Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Διαμαντίδης VS Παπαλουκάς
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Yellow heart
QUOTE(saniboy @ Mar 31 2007, 11:54 AM) *
Ο ΠΑΠΑΛΟΥΚΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΜΕΓΙΣΤΟ(3Ο ΧΡΟΝΩΝ).ΕΝΩ Ο ΔΙΑΜΑΝΤΙΔΗΣ ΚΑΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΚΛΑΣΗ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟ ΒΕΛΤΙΩΣΗΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ ΤΟΥ (ΣΚΟΡΑΡΙΣΜΑ).ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ Ο ΠΑΠΑΛΟΥΚΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ .ΑΛΛΑ ΣΕ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ Ο ΜΗΤΣΑΡΑΣ ΘΑ ΤΟΝ ΠΕΡΑΣΕΙ.
77.gif 77.gif 77.gif 77.gif

μην γραφεις με Caps Lock,ειναι σαν να φωναζεις



Δεν μπορουμε να συγρινουμε 2 τετοιους μεγαλους παικτες.Ψηφισα Τεο γιατι μου αρεσει πιο πολυ!
Bonzo
Πάντως στην Ελλάδα φαίνται όι τον Μήτσο τον ποτιμάνε περισσότερο rolleyes.gif
hagi
Και γω είμαι στην κατηγορία του Χ...Δεν ψήφισα κανέναν γιατί δεν ξέρω αν κάποιος είναι καλύτερος από τον άλλον..

Και αυτό γιατί ενώ παίζουν στην ίδια θέση είναι διαφορετικοί..Και οι δύο κάνουν απίθανα πράγματα μέσα στο παρκέ και καθένας τους είναι μοναδικός σε αυτά που μπορεί να κάνει..

"Χ" λοιπόν από μένα..και μακάρι να μας προσφέρουν πολλές συγκινήσεις ακόμη με την Εθνική ομάδα και οι δύο μαζί και με τα υπόλοιπα παιδιά.. εξίσου παιχταράδες..
Hakeem
Στο ερώτημα δεν απάντησε ούτε η ΤΙΜ που έκλεισε συμφωνία και με τους δυο παίκτες για τηλεοπτική διαφήμιση, ελπίζω να είναι καλό το σενάριο και όχι ξενέρωτη όπως του Γιαννάκη. Εκαναν λεει ερευνα αγοράς και από τον αθλητικό χώρο αυτοί οι δυο ήταν πρώτοι σε προτιμήσεις του κόσμου, πουλάει το μπασκετάκι... biggrin.gif
greece4
great!! biggrin.gif

elpizw na nai kati kalo!
Air Kef
Μεσα Ιουνη οπως ειπαν,η διαφημηση θα αρχισει να προβάλλεται.
sihainas
Εδώ βάλανε τον Ροναλντίνιο να παίξει μπάσκετ σε διαφήμηση δεν θα βάζανε δύο από τους καλύτερους μπασκετμπολίστες; w00t.gif
Alex Acker
Και οι δυο αμπαλοι ειναι. 71.gif 71.gif 71.gif .Παπαλουκας.
nikelin
Χμμμ..Μολις τωρα το πετυχα το poll και δεν πιστευα την διαφορα που εχει παρει ο ΔΔ!! blink.gif

Συνεβαλα κι εγω με τη δικη μου ψηφο βεβαια...αν και θεωρω οτι εχει ακομα πολλα περιθωρια βελτιωσης, και ελπιζω να τον δω να παιρνει περισσοτερες επιθετικες πρωτοβουλιες (δεν αντεχω αλλα split-out!!!!!!!!!! shot.gif )
Eνταξει...πλακα κανω...δεν παραπονιεμαι κιολας!
King-James
Εγώ παιδιά ψηφίζω δαγκωτό Παπαλουκάαρέσει και ο μήτσος, δεν μπορώ να τον ψηφίσω.Είναι ο αγαπημένος μου παίχτης και δυστυχώς αν και μου . smile.gif bball.gif bball.gif bball.gif cool.gif
xsot
Παπαλουκάς for the win!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! bball.gif bball.gif bball.gif 41.gif 41.gif 41.gif
Flash
Μιας και ξαναήρθε στην επιφάνεια το τόπικ ας γράψω δυο γραμμές. Για μένα είναι Κράμερ εναντίον Κράμερ (μη με ρωτήσει κανείς ποιος είναι ο Ντάστιν Χόφμαν και ποια η Μέριλ Στριπ icon_drunk.gif ) και ο θαυμασμός μου απέναντι και στους δύο δε με αφήνει να πάρω ξεκάθαρη θέση.

Στα σημεία
Προσωπική άμυνα: Μήτσος
Άμυνα χώρου: Λίγο καλύτερος ο Μήτσος (πολύ πονηρός ο Τεό)
Ριμπάουντ: Μήτσος
Τάπες: Μήτσος
Κλεψίματα: Μήτσος
Βοήθειες: Χ
Μακρινό σουτ: Μήτσος
Ασσίστ: Τεό
Επιθετικό ένστικτο (εύρεση διαδρόμων, "διάβασμα φάσης"): Τεό
Ηγετική ικανότητα: Τεό
Αξιοποίηση συμπαικτών: Λίγο καλύτερος ο Τεό
Pick and Roll: Χμμ, προς το Χ
Drive: Τεό
Ball handling: Νομίζω λιιιιιιγο προς τον Τεό
Αθλητικότητα: Μήτσος
Γενική έφεση στο σκοράρισμα: Λίγο προς τον Τεό
Clutch shots: Μας έχει μείνει ο Μήτσος (βάλ'το αγόρι μου) αλλά νομίζω ότι ο Τεό παίρνει περισσότερο πάνω του τις φάσεις όταν η μπάλα καίει.
Stardom: Tεό (φοβερό κριτήριο ε; 69.gif )

Συνολικά: Δείτε τον τελικό της περασμένης Ευρωλίγκας. Ακόμα δεν μπορώ να καταλήξω ποιος ήταν καλύτερος σε εκείνο το παιχνίδι (αν και ο Τεό ήταν πιο "εντυπωσιακός"). Πόσο μάλλον να καταλήξω ποιος είναι καλύτερος παίκτης γενικά.

