Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ACB 2009-2010
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
Weekendman
QUOTE
http://www.superbasket.gr/?c=221&a=117206
11-10-2009 15:30
Ρεπορτάζ:
Superbasket.gr

Η Μάλαγα ήταν το…θύμα της πρώτης αγωνιστικής καθώς ηττήθηκε εντός έδρας από τη Φουενλαμπράδα στην πρεμιέρα της στο φετινό πρωτάθλημα της ACB. Ο Γιώργος Πρίντεζης πραγματοποίησε καλή εμφάνιση έχοντας 11 πόντους (5/8β, 3/5διπ, 0/1τρ) και τέσσερα ριμπάουντ σε 28:42’’ που βρέθηκε στο παρκέ. Εύκολες νίκες για Βαλένθια και Κάχα Λαποράλ.



Αναλυτικά τα αποτελέσματα της πρώτης αγωνιστικής της ACB



Μπιλμπάο-Γρανάδα 74-63

Μούρθια-Κάχα Λαποράλ 66-88

Γκραν Κανάρια-Μπανταλόνα 67-69

Αλικάντε-Βαγιαδολίδ 80-78

Μάλαγα-Φουενλαμπράδα 71-74

Βαλένθια-Εστουντιάντες 80-68

Καχασόλ-Ρεάλ Μαδρίτης 56-76

Ομπραντόιρο-Μπαρτσελόνα 63-80

απο superbasket.gr

Άρχισε μια ακόμη χρονιά στην Ισπανική Λίγκα να δούμε αν θα είναι χορός για 2(Μπάρτσα,Ρεάλ) η θα τα καταφέρει κανένας άλλος να μπει αναμεσά τους!
Είχα την ευκαιρία να δώ το παιχνίδι της ομάδας του Πρίντεζη που έχασε στην έδρα της απο την Φουενλαμπάρδα ο δικός μας συμπαθητικό παιχνίδι έκανε με την αμυντική προσπάθεια με τις κλασσικές διεισδήσεις και τις βολές του, αλλά με το...μαγικό τρίο Φίτς,Μπατίστα και Τόμας η τρίτη ομάδα της Μαδρίτης ,και με ένα σωρό τρίποντα τους είχε για αρκετό διάστημα με διψήφιο διαφορά πόντων και πάλι καλά για την Μάλαγα που το πάλεψε μέχρι το τέλος.
Στην περιφέρεια μπορεί να καλυφθεί κάπως το κενό του Καμπέθας κατα τα άλλα δεν εχει τρομερές αλλαγές στην περιφέρεια και στη θέση 3 και αν της βγούν οι Αμερικάνοι δεν έχει πρόβλημα, στην ρακέτα καλοί οι Φρίλαντ,Άρτσιμπάλντ και Πρίντεζης και Σινάνοβιτς; αλλά αν συγκρίνεις με την περσινή φροντ-λαιν με χαίσλιπ,Εντόγκ και Άρτσιμπάλντ φαίνόταν πιο ποιοτική είναι η εντύπωση μου.
Η Ταού μπορεί νομίζω να απειλήσει πρώτα-πρώτα στην γραμμή των ψηλών θα πορευτεί με Σπλίττερ,Μπάρατς,Τελέτοβιτς και Ελιάχου σαφώς καλύτερα σε σχέση που έπαιζε με τεσσάρι τον Μακντόναλντ και που ο Σπλίττερ σερνόταν στο τέλος απο την κούραση.
Άλλο θετικο σημάδι για την Ταού είναι οτι έχει παραπάνω απο τον 1 πλει-μεικέρ που είχε πέρσι(Πριτζιόνι) με χουέρτας και Ρίμπας και μπορεί αυτοί να μην είναι οι κορυφαίοι πλει-μεικερ και να είναι χειρότεροι απο τον Πριτζιόνι αλλά μάλλον η τωρινή κατάσταση για την Ταού είναι πιο καλύτερη
λογικά οι χέρμαν και Σαν Εμετέριο θα καταφέρουν να καλύψουν αν όχι πλήρως αρκετά το κενό του Μάικλ
το ερωτηματικό είναι αν οι Όλεσον και Ίνγκλις θα καλύψουν το επιθετικό κενό που άφησε ο Ρακόσεβιτς αν προσαρμοστούν στα δεδομένα της μεγαλύτερης ομάδας που πηγαίνουν μπορούν να τα καταφέρουν γιατί π.χ ο Όλεσον είναι ένας σκόρερ και σίγουρα καλύτερος αμυντικός απο τον Ρακόσεβιτς κάτι που δείχνει η έφεση του στα κλεψίματα.
Για τους αιώνιους της Ισπανίας θα ασχοληθώ αργότερα περιμένω γνώμες και προβλέψεις (αν υπάρχουν!)
Weekendman
QUOTE
Η Ταού μπορεί νομίζω να απειλήσει

Sorry η δύναμη της συνήθειας Κάχα Λαμποράλ φυσικά!
OnLy_PAS-AthEnS
Ειδα το ματς της Μπαρτσελονα.Τιποτα σπουδαιο.Ειχα δει Ρεαλ.Τιποτα σπουδαιο.Μαλαγα-μετρια.Ταου-δεν εχει βρει ρυθμο
Δεν θελω να ειμαι κακος αλλα δεν μου γεμιζουν το ματι οι Ισπανικες φετος.
Weekendman
QUOTE(PasGiannna @ Oct 11 2009, 22:11 ) *
Ειδα το ματς της Μπαρτσελονα.Τιποτα σπουδαιο.Ειχα δει Ρεαλ.Τιποτα σπουδαιο.Μαλαγα-μετρια.Ταου-δεν εχει βρει ρυθμο
Δεν θελω να ειμαι κακος αλλα δεν μου γεμιζουν το ματι οι Ισπανικες φετος.

Τις Ρεάλ και Μπαρτσελόνα φυσικά δεν κάθομαι να τις κρίνω απο τις νίκες επι αδύναμων αντιπάλων σαν αυτών της πρώτης αγωνιστικής στην ACB για την Μάλαγα και εμένα δεν μου γεμίζει το μάτι και για την Ταού παρόλου που ο σχεδιασμός φαίνεται πιο ορθός απο αυτόν της περασμένης χρονιάς πρέπει το υλικό να πιάσει την καλύτερη δυνατή απόδοση για να κοντράρει τις θωρητικά κορυφαίες ομάδες της Ευρώπης τους αιωνίους Ισπανίας και Ελλάδος.
Θα διαφωνήσω όσο αφορά Μπαρτσελόνα και Ρεάλ
Οσο αφορά την Μπαρτσελόνα δεν νομίζω να αποδυναμώθηκε ουσιαστικά κράτησε τους ως γνωστό όχι λάτρεις του αμυντικού παιχνιδιού αλλά εξαιρετικούς μην πώ τρομερούς σκόρερ Ναβάρο και Λάκοβιτς μαζί με έναν τρελό αλλά clutch player τον Μπαζίλε και τον ικανότατο αμυντικά για υψηλό επιπεδο Σάντα και προσθέτεις και τον Ρούμπιο που προσθέτει στην Μπαρτσελόνα ακόμα περισσότερη αμυντική δύναμη και κάνει την περιφέρεια της ομάδας(θέσεις 1 και 2) σε μια περιφέρεια που έχει παίκτες πολυ καλούς αμυντικούς(Ρούμπιο,Σάντα) που δεν φοβούνται στα δύσκολα(Ναβάρο,Μπαζίλε) και ένα που μεν δεν είναι ο ορισμός του νικήτη αλλά σαν επιπλέον κερασάκι δεν χαλάει κανέναν(Λάκοβιτς)!
στη θέση του σμόλ φόργουορντ σίγουρα δεν χρειάζεται να αναλύσει κανένας ότι ο Μάικλ είναι ικανός να κάνει μεγαλύτερη διαφορά απο τον τσέχο τον Μπάρτον.
Και αν νομίζει κανένας ότι με την φυγή των Άντερσεν(σπουδαίος παίκτης) και Ιλιάσοβα η Μπαρτσελόνα πρέπει να κλάψει θα κάνει νομίζω λάθος, στη θέση του Άντερσεν ήρθε ο Λόρμπεκ και ο Άντερσεν ήταν εξαιρετικός παίκτης με πλούσιο επιθετικό ρεπερτόριο αλλά και ο Λόρμπεκ έχει ηγετική προσωπικότητα ,αλλά και ρεπερτόριο επιθετικών κινήσεων και κοντά και μακρία απο το καλάθι με το εξαιρετικό σούτ του που δεν βρίσκεις στον καθένα.
Και αν λέιψουν το καλό σούτ απο τα 6.25 του Ιλιάσοβα η τα ριμπάουντ οι υπάρχοντες ψηλοί της Μπαρτσελόνα καλύπτουν αρκετές ανάγκες
Ο Μόρις μπορεί να είναι καλός στατικός σουτέρ 3 πόντων και καλός ριμπαόυντερ οπότε καλύπτει τον Ιλιάσοβα που ακόμα και καλύτερος ατομικά να είναι δεν είναι ο παίκτης που θα σε οδηγήσει στα δύσκολα ,βάλε στον Λογαριασμό τον καλό σκορερ και άνθρωπο που μοιράζει τάπες Βάσκεθ
και τέλος αν δούμε οτι αντικαταστάθηκε ο άργος δεινόσαυρος Σαντιάγκο και αναλώσιμος για την περσίνη Μπαρτσελόνα με τ τον πιο αθλητικό και καλύτερο αμυντικό τον Εντόγκ βλέπεις αν είναι κερδισμένη η όχι η Μπαρτσελόνα και στους ψηλούς που εγω πιστεύω πως ναι είναι!
Και μην ξεχνάμε και το στύλ παιχνιδιόύ της Μπαρτσελόνα γρηγορός ρυθμός και αν πάει το παιχνίδι στο 5 εναντίον 5 έχει εκπληκτικούς σουτέρ για να σπαέι τις άμυνες αλλά και πάικτες όπως ο Λόρμπεκ και ο Μάικλ για να ποστάρει στο καλάθι με κάτι άναλογο νικούσε πέρσι άνετα τον πρωταθλητή Ευρώπης Παναθηναικό και αν οι θεωρητικά καλύτερά αμυντικά παίκτες που αποκτήθηκαν αποδώσουν είναι πραγματικά απο τα Φαβορί η Μπάρτσα.
Για την Ρεάλ προς το παρόν λέω ακόμα και να αργήσει να δέσει η ομάδα λόγω πολλών μεταγραφών η αποδειχτουν παλτά και ορισμένοι παίκτες είναι σίγουρο οτι η άμυνα της σε σχέση με τις προηγούμενες χρόνιες θα είναι πολύ βελτιωμένη λόγω Μεσίνα και σε επίπεδο για να χαρίζει τίτλους η να τους φερει πιο κοντά!
OnLy_PAS-AthEnS
QUOTE(Weekendman @ Oct 12 2009, 01:21 ) *
Τις Ρεάλ και Μπαρτσελόνα φυσικά δεν κάθομαι να τις κρίνω απο τις νίκες επι αδύναμων αντιπάλων σαν αυτών της πρώτης αγωνιστικής στην ACB για την Μάλαγα και εμένα δεν μου γεμίζει το μάτι και για την Ταού παρόλου που ο σχεδιασμός φαίνεται πιο ορθός απο αυτόν της περασμένης χρονιάς πρέπει το υλικό να πιάσει την καλύτερη δυνατή απόδοση για να κοντράρει τις θωρητικά κορυφαίες ομάδες της Ευρώπης τους αιωνίους Ισπανίας και Ελλάδος.
Θα διαφωνήσω όσο αφορά Μπαρτσελόνα και Ρεάλ
Οσο αφορά την Μπαρτσελόνα δεν νομίζω να αποδυναμώθηκε ουσιαστικά κράτησε τους ως γνωστό όχι λάτρεις του αμυντικού παιχνιδιού αλλά εξαιρετικούς μην πώ τρομερούς σκόρερ Ναβάρο και Λάκοβιτς μαζί με έναν τρελό αλλά clutch player τον Μπαζίλε και τον ικανότατο αμυντικά για υψηλό επιπεδο Σάντα και προσθέτεις και τον Ρούμπιο που προσθέτει στην Μπαρτσελόνα ακόμα περισσότερη αμυντική δύναμη και κάνει την περιφέρεια της ομάδας(θέσεις 1 και 2) σε μια περιφέρεια που έχει παίκτες πολυ καλούς αμυντικούς(Ρούμπιο,Σάντα) που δεν φοβούνται στα δύσκολα(Ναβάρο,Μπαζίλε) και ένα που μεν δεν είναι ο ορισμός του νικήτη αλλά σαν επιπλέον κερασάκι δεν χαλάει κανέναν(Λάκοβιτς)!
στη θέση του σμόλ φόργουορντ σίγουρα δεν χρειάζεται να αναλύσει κανένας ότι ο Μάικλ είναι ικανός να κάνει μεγαλύτερη διαφορά απο τον τσέχο τον Μπάρτον.
Και αν νομίζει κανένας ότι με την φυγή των Άντερσεν(σπουδαίος παίκτης) και Ιλιάσοβα η Μπαρτσελόνα πρέπει να κλάψει θα κάνει νομίζω λάθος, στη θέση του Άντερσεν ήρθε ο Λόρμπεκ και ο Άντερσεν ήταν εξαιρετικός παίκτης με πλούσιο επιθετικό ρεπερτόριο αλλά και ο Λόρμπεκ έχει ηγετική προσωπικότητα ,αλλά και ρεπερτόριο επιθετικών κινήσεων και κοντά και μακρία απο το καλάθι με το εξαιρετικό σούτ του που δεν βρίσκεις στον καθένα.
Και αν λέιψουν το καλό σούτ απο τα 6.25 του Ιλιάσοβα η τα ριμπάουντ οι υπάρχοντες ψηλοί της Μπαρτσελόνα καλύπτουν αρκετές ανάγκες
Ο Μόρις μπορεί να είναι καλός στατικός σουτέρ 3 πόντων και καλός ριμπαόυντερ οπότε καλύπτει τον Ιλιάσοβα που ακόμα και καλύτερος ατομικά να είναι δεν είναι ο παίκτης που θα σε οδηγήσει στα δύσκολα ,βάλε στον Λογαριασμό τον καλό σκορερ και άνθρωπο που μοιράζει τάπες Βάσκεθ
και τέλος αν δούμε οτι αντικαταστάθηκε ο άργος δεινόσαυρος Σαντιάγκο και αναλώσιμος για την περσίνη Μπαρτσελόνα με τ τον πιο αθλητικό και καλύτερο αμυντικό τον Εντόγκ βλέπεις αν είναι κερδισμένη η όχι η Μπαρτσελόνα και στους ψηλούς που εγω πιστεύω πως ναι είναι!
Και μην ξεχνάμε και το στύλ παιχνιδιόύ της Μπαρτσελόνα γρηγορός ρυθμός και αν πάει το παιχνίδι στο 5 εναντίον 5 έχει εκπληκτικούς σουτέρ για να σπαέι τις άμυνες αλλά και πάικτες όπως ο Λόρμπεκ και ο Μάικλ για να ποστάρει στο καλάθι με κάτι άναλογο νικούσε πέρσι άνετα τον πρωταθλητή Ευρώπης Παναθηναικό και αν οι θεωρητικά καλύτερά αμυντικά παίκτες που αποκτήθηκαν αποδώσουν είναι πραγματικά απο τα Φαβορί η Μπάρτσα.
Για την Ρεάλ προς το παρόν λέω ακόμα και να αργήσει να δέσει η ομάδα λόγω πολλών μεταγραφών η αποδειχτουν παλτά και ορισμένοι παίκτες είναι σίγουρο οτι η άμυνα της σε σχέση με τις προηγούμενες χρόνιες θα είναι πολύ βελτιωμένη λόγω Μεσίνα και σε επίπεδο για να χαρίζει τίτλους η να τους φερει πιο κοντά!

