Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ύψος
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Aspaki
Εγώ όσο ψηλώνω..τόσο ανεβαίνει η μυωπία..ευτυχώς μου ανεβαίνει λίγο, αλλα πλέον χωρίς γυαλιά δεν βλέπω. Απέκτησα μυωπία στα 12, είμαι 16 τώρα.Συνεχίζω να ψηλώνω όμως και πολύ φοβάμαι πως θα χρειαστώ laser σύντομα
anti-stress
QUOTE
στα 13 ε?Και πόσο είσαι δλδ από τότε?

Είμαι... 1.59. Και έχω μυωπία γύρω στο 7,5 στο ένα μάτι και γύρω στο 6,5 στο άλλο. Δε θυμάμαι και ακριβώς, έχω χάσει το λογαριασμό...
Olorin
Η αλήθεια είναι ότι ακούγεται πολύ ότι η (απότομη) κυρίως αύξηση ύψους κατά την εφηβεία, μπορεί να επηρεάσει την όραση και να δημιουργήσει (ή να αυξήσει) μυωπία...

Από προσωπική άποψη ωστόσο, μου συνέβη το ακριβώς αντίθετο...

Σταμάτησα να ψηλώνω γύρω στα 17 μου (2,03μ.) και μέχρι τότε είχα αψεγάδιαστη όραση (20/20 που λέμε...). Βέβαια, πρέπει να σημειώσω πως ήμουν από μικρός ψηλός και δεν το πήρα απότομα π.χ. "25 πόντους σε ένα καλοκαίρι"

Ωστόσο, τη μυωπία την απέκτησα στα 20 μου, πιθανότατα από τις πολλές ώρες που ξόδευα στον υπολογιστή. Σήμερα, 5 χρόνια αργότερα, έχει φτάσει γύρω στον 1 βάθμο στο κάθε μάτι (1 και 0,75 νομίζω) και πιθανότατα να συνεχίζει να ανεβαίνει, αφού τελευταία φορά το κοίταξα πρόπερσι...

Δεν είναι μεγάλη σε βαθμό που να χρειάζομαι γυαλιά, φακούς ή λέιζερ, αλλά σε πολλές περιπτωσεις (π.χ. μπάσκετ, πινακίδες κατά την οδήγηση, διάβασμα υπότιτλων σε τηλεόραση που βρίσκεται μακριά), με δυσκολεύει και μισοκλείνω τα μάτια για να εστιάσω καλύτερα...
tsops
QUOTE(Olorin @ Oct 17 2006, 04:13 PM) *
Η αλήθεια είναι ότι ακούγεται πολύ ότι η (απότομη) κυρίως αύξηση ύψους κατά την εφηβεία, μπορεί να επηρεάσει την όραση και να δημιουργήσει (ή να αυξήσει) μυωπία...

Από προσωπική άποψη ωστόσο, μου συνέβη το ακριβώς αντίθετο...

Σταμάτησα να ψηλώνω γύρω στα 17 μου (2,03μ.) και μέχρι τότε είχα αψεγάδιαστη όραση (20/20 που λέμε...). Βέβαια, πρέπει να σημειώσω πως ήμουν από μικρός ψηλός και δεν το πήρα απότομα π.χ. "25 πόντους σε ένα καλοκαίρι"

Ωστόσο, τη μυωπία την απέκτησα στα 20 μου, πιθανότατα από τις πολλές ώρες που ξόδευα στον υπολογιστή. Σήμερα, 5 χρόνια αργότερα, έχει φτάσει γύρω στον 1 βάθμο στο κάθε μάτι (1 και 0,75 νομίζω) και πιθανότατα να συνεχίζει να ανεβαίνει, αφού τελευταία φορά το κοίταξα πρόπερσι...

Δεν είναι μεγάλη σε βαθμό που να χρειάζομαι γυαλιά, φακούς ή λέιζερ, αλλά σε πολλές περιπτωσεις (π.χ. μπάσκετ, πινακίδες κατά την οδήγηση, διάβασμα υπότιτλων σε τηλεόραση που βρίσκεται μακριά), με δυσκολεύει και μισοκλείνω τα μάτια για να εστιάσω καλύτερα...


