Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Διαμαντίδης VS Παπαλουκάς
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
6-0
QUOTE(TRAVELLER @ Sep 19 2009, 03:39 ) *
Το ότι όντως έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι (και ίσως και περισσότερα) στον τελικό στο ΟΑΚΑ σημαίνει ότι καίει μπάλα?

Όχι, σημαίνει ότι όταν όλοι οι άλλοι έχουν τη μπάλα στα χέρια και δεν ξέρουν τι πρέπει να κάνουν για να νικήσουν, τότε δίνουν τη μπάλα στον Παπαλουκά

QUOTE(TRAVELLER @ Sep 19 2009, 03:39 ) *
Όσο για τις προστακτικές τύπου "σταμάτα", εκεί που σε παίρνει. Εδώ δε σε παίρνει. Θα σταματήσω όταν κρίνω εγώ ότι δεν έχω κάτι άλλο να γράψω. Κατανοητό???

rolleyes.gif

QUOTE(TRAVELLER @ Sep 19 2009, 03:39 ) *
Δεν προσπαθω να αποδείξω τίποτα. Ποστάρω αυτό που νομίζω. Αν δε σου αρέσει, προσπέρνα.

Καλά αυτό εννοείται. Εμένα μ'αρέσει να διαβάζω αντικειμενικές απόψεις στο φόρουμ
colonel gomelsky
Ο Παπαλουκάς είναι ένας καλός και χρήσιμος παίκτης. Από κει και πέρα ανέλαβαν οι δημοσιογράφοι. Ο Τεόντοσιτς αυτήν τη στιγμή είναι σε όλα του καλύτερος παίκτης.
thrylos7
H αλήθεια είναι ότι το πρώτο πράγμα που έρχεται σε κάποιον μόλις ακούσει "Παπαλουκάς" είναι παίκτης-εργαλείο...

Σουρεάλ διάλογος. Άλλοι μιλούν μ' επιχειρήματα κι άλλοι με αντιπάθειες...
Air and King
Kαι οι δυο ειναι μεγαλοι παιχτες.Ενδεχομενως απο αποψη ποιοτητας,καριερας και διαρκειας οτι καλυτερο εχει να επιδειξει το Ελληνικο μπασκετ στην μετα-Γκαλη εποχη.Οπως εχω ξαναπει προσωπικα πιστευω οτι και οι δυο διεκδηκουν την θεση τους στην πρωτη τριαδα των κορυφαιων Ελληνων παιχτων της Ιστοριας μετα τον Γκαλη καθως κατα γενικη ομολογια προκειται για τον κορυφαιο.....

Ο Διαμαντιδης ειναι καλυτερος αμυντικος κατι που τον βοηθαν και τα χερια-πλοκαμια που εχει.Στο χειρησμο της μπαλας καλυτερος ειναι ο Παπαλουκας οπως και στο πως βλεπει γηπεδο.Κανενας Ελληνας στην Ιστορια δεν εβλεπε γηπεδο οπως ο Τεο.
Στο σουτ δεν τειθεται θεμα ο Διαμαντιδης ειναι καλυτερος αφου μπορει να σκοραρει ακομα και με πιεση δειγμα της δουλειας που εχει κανει τοσα χρονια!

Σαν ηγετης θεωρω οτι ο Παπαλουκας ειναι λιγο παραπανω.Το οτι δεν εχει σουτ δεν σημαινει οτι καποιος δεν θελει την μπαλα στα χερια του οταν αυτη καιει καθως μπορει και να πασαρει σεμηναριακα αλλα και να διεισδυσει κατι στο οποιο ειναι εκπληκτικος!
Απο την αλλη ο Διαμαντιδης ειναι ο παιχτης-καθρεφτης του συγχρονου ευρωπαικου μπασκετ δειχνοντας οτι ενα κλεψημο η ενα κοψημο ειναι το ιδιο σημαντικο ισως και περισσοτερο απο ενα καλαθι.

Ενδεχομενως ναι οι προπονητες στο σημερινο ευρωπαικο μπασκετ θα διαλεγαν τον Διαμαντιδη στις περισσοτερες των περιπτωσεων αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ο Διαμαντιδης εχει το προβαδησμα.Ειναι και αναλογως τι αναγκες εχει η καθε ομαδα.


Δυστυχως στο βωμο του χρωματος Κοκκινο-Πρασινο πολλες φορες η συγκριση φτανει σε σημεια υπερβολης και απο τις 2 μεριες........

panos75
QUOTE(colonel gomelsky @ Sep 19 2009, 16:41 ) *
Ο Παπαλουκάς είναι ένας καλός και χρήσιμος παίκτης. Από κει και πέρα ανέλαβαν οι δημοσιογράφοι. Ο Τεόντοσιτς αυτήν τη στιγμή είναι σε όλα του καλύτερος παίκτης.


Βάλε Διαμαντίδης αντί Παπαλουκάς και η δήλωση σου ισχύει και πάλι.
Οι δημοσιογράφοι στο Ελλάντα μπορούν εν μία νυκτί να θεοποιήσουν ή να καταστρέψουν τον κάθε παίκτη. Να'ναι καλά οι κάφροι της εξέδρας οι οποίοι δεν έχουν ιδέα τι βλέπουν.
Razorblade Fish
QUOTE(colonel gomelsky @ Sep 19 2009, 16:41 ) *
Ο Παπαλουκάς είναι ένας καλός και χρήσιμος παίκτης. Από κει και πέρα ανέλαβαν οι δημοσιογράφοι. Ο Τεόντοσιτς αυτήν τη στιγμή είναι σε όλα του καλύτερος παίκτης.


Η υπερβολη σε ολο της το μεγαλειο...
vastravoud
QUOTE(panos75 @ Sep 19 2009, 17:32 ) *
Βάλε Διαμαντίδης αντί Παπαλουκάς και η δήλωση σου ισχύει και πάλι.
Οι δημοσιογράφοι στο Ελλάντα μπορούν εν μία νυκτί να θεοποιήσουν ή να καταστρέψουν τον κάθε παίκτη. Να'ναι καλά οι κάφροι της εξέδρας οι οποίοι δεν έχουν ιδέα τι βλέπουν.


Δυστυχώς 100% αλήθεια.

Κατά την άποψη μου:

Ο Παπαλουκάς της ΤΣΣΚΑ είχε την "πολυτέλεια" να παίζει περίπου όπως ο Σάρας σε εμάς φέτος: Με προσεκτική χρησιμοποίηση, πολύ καλούς(ψημένους) συμπαίκτες, σε ομάδα-νικήτρια με συγκεκριμένο αγωνιστικό πλάνο. Δε θα έλεγα (αλίμονο!) πως τα έβρισκε όλα στρωμένα, απλά είχε την πολυτέλεια να παίζει λίγο, στο ρόλο του αναμφισβήτητου ηγέτη. Ο Μήτσος τα τελευταία χρόνια έχει ΠΟΛΥ περισσότερο χρόνο συμμετοχής από τον Παπαλουκά, ξοδεύοντας ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου.

