Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Panathinaikos vs Maccabi
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ > Older Tournaments > Euroleague 2011-2012
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
Razorblade Fish
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Mar 30 2012, 01:17 ) *
για να δουμε την κλιμακωση.
ομαδα που φτανει στους 8 και παει σε πεμπτο παιχνιδι τον πρωταθλητη ευρωπης-->τσιρκο με κεφαλαια
ομαδα που παει φ4(πες παο,οσφπ)-->τσιρκο χωρις κεφαλαια
ομαδα τελικου(πες μπαρτσα)-->καφενες,αστεια ομαδα,κακη ομαδα
πρωταθλητρια ευρωπης(πες τσσκα)-->μετρια προς κακη.
αρα στην διοργανωση δεν υπαρχουν μετριες,καλουτσικες,καλες και πολυ καλες ομαδες,ουτε φυσικα ομαδαρες.

Υπαρχουν αρκετες ομαδες καλυτερες απο τη Μακαμπι στη φετινη Ευρωλιγκα που ομως δεν εχουν ουτε την εδρα,ουτε την εμπειρια,ουτε τη φανελα της.Μπορεις να συνεχισεις να ειρωνευεσαι η απλα να δεις λιγο μπασκετακι.
Ginobili
ΑΑΑρε Σάρας,μας ξελάσπωσες στα κρίσιμα.Τα καλάθια αυτά δεν πίστευα ότι τα έβαζε ο Σάρας.
Τρομερός Καλάθης,χρωστούσε μια τέτοια εμφάνιση..και ο ίδιος,και ο Ζοτς ο ίδιος μας χρωστούσε έναν τέτοιο καλάθη να τον έχει προετοιμάσει έτσι.
ΜΗΝ στέκεστε στα 2 τρίποντα του Καλάθη,το αναπάντεχα ευχάριστο του Καλάθη σήμερα ήταν τα καλάθια διεισδύσεις στο transition που έβαλε ...αυτά που έβαζε πέρσι και έκανε σμπαράλια την Μπαρτσελόνα.

MVP φυσικά ο καιμακόγλου...δεν θα σχολιάσω τίποτα άλλο.

Όλοι παίξανε καλά σήμερα,όλοι ήταν θετικοί εκτός του Σάτο που πρέπει κάπιαια στιγμή να ξυπνήσει και να γίνει πιο αξιόπιστος επιθετικά,και να βοηθάει με το σουτ του.

Υ.Γ Ναι έμπειρος,παλιοκαραβάνα,αλεπού,σοβαρός ο Τσαρτσαρής...αλλά ο Σμιθ στρίβει καλύτερα,έχει καλύτερο σουτ,και βοηθάει περισσότερο στα ριπάουντ.Πρέπει να τον εμπιστευόμαστε λίγο περισσότερο.
j-kidd13
QUOTE(bbplayer @ Mar 30 2012, 01:19 ) *
O Oμπράντοβιτς είναι γατόνι, δεν είναι κανένας τυχαίος. Σήμερα γενικά ο Σάρας το'χε και τον άφησε μέσα, παρά τα φάουλ που έκανε και παρά τα αμυντικά του κενά πάλι. Και δικαιώθηκε. Και ο Σάρας έπαιξε μεγάλο μπάσκετ.

Ο Νικ παίζει και να' κανε το καλύτερό του ματς μετά από τα περσινά play off. Μεγάλη ωριμότητα και πολύς τσαμπουκάς. Ουσιαστικά πήρε στα χέρια του την ομάδα για τρεις περιόδους

Για το Λόγκαν εντάξει...και άλλοι αγαπήσανε αλλά δεν κάναν έτσι smiley.gif


Ο Ομπραντοβιτς ειναι γατος,αλλα τον Σαρας τον αφηνε μεσα ακομα και σε ματς που ηταν αρνητικος,και στα οποια η ομαδα εχανε και χρειαζοταν το απροβλεπτο στην επιθεση,και το μακρυνο σουτ.

Ο Λογκαν μου ειναι αδιαφορος,τον κραζω διαρκως,απλα ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να προτιμας για σουτ τον Καλαθη απο τον Λογκαν.
Badass
QUOTE (Razorblade Fish @ Mar 30 2012, 01:01 ) *
Περσι ειχε σαφως καλυτερη ομαδα και τον πιο πολυτιμο παικτη της τραυματια στο final-4.Το φετινο ΤΣΙΡΚΟ δεν εχει καμια σχεση με την περσινη ΟΜΑΔΑ.Το assist/turnover τα λεει ολα.Η δε χρησιμοποιηση του Μαλετ και η 5αδα με τον Ελιγιαχου σεντερ ηταν το κερασακι στην τουρτα.Κριμα που ψαρωσε η Καντου στο Τελ-Αβιβ γιατι ηταν ΠΟΛΥ καλυτερη ομαδα.


Ίσως επιθετικά πέρσι να ήταν καλύτερη αλλά αμυντικά νομίζω ήταν χειρότερη. Ίσως να κάνω και λάθος καθώς δεν έχω δει και πολλά ματς της Μακάμπι. 2-3 πέρσι και εκτός από τη σειρά με τον ΠΑΟ 1-2 φέτος. Ίσως τα συμπεράσματά μου να είναι και βιαστικά. Η Καντού πάντως δε νομίζω να μπορούσε να την αποκλείσει σε σειρά αγώνων.

QUOTE (επαθα λαστιχο @ Mar 30 2012, 01:07 ) *
σε λιγο θα γραφτει οτι η μακαμπι ειναι χειροτερη και απο την κκ ζαγκρεμπ.εν ολιγοις,παμε φαιναλ φορ χωρις να εχουμε παιξει με σοβαρους αντιπαλους,παρα μονο με καφενεια


Σε καμία περίπτωση. Τουλάχιστον για τη Μακάμπι αυτό δεν ισχύει. Επιμένω στην άποψη πως είναι "ασόβαρη" και άλλωστε όλοι νομίζω ξέραμε από πριν πως ο καλός Παναθηναϊκός θα αποκλείσει τη Μακάμπι. Αυτό δεν αναιρεί πως είναι ομάδα με εμπειρία, βάθος, μπόλικο ταλέντο, σπουδαία έδρα και ικανή αν πιάσει ρυθμό να "σκοτώσει" τον αντίπαλο(για 'μένα προσωπικά δεν έχει αντίπαλο στην Ευρώπη στην καλή της μέρα-το θέμα είναι πόσες είναι οι "καλές" τις μέρες). Αυτά ξαναλέω είναι κάποια βιαστικά συμπεράσματα από το λίγο που την έχω δει. Πάντως όπως είπα και πριν η όποια κριτική στη Μακάμπι δε μειώνει τη νίκη του ΠΑΟ. Άλλωστε και ο ΠΑΟ έχει αδυναμίες σαν ομάδα. Αυτό δε σημαίνει πως αν αποκλειστεί στον ημιτελικό του Φ4 θα είναι εύκολος αντίπαλος-προφανώς το αντίθετο. Όμως παραξενεύομαι που η Μακάμπι πήγε τον Παναθηναϊκό σε 5ο ματς. Θεωρώ πως μπορούσατε να τελειώσετε νωρίτερα τη σειρά. Ίσως το δεύτερο ματς να ήταν από αυτά τα "καλά" της Μακάμπι που ανέφερα πριν και καθυστέρησε ο αποκλεισμός της. Το σίγουρο ήταν πως ένα ματς στην έδρα της θα το έπαιρνε-δύσκολο να έχανε και τα δύο. Εγώ προσωπικά δεν περίμενα να σπάσει την έδρα σας.
bbplayer
QUOTE (Ginobili @ Mar 30 2012, 01:23 ) *
ΑΑΑρε Σάρας,μας ξελάσπωσες στα κρίσιμα.Τα καλάθια αυτά δεν πίστευα ότι τα έβαζε ο Σάρας.
Τρομερός Καλάθης,χρωστούσε μια τέτοια εμφάνιση..και ο ίδιος,και ο Ζοτς ο ίδιος μας χρωστούσε έναν τέτοιο καλάθη να τον έχει προετοιμάσει έτσι.
ΜΗΝ στέκεστε στα 2 τρίποντα του Καλάθη,το αναπάντεχα ευχάριστο του Καλάθη σήμερα ήταν τα καλάθια διεισδύσεις στο transition που έβαλε ...αυτά που έβαζε πέρσι και έκανε σμπαράλια την Μπαρτσελόνα.

MVP φυσικά ο καιμακόγλου...δεν θα σχολιάσω τίποτα άλλο.

Όλοι παίξανε καλά σήμερα,όλοι ήταν θετικοί εκτός του Σάτο που πρέπει κάπιαια στιγμή να ξυπνήσει και να γίνει πιο αξιόπιστος επιθετικά,και να βοηθάει με το σουτ του.

Υ.Γ Ναι έμπειρος,παλιοκαραβάνα,αλεπού,σοβαρός ο Τσαρτσαρής...αλλά ο Σμιθ στρίβει καλύτερα,έχει καλύτερο σουτ,και βοηθάει περισσότερο στα ριπάουντ.Πρέπει να τον εμπιστευόμαστε λίγο περισσότερο.


+ σε όλα

απλώς ο Τσαρτσαρής έχει την εμπειρία και τις παραστάσεις που σε τέτοια ματς όχι απλώς χρειάζονται αλλά είναι υπερπολύτιμα. Πάντως το Σμιθ νομίζω τον έχει ξεκινήσει στα 3 από τα 4 ματς. Του δίνει ευκαιρίες, λίγο στην άμυνα να καταλάβει τι γίνεται και θα είμαστε οκ εκεί.
KingCrimson
η Μακαμπι οντως δινει την εντυπωση ομαδας οτι να ναι αλλα για το φετινο Παο, με καλυτερους παικτες το Καλαθη, Καϊμακ και Βουγιουκα δεν ειναι καθολου απλη υποθεση, το ματς στο Οακα θα το παιξουν στα ισια
NKoulaf
Απο υπερβολή καλά πάμε. Ολες οι ομάδες έχουν πέσει λόγω κρίσης. Η ΤΣΣΚΑ το πολύ να είναι εξαίρεση λόγω λόκ άουτ και τεράστιας αγοράς για τα ευρωπαικά δεδομένα. Αυτό που βλέπω εγώ στην σειρά είναι ότι οι συνθέσεις των ομάδων και η κατάσταση των παικτών είναι για μια μέση διαφορά του +12 υπέρ του ΠΑΟ. Κάποιοι όμως θέλουν να δουν 5 ματς, τα 3 τουλάχιστον σε διαφορά κάτω των 10. Αυτά.
Nuntius
QUOTE (Ginobili @ Mar 30 2012, 01:23 ) *
ΜΗΝ στέκεστε στα 2 τρίποντα του Καλάθη,το αναπάντεχα ευχάριστο του Καλάθη σήμερα ήταν τα καλάθια διεισδύσεις στο transition που έβαλε ...αυτά που έβαζε πέρσι και έκανε σμπαράλια την Μπαρτσελόνα.