Olorin, στην περίπτωσή σου, σημαντική επίσης είναι και η διατροφή. Επειδή ήσουν αθλητής και "ξόδευες" μεγάλο απόθεμα σε φώσφορο, ιχνοστοιχεία και σίδηρο, ίσως να μην τα αναπλήρωνες κατάλληλα, πχ. ψάρι, λαχανικά, κλπ.
liolias
Olorin τωρα τι υψος εχεις?
Olorin
QUOTE(liolias @ Oct 17 2006, 06:46 PM) *
Olorin τωρα τι υψος εχεις?


QUOTE(Olorin @ Oct 17 2006, 04:13 PM) *
Σταμάτησα να ψηλώνω γύρω στα 17 μου (2,03μ.)...


Δεν έχω πάρει άλλο πόντο από την Γ'Λυκείου... 2,03μ. είμαι ακόμα και προφανώς θα είμαι μέχρι να αρχίσω να... συρρικνώνομαι!!! tongue.gif
liolias
Ωχ ελπιζω να μην σταματησω και εγω στην Γ'Λυκείου.
Tatubasketfan
Εγώ πάντως έχω κόμπλεξ με το ύψος μου....έχει 2-3 χρόνια που έχω κολλήσει στο 1.67-1.68 και φέτος έβαλα έναν πόντο...βλέπω τις μικρότερες κοπέλες στην ομάδα μου κοντεύουν να με φτάσουν και τρελαίνομαι...!θέλω οπωσδήποτε να περάσω το 1.70-1.72 γιατί αλλιώς δεν έχω και το καλύτερο ύψος για μπάσκετ...τουλάχιστον έτσι πιστεύω...Το μόνο που με κάνει να αισθάνομαι καλύτερα είναι το ότι ο πατέρας μου μου λέει ότι το πολύ το μπόι το έριξε στα 17-18 του και τότε ήταν που άρχισε να δένει το σώμα του...ας ελπίσουμε ότι θα γίνω ψηλό shooting guard cool.gif
Live strong
QUOTE(Tatubasketfan @ Oct 18 2006, 02:46 PM) *
Εγώ πάντως έχω κόμπλεξ με το ύψος μου....έχει 2-3 χρόνια που έχω κολλήσει στο 1.67-1.68 και φέτος έβαλα έναν πόντο...βλέπω τις μικρότερες κοπέλες στην ομάδα μου κοντεύουν να με φτάσουν και τρελαίνομαι...!θέλω οπωσδήποτε να περάσω το 1.70-1.72 γιατί αλλιώς δεν έχω και το καλύτερο ύψος για μπάσκετ...τουλάχιστον έτσι πιστεύω...Το μόνο που με κάνει να αισθάνομαι καλύτερα είναι το ότι ο πατέρας μου μου λέει ότι το πολύ το μπόι το έριξε στα 17-18 του και τότε ήταν που άρχισε να δένει το σώμα του...ας ελπίσουμε ότι θα γίνω ψηλό shooting guard cool.gif



Κοίτα να σου πω κάτι! Το ύψος δεν είναι πάντα πανάκεια για το μπάσκετ. (για τις γυναίκες μιλάω πάντα!
Μπορείς να πάρεις σαν παράδειγμα τη Δελή η οποία είναι πολύ κοντή παρόλα αυτά είναι παίχτρια της Α1 και της Εθνικής γυναικών για χρόνια.
Μήπως θέλεις να σου μιλήσω και τη Κωστάκη; Της οποίας το ύψος δεν ξεπερνάει με τίποτα το 1.70!!!
Με λίγα λόγια, αν αγαπάς πολύ αυτό που κάνεις και προσπαθήσεις αρκετά σίγουρα θα φτάσεις σε ένα πολύ καλό επίπεδο χωρίς να είσαι ψηλή! wink.gif
Tatubasketfan
ναι εντάξει δε θα κάτσω να κλάψω κι όλας!θα με βοηθούσε όμως να ήμουν λίγο ψηλότερη έτσι δεν είναι;! αλλά τώρα που το ξανασκέφτομαι...αφού η Κωστάκη είναι γύρω στο 1.70 τότε καλά είμαι tongue.gif
diama13
QUOTE(Tatubasketfan @ Oct 18 2006, 03:30 PM) *
ναι εντάξει δε θα κάτσω να κλάψω κι όλας!θα με βοηθούσε όμως να ήμουν λίγο ψηλότερη έτσι δεν είναι;! αλλά τώρα που το ξανασκέφτομαι...αφού η Κωστάκη είναι γύρω στο 1.70 τότε καλά είμαι tongue.gif