Συμφωνω σε ολα αυτα που λες σχεδον απλα εχω να πω οτι ολα αυτα κινουνται σε θεωρητικο υποβαθρο και βλεπωντας τον τροπο λειτουργεις της Μπαρτσα δεν με τρελανε!
Επισης μπορει θεωρητικα να ειναι καλυτερη σε καθε τομεα του παιχνιδιου απλα το θεμα ειναι οτι πρεπει να δεσει και στην πραξη!Θα δουμε!Η Ρεαλ παντως δεν ειναι στο επιπεδο ΟΣΦΠ,ΠΑΟ,Μπαρτσα(?)
il postino
το κακο με τη ρεαλ ειναι οτι δεν ειχε δυνατοτητα επιλογης πολυ καλων παικτων αυτο το καλοκαιρι! ειχε το χρημα , πηρε καλους παικτες αλλα οι πραγματικα πολυ καλοι παικτες στην ευρωπη δεν ηταν διαθεσιμοι!

δε νομιζω δηλαδη οτι ο μεσινα πραγματικα ηθελε να παρει τον γκαρμπαχοθα στα τελειωματα του! ουτε νομιζω οτι ο χανσεν ηταν διακαης ποθος του! ακομα και απο τους λαβρινοβιτς , ο κριστοφ που παιζει στη σιενα ειναι καλυτερος!

αν ηταν διαθεσιμοι οι σισκα , διαμαντιδης , σπανουλης , αντερσεν , ιλιασοβα , λανγκντον, παπαλουκας δε θα τους χτυπαγαν εκει στη μαδριτη?


για πρωτη χρονια νομιζω θα ανεβουν επιπεδο (απο τους 8 να πανε F4 και στην ισπανια να παιξουν τελικο πρωταθληματος) , αυτο ειναι σαφες , αλλα δε νομιζω οτι εχουν τους παικτες εκεινους για να τους οδηγησουν στην κορυφη!
almirosbc
εμενα παντω με τρελαινει η acb!! biggrin.gif
morrison
QUOTE(almirosbc @ Oct 14 2009, 18:18 ) *
εμενα παντω με τρελαινει η acb!! biggrin.gif

Εσενα φιλε αν ο Ρουμπιο επαιζε στους Great Taste Coffee Makers θα σε τρελαινε και το πρωταθλημα των Φιλιππινων... 69.gif tongue.gif
Weekendman
QUOTE(ilpostino @ Oct 14 2009, 12:07 ) *
το κακο με τη ρεαλ ειναι οτι δεν ειχε δυνατοτητα επιλογης πολυ καλων παικτων αυτο το καλοκαιρι! ειχε το χρημα , πηρε καλους παικτες αλλα οι πραγματικα πολυ καλοι παικτες στην ευρωπη δεν ηταν διαθεσιμοι!

δε νομιζω δηλαδη οτι ο μεσινα πραγματικα ηθελε να παρει τον γκαρμπαχοθα στα τελειωματα του! ουτε νομιζω οτι ο χανσεν ηταν διακαης ποθος του! ακομα και απο τους λαβρινοβιτς , ο κριστοφ που παιζει στη σιενα ειναι καλυτερος!

αν ηταν διαθεσιμοι οι σισκα , διαμαντιδης , σπανουλης , αντερσεν , ιλιασοβα , λανγκντον, παπαλουκας δε θα τους χτυπαγαν εκει στη μαδριτη?


για πρωτη χρονια νομιζω θα ανεβουν επιπεδο (απο τους 8 να πανε F4 και στην ισπανια να παιξουν τελικο πρωταθληματος) , αυτο ειναι σαφες , αλλα δε νομιζω οτι εχουν τους παικτες εκεινους για να τους οδηγησουν στην κορυφη!

Βασικά συμφωνώ ότι η Ρεάλ δεν μπορούσε να πάρει αρκετούς καλούς παίκτες γιατί δεν ήταν διαθέσιμοι παρόλου αυτά πιστεύω οτι είναι μια ομάδα όπως την θέλει ο Μεσίνα
Όλη σχεδόν η περιφέρεια της Ρεάλ διακρίνεται απο παίκτες που ήτε λόγω Αθλητικών προσόντων και ταχύτητας(Γιούλ) ήτε λόγω μυαλού(Καουκένας,Πριτζιόνι) είναι πολύ καλοί αμυντικοί αλλά είναι και αρκετά καλοί και στην δημιουργία του παιχνίδιου αν και όχι τόσο στην εκτέλεση με εξαίρεση του Καουκένας αλλά σε καμιά περίπτωση δεν είναι ακύνδυνοι εξαίρεση στον κανόνα της καλής περιφερειακής άμυνας της Ρεάλ είναι ο μέτριος αμυντικός Μπούλοκ αλλά είναι τόσο θανατηφόρος σουτέρ και σκόρερ που συγχωρείται μια πιθανή αμυντική ολιγωρία.
Σαν γενικό συμπέρασμα ΟΚ,η περιφέρεια της Ρεάλ δεν είναι τόσο πλήρης,δημιουργική και με ικανότητα στο σκόρ όπως του Παναθηναικού αλλά με τις υπόλοιπες ομάδες της ΑCB και της Ευρωλίγκας δεν έχει κάτι που να της λείπει(όχι οτι είναι πολύ κατώτερη ακόμα και απο του Παναθηναικού)
Οσο αφορά αυτούς που θα παίξουν φόργουορντ που θα είναι Χάνσεν,Βιντάλ η σχήμα απλώς με τρία γκάρντ υπάρχουν ομάδες όπως ο Ολυμπιακός που έχουν πολύ καλύτερες πιθανές επιλογές(Παπανικολάου,Τσίλντρες,Βασιλόπου

��
��
��
��
�ος,Κλέιζα) αλλά γενικά σε επίπεδο ΑCB αλλά και σε Ευρωπαικό δεν υπάρχουν πολλοί που μπορεί να παίξουν 3 και να κάνουν την μεγάλη(επιθετική τουλάχιστον)διαφορά στο υψηλότερο επίπεδο στο περσινό φάιναλ φορ της Ευρωλίγκας πέρα απο την ΤΣΣΚΑ με τον Σισκάουσκας τα υποτιθέμενα τριάρια των υπόλοιπων ομάδων δεν είχανε ρόλο πρωταγωνιστικό(ΟΣΦΠ-Τσίλντρες,Μπαρτσελόνα-Μπάρτον έπαιζε με τρείς γκάρντ,Παναθηναικός Περπέρογλου η έπαιζε γκάρντ στη θέση του)
Σίγουρα σε σύγκριση με τις υπόλοιπες θέσεις στην Ρεάλ το 3 δεν είναι τόσο ισχυρό πάντως όσο αφορά τον Χάνσεν μεν υπήρχαν καλύτερες επιλογές αλλά μπορεί και αυτός να κάνει την δουλειά του Μεσίνα καλός σουτέρ(αν και όχι όσο οι απόλυτα κορυφαίοι στο είδος) και μπορεί να είναι καλος αμυντικός.
Στη θέση 4 η Ρεάλ έχει για έμενα τις καλύτερες δυνατές επιλογές όχι μόνο στην ACB αλλά και στην Ευρώπη ολόκληρη με Βελίτσκοβιτς,Ρέγες,Γκαρμπαχόσα ειδικά οι Ρέγες και Βελίτσκοβιτς είναι παίκτες που απειλούν απο μακριά και κοντά καλοί ριμπάουντερ και οι 2 αλλά και αμυντικοί ,ενω συμβάλουν και στην ομαδική λειτουργία της ομάδας όχι και άσχημα!
Όσο για τον Γκαρμπαχόσα έχω δίλλημα αν είναι μεταγραφή ουσίας η εντυπωσιασμού εγω λέω οριακά το 2ο αλλά αν και οι καλύτερες εποχές του έχουν περάσει και τα πόδια του έχουν ταλαιπωρηθεί τόσο που τον βολέυει περισσότερο να σουτάρει απο μέση και μακρινή απόσταση , το περίφημο σούτ και οι καλές αμυντικές θεσεις του(που αναπληρώνουν καπως την ελλειψη ταχύτητας) το κάνουν χρήσιμο παίκτη αν και πιο ακριβοπληρωμένο απο όσο αξίζει.
Στα πιθανά σέντερ ο Βαν Ντε Σπιγκελ είναι ο κλασσικός παίκτης ρολίστας και παίκτης ομάδας(σαν τον ρόλο του Ζεβροσένκο στην ΤΣΣΚΑ μια και μιλάμε για ομάδα του Μεσίνα) όπως και ο Ερβέλ(είναι τεσσάρι μήπως) αλλά βλέπω τον Ρέγες να κατεβαίνει συχνά για να παλέυει με τα αντίπαλα σέντερ.
Δεν νομίζω να λείπουν οι παίκτες που θα οδηγήσουν την Ρεάλ στην κορυφή Μπούλοκ και Ρέγες είναι 2 παραδείγματα για αυτό
Το υλικό της Ρεάλ είναι αρκετά πλήρες και για τίτλο στην Ισπανία και για τελικό Ευρωλίγκα αν και σαν φαβορί στην ACB θεωρώ την Μπαρτσελόνα.

Και μερικά τρέχοντα Ισπανικά νεά
QUOTE
Η Κάχα Λαμποράλ πήρε το ντέρμπι
16-10-2009 04:40
Ρεπορτάζ:
Superbasket.gr
Τελέτοβιτς και Σαν Εμετέριο οδήγησαν την Κάχα Λαμποράλ στη νίκη στο τοπικό ντέρμπι με την Μπιλμπάο. Ο Βόσνιος είχε 21 πόντους και ο Ισπανός 20 στη νίκη της ομάδας τους με 85-76, ενώ ο Μουμπρού ήταν απολαυστικός με 24 πόντους αλλά δεν ήταν αρκετοί.



Τα αποτελέσματα όλη της αγωνιστικής…

Μπαρτσελόνα – Βαλένθια 87-62, Γρανάδα – Αλικάντε 103-71, Ρεάλ – Μπρουέσα 71-67, Μανρέσα – Μάλαγα 77-73, Βαγιαδολίδ – Ομπραντόριο 75-64, Μπανταλόνα – Καχασόλ 65-60, Φουενλαμπράντα – Μούρθια 93-77.



Η Βαθμολογία…

Μπαρτσελόνα – Κάχα Λαμποράλ – Ρεάλ Μ. – Φουενλμπράντα – Μανρέσα – Μπανταλόνα 4, Γρανάδα – Βαγιαδολίδ – Μπιλμπάο – Βαλένθια – 3, Γκραν Κανάρια – Εστουντιάντες – Μπρουέσα – Μάλαγα – Καχασόλ – Μούρθια – Ομπραντόριο

Κακό ξεκίνημα για την Μάλαγα που δεν αντιμεντώπησε και ομαδάρες στο ξεκίνημα και όργια απο τον Σαν Εμετέριο στην αρχή της χρονιάς ενώ η Βαλένθια μια ακόμη χρονιά για τετράδα θέλει και μια ακόμα την βλέπω έξω απο αυτήν...

http://www.superbasket.gr/?c=221&a=117352
Και προβλήματα με τους διαιτητές στην Ισπανία....
Weekendman
QUOTE
Στη θέση 4 η Ρεάλ έχει για έμενα τις καλύτερες δυνατές επιλογές όχι μόνο στην ACB αλλά και στην Ευρώπη ολόκληρη με Βελίτσκοβιτς,Ρέγες,Γκαρμπαχόσα ειδικά οι Ρέγες και Βελίτσκοβιτς είναι παίκτες που απειλούν απο μακριά και κοντά καλοί ριμπάουντερ και οι 2 αλλά και αμυντικοί ,ενω συμβάλουν και στην ομαδική λειτουργία της ομάδας όχι και άσχημα!
Όσο για τον Γκαρμπαχόσα έχω δίλλημα αν είναι μεταγραφή ουσίας η εντυπωσιασμού εγω λέω οριακά το 2ο αλλά αν και οι καλύτερες εποχές του έχουν περάσει και τα πόδια του έχουν ταλαιπωρηθεί τόσο που τον βολέυει περισσότερο να σουτάρει απο μέση και μακρινή απόσταση , το περίφημο σούτ και οι καλές αμυντικές θεσεις του(που αναπληρώνουν καπως την ελλειψη ταχύτητας) το κάνουν χρήσιμο παίκτη αν και πιο ακριβοπληρωμένο απο όσο αξίζει.
Στα πιθανά σέντερ ο Βαν Ντε Σπιγκελ είναι ο κλασσικός παίκτης ρολίστας και παίκτης ομάδας(σαν τον ρόλο του Ζεβροσένκο στην ΤΣΣΚΑ μια και μιλάμε για ομάδα του Μεσίνα) όπως και ο Ερβέλ(είναι τεσσάρι μήπως) αλλά βλέπω τον Ρέγες να κατεβαίνει συχνά για να παλέυει με τα αντίπαλα σέντερ.

