Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Διαμαντίδης VS Παπαλουκάς
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
colonel gomelsky
QUOTE(koutsou10 @ Sep 23 2009, 01:11 ) *
για να συμπληρωσω,σημασια στο συγχρονο μπασκετ δεν εχει ποιοι ειναι στην βασικη πενταδα αλλα ποιοι ειναι στην πενταδα οταν τελειωνει το παιχνιδι!!!


Ορθότατη ρήση, αλλά ισχύει περισσότερο στα ντέρμπι. Σε ένα ματς που είναι ήδη λίγο πριν το τέλος π.χ. στους 30 πόντους δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο ποιός τελειώνει. Αλλιώς θα διεκδικούσε δάφνες και ο ... Σάκοτα! tongue.gif
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(ilpostino @ Sep 22 2009, 13:43 ) *
φιλε μου θεωρια ειναι ο τιτλος "6ος παικτης" , στην πραξη ηταν ουσιαστικο γραναζι της μηχανης της τσσκα! σημασια δεν εχει ποιος ξεκιναει ενα ματς αλλα το ποιος το τελειωνει! ετσι λενε οι αμερικανοι και τουλαχιστον στο μπασκετ ειναι ετη φωτος μπροστα!

το σκεπτικο στη ρωσια ειναι να βλεπει τα υπερ και τα κατα του ματς ο τεο απο τον παγκο , να κανει μια μικρη αναλυση πριν μπει μεσα για να ξερει , οσο γινεται καλυτερα , τι εχει να αντιμετωπισει!

ενα θα σου πω! τη σεζον 2006-2007 επαιζε η τσσκα μεσα στον ολυμπιακο. στο α δεκαλεπτο ο ολυμπιακος ηταν μπροστα σταθερα με 6-7 ποντους. μπηκε στο β δεκαλεπτο ο παπαλουκας και τελειωσε το ματς μεσα 6-7 λεπτα. εδωσε ενα ρυθμο απιστευτο , με τρεξιμο πανω κατω , ετοιμα καλαθια , σκορ , κλεψιματα. πραγματικα εσπειρε ο τυπος! αυτος ηταν ο ρολος του και γι αυτο πληρωνοταν τοσα λεφτα!

οσο για το ηγετιλικι , ο τεο εχει αποδειξει με την εθνικη , εκει οπου παιζουν μαζι , οτι οταν το ματς παει στα ζορια αυτος θα παρει τη μπαλα! τα παραδειγματα πολλα!

παρολαυτα ομως , και εγω ψηφιζω δδ για ενα καρο λογους!


ισως να μην εχει σημασια αν ξεκιναει απο τον παγκο,οντως!!αλλα το θεμα ειναι το εξης??πες οτι θελεις να φτιαξεις μια ομαδα απο την αρχη.ποιον αοπο τους δυο θα διαλεγες??εγω προσωπικα τον διαμαντιδη γιατι πιστευω οτι μπορεις να χτισεις γυρω απο αυτον!
αν εχεις μια ομαδα ετοιμη τοτε θα παρεις τον παπαλουκα για το κατι παραπανω που μπορει να σου δωσει.αν δεν κανω λαθος ο παπαλουκας εκανε τα καλυτερα του παιχνιδια με τσσκα και εθνικη οπου ολοι οι συμπακτες του ηταν πρωτοκλασσατοι!!οπως ειπα και πριν ειναι παικταρας αλλα πιστευω οτι για να δειξει τι αξιζει πρεπει να εχει διπλα του και τους καταλληλους συμπαικτες.
il postino
QUOTE(ronin @ Sep 23 2009, 11:59 ) *
ισως να μην εχει σημασια αν ξεκιναει απο τον παγκο,οντως!!αλλα το θεμα ειναι το εξης??πες οτι θελεις να φτιαξεις μια ομαδα απο την αρχη.ποιον αοπο τους δυο θα διαλεγες??εγω προσωπικα τον διαμαντιδη γιατι πιστευω οτι μπορεις να χτισεις γυρω απο αυτον!
αν εχεις μια ομαδα ετοιμη τοτε θα παρεις τον παπαλουκα για το κατι παραπανω που μπορει να σου δωσει.αν δεν κανω λαθος ο παπαλουκας εκανε τα καλυτερα του παιχνιδια με τσσκα και εθνικη οπου ολοι οι συμπακτες του ηταν πρωτοκλασσατοι!!οπως ειπα και πριν ειναι παικταρας αλλα πιστευω οτι για να δειξει τι αξιζει πρεπει να εχει διπλα του και τους καταλληλους συμπαικτες.

συμφωνω , άλλωστε κατι τετοιο υποστηριξα και εγω σε προηγουμενα post. μαλιστα , επειδη ειχε μπει στη μεση και ο καλντερον , ειχα πει οτι σε αυτην την ισπανια ο τεο θα ταιριαζε περισσοτερο απο τον ισπανο ασο.

αν θες να χτισεις παιρνει τον δδ , αν εχεις ενα τσουρμο παικταραδες και θες να τους βαλεις σε σειρα παιρνεις τεο! απλα πραγματα! αλλωστε ετσι πηγαν οι καριερες τους . ο ενας σε ηρακλη και παο εβλεπε την ομαδα να χτιζεται σιγα σιγα γυρω του και ο αλλος με το που πηγε στη ρωσια αρχισαν οι επενδυσεις.
kobe81points
Ελεος και ιεροσυλια. Φτασαμε στο σημειο να συγκρινουμε Παπαλουκα με Διαμαντιδη. Για πειτε μου λοιπον σε ποιους τομεις ειναι καλος (οχι απαραιτητα κορυφαιος) ο Παπαλουκας? Ο μονος τομεας ειναι οι ασσιστ, το οποιο δεν ειναι αρκετο για να τον καταταξει στους κορυφαιους της Ευρωπης. Επιτρεπεται το 2009 να υπαρχει γκαρντ με το σουτ του Παπαλουκα? Ο γιος μου που ειναι τεσσαρων ετων ειναι πιο ευστοχος. Ο Παπαλουκας ειναι απλα ενα καλο γκαρντ ο οποιος εχει ομως παρα πολλα μειονεκτηματα.
Μην τρελενομαστε και μην θεοποιουμε τοσο ευκολα καποιον μονο και μονο για να υπαρχει το αντιπαλο δεος του Διαμαντιδη και να πρεπει να δημιουργουμε και να αντιπαραθετουμε καποιο ειδωλο που να φοραει κοκκινη φανελα, επειδη η αλλη πλευρα εχει το Διαμαντιδη.
Μην κανετε το λαθος των Παοκτζηδων που φτασανε στο σημειο να συγκρινουν τον Μπανε (μεγαλη ιεροσυλια) με τον Γκαλη μονο και μονο για να πανε κοντρα στους Αρειανους.

Αυτα και το κλεινω εδω το θεμα γιατι οσο περισσοτερο ασχολουμαι τοσο περισσοτερο συγχυζομαι.
apkat
Χεχεχε..Ιεροσυλια να συγκρινεις τον παπαλουκα με τον Διαμαντιδη ε ;;;Μαλιστα..Φανταζομαι και πριν 4 χρονια θα πιστευες το αντιστροφο..

Ποιο αντιπαλο δεος στο Διαμαντιδη;;;Οταν ο Παπαλουκας εβγαινε καλυτερος Ευρωπαιος της χρονιας και επαιρνε ευρωλιγκες με την ΤΣΣΚΑ ο ΔΔ ηταν ενας unproven παικτακος με χειροτερο σουτ και απο του Παπαλουκα..Κι ομως και τοτε η συγκριση γινοταν.Δεν ξεκινησαν οι Ολυμπιακοι αυτη την συγκριση.Οταν ξεκινησε αλλωστε η συγκιρση ο τεο επαιζε στην Ρωσσια..Πιο πολυ οι δημοσιογραφοι..

Φανταζομαι στην αμυνα δεν θα τον θεωρεις ιδιαιτερα καλο..Τι κι αν ο Πλανινιτς περσυ πηγαινοντας στην ΤΣΣΚΑ δηλωσε οτι εχει να αντικαταστασε εναν εκ των κορυφαιων αμυντικων ποιντ γκαρντ στην ιστορια της Ευρωλιγκα..Το ντραιβ επισης φανταζομαι δεν σε ενθουσιαζει..τι κι αν ειχε το υψηλοτερο ποσοστο σε ευστοχα διποντα απο καθε αλλον περιφερειακο παικτη στην Ευρωλιγκα..Η πασα φανταζομαι απλως μετρια..Και ας ηταν πρωτος σε ασιστ και περσυ στην Ευρωλιγλκα..Το ποσταρισμα του απο το οποιο η Εθνικη σου πηρε παμπολα καλαθια και μαλιστα πολυ κρισιμα και αυτο μαλλον δεν ειναι τιποτα ιδιαιτερο..Το οτι ειναι ο πιο clutch παικτης στο Ευρωπαικο μπασκετ φανταζομαι ειναι λαθος.

Να αντιστρεψω λιγο το ερωτημα..Ο Διαμαντιδης εκτος απο αμυνα και σουτ σε τι ειναι καλυτερος απο τον Παπαλουκα;;Αντιληψη του παιχνιδιου;;;court vision;;Οργανωση;;Πασα;;Ντραιβ;;Κρισιμες φασεις;;
polympoumpounas
QUOTE(kobe81points @ Oct 3 2009, 02:57 ) *
Ελεος και ιεροσυλια. Φτασαμε στο σημειο να συγκρινουμε Παπαλουκα με Διαμαντιδη.


icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif
icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif

δεν ξερω αν το εθεσα σωστα...


Λοιπον με την ευκαιρια να πω οτι θεωρω τον Διαμαντιδη καλυτερο παιχτη, το εχω ηδη γραψει εξαλλου.Ομως kobe81points:

-O Παπαλουκας εχει μπει 2 φορες στην καλυτερη πενταδα της ευρωλιγκας και 2 στη δευτερη.Ο Διαμαντιδης 1 φορα στην πρωτη

-Ο Παπαλουκας εχει βγει κορυφαιος παιχτης της ευρωλιγκας.Ο Διαμαντιδης οχι

-Ο Παπαλουκας εχει μπει στην καλυτερη πενταδα παγκοσμιου πρωταθληματος.Ο Διαμαντιδης οχι

-Ο Παπαλουκας εχει βγει κορυφαιος ευρωπαιος για μια χρονια(αφηνοντας δευτερο τον Γκασολ και τριτο τον Νοβιτσκι).Ο Διαμαντιδης ουδεποτε εφτασε κοντα σε κατι τετοιο

Με ολα αυτα το να λες οτι ειναι ιεροσυλια να συγκρινεις Διαμαντιδη - Παπαλουκα ειναι τουλαχιστον αστειο...



kobe81points
QUOTE(apkat @ Oct 3 2009, 03:52 ) *
Χεχεχε..Ιεροσυλια να συγκρινεις τον παπαλουκα με τον Διαμαντιδη ε ;;;Μαλιστα..Φανταζομαι και πριν 4 χρονια θα πιστευες το αντιστροφο..