Ενταξει ρε τατου,μην επαναπαυεσαι επειδη εμαθες πως η κωστακη δεν ξεπερναει το 1,70!!!το θεμα ειναι να δουλεψεις στις αδυναμιες σου,και που ξερεις που θα φτασεις μια μερα....μπορει να εισαι σαν την κωστακη!!μπορει και καλυτερη..κανεις δεν ξερει απο τωρα για το μελλον του... tongue.gif
mikri prasini ollandeza
Εντάξει εγώ είμαι 1.70, αλλά επειδή έχω αυτό το ύψος δε σημαίνει ότι είμαι κάποια!οκ, είμαι ψηλή αλλά δε σημαίνει πως θα βγω και η MVP όλων των εποχών!!!
diama13
QUOTE(mikri prasini ollandeza @ Oct 18 2006, 04:02 PM) *
Εντάξει εγώ είμαι 1.70, αλλά επειδή έχω αυτό το ύψος δε σημαίνει ότι είμαι κάποια!οκ, είμαι ψηλή αλλά δε σημαίνει πως θα βγω και η MVP όλων των εποχών!!!

Ποτε δεν ξερεις....μπορει και αντιθετα να παθεις κανεναν τραυματισμο(χτυπα ξυλο) και να μην ξαναπαιξεις...αλλα προτιμουμε την πρωτη εκδοχη... laugh.gif
mikri prasini ollandeza
Bρε δε σου ξεκαθάρισα πώς δεν παίζω πθν? tongue.gif
Έχω κάνει τραυματισμό αλλά δεν πειράζει...!
diama13
QUOTE(mikri prasini ollandeza @ Oct 18 2006, 04:22 PM) *
Bρε δε σου ξεκαθάρισα πώς δεν παίζω πθν? tongue.gif
Έχω κάνει τραυματισμό αλλά δεν πειράζει...!

Και εγω γενικα μιλαω...το καταλαβα οτι δεν παιζεις πουθενα...δεν ειμαι χαζη... rolleyes.gif
Tatubasketfan
QUOTE(mikri prasini ollandeza @ Oct 18 2006, 02:02 PM) *
Εντάξει εγώ είμαι 1.70, αλλά επειδή έχω αυτό το ύψος δε σημαίνει ότι είμαι κάποια!οκ, είμαι ψηλή αλλά δε σημαίνει πως θα βγω και η MVP όλων των εποχών!!!


Το να είσαι ψηλή ποτέ δε σημαίνει πως είσαι κάποια!απλά το μπάσκετ ειδικά στις γυναίκες είναι για ψιλόλιγνα σώματα...και εγώ προσωπικά θα προτιμούσα να βάλω 3 πόντους ακόμα...
apollonaras
Γεια σου σαλονικια!!
mikri prasini ollandeza
E υπάρχει άνθρωπος που δε θέλει να ψηλώσει?Λίγοι είναι αυτοί...!
liolias
QUOTE(mikri prasini ollandeza @ Oct 19 2006, 02:06 AM) *
E υπάρχει άνθρωπος που δε θέλει να ψηλώσει?Λίγοι είναι αυτοί...!

Ελα μου ντε?Ποιος δεν θα ηθελε να ειναι 2,15???
Tatubasketfan
QUOTE(apollonaras @ Oct 18 2006, 08:52 PM) *
Γεια σου σαλονικια!!


Γειαααααααααααααααααααα laugh.gif
diama13
QUOTE(Tatubasketfan @ Oct 19 2006, 03:25 PM) *
Γειαααααααααααααααααααα laugh.gif

Να σε ρωτησω κατι???????ποσο υψος εχεις εσυ???? biggrin.gif
Anaz
σορυ επειδη ειμαι λιγο ασχετος με γυναικειο μπασκετ τι μεσο υψος εχει μια σεντερ στην ευρωπη??
tsops
QUOTE(Anaz @ Oct 19 2006, 04:13 PM) *
σορυ επειδη ειμαι λιγο ασχετος με γυναικειο μπασκετ τι μεσο υψος εχει μια σεντερ στην ευρωπη??


1.90 - 1.92. Η ψηλότερη Center είναι η Μάργκο Ντίντεκ (Πολωνέζα) της Ρος Καθάρες με ύψος 2.15
liolias
QUOTE(diama13 @ Oct 19 2006, 07:12 PM) *
Να σε ρωτησω κατι???????ποσο υψος εχεις εσυ???? biggrin.gif


Ποιο πανω ειπε οτι ειναι γυρω στο 1,70.
NBAholic
QUOTE
Ελα μου ντε?Ποιος δεν θα ηθελε να ειναι 2,15???