Και ξέχασα και τον Ν.Λαβρίνοβιτς να βάλω που και χειρότερος απο τον Κριστόφ να είναι αμελητέα ποσότητα δεν είναι και κάνει ακόμα πιο πλήρη την Ρεάλ στο 4 και 5 ίσως και την πιο πλήρη στην Ευρώπη!
matt walsh
Πως βλεπεται τι Παμεσα Βαλενθια φετος?ταου κ μαλαγα πολυ αποδυναμωμενεσ δειχνουνε παντωσ..
Weekendman
QUOTE(matt walsh @ Oct 16 2009, 14:27 ) *
Πως βλεπεται τι Παμεσα Βαλενθια φετος?ταου κ μαλαγα πολυ αποδυναμωμενεσ δειχνουνε παντωσ..

Εξέφρασα την πίστη μου ότι η Βαλένθια δεν είναι ομάδα τετράδας στην Ισπανία
κοντά στο καλάθι αν ζητάς κανείς άλμα,δύναμη,μαχητικότητα και πόντους κοντά στο καλάθι οι Νίλσεν και Φ.Πιετρούς είναι οι άνθρωποι σας!
και μαζί με τον Πέροβιτς που μπορεί να μην είναι τόσο αθλητής όσο οι Νίλσεν και Πιετρούς αλλά επιθετικά έχει επιλογές και μπορεί να σκοράρει με συνέπεια και μαζί με τον Ουκρανό ρολίστα ψηλό και τον κλασσικο μέτριο Ισπανό τον Κλαβέρ που έχουν συνθέτουν μια συμπαθητική με καλή γραμμή ψηλών που όμως δεν μπορεί να συναγωνιστεί τις αντίστοιχες υπερπλήρεις των Μπαρτσελόνα και Ρεάλ
Στην περιφέρεια ο Σ.Γουίλιαμς μπορεί να μην είναι ο καθαρός πλεί-μεικερ αλλά όταν επανέλθει θα ανεβάσει σε κάθε περίπτωση την Βαλένθια με σκόρ και δημιουργία πέρα απο τον γνωστό μας τον ΝτεΚολό δεν βλέπω τους υπόλοιπους να κάνουν την διαφορά ούτε Μαρτίνεζ ουτε ο Μαρίνοβιτς ,στη θεση 3 ο Ρ.Μάρσαλ αν κάνει αυτά που μπορεί δεν θα προσφέρει μόνο σκορ αλλά θα κάνει και πολλά άλλα στο γήπεδο (κλεψίματα,τάπες...)
Το υλικό αυτό θα ήταν αρκετά σίγουρα για τετράδα σε οποιοδήποτε πρωτάθλημα σε αυτό θα χρειαστεί προσπάθεια πρόβλέψη απο έμενα θέσεις 5-6 στην καλύτερη 4η δεν μπορεί απειλήσει με τίποτα Ρεάλ και Μπαρτσα αλλά ίσως και Ταού θα έλεγα που όπως είπα την βλέπω πιο σωστα στημένη απο πέρσι θεωρητικά
Η Μάλαγα είναι όντως χειρότερη να την δούμε όμως και πλήρης αυτός ο Τζέτερ δεν μου γεμίζει το μάτι πάντως...
matt walsh
σιγουρα και ι μπανταλονα θα παιξει για 4δα ασχετα αν εχασε ρουμπιο..γιατι πηρε τριπκοβιτσ..παντωσ κ ι μπιμπαο εκανε πολυ καλεσ μεταγραφεσ κ τι βλεπω σε 2χρονια να χτυπαει πρωταθλημα!πηρε μουμπρου,μαρκοτα κ μουαζο!τωρα για τον λιτσουκ τον ψηλο δν εχω αποψη!δειχνει καλα δειγματα παντωσ!επισης μανρεσα και φουελα εχοθνε ξεκινησει καλα αλλα πιστευω μονο για σωτηρια πανε!
il postino
συμφωνω σε γενικες γραμμες οσον αφορα την αναλυση του ροστερ της ρεαλ , απλα στο ερωτημα αν εχει τους παικτες εκεινους να τη σηκωσουν επιπεδο στα δυσκολα εχω τις ενστασεις μου!

οταν π.χ ο παο εχει σπανουλη , σαρας (τουλαχιστον αυτους) , η τσσκα εχει τον σισκα και τον λανγκντον , η σιενα εχει τον μακινταιρ , η μπαρτσα εχει τον ναβαρο ως καλαθομηχανες στα δυσκολα , δε νομιζω οτι μπορει να σταθει η ρεαλ με τον μπουλοκ και τον ρεγιες! ακομα και ο ολυμπαικος ειναι γεματος εμπειρους παικτες , που χωρις να ξεχωρισει καποιος που χωρις να ξεχωρισει καποιος μπορει να τα σηκωσει ολα φετος.

μια ομαδα απο πολυ καλη να γινει πρωταθλητρια εχει διαφορα. εγω υποστηριζω οτι θα παει τελικο πρωταθληματος η ρεαλ και στην ευρωλιγκα , ειναι μεσα στις δυνατοτητες , θεωρητικα , να παει f4. απο κει και περα μετρανε αλλα πραγματα! ειδες τον ολυμπιακο περυσι στον ημιτελικο του βερολινου με τον γκριρ? εκει αν ειχε ενα κιλερ θα πηγαινε για καλαθι και δε θα δισταζε καθολου! αυτη ειναι η διαφορα μιας πολυ καλης ομαδας και μιας πρωταθλητριας!

εχει πολυ καλους παικτες στις ταξεις της η ρεαλ , ικανους να την ανεβασουν επιπεδο , αλλα για κορυφη δεν ειναι! ο καουκενας ειναι ενας πολυ καλος παικτης , σπανουλης ομως και ναβαρο δεν ειναι! οι ψηλοι της ρεαλ επισης ειναι αρκετα ποιοτικοι , δεν εχουν ομως εναν πεκοβιτς , εναν μπουρουση , εναν αντερσεν , εναν μπατιστ! καλως ή κακως , καλα ειναι τα συστηματα και οι τακτικες αλλα οταν ζοριζουν τα πραγματα πρεπει να εχεις και μεγαλους παικτες. θυμισου την εμφανιση των σισκα και αντερσεν στον ημιτελικο του βερολινου. τετοιες εμφανισεις λοιπον σε τετοια παιχνιδια δεν περιμενω επ ουδενι απο τη ρεαλ φετος.
Weekendman
QUOTE(ilpostino @ Oct 16 2009, 15:33 ) *
συμφωνω σε γενικες γραμμες οσον αφορα την αναλυση του ροστερ της ρεαλ , απλα στο ερωτημα αν εχει τους παικτες εκεινους να τη σηκωσουν επιπεδο στα δυσκολα εχω τις ενστασεις μου!

οταν π.χ ο παο εχει σπανουλη , σαρας (τουλαχιστον αυτους) , η τσσκα εχει τον σισκα και τον λανγκντον , η σιενα εχει τον μακινταιρ , η μπαρτσα εχει τον ναβαρο ως καλαθομηχανες στα δυσκολα , δε νομιζω οτι μπορει να σταθει η ρεαλ με τον μπουλοκ και τον ρεγιες! ακομα και ο ολυμπαικος ειναι γεματος εμπειρους παικτες , που χωρις να ξεχωρισει καποιος που χωρις να ξεχωρισει καποιος μπορει να τα σηκωσει ολα φετος.

μια ομαδα απο πολυ καλη να γινει πρωταθλητρια εχει διαφορα. εγω υποστηριζω οτι θα παει τελικο πρωταθληματος η ρεαλ και στην ευρωλιγκα , ειναι μεσα στις δυνατοτητες , θεωρητικα , να παει f4. απο κει και περα μετρανε αλλα πραγματα! ειδες τον ολυμπιακο περυσι στον ημιτελικο του βερολινου με τον γκριρ? εκει αν ειχε ενα κιλερ θα πηγαινε για καλαθι και δε θα δισταζε καθολου! αυτη ειναι η διαφορα μιας πολυ καλης ομαδας και μιας πρωταθλητριας!

εχει πολυ καλους παικτες στις ταξεις της η ρεαλ , ικανους να την ανεβασουν επιπεδο , αλλα για κορυφη δεν ειναι! ο καουκενας ειναι ενας πολυ καλος παικτης , σπανουλης ομως και ναβαρο δεν ειναι! οι ψηλοι της ρεαλ επισης ειναι αρκετα ποιοτικοι , δεν εχουν ομως εναν πεκοβιτς , εναν μπουρουση , εναν αντερσεν , εναν μπατιστ! καλως ή κακως , καλα ειναι τα συστηματα και οι τακτικες αλλα οταν ζοριζουν τα πραγματα πρεπει να εχεις και μεγαλους παικτες. θυμισου την εμφανιση των σισκα και αντερσεν στον ημιτελικο του βερολινου. τετοιες εμφανισεις λοιπον σε τετοια παιχνιδια δεν περιμενω επ ουδενι απο τη ρεαλ φετος.

Αυτός είναι ακριβώς ο λόγος που βάζω την Μπαρτσα πάνω απο την Ρεάλ για τον τίτλο του πρωταθλητή οι περισσότεροι μεγάλοι πάικτες αλλά και το γεγονός οτι μέχρι να μπορέσει να δεθεί η ομάδα της Ρεάλ με τις πολλές αλλαγές μπορεί να χάσει το πλεονέκτημα έδρας(αν και στην Ισπανία δεν μετράει όσο εδώ) μια και οι αντίπαλοι είναι πιο δύσκολοι απο ότι για παράδειγμα στην Α1, δεν διαφώνω για τους μεγάλους παίκτες αλλά πιστεύω ο προπονητής με τα συστήματα μπορεί να κάνει διαφορά σε ομάδες ίδιας περίπου δυναμικότητας, και παίκτες όπως ο Λαβρίνοβιτς η ο Χάνσεν μπορούν να γίνουν φονικά εργαλεία, να σου δώσω το παράδειγμα των παικτών του Παναθηναικού
που στην Εθνική αστοχούν αλλά στον Παναθηναικό έχουν μεγαλύτερο ποσοστο ευστοχίας στα Τρίποντα και δεν είναι μόνο θέμα καλύτερων συμπαικτών στον Παναθηναικό αυτό...

QUOTE
σιγουρα και ι μπανταλονα θα παιξει για 4δα ασχετα αν εχασε ρουμπιο..γιατι πηρε τριπκοβιτσ..παντωσ κ ι μπιμπαο εκανε πολυ καλεσ μεταγραφεσ κ τι βλεπω σε 2χρονια να χτυπαει πρωταθλημα!πηρε μουμπρου,μαρκοτα κ μουαζο!τωρα για τον λιτσουκ τον ψηλο δν εχω αποψη!δειχνει καλα δειγματα παντωσ!επισης μανρεσα και φουελα εχοθνε ξεκινησει καλα αλλα πιστευω μονο για σωτηρια πανε!

Αν ο Μπάνιτς έκανε τέτοιες εμφανίσεις με Κροατία όπως χθές με ΚαχαΛαμποράλ σαν τεσσάρι και είχαν και τον Μάρκοτα οι Κροάτες θα είχαν με μεγάλες πιθανότητες μια καλύτερη τύχη στο πρόσφατο Ευρωμπάσκετ
matt walsh
QUOTE(Weekendman @ Oct 16 2009, 15:46 ) *
Αυτό είναι ακριβώς ο λόγος που βάζω την Μπαρτσα πάνω απο την Ρεάλ για τον τίτλο του πρωταθλητή οι περισσότεροι μεγάλοι πάικτες αλλά και το γεγονός οτι μέχρι να μπορέσει να δεθεί η ομάδα της Ρεάλ με τις πολλές αλλαγές μπορεί να χάσει το πλεονέκτημα έδρας(αν και στην Ισπανία δεν μετράει όσο εδώ) μια και οι αντίπαλοι είναι πιο δύσκολοι απο ότι για παράδειγμα στην Α1, δεν διαφώνω για τους μεγάλους παίκτες αλλά πιστεύω ο προπονητής με τα συστήματα μπορεί να κάνει διαφορά σε ομάδες ίδιου περίπου δυναμικότητας, και παίκτες όπως ο Λαβρίνοβιτς η ο Χάνσεν μπορούν να γίνουν φονικά εργαλεία, να σου δώσω το παράδειγμα των παικτών του Παναθηναικού
που στην Εθνική αστοχούν αλλά στον Παναθηναικό έχουν μεγαλύτερο ποσοστο ευστοχίας στα Τρίποντα και δεν είναι μόνο θέμα καλύτερων συμπαικτών στον Παναθηναικό αυτό...


Αν ο Μπάνιτς έκανε τέτοιες εμφανίσεις με Κροατία όπως χθές με ΚαχαΛαμποράλ σαν τεσσάρι και είχαν και τον Μάρκοτα οι Κροάτες θα είχαν με μεγάλες πιθανότητες μια καλύτερη τύχη στο πρόσφατο Ευρωμπάσκετ


θα τουσ δουμε στο μουντομπασκετ ελπιζω..ο σειμπουτισ επαιχε καθολου?
Weekendman
QUOTE(matt walsh @ Oct 16 2009, 15:49 ) *
θα τουσ δουμε στο μουντομπασκετ ελπιζω..ο σειμπουτισ επαιχε καθολου?

Έπαιξε αλλά είναι πολύ μακριά απο τις εποχές που θεωρούταν απο τα μεγαλύτερα Ευρωπαικά ταλέντα...
almirosbc
QUOTE(john morisson @ Oct 14 2009, 18:36 ) *
Εσενα φιλε αν ο Ρουμπιο επαιζε στους Great Taste Coffee Makers θα σε τρελαινε και το πρωταθλημα των Φιλιππινων... 69.gif tongue.gif


δηλαδη τωρα συκρινεις των φιλιππινων με το ισπανικο αν ειναι δυνατον ελεος.....

