Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ύψος
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Zmac
παιρνω το θαρος να ποσταρω και εγω στο τοπικ smile.gif

Ειμαι 14 χρονων και εχω υψος 1,72.Αυτο ειναι καλο;

Υ.Γ.:Ποσο μπορω να φτασω;
soz
Ρε παιδιά πότε θα το καταλάβουμε οτι το ύψος καθορίζεται κατά 99% απο τα γονίδια του καθενός ;;;

Όσο είναι να πάρεις,θα το πάρεις,εκτός αν τα κάνεις ΟΛΑ χάλια (διατροφή,ύπνος κλπ) οπότε ίσως πας 3-4 πόντους πιο χαμηλά το πολύ.

Μην αγχώνεστε για πράγματα που είναι προδιαγεγραμμένα απτην φύση biggrin.gif ότι είναι να γίνει θα γίνει.


Φίλε μου Zmac μπορεί να πας 1.75,μπορεί και 2.05 (που λέει ο λόγος),κανείς δεν μπορεί να σου πει.
sihainas
Όπως και να 'χει όταν ήμουν μικρός εμένα η παιδίατρος είχε πει ότι θα γίνει 1,88 με 1,90 και τελικά έχω μείνει στο 1,88 biggrin.gif Πως το βρήκε;
soz
Υπάρχουν ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΕΣ μέθοδοι για να γίνουν προβλέψεις με βάση κάποιες μετρήσεις,αλλά και πάλι δεν είναι και 100% σίγουρες.

Αλλά σίγουρα αποκλείεται η γιατρός να έκανε την τηλε-διάγνωση μέσω του διαδικτύου biggrin.gif

Εγω εννούσα οτι εδω στο φόρουμ δεν έχει νόημα να συζητάμε τέτοια πράγματα,αφού ούτε γιατροί είμαστε,ούτε μπορούμε να εφαρμόσουμε κάποια μέθοδο μέτρησεις σε όποιον ρωτάει.
k_sal_15
Σώστα... Άντε και σου πούμε ότι θα μείνεις στο 1,75 και τι έγινε;;; Καλά λέει ο soz, από τι στιγμή που δεν είμαστε γιατροί δεν μπορούμε να εκφέρουμε άποψη... Παρεπιπτώντος, είμαι 15 χρόνων και 1,93 μέτρα, πόσο θα φτάσω; tongue.gif biggrin.gif
sihainas
Δεν το ξέρεις...μπορεί και να μείνεις τόσο... για παράδειγμα όταν εγώ είμουν γύρω στα 15 είχα υψος περίπου 1,70. Μέσα σε ένα χρόνο πήρα 16 πόντους... δλδ στα 16 είχα ήδη φτάσει 1,86 και από τότε έχω πάρει 2 πόντους... Τώρα φυσικά δεν ψηλωνω άλλο οπότε... μια ζωή θα μείνω στο 1,88 tongue.gif
Igor
15 χρονων και 1.93.. Θες να ψηλωσεις και αλλο ???

Δε σου φτανει ? smiley.gif smiley.gif smiley.gif
man10
QUOTE(sihainas @ Jun 15 2007, 04:35 PM) *
Δεν το ξέρεις...μπορεί και να μείνεις τόσο... για παράδειγμα όταν εγώ είμουν γύρω στα 15 είχα υψος περίπου 1,70. Μέσα σε ένα χρόνο πήρα 16 πόντους... δλδ στα 16 είχα ήδη φτάσει 1,86 και από τότε έχω πάρει 2 πόντους... Τώρα φυσικά δεν ψηλωνω άλλο οπότε... μια ζωή θα μείνω στο 1,88 tongue.gif

Πλακα κανεις?16 ποντους σε εναν χρονο?

Εγω ειμαι 17 χρονων και 1,90 και απο περσι εβαλα 2 ποντους.Λετε να ψηλωσω κι αλλο?
kobe#23
blove.gif Γειά παιδιά!!!!! Γραφω για πρωτη φορα στο forum το βρισκω τελειο.......
Ειμαι 1,95 και γεννημενος 23/01/1991...
Απο περσι πηρα περιπου 10 ποντους.......
Υπαρχει καποιος να μου πει αν θα ψιλωσω αλλο?????
Ισως καποιες ειδικες εχετασεις????? bball.gif
Igor
Συμφωνα με τους υπολογισμους που εκανα:
o man10 θα ψηλωσει μολις 1 πομτο ακομα.

Ενω ο Καινουργιος Kobe#23 βλεπω παιρνει αλλους 10 ποντους και να χρειαστει να τον κοιταμαε με κυαλια..