Θα ψηφίσω Παπαλουκά μόνο και μόνο για να μειωθεί η διαφορά. Αν είμαι σίγουρος για κάτι είναι ότι η διαφορά τους είναι μικρή icon_wave.gif
leelo15
Τι διαφορα είναι τούτη βρε παιδιά? blink.gif 68.gif
Μήτσος vs. Τέο και Τέο vs. Μήτσος, ολοι την εχουμε κανει αυτη τη σύγκριση... Νομίζω όμως λίγοι βγάλαν ξεκάθαρο αποτέλεσμα.
Εγώ πάντως θα ψηφίσω τον Παπαλουκ γιατι μεχρι κ εκθέσεις στο σχολειό με θεμα "το είδωλο σου" εχω γραψει για χαρη του tongue.gif , αφου τον θεωρώ υποδειγματικό μέσα αλλα και έξω από το παρκε.
Πολύ καλός ο Τέο αλλα είναι καλύτερος από τον ΔΔ? Ξεχνιέται το "βάλτω αγόρι μου"? Η τάπα στον aker στους περσινούς τελικούς? Όπως και νάνε η ψήφο μου μετά από άπειρες σπαζοκεφαλιές πάει στο "best europe player 2007" νομίζω πως το αξίζει...
Lazopoulos
Οσο η Αμερικη ειναι καλη τοσο περισσοτερο ειναι αυτοι tongue.gif tongue.gif tongue.gif

Αλλα διλλημα μεγαλο ........
j-kidd13
O Μητσαρας γιατι τα κανει ολα και συμφερει...!!!!!!!!Γιατι και στην κακη του μερα,παλι καλα παιζει...
drazen petrovic
ειναι παιχταραδες και οι δυο!ειναι πολυ τυχερη η εθνικη μας που εχει και τους δυο μαζι!αλλα κατα τη γνωμη μου,πιο ολοκληρωμενος παιχτης,ειναι ο διαμαντιδης!
IlyaZ
Διαμαντίδης. Κατά την ταπεινή μου άποψη, ο καλύτερος παίκτης που παίζει στην Ευρώπη αυτή τη στιγμή. Ακόμη και στην άσχημη μέρα του, θα κάνει τη διαφορά.
DiamatidisG.13
QUOTE(geosider @ Nov 7 2006, 19:35 ) *
τί έκανε λέει; ό ένας από τους 5 κορυφαίους μπασκετμπολίστες της Ευρώπης δεν ήταν μεγάλος ηγέτης;
αυτός πήρε όχι τήν Ελλάδα και τον Άρη αλλά το ελληνικό μπάσκετ και το έβαλε στην ελίτ του παγκόσμιου μπάσκετ
όσο για μεμονομένα παιχνίδια αν και δεν έχω πλήρη εικόνα από που να αρχίσω και που να τελειώσω με τα γνωστά και μόνο,
όσο γιατί δεν έπαιρνε την τελευταία προσπάθεια συχνά; τι πιο λογικό όταν μία ομάδα έχει έναν τέτοιο σκόρερ να πάρει άλλος την τελική επειδή όλοι οι αντίπαλοι πέφτουν πάνω σ' αυτόν; δεν βρίσκω κάτι το παράξενο

να και μερικά πολύ μεγάλα ματς με δραματικό φινάλε που πήρε μόνος του

Ελλάς-σοβ 103-101
Ελλάς-Σοβ 81-80
Μπαρτσελονα-Άρης 87-88
Γιουγκοπλλάστικα-Άρης 85-89
και ένα πολύ κρίσιμο με Πάο μέσα στο Περιστέρι που πήρε το τελευταίο σουτ και έδωσε την νίκη

ακούς εκεί θα συγκρίνουμε τον Διαμαντίδη με τον Γκάλη ή τον Γιαννάκη, αυτοί είναι θρύλοι του ελληνικού μπάσκετ και αυτός είναι μόλις 26 ετών
κάτσε πρώτα να διαγράψει την πορεία του και μετά τους συγκρίνουμε

είπαμε να υπάρχει κριτική διάθεση αλλά μην το παρακάνουμε κιόλας

με αυτή την λογική και ο Λεμπρόν είναι μεγαλύτερος παίκτης από Τζόρνταν και Τζαμπάρ επειδή στην ηλικία που βρίσκεται έχει πετύχει περισσότερα πράγματα απ' ότι αυτοί στην ίδια ηλικία
αλλά και ως σωματική κατασκευή έχει πολύ καλύτερη όχι μόνο από αυτούς αλλά και από οποιοδήποτε μπασκετμπολίστα στην ιστορία -πλην Ρομπινσον-

όσο για το δίλημμα εγώ προτιμώ Παπαλουκά, ακρίβώς γιατί είναι μεγαλύτερος ηγέτης από τον Διαμαντίδη και έχει μεγαλύτερη λάμψη, ενώ ο Μήτσος είναι πολύ χαμηλών τόνων

φιλε δεν ξερω τι λες αλλα ΚΓΑΛΗΣ ειναι μονο ενας ειχε παιξει στης δυο καλυτερες ομαδες της ελλαδας(παο/αρη)γι'αθτο μην τα παραλες
IlyaZ
Πες με ηλίθια, αλλά τι εννοείς να μην τα παραλέει; Το ίδιο πράγμα δε λέτε;

Τι έγινε ρε παιδιά; blink.gif blink.gif blink.gif
thrylos7
QUOTE
φιλε δεν ξερω τι λες


Προφανώς...