Όπως και να 'χει, πρόκειται για πολύ μεγάλους παίκτες, και αυτό δεν το αμφισβητεί κανείς. Πάντως η δική μου άποψη είναι ξεκάθαρα υπέρ του Μήτσου. Πέρα από τα καθαρά αγωνιστικά, σε αυτον τον άνθρωπο γουστάρω πάρα πολύ το χαμηλό προφίλ και την ανύπαρκτη "μιντιακότητα" του. Έτσι μου αρέσει να πορεύονται οι σπουδαίοι άνθρωποι: Με πίστη στον ευατό τους, χωρίς πολλές φανφάρες
PrasiniThyella
QUOTE(wagner love @ Sep 19 2009, 07:32 ) *
Ωραία ήρθε η ώρα νομίζω να μιλήσει και ένας ουδέτερος. Λοιπον θα είμαι πολύ σύντομος. Πρόκειται για δυο μεγάλους παίκτες αναμφίβολα. Από τους οποίους καλύτερος ξεκάθαρα για μένα είναι ο Διαμαντίδης. Καλύτερος αμυντικός, καλύτερος σουτέρ, καλύτερος κλέφτης, σίγουρα πιο καθοριστικός στο παιχνίδι του από τον Τεό. Ο Παπαλουκάς υπερτερεί μόνο στον τομέα των ασίστ και στα ντράιβ. Στα ριμπάουντ είναι ανώτερος ο Διαμαντίδης. Από εκεί και πέρα ο Διαμαντίδης είναι πιο πολυσύνθετος έχοντας στο ρεπερτόριό του ακόμα και τάπες. Οσο για τα στατιστικα είναι σαν τη μίνι φούστα. Δείχνουν πολλά, αλλά κρύβουν την ουσία...
Εννιά στους δέκα προπονητές θα ήθελαν τον Διαμαντίδη στην ομάδα τους.


Προσυπογράφω απόλυτα... Δεν υπαρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ τους αλλά ο Διαμαντίδης είναι ξεκάθαρα καλύτερος.

Το 2007 μάλιστα οδήγησε τον Πάο στο triple crown ως μόνος playmaker ουσιαστικά.Το αναφέρω γιατί τότε ήταν και ο Παπαλουκάς στα καλά του.Πιο ολοκληρωμένος παίκτης ο Μήτσος.
Germany96
QUOTE(vastravoud @ Sep 19 2009, 20:12 ) *
Ο Παπαλουκάς της ΤΣΣΚΑ είχε την "πολυτέλεια" να παίζει περίπου όπως ο Σάρας σε εμάς φέτος: Με προσεκτική χρησιμοποίηση, πολύ καλούς(ψημένους) συμπαίκτες, σε ομάδα-νικήτρια με συγκεκριμένο αγωνιστικό πλάνο. Δε θα έλεγα (αλίμονο!) πως τα έβρισκε όλα στρωμένα, απλά είχε την πολυτέλεια να παίζει λίγο, στο ρόλο του αναμφισβήτητου ηγέτη. Ο Μήτσος τα τελευταία χρόνια έχει ΠΟΛΥ περισσότερο χρόνο συμμετοχής από τον Παπαλουκά, ξοδεύοντας ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου.

Η CSKA δεν ηταν ομαδα-νικητρια, πριν την οδηγησει ο Παπαλουκας στο Final Four της Πραγας στον τιτλο, την CSKA επι των ημερων του, σε επιπεδο Euroleague μαλλον looser θα την χαρακτηριζα. Το καζο που ειχαν παθει ενα χρονο πριν στην Μοσχα ηταν και το αποκορυφωμα. Στα υπολοιπα που λες συμφωνω.
QUOTE(vastravoud @ Sep 19 2009, 20:12 ) *
Πέρα από τα καθαρά αγωνιστικά, σε αυτον τον άνθρωπο γουστάρω πάρα πολύ το χαμηλό προφίλ και την ανύπαρκτη "μιντιακότητα" του. Έτσι μου αρέσει να πορεύονται οι σπουδαίοι άνθρωποι: Με πίστη στον ευατό τους, χωρίς πολλές φανφάρες

Καλα κανει ο Διαμαντιδης και δεν ασχολειται με τα media αφου δεν του ταιριαζει, οπως καλα πραττουν και καποιοι αλλοι, που νιωθουν πιο ανετοι με την καμερα, το αντιθετο. Παντως αν δεν ηταν τα media με τις φανφαρες τους δεν θα τον χαρακτηριζες σπουδαιο ανθρωπο. Ο πρωτος ή ο τελευταιος ειναι που δε νιωθει ανετα να μιλαει στη καμερα, δεν βλεπω γιατι αυτο τον κανει σπουδαιο ανθρωπο. Σπουδαιος μπασκετμπολιστας ειναι σιγουρα, αν ειναι σπουδαιος ανθρωπος το ξερουν μονο αυτοι που τον γνωριζουν.
QUOTE(PrasiniThyella @ Sep 19 2009, 22:57 ) *
Το 2007 μάλιστα οδήγησε τον Πάο στο triple crown ως μόνος playmaker ουσιαστικά.Το αναφέρω γιατί τότε ήταν και ο Παπαλουκάς στα καλά του.Πιο ολοκληρωμένος παίκτης ο Μήτσος.

Συμφωνω στο οτι ειναι πιο ολοκληρωμενος παικτης ο Διαμαντιδης αλλα αυτο δεν τον κανει αυτοματα και καλυτερο. Κι ο Pippen για καποια χρονια ο πιο ολοκληρωμενος παικτης του πλανητη ηταν αλλα οχι κι ο καλυτερος. Το 2007 οντως ο Δημητρης κουβαλησε μεγαλο φορτιο ολη τον χρονια (στον τελικο του ΟΑΚΑ βεβαια ο πραγματικος MVP φοραγε λευκη φανελα και ειχε γαμψη μυτη), αυτο ειχε ως αποτελεσμα να εμφανιστει σκασμενος στους τελικους της Α1 και να κανει επιεικως μετριες εμφανισεις. Ακομα κι ετσι βεβαια η ταπα στον Acker ηταν το μισο πρωταθλημα.


Τωρα στο ερωτημα του topic, αν συγκρινουμε τους παικτες στην σημερινη τους κατασταση προφανως ο Διαμαντιδης υπερτερει. Αν μιλαμε για το peak της καριερας τους, το μονο που ξερω με σιγουρια ειναι οτι ο Παπαλουκας ηταν ο ιδανικος παικτης για την CSKA του Messina κι ο Διαμαντιδης ο ιδανικος για τον Παναθηναικο του Obradovic, σε αλλες ομαδες με αλλους προπονητες δεν ξερω αν θα ελαμπαν το ιδιο.
apkat
QUOTE(colonel gomelsky @ Sep 19 2009, 16:41 ) *
Ο Παπαλουκάς είναι ένας καλός και χρήσιμος παίκτης. Από κει και πέρα ανέλαβαν οι δημοσιογράφοι. Ο Τεόντοσιτς αυτήν τη στιγμή είναι σε όλα του καλύτερος παίκτης.


