Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ύψος
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
apkat
QUOTE(KORLEONE @ Jan 21 2010, 23:01 ) *
Απο τον συντελεστη δόμησης εξαρτάται , άλλες περιοχές έχουν 2 άλλες 1,8 άλλες 1,4 κλπ . Τον ποιο υψηλό συντελεστή πάντως τον έχουν τα Τρίκαλα και η Καρδίτσα αφού έχουν βγάλει τα ποιο πολλά ψηλά παιδιά .. χα χα ωραία τα είπα


Συναδελφος ε;; smiley.gif
panagiotisk
βασικα ρε παιδια τι το θελετε και το πολυ το υψος?
1,86 με 1,87 μια χαρα ειναι.
Flash
QUOTE(rchos @ Jan 21 2010, 21:01 ) *
εγω που ειμαι 25 γιατι ψηλωνω ακομη?
μηπως ειμαι φρικιο?


Ομοιοπαθής. Αλλά το παίρνω στο πλάτος για κάποιο λόγο...
KobeNBA
QUOTE(rchos @ Jan 21 2010, 23:01 ) *
εγω που ειμαι 25 γιατι ψηλωνω ακομη?
μηπως ειμαι φρικιο?

Και ποσο ησουν δλδ και ποσο πηρες??
KORLEONE
QUOTE(KobeNBA @ Jan 22 2010, 01:10 ) *
Και ποσο ησουν δλδ και ποσο πηρες??

Καμια 20αριά κιλά πρέπει να πήρε ....
Maddus
Γεια σας παιδιά, θέλω να ρωτήσω ποια είναι η αναλογία μεταξύ βάρους και άλματος, δηλαδή αν π.χ. χάσω 10 κιλά πόσα εκατοστά άλματος θα κερδίσω? Ευχαριστώ...
ComingUpRoses
δεν ειμαι σιγουρος αλλα δεν θα ειναι και μεγαλη διαφορα εκτος και αν χασεις 40 κιλα ...
KobeNBA
δεν παιζει πολυ ρολο το βαρος στο αλμα...ε οκ ομως μην εισαι κ 100 κιλα με 1.85 υψος....το βαρος ειναι σχετικο με το υψος...μην κοιτας πολυ να βγαλεις αλμα απο το χασιμο βαρους...
Stelios 12
Παιδια εκτος απο τα γονιδια, την αθληση τη διατροφη κλπ, σημαντικο ρολο παιζει και σε ποια ηλικια θα αυξηθει η εκκριση τεστοστερονης. Ειναι μια ουσια η οποια οταν η εκκριση της γινει αυξανει τη μυικη δυναμη και σιγα σιγα σταματα την αναπτυξη( αντε να παρετε 5 ποντους απο τοτε που θα συμβει αυτο). Θα καταλαβετε την εκκριση τεστοστερονης οταν ξαφνικα (σε ηλικια 16-17) αυξηθει η ορεξη για φαγητο, παρατηρησετε αλαγη στη δυναμη μας χωρις δουλεια.Οσο για τα βαρη πριν τα 16, ειναι καταστρεπτικα για το υψος αφου σκληραινει υπερβολικα ο μυς, δεν αφηνει το κοκκαλο να αναπτυχθει πληρως και υπαρχει μεγαλος κινδυνος για τραυματισμους στη μετεπειτα πορεια του αθλητη.
-Bl4de-
Ρε παιδια εγω ειμαι 1.91,17 χρονων(σε 5 μηνες γινομαι 18),100 κιλα και φοραω 47 νουμερο παπουτσι.Ο πατερας μου ειναι 1.75 και η μανα μου 1.60.Μεχρι ποσο υψος μπορω να φτασω???
Tapanic
QUOTE(-Bl4de- @ Feb 24 2010, 23:04 ) *
Ρε παιδια εγω ειμαι 1.91,17 χρονων(σε 5 μηνες γινομαι 18),100 κιλα και φοραω 47 νουμερο παπουτσι.Ο πατερας μου ειναι 1.75 και η μανα μου 1.60.Μεχρι ποσο υψος μπορω να φτασω???