Εκτός αν έκανες επικόλληση λάθος απόσπασμα...
IlyaZ
icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif
Kafromania
Διαμαντιδης μακραν ο καλυτερος. 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif
nikolas12
Θα πω τον Παπαλουκα.
Giorgos#4
θα μαθουμε περισσοτερα στα ΠΑΟ-OΣΦΠ του χρονου..
koutsou10
κ οι 2 ειναι παιχταραδεσ αλλα πιστευω οτι ο παπαλουκασ ειναι καλυτεροσ 77.gif
boss
Δ*Ι*Α*Μ*Α*Ν*Τ*Ι*Δ*Η*Σ*
ο καλυτερος παιχτης οχι απλα απο τον Παπαλουκα αλλα σε ολη την Ευρωπη.
οι τιτλοι σε Ελλαδα κ Ευρωπη, οι ομαδικες διακρισεις αλλα κ οι διακρισεις σε ατομικο επιπεδο μαρτυρουν του λογου το αληθες!!!
MasterminD5
Παπαλουκάς,ο Διαμαντίδης είναι πιο ουσιαστικός, αλλά ο Τεο είναι πιο fantasy και πιο ηγέτης, άλλωστε ο Παπαλουκάς βγήκε καλύτερος παίκτης της Ευρώπη την χρονία που έβαλε το τρίποντο ο Διαμαντίδης...
kaukasios
διαμαντιδης γιατι απλα ειναι ο καλυτερος.
rchos
QUOTE
Δ*Ι*Α*Μ*Α*Ν*Τ*Ι*Δ*Η*Σ*
ο καλυτερος παιχτης οχι απλα απο τον Παπαλουκα αλλα σε ολη την Ευρωπη.
οι τιτλοι σε Ελλαδα κ Ευρωπη, οι ομαδικες διακρισεις αλλα κ οι διακρισεις σε ατομικο επιπεδο μαρτυρουν του λογου το αληθες!!!



δεν θελω να σου παω κοντρα ετσι και αλλιως σε τετοια θεματα ο καθενας μπορει να εχει την αποψη του χωρις να δινει λογαριασμο και γιατι πιστευει οτι πιστευει.

παντως αν εγω εγραφα:
παπαλουκας
ο καλυτερος παιχτης οχι απλα απο τον διαμαντιδη αλλα σε ολη την ευρωπη.
οι τιτλοι σε ρωσια και ευρωπη οι ομαδικες διακρισεις αλλα και οι διακρισεις σε ατομικο επιπεδο μαρτυρουν του λογου το αληθες!!!
θα ημουν απολυτα σωστος η οχι?
τα τελευταια χρονια ο παπαλουκας και πιο πολλους τιτλους εχει κατακτησει και ατομικα εχει μεγαλυτερες διακρισεις.

φυσικα ξαναλεω δικαιωμα σου και του καθενος ειναι να πιστευει αυτο που πιστευει και ειναι απολυτως σεβαστο.
εγω προσωπικα θα ελεγα οτι ο παπαλουκας ειναι καλυτερος πλευ μεικερ απο τον διαμαντιδη αλλα οτι ο διαμαντιδης ειναι γενικα πιο καλος overall player.
xoxli44
QUOTE(boss @ Aug 11 2008, 16:37 ) *
Δ*Ι*Α*Μ*Α*Ν*Τ*Ι*Δ*Η*Σ*
ο καλυτερος παιχτης οχι απλα απο τον Παπαλουκα αλλα σε ολη την Ευρωπη.
οι τιτλοι σε Ελλαδα κ Ευρωπη, οι ομαδικες διακρισεις αλλα κ οι διακρισεις σε ατομικο επιπεδο μαρτυρουν του λογου το αληθες!!!

Εχεις μπερδεψει το καλυτερο συνολο δηλαδη ομαδα με τον καλυτερο παιχτη.
boss
QUOTE(rchos @ Aug 12 2008, 01:07 ) *
δεν θελω να σου παω κοντρα ετσι και αλλιως σε τετοια θεματα ο καθενας μπορει να εχει την αποψη του χωρις να δινει λογαριασμο και γιατι πιστευει οτι πιστευει.

παντως αν εγω εγραφα:
παπαλουκας
ο καλυτερος παιχτης οχι απλα απο τον διαμαντιδη αλλα σε ολη την ευρωπη.
οι τιτλοι σε ρωσια και ευρωπη οι ομαδικες διακρισεις αλλα και οι διακρισεις σε ατομικο επιπεδο μαρτυρουν του λογου το αληθες!!!
θα ημουν απολυτα σωστος η οχι?
τα τελευταια χρονια ο παπαλουκας και πιο πολλους τιτλους εχει κατακτησει και ατομικα εχει μεγαλυτερες διακρισεις.

φυσικα ξαναλεω δικαιωμα σου και του καθενος ειναι να πιστευει αυτο που πιστευει και ειναι απολυτως σεβαστο.
εγω προσωπικα θα ελεγα οτι ο παπαλουκας ειναι καλυτερος πλευ μεικερ απο τον διαμαντιδη αλλα οτι ο διαμαντιδης ειναι γενικα πιο καλος overall player.

θα ησουν απολυτα σωστος κ εχεις ολο το δικαιωμα να το πεις κι εσυ κ αλλοι, αλλα αυτη ειναι η αποψη μου, το καλυτερος παιχτης στην ευρωπη με κατι ψηφους στη στροφη απο το Μητσαρα δε μου λεει κ πολλα, 2 χρονιες καλυτερος ευρωπαιος αμυντικος με διαφορα μου λεει πολλα!
ενδεχομενως απο μερους μου να υπαρχει κ προκαταληψη λογω συμπαθειας!!!
Ο παπαλουκας εχει αρχισει μια ελευθερη πτωση απο περσι, ο μητσος οχι!
boss
QUOTE(boss @ Aug 12 2008, 08:01 ) *
θα ησουν απολυτα σωστος κ εχεις ολο το δικαιωμα να το πεις κι εσυ κ αλλοι, αλλα αυτη ειναι η αποψη μου, το καλυτερος παιχτης στην ευρωπη με κατι ψηφους στη στροφη απο το Μητσαρα δε μου λεει κ πολλα, 2 χρονιες καλυτερος ευρωπαιος αμυντικος με διαφορα μου λεει πολλα!
ενδεχομενως απο μερους μου να υπαρχει κ προκαταληψη λογω συμπαθειας!!!
Ο παπαλουκας εχει αρχισει μια ελευθερη πτωση απο περσι, ο μητσος οχι!

