Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Panathinaikos vs Maccabi
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ > Older Tournaments > Euroleague 2011-2012
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
a.car


Ο Δ.Δ έβαλε το 81 με τρεις αντιπάλους απέναντι του ,δε θα έπρεπε να το κάνει πιο συχνά αντί να σπάει συνέχεια τη

μπάλα έξω?Ευχάριστη έκπληξη ο Λόγκαν και δυσάρεστη ο Καιμακ που παραλίγο να γίνει μοιραίος ξανά.
vastravoud
QUOTE(bbplayer @ Apr 6 2012, 00:23 ) *
Ο ΔΔ ήταν όντως από τα παλιά (όχι και τόσο παλιά βέβαια) αλλά τα συνεχή νεύρα του αρχίζουν να ενοχλούν τα δικά μου νεύρα


Πάντα ήταν έτσι ο Μήτσος στο γήπεδο.

Όσο για την παρατήρηση του tuareg, δε θα μπορούσε να είναι πιο εύστοχος!
bbplayer
http://www.gazzetta.gr/mpasket/article/ite...iamantidi%C2%BB

εμείς να δεις ρε Μπλάτ , τι κόλλημα έχουμε φάει με την πάρτη του blove.gif blove.gif
t0ny3
Θα ηθελα να εβλεπα μια παραταση για την πλακα, με την Μακαμπι να εχει με 5 φαουλ τους Λανγκφορντ, Σμιθ και Χεντριξ αν δεν κανω λαθος!! smiley.gif
επαθα λαστιχο
ασχετα αν το εκβιασε ο σαρας, με το γραμμα του νομου ηταν φαουλ πανω του στην τελευταια φαση του δευτερου αγωνα.μια σου και μια μου δηλαδης
vastravoud
QUOTE(bbplayer @ Apr 6 2012, 00:33 ) *
http://www.gazzetta.gr/mpasket/article/ite...iamantidi%C2%BB

εμείς να δεις ρε Μπλάτ , τι κόλλημα έχουμε φάει με την πάρτη του blove.gif blove.gif


Πάντως ο Μπλατ μου είναι εξαιρετικά συμπαθής, πάντα τον θεωρούσα αξιοπρεπέστατο!

Επίσης, μου άρεσε ο Σάρας που έτρεξε στον Παπαλουκά στο τέλος.....
bbplayer
QUOTE (vastravoud @ Apr 6 2012, 00:32 ) *
Πάντα ήταν έτσι ο Μήτσος στο γήπεδο.


καθόλου έτσι δεν ήταν. 9 στις 10 φορές χειροκροτούσε στις μ@λ@κίες των συμπαικτών του και ποτέ μα ποτέ δεν πλησίαζε τους διαιτητές. Φέτος κοντεύει να γίνει 2ος Σάρας

Στα περί Μπλατ μια από τα ίδια κι εγώ
lamar
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Apr 6 2012, 00:35 ) *
ασχετα αν το εκβιασε ο σαρας, με το γραμμα του νομου ηταν φαουλ πανω του στην τελευταια φαση του δευτερου αγωνα.μια σου και μια μου δηλαδης


Σωστο, με μια τεραστια διαφορα ομως. Πριν το σημερινο υποτιθεμενο φαουλ, ο Μπουρσταιν δεν κανει βηματα!!!

επαθα λαστιχο
QUOTE(lamar @ Apr 6 2012, 00:46 ) *
Σωστο, με μια τεραστια διαφορα ομως. Πριν το σημερινο υποτιθεμενο φαουλ, ο Μπουρσταιν δεν κανει βηματα!!!

μμ ναι,οκ,αλλα να σε παω και στην φαση της μακαμπι που κανει γκολ φαουλ με ανυπαρκτο φαουλ διαμαντιδη?ηταν η η τελευταια της η η προτελευταια επιθεση δεν θυμαμαι αν εγινε ποιο εγινε πρωτα,αυτο δηλαδη η οι 3 βολες του πνινι
slok
ρε παιδια τι συζηταμε.Στην τελευταια φαση δεν δινεται φαουλ με τιποτα.Μα που ο μισραχι να σφυριζε δεν το εδινε.
Οπως και στο δευτερο ματς στη φαση με τον σαρας.
lamar
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Apr 6 2012, 00:50 ) *
μμ ναι,οκ,αλλα να σε παω και στην φαση της μακαμπι που κανει γκολ φαουλ με ανυπαρκτο φαουλ διαμαντιδη?ηταν η η τελευταια της η η προτελευταια επιθεση δεν θυμαμαι αν εγινε ποιο εγινε πρωτα,αυτο δηλαδη η οι 3 βολες του πνινι


Μην με πας δεν ειναι αναγκη, εγω δεν ειπα οτι υπαρχει φαουλ στη φαση του Μπουρσταιν. Εσυ το ειπες και ειπες οτι ηταν μια τους και μια σας φερνοντας σαν παραδειγμα την φαση του Γιασικεβιτσιους.
vastravoud
QUOTE
Ήταν εξαιρετική ατμόσφαιρα. Αλλά τα λέω πάντα ευθέως. Γιατί δεν αντιδρούν οι υπόλοιποι, αν ένας χρησιμοποιεί λέιζερ; Όπως δεν καταλαβαίνω την είσοδο μερικών με το τέλος. Κάθε χρόνο τα ίδια. Το καταλαβαίνω. Αλλά η θέση τους είναι εκτός παρκέ. Ας μας αφήσουν μία φορά να το χαρούμε. Από αυτό αρχίζω να σκέφτομαι το μέλλον μου στην Ελλάδα! Τους λέω "τι κάνεις; Θες να γίνουμε ποδόσφαιρο;". Δεν το αντέχω άλλο! Είμαι τσαντισμένος. Ίσως αυτό με βοηθήσει να αποφασίσω, αν θα φύγω απ' την ομάδα! Δε θέλω αυτόν τον κόσμο
j-kidd13
Εχασα 10 χρονια απο τη ζωη μου σημερα...Μα ειναι δυνατον να εχουμε τη διαφορα στους 10 ποντους και την ψυχολογια υπερ μας,και να πανε και να τα βαζουν απο παντου οι τυποι........
Παλι καλα στο τελος δεν ειχαμε κηδειες....
Μπραβο στην ομαδα,αν και επρεπε να ειχε καθαρισει νωριτερα το παιχνιδι.

