ομάδες δύο νέων και ελπιδοφόρων προπονητών: Η μπάλα γύρω γύρω όλοι, φοβισμένοι και άβουλοι . Αναρωτιέμαι αν οι Καλαϊτζής και Χατζής είναι ευχαριστημένοι με αυτό που παίζουν οι ομάδες τους...


Πάντως δεν τουν μαθαίνω εγώ να παίζουν έτσι!!!
The fundanental
Μήπως ήταν κάποιος στην Παλλήνη, για να ενημερωθούμε εκτενέστερα για το 2πλό του Αμύντα στο BAC ?
kaligkaris
Στο καθιερωμένο μας ραντεβού, θεού θέλοντος, συνεπείς και σήμερα.
Στις προηγούμενες προβλέψεις χάσαμε (για λίγο) και τα δύο ντέρμπι…
Το ΑΕΚ – ΠΑΟ στην 2η παράταση και το Ακαδημία – Αμύντας μόλις για 3 πόντους.
Αν αναλογιστείς το αμφίρροπο του πράγματος δεν τα πήγαμε και άσχημα.
(Ο πληθυντικός είπαμε…. Είναι μεγαλοπρέπειας!! smile.gif )

Για να δούμε τι έχουμε απόψε …..

1) ΑΜΥΝΤΑΣ - ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ
Ο Αμύντας αφού ξεπέρασε και το εμπόδιο της BAC με επιτυχία, νομίζω ότι έχει εξασφαλισμένη τουλάχιστον την 5η θέση αν όχι κάτι καλλίτερο. Με την Δάφνη και ειδικά στο κλειστό του Υμηττού δεν θα έχει κανένα πρόβλημα. Στάνταρ άσσος : 1

2) ΠΑΟ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Το μεγάλο ντέρμπι της ημέρας.
Ο ΠΑΟ στον Τάφο είναι ακόμα πιο δυνατός από το καθ’ ομολογία δεμένο και ισχυρό σύνολο που παρουσιάζει και φέτος. Η ήττα από την ΑΕΚ της προηγούμενης αγωνιστικής κρίθηκε από μερικά επιπόλαια λάθη στο τέλος της παράτασης εκεί που τα μυαλά δεν είναι καθαρά λόγω κούρασης και υπερβολικού άγχους. Θα μπορούσε ο κόουτς Καλαϊτζής να διαχειριστεί καλλίτερα τα τελευταία λεπτά με κάποιες αλλαγές σε προσπάθειες κάποιων παικτών του να γίνουν οι ήρωες του αγώνα. Αλλά είπαμε με την κούραση δικαιολογούνται πολλά.
Το Περιστέρι με ελλείψεις. Τι γίνεται με Καράμπελα ?? άκουσα ότι έχει τραυματισμό (μάλλον από εντατικοποίηση) που θα τον αφήσει εκτός αρκετά. Είναι αλήθεια ? Με Κάδρα ? (θυμάμαι ότι με Αμύντα δεν είχε παίξει) με Χουγκάζ ? Όπως και να έχει πάντως στο γήπεδό του ο ΠΑΟ είναι το φαβορί. Το ματς θα είναι κλειστό από σκορ και πιστεύω να γίνει όμορφο παιχνίδι. Φαβορί ο ΠΑΟ. Λέω άσσο : 1

3) ΑΠΟΛΛΩΝ – BAC
Ο Απόλλωνας μαχητικός ειδικά στην Ριζούπολη. Η Ακαδημία σαφώς ποιοτικότερη. Φέτος όμως έχει φτάσει πολλές φορές στην βρύση και νερό δεν ήπιε. Χαρακτητιστικά Αναφέρω, με ΑΕΚ ήταν μπροστά πάνω από 35 λεπτά, με Αμύντα το ίδιο και έχασε για 3, με Δούκα στο 36 είχε προηγηθεί με +2. Τα χαμένα αποτελέσματα φέρνουν απογοήτευση αλλά και δύναμη για καλλίτερη συνέχεια. Ο Απόλλωνας έχει χάσει για ένα πόντο εκτός από ΕΦΑΟΖ και έχει κερδίσει Τριπλή Κορώνα στην Ριζούπολη. Το αδύνατο σημείο του είναι η επίθεση ειδικά όταν πιέζετε. Στο γήπεδο του όμως θα παλέψει όπως και με όλα τα προηγούμενα παιχνίδια. Το λογικό είναι να χάσει. Θα πω διπλό : 2