ξεχασα κ κατι αλλο τον περσινο τιτλο ''Mr.Europa 2007'', δε ξερω αν παιζει ρολο ενας τιτλος που αποδιδει ενα περιοδικο κ πιο συγκεκριμενα το ιταλικο ''superbasket'' αλλα μονο κ μονο το δεν ειναι κανενα χθεσινο περιοδικο κ απο το 1976 στα ονοματα που εχει δωσει αυτο τον τιτλο, μονο στο ακουσμα τους, παθαινεις κατι!
D_WILL_8
Όσο και να θέλουμε να τους συγρίνουμε δε γίνεται.. Είναι διαφορετικοί παίχτες.. Ο Διαμαντίδης είναι καλύτερος αμυντικός ο Τεο καλύτερος οργανωτής.. Αν ήμουν προπονητής θα ήθελα τον Διαμαντίδη στην ομάδα μου αν είχα κι άλλους πού καλούς παίχτες γιατί τότε μπορεί να αποδώσει στο μέγιστο.. Αντίθετα ο Παπαλουκάς προτιμάει να είναι ο καλύτερος,ο ηγέτης... Του αρέσει.. Του Μήτσου όχι..


@ boss
Υ.Γ. Ο Παπαλουκάς σε ελεύθερη πτώση?? Εφόσον μου λες οτί ο Διαμαντίδης είναι καλύτερος ΚΑΙ επειδή έχει πάρει περισσότερους τίτλοθς δεν μπορείς να λες οτι ο Τέο είναι σε ελευθερη πτώση οταν είναι εν ενεργεία πρωταθλητής Ευρώπης.. Φάσκεις και αντιφλασκεις.. Νομίζω οτί βλέπεις το θέμα πολύ οπαδικά(το είπες κιόλας)..
Φιλικά
rchos
QUOTE
α ησουν απολυτα σωστος κ εχεις ολο το δικαιωμα να το πεις κι εσυ κ αλλοι, αλλα αυτη ειναι η αποψη μου, το καλυτερος παιχτης στην ευρωπη με κατι ψηφους στη στροφη απο το Μητσαρα δε μου λεει κ πολλα, 2 χρονιες καλυτερος ευρωπαιος αμυντικος με διαφορα μου λεει πολλα!
ενδεχομενως απο μερους μου να υπαρχει κ προκαταληψη λογω συμπαθειας!!!
Ο παπαλουκας εχει αρχισει μια ελευθερη πτωση απο περσι, ο μητσος οχι!


υποθετω αν τον τιτλο του καλυτερου παιχτη στην ευρωπη τον επαιρνε ο διαμαντιδης θα το επαιρνες υποψιν σου.επισης αν καλυτερος αμυντικος εβγαινε ο παπαλουκας παλι δεν θα σε πολυενοιαζε γιατι πολυ απλα θα τον επαιρνε ο παπαλουκας.

την γνωμη σου μπορεις να την εχεις και οπως βλεπεις και απο το πολ η πλειοψηφια συμφωνει και μαζι σου.οι αιτιολογησεις ομως που χρησιμοποιεις ειναι αστειες.το οτι δεν σου λεει και πολλα οτι ψηφιστηκε καλυτερος παιχτης της χρονιας ο παπαλουκας ενω αντιστοιχα σου λεει παρα πολλα οτι τα ιδια ατομα εβγαλαν τον διαμαντιδη καλυτερο αμυντικο(πανω απο 2 φορες που αναφερεις) δειχνει την μονομερεια στη σκεψη σου.

ξαναλεω λοιπον οτι η αποψη σου ειναι απολυτως σεβαστη αλλα οταν χρησιμοποιεις για να αποδειξεις την "αληθεια" αυτης της αποψης καποια στοιχεια δεν γινεται αυθαιρετα να σου αρεσουν και να χρησιμοποιεις καποια ενω καποια αλλα να τα αποριπτεις γιατι στην ψυχοσυνθεση σου δεν λενε τιποτα.
αντικειμενικα αν το δεις σαν τιτλους και σαν διακρισεις δεν μπορεις να πεις οτι ο ενας εχει περισσοτερα καταφερει απο τον αλλον.οποτε δεν μπορεις να τα χρησιμοποιησεις για να δειξεις ποιος ειναι πιο μεγαλος παιχτης.

Υ.Γ. για να καταλαβεις οτι τα στοιχεια που χρησιμοποιεις δεν σημαινουν τιποτα ουσιαστικα θα σου θυμισω οτι ο ben wallace στο nba εχει βγει 4 φορες καλυτερος αμυντικος του πρωταθληματος.αντιθετα ο kobe bryant μολις φετος πρωτη φορα βγηκε mvp του πρωταθληματος.ε νομιζω οτι δεν χρειαζεται να πω περισσοτερα.δεν θελω να δειξω οτι ο παπαλουκ ειναι πιο μεγαλος παιχτης αλλωστε την αποψη μου την ειπα και πιο πανω.το λανθασμενο των επιχειρηματων σου σου δειχνω.
boss
QUOTE(D_WILL_8 @ Aug 12 2008, 15:16 ) *
Ο Παπαλουκάς σε ελεύθερη πτώση?? Εφόσον μου λες οτί ο Διαμαντίδης είναι καλύτερος ΚΑΙ επειδή έχει πάρει περισσότερους τίτλοθς δεν μπορείς να λες οτι ο Τέο είναι σε ελευθερη πτώση οταν είναι εν ενεργεία πρωταθλητής Ευρώπης.. Φάσκεις και αντιφλασκεις.. Νομίζω οτί βλέπεις το θέμα πολύ οπαδικά(το είπες κιόλας)..
Φιλικά

ειπα τι? οτι μιλαω οπαδικα? δε χρησιμοποιησα ποτε αυτη τη λεξη, ειπα λογω συμπαθειας κ οχι οπαδισμου κ αυτο οχι επειδη αγωνιζεται στην ομαδα μου επειδη τον εκτιμω σαν παικτη!!!
δε μου λεει τπτ το τι ειναι εν ενεργεια πρωταθλητης Ευρωπης ο Παπαλουκας γιατι κ ο Ζεβροσενκο εν ενεργεια ειναι δλδ ειναι καλυτερος απο τον Πεκοβιτς που δεν εχει παρει Ευρωπαϊκη κουπα, σεβομαι κ δεχομαι την γνωμη σου αλλα δε δεχομαι το επιχειρημα σου.
D_WILL_8
QUOTE(boss @ Aug 11 2008, 19:37 ) *
Δ*Ι*Α*Μ*Α*Ν*Τ*Ι*Δ*Η*Σ*
ο καλυτερος παιχτης οχι απλα απο τον Παπαλουκα αλλα σε ολη την Ευρωπη.
οι τιτλοι σε Ελλαδα κ Ευρωπη, οι ομαδικες διακρισεις αλλα κ οι διακρισεις σε ατομικο επιπεδο μαρτυρουν του λογου το αληθες!!!