bbplayer
«Όχι… δεν είχε ταιμ άουτ η Μακάμπι, οπότε θέλαμε και την δεύτερη βολή για να έχουν επαναφορά κάτω από το καλάθι»

σχετικά με την τελευταία βολή


εδιτ : φύγει ή μείνει ο Ομπράντοβιτς, δεν είναι της ώρας, προσωπικά πιστεύω ότι δεν κουνάει. Αυτά που λέει όμως είναι άκυρα εντελώς και δεν ξέρω γιατί τα λέει , πιθανόν έτσι στο ξεκούδουνο. Σκέφτεται να φύγει επειδή ...κάποιος ή κάποιοι χρησιμοποιούν λέιζερ? Μάστα...
vastravoud
Άρα ο Μήτσος έκανε λάθος.

Όπως και να 'χει πάντως, ήταν εξαιρετικός, ειδικά στο τέλος.
NBAer
QUOTE(belalik @ Apr 6 2012, 00:12 ) *
Συμφωνω .. Αλλα μου τη σπαει που δε το λεει ο Χατζη, τι κομπλεξισμος ειναι αυτος, το δειχνει 5 φορες το ριπλει - πες οτι φαινεται φαουλ αλλα ειναι τετοια η φαση και τετοιο το σημειο που ειναι "λογικο" ο πρωταθλητης ευρωπης στην εδρα του να το παρει το σφυριγμα.. Και δεν κριθηκε εκει το ματς.. Αλλα οτι φανηκε φαουλ, ετσι ειναι, με εκνευριζει (ειδικα στα ριπλει) να μην το παραδεχονται..

Για ποια φαση λες?
Στην τελευταια παντως ο Μπουρστειν ειπε εκπληκτος οταν ρωτηθηκε(γιατι ρωτηθηκε εαν εγινε λαθος στην φαση απο την διαιτησια) οτι ο μεγαλος Διαμαντιδης του εκλεψε την μπαλα(το μεγαλος/σπουδαιος το ειπε αυτος και δεν το συμπληρωσα εγω).

QUOTE(plo koon @ Apr 6 2012, 00:08 ) *
Η βολή έχει πολύ μικρή καμπύλη για να μην είναι επίτηδες. Σίγουρα ρισκαδόρικη κίνηση, αλλά αν το δει κανείς ψυχρά ήταν η καλύτερη δυνατή.

Η μεγαλη, πολυ μεγαλη βλακεια του Διαμαντιδη ειναι οτι ξεκινησε νωρις την επιθεση και αφησε 5 δευτερολεπτα. Ποτέ δεν τους αφηνεις πανω απο 1-2 δευτερολεπτα. Παντα την κανεις στο τελος. Αμα μπει μπηκε και τελος. Αμα δεν μπει τουλαχιστον πας παραταση σιγουρα.
bbplayer
QUOTE (NBAer @ Apr 6 2012, 01:04 ) *
Για ποια φαση λες?
Στην τελευταια παντως ο Μπουρστειν ειπε εκπληκτος οταν ρωτηθηκε(γιατι ρωτηθηκε εαν εγινε λαθος στην φαση απο την διαιτησια) οτι ο μεγαλος Διαμαντιδης του εκλεψε την μπαλα(το μεγαλος/σπουδαιος το ειπε αυτος και δεν το συμπληρωσα εγω).


όχι, δε λέει γι αυτή τη φάση αλλά για τη φάση που ο Οχαγιόν βγάζει τη μπάλα έξω πλάγια αφού του έχει κάνει φάουλ ο ΔΔ.
jovan
QUOTE(tuareg @ Apr 6 2012, 00:24 ) *
θα χει πλακα τοφ4....
αν καποιος μπορει να κερδισει τους Ρωσσοι ειναι ο ΠΑΟ,κι αν μπορει να χασει απο καποιον ο Ζοτς στο τελικο αυτος ειναι ο κουμπαρος του......

Συμφώνω απόλυτα έτσι και πέρασει ολυμπιακός και πάιξει με τσσκα δεν βγαίνει με τίποτα το παίχνιδι και δεν έχει καμια τύχη!!
Μακάρι ελλήνικος τελικός για πρωτη φόρα!!
belalik
QUOTE(bbplayer @ Apr 6 2012, 00:02 ) *
εδιτ : φύγει ή μείνει ο Ομπράντοβιτς, δεν είναι της ώρας, προσωπικά πιστεύω ότι δεν κουνάει. Αυτά που λέει όμως είναι άκυρα εντελώς και δεν ξέρω γιατί τα λέει , πιθανόν έτσι στο ξεκούδουνο. Σκέφτεται να φύγει επειδή ...κάποιος ή κάποιοι χρησιμοποιούν λέιζερ? Μάστα...


Οχι, δεν ειναι ακυρα .. Καλα κανει και τα λεει, μακαρι να το ελεγε κιολας η ψυχη του και τα διαφορα που εχει πει κατα καιρους οτι 'αν πεταξουν το παραμικρο θα παρω την ομαδα και θα φυγουμε' κλπ να το εκανε σε κατι τελικους με ολυμπιακο. Αντιστοιχα και ο ολυμπιακους βεβαια..

Εχω βαρεθει με τους καφρους, ειναι παρακμη και δε γουσταρω καθολου. Ας τους κραξει για τα λεηζερ και τις μ@λ@κιες, καλα κανει. Και καλυτερα μετα απο μια μεγαλη νικη και προκριση, ακομα καλυτερα.