Kαι για το καλος και χρησιμος μηπως υπερβαλεις;

Ο Σλουκας αυτην την στιγμη ειναι σε ολα του καλυτερος παικτης.
Air and King
QUOTE(apkat @ Sep 20 2009, 08:19 ) *
Kαι για το καλος και χρησιμος μηπως υπερβαλεις;

Ο Σλουκας αυτην την στιγμη ειναι σε ολα του καλυτερος παικτης.

Λες 39.gif biggrin.gif

colonel gomelsky αυτο λεγεται εμπαθεια προς τον Παπαλουκα "καλος και χρησιμος".Οι δημοσιογραφοι εχουν αναλαβει για ολους τους Ελληνες παιχτες.

Μια φιλικη συμβουλη:Μην διαβαζεις αλλο Βετακη-Παπαδογιανη (Ποιους???)..........
rchos
ευτυχως που ο ολυμπιακοςεχειενα τετοιο χρησιμο εργαλειο για να συμπληρωνει την δωδεκαδα.να κανει κανα φαουλ δηλαδη οταν χρειαζεται να μην φθειρονται οι βασικοι!
vastravoud
QUOTE(Germany96 @ Sep 20 2009, 00:59 ) *
Καλα κανει ο Διαμαντιδης και δεν ασχολειται με τα media αφου δεν του ταιριαζει, οπως καλα πραττουν και καποιοι αλλοι, που νιωθουν πιο ανετοι με την καμερα, το αντιθετο. Παντως αν δεν ηταν τα media με τις φανφαρες τους δεν θα τον χαρακτηριζες σπουδαιο ανθρωπο. Ο πρωτος ή ο τελευταιος ειναι που δε νιωθει ανετα να μιλαει στη καμερα, δεν βλεπω γιατι αυτο τον κανει σπουδαιο ανθρωπο. Σπουδαιος μπασκετμπολιστας ειναι σιγουρα, αν ειναι σπουδαιος ανθρωπος το ξερουν μονο αυτοι που τον γνωριζουν.


Γράψε λάθος, ίσως δεν εξέφρασα καλά αυτό που σκεφτόμουν.

1. Τα μιντιακά παιχνιδάκια δεν μου αρέσουν γενικώς, είτε κάποιος γράφει καλά στην κάμερα, είτε όχι
2. Το αν ο Διαμαντίδης ή ο Παπαλουκάς είναι σπουδαίοι άνθρωποι έχεις δίκιο, το γνωρίζουν μόνο οι δικοί τους και κανείς άλλος. Αυτό που εννοούσα(και δεν έγραψα σωστά) είναι σπουδαίος άνθρωπος επαγγελματικά, μορφωτικά, οτιδήποτε. Γουστάρω (προσωπικά, έτσιwink.gif, τον τύπο που έχει 30 πτυχία και 60 δημοσιεύσεις και δεν κάθεται σε οποιαδήποτε παρεούλα να κομπάζει και να επιδεικνύει τις γνώσεις του. Γουστάρω τον τύπο που έχει καταφέρει να κάνει λεφτά και δεν τα επιδεικνύει αριστερά και δεξια, κλπ, κλπ, κλπ.

Προσωπικές απόψεις είανι αυτές πάντως smile.gif

Ελπίζω τώρα να έγινα κατανοητός.

QUOTE
Τωρα στο ερωτημα του topic, αν συγκρινουμε τους παικτες στην σημερινη τους κατασταση προφανως ο Διαμαντιδης υπερτερει. Αν μιλαμε για το peak της καριερας τους, το μονο που ξερω με σιγουρια ειναι οτι ο Παπαλουκας ηταν ο ιδανικος παικτης για την CSKA του Messina κι ο Διαμαντιδης ο ιδανικος για τον Παναθηναικο του Obradovic, σε αλλες ομαδες με αλλους προπονητες δεν ξερω αν θα ελαμπαν το ιδιο.


Συμφωνώ 100%
panos75
Για να μιλήσουμε και λίγο σοβαρά πάντως είναι τουλάχιστον εξωφρενικό να λέμε ότι οι Παπαλουκάς-Διαμαντίδης είχαν την ίδια αντιμετώπιση από τα ΜΜΕ στην καριέρα τους.

Ο Παπαλουκάς έχει δεχτεί πλείστα όσα μειωτικά σχόλια, και όχι μόνο από οπαδικές φυλλάδες τύπου "Πράσινης". Όπως ανέφερε άλλωστε και ένας φίλος, μετά το Ευρωμπάσκετ της Σουηδίας βγήκε ο Συρίγος και αποφάνθηκε με το γνωστό του "μειλίχιο" ύφος ότι ομάδα με πλέϊ μέϊκερ τον Παπαλουκά δεν πάει πουθενά.

Ο Διαμαντίδης αντίθετα είχε το δικό του δρόμο προς την καταξίωση στρωμένο με ροδοπέταλα. Ακόμη θυμάμαι το γλείψιμο που του'ριχναν σε κάθε αγώνα οι Σκουντής, Χατζηέτσι, κλπ. και μου γυρνάνε τ'άντερα. Όσο για κριτική, ούτε λόγος! Ακόμη και στο ναυάγιο της Σουηδίας που προανέφερα ενώ τα άκουσαν όλοι, ο Δημητράκης έμεινε στο απυρόβλητο.
colonel gomelsky
QUOTE(Air and King @ Sep 20 2009, 10:53 ) *
Λες 39.gif biggrin.gif

colonel gomelsky αυτο λεγεται εμπαθεια προς τον Παπαλουκα "καλος και χρησιμος".Οι δημοσιογραφοι εχουν αναλαβει για ολους τους Ελληνες παιχτες.

Μια φιλικη συμβουλη:Μην διαβαζεις αλλο Βετακη-Παπαδογιανη (Ποιους???)..........


Πότε μείωσαν τον Παπαλουκά Βετάκης και Παπαδογιάννης;Από την άλλη δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αποδοκιμάζεται τόσο ένα ποστ μου (με συνεχόμενες ειρωνίες, όχι από σένα) το οποίο δεν προσβάλλει τον παίκτη αλλά περιέχει μόνο συμπυκωμένη άποψη. Έχω τοποθετηθεί στο παρελθόν με επιχειρήματα. Όσο για τη σημερινή αξία του Παπαλουκά, βοηθάει πολύ στο να σκεφτούμε νηφάλια ένα τόπικ που άνοιξε ο φίλος kobe24 στα θέματα της Ευρωλίγκα, όπου γράφουμε την καλύτερη δωδεκάδα που θα φτιάχναμε από Ευρωπαίους (που παίζουν ευρώπη και χωρίς περιορισμούς χρημάτων κτλ.). Χωράει σε μια τέτοια δωδεκάδα ο Παπαλουκάς; Δε νομίζω. Επίσης πολλοί φίλοι του ΟΣΦΠ δεν τον τοποθετούν. Ενδεικτικά η δικιά μου:

1) Διαμαντίδης, Σάρας, Τεόντοσιτς (το είχα γράψει πριν την χθεσινή του εμφάνιση)
2) Ναβάρο, Σπανούλης
3) Σισκάουσκας, Κλέιζα
4) Φωτσης, Ελιάχου
5) Πέκο, Μπατίστ, Μπουρούσης


(οι θέσεις ενδεικτικά)

QUOTE(panos75 @ Sep 20 2009, 12:00 ) *
Για να μιλήσουμε και λίγο σοβαρά πάντως είναι τουλάχιστον εξωφρενικό να λέμε ότι οι Παπαλουκάς-Διαμαντίδης είχαν την ίδια αντιμετώπιση από τα ΜΜΕ στην καριέρα τους.