Άρα φίλε το δικό σου επιχείρημα χρησιμοποίησα απλά για να δείξω οτί είναι λάθος..

Τέλος πάντων η κουβέντα δεν θα βγάλει πουθενά.. Είναι πολύ πιθανό να είναι ο Διαμαντίδης καλύτερος αλλά δεν μπορούμε να είμαστε απόλυτοι σε καμία περίπτωση..
NBAer
QUOTE(boss @ Aug 12 2008, 15:49 ) *
ειπα τι? οτι μιλαω οπαδικα? δε χρησιμοποιησα ποτε αυτη τη λεξη, ειπα λογω συμπαθειας κ οχι οπαδισμου κ αυτο οχι επειδη αγωνιζεται στην ομαδα μου επειδη τον εκτιμω σαν παικτη!!!
δε μου λεει τπτ το τι ειναι εν ενεργεια πρωταθλητης Ευρωπης ο Παπαλουκας γιατι κ ο Ζεβροσενκο εν ενεργεια ειναι δλδ ειναι καλυτερος απο τον Πεκοβιτς που δεν εχει παρει Ευρωπαϊκη κουπα, σεβομαι κ δεχομαι την γνωμη σου αλλα δε δεχομαι το επιχειρημα σου.

Πολυ μπερδεμενα τα λες. smile.gif Θα μπορουσα να γραψω καμια 20-70 λογικα λαθη(λαθη λογικης) στα λεγομενα σου αλλα προτιμω να μην το κανω γιατι εκτος απο κουραστικο(και για μενα και για αλλους αφου το ποστ θα μοιαζει ανουσιο) δεν θα σε πεισει με τιποτα αφου θα πεις το γνωστο ποιημα tongue.gif tongue.gif "Δεν προσβαλω κανεναν, σεβομαι την αποψη σου αλλα εχω την δικη μου και διαφωνω, επετρεψε μου να διαφωνω, δεν προσεβαλα κανεναν, δεν μπορω δηλαδη να εχω δικια μου αποψη?" tongue.gif tongue.gif

(Τελειως)Πλακα κανω για το "ποιημα", απλα ειδα οτι σε παρα πολλα ποστ σου λες κατι τετοια σαν να απολογεισαι για αυτα που γραφεις. Δεν χρειαζεται καθε φορα να λες οτι αυτα που εγραψες ηταν η δικη σου αποψη και ολα αυτα, γιατι προφανως ολοι προσωπικες δικες μας αποψεις γραφουμε και δεν χρειαζεται κανενα απολογητικο υφος.

Α και να το προχωρησω λιγο: Δεν χρειαζεται να μας πεισεις για προσωπικες αποψεις και λοιπα καθως οπως πολλοι ισως θα εχουν διαπιστωσει εισαι και εσυ ενας ακομη αρκετα "φανατισμενος/κολλημενος" οπαδικα και οτιδηποτε "κοκκινο" ποτε δεν θα παραδεχτεις οτι ειναι καλο σε αντιθεση με τα "πρασινα" πραγματα οπου σαφως και υπερτερουν. Δεν εισαι ο μονος. Και μαλιστα εισαι απο τους πολλους!
Ειναι οι γνωστες κοντρες ΠΑΟ-ΟΣΦΠ, Αρη-ΠΑΟΚ, ΝΔ-ΠΑΣΟΚ, κλπ, κλπ....
Οπου οι μεν ΟΛΑ τα βρισκουν αρνητικα για τους δε και το αντιθετο....

Λεγοντας οι μεν και οι δε ΔΕΝ εννοω φυσικα ολοι απο τους μεν και απο τους δε. Μια μεγαλη μεριδα μονο....
boss
QUOTE(NBAer @ Aug 12 2008, 21:43 ) *
Πολυ μπερδεμενα τα λες. smile.gif Θα μπορουσα να γραψω καμια 20-70 λογικα λαθη(λαθη λογικης) στα λεγομενα σου αλλα προτιμω να μην το κανω γιατι εκτος απο κουραστικο(και για μενα και για αλλους αφου το ποστ θα μοιαζει ανουσιο) δεν θα σε πεισει με τιποτα αφου θα πεις το γνωστο ποιημα tongue.gif tongue.gif "Δεν προσβαλω κανεναν, σεβομαι την αποψη σου αλλα εχω την δικη μου και διαφωνω, επετρεψε μου να διαφωνω, δεν προσεβαλα κανεναν, δεν μπορω δηλαδη να εχω δικια μου αποψη?" tongue.gif tongue.gif

(Τελειως)Πλακα κανω για το "ποιημα", απλα ειδα οτι σε παρα πολλα ποστ σου λες κατι τετοια σαν να απολογεισαι για αυτα που γραφεις. Δεν χρειαζεται καθε φορα να λες οτι αυτα που εγραψες ηταν η δικη σου αποψη και ολα αυτα, γιατι προφανως ολοι προσωπικες δικες μας αποψεις γραφουμε και δεν χρειαζεται κανενα απολογητικο υφος.

Α και να το προχωρησω λιγο: Δεν χρειαζεται να μας πεισεις για προσωπικες αποψεις και λοιπα καθως οπως πολλοι ισως θα εχουν διαπιστωσει εισαι και εσυ ενας ακομη αρκετα "φανατισμενος/κολλημενος" οπαδικα και οτιδηποτε "κοκκινο" ποτε δεν θα παραδεχτεις οτι ειναι καλο σε αντιθεση με τα "πρασινα" πραγματα οπου σαφως και υπερτερουν. Δεν εισαι ο μονος. Και μαλιστα εισαι απο τους πολλους!
Ειναι οι γνωστες κοντρες ΠΑΟ-ΟΣΦΠ, Αρη-ΠΑΟΚ, ΝΔ-ΠΑΣΟΚ, κλπ, κλπ....
Οπου οι μεν ΟΛΑ τα βρισκουν αρνητικα για τους δε και το αντιθετο....