Κατα τη γνωμη μου πρεπει να χασεις 10 kg περιπου...κανε αλτικες ασκισειs...streching!!!Πιστευω πως δεν παιζουν σημαντικο παραγοντα τα γονιδια για να κατεχεις αρκετο υψος...μονο τεραστια προσπαθεια χρειαζετε!
dj kos
Εγώ πάντως νομίζω παίζουν καθοριστικό ρόλο τα γονίδια ... Δε ξέρω πως ο φίλος μας πιο πάνω με τόσο κοντύτερους γονείς ψήλωσε τόσο πολύ αλλά εγώ έχω ακριβώς το ίδιο ύψος με τον πατέρα μου wink.gif Και ψηλώνω μέχρι και τα 23.Στα 10 ήμουν 1.45 τότε έπαιζα μπάλλα -> Γερμανία γαρ , στα 14 1.68 και κάτω απ το μέσο όρο ύψους της τάξης τότε ξεκίνησα το μπάσκετ.Μέχρι τα 16 πήγα 1.88 και πέρασα και τον αδερφό μου που μου ριχνε ένα κεφάλι όλα τα χρόνια.Μέχρι τα 18 1.91 και μέχρι τα 23 1.96 ... Επίσης να σημειώσω ότι είμαι 110 kg από άλμα δε τα πάω καλά αλλά από δύναμη περισεύει ... Γι αυτό και το προσωνύμιο το θηρίο μέσα στη ρακέτα.
Tapanic
Εμενα ο πατερας μου ειναι 193cm και η μητερα μου 170-172cm[την ρωτησα πριν απο λιγο] smiley.gif !Εγω ειμαι το 95[22 μαρτιου] και χωρις shoe eimai 1.87cm και ειμαι 65kg![ειμαι πολυ αδυνατος]Δηλαδη ποσο υψος μπορω να βαλω ακομα στο αμμεσο μελλον!?!?
Detsikas
QUOTE(Leuterhs @ Feb 26 2010, 16:06 ) *
Εμενα ο πατερας μου ειναι 193cm και η μητερα μου 170-172cm[την ρωτησα πριν απο λιγο] smiley.gif !Εγω ειμαι το 95[22 μαρτιου] και χωρις shoe eimai 1.87cm και ειμαι 65kg![ειμαι πολυ αδυνατος]Δηλαδη ποσο υψος μπορω να βαλω ακομα στο αμμεσο μελλον!?!?

Κοίταξε να βάλεις κανα κιλό πρώτα smiley.gif
Tapanic
Eχεις δικιο φιλε μου πρεπει να βαλω κανα κιλο ακομα...! wink.gif Αλλα τα πλεονεκτηματα μου ειναι πως μπορω να τρεξω περισσοτερο...[πχ αντεπιθεση]να καρφοσω ανετα την μπαλα στο καλαθι...πολλα blocks... αλλα υπαρχουν και μειονεκτηματα οπως να μην μπορω να παιξω καλα με πλατη! smiley.gif
3and1
Εμένα ο πατέρας μου είναι 1.84 και η μάνα μου 1.60 . Εγώ είμαι 1.80 , δεν έχω παράπονο ,αλλά ήμουνα 1.76 στα 14 μου οπότε τότε πίστευα ότι θα έφτανα 1.90 και απογοητεύτηκα. Πάντως πιστεύω ότι παίζουν ρόλο και παππούδες κτλ 2 γενιές πίσω δηλ. εγώ ας πούμε πρέπει να "πήρα" αρκετά από τη μάνα μου και δεν έφτασα καν τον πατέρα μου. Ξάδερφος μου με πατέρα 1.73 και μάνα 1.63 είναι 1.88 πχ. Δεν μπορείς να ξέρεις θέλω να καταλήξω που θα φτάσεις. Ωστόσο πιστεύω πως άμα είσαι 15 και δεν έχεις βγάλει σοβαρά γένια θα ψηλώσεις σίγουρα μέχρι τα 19 κι άλλο κ μπορεί κ πολύ.