Ποιο αντιπαλο δεος στο Διαμαντιδη;;;Οταν ο Παπαλουκας εβγαινε καλυτερος Ευρωπαιος της χρονιας και επαιρνε ευρωλιγκες με την ΤΣΣΚΑ ο ΔΔ ηταν ενας unproven παικτακος με χειροτερο σουτ και απο του Παπαλουκα..Κι ομως και τοτε η συγκριση γινοταν.Δεν ξεκινησαν οι Ολυμπιακοι αυτη την συγκριση.Οταν ξεκινησε αλλωστε η συγκιρση ο τεο επαιζε στην Ρωσσια..Πιο πολυ οι δημοσιογραφοι..

Φανταζομαι στην αμυνα δεν θα τον θεωρεις ιδιαιτερα καλο..Τι κι αν ο Πλανινιτς περσυ πηγαινοντας στην ΤΣΣΚΑ δηλωσε οτι εχει να αντικαταστασε εναν εκ των κορυφαιων αμυντικων ποιντ γκαρντ στην ιστορια της Ευρωλιγκα..Το ντραιβ επισης φανταζομαι δεν σε ενθουσιαζει..τι κι αν ειχε το υψηλοτερο ποσοστο σε ευστοχα διποντα απο καθε αλλον περιφερειακο παικτη στην Ευρωλιγκα..Η πασα φανταζομαι απλως μετρια..Και ας ηταν πρωτος σε ασιστ και περσυ στην Ευρωλιγλκα..Το ποσταρισμα του απο το οποιο η Εθνικη σου πηρε παμπολα καλαθια και μαλιστα πολυ κρισιμα και αυτο μαλλον δεν ειναι τιποτα ιδιαιτερο..Το οτι ειναι ο πιο clutch παικτης στο Ευρωπαικο μπασκετ φανταζομαι ειναι λαθος.

Να αντιστρεψω λιγο το ερωτημα..Ο Διαμαντιδης εκτος απο αμυνα και σουτ σε τι ειναι καλυτερος απο τον Παπαλουκα;;Αντιληψη του παιχνιδιου;;;court vision;;Οργανωση;;Πασα;;Ντραιβ;;Κρισιμες φασεις;;


Εκτος λοιπον απο το σουτ και την αμυνα (ηδη ξεκιναμε με συγκριτικο πλεονεκτημα) οπου τα παραδεχεσαι και εσυ, ειναι ακομα καλυτερος στα κλεψιματα, στα ριμπαουντ, στα κοψιματα και στις κρισιμες φασεις γιατι να σου θυμίσω οτι τα Ευρωμπασκετ με τριποντα του Διαμαντιδη στο τελευταιο δευτερολεπτο τα παιρναμε.
Επισης ριξε και μια ματια στα link:

http://www.youtube.com/watch?v=28W-LVGXJHk
http://www.youtube.com/watch?v=Dzyg6gbJDFw&NR=1
http://www.youtube.com/watch?v=moq0hrX9BvU

Το ληγω λοιπον εδω το θεμα και δεν θα ασχοληθω ξανα γιατι στο τελος θα ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε icon_wave.gif
Razorblade Fish
QUOTE(kobe81points @ Oct 3 2009, 04:50 ) *
Εκτος λοιπον απο το σουτ και την αμυνα (ηδη ξεκιναμε με συγκριτικο πλεονεκτημα) οπου τα παραδεχεσαι και εσυ, ειναι ακομα καλυτερος στα κλεψιματα, στα ριμπαουντ, στα κοψιματα και στις κρισιμες φασεις γιατι να σου θυμίσω οτι τα Ευρωμπασκετ με τριποντα του Διαμαντιδη στο τελευταιο δευτερολεπτο τα παιρναμε.
Επισης ριξε και μια ματια στα link:

http://www.youtube.com/watch?v=28W-LVGXJHk
http://www.youtube.com/watch?v=Dzyg6gbJDFw&NR=1
http://www.youtube.com/watch?v=moq0hrX9BvU

Το ληγω λοιπον εδω το θεμα και δεν θα ασχοληθω ξανα γιατι στο τελος θα ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε icon_wave.gif


Ευτυχως που το ληγεις εδω,γιατι πραγματι θα ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε
apkat
QUOTE(kobe81points @ Oct 3 2009, 04:50 ) *
Εκτος λοιπον απο το σουτ και την αμυνα (ηδη ξεκιναμε με συγκριτικο πλεονεκτημα) οπου τα παραδεχεσαι και εσυ, ειναι ακομα καλυτερος στα κλεψιματα, στα ριμπαουντ, στα κοψιματα και στις κρισιμες φασεις γιατι να σου θυμίσω οτι τα Ευρωμπασκετ με τριποντα του Διαμαντιδη στο τελευταιο δευτερολεπτο τα παιρναμε.
Επισης ριξε και μια ματια στα link:

http://www.youtube.com/watch?v=28W-LVGXJHk
http://www.youtube.com/watch?v=Dzyg6gbJDFw&NR=1
http://www.youtube.com/watch?v=moq0hrX9BvU

Το ληγω λοιπον εδω το θεμα και δεν θα ασχοληθω ξανα γιατι στο τελος θα ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε icon_wave.gif


Xεχεχεχε..Πραγματικα θα ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε..Τα ριμπαουντ τα κλεψιματα και οι ταπες δεν συμπεριλαμβανονται στην αμυνα η κανω λαθος;;Για το ποιος ειναι πιο κλατς τι να πω;;Θυμασαι πως εγινε η ανατροπη για να φτασει η τελευταια φαση και να βαλει το τριποντο ο Μητσος;;Ειχε βαλει πανω απο 10 ποντους ο Θοδωρης στο 4ο δεκαλεπτο μονο..Βγηκε με 5 φαουλ στην τελευταια φαση και ετσι δεν ηταν μεσα για να παρει και την τελευταια φαση..Αν ηταν μεσα μην εχεις καμια αμφιβολια ετσι καυτος που ηταν θα την επαιρνε και αυτην την φαση..

Τωρα να σου βαλω και εγω βιντεο του παπαλουκα καταλαβιανεις οτι δχεν εχει νοημα..Σου ξαναλεω ο Παπαλουκας εχει καλυτερο court vision πασα ντραιβ τελειωματα ποαστρισμα και ειναι φυσικα και εξιαρετικος αμυντικος(χωρις να ειναι καλυτερος του Μητσου φυσικα).Μονο του μειονεκτημα το σουτ.Αλλα μηπως ο Τζεισον Κιντ που υπηρξε κορυφαιος πλει μεικερ στον κοσμο ειχε κανενα σπουδιαο σουτ...Σε ολα τα αλλα ειναι εξαιρετικος

Γενικα ο Θοδωρης τοσο χρονια απο οτι καταλαβαινω εχει κοροιδεψει Ιβκοβιτς Μεσινα Γιαννακη που τον ειχαν ηγετη στις ομαδες τους(τοπ ομαδες ολες) αφου δεν ειναι και τιποτα ιδιαιτερο.
nikopoli
διαμαντιδης με διααφορα
panos75
QUOTE(nikopoli @ Oct 3 2009, 20:23 ) *
διαμαντιδης με διααφορα


Μη σου πω ότι και ο Γκαγκαλούδης είναι καλύτερος του Παπαλουκά.
Και μόνο το γεγονός ότι πήρε πρωτάθλημα με την Πανάθα και είναι μέλος της Θύρας 13 του δίνει πολλούς πόντους.
McLane
Καταρχήν είναι και οι 2 παιχταράδες. Όσοι προσπαθούν να μειώσουν, με φτηνούς κατά τη γνώμη μου, τρόπους τον έναν ή τον άλλο είναι επειδή τυφλώνονται από τον οπαδισμό. Τι 6ος παίχτης ο Παπαλουκάς ακούω, τι δεν είναι ηγέτης και είναι κατακριτέος γιατί δεν παίρνει περισσότερες προσπάθειες με την εθνική ο Διαμαντίδης... Ότι να 'ναι...
Λοιπόν η άποψή μου είναι ότι στο prime τους η σύγκριση θα ήταν πολύ πιο ουσιαστική και αμφίρροπη. Υπάρχουν επιχειρήματα πολλά και για τους 2. Μεγάλοι παίχτες και μέσα στο τοπ-50 όλων των εποχών στο Ευρωπαικό μπάσκετ κατά τη γνώμη μου. Αλλά αυτή τη στιγμή στην κατάσταση που βρίσκονται και οι 2 θεωρώ μέγα λάθος και όπως είπα και πιο πριν μάλλον τύφλωση από οπαδισμό το να λέμε ότι ο Παπαλουκάς είναι καλύτερος του Διαμαντίδη. Βρίσκεται σε πτωτική πορεία, πράγμα φυσιολογικό λόγω ηλικίας. Δεν είναι κακός παίχτης ούτε μέτριος. Είναι μεγάλος παίχτης ο Παπαλουκάς. Τέλος. Αλλά όπως είναι τώρα δεν μπορεί να συγκριθεί με τον Διαμαντίδη ο οποιός βρίσκεται σε μία απ' τις καλύτερες στιγμές της καριέρας του. Όπως ο Τεό το 2006-08. Εν ολίγης δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι άνθρωποι μη φανατισμένοι αυτή τη στιγμή θα διάλεγαν στην ομάδα τους τον Παπαλουκά και όχι τον Διαμαντίδη.
OnLy_PAS-AthEnS
Δεν ψηφιζω γιατι αν λαβω ως μετρο συγκρισης τις τοπ χρονιες τους(ΔΔ τωρα,ΠΑΠ 2006-2008) μου βγαινουν ισοι...ειναι κατι σαν συγκριση ΠΟΛ,Ντερον..
6-0
QUOTE(McLane @ Oct 4 2009, 15:14 ) *
Καταρχήν είναι και οι 2 παιχταράδες. Όσοι προσπαθούν να μειώσουν, με φτηνούς κατά τη γνώμη μου, τρόπους τον έναν ή τον άλλο είναι επειδή τυφλώνονται από τον οπαδισμό. Τι 6ος παίχτης ο Παπαλουκάς ακούω, τι δεν είναι ηγέτης και είναι κατακριτέος γιατί δεν παίρνει περισσότερες προσπάθειες με την εθνική ο Διαμαντίδης... Ότι να 'ναι...
Λοιπόν η άποψή μου είναι ότι στο prime τους η σύγκριση θα ήταν πολύ πιο ουσιαστική και αμφίρροπη. Υπάρχουν επιχειρήματα πολλά και για τους 2. Μεγάλοι παίχτες και μέσα στο τοπ-50 όλων των εποχών στο Ευρωπαικό μπάσκετ κατά τη γνώμη μου. Αλλά αυτή τη στιγμή στην κατάσταση που βρίσκονται και οι 2 θεωρώ μέγα λάθος και όπως είπα και πιο πριν μάλλον τύφλωση από οπαδισμό το να λέμε ότι ο Παπαλουκάς είναι καλύτερος του Διαμαντίδη. Βρίσκεται σε πτωτική πορεία, πράγμα φυσιολογικό λόγω ηλικίας. Δεν είναι κακός παίχτης ούτε μέτριος. Είναι μεγάλος παίχτης ο Παπαλουκάς. Τέλος. Αλλά όπως είναι τώρα δεν μπορεί να συγκριθεί με τον Διαμαντίδη ο οποιός βρίσκεται σε μία απ' τις καλύτερες στιγμές της καριέρας του. Όπως ο Τεό το 2006-08. Εν ολίγης δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι άνθρωποι μη φανατισμένοι αυτή τη στιγμή θα διάλεγαν στην ομάδα τους τον Παπαλουκά και όχι τον Διαμαντίδη.