σε ποιν δεν αρεσει η acb το καλυτερο πρωταθλημα της ευρωπης ειναι.....
AirNick7
πιστευω πως φετος το πρωταθλημα θα ναι κουρσα για δυο( μπαρτσα,ρεαλ) ολοι οι υπολοιποι μου φαινονται αποδηναμομενοι.......(μαλαγα,καχα λαμποραλ,μπανταλονα) θα δειξει.....
χθες ετυχε να δω το καχα-μπιλμπαο.....και μου εκανε ιδαιτερη εντηπωση ο καρλ ινγκλις της καχα.....μου φανηκε πολυ καλος εσεις τη λετΕ??? rolleyes.gif
Weekendman
QUOTE(nick1993 @ Oct 16 2009, 16:53 ) *
πιστευω πως φετος το πρωταθλημα θα ναι κουρσα για δυο( μπαρτσα,ρεαλ) ολοι οι υπολοιποι μου φαινονται αποδηναμομενοι.......(μαλαγα,καχα λαμποραλ,μπανταλονα) θα δειξει.....
χθες ετυχε να δω το καχα-μπιλμπαο.....και μου εκανε ιδαιτερη εντηπωση ο καρλ ινγκλις της καχα.....μου φανηκε πολυ καλος εσεις τη λετΕ??? rolleyes.gif

Ο Ίνγκλις στα χρόνια του στην Γκράν Κανάρια ήταν ένας καλός σκόρερ και σουτέρ που έδινε και κάποιες ασσίστ κάπως παρόμοια περίπτωση με Όλεσον που έκανε καλές χρονιές σε μεσαία ομάδα και τώρα πρέπει να προσαρμοστεί στα δεδομένα μεγαλύτερης δεν μπορώ να κρίνω αν τα καταφέρει με τα μέχρι τώρα παιχνίδια ας τον δούμε και στα πιο δύσκολα...
morrison
QUOTE(almirosbc @ Oct 16 2009, 16:31 ) *
δηλαδη τωρα συκρινεις των φιλιππινων με το ισπανικο αν ειναι δυνατον ελεος.....

σε ποιν δεν αρεσει η acb το καλυτερο πρωταθλημα της ευρωπης ειναι.....

Nαι βρε συ,μην τσιμπας,πλακα εκανα σχετικα με την λατρεια που τρεφεις στον Ρουμπιο... tongue.gif
Weekendman
Λίγο ακόμα και η Μάλαγα θα έπαιρνε την πρώτη φετινή νίκη της με την Ρεάλ στο γήπεδο της ,αλλά έχασε στην παράταση με 79-81 ,με επιθετική αιχμή τον αρκετά καλό Πρίντεζη προηγήθηκε και με διψήφια διαφορά στο 3ο δεκάλεπτο, λόγω ακόμα πολλών νέων και λόγω οτι οι πιο παλιοί που πρέπει να παίρνουν τις πρωτοβουλίες και να οδηγουν την ομάδα ήταν σε μέτρια μέρα επιθετικά(Μπούλοκ) ήτε ήταν τραυματίες(Ρέγες)Η Ρεάλ βασιστήκε σε αυτό που θα είναι η διαφορά της σε σχέση με τις υπόλοιπες ομάδες το αμυντικό και σκληρό θα χαρκτήριζα φίλτρο της που την πήγε στην παράταση με 66-66
εκεί όπου οι παλιοί και πιο έμπειροί απο την ACB(Πριτζίονι,Μπούλοκ) ξύπνησαν και με τα τρίποντα τους και τα κερδισμένα φάουλ απο τις διεισδήσεις πήραν απο το χέρι την Ρεάλ ο Ομάρ Κούκ προσπάθησε να γίνει πάλι ήρωας την τελευταία στιγμή αλλά δεν τον πάει το σπόρ του ήρωα η δεν έχει και την τύχη για αυτό...
Ο Πρίντεζης δεν το έχει θεωρητικά το σούτ αλλά 2 τρίποντα έβαλε με ένα απο αυτά κρίσιμο που έκανε το 59-62 62-62 50 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, και όταν κάνει κάτι παρόμοιο στο Ευρωμπάσκετ με Ρωσία και Τουρκία δεν το θεωρώ σύμπτωση!
Για τον Βελίτσκοβιτς ψαρωμένο τον είδα στην αρχή του ματς αλλά όσο πήγαινε προς το τέλος ,στην κανονική διάρκεια τουλάχιστον, έδειξε στοιχεία παίκτη που παίρνει πρωτοβουλίες στα δύσκολα.
Weekendman
No one is untouchable...στην Ισπανική Λίγκα με το ίδιο σενάριο με την Ρεάλ να είναι μπροστά ο αντίπαλος στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα αυτήν την φορά είχε διαφορετικό τέλος με την Μπαρτσελόνα να χάνει 67-65 απο την Γκράν Κανάρια και γιατί δεν τράβηξε επιθετικά οπως συνήθως αλλά και γιατί κυρίως της πήρε πολλά επιθετικά ριμπάουντ η Γκράν Κανάρια στο τέλος του αγώνα,
ενω στο μεταξύ την...αθόρυβη πορεία συνεχίζουν η Κάχα Λαμποράλ και η ανανεωμένη Μπανταλόνα με την 3η νίκη τους
εδώ η βαθμολογία απο http://www.acb.com/jornada.php

QUOTE
Pos Equipo J G P P.F. P.C.
1 Caja Laboral 3 3 0 248 199
2 Ayuda en acción Fuenlabrada 3 3 0 248 220
3 DKV Joventut 3 3 0 219 191
4 Real Madrid 3 3 0 228 202
5 Regal F.C. Barcelona 3 2 1 232 192
6 CB Granada 3 2 1 261 237
7 Valencia Basket Club 3 2 1 221 218
8 Suzuki Manresa 3 2 1 220 223
9 Gran Canaria 2014 2 1 1 134 134
10 Lagun Aro GBC 3 1 2 228 228
11 Bizkaia Bilbao Basket 3 1 2 222 229
12 Blancos de Rueda Valladolid 3 1 2 216 223
13 CB Murcia 3 1 2 216 244
14 Meridiano Alicante 3 1 2 208 256
15 Estudiantes 2 0 2 132 165
16 Unicaja 3 0 3 223 232
17 Xacobeo Blu:sens 3 0 3 219 250
18 Cajasol 3 0 3 193 225

και τα αποτελέσματα απο
http://www.acb.com/jornada.php
QUOTE
Cajasol - Lagun Aro GBC 77 - 84
Unicaja - Real Madrid 79 - 81
CB Murcia - Suzuki Manresa 73 - 63
Bizkaia Bilbao Basket - Ayuda en acción Fuenla. 72 - 81
Meridiano Alicante - Caja Laboral 57 - 75
Xacobeo Blu:sens - CB Granada 92 - 95
Valencia Basket Club - Blancos de Rueda Valladolid 79 - 63
Gran Canaria 2014 - Regal F.C. Barcelona 67 - 65
DKV Joventut - Estudiantes 85 - 64
joi
Παλικάρια μία ερωτησούλα:

Έχει κανείς ιδέα από που μπορούμε να κατεβάσουμε κανά παιχνίδι της ACB, torrent or otherwise?
Δεν θα με χαλούσε καθόλου να δω τα δύο ντέρμυ αυτής της αγωνιστικής.

Basketikoc
sport-scene.net εκει πρεπει να εισαι μελος.
Αυτο χρησιμοποιω εγω.
Αν εισαι τυχερος μπορει να βρεις και στο gamato.info κανενα...σημαντικα ματς μονο παντως,κανα τελικο.
almirosbc
καλα ρε νικησαν τα καναρινια την μπαρτσα ????

ειμαστε καλα???
Weekendman
QUOTE(almirosbc @ Oct 19 2009, 08:31 ) *
καλα ρε νικησαν τα καναρινια την μπαρτσα ????

ειμαστε καλα???

Ήταν μια έκπληξη πράγματι γιατί και ατομικά να δούμε τους πάικτες της Κανάρια το παραπάνω βήμα σε ανώτερη ομάδα τίτλου μπορούν οι ΜακΝτόναλντ(αυτός που έπαιζε στην Ταού πέρσι) και το γκάρντ ο Κάρολ που μπορεί η σωματοδομή και οτι είναι λευκός να μην τον εμφανίζουν εκ πρώτης όψεως επικύνδυνο ,αλλά στο παιχνίδι με την Μπαρτσελόνα επιβεβαιώσε την φήμη του πολύ καλού σκόρερ που είχε στην Ιταλία, και μπορεί να μην επιβεβαιώσε το καλό θεωρητικά σούτ 3ποντων που έχει, αλλά και έτσι ακόμα τον σταματούσε δύσκολα η άμυνα της Μπαρτσελόνα.
Αλλά η Γκράν Κανάρια είναι μια ομάδα που τερματίζει συχνα στην οκτάδα του πολύ δύσκολου Ισπανικού πρωταθλήματος και αυτό δεν είναι τυχαίο λογικά...

Είσαι σίγουρος οτι ο Ρούμπιο μπορεί να οδηγήσει την Μπαρτσελόνα τώρα; οι περισσότεροι αναγνωρίζουμε οτι θα συμβάλει άμεσα και οργανωτικά και αμυντικά ,αλλά σε ένα παιχνίδι που ο Μπαζίλε έπαιξε 3 λεπτά και έλειπε ο Λάκοβιτς περίμενα να πάρει καμιά πρωτοβουλία περισσότερο ακόμα και αν δεν είναι συνήθως ο παίκτης ηγέτης
Βέβαια οι πλέι-μεικερ είναι σαν το ουίσκι όσο περνούν τα χρόνια τόσο πολύ ωριμάζουν και γίνονται καλύτεροι! οπότε ο Ρούμπιο θα βελτιωθεί σταδιακά ακόμα περισσότερο στα όποια αδυνατά σημεία του για να κάνει ακόμα πιο εντυπωσιακό το παλμαρέ του οπότε τα καλύτερα του θα τα χαρούν λογικά στο ΝΒΑ.
Weekendman
Έχοντας δεί τον αγώνα της Ρεάλ στην Μάλαγα αναρωτιέμαι φίλε ilpostino μήπως η Ρεάλ έχει περισσότερους μεγάλους παίκτες απο όσο νομίζουμε; πέρα των γνωστών και παλιών πια στην Ρεάλ Ρέγιες και Μπούλοκ υπάρχουν και οι Πριτζιόνι και Βελίτσκοβιτς νομίζω, γιατί το λέω αυτό; όχι μόνο για την εμφάνιση των παικτών σε κρίσιμα σημεία του τελευταίου αγώνα της Ρεάλ, αλλά και γιατί
Ο Πριτζιόνι δεν είναι μόνο ότι αντέχει ακόμα και αν δεν έχει μεγάλη συμπαράσταση(Αργεντινή 2008) αλλά παίρνει πρωτοβούλιές στο σκοράρισμα όταν οι άλλοι καταρέουν(Τελικοί ACB 08-09) και παρόλου που δεν έιναι ο άνθρωπος που κοιτάει το σκορ πρώτα εμφανίζεται αρκετά ανεβασμένος φέτος ως τώρα σε αυτον τον τομέα...
Και οι εμφανίσεις του Βελίτσκοβιτς στο Ευρωμπάσκετ μπορεί να μην ήταν ο μεσίας της Σερβίας σε μια ομάδα προπονητή ,αλλά έδειξε στοιχεία πρωταγωνιστή και ψυχραιμίας και δεν είναι λίγοι θεωρώ που πιστεύουν οτι μπορεί απο τώρα να γίνει πρωταγωνιστής και στήριγμα στα δύσκολα
αν υπάρχουν 3-4 σταθερά άτομα που μπορούν να πάρουν πρωτοβουλίες η Ρεάλ θα είναι μια χαρά δεν χρειάζεται και οι 10 να παίρνουν σταθερά τα μεγάλα σούτ είναι πρακτικά αδύνατο!
il postino
QUOTE(Weekendman @ Oct 20 2009, 15:45 ) *
Έχοντας δεί τον αγώνα της Ρεάλ στην Μάλαγα αναρωτιέμαι φίλε ilpostino μήπως η Ρεάλ έχει περισσότερους μεγάλους παίκτες απο όσο νομίζουμε; πέρα των γνωστών και παλιών πια στην Ρεάλ Ρέγιες και Μπούλοκ υπάρχουν και οι Πριτζιόνι και Βελίτσκοβιτς νομίζω, γιατί το λέω αυτό; όχι μόνο για την εμφάνιση των παικτών σε κρίσιμα σημεία του τελευταίου αγώνα της Ρεάλ, αλλά και γιατί
Ο Πριτζιόνι δεν είναι μόνο ότι αντέχει ακόμα και αν δεν έχει μεγάλη συμπαράσταση(Αργεντινή 2008) αλλά παίρνει πρωτοβούλιές στο σκοράρισμα όταν οι άλλοι καταρέουν(Τελικοί ACB 08-09) και παρόλου που δεν έιναι ο άνθρωπος που κοιτάει το σκορ πρώτα εμφανίζεται αρκετά ανεβασμένος φέτος ως τώρα σε αυτον τον τομέα...
Και οι εμφανίσεις του Βελίτσκοβιτς στο Ευρωμπάσκετ μπορεί να μην ήταν ο μεσίας της Σερβίας σε μια ομάδα προπονητή ,αλλά έδειξε στοιχεία πρωταγωνιστή και ψυχραιμίας και δεν είναι λίγοι θεωρώ που πιστεύουν οτι μπορεί απο τώρα να γίνει πρωταγωνιστής και στήριγμα στα δύσκολα
αν υπάρχουν 3-4 σταθερά άτομα που μπορούν να πάρουν πρωτοβουλίες η Ρεάλ θα είναι μια χαρά δεν χρειάζεται και οι 10 να παίρνουν σταθερά τα μεγάλα σούτ είναι πρακτικά αδύνατο!

κατ αρχας εχεις καλυτερη αποψη γιατι εγω δεν τον ειδα τον αγωνα , μονο στιγμιοτυπα. εμμενω στην αποψη μου παντως υποστηριζοντας οτι απο ενα σημειο και μετα τη διαφορα την κανουν οι πολυ μεγαλοι παικτες. ο πριγκιονι ειναι σαφως ενας απο αυτους. απο την αλλη ομως οταν το ματς παει στα ισα με μια κουτσουρεμενη μαλαγα (σε σχεση με το παρελθον) τοτε καταλαβαινεις οτι εχουν πολυ δρομο μπροστα τους για να χτυπησουν μεγαλυτερεσ ομαδες.