Για το άλμα που αναφέρθηκε πιστεύω τα εξής. Είμαι 64-65 κιλά (έχω ελαφρύ σκελετό δηλ. δε φαίνομαι τόσο τραγικά αδύνατος όσο ακούγεται) αλλά πιστεύω πως άμα ήμουνα 7 κιλά παραπάνω όχι φυσικά να ήταν λίπος θα πηδούσα το ίδιο μπορεί και παραπάνω γιατί θα αποκτούσα δύναμη. Με πιο πολλά απο αυτά τα κιλά όμως πιστεύω θα έχανα. Πάντως αν παίζει κάποιο ρόλο στατιστικό με χέρια ψηλά είμαι 2.26 και απλά ακουμπάω με τις άκρες των δαχτύλων μου τη στεφάνη 2 πόντους δηλ. Επομένως (μην ξέροντας οι μπασκέτες που παίζω αν έιναι 3.05 η λίγο χαμηλότερες) έχω άλμα με λίγη φόρα και πάτημα με τα 2 πόδια 75-80 πόντους και λίγο λιγότερο με φόρα και άλμα σε στυλ μπάσιμο.
-Bl4de-
[quote name='3and1' date='Mar 1 2010, 01:21 ' post='389309']
Εμένα ο πατέρας μου είναι 1.84 και η μάνα μου 1.60 . Εγώ είμαι 1.80 , δεν έχω παράπονο ,αλλά ήμουνα 1.76 στα 14 μου οπότε τότε πίστευα ότι θα έφτανα 1.90 και απογοητεύτηκα.

Και εγω φιλε μου στα 14 ειμουν 1,85 και πιστευα να φτασω 2 μετρα αλλα η αναπτυξη μου επιβραδυνθηκε απο τα 15 και μετα ακι οπωσ και εσυ απογοητευτηκα οταν παρατηρησα πως δεν ψηλωνω αλλο!!!

Andrew19
QUOTE(half-man half-maverick @ Oct 19 2009, 15:12 ) *
αληθεια ρε συ ? εγω για πλακα το πα ! εχει τυχει σε γνωστο σας να ψηλωσει μετα τα 20 ?
μακαρι να ισχυει παντως biggrin.gif

Ενας φίλος μου τελείωσε το σχολείο στα 18 1.63 στα 21 του (και από τότε και πέρα) είναι 1,86
Οταν βλέπετε τα ύψη των γονιών σας δεν υπολογίζετε τι διατροφή έκαναν εκείνα τα χρόνια. Μπορεί να μεγάλωναν με ψωμί και νερό (π.χ. ο δικός μου πατέρας ήταν ορφανό της Κατοχής) οπότε λογικό είναι να μην ψήλωσε όσο μπορούσε να ψηλώσει και ανεμενόμενο είναι όλοι της εποχής μας να έχουμε περάσει αρκετά στο ύψος τους γονείς μας.

Μου είπε ένας εδώ πάντως ό,τι έχουν μια νέα μέθοδο που κάνουν κάτι σαν ακτινογραφία στο χέρι και υπολογίζουν πόσο ύψος θα πάρεις ακόμα (αλλά δεν έχω ιδέα τι και πως).

Οι υπόλοιποι που είναι 20+ καλά είναι να μην δουλεύουν τα εφηβάκια γιατί θα πάνε να παίξουν καμιά μέρα μπάσκετ και θα τους καρφώσουν στο καλάθι! smiley.gif
3and1
23 πόντους σε 3 χρόνια και μάλιστα τόσο μεγάλος? Μου φαίνεται πολύ παράξενο αν και κάτι παρόμοιο είχε γίνει και με τον Pippen νομίζω ! Εγώ έχω συμμαθητή που στα 14 μου τον πέρναγα 10 πόντους , τελειώσαμε το σχολείο εγώ 1.80 , αυτός 1.76 και τώρα στα 21 είναι 1.86. Τι να πεις περιέργα πράγματα .....
PARISINOS
Εγω πιστευω οτι πολλα πραγματα στο υψος δεν μπορουν να προβλεφθουν.

Ο πατερας μου ειναι 1,88 , ο αδερφος μου 1,85 και εγω παρ οτι ημουν 1,75 στα 15, μετα δεν ψηλωσα καθολου ( ισως να πηρα κανα ποντο).
Βεβαια αυτο ειναι χαρακτηριστικο της οικογενειας. Μετα τα 15 και ο πατερας μου και ο αδερφος μου πηραμε ελαχιστους ποντους.