Και εγω δε πιστευω οτι θα φυγει γι 'αυτο, αν ηταν θα ειχε φυγει ηδη, αλλα καλα κανει και το λεει ..
Gravedigger
Στο γήπεδο σήμερα γινόταν ΧΑΜΟΣ.Πραγματικά δεν το έχω ξαναδεί τόσο γεμάτο και δεν πιστεύω να το ξαναδώ.Παίζει να είχε εύκολα 23.000 κόσμο.Και στο τέλος που χοροπηδούσαν όλοι στο διάζωμα από την χαρά τους έυκολα σκεφτόσουν να πετάξεις ένα "καλά μην πηδάτε και πολύ δεν σας βλέπω καλά".Τώρα στα του αγώνα..Έτσι όπως πήγε το ματς στο τέλος φάνηκε σαν να μην θέλαμε να κερδίσουμε.Χαρίζαμε σε επίθεση και άμυνα.τέτοιο ματς έπρεπε να το είχε καθαρίσει από την αρχή του 3ου.Και εύκολα μάλιστα.Τέλος καλό,όλα καλά,πάμε στην Πόλη και βλέπουμε..!

ΥΓ.Ο Ζοτς έχει δίκιο.Με το που τελειώνει το ματς,πέφτουν όλοι σαν τα πρόβατα μέσα.Άσε τους ανθρώπους να πανηγυρίσουν για αυτό που κατάφεραν,να μπορέσουν να χαιρετήσουν τον αντίπαλο κτλ.Δεν είναι σε στάβλο να σου ανοίγουν την πόρτα και να πετάγεσαι έξω.
Igor
QUOTE(NBAer @ Apr 6 2012, 01:08 ) *
Για ποια φαση λες?
Στην τελευταια παντως ο Μπουρστειν ειπε εκπληκτος οταν ρωτηθηκε(γιατι ρωτηθηκε εαν εγινε λαθος στην φαση απο την διαιτησια) οτι ο μεγαλος Διαμαντιδης του εκλεψε την μπαλα(το μεγαλος/σπουδαιος το ειπε αυτος και δεν το συμπληρωσα εγω).


Η μεγαλη, πολυ μεγαλη βλακεια του Διαμαντιδη ειναι οτι ξεκινησε νωρις την επιθεση και αφησε 5 δευτερολεπτα. Ποτέ δεν τους αφηνεις πανω απο 1-2 δευτερολεπτα. Παντα την κανεις στο τελος. Αμα μπει μπηκε και τελος. Αμα δεν μπει τουλαχιστον πας παραταση σιγουρα.


Ρε συ NBAερ διαφωνώ.. Ο Διαμαντίδης ξεκίνησε εκεί γύρω στα 5 δεύτερα με το σκεπτικό είτε να τελειώσει την φάση στα 2,3 δευτερόλεπτα από την λήξη (ώστε να παίζει και κάποιο tip σε τυχόν άστοχο λει-απ) ή αν πασάρει προς τα έξω να έχει ο σουτέρ κάποιον ελάχιστο χρόνο να σουτάρει. Βέβαια ο Μήτσος "έριξε" στο παρκέ τον Αμερικάνο που του έκανε φάουλ και δεν πρόλαβε να ολοκληρώσει την επίθεση.
vastravoud
Πολύ καλά έκανε ο Ζοτς και τα είπε, έλεος με το κάθε γίδι!

Ο ένας με το λέιζερ, ο άλλος να ρίχνει νερό στον Μπλατ, και καμια 200ρια καραγκιόζηδες να μπουκάρουν μέσα όποτε τους καπνίσει(για να μην αναφερθώ στις συνήθεις αλητείες των ντέρμπι).

Κατά τα λοιπά, ο Μήτσος ξεκίνησε την επίθεση ακριβώς στο σωστό χρόνο για να έχει όλες τις επιλογές διαθέσιμες. Απλώς ο άλλος του έκανε φάουλ νωρίς. BTW η σταυρωτή εκεί είχε πολύ ρίσκο, αλλά οκ, βγήκε ωραιότατη.
str


tragic....

Click to view attachment
Lebron08
Άσχετο, η φράση του μέγιστου Χατζή προς το τέλος "ΣΥΡΤΟ ΜΠΑΣΚΕΤ!!!!!" ηχεί ακόμα στ' αυτιά μου....
bbplayer
Παιδιά είναι άλλο πράγμα η καταδίκη της όποιας καφρίλας και άλλο πράγμα η σύνδεση της χρήσης των λέιζερ με την παραμονή του ή όχι. Συγγνώμη αλλά μου φάνηκε λίγο κάπως
str
ρε παιδια τι εγινε??? σβηστηκε καποιο σχολιο και μου εμεινε το tragic με την εικονα ετσι ξεμπαρκο???

χαχαχαχα.. smiley.gif smiley.gif
θα νομιζει ο κοσμος οτι σχολιαζω τον απο πανω μου... smiley.gif
AZ1980
O φετινός ΠΑΟ έχει τρομακτικό πρόβλημα συγκέντρωσης σε παιχνίδια όπου, αποτελώντας ισχυρό φαβορί, δεν έχει στη διάθεσή του τοίχο να ακουμπήσει την πλάτη του. Παίζει καλά αυστηρά και μόνο όταν είναι ενεργοποιημένο το ένστικτο αυτοσυντήρησής του, αποδίδει άθλια όταν νιώθει σιγουριά για την κυριαρχία του. Σε αυτά τα πλαίσια εντάσσω και τις φετινές του παροιμιώδεις τρικυμίες των τελευταίων 5λέπτων, η αυτοκτονία άλλωστε που επιχείρησε χτες θύμισε την - τότε ανερχόμενη - ομάδα του 2005-06, και συγκεκριμένα εκείνο το μοιραίο παιχνίδι με την Ταού στο ΟΑΚΑ. Το συμπέρασμά μου είναι πως ο ΠΑΟ είναι μια ιδιαίτερα καλή και έμπειρη, αλλά και πολύ, πολύ κορεσμένη ομάδα, η οποία πλέον βρίσκει πραγματικό κίνητρο και έμπνευση μόνο σε ειδικές καταστάσεις... Το φετινό - ίσως τελευταίο για τον μεγάλο ΠΑΟ - Φάιναλ Φορ παρέχει τέτοιου είδους συνθήκες, δεν χωρούν σε αυτό αμφιβολίες, κι έτσι είμαι σίγουρος πως ο Παναθηναικός του ημιτελικού δεν θα έχει καμιά απολύτως σχέση με την τραγική πράσινη σκιά που απολαύσαμε χτες... Ίσα ίσα, θα γίνει πόλεμος


bball.gif
maik23
εγω παιδια θα συμφωνησω σχεδον με ολους σας.πιστευω οτι το επιπεδο της ευρωλιγκας εχει πεσει πολυ σε σχεση με τα προηγουμενα χρονια.οι καλες ομαδες ολο και λιγοστευουν και το μπασκετ που παιζεται ειναι στατικο χωρις εξελιξη,χωρις ενδιαφερον μερικες φορες.γιαυτο και δεν παρακολουθησα και πολυ φετος.
nvip13
Πολλά μπράβο στην ομάδα για την πρόκριση, όμως για να έχουμε τύχη απέναντι στην ΤΣΣΚΑ πρέπει να ήμαστε απόλυτα συγκεντρωμένοι και να ξυπνησει επιτέλους και ο Σάτο απ τον φετινό λήθαργο! rolleyes.gif