4) ΚΗΦΙΣΙΑ – ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Ντέρμπυ ουραγών…
Και οι δύο ομάδες φλερτάρουν πολύ έντονα με τον υποβιβασμό. Κάθε μία είναι απόλυτα στα μέτρα της άλλης. Τον νικητή του σημερινού ματς θα τον βγάλει η άμυνα.
Η Κηφισιά είναι ένα τικ καλλίτερη. Η έδρα θα μετρήσει καθοριστικά. Θα πω άσσο : 1

5) ΤΡΙΠΛΗ ΚΟΡΩΝΑ – ΔΟΥΚΑΣ
Η διαφορά ποιότητας είναι μεγάλη. Η Τριπλή στο γήπεδο της θα προσπαθήσει να δείξει πρόσωπο. Ο μόνος αήττητος Δούκας όμως, με την δύναμη πυρός που διαθέτει από τους μέχρι τώρα αξιόπιστους 4 - 5 παίχτες του θα φύγει από την Βάρη με την νίκη. Στάνταρ διπλό : 2

6) ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ – ΑΕΚ
Ο Φιλαθλητικός είναι αξιόμαχος στο κλειστό του Αγίου Θωμά. Το μέγεθος της ΑΕΚ όμως είναι σαφώς μεγαλύτερο όχι μόνο σαν όνομα αλλά και σαν αξία παικτών. Το ματς δεν χωράει και πολλά σχόλια. Στάνταρ διπλό : 2
kaligkaris
Εδώ και σήμερα….
Δέκατη αγωνιστική η σημερινή, και προτελευταία του Α γύρου….
Πόσο γρήγορα περνάει ο καιρός…….που λέει και ο Καρβέλας smile.gif

Από τους σημερινούς αγώνες έχουμε τρία πολύ ενδιαφέροντα παιχνίδια.
Ντέρμπυ χωρίς την παραμικρή αμφιβολία.
Και επειδή πολύς λόγος έχει γίνει τι τελικά θεωρείται ντέρμπυ, νομίζω ότι έχω βρει ένα λίγο ανορθόδοξο και αδόκιμο αλλά πολύ πετυχημένο ορισμό.
Ντέρμπυ είναι λοιπόν ο αγώνας εκείνος που αν τον έπαιζες στο στοίχημα δεν θα έβαζες πάνω από 10 € αναλογιζόμενος τον κίνδυνο ότι οι πιθανότητες να πας κουβά είναι μεγάλες!! smile.gifsmile.gif

Δεν παίζει ρόλο ούτε η βαθμολογική θέση, ούτε το όνομα της ομάδας (μικρή ή μεγάλη) και πολύ περισσότερο δεν παίζει ρόλο το αποτέλεσμα!! (μετά Χριστό προφήτες… πολλοί !)

Πάμε λοιπόν και αναλύουμε ότι χρειάζεται καθ’ οδόν …

1) BAC – ΚΗΦΙΣΙΑ
Αυτή την BAC φέτος την έχω φοβερό άχτι !! Μου έχει καταστρέψει τα προγνωστικά !!! smile.gifsmile.gif
Αν χάσω έστω και ένα ματς θα είναι δικό της !! smile.gifsmile.gif
Ή εγώ την έχω υπερεκτιμήσει ή αυτή υποεκτιμά τον εαυτό της δεν ξέρω τι να πω.
Πάντως είναι μαχητική και έχει χάσει αρκετά παιχνίδια για ελάχιστους πόντους.
Δεν παραγνωρίζουμε το γεγονός ότι είναι νεοφώτιστη στην κατηγορία και το σημαντικότερο ότι έχει «χάσει» Παπαγεωργίου και Γκίκα.
Ο πρώτος μαθαίνω ότι έχει θέσει πολύ ψηλά τον πήχη στις πανελλαδικές και είναι απόλυτα φυσιολογικό να μην χωρούν δύο καρπούζια στην ίδια μασχάλη, και ο πολύ δυνατός και αθλητικός Γκίκας είχε την υπερατυχία να πάθει ολική ρήξη χιαστών στο πρώτο παιχνίδι με το Περιστέρι.
Σε κάθε περίπτωση όμως η ΑΕΝΚ στο παρκέ της Ελληνογερμανικής δεν θα μπορέσει να προβάλλει σθεναρή αντίσταση μέχρι το τέλος. Στάνταρ άσσος : 1