Σε γενικες γραμμες βεβαια , ο κανονας ειναι οτι οι αντρες ψηλωνουν ως τα 18 σταθερα, και παιρνουν και καποιους ποντους εως τα 21.

Κανενας σιγουρος κανονας ομως δεν υπαρχει. Εδω ο φωτσης ηταν 2,03 στο πρωτο ευρωπαικο του στη θεσσαλονικη, και μεσα σε ενα καλοκαιρι οντως 19 χρονων πηρε 6 ποντους και εγινε 2,09.
traveller
QUOTE(-Bl4de- @ Mar 1 2010, 05:50 ) *
Εμένα ο πατέρας μου είναι 1.84 και η μάνα μου 1.60 . Εγώ είμαι 1.80 , δεν έχω παράπονο ,αλλά ήμουνα 1.76 στα 14 μου οπότε τότε πίστευα ότι θα έφτανα 1.90 και απογοητεύτηκα.

Και εγω φιλε μου στα 14 ειμουν 1,85 και πιστευα να φτασω 2 μετρα αλλα η αναπτυξη μου επιβραδυνθηκε απο τα 15 και μετα ακι οπωσ και εσυ απογοητευτηκα οταν παρατηρησα πως δεν ψηλωνω αλλο!!!



εγώ τα' χα με μια γκόμενα 1,70. φόραγε και κάτι 12άρες γόβες όποτε της τη βάραγε , άντε και κανένα κομμωτήριο και φούσκωνε το μαλλί και όταν βγαίναμε μου'ριχνε. Δεν το άντεξα πολύ και τη χώρισα.

Συμπέρασμα :δεν κυκλοφοράμε με γκόμενες ψηλότερες μας. ανεπίτρεπτο

εάν εξαιρέσω το ποστ του PARISINOS με τα άλλα έχω λιώσει μιλάμε 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif
από τα πιο φευγάτα threads εδώ μέσα icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif
Tapanic
QUOTE(traveller @ Mar 14 2010, 01:48 ) *
εγώ τα' χα με μια γκόμενα 1,70. φόραγε και κάτι 12άρες γόβες όποτε της τη βάραγε , άντε και κανένα κομμωτήριο και φούσκωνε το μαλλί και όταν βγαίναμε μου'ριχνε. Δεν το άντεξα πολύ και τη χώρισα.

Συμπέρασμα :δεν κυκλοφοράμε με γκόμενες ψηλότερες μας. ανεπίτρεπτο

εάν εξαιρέσω το ποστ του PARISINOS με τα άλλα έχω λιώσει μιλάμε 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif
από τα πιο φευγάτα threads εδώ μέσα icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif


smiley.gif smiley.gif blove.gif Ρε Traveller με εκανες και γελασα!!!Εμενα μου αρεσουν οι κοντες δεν ξερω τον λογο ειμαι 1.90cm τωρα και ηταν μια που μου εκανε click kai ηταν το πολλη 1.64[και πολλη βαζω] αλλα δεν ειχα το θαρρος να της το πω...!
batistapao13
εγω ρε παιδια ειμαι 14,5 και ειμαι 1,89...ο πατερας μου ειναι 1,78 και η μανα μου 1,65...ο γιατρος μου που με παρακολουθει απο μικρο ειπε οτι 8α ειμαι αναμεσα σε 1.95 μεχρι 2,00...τελικα 9α το περασω το 1,92-1,93?
αρχηγος66
Ρε παιδιά....Υπάρχει κανένας τρόπος(πχ διατροφή συγκεκριμένη)που βοηθάει να πάρεις πόντους? peace.gif
apkat
Tα βατομουρα κανουν φοβερη δουλεια να ξερεις..2-3 την μερα και θα δεις θεαματικη διαφορα..
DirkNowitzki41
egw eimai 18 xronwn k eimai 2.02 k 8elw na ftasw 2.04-2.05
Tapanic
QUOTE(DirkNowitzki41 @ Apr 13 2010, 21:41 ) *
egw eimai 18 xronwn k eimai 2.02 k 8elw na ftasw 2.04-2.05