Επισης περιμένω πολλά απο Μαριτς, ο οποίος πιστεύω μπορει να αποτελέσει τον ασσο στο μανίκι του Ζοτς!

Οσο γι αυτούς που πόνεσαν απ την πρόκριση αλλης μιας Ελληνικής ομάδας στο F-4, μάλλον αδυνατούν να καταλάβουν πόσο μεγάλο επίτευγμα είναι αυτό, ειδικά σ' αυτές τις δύσκολες στιγμές που περνάει η χώρα.. Θα πρέπει να νιώθουμε περίφανοι για τις ομάδες μας...

Απλά απαράδεκτοι λοιπόν... 68.gif
PARISINOS
Λοιπον ας αρχισω μια μια τις παρατηρησεις μου επι του χθεσινου αγωνα και επι οσων γραφτηκαν.

καταρχας θα αρχισω με τα της διαιτησιας μιας και απ οτι φαινεται πλεον ειναι μοδα να γινεται ντορος μεχρι και μετα απο ευρωπαικα παιχνιδια του ΠΑΟ. Δεν φτανουν τα ενχωρια, θελουμε να διευρηνουμε τους οριζοντες μας πλεον.

Καταρχας θα αρχισω απο το προφανες . Κανεις απο την μακαμπι δεν μιλησε για διαιτησια. Πραγματικα ομως. Το γιατι εχουν βαλθει μερικοι να υπερασπισουν καποιον που δεν ζητα καν υπερσασπιση, πραγματικα ειναι μεγαλη μου απορια. Κανεις επισης δεν μιλησε για αμφισβητουμενες φασεις σε οποιο μεγαλο ξενο σαιτ και να πατε.

τωρα εκτος απο το πραφανες λοιπον, ας παμε και στις φασεις.

Εδω παλι το προφανες ειναι οτι αν καποιος ηθελε να βοηθησει τον ΠΑΟ, δεν επροκειτω να δωσει στη μακαμπι το ΤΡΑΓΙΚΟ σφυριγμα στο φαουλ στο τριποντο που μεχρι και μετα απο 10 ριπλευ δεν εχω καταλαβει τι εχει συμβει. Το σφυριγμα αυτο ειναι τουλαχιστον αμφισβητουμενο , ο διαιτητης ομως δεν διαστασε να το δωσει και ενω η μακαμπι ειχε ΣΙΓΟΥΡΑ σχεδον χασει τον αγωνα (εχανε με τρεις , θα εμεναν περιπου 6 δευτερα μετα το χαμενο τριποντο, μιας και ηταν απο τα 8 μετρα και φανηκε οτι ο παιχτης της μακαμπι δεν πατησε καλα. Ηταν ενα σκοτωμενο σουτ, το οποιο δεν ειχε καμια πιθανοτητα επιτυχιας. Και ομως ο διαιτητης το σφυριξε. Δεν λεω οτι δεν ηταν φαουλ. Λεω οτι για να το παρεις ΣΕ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ειναι αποδειξη οτι ο διαιτητης σιγουρα δεν ειναι εναντιον σου).

Αμα δεν θελανε τους ισραηλινους στο φαιναλ 4 , μπορουσαν ανετα εκει να μην σφυριξουν τιποτα και δεν θα τους ελεγε κανεις τιποτα.

Τωρα η διαιτησια ειναι θεμα σταθεροτητας των σφυριγματων. θεωρητικα στο μπασκετ ΟΛΑ τα σφυριγματα μπορουν να αμφισβητηθουν (γι αυτο και εχουμε ολες αυτες τις συζητησεις συνεχεια) . Μια καλη διαιτησια ειναι αυτη που αφηνει τις ιδιες επαφες και σφυριζει τα ιδια πραγματα.

Οταν λοιπον δεν σφυριζεται φαουλ στον σαρας στο προηγουμενο τελικο 3 δευτερα πριν τελειωσει το παιχνιδι , ενω με το γραμμα του κανονισμου ειναι, πραγμα που σημαινει οτι εφαρμοζεις το νον κολ (το οποιο εφαρμοζεται παντου βασικα αλλα ας το αφησουμε αυτο) , δεν μπορεις να εχεις την απαιτηση ο διαιτητης να σφυριξει και φαουλ στην σεντρα με 2 δευτερα να απομενουν. ειναι πραγματικα γελοιο. Και απορω γιατι το συζηταμε. Ασε που οταν εχεις παρει φαουλ στο τριποντο, 8 δευτερα πριν το τελος, που σε εχει ξαναβαλει στην διεκδικηση ενος τελειομενου αγωνα, δεν μπορεις να θες και φαουλ στην γωνια , απο την αλλη πλευρα του γηπεδου , σε νεκρο χρονο...

Η μακαμπι στα τελευταια δευτερα πηρε ΚΑΙ αυτη σφυριγματα. Εκτος και αν εσας σας φανηκε για καλαθη ΚΑΙ ΦΑΟΥΛ η φαση του μπλου 3ο δευτερα πριν το τελος οταν ο ΔΔ πραγματικα ισα που κανει μια ελαχιστη κινηση. Αν αυτο ηταν καλαθι και φαουλ, τοτε το ντραιβ του ΔΔ , που πεφτουν πανω του 4 παιχτες , 1 λεπτο νωριτερα , δεν ειναι και αυτο καλαθι και φαουλ.