ο μπουλοκ δεν ειναι για επιπεδο F4! ο καουκενας περυσι με τη σιενα στους 8 με τον παο , μεσα στην ιταλια , ουτε που φανηκε! ενας μακινταιρ παλευε μονος του. ο γκαρμπαχοθα εχει τα προβληματα του , ο βελιτσκοβιτς πολυ καλος ειναι αλλα μπορει να σηκωσει απο τωρα ενα τετοιο κλαμπ πανω του? η ρεαλ εχει πολυ καλο ροστερ αλλα κανενας απο αυτους δε μπορει να παρει παιχνιδι μονος του σε υψηλο επιπεδο, εκει ειναι η διαφορα. οποτε τι μενει? να κανει ο προπονητης τα μαγικα του! γνωμη μου ειναι οτι ο μεσινα ειναι πολυ καλος προπονητης αλλα μαγος δεν ειναι. τωρα καλειται να δουλεψει ενα ροστερ, το οποιο συγκριτικα , ειναι λιγοτερο καλο απο αυτο της τσσκα , οπου μεγαλουργησε ,και της μπολονια (τουλαχιστον του 2002 που εχω αποψη).

αυτα τα 3-4 σταθερα ατομα δε μπορω να δω εγω!

η φετινη ρεαλ μου θυμιζει τον περσινο ολυμπιακο! καλο υλικο ,με καποιες αδυναμιες ομως, με καλη αμυνα , αλλα λειπει το κατι παραπανω.
almirosbc
QUOTE(Weekendman @ Oct 19 2009, 11:21 ) *
Ήταν μια έκπληξη πράγματι γιατί και ατομικά να δούμε τους πάικτες της Κανάρια το παραπάνω βήμα σε ανώτερη ομάδα τίτλου μπορούν οι ΜακΝτόναλντ(αυτός που έπαιζε στην Ταού πέρσι) και το γκάρντ ο Κάρολ που μπορεί η σωματοδομή και οτι είναι λευκός να μην τον εμφανίζουν εκ πρώτης όψεως επικύνδυνο ,αλλά στο παιχνίδι με την Μπαρτσελόνα επιβεβαιώσε την φήμη του πολύ καλού σκόρερ που είχε στην Ιταλία, και μπορεί να μην επιβεβαιώσε το καλό θεωρητικά σούτ 3ποντων που έχει, αλλά και έτσι ακόμα τον σταματούσε δύσκολα η άμυνα της Μπαρτσελόνα.
Αλλά η Γκράν Κανάρια είναι μια ομάδα που τερματίζει συχνα στην οκτάδα του πολύ δύσκολου Ισπανικού πρωταθλήματος και αυτό δεν είναι τυχαίο λογικά...

Είσαι σίγουρος οτι ο Ρούμπιο μπορεί να οδηγήσει την Μπαρτσελόνα τώρα; οι περισσότεροι αναγνωρίζουμε οτι θα συμβάλει άμεσα και οργανωτικά και αμυντικά ,αλλά σε ένα παιχνίδι που ο Μπαζίλε έπαιξε 3 λεπτά και έλειπε ο Λάκοβιτς περίμενα να πάρει καμιά πρωτοβουλία περισσότερο ακόμα και αν δεν είναι συνήθως ο παίκτης ηγέτης
Βέβαια οι πλέι-μεικερ είναι σαν το ουίσκι όσο περνούν τα χρόνια τόσο πολύ ωριμάζουν και γίνονται καλύτεροι! οπότε ο Ρούμπιο θα βελτιωθεί σταδιακά ακόμα περισσότερο στα όποια αδυνατά σημεία του για να κάνει ακόμα πιο εντυπωσιακό το παλμαρέ του οπότε τα καλύτερα του θα τα χαρούν λογικά στο ΝΒΑ.


κοιτα ακομα δεν εχει κανει κανενα καλο παιχνιδι με την μπαρτσα σε 2 επισημα εχει αγωνιστει με την μπαρτσα ........
ακομα για μενα δεν μπορει να παρει πρωτοβουλια τοσο μεγαλη οσο λες σκοραρωντας στην τελευταια επιθεση η κατι τετοιο...
Weekendman
QUOTE(ilpostino @ Oct 20 2009, 18:10 ) *
κατ αρχας εχεις καλυτερη αποψη γιατι εγω δεν τον ειδα τον αγωνα , μονο στιγμιοτυπα. εμμενω στην αποψη μου παντως υποστηριζοντας οτι απο ενα σημειο και μετα τη διαφορα την κανουν οι πολυ μεγαλοι παικτες. ο πριγκιονι ειναι σαφως ενας απο αυτους. απο την αλλη ομως οταν το ματς παει στα ισα με μια κουτσουρεμενη μαλαγα (σε σχεση με το παρελθον) τοτε καταλαβαινεις οτι εχουν πολυ δρομο μπροστα τους για να χτυπησουν μεγαλυτερεσ ομαδες.

ο μπουλοκ δεν ειναι για επιπεδο F4! ο καουκενας περυσι με τη σιενα στους 8 με τον παο , μεσα στην ιταλια , ουτε που φανηκε! ενας μακινταιρ παλευε μονος του. ο γκαρμπαχοθα εχει τα προβληματα του , ο βελιτσκοβιτς πολυ καλος ειναι αλλα μπορει να σηκωσει απο τωρα ενα τετοιο κλαμπ πανω του? η ρεαλ εχει πολυ καλο ροστερ αλλα κανενας απο αυτους δε μπορει να παρει παιχνιδι μονος του σε υψηλο επιπεδο, εκει ειναι η διαφορα. οποτε τι μενει? να κανει ο προπονητης τα μαγικα του! γνωμη μου ειναι οτι ο μεσινα ειναι πολυ καλος προπονητης αλλα μαγος δεν ειναι. τωρα καλειται να δουλεψει ενα ροστερ, το οποιο συγκριτικα , ειναι λιγοτερο καλο απο αυτο της τσσκα , οπου μεγαλουργησε ,και της μπολονια (τουλαχιστον του 2002 που εχω αποψη).

αυτα τα 3-4 σταθερα ατομα δε μπορω να δω εγω!

η φετινη ρεαλ μου θυμιζει τον περσινο ολυμπιακο! καλο υλικο ,με καποιες αδυναμιες ομως, με καλη αμυνα , αλλα λειπει το κατι παραπανω.

Απο ότι βλέπω συμφωνούμε για Πριτζιόνι και για το η Μάλαγα είνα κουτσουρεμένη...
Όι τίτλοι που (δεν) έχει πάρει ο Μπούλοκ ειδικά τα τελευταία χρόνια δεν συνηγορούν υπέρ του, αλλά δεν μπορείς να αμφισβητήσεις ότι είναι παίκτης που παίρνει πολλά (μάλιστα) δύσκολα σούτ στο τέλος των αγώνων και βάζει αρκετά απο αυτά, ενώ είναι παίκτης που μπορεί να βάλει μαζεμένα πολλούς πόντους σε λίγα λεπτά(απο εκεί που φαίνεται ότι έχει περιοριστεί) και να ξεκολήσει την ομάδα του απο την δύσκολη θέση αυτά τα 2 πράγματα που ανέφερα οτι κάνει ο Μπούλοκ χαρακτηρίζουν μεγάλο παίκτη ηγέτη
Tώρα αν παίζει σε μια ομάδα που έδινε βασικό ρόλο σε Βέλγους ψηλούς(φετός δεν θα τους βλέπουμε τόσο υποθέτω) που έπαιρνε Αμερικάνους όχι πρώτης ταχύτητας(Μάσει,Χόσλει) και που άντι για κανέναν Μπλάτ η Μεσίνα όπως φέτος είχε τον ανεπαρκη Πλάθα αυτά μπορόυν μερικώς να εξηγήσουν γιατί δεν έχει τίτλους που δεν έχουν οι άλλοι η πιστεύεις οτι αν οποιοδήποτε απο τους περιφερειακούς του Παναθηναικού πήγαινε σε τετοια κατάσταση θα τα κατάφερνε σίγουρα καλύτερα απο ότι ο Μπούλοκ;

Κεφάλαιο Βελίτσκοβιτς
Στην πραγματικότητα υπάρχουν οι Μπούλοκ,Πριτζιόνι και ο Ρέγες που πιστεύω για ηγετικό ρόλο αλλά υπάρχουν πράγματα που οδηγούν στην πεποίθηση οτι παρόλου την απειρία του μπορεί να σηκώσει(όχι μόνος του φυσικά) την Ρεάλ στα τελευταία λεπτά, πιστεύω οτι η μπάλα στα τελευταία λεπτά θα πηγαίνει στο καλάθι και το παιχνίδι το έχει ο Σέρβος με πλάτη,όπως υπάρχει πιθανή επιλογή για σπλίτ-αουτ στον αμαρκάριστο Βελίτσκοβιτς και τρίποντο έμενα μου φαίνονται ελκυστικές επιλογές για τελευταιές επιθέσεις ακόμα και αν δεν θεωρείται μεγάλος παίκτης ακόμα ο Σέρβος αλλά ο μεγάλος παίκτης απο κάπου πρέπει να ξεκινήσει για να είναι τέτοιος.

Για Κουκένας και ειδικά Γκαρμπαχόσα δεν συζητώ καν να πάρουν την Ρεάλ πάνω τους έχω την ίδια γνώμη σε αυτό μαζί σου!
Ακόμα και αν συμφωνήσω στην τελευταία πρόταση σε πιθανα παιχνίδια φαίναλ Φορ μπορεί η άμυνα να επικρατήσει η να παίξει και η ατομική μέρα ρόλο σε σειρα 5 παιχνιδιών ισχυεί περισσότερο αυτό που είπες κατα την γνώμη μου, αλλά και πάλι δεν ξέρεις π.χ Η Μπαρτσελόνα τι θα κάνει με Ρούμπιο για να τον χωρέσει μήπως θα παραμερήσει Λάκοβιτς και Μπαζίλε για να παίξει η μεταγραφή και να χάσει 1 η 2 πάικτες που με το σούτ του καθάριζαν παιχνίδια(Μπαζίλε,Λάκοβιτς) τότε μπορεί να αλλάξουν κάποια πράγματα στη λειτουργία της.

QUOTE
κοιτα ακομα δεν εχει κανει κανενα καλο παιχνιδι με την μπαρτσα σε 2 επισημα εχει αγωνιστει με την μπαρτσα ........
ακομα για μενα δεν μπορει να παρει πρωτοβουλια τοσο μεγαλη οσο λες σκοραρωντας στην τελευταια επιθεση η κατι τετοιο...

υπάρχει ο Ναβάρο για αυτές τις δουλείες αλλά όταν τρώς χρόνο απο Μπαζίλε και Λάκοβιτς όπως ο Ρούμπιο χρειάζεται και λίγο σκοράρισμα!
il postino
QUOTE(Weekendman @ Oct 21 2009, 17:19 ) *
Απο ότι βλέπω συμφωνούμε για Πριτζιόνι και για το η Μάλαγα είνα κουτσουρεμένη...
Όι τίτλοι που (δεν) έχει πάρει ο Μπούλοκ ειδικά τα τελευταία χρόνια δεν συνηγορούν υπέρ του, αλλά δεν μπορείς να αμφισβητήσεις ότι είναι παίκτης που παίρνει πολλά (μάλιστα) δύσκολα σούτ στο τέλος των αγώνων και βάζει αρκετά απο αυτά, ενώ είναι παίκτης που μπορεί να βάλει μαζεμένα πολλούς πόντους σε λίγα λεπτά(απο εκεί που φαίνεται ότι έχει περιοριστεί) και να ξεκολήσει την ομάδα του απο την δύσκολη θέση αυτά τα 2 πράγματα που ανέφερα οτι κάνει ο Μπούλοκ χαρακτηρίζουν μεγάλο παίκτη ηγέτη
Tώρα αν παίζει σε μια ομάδα που έδινε βασικό ρόλο σε Βέλγους ψηλούς(φετός δεν θα τους βλέπουμε τόσο υποθέτω) που έπαιρνε Αμερικάνους όχι πρώτης ταχύτητας(Μάσει,Χόσλει) και που άντι για κανέναν Μπλάτ η Μεσίνα όπως φέτος είχε τον ανεπαρκη Πλάθα αυτά μπορόυν μερικώς να εξηγήσουν γιατί δεν έχει τίτλους που δεν έχουν οι άλλοι η πιστεύεις οτι αν οποιοδήποτε απο τους περιφερειακούς του Παναθηναικού πήγαινε σε τετοια κατάσταση θα τα κατάφερνε σίγουρα καλύτερα απο ότι ο Μπούλοκ;

Κεφάλαιο Βελίτσκοβιτς
Στην πραγματικότητα υπάρχουν οι Μπούλοκ,Πριτζιόνι και ο Ρέγες που πιστεύω για ηγετικό ρόλο αλλά υπάρχουν πράγματα που οδηγούν στην πεποίθηση οτι παρόλου την απειρία του μπορεί να σηκώσει(όχι μόνος του φυσικά) την Ρεάλ στα τελευταία λεπτά, πιστεύω οτι η μπάλα στα τελευταία λεπτά θα πηγαίνει στο καλάθι και το παιχνίδι το έχει ο Σέρβος με πλάτη,όπως υπάρχει πιθανή επιλογή για σπλίτ-αουτ στον αμαρκάριστο Βελίτσκοβιτς και τρίποντο έμενα μου φαίνονται ελκυστικές επιλογές για τελευταιές επιθέσεις ακόμα και αν δεν θεωρείται μεγάλος παίκτης ακόμα ο Σέρβος αλλά ο μεγάλος παίκτης απο κάπου πρέπει να ξεκινήσει για να είναι τέτοιος.

Για Κουκένας και ειδικά Γκαρμπαχόσα δεν συζητώ καν να πάρουν την Ρεάλ πάνω τους έχω την ίδια γνώμη σε αυτό μαζί σου!
Ακόμα και αν συμφωνήσω στην τελευταία πρόταση σε πιθανα παιχνίδια φαίναλ Φορ μπορεί η άμυνα να επικρατήσει η να παίξει και η ατομική μέρα ρόλο σε σειρα 5 παιχνιδιών ισχυεί περισσότερο αυτό που είπες κατα την γνώμη μου, αλλά και πάλι δεν ξέρεις π.χ Η Μπαρτσελόνα τι θα κάνει με Ρούμπιο για να τον χωρέσει μήπως θα παραμερήσει Λάκοβιτς και Μπαζίλε για να παίξει η μεταγραφή και να χάσει 1 η 2 πάικτες που με το σούτ του καθάριζαν παιχνίδια(Μπαζίλε,Λάκοβιτς) τότε μπορεί να αλλάξουν κάποια πράγματα στη λειτουργία της.