Γιγαντας εισαι φιλε μου...εγω που 1.88-1.90 περιπου πιστευεις οτι θα ξεπερασω τα 2 μετρα!!!??? 77.gif 15 ειμαι τωρα...
DirkNowitzki41
QUOTE(Leuterhs @ Apr 14 2010, 16:47 ) *
Γιγαντας εισαι φιλε μου...εγω που 1.88-1.90 περιπου πιστευεις οτι θα ξεπερασω τα 2 μετρα!!!??? 77.gif 15 ειμαι τωρα...

isws nai isws k oxi.. paizoun para polla rolo..pantws ego 15.5 xronwn hmoun 1.92-93 k se dio xronia peira 10 pontous..
kaukasios
QUOTE(DirkNowitzki41 @ Apr 14 2010, 23:27 ) *
isws nai isws k oxi.. paizoun para polla rolo..pantws ego 15.5 xronwn hmoun 1.92-93 k se dio xronia peira 10 pontous..

σε ποια ομαδα παιζεις?
gefo
pedia min paraponiestai gt egw eimai 14 xronon kai eimai molis 1,63 kai kanw monozigo mipos kai parw ipsos gia na mporesw na peksw sad.gif
DirkNowitzki41
QUOTE(kaukasios @ Apr 15 2010, 02:16 ) *
σε ποια ομαδα παιζεις?

Fetos eimai 3h lykeiou k den paizo se omada den prolabaino.. twra teleiwnw, se ligotero apo mina k 8a arxisw full stibo na brw pali tin antoxh gia eimai etoimos septebrh na paw se kamia kali omada stin 8esaloniki
D.Rose#1CB
bball.gif gia sas paidia eimai 15 xronon pao 16 se 1 mina kai eimai 1.81 tha ithela para poli na paro allous 10 pontous diladi mexri 1.91 tha eimai ikanopoihmenos dioti paizo kai playmaker kai pisteuo pos 1.91 einai kalo ipsos gia autin tin thesi...pisteuete pos mporo na to ftaso???????
spursforthe5
εγω εχω χασει ποντους λογω του νβα .τετοια ξενυχτια που εχω ριξει...
Johnaros
QUOTE
bball.gif gia sas paidia eimai 15 xronon pao 16 se 1 mina kai eimai 1.81 tha ithela para poli na paro allous 10 pontous diladi mexri 1.91 tha eimai ikanopoihmenos dioti paizo kai playmaker kai pisteuo pos 1.91 einai kalo ipsos gia autin tin thesi...pisteuete pos mporo na to ftaso???????



Κοίταξε, ασφαλώς και υπάρχει πιθανότητα να το φτάσεις.
Το θέμα είναι ότι δεν μπορείς να το προβλέψεις η να βασιστείς σε αυτό.
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να δουλέψεις με το ύψος που έχεις προς το παρόν.
Μπορείς να βάλεις στοιχεία στο παιχνίδι σου που σε βοηθάνε με το τωρινό σου ύψος, αυτό δε σημαίνει ότι άμα ψηλώσεις θα σου χρειάζονται λιγότερο. Απεναντίας.


Μακάρι να φτάσεις το ύψος που θέλεις.
Κι εγώ στα 15 μου 1,80 ήμουν, και τόσο παραμένω. angry_red.gif


ComingUpRoses
εγώ ακόμα δεν έχω μπει στα 14 και ειμαι 1,81 tongue.gif ..
The Warlus
Εγώ που είμαι 2.02 στα 17 τι κερδίζω;Εεεεε;
frenchman7
smiley.gif smiley.gif smiley.gif
77.gif 77.gif 77.gif

Διαβάζοντας αυτό το θέμα δεν θα μπορούσα παρά να καταθέσω κι εγώ (για επιστημονικούς λόγους) cool.gif

Μέχρι τα 18-19 είχα φτάσει 1.83
Στα 24-25 μου, είπα να ξαναμετρηθώ και ήμουν 1.84
Τις τελευταίες 2-3 εβδομάδες (28 χρ.) μου λένε ότι ψήλωσα...
Ίσως να φταίνε οι πουκαμίσες ίσως τα ριχτά μπλουζάκια ίσως η άνοιξη,
αλλά εγώ θα ξαναμετρηθώ!
Alexmei
QUOTE (The Warlus @ May 19 2010, 14:00 ) *
Εγώ που είμαι 2.02 στα 17 τι κερδίζω;Εεεεε;


καλύτερη θέα σε συναυλίες.
The Warlus
QUOTE(Alexmei @ May 20 2010, 15:43 ) *
καλύτερη θέα σε συναυλίες.