McLane,

Η άποψή σου είναι απόλυτα σεβαστή και αυτά που λες έχουν κάποια βάση. Έχω μια ένσταση μόνο. Το ότι δύσκολα θα επέλεγε κανείς τον Παπαλουκά σε σχέση με τον Διαμαντίδη το βασίζεις στην τελευταία σεζόν που έκανε ο Διαμαντίδης; Θεωρείς ότι η αγωνιστική χρονιά που μας πέρασε ήταν από τις καλύτερες στην καριέρα του; Και πάλι, αν αυτή τη στιγμή ο Διαμαντίδης είναι και θεωρείται καλύτερος, αυτό τον κάνει μεγαλύτερο παίχτη διαχρονικά;

Πολύ σωστά έχει αναφερθεί ότι είναι πληρέστερος από τον Παπαλουκά και καλύτερος του στους περισσότερους τομείς και αυτό του δίνει πόντους στη μεταξύ τους σύγκριση. Δεν αντιλέγω, αλλά είναι αυτά αρκετά για να τον αναδείξουν μεγαλύτερο; Ότι ισχύει για τη σύγκρισή του με τον Τεό ισχύει (σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό) και σε μία σύγκριση Διαμαντίδη-Γιασικεβίτσιους. Μπορεί ο Μήτσος να θεωρείται διαχρονικά μεγαλύτερος πλέι μείκερ από τον Σάρας;
Περισσότερο από τα ατομικά χαρακτηριστικά που οπωσδήποτε καθορίζουν το μέγεθος ενός παίχτη νομίζω πως μεγαλύτερο ρόλο παίζει η προσωπικότητα που βγάζει μες στο γήπεδο και το πνεύμα του νικητή που δίνει στην ομάδα του. Και σε αυτά ο Παπαλουκάς στην Ελλάδα δεν έχει σύγκριση.

Για να τελειώνω με αυτό το ζήτημα, τιμώ και σέβομαι τον παιχταρά Δημήτρη Διαμαντίδη, όλα αυτά τα χρόνια έχει υπάρξει το σημαντικότερο γρανάζι στη μηχανή της εθνικής μας στις μεγάλες επιτυχίες της, αλλά όταν η ομάδα χρειάστηκε κάποιον να την οδηγήσει στις νίκες, εμπιστεύτηκε τα σίγουρα χέρια του Παπαλουκά.
paris13
ρε παιδια θα τρελαθω δηλαδη λετε οτι το ριμ. η ταπα κ το κλεψιμο ειναι αμυνα απλως!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ελεος!!!!!!πολλοι πλαι μαικερ περνουν 5-6 ριμ. ανα αγωνα.......2 κλεψιματα ανα αγωνα..........1 μπλοκ ανα αγωνα??????????οχι δεν υπαρχει αλλως πλαι μαικερ.......νταξ καλυτερη αντιλιψη εχει ο παπ. αλλα λετε δεκα πραγματα οπως αντιληψη πασα τα απια συμπεριλαμβανονται στην οργανοση[ενω για τα μπλοκ αμεσως φαγοθικατε να πειτε για τον μιτσο οτι τα ριμ. ειναι αμυνα......το σουτ του παπ. ειναι αθλιο........στις βολες μετριος ενω ο διαμαντιδης τρομερο σουτ καλες βολες κ πανω απο ολα βαζει τα κρισιμα σουτ..................κ θα τρελαθω με το πως θελουν μερικοι να υποβαθμισουν τον διαμαντιδι μονο κ μονο επειδη υποστιριζουν τον παπαλουκα................κοιταξτε σεβαστες οι αποψεις σας αλλα μην υποβαθμιζετε τον μιτσο μονο κ μονο για να περασει το δικο σαςαααααααααααα κ το επιθετικο ριμ αμυνα ειναι κυριοι????????????????????????????????????????????/
apkat
Δεν ξερω..Αν γραψεις πιο καθαρα αυτα στα οποια διαφωνεις πιθανον να απαντησω..Για την ωρα πραγματικα το ποστ σου ειναι λιγο μπερδεμενο σε σχεση με αυτα που εγω εχω γραψει..
Dominique
Δεν εχω σκοπο να συγκρινω Διαμαντιδη-Παπαλουκα,οχι γιατι δεν εχω γνωμη,αλλα γιατι κατι συγκεκριμενο μου τραβηξε την προσοχη.
Μιας και ειπωθηκε οτι το ριμπαουντ ειναι αμυνα,ενω σε απαντηση εγινε διαχωρισμος αμυντικου απο επιθετικο ριμπαουντ,εχω να σχολιασω το εξης:Αμφοτεροι οι τυποι των ριμπαουντ συνιστουν ΕΠΙΘΕΣΗ.Το ριμπαουντ ανεξαρτητα απ το μερος του γηπεδου στο οποιο γινεται,δινει τη δυνατοτητα στην ομαδα που το παιρνει να εκδηλωσει (νεα)επιθεση.Αν δεν το "κατεβασεις", θα αμυνεσαι εσαει.
Στο μπασκετ για να επιτεθεις πρεπει να εχεις την μπαλα στα χερια.Προκειται και για μια βασικη διαφορα σε σχεση με το ποδοσφαιρο η οποια μετραει αρκετα για το πιο αθλημα αρεσει περισσοτερο στον καθενα,αφου στο ποδοσφαιρο μπορεις να αμυνθεις με την μπαλα στα ποδια.
polympoumpounas
QUOTE(Dominique @ Oct 5 2009, 06:36 ) *
Δεν εχω σκοπο να συγκρινω Διαμαντιδη-Παπαλουκα,οχι γιατι δεν εχω γνωμη,αλλα γιατι κατι συγκεκριμενο μου τραβηξε την προσοχη.
Μιας και ειπωθηκε οτι το ριμπαουντ ειναι αμυνα,ενω σε απαντηση εγινε διαχωρισμος αμυντικου απο επιθετικο ριμπαουντ,εχω να σχολιασω το εξης:Αμφοτεροι οι τυποι των ριμπαουντ συνιστουν ΕΠΙΘΕΣΗ.Το ριμπαουντ ανεξαρτητα απ το μερος του γηπεδου στο οποιο γινεται,δινει τη δυνατοτητα στην ομαδα που το παιρνει να εκδηλωσει (νεα)επιθεση.Αν δεν το "κατεβασεις", θα αμυνεσαι εσαει.
Στο μπασκετ για να επιτεθεις πρεπει να εχεις την μπαλα στα χερια.Προκειται και για μια βασικη διαφορα σε σχεση με το ποδοσφαιρο η οποια μετραει αρκετα για το πιο αθλημα αρεσει περισσοτερο στον καθενα,αφου στο ποδοσφαιρο μπορεις να αμυνθεις με την μπαλα στα ποδια.


Γενικα ειναι λιγο περιεργο το θεμα με τα ριμπαουντ, αλλα εχει επικρατησει να τα θεωρουμε κομματι της αμυνας γιατι περα απο τα προσοντα του καθενος που βοηθανε, παιζει τεραστιο ρολο και η ομαδικη λειτουρια (box out π.χ.) και τυπικα η αμυνα δεν εχει τελειωσει μεχρι να παρεις και την μπαλα.Το γραφεις και στο ποστ σου, "Αν δεν το "κατεβασεις", θα αμυνεσαι εσαει"

Για αυτο που λες οτι ισχυει στο μπασκετ και οχι στο ποδοσφαιρο, οτι δηλαδη "Στο μπασκετ για να επιτεθεις πρεπει να εχεις την μπαλα στα χερια" διαφωνω εντελως.Η αμυνα νομιζω βοηθαει πιο πολυ την επιθεση στο μπασκετ λογω των ευκολων ποντων απο αιφνιδιασμους(και στα 2 βεβαια βοηθαει πολυ).Θυμησου την λεγομενη επιθετικη αμυνα της εθνικης.

Υ.Γ.1 Ολα αυτα που εγραψα βεβαιως δεν ισχυουν σε καμια περιπτωση οταν μιλαμε για το μακρινο ριμπαουντ, το πιο σημαντικο στοιχειο του συγχρονου μπασκετ.Αυτο ειναι επιθεση και αμυνα μαζι

Υ.Γ.2 Σορρυ για το off topic peace.gif
PARISINOS
Εγω παλι θεωρω οτι τα ριμπαουντ, τα κλεψιματα και τα κοψιματα ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με την αμυνα . ΚΑΜΙΑ.

και εξηγω.

Μεχρι πριν απο κανα δυο χρονια ( βασικα πριν τον ιβκοβιτς στην δυναμο) ο φωτσης κατεβαζε οσα περισσοτερα ριμπαουντ γινοταν, μοιραζε ταπιδια αβερτα, εκανε και κλεψιματα αρκετα για τη θεση του. Ε λοιπον ολα αυτα δεν αναιρουσαν το γεγονος οτι στην αμυνα κατεστρεφε την εκαστοτε ομαδα του.

Απο την αλλη ο χατζηβρεττας ριμπαουντ δεν επαιρνε πολλα, ταπες δεν εριχνε, κλεψιματα εκανε μερικα αλλα τιποτα το ιδιαιτερο για δυαρι, και ομως ηταν μεσα στους 5 καλυτερους περιφερειακους αμυντικους στην ευρωπη.

Ο διαμαντιδης λοιπον ειναι πολυ καλος ριμπαουντερ, εκπληκτικος κλεφτης , φοβερος στα κοψιματα ΑΛΛΑ ΚΑΙ εκπληκτικος αμυντικος. Το να λεμε οτι ολα αυτα πανε πακετο ειναι απλα λαθος.

Οπως και το να λεμε οτι το να δινεις ασσιτς , σημαινει οτι οργανωνεις καλα. Καμια σχεση. Και ο σπανουλης δινει πολλες ασσιστ, περισσοτερες απο τον διαμαντιδη, δεν σημαινει ομως οτι συγκρινονται στην οργανωση.