Πραγματικα ορισμενοι με τη διαιτησια το εχουν παρακανει εδω στην ελλαδα. θελουν να δουν τοσο πολυ το ΠΑΟ να χανει, που θα πουν οτι τους καπνισει και δεν θα διστασουν να καταπατησουν καθε ισχνος λογικης.

Θα σας πω εγω ενα μυστικο παιδια. Ο ΠΑΟ ηταν καλυτερος απο τη μακαμπι . Και στο μπασκετ σχεδον παντα κερδιζει ο καλυτερος. Ο ΠΑΟ λοιπον κερδισε και δεν κερδισε λογω διαιτησιας. Κερδισε αναμενομενα γιατι ηταν καλυτερη ομαδα. και θα σας πω και ενα αλλο μυστικο. Τωρα παμε φαιναλ 4 . θα παιξουμε με τη ΤΣΣΚΑ που για μενα ειναι καλυτερη ομαδα. Το πιθανοτερο ειναι οτι θα χασουμε . Και εκει θα βγουνε οι του ΠΑΟ, και θα κλαιγονται για τη διαιτησια. Εδω θα μαστε και θα τα δειτε. Το μυστικο λοιπον ειναι οτι ΟΥΤΕ κει θα φταιει η διαιτησια . Απλα ειμαστε χειροτεροι απο την ΤΣΣΚΑ. smiley.gif

στο μπασκετ οι χειροτερος παντα κλαιγεται. Το 2005 που η μακαμπι ηταν καλυτερη, κλαιγομασταν εμεις, και λεγαμε για τη μασωνια των εβραιων , που δεν αφησαν τον τιτανοτεραστιο σκεπανοβιτς (καλος παιχτης δεν θελω να τον μειωσω) να κερδισει τον παρκερ και τον σααρας.

Το παραπονο μου εμενα ειναι οτι δεν κλαιγοντε οι εβραιοι. Αυτο θα το καταλαβαινα. Ειναι φυσιολογικο. Το εξοργιστικο ειναι οτι κλαιγοντε οι ελληνες....

Τωρα για τον αγωνα.

Η εικονα του αγωνα ειναι πλασματικη. Ο ΠΑΟ κερδιζε με 10 σχεδον συνεχεια, και με 8 , 1 λεπτο και 20 δευτερα πριν το τελος . Ο αγωνας ειχε τελειωσει, μεχρι που αποφασισαμε οτι δεν θα ξαναβαλουμε βολη. Ειχαμε 1/6 (1 στις 4 ο μαριτς και 0 στις 2 ο καιμα). Πεταξαμε τρεις καλες επιθεσεις στα σκουπιδια και προφανως αφου οι ταρζανιες τις μακαμπι της βγηκαν ΟΛΕΣ , το ματς πηγε στον Ποντο.

Ο ΠΑΟ εκανε εναν καλο αγωνα για εναν και μονο λογο και λεγεται ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΙΑΜΑΝΤΙΔΗΣ.

Για το Δημητρη Διαμαντιδη δεν θα πω τιποτα αλλο. Οπως ειπε και ενας φιλος σε ενα αλλο τοπικ, εχω βαρεθει να τον υπερασπιζομαι και να αναφερω τα προφανη.
Οποιος θεωρει οτι κρινοντας τον ΔΔ , δεν πρεπει να εχεις ως βαση αυτα που κανει στα πλευ οφ και στα φαιναλ 4 (οπου κατα κανονα εχει 25 στην αξιολογηση συνεχεια) αλλα αυτα που κανει με την ΚΚ ζαγκρεμπ στην πρωτη φαση, δικαιωμα του.

Εγω σημερα ειδα εναν ΔΔ εκρηκτικο ΟΣΟ ελαχιστοι ΠΑΓΚΩΣΜΙΩΣ , που στο 1 vs 1 δεν ειχε αντιπαλο , που μπουκαρε για πλακα συνεχεια, και που δεν ειχε κανενα προβλημα να κερδισει 20 βολες σε ενα και μονο παιχνιδι (αυτο γιατι καποιος μου ειχε αναφερει το οτι δεν κερδιζει βολες σε σχεση με περσυ , ειναι δειγμα οτι δεν ειναι agrresive οπως περσυ).

Ο ΔΔ ειναι παντα ο ιδιος εδω και τοσα χρονια. Agressive οσο ελαχιστοι στα κρισιμα με εναν συνδιασμο ταχυτητας, αθλητικοτητας, δυναμης, ταλεντου και οξυδερκειας , το οποιο εχουν ελαχιστοι στην παγκοσμια μπασκετικη σκηνη. Το οτι αυτα που εκανε χθες, τα κανει μονο στα πλευ οφ και στους τελικους, και δεν τρεχει να διαλυσει καμια λιετουβος στην πρωτη φαση, ισα ισα που του περιποιει τιμη.

Για τους υπολοιπους εχω να πω οτι αν ΔΕΝ ΣΟΒΑΡΕΥΤΟΥΝΕ , τοτε με την ΤΣΣΚΑ δνε θα εχουμε τυχη. Οχι οτι δεν παιζουν με παθος, αλλα πρπει να εχουν ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ.

Κομμενες οι χαμενες βολες (τα κους καιμα, μαριτς και λοιπη κομπανια), τερμα τα τριποντα απο τα 6.74 (περπε , εσενα κοιταω), οι κακες περιστροφες (μαικ , το νου σου) ενω καλειται να ξαναενεργοποιηθει το ambert alert μπας και ξαναβρουμε το σατο.

Ολα αυτα πρεπει να εξαφανιστουν αν θελουμε να εχουμε αρκετες πιθανοτητες προκρισης. Γιατι με την ΤΣΣΚΑ , ενας διαμαντιδης δεν φτανει (αν και δεν θα με εξεπλητε καμια 50αρα στο ρανκινγκ , αν πραγματικα χρειαστει)....