Λεγοντας οι μεν και οι δε ΔΕΝ εννοω φυσικα ολοι απο τους μεν και απο τους δε. Μια μεγαλη μεριδα μονο....

ωραια λοιπον ετσι απλα κ χωρις επιχειρημα θα ξαναπω ΔΙΑΜΑΝΤΙΔΗΣ!
αργησα να το καταλαβω αλλα το καταλαβα τελικως, απο δω κ στο εξης θα κανω αυτο που πρεπει κ που κανουν κ πολλοι, απλα χωρις σχολια θα αναφερω αποψη, για του λογου το αληθες το εκανα ηδη στο τοπικ που ανοιχτηκε σχετικα με τον ποιος ειναι καλυτερος Ιωαννιδης ή Γιαννακης! tongue.gif
a bullet for your head
Ψηφισα Παπαλουκα.Δυσκολη επιλογη παντως..Αυτα που θα μπορουσα να πω ειναι τα εξης:Η εως τωρα πορεια του Παπαλουκα,ηταν πολυ πιο ''Αγκαθινη'',απ'οτι του Διαμαντιδη.Απο τα τοπικα με τον Εθνικο Ελληνορωσων,στους Αμπελοκηπους,χωρις να υπολογιζεται στις μικρες Εθνικες(Το ιδιο πρεπει να ισχυε κ' για τον Διαμαντιδη,αρε ''Αθανατο'' αναπτυξιακο προγραμμα...),επειτα στον Πανιωνιο κ' μετα στον ΟΣΦΠ.Σ'αυτην την συγκεκριμενη διαδρομη,ο Παπαλουκας δουλεψε παρα πολυ,διοτι ηταν πιο ''Ακατεργαστος'' κ' ενταγμενος στην ''Επικρατουσα μοδα'' τοτε που αναζητουσε ψηλα point guard.Μεχρι να παρει την ''Μεγαλη'' μεταγραφη στον ΟΣΦΠ,''Περασε'' περισσοτερα,ενω κ' στο ''Λιμανι'' δεν αγκαλιαστηκε με ιδιαιτερη θερμη,με τα γνωστα σ'ολους τοτε γεγονοτα κ καταληξη αυτων.Αναγκαστηκε να παρει τον δρομο της ξενιτιας,μια ολοκληρη 6ετια,σε μια μακρινη κ παγωμενη χωρα.Οπωσδηποτε,προκειται για επιλογη που δεν παιρνεται ευκολα,κ' μαλιστα για τοσο βαθος χρονου,ηθελε GUTS!Αυτα που καταφερε απο τοτε εως τωρα ειναι γνωστα..6 συνεχομενα final 4 ευρωλιγκα με την ΤΣΚΑ,3 συνεχομενοι τελικοι,2 κουπες,με την Εθνικη τις γνωστες κ' κοινες με τον Διαμαντιδη επιτυχιες,πολλοι εγχωριοι τιτλοι κ' ατομικες διακρισεις κ' τελος κ πολυ σημαντικο,το ''Σπασιμο των κοντερ'' στο μισθολογικο status κ την ''Διαπραγματευτικη'' του ικανοτητα να συζητα ακομα κ στα 30 του,το ενδεχομενο μεταβασης του στο Ν.Β.Α.Παικτικα τον θεωρω εγκεφαλικοτερο παικτη,πιο ολοκληρωμενο επιθετικα point guard,μιας κ ανταποκρινεται πληρως κ' στο set play κ' στο ανοικτο γηπεδο,''Διαβαζει'' καλυτερα το pick n' roll(Ξεπερασε τους Σαρας κ' Μουλαομεροβιτς),κ' φαινεται να αξιοποιει σε μεγαλυτερο βαθμο τους συμπαικτες του στην επιθεση(καλυτερος πασερ κ τροφοδοτης).Τελος διαθετει παστα κ χαρακτηριστικα ηγετη κ' μπορει να ''Συμπαρασυρει'' τους συμπαικτες του.Η επιστροφη του στο ''Λιμανι'' επειτα απο μια 6ετια,μ'αυτους τους οικονομικους ορους κ γενικα μ'αυτο το ''Αγκαλιασμα'' απο διοικηση,προπονητη,κοσμο,Μ.Μ.Ε,αποτελει μια μεγαλη προσωπικη του δικαιωση,καθιστωντας τον καποτε coach k' general manager του ΟΣΦΠ,Σλομπονταν Σουμποτιτς,τον μεγαλυτερο ισως ''Γκαφατζη'' του Ελληνικου μπασκετ.Του Διαμαντιδη, την πριν Ηρακλη ιστορια δεν την γνωριζω,ξερω ομως οτι ''Σημαδευτηκε'' επι Δενδρινου-Αρμενη,οι συνθηκες κ το οικογενειακο της υποθεσης,καθως κ' η ταση να παραγονται παικτες τον ευννοησαν να αναδειχθει.Το 2003 ο ''Ξανθος'' του δωσε το βαπτισμα στην Εθνικη,ενω ο Κακιουσης στον Ηρακλη τον εμπιστευθηκε πληρως.Ολα αυτα ειχαν σαν επακολουθο,το ''Αγρυπνο ματι'' του Ομπραντοβιτς,να εκτιμησει κ να διαγνωσει εγκαιρα κ να εισηγηθει αμεσα την αποκτηση του.Στον ΠΑΟ,τον αγκαλιασαν με θερμη κ εμπιστοσυνη,προπονητες,διοικηση,συμπαικτε
,Μ.Μ.Ε,συνθηκες πολυ ιδανικες για να εξελιχθει σαν παικτης.Παικτικα,ειναι καλυτερος αμυντικος με περισσοτερα κλεψιματα,κοψιματα,πιο low profile k' team player,βελτιωσε το μακρινο του σουτ στην παροδο του χρονου σε ικανοποιητικα επιπεδα,ειναι καλυτερος στο παιξιμο των miss match,ειτε απο την κορυφη,ειτε απο το low post(Στο low post τελειωνει καλυτερα τις φασεις,αλλα δεν πασαρει καλυτερα απο τον Παπαλουκα).Τελειωνοντας θεωρω οτι προκειται για μια πολυ δυσκολη επιλογη,που υποκειται περισσοτερο στον υποκειμενισμο του καθενος απο μας.Σιγουρα το Ελληνικο μπασκετ κ μεις που το παρακολουθουμε ανελλειπως,πρεπει να θεωρουμαστε πολυ τυχεροι,που εχουμε στις ταξεις μας 2 τετοιους παικτες..
Tsopa
QUOTE(pierce21 @ Nov 6 2006, 23:57 ) *
διαμα και ξερο ψωμι. παιρνει ρεμπς δινει ασιστ εχει βελτιωθει τρομερα στο σουτ (5/6 με τον οσφπ νομιζω και το ενα που εχασε ηταν πισω απο ...τη σεντρα) κλεβει μπαλες και παιζει την καλυτερη αμυνα. ο παπαλουκας καλος αλλα δεν κανει οσα κανει ο μητσος 77.gif