υπάρχει ο Ναβάρο για αυτές τις δουλείες αλλά όταν τρώς χρόνο απο Μπαζίλε και Λάκοβιτς όπως ο Ρούμπιο χρειάζεται και λίγο σκοράρισμα!


για μπουλοκ ,

ναβαρο , σπανουλης , λανγκντον ,γκριρ, νικολας ακομα και ρακοσεβιτς μεγαλυτερες κλασεις απο τον μπουλοκ. παιρνει σουτ , κερδιζει παιχνιδια αλλα μεγαλα ματς ιδαιτερων συνθηκων δε μπορει να παρει. ηρθε στο φαληρο περυσι , εκανε αισθητη την παρουσια του? τον εχει ικανος να παει μεσα στη τσσκα , μεσα στο οακα , μεσα στο σεφ , μεσα σε μενς σανα , μεσα στη χαλα πιονιρ , μεσα στο ρημαδι της μπαρτσελονα και
να παρει ματς ή τουλαχιστον να κανει αισθητη την παρουσια του? εντος εδρας ξερεις ποσους μπορουμε να βρουμε που να μπορουν να παιξουν. απλα μιλαμε για αλλο επιπεδο πλεον , ανωτερο , και σε αυτο το επιπεδο δε κολλαει ο μπουλοκ. δε σου ειπα οτι δεν ειναι καλος παικτης , απλα λεω οτι δεν ειναι μεγαλος παικτης.

οσο για τους βελγους ψηλους , μπορω να στο αντιστρεψω! ο ιδιος ψηλος επαιζε και στη τσσκα που τον ταιζε ασταματητα ο τεο και φαινοταν και προσφερε! ο ιδιος ψηλος ειχε φυγει για την προκομ και μετα απο ενα εξαμηνο του σφυριζαν να γυρισει πισω!
μπορει ο μπουλοκ να αξιοποιησει ενα κατωτερο ποιοτικα παικτη? εκει ειναι η μαγκια!

για βελιτσκοβιτς ,

για φετος τουλαχιστον μην περιμενεις πολλα πραγματα απο αυτον. πιο επικινδυνος , στο κατω κατω , ειναι το κουτσαλογο ο γκαρμπα παρα ο μικρος. ειναι καλος παικτης , μπορει να γινει πολυ καλυτερος αλλα σμοντις στην ηλικια του δεν ειναι! και αυτο ξερει ο μεσινα που τους ειχε και τους 2 στην ιδια ηλικια!

οσο για μπαρτσα ,

μονο ωφελεια εχει η μεταγραφη του ρουμπιο στη μπαρτσα! εχει περιφερεια που πεταει φλογες πλεον. ναβαρο , μπαζιλε , λακοβιτς , ρουμπιο συνδιαζουν τα παντα. εχουν και καλο κοουτς να τους παντρεψει. μη ξεχνας οτι στον ασο ειχε προβλημα η μπαρτσα με τον σαντα μονο , γιατι ο λακοβιτς ειναι ακαταλληλος να κατεβαζει τη μπαλα ακομα και σε προπονηση.

για ρεγιες ,


συμφωνω οτι φετος , οπως καθε χρονο , αλλα ακομα και σε αυτο το επιπεδο , θα ειναι απο τους καταλυτες. ειναι φοβερος παικτης και ο μεσινα θα βασισει πολλα απο το παιχνιδι της ρεαλ πανω του.
Weekendman
QUOTE(ilpostino @ Oct 21 2009, 18:13 ) *
για μπουλοκ ,

ναβαρο , σπανουλης , λανγκντον ,γκριρ, νικολας ακομα και ρακοσεβιτς μεγαλυτερες κλασεις απο τον μπουλοκ. παιρνει σουτ , κερδιζει παιχνιδια αλλα μεγαλα ματς ιδαιτερων συνθηκων δε μπορει να παρει. ηρθε στο φαληρο περυσι , εκανε αισθητη την παρουσια του? τον εχει ικανος να παει μεσα στη τσσκα , μεσα στο οακα , μεσα στο σεφ , μεσα σε μενς σανα , μεσα στη χαλα πιονιρ , μεσα στο ρημαδι της μπαρτσελονα και
να παρει ματς ή τουλαχιστον να κανει αισθητη την παρουσια του? εντος εδρας ξερεις ποσους μπορουμε να βρουμε που να μπορουν να παιξουν. απλα μιλαμε για αλλο επιπεδο πλεον , ανωτερο , και σε αυτο το επιπεδο δε κολλαει ο μπουλοκ. δε σου ειπα οτι δεν ειναι καλος παικτης , απλα λεω οτι δεν ειναι μεγαλος παικτης.

οσο για τους βελγους ψηλους , μπορω να στο αντιστρεψω! ο ιδιος ψηλος επαιζε και στη τσσκα που τον ταιζε ασταματητα ο τεο και φαινοταν και προσφερε! ο ιδιος ψηλος ειχε φυγει για την προκομ και μετα απο ενα εξαμηνο του σφυριζαν να γυρισει πισω!
μπορει ο μπουλοκ να αξιοποιησει ενα κατωτερο ποιοτικα παικτη? εκει ειναι η μαγκια!

για βελιτσκοβιτς ,

για φετος τουλαχιστον μην περιμενεις πολλα πραγματα απο αυτον. πιο επικινδυνος , στο κατω κατω , ειναι το κουτσαλογο ο γκαρμπα παρα ο μικρος. ειναι καλος παικτης , μπορει να γινει πολυ καλυτερος αλλα σμοντις στην ηλικια του δεν ειναι! και αυτο ξερει ο μεσινα που τους ειχε και τους 2 στην ιδια ηλικια!

οσο για μπαρτσα ,

μονο ωφελεια εχει η μεταγραφη του ρουμπιο στη μπαρτσα! εχει περιφερεια που πεταει φλογες πλεον. ναβαρο , μπαζιλε , λακοβιτς , ρουμπιο συνδιαζουν τα παντα. εχουν και καλο κοουτς να τους παντρεψει. μη ξεχνας οτι στον ασο ειχε προβλημα η μπαρτσα με τον σαντα μονο , γιατι ο λακοβιτς ειναι ακαταλληλος να κατεβαζει τη μπαλα ακομα και σε προπονηση.

για ρεγιες ,


συμφωνω οτι φετος , οπως καθε χρονο , αλλα ακομα και σε αυτο το επιπεδο , θα ειναι απο τους καταλυτες. ειναι φοβερος παικτης και ο μεσινα θα βασισει πολλα απο το παιχνιδι της ρεαλ πανω του.

Για τις εκτός έδρας επιδόσεις του Μπούλοκ είναι αλήθεια ότι θα περίμενα περισσότερα με βάση τις δυνατότητές του όποτε είναι μια σωστή παρατήρηση εκ μέρους σου!
Το κύρια προβλήματα του Μπούλοκ μπασκετικά για εμένα είναι η άμυνα του σε μια εποχή με πολλόυς καλούς αμυντικούς γκάρντ που όλοι ξέρουμε αλλά υπάρχουν και παραδείγματα όπως των Ναβάρο και Λάκοβιτς που συχνά αναφέρω που δείχνουν οτι και χωρίς εξαιρετική άμυνα επιβιώνεις , και ότι δεν μπορεί να οργανώσει τόσο καλά όσο οι κορυφαίοι του είδους όταν το πικ εν ρόλ είναι βασικό εργαλείο και δεν το πολυκατέχεις είναι μειονέκτημα ακόμα και αν δημιουργεις σουτ και φάσεις μόνος σου όπως ο Μπούλοκ και αυτό που είπες για τους Βέλγους ψηλούς είναι ακριβώς η απεικόνηση του 2ου προβλήματος του Μπούλοκ σημαντική διαφορά όμως είναι και ο προπονητής με τον Πλάθα παιζόταν ένα...πρόχειρο μπάσκετ στην ΤΣΣΚΑ του Μεσίνα υπήρχε προσανατολισμός μεταξύ των άλλων και με το περίφημο πικ εν ρολ.
Θα βελτιωθεί ο Μπούλοκ σε αυτόν τον τομέα; δύσκολο στα 33 αν δεν κάνω λάθος χρόνια του, σε σχέση με παλιότερα θα έχει φέτος ένα μάστορα του πικ εν ρόλ τον Πριτζιόνι και θα μπορέσει να έχει η Ρεαλ κατεύθυνση στο παιχνίδι της και να υπάρχει και χώρος για Μπούλοκ να εκτελει με λιγότερες αρμοδιότητες πλέι-μεικερ
Δεν δίνω όμως δικαιολογίες στον Μπούλοκ εδώ ο Μακ Ινταίρ που περιπλανιόταν σε διάφορες μεσαίες ομάδες και ήταν το πρότυπο του κλασσικού Αμερικανού εκτελεστή γκάρντ μπήκε άψογα στην Σίενα και οργανωτικά!

Για Βελίτσκοβιτς ας πούμε είναι ένα ρίσκο πρόβλεψης μπορεί ο τραυματισμος του Ρέγιες να του δώσει την απαραίτητη ώθηση.

Για τον Ρούμπιο φυσικά δεν είναι άσχημη μεταγραφή για την Μπαρτσελόνα και αμυντικά και οργανωτικά έχω ξαναφερθεί οτι θα ανεβάσει την Μπαρτσελόνα σου ανέφερα απλώς ένα πιθανό σενάριο γιατί έχω δεί θαυμάσιες ομάδες με πολλές επιλογές και να προκύπτουν προβλήματα διαχείρησης υλικού θα μπορούσε να αναφερω και άλλο παράδειγμα π.χ το αν ο Μόρις καλύψει τον Ιλιάσοβα κτλ...
Για τον Λάκοβιτς το πρόβλημα δεν είναι ο χειρισμός της μπάλας τεχνικά είναι καλός του το μυαλό του φταίει περισσότερο...
il postino
QUOTE(Weekendman @ Oct 22 2009, 16:23 ) *
Για τις εκτός έδρας επιδόσεις του Μπούλοκ είναι αλήθεια ότι θα περίμενα περισσότερα με βάση τις δυνατότητές του όποτε είναι μια σωστή παρατήρηση εκ μέρους σου!
Το κύρια προβλήματα του Μπούλοκ μπασκετικά για εμένα είναι η άμυνα του σε μια εποχή με πολλόυς καλούς αμυντικούς γκάρντ που όλοι ξέρουμε αλλά υπάρχουν και παραδείγματα όπως των Ναβάρο και Λάκοβιτς που συχνά αναφέρω που δείχνουν οτι και χωρίς εξαιρετική άμυνα επιβιώνεις , και ότι δεν μπορεί να οργανώσει τόσο καλά όσο οι κορυφαίοι του είδους όταν το πικ εν ρόλ είναι βασικό εργαλείο και δεν το πολυκατέχεις είναι μειονέκτημα ακόμα και αν δημιουργεις σουτ και φάσεις μόνος σου όπως ο Μπούλοκ και αυτό που είπες για τους Βέλγους ψηλούς είναι ακριβώς η απεικόνηση του 2ου προβλήματος του Μπούλοκ σημαντική διαφορά όμως είναι και ο προπονητής με τον Πλάθα παιζόταν ένα...πρόχειρο μπάσκετ στην ΤΣΣΚΑ του Μεσίνα υπήρχε προσανατολισμός μεταξύ των άλλων και με το περίφημο πικ εν ρολ.
Θα βελτιωθεί ο Μπούλοκ σε αυτόν τον τομέα; δύσκολο στα 33 αν δεν κάνω λάθος χρόνια του, σε σχέση με παλιότερα θα έχει φέτος ένα μάστορα του πικ εν ρόλ τον Πριτζιόνι και θα μπορέσει να έχει η Ρεαλ κατεύθυνση στο παιχνίδι της και να υπάρχει και χώρος για Μπούλοκ να εκτελει με λιγότερες αρμοδιότητες πλέι-μεικερ
Δεν δίνω όμως δικαιολογίες στον Μπούλοκ εδώ ο Μακ Ινταίρ που περιπλανιόταν σε διάφορες μεσαίες ομάδες και ήταν το πρότυπο του κλασσικού Αμερικανού εκτελεστή γκάρντ μπήκε άψογα στην Σίενα και οργανωτικά!

Για Βελίτσκοβιτς ας πούμε είναι ένα ρίσκο πρόβλεψης μπορεί ο τραυματισμος του Ρέγιες να του δώσει την απαραίτητη ώθηση.

Για τον Ρούμπιο φυσικά δεν είναι άσχημη μεταγραφή για την Μπαρτσελόνα και αμυντικά και οργανωτικά έχω ξαναφερθεί οτι θα ανεβάσει την Μπαρτσελόνα σου ανέφερα απλώς ένα πιθανό σενάριο γιατί έχω δεί θαυμάσιες ομάδες με πολλές επιλογές και να προκύπτουν προβλήματα διαχείρησης υλικού θα μπορούσε να αναφερω και άλλο παράδειγμα π.χ το αν ο Μόρις καλύψει τον Ιλιάσοβα κτλ...
Για τον Λάκοβιτς το πρόβλημα δεν είναι ο χειρισμός της μπάλας τεχνικά είναι καλός του το μυαλό του φταίει περισσότερο...


ο μορις εκανε τρελη χρονια στη μακαμπι , περυσι δεν εκανε τιποτα , οποτε μενει να δουμε αν οντως ειναι πολυ καλος παικτης ή πυροτεχνημα. ειναι νωρις να δουμε αν θα καλυψει τον τουρκο. η μπαρτσα ομως πιστευω οτι θα καλυψει ανετα τη φυγη των ιλιασοβα , αντερσεν , σαντιαγο. οι παικτες που πηρε ειναι εμπειροι και ποιοτικοι και ποσοτικα περισσοτεροι. αλλωστε ο πορτορικανος περυσι δεν επαιζε μεχρι καποιο σημειο.