Μπραβο για την προκριση, μπραβο για την ωραια σειρα, παμε τωρα στο φαιναλ 4 με τον αερα του αουτσαιντερ , που παντα ειναι πλεονεκτημα...
Anaz
Εμενα παντως με εχει εντυπωσιασει η κατασταση του φετινου Σαρας. Οχι τοσο αγωνιστικα, αλλα αθλητικα, μιλώντας. Την θεωρω σχεδον εξωπραγματικη.. Τετοιες ανασες και τετοια εκρηκτικοτητα στα ποδια.. Απ'το '09 για να μην πω και πολυ ΠΙΟ πισω, εχω να τον δω να πηγαινει τοσο συχνα σε ντραιβ..
j.browning
QUOTE (PARISINOS @ Apr 6 2012, 17:01 ) *
και θα σας πω και ενα αλλο μυστικο. Τωρα παμε φαιναλ 4 . θα παιξουμε με τη ΤΣΣΚΑ που για μενα ειναι καλυτερη ομαδα. Το πιθανοτερο ειναι οτι θα χασουμε . Και εκει θα βγουνε οι του ΠΑΟ, και θα κλαιγονται για τη διαιτησια. Εδω θα μαστε και θα τα δειτε. Το μυστικο λοιπον ειναι οτι ΟΥΤΕ κει θα φταιει η διαιτησια . Απλα ειμαστε χειροτεροι απο την ΤΣΣΚΑ. smiley.gif


parisine παντα συμφωνω απολυτα με οσα λες icon_drunk.gif εισαι πραγματικα πολυ καλος!
μια φορα βρηκα κατι που διαφωνω και θελω να το πω ετσι για το γαμωτω. rolleyes.gif
η τσσκα εχει καλυτερο ροστερ αλλα δεν ξερω σαν ομαδα αν ειναι πραγματικα καλυτερη.
π.χ. στο προπονητικο τιμ ειμαστε κλασης ανωτεροι.και στους τελικους ειναι πολυ σημαντικο αυτο.
επισης ναι στο μπασκετ κερδιζει παντα ο καλυτερος (γιαυτο μου αρεσει τοσο!) αλλα σε μια σειρα παιχνιδιων και οχι σε ενα και μονο ματς.εκει ολα μπορουν να συμβουν συνηθως βεβαια κερδιζει και παλι ο καλυτερος.
εγω παντως το εχω παιξει στοιχημα απο πριν την μακαμπι η κουπα στον παο.ελπιζω να μην παω κουβα shot.gif
bbplayer
Na του πει κάποιος του Μπλατ να αφήσει στην άκρη την κλάψα και να κοιτάξει τα λάθη που έκανε. Μια του κλέφτη, δυο του κλέφτη, τρεις και την κακή του μέρα. Επειδή του βγήκε το ρίσκο στο 2ο παιχνίδι σημαίνει ότι θα του έβγαινε και πάντα ?
Πόσες φορές σούταραν ανενόχλητοι οι δικοί μας χθες ? Πόσες φορές ματσάρισαν οι ψηλοί μας με αντιπάλους που τους έριχναν ένα κεφάλι ? Στο 2ο παιχνίδι στο Ισραήλ -λέει- ότι όσο και να έπαιζε δε θα κέρδιζε. Εμ που να κερδίσει με 4/23 τρίποντα ? Έχτισαν τις μπασκέτες. Και ας κοιτάξει να έχει ένα ψηλό της προκοπής του χρόνου γιατί με αυτούς που έχει δεν πάει όχι Κων/πολη αλλά ούτε Χεβρώνα.
PARISINOS
QUOTE(j.browning @ Apr 6 2012, 17:09 ) *
parisine παντα συμφωνω απολυτα με οσα λες icon_drunk.gif εισαι πραγματικα πολυ καλος!
μια φορα βρηκα κατι που διαφωνω και θελω να το πω ετσι για το γαμωτω. rolleyes.gif
η τσσκα εχει καλυτερο ροστερ αλλα δεν ξερω σαν ομαδα αν ειναι πραγματικα καλυτερη.
π.χ. στο προπονητικο τιμ ειμαστε κλασης ανωτεροι.και στους τελικους ειναι πολυ σημαντικο αυτο.
επισης ναι στο μπασκετ κερδιζει παντα ο καλυτερος (γιαυτο μου αρεσει τοσο!) αλλα σε μια σειρα παιχνιδιων και οχι σε ενα και μονο ματς.εκει ολα μπορουν να συμβουν συνηθως βεβαια κερδιζει και παλι ο καλυτερος.
εγω παντως το εχω παιξει στοιχημα απο πριν την μακαμπι η κουπα στον παο.ελπιζω να μην παω κουβα shot.gif


καταρχας thanks για την φιλοφρονηση.

τωρα προφανως δεν ειπα οτι θα χασουμε σιγουρα. Ουτε καν οτι θα χασουμε ευκολα. Πραγματικα εχω θα εδινα ενα 60-40 υπερ της ΤΣΣΚΑ. Δηλαδη ανετα μπορουμε να περασουμε , ειδικα σε ενα ματς που ολα γινονται και που το βαρος του φαβορι το εχει η ΤΣΣΚΑ.

Απλα για μενα η ΤΣΣΚΑ εχει ελαφρως καλυτερη ομαδα, γιατι μετα την φυγη φωτση και ντρου, δεν εχουμε μια 5αδα που να παρουσιαζει απολυτη ισσοροπια σε αμυνα και επιθεση, και που να μην εχει εμφανη μειονεκτηματα.

Ειχα πει και στην αρχη της χρονια, οτι για μενα η καλυτερη μας 5αδα ειναι Καλαθης, ΔΔ, Σατο, Τσαρτσαρης και Μπατιστ. Ωστοσο αυτη η 5αδα παρ οτι ειναι εκπληκτικη στην αμυνα, εχει επιθετικο προβλημα καπως μιας και δεν εχει αξιοπιστο σουτ. Περαν του ΔΔ, υπαρχει ο καλαθης που σουταρει ασχημα , και οι σατο και τσαρτσαρης που σουταρουν με ασταθεια.

Αν τωρα βαλεις τον σαρας στην θεση του καλαθη, και τους σμιθ/καιμα σμιθ στην θεση του τσαρτσα χανεις στην αμυνα. Με τον σαρας/σμιθ γιατι ειναι κακοι σχετικα αμυντικοι (ο σμιθ εχει προσοντα αλλα χανεται στην αμυντικη φιλοσοφια πολλεσ φορες) ενω ο καιμα δεν εχει το απαιτουμενο υψος που θελει το 4αρι μας για να καλυψει τον μπατιστ (χωρια που περαν απο τον σαρας, ουτε αυτοι ειναι τιποτα ΠΟΛΥ αξιοπιστοι σουτερ)...