Ο Παπαλουκάς έχει δεχτεί πλείστα όσα μειωτικά σχόλια, και όχι μόνο από οπαδικές φυλλάδες τύπου "Πράσινης". Όπως ανέφερε άλλωστε και ένας φίλος, μετά το Ευρωμπάσκετ της Σουηδίας βγήκε ο Συρίγος και αποφάνθηκε με το γνωστό του "μειλίχιο" ύφος ότι ομάδα με πλέϊ μέϊκερ τον Παπαλουκά δεν πάει πουθενά.

Ο Διαμαντίδης αντίθετα είχε το δικό του δρόμο προς την καταξίωση στρωμένο με ροδοπέταλα. Ακόμη θυμάμαι το γλείψιμο που του'ριχναν σε κάθε αγώνα οι Σκουντής, Χατζηέτσι, κλπ. και μου γυρνάνε τ'άντερα. Όσο για κριτική, ούτε λόγος! Ακόμη και στο ναυάγιο της Σουηδίας που προανέφερα ενώ τα άκουσαν όλοι, ο Δημητράκης έμεινε στο απυρόβλητο.


Δες και τον τελικό της Ευρωλίγκα του 2007 και θα δεις αν ο Συρίγος μειώνει τον Παπαλουκά. Μόνο που δεν έκλαψε που δεν το πήρε ο παπαλουκάς και η ΤΣΣΚΑ.
panos75
QUOTE(colonel gomelsky @ Sep 20 2009, 12:04 ) *
Δες και τον τελικό της Ευρωλίγκα του 2007 και θα δεις αν ο Συρίγος μειώνει τον Παπαλουκά. Μόνο που δεν έκλαψε που δεν το πήρε ο παπαλουκάς και η ΤΣΣΚΑ.


Εγώ μιλάω για το 2003, εσύ για το 2007.
Ο Συρίγος είναι γνωστός για τις κωλοτούμπες του.
Επομένως δεν καταλαβαίνω κατά ποιό τρόπο νομίζεις ότι αντέκρουσες το επιχείρημα μου με αυτό που είπες.
colonel gomelsky
QUOTE(panos75 @ Sep 20 2009, 12:09 ) *
Εγώ μιλάω για το 2003, εσύ για το 2007.
Ο Συρίγος είναι γνωστός για τις κωλοτούμπες του.
Επομένως δεν καταλαβαίνω κατά ποιό τρόπο νομίζεις ότι αντέκρουσες το επιχείρημα μου με αυτό που είπες.


Γιατί σώνει και καλά έπρεπε να το αντικρούσω; Απλά επειδή αναφέρθηκες στο Συρίγο το έγραψα. Και αυτό που έγραψα όντως την κωλοτούμπα του Συρίγου δείχνει.
Air and King
QUOTE(colonel gomelsky @ Sep 20 2009, 12:04 ) *
Πότε μείωσαν τον Παπαλουκά Βετάκης και Παπαδογιάννης;Από την άλλη δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αποδοκιμάζεται τόσο ένα ποστ μου (με συνεχόμενες ειρωνίες, όχι από σένα) το οποίο δεν προσβάλλει τον παίκτη αλλά περιέχει μόνο συμπυκωμένη άποψη. Έχω τοποθετηθεί στο παρελθόν με επιχειρήματα. Όσο για τη σημερινή αξία του Παπαλουκά, βοηθάει πολύ στο να σκεφτούμε νηφάλια ένα τόπικ που άνοιξε ο φίλος kobe24 στα θέματα της Ευρωλίγκα, όπου γράφουμε την καλύτερη δωδεκάδα που θα φτιάχναμε από Ευρωπαίους (που παίζουν ευρώπη και χωρίς περιορισμούς χρημάτων κτλ.). Χωράει σε μια τέτοια δωδεκάδα ο Παπαλουκάς; Δε νομίζω. Επίσης πολλοί φίλοι του ΟΣΦΠ δεν τον τοποθετούν. Ενδεικτικά η δικιά μου:

1) Διαμαντίδης, Σάρας, Τεόντοσιτς (το είχα γράψει πριν την χθεσινή του εμφάνιση)
2) Ναβάρο, Σπανούλης
3) Σισκάουσκας, Κλέιζα
4) Φωτσης, Ελιάχου
5) Πέκο, Μπατίστ, Μπουρούσης

Ποτε δεν τον μειωσαν αλλα εγω σου εδωσα μια φιλικη συμβουλη!Απο εκει και περα "τα πιστευω" σου και το τι διαβαζεις ειναι δικαιωμα σου!

Το οτι αποδοκιμαζεται το ποστ σου ειναι γιατι προφανως ηταν υπερβολικο αυτο που εγραψες.....και δεν το θεωρω αντικειμενικο.Μπορουν να δεχτουν ολοι οτι θεωρεις τον Διαμαντιδη καλυτερο αλλωστε δεν θα εισαι ο μονος αλλα τωρα σχολια του τυπου "ενας καλος και χρησιμος.....καλυτερος ο Τεοντοσιτς' η "δεν υπαρχει συγκριση" νομιζω ουτε εσεις οι ιδιοι που τα λετε τα πιστευετε και ισως παρασυρεστε στην λατρεια προς το προσωπο του Διαμαντιδη...


colonel gomelsky
QUOTE(Air and King @ Sep 20 2009, 12:19 ) *
Ποτε δεν τον μειωσαν αλλα εγω σου εδωσα μια φιλικη συμβουλη!Απο εκει και περα "τα πιστευω" σου και το τι διαβαζεις ειναι δικαιωμα σου!

Το οτι αποδοκιμαζεται το ποστ σου ειναι γιατι προφανως ηταν υπερβολικο αυτο που εγραψες.....και δεν το θεωρω αντικειμενικο.Μπορουν να δεχτουν ολοι οτι θεωρεις τον Διαμαντιδη καλυτερο αλλωστε δεν θα εισαι ο μονος αλλα τωρα σχολια του τυπου "ενας καλος και χρησιμος.....καλυτερος ο Τεοντοσιτς' η "δεν υπαρχει συγκριση" νομιζω ουτε εσεις οι ιδιοι που τα λετε τα πιστευετε και ισως παρασυρεστε στην λατρεια προς το προσωπο του Διαμαντιδη...