Από τον Καλάθη περιμένω τις διεισδύσεις. Αυτόν τον τομέα ξέρω πως τον έχει.
bbplayer
QUOTE (KingCrimson @ Mar 30 2012, 01:32 ) *
η Μακαμπι οντως δινει την εντυπωση ομαδας οτι να ναι αλλα για το φετινο Παο, με καλυτερους παικτες το Καλαθη, Καϊμακ και Βουγιουκα δεν ειναι καθολου απλη υποθεση, το ματς στο Οακα θα το παιξουν στα ισια


Νομίζω ότι είναι λάθος το παράδειγμά σου. Ούτε ο Καλάθης έχει σχέση με τον παίχτη της 1ησ χρονιάς ούτε ο Καϊμακ με τον παίχτη του Αμαρουσίου ούτε ο Ιαν με τον παίχτη που έδωσε ο Ολυμπιακός επειδή δεν του έκανε. Και οι τρεις έχουν εκτοξεύσει την απόδοσή τους και είναι σε άλλη κλάση πλέον, τέτοια που τους επιτρέπει να κερδίζουν ευρωπαϊκά παιχνίδια μόνοι τους
AZ1980
Δεν ξέρω τι λέτε για ασόβαρους κτλ, εγώ είδα απόψε μια τιτανομαχία ανάμεσα σε δυο εντελώς διαφορετικές σχολές μπάσκετ. Όποιος θεωρεί εύκολο αυτό που κανε ο ΠΑΟ μάλλον δεν έχει σταθεί ποτέ του σε παρκέ. Αυτή είναι η άποψή μου.


bball.gif
j-kidd13
Aρκει ο Καλαθης να κοψει αυτες τι γυρω-γυρω ολοι βολτες στην αντιπαλη ρακετα γιατι συνηθως τις καταληγει να δινει την μπαλα στον αντιπαλο...
comrade
Ρε παιδια ελεος, πως λετε οτι ειναι ασοβαρη η μακαμπι!

Με πολυ καλη ομαδικη αμυνα και σουτερ που σκοτωνουν, που μπορει να σουταρουν με οποιοδηποτε τροπο.
Ναι, κυριως επαιζαν με ατομικες προσπαθεις, αλλα εβγαλαν και πολλα ελευθερα τριποντα. Ασχετα που δεν μπηκαν. Παιξαμε και μεις με τη φωτια.

Οτι η μακαμπι εχει αδυναμιες, ειναι αληθεια. Δεν εχει κορμια στις θεσεις 4-5. Για μενα εκει ειναι η αδυναμια της. Αμα της κλεισεις τον σόφο δεν εχει παιχνιδι κατω απ το καλαθι.
Οχι ομως οτι ειναι ασοβαρη.

Τεσπα, η σειρα δεν τελειωσε ακομα. Στο 50-50 ειναι.
Και μεις δεν εχουμε δειξει σταθεροτητα φετος. Δεν εχουμε δειξει οτι μπορουμε να "τελειωσουμε" τον αντιπαλο, οπως περσι με τη μπαρτσελονα.
Ginobili
QUOTE(Nuntius @ Mar 29 2012, 22:35 ) *
Από τον Καλάθη περιμένω τις διεισδύσεις. Αυτόν τον τομέα ξέρω πως τον έχει.

Ναι τον έχει,αλλά μέχρι σήμερα τον περιμέναμε φέτος...δεν τα έκανε αυτά.
KingCrimson
QUOTE(comrade @ Mar 30 2012, 01:42 ) *
Ρε παιδια ελεος, πως λετε οτι ειναι ασοβαρη η μακαμπι!


το πιο σωστο ειναι αυτο που ειπε ο ΑΖ οτι ειναι ομαδα διαφορετικης σχολης

QUOTE(bbplayer @ Mar 30 2012, 01:37 ) *
Νομίζω ότι είναι λάθος το παράδειγμά σου. Ούτε ο Καλάθης έχει σχέση με τον παίχτη της 1ησ χρονιάς ούτε ο Καϊμακ με τον παίχτη του Αμαρουσίου ούτε ο Ιαν με τον παίχτη που έδωσε ο Ολυμπιακός επειδή δεν του έκανε. Και οι τρεις έχουν εκτοξεύσει την απόδοσή τους και είναι σε άλλη κλάση πλέον, τέτοια που τους επιτρέπει να κερδίζουν ευρωπαϊκά παιχνίδια μόνοι τους


συμφωνω,αν τους βαλεις ομως απεναντι σε Λανγκφορντ - Σμιθ - Χεντριξ - Ελιγιαχου κλπ θα δεις οτι τα πραγματα ειναι δυσκολα, αν δε παιξουν στα περσινα στανταρ ΔΔ και Μπατιστ η σειρα παραμενει 50-50
a bullet for your head
QUOTE(AZ1980 @ Mar 30 2012, 01:37 ) *
Δεν ξέρω τι λέτε για ασόβαρους κτλ, εγώ είδα απόψε μια τιτανομαχία ανάμεσα σε δυο εντελώς διαφορετικές σχολές μπάσκετ. Όποιος θεωρεί εύκολο αυτό που κανε ο ΠΑΟ μάλλον δεν έχει σταθεί ποτέ του σε παρκέ. Αυτή είναι η άποψή μου.


bball.gif

Nομιζω οτι το εθεσες στην σωστοτερη βαση.
Hotter
Παιδιά κανά βίντεο;
plo koon
Το ότι η Μακάμπι είναι στους 8 δεν λέει κάτι για την ίδια τη Μακάμπι αλλά για το επίπεδο της φετινής Ευρωλίγκας. Όπως λέει και το γεγονός ότι μία ομάδα σαν τον ΟΣΦΠ είναι στο τσακ να περάσει στους 4.

Και η Μακάμπι ,επιτρέψτε μου αλλά, είναι τρελοκομείο. Πως να το κάνουμε, είναι. Ο μόνος ορθολογικός τρόπος με τον οποίον απειλούν είναι ο Σχορτσιανίτης, ο οποίος σήμερα ας πούμε δεν πήρε και πολύ μπάλα. Και πραγματικά και εγώ έχω την ίδια απορία με τον BAdass. Πώς γίνεται ο Παναθηναικός να έχει χάσει 2 παιχνίδια από μία τέτοια ομάδα?

Έχω καταλήξει σε δύο λόγους:
1)κακή απόδοση/ψυχολογία του Διαμαντίδη (εξ'ου και το γεγονός ότι η καλή απόδοση του καλάθη έκανε τη διαφορά νίκης/ήττας) ο οποίος έχει μία παρατεταμένη περίοδο ντεφορμαρίσματος.
2) Μεγάλη διαφορά στην ενέργεια. Δεν είναι τυχαίο που το ματς το πήραν παίκτες με περίσσεια ενέργειας όπως ο καλάθης και ο Καιμακ. Δεν είναι καθόλου τυχαίο.

Επίσης, θα συνταχθώ με την άποψη του Twism περί χασίματος του παιχνιδιού από τη Μακάμπι, καθώς πήρε αρκετά καλά σουτ 3π τα οποία απλά δεν μπήκαν (βασικά ο ΠΑΟ μάλλον επέλεξε να κλείσει τη ρακέτα και άφησε αρκετά σουτ). Η διαφορά άλλωστε είναι πλασματική καθώς στο τέλος το παιχνίδι παίχτηκε στους 3-4 πόντους (1-2 κατοχές)

Αυτή η σειρά είναι τελείως εκτός λογικής. Για το πέμπτο ματς αν πόνταρα κάπου τα χρήματά μου θα τα πόνταρα στη Μακάμπι. Κυρίως γιατί θα είχα μεγάλη απόδοση βέβαια και όχι γιατί περιμένω να κερδίσειtongue.gif

ΥΓ: Και γενικά διαφωνώ ότι "είναι απλά διαφορετική σχολή", υπονοώντας ότι αυτό που κάνει το κάνει καλά. Όχι, η Μακάμπι είναι μια μέτρια προς κακή ομάδα (ομάδα top16 δλδ) που παίζει στο φουλ potential της και ο ΠΑΟ είναι ομάδα F4 που παίζει μέτρια προς άσχημα. Θα πω το κλισέ ότι αν οι παίκτες που έχει ο ΠΑΟ πιάσουν καλή απόδοση την Μακάμπι την έχουν για πρωινό. Η εξισορρόπηση των δύο ομάδων γίνεται γιατί οι παίκτες του ΠΑΟ δεν έχουν καλή απόδοση.
A.CAB
Πάλι καλά που κερδίσαμε σήμερα γιατί θα τρλενόμουνα! Δεν γίνεται να χάναμε 3 παιχνίδια στη σειρά από αυτή τη Μακάμπι. Όχι ότι είναι καφενείο ή κάτι τέτοιο, το αντίθετο μάλιστα είναι ομάδα που τη μετράς θες δε θες. Και ειδικά στην έδρας της. Και ακόμα περισσότερο με το σκορ 2-1 εναντίον σου. Πολύ μεγάλη νίκη για μένα, θα έχει πραγματική αξία αν τους κερδίσουμε και εδώ. Και πιστεύω ότι θα το κάνουμε.
Δεν ξέρω αν ο Σάτο έχει θέμα με το γόνατο αλλά είναι κρίμα μετά από τόσο καλή σεζόν να είναι τόσο χάλια σε 3 συνεχόμενα κρίσιμα παιχνίδια. Ευτυχώς ο Περπέρογλου έδειξε χαρακτήρα.
Καλάθης εκπληκτικός και ωριμότατος. Πολλές λύσεις ο Σμιθ και ο Βουγιούκας ενώ απίστευτη ψυχραιμία και κρύο αίμα από τον Σάρας.
Με διαφορά ο καλύτερος για μένα, ο Καιμακόγλου βέβαια. Μεγάλη ψυχή.
Κάποιος απ' τους Μάικ, ΔΔ και Σάτο αν πιάσουν καλή απόδοση και κοντά στα στάνταρ τους αλλά αν βοηθήσουν έστω και λίγο ι Λόγκαν, Μάριτς και θα κερδίσουμε την Τετάρτη ή όποτε είναι.
PARISINOS
Ας πω και εγω την αποψη μου.

Καταρχας θα αρχισω με μια παρατηρηση που εγραψε πρωτα ο TWISM και που επανελαβε απο πανω ο φιλος plo koon. Οτι δηλαδη σημερα το ματς το εχασε η μακαμπι.

Απλα θα πω οτι η μακαμπι δεν προηγηθηκε σχεδον ποτε και κυριως οτι το ρανκινγκ ηταν 47 για τη μακαμπι και 93 για τον ΠΑΟ. Και μονο που η μακαμπι καταφερε και διεκδικησε αυτο το ματς ειναι μπασκετικο αινιγμα. Πραγματικα ο ΠΑΟ ηταν αρκετα καλυτερος με τη μακαμπι να ειναι τραγικη σε ολες σχεδον τις επιθετικες κατηγοριες (17 τις εκατο στα πολλα τριποντα που εκτελεσε, 5 ασσιστ ολες ολες...). Το ματς πηγε να το χασει ο ΠΑΟ απο καθαρη αυτοκτονια . Και ενω καταλαβαινω τι θελει να πει ο TWISM (οτι δηλαδη περιμενε τη μακαμπι να παιξει πολυ καλυτερα) θα πω οτι τοσο μπορουσε , τοσο επαιξε. Δεν ειχε κανει κατι διαφορετικο στα προηγουμενα ματς. Απλα οι ταρζανιες που εκανε στα προηγουμενα ματς ο μπλου πχ (σουτ απο τα 45 μετρα με παιχτη πανω του στην κρισιμη επιθεση) η ο αχαγιον ,σημερα δεν επιασαν (ηταν μαθηματικως βεβαιο οτι καποια στιγμη θα συνεβαινε )και χασανε.

Απλα πραγματα.

Η μακαμπι αυτο μπορει να παιξει, αυτο παιζει. Οπως ειπε ο φιλος ΑΖ, εχει ενα διαφορετικο στυλ μπασκετ. Βασιζεται στην αθλητικοτητα, στο ατομικο ταλεντο σε ιζολεισον καταστασεις , στο γρηγορο παιχνιδι και στην καλη αμυνα ( λογω της αθλητικοτητας και του μπολικου ξυλου που ριχνουν )κλπ. Αυτα που εκαναν στα προηγουμενα παιχνιδια και κερδισαν εκαναν και σημερα, απλα σημερα δεν πιασανε .