Η ΤΣΣΚΑ λοιπον εχει το πλεονεκτημα , και αν επρεπε να πονταρω (παρ οτι καλα εκανες και πονταρες στον ΠΑΟ μιας και το 1,80 που δινει η ΤΣΣΚΑ δεν αξιζει με τη καμια) , θα ελεγα οτι το πιο πιθανο σεναριο ειναι να χασουμε στο τσακ , και ολοι να φωναζουν για την παραγκα των ρωσσων, αγνοωντας τους λογους για τους οποιος θα εχουμε μαλλον χασει πραγματικα.

Τωρα προφανως , το οτι αυτο ειναι και το πιο πιθανο για μενα σεναριο , δεν σημαινει οτι θα συμβει ντε και καλα. Υπαρχουν και αλλα σεναρια που παιζουν , απλα λιγοτερο πιθανα αναλογικα.
υπαρχει πχ η περιπτωση να ξυπνησουν μαριτς και σατο, να μας μπουν και τα σουτ, και σε συνδυασμο με την απιστευτη κλαση του ΔΔ, να τους βαλουμε μεσα στα καλαθια. Ολα παιζουν. Το πιο πιθανο για μενα ομως ειναι το ανωθεν σεναριο, οριακη δηλαδη ηττα, με ολο το κοσμο να θελει να πλακωσει το διαιτητη.



vastravoud
Ρε παιδιά δεν επικεντρωνόμαστε στα μπασκετικά ποστ;

Αρκετή καφρίλα βγάζει η Α1 και τα τσίγγινα κυπελλάκια, ας ξεφύγουμε λιγο με..... ευρωπαϊκό αέρα.
j.browning
QUOTE (PARISINOS @ Apr 6 2012, 21:32 ) *
καταρχας thanks για την φιλοφρονηση.

τωρα προφανως δεν ειπα οτι θα χασουμε σιγουρα. Ουτε καν οτι θα χασουμε ευκολα. Πραγματικα εχω θα εδινα ενα 60-40 υπερ της ΤΣΣΚΑ. Δηλαδη ανετα μπορουμε να περασουμε , ειδικα σε ενα ματς που ολα γινονται και που το βαρος του φαβορι το εχει η ΤΣΣΚΑ.

Απλα για μενα η ΤΣΣΚΑ εχει ελαφρως καλυτερη ομαδα, γιατι μετα την φυγη φωτση και ντρου, δεν εχουμε μια 5αδα που να παρουσιαζει απολυτη ισσοροπια σε αμυνα και επιθεση, και που να μην εχει εμφανη μειονεκτηματα.

Ειχα πει και στην αρχη της χρονια, οτι για μενα η καλυτερη μας 5αδα ειναι Καλαθης, ΔΔ, Σατο, Τσαρτσαρης και Μπατιστ. Ωστοσο αυτη η 5αδα παρ οτι ειναι εκπληκτικη στην αμυνα, εχει επιθετικο προβλημα καπως μιας και δεν εχει αξιοπιστο σουτ. Περαν του ΔΔ, υπαρχει ο καλαθης που σουταρει ασχημα , και οι σατο και τσαρτσαρης που σουταρουν με ασταθεια.

Αν τωρα βαλεις τον σαρας στην θεση του καλαθη, και τους σμιθ/καιμα σμιθ στην θεση του τσαρτσα χανεις στην αμυνα. Με τον σαρας/σμιθ γιατι ειναι κακοι σχετικα αμυντικοι (ο σμιθ εχει προσοντα αλλα χανεται στην αμυντικη φιλοσοφια πολλεσ φορες) ενω ο καιμα δεν εχει το απαιτουμενο υψος που θελει το 4αρι μας για να καλυψει τον μπατιστ (χωρια που περαν απο τον σαρας, ουτε αυτοι ειναι τιποτα ΠΟΛΥ αξιοπιστοι σουτερ)...

Η ΤΣΣΚΑ λοιπον εχει το πλεονεκτημα , και αν επρεπε να πονταρω (παρ οτι καλα εκανες και πονταρες στον ΠΑΟ μιας και το 1,80 που δινει η ΤΣΣΚΑ δεν αξιζει με τη καμια) , θα ελεγα οτι το πιο πιθανο σεναριο ειναι να χασουμε στο τσακ , και ολοι να φωναζουν για την παραγκα των ρωσσων, αγνοωντας τους λογους για τους οποιος θα εχουμε μαλλον χασει πραγματικα.

Τωρα προφανως , το οτι αυτο ειναι και το πιο πιθανο για μενα σεναριο , δεν σημαινει οτι θα συμβει ντε και καλα. Υπαρχουν και αλλα σεναρια που παιζουν , απλα λιγοτερο πιθανα αναλογικα.
υπαρχει πχ η περιπτωση να ξυπνησουν μαριτς και σατο, να μας μπουν και τα σουτ, και σε συνδυασμο με την απιστευτη κλαση του ΔΔ, να τους βαλουμε μεσα στα καλαθια. Ολα παιζουν. Το πιο πιθανο για μενα ομως ειναι το ανωθεν σεναριο, οριακη δηλαδη ηττα, με ολο το κοσμο να θελει να πλακωσει το διαιτητη.

αρα ουτε παλι διαφωνουμε icon_drunk.gif
Nuntius
QUOTE (bbplayer @ Apr 6 2012, 21:59 ) *
"οι του ΠΑΟ" (οι του ΟΣΦΠ, οι του ΑΡΗ κοκ) δεν είναι καμια άμορφη μάζα που άγεται και φέρεται .


Ακριβώς.

QUOTE (PARISINOS @ Apr 6 2012, 22:16 ) *
Ε στην μακαμπι, δεν τους αρεσουν τα μαθηματικα.