Δεκτή η φιλική συμβουλή, απλά δεν καταλαβαίνω πώς ταιριάζει στο θέμα. Πάντως, για την ιστορία, δεν έχω καμιά λατρεία στον Διαμαντίδη. Τη λέξη χρήσιμος δεν καταλαβαίνω γιατί την θεωρείτε υποτιμητικό χαρακτηρισμό; Και ο Διαμαντίδης είναι χρήσιμος. Σε κάθε περίπτωση (σαν προσωπικό γούστο) μου αρέσουν άλλου στυλ παίκτες, όπως π.χ. ο Σάρας, ο Τεόντοσιτς (ξαναλέω ότι τα έγραφα πολύ πριν το Ευρωμπάσκετ) που έχουν ένα ένστικτο κίλερ τέλος πάντων. Σ αυτήν την κατηγορία παικτών ανήκει και ο Παπαλουκάς. Δεν μου αρέσει όμως γιατί κατά την άποψή μου α) Έχει υπερτιμηθεί β) Δεν σουτάρει πράγμα που θεωρώ ανεπίτρεπτο για τη θέση και το επίπεδο στο οποίο βρίσκεται) γ) Έχει προκλητική και αφ υψηλού συμπεριφορά μέσα στο γήπεδο.

Τα α-γ είναι υποκειμενικά. Το β αντικειμενικό. Και ξαναρωτάω: Θα τον έπαιρνες φίλε Air and King σε μία δωδεκάδα χωρίς περιορισμούς;

ΥΓ. Εμπαθές δεν νομίζω ότι είναι να αναγνωρίζεις έναν παίκτη, αλλά να μην τον θεωρείς κορυφαίο. Εμπαθές και τελείως ανεδαφικό θα ήταν να τον έβγαζα άχρηστο, κάτι που ούτε εγώ, ούτε κανείς άλλος έκανε. Ο Παπαλουκάς αξίζει σαν παίκτης, είναι πολύ καλός (οκ το απλά καλός ίσως ήταν υπερβολικό), αλλά προωθήθηκε κιόλας και δημιουργήθηκε κατά την άποψή μου παραπάνω ντόρος για το όνομά του από την μπασκετική του αξία. Αυτός, βέβαια, που σπάει όλα τα κοντέρ σ αυτόν τον τομέα είναι ο Νίκος Ζήσης-Χαριστέας, αλλά αυτή είναι άλλη κουβέντα.
Air and King
QUOTE(colonel gomelsky @ Sep 20 2009, 12:33 ) *
Τα α-γ είναι υποκειμενικά. Το β αντικειμενικό. Και ξαναρωτάω: Θα τον έπαιρνες φίλε Air and King σε μία δωδεκάδα χωρίς περιορισμούς;

Aσφαλως!Αυτος που πασαρει και βλεπει γηπεδο ειναι μεσα στην καρδια μου.Ειμαι φαν του Ματζικ Τζονσον ο οποιος επισης δεν ειχε καλο σουτ αλλα ειναι ο κορυφαιος Πλειμεικερ της Ιστοριας.......
Για μενα η πασα ειναι το Α και το Ω στον πλειμεικερ!
colonel gomelsky
QUOTE(Air and King @ Sep 20 2009, 12:40 ) *
Aσφαλως!Αυτος που πασαρει και βλεπει γηπεδο ειναι μεσα στην καρδια μου.Ειμαι φαν του Ματζικ Τζονσον ο οποιος επισης δεν ειχε καλο σουτ αλλα ειναι ο κορυφαιος Πλειμεικερ της Ιστοριας.......
Για μενα η πασα ειναι το Α και το Ω στον πλειμεικερ!


ΟΚ, περιμένω την άποψή σου στο αντίστοιχο τόπικ με τις δωδεκάδες.
Omar Little
QUOTE(colonel gomelsky @ Sep 20 2009, 12:33 ) *
Θα τον έπαιρνες φίλε Air and King σε μία δωδεκάδα χωρίς περιορισμούς;

Αυτός, βέβαια, που σπάει όλα τα κοντέρ σ αυτόν τον τομέα είναι ο Νίκος Ζήσης-Χαριστέας, αλλά αυτή είναι άλλη κουβέντα.


Colonel εσύ θα τον έπαιρνες αν δεν υπήρχε η φετινή χρονιά? Κάνεις τη σύγκριση λες και έπαιξε μόνο φέτος μπάσκετ.

Την ίδια εντύπωση μου δίνεις και για την κρίση σου για τον Ζήση. Λες κι αυτόματα διαγράφηκαν αυτά που έκανε σε άλλες season και κοιτάμε μόνο το φετινό τουρνουά.
colonel gomelsky
QUOTE(Omar Little @ Sep 20 2009, 12:49 ) *
Colonel εσύ θα τον έπαιρνες αν δεν υπήρχε η φετινή χρονιά? Κάνεις τη σύγκριση λες και έπαιξε μόνο φέτος μπάσκετ.

Την ίδια εντύπωση μου δίνεις και για την κρίση σου για τον Ζήση. Λες κι αυτόματα διαγράφηκαν αυτά που έκανε σε άλλες season και κοιτάμε μόνο το φετινό τουρνουά.


1) Ναι, θα τον έπαιρνα στη θέση του Τεόντοσιτς. Αλλά όταν μιλάμε για εν ενεργεία παίκτες κυρίως με βάση τις τελευταίες του χρονιές μιλάμε, καθώς το λογικό (δεν λέω ότι συμβαίνει πάντα) είναι να επαναληφθουν αυτές και όχι τα περασμένα μεγαλεία και να αναγεννηθούν. Υπάρχουν βέβαια και εξαιρέσεις.

2) Πόσα χρόνια έχει να παίξει καλό μπάσκετ ο Ζήσης; Κάποιος μπορεί να πιστεύει ότι θα αναγεννηθεί και ίσως αυτό συμβεί. Αλλά οι πιθανότητες δεν είναι 50-50, δε νομίζεις; Με Διαμαντίδη, Παπαλουκά στην ομάδα ο Ζήσης θα είχε τη θέση του Καλαμπόκη. Με Διαμαντίδη, Παπαλουκά, Χατζηβρέττα απλά δεν θα ήταν στη δωδεκάδα.
Omar Little
QUOTE(colonel gomelsky @ Sep 20 2009, 12:56 ) *
1) Ναι, θα τον έπαιρνα στη θέση του Τεόντοσιτς. Αλλά όταν μιλάμε για εν ενεργεία παίκτες κυρίως με βάση τις τελευταίες του χρονιές μιλάμε, καθώς το λογικό (δεν λέω ότι συμβαίνει πάντα) είναι να επαναληφθουν αυτές και όχι τα περασμένα μεγαλεία και να αναγεννηθούν. Υπάρχουν βέβαια και εξαιρέσεις.

2) Πόσα χρόνια έχει να παίξει καλό μπάσκετ ο Ζήσης; Κάποιος μπορεί να πιστεύει ότι θα αναγεννηθεί και ίσως αυτό συμβεί. Αλλά οι πιθανότητες δεν είναι 50-50, δε νομίζεις; Με Διαμαντίδη, Παπαλουκά στην ομάδα ο Ζήσης θα είχε τη θέση του Καλαμπόκη. Με Διαμαντίδη, Παπαλουκά, Χατζηβρέττα απλά δεν θα ήταν στη δωδεκάδα.


- Ναι ρε συ αλλά το thread μιλάει για σύγκριση των 2 παικτών διαχρονικά κι όχι με γνώμονα την τελευταία χρονιά. Στην οποία τελευταία χρονιά και ο Διαμαντίδης δεν έκανε τα καλύτερά του παιχνίδια μετά τον τραυματισμό. Αφού λοιπόν θα τον έβαζες στην ιδανική σου δωδεκάδα πριν από κάποια χρόνια πως είναι δυνατόν μετά να λες ότι είναι υπερεκτιμημένος και πολυδιαφημισμένος?