2) Α.Ε.Κ. – ΑΜΥΝΤΑΣ
Φυσικά το πρώτο κατά σειρά από τα ντέρμπυ που λέγαμε.
Η Α.Ε.Κ. στην έδρα της θα νικήσει τον Αμύντα που φέτος δείχνει ότι έχει ένα πολύ δεμένο και αξιόπιστο σύνολο .Έχει νικήσει τους άμεσους διεκδικητές της πέμπτης θέσης (Ακαδημία και Τριπλή Κορώνα) και φλερτάρει για ψηλότερα. Σήμερα όμως μάλλον θα χάσει από μία ομάδα που υπερτερεί στα σημεία που και ο Αμύντας προβάλλει δυνατός, δηλαδή την ρακέτα. Το Δίδυμο των Χατζιδάκη και Ρογκαβόπουλου είναι υπέρτερο του Σιούρτη και της παρέας του Υμηττού. Θα γίνει ένα κλειστό παιχνίδι στο σκορ με τρομερά ενδιαφέροντα ματς απ μέσα στο ζωγραφιστό. Τα φάουλ θα παίξουν καθοριστικό ρόλο !! Νομίζω ότι από την σημερινή αγωνιστική θα είναι το πιο ενδιαφέρον παιχνίδι. Θα δώσω άσσο που είναι και το πιθανότερο : 1

3) ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ – ΤΡΙΠΛΗ ΚΟΡΩΝΑ
Οι Άγιοι είναι η μία από τις τρεις ομάδες που θα πάρει την άγουσα προς την παρακάτω κατηγορία σχεδόν βέβαια. Αν και παίζει στο γήπεδό της δεν είναι αρκετό για να βοηθηθεί όσο θα έπρεπε για να υποτάξει την Τριπλή Κορώνα του Σούμαν και λοιπών, που εδώ και χρόνια έχει βρει τον τρόπο να είναι ομάδα της μέσης. Η κερκίδα των Αγίων Αναργύρων που μπορεί να είναι έως και καυτή θα αποδειχτεί λίγη. Σχεδόν σίγουρα διπλό : 2

4) ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ – ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ
Το δεύτερο από τα ντέρμπυ που λέγαμε….
Η Δάφνη στο γήπεδό της είναι αρκετά δυνατή.
Από την άλλη ο Απόλλωνας νομίζω ότι είναι πιο καλή ομάδα και πιο δεμένη. Η έδρα εδώ παίζει πολύ μεγάλο ρόλο. Δύσκολα γλυτώνει κάποιος μέσα στο κλειστό του Δάσους αν πραγματικά δεν είναι ανώτερος με διάθεση να το δείξει στο παρκέ. Ο Απόλλωνας αν μη τι άλλο θα το προσπαθήσει. Προβλέπω κλειστό και αμφίρροπο παιχνίδι. Το πιο αμφίρροπο από όλα της σημερινής αγωνιστικής ! Θα πω διπλό με διαφορά που ίσως να είναι και κάτω από 5 πόντους : 2

5) ΕΦΑΟΖ – ΠΑΟ
Εντάξει ! εδώ έχουμε τον ορισμό του : όχι ντέρμπυ !
Η διαφορά δυναμικότητας είναι μεγάλη αν και ο Φιλαθλητικός δεν θα καταθέσει τα όπλα εύκολα. Στάνταρ διπλό : 2