Καλά μην το λες. Στη συγκεκριμένη σειρά σαφώς και δεν τους πήγαιναν αλλά δεν θέλω να ξέρω τι θα λένε σε Ισραηλινά sites για 49 πρωταθλήματα, 39 Κύπελλα, 5 Ευρωπαϊκά και 5 Triple Crown στους έρμους οπαδούς άλλων Ισραηλινών ομάδων smiley.gif
morrison
Xρήστης Marasa +1 για προκλητικό ποστ.
Χρήστες Str και επαθα λαστιχο +1 επίσης για επι προσωπικού ειρωνεία.

Κατά τα άλλα επειδή το τόπικ ξέφυγε λίγο τις 2-3 τελευταίες μέρες με διαιτησίες και άλλες παρόμοιες εγχώριες ιστορίες τα διαιτητικά ποστς των τελευταίων ημερών θα μεταφερθούν στο οφ τόπικ της Ευρωλίγκας.
Θα παρακαλούσα να μην ασχολούμαστε τόσο πολύ με τέτοια θέματα από εδώ και πέρα ειδικά όταν μια ελληνική ομάδα αγωνίζεται Ευρωπαικό αγώνα,σε κάθε περίπτωση όχι στο τόπικ του ματς για να μην επαναληφθεί ξανά το ίδιο φαινόμενο.
Ginobili
QUOTE(Nuntius @ Apr 6 2012, 20:53 ) *
5 Ευρωπαϊκά και 5 Triple Crown στους έρμους οπαδούς άλλων Ισραηλινών ομάδων smiley.gif

4.5 έχει,πόσες φορές θα το πούμε.Και το 0.5 πολύ της είναι για εκείνη την χρονιά για την ποιότητα της Σουπρολίγκα σε σχέση με την Ευρωλίγκα... tongue.gif

Για το παιχνίδι..ας μιλήσω κι εγώ...
Λοιπόν αφού δεν έπαθα έμφραγμα χθες..θα κοιμάμαι ήσυχος για μερικά χρόνια.Ένα έχω να πω...είδα τον ΣΑΤΑΝΑ να έχει κατέβει στο παρκέ τα τελευταία λεπτά,τρελλά σημάδια,μαύρες μαγείες,βουντού...μεταφυσικά πράγματα.Η Μακάμπι ό,τι έκανε της έβγαινε,με τους Μπουλς(με τον Ρόουζ laugh.gif ) να παίζαμε,τόσους πόντους δεν θα τρώγαμε.Είτε coast to coast ο Λάνγκγορντ με τρίποντο,είτε σούταρε ο Πνίνι(καλά στις βολές είπα δεν μπορεί..μία θα χάσει..),είτε έμπαινε σούταρε ο Μπλου εκτός ισορροπίας με κρεμασμένους πάνω του,είτε έκανε φόλοου ο Λάγκφορντ(!!!) στην ρακέτα από πάνω μας...όλα τέλεια.Εμείς...σκατά!!! Μύριζε το ματς,φαινόταν ότι το χάναμε ό,τι και να γινόταν,είχε πάρει σχεδιασμένη πορεία από μία σκοτεινή δύναμη...Τι να πω...
Nuntius
QUOTE (Ginobili @ Apr 7 2012, 01:49 ) *
4.5 έχει,πόσες φορές θα το πούμε.Και το 0.5 πολύ της είναι για εκείνη την χρονιά για την ποιότητα της Σουπρολίγκα σε σχέση με την Ευρωλίγκα... tongue.gif


Μωρέ εγώ συμφωνώ αλλά φαντάζομαι πως αυτοί θα διαφωνούν tongue.gif
Ginobili

Υ.Γ Ζοτς...άμα είχες βγάλει νωρίτερα τον Μπατίστ βάζοντας τον Μάριτς δεν θα είχαμε κινδυνέψει έτσι.Σου φώναζα...δεν άκουγες.Ήθελα να ξερα καλά αυτός ο Ιτούδης σου λέει τίποτα? Πόσα καλάθια έπρεπε να φάει ο Μπατίστ για να τον βγάλεις?
Άντε τώρα...σαχλαμάρες...μας φταίξανε τα λέιζερ και θα φύγουμε...γελάνε μέχρι και οι Πακιστανοί που τα πουλάνε....
Igor
QUOTE
O φετινός ΠΑΟ έχει τρομακτικό πρόβλημα συγκέντρωσης σε παιχνίδια όπου, αποτελώντας ισχυρό φαβορί, δεν έχει στη διάθεσή του τοίχο να ακουμπήσει την πλάτη του. Παίζει καλά αυστηρά και μόνο όταν είναι ενεργοποιημένο το ένστικτο αυτοσυντήρησής του, αποδίδει άθλια όταν νιώθει σιγουριά για την κυριαρχία του. Σε αυτά τα πλαίσια εντάσσω και τις φετινές του παροιμιώδεις τρικυμίες των τελευταίων 5λέπτων, η αυτοκτονία άλλωστε που επιχείρησε χτες θύμισε την - τότε ανερχόμενη - ομάδα του 2005-06, και συγκεκριμένα εκείνο το μοιραίο παιχνίδι με την Ταού στο ΟΑΚΑ. Το συμπέρασμά μου είναι πως ο ΠΑΟ είναι μια ιδιαίτερα καλή και έμπειρη, αλλά και πολύ, πολύ κορεσμένη ομάδα, η οποία πλέον βρίσκει πραγματικό κίνητρο και έμπνευση μόνο σε ειδικές καταστάσεις... Το φετινό - ίσως τελευταίο για τον μεγάλο ΠΑΟ - Φάιναλ Φορ παρέχει τέτοιου είδους συνθήκες, δεν χωρούν σε αυτό αμφιβολίες, κι έτσι είμαι σίγουρος πως ο Παναθηναικός του ημιτελικού δεν θα έχει καμιά απολύτως σχέση με την τραγική πράσινη σκιά που απολαύσαμε χτες... Ίσα ίσα, θα γίνει πόλεμος


Aρα αμα περασουμε την ΤΣΚΑ να ευχομαστε να περασει η Μπαρτσα ?? Γιατι με τον ΟΣΦΠ μπορει οι παιχτες να αισθανθουνε κυριαρχια??
Δεν ειναι ασχημο το σκεπτικο σου. Ισως και να ισχυει. Δεν το ειχα σκεφτει...


This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.