Τωρα για το θεμα μας, ας με ρωταγες σημερα , θα ψηφιζα διαμαντιδη σιγουρα, αν με ρωταγες πριν 3 χρονια, θα ελεγα παπαλουκας, και ας καναμε διαχρονικη συγκριση θα ελεγα να περιμενουμε αλλα δυο τρια χρονια ( να τελειωσουν και τα πραιμ του μητσου).
kolokotronis
Παιδιά μην μπερδεύεστε.
Δεν είναι πυρινική φυσική.
Το αμυντικό ριμπάουντ σηματοδοτεί το τέλος της άμυνας και την απαρχή της επίθεσης. Στο μεταίχμιο δηλαδή.
Για να το πάρεις όμως, δουλεύεις το μπλοκ άουτ, κάτι που είναι μέρος της αμυντικής λειτουργίας.
Αυτός που έχει έφεση σε αυτό όμως δεν θεωρείται και καλός αμυντικός.
Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.
Το επιθετικό ριμπάουντ δε, αποτελεί μέρος της επίθεσης αφού ανανεώνει την επίθεση. Είσαι στην επίθεση και παραμένεις σ'αυτή. Είναι θέμα επιθετικού ενστίκτου.
Αυτός που έχει έφεση σε αυτό όμως δεν είναι και καλός επιθετικός.
Ξανά άλλο το ένα , άλλο το άλλο.
Γενικά το αν είμαι καλός ριμπάουντερ, δεν μου προσθέτει μπόνους ούτε αμυντικά ούτε επιθετικά.
Είναι ξεχωριστό κομμάτι του παιχνιδιού.
Η τάπα ας πούμε είναι ένα μικρό μέρος της άμυνας.
Δεν είναι το σημαντικότερο κομμάτι της βέβαια όπως πάρα πολλοί πιστεύουν, αλλά ανήκει σε αυτήν.
Το ριμπάουντ δεν ανήκει κάπου τι να κάνουμε.

Το μακρινό αμυντικό ή επιθετικό ριμπάουντ είναι τελείως μα τελείως διαφορετική υπόθεση.
Μιλάμε για το σημαντικότερο πράγμα στο σύγχρονο μπάσκετ και πρέπει να δουλεύεται διεξοδικά από τους προπονητές αν θέλουν να παίξουν μοντέρνο μπάσκετ.
kolokotronis
Θέλω να προσθέσω ότι το ριμπάουντ ιφίσταται αφού έχει εκδηλωθεί η άμυνα ή η επίθεση.
Μετά το σουτ δηλαδή.
Γι'αυτό είναι ξεχωριστό κομμάτι.
apkat
Και τα επιθετικα και τα αμυντικα πλεις που μπορει να εχει μια ομαδα παντως εχουν προβλεψη για το νεο ριμπαουντ..Μαλιστα καποια εχουν ως βασικη λογικη τους το επομενο ριμπαουντ(οπως η ζωνη 2-3)..Παιρνω ριμπαουντ σημαινει ειμαι προσηλωμενος στο συστημα εχω απολυτη συγκεντωση και διαθεση και αμυντικο ενστικτο κατα την γνωμη μου..Τωρα αν θελετε να το ενταξουμε στην επιθεση η να το κανουμε ξεχωριστο κομματι λιγο με νοιαζει..Εγω παντα στο μυαλο μου πιο πολυ θα το εχω ως αμυντικο κομματι.

Παρισινε γενικα εχει βαση αυτο που λες και το καταλαβαινω..Αλλα καπως πρεπει να ενταξεις καποια πραγματα..Πχ ναι να δινεις ασιστ δεν ειναι +1 στην οργανωση..Αλλα ειναι +1 στην επιθεση.Επειδη λοιπον συνηθιζουμε να χωριζουμε αμυνα με επιθεση τις επι μερους κατηγοριες(ταπα,κλεψιμο) τις τοποθετουμε ειτε στην επιθεση ειτε στην αμυνα..
kseplenhs
QUOTE(PARISINOS @ Oct 5 2009, 11:57 ) *
Τωρα για το θεμα μας, ας με ρωταγες σημερα , θα ψηφιζα διαμαντιδη σιγουρα, αν με ρωταγες πριν 3 χρονια, θα ελεγα παπαλουκας, και ας καναμε διαχρονικη συγκριση θα ελεγα να περιμενουμε αλλα δυο τρια χρονια ( να τελειωσουν και τα πραιμ του μητσου).



συμφωνώ σε αυτό.

απο εκεί και πέρα αυτό που κατάφερε ο παπαλουκάς να βγεί κορυφαίος ευρωπαίος σε μια σεζόν αφήνοντας πίσω του θρύλους του μπάσκετ όπως ο νοβίτσκι,ο γκασόλ κ.α. νομίζω πως δύσκολα θα το καταφέρει ο διαμαντίδης μέχρι το τέλος της καριέρας του.βασικά έχω την εντύπωση πως δύσκολα θα το πετύχει έλληνας απο εδώ και μπρός....

nikopoli
παιδια εγω πιστευω οτι ο διαμαντιδης ειναι καλυτερος γιατι εχει το πακετο:ειναι καλος οργανωτης ,εχει καλη πασα και πολυ καλο σουτ(σε αντιθεση με τον παπαλουκα)κ.α.
aegeansheed
Στο GM survey που γίνεται αυτές τις ημέρες ο Δημήτρης Διαμαντίδης ψηφίστηκε από τους 30 General Managers των ομάδων του ΝΒΑ μέσα στους 4 καλύτερους παίκτες στον κόσμο που δεν αγωνίζονται αυτή τη στιγμή στο κορυφαίο πρωτάθλημα.

http://www.nba.com/news/features/gmsurvey....onal/index.html

Αν και δε σημαίνει τίποτα η θέση και μόνο το γεγονός του awareness του Διαμαντίδη από τους GM's λέει πολλά για την αξία και τις ικανότητες του Μήτσου. Πολλά συγχαρητήρια με μια νέα διάκριση για άλλη μια φορά...
Igor
Kala εδω εδωσαν ψηφο στον "τελειωμενο" Γκαρμπαχοσα...
Και ο Ρουντιο πηρε πανω απο τις μισες ψηφους,

Θα μας τρελανουν οι ανθρωποι. Ο Ρικι μπορει να γινει καλυτερος αλλα αυτη τη στιγμη ειναι 3 κλασεις κατω απο τον Διαμαντιδη και τον Ναβαρο,.
Air and King
QUOTE(aegeansheed @ Oct 13 2009, 01:45 ) *
Στο GM survey που γίνεται αυτές τις ημέρες ο Δημήτρης Διαμαντίδης ψηφίστηκε από τους 30 General Managers των ομάδων του ΝΒΑ μέσα στους 4 καλύτερους παίκτες στον κόσμο που δεν αγωνίζονται αυτή τη στιγμή στο κορυφαίο πρωτάθλημα.

http://www.nba.com/news/features/gmsurvey....onal/index.html

Αν και δε σημαίνει τίποτα η θέση και μόνο το γεγονός του awareness του Διαμαντίδη από τους GM's λέει πολλά για την αξία και τις ικανότητες του Μήτσου. Πολλά συγχαρητήρια με μια νέα διάκριση για άλλη μια φορά...

Κατευθειαν γινεται μια απο τις χειροτερες ψηφοφοριες οταν βλεπεις πρωτο τον Ρουμπιο.......γιατι με τιποτα αυτη την στιγμη δεν ειναι ο #1 στην Ευρωπη!
aegeansheed
QUOTE(Air and King @ Oct 12 2009, 23:55 ) *
Κατευθειαν γινεται μια απο τις χειροτερες ψηφοφοριες οταν βλεπεις πρωτο τον Ρουμπιο.......γιατι με τιποτα αυτη την στιγμη δεν ειναι ο #1 στην Ευρωπη!


Όπου "καλύτερος" βάλε "πιο γνωστός". Περισσότερο managerίστικο το poll...είπαμε
polympoumpounas
Καλα ο Διαμαντιδης και ο Ρουμπιο σας πειραξανε?Εδω οι τυποι στο poll για τον καλυτερο international player βγαλανε τον Ντανκαν κατωτερο του Γκασολ icon_drunk.gif .Πολλοι βεβαια μαλλον τον υπολογισαν σαν αμερικανο αλλα ακομα κι ετσι, χτυπαει ασχημα να βλεπεις το ονομα του κατω απο αυτο του Γκασολ

Παραξενευομαι παρα μα παρα πολυ που δεν ειδα το ονομα του Παπαλουκα.Αφου απ οτι φανηκε ηταν περισσοτερο poll "πιο γνωστου" θα περιμενα το ονομα του πανω απο αυτο του Διαμαντιδη με δεδομενο την εμφανιση του στον ημιτελικο το 2006
il postino
καλο ειναι να μην υιοθετουμε ο,τι διαβαζουμε ! ας το φιλτραρουμε πρωτα και ο καθενας , συμφωνα με τις γνωσεις που εχει , πολλες ή λιγες , ας σχηματισει τη δικη του αποψη , εσφαλμενη ή οχι .τουλαχιστον ομως θα ειναι δικη του!

εγραψε ενας αμερικανος μια λιστα με τους καλυτερους εκτος νβα. ο τυπος μπορει να ειναι κορυφη στο ειδος του (δεν το ξερω τον ανθρωπο) αλλα το συγκεκριμενο δεν το "εχει"! δηλαδη ο πιτσιρικας ο ρουμπιο ειναι σαν αξια μεγαλυτερος απο τον σισκα , απο τον ναβαρο, απο τον τεο , απο τον διαμαντιδη! εδω καλα καλα δεν ειναι ουτε καλυτερος απο τον τεοντοσιτς! δεν ανηκει ουτε στην πρωτη 20αδα ευρωπαιων παικτων αυτη τη στιγμη!

τα γραφω αυτα γιατι πολλοι φιλοι για να στηριξουν τα επιχειρηματα τους σε πολλα θεματα αναφερουν το τι εχει πει καποιος δημοσιογραφος, καποιος παικτης , καποιος προπονητης κτλ κτλ.

εννοειται οτι το post δεν αποτελει μομφη προς τον aegeansheed , τον οποιο θεωρω αρκετα μπασκετικο.

υ.γ η αξια του διαμαντιδη ειανι εγνωσμενη , δε χρειαζεται κανενα αμερικανο να αναβαθμιστει ή να υποβαθμιστει!

υ.γ οσο για τον ρουμπιο , εχει ακομα πολυ δρομο μπροστα του για να θεωρηθει πολυ καλος παικτης.
maria22
γεια σας παιδιά,
είμαι καινούρια εδώ, τώρα ανακάλυψα αυτό το φόρουμ τυχαία και μου άρεσε!! εγώ θα ψηφίσω Διαμαντίδη!! ο Παπαλουκάς και ο Διαμαντίδης είναι οι αγαπημένοι μου παίκτες αλλά πιστεύω ότι το ταλέντο του Διαμαντίδη είναι θεϊκό!!!
il postino
γραφτηκαν αρκετα τις τελευταιες μερες για τεο-δδ και το κακο ειναι οτι γραφτηκαν επιχειρηματα τα οποια δεν ευσταθουν και τοσο!