Ρε παιδια που να ξερουμε απο 2 γραμμες αν καποιος θα ψηλωσει ή οχι.

Για αυτο υπαρχουν οι γιατροι.... wink.gif
kjf23
eimai 17 xronwn kai exw ypsos 1.83...
pws mporw n ma8w poso peripou 8 f8asw?
exw akousei g kati e3etaseis,einai alh8eia?
g1ann1s16
nai file einai alithia...eimai 15 xronon kai eimai 1.86 kai piga ston giatro kai mou eipe ama thes na kanoume eksetaseis na mathoume poso tha geineis kai tou eipa oxi xa0x0aa0x0ax
dizzy_fingers
Γράφετε με ελληνικά κι όχι με greeklish παιδιά smile.gif.

Στο θέμα σας, τώρα, δε μπορώ να σας απαντήσω και γενικά δεν πιστεύω πως υπάρχει κάποιου είδους εξέταση που να προσδιορίζει το ύψος που θα φτάσετε.
Μπορεί, ίσως, τη γενετική προδιάθεσή σας αλλά αυτό είναι μόνο ένα μέρος της εξίσωσης.
Rondo
Υπάρχει εξέταση που μπορείς να κάνεις...Αν πας σε γιατρό να ελέγξεις τις ορμόνες ανάπτυξής σου, θα σου πει ο γιατρός και περίπου πόσο ύψος θα φτάσεις...
oktaba
Φίλε εμένα μου είπε ο γιατρός όταν ήμουν 2 χρονών οτι θα φτασω περιπου τα 2 μετρα και κατι . laugh.gif
Giorgos#4
βασικα εχω ακουσει οτι το τελικο υψος ειναι το υψος που ειχες στα δυο σου x2
amoebas
ine gegonos oti kata tin efivia boroun i giatri me shetiki akrivia na sas poun poso tha psilosete.edo stin germania stelno sinehia ta pedia ston giatro oste ke ego san coach na xero pou tha ftasoun.ine poli simantiki pliroforia an thelete na kanete ke sosti dulia.
sigoura borite me tehnita mesa na alliosete to "apotelesma".paradigmatos hari enos pekti mou stamatisan me ormones i gonis tou tin anaptixi ke emine sta 2,05.

i diagnosi afti xekinise apo to anatoliko blok.metrousan to pahos sto stomahi.to poso fardi ine to gonato,poso makria ta daktila ktl.
pos ginete simera den xero...alla sigouratha mathete osi endiafereste ;-)

sorry dizzy gia ta greeklish,den ginete allios.
The Warlus
ΠΑΙΔΙΑ ΠΑΝΤΩΣ ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΕΝΑΣ ΤΡΟΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΕΞΕΤΑΖΟΥΝ ΤΑ ΓΕΝΕΤΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ,ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΥΝ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΑΝΤΑ ΠΟΣΟ ΘΑ ΦΤΑΣΕΙΣ
King-James
Παιδια να σας πω εγω που εκανα εξετασεις πριν μια εβδομαδα .(Τουλαχιστον εδω στην γερμανια),σου ακτινογραφουν το αριστερο σου χερι ,τους λες ποσο ζυγιζεις ποσο χρονων εισαι και ποσο ψυλοι ειναι οι γονεις σου , και μετα απο λιγο καιρο σου λεει το τελικο σου υψος.Εγω ειμαι τωρα 15 και μου ειπαν πως θα γινω 1.94.Η αξιοπιστια του αποτελεσματος ειναι 91%. bball.gif bball.gif bball.gif bball.gif
mctk
Ο γιός μου είναι 11 χρονών έχει ύψος 1,71 και φοράει 46 νούμερο παπούτσι.'Οταν ήταν 24 μηνών ο παιδίατρος μου είπε πως θα γίνει ψηλός και θα περάσει τα 2,00 m.Έβγαλε αυτό το συμπέρασμα όταν διπλασίασε το ύψος που είχε τότε το παιδί.
S4ntan7
Γεια σας ειμαι 12,5-13 ετων και εχω υψος 1.64.Οι γονεις μου ειναι ψηλοι ο πατερας μου ειναι 1.87 και η μανα μου 1.70.επισης κανω μονοζυγο και παιζω ολη τη μερα μπασκετ smiley.gif ειμαι και σε ομαδα.ο παιδιατρος ειπε πως θα γινω πολυ ψηλος.εσεις τι λετε ποσο υψος θα γινω? smiley.gif smiley.gif
mctk
QUOTE(S4ntan7 @ Feb 5 2009, 17:48 ) *
Γεια σας ειμαι 12,5-13 ετων και εχω υψος 1.64.Οι γονεις μου ειναι ψηλοι ο πατερας μου ειναι 1.87 και η μανα μου 1.70.επισης κανω μονοζυγο και παιζω ολη τη μερα μπασκετ smiley.gif ειμαι και σε ομαδα.ο παιδιατρος ειπε πως θα γινω πολυ ψηλος.εσεις τι λετε ποσο υψος θα γινω? smiley.gif smiley.gif
Βρες το ύψος που είχες όταν ήσουν 24 μηνών και διπλασίασέ το, αυτό που θα βρείς θα είναι και το συνολικό ύψος που θα πάρεις.
S4ntan7
οταν ημουν 24 μηνων ημουν 96 εκατοστα
mctk
QUOTE(S4ntan7 @ Feb 6 2009, 20:39 ) *
οταν ημουν 24 μηνων ημουν 96 εκατοστα