- Τελευταίο που λέω για Ζήση γιατί είμαστε way off-topic. Ο Ζήσης έχει να παίξει όπως έπαιζε παλιά από τον τραυματισμό στην Ιαπωνία. Αυτό δεν τον κάνει όμως άχρηστο, ούτε ότι δεν παίζει καλά αφού και πάλι κάνει πολλά πράγματα στο παρκέ. Πραγματικά κακός ήταν στο φετινό τουρνουά αλλά ερχόταν κι από μια χρονιά ουσιαστικά απραξίας. Αν δεν πάρει ρυθμό μετά από αρκετά αγωνιστικά λεπτά και φέτος, τότε ναι ίσως είναι πλέον αργά. Επίσης δεν υπήρχε καμμία πιθανότητα να μείνει εκτός ο Ζήσης από τον Χατζηβρέττα, ακόμα και τώρα που είναι στα down του. Προσωπική εκτίμηση βέβαια.
xxx-4711
ο διαμαντιδης, αν λαβουμε υποψιν μας τα παιχνιδια της εθνικης και αν εξαιρεσουμε τους αγωνες με ρωσια, ημιτελικο με γαλλια, γερμανια για το ευρωμπασκετ 2005, τον τελικο με ισπανια το 2006, προημιτελικο με σλοβενια, ημιτελικο με ισπανια και μικρο τελικο με λιθουανια το 2007 και προημιτελικο με αργεντινη το 2008 ειναι αναμφισβητητα μακραν ο πολυτιμοτερος ελληνας παικτης.
δεν αναφερομαι σε ευρωμπασκετ 2003 και ολυμπιακους 2004 γιατι δεν τον ειχε αναλαβει ακομα ο ομπραντοβιτς ωστε να αναδειξει το ταλεντο του.
colonel gomelsky
QUOTE(Omar Little @ Sep 20 2009, 13:17 ) *
Αφού λοιπόν θα τον έβαζες στην ιδανική σου δωδεκάδα πριν από κάποια χρόνια πως είναι δυνατόν μετά να λες ότι είναι υπερεκτιμημένος και πολυδιαφημισμένος?


Έτερον εκάτερον. Όπως είπα και πριν το γεγονός ότι είναι υπερεκτιμημένος δεν μειώνει την αξία του. Αν π.χ. ο Διαμαντίδης έχει αξία 80 και ο Παπαλουκάς 75, το 75 του Παπαλουκά δεν επηρεάζεται επειδή οι δημοσιογράφοι τον θεωρούν για 120 (και τον Διαμαντίδη για 100).

Ένα ακραίο παράδειγμα. Το ότι ο Λεμπρόν δεν είναι Τζόρνταν (όπως σώνει και καλά θέλουν να τον παρουσιάσουν) δεν σημαίνει ότι δεν είναι παιχταράς.
Air and King
QUOTE(colonel gomelsky @ Sep 20 2009, 13:31 ) *
Ένα ακραίο παράδειγμα. Το ότι ο Λεμπρόν δεν είναι Τζόρνταν (όπως σώνει και καλά θέλουν να τον παρουσιάσουν) δεν σημαίνει ότι δεν είναι παιχταράς.

Λαθος παραδειγμα.
Ο 24χρονος ΛεΜπρον ειναι καλυτερος απο τον 24χρονο Τζορνταν...και εχει τα φοντα να γινει και καλυτερος.

Οσο αφορα τον Παπαλουκα και τον Διαμαντιδη οπως βλεπεις σιγα σιγα αθελα σου φευγεις απο την υπερβολη που ειχες αναπτυξει στα προηγουμενα ποστ!
colonel gomelsky
QUOTE(Air and King @ Sep 20 2009, 13:37 ) *
Λαθος παραδειγμα.
Ο 24χρονος ΛεΜπρον ειναι καλυτερος απο τον 24χρονο Τζορνταν...και εχει τα φοντα να γινει και καλυτερος.

Οσο αφορα τον Παπαλουκα και τον Διαμαντιδη οπως βλεπεις σιγα σιγα αθελα σου σου φευγεις απο την υπερβολη που ειχες αναπτυξει στα προηγουμενα ποστ!


1) Δεν θα επιμείνω στα του ΝΒΑ. Καταλαβαίνεις πάντως τι θέλω να πω με το παράδειγμα.

2) Δεν φεύγω από τα προλεγόμενά μου. Απλά ίσως επειδή τα εξηγώ, γίνονται πιο κατανοητά.
saniboy
Ρε παιδια , πολυ το κουραζεται το θεμα tongue.gif

Τα πραγματα ειναι απλα! Στα καλα του και ο ΔΔ και ο Τεο ειναι της ιδιας ποιοτητας πανω κατω παικτες με τα συν του και τα πλην του ο καθενας....Αυτη τη στιγμη λογω ηλικιας ο ΔΔ ειναι ενα επιπεδο πανω απο τον Τεο ._
panos75
QUOTE(xxx-4711 @ Sep 20 2009, 13:18 ) *
ο διαμαντιδης, αν λαβουμε υποψιν μας τα παιχνιδια της εθνικης και αν εξαιρεσουμε τους αγωνες με ρωσια, ημιτελικο με γαλλια, γερμανια για το ευρωμπασκετ 2005, τον τελικο με ισπανια το 2006, προημιτελικο με σλοβενια, ημιτελικο με ισπανια και μικρο τελικο με λιθουανια το 2007 και προημιτελικο με αργεντινη το 2008 ειναι αναμφισβητητα μακραν ο πολυτιμοτερος ελληνας παικτης.
δεν αναφερομαι σε ευρωμπασκετ 2003 και ολυμπιακους 2004 γιατι δεν τον ειχε αναλαβει ακομα ο ομπραντοβιτς ωστε να αναδειξει το ταλεντο του.


Προφανώς είναι σαρκαστικό το ποστ σου φίλε.

Πάντως τον ψιλοαδικείς τον Διαμαντίδη και το λέω εγώ που δεν είμαι από αυτούς που προσκυνάνε στον βωμό του παικτικού του μεγαλείου. Είναι πολύτιμος παίκτης για κάθε ομάδα και όντως παρουσίασε βελτίωση από τότε που πήγε στον Παναθηναϊκό.
Pierce
hint
Το poll εχει ανοιξει 6 Νοεμβριου 2006
rchos
QUOTE
hint
Το poll εχει ανοιξει 6 Νοεμβριου 2006


πιστευεις οτι αυτο θα το καταλαβουν οι συγκεκριμενοι για τους οποιους το γραφεις?
Pierce
the one million dollar question!
panos75
QUOTE(pierce21 @ Sep 20 2009, 13:59 ) *
hint
Το poll εχει ανοιξει 6 Νοεμβριου 2006


To ερώτημα είναι διαχρονικό, όπως το Πελέ ή Μαραντόνα.
Pierce
Δεν νομιζω να εβλεπε τοσο μπροστα ο topic starter, αλλο τι τροπη πηρε μετα το θεμα.... Οπως και να χει με αλλα κοζια ξεκινησε το θεμα και για αυτο θα δεις καθε καρυδιας ποστ σε αυτες τις σελιδες
Το point ειναι αυτο που λεει ο Air and king, με τις ηλικιες...
GMlls
QUOTE(pierce21 @ Sep 20 2009, 16:59 ) *
Δεν νομιζω να εβλεπε τοσο μπροστα ο topic starter, αλλο τι τροπη πηρε μετα το θεμα.... Οπως και να χει με αλλα κοζια ξεκινησε το θεμα και για αυτο θα δεις καθε καρυδιας ποστ σε αυτες τις σελιδες
Το point ειναι αυτο που λεει ο Air and king, με τις ηλικιες...