Δεν ειναι λοιπον μετρια ομαδα η μακαμπι. Αναρχη ναι , αλλα αυτη η αναρχια ειναι που τους εκανε να διεκδικει τη σειρα μιας και μια τετοια ομαδα ειναι απροβλεπτη. Και ΕΓΩ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΕΛΕΙΩΜΕΝΗ ΥΠΟΘΕΣΗΗ ΠΡΟΚΡΙΣΗ. Ας σταματησουν οι χοροι λοιπον , γιατι μας βλεπω στο τελος να μενουμε απ εξω....Σιγουρα δεν ειναι λοιπον ομαδα επιπεδου ΤΣΣΚΑ και Μπαρτσα η μακαμπι, αλλα δεν ειναι και ομαδα τοπ 16 οπως ειπωθηκε. Εχει καλους παιχτες, εξαιρετικο προπονητη και απιστευτη φανελα και εδρα.

Δευτερη επισημανση ο διαμαντιδης. Καπου διαβασα οτι ειναι ντεφορμε. Θα παραθεσω για αρχη τα στατιστικα του τα οποια ειναι 12,5 / 5 /5,2/1.5/1,5 με 21 στο ρανκινγκ. Αν αυτο το κανει ντεφορμε, τοτε σημαινει οτι μαλλον στα χαι του ειναι ο τζορνταν μιας και μονο ο λεμπρον μπορει να ειχε 30 αξιολογηση σε τετοιου επιπεδου παινχιδια.
Βεβαιως τα στατιστικα δεν λενε παντα την αληθεια, αλλα στην προκειμενη σιγουρα λενε καποια δοση της αληθειας. Εγω θα συμφωνησω πχ οτι φετος δεν κανει τις εμφανισεις που εκανε περσυ με τη μπαρτσα και ας λενε τα νουμερα οτι κανει (εχει καλυτερη αξιολογηση φετος στη σειρα) . Ωστοσο και φετος ειναι εκπληκτικος. Ο τυπος ειναι παντου. Μεχρι και στον αιφνιδιασμο σημερα φεγουν τρεις της μακαμπι, ο μητσος μενει μονος, σκαει το ταπιδι στα μουτρα του οχαγιον και αν ειχαν ακολουθησει και οι συμπαιχτες του θα βγαζαμε και την αμυνα.
Ο ΔΔ εξακολουθει να ειναι ο καλυτερος μας παιχτης στη σειρα για μενα.

Τωρα για το παιχνιδι. Δεν ανησυχησα γενικα. Το μπασκετ ειναι ματς στατιστικων και πιθανοτητων. τα στατιστικα δεν λενε ποτε ψεμματα ΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ και βλεποντας τον τροπο που επαιζει η μακαμπι και το πως περιμενουν να σκοραρουν, ηξερα οτι δεν μπορουν να μας κερδισουν τρεις φορες συνεχομενες. θα ηταν μπασκετικη ανομαλια, και ολοι ξερουμε οτι ανομαλιες συμβαινουν σπανια. Καποια στιγμη θα σταματαγε να μοιαζει ο μπλου λαρρυ μπερντ και ο οχαγιον ματζικ τζονσον και τοτε θα εχανε και η μακαμπι.

βεβαια οπως ειπα , αυτο δεν σημαινει οτι προκριθηκαμε. Η μακαμπι ειναι απροβλεπτη και πλεον ολα κρινονται σε ΕΝΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙ, στο οποιο ΟΛΑ μπορει να συμβουν. Μπορει να βαλει ο μπλου 8 τριποντα, να κανει ο οχαγιον τριπλ νταμπλ, τα παντα. Ενα παινχιδι ειναι . Και το ανχος το εχουμε εμεις....γιατι ολοι μας εχουν ηδη στο φαιναλ 4 και τη μακαμπι ξεγραμμενη.

Υ.Γ. γεια σου ρε νικ....παιχταρας απο τους λιγους, και απο τους λιγους νεαρους που ξερω που παιζουν ΚΑΛΥΤΕΡΑ στα δυσκολα απ οτι στα ευκολα.

Υ.Γ2. Καιμακογλου . ΑΠΛΑ.

Nuntius
QUOTE (PARISINOS @ Mar 30 2012, 02:46 ) *
Καταρχας θα αρχισω με μια παρατηρηση που εγραψε πρωτα ο TWISM και που επανελαβε απο πανω ο φιλος plo koon. Οτι δηλαδη σημερα το ματς το εχασε η μακαμπι.


Θα προσπαθήσω να σου εξηγήσω τι καταλαβαίνω πως εννοούν.

Ας αλλάξουμε λίγο τους ρόλους. Έστω πως ο Παναθηναϊκός παίζει με την ΤΣΣΚΑ. Το πλεονέκτημα έδρας το έχουν οι Ρώσοι. Η ΤΣΣΚΑ διαλύει στον πρώτο αγώνα τον ΠΑΟ αλλά οι παίκτες του ΠΑΟ επιστρέφουν μαινόμενοι και κάνουν το break. Κερδίζουν και τον πρώτο αγώνα στην πύρινη έδρα τους και προηγούνται με 2-1. Και φτάνουμε στον 4ο αγώνα. Αυτή είναι η ευκαιρία τους να τελειώσουν εδώ και τώρα την σειρά μιας και ο 5ος αγώνας είναι στην αφιλόξενη Ρωσία.

Ο ΠΑΟ δεν παίζει καλά σε όλο τον αγώνα. Βρίσκεται πίσω στο σκορ με 9 και με 8 πόντους αλλά παρόλα αυτά καταφέρνει και επιστρέφει στον αγώνα και 4 λεπτά πριν την λήξη βρίσκεται να προηγείται με 65 - 64. Το γήπεδο έχει πάρει φωτιά, το μομέντουμ είναι με το μέρος σου και η πρόκριση είναι αρκετά κοντά πια. Παρόλα αυτά, στα τελευταία λεπτά οι παίκτες του ΠΑΟ τα κάνουν μαντάρα. Δεν παίζουν με καθαρό μυαλό και βιάζονται. Σε 4 λεπτά σκοράρουν μονάχα 4 πόντους και χάνουν τον αγώνα. Η σειρά πηγαίνει στην Ρωσία και οι παίκτες του ΠΑΟ νιώθουν πως έχουν χάσει μια μεγάλη ευκαιρία.

Αν γινόταν κάτι τέτοιο τι θα έλεγες? Δεν θα έλεγες πως ο ΠΑΟ έχασε τον αγώνα περισσότερο από ότι τον κέρδισε η ΤΣΣΚΑ? Δεν θα έλεγες πως ο ΠΑΟ κλώτσησε μια σπουδαία ευκαιρία? Δεν έχει να κάνει με το να μειώσεις την νίκη του αντιπάλου σου. Απλά είχες την ευκαιρία να το τελειώσεις στην έδρα σου και έχοντας και το μομέντουμ και δεν τα κατάφερες.

Αυτό εννοούν τα παιδιά. Τουλάχιστον, αυτό πιστεύω πως εννοούν peace.gif
tzagasdog
Συνολικά βάση ρόστερ ο Πάο είναι αρκετά καλύτερος απο τη μακαμπι. Δεδομένο 1.

Δεδομένο 2. Ο Πάο παιζει πολυ ασχημα στη σειρα. Βαπτίστε το οπως θέλετε αλλα φίλοι του Παο έχετε δει τη κάνει ο φορμαρισμένος Παο... Φέτος απλά καμμία σχέση.
ο ΔΔ πέρυσι έπαιρνε 2.5 φορές περισσότερες προσπάθειες για σουτ. Το οτι δεν παίρνει τόσες φέτος ειναι θέμα του οτι δεν μπορεί και οχι οτι δεν θέλει. Φέτος όλη τη χρονιά το παλικάρι κάνει τα πάντα για τον Παο. Κάτι αντίστοιχο με το γιατί ειναι πεσμένος και ο Σπαν στο τοπ 16 (που ο Σπαν εχει και 2 λόγους παραπάνω μιας και τον βαζουν στοχο οι αντιπαλες ομαδες)

Η μακάμπι έχει κανει ματσάρες ατομικά. Εεε κάποια στιγμη κουράστηκαν λογικό και η πιο ορθολογική ομάδα νίκησε. Καμμια έκπληξη. Ο μονος μου φοβος για τον Παο σήμερα ειναι να ειναι μην αντιδράσει ή να πάρει απο την εδρα της η Μακάμπι αυτο το κάτι παραπανω μπας και εβαζαν κανα σουτ επιπλεον.


Μου έκανε εντύπωση η απαξίωση για τον Ολυμπιακο (οτι δεν αξίζει να παει Φ4) ενός φίλου παραπάνω οταν σε ουδέτερο γήπεδο και με τη βασική απουσία του Λο τον νίκησε ο Παο με ένα πόντο....
PARISINOS
QUOTE(Nuntius @ Mar 30 2012, 01:20 ) *
Θα προσπαθήσω να σου εξηγήσω τι καταλαβαίνω πως εννοούν.

Ας αλλάξουμε λίγο τους ρόλους. Έστω πως ο Παναθηναϊκός παίζει με την ΤΣΣΚΑ. Το πλεονέκτημα έδρας το έχουν οι Ρώσοι. Η ΤΣΣΚΑ διαλύει στον πρώτο αγώνα τον ΠΑΟ αλλά οι παίκτες του ΠΑΟ επιστρέφουν μαινόμενοι και κάνουν το break. Κερδίζουν και τον πρώτο αγώνα στην πύρινη έδρα τους και προηγούνται με 2-1. Και φτάνουμε στον 4ο αγώνα. Αυτή είναι η ευκαιρία τους να τελειώσουν εδώ και τώρα την σειρά μιας και ο 5ος αγώνας είναι στην αφιλόξενη Ρωσία.

Ο ΠΑΟ δεν παίζει καλά σε όλο τον αγώνα. Βρίσκεται πίσω στο σκορ με 9 και με 8 πόντους αλλά παρόλα αυτά καταφέρνει και επιστρέφει στον αγώνα και 4 λεπτά πριν την λήξη βρίσκεται να προηγείται με 65 - 64. Το γήπεδο έχει πάρει φωτιά, το μομέντουμ είναι με το μέρος σου και η πρόκριση είναι αρκετά κοντά πια. Παρόλα αυτά, στα τελευταία λεπτά οι παίκτες του ΠΑΟ τα κάνουν μαντάρα. Δεν παίζουν με καθαρό μυαλό και βιάζονται. Σε 4 λεπτά σκοράρουν μονάχα 4 πόντους και χάνουν τον αγώνα. Η σειρά πηγαίνει στην Ρωσία και οι παίκτες του ΠΑΟ νιώθουν πως έχουν χάσει μια μεγάλη ευκαιρία.

Αν γινόταν κάτι τέτοιο τι θα έλεγες? Δεν θα έλεγες πως ο ΠΑΟ έχασε τον αγώνα περισσότερο από ότι τον κέρδισε η ΤΣΣΚΑ? Δεν θα έλεγες πως ο ΠΑΟ κλώτσησε μια σπουδαία ευκαιρία? Δεν έχει να κάνει με το να μειώσεις την νίκη του αντιπάλου σου. Απλά είχες την ευκαιρία να το τελειώσεις στην έδρα σου και έχοντας και το μομέντουμ και δεν τα κατάφερες.

Αυτό εννοούν τα παιδιά. Τουλάχιστον, αυτό πιστεύω πως εννοούν peace.gif


Το καταλαβα οτι αυτο εννοουν.

ωστοσο θεωρω οτι εστω και ετσι, το θετουν σε λαθος βαση.

λες στα τελευταια 4 λεπτα βιαζονται , δεν εχουν καθαρο μυαλο κλπ. Μα οτι εκαναν σημερα και χασανε, κανανε στην αθηνα και κερδισανε. Στην αθηνα θεωρεις οτι οι τελευταιες επιθεσεις τους ηταν σωστες? Ολο κατι σκοτωμενα του μπλου βαζανε. Η και στην νικη στο ισραηλ. Στην τελευταια επιθεση κανει μια ταρζανια ο λανγκφορντ , κανει αιρμπολ, και απλα ηταν τυχεροι που το σουτ πηγε τοσο λαθος που κατεληξε ασσιστ.