γραφει ο ενας οτι ο παο κερδιζε συνεχεια τη τσσκα! και τι εγινε ρε παιδια? με αυτο το επιχειρημα υπερτερει ο μητσος του τεο? στην αθηνα δηλαδη το 07 ο μητσος ηταν καλυτερος απο τον τεο? επειδη πηρε το mvp σημαινει οτι ηταν και καλυτερος? σοβαροι να ειμαστε! ο παπαλουκας εκεινο το βραδυ , εκτος εδρας , εκανε ενα απιστευτο παιχνιδι και προσωπικα , αν κανουμε συγκριση δδ-τεο , δεν πρεπει να στεκομαστε ουτε στον τιτλο του παο ουτε στο mvp του μητσου! η εμφανιση του τεο ηταν ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΗ , απλα , ο,τι και αν εκανε σε κεινο το παιχνιδι δε γινοταν να κερδισει! ο παο ηταν πολυ ανωτερος και δε κινδυνεψε σε κανενα σημειο του αγωνα! ο ιδιος ομως ηταν ο κορυφαιος του αγωνα.

γραφτηκε επισης οτι ο τεο εχει μεγαλυτερο ονομα στην ευρωπη και οτι εχουν μιλησει κολακευτικα παικτες-σταρ του νβα γι αυτόν. ειναι επιχειρημα αυτο σοβαρο? αν επαιζε και ο μητσος στην ευρωπη μπορει να ειχε και αυτος μεγαλυτερη αναγνωρισιμοτητα.δε λεει κατι (δηλαδη οι κοπελες που δουλευουν ως μοντελα και ειναι αναγνωρισημες σημαινει οτι ειναι οι πιο ομορφες που υπαρχουν?δεν υπαρχουν αλλες καλυτερες εκτος χωρου?). το τι εχουν πει οι παικτες του νβα δε λεει επισης τιποτα. δε ξερουν και πολλα αλλωστε για το μπασκετ εκτος νβα! οι προπονητες μπορει να ξερουν , οι παικτες δε ξερουν και πολλα παντως. αναθεμα αν τον δδ τον ξερουν πανω απο 10-15 και αυτοι ειναι διεθνεις. για τους αλλους δε το συζητω.

υ.γ ισως στερειται σοβαροτητας το παραδειγμα με το μοντελιγκ αλλα αυτο μου ρθε στο μυαλο!!!!



PARISINOS
QUOTE(ilpostino @ Dec 4 2009, 15:21 ) *
γραφτηκαν αρκετα τις τελευταιες μερες για τεο-δδ και το κακο ειναι οτι γραφτηκαν επιχειρηματα τα οποια δεν ευσταθουν και τοσο!

γραφει ο ενας οτι ο παο κερδιζε συνεχεια τη τσσκα! και τι εγινε ρε παιδια? με αυτο το επιχειρημα υπερτερει ο μητσος του τεο? στην αθηνα δηλαδη το 07 ο μητσος ηταν καλυτερος απο τον τεο? επειδη πηρε το mvp σημαινει οτι ηταν και καλυτερος? σοβαροι να ειμαστε! ο παπαλουκας εκεινο το βραδυ , εκτος εδρας , εκανε ενα απιστευτο παιχνιδι και προσωπικα , αν κανουμε συγκριση δδ-τεο , δεν πρεπει να στεκομαστε ουτε στον τιτλο του παο ουτε στο mvp του μητσου! η εμφανιση του τεο ηταν ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΗ , απλα , ο,τι και αν εκανε σε κεινο το παιχνιδι δε γινοταν να κερδισει! ο παο ηταν πολυ ανωτερος και δε κινδυνεψε σε κανενα σημειο του αγωνα! ο ιδιος ομως ηταν ο κορυφαιος του αγωνα.

γραφτηκε επισης οτι ο τεο εχει μεγαλυτερο ονομα στην ευρωπη και οτι εχουν μιλησει κολακευτικα παικτες-σταρ του νβα γι αυτόν. ειναι επιχειρημα αυτο σοβαρο? αν επαιζε και ο μητσος στην ευρωπη μπορει να ειχε και αυτος μεγαλυτερη αναγνωρισιμοτητα.δε λεει κατι (δηλαδη οι κοπελες που δουλευουν ως μοντελα και ειναι αναγνωρισημες σημαινει οτι ειναι οι πιο ομορφες που υπαρχουν?δεν υπαρχουν αλλες καλυτερες εκτος χωρου?). το τι εχουν πει οι παικτες του νβα δε λεει επισης τιποτα. δε ξερουν και πολλα αλλωστε για το μπασκετ εκτος νβα! οι προπονητες μπορει να ξερουν , οι παικτες δε ξερουν και πολλα παντως. αναθεμα αν τον δδ τον ξερουν πανω απο 10-15 και αυτοι ειναι διεθνεις. για τους αλλους δε το συζητω.

υ.γ ισως στερειται σοβαροτητας το παραδειγμα με το μοντελιγκ αλλα αυτο μου ρθε στο μυαλο!!!!


Παντως για μενα το 4-0 ειναι επιχειρημα που δεν στερειται σοβαροτητας και εξηγουμαι.

Βεβαιως και δεν ειναι 1 εναντιον ενος το μπασκετ , και παιζουν και αλλοι παιχτες , εκτος απο τους δυο που κανουμε τη συγκριση. Ωστοσο αυτο το 4-0 δειχνει κατι, δεν μπορει να μην δειχνει τιποτα. Δειχνει μαλλον οτι ο ΠΑΟ ηταν καλυτερη ομαδα απο την ΤΣΣΚΑ ( οπως λες φιλε ιλποστινο) .

Το οτι ο ΠΑΟ ειχε καλυτερη ομαδα λοιπον, πιο ποιοτικη, δικαιολογει το γεγονος οτι ο παπαλουκας φανηκε περισσοτερο απο τον διαμαντιδη στον τελικο . Μιας και ειχε χειροτερους συμπαιχτες, επρεπε αυτος να παρει περισσοτερες πρωτοβουλιες.

Οπως φαινεται περισσοτερο και απο τους δυο ο μακ ινταιρ στη σιενα , παιχτης που σε καμια περιπτωση δεν ειναι ισαξιος των δυο ελληνων.

Για μενα ναι μεν ο παπαλουκας εκανε εξαιρετικη εμφανιση στον τελικο, αλλα ο μητσος εκανε και αυτος ΠΟΛΥ καλη (ενα κλικ πιο κατω) και κυριως την εκανε με την ομαδα που κερδισε, με αυτην που ηταν καλυτερη ( με αυτην στην οποια εχεις καλυτερους συμπαιχτες και ειναι πιο δυσκολο να φανεις).

Τωρα για την οικονομια της σηζητησης θα πω οτι για μενα ο παπαλουκας ηταν καλυτερος την περιοδο 2005-07, ο μητσος καλυτερος απο το 07 μεχρι σημερα και εχει αλλα 4-5 κορυφαια χρονια μπροστα του να τον προσπερασει.

Αυτη τη στιγμη για μενα ειναι και οι δυο στο ιδιο επιπεδο, ο παπαλουκας απολαμβανοντας λιγο μεγαλυτερης αναγνωρισης επειδη ειναι πολυ περισσοτερο των μιντια απο τον διαμαντιδη ( που για να του παρεις δηλωση πρεπει να περιμενεις δυο χρονια).

Air and King
QUOTE(ilpostino @ Dec 4 2009, 16:21 ) *
γραφτηκε επισης οτι ο τεο εχει μεγαλυτερο ονομα στην ευρωπη και οτι εχουν μιλησει κολακευτικα παικτες-σταρ του νβα γι αυτόν. ειναι επιχειρημα αυτο σοβαρο?

Δεν θα ηταν σοβαρο αν ηταν το μοναδικο.....Αυτο(που δεν σου αρεσε) ειναι σαν "κερασακι στην Τουρτα".....Οι Κομπι-ΛεΜπρον εκθειασαν το οτι βλεπει πολυ γηπεδο και οταν ακους κατι τετοιο απο τον ΛεΜπρον που ειναι μαζι με τον Λαρρυ Μπερντ οι κορυφαιοι Σμολ Φοργουορντ σε Court vision ολων των εποχων ειναι μια αναγνωριση ενος ταλεντου!Δεν ειπα εγω οτι αυτο τον κανει καλυτερο απο τον Διαμαντιδη....Δεν ειπα καν οτι ειναι καλυτερος απο τον Διαμαντιδη!


Οι ισορροπιες αναμεσα στους 2 παιχτες ειναι λεπτες διοτι και οι 2 εχουν τεραστιο impact,ατομικες-ομαδικες διακρησεις,διαρκεια......και βεβαιως υπαρχουν και οι παραμετροι στο παιχτικο κομματι που σε καποια υπερτερει ο ενας σε καποια ο αλλος!Ο Διαμαντιδης ειναι πληρεστερος,ο Παπαλουκας ο ορισμος του Πλειμεκερ!

koutsou10
QUOTE(PARISINOS @ Dec 4 2009, 17:59 ) *
Παντως για μενα το 4-0 ειναι επιχειρημα που δεν στερειται σοβαροτητας και εξηγουμαι.

Βεβαιως και δεν ειναι 1 εναντιον ενος το μπασκετ , και παιζουν και αλλοι παιχτες , εκτος απο τους δυο που κανουμε τη συγκριση. Ωστοσο αυτο το 4-0 δειχνει κατι, δεν μπορει να μην δειχνει τιποτα. Δειχνει μαλλον οτι ο ΠΑΟ ηταν καλυτερη ομαδα απο την ΤΣΣΚΑ ( οπως λες φιλε ιλποστινο) .

Το οτι ο ΠΑΟ ειχε καλυτερη ομαδα λοιπον, πιο ποιοτικη, δικαιολογει το γεγονος οτι ο παπαλουκας φανηκε περισσοτερο απο τον διαμαντιδη στον τελικο . Μιας και ειχε χειροτερους συμπαιχτες, επρεπε αυτος να παρει περισσοτερες πρωτοβουλιες.

Οπως φαινεται περισσοτερο και απο τους δυο ο μακ ινταιρ στη σιενα , παιχτης που σε καμια περιπτωση δεν ειναι ισαξιος των δυο ελληνων.