το προβλημα με το λακοβιτς ειναι ο ιδιος ο λακοβιτς και απορω με τον ζοτς που τον κραταγε τοσα χρονια. για τριτη τεταρτη λυση σε μια ομαδα σαν τη μπαρτσελονα ειναι πολυ καλος. μη του δωσεις ομως τα κλειδια της ομαδας , θα τα κανει μπαχαλο!
οσο η ομαδα εχει ρυθμο πυροβολαει απο παντου , οταν ζορισουν ομως τα πραγματα καλυτερα να πηγαινει στον παγκο , ειναι πιο ασφαλες! οσο για τον χειρισμο , εκτος απο δεξιοτεχνια ειναι και θεμα ψυχολογιας , κυρους και "ογκου" που πιανει ο παικτης στο γηπεδο. ο λακοβιτς δεν εχει καμια σχεση με τα 3 τελευταια στοιχεια.
il postino
χθες ειδα το ρεαλ-κιμκι απο το 35΄ και μετα. ο μπουλοκ δεν ακουμπησε καν τη μπαλα!
Weekendman
QUOTE(ilpostino @ Oct 22 2009, 18:56 ) *
ο μορις εκανε τρελη χρονια στη μακαμπι , περυσι δεν εκανε τιποτα , οποτε μενει να δουμε αν οντως ειναι πολυ καλος παικτης ή πυροτεχνημα. ειναι νωρις να δουμε αν θα καλυψει τον τουρκο. η μπαρτσα ομως πιστευω οτι θα καλυψει ανετα τη φυγη των ιλιασοβα , αντερσεν , σαντιαγο. οι παικτες που πηρε ειναι εμπειροι και ποιοτικοι και ποσοτικα περισσοτεροι. αλλωστε ο πορτορικανος περυσι δεν επαιζε μεχρι καποιο σημειο.

το προβλημα με το λακοβιτς ειναι ο ιδιος ο λακοβιτς και απορω με τον ζοτς που τον κραταγε τοσα χρονια. για τριτη τεταρτη λυση σε μια ομαδα σαν τη μπαρτσελονα ειναι πολυ καλος. μη του δωσεις ομως τα κλειδια της ομαδας , θα τα κανει μπαχαλο!
οσο η ομαδα εχει ρυθμο πυροβολαει απο παντου , οταν ζορισουν ομως τα πραγματα καλυτερα να πηγαινει στον παγκο , ειναι πιο ασφαλες! οσο για τον χειρισμο , εκτος απο δεξιοτεχνια ειναι και θεμα ψυχολογιας , κυρους και "ογκου" που πιανει ο παικτης στο γηπεδο. ο λακοβιτς δεν εχει καμια σχεση με τα 3 τελευταια στοιχεια.

Όσο αφορά τους ψηλούς της Μπαρτσελόνα έχω εκφράσει την γνώμη στο Φόρουμ στο τόπικ αυτό ως εξής!
QUOTE
Και αν νομίζει κανένας ότι με την φυγή των Άντερσεν(σπουδαίος παίκτης) και Ιλιάσοβα η Μπαρτσελόνα πρέπει να κλάψει θα κάνει νομίζω λάθος, στη θέση του Άντερσεν ήρθε ο Λόρμπεκ και ο Άντερσεν ήταν εξαιρετικός παίκτης με πλούσιο επιθετικό ρεπερτόριο αλλά και ο Λόρμπεκ έχει ηγετική προσωπικότητα ,αλλά και ρεπερτόριο επιθετικών κινήσεων και κοντά και μακρία απο το καλάθι με το εξαιρετικό σούτ του που δεν βρίσκεις στον καθένα.
Και αν λέιψουν το καλό σούτ απο τα 6.25 του Ιλιάσοβα η τα ριμπάουντ οι υπάρχοντες ψηλοί της Μπαρτσελόνα καλύπτουν αρκετές ανάγκες
Ο Μόρις μπορεί να είναι καλός στατικός σουτέρ 3 πόντων και καλός ριμπαόυντερ οπότε καλύπτει τον Ιλιάσοβα που ακόμα και καλύτερος ατομικά να είναι δεν είναι ο παίκτης που θα σε οδηγήσει στα δύσκολα ,βάλε στον Λογαριασμό τον καλό σκορερ και άνθρωπο που μοιράζει τάπες Βάσκεθ
και τέλος αν δούμε οτι αντικαταστάθηκε ο άργος δεινόσαυρος Σαντιάγκο και αναλώσιμος για την περσίνη Μπαρτσελόνα με τ τον πιο αθλητικό και καλύτερο αμυντικό τον Εντόγκ βλέπεις αν είναι κερδισμένη η όχι η Μπαρτσελόνα και στους ψηλούς που εγω πιστεύω πως ναι είναι!

όποτε προς το καλύτερο την βλέπω την κατάσταση στους ψηλούς στην Μπάρτσα!
Για τον Λάκοβιτς αυτό που είπα για μυαλό το ανέλυσες πιο καλά οπότε συμφωνώ! πάντως στην περσινή περιφέρεια δεν ήταν τρίτη-τεταρτή λύση και πήρε πρωτάθλημα η Μπαρτσελόνα χωρίς να αναιρώ αυτά που λές.

QUOTE
χθες ειδα το ρεαλ-κιμκι απο το 35΄ και μετα. ο μπουλοκ δεν ακουμπησε καν τη μπαλα!

Σε αντίθεση με την Μάλαγα στην Παράταση να δούμε είναι τέτοιος παίκτης που την μιά σε δικαιώνει και την άλλη σε ρεζιλεύει... (έλλειψη σταθερότητας)
Αν ο Πριτζιόνι και οι άλλοι γκάρντ πλην Μπούλοκ λειτουργήσουν όπως μπορούν και τροφοδοτούν τον Λαβρίνοβιτς(όπως χθές φαντάζομαι γιατί δεν είχα την δυνατότητα να το δώ) και τους άλλους ψηλούς μπορεί αυτη η κουβέντα που κάναμε πέρι Μπούλοκ να αποδειχτεί ανούσια.
il postino
QUOTE(Weekendman @ Oct 23 2009, 12:47 ) *
Όσο αφορά τους ψηλούς της Μπαρτσελόνα έχω εκφράσει την γνώμη στο Φόρουμ στο τόπικ αυτό ως εξής!

όποτε προς το καλύτερο την βλέπω την κατάσταση στους ψηλούς στην Μπάρτσα!
Για τον Λάκοβιτς αυτό που είπα για μυαλό το ανέλυσες πιο καλά οπότε συμφωνώ! πάντως στην περσινή περιφέρεια δεν ήταν τρίτη-τεταρτή λύση και πήρε πρωτάθλημα η Μπαρτσελόνα χωρίς να αναιρώ αυτά που λές.


Σε αντίθεση με την Μάλαγα στην Παράταση να δούμε είναι τέτοιος παίκτης που την μιά σε δικαιώνει και την άλλη σε ρεζιλεύει... (έλλειψη σταθερότητας)
Αν ο Πριτζιόνι και οι άλλοι γκάρντ πλην Μπούλοκ λειτουργήσουν όπως μπορούν και τροφοδοτούν τον Λαβρίνοβιτς(όπως χθές φαντάζομαι γιατί δεν είχα την δυνατότητα να το δώ) και τους άλλους ψηλούς μπορεί αυτη η κουβέντα που κάναμε πέρι Μπούλοκ να αποδειχτεί ανούσια.


το χθεσινο ματς ηταν ο,τι ακριβως σου λεω αυτες τις ημερες για τη ρεαλ! δε το ειδα ολο αλλα ειδα το φιναλε απο το 35΄μεχρι το 40' και την παραταση. ο μπουλοκ δεν ακουμπησε μπαλα , ενω ο λαβρινοβιτς που , μετα διαβασα οτι σκοραρε πολυ , στο κρισιμο διαστημα που τον ειδα δεν εκανε τιποτα. ισα ισα που εχασε και ενα ζευγαρι βολων. μονο ο καουκενας επαιζε στο τελος. η ρεαλ επαιζε εκτος εδρας απεναντι σε μια καλη ομαδα. σε τετοια λοιπον παιχνιδια η ρεαλ δεν εχει τους μεγαλους παικτες εκεινους που θα καθαρισουν. εχει πολυ καλο υλικο , εχει προπονητη αλλα δεν εχει τον ΑΦΡΟ που εχει ο παο , η τσσκα , η μπαρτσα , ο ολυμπιακος και δεν εχει ακομα το συνολο της σιενα!

μονο ο πριγκιονι ειναι πολυ μεγαλη κλαση αυτη τη στιγμη στη ρεαλ , κανενας αλλος. ολοι οι αλλοι ειναι απο εργαλεια εως πολυ καλοι παικτες. και απο την αλλη ο μεσινα (στο ξαναπα αυτο) εχει να διαχειριστει λιγοτερο ποιοτικο ροστερ και απο μπολονια και τσσκα!

ελπιζω να μη σε κουραζω.
Weekendman
QUOTE(ilpostino @ Oct 23 2009, 16:00 ) *
το χθεσινο ματς ηταν ο,τι ακριβως σου λεω αυτες τις ημερες για τη ρεαλ! δε το ειδα ολο αλλα ειδα το φιναλε απο το 35΄μεχρι το 40' και την παραταση. ο μπουλοκ δεν ακουμπησε μπαλα , ενω ο λαβρινοβιτς που , μετα διαβασα οτι σκοραρε πολυ , στο κρισιμο διαστημα που τον ειδα δεν εκανε τιποτα. ισα ισα που εχασε και ενα ζευγαρι βολων. μονο ο καουκενας επαιζε στο τελος. η ρεαλ επαιζε εκτος εδρας απεναντι σε μια καλη ομαδα. σε τετοια λοιπον παιχνιδια η ρεαλ δεν εχει τους μεγαλους παικτες εκεινους που θα καθαρισουν. εχει πολυ καλο υλικο , εχει προπονητη αλλα δεν εχει τον ΑΦΡΟ που εχει ο παο , η τσσκα , η μπαρτσα , ο ολυμπιακος και δεν εχει ακομα το συνολο της σιενα!

μονο ο πριγκιονι ειναι πολυ μεγαλη κλαση αυτη τη στιγμη στη ρεαλ , κανενας αλλος. ολοι οι αλλοι ειναι απο εργαλεια εως πολυ καλοι παικτες. και απο την αλλη ο μεσινα (στο ξαναπα αυτο) εχει να διαχειριστει λιγοτερο ποιοτικο ροστερ και απο μπολονια και τσσκα!

ελπιζω να μη σε κουραζω.

Δεν με κουράζεις ,χαρά μου να έχω αντιπαράθεση για μπασκετικά θέματα ειδικά για τα μπασκετικά Ευρωπαικά πρωταθλήματα που λατρεύω να παρακολουθώ όποτε μπορώ, κάποια απο τα επιχειρήματα σου είναι αρκετά πειστικά και βάσιμα όπως των μεγάλων παικτών κτλ, σαν παρατήρηση για την Ρεάλ όμως ας μην βιαστούμε να βγάλουμε συμπεράσματα για το σύνολο της,απο τα θεωρητικά 5 φαβορί του Ευρωπαικόύ χώρου(ΠΑΟ,Μπαρτσελόνα,Ολυμπιακός,Ρεάλ,Σιέν
) είχε την πιο ριζική αναμόρφωση απο όλες, με τους νέους πάικτες που απέκτησε.
il postino
QUOTE(Weekendman @ Oct 23 2009, 21:49 ) *
Δεν με κουράζεις ,χαρά μου να έχω αντιπαράθεση για μπασκετικά θέματα ειδικά για τα μπασκετικά Ευρωπαικά πρωταθλήματα που λατρεύω να παρακολουθώ όποτε μπορώ, κάποια απο τα επιχειρήματα σου είναι αρκετά πειστικά και βάσιμα όπως των μεγάλων παικτών κτλ, σαν παρατήρηση για την Ρεάλ όμως ας μην βιαστούμε να βγάλουμε συμπεράσματα για το σύνολο της,απο τα θεωρητικά 5 φαβορί του Ευρωπαικόύ χώρου(ΠΑΟ,Μπαρτσελόνα,Ολυμπιακός,Ρεάλ,Σιέν
?) είχε την πιο ριζική αναμόρφωση απο όλες, με τους νέους πάικτες που απέκτησε.


και ο ολυμπιακος ειχε περυσι ριζικη αναμορφωση αλλα F4 πηγε , η ρεαλ θα παει? ιδωμεν!
Weekendman
QUOTE(ilpostino @ Oct 23 2009, 22:17 ) *
και ο ολυμπιακος ειχε περυσι ριζικη αναμορφωση αλλα F4 πηγε , η ρεαλ θα παει? ιδωμεν!

Ο Ολυμπιακός χρειάστηκε μια υπέρβαση με διπλό στην Ταού για να τα καταφέρει αν δεν δεθεί σαν ομάδα η Ρεάλ έγκαιρα δεν το βλέπω να τα καταφέρνει και να επαναλαβει την έκπληξη(οσο αφορά το διπλό σε ομάδα δυναμικότητας όπως η περσινή Ταού) όπως ο Ολυμπιακός πέρσι για την Ευρωλίγκα, στην Ισπανία υπάρχει χρόνος για τα πάντα!
Weekendman
Η Μπαρτσελόνα εντός διαλύει ότι βρίσκει, αυτήν την φορά την μέχρι αυτην την αγωνιστική πρωτοπόρο Μπανταλόνα με 92-59
Με τον Ρούμπιο να κάνει μαγικές πάσες...
http://acbtv.acb.com/video/2103
Για να ικανοποιηθεί και ο φίλος μας ο almirosbc smiley.gif
a bullet for your head
QUOTE(Weekendman @ Oct 25 2009, 00:30 ) *
Η Μπαρτσελόνα εντός διαλύει ότι βρίσκει, αυτήν την φορά την μέχρι αυτην την αγωνιστική πρωτοπόρο Μπανταλόνα με 92-59
Με τον Ρούμπιο να κάνει μαγικές πάσες...
http://acbtv.acb.com/video/2103
Για να ικανοποιηθεί και ο φίλος μας ο almirosbc smiley.gif

Xαζευα το παιχνιδι ενω παραλληλα βρισκομουν και στο φορουμ...απο καποια στιγμη & επειτα,το ματς εχασε το ενδιαφερον του..στην αρχη η Μπανταλονα βρισκοταν κοντα στο σκορ..
Ο Ρουμπιο φαινεται να συνεργαζεται πολυ καλα με τον Φραν Βασκεθ..
Μου εκανε εντυπωση η χρησιμοποιηση του Τριας..ο οποιος ανελαβε το μαρκαρισμα του Μπογκντανοβιτς..περσι επαιζε σπανια..καλος παικτης παντως..
Προσεξα πως η Μπανταλονα απεκτησε και τον Βαλτερς..απ τους πλεον καλους & αξιοπιστους PG της ACB...ενα φεγγαρι περασε και δεν ακουμπησε στον Πανιωνιο...