Τότε θα περάσεις το 1,90.
S4ntan7
και οταν γεννηθηκα ημουν 54 εκατοστα
george93
εγω ειμαι 1.82 περιπου αλλα αρχιζω και περνω νομιζω υψος γτ στην γ λυμνασιου ημουν 1.71 και τωρα ενα χρονο μετα ειμαι 1.82.λετε να πατησω τα 1.88?
pavlaras
QUOTE(kjf23 @ Feb 29 2008, 17:02 ) *
eimai 17 xronwn kai exw ypsos 1.83...
pws mporw n ma8w poso peripou 8 f8asw?
exw akousei g kati e3etaseis,einai alh8eia?

yparxoun kati e3etaseis pou nomizw bgazeis aktinografia sto xeri kai sou leei o giatros an exeis perithwrio gia anpti3i..alla kaneis dn borei na prosdiorisei akribws poso ypsos tha ftaseis..
мя лiTнoидS
εγω ειμαι 12 και ειμαι 1.71 .. ασ περασουμε στο θεμα μας ... εχω ακουσει πως αμα πας στο γιατρο σε περιοδο που ψηλονεις (τα κοκαλα πονανε) μπορει να σου υπολογισει τιν αναπτυξη τους , ποσες φορες ακομα θα ξανααναπτυχθουν και μπορει να βγαλει ενα γενικο συμπερασμα για το τελικο υπσος..

Υ.Γ. sorry gia ta lathoi exo sinithisei greeklish kai dn xrisimopoihsa afto :S EDO!
BIG ALEX
εγο ειμαι 13 και ειμαι 1.85 οποτε ειμαι σιγουρος ότι το 2 θα το ξεπερασο
мя лiTнoидS
μπορει ναι μπορει και οχι ... μπορει να σταματησεις να ψηλωνεις .. απλα να το πηρες αποτομα .. ποτε δεν ξερεις!
The Warlus
Βασικά μεγάλο ρόλο παίζει και το γονίδιο.Νομίζω πως μπορείς να κάνεις κάποια ακτινογραφία( ; ),έτσι είχα ακούσει...Ακόμα κάποιος ενδοκρινολόγος μπορεί να σου πει περίπου εξετάζοντας τους όρχεις νομίζω.Εγώ 13 χρονών ήμουν γύρω στο 1,89-1,90 και τώρα στα 16 2.02.Οπότε μην ανησυχείτε ότι ύψος είναι να το πάρετε,θα το πάρετε.Νομίζω όμως και πως κάποια προβλήματα που αντιμετωπίζονται με φαρμακευτική αγωγή ίσως επηρεάσουν την ανάπτυξη σε έναν έφηβο,άμα η δόση των φαρμάκων-χαπιών είναι ισχυρή.Εγώ π.χ. έχω υποθυρεοειδισμό και αναγκαζόμουν να παίρνω χάπια ακόμα και τώρα,χωρίς όμως η δόση να είναι μεγάλη ώστε να επηρεάσει την ανάπτυξη
bour-7
ειμαι 13 χρονων και ειμαι 1.65 οι γονεις μου ειναι ψηλοί ο πατερας μου 1.88 και η μανα μου 1.70 και παίζω και μπάσκετ εδω και 1.5 χρονο σε ομάδα ποσο υψος λετε οτι θα πάω?
мя лiTнoидS
που θες να ξερουμε ? αυτο σηζηταμε smiley.gif παντος πιστευω θα φτασεις 1.80-1.90 εκει μεσα! blove.gif
bour-7
QUOTE(мя лiTнoидS @ Apr 2 2009, 18:12 ) *
που θες να ξερουμε ? αυτο σηζηταμε smiley.gif παντος πιστευω θα φτασεις 1.80-1.90 εκει μεσα! blove.gif


ο γιατρος μου ειχε πει οτι θα περασω τον πατερα μου(1.88m) κατα πολυ χεχεεχε smiley.gif smiley.gif
a.n.r00u *n-e*
QUOTE(kjf23 @ Feb 29 2008, 18:02 ) *
eimai 17 xronwn kai exw ypsos 1.83...
pws mporw n ma8w poso peripou 8 f8asw?
exw akousei g kati e3etaseis,einai alh8eia?