Λεω λοιπον οτι το θετουν σε λαθος βαση, γιατι δεν μπορεις να τους κατηγορησεις επειδη ξαναεκαναν την πετυχημενη συνταγη. Δηλαδη οταν κερδιζουν με ταρζανιες, κερδισαν με τη μαγκια τους και οταν χανουν με τις ιδιες ταρζανιες, λεμε οτι χασανε δικο τους παιχνιδι?

Συμφωνω λοιπον θεωρητικα οτι με οταν εχεις γυρισει το ματς, προηγεισαι με 1, το γηπεδο βραζει, εχεις το μομεντουμ κλπ, ΑΝ ΠΑΙΞΕΙΣ ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΤΙΚΑ εχεις προβαδισμα. Ωστοσο δεν μπορεις να ζητησεις απο καποιον να κανει κατι που δεν κανει ποτε, και κυριως να τον κατηγορησεις επειδη εκανε αυτο ακριβως που τον ειχε φερει με το πλεονεκτημα στο χερι.

Η μακαμπι ετσι ειναι χτισμενη. και τωρα που θα ερθει ΟΑΚΑ , παλι τις ταρζανιες του λαγκφορντ θα περιμενει, τα σουτ απο τα 8 μετρα του μπλου, τα επιθετικα του χεντριξ κλπ . Αυτο ειναι το παιχνιδι τους.

Η ενσταση μου εκει ειναι. Δεν μπορει να λες στο τελος του τριτου παιχνιδιου, μαγκας ο λανγκφορντ που κερδισε με την ταρζανια αιρμπολ που κατεληξε ασσιστ, και μετα στο τεταρτο παιχνιδι να λες, εχασε το ματς μεσα απο τα χερια του ο λαγκφορντ, αν δεν ειχε κανει ταρζανια και ειχε παιξει ηρεμα, θα κερδιζε.

Δεν παει ετσι.

Η μακαμπι κανενα ματς δεν εχασε μεσα απο τα χερια της. Το πρωτο το εχασε με κατεβασμενα τα χερια και τα αλλα τρια πηγαν στο ποντο. Παλι καλα να λενε που οι ταρζανιες κατεληξαν σε νικες σε δυο στα τρια ματς, γιατι η εμπειρια μου λεει οτι τα περισσοτερα ματςστον ποντο τα κερδιζει το ορθολογικο παιχνιδι (του ΠΑΟ) και οχι το ιζολεισον της μακαμπι ( για τη ΦΙΜΠΑ παντα ) .

Αυτο ειναι το παινχιδι της, αυτο επαιξε ως το τελος . Και με αυτο το παιχνιδι κατεληξε να εχει 47 ρανκινγ , 5 ασσιστ και 15 τις εκατο στα τριποντα. κανενα δικο της παιχνιδι δεν εχασε. Καποιο ματς ηταν στατιστικως ΒΕΒΑΙΟ οτι θα το χασει. μαλιστα η στατιστικη ελεγε οτι ετσι οπως παιζει δεν θα κερδιζε καν δυο....
Nuntius
QUOTE (PARISINOS @ Mar 30 2012, 03:46 ) *
Στην αθηνα θεωρεις οτι οι τελευταιες επιθεσεις τους ηταν σωστες?


Όχι, δεν ήταν σωστές. Κι αυτό πιστεύω απαντάει και στα άλλα.

Ναι με ταρζανιές παίζουν. Δεν διαφωνώ. Αλλά για τον χ - ψ λόγο δουλεύουν. Θα δουλεύει πάντα. Όχι.

Αλλά αυτό δεν αλλάζει αυτό που λέω.

Καλώς ή κακώς είχαν πάρει το προβάδισμα 4 λεπτά πριν το τέλος. Ήταν στην έδρα τους και είχαν το μομέντουμ. Ταρζανιές, ξε-ταρζανιές εκεί ο κόσμος σου δίνει φτερά. Είχαν την πρόκριση στα χέρια τους και απέτυχαν. Αυτό θέλω να πω.

Επί της ευκαιρίας, έχω κάνει κάμποση στατιστική στο ΤΕΙ μου. Όπως λένε όλοι μου οι καθηγητές η στατιστική είναι ο καλύτερος τρόπος να πεις ψέμματα wink.gif
Anaz
QUOTE(PARISINOS @ Mar 30 2012, 02:46 ) *
Εγω θα συμφωνησω πχ οτι φετος δεν κανει τις εμφανισεις που εκανε περσυ με τη μπαρτσα και ας λενε τα νουμερα οτι κανει (εχει καλυτερη αξιολογηση φετος στη σειρα) .
Για την ακριβεια, ουτε κ τα νουμερα το λενε. Το RANKING της Ευρωλιγκα το λεει. Εχει διαφορα. wink.gif
paodynasty
QUOTE(PARISINOS @ Mar 30 2012, 02:46 ) *
Το καταλαβα οτι αυτο εννοουν.

ωστοσο θεωρω οτι εστω και ετσι, το θετουν σε λαθος βαση.

λες στα τελευταια 4 λεπτα βιαζονται , δεν εχουν καθαρο μυαλο κλπ. Μα οτι εκαναν σημερα και χασανε, κανανε στην αθηνα και κερδισανε. Στην αθηνα θεωρεις οτι οι τελευταιες επιθεσεις τους ηταν σωστες? Ολο κατι σκοτωμενα του μπλου βαζανε. Η και στην νικη στο ισραηλ. Στην τελευταια επιθεση κανει μια ταρζανια ο λανγκφορντ , κανει αιρμπολ, και απλα ηταν τυχεροι που το σουτ πηγε τοσο λαθος που κατεληξε ασσιστ.

Λεω λοιπον οτι το θετουν σε λαθος βαση, γιατι δεν μπορεις να τους κατηγορησεις επειδη ξαναεκαναν την πετυχημενη συνταγη. Δηλαδη οταν κερδιζουν με ταρζανιες, κερδισαν με τη μαγκια τους και οταν χανουν με τις ιδιες ταρζανιες, λεμε οτι χασανε δικο τους παιχνιδι?

Συμφωνω λοιπον θεωρητικα οτι με οταν εχεις γυρισει το ματς, προηγεισαι με 1, το γηπεδο βραζει, εχεις το μομεντουμ κλπ, ΑΝ ΠΑΙΞΕΙΣ ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΤΙΚΑ εχεις προβαδισμα. Ωστοσο δεν μπορεις να ζητησεις απο καποιον να κανει κατι που δεν κανει ποτε, και κυριως να τον κατηγορησεις επειδη εκανε αυτο ακριβως που τον ειχε φερει με το πλεονεκτημα στο χερι.

Η μακαμπι ετσι ειναι χτισμενη. και τωρα που θα ερθει ΟΑΚΑ , παλι τις ταρζανιες του λαγκφορντ θα περιμενει, τα σουτ απο τα 8 μετρα του μπλου, τα επιθετικα του χεντριξ κλπ . Αυτο ειναι το παιχνιδι τους.

Η ενσταση μου εκει ειναι. Δεν μπορει να λες στο τελος του τριτου παιχνιδιου, μαγκας ο λανγκφορντ που κερδισε με την ταρζανια αιρμπολ που κατεληξε ασσιστ, και μετα στο τεταρτο παιχνιδι να λες, εχασε το ματς μεσα απο τα χερια του ο λαγκφορντ, αν δεν ειχε κανει ταρζανια και ειχε παιξει ηρεμα, θα κερδιζε.

Δεν παει ετσι.

Η μακαμπι κανενα ματς δεν εχασε μεσα απο τα χερια της. Το πρωτο το εχασε με κατεβασμενα τα χερια και τα αλλα τρια πηγαν στο ποντο. Παλι καλα να λενε που οι ταρζανιες κατεληξαν σε νικες σε δυο στα τρια ματς, γιατι η εμπειρια μου λεει οτι τα περισσοτερα ματςστον ποντο τα κερδιζει το ορθολογικο παιχνιδι (του ΠΑΟ) και οχι το ιζολεισον της μακαμπι ( για τη ΦΙΜΠΑ παντα ) .

Αυτο ειναι το παινχιδι της, αυτο επαιξε ως το τελος . Και με αυτο το παιχνιδι κατεληξε να εχει 47 ρανκινγ , 5 ασσιστ και 15 τις εκατο στα τριποντα. κανενα δικο της παιχνιδι δεν εχασε. Καποιο ματς ηταν στατιστικως ΒΕΒΑΙΟ οτι θα το χασει. μαλιστα η στατιστικη ελεγε οτι ετσι οπως παιζει δεν θα κερδιζε καν δυο....


Εγώ συμφωνώ απόλυτα με τον Παρισινό (καλά που ήσουνα??) Εν ολίγοις, ήταν πιο παράδοξο που κέρδισε 2 αγώνες με αυτόν τον τρόπο παρά ότι έχασε το χθεσινό κρίσιμο. Δηλαδή ήταν πιο ορθολγιστικές οι επιθέσεις που έδωσαν τα 2 παιχνίδια στους Ισραηλινούς ακόμα κι από το τρίπόντο του Καλάθη, για το οποίο έγινε τόσος ντόρος???
PanosIlio
Χθες το παιχνίδι κρίθηκε στην πολύ καλή εμφάνιση του Καλάθη, πολύ προκλητικός ο τρόπος που τον άφηναν και να σουτάρει αλλά και να κάνει drive και φυσικά το πλήρωσαν, στην καλή και μεστή εμφάνιση του ΔΔ, στην καλή αμυντική παρουσία του ΠΑΟ συνολικά, στα άστοχα τρίποντα της Μακάμπι από τα οποία αρκετά ήταν σκοτωμένα, ναι, αλλά ειδικά στο τέλος αυτά του Μάλετ, που μάλλον όνειρο είδε ο Μπλατ, ήταν ελεύθερα και υπό πολύ καλές προϋποθέσεις, μιας και η άμυνα του ΠΑΟ ασχολιόταν με τον Λανγκφορντ και τον Μπλου και είχε κλείσει πίσω (πήγε να κλέψει το παιχνίδι ο Μπλατ με τον ίδιο τρόπο που το έχασε δλδ, βάζοντας έναν παίκτη που δεν τον περίμενε ο ΠΑΟ).

Η σχεδόν διπλάσια διαφορά στο ranking απλά μας δείχνει πως ναι ο ΠΑΟ ήταν καλύτερος και ναι δίκαια κέρδισε αλλά ακόμα και σε ένα βράδυ που ήταν καλύτερος το παιχνίδι κρίθηκε στο τέλος, θα πρέπει να ανεβάσει την ένταση λίγο και να διατηρεί τις διαφορές που παίρνει, χθες 2 φορές πήρε διαφορά 11 και 8 πόντων αντίστοιχα και τις 2 φορές την έχασε πολύ γρήγορα.

Το παιχνίδι στην Αθήνα θα είναι πραγματική μάχη και ο καλύτερος θα κερδίσει. Ο ΠΑΟ είναι καλύτερη ομάδα αλλά πρέπει να το δείξει και στο γήπεδο. Πιστεύω θα το κάνει και θα είναι στο F4 εύκολα ή δύσκολα.
rchos
δεν ειδα παρα μονο τα τελευταια λεπτα.

οπως ειχα γραψει και προχτες μου φαινοταν αδιανοητο να χασει ο παναθηναικος τριτο παιχνιδι στη σειρα με το σκορ να ειναι κοντα.
αρα για μενα απο την στιγμη που η διαφορα στο τελευταιο πενταλεπτο ηταν μικρη ο παναθηναικος θα ειχε τον πρωτο λογο.

αναλυση μεγαλυτερη δεν μπορω να κανω αφου οπως ειπα δεν ειδα το παιχνιδι.