Πλάκα πλάκα.
Συνεχώς η παρέα μου με βάζει ως σημαδούρα στα live ενώ στους Iron Maiden είχα πάρει και έναν φίλο μου στις πλάτες...
Magnus92
QUOTE(The Warlus @ May 20 2010, 17:00 ) *
Πλάκα πλάκα.
Συνεχώς η παρέα μου με βάζει ως σημαδούρα στα live ενώ στους Iron Maiden είχα πάρει και έναν φίλο μου στις πλάτες...



Δημητρακη σε ποια συναυλια γουσταρεις να παμε μαζι αυτο το καλοκαιρακι ;;; Ετσι, να γουσταρω αφ' υψηλου....
The Warlus
QUOTE(Magnus92 @ May 21 2010, 21:56 ) *
Δημητρακη σε ποια συναυλια γουσταρεις να παμε μαζι αυτο το καλοκαιρακι ;;; Ετσι, να γουσταρω αφ' υψηλου....



Κατέβα 6 Οκτωβρίου Αθήνα για Scorpions στο Σ.Ε.Φ.!!!!
Και άσε τους άλλους να κουρεύονται
sakis7
paidia eimai 1,85 kai gennhmenos to 1995 mexri ti upsos mporei na ftasw?

kostas7
γεια σας εγω ειμαι 1.74 και ειμαι 16 χρονων ειχα σταματησει το μπασκετ για 3 χρονια και απο τοτε πηρα 5 ποντουσ μονο αλλα αφτη την περιοδο εκανα και ασχημη ζωη κοιμομουν αργα,η διατροφη μου δεν ηταν καλη και τετοια τωρα που το κσαναρχησα μπορει να ανακτήσω το χαμενο εδαφος???
gefo
re pedia giati lene oti sto basket thelei mono psilous pektes??poios leei oti oi kontoi dn mporoun na peksoun???den mporw na to katalabw auto
captain charisma
ο γκαλης 1.83 ηταν μονο..η συνεχεια γνωστη..
gefo
QUOTE(captain charisma @ Aug 27 2010, 15:26 ) *
ο γκαλης 1.83 ηταν μονο..η συνεχεια γνωστη..



kai o spanoulis ein 1 ogdontakati kai exei ftasei sta parke tou NBA...
kolokotronis
Ή στο μουντομπάσκετ 86' ή στην ολυμπιάδα 88',δεν θυμάμαι, ο μπογκς που δεν ήταν 1,60 πήρε τζάμπολ από τον τιχονένκο που ήταν κοντά 2,05.
denny
[quote name='traveller' date='Mar 14 2010, 02:48 ' post='392733']
εγώ τα' χα με μια γκόμενα 1,70. φόραγε και κάτι 12άρες γόβες όποτε της τη βάραγε , άντε και κανένα κομμωτήριο και φούσκωνε το μαλλί και όταν βγαίναμε μου'ριχνε. Δεν το άντεξα πολύ και τη χώρισα.

Συμπέρασμα :δεν κυκλοφοράμε με γκόμενες ψηλότερες μας. ανεπίτρεπτο

αχαχαχαχαχ σοφοσ!!
ComingUpRoses
QUOTE(gefo @ Aug 28 2010, 15:59 ) *
kai o spanoulis ein 1 ogdontakati kai exei ftasei sta parke tou NBA...



από wiki

Nickname Kill Bill, V-Span[1]
Position Point guard-Shooting guard
Height 6 ft 4 in (1.93 m)
kosstadis
QUOTE(R0cketMan @ Sep 1 2010, 15:59 ) *
από wiki

Nickname Kill Bill, V-Span[1]
Position Point guard-Shooting guard
Height 6 ft 4 in (1.93 m)

auto den einai sosto giati oposkai sto nba lene psemmata gia ta ypsi to idio ginete kai stin ellada tous kanoun megalhterous, o kala8hs einai 1.96 kai pernai ton spanouli arketa, otan o barea apo to puerto riko (1.70 +) ka8ise dipla ston spanouli o spanoulis ton pernage elaxista
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.