εξετάσεις κ βλακιες... 17χ κ 1.83 μια χαρά εισαι το 1.90 θα το πιάσεις σίγουρα...Αλλωστε ο κόντος την κάνει όλη την δουλεία στο μπασκετ... 69.gif
мя лiTнoидS
QUOTE(a.n.r00u *n-e* @ Apr 3 2009, 00:32 ) *
εξετάσεις κ βλακιες... 17χ κ 1.83 μια χαρά εισαι το 1.90 θα το πιάσεις σίγουρα...Αλλωστε ο κόντος την κάνει όλη την δουλεία στο μπασκετ... 69.gif



μην εισαι και τοσο σιγουρος! rolleyes.gif rolleyes.gif

mike23
ειμαι 16 χρονων κ ειμαι 1.95.ισχυει πως αμα εχω μεγαλο ποδι για το υψος μου θα ψιλωσω κι αλλο?(φοραω 48)
ξερω ατομα στο υψος μου αλλα μεγαλητερα που φοραν 45...
bour-7
μαλλον ισχυει αυτο γιατι τωρα ειμαι 13 χρονων και ειμαι 1.65-66 υψος και φοραω 44 νουμερο και ο γιατρος μου ειπε οτι θα περασω το 1.90
alexanderthegreat
QUOTE(King-James @ Aug 26 2008, 23:38 ) *
Παιδια να σας πω εγω που εκανα εξετασεις πριν μια εβδομαδα .(Τουλαχιστον εδω στην γερμανια),σου ακτινογραφουν το αριστερο σου χερι ,τους λες ποσο ζυγιζεις ποσο χρονων εισαι και ποσο ψυλοι ειναι οι γονεις σου , και μετα απο λιγο καιρο σου λεει το τελικο σου υψος.Εγω ειμαι τωρα 15 και μου ειπαν πως θα γινω 1.94.Η αξιοπιστια του αποτελεσματος ειναι 91%. bball.gif bball.gif bball.gif bball.gif

ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΠΕΝΤΕ ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΠΕΙ Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 1.65 Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ 1.75 ΚΑΙ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΟΤΙ ΤΗΑ ΓΙΝΩ 1.76-1.77 ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ 14 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ 1.78(ΠΕΡΙΠΟΥ) smiley.gif ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΕΤΡΑΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΑΠΠΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΓΙΑΓΙΑΣ.... Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ΜΟΥ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΗΤΑΝ 1.98 Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 16 ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ 1.90 ΙΣΩΣ ΠΗΡΑΜΕ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ rolleyes.gif
Marciulionis
QUOTE(alexanderthegreat @ Apr 13 2009, 12:52 ) *
ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΠΕΝΤΕ ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΠΕΙ Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 1.65 Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ 1.75 ΚΑΙ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΟΤΙ ΤΗΑ ΓΙΝΩ 1.76-1.77 ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ 14 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ 1.78(ΠΕΡΙΠΟΥ) smiley.gif ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΕΤΡΑΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΑΠΠΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΓΙΑΓΙΑΣ.... Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ΜΟΥ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΗΤΑΝ 1.98 Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 16 ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ 1.90 ΙΣΩΣ ΠΗΡΑΜΕ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ rolleyes.gif


Τι σας ταϊζουν? 39.gif
alexanderthegreat
QUOTE(Marciulionis @ Apr 13 2009, 16:09 ) *
Τι σας ταϊζουν? 39.gif

τρωμε ειδη υγιηνης
reignman
Αντζελα???? laugh.gif
neopen32
QUOTE(alexanderthegreat @ Apr 13 2009, 16:58 ) *
τρωμε ειδη υγιηνης