μπραβο παντως στον παναθηναικο για την νικη του μεσα σε ενα δυσκολο γηπεδο.

οπως σκεφτομαι και για την σιενα ετσι και για την μακαμπι αυτα τα περι ασοβαρων ομαδων και καφενειων η και αλλα τετοια ειναι αστεια.στο τοπ 8 ειμαστε δεν υπαρχουν ασοβαρες ομαδες.μπορει αλλες να ειναι σε καλυτερη κατασταση απο αλλες αλλα και οι 8 που βρισκονται εδω το αξιζουν γιατι πολυ απλα το κερδισαν στο γηπεδο.ποσο ασοβαρη ομαδα ειναι αυτη η οποια εχει κερδισει 2 φορες τον παναθηναικο σε 4 αγωνες;

μπραβο στον παναθηναικο και την μακαμπι που μας προσσφερουν μια μεγαλη σειρα αγωνων για το τοπ 8 της ευρωλιγκας.
kseplenhs
QUOTE(KingCrimson @ Mar 30 2012, 01:48 ) *
συμφωνω,αν τους βαλεις ομως απεναντι σε Λανγκφορντ - Σμιθ - Χεντριξ - Ελιγιαχου κλπ θα δεις οτι τα πραγματα ειναι δυσκολα, αν δε παιξουν στα περσινα στανταρ ΔΔ και Μπατιστ η σειρα παραμενει 50-50

Α μπράβο.Αυτός ακριβώς πιστεύω πως είναι και ο λόγος που πάμε στα 5 ματς.Το οτι τα "ονόματα" του παο σε αυτή τη φάση δεν είναι πολιορκητικός κριός.Με τον καιμακόγλου,τον βουγιούκα,τον καλάθη και ολίγη απο 35αρη σάρας πάει ο παο.Είναι λογικό σαν αξίες σε αυτούς,η μακάμπι να έχει να αντιπαρατάξει παίχτες ανάλογους.

Πάντως θεωρώ επιτυχία για την μακάμπι που κατάφερε να το πάει σε ένα ματς ρώσικη ρουλέτα και ας είναι στην έδρα του αντιπάλου.Ηταν υπέρβαση.



QUOTE(PARISINOS @ Mar 30 2012, 02:46 ) *
Δευτερη επισημανση ο διαμαντιδης. Καπου διαβασα οτι ειναι ντεφορμε. Θα παραθεσω για αρχη τα στατιστικα του τα οποια ειναι 12,5 / 5 /5,2/1.5/1,5 με 21 στο ρανκινγκ. Αν αυτο το κανει ντεφορμε, τοτε σημαινει οτι μαλλον στα χαι του ειναι ο τζορνταν μιας και μονο ο λεμπρον μπορει να ειχε 30 αξιολογηση σε τετοιου επιπεδου παινχιδια.
Βεβαιως τα στατιστικα δεν λενε παντα την αληθεια, αλλα στην προκειμενη σιγουρα λενε καποια δοση της αληθειας. Εγω θα συμφωνησω πχ οτι φετος δεν κανει τις εμφανισεις που εκανε περσυ με τη μπαρτσα και ας λενε τα νουμερα οτι κανει (εχει καλυτερη αξιολογηση φετος στη σειρα) . Ωστοσο και φετος ειναι εκπληκτικος. Ο τυπος ειναι παντου. Μεχρι και στον αιφνιδιασμο σημερα φεγουν τρεις της μακαμπι, ο μητσος μενει μονος, σκαει το ταπιδι στα μουτρα του οχαγιον και αν ειχαν ακολουθησει και οι συμπαιχτες του θα βγαζαμε και την αμυνα.
Ο ΔΔ εξακολουθει να ειναι ο καλυτερος μας παιχτης στη σειρα για μενα.



Παρισινέ,ο διαμαντίδης δεν είναι καθόλου aggressive φέτος.Γενικά την επιθετικότητα που έβγαζε πέρσι στο είχαμε ξαναπει πως δεν την έβγαλε σε καμία χρονιά της καριέρας του(στον παο τουλάχιστον αλλά και στην εθνική).Ακόμα και σε χρονιές mvp πάλι ήταν το πολυεργαλείο της ομάδας.Πέρσι ήταν ο μπρόστινός ξεκάθαρα.Φέτος ξαναγύρισε στο ρόλο του πολυεργαλείου.Δεν ξέρω αν είναι δικιά του επιλογή(λόγω σωματικής καταπόνησης) ή εντολή του προπονητή αλλά μεταξύ μας,δεν θα τον χάλαγε τον ομπράντοβιτς να είχε τον περσινό aggressive διαμαντίδη έτσι?!
sopist



Maccabi vs. Panathinaikos B.C E.L Playoff 2012 GM4 (69-78)
Oλόκληρος ο αγώνας

blove.gif

smiley.gif
paodynasty
QUOTE(kseplenhs @ Mar 30 2012, 10:22 ) *
Α μπράβο.Αυτός ακριβώς πιστεύω πως είναι και ο λόγος που πάμε στα 5 ματς.Το οτι τα "ονόματα" του παο σε αυτή τη φάση δεν είναι πολιορκητικός κριός.Με τον καιμακόγλου,τον βουγιούκα,τον καλάθη και ολίγη απο 35αρη σάρας πάει ο παο.Είναι λογικό σαν αξίες σε αυτούς,η μακάμπι να έχει να αντιπαρατάξει παίχτες ανάλογους.

Πάντως θεωρώ επιτυχία για την μακάμπι που κατάφερε να το πάει σε ένα ματς ρώσικη ρουλέτα και ας είναι στην έδρα του αντιπάλου.Ηταν υπέρβαση.






Παρισινέ,ο διαμαντίδης δεν είναι καθόλου aggressive φέτος.Γενικά την επιθετικότητα που έβγαζε πέρσι στο είχαμε ξαναπει πως δεν την έβγαλε σε καμία χρονιά της καριέρας του(στον παο τουλάχιστον αλλά και στην εθνική).Ακόμα και σε χρονιές mvp πάλι ήταν το πολυεργαλείο της ομάδας.Πέρσι ήταν ο μπρόστινός ξεκάθαρα.Φέτος ξαναγύρισε στο ρόλο του πολυεργαλείου.Δεν ξέρω αν είναι δικιά του επιλογή(λόγω σωματικής καταπόνησης) ή εντολή του προπονητή αλλά μεταξύ μας,δεν θα τον χάλαγε τον ομπράντοβιτς να είχε τον περσινό aggressive διαμαντίδη έτσι?!


ναι, αλλά πόσο agressive, με τέτοιο κυνήγι στον Οχαγιόν, και 36΄συμμετοχής και σε σειρά 5 αγώνων? Οταν χρειαστεί (final4) πάλι εκεί θα είναι
kseplenhs
QUOTE(paodynasty @ Mar 30 2012, 12:15 ) *
ναι, αλλά πόσο agressive, με τέτοιο κυνήγι στον Οχαγιόν, και 36΄συμμετοχής και σε σειρά 5 αγώνων? Οταν χρειαστεί (final4) πάλι εκεί θα είναι


Πέρσι αντιμετώπισε καλύτερους απο τον οχαγιόν μην γελιόμαστε.Μην τον κάνουμε τον οχαγιον, ντέρικ ρόουζ τώρα.Δεν αμφιβάλλω για το αν εμφανιστεί απλά τόνισα πως μέχρι στιγμής δεν έχει καμία σχέση με πέρσι ως προς την συμπεριφορά που βγάζει στο παρκέ(και την ενέργεια φυσικά).Δείχνει πως φέτος προτιμά να κάνει αυτά που έκανε σχεδόν όλα τα χρόνια της καριέρας του με εξαίρεση τη σεζόν 2010-2011.
paodynasty
QUOTE(kseplenhs @ Mar 30 2012, 11:21 ) *
Πέρσι αντιμετώπισε καλύτερους απο τον οχαγιόν μην γελιόμαστε.Μην τον κάνουμε τον οχαγιον, ντέρικ ρόουζ τώρα.Δεν αμφιβάλλω για το αν εμφανιστεί απλά τόνισα πως μέχρι στιγμής δεν έχει καμία σχέση με πέρσι ως προς την συμπεριφορά που βγάζει στο παρκέ(και την ενέργεια φυσικά).Δείχνει πως φέτος προτιμά να κάνει αυτά που έκανε σχεδόν όλα τα χρόνια της καριέρας του με εξαίρεση τη σεζόν 2010-2011.


Φυσικά και δεν είναι παικτάρα ο Οχαγιόν, το λέω επειδή είναι πιο βραχύσωμος και γρήγορος κι επειδή έπαιξε καθοριστικό ρόλο στα 2 παιχνίδια που χάσαμε, οπότε εχθές αναγκαστικά έπεσε τρέχάλα
j-kidd13
Kαι ποσο aggressive να ειναι οταν εδω και 2 χρονια ουσιαστικα ειναι τα παντα στον Παναθηναικο,ε αμυνα και επιθεση.Και ειδικα φετος που ειναι πραγματικα ολος ο Παναθηναικος.

Το παιχνιδι δεν το εχασε η Μακαμπι σε καμια περιπτωση.Το παιχνιδι το κερδισε ο Παναθηναικος.
Η Μακαμπι σαν μεγαλη ομαδα που ειναι και με την ωθηση της εδρας,ανεκαμψε στο τελος 2 φορες απο το -12 και το -9 και διεκδικησε τη νικη.Εκ των πραγματων,εχασε μια μεγαλη ευκαιρια να διεκδικησει στο τελος τη νικη,αλλα βασει της συνολικης εικονας του παιχνιδιου,αν κερδιζε θα ηταν αυτη που θα "εκλεβε" το παιχνιδι απο τα χερια του Παναθηναικου.Θα δεχομουν οτι το εχασε το ματς αν ηταν μπροστα στο σκορ,και με διαφορες στην μεγαλυτερη διαρκεια του αγωνα.
kseplenhs
QUOTE(paodynasty @ Mar 30 2012, 12:26 ) *
Φυσικά και δεν είναι παικτάρα ο Οχαγιόν, το λέω επειδή είναι πιο βραχύσωμος και γρήγορος κι επειδή έπαιξε καθοριστικό ρόλο στα 2 παιχνίδια που χάσαμε, οπότε εχθές αναγκαστικά έπεσε τρέχάλα


Επικεντρώνεσαι στην τωρινή σειρά.Εγώ μιλάω για όλη τη φετινή σεζόν που η τωρινή σειρά είναι απλά η συνέχεια της στο τι έχουμε δει μέχρι στιγμής απο τον διαμαντίδη.Δεν έχει να κάνει με τον οχαγιόν δλδ η αγωνιστική συμπεριφορά του διαμαντίδη.Κατα τη γνώμη μου πάντα.


QUOTE(j-kidd13 @ Mar 30 2012, 12:32 ) *
Kαι ποσο aggressive να ειναι οταν εδω και 2 χρονια ουσιαστικα ειναι τα παντα στον Παναθηναικο,ε αμυνα και επιθεση.Και ειδικα φετος που ειναι πραγματικα ολος ο Παναθηναικος.

Το παιχνιδι δεν το εχασε η Μακαμπι σε καμια περιπτωση.Το παιχνιδι το κερδισε ο Παναθηναικος.
Η Μακαμπι σαν μεγαλη ομαδα που ειναι και με την ωθηση της εδρας,ανεκαμψε στο τελος 2 φορες απο το -12 και το -9 και διεκδικησε τη νικη.Εκ των πραγματων,εχασε μια μεγαλη ευκαιρια να διεκδικησει στο τελος τη νικη,αλλα βασει της συνολικης εικονας του παιχνιδιου,αν κερδιζε θα ηταν αυτη που θα "εκλεβε" το παιχνιδι απο τα χερια του Παναθηναικου.Θα δεχομουν οτι το εχασε το ματς αν ηταν μπροστα στο σκορ,και με διαφορες στην μεγαλυτερη διαρκεια του αγωνα.