6) ΔΟΥΚΑΣ – ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Το μεγαλύτερο θεωρητικά ντέρμπυ της αγωνιστικής.
Εγώ δεν συμμερίζομαι απόλυτα αυτή την άποψη! Με δεδομένες τις απουσίες του Περιστερίου και την κακή ψυχολογία από την προηγούμενη ήττα με κάτω τα χέρια από τον ΠΑΟ θα λυγίσει και στο κλειστό του Δαΐς από τον μοναδικό αήττητο και πρώτο Δούκα! (ποιος να το πίστευε, μετά το καλοκαιρινό στραπάτσο !). Το Περιστέρι ξεκίνησε πολλά υποσχόμενο αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Θα πω άσσο και σχεδόν σίγουρα δεν θα πέσω έξω : 1
vasilis95
Το ΔΟΥΚΑΣ-ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ έχει μεταφερθεί για τις 7/12.
kaligkaris
Φίλε μου vasilis κράτα την πρόβλεψη για τότε. δεν θα αλλάξει κάτι smile.gif
εξάλλου πρόβλεψη μόνο για αυτό το ματς δεν θα έκανα.
vasilis95
QUOTE (kaligkaris @ Nov 21 2017, 17:29 ) *
Φίλε μου vasilis κράτα την πρόβλεψη για τότε. δεν θα αλλάξει κάτι smile.gif
εξάλλου πρόβλεψη μόνο για αυτό το ματς δεν θα έκανα.


ΟΚ. Την κρατάω...
Gkos
QUOTE (kaligkaris @ Nov 21 2017, 17:20 ) *

Ντέρμπυ χωρίς την παραμικρή αμφιβολία.
Και επειδή πολύς λόγος έχει γίνει τι τελικά θεωρείται ντέρμπυ, νομίζω ότι έχω βρει ένα λίγο ανορθόδοξο και αδόκιμο αλλά πολύ πετυχημένο ορισμό.
Ντέρμπυ είναι λοιπόν ο αγώνας εκείνος που αν τον έπαιζες στο στοίχημα δεν θα έβαζες πάνω από 10 € αναλογιζόμενος τον κίνδυνο ότι οι πιθανότητες να πας κουβά είναι μεγάλες!! smile.gifsmile.gif
Δεν παίζει ρόλο ούτε η βαθμολογική θέση, ούτε το όνομα της ομάδας (μικρή ή μεγάλη) και πολύ περισσότερο δεν παίζει ρόλο το αποτέλεσμα!! (μετά Χριστό προφήτες… πολλοί !)



Επειδή σε μένα αναφέρεσαι ,παρότι πέρασε ο καιρός θα διαφωνήσω και πάλι wink.gif 

Αν καποιος παιζει 100ρικα στοιχημα ,οκ στα ντερμπι μπορει να βαζει όσα λες .
Αν κάποιος ριχνει χιλιαρικα βαζει και στα ντέρμπι αρκετά 😇

Επισης ειχαμε διαφωνησει στον ορισμο της εκπληξης wink.gif

Αν (λεμε τωρα ) η ΑΕΚ κατεβαινε χωρις Χατζηδακη και ο Αμυνταρ νικουσε σημερα θα ηταν εκπληξη με οσα μας εχουν δειξει  οι 2 ομαδες ;

Τροφη για σκεψη wink.gif

Υ.Γ.Απο την στιγμη που γραφετε προγνωστικα καλο θα ηταν να γραφετε και μετα τα ματς τιποτα!
Βλεπω ποστ μονο με προγνωστικα ,μια βδομαδα σιωπη και μετα παλι προγνωστικα !

Φιλικά G.
Flinafim
QUOTE (Gkos @ Nov 21 2017, 23:36 ) *


Επειδή σε μένα αναφέρεσαι ,παρότι πέρασε ο καιρός θα διαφωνήσω και πάλι wink.gif 

Αν καποιος παιζει 100ρικα στοιχημα ,οκ στα ντερμπι μπορει να βαζει όσα λες .
Αν κάποιος ριχνει χιλιαρικα βαζει και στα ντέρμπι αρκετά 😇

Επισης ειχαμε διαφωνησει στον ορισμο της εκπληξης wink.gif

Αν (λεμε τωρα ) η ΑΕΚ κατεβαινε χωρις Χατζηδακη και ο Αμυνταρ νικουσε σημερα θα ηταν εκπληξη με οσα μας εχουν δειξει  οι 2 ομαδες ;

Τροφη για σκεψη wink.gif

Υ.Γ.Απο την στιγμη που γραφετε προγνωστικα καλο θα ηταν να γραφετε και μετα τα ματς τιποτα!
Βλεπω ποστ μονο με προγνωστικα ,μια βδομαδα σιωπη και μετα παλι προγνωστικα !