Για μενα ναι μεν ο παπαλουκας εκανε εξαιρετικη εμφανιση στον τελικο, αλλα ο μητσος εκανε και αυτος ΠΟΛΥ καλη (ενα κλικ πιο κατω) και κυριως την εκανε με την ομαδα που κερδισε, με αυτην που ηταν καλυτερη ( με αυτην στην οποια εχεις καλυτερους συμπαιχτες και ειναι πιο δυσκολο να φανεις)

εχω πει πολλες φορες την γνωμη μου οτι ο παπαλουκας για μενα ειναι καλυτερος αλλα δεν μπορω να ακουω οτι επειδη ο διαμαντιδης εχει καλυτερους συμπαικτες ειναι πιο δυσκολο να φανει...αυτο δεν ισχυει φιλε μου παρισινε...
γιατι πολυ απλα αν εχεις καλους συμπαιχτες τοτε δεν ειναι δυσκολο να γινεις κ εσυ(αφου την μπαλα θα την δινεις στον πεκοβιτς παραδειγμα η στον γιασικεβισιους που την βαζουν για πλακα κ εχεις πιο ευκολα τα στατιστικα γιατι σε βοηθανε κ αυτοι σαν impact μεσα στο παιχνιδι),ενω αν εχεις μετριους κ κατω ειναι πολυ δυσκολο γιατι πολυ απλα πρεπει οπως κ δηποτε να φανεις οτι εισαι καλυτερος απο αυτους χωρις να εχεις κ την βοηθεια τους σε βαθμο με τον αλλο παιχτη που εχει παιχταραδες συμπαιχτες...αυτο το εχει δειξει η ιστορια,υπαρχουν παρα πολλοι παιχτες που οταν ειχαν παιχταραδες διπλα τους κανανε πραγματα κ θαματα αλλα οταν πηγαινανε σε μια ομαδα που επρεπε να παρουν το μεγαλυτερο βαρος της ομαδας τους δεν καταφεραν κ πολλα!!!
κ εγω πιστευω πως οι ισορροπιες σε αυτους τους παιχτες ειναι πολυ λεπτες κ οι διαφορες τους σαν αξιες-impact ελαχιστες αλλα ο τεο πιστευω πως υπερτερει...
il postino
QUOTE(Air and King @ Dec 4 2009, 18:42 ) *
Δεν θα ηταν σοβαρο αν ηταν το μοναδικο.....Αυτο(που δεν σου αρεσε) ειναι σαν "κερασακι στην Τουρτα".....Οι Κομπι-ΛεΜπρον εκθειασαν το οτι βλεπει πολυ γηπεδο και οταν ακους κατι τετοιο απο τον ΛεΜπρον που ειναι μαζι με τον Λαρρυ Μπερντ οι κορυφαιοι Σμολ Φοργουορντ σε Court vision ολων των εποχων ειναι μια αναγνωριση ενος ταλεντου!Δεν ειπα εγω οτι αυτο τον κανει καλυτερο απο τον Διαμαντιδη....Δεν ειπα καν οτι ειναι καλυτερος απο τον Διαμαντιδη!

δεν πολυδινω σημασια στο τι λεει ο καθενας γιατι απλα τις περισσοτερες φορες που μιλα καποιος , οντας μεσα στο χωρο (ειτε παικτης , ειτε προπονητης , ειτε βετερανος , ειτε δημοσιογραφος κ.ο.κ) ειναι πολυ πιθανο να κρυβει και μια σκοπιμοτητα! τα παραδειγματα απειρα! βασιζομαι στο τι βλεπω εγω και στο τι μπορω εγω να κρινω , εστω και λανθασμενα.


εχουμε ακουσει μπαρουφες..........


περα απο αυτα ομως ,


ενα παραπονο εχω απο αυτους τους 2! δεν ταπεινωσαν , ουτε σε μια φαση , τον "σηκωνω τα δαχτυλα επιδεικτικα οταν βαζω τριποντο" χοσε καλντερον σε οσα παιχνιδια τον βρηκαν απεναντι τους! πολυ καλος παικτης ο ισπανος αλλα δε με πειθει τιποτα οτι ειναι μεγαλυτερη κλαση απο τους δικους μας.

εχουμε κανα δυο διοργανωσεις ομως μπροστα μας!
Air and King
QUOTE(ilpostino @ Dec 4 2009, 22:43 ) *
δεν πολυδινω σημασια στο τι λεει ο καθενας γιατι απλα τις περισσοτερες φορες που μιλα καποιος , οντας μεσα στο χωρο (ειτε παικτης , ειτε προπονητης , ειτε βετερανος , ειτε δημοσιογραφος κ.ο.κ) ειναι πολυ πιθανο να κρυβει και μια σκοπιμοτητα! τα παραδειγματα απειρα! βασιζομαι στο τι βλεπω εγω και στο τι μπορω εγω να κρινω , εστω και λανθασμενα.

Καλα θα κανεις να δινεις σημασια και να μην αφηνεις τιποτα να πεσει κατω!Σαφεστατα μπορεις να διαφωνεις οπως εγω οπως ολοι αλλα το να ακους αποψεις ειναι καλο και οχι κακο!Και ουτε σημαινει οτι επειδη καποιος προπονητης , βετερανος ,δημοσιογραφος ειπε κατι πρεπει να συμφωνουμε(διαφωνω/νουμε με κοσμο και κοσμακι αλλα προφανως και με καποια συμφωνω/νουμε)....Διαφωνουμε η συμφωνουμε με πολλους αποψεις ομως ειναι καλο να διαβαζουμε ακουμε!

Σκοπιμοτητα απο τον Κομπι που εβλεπε το παιχνιδι Ελλαδα-Ισπανια και τον ΛεΜπρον σαφεστατα δεν υπηρχε αλλωστε "κατι τους εξυνε" στην τελικη για τον Παπαλουκα απλα εκθειασαν ενα χαρισμα που ειχε ενας παιχτης που δεν αγωνιζεται στο πρωταθλημα τους!
Air and King
Aφου ξαναπαραθεσω αυτα που ειχαν πει ο Κομπι ο ΛεΜπρον και ο Στιβ Νας..........ο Μεγκα Σταρ Κομπι Μπραιαντ στην Εφημεριδα VETO εκθειασε οπως και το 2008 τον Παπαλουκα και τις ικανοτητες του δειχνοντας οτι ο παιχτης που ξεχωριζει σε Εθνικο επιπεδο απο Ελληνες ειναι ο Θοδωρης Παπαλουκας!Αυτο βεβαια δεν εχει να κανει με το ποιος ειναι καλυτερος παιχτης αλλα με την αναγνωρισημοτητα........μην λεμε παλι τα ιδια!

Kobe Bryant, who was in the arena to scout the Greek team in its opening loss to Spain"Papaloukas has Impressive passing skills.He has great vision of the Court"(2008 Oλυμπιακοι αγωνες)

Theodoros Papaloukas waited outside the locker room for a Cavaliers public relations official to throw him a T-shirt autographed by LeBron James "This man has a great vision of the court" LeBron said....(2009 Καβαλιερς-Ολυμπιακος)


2006 NBA Εurope Live........Δυστυχως δεν εχω κρατησει την Αμερικανικη εκδοχη αλλα αυτο........προς το παρων οσο αφορα τον απογονο του Μπομπ Κουζι Στιβ Νας ενος απο τους κορυφαιους Πλειμεικερ ολων των εποχων!
http://www.sentragoal.gr/article.asp?catid...mp;pubid=383631




Η συνεντευξη βεβαια εγινε αρχες Νοεμβρη(τραυματιας Γκασολ) ασχετα αν βγηκε τωρα στην φορα.......

"Είναι ο παίκτης που ξεχώρισα από μία πολύ γεμάτη και δυνατή ομάδα της Ελλάδας. Ο Παπαλουκάς είναι ένας ψηλός γκαρντ, με τρομερή ικανότητα στο διάβασμα του γηπέδου αλλά και στην πάσα.

Μπορεί να βρει με άνεση τον ελεύθερο παίκτη και λόγω του ύψους του μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα στα μαρκαρίσματα. Εχει αυτό που λέμε μαλακά χέρια. Σπουδαίος κι έξυπνος παίκτης".

VETO

il postino
αφορμη για το ποστ η εμφανιση του δδ στον αγωνα του οακα!

αιτία του ποστ η αποδοση του δδ καθ ολη τη διαρκεια της χρονιας.


γενικα πιστευω οτι το 99% των πραγματων σε αυτη τη ζωη ειναι θεμα συνθηκων! παιζει ρολο η ικανοτητα , το ταλεντο , η ευφυια , η προσπαθεια αλλα παντα θα παιξουν το ρολο τους οι συνθηκες!

στο προκειμενο λοιπον , αυτο που συναντησε ο δδ στην καριερα του και δε συναντησε ποτε ο παπαλουκας ειναι μια χρονια σαν και αυτη. μια χρονια οπου τιποτα δεν παει καλα στην ομαδα , μια χρονια που οι συνθηκες σε αναγκαζουν να αλλαξεις τον τροπο παιχνιδιου σου (στην περιπτωση του δδ προς το καλυτερο).

ο δδ παντοτε ηταν το ποιντ που καθοδηγουσε σωστα την ομαδα , επαιζε πολυ καλη αμυνα , βοηθουσε στο ριμπαουντ , επαιρνε προσπαθειες συνηθως οταν δεν τραβαγαν οι αλλοι ή επαιρνε προσπαθεις για να ξεσκουριαζει και για να αποδεικνυει οτι οντως εχει βελτιωθει και σε αυτο το κομματι.

φετος ομως , ολοι οι συμπαικτες του δδ στην περιφερεια ειναι αλλου. ο σαρας εχει τα δικα του , ο σπαν ειναι κλασμενος στην κουραση , ο νικολας προβληματιζει με την ασταθεια του , οποτε τι μενει? καθισταται αναγκαιο λοιπον καποιος να αντικαταστησει ολους αυτους , στο βαθμο βεβαια του ανθρωπινου. ο δδ εχει ανεβασει στροφες , διακτινιζεται ακομα πιο πολυ στην αμυνα , βγαζει μεγαλυτερη ενεργεια στην επιθεση , σουταρει παραπανω , παιρνει περισσοτερες πρωτοβουλιες , βγαζει μεγαλυτερη αλητεια στο παρκε και εν τελει αναδεικνυεται σε πραγματικο ηγετη!

ο παπαλουκας ποτε δεν αναγκαστηκε να ζοριστει τοσο πολυ οσο ο μητσος φετος και γι αυτο το λογο οτι στην ατυπη αυτη "κοντρα" ο μητσος κερδιζει ενα point απο αυτη τη χρονια και μονο!

il postino
απο την αλλη , τον τεο φετος τον περιμενα να εχει μεγαλυτερη συμμετοχη στο παιχνιδι και γενικως να ηταν καλυτερος. η αληθεια ειναι οτι οντως παιζει καλυτερα απο περυσι (που περυσι κατα τη γνωμη μου ηταν κακος για τηνκλαση του) αλλα και παλι δεν ειναι αρκετο.

το γεγονος οτι ο οσφπ ατυχησε με την περιπτωση ουειφερ και σε συνδιασμο με το οτι ο χαλπεριν ειναι αδικαιολογητα απων εδω και ενα χρονο , περιμενα οτι θα επαιρνε περισσοτερο παιχνιδι πανω του!

φετος , με εξαιρεση καποια παιχνιδια στην ευρωπη που μοιραζε αφειδως τη μπαλα , μου φαινεται λιγο νωθρος και δεν καταλαβαινω το λογο. οκ , ειναι καποιας ηλικιας αλλα δεν τον πηραν και τα χρονια για να μην εχει την απαιτουμενη ενεργεια για να τη βγαλει στο παρκε. ισως βλεπει οτι ρολαρει η ομαδα του (που εχει αρκετους παικτες πλεον να βγαλουν το φιδι απο την τρυπα) και κανει συντηρηση για τα ζορικα. ισως!