Αυτός που είναι 2,20!

Σοβαρά τώρα, δεν είναι πάντα καλό να είσαι τόσο ψηλός. Ξέρεις, νομίζω, τι προβλήματα μπορείς να αντιμετωπίσεις με τη μέση σου και την πλάτη σου σε αυτές τις συνθήκες, ιδίως αν δεν ασκείσαι σωστά ή δεν έχεις τον κατάλληλο σωματότυπο.

Σας το λέω εγώ που έχω εμπειρία.
liolias
Αν παιζεις μπασκετ και εχεις αυτο το υψος εισαι σιγουρος οτι θα παιξεις.

QUOTE(NBAholic @ Oct 20 2006, 03:08 PM) *
Σας το λέω εγώ που έχω εμπειρία.


Γιατι ποσο εισαι??
kolossos
QUOTE(liolias @ Oct 19 2006, 12:17 PM) *
Ελα μου ντε?Ποιος δεν θα ηθελε να ειναι 2,15???


Eγώ δεν θα ήθελα να ήμουν 2,15... Είναι υπερβολικό το ύψος και μόνο προβήματα μπορεί να σου δημιουργήσει. Ακόμα κα για μπάσκετ δεν είναι απαραίτητα καλό. Προσωπική μου άποψη, ιδανικό ύψος είναι από 1,95 μέχρι 2,05. Και για μπάσκετ είναι καλό ύψος (σου δίνει την δυνατότητα να μπορείς να αγωνιστείς σ περισσότερες από μία θέσεις) και οι πιθανότητες να αντιμετωπίσεις προβλήματα είναι σαφώς λιγότερες.
liolias
Περα απο τα προβληματα που ισως εχεις στο μελλον καθαρα μπασκετικα ειναι πιο πιθανο καποιος που ειναι 2 μετρα να μην παιξει σιγουρα ενω αν εισαι 2,15 η 2,20 θα παιξεις καπου και ακομα και σε υψηλο επιπεδο.
NBAholic
QUOTE
Γιατι ποσο εισαι??


Eγώ δεν είμαι τόσο, αλλά έχω αποκτήσει έναν παίχτη 2,21 και 110 μόνο κιλά στο NBA Live, ο οποίος μένει συνεχώς έξω λόγω μέσης! Κανονικός Σαμ Μπούι! Αν δεν είναι αυτό απόδειξη, τι είναι; tongue.gif
dizzy_fingers
QUOTE(liolias)
Περα απο τα προβληματα που ισως εχεις στο μελλον καθαρα μπασκετικα ειναι πιο πιθανο καποιος που ειναι 2 μετρα να μην παιξει σιγουρα ενω αν εισαι 2,15 η 2,20 θα παιξεις καπου και ακομα και σε υψηλο επιπεδο.


Και μετά τα 35 (το πολύ, αφού νωρίτερα μπορεί να έχεις ήδη παρατήσει λόγω τραυματισμών το μπάσκετ) τί θα κάνεις στη ζωή σου?

Θα έχεις ακόμα 40-50 άχαρα και άβολα tongue.gif χρόνια στα οποία δε θα πληρώνεσαι για να παίζεις μπάσκετ.

Και κανείς δε σου εγγυάται ότι θα παίζεις...πόσους ψηλούς μπορώ να θυμηθώ που δεν έκαναν καριέρα...
Olorin
Για να μην πούμε για όλα τα υπόλοιπα (πρακτικής φύσεως, κυρίως) μικροπροβλήματα, τα οποία τα ζω ακόμα κι εγώ που δεν είμαι 2,15 όπως λέτε, αλλά 2,03...
diama13
Θα ηθελα να πω και εγω κατι για το θεμα...πιστευω οτι ειδικα στο αντρικο,αλλα και στο γυναικειο,καποιος που μπορει να κανει καριερα στο μπασκετ,ειναι αυτος που μπορει να βαλει την μπαλα στο πλεκτο...το αν ειναι 1,80 η 2,20 αυτο ειναι ασχετο...αν και στον χωρο του nba,οι παραγοντες θελουν πανω απο 2 μετρα και ενα τρανταχτο παραδειγμα ειναι ο γιαου μινγκ(δεν ξερω αν το γραφω σωστα)που ειναι 2,36 νομιζω και παιζει και πληρωνεται κιολας....δεν ξερω αν συμφωνειτε... biggrin.gif
liolias
Ε ναι στο nba δεν μπορεις να παιξεις αν εισαι πολυ κοντος.Τουλαχιστον να εισαι 1,85 και πανω.
dizzy_fingers
Παίζετε με τον πόνο του Κέυντρεν Κλαρκ εδώ μέσα .... tongue.gif biggrin.gif
kolossos
QUOTE(liolias @ Oct 20 2006, 07:45 PM) *
Ε ναι στο nba δεν μπορεις να παιξεις αν εισαι πολυ κοντος.Τουλαχιστον να εισαι 1,85 και πανω.