Φιλικά G.

Νίκησε τελικά ο Αμύντας;;;🍌🍌🍌
Gkos
Γιεπ wink.gif

Μαλιστα μιας και το ματς τελειωσε νωρις(11:20) ολος ο Αμύντας πήγε για κρέπα σε πασίγνωστο μαγαζι πολυ κοντα στο γήπεδο wink.gif
Τους ειδα φευγοντας wink.gif
polykos
QUOTE(Gkos @ Nov 22 2017, 01:33 ) *
Γιεπ wink.gif

Μαλιστα μιας και το ματς τελειωσε νωρις(11:20) ολος ο Αμύντας πήγε για κρέπα σε πασίγνωστο μαγαζι πολυ κοντα στο γήπεδο wink.gif
Τους ειδα φευγοντας wink.gif


Η διοίκηση της ακαδημίας σάκοτα, δεν πρέπει να πάρει αποφάσεις εν θερμώ smiley.gif
Gkos
Υπήρχε μιτινγκ πάντως μετά αλλά δεν νομίζω να ανησυχεί ο Χατζης wink.gif
vasilis95
Παραβρέθηκε κάποιος στο ΑΕΚ-Αμύντας να μας πεί κάτι παραπάνω (αν έχει χρόνο και διάθεση βεβαίως-βεβαίως);
xxx-4711
QUOTE
Tα δεκάλεπτα του αγώνα : 15-17, 28-29 (ημίχρονο), 42-42, 58-60 (τελικό).

Οι παίκτες της ομάδα μας (προπονητής Μουμούρης Αλέξανδρος-Σάντρο, βοηθός προπονητής Σαλίχος Παναγιώτης) : Αναστασίου Νίκος 7(1), Αποστολάκης Λευτέρης 4, Καραμπέτσιος Τάσος, Παρθενίου Χρήστος 3(1), Καλδής Παναγιώτης 11, Δελής Βασίλης, Έξαρχος Κώστας, Ανυφαντάκης Ναπολέων, Γούση Ορέστης 7, Ντούρος Νίκος, Σιούντρης Σπύρος (αρχηγός) 6, Ραυτόπουλος Σπύρος 20.


http://www.amyntas.gr/event/efivi-a-eska-a...-amyntas-58-60/

Οι ποντοι της ΑΕΚ θα ανεβουν αργοτερα στο σαιτ της ομαδας.

Πολυ μετριο παιχνιδι, η ΑΕΚ χωρις τον Χατζηδακη, οπως εγραψε και πιο πανω ο Gkos, εμεινε κοντα στο σκορ χαρη στην ευστοχια της στις βολες.
Πολυ αστοχος ο Ρογκαβοπουλος, που στο τελευταιο λεπτο εκανε λαθος, αστοχησε σε φολοου και ειχε 1/2 βολες (5 δευτερα πριν τη ληξη). Απο τους υπολοιπους βοηθησε αρκετα ο Μιχαηλ.
Απο τον Αμυντα κορυφαιος ο ψηλος της ομαδας Ραυτοπουλος, που εκμεταλλευτηκε μαλλον την απουσια του Χατζηδακη (που ενταξει δεν ειναι κ ο καλυτερος αμυντικος) και εκανε θραυση στα επιθετικα ριμπαουντ, ειδικα στο α ημιχρονο. Αρκετα καλοι οι 2 περιφερειακοι Αναστασιου και Καλδης, ο Σιουντρης εμεινε αρκετη ωρα στον παγκο λογω φαουλ.

2 λεπτα πριν την ληξη αποχωρησε τραυματιας ο Α. Ιωαννου. Γραψτε αν γνωριζετε αν ο τραυματισμος του ειναι σοβαρος.
vasilis95
Φίλε xxx-4711 ευχαριστούμε πολύ. Φαίνεται οτι τελικά η ΑΕΚ χωρίς Χατζηδάκη είναι μέτρια ομάδα.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.