Συμφωνώ απόλυτα. Αν και ολυμπιακός κάποια πράγματα είνα αυτονόητα και δεν μπορούμε να τα διαψεύσουμε! Ο Διαμαντίδης εκτός το ότι οργανώνει πολύ καλά την ομάδα βοηθάει και σε πολλούς άλλους τομείς. Όπως στο σκοράρισμα και φυσικά στην άμυνα!
Fetisov
Ο Διαμαντιδης θα εγραφε ιστορια στην ΤΣΣΚΑ με τετοιους συμπαικτες, ακομη μεγαλυτερη και απο τον Παπαλουκα.
kolokotronis
Πιστεύω ότι επιθετικά είναι ισάξιοι.Θα σκοράρουν 10 με 15 πόντους με καλά ποσοστά θα βγάλουν τις ασίστ τους, θα κάνουν τους συμπαίχτες τους να φαίνονται καλύτεροι και θα επιλέξουν τον κατάλληλο ρυθμό ανάλογα με την περίσταση προς 'οφελος της ομάδας τους.
Στην άμυνα όμως ο Διαμαντίδης υπερτερεί σημαντικά. 1 εναντίον 1, κλεψίματα, κοψίματα, ριμπάουντ, βοήθειες... Πιστεύω είναι ο καλύτερος αμυντικός που έχει βγάλει η Ελλάδα.Δεν λέω ότι ο Παπαλουκάς δεν είναι καλός, αλλά δεν συγκρίνεται.
Άσχετο αλλά έχω παίξει αντίπαλος με τον Παπαλουκά στα παιδικά όταν έπαιζε Αμπελόκηπους. Μου έκανε εντύπωση ότι ενώ φαινόταν απο τότε (όταν ήταν 15-16) ότι έχει μεγάλο ταλέντο δεν ήταν από τα πρώτα ονόματα στην ηλικία του. Νομίζω ότι δεν πρέπει να ήταν εθνική παίδων ούτε εφήβων.
Πάντως του κερδίσαμε μέςα-έξω. 69.gif
filipp.ger
Διαμαντίδης τεράστιος..Διαλέγω Παπαλουκά όμως, για έναν και μόνο λόγο..Μπορεί να πάρει ένα παιχνίδι μόνος του και να το γυρίσει, γιατί ο άνθρωπος είναι leader στις ομάδες που έχει παίξει..και σε συλλόγους και σε εθνική..Ο Διαμαντίδης δεν μπορεί να το κάνει αυτό...Μην μπούμε σε μπασκετικές αναλύσεις γιατί δεν βγάζουν πουθενά σε αυτούς τους σπουδαίους παίχτες..

P.S. Μπορεί να έμεινε το διαχρονικό "Βάλτο αγόρι μου" του Σκουντή στον αγώνα με τη Γαλλία(Ευρωμπάσκετ 2005), αλλά για να φτάσουμε εκεί ο τηεο τα έκανε όλα..πήρε την ομάδα από το χέρι..Όπως και πέρυσι με τη Σλοβενία, όπως και τον χαμένο τελικό της ευρωλίγκας το 2007..κλπ..κλπ..κλπ.. Μιλάμε για μεγάλους αγώνες έτσι..

Εκεί χωρά η σύγκριση μεταξύ τους..

QUOTE(Fetisov @ Nov 3 2008, 01:42 ) *
Ο Διαμαντιδης θα εγραφε ιστορια στην ΤΣΣΚΑ με τετοιους συμπαικτες, ακομη μεγαλυτερη και απο τον Παπαλουκα.


Καλά ρε φίλε, είσαι σοβαρός???Έχει παίξει ποτέ ο Διαμαντίδης στο εξωτερικό για να είσαι τόσο σίγουρος?? Μπορεί ο Μητσάρας να πάρει την ομάδα πάνω του και να την καθοδηγήσει?Πότε το έκανε αυτό?Με τον Παο στους τελικους της Ελλάδος?Η στους τελικούς Κυπέλλου??Με το Μαρούσι, ή την Ολυμπιάδα Πάτρας?Είμαστε σοβαροί.. Ο Τεό είναι ηγέτης , ενώ ο Διαμαντίδης όχι..έχει άλλους από πίσω..Το να μοιράζεις τη μπάλα δεν είναι δύσκολο..να κάνεις τον συμπαίκτη σου, με το ηγετικό σου προφίλ, μάγκα, αυτό είναι σπουδαίο.. 68.gif 68.gif 68.gif
Pantel
δλδ filipp.ger o ηγέτης του ΠΑΟ ποιος είναι αν όχι ο Διαμαντίδης; δε βλέπεις που σε κάθε ματς μόλις βγαίνει χάνουμε ότι διαφορά έχουμε χτίσει, η αμυνα παραπαίει; Φιλικά πάντα
filipp.ger
QUOTE(Pantel @ Dec 27 2008, 10:05 ) *
δλδ filipp.ger o ηγέτης του ΠΑΟ ποιος είναι αν όχι ο Διαμαντίδης; δε βλέπεις που σε κάθε ματς μόλις βγαίνει χάνουμε ότι διαφορά έχουμε χτίσει, η αμυνα παραπαίει; Φιλικά πάντα