συμφωνώ. δεν το κλείνεις τότε; αφού βλέπουν ή κοκκινα ή πράσινα, τι είδους ποστ περιμένεις;
panos75
QUOTE(GMlls @ Sep 21 2009, 00:01 ) *
συμφωνώ. δεν το κλείνεις τότε; αφού βλέπουν ή κοκκινα ή πράσινα, τι είδους ποστ περιμένεις;


Όταν έρθει κάποιος ενοχλητικός επισκέπτης στο σπίτι σου, δεν νομίζω πως η σωστή αντίδραση είναι να βάλεις φωτιά και να το κάψεις.
GMlls
QUOTE(panos75 @ Sep 21 2009, 00:08 ) *
Όταν έρθει κάποιος ενοχλητικός επισκέπτης στο σπίτι σου, δεν νομίζω πως η σωστή αντίδραση είναι να βάλεις φωτιά και να το κάψεις.


μπορώ να μην του ανοίξω. tongue.gif
xxx-4711
QUOTE(panos75 @ Sep 20 2009, 13:48 ) *
Προφανώς είναι σαρκαστικό το ποστ σου φίλε.

Πάντως τον ψιλοαδικείς τον Διαμαντίδη και το λέω εγώ που δεν είμαι από αυτούς που προσκυνάνε στον βωμό του παικτικού του μεγαλείου. Είναι πολύτιμος παίκτης για κάθε ομάδα και όντως παρουσίασε βελτίωση από τότε που πήγε στον Παναθηναϊκό.


Καταρχην δεν με ενδιαφερει και πολυ ποιος απο τους δυο ειναι καλυτερος. εγω προτιμω σπανουλη
απλα εχω την απαιτηση απο το διαμαντιδη, τον πιο πληρη ελληνα μπασκεμπολιστα ολων των εποχων κατα την πλειοψηφια των αρδ, σε κρισιμους αγωνες που κρινονται στο καλαθι, οπως με ισπανια το 2007 η αργεντινη το 2008 να δινει μεγαλυτερη επιθετικη βοηθεια και οχι να παιρνει λιγοτερες προσπαθειες απο το βασιλοπουλο.

σε αλλα τοπικς, με αφορμη τις εμφανισεις τους στο ευρωμπασκετ, εχουν απαξιωθει σχεδον ολοι οι διεθνεις . αχρηστοι, λιγοι, τελειωμενοι πρωην μπασκεμπολιστες κτλπ. ε ο διαμαντιδης νομιζω οτι εχει δωσει περισοτερες αφορμες για αναλογα σχολια. δεν μπορει να φταιει παντα η αμυντικογενης τακτικη του γιαννακη που βαζει φρενο στην ομαδα η το περιορισμενο ροτεισον του καζλαουσκας.
Dwyane ''the flash'' Wade
δεν θεωρω φυσικα τον παπαλουκα κακο παικτη αλλα οπωσδηποτε ο διαμαντιδης ειναι ανωτερος του.ειναι πολυ καλυτερος αμυντικος,καλυτερος σουτερ.ο παπ ειναι καλυτερος πασερ αλλα αυτο απο μονο του δεν φτανει.επισης ο διαμαντιδης ειναι ηγετης με ολη την σημασια της λεξης.κατι τετοιο δεν μπορω να πω για τον παπαλουκα ο οποιος στα καλυτερα του χρονια στη μοσχα ηταν 6ος παικτης.υπηρξε ποτε 6ος παικτης ηγετης μιας ομαδος??παικταρας ναι!ηγετης δεν νομιζω!!
thrylos7
QUOTE
επισης ο διαμαντιδης ειναι ηγετης με ολη την σημασια της λεξης.κατι τετοιο δεν μπορω να πω για τον παπαλουκα ο οποιος στα καλυτερα του χρονια στη μοσχα ηταν 6ος παικτης.υπηρξε ποτε 6ος παικτης ηγετης μιας ομαδος??παικταρας ναι!ηγετης δεν νομιζω!!


Σε πόσα παιχνίδια είδες τον Παπαλουκά με την ΤΣΣΚΑ, σ' αυτά τα καλύτερά του χρόνια;

Και στην Εθνική αν θυμάσαι, από τον πάγκο ξεκινούσε. Το "6ος παίκτης" μόνο τυπικό ήταν.
Razorblade Fish
Εχω ψηφισει Διαμαντιδη,περα απο συλλογικες προτιμησεις...Αλλα με τη λασπη που δεχεται ο Παπαλουκας εδω μεσα ειλκρινα εντυπωσιαζομαι(αρνητικα...) σε σημειο εγω,που ειμαι μεγαλος θαυμαστης του ΔΔ,να μπαινω στον πειρασμο να επιχειρηματολογησω εις βαρος του...Αλλα δεν θα το κανω...Ειδικα αυτο για τις ηγετικες ικανοτητες ειναι ανεκδοτο για μενα.
il postino
QUOTE(ronin @ Sep 22 2009, 15:46 ) *
δεν θεωρω φυσικα τον παπαλουκα κακο παικτη αλλα οπωσδηποτε ο διαμαντιδης ειναι ανωτερος του.ειναι πολυ καλυτερος αμυντικος,καλυτερος σουτερ.ο παπ ειναι καλυτερος πασερ αλλα αυτο απο μονο του δεν φτανει.επισης ο διαμαντιδης ειναι ηγετης με ολη την σημασια της λεξης.κατι τετοιο δεν μπορω να πω για τον παπαλουκα ο οποιος στα καλυτερα του χρονια στη μοσχα ηταν 6ος παικτης.υπηρξε ποτε 6ος παικτης ηγετης μιας ομαδος??παικταρας ναι!ηγετης δεν νομιζω!!

φιλε μου θεωρια ειναι ο τιτλος "6ος παικτης" , στην πραξη ηταν ουσιαστικο γραναζι της μηχανης της τσσκα! σημασια δεν εχει ποιος ξεκιναει ενα ματς αλλα το ποιος το τελειωνει! ετσι λενε οι αμερικανοι και τουλαχιστον στο μπασκετ ειναι ετη φωτος μπροστα!

το σκεπτικο στη ρωσια ειναι να βλεπει τα υπερ και τα κατα του ματς ο τεο απο τον παγκο , να κανει μια μικρη αναλυση πριν μπει μεσα για να ξερει , οσο γινεται καλυτερα , τι εχει να αντιμετωπισει!