Η φαση του αγωνα μαλλον ηταν το in your face καρφωμα του Γκριμαου στον Νορελ..
Πολυ δυνατη η Μπαρτσα..
Weekendman
QUOTE(a bullet for your head @ Oct 25 2009, 00:45 ) *
Η φαση του αγωνα μαλλον ηταν το in your face καρφωμα του Γκριμαου στον Νορελ..
Πολυ δυνατη η Μπαρτσα..

Νομίζω οι περισσότεροι την θεωρούμε ως το Φαβορί της ACB...
HLR CENATION
QUOTE(a bullet for your head @ Oct 25 2009, 00:45 ) *
Xαζευα το παιχνιδι ενω παραλληλα βρισκομουν και στο φορουμ...απο καποια στιγμη & επειτα,το ματς εχασε το ενδιαφερον του..στην αρχη η Μπανταλονα βρισκοταν κοντα στο σκορ..
Ο Ρουμπιο φαινεται να συνεργαζεται πολυ καλα με τον Φραν Βασκεθ..
Μου εκανε εντυπωση η χρησιμοποιηση του Τριας..ο οποιος ανελαβε το μαρκαρισμα του Μπογκντανοβιτς..περσι επαιζε σπανια..καλος παικτης παντως..
Προσεξα πως η Μπανταλονα απεκτησε και τον Βαλτερς..απ τους πλεον καλους & αξιοπιστους PG της ACB...ενα φεγγαρι περασε και δεν ακουμπησε στον Πανιωνιο...

Η φαση του αγωνα μαλλον ηταν το in your face καρφωμα του Γκριμαου στον Νορελ..
Πολυ δυνατη η Μπαρτσα..

Αυτο με τον τριας μου εχει κανει κ μενα ενττυπωση,εκει που δεν τον εβαζε καθολου φετος δειχνει να τον εμπιστευεται.την μπανταλονα πρωτη φορα την ειδα φετος αλλα εχει κ καποιο ταλεντο ειδικα στην περιφερεια.πολυ ωραιος ειναι ο γκαρντ ο τακερ που περυσι εσωσε μονος του την σεβιλλη.θελει προσθηκη στη ρακετα παντως.
polympoumpounas
QUOTE(a bullet for your head @ Oct 25 2009, 00:45 ) *
Xαζευα το παιχνιδι ενω παραλληλα βρισκομουν και στο φορουμ...απο καποια στιγμη & επειτα,το ματς εχασε το ενδιαφερον του..στην αρχη η Μπανταλονα βρισκοταν κοντα στο σκορ..
Ο Ρουμπιο φαινεται να συνεργαζεται πολυ καλα με τον Φραν Βασκεθ..
Μου εκανε εντυπωση η χρησιμοποιηση του Τριας..ο οποιος ανελαβε το μαρκαρισμα του Μπογκντανοβιτς..περσι επαιζε σπανια..καλος παικτης παντως..
Προσεξα πως η Μπανταλονα απεκτησε και τον Βαλτερς..απ τους πλεον καλους & αξιοπιστους PG της ACB...ενα φεγγαρι περασε και δεν ακουμπησε στον Πανιωνιο...

Η φαση του αγωνα μαλλον ηταν το in your face καρφωμα του Γκριμαου στον Νορελ..
Πολυ δυνατη η Μπαρτσα..


Καλα φετος ο Βασκεθ μου φαινεται θα γινει ο Ταισον Τσαντλερ της ACB.Η κυρια δουλεια του στην επιθεση θα ειναι να πιανει τις λομπες που θα του ριχνουν οι Ναβαρο και Ρουμπιο και να τις καρφωνει.Ηδη περσι το εκανε πολυ συχνα αυτο(ο Παναθηναικος το θυμαται πολυ καλα), φετος που ηρθε και ο Ρουμπιο θα βαρεθει να το κανει.

Για το καρφωμα του Γκριμαου οποιος δεν το εχει δει ας παει στο site της ACB να το δει γιατι πραγματικα αξιζει
Weekendman
Άλλη μια μέτρια εμφάνιση για την Ρεάλ και σήμερα με την δύσκολη νίκη της επι της Μούρθια με 73-66, Βασικά παρακολουθούσα μέσω της ιστιοσελίδας της ACB τα άλλα παιχνίδια στην Ισπανία που ήταν σε εξέλιξη πιστεύοντας σε εύκολη επικράτηση της Ρεάλ, ώσπου βλέπω μικρή διαφορά στο τελευταίο επτάλεπτο και την Μούρθια 5 λεπτά πριν το τέλος να πλησιάζει με 57-56 ,εκεί την Ρεάλ έσωσε ο Ν.Λαβρίνοβιτς η για να είμαι πιο σωστός οι πάσες των υπόλοιπων παικτών της Ρεάλ προς τον Λιθουανό ψηλό που ήταν πάρε-βάλε!
Μπορεί η Μπαρτσελόνα να κερδίζει κατα-κράτος τις εντυπώσεις μέχρι τώρα αλλά η Ρεάλ είναι ως τώρα χωρίς ήττα στην Ισπανική Λίγκα και με μια νίκη περισσότερο απο την Μπαρτσελόνα, βέβαια αν συνεχίσει να έχει τέτοια εικόνα δεν το βλέπω να κρατάει πολύ αυτό...
Bullet περιμένω με ενδιαφέρον την άποψη σου για την Ρεάλ...

Επιπλέον είμαι περίεργος τι φρούτο είναι αυτή η Φουενλαμπράντα; όταν ακούω το όνομα της ομάδας δεν μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση αλλά αμα δείς το ρόστερ υπάρχει καλό υλικό και γνωστά ονόματα
όπως ο μπόμπερ Αμερικάνος που ήρθε απο την Τουρκία ο Φίτς και ο Μπατίστα που τον θυμάμαι να κάνει καλή χρονιά στην Μακάμπι το 2008(και έχουν ξεκινήσει και οι 2 εκπληκτικά) ο Μπέρσταιν άλλος γνωστός απο Μακάμπι και Εθνική Ισραήλ ,αλλά και το επόμενο μεγάλο όνομα στους Λεττονούς ψηλούς ο Μπέρζινς, τι λέτε θα χωθεί στην οκτάδα; μήπως καμιά τέταρτη θέση;(δύσκολο) η είναι κλασσικό πυροτέχνημα καλού ξεκινήματος απο ομάδα;
a bullet for your head
QUOTE(Weekendman @ Oct 25 2009, 18:01 ) *
Bullet περιμένω με ενδιαφέρον την άποψη σου για την Ρεάλ...

Φιλε Weekendman..χθες ηταν μολις η 1η φορα που παρακολουθησα παιχνιδι της ACB...Θα κοιταξω παντως να ξαναγινω πιο τακτικος παλι..και εν καιρω θα τοποθετηθω για τις φετινες ομαδες.

Το οτι δεν αποδιδει ακομη η Ρεαλ,δεν μου προκαλει καποια εκπληξη..το καλοκαιρι υπηρξε μια ''κοσμογονια'' στην ομαδα..καινουργιος προπονητης και παρα πολλες νεες προσθηκες..
Ειναι ευλογο ο Μεσσινα να χρειαζεται ενα χρονικο διαστημα,προκειμενου να ''ανιχνευσει'' καλυτερα το ροστερ που διαθετει και να βγαλει το καλυτερο δυνατο mix..να αναζητησει τα λειτουργικοτερα κατα περισταση σχηματα και αναλογα να κατανειμει τους ρολους και τις αρμοδιοτητες στους παικτες του..
Το ζητουμενο για την Ρεαλ,ειναι να επανελθει αμεσα στη τροχια της διεκδικησης ολων των τιτλων..και στην θεση του ''οδηγου'' εχει προσλαβει τον καταλληλοτερο που υπηρχε(διαθεσιμο..)..
Ο Μεσσινα το εχει αποδειξει αυτο παλιοτερα με την ΤΣΚΚΑ..απλα χρειζεται ενα χρονικο διαστημα,προκειμενου να υπαρξει ο επιθυμητος βαθμος αφομειωσης απ τους παικτες και να προκυψουν και οι λεγομενοι ''αυτοματισμοι''..
Το ροστερ ειναι πλουσιο,με βαθος,ποιοτητα και εμπειρια..και ο κοουτς μπαρουτοκαπνισμενος και ''συνδεδεμενος'' με τις επιτυχιες.
Weekendman
QUOTE
Στο τέλος… έπεσε!
25-10-2009 23:04
Ρεπορτάζ:
Superbasket.gr

Η φωτογραφία τα λέει σχεδόν όλα. Ο Κώστας Βασιλειάδης ήταν ο κορυφαίος της Ομπραντόιρο, που πάλεψε και κυνήγησε το θαύμα μέσα στη Βιτόρια, αλλά στο τέλος προσγειώθηκε στην πραγματικότητα. Η νεοφώτιστη στην Α1 ομάδα της Γαλικίας ηττήθηκε 100-81, με τον Βασιλειάδη να πετυχαίνει 18 πόντους. Ηττα και για τη Μάλαγα του Γιώργου Πρίντεζη…



Στη Βιτόρια, ο Βασιλειάδης πέτυχε 18 πόντους (2/4 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 2/2 βολές) και οδηγούσε την Ομπραντόιρο σε μία μεγάλη εμφάνιση. Η ομάδα της Γαλικίας προηγήθηκε 69-61 στο 29, έμεινε στο παιχνίδι μέχρι τα μέσα της τέταρτης περιόδου (80-79), αλλά στο τέλος παραδόθηκε και οι γηπεδούχοι με σερί 20-2, έφτασαν τη διαφορά στους 19 πόντους. Ρίμπας (22) και Σπλίτερ (20) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Κάχα Λαμποράλ.



Η Ουνικάχα ηττήθηκε με 83-76 στο Σαν Σεμπαστιάν από την Λαγκούν Αρο. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Μπαρμπούρ με 20 πόντους, ενώ ο Πρίντεζης τελείωσε τον αγώνα με 8 πόντους (4/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα σε 25 λεπτά).



Δύσκολη νίκη πέτυχε η Ρεάλ Μαδρίτης με 73-66 επί της Μούρθια. Ο Ντάριους Λαβρίνοβιτς με 22 πόντους ήταν πρώτος σκόρερ των Μαδριλένων, ενώ 14 πόντους πέτυχε ο Πάουελ για τους φιλοξενούμενους.



Η Μανρέσα νίκησε 62-57 την Μπιλμπάο. Ο Μοντάνεθ με 14 πόντους ήταν ο κορυφαίος σκόρερ των νικητών, ενώ 13 πόντους πέτυχε ο Τζερόμ Μουαζό για τη Μπιλμπάο.



Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Βαλένθια, που επικράτησε με 82-65 της Γρανάδα. Ο Ράφα Μαρτίνεθ είχε 18 πόντους για τους νικητές, ενώ ο Τζιανέλα με 14 ήταν ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων.



Η Γκραν Κανάρια που την προηγούμενη αγωνιστική είχε νικήσει την Μπαρτσελόνα, ηττήθηκε αυτή τη φορά με 67-61 από την Βαγιαδολίδ. Ο Μπράιν Τσέις με 18 πόντους ήταν πρώτος σκόρερ των νικητών, ενώ για την Γκραν Κανάρια ο Τζέιμς Ογκοστίν είχε 15 πόντους.



Ο Τζέραλντ Φιτς της Φουενλαμπράδα αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης της 4ης αγωνιστικής, καθώς το Σάββατο, με 41 πόντους είχε οδηγήσει την ομάδα του σε νίκη (90-82) επί της Αλικάντε. Η Φουενλαμπράδα, μαζί με την Κάχα Λαμποράλ και την Ρεάλ Μαδρίτης είναι στην κορυφή της βαθμολογίας με 4 νίκες σε ισάριθμους αγώνες.

0/4 για Μάλαγα, αν χάσει ο Ολυμπιακός απο αυτούς έρχεται η πρώτη αναστάτωση για τον Ολυμπιακό οι Ανδαλουσιάνοι είναι η μεγάλη απογοήτευση στην αρχή του πρωταθλήματος δεν πιστεύω να διαφωνεί κανείς; και δεν ξέρω αν ο Ντίν είναι τραυματίας αλλά η θητεία του στην Μάλαγα δεν μπορεί να πάει χειρότερα...(καλά δεν ορκίζομαι κιόλας!)
HLR CENATION
QUOTE(Weekendman @ Oct 26 2009, 01:12 ) *
0/4 για Μάλαγα, αν χάσει ο Ολυμπιακός απο αυτούς έρχεται η πρώτη αναστάτωση για τον Ολυμπιακό οι Ανδαλουσιάνοι είναι η μεγάλη απογοήτευση στην αρχή του πρωταθλήματος δεν πιστεύω να διαφωνεί κανείς; και δεν ξέρω αν ο Ντίν είναι τραυματίας αλλά η θητεία του στην Μάλαγα δεν μπορεί να πάει χειρότερα...(καλά δεν ορκίζομαι κιόλας!)

γενικα ολοι οι αμερικανοι της ουνικαχα ειναι τραγωδια.Παντως εχει δυνατη κ συμπαγης ομαδα ενω πολυ ωραιως ειναι ο Μπλανκο.ταλενταρα ενω καλος ειναι κ ο φριλαντ.
apkat
QUOTE(laclipers @ Oct 26 2009, 03:06 ) *
γενικα ολοι οι αμερικανοι της ουνικαχα ειναι τραγωδια.Παντως εχει δυνατη κ συμπαγης ομαδα ενω πολυ ωραιως ειναι ο Μπλανκο.ταλενταρα ενω καλος ειναι κ ο φριλαντ.


O Φριλαντ στην Μαλαγα απ'οτι ειδα στο Βελιγραδι παιζει στο 5.Ε συγνωμη αλλα αν παιξει ο Σοφο και με τον Φριλαντ αντιπαλο δεν εχει 30 ποντους θα ειναι σκανδαλο..Καλος παικτης αλλα οχι για να παιξει στο 5 με τα θηρια..Γενικα η ρακετα τους ειναι πολυ αδεια αφου μονο κλασσικο 5αρι ειναι ο Αρτσιμπαλντ και μετα εχουν 2-3 4αρια..Ο Ολυμπιακος με την πληροτητα που εχει μεσα στο καλαθι πρεπει να καθαρισει το παιχνιδι..

Πως η Μαλαγα εμεινε φετος τοσο γυμνη;;
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.