Δεν είναι απαραίτητο αυτό...


QUOTE
Για να μην πούμε για όλα τα υπόλοιπα (πρακτικής φύσεως, κυρίως) μικροπροβλήματα, τα οποία τα ζω ακόμα κι εγώ που δεν είμαι 2,15 όπως λέτε, αλλά 2,03...


Ακριβώς αυτά είχα στο νου όταν έκανα το προηγούμενο ποστ. Αό την δυσκολία να βρεις παπούτσια και ρούχα μεχρι τις γυναίκες...
liolias
QUOTE(dizzy_fingers @ Oct 20 2006, 08:22 PM) *
Παίζετε με τον πόνο του Κέυντρεν Κλαρκ εδώ μέσα .... tongue.gif biggrin.gif

QUOTE(kolossos @ Oct 20 2006, 08:25 PM) *
Δεν είναι απαραίτητο αυτό...

Αλλο ενα παραδειγμα ο Κλαρκ.

QUOTE(kolossos @ Oct 20 2006, 08:25 PM) *
Ακριβώς αυτά είχα στο νου όταν έκανα το προηγούμενο ποστ. Αό την δυσκολία να βρεις παπούτσια και ρούχα μεχρι τις γυναίκες...


Ρωτα και εμενα με 49 νουμερο παπουτσι!!
diama13
Αν ειναι καποιος ωραιος και καλο παιδι και 3 μετρα να ειναι,δεν μας νοιαζει............!!!!!!λιγο υπερβολη βεβαια,αλλα δεν σημαινει οτι οποιος ειναι πανω απο 2 μετρα δεν βρισκει κοπελα....απλως ισως λιγο πιο δυσκολα.... rolleyes.gif
liolias
Κοιτα εγω με 49 νουμερο παπουτσι, δεν φαινεται σαν βατραχοπεδυλα και δεν εχω problem.Ουτε φυσικα και με το υψος γιατι με 1,94 δεν εισαι και γιγαντας.
apkat
Κι εγω με τον mstam το ιδιο προβλημα εχω. Ειμαι 1,70 και ειμαι 20,5 χρονων οποτε αποκλειεται να ψηλωσω.

ΔΕν εχω προβλημα παντως.Αν παραπονιομουν εγω ο καημενος ο Μπονγκς τι θα λεγε?
liolias
Αν θες να δειχνεις πιο ψηλος αγορασε παπουτσια με μεγαλες αεροσολες για να κερδισεις 2-3 ποντους και σηκωνε τα μαλλια σου με ζελε.
Alexmei
Εγώ από την άλλη (χωρίς να το υπερηφανέβομαι) ψήλωσα στο 1,84 μέσα σε 2 μήνες (από 1,81 που ήμουν στα τέλη Σεπτέμβρη)... μαρέσει να ψηλόνω γιατί δν είμαι ιδιέτερα ψηλός αλλά είμαι αρκετά (από τα λεγόμενα προπονητή και συμπαικτών μου) γρήγορος για το ύψος μου και το βάρος μου... από ότι έχω παρατηρήσει, επειδή έχω αρχίσει και χάνω κιλά (με το τσουβάλι 24.gif ) "μετατρέπονται" σε ύψος.... έχασα περίπου 1,5-2 κιλά και ψήλωσα... έχουν καμία σχέση;(έχει γίνει και πολύ παλιότερα καθώς όταν ήμουν μικρός αδυνάτιζα και έπερνα 4-6 πόντους στους επόμενους 2-3 μήνες)
Keyser_Soze
Κιλό και πόντος δηλαδή... χμ... καλό. Αν χάσω δηλαδή τα 15 κιλάκια που θέλω θα πάω στα 2.00 μ. Μπαα δε λέει... 2 μ. και 80 κ. ειναι μεγάλη διαφορά. Σαν καλάμι θα είμαι. Θα χάσω 7 κ. για να πάω 88 κ και 1.92 ύψος και θα είμαι τζετ tongue.gif 69.gif
Θενκς για τη συμβουλή Άλεξ... biggrin.gif
diama13
Αυτο δεν σημαινει πως θα συμβει κ σε εσενα keyser soze....αλλος ειναι ο μεταβολισμος του αλεξ κ αλλος ο δικος σου...μπορει εσυ να τα χασεις τα κιλα μονο στο σωμα...κ οχι να τα παρεις σε υψος ταυτοχρονως...που ξερεις?ξερει κανεις να μου απαντησει σε κατι?πως θα ξερει καποιος αν θα ψηλωσει κ αλλο ή θα μεινει ετσι οπως ειναι?? biggrin.gif
dizzy_fingers
24.gif 24.gif 24.gif 24.gif
Γεια σου ρε μανώλη...24.gif
kolossos
QUOTE
πως θα ξερει καποιος αν θα ψηλωσει κ αλλο ή θα μεινει ετσι οπως ειναι??