λογω της πτωσης του παο και της βελτιωσης του οσφπ οι τελικοι αναμενονται συναρπαστικοι , οποτε εκει θα ηθελα σιγουρα μια πραγματικη μονομαχια δδ-τεο , ετσι για να τα βλεπουν οι ισπανοι και να καταλαβαινουν οτι , εστω και καπου , υστερουν εναντι των ελληνων παικτων.

υ.γ τουλαχιστον ας κρατησει καβα για την τουρκια! εκει πρεπει να ειναι ο ΑΡΧΗΓΟΣ μας!
playmaker raketas
Εμένα ο Παπαλουκάς είναι ο παίκτης που λατρεύω να βλέπω. Τον θεωρώ μπασκετική ιδιοφυία εφάμιλλη του Γιασικεβίτσιους και τον έχω σε τεράστια εκτίμηση. Στη μέρα του κάνει ότι θέλει και θα δει και τη παραμικρή "χαραμάδα" στην αντίπαλη άμυνα. Όσο όμως κι αν οπτικά τον προτιμώ, ο Διαμαντίδης συνολικά νομίζω είναι καλύτερος και σίγουρα ο παίκτης που θα προτιμούσα για να χτίσω μια ομάδα γύρω του. Ευτυχώς στην εθνική θα παίζουν κι οι 2 και δε θα έχουμε τέτοια διλήμματα. smile.gif Το καλοκαίρι, αν όλα πάνε καλά, δυστυχώς μάλλον θα είναι η τελευταία φορά που θα τους θαυμάσουμε μαζί στο παρκέ.
jim 3
διαμαντιδης by far............ icon_drunk.gif
PARISINOS
QUOTE(il postino @ Mar 1 2010, 22:22 ) *
φετος ομως , ολοι οι συμπαικτες του δδ στην περιφερεια ειναι αλλου. ο σαρας εχει τα δικα του , ο σπαν ειναι κλασμενος στην κουραση , ο νικολας προβληματιζει με την ασταθεια του , οποτε τι μενει? καθισταται αναγκαιο λοιπον καποιος να αντικαταστησει ολους αυτους , στο βαθμο βεβαια του ανθρωπινου. ο δδ εχει ανεβασει στροφες , διακτινιζεται ακομα πιο πολυ στην αμυνα , βγαζει μεγαλυτερη ενεργεια στην επιθεση , σουταρει παραπανω , παιρνει περισσοτερες πρωτοβουλιες , βγαζει μεγαλυτερη αλητεια στο παρκε και εν τελει αναδεικνυεται σε πραγματικο ηγετη!

ο παπαλουκας ποτε δεν αναγκαστηκε να ζοριστει τοσο πολυ οσο ο μητσος φετος και γι αυτο το λογο οτι στην ατυπη αυτη "κοντρα" ο μητσος κερδιζει ενα point απο αυτη τη χρονια και μονο!


Συμφωνω απολυτα με αυτο το ποστ.
Οι συνθηκες παιζουν μεγαλο ρολο πολλες φορες.

Κλασσικη περιπτωση παιχτη που ευνοειται απο τις συνθηκες ειναι ο μακ ινταιρ περσυ. Επαιζε σε ομαδα με 5-6 παιχτες οποτε ειχε μεγαλο χρονο συμμετοχης και πολλες αρμοδιοτητες, και ετσι μπορουσε και εβγαζε νουμερα εκπληκτικα ( οπως πχ στη σειρα με τον ΠΑΟ οποτε τελειωσε με 25 ποντους μεσο ορο και δεν ξερω ποσο στο ρανκινγκ).

Αλλη κλασσικη περιπτωση αυτη του κομπι. Την περιοδο που οι λεικερς δεν ειχαν καλη ομαδα ( τις χρονιες με σμας παρκερ και κουομε μπραουν) , ο κομπι μπορει να μην πηρε πρωταθληματα αλλα αν δεν ηταν τοσο χαλια η ομαδα, δεν θα μπορουσε να τελειωσει χρονιες με 35 ποντους μεσο ορο, ουτε να κανει τα τρομερα ρεκορ ποντων οπως τους 81 ποντους, η τα 4 σερι ματς με +50.

Στην περιπτωση του μητσου σε μια ομαδα με λιγες αλλα καλες λυσεις ( τυπου σιενα δηλαδη, η μια ομαδα με αυτον στον ασσο, εναν νικολας στο δυο, εναν σατο στο τρια, ενα φωτση στο τεσσερα και ενα πεκοβιτς στο 5) , το παιδι θα ειχε στατιστικα για οσκαρ. Θα πηγαινε για τριπλ νταμπλ σε καθε σχεδον αγωνα. Η ευκολια με την οποια τελειωνει ματς με 10 ποντους , 5 ριμπαουντ και 5 ασσιστ ειναι εκπληκτικη. Και ολα αυτα σε 20-25 λεπτα.

Ο διαμαντιδης εχει ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΕΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΣΗ και πραγματικα αδικει τον εαυτο του με τον τροπο που αγωνιζεται. Τους 11-13 ποντους μεσο ορο μεχρι και σε ομαδα τοπ κλας, τους εχει σχετικα ευκολα.
6-0
QUOTE(playmaker raketas @ Mar 3 2010, 19:03 ) *
Εμένα ο Παπαλουκάς είναι ο παίκτης που λατρεύω να βλέπω. Τον θεωρώ μπασκετική ιδιοφυία εφάμιλλη του Γιασικεβίτσιους και τον έχω σε τεράστια εκτίμηση. Στη μέρα του κάνει ότι θέλει και θα δει και τη παραμικρή "χαραμάδα" στην αντίπαλη άμυνα. Όσο όμως κι αν οπτικά τον προτιμώ, ο Διαμαντίδης συνολικά νομίζω είναι καλύτερος και σίγουρα ο παίκτης που θα προτιμούσα για να χτίσω μια ομάδα γύρω του. Ευτυχώς στην εθνική θα παίζουν κι οι 2 και δε θα έχουμε τέτοια διλήμματα. smile.gif Το καλοκαίρι, αν όλα πάνε καλά, δυστυχώς μάλλον θα είναι η τελευταία φορά που θα τους θαυμάσουμε μαζί στο παρκέ.


Κι εγώ αν έπρεπε να στήσω την ομάδα μου γύρω από έναν παίχτη, τον Διαμαντίδη θα διάλεγα τώρα. Ευτυχώς που ο Αγγελόπουλος έχει καραβιές λεφτά και δε χρειάζεται να στήθεί η ομάδα γύρω από έναν παίχτη μόνο. Το ίδιο και ο Γιαννακόπουλος.
Οπότε προτιμώ έναν παίχτη που θα δίνει στην ομάδα το κάτι παραπάνω και θα καθαρίζει στα δύσκολα. Στα δύσκολα ο Παπαλουκάς είναι πάντα εκεί. Θα είναι και φέτος.
Επίσης ο Διαμαντίδης είναι 2 χρόνια μικρότερος και σίγουρα είναι καλύτερο να ξέρεις ότι μπορείς να βασίζεσαι σε έναν παίχτη που θα έχει υψηλή απόδοση για 3 χρόνια ακόμα, παρά σε κάποιον που έχει ένα χρόνο (άντε δύο), σε μπάσκετ υψηλού επιπέδου.
Οπότε κι εγώ τώρα το Διαμαντίδη θα διάλεγα.

Όμως αυτό για μένα δεν είναι αρκετό για να τον θεωρήσω τον κορυφαίο εκ των δύο.

Μια παράμετρος που για μένα είναι σε μεγάλο βαθμό κριτήριο για το μέγεθος ενός παίχτη, είναι αυτά που εγώ αποκαλώ "παιχνίδια-παράσημα". Είναι κάποια μεγάλα παιχνίδια που συνήθως κρίνουν τρόπαια ή είναι νοκ-άουτ και τα οποία οι παίχτες αυτοί έχουν καθαρίσει με τον εγωισμό και την προσωπικότητά τους. Όλοι οι μεγάλοι παίχτες του παρελθόντος έχουν τέτοιες λαμπερές στιγμές στην καριέρα τους, όπου η απόσταση που τους χώριζε από τους υπόλοιπους παίχτες στο παρκέ έμοιαζε χαοτική. Τέτοιες στιγμές μπορώ να θυμηθώ για τον Τζόρτζεβιτς, τον Μποντίρογκα, τον Γιασικεβίτσιους, τον Παπαλουκά ακόμα και πιο πρόσφατα για τον Σισκάουσκας. Για τον Διαμαντίδη τέτοια παιχνίδια δυστυχώς δεν μπορώ να θυμηθώ.

χωρίς παρεξήγηση...
saou
QUOTE(6-0 @ Mar 10 2010, 18:52 ) *
Μια παράμετρος που για μένα είναι σε μεγάλο βαθμό κριτήριο για το μέγεθος ενός παίχτη, είναι αυτά που εγώ αποκαλώ "παιχνίδια-παράσημα". Είναι κάποια μεγάλα παιχνίδια που συνήθως κρίνουν τρόπαια ή είναι νοκ-άουτ και τα οποία οι παίχτες αυτοί έχουν καθαρίσει με τον εγωισμό και την προσωπικότητά τους. Όλοι οι μεγάλοι παίχτες του παρελθόντος έχουν τέτοιες λαμπερές στιγμές στην καριέρα τους, όπου η απόσταση που τους χώριζε από τους υπόλοιπους παίχτες στο παρκέ έμοιαζε χαοτική. Τέτοιες στιγμές μπορώ να θυμηθώ για τον Τζόρτζεβιτς, τον Μποντίρογκα, τον Γιασικεβίτσιους, τον Παπαλουκά ακόμα και πιο πρόσφατα για τον Σισκάουσκας. Για τον Διαμαντίδη τέτοια παιχνίδια δυστυχώς δεν μπορώ να θυμηθώ.

χωρίς παρεξήγηση...


Συμφωνώ 100% στα παραπάνω. Βασικά αυτό που για μένα λείπει στο ΔΔ για να μπει επί ίσοις όροις στη ζυγαριά με τον Τεό είναι να δείξει στόφα ηγέτη και να κάνει μερικά απ αυτά τα παιχνίδια. Παιχνίδια σαν το προχθεσινό στο ντέρμπι στο ΟΑΚΑ με τη διαφορά ότι θα γίνουν σε ματς φωτιά που θα κρίνουν τίτλους.

Ο Παπαλουκάς έχει αρκετά τέτοια στο παλμαρέ του (με μια πρόχειρη σκέψη: final 4 Πράγας, τελικός f4 Aθήνας όταν έπαιζε μόνος του τον ΠΑΟ, πρωταγωνιστής σχεδόν σε όλες τις ανατροπές τις Εθνικής -Γαλλία/Σλοβενία μου έρχονται αμέσως στο μυαλό) ενώ υπάρχουν και πάμπολλα ματς που δεν έχουμε εικόνα λόγω του ότι έπαιζε στα ξένα.