ενα θα σου πω! τη σεζον 2006-2007 επαιζε η τσσκα μεσα στον ολυμπιακο. στο α δεκαλεπτο ο ολυμπιακος ηταν μπροστα σταθερα με 6-7 ποντους. μπηκε στο β δεκαλεπτο ο παπαλουκας και τελειωσε το ματς μεσα 6-7 λεπτα. εδωσε ενα ρυθμο απιστευτο , με τρεξιμο πανω κατω , ετοιμα καλαθια , σκορ , κλεψιματα. πραγματικα εσπειρε ο τυπος! αυτος ηταν ο ρολος του και γι αυτο πληρωνοταν τοσα λεφτα!

οσο για το ηγετιλικι , ο τεο εχει αποδειξει με την εθνικη , εκει οπου παιζουν μαζι , οτι οταν το ματς παει στα ζορια αυτος θα παρει τη μπαλα! τα παραδειγματα πολλα!

παρολαυτα ομως , και εγω ψηφιζω δδ για ενα καρο λογους!
petrovic
εγώ νομίζω ότι ήδη από τον ημιτελικό του 2007 με την Ισπανία το ερώτημα ήταν Παπαλουκάς ή Διαμαντίδης ή Σπανούλης. Μου κάνει εντύπωση που δεν έχει τεθεί ακόμα το ερώτημα με τον τρόπο αυτό μετά και τα όσα είδαμε στην Πολωνία.
panos75
QUOTE(Razorblade Fish @ Sep 22 2009, 16:19 ) *
Εχω ψηφισει Διαμαντιδη,περα απο συλλογικες προτιμησεις...Αλλα με τη λασπη που δεχεται ο Παπαλουκας εδω μεσα ειλκρινα εντυπωσιαζομαι(αρνητικα...) σε σημειο εγω,που ειμαι μεγαλος θαυμαστης του ΔΔ,να μπαινω στον πειρασμο να επιχειρηματολογησω εις βαρος του...Αλλα δεν θα το κανω...Ειδικα αυτο για τις ηγετικες ικανοτητες ειναι ανεκδοτο για μενα.


"Ουδείς προφήτης στον τόπο του."

-Ιησούς Χριστός.
Timemaster
Βαριέμαι αυτή τη στιγμή να εξηγήσω το γιατί icon_drunk.gif icon_drunk.gif
αλλά:

Για εμένα η ουσία της διαφοράς τους είναι τι ομάδα έχω....

Αν ήθελα να πάρω έναν παίχτη που γύρο από αυτόν να στίσω μια ομάδα θα έπερνα τον Διαμαντίδη...
αν όμως είχα μια καλή ομάδα και ήθελα να την κάνω κορυφαία θα έπερνα τον Παπαλουκά.
smiley.gif
papaki_PAO
QUOTE(Timemaster @ Sep 22 2009, 21:28 ) *
Βαριέμαι αυτή τη στιγμή να εξηγήσω το γιατί icon_drunk.gif icon_drunk.gif
αλλά:

Για εμένα η ουσία της διαφοράς τους είναι τι ομάδα έχω....

Αν ήθελα να πάρω έναν παίχτη που γύρο από αυτόν να στίσω μια ομάδα θα έπερνα τον Διαμαντίδη...
αν όμως είχα μια καλή ομάδα και ήθελα να την κάνω κορυφαία θα έπερνα τον Παπαλουκά.
smiley.gif


Kαι για μένα η ουσία της διαφοράς τους είναι τι ομάδα έχει ο καθένας:

Αν κάποιος είναι Ολυμπιακός, τότε θα πει ότι ο Παπαλουκάς είναι καλύτερος..
Αν είναι Παναθηναϊκός, τότε θα πει ο Διαμαντίδης...
Κι αν είναι ουδέτερη ομάδα, θα υποστηρίξει ότι είναι καλύτερος αυτός που αντιπαθεί λιγότερο..


koutsou10
QUOTE(ronin @ Sep 22 2009, 15:46 ) *
δεν θεωρω φυσικα τον παπαλουκα κακο παικτη αλλα οπωσδηποτε ο διαμαντιδης ειναι ανωτερος του.ειναι πολυ καλυτερος αμυντικος,καλυτερος σουτερ.ο παπ ειναι καλυτερος πασερ αλλα αυτο απο μονο του δεν φτανει.επισης ο διαμαντιδης ειναι ηγετης με ολη την σημασια της λεξης.κατι τετοιο δεν μπορω να πω για τον παπαλουκα ο οποιος στα καλυτερα του χρονια στη μοσχα ηταν 6ος παικτης.υπηρξε ποτε 6ος παικτης ηγετης μιας ομαδος??παικταρας ναι!ηγετης δεν νομιζω!!

αυτος ο 6ος παιχτης ειχε βγει ο καλυτερος στην ευρωπη!!!Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ!!!
τι σχεση εχει αν ερχεται απο τον παγκο?αυτο ηταν ενα απλο καλο τρικ του μεσςινα...
κ οι 2 ηγετες ειναι αλλα για μενα μεγαλυτερος ηγετης ο παπαλουκας που στα δυσκολα κ οταν καιει η μπαλα αναλαμβανει ο ιδιος κ δεν δημιουργει ενας αλλος για αυτον κ σουταρει ελευθερος,το βαζει κ γινετε ηγετης-οπως ο διαμαντιδης(δηλαδη οποιος παιχτης κ να ηταν στην θεση του θα θεωρουνταν ηγετης που απλα ηταν μονος του κ το εβαλε?)...
ο διαμαντιδης τοτε δεν ηταν ηγετης,εχει γινει ομως πλεον με τις πολυ καλες του αμυνες σε τελικους στα κρισιμα τελευταια λεπτα κ με καποιες καλες επιθεσεις(δημιουργηση φασης απο τον ιδιο κ οχι απλα στεκομαι κ σουταρω) στις ιδιες περιπτωσεις!!!
colonel gomelsky
QUOTE(koutsou10 @ Sep 22 2009, 23:02 ) *
τι σχεση εχει αν ερχεται απο τον παγκο?αυτο ηταν ενα απλο καλο τρικ του μεσςινα...


Πολύ σωστά. Άλλωστε στο σύγχρονο (ευρωπαικό) μπάσκετ δεν υπάρχει ουσιαστικά ο όρος αρχική πεντάδα με ποιοτική έννοια (ξεκινάν οι καλύτεροι), απλά με χρονική (αυτοί ξεκινάν πρώτοι).
koutsou10
QUOTE(colonel gomelsky @ Sep 22 2009, 23:17 ) *
Πολύ σωστά. Άλλωστε στο σύγχρονο (ευρωπαικό) μπάσκετ δεν υπάρχει ουσιαστικά ο όρος αρχική πεντάδα με ποιοτική έννοια (ξεκινάν οι καλύτεροι), απλά με χρονική (αυτοί ξεκινάν πρώτοι).

για να συμπληρωσω,σημασια στο συγχρονο μπασκετ δεν εχει ποιοι ειναι στην βασικη πενταδα αλλα ποιοι ειναι στην πενταδα οταν τελειωνει το παιχνιδι!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.