Καλά σίγουρα αυτό μπορεί να είναι μια εξήγηση.Εγώ απλά έκανα την παρατήρηση.Οι ερμηνείες αυτής είναι συζητήσιμες.Για την παρατήρηση νομίζω πως δύσκολα διαφωνεί κάποιος που έχει εικόνα.

δεν θυμάμαι να είπα πως "έχασε η μακάμπι και δεν κέρδισε ο παο".Μάλλον σε προηγούμενα ποστ αναφέρεσαι.Απλά είπα πως θεωρώ επιτυχία για τη μακάμπι να πάει τη σειρά στα 5 ματς.Πάντα για ένα αουτσάιντερ αυτό συνιστά επιτυχία
frenchman7
Είναι ξεκάθαρο γιατί νίκησε ο παναθηναικός....

http://freddos.sport24.gr/2012/03/30/4553/
j-kidd13
QUOTE(kseplenhs @ Mar 30 2012, 12:38 ) *
Επικεντρώνεσαι στην τωρινή σειρά.Εγώ μιλάω για όλη τη φετινή σεζόν που η τωρινή σειρά είναι απλά η συνέχεια της στο τι έχουμε δει μέχρι στιγμής απο τον διαμαντίδη.Δεν έχει να κάνει με τον οχαγιόν δλδ η αγωνιστική συμπεριφορά του διαμαντίδη.Κατα τη γνώμη μου πάντα.




Καλά σίγουρα αυτό μπορεί να είναι μια εξήγηση.Εγώ απλά έκανα την παρατήρηση.Οι ερμηνείες αυτής είναι συζητήσιμες.Για την παρατήρηση νομίζω πως δύσκολα διαφωνεί κάποιος που έχει εικόνα.

δεν θυμάμαι να είπα πως "έχασε η μακάμπι και δεν κέρδισε ο παο".Μάλλον σε προηγούμενα ποστ αναφέρεσαι.Απλά είπα πως θεωρώ επιτυχία για τη μακάμπι να πάει τη σειρά στα 5 ματς.Πάντα για ένα αουτσάιντερ αυτό συνιστά επιτυχία


Δεν αναφερθηκα σε σενα,απλα ειπα τη θεση μου για την αποψη που ακουστηκε οτι η Μακαμπι εχασε το παιχνιδι.

Οσο για τον ΔΔ,σαφως δειχνει ενα κλικ πιο πισω απο το υπερανθρωπο τεμπο που μας εχει συνηθισει,το οποιο βεβαια ακομα και ετσι κανει τη διαφορα...Δεν τολμω να πω κατι τετοιο για τον Διαμαντιδη αλλα ωρες ωρες μου δειχνει οτι παιζει συντηρητικα...
bbplayer
QUOTE (j-kidd13 @ Mar 30 2012, 12:46 ) *
Δεν αναφερθηκα σε σενα,απλα ειπα τη θεση μου για την αποψη που ακουστηκε οτι η Μακαμπι εχασε το παιχνιδι.

Οσο για τον ΔΔ,σαφως δειχνει ενα κλικ πιο πισω απο το υπερανθρωπο τεμπο που μας εχει συνηθισει,το οποιο βεβαια ακομα και ετσι κανει τη διαφορα...Δεν τολμω να πω κατι τετοιο για τον Διαμαντιδη αλλα ωρες ωρες μου δειχνει οτι παιζει συντηρητικα...


αυτό ακριβώς με εκφράζει κι εμένα απόλυτα. Ο ΔΔ έκανε πράγματα εξωφρενικά για τα ευρωπαϊκά δεδομένα. Δε θέλω να επεκταθώ τα ξέρουμε όλοι μας. Προσωπικά απορώ πώς αντέχει ακόμα να παίζει τόσο πολύ. Κάποτε θα έρθει και μια κάποια κάμψη, χωρίς να παύει να είναι υπερπολύτιμος.

Επίσης εάν βάλουμε σε σύγκριση την περιφέρειά μας από το 2007 μέχρι και σήμερα θα δούμε ότι έχει να κάνει και αυτό. Είναι άλλο πράγμα να έχει Σπανούλη , Ντρου και Σάρας 3 χρόνια νεότερο δίπλα του και άλλο τον ασταθή Καλάθη και τον Λόγκαν.
Αποκλείσαμε π.χ την τότε Σιένα με τον ΔΔ να έχει μικρή συμμετοχή. Ούτε θέλω να σκέφτομαι πού θα είμαστε τώρα σε αντίστοιχη περίσταση
j-kidd13
Aπλα ειμαστε ατυχοι γιατι δεν μας βγηκε καθολου ο Λογκαν.Αν μπορουσε να στεθει αξιοπρεπως σε τετοια παιχνιδια για εστω 15 λεπτα,θα ειχαμε μεγαλυτερη ανεση να ξεκουρασουμε τον Διαμαντιδη.

Παρ ολα αυτα ομως,το impact που εχει ο Μητσος στην ομαδα ακομα και σε ματς που δεν ειναι καλος,ειναι τρομακτικο.
PARISINOS
QUOTE(kseplenhs @ Mar 30 2012, 08:22 ) *
Παρισινέ,ο διαμαντίδης δεν είναι καθόλου aggressive φέτος.Γενικά την επιθετικότητα που έβγαζε πέρσι στο είχαμε ξαναπει πως δεν την έβγαλε σε καμία χρονιά της καριέρας του(στον παο τουλάχιστον αλλά και στην εθνική).Ακόμα και σε χρονιές mvp πάλι ήταν το πολυεργαλείο της ομάδας.Πέρσι ήταν ο μπρόστινός ξεκάθαρα.Φέτος ξαναγύρισε στο ρόλο του πολυεργαλείου.Δεν ξέρω αν είναι δικιά του επιλογή(λόγω σωματικής καταπόνησης) ή εντολή του προπονητή αλλά μεταξύ μας,δεν θα τον χάλαγε τον ομπράντοβιτς να είχε τον περσινό aggressive διαμαντίδη έτσι?!


Γνωμη μου ειναι οτι γενικα φετος ο ΔΔ οντως δεν ειναι agressive (τουλαχιστον οχι οσο ηταν περσυ) . Ωστοσο εγω σε κατι παλιοτερα ποστ ειχα πει δυο πραγματα.

Οτι πρωτον αυτην την επιθετικοτητα ο ΔΔ την βγαζει οταν χρειαζεται (μη μου πεις οτι σου φαινεται ιδιος στη σειρα με τη μακαμπι σε σχεση με τα προηγουμενα παιχνιδια πχ) , αρα σημαινει οτι την εχει γενικα, και δευτερων και κυριοτερων, οτι τα στατιστικα του πεφτουν λογω των μικρων αγωνων.

Απλα τσεκαρε τα στατιστικα του σε ολη τη χρονια, και τα στατιστικα του στη σειρα που κρινονται ολα. Μεχρι τωρα ειχε 10,5 π και 15 στην αξιολογηση, στη σειρα σκοραρει 12,5 π και 21 στην αξιολογηση.

Τα ποστ μου παλιοτερα ειχαν σκοπο απλα να καταδειξουν ποσο πλασματικα ειναι τα στατιστικα του ΔΔ αν τα δεις ανα ετος. Το παιδι αυτο θα μπορουσε να τελειωσει ολες του τις σεζον με πανω απο 20 στην αξιολογηση κατα μεσο ορο. Αν δεις τους μεσους ορους του στην αξιολογηση στις σειρες αγωνων στα πλευ οφφ και στους αγωνες φαιναλ 4 ειναι πανω απο 20 στην καριερα του (και μιλαμε για πανω απο 25 αγωνες). μονη εξαιρεση η σειρα με τη σιενα που δεν επαιξε καν ολα τα παιχνιδια και που σε αυτα που επαιξε , επαιζε ενα 20λεπτο τραυματιας.

Και οταν μπορεις να κανεις σμπαραλια της αμυνα της μπαρτσα σε πλευ οφφ, της ΤΣΣΚΑ σε τελικους κλπ, σιγουρα μπορεις να διαλυσεις την ΚΚ ζαγκρεμπ και να ανεβασεις ακομη περισσοτερο τους μεσους ορους σου.

Το νοημα των ποστ μου παλιοτερο αυτο ηταν , και η φετινη σειρα αποδυκνυει οτι η περσυνη σειρα με τη μπαρτσα δεν ηταν καθολου πυροτεχνημα.

Οταν φτανουν τα κρισιμα , ο μητσος ειναι ισως ο μονος παιχτης στην ευρωπη (μαζι με τον κιριλενκο πλεον) που μπορει να εχει 13-5-5-1,5-1 μεσο ορο, 22 στην αξιολογηση και οι περισσοτεροι να λενε οτι ειναι ντεφορμε κιολας.

Υ.Γ. Επισης στη σειρα με τη μπαρτσα , νομιζω πολλοι δεν εχουν καταλαβει σε τι επιπεδο επαιζε. Πραγματικα ειναι ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ παιχτες παγκοσμιως που μπορουν να τελειωσουν τετοια σειρα με 18-4-5 και 20 στην αξιολογηση. Δεν ειναι ευκολο να ξανακανεις ακριβως τετοια σειρα , ειδικα οταν εισαι και 1 χρονο μεγαλυτερος και με χειροτερη ομαδα.

kseplenhs
ναι εντάξει δεν τα αμφισβητώ τα στατιστικά.Πιθανότατα άλλωστε να ήταν διαφορετικοί οι λόγοι που ο διαμαντίδης δεν ήταν τόσο aggressive τις σεζόν προ 2011 σε σχέση με την φετινή.Εμένα φέτος για παράδειγμα ο διαμαντίδης μου βγάζει τον παλιό κλασσικό διαμαντίδη που κάνει πολλά και τα κάνει απο καλά έως σε πολύ υψηλό επίπεδο και με τα όποια κλασσικά μειονεκτήματα του υπεραλτρουισμού και της επιλογής να κάνει στην άκρη για να καθαρίσει άλλος(δεν τον λέω λιπόψυχο μην παρεξηγηθώ).Το 2011 όμως δεν ήταν αυτός ο διαμαντίδης έτσι?Μιλάμε για απόλυτη κυριαρχία σε όλους τους τομείς.
Πυροτέχνημα επομένως δεν μπορείς να πεις την περσινή του κατάσταση γιατί σαν λέξη είναι ισοπεδωτική.Αλλά εξαίρεση την λές σίγουρα.
baskethood
Προς επίρρωση των όσων λέει ο kseplenhs δύο στατιστικά στοιχεία.
Την περσινή σεζόν είχε 5 βολές ανά αγώνα, μέσο όρο. Φέτος έχει 2.4.
Πέρσι είχε 2.2 σουτ σε close range ανά αγώνα, ενώ φέτος έχει 1.4 .
Σαφώς λιγότερο aggressive. Πλησιάζει λιγότερο το καλάθι, κερδίζει λιγότερα φάουλ (5 πέρσι, 3.4 φέτος) και πάει λιγότερο στη γραμμή.
a.car


H γνώμη μου είναι ότι ο Δ.Δ είναι πιο αποτελεσματικός όταν παίζει με άλλους δύο 'κοντούς' στην πεντάδα,και όχι όταν πρέπει

όπως πολλές φορές φέτος να κατεβάσει, να οργανώσει και στο τέλος να το μπουμπουνίσει γιατί οι άλλοι δε μπορούν

ή διστάζουν ( Σάτο, Καλάθης). Αυτός είναι και ο λόγος που κάνει τόσα σκοτωμένα τρίποντα φέτος.
A.CAB
QUOTE(a.car @ Mar 30 2012, 16:27 ) *
H γνώμη μου είναι ότι ο Δ.Δ είναι πιο αποτελεσματικός όταν παίζει με άλλους δύο 'κοντούς' στην πεντάδα,και όχι όταν πρέπει

όπως πολλές φορές φέτος να κατεβάσει, να οργανώσει και στο τέλος να το μπουμπουνίσει γιατί οι άλλοι δε μπορούν

ή διστάζουν ( Σάτο, Καλάθης). Αυτός είναι και ο λόγος που κάνει τόσα σκοτωμένα τρίποντα φέτος.


Μα και πέρυσι με τους ίδιους έπαιζε. Δεν φάνηκε να χαλιέται.

Απλά ο άνθρωπος μεγαλώνει και μετά από την περσινή χρονιά του μόνο χειρότερος θα μπορούσε να ήταν φέτος. Η περσινή σεζόν του Διαμαντίδη γίνεται μία φορά τη δεκαετία. Πλέον είναι στα στάνταρ του. Και δεν θα φαινόταν πολύ χειρότερος αν ο Καλάθης έπαιζε όλη τη χρονιά όπως χθες. Γιατί αυτό περιμέναμε μετά τα περσινά όργια. Βάλε και την απουσία του Λόγκαν και έχουμε 3 περιφερειακούς όλους κι όλους με τον ένα να μην μπορεί για πάνω από 15 λεπτά (Σάρας) και τον Νικ ασταθή. Λογικό να πρέπει να τα κάνει πάλι όλα ο Μήτσος. Τώρα που ο Καλάθης ανεβαίνει, ο ΔΔ μπορεί να απελευθερωθεί πιο πολύ.

T.W.Is.M.
QUOTE(plo koon @ Mar 30 2012, 02:07 ) *
Το ότι η Μακάμπι είναι στους 8 δεν λέει κάτι για την ίδια τη Μακάμπι αλλά για το επίπεδο της φετινής Ευρωλίγκας. Όπως λέει και το γεγονός ότι μία ομάδα σαν τον ΟΣΦΠ είναι στο τσακ να περάσει στους 4.

Εγω θα ελεγα οτι το ενδεχομενο αυτος ο Παναθηναικος και αυτος ο Ολυμπιακος να βρεθουν και οι δυο στο φαιναλ φορ δειχνει κατι αρνητικο για το επιπεδο της Ευρωλιγκα. Κι επειδη θα πεσουν ολοι οι πρασινοι να με φανε, δε βλεπω 3ο παιχτη του ΠΑΟ που θα ηταν πρωταγωνιστης σε αυτη τη Μακαμπι που αντιμετωπιζουν, οπως δε βλεπω 2ο παιχτη του Ολυμπιακου που να ηταν πρωταγωνιστης σε αυτη τη Σιενα που αντιμετωπιζουμε. Οταν λεω πρωταγωνιστης εννοω παιχτης των 20+' και οχι απαραιτητα ηγετης στην επιθεση.
il postino
QUOTE(T.W.Is.M. @ Mar 30 2012, 18:20 ) *
Εγω θα ελεγα οτι το ενδεχομενο αυτος ο Παναθηναικος και αυτος ο Ολυμπιακος να βρεθουν και οι δυο στο φαιναλ φορ δειχνει κατι αρνητικο για το επιπεδο της Ευρωλιγκα. Κι επειδη θα πεσουν ολοι οι πρασινοι να με φανε, δε βλεπω 3ο παιχτη του ΠΑΟ που θα ηταν πρωταγωνιστης σε αυτη τη Μακαμπι που αντιμετωπιζουν, οπως δε βλεπω 2ο παιχτη του Ολυμπιακου που να ηταν πρωταγωνιστης σε αυτη τη Σιενα που αντιμετωπιζουμε. Οταν λεω πρωταγωνιστης εννοω παιχτης των 20+' και οχι απαραιτητα ηγετης στην επιθεση.

το ενδεχομενο να βρεθει ο παο και ο οσφπ στο φ4 δειχνει την τεραστια δυναμικη του ελληνικου μπασκετ συνεπικουρουμενη απο την καθοδηγηση των 2 κορυφαιων (με διαφορα) κοουτς στην ευρωπη και 2 απο τους κορυφαιους παγκοσμιως!!

τα πιτσιρικια του οσφπ δειχνουν το μελλον μας , ο καλαθης δειχνει ποιος θα καθοδηγει την εθνικη μας τα επομενα 10 χρονια, ο καιμακογλου με τον πριντεζη δειχνουν τι κανει η σκληρη δουλεια και τι πρεσβευει το ελληνικο μπασκετ (παθος, σκληραδα και συνεχης βελτιωση στα μειονεκτηματα), ενω παικτες σαν το διαμαντιδη και το σπανουλη δυσκολα βρισκουν αντιπαλους πανευρωπαικα!!

δε μπορεις να βρεις τριτο παικτη του παο να παιζει σε αυτη τη μακαμπι πανω απο 20 λεπτα?twism σε θεωρω εναν απο τους καλυτερους ποστερ εδω μεσα!!πες μου οτι γραφει καποιος αλλος με τον κωδικο σου!!ο σατο δε μπορει να παιξει σε αυτη τη μακαμπι 55 λεπτα σε καθε αγωνα?ο καλαθης?ή μηπως ο οχαγιον ειναι καλυτερος?εστω ο λογκαν?εγω θα σου πω το αλλο, κανενας παικτης της μακαμπι δε μπορει να εχει σταθερα πανω απο 20' συμμετοχη σε αγωνες του παο!!!μα κανενας!!

οσο για τον οσφπ, ο πριντεζης θα παιζε 35λεπτα χαλαρα στη σιενα!!δεν υπαρχει ψηλος στους ιταλους με τα ποδια του πριντεζη!!ουτε σκιαχτρο σαν το ντορσευ!!ουτε γκαρντ πυραυλοκινητο σαν το λοου πλην μακαλεμπ!!ή μηπως ο ψευτης ο ρακοσεβιτς με το γερο το μπουτσι δινουν περισσοτερα απο σλουκα-μαντζαρη?

τι να λεμε τωρα, τιποτα δεν ειναι τυχαιο!!!

στην αρχη της χρονιας ολοι ελεγαν οτι η φετινη ευρωλιγκα θα ναι υψηλου επιπεδου!!τωρα επεσε η ποιοτητα!!γιατι?επειδη εφυγαν οι μπατουμ (δε θα κανε τιποτα ουτως ή αλλως), φαρμερ , ρουντυ και ιμπακα?

απολαυστε το ευρωπαικο μπασκετ και μη το βαζετε συνεχεια σε συγκρισεις!!!
plo koon
QUOTE (T.W.Is.M. @ Mar 30 2012, 18:20 ) *
Εγω θα ελεγα οτι το ενδεχομενο αυτος ο Παναθηναικος και αυτος ο Ολυμπιακος να βρεθουν και οι δυο στο φαιναλ φορ δειχνει κατι αρνητικο για το επιπεδο της Ευρωλιγκα.

Ναι και εγώ προς τα εκεί θέλω να οδηγήσω την κουβέντα. Αν μία ομάδα είναι στο F4 ή στα playoffs δεν λέει με απόλυτα κριτήρια πόσο καλή είναι, αλλά το ότι "Η ευρωλίγκα τη δεδομένη χρονιά δεν έχει 8 καλύτερες ομάδες από αυτήν" (IMO υπάρχουν περισσότερες από 8 ομάδες καλύτερες της Μακάμπι -εξ'όυ και το Μακκάμπι=τοπ16- αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα).

Επίσης, τα αποτελέσματα δεν πρέπει να λειτουργούν σαν καθαρτήριο και απόλυτο άλλοθι για το μπάσκετ που παίζει μία ομάδα. Η Μακάμπι όντως κάπως κατάφερε να νικήσει τον ΠΑΟ αλλά καλό μπάσκετ δεν έχει παίξει. Και επιμένω ότι δεν είναι απλά θέμα φιλοσοφίας. Ναι έχει διαφορετική φιλοσοφία, αλλά και σε αυτή τη βάση είναι μέτρια ομάδα. Ο ολυμπιακός του κλέιζα είχε και αυτός διαφορετική φιλοσοφία από τον ΠΑΟ, αλλά σε αυτό που έπαιζε ήταν καλός.

Και για να κάνω ακόμα περισσότερη απλοποίηση αυτών που λέω: Τις σειρές ΠΑΟ-Μακάμπι και ΟΣΦΠ- Σιένα δε θα τις έβλεπα με ευχαρίστηση σαν ουδέτερος. Σε αντίθεση το ΠΑΟ-Μπάρτσα πέρσι ή τον ημιτελικό ΟΣΦΠ-ΠΑΟ ή τη σειρά Κάχα-Μακάμπι (πέρσι νομίζω πάλι) θα τις έβλεπα με ευχαρίστηση.

Δεν ξέρω μπορεί για κάποιο λόγο να είμαι προκατειλημμένος με την Μακάμπι και να μη βλέπω τη σύγκρουση τιτάνων δύο διαφορετικών σχολών. Μπορεί, αλλά η αίσθηση που μου δίνει η Μακάμπι όταν την βλέπω να παίζει είναι δυσάρεστη (βασικά έχω την ίδια ξινίλα που είχα όταν έβλεπα τον Ολυμπιακό την πρώτη χρονιά του Γκέρσον). Το ίδιο ισχύει και για τον ΠΑΟ με τη διαφορά ότι ο ΠΑΟ μπορεί πολύ καλύτερα.

ΥΓ: Προφανώς θα πανηγυρίσω για την ομάδα μου αν προκριθεί, όπως και οι Παναθηναικοί. Αλλά γενικά δεν είναι άσχημο που και που να αποστασιοποιούμαστε από το παρόν και να βλέπουμε τα πράγματα πιο σφαιρικά, συγκρίνοντας παρόν/παρελθόν.
A.CAB
QUOTE(T.W.Is.M. @ Mar 30 2012, 18:20 ) *
Εγω θα ελεγα οτι το ενδεχομενο αυτος ο Παναθηναικος και αυτος ο Ολυμπιακος να βρεθουν και οι δυο στο φαιναλ φορ δειχνει κατι αρνητικο για το επιπεδο της Ευρωλιγκα. Κι επειδη θα πεσουν ολοι οι πρασινοι να με φανε, δε βλεπω 3ο παιχτη του ΠΑΟ που θα ηταν πρωταγωνιστης σε αυτη τη Μακαμπι που αντιμετωπιζουν, οπως δε βλεπω 2ο παιχτη του Ολυμπιακου που να ηταν πρωταγωνιστης σε αυτη τη Σιενα που αντιμετωπιζουμε. Οταν λεω πρωταγωνιστης εννοω παιχτης των 20+' και οχι απαραιτητα ηγετης στην επιθεση.


Διαφωνώ ριζικά.

Από Παναθηναικό σε Μακάμπι άνετα θα έπαιζαν πάνω από 6 παίχτες και θα ήταν στους πρωταγωνιστές. Τους 2 που πιστεύεις κι εσύ (λογικά ΔΔ και Μπατίστ) και μετά Καλάθης (υπερτερεί του Οχαγιόν), Καιμακόγλου (εκτός κι αν ο Μπλου ή ο Ελιάχου είναι καλύτεροι), Σάτο (κάκιστη σειρά αλλά σε σύνολο σεζόν θα ήταν για άνετα βασικός) και Βουγιούκας. Και βέβαια ο Σάρας θα πρόσφερε απείρως περισσότερα από τον τωρινό Παπαλουκά.

Από τον Ολυμπιακό σε Σιέννα, πέρα από Σπανούλη δεν ξέρω γιατί ο Λο να μην είχε σταθερή πρωταγωνιστική θέση. Από το ΝικοτοΖήση πολύ καλύτερος. Ο Πρίντεζης επίσης και άνετα. Και ο Ντόρσει μια χαρά αντικαταστάτης του Στόουνρουκ θα μπορούσε να είναι.

Μέχρι στιγμής όπως βλέπω εγώ τα πράγματα οι δύο ελληνικές ομάδες είναι σαφώς ανώτερες των αντιπάλων τους. Για τον Παναθηναικό ήμουνα σίγουρος αν και ποτέ δεν ξέρεις τι ξημερώνει στο 5ο ματς. Για τον Ολυμπιακό ίσως έχεις μια βάση αλλά τα αποτελέσματα και τα γεγονότα δείχνουν πως είναι πολύ καλύτερος από τους κουρασμένος Ιταλούς.
Nuntius
QUOTE (paodynasty @ Mar 30 2012, 11:00 ) *
Εγώ συμφωνώ απόλυτα με τον Παρισινό (καλά που ήσουνα??) Εν ολίγοις, ήταν πιο παράδοξο που κέρδισε 2 αγώνες με αυτόν τον τρόπο παρά ότι έχασε το χθεσινό κρίσιμο. Δηλαδή ήταν πιο ορθολγιστικές οι επιθέσεις που έδωσαν τα 2 παιχνίδια στους Ισραηλινούς ακόμα κι από το τρίπόντο του Καλάθη, για το οποίο έγινε τόσος ντόρος???


Όπως ξαναείπα δεν ήταν πιο ορθολογιστικές οι επιθέσεις που τους έδωσαν τα 2 παιχνίδια. Βέβαια, και το τρίποντο του Καλάθη δεν ήταν ορθολογιστική επίθεση tongue.gif

Ναι, συμφωνώ πως ήταν παράδοξο το ότι κέρδισε 2 αγώνες με αυτόν τον τρόπο. ΑΛΛΑ από την στιγμή που κέρδισε αυτούς τους 2 αγώνες όπως τους κέρδισε και κατάφερε 4 λεπτά πριν την λήξη να είναι μπροστά με 1 πόντο μπροστά στο κοινό της με όλο το momentum τότε σαφώς και θεωρώ πως έχασε τον αγώνα η Μακάμπι περισσότερο από οτιδήποτε άλλο.

Πραγματικά, δεν θέλω να μειώσω την νίκη του Παναθηναϊκού. Έδειξαν μεγάλα ψυχικά αποθέματα και ψυχραιμία και πήραν μια νίκη που την άξιζαν και την δικαιούταν. Θα ήταν άδικο να έχανε ο ΠΑΟ ειδικά για παίκτες όπως ο Καϊμακόγλου.

Απλά αυτό δεν αλλάζει το γεγονός πως κατ' εμέ η Μακάμπι έχασε τον αγώνα. Αν η κατάσταση ήταν αντίστροφη και στην θέση της Μακάμπι ήταν ο ΠΑΟ πιστεύω πως θα συμφωνούσατε μαζί μου.
Nuntius
QUOTE (il postino @ Mar 30 2012, 18:41 ) *
ή μηπως ο ψευτης ο ρακοσεβιτς με το γερο το μπουτσι


ohmy.gif laugh.gif 24.gif 24.gif 24.gif
T.W.Is.M.
QUOTE(il postino @ Mar 30 2012, 18:41 ) *
το ενδεχομενο να βρεθει ο παο και ο οσφπ στο φ4 δειχνει την τεραστια δυναμικη του ελληνικου μπασκετ συνεπικουρουμενη απο την καθοδηγηση των 2 κορυφαιων (με διαφορα) κοουτς στην ευρωπη και 2 απο τους κορυφαιους παγκοσμιως!!


Εγω νομιζω οτι ακριβως επειδη μεγαλο μερος αυτης της εικονας οφειλεται στους προπονητες των ομαδων, αυτο κανει ακομα πιο ανησυχητικη για μενα την εικονα του ευρωπαικου μπασκετ!


QUOTE(il postino @ Mar 30 2012, 18:41 ) *
τα πιτσιρικια του οσφπ δειχνουν το μελλον μας , ο καλαθης δειχνει ποιος θα καθοδηγει την εθνικη μας τα επομενα 10 χρονια, ο καιμακογλου με τον πριντεζη δειχνουν τι κανει η σκληρη δουλεια και τι πρεσβευει το ελληνικο μπασκετ (παθος, σκληραδα και συνεχης βελτιωση στα μειονεκτηματα), ενω παικτες σαν το διαμαντιδη και το σπανουλη δυσκολα βρισκουν αντιπαλους πανευρωπαικα!!

δε μπορεις να βρεις τριτο παικτη του παο να παιζει σε αυτη τη μακαμπι πανω απο 20 λεπτα?twism σε θεωρω εναν απο τους καλυτερους ποστερ εδω μεσα!!πες μου οτι γραφει καποιος αλλος με τον κωδικο σου!!ο σατο δε μπορει να παιξει σε αυτη τη μακαμπι 55 λεπτα σε καθε αγωνα?ο καλαθης?ή μηπως ο οχαγιον ειναι καλυτερος?εστω ο λογκαν?εγω θα σου πω το αλλο, κανενας παικτης της μακαμπι δε μπορει να εχει σταθερα πανω απο 20' συμμετοχη σε αγωνες του παο!!!μα κανενας!!

οσο για τον οσφπ, ο πριντεζης θα παιζε 35λεπτα χαλαρα στη σιενα!!δεν υπαρχει ψηλος στους ιταλους με τα ποδια του πριντεζη!!ουτε σκιαχτρο σαν το ντορσευ!!ουτε γκαρντ πυραυλοκινητο σαν το λοου πλην μακαλεμπ!!ή μηπως ο ψευτης ο ρακοσεβιτς με το γερο το μπουτσι δινουν περισσοτερα απο σλουκα-μαντζαρη?

τι να λεμε τωρα, τιποτα δεν ειναι τυχαιο!!!

στην αρχη της χρονιας ολοι ελεγαν οτι η φετινη ευρωλιγκα θα ναι υψηλου επιπεδου!!τωρα επεσε η ποιοτητα!!γιατι?επειδη εφυγαν οι μπατουμ (δε θα κανε τιποτα ουτως ή αλλως), φαρμερ , ρουντυ και ιμπακα?

απολαυστε το ευρωπαικο μπασκετ και μη το βαζετε συνεχεια σε συγκρισεις!!!


Μου λες για το Σατο. Ο Σμιθ οπως τον βλεπεις δε θα μπορουσε να παιξει σε μια απ τις 2 δικες μας ομαδες περισσοτερο χρονο? Κι ο Σατο ειναι ο 3ος καλυτερος παιχτης του ΠΑΟ φετος.
Μετα να βαλω τον Καλαθη στη θεση του Οχαγιον. Το χτεσινο Καλαθη θα τον βαλω και δε θα ριξω ουτε ματια στον Οχαγιον. Αλλα ολη την υπολοιπη χρονια δε νομιζω οτι εχουμε να κανουμε με το αυριο του ελληνικου μπασκετ. Ειδες τι εκανε ο Μπλατ, αν και δεν του βγηκε? Εβγαλε τον Οχαγιον που του εδινε το σουτ η αμυνα του ΠΑΟ για να βαλει το Μαλλετ, που δεν ειχε καθολου χρονο συμμετοχης μεχρι εκεινη τη στιγμη. Φαντασου τι θα εκανε αν ειχε τον Καλαθη αντι του Οχαγιον, που στο κατω κατω εβαλε και 3-4 σουτ στη σειρα. Καλυτερος παιχτης μεν ο Καλαθης, αλλα δε θα εξαφανιζε τον Ισραηλινο απο το rotation.
Μεταξυ Καιμακογλου και Ελιγιαχου, συγγνωμη αλλα προτιμω τον Ισραηλινο γενικως, κι ας ειναι κλασεις ανωτερος στα mental χαρακτηριστικα ο δικος μας(δικος μας ως Ελληνας). Θα προτιμουσα τον Τσαρτσαρη...πριν 3-4 χρονια ομως. Τωρα σε συμμετοχη 10-15' παλι προτιμω τον Τσαρτσαρη, αλλα αν ειναι να παιξει παραπανω αλλαζουν καπως τα πραγματα.
Απο τον Μπλου ειχε (αρκετα) καλυτερο παιχτη με κοινα χαρακτηριστικα ο ΠΑΟ. Last year ομως, γιατι φετος κανει παρεα στον Μπουρουση και το Μεισον Ροκα. Φετος εχει το Σμιθ, που τον θεωρω καλυτερο απ οτι δειχνει στον ΠΑΟ, αλλα δεν εχει πιασει(ή προσαρμοστει) αρκετα.

Θα μου πεις τοτε, γιατι δειχνει καλυτερος σαν ομαδα ο Παναθηναικος? Γιατι Διαμαντιδης δεν υπαρχει ουτε κατα διανοια στη Μακαμπι, ενω ο αντιστοιχος Μπατιστ της Μακαμπι(Σοφο) εχει βγει εκτος σειρας, ποτε με φαουλ, ποτε με καλη συνδυασμενη αμυνα και ποτε με τα δικα του λαθη. Σε δυο βασικες θεσεις λοιπον η διαφορα ειναι μεγαλη υπερ του ΠΑΟ. Επιπλεον υπαρχει και η επιδραση του παγκου, οπου ο Ομπραντοβιτς, ακομα κι αν εκανε καποια λαθη, ειχε σωστη αντιδραση στο 4ο ματς. Ειναι καλυτερος προπονητης απο τον Μπλατ, εχει εναν κορμο σταθερο στην ομαδα του και τον εκμεταλλευεται καλυτερα.
Δε βγαζω τη Μακαμπι καμια υπερομαδα. Ισα ισα που με απογοητευει σ αυτη τη σειρα. Σαν υλικο ομως οι ομαδες δεν εχουν καμια σπουδαια διαφορα.

Να παω στα γρηγορα και στον Ολυμπιακο?
Ο Πριντεζης μπορει να εχει στοιχεια που λειπουν απ τη Σιενα, αλλα υστερει σε δυναμη για 4αρι. Αντε να δεχτω οτι θα μπορουσε να παιξει καποιο ρολο. Την ωρα που εγραφα οτι δε βρισκω 2ο παιχτη του ΟΣΦΠ σκεφτομουν αν πρεπει να γραψω 2ο ή 3ο εχοντας τον Πριντεζη στο μυαλο μου.
Ο Ντορσει ειναι εξισου χρησιμος με το Στοουνρουκ αμυντικα, καλυτερος στην αμυνα στον αερα, αλλα δεν ξερω ποσο θα αντεχαν στη Σιενα να κραταει τη μπαλα-χειροβομβιδα στην επιθεση. Τον θεωρω πολυ καλο φιτ στον Ολυμπιακο και οσο λαθος κι αν αποδειχτηκε ο Ιβανοβιτς που τον αφησε τοσο ευκολα, δε νομιζω να ειναι και τοσο μυρωδιας.
Ο Χαινς ειναι παιχτης ειδικων καταστασεων και συνθηκων, το ξερουμε πια.
Ο Λοου ειναι ενδιαφερουσα περιπτωση παιχτη, αλλα οταν η Σιενα εχει τον καλυτερο στο τουρλουμπουκι πανευρωπαικα στη θεση του, απλα δε χωραει.
Οι μικροι τωρα, οσο ευκολα μοιαζουν να ανταποκρινονται στον Ολυμπιακο και να προσφερουν, το ιδιο ευκολα μπορουν να εξαφανιστουν.
Εδω η διαφορα στο υλικο ειναι υπερ της Σιενα. Το οτι μεσα στο γηπεδο φαινεται μεχρι σημερα το αντιθετο ειναι κατα τη γνωμη μου αποτελεσμα της ψυχολογιας μιας σειρας πλει-οφ. Η Σιενα παθαινει μεχρι στιγμης αυτο που επαθε περσι ο Ολυμπιακος. Αν οι ομαδες συναντιουνταν 1 μηνα μετα, μπορει το αποτελεσμα να ηταν αλλο.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.