Παιδιά προσέξτε τι γράφετε.
мя лiTнoидS
χαχα ... παντος το φρεσκο γαλα λενε πως κανει πολυ καλη "δουλεια" .. ενας φιλος μου ειναι 12 στα 13 και ειναι 1.55 .. περυσι που ειρθε απο φαρσαλα ολοι οι φιλοι του ηταν κοντοτεροι .. και μολις πηγε στις διακοπες τον περνουσαν 1 κεφαλη επεδη αρχισαν να πεινουν φρεσκω γαλα απο κατσικες ..εγω παλι πινω σταθερα ΕΒΟΛ (το γαλα του βολου) και εχω αρκετα καλη αναπτυξη πιστευω .. ειμαι 12 στα 13 και ειμαι 1.71 ...
Marciulionis
Πέρα από τη πλάκα η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο. Αυτός είναι και ο βασικός λόγος που το μέσο ύψος των Ελλήνων έχει ανέβει. Χαρακτηριστικά έχω ένα φίλο που όταν ήταν 15 ήταν 1.95 (αλλά ποτέ δεν ασχολήθηκε με το μπάσκετ το στουρνάρι...) ενώ γονείς παππούδες κλπ δεν ξεπερνούσανε το 1.80 - 1.85 με τη καμία. Στην ερώτηση μου τι σε ταϊζουν η απάντηση ήταν μόνο κρέας τρώω (χασάπης γαρ ο μπαμπάς).
Bikerboy
QUOTE(мя лiTнoидS @ Apr 14 2009, 17:56 ) *
χαχα ... παντος το φρεσκο γαλα λενε πως κανει πολυ καλη "δουλεια" .. ενας φιλος μου ειναι 12 στα 13 και ειναι 1.55 .. περυσι που ειρθε απο φαρσαλα ολοι οι φιλοι του ηταν κοντοτεροι .. και μολις πηγε στις διακοπες τον περνουσαν 1 κεφαλη επεδη αρχισαν να πεινουν φρεσκω γαλα απο κατσικες ..εγω παλι πινω σταθερα ΕΒΟΛ (το γαλα του βολου) και εχω αρκετα καλη αναπτυξη πιστευω .. ειμαι 12 στα 13 και ειμαι 1.71 ...



Φιλε μου οντως εχεις δικιο αλλα αυτο ισχυει για ολους εκτος απο εμενα!!!!
καθε μερα πινω τουλαχιστον ενα λιτρο γαλα απο μικρος αλλα ειμαι 1 μετροσ και μια coca colla light!!!
μικρη tongue.gif wink.gif
a.n.r00u *n-e*
QUOTE(Bikerboy @ Apr 23 2009, 15:17 ) *
Φιλε μου οντως εχεις δικιο αλλα αυτο ισχυει για ολους εκτος απο εμενα!!!!
καθε μερα πινω τουλαχιστον ενα λιτρο γαλα απο μικρος αλλα ειμαι 1 μετροσ και μια coca colla light!!!
μικρη tongue.gif wink.gif

εαν θυμάμαι καλά είχες κάποιο τραυματισμό στο γόνατο? κάποτε...
Giorgos#4
QUOTE(Marciulionis @ Apr 23 2009, 12:16 ) *
Πέρα από τη πλάκα η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο. Αυτός είναι και ο βασικός λόγος που το μέσο ύψος των Ελλήνων έχει ανέβει. Χαρακτηριστικά έχω ένα φίλο που όταν ήταν 15 ήταν 1.95 (αλλά ποτέ δεν ασχολήθηκε με το μπάσκετ το στουρνάρι...) ενώ γονείς παππούδες κλπ δεν ξεπερνούσανε το 1.80 - 1.85 με τη καμία. Στην ερώτηση μου τι σε ταϊζουν η απάντηση ήταν μόνο κρέας τρώω (χασάπης γαρ ο μπαμπάς).



ισχυει για το κρεας, αλλα αν η διατροφη σου περιλαμβανει κρεας σε τεραστιες ποσοτητες μπορει να εμφανισεις καποια ασθενεια που οφειλεται σ αυτο που μου διαφευγει το ονομα της
giannis23
Εγώ στα 12 ήμουν (απο τότε έχω να μετρηθώ wacko.gif ) 1.71 και η μάνα μου είναι 1.69 κ ο πατέρας μου 1.73.Ο παππους μου όμως είναι 2.04.
The Warlus
QUOTE(giannis23 @ May 27 2009, 19:02 ) *
Εγώ στα 12 ήμουν (απο τότε έχω να μετρηθώ wacko.gif ) 1.71 και η μάνα μου είναι 1.69 κ ο πατέρας μου 1.73.Ο παππους μου όμως είναι 2.04.



Μεγάλο ρόλο έχω ακούσει πως στο ύψος παίζουν το ύψος των παππούδων-γιαγιάδων.Δεν είμαι αρκετά διαβασμένος επί του θέματος οπότε αν κάποιος γνωρίζει σχετικά ας μας δώσει τα φώτα του
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.