Το Διαμαντίδη πάλι τον θυμάμαι σχεδόν πάντα θετικό στις επιτυχίες των ομάδων του, αλλά σχεδόν ποτέ μεγάλο πρωταγωνιστή.
il postino
το ηγετικο στοιχειο ειναι ενα απο τα κριτηρια που παιζουν ρολο στη συγκριση δυο παικτων , απο τα πιο σημαντικα βεβαια , αλλα οχι το ενα και μοναδικο! σαφως ο τεο εχει πιο αρχηγικες τασεις απο τον δδ , αλλα αυτο απο μονο του δεν αρκει για να πει κανεις οτι υπερτερει.

το οτι καποιος ειναι πιο Leader δε σημαινει οτι απαραιτητα ειναι και καλυτερος. για να παρει πχ τη μπαλα ο τεο και να κανει το τελευταιο ντραιβ ή σουτ καποιος του εδωσε ολες τις προυποθεσεις για κατι τετοιο.

το μπασκετ ειναι παζλ εκατονταδων μικρων κομματιων που καθε ενα παιζει το δικο του πολυ σημαντικο ρολο και καλο ειναι να μην παραβλεπουμε τιποτα!


το μειονεκτημα σε αυτη τη συγκριση για τον παπαλουκα ειναι οτι τα καλυτερα του χρονια ηταν εκτος ελλαδας και καλως ή κακως πολλοι απο εμας δεν ειχαν εικονα ή τουλαχιστον οχι τετοια ωστε να βγαλουμε ακομα πιο ασφαλη συμπερασματα για τη μεγαλη καριερα του τεο στη τσσκα!
Air and King
QUOTE(il postino @ Mar 10 2010, 22:41 ) *
το οτι καποιος ειναι πιο Leader δε σημαινει οτι απαραιτητα ειναι και καλυτερος. για να παρει πχ τη μπαλα ο τεο και να κανει το τελευταιο ντραιβ ή σουτ καποιος του εδωσε ολες τις προυποθεσεις για κατι τετοιο.

το μπασκετ ειναι παζλ εκατονταδων μικρων κομματιων που καθε ενα παιζει το δικο του πολυ σημαντικο ρολο και καλο ειναι να μην παραβλεπουμε τιποτα!

Σωστο αυτο!Αλλωστε το ανεφερα και στο τοπικ του Διαμαντίδη vs Σαρας πριν......
Δεν γινεται να κοιταμε μεμονωμενα που υπερτερει ο ενας(αυτος που θελουμε η που μας αρεσει πιο πολυ) για να βγαλουμε τον καλυτερο!Ειναι συνδιασμος πολλων πραγματων και "at the End of the Day" που λενε και στην Αμερικη μετραει ποιος κανει πιο πολυ την διαφορα σε καθε συγκριση συν καριερα-Impact.......
traveller
Δεν ξέρω τι είδους παιχνίδια εννοεί ο 6-0 και ο saou.Παιχνίδια σαν αυτό με το κόψιμο στον Ακερ και το επιθετικό ριμπάουντ με τον Πεν ή παιχνίδια σαν αυτό πέρσι στον τελικό Κυπέλλου??? ή παιχνίδια σαν το προχθεσινό με τον Ολυμπιακό ?
με την ΤΣΣΚΑ επίσης ήταν εξαιρετικός και μπορεί κάποιος να θυμηθεί κι άλλα εάν ψάξει. απλώς δεν ξέρω τι ακριβώς παιχνίδια.

για να το κάνω πιο κατανοητό : πιο καταλυτικός ήταν πέρσι ο Γιασικεβίτσιους στο Βερολίνο ή ο Διαμαντίδης πρόπερσι στον τελικό του Κυπέλλου?
il postino
QUOTE(TRAVELLER @ Mar 11 2010, 02:38 ) *
για να το κάνω πιο κατανοητό : πιο καταλυτικός ήταν πέρσι ο Γιασικεβίτσιους στο Βερολίνο ή ο Διαμαντίδης πρόπερσι στον τελικό του Κυπέλλου?

μπορει να ακουγεται αντιμπασκετικο και αχαρο , αλλα αν δεν ηταν ο ανετοιμος , απο καθε αποψη μιας και προερχοταν απο τραυματισμο , δδ να κλειδωσει τον γκριρ στο β ημιχρονο στους 0 ποντους (οταν στο α ημιχ. ειχε βαλει κιολας 16π) ισως η προσπαθεια του σαρας να πηγαινε στραφι!

αυτος ειναι ο δδ! ακομα και ανετοιμος , ακομα και κακος σε γενικες γραμμες , θα κανει στο παρκε χιλια δυο πραγματα σημαντικα για την ομαδα του. και θυμιζω ξανα οτι ο δδ στοην ημιτελικο (σε ματς που εβαλε 0 ποντους) ηταν ο παικτης με το μεγαλυτερο χρονο συμμετοχης, ητοι 32 λεπτα!!!!


για μενα η αποδοση του δδ στο βερολινο ηταν πιο καθοριστικη απο οτι στο ελληνικο! στο ελληνικο οι συνθηκες ηταν ιδανικες να κανει το παιχνιδι του! του φορτωσαν τον μιλοσεβιτς και ηταν σαν να του παν "ελα να μας καθαρισεις" , τον αφησαν και τρεις φορες μονο του στο τριποντο (ο βασιλοπουλος...) που ειναι σαν πεναλτι , και εδεσε το γλυκο.

ο ημιτελικος ομως του βερολινου , ενα παιχνιδι δυνατο απεναντι σε εναν πολυ καλο ολυμπιακο και οντας ανετοιμος σωματικα και μπασκετικα (ελλειψη ρυθμου) ηταν ματς πολυ υψηλων απαιτησεων και δυσμενων συνθηκων (για τον ιδιο).

οποτε στο ερωτημα σου φιλε μου θα απαντησω με τη μη αναμενομενη απαντηση: δδ στο βερολινο!


προσωπικα δε τους συγκρινω αυτους τους 2 με την εννοια ποιος ειναι ο καλυτερος! απλα τονιζω καθε φορα τα πλεονεκτηματα του καθενος αναλογα με τις παρατηρησεις του καθε φιλου.

αν επρεπε ομως να καταληξω θα προτιμουσα δδ (αν και ο σαρας ειναι μεγαλυτερος παικτης με τα μεχρι σημερα δεδομενα) υπο την εννοια οτι το στυλ του ειναι πιο πολυτιμο στο σημερινο μπασκετ.
Germany96
QUOTE(il postino @ Mar 11 2010, 03:21 ) *
...για μενα η αποδοση του δδ στο βερολινο ηταν πιο καθοριστικη απο οτι στο ελληνικο! στο ελληνικο οι συνθηκες ηταν ιδανικες να κανει το παιχνιδι του! του φορτωσαν τον μιλοσεβιτς και ηταν σαν να του παν "ελα να μας καθαρισεις" , τον αφησαν και τρεις φορες μονο του στο τριποντο (ο βασιλοπουλος...) που ειναι σαν πεναλτι , και εδεσε το γλυκο.

Στον τελικο αγωνιστηκε ελαχιστα ο Milosevic για να θεωρηθει αυτος υπευθηνος για την πολυ καλη εμφανιση του Διαμαντιδη και στο κρεσεντο του απο τα 6.25 δεν βρισκοταν καν στο παρκε. Στα 2 πρωτα τριποντα ευθηνεται ο Greer (στο πρωτο "εφαγε" ενα γεματο screen του Pekovic και στο δευτερο ειχε κακη αμυντικη επιστροφη) και το τριτο ηταν απο τα 7.5 μετρα οποτε παλι δεν μπορω να χρεωσω κακη αμυντικη προσπαθεια στον Βασιλοπουλο. Νομιζω δηλαδη οτι υποτιμας λιγακι την εμφανιση του Διαμαντιδη, η ικανοτητα του και το κρυο του αιμα τιμωρησαν την αμυνα του Ολυμπιακου που εκλεινε στην ρακετα σε ολο το παιχνιδι, δεν ειναι τοσο απλο να δινεις προβαδισμα στην ομαδα σου και εν τελει να καθαριζεις εναν κλειστο τελικο με back to back τριποντα.
QUOTE(il postino @ Mar 11 2010, 03:21 ) *
αυτος ειναι ο δδ! ακομα και ανετοιμος , ακομα και κακος σε γενικες γραμμες , θα κανει στο παρκε χιλια δυο πραγματα σημαντικα για την ομαδα του. και θυμιζω ξανα οτι ο δδ στοην ημιτελικο (σε ματς που εβαλε 0 ποντους) ηταν ο παικτης με το μεγαλυτερο χρονο συμμετοχης, ητοι 32 λεπτα!!!!

Τα 32 λεπτα συμμετοχης ακομα και στην κακη του μερα, ακομα και προερχομενος απο τραυματισμο δειχνουν ποσο σημαντικος ειναι ο ρολος του Δημητρη στην ομαδα του ΠΑΟ οπου ειναι ο συνδετικος ιστος για το μπασκετικο δημιουργημα του Obradovic. Αυτα ομως ειναι γνωστα πραγματα, σε αυτον τον Παναθηναικο, ουτε ο Saras, ουτε ο Παπαλουκας, ουτε οποιωσδηποτε αλλος PG θα ηταν τοσο σημαντικος αφου αυτη η ομαδα ειναι κομμενη και ραμμενη στα μετρα του Δημητρη (οπως αντιστοιχα ο Διαμαντιδης θα ηταν λιγοτερο χρησιμος στην Maccabi του Gershon απο τον Saras ή την CSKA του Messina απο τον Παπαλουκα κ.ο.κ.).

Καταλαβαινω πως αυτο που σε εντυπωσιαζει περισσοτερο ηταν οι αντικειμενικες δυσκολιες που αντιμετωπιζε ο Διαμαντιδης στο Βερολινο αλλα ακομα κι ετσι δε νομιζω πως ηταν ουσιαστικοτερη η εμφανιση του στον ημιτελικο. Ακομα και να πιστωναμε 100% στον ΔΔ την αφλογιστια του Greer στο 2ο ημιχρονο (που δεν ηταν ακριβως ετσι τα πραγματα) και παλι αν το σημαντικοτερο επιτευγμα του ηταν αυτο, ετσι μειωνουμε τον Δημητρη που εχει κανει στην καριερα του πολυ σημαντικοτερα πραγματα απο το να "σβησει" για ενα ημιχρονο τον Greer. Τελως παντων γουστα ειναι αυτα και μου φαινεται απολυτως θεμιτο να αρεσουν διαφορετικα πραγματα σε διαφορετικους ανθρωπους, απλα μου φανηκε πως ησουν ενα κλικ υπερβολικος στην συγκριση Διαμαντιδης VS Διαμαντιδης που εθεσες (πλακα πλακα με τοσα topics που υπαρχουν για τον "υποτιμημενο" Διαμαντιδη στο forum, μονο ενα τετοιο poll λειπει tongue.gif ).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.