Από εξετάσεις αίματος μπορείς να το δεις αυτό.
apkat
[quote]Αν θες να δειχνεις πιο ψηλος αγορασε παπουτσια με μεγαλες αεροσολες για να κερδισεις 2-3 ποντους και σηκωνε τα μαλλια σου με ζελε.[/quοτε]

συγνωμη αλλα δεν εχω φτασει σε τετοιο σημειο απελπισιας tongue.gif ..
Ουτως η αλλως εχω μακρια μαλλια οποτε δε μπορω να βαλω ζελε και να θελα
trefoil 13
QUOTE(diama13 @ Nov 21 2006, 12:03 AM) *
πως θα ξερει καποιος αν θα ψηλωσει κ αλλο ή θα μεινει ετσι οπως ειναι?? biggrin.gif

Αν δεις του γονείς σου να κοιμούνται πριν από εσένα το βράδυ σημαίνει ότι δεν θα πάρεις άλλο ύψος. Και αυτό γιατί θα σταματήσουν να σε τραβάνε στον ύπνο σου tongue.gif
Air Kef
Πιο απλή ένδειξη για το αν θα ψηλώσεις κι άλλο,λιγοτερο αξιόπιστη βέβαια,είναι η.....τριχοφυία που έχεις αναπτύξει.

Αν έχεις γένια και γενικα τρίχες στο σώμα απο τα 15 σου,λες και είσαι 20,ε μην έχεις και ιδιαίτερες βλέψεις...
Alexmei
QUOTE(Keyser_Soze @ Nov 20 2006, 08:49 PM) *
Κιλό και πόντος δηλαδή... χμ... καλό. Αν χάσω δηλαδή τα 15 κιλάκια που θέλω θα πάω στα 2.00 μ. Μπαα δε λέει... 2 μ. και 80 κ. ειναι μεγάλη διαφορά. Σαν καλάμι θα είμαι. Θα χάσω 7 κ. για να πάω 88 κ και 1.92 ύψος και θα είμαι τζετ tongue.gif 69.gif
Θενκς για τη συμβουλή Άλεξ... biggrin.gif


Τπτ ρε συ... γι αυτό υπάρχω... tongue.gif

QUOTE(Air Kef @ Nov 22 2006, 12:59 AM) *
Πιο απλή ένδειξη για το αν θα ψηλώσεις κι άλλο,λιγοτερο αξιόπιστη βέβαια,είναι η.....τριχοφυία που έχεις αναπτύξει.

Αν έχεις γένια και γενικα τρίχες στο σώμα απο τα 15 σου,λες και είσαι 20,ε μην έχεις και ιδιαίτερες βλέψεις...


εγώ δν έχω τπτ το ιδιέτερο από τρίχες στο σώμα (βγάζω μούσι αλλά ξέρεις "αραιωμένο" που είναι και αηδία) αλλά τα μαλλιά μου έφτασαν στον ώμο... rolleyes.gif
Air Kef
Κουρεψε τα..!

Καλα πρέπει να είσαι αν βγάζεις μονο χνουδακι στο πρόσωπο σου αλλα αν σε καιει τοσο πολυ κανε μια εξέταση αίματος γιατι ο κολλητός μου ακομα να βγαλει γένια αλλα δν νομιζω να ψηλώσει κι άλλο!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.