Δεν ξέρω ρε φίλε μου ποιος είναι ο ηγέτης..Ο Αλβέρτης δεν είναι?? Έτσι λένε όλοι..Εντάξει πλάκα κάνω..Κοίτα να δεις..Ο Διαμαντίδης είναι μεγάλος παίκτης..Τώρα αυτό που είπες με τη διαφορά δεν ξέρω κατά πόσο στέκει εν γένει σε όλα τα παιχνίδια του ΠΑΟ..Γιατί αν πάρουμε μεμωνομένα καποια από αυτά, βλέπεις ότι δεν είναι και ο παίκτης βαρόμετρο..Αυτός δεν θέλει να είναι..Καταλαβαίνεις?? Για μένα ωστόσο, όσο κι αν δεν θέλει να το ακούει..είναι ο παίκτης βαρόμετρο..Αυτός και ο Σπανούλης..Δεν υπάρχουν άλλοι για εμένα..Απλώς με αυτό που έγραψα παραπάνω έλεγα ότι δεν είναι ο παίκτης που θα πάρει την ομάδα στους ώμους του- κυριολεκτικά -και θα γυρίσει ένα παιχνίδι μόνος του..Θυμήσου τι έκανε π Παπαλουκάς στον τελικό της ευρωλίγκας το 2007.Αυτό λέω.Τέτοιου είδους παιχνίδι..Προσωπική άποψη..απλώς δεν βλέπω να το έχει κάνει αυτό σε μεγάλα και καθοριστικά παιχνίδια..Είτε της εθνικής, είτε του ΠΑΟ..Είναι ο πιο πλήρης παίκτης που έχει βγάλει το ελληνικό μπάσκετ..Αλλά του λείπει η ηγετική φυσιογνωμία, γιατί ο ίδιος την απαρνιέται..Αυτό λέω..Κι όσο είναι αρχηγός ο Φραγκίσκος, ο Διαμαντίδης δεν θα μπορέσει ποτέ να μας αποδείξει το αντίθετο..Κάντε τον αρχηγό και με τη βούλα και θα δείτε άλλον παίχτη..
Gash
Στον τελικό κυπέλλου πάντως μια χαρά ηγέτης ήτανε και μια χαρά μόνος του το πήρε το ματς ο Μητσάρας
larry1977
Συμφωνώ και εγω οτι ο Διαμαντίδης κάνει πιο πολλά πράγματα στο παρκέ,αλλά αν θέλουμε να μιλήσουμε για την θέση του point guard τότε πρέπει να πώ οτι ο Παπαλουκάς ειναι ο ορισμός του point guard.Η οργάνωση του παιχνιδιού του,είναι μαεστρική,οι ασίστ του απο αλλο πλανήτη,ενώ ποτέ δεν ηταν ο χειρότερος αμυντικός της ομάδας του.(όποια και αν ήταν αυτή).Σε όλα αυτά αν προσθέσουμε τους περίπου 8-15 πόντους του,και την ηγετική του προσωπικότητα τότε έχουμε τον κορυφαίο point guard.
мя лiTнoидS
QUOTE(larry1977 @ Apr 4 2009, 14:27 ) *
Συμφωνώ και εγω οτι ο Διαμαντίδης κάνει πιο πολλά πράγματα στο παρκέ,αλλά αν θέλουμε να μιλήσουμε για την θέση του point guard τότε πρέπει να πώ οτι ο Παπαλουκάς ειναι ο ορισμός του point guard.Η οργάνωση του παιχνιδιού του,είναι μαεστρική,οι ασίστ του απο αλλο πλανήτη,ενώ ποτέ δεν ηταν ο χειρότερος αμυντικός της ομάδας του.(όποια και αν ήταν αυτή).Σε όλα αυτά αν προσθέσουμε τους περίπου 8-15 πόντους του,και την ηγετική του προσωπικότητα τότε έχουμε τον κορυφαίο point guard.


δεν συμφωνω και τοσο ...καταρχας δεν ειπαμε πως κανει την χειρετερη αμυνα , αλλα δεν κανει την καλυτερη .. ενω ο διαμαντιδης κανει την καλυτερη του παναθηναικου ... +1 διαμαντιδης μεχρι εδω ... ο διαμαντιδης εχει 100% καλυτερο shoot απο τον παπαλουκα ... +2 διαμαντιδης .. οσο για τις πασες? δεν πιστευω πως εχει σημασια πως τις κανεις αλλα αν πετυχαινουν και αν ειναι σωστες .. αρα θα τους δωσω και τους 2 απο 1 ποντο .. αρα 3-1 νικαει ο διαμαντιδης , χωρις να υποτιμαω τον παπαλουκα ... απλος ο διαμαντιδης ειναι καλυτερος και μπορει να παιξει σε ΟΠΟΙΑ θεση θελει
Marciulionis
Εγώ πάλι θα έλεγα ότι ο Διαμαντίδης είναι πολύ καλύτερος αθλητής ενώ ο Παπαλουκάς λίγο καλύτερος μπασκετμπολίστας.

Επιμέρους θα έλεγα.

Σουτ, ντρίπλα άμυνα Διαμαντίδης

Δειήσδυση, πάσα, οργάνωση, αντίληψη παιχνιδιού Παπαλουκάς.

larry1977
QUOTE(Marciulionis @ Apr 4 2009, 15:13 ) *
Εγώ πάλι θα έλεγα ότι ο Διαμαντίδης είναι πολύ καλύτερος αθλητής ενώ ο Παπαλουκάς λίγο καλύτερος μπασκετμπολίστας.

Επιμέρους θα έλεγα.

Σουτ, ντρίπλα άμυνα Διαμαντίδης

Δειήσδυση, πάσα, οργάνωση, αντίληψη παιχνιδιού Παπαλουκάς.

Συμφωνώ απολύτως
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.