Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Game of Thrones
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τέχνες και θεάματα
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Anaz
Βασικα μετα απο αυτο το τελος, το μονο βεβαιο ειναι οτι αναμενεται ΕΠΙΚΗ δευτερη σαιζον, και δε νομιζω να κρατηθω να περιμενω.. αλλα θα παω να παρω το βιβλιο..
baskethood
Απ οτι βλεπω ολοι σκεφτομαστε να στραφουμε στα βιβλια για να μαθουμε τη συνεχεια της σειρας.
Ισως αυτο να ειναι το προβλημα που κανει τη σειρα να εχει χαμηλη τηλεθεαση,απ τη στιγμη που η μεταφορα απ το βιβλιο στην τηλεοραση ειναι ακριβεστατη και απ τη στιγμη που μεγαλο μερος του αμερικανικου κοινου εχει διαβασει τα βιβλια, τοτε για πιο λογο να παρακολουθησει τη σειρα?
rchos
QUOTE(baskethood @ Jun 21 2011, 11:44 ) *
Απ οτι βλεπω ολοι σκεφτομαστε να στραφουμε στα βιβλια για να μαθουμε τη συνεχεια της σειρας.
Ισως αυτο να ειναι το προβλημα που κανει τη σειρα να εχει χαμηλη τηλεθεαση,απ τη στιγμη που η μεταφορα απ το βιβλιο στην τηλεοραση ειναι ακριβεστατη και απ τη στιγμη που μεγαλο μερος του αμερικανικου κοινου εχει διαβασει τα βιβλια, τοτε για πιο λογο να παρακολουθησει τη σειρα?


μεγαλο μερος του αμερικανικου κοινου εχει κανει τι?

αν ηταν ετσι τα πραγματα ωρε συ ο αρχοντας θα εκοβε 100.000 εισητηρια.
οσοι πορωθηκαν με τα βιβλια θα πρεπει πορωμενοι να βλεπουν τη σειρα.
προσωπικα δεν νομιζω οτι θα επηρεαστει καποιος να μην δει τη σειρα επειδη διαβασε τα βιβλια.ειδικα για βιβλια τετοιου ειδους.
αν ηταν κανα λογοτεχνικο αριστουργημα μπορει να υπηρχε κοσμος που να μιλαγε για χαμενες μαγειες και διαφορα.
baskethood
QUOTE (rchos @ Jun 21 2011, 11:56 ) *
μεγαλο μερος του αμερικανικου κοινου εχει κανει τι?

αν ηταν ετσι τα πραγματα ωρε συ ο αρχοντας θα εκοβε 100.000 εισητηρια.
οσοι πορωθηκαν με τα βιβλια θα πρεπει πορωμενοι να βλεπουν τη σειρα.
προσωπικα δεν νομιζω οτι θα επηρεαστει καποιος να μην δει τη σειρα επειδη διαβασε τα βιβλια.ειδικα για βιβλια τετοιου ειδους.
αν ηταν κανα λογοτεχνικο αριστουργημα μπορει να υπηρχε κοσμος που να μιλαγε για χαμενες μαγειες και διαφορα.

Το lord of the rings ειναι σειρα?
Δεν εχω ασχοληθει καθολου με τον αρχοντα,νομιζω οτι ειναι κινηματογραφικο προιον(μεταφορα απο βιβλια βεβαια).
Το μπολντ παντως δεν προκυπτει σε καμμια περιπτωση απ το παραδειγμα με τον αρχοντα,ισως να ισχυει αλλα εγω διαφωνω.
rchos
QUOTE(baskethood @ Jun 21 2011, 12:14 ) *
Το lord of the rings ειναι σειρα?
Δεν εχω ασχοληθει καθολου με τον αρχοντα,νομιζω οτι ειναι κινηματογραφικο προιον(μεταφορα απο βιβλια βεβαια).
Το μπολντ παντως δεν προκυπτει σε καμμια περιπτωση απ το παραδειγμα με τον αρχοντα,ισως να ισχυει αλλα εγω διαφωνω.


την ταινια την ειδαν.το οτι τους απογοητευσε αλλαζει το πραγμα.

νομιζω παντως οτι ειναι και διαφορετικη η δυναμικη των δυο ιστοριων.

γενικοτερα δεν νομιζω οτι ποτε μια κινηματογραφικη η τηλεοπτικη παραγωγη μπορει να στηριχθει σε οσους εχουν διαβασει το βιβλιο.
ουσιαστικα χρησιμοποιητε ο αριθμος των πωλησεων για να προσελκησει τους υπολοιπους που ειναι και η μεγαλη πλειοψηφια.
Xaroumenos loukoumas
Εγώ έχω διαβάσει πολλάκις τον Αρχοντα (και τα 3 εννοείται, και τα 2 και στα Αγγλικά) και μου άρεσαν και οι ταινίες! tongue.gif

Ποιο καλό παιδί θα μου κάνει δώρο τα 6 βιβλία GoT; rolleyes.gif
Θα διαβάσω σίγουρα 1-2 το καλοκαιράκι smile.gif
PanosIlio
Τα βιβλία είναι μέχρι στιγμής 5, το 5ο κυκλοφόρησε φέτος τον Ιούλιο. Το 6ο και το 7ο ακόμα δεν έχουν κυκλοφορήσει αλλά είναι προγραμματισμένα http://en.wikipedia.org/wiki/A_Song_of_Ice_and_Fire

Τα 4 πρώτα τα "έχω" στα αγγλικά σε ηλεκτρονική μορφή, αν δεν υπάρχει πρόβλημα μπορείτε να μου κάνετε pm.
spysta
ΠΟΛΥ καλο .. τελειωσα σημερα τη σεζον και την ξεκινησα πριν 4-5 μερες ..
το σκεφτομαι αρκετα σοβαρα να παρω το 2ο βιβλιο .. δεν γινεται να περιμενουμε τοσο καιρο tongue.gif


-->η ξανθουλα μπορω να πω οτι ειναι ΦΩΤΙΑ .. (κυριολεκτικα και μεταφορικα)
-->το τελος του 9ου επισοδειου ειναι κοκομπλοκο indeed
-->επικη σκηνη οταν ο Καλ ριχνει το ζεματιστο χρυσο πανω στον Οικονομοπουλο
-->θελω να γινω ουαιτγουοκερ
-->η μικρη που εγινε μικρος .. πονταρω οτι θα παιξει πολυ σημαντικο ρολο στην εξελιξη της ιστοριας
-->η κοκκινομαλλα ανιωθη wannabe queen καλα να παθει .. μακαρι ο Τζοφρει να την παλουκωσει και αυτην πριν (και αν) την σωσουν τα αδερφια της.εκνευριστικα αδιαφορη προσωπικοτητα μεχρι στιγμης
-->ο uncle Fester θα τους φαει ολους στο τελος και ας το παιζει in the name of the king προς το παρον
-->σκαει μυτη κανας Μπαραθιον στο 2ο βιβλιο ??
-->ρισπεκτ στον νανο απο το niptuck .. ωραιος χαρακτηρας που πιστευω οτι τελικα θα αποδειχθει καλουλης
-->θελω να δω Τζον Σνοου να σφαγιαζει αγρικους αβερτα και να γυρναει προς το νοτο .. πιο ματσο αντρας .. με nightwatch στρατο και την μικρη αδερφη στο πλαι του (που κατευθυνεται προς το τειχος τωρα) .. και παντα ειχαν ενα περισσοτερο δεσιμο αυτοι οι δυο
-->αν και το κοβω να γυρναει προς το νοτο .. με 3-4 παληκαρια (οσοι εχουν μεινει δηλ) .. ωστε να προειδοποιησει τους παντες .. πως οι γουαιτουοκερς ξυπνησαν και ροκαρουν ατελειωτα
baskethood
Σιγα σιγα αυξανομαστε,ειναι τρομερη η δυναμικη της σειρας, καθημερινα μιλαω με φιλους που ειτε εχουν αρχισει να την παρακολουθουν ειτε εκφραζουν ενδιαφερον να το κανουν. wink.gif
rchos
η παραγγελια απο το αμαζον εγινε για τα 4 πρωτα βιβλια της σειρας.
δωρο θα γινουν αλλα εκει που θα πανε θα επωφεληθουμε και εμεις...
χχαχαχα
SoKRaM
QUOTE(spysta @ Jun 21 2011, 19:56 ) *
-->αν και το κοβω να γυρναει προς το νοτο .. με 3-4 παληκαρια (οσοι εχουν μεινει δηλ) .. ωστε να προειδοποιησει τους παντες .. πως οι γουαιτουοκερς ξυπνησαν και ροκαρουν ατελειωτα


Φανταζεσαι ο Τζον Σνοου να ροκαρει με white walkers διπλα του? Σχεδον Unbeatable στρατος που μπορει να τους πολεμησει μονο με τους δρακους της η Καλησι...
spysta
QUOTE(SoKRaM @ Jun 21 2011, 18:29 ) *
Φανταζεσαι ο Τζον Σνοου να ροκαρει με white walkers διπλα του? Σχεδον Unbeatable στρατος που μπορει να τους πολεμησει μονο με τους δρακους της η Καλησι...

η εμφανιση των Δρακων αυτο υποδηλωνει παντως .. οτι ουσιαστικα θα παιξουν τον σημαντικοτερο ρολο μαζι με την ξανθουλα μαμα τους .. καθω ειναι ο μονος σοβαρος λογος ωστε να υπαρχει ανθρωποτητα μετα το ξυπνημα των γουαιτουοκερς .. αφου αυτοι ΞΕροκαρουν .. ΜΟΝΟ με φωτια
Xaroumenos loukoumas
QUOTE(rchos @ Jun 21 2011, 20:27 ) *
η παραγγελια απο το αμαζον εγινε για τα 4 πρωτα βιβλια της σειρας.
δωρο θα γινουν αλλα εκει που θα πανε θα επωφεληθουμε και εμεις...
χχαχαχα


Πολύ καλό! wink.gif
rchos
QUOTE(spysta @ Jun 21 2011, 20:36 ) *
η εμφανιση των Δρακων αυτο υποδηλωνει παντως .. οτι ουσιαστικα θα παιξουν τον σημαντικοτερο ρολο μαζι με την ξανθουλα μαμα τους .. καθω ειναι ο μονος σοβαρος λογος ωστε να υπαρχει ανθρωποτητα μετα το ξυπνημα των γουαιτουοκερς .. αφου αυτοι ΞΕροκαρουν .. ΜΟΝΟ με φωτια



εμενα παντως ολα οσα γινονται το μοναδικο που μου δειχνουν ειναι οτι καποια στιγμη ολοι οι ανθρωποι θα ξαναενωθουν κατω απο εναν βασηλια για να αντιμετωπισουν τις εισβολες απο ανατολη και απο βορρα.

ποιος θα ειναι αυτος δεν ξερω αλλα προφανως πανω απο ολους στοιχιματιζω στον μικρο μπραν σταρκ.

ολα τα υπολοιπα ειναι τοσο μα τοσο ρευστα που δεν μπορω να ξερω τι και πως θα γινει.

QUOTE
Πολύ καλό!

25 λιρες κανανε μονο.5 βιβλια ειναι γιατι το 3 το εχουν κοψει στη μεση.
spysta
QUOTE(rchos @ Jun 21 2011, 17:46 ) *
εμενα παντως ολα οσα γινονται το μοναδικο που μου δειχνουν ειναι οτι καποια στιγμη ολοι οι ανθρωποι θα ξαναενωθουν κατω απο εναν βασηλια για να αντιμετωπισουν τις εισβολες απο ανατολη και απο βορρα.

ποιος θα ειναι αυτος δεν ξερω αλλα προφανως πανω απο ολους στοιχιματιζω στον μικρο μπραν σταρκ.

συμφωνω κ εγω .. προς τα εκει παει το πραγμα.
Ειτε ο μικρος Μπραν .. ειτε η μικρη Aρια
morrison
QUOTE(spysta @ Jun 21 2011, 19:56 ) *
-->επικη σκηνη οταν ο Καλ ριχνει το ζεματιστο χρυσο πανω στον Οικονομοπουλο

smiley.gif

Kαι ενα lookalike made by spysta,
spysta
μαν .. μοιαζει τοσο πολυ που στη συγκεκριμενη σκηνη ..με τον Καλ να δινει το ''χρυσο στεμμα'' στον Ταργκεριαν ..

επρεπε να εβαζαν background για χαλακι ---> ''εεεεεεενα δωωωρο για σεεενα ..για να θυμααασαι .. οοοοπου και να σαι κτλ κτλ''

θα γινοταν ΤΡΕΛΟ τζιριτζατζουλο ... αλλα που να ηξεραν οι δυσμοιροι υπευθυνοι της ΗΒΟ



ΥΓ.Lord Varys με uncle Fester επισης καλο lookalike το να τ'αλλο γερω γω παπατζα
PanosIlio
QUOTE(rchos @ Jun 21 2011, 20:27 ) *
η παραγγελια απο το αμαζον εγινε για τα 4 πρωτα βιβλια της σειρας.
δωρο θα γινουν αλλα εκει που θα πανε θα επωφεληθουμε και εμεις...
χχαχαχα


Οφείλω να ομολογήσω πως ζήλεψα, και μάλιστα πολύ rolleyes.gif
rchos
QUOTE(PanosIlio @ Jun 22 2011, 09:46 ) *
Οφείλω να ομολογήσω πως ζήλεψα, και μάλιστα πολύ rolleyes.gif


εντομεταξυ επειδη εγω τα βιβλια τα πηρα για δωρο σε καποιον(θα τα διαβασω κι εγω φυσικα απο αυτον) εκατσα και εψαξα γενικα και για ελληνικες και αγγλικες εκδοσεις.
το ελληνικο νταβατζιλικι ειναι απιστευτο.

καταρχην τα μεταφρασμενα τα εχουν σπασει ολα σε δυο βιβλια.
δηλαδη ο πρωτος τομος της σειρας ηταν σπασμενος σε δυο βιβλια ο δευτερος το ιδιο ο τριτος το ιδιο και ο τεταρτος το ιδιο.
αρα οι 4 τομοι ηταν σε 8 βιβλια. το καθε βιβλιο ειχε λιγο πανω απο 20 ευρα.αρα για να τα διαβασεις ολα στα ελληνικα ηθελες πανω απο 160 ευρα.
προσφατα επανεκδοθηκε το πρωτο βιβλιο λογω της τηλεοπτικης σειρας με εξωφυλλο τον ενταρντ σταρκ και πλεον το βγαλαν ολο σε εναν τομο με κοστος 26 ευρα(η αγγλικη εκδοση με το ιδιο εξωφυλλο κοστιζει 12 στα ελληνικα βιβλιοπωλεια).
αρα πλεον για να παρεις αμεσα ολα τα 4 πρωτα βιβλια στα ελληνικα πρεπει να δωσεις πανω απο 145 ευρα.
εγω απο το αμαζον πηρα την αγγλικη εκδοση η οποια δεν σχετιζεται με το μαρκετινγκ της σειρας αφου ειναι εκδοση αρκετα πριν βγει η σειρα με 29 ευρα περιπου με μεταφορικα δωρεαν.μονο το τριτο κοπηκε στη μεση.αρα μιλαμε για 5 βιβλια.

ταυτοχρονα βρηκα στο ιντερνετ ενα μποξ σετ που βγαλαν οι αμερικανοι τον μαρτη με τα 4 βιβλια σε επανεκδοση με καινουρια εξωφυλα για να προωθησουν την σειρα παλι στις 25 λιρες αλλα δεν το πηρα γιατι θα ειχε και μεταφορικα μεσα.

οπως αντιλαμβανεστε μιλαμε για τρελο νταβατζιλικι για να παρεις τα ελληνικα βιβλια τα οποιοα πολλες φορες μαλιστα χανουν πολυ απο τη μαγεια της αρχικης γραφης στη μεταφραση.
Xaroumenos loukoumas
QUOTE(rchos @ Jun 22 2011, 11:14 ) *
οπως αντιλαμβανεστε μιλαμε για τρελο νταβατζιλικι για να παρεις τα ελληνικα βιβλια τα οποιοα πολλες φορες μαλιστα χανουν πολυ απο τη μαγεια της αρχικης γραφης στη μεταφραση.


Αυτό είναι τόσο σημαντικό όσο είναι αληθές.
Βασικά, καμία σχέση τα original με τις μεταφράσεις smile.gif
Flash
QUOTE(Xaroumenos loukoumas @ Jun 22 2011, 09:22 ) *
Αυτό είναι τόσο σημαντικό όσο είναι αληθές.
Βασικά, καμία σχέση τα original με τις μεταφράσεις smile.gif


Ναι όντως. Και με τον Άρχοντα συμβαίνει αυτό.

Πάντως χωρίς να θέλω να υπερασπιστώ τις υπέρογκες διαφορές στην τιμή, πρέπει να αναγνωρίσουμε ότι η όλη διαδικασία απόκτησης των δικαιωμάτων διάθεσης μιας επιτυχημένης στο εξωτερικό σειράς βιβλίων καθώς και η μετάφραση τους για μια αγορά τόσο περιορισμένη όσο η ελληνική (και χωρίς την ικανότητα διαφήμισης) είναι μια διαδικασία με πολύ-πολύ μεγάλο ρίσκο. Αν βλέπαμε τις συνολικές πωλήσεις οποιουδήποτε βιβλίου της σειράς στην Ελλάδα πριν γίνει και τηλεοπτική σειρά, πιστεύω θα ήταν ελάχιστες. Συνεπώς οι εκδότες αποφασίζουν να αυξήσουν πολύ το περιθώριο κέρδους ώστε να καταφέρουν συνολικά να βγάλουν κάτι (το οποίο συνήθως θα χρηματοδοτήσει κάποια άλλη αντίστοιχη προσπάθεια που απέτυχε).
rchos
QUOTE(Flash @ Jun 22 2011, 11:57 ) *
Ναι όντως. Και με τον Άρχοντα συμβαίνει αυτό.

Πάντως χωρίς να θέλω να υπερασπιστώ τις υπέρογκες διαφορές στην τιμή, πρέπει να αναγνωρίσουμε ότι η όλα διαδικασία απόκτησης των δικαιωμάτων διάθεσης μιας επιτυχημένης στο εκωτερικό σειράς βιβλίων καθώς και η μετάφραση τους για μια αγορά τόσο περιορισμένη όσο η ελληνική (και χωρίς την ικανότητα διαφήμισης) είναι μια διαδικασία με πολύ-πολύ μεγάλο ρίσκο. Αν βλέπαμε τις συνολικές πωλήσεις οποιουδήποτε βιβλίου της σειράς στην Ελλάδα πριν γίνει και τηλεοπτική σειρά, πιστεύω θα ήταν ελάχιστες. Συνεπώς οι εκδότες αποφασίζουν να αυξήσουν πολύ το περιθώριο κέρδους ώστε να καταφέρουν συνολικά να βγάλουν κάτι (το οποίο συνήθως θα χρηματοδοτήσει κάποια άλλη αντίστοιχη προσπάθεια που απέτυχε).


μια χωρα λοιπον που παραδοσιακα δεν διαβαζει βιβλια δεν μπορει να ειναι τοσο ακριβη στα βιβλια της γιατι αποθαρυνετε ακομη περισσοτερο ο κοσμος να διαβασει.

επισης απορια μου μεγαλη ειναι γιατι πρεπει να υπαρχουν τοσοι εκδοτικοι οικοι?
αν ηταν λιγοτεροι θα ηταν μικροτερη και η αναγκη που λες για ακριβα βιβλια ωστε να χρηματοδοτηθουν τα αποτυχημενα.
Flash
QUOTE(rchos @ Jun 22 2011, 10:05 ) *
μια χωρα λοιπον που παραδοσιακα δεν διαβαζει βιβλια δεν μπορει να ειναι τοσο ακριβη στα βιβλια της γιατι αποθαρυνετε ακομη περισσοτερο ο κοσμος να διαβασει.

επισης απορια μου μεγαλη ειναι γιατι πρεπει να υπαρχουν τοσοι εκδοτικοι οικοι?
αν ηταν λιγοτεροι θα ηταν μικροτερη και η αναγκη που λες για ακριβα βιβλια ωστε να χρηματοδοτηθουν τα αποτυχημενα.


Προφανώς είναι σωστό αυτό που λες αλλά η δική μου πεποίθηση είναι ότι το διάβασμα έχει να κάνει πολύ περισσότερο με την οικογένεια, την παιδεία και την αισθητική του καθενός παρά με την τιμή. Δεν είναι τυχαίο ότι οι έρευνες στην Ελλάδα δείχνουν ότι υπάρχουν πάρα πολύ άνθρωποι που δεν διαβάζουν καθόλου (ούτε ένα βιβλίο κατά μέσο όρο το χρόνο) και οι ελάχιστοι που διαβάζουν τείνουν να διαβάζουν 8 και πάνω.

Συνεπώς η λογική των οίκων είναι ότι αφού δεν μπορούμε να πείσουμε την πλειοψηφία των Ελλήνων να διαβάσουν, πρέπει να προσαρμοστούμε στις συνθήκες της αγοράς. Εξακολουθώ βέβαια να πιστεύω ότι το χάσμα τιμών που ανέφερες είναι στα όρια του εξωφρενικού αλλά κρατάω μια πισινή επειδή δεν ξέρω την κοστολόγηση.

Το θέμα του αριθμού των οίκων που θέτεις με βρίσκει σύμφωνο. Έτσι όπως είναι η αγορά υπάρχουν απλά πολλοί οίκοι που κουταστραβα επιβιώνουν και επιπλέον δεν ανταγωνίζονται σε τιμές ο ένας τον άλλον γιατί πολύ απλά εκδίδουν διαφορετικού τύπου βιβλία (άλλος φαντασίας, άλλος επιστημονικά, άλλος κυρίως της γενιάς του 30 κ.ο.κ)

Sorry για το off topic απο τους Mods παιδιά. smiley.gif
PanosIlio
Εγώ παρήγγειλα αυτό το set http://www.amazon.co.uk/Game-Thrones-Conti...4753&sr=1-4

Νομίζω το ίδιο παραγγείλαμε. Βγαίνει £27.68 με το φόρο και τα μεταφορικά είναι free.

Καμία σχέση όσον αφορά τις τιμές, δεν υπάρχει σύγκριση.

Είπα να προ-παραγγείλω και το 5ο, που βγαίνει τώρα, αλλά κρατήθηκα, να διαβάσω πρώτα τα άλλα 3.

Εντωμεταξύ δεν έχω δει το 10ο επεισόδιο, βέβαια ξέρω πως εξελίσσετε η ιστορία αλλά και πάλι ανυπομονώ να το δω παρόλο που ξέω τι θα δω smiley.gif
rchos
QUOTE(PanosIlio @ Jun 22 2011, 12:34 ) *
Εγώ παρήγγειλα αυτό το set http://www.amazon.co.uk/Game-Thrones-Conti...4753&sr=1-4

Νομίζω το ίδιο παραγγείλαμε. Βγαίνει £27.68 με το φόρο και τα μεταφορικά είναι free.

Καμία σχέση όσον αφορά τις τιμές, δεν υπάρχει σύγκριση.

Είπα να προ-παραγγείλω και το 5ο, που βγαίνει τώρα, αλλά κρατήθηκα, να διαβάσω πρώτα τα άλλα 3.

Εντωμεταξύ δεν έχω δει το 10ο επεισόδιο, βέβαια ξέρω πως εξελίσσετε η ιστορία αλλά και πάλι ανυπομονώ να το δω παρόλο που ξέω τι θα δω smiley.gif


εγω τα παρειγγηλα το καθενα ξεχωριστα.
αυτο που εστειλες λεει Preorder?
ποτε θα ερθει σου ειπαν?
PanosIlio
Ναι pre-order γράφει και πως η αποστολή υπολογίζεται πως θα γίνει στις 13 Ιουλίου.
rchos
QUOTE(PanosIlio @ Jun 22 2011, 12:58 ) *
Ναι pre-order γράφει και πως η αποστολή υπολογίζεται πως θα γίνει στις 13 Ιουλίου.


μαλιστα.
προφανως για να πιεσουν να αγοραστει και το 5 μαζι.

αυτα που παρηγγειλα εγω αυριο θα γινουν dispatch.


μιας και τελειωσε η σαιζον θα ποσταρω την αγαπημενη μου στιχομυθεια απο την σειρα.
ειναι μεταξυ οικονομοπουλου και της αδερφης του.


Daenerys Targaryen: I don't want to be his Queen. I want to go home.
Viserys Targaryen: So do I. I want us both to go home, but, they took it from us. So tell me, sweet sister, how do we go home?
Daenerys Targaryen: I don't know.
Viserys Targaryen: We go home with an army. With Khal Drogo's army. I would let his whole tribe fuck you - all forty thousand men - and their horses too if that's what it took.

επιδειξη αληθινης αγνης αδερφικης αγαπης απο τον οικονομοπουλο προς την αδερφη του...
θα κανει τα παντα προκειμενου να της δωσει πισω το σπιτι της... tongue.gif
baskethood
QUOTE (rchos @ Jun 22 2011, 13:24 ) *
επιδειξη αληθινης αγνης αδερφικης αγαπης απο τον οικονομοπουλο προς την αδερφη του...
θα κανει τα παντα προκειμενου να της δωσει πισω το σπιτι της... tongue.gif

Της εδινε και συμβουλες μαλιστα για να ικανοποιησει τον Καλ,το τελος του ομως το καταχαρηκα. smile.gif
Θα επανελθω και γω με αγαπημενες στιχομυθιες,μιας και εκανες εσυ την αρχη.
Flash
Εγώ το μόνο που έχω να πω είναι ότι αν ο Τζόφρι δεν έχει τέλος πολύ χειρότερο του Οικονομόπουλου, παίζει να αρχίσω τα απειλητικά mail προς τον Martin.
rchos
QUOTE(Flash @ Jun 22 2011, 13:42 ) *
Εγώ το μόνο που έχω να πω είναι ότι αν ο Τζόφρι δεν έχει τέλος πολύ χειρότερο του Οικονομόπουλου, παίζει να αρχίσω τα απειλητικά mail προς τον Martin.

xaxaxa
ο τζοφρι πρεπει να πεθανει με αργο και βασανιστικο θανατο.
baskethood
Εγω θα ησυχασω μονο αν δω το κεφαλι του Τζοφρι διπλα σ αυτο του Νεντ.... 45.gif
SoKRaM
Πλακα πλακα οι σειρες χρειαζονται παντα εναν κακο που να τον μισει ο τηλεθεατης. Και συνηθως οι κακοι πεθαινουν στο τελος...
IlyaZ
Συμβουλή από μια χαροκαμένη παλιά φαν της σειράς και του Μάρτιν: Τα βιβλία είναι από τα καταπληκτικότερα που έχω διαβάσει. Θα σας έλεγα να σας τα δανείσω, αλλά αυτή τη στιγμή τα έχω δανείσει σε διαφορετικά άτομα (τα διαβάζουν με τη σειρά). Και εδώ έρχεται η συμβουλή: Αν δεν έχετε αντοχές και σιδερένια νεύρα δεν ξέρω αν πρέπει να τα διαβάσετε, διότι ο Μάρτιν έχει ένα ψιλοθεματάκι ταχύτητας στο γράψιμο: Το πέμπτο βιβλίο που βγαίνει τον Ιούλιο το περιμένουμε, αν δεν κάνω λάθος, πάνω από 6 χρόνια. Ο Μάρτιν είναι 63 χρονών, υποτίθεται ότι η σειρά έχει άλλα 2 βιβλία (λέμε τώρα, γιατί αλλιώς ξεκίνησε), προσωπικά κάνω καθημερινά το σταυρό μου να την τελειώσει.

Επίσης, υπάρχουν 3 σύντομες ιστορίες (όχι τρομερά σύντομες) που εκτυλίσσονται στον ίδιο κόσμο (αλλά προηγούνται χρονικά των βιβλίων), οι οποίες είναι επίσης καταπληκτικές. Όποιος έχει kindle νομίζω ότι μπορεί να τις παραγγείλει και από κει (εγώ τις εχω σε ανθολογίες).
baskethood
Κορυφαια σκηνη,υπεροχη μουσικη thumbsup.gif

spysta
QUOTE(rchos @ Jun 22 2011, 10:24 ) *
επιδειξη αληθινης αγνης αδερφικης αγαπης απο τον οικονομοπουλο προς την αδερφη του...

μουσικη επενδυσης της σκηνης ..
εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεενα δωωωωρο για σεεεενα για να θυμααασαι οοοοπου και να σαι το σ'αααγαπωωωωω

οπτικος οργασμος
σε slow motion οι 40.000 καβαλαρηδες τρεχουν προς την σκηνη της ξανθουλας .. η ξανθουλα με παγωμενο βλεμμα γυριζει προς τον Οικονομοπουλο .. και αυτος με γελακι και φρυδι ανασηκωμενο της ψιθυριζει στο αυτι ... '' i told you so ''

ΑΥΤΗ επρεπε να ειναι η ΣΚΗΝΗ της σεζον!! αλλα ..
nielsen
Έχω δει τα 7 πρώτα επεισόδια και η σειρά πραγματικά μετράει.
Γρήγορη πλοκή, καλογυρισμένη, με ανατροπές.
Κάθε φορά που τελειώνει ένα επεισόδιο θέλεις να δεις το επόμενο αμέσως.
morrison
QUOTE(spysta @ Jun 29 2011, 02:34 ) *
μουσικη επενδυσης της σκηνης ..
εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεενα δωωωωρο για σεεεενα για να θυμααασαι οοοοπου και να σαι το σ'αααγαπωωωωω

οπτικος οργασμος
σε slow motion οι 40.000 καβαλαρηδες τρεχουν προς την σκηνη της ξανθουλας .. η ξανθουλα με παγωμενο βλεμμα γυριζει προς τον Οικονομοπουλο .. και αυτος με γελακι και φρυδι ανασηκωμενο της ψιθυριζει στο αυτι ... '' i told you so ''

ΑΥΤΗ επρεπε να ειναι η ΣΚΗΝΗ της σεζον!! αλλα ..

Spysta νταξ ξερω γω τρελο αλλα προτιμω ανετα την προηγουμενη σκηνοθετικη σου βερσιον,
Το
http://www.youtube.com/watch?v=82ud3QLrtYE#t=0m44s
ΠΡΕΠΕΙ να ακουστει οταν ο Καλ τσουρουφλαει τον Οικονομοπουλο ρε συ... rolleyes.gif
frenchman7
Με βάλατε στον πειρασμό ρε μπαγάσες!

Σήμερα θα μαζευτούμε 3 κολλητοί να δούμε το πρώτο!
Με συνοδεία φρεσκότατου σουβλακο-σαντουιτς και παγωμένης μπύρας μάλλιστα.. cool.gif
baskethood
QUOTE (frenchman7 @ Jul 1 2011, 11:15 ) *
Με βάλατε στον πειρασμό ρε μπαγάσες!

Σήμερα θα μαζευτούμε 3 κολλητοί να δούμε το πρώτο!
Με συνοδεία φρεσκότατου σουβλακο-σαντουιτς και παγωμένης μπύρας μάλλιστα.. cool.gif

Το πρωτο?
Μονο? rolleyes.gif
Ενα δεν ειναι αρκετο,καλο θα ηταν να εχεις ετοιμα και τα δυο επομενα wink.gif
frenchman7
QUOTE(baskethood @ Jul 1 2011, 13:49 ) *
Το πρωτο?
Μονο? rolleyes.gif
Ενα δεν ειναι αρκετο,καλο θα ηταν να εχεις ετοιμα και τα δυο επομενα wink.gif


Τα έχουμε κατεβάσει και τα επόμενα... προνοήσαμε! cool.gif
1 ώρα δεν διαρκεί το κάθε επεισόδιο?

Και θα το δούμε σε 40αρα τιβι με σαραουντ συστεμ! tongue.gif
baskethood
QUOTE (frenchman7 @ Jul 1 2011, 13:55 ) *
Τα έχουμε κατεβάσει και τα επόμενα... προνοήσαμε! cool.gif
1 ώρα δεν διαρκεί το κάθε επεισόδιο?

Και θα το δούμε σε 40αρα τιβι με σαραουντ συστεμ! tongue.gif

Περιπου 55 λεπτα διαρκει το καθενα.
Ελπιζω να εχεις κατεβασει τη version με τα 720p,αλλιως δεν θα εκμμεταλευτεις την τηλεοραση και το συστημα σου. smile.gif
frenchman7
Το έχει κατεβάσει ένας κολλητός και απ ότι λέει το έχει σε φοβερή ποιότητα, λογικά δεν θα έχουμε θέμα!

Το μόνο θέμα είναι αν θα φάω σκεπαστή ή σουβάκοσαντουιτς! tongue.gif
priest
QUOTE(frenchman7 @ Jul 1 2011, 14:21 ) *
Το έχει κατεβάσει ένας κολλητός και απ ότι λέει το έχει σε φοβερή ποιότητα, λογικά δεν θα έχουμε θέμα!

Το μόνο θέμα είναι αν θα φάω σκεπαστή ή σουβάκοσαντουιτς! tongue.gif

απλη η λυση στο προβλημα σ.....και τα δυο...
frenchman7
Λοιπόν είδα τα 3 πρώτα επεισόδια! Όντως πολύ καλή δουλειά!

Για να είμαι ειλικρινής όμως περίμενα λίγη παραπάνω δράση... Σε κάποιες σκηνές που φαντάζονται η διηγούνται ιστορίες θα μπορούσαν να δείξουν και κάτι..

Παρ' όλα αυτά το ενδιαφέρον και η αγωνία παραμένουν!
Xaroumenos loukoumas
Πάντως, διαβάζοντας τα βιβλία, στην αρχή τουλάχιστον που είμαι, υπάρχουν πολλές παραπάνω λεπτομέρειες σχετικά με το background των ηρώων οι οποίες σε κάνουν να καταλαβαίνεις καλύτερα το ποιόν του κάθε ενός από αυτούς!

Βέβαια σε γενικές γραμμές, η μεταφορά είναι αρκετά πιστή smile.gif
Η ανάγνωση των βιβλίων (στα Αγγλικά πάντα) πάντως είναι πολύ ευχάριστη και σχετικά άνετη, θα τη χαρακτήριζα μάλιστα ευκολότερη από την αντίστοιχη του Άρχοντα των Δαχτυλιδιών (αναμενόμενα μάλλον, λόγω του φιλολογικού υποβάθρου του Tolkien). Αξίζει νομίζω!
spursforthe5
παιδες ο σταννις ποιος ειναι .ειμαι στο 8 επεισοδιο. biggrin.gif το λεω για να προλαβω σποιλερ
rchos
QUOTE(spursforthe5 @ Jul 11 2011, 20:12 ) *
παιδες ο σταννις ποιος ειναι .ειμαι στο 8 επεισοδιο. biggrin.gif το λεω για να προλαβω σποιλερ


http://awoiaf.westeros.org/index.php/Stannis_Baratheon
baskethood
Ολοι εσεις(με πρωτο τον admin) που λεγατε πως παραγγειλατε τα βιβλια δεν μας ειπατε εντυπωσεις.Πως ηταν η μεταφορα των
βιβλιων στην tv,τι να περιμενουμε στη συνεχεια? wink.gif
PanosIlio
Εγώ λοιπόν που τα παρήγγειλα τα βιβλία έχω να πω πως το 2ο βιβλίο είναι καταπληκτικό και με καθήλωσε blove.gif

Δεν διάβασα το πρώτο, γιατί ήμουν ανυπόμονος για τη συνέχεια της ιστορίας, αλλά κατάλαβα πως δεν πρέπει να είναι και τόσο πιστή η σειρά στα βιβλία, και δεν θα μπορούσε άλλωστε γιατί η λεπτομέρεια και η αφήγηση στο βιβλίο δεν κάνει για TV.

Η ιστορία όμως καθηλώνει τον αναγνώστη, οι ανατροπές είναι πολλές και αναπάντεχες.

Τα βιβλία είναι καλογραμμένα, ο τρόπος αφήγησης είναι κάτι καινούργιο για μένα και μου αρέσει πολύ. Δεν κουράστηκα σε κανένα σημείο του βιβλίου, τα προτείνω ανεπιφύλακτα σε fan του είδους.

ΥΓ: Αν μεταφερθεί και το 2ο βιβλίο στην τηλεόραση θα μιλάμε για υπέρ-παραγωγή επιπέδου "Άρχοντα των δαχτυλιδιών", ότι λιγότερο θα είναι μάπα.
baskethood
QUOTE (PanosIlio @ Sep 5 2011, 09:39 ) *
ΥΓ: Αν μεταφερθεί και το 2ο βιβλίο στην τηλεόραση θα μιλάμε για υπέρ-παραγωγή επιπέδου "Άρχοντα των δαχτυλιδιών", ότι λιγότερο θα είναι μάπα.

Γιατι Αν?Νομιζω οτι θα μεταφερθει,ετσι εχω διαβασει